محتوا نمایش

به برکت حضور بارگاه ملکوتی حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، شهر مشهد یکی از قطب های توریستی سیاحتی و زیارتی ایران شکل گرفته است . شهری مذهبی که عطر حضور امام رضا در سرتاسر شهر پیچیده است. شاید بسیاری از مسافران شهر مشهد، از دیگر جاهای دیدنی مشهد بی خبر باشند . شاید ندانند چه مناطق و طبیعت زیبایی در اطراف شهر مشهد قرار گرفته است . شاید از محل مراکز تفریحی و رفاهی مشهد بی خبر باشند . گروه لوکس ویلا در ادامه می خواهد تمام جاهای دیدنی مشهد را به شما معرفی کند . اگر قصد عزیمت به مشهد مقدس را دارید تا آخر این مقاله همراه ما باشید. برای اطلاعات درباره تاریخچه مشهد کلیک کنید

سفر به مشهد مقدس

مشهد در استان خراسان رضوی و در شمال شرقی ایران قرار دارد. آب و هوای کویری این منطقه باعث شده‌است که زمستان‌های سرد و خشک و تابستان‌هایی گرم و سوزان داشته باشد. شهر مشهد در تمامی طول سال میزبان مسافران و زائرانیست که به عشق امام رضا دل به جاده و ریل‌های قطار سپرده‌اند تا با زیارت حرم مطهر آن امام بزرگوار، ارامش را مهمان خانه‌ی خود کنند.

آرامشی غیر قابل وصف که چشمان افراد را با برقی از اشک می‌درخشاند. بار و بندیل خود را بسته‌ایم، غسل سفر کرده‌ایم و با شور و شوقی وصف ناپذیر به دیار مرد مردان و منتخب خدا و پیامبر می‌رویم. امام رضا، دلمون با شنیدن نامت می‌لرزد، چشم‌هایمان تر می‌شود و قلبمان به تپش می‌افتد. دلمون تنگ است برای زیارتت، برای دیدنت، برای شنیدت و آرامش حرمت! دلمون تنگ است برای وضو گرفتن در سقاخانه، برای نماز خواندن پای ضریحت، برای شنیدن نقاره‌هایی که خادمان حرمت می‌نوازند و دلمان تنگ است برای کبوترهایی که عاشقانه دورت می‌گردند و بی محابا در میان خیل عظیم زائرانت پرواز می‌کنند! یا امام رضا، دلمان تنگ است برایت!

زیارت حرم مطهر امام رضا

بدون هیچ تردیدی و احترام کامل و با افتخار می توان از حرم مطهر امام رضا علیه السلام نام برد . از مهم ترین جاهای دیدنی مشهد ، حرم مطهر امام رضا است . بعضی از منابع تاریخی مکانی که پیکر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ، هشتمین امام شیعیان در آن به خاک سپرده شده است روستای سناباد در نزدیکی شهر توس بوده است . بعد از ساخت حرم امام رضا علیه السلام در این روستا ، شهری در اطراف حرم ساخته شد . شهری که امروزه به نام مشهد مقدس میشناسیم .

حرم مطهر امام رضا از مهم ترین بناهای تاریخی و مذهبی ایران به شمار می رود . تقریبا هر سال بیش از 20 میلیون زائر از سراسر ایران و سایر کشورها برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد سفر می کنند .

محدوده حرم امام رضا شامل گنبد طلا ، گلدسته ها ، مسجدها ، صحن ها ، ایوان و رواق و بست ها می باشد .محدوده ای که هر روز گسترده تر میشود و صحن هایی با معماری چشم نواز و در شان امام رضا احداث می گردد .

حرم مطهر امام رضا (ع)

موزه آستان قدس رضوی

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر مشهد ، موزه آستان قدس رضوی می باشد . موزه ای که بناهای تاریخی آن جلوه گر شش قرن تزئینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته می باشد .

موزه آستان قدس رضوی خود از چندین موزه تشکیل شده شامل موزه قرآن و نفایس ، موزه هدایای مقام معظم رهبری ، موزه گنجینه دریایی ، موزه آثار استاد فرشچیان ، گنجینه اسکناس و سکه و تمبر ، گنجینه سلاح و مدال ، گنجینه ساعت و نجوم و گنجینه هنرهای تجسمی و ظروف می باشد .

در صورت سفر به شهر مقدس مشهد ، حتما از موزه آستان قدس رضوی دیدن فرمایید .

موزه آستان قدس رضوی

بازار رضا یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد

یکی از معروف ترین و قدیمی ترین بازارهای ایران و یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد ، بازار رضا است . بازاری که در حوالی محدوده حرم قرار گرفته است . بازاری با دو راهروری تو در تو و با حدود 1700 مغازه . مرکز فروش تسبیح های رنگارنگ ، مهر و سوغاتی های بسته بندی شده به همراه عطر زعفران و نبات که در جای جای بازار رضا پیچیده است .

بازار رضا مشهد

مسجد گوهرشاد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد و از ارزشمندترین آثار حرم ، مسجد گوهرشاد است . مسجدی که زمان دوره تیموریه ساخته شده است و بالغ بر 6 قرن است که پابرجاست . صحن گوهرشاد بزرگترین صحن را در میان تمامی صحن های حرم دارد .مسجد گوهرشاد دارای چهار ایوان بزرگ می باشد که با یکدیگر قرینه اند .این ایوان ها چهار طرف حیاط مسجد را احاطه کرده اند .

صحن های حرم مطهر امام رضا

قدیمی ترین صحن حرم ، صحن انقلاب است که با نام قدیمی صحن عتیق است که بیشترین قدمت و اعتبار را دارد .از دیگر صحن های دیدنی حرم مطهر اما رضا می توان به صحن های انقلاب ، آزادی ، صحن جامع رضوی ، صحن کوثر و … اشاره کرد . صحن هایی زیبا و با معماری اسلامی که می توان ساعت ها به آنها نگاه کرد و با حس ارامشی که منتقل می کنند به زیارت امام رضا پرداخت. برای اینکه هرساعتی از شبانه روز به راحتی بتوانید برای زیارت امام رضا به حرم بروید و در صحن‌های حرم نماز بخوانید و به دعا و زیارت بپردازیز به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اسکان و اقامت خود منطقه‌ای را در نظر بگیرید تا به حرم نزدیک باشد. برای اجاره آپارتمان در مشهد و در نزدیکی حرم می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید.

کوهسنگی مشهد یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد و معروف ترین آن ها پارک کوهسنگی مشهد می باشد . پارک کوهسنگی مشهد از دیرباز محل تفریح خانواده های مشهدی و مسافران و گردشگران بوده است . وجه تسمیه پارک کوهسنگی از دو کوه کم ارتفاع سنگی که در اطراف پارک قرار دارند ، گرفته شده است . کوهسنگی دومین پارک بزرگ مشهد بعد از پارک ملت است که طی این سال ها گسترده تر و مجهز تر شده است .

کوهسنگی از لحاظ بازدید مسافران شهر مشهد سومین منطقه پرطرفدار است .بعد از حرم مطهر امام رضا و آرامگاه فردوسی .آب و هوای بسیار مناسب ، مناظر زیبا و همچنین ترکیب سنگ و آب در پارک کوهسنگی موجب شده است تا مسافران و گردشگران ساعاتی را در این پارک به تفریح و گشت و گذار بپردازند .

کوهسنگی مشهد

چالیدره یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد

سد چالیدره یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد می باشد که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید . سد چالیدره ، سدی خاکی که بوسیله اب رودخانه جاغرق ، پر آب می شود . این منطقه گردشگری در سال های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده که خوشبختانه این تغییرات برای رفاه حال بازدیدکنندگان بوده است .

چالیدره در طرقبه قرار گرفته است . اب و هوای کوهستانی این منطقه گردشگران بسیاری را به خصوص در سال های اخیر جذب خود کرده است . از جمله دیدنی های مشهد و منطقه سد چالیدره می توان به دریاچه مصنوعی آن اشاره کرد که زیبایی منطقه را چند برابر کرده است .

همچنین منطقه چالیدره ، دارای رستوران ها و کافی شاپ های متعدد می باشد . از دیگر تجهیزات و وسایل تفریحی می توان به تله کابین ، اسکله تفریحی ، زیپ لاین ، بانجی جامپینگ و … اشاره کرد .

اگر به مشهد سفر کردید حتما یک روز خود را برای بازدید از منطقه سد خاکی چالیدره خالی کنید .

سد چالیدره

ما در گذشته به معرفی حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، موزه آستان قدس رضوی ، بازار رضا ، مسجد گوهرشاد ، صحن های حرم ، پارک کوهسنگی و سد چالیدره پرداختیم . در ادامه می خواهیم در مورد دیگر مناطق گردشگری مشهد اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم . اما این بار به سراغ چند مورد دیگر از جاهای دیدنی مشهد خواهیم رفت. برای آشنایی بیشتر و خواندن بخش اول  مناطق و دیدنی‌های مشهد می‌توانید بر روی عبارت کلیک کنید.

همانطور که دربخش اول گفتیم شهر مشهد به غیر از حرم مطهر امام رضا مناطق گردشگری بسیاری دارد که برای خیلی از مسافران و گردشگران ناشناخته باقی مانده اند . لوکس ویلا در این مقاله تمام سعی خود را کرده است تا بتواند تمام مناطق گردشگری مشهد را معرفی کند تا شما مسافران و زائران عزیز اطلاعات لازم و کافی را در مورد مناطق گردشگری مشهد قبل از مسافرت به این شهر توریستی ، داشته باشید .

آرامگاه شیخ بهایی

یکی از مناطق گردشگری مشهد که در داخل حرم مطهر قرار گرفته است ، آرامگاه شیخ بهایی می باشد . شیخ بهایی ، دانشمند قرن دهم و یازدهم هجری و نام آشنای ایران است که آرامگاه ایشان در داخل حرم مطهر رضوی بعد از رواق امام خمینی قرار گرفته است . آرامگاه شیخ بهایی قبل از مرگ این دانشمند پر آوازه محل تدریس ایشان نیز بوده است.آرامگاه ایشان پر شده از آینه کاری های بسیار و کتیبه های خوشنویسی شده که جلوه ی بسیار زیبایی به این محل داده است . روی کتیبه های دیواری آرامگاه تاریخ تولد و مرگ شیخ بهایی حک شده است .

آرامگاه فردوسی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی مشهد

دومین منطقه پر بازدید مشهد مقدس بعد از حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، مقبره فردوسی می باشد . شاید در بین مناطق گردشگری مشهد ، مقبره فردوسی از همه آنها نام آشنا تر باشد . مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی ، شاعر اساطیری ایران و شاعر شاهنامه فردوسی و داستان رستم و اسفندیار و سهراب و …. در توس و در باغی به فاصله 20 کیلومتری شمال شهر مشهد قرار گرفته است . آرامگاه فردوسی به شکل بناهای پرسپولیس و مقبره کوروش در پاسارگاد ساخته شده است .

آرامگاه فردوسی از جنس سنگ مرمر می باشد که از 3 بخش تشکیل شده . سنگ قبر ، تالاری مربع شکل و اتاقی که روی تالار قرار گرفته است و دیواره های آن پر شده از اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی .

این سنگتراشی‌ها توسط حسین حجار باشی زنجانی، سنگتراش سنگ‌های بنا و قبر و همچنین سنگ نوشته‌های آرامگاه که به خط نستعلیق می باشد از اشعار فردوسی و با دست خط استاد طاهرزاده است. لوکس ویلا از شما دعوت می‌کند تا به دومین منطقه پر طرفدار از جاهای دیدنی مشهد بروید و برای آرامش روح حکیم ابوالقاسم فردوسی حمد و سوره‌ای بخوانید.

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه نادر شاه افشار

یکی دیگر از مناطق گردشگری مشهد ، گنجینه باغ نادری می باشد . مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد به یاد نادرشاه افشار در سال 1342 شمسی ساخته شده است . آرامگاه نادرشاه افشار از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می باشد و دو تالار موزه تشکیل شده است که شامل موزه های سلاح دوره های مختلف پادشاهی ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه افشار می باشد .

شما در زمان بازدید از ارامگاه نادرشاه افشار که یکی از جالب ترین مناطق گردشگری مشهد می باشد ، در اولین صحنه با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و عده ای از سربازانش رو به رو می شوید .مجسمه ای با ابهت که مرکز اصلی گرفتن عکس های یادگاری در بازدید میهمانان از آرامگاه نادرشاه افشار می باشد .

لوکس ویلا پیشنهاد می کند حتما از این بنای دیدنی دیدن فرمایید .

بنای هارونیه مشهد

بنای هارونیه یکی از مناطق گردشگری مشهد می باشد که نکته مبهم آن ، تاریخ ساخت این بنا است . ساختمان بنای هارونیه به آتشکده شباهت دارد که به همین دلیل تصوری که مورخان از این بنا دارند به این صورت است که در دوره های اولیه اسلام ، مسلمانان آن را تغییر شکل داده اند و به صورت مسجد در آورده اند .

در مجاورت بنای هارونیه مشهد ، سنگ مزار امام محمد غزالی نصب شده است .

خانه تاریخی ملک

گردشگرانی که علاقه مند به بناهای تاریخی هستند، در سفر به مشهد بازدید از خانه تاریخی ملک را به شدت پیشنهاد می کنیم. خانه ملک که معماری بسیار زیبا داشته و در واقع بنایی باشکوه به حساب می آید، متعلق به یکی از ثروتمندترین افراد ایران است که تمام دارایی خود را وقف کرده است. آن شخص حاج حسین ملک است که در دوران قاجاریه زندگی میکرده و در سال 1284 تصمیم گرفت تا به مشهد سفر کرده و این شهر را به عنوان سکونتگاه خود انتخاب کند.

خانه حاج حسین ملک دو طبقه دارد که می توان ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و اروپایی را در خانه مشاهده کرد در طبقه اول خانه، سقفی با معماری مشبک، گچبری های شومینه و آثاری با هنر قدیمی ایرانی مشاهده می شود و همچنین امروزه بعد از مرمت و بازسازی های صورت گرفته، کارگاه های مختلفی از جمله لعاب کاری، سوزن دوزی، فرش بافی، سرامیک، منبت کاری، کارگاه مینیاتور، جلدسازی، دوخت چرم و چندین کارگاه دیگر در خانه حاج حسین ملک راه اندازی شده. نمای بیرون خانه از آجرکاری ها و چوبکاری های ظریفی ساخته شده است که در میان بافت مدرن بناهای اطراف، منحصر به فرد به حساب می آید. وقتی که وارد حیاط خانه می شویم، حوضی بزرگ را در وسط حیاط میبینیم که اطرافش را چمن کاری هایی زیبایی دربرگرفته است.

در آخر خوب است بدانید برای بازدید از خانه تاریخی ملک می بایست به خیابان امام خمینی واقع در نزدیکی حرم مراجعه کرده و تابلوی خانه تاریخی ملک را مشاهده کنید و همچنین بازدید از خانه تاریخی ملک برای عموم آزاد است.

خانه تاریخی ملک

موزه نان مشهد

به جرات می توان گفت موزه نان جزء منحصر به فردترین موزه های ایران است که در شهر مشهد، کیلومتر 17 بزرگراه آسیایی، نزدیک سه راه فردوسی و در کوچه شهید یزدی قرار دارد. موزه نان مشهد در سال 1390 تاسیس شده است که می توانید تمام مراحل پخت انواع نان بخصوص نان های محلی مشهد را از نزدیک مشاهده کنید. این موزه کارگاه پخت نان نیست بلکه مانکن هایی هستند که با کمک ادواتی مانند انواع تنور، آسیاب ها بادی و آبی مراحل پخت برخی از نان ها مانند نان تنوری ساج و سنگک و همچنین مراحل پخت مانند خرمن کوبی، بذر پاشی و گندم چینی را نشان می دهند.

یکی از جالب ترین قسمت های موزه نان مشهد، رقص آیینی خراسان است که به رقص اپرا معروف بوده و در میان بومی های قدیم رواج داشته است. بطوری کلی، موزه نان مشهد به چندین بخش تقسیم می شود. بخش اول غرفه کشاورزی نام دارد که می توانید زحمات کشاورزان مانند چک زدن، گندم چینی و بذرافشانی را مشاهده کنید. بخش دوم غرفه آسیاب بانی است که مراحل دستاس، آسباد و آسیاب را به نمایش می گذارد و در آخر نیز، غرفه آتش است که تنورهای عشایری، ساج، حیاطی، تنور مال و برخی از انواع تنورهای سفالی را نشان می دهد.

اما در قسمت جذاب موزه نان مشهد که بخش رقص اپر، اپر یا آپر است، رقصی مربوط به دوران اشکانیان را نشان می دهد که اولین بار در جنوب خراسان و مناطق گناباد به وجود آمد. رقص اپر از هجده حرکت تشکیل شده و تمام مراحل پخت نان از بذرپاشی و کشاورزی تا پخت در تنور را نشان می دهد و همچنین، در پایان نیز نانواها به دعا و نیایش می پردازند چراکه محصولشان به ثمر نشسته است.

موزه نان مشهد

دره ارغوان مشهد

دره ارغوان در اطراف شهر مشهد و در چهار کیلومتری طرقبه و نزدیک به روستای کلاته آهن قرار دارد. به دلیل وجود درختان ارغوان در این منطقه، نام ارغوان برای دره انتخاب شده است. درواقع درخت ارغوان یکی از درختان بومی شرق مدیترانه به حساب می آید که صورت غنچه می روید اما در نقاط مختلفی از ایران مانند خراسان، ایلام، فارس، گیلان، سمنان و برخی از نقاط مازندران نیز مشاهده می شود.

اگر قصد بازدید از دره ارغوان را دارید پیشنهاد می کنیم در ماه اردیبهشت از دره بازدید کنید چراکه خوشه های ارغوانی رنگ درختان در این ماه می رویند تا بعد از آن، برگ های قلبی شکل درخت رشد کنند. در دشت ارغوان می توان ساعت ها نشست و از طبیعت زیبا و همچنین هوایی خنک لذت برد لذا در فصل بهار و تابستان افراد زیادی را در دشت ارغوان مشاهده می کنیم که طبیعت گردی کرده یا بساط پیک نیک خود را پهن کرده اند و در کنار آن ها، آفرودسواران بسیاری هم مشاهده می شود که از تپه ها و مسیرهای صعب العبور منطقه گذر می کنند. پیشنهاد می کنیم بعد از طبیعت گردی در دشت ارغوان نگاهی هم به بازارهای محلی روستا بیاندازید چراکه بومی های منطقه، به دلیل انعطاف جالب شاخه های درختان ارغوان، از آن ها انواع حصیر، سبد، کلاه و صنایع دستی مختلفی را میسازند که به عنوان سوغاتی خاص می توانند بهترین گزینه به حساب آیند.

دره ارغوان مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد از جاهای دیدنی مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد یکی دیگر از مناطق گردشگری مشهد می باشد که در بین ساکنان مشهد نیز طرفداران بسیار زیادی دارد . قدمت این پارک به 50 سال پیش بر میگردد و جز مناطق ییلاقی مشهد محسوب می گردد .

آب و هوایپارک وکیل آباد مشهد به دلیل کوهستانی بودن این منطقه همیشه خنک است و درختان ریشه دار و کهنسال این منطقه همیشه سایه خود را برروی مسافران و گردشگران حفظ می کنند .

روستای زشک مشهد

روستای زشک در سرچشمه دره شاندیز قرار گرفته و یکی از مناطق ییلاقی این شهر محسوب می‌شود. شاید در سفر زیارتی به مشهد، بازدید از یک روستای ییلاقی خیلی منطقی به نظر نرسد. اما تنها زمانی قدر این آب و هوای کوهستانی و منحصر به فرد را خواهید دانست که پا به شاندیز بگذارید. بسیاری از بازدیدکنندگان، به صورت گروهی در کوه‌های اطراف پیاده‌روی می‌کنند و از طبیعت بکر آن لذت می‌برند.

روستای زشک مشهد

آبگرم شاهان گرماب مشهد

یکی از مناطق گردشگری مشهد که متاسفانه به دلیل عدم اطلاعرسانی و تبلیغات ، از دید بسیاری از گردشگران پنهان مانده است ، آبگرم شاهان گرماب مشهد می باشد .

این آبگرم نه تنها جزء برترین جاهای دیدنی مشهد است، بلکه جزء سه آبگرم برتر ایران نیز محسوب می‌شود. آب این چشمه از دل کوه می‌جوشد و در تمام فصول سال، پر آب و عمیق است. این آبگرم حدود ۴۸ درجه سانتیگراد دما دارد و برای درمان بسیاری از امراض مفید است.

باغ وحش وکیل آباد

بهترین راه دسترسی به باغ وحش وکیل آباد مشهد، مترو است. گردشگران کافیست سوار بر مترو شوند و در ایستگاه آخر که مصادف با ایستگاه وکیل آباد می باشد، در روبروی درب ورودی باغ وحش وکیل آباد پیاده شوند. پارک وکیل آباد یکی از بزرگترین پارک های مشهد است که باغ وحش تنها 40هزار متر مربع از مساحت پارک را به خود اختصاصی داده و گردشگران جهت ورود به بخش باغ وحش می بایست هزینه ای را تحت عنوان ورودی پرداخت کنند.

پارک وکیل آباد مشهد یکی از یادگاری های حاج حسین ملک است که در میان محبوب ترین جاهای دیدنی شهر قرار دارد. لازم است بدانید حاج حسین ملک شخصی ثروتمند بود که در امور خیریه فعالیت زیادی داشت و این پارک تنها یکی از جاهای ساخته شده توسط او می باشد که وقف عموم شده است. گردشگران در باغ وحش وکیل آباد با تنوعی از حیوانات مختلف روبرو می شوند. بطور کلی نزدیک به هزار جانور در این باغ زندگی می کنند که به بیش از 100 گونه تقسیم شده و همچنین حیواناتی هم در باغ وحش وکیل آباد مشاهده می شود که بسیار نادر هستند.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

روستای نغندر

روستای نغندر از جمله مناطق ییلاقی مشهد است که در اطرف شهر قرار داشته و اگر به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا بکر در مشهد هستید، قطعاً این روستای می تواند انتخاب مناسبی باشد. مردم روستای نغندر بسیار مهمان نواز خونگرم هستند و همواره گردشگران از برخورد بسیار خوب مردم روستا تعجب کرده اند. اگر در سفر به مشهد قصد بازدید از روستای نغندر را داشتید، می بایست وارد جاده طرقبه شوید و هنگامی که از طرقبه عبور کردید، نزدیک به 10 کیلومتر رانندگی کنید تا مسیر ورود به روستای نغندر را ببینید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید مردم روستای نغندر به فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری مشغولند لذا گردشگران در این روستا همواره می توانند انواع لبنیات با کیفیت و تازه را تهیه کنند. گردشگران هنگامی که در زمین ها و باغ های روستای نغندر در حال گردش و تفریح هستند، با درختان توت بسیار روبرو خواهند شد که می توانند منبع مهم ریسندگی باشند ولی تنها برخی از خانوارهای روستا به ریسندگیی مشغول هستند.

روستای نغندر

چشمه گیلاس

چشمه گیلاس نام یکی از روستاها و چشمه های معروف مشهد است که در جاده چناران قرار داشته و اگر در سفر به مشهد قصد بازدید از این منطقه را داشتید، کافیست به فاصله 48 کیلومتری شمال غرب مشهد و 25 کیلومتری روستای چناران برسید.

چشمه گیلاس تاریخچه جالبی دارد. طبق اسناد تاریخی موجود، در روزگاران گذشته، یزدگرد که یکی از افراد بزه کار بود، با اسبش در کنار چشمه گیلاس می رود اما اسبش با لگدمال کردن یزدگرد، باعث مرگ شده و به لطف این موضوع، نام منطقه به چشمه گلسب تغییر می کند. چشمه ای که در روستای خوش آب و هو و زیبای گیلاس قرار دارد، بیش از 4 متر عمق داشته و از جمله چشمه های آهکی مشهد است که آبش از حرم مطهر امام رضا (ع) عبور می کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید اولین بار شخصی با نام امیر علیشیر نوائی تصمیم گرفت تا همچین مسیری را بسازد اما بعد از فوتش، شاه عباس صفوی پروژه او را تکمیل کرد.

چشمه گیلاس

روستای گنگ

از جمله محبوب ترین مناطق دیدنی مشهد که اگر تابحال از آنجا بازدید نکردید پیشنهاد می کنیم در اولویت برنامه سفر به مشهد قرار دهید، روستای کنگ است. روستای کنگ از معدود روستاهای پلکانی ایران است که با نام “ماسال مشهد” نیز میشناسند چراکه همانند روستای ماسال، منطقه ای پلکانی می باشد. گردشگران برای دسترسی به روستای کنگ، می بایست به 29 کیلومتری مشهد و 19 کیلومتر طرقبه مراجعه کنند.

روستای کنگ قدمتی چند هزار ساله و از آثار تاریخی باارزش ایران محسوب می شود که در ارتفاعات بینالود قرار دارد. این روستا در مناطق کوهستانی مشهد واقع شده لذا تابستان های بسیار خنک و زمستان های بسیار سردی بر روستا حاکم است لذا اگر در روزهای گرم تابستان به دنبال منطقه ای خنک بوده و حوصله شلوغی طرقبه و شاندیز را ندارید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به روستای کنگ بیاندازید.

روستای کنگ

مدرسه عباسقلی خان

گردشگرانی که در سفر به مشهد می خواهند یکی از شاهکارهای معماری صفویه، ساخته شده به دستور شاه سلطان سلیمان صفوی را از نزدیک ببینند، کافیست به سمت حرم رفته و در ابتدای خیابان نواب صفوی، وارد مدرسه عباسقلی خان مشهد شوند. مدرسه عباس قالی خان در سال 1077 هجری ساخته شده و در زمان خود، یکی از شاهکارهای معماری به شمار می رفت اما امروزه هم در میان زیباترین بناهای تاریخی مشهد قرار دارد.

مدرسه عباسقلی خان امروزه تبدیل به حوزه علمیه شده و این بنای دارای یک حیاط بزرگ بوده و خود ساختمان به همراه کاشی کاری های بی نظیرو نقاشی های شکیل، بنایی دو طبقه است که گردشگران می توانند یکی از 12 راه پله تعبیه شده در بنا را انتخاب کرده و به طبقه دوم دسترسی داشته باشند. همچنین خوب است بدانید مدرسه عباسقلی خان مشهد 4 ایوان بزرگ نیز دارد.

مدرسه عباسقلی خان>

گنبد خشتی مشهد

برخلاف گنبدهایی که از نقره یا ورق طلا ساخته شده اند، گنبد خشتی همانطور که از نامش معلوم است، تماماً از خشت ساخته شده و برای بازدید از گنبد خشتی، می بایست در شهر مشهد به سمت مزار سلطان محمد بروید. سلطان محمد از نواددگان امام موسی بن جعفر (ع) است.

گنبد خشتی مشهد در دوران حکومت تیموریان ساخته شده که پیش بینی می شود قدمتش به بیش از 600 سال پیش می رسد هرچند چندین بار در طول تاریخ بخصوص دوران صفویه و قاجاریه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و شاید برایتان جالب باشد بدانید عده ای بر این معتقد هستند که بنای گنبد خشتی مشهد در دوران شاه عباس و بدون هیچ گلدسته، نقاشی و یا کاشی کاری ساخته شده است. اگر قصد ورود به بقعه را دارید، می توانید از 8 ورودی تعبیه شده بنا وارد شوید و در داخل بقعه شاهد چهار شاه نشین خواهید بود اما در نظر داشته باشید ورودی بقعه، کمی پایین تر از سطح زمین می باشد. در آخر خوب است بدانید گنبد خشتی مشهد، در سال 1378 به دستور سازمان میراث فرهنگی، اساسی ترین مرمت و بازسازی خود را تجربه کرد و در سال 1354 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد. اگر شما هم در سفر به مشهد قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، می بایست وارد خیابان طبرسی شوید و نرسیده به میدان طبرسی، بازارچه احسان را مشاهده می کنیم که در این بازارچه، به کوچه ای با نام خشتی دسترسی خواهید داشت.

گنبد خشتی

گنبد سبز

گردشگران در سفر به مشهد جهت بازدید از گنبد سبز، می بایست در نزدیکی حرم وارد خیابان آخوند خراسانی شوند تا بنای تاریخی گنبد سبز را مشاهده کنند. گنبد سبز مشهد در زمان صفویان و به دستور پادشاه ساخته شده است چراکه این گنبد، آرامگاه شیخ محمد مومن عارف استرآبادی می باشد و ایشان در دوران صفویه، یکی از عارفان بزرگ کشور بود که بیش از 35 سال از عمرش را صرف بررسی و تحقیق برروی روایات و کتب مختلف صرف کرده و به دلیل ارزشی که نزد پادشاه داشت، بعد از فوتش به دستور پادشاه آرامگاهی برای وی ساخته شد که گنبدی فیروزه ای اما مایل به سبز دارد و نام گنبدر سبز به این دلیل بر روی بنا گذاشته شده و جالب است بدانید برای گنبد این بنای تاریخی نورپردازی انجام شده و در شب ها، گنبد تماماً سبز می شود. امروزه گنبد سبز مشهد در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی محبوب در شهر به حساب می آید.

گنبد سبز

پارک ملت مشهد

به جرات می توان گفت پارک ملت مشهد محبوب ترین و بهترین پارک مشهد برای لذت بردن از هوای زیبا، طبیعتی بکر و تفریحاتی هیجان انگیز می باشد. اگر قصد بازدید از پارک ملت مشهد را دارید، می بایست وارد بلوار وکیل آباد مشهد شوید و  نبش بلوار امامت مشهد، پارک و شلوغی دائمی آن را مشاهده کنید. لازم به ذکر است اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید، با سوار شدن بر متروی شهر، در مقابل پارک پیاده خواهید شد.

پارک ملت مشهد یکی از کامل ترین مجموعه های گردشگری و تفریحی در این شهر به حساب می آید و از جمله مهم ترین دلایل بازدید گردشگران از پارک ملت مشهد، شهربازی هیجان انگیزش می باشد. شهربازی پارک ملت مشهد یکی از شهربازی هایی استاندارد ایران است و دستگاه های بسیار هیجان انگیز و جذابی برای هر رده سنی در مجموعه تعبیه شده تا گردشگران بهترین خاطرات سفر خود را در این شهر بسازند. لازم به ذکر است برای بازدید از مجموعه شهربازی پارک ملت و استفاده از امکانات و خدمات مجموعه، می بایست از ساعت 16:00 الی 1 بامداد مراجعه نمایند.

پارک ملت مشهد

رستوران های مشهد

همانطور که می دانیم، مشهد یکی از بهترین شهرهای ایران در زمینه غذا و رستوران است. به غیر از غذاهای محلی مشهد، بهترین فست فودها و بخصوص غذاهای ایرانی از جمله کباب را در میان رستوران های مشهد می توان پیدا کرد. در ادامه می خواهیم برخی از محبوب ترین رستوران های مشهد را معرفی کنیم.

رستوران پسران کریم

کمتر کسی پیدا می شود که رستوران پسران کریم را نشناسد. این رستوران همواره در میان برترین رستوران های مشهد قرار دارد و گردشگران در رستوران پسران کریم می توانند تجربه میل کردن بهترین غذاهای ایرانی و انواع کباب ها را داشته باشند. اگر در سفر مشهد قصد بازدید از رستوران پسران کریم را داشتید خوب است بدانید این رستوران به دلیل محبوبیت بالایش، همواره شلوغ بوده و ممکن است اگر دیر برسید، با اتمام غذا روبرو شوید. لازم به ذکر است رستوران پسران کریم در بهترین مواد اولیه برای غذاهایش استفاده می کند و گردشگران هم می بایست زمان قابل توجهی را در صف بمانند تا میزی در رستوران خالی شود.

رستوران پسران کریم در سال 1376 افتتاح شد و مرحوم کریم قاسم زاده، مالک و موسس رستوران بود که  در سال های 1300 تا 1356 مدیریت رستوران را برعهده داشت اما بعد از فوتش، پسرانش تصمیم گرفتند تا راه پدر را ادامه دهند. لازم به ذکر است رستوران پسران کریم امروزه دارای دو شعبه دیگر در انتهای خیام شمالی واقع در مجتمع مروارید و در برج دالتون می باشد.

آدرس رستوران پسران کریم: مشهد – بلوار سجاد – انتهای کوچه فرهاد 22

رستوران پسران کریم مشهد

رستوران معین درباری

اگر به یکی از بهترین رستوران های قدیمی مشهد هستید، معین درباری می تواند بهترین انتخاب باشد. این رستوران در بلوار پاسداران و مابین پاسدارای 2 و 4 قرار دارد و اگر بیشتر به کیفیت غذا اهمیت می دهید تا محیط رستوران، بی شک معین درباری می تواند گزینه مناسبی باشد. این رستوران چند پله پایین تر از سطح زمین قرار دارد و هنگامی که وارد رستوران می شوید، با محیطی شکیل که دارای دیوارهای آیینه کاری شده، آکواریوم، گل های رنگارنگ و غیره روبرو خواهید شد. گردشگرانی که قبلاً غذاهای رستوران معین درباری را امتحان کرده بودند، رضایت کاملی از شیشلیک رستوران داشتند.

رستوران معین درباری مشهد

رستوران باغ زیتون 2

اگر به دنبال بهترین فست فود در مشهد هستید، بی شک رستوران باغ زیتون 2 بهترین گزینه خواهد بود. گردشگران برای دسترسی به رستوران باغ زیتون 2 مشهد می بایست به بلوار سجاد مراجعه کرده و در خیابان بهار 10، رستوران را مشاهده کنند. رستوران باغ زیتون 2 مشهد بهترین غذاهای ایتالیایی از جمله پیتزا و پاستا را سرو می کند و همواره پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به انواع استیک رستوران باغ زیتون 2 بیاندازید چراکه گفته می شود استیک های باغ زیتون 2، خاص ترین و بهترین نوع استیک هستند.

رستوران باغ زیتون

چلوکبابی امید

از دیگر رستوران های قدیمی شهر مشهد، می توان به چلوکبابی امید اشاره کرد که به لطف حفظ کیفیت بالای انواع کباب، امروزه هم در میان بهترین رستوران های مشهد قرار دارد. برای بازدید از چلوکبابی امید می بایست به خیابان امام خمینی مشهد مراجعه کنید و تا شلوغی قابل توجه چلوکبابی امید را ببینید. چلوکبابی امید همانطور که از نامش پیداست نه دارای محیطی لوکس بوده و نه از تنوع بالای غذاها برخوردار است اما اگر به دنبال بهترین رستوران برای میل کردن بهترین کباب ها هستید، پیشنهاد ما چلوکبابی امید است. این رستوران بیش از 100 سال قدمت دارد و در محیطی بسیار ساده، کباب هایی را برایتان سرو می کند که در هیچ رستوران دیگر نمی توانید پیدا کنید.

چلوکبابی امید

روستای اخملد

اگر در سفر به مشهد به دنبال منطقه ای بکر و دیدنی هستید تا ساعاتی به دور از شلوغی و آلودگی شهر باشید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به روستای اخملد بیاندازید. برای دسترسی به روستای اخملد مشهد می بایست به سمت چناران بروید تا پس از 24 کیلومتر از روستای چناران، در فاصله 85 کیلومتری مشهد به روستای اخملد برسید.

این منطقه در سلسله کوه های بینالود قرار دارد و روستایی مملو از باغ های میوه، درختان، گل ها و گیاهان بی نظیر است. روستای اخملد در گذشته به عنوان پناهگاهی برای در امان ماندن از حمله اعراب مورد استفاده قرار میگرفت و شاید برایتان جالب باشد بدانید در آن زمان، برای اینکه مردم اطلاع رسانی کنند که خطری نزدیک است، جمله ” خاد آمد، خالد آمد” را فریاد می زنند و این موضوع باعث شد تا نام اخملد بر روی این روستا قرار داده شود. امروزه روستای اخملد با اینکه منطقه ای توریستی به حساب می آید اما به لطف فاصله قابل توجه تا مشهد، گردشگران کمتری از منطقه بازدید می کنند لذا اگر به دنبال یکی از بکرترین مناطق سرسبز و دیدنی در مشهد هستید، بازدید از روستای اخملد و آبشار مرتفع معروفش را پیشنهاد می کنیم. لازم به ذکر است در این منطقه کوه ها و صخره های مختلفی وجود دارد که برای یک کوهنوردی جذاب و سخت مناسب هستند.

روستای اخملد

میل اخنگان مشهد

یکی از بناهای تاریخی مشهد که در نوع خود خاص می باشد، بنای تاریخی میل اخنگان است و گردشگران برای دسترسی به این بنای تاریخی می بایست به فاصله 22 کیلومتری شمال مشهد مراجعه کنند تا به روستای اخنگان برسند. قدمت میل اخنگان مشهد به قرن نهم هجری مصادف با دوران حکومت تیموریان برمیگردد.

بنای تاریخی میل اخنگان برج مقبره ای با ارتفاع بیش از 17 متر می باشد که در واقع آرامگاه شخصی است که همچنان بعد از  6 قرن نتوانستند هویش را پیدا کنند. لازم به ذکر است میل اخنگان مشهد امروزه در فهرست آثار ملی ایران قرار داشته و به لطف بنایی زیبا و همچنین داستان مرموز شخص دفن شده در برج، به یکی از بناهای توریستی مشهد تبدیل شده است. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از میل اخنگان مشهد را دارید، نگاهی هم به پاژ در نزدیکی جاده توس بیاندازید چراکه پاژ، زادگاه فردوسی بوده و در میان مردم مشهد از ارزش و احترام بالایی برخوردار است.

میل اخنگان مشهد

خانه کوزه کنانی

خانه کوزه کنانی بنایی تاریخی و جذاب در مشهد به حساب می آید که در سال 1247 مصادف با حکومت قاجاریه ساخته شده و امروزه نیز در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

خانه کوزه کنانی متعلق به شخصی با نام مرحوم حاج کوزه کنانی بوده و ایشان در دوران خود یکی از معروف ترین تاجران مشهد به حساب می آمده است. این خانه بنایی با معماری کلاسیک یونانی و رومی دارد و در حالت کلی، خانه کوزه کنانی به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود و اگر می خواهید وارد خانه شوید، می بایست ابتدا به سمت جنوب غربی حیاط مستطیل شکل خانه مراجعه کنید تا به ورودی به چهار ستون گرد و ساده که بسیار شکیل تزئین شده اند برسید.

بخش جنوبی خانه کوزه کنانی مشهد، یک سختمان دو طبقه است که یک طبقه آن در زیر زمینی قرار دارد. در طبقه بالا، پنج اتاق شاه نشین به همراه پنجره هایی با شیشه های رنگی وجود دارد. به زیرزمین که می روید، با 5 اتاق دیگر همانند طبقه بالا روبرو خواهید شد و برای دسترسی به زیر زمین، دو راه پله تعبیه شده است. ساختمان شمالی خانه کنانی مشهد سه طبقه دارد که خود به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می شوند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در گذشته، آیت الله بروجردی به دلیل رابطه نزدیک با حاج کوزه کنانی، هرموقع به مشهد سفر می کرد در این بنا اقامت داشته و همچنین گفته می شود رضا شاه نیز تنها به مدت یک ماه در خانه کوزه کنانی اقامت داشته است اما امروزه مالک این بنا، موسسه خیریه امام رضا (ع) می باشد.

خانه کوزه کنانی مشهد

خانه تاریخی داروغه مشهد

یکی دیگر از بناهای تاریخی مشهد که از یادگاری های قاجاریه می باشد، خانه تاریخی داروغه است. گردشگران برای بازدید از خانه تاریخی داروغه می بایست در مشهد وارد خیابان شهید نواب صفوی شوند تا در راسته حوض مسگران وارد کوچه داروغه شده و این بنای تاریخی باشکوه را مشاهده کنند.

خانه تاریخی داروغه متعلق به شخصی با نام یوسف خان هراتی است. یوسف خان هراتی درواقع اولین رئیس نظمیه بعد از مشروطه بود و تصمیم گرفت تا این خانه را ساخته و مراسم ها و جشن های مختلف را در آنجا برگزار کند. هرچند بعد از فوتش، ورثه تصمیم گرفتند تا خانه تاریخی داروغه مشهد را به یکی از نمایندگان میبد تحویل بدهند تا روستای شهیدیه واقع در یزد، هیات های خود را در این بنا برگزار کند.

خانه تاریخی داروغه

کلات نادری

کلات نادری از جمله جاهای دیدنی و تاریخی مشهد است که در اطراف شهر قرار دارد و به لطف فاصله 150 کیلومتری این جاذبه تاریخی تا شهر و همچنین کوهستانی بودن مسیر، گردشگران کمتری همواره در سفر خود به مشهد از کلات نادری بازدید می کنند. اما این جاذبه تاریخی یکی از یادگاری های دوران افشاریه به شمار می رود که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

کلات نادری در شهرستان کلات قرار دارد و اگر میخواهید در سفر به مشهد از این شهرستان و جاذبه تاریخی کلات نادری بازدید کنید، کافیست مشهد را به سمت شمال شرق ترک کرده و در میان کوه های هزار مسجد، وارد شهرستاان کلات شوید. نام کلات در زبان محلی به معنای ارگ یا قلعه می باشد جالب است بدانید در زمان نادرشاه افشار، بعد از اینکه او به پادشاهی رسید، ایران بخش های زیادی از سرزمین خود را از دست داده بود و نادرشاه تصمیم گرفت تا علاوه بر ساخت قلعه های نظامی نفوذناپذیر از جمله کلات نادری، وسعت سرزمین را تا هندوستان نیز گسترش دهد هرچند کلات نادری بعد از فتح هندوستان در سال 1120 هجری شمسی ساخته شد.

کلات نادری امروزه با نام کاخ یا عمارت خورشید مشهد نیز شناخته می شود و این جاذبه تاریخی، با اینکه از دوران افشاریه تا به امروزه همچنان تکمیل نشده، یکی از آثار تاریخی ملی کشور به شمار می رود. پیشنهاد می کنیم در سفر به شهرستان کلات، از جاذبه های گردشگری دیگری همچون بند نادری، مسجد کبود گنبد، برج ارغونشاه و کتیبه نادرشاه نیز بازدید کنید.

کلات نادری

طرقبه مشهد

طرقبه روستایی ییلاقی در اطراف مشهد است که دارای جاذبه های تاریخی، مناطق گردشگری و همچنین تفریحات بی نظیری می باشد. برای بازدید از این روستا کافیست مشهد را به سمت غرب ترک کرده و در جاده طرقبه، پس از 18 کیلومتر به مسیر ورودی روستا برسید. روستای طرقبه یکی از بزرگترین روستاهای اطراف مشهد به حساب می آید و خود نیز از چندین روستا با نام های جاغرق، مایان، ازغد، کلاته آهن، ده بار، نغندر، حضار و گلستان و غیره تشکیل شده و پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از طرقبه را داشتید، نگاهی هم به این روستاها با بافت تاریخی بسیار جذابشان نیز بیاندازید.

همانطور که میدانیم، مشهد به شیشلیک ها و انواع کباب های بی نظیرش معروف شده و همواره اگر میخواهید طعم لذیذ کباب و شیشلیک را تجربه کنید، کافیست به مشهد و مناطقی همچون طرقبه و شاندیز مراجعه کنید. در قدیم، روستای طرقبه از مهم ترین مناطق شهرستان توس بود و به لطف اینکه در کنار جاده نیشابور قرار داشت، شاهد رشد و توسعه طرقبه بوده ایم.

امروزه، طرقبه را با رستوران ها و باغ رستوران های بی نظیرش میشناسند اما خوب است بدانید طرقبه در کنار این رستوران های جذاب و دیدنی، دارای جاذبه های گردشگری، بناهای تاریخی و تفریحات هیجان انگیزی نیز می باشد که خاطرات سفر را برای گردشگران به مراتب جذاب تر می کند. پیشنهاد می کنیم در سفر به طرقبه، از جاذبه های گردشگری و تفریحاتی همچون مسجد پاچنار به همراه درختان کهنسال چنار، دهکده جزامی ها، معدن طلایی آمریکایی، سنگ نگاره هایی که قدمتشان به هزاران سال پیش برمیگردد، استادیوم ورزشی ثامن، پیست اتومبیل رانی، چشمه عسل، ارتفاعات کردینه، سنگ کمر بسته و غیره نیز بازدید کنید.

طرقبه مشهد

سرزمین موج های آبی مشهد

مشهد یکی از توریستی ترین شهرهای ایران به حساب می آید و همواره درکنار زائرین، گردشگران بسیاری از نقاط مختلف جهان به مشهد سفر می کنند تا با جاهای دیدنی مشهد از جمله بناهای تاریخی و همچنین تفریحات هیجان انگیز، بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنند. سرزمین موج های آبی مشهد نه تنها به عنوان بزرگترین پارک آبی مشهد شناخته می شود بلکه در میان بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده ایران و خاورمیانه نیز قرار دارد.

گردشگرانی که میخواهند در سفر به مشهد از این پارک آبی بزرگ و جذاب بازدید کنند، کافیست وارد بلوار اندیشه واقع در منطقه قاسم آباد مشهد شوند تا نبش کوچه اندیشه 83، ورودی مجموعه را مشاهده کنند. سرزمین موج های آبی مشهد بیش از 8هزار متر مربع مساحت دارد اما در زمانی که  افتتاح شده بود و در فاز یک قرار داشت، بسیار کوچک تر از چیزی بود که امروزه می بینیم و همچنین خوب است بدانید این مجموعه تفریحی برخلاف اکثر پارک های آبی ایران که برخی روزها برای آقایان و برخی روزها برای بانوان می باشد، دارای دو مجموعه مجزا بوده و آقایان و بانوان همزمان می توانند از امکانات سرزمین موج های آبی مشهد استفاده کنند.

سرزمین موج های آبی مشهد درکنار استخرهای مختلف برای کودکان و بزرگسالان و همچنین سوناها و جکوزی های مختلف، از امکانات جذاب و هیجان انگیزی هم برخوردار است که شامل تنوعی از سرسره های مختلف از جمله جت موج، سقوط آزاد، تورنادو، سوپر لوپ، سرعتی و آهسته، استخر موج، چاله فضایی، مجموعه بازی آکواپلی و غیره هستند.

سرزمین موج های آبی مشهد

روستای درخت سپیدار

همانطور که میدانیم، تهران شهری شلوغ بوده و همواره مردم در روزهای آخر هفته و اوقات فراغت خود میخواهند برای چند روزی به یکی از روستاهای خوش آب و هوای اطراف شهر از جمله کردان سفر کنند تا چند روزی به دور از هرگونه شلوغی و آلودگی، بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنند. در مشهد هم روستاهای مختلفی در اطراف شهر وجود دارد که مقصد گردشگری افراد بسیاری برای دوری از شلوغی و آلودگی شهر می باشد و روستای درخت سپیدار، یکی از این مناطق بکر و دیدنی به شمار می رود.

گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی مشهد میخواهند نگاهی به روستای درخت سپیدار بیاندازند، کافیست از شهر مشهد وارد جاده نیشابور شوند تا پس از 50 کیلومتر رانندگی، مسیر ورود به روستای درخت سپیدار را مشاهده کنند. این روستا نزدیک به 100 خانوار داشته و به لطف ارتفاع 1450 متری از سطح دریا، آب و هوای خنک و دلنشینی هم دارد. روستای درخت سپیدار یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف مشهد به شمار میرود که چراکه از 1600 سال پیش، مردم در این منطقه زندگی میکردند لذا نه تنها شاهد رسم ها و سنت های بسیار قدیمی هستیم بلکه جاذبه های دیدنی و تاریخی جذابی هم در منطقه وجود دارد.

از جمله دلایلی که روستای درخت سپیدار را در میان توریستی ترین روستاهای اطراف مشهد قرار داده می توان به جاذبه هایی همچون کاروانسرای قدیمی، غار جذاب و دیدنی آغل گرگ، قلعه تاریخی تلخون و قنات تلخاب اشاره کرد. همچنین اقامتگاه بومگردی تاریخی جاده ابریشم هم در این روستا قرار دارد که می توان گفت این جاذبه تاریخی مهم ترین دلیل محبوبیت روستا در میان گردشگران به شمار می رود.

 

روستای درخت سپیدار

حمام مهدی قلی بیک

یکی از جذاب ترین یادگاری های حکومت صفویه برای گردشگران و مردم مشهد، حمام مهدی قلی بیک است. در دوران صفویه، ساخت حمام های عمومی در ایران رواج یافت و در هر نقطه ای از کشور انواع حمام های عمومی با معماری های زیبا و جذابی ساخته شد اما در شهر مشهد، حمام مهدی قلی بیک از معدود بناهای تاریخی باقیمانده می باشد که یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد به شمار میرود.

حمام مهدی قلی بیک امروزه با نام موزه مردم شناسی مشهد شناخته می شود و اگر قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، کافیست به نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) مراجعه کنید تا در کنار مسجد مهدی قلی بیک، درب ورود به موزه مردم شناسی مشهد را مشاهده کنید. همانند سایر حمام های عمومی، حمام مهدی قلی بیک از بخش های مختلفی مانند سربینه، میاندر یا هشتی، گرمخانه، آتشخانه و چاله حوض تشکیل شده و در هر قسمت از حمام، معماری زیبایی از جمله کاشی کاری ها و گچ بری های ظریف و جذاب مشاهده می شود.

 

حمام مهدی قلی بیک

باغ ملی مشهد

در کنار پارک ملت که بزرگترین و جذاب ترین پارک این شهر محسوب می شود، باغ ملی مشهد نیز در میان شلوغ ترین جاهای دیدنی مشهد قرار دارد. برای بازدید از باغ ملی مشهد کافیست به بازار معروف جنت مراجعه کرده و در کنار خیابان امام خمینی، این بوستان شلوغ و دیدنی را مشاهده کنید.

باغ ملی مشهد بوستانی سرسبز و دلنشین است و انواع درختان چنار چند صد ساله در این پارک مشاهده می شود که در کنار گونه های گیاهی جذاب و دیدنی، جلوه زیبایی را با پارک بخشیده اند. همچنین جالب است بدانید برای آبیاری درختان و گیاهان باغ ملی مشهد از آب جاری شده از قنات رکن آباد استفاده می شود. لازم به ذکر است باغ ملی مشهد در نزدیکی ارگ حکومتی مشهد قرار دارد و در گذشته، اکثر مراسم های بزرگ و مهم در این پارک برگزار میشده است اما به لطف رشد و توسعه شهر و احداث پارک های دیگر، امروزه باغ ملی مشهد یکی از باغ های محلی شهر به حساب می آید.

 

باغ ملی مشهد

باغ ملی هفت حوض

باغ ملی هفت حوض مشهد منطقه ای بسیار زیبا و دوست داشتنی است که به لطف حوض های کوچک و بزرگی که دارد، به باغ یا دره هفت حوض معروف شده و اگر در میان جاهای دیدنی مشهد، این دره جذاب را برای بازدید انتخاب کردید، می بایست به کوه های خلج واقع در 7 کیلومتری مشهد مراجعع کنید تا در دره ای میان کوه ها، حوض های مختلفی را مشاهده نمایید اما در نظر داشته باشید برای دسترسی به باغ ملی هفت حوض، مسیری 3 کیلومتری در میان دشت های سرسبز وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی می باشد.

در کنار باغ ملی هفت حوض مشهد، مجموعه ای گردشگری وجود دارد که دارای رستوران ها و کافه های مختلف بوده و در کنار آن ها، خدمات اقامتی و رفاهی مختلفی هم برای گردشگران در نظر گرفته است تا با مراجعه به هفت خوض مشهد، گردشگران بهترین خاطرات سفر را برای خود رقم بزنند. پیشنهاد می کنیم بعد از دره هفت حوض، در صورتی که علاقه مند به تپه نوردی و کوهنوردی های سبک هستید، نگاهی هم به تپه های سرسبز و دیدنی اطراف هم بیاندازید.

 

باغ ملی هفت حوض

پارک پروفسور بازیما

در سراسر ایران، پارک های موضوعی مختلفی وجود دارد که هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند اما جالب است بدانید پارک پروفسور بازیما مشهد توانسته از زمانی که ساخته شده است، به عنوان منحصر به فردترین پارک موضوعی در ایران شناخته شود. این پارک دیدنی در زمینی به مساحت 2400 متری مربع ساخته شده است و در میان جوانان و بخصوص نوجوانان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

پارک پروفسور بازیما از بخش های مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن ها سفر به اعماق دریا می باشد. در بخش گردشگران سوار بر زیردریایی شده و با جهان زیر آب بیشتر آشنا می شوند اما بعد از کاوش در زیر دریا، به بخش مهم، بزرگ و محبوب پارک علمی پروفسور بازیما می رسیم که سفر به  درون اندام های بدن می باشد. درب ورودی این بخش سر انسانی است که از طریق دهانش می توان وارد بدن شده و با اندام های مختلف بدن بیشتر آشنا شد. جالب است بدانید این بخش آشنایی با اندام های بدن انسان برای اولین بار در ایران ساخته شده و ایران بعد از هلند و سنگاپور، سومین کشور در این زمینه می باشد.

گردشگرانی که در سفر به مشهد قصد بازدید از پارک پروفسور بازیما را دارند کافیست در شهر مشهد وارد منطقه گردشگری سپاد واقع در خیابان خیام شده و در طبقه چهارم مجتمع تجاری وصال، پارک علمی پروفسور بازیما را مشاهده کنند.

 

پارک پروفسور بازیما

روستا و آبشار کنگ

روستای کنگ منطقه ای جذاب، سرسبز و خوش آب و هوا در اطراف مشهد است که در فاصله 28 کیلومتری از مرکز شهر قرار داشته و می بایست ابتدا مشهد را به سمت غرب ترک کرده و در فاصله 22 کیلومتری طرقبه، مسیر ورود به روستا را مشاهده کرد. این روستا در فصل بهار و تابستان یکی از شلوغ ترین نقاط طبیعت گردی در مشهد است چراکه علاوه بر طبیعت سرسبز و زیبا، آبشاری مرتفع هم در منطقه وجود دارد که جذاب ترین بخش روستای کنگ بوده و اکثر گردشگران تنها به قصد بازدید از آبشار وارد روستا می شوند. لازم به ذکر است آبشار کنگ در فاصل 5 کیلومتری جنوب غرب روستا قرار دارد.

نام کنگ در زبام محلی به معنای پرنده ای با پنجه های قوی است که در کوهستان زندگی می کند و از طرف دیگر، کنگ به معنای دژ مستحکم نیز معنی می شود. روستای کنگ در میان قدیمی ترین روستاهای اطراف مشهد قرار دارد و اگر  وارد روستا شوید، متوجه خواهید شد سبک خانه ها و موقعیت قرارگیری آن ها، دقیقاً همانند روستای ماسال در شمال کشور به صورت پله پله می باشد.

 

روستا و آبشار کنگ

ویدئو مناطق دیدنی مشهد

شهر بزرگی در شمال شرقی ایران و همچنین مرکز استان خراسان رضوی است و یکی از کلان شهر های ایران به حساب می آید.

در مناسبت های مذهبی و تعطیلات چندروزه و ایام نوروز مشهد بسیار شلوغ و مملوء از زائرین است، مناسب ترین زمان برای سفر به مشهد در روزهای عادی است که به راحتی میتوانید به زیارت امام رضا(ع) بروید و همچنین از جاذبه های گردشگری مشهد بازدید کنید.

زیارت حرم مطهر امام رضا، موزه آستان قدس رضوی، بازار رضا، مسجد گوهرشاد، کوهسنگی، چالیدره، آرامگاه شیخ بهایی، آرامگاه نادر شاه افشار، دره ارغوان مشهد، روستای نغندر، پارک ملت مشهد، طرقبه مشهد، کلات نادری، گنبد خشتی مشهد، چشمه گیلاس از جمله دیدنی های مشهد محسوب می شود.

آپارتمان ها و سوئیت های نزدیک به حرم مطهر امام رضا، هتل های نزدیک به حرم بسیار مناسب هستند که شرکت لوکس ویلا برای راحتی حال شما بهترین و به صرفه ترین اقامتگاه ها را برای راحتی شما عزیزان در نظر گرفته است.

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

نوشته های مشابه