محتوا پنهان

به برکت حضور بارگاه ملکوتی حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، شهر مشهد یکی از قطب های توریستی سیاحتی و زیارتی ایران شکل گرفته است . شهری مذهبی که عطر حضور امام رضا در سرتاسر شهر پیچیده است. شاید بسیاری از مسافران شهر مشهد، از دیگر جاهای دیدنی مشهد بی خبر باشند . شاید ندانند چه مناطق و طبیعت زیبایی در اطراف شهر مشهد قرار گرفته است . شاید از محل مراکز تفریحی و رفاهی مشهد بی خبر باشند . گروه لوکس ویلا در ادامه می خواهد تمام جاهای دیدنی مشهد را به شما معرفی کند . اگر قصد عزیمت به مشهد مقدس را دارید تا آخر این مقاله همراه ما باشید. برای اطلاعات درباره تاریخچه مشهد کلیک کنید

سفر به مشهد مقدس

مشهد در استان خراسان رضوی و در شمال شرقی ایران قرار دارد. آب و هوای کویری این منطقه باعث شده‌است که زمستان‌های سرد و خشک و تابستان‌هایی گرم و سوزان داشته باشد. شهر مشهد در تمامی طول سال میزبان مسافران و زائرانیست که به عشق امام رضا دل به جاده و ریل‌های قطار سپرده‌اند تا با زیارت حرم مطهر آن امام بزرگوار، ارامش را مهمان خانه‌ی خود کنند.

آرامشی غیر قابل وصف که چشمان افراد را با برقی از اشک می‌درخشاند. بار و بندیل خود را بسته‌ایم، غسل سفر کرده‌ایم و با شور و شوقی وصف ناپذیر به دیار مرد مردان و منتخب خدا و پیامبر می‌رویم. امام رضا، دلمون با شنیدن نامت می‌لرزد، چشم‌هایمان تر می‌شود و قلبمان به تپش می‌افتد. دلمون تنگ است برای زیارتت، برای دیدنت، برای شنیدت و آرامش حرمت! دلمون تنگ است برای وضو گرفتن در سقاخانه، برای نماز خواندن پای ضریحت، برای شنیدن نقاره‌هایی که خادمان حرمت می‌نوازند و دلمان تنگ است برای کبوترهایی که عاشقانه دورت می‌گردند و بی محابا در میان خیل عظیم زائرانت پرواز می‌کنند! یا امام رضا، دلمان تنگ است برایت!

تاریخچه مشهد

مشهد یکی از بزرگترین شهرهای ایران و پایتخت معنوی کشور است که هر ساله به عنوان توریستی ترین شهر ایران شناخته می شود چراکه به لطف حضور بارگاه امام هشتم شیعیان، میلیون ها گردشگر و زائر از نقاط مختلف ایران و کشورهای اسلامی به مشهد سفر می کنند لذا گردشگری، یکی از مم ترین قطب های درآمد مردم منطقه به شمار میرود.

اهمیت شهر مشهد به دوران حکومت افشاریان برمیگردد چراکه در آن زمان، مشهد به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود و امروزه هم، شاهد جاذبه های دیدنی و تاریخی بسیار باارزش در نقاط مختلف مشهد هستیم که مربوط به دوره های مختلف تاریخ می باشد. این شهر 351 کیلومتر مربعی که دومین شهر بزرگ ایران شناخته می شود، جمعیتی 3 میلیون نفری دارد اما جمعیت شهر در برخی از ایام خاص سال مانند تعطیلات چند روزه و همچنین ولادت و وفات امام رضا (ع) و اعیاد مذهبی، به بیش از 30 میلیون نفر می رسد. در این مطلب می توانیم اطلاعات زیادی را درباره مشهد بدانیم و با تمام جاهای دیدنی مشهد آشنا شویم.

زیارت حرم مطهر امام رضا

بدون هیچ تردیدی و احترام کامل و با افتخار می توان از حرم مطهر امام رضا علیه السلام نام برد . از مهم ترین جاهای دیدنی مشهد ، حرم مطهر امام رضا است . بعضی از منابع تاریخی مکانی که پیکر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ، هشتمین امام شیعیان در آن به خاک سپرده شده است روستای سناباد در نزدیکی شهر توس بوده است . بعد از ساخت حرم امام رضا علیه السلام در این روستا ، شهری در اطراف حرم ساخته شد . شهری که امروزه به نام مشهد مقدس میشناسیم .

حرم مطهر امام رضا از مهم ترین بناهای تاریخی و مذهبی ایران به شمار می رود . تقریبا هر سال بیش از 20 میلیون زائر از سراسر ایران و سایر کشورها برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد سفر می کنند .

محدوده حرم امام رضا شامل گنبد طلا ، گلدسته ها ، مسجدها ، صحن ها ، ایوان و رواق و بست ها می باشد .محدوده ای که هر روز گسترده تر میشود و صحن هایی با معماری چشم نواز و در شان امام رضا احداث می گردد .

حرم مطهر امام رضا (ع)

موزه آستان قدس رضوی

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر مشهد ، موزه آستان قدس رضوی می باشد . موزه ای که بناهای تاریخی آن جلوه گر شش قرن تزئینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته می باشد .

موزه آستان قدس رضوی خود از چندین موزه تشکیل شده شامل موزه قرآن و نفایس ، موزه هدایای مقام معظم رهبری ، موزه گنجینه دریایی ، موزه آثار استاد فرشچیان ، گنجینه اسکناس و سکه و تمبر ، گنجینه سلاح و مدال ، گنجینه ساعت و نجوم و گنجینه هنرهای تجسمی و ظروف می باشد .

در صورت سفر به شهر مقدس مشهد ، حتما از موزه آستان قدس رضوی دیدن فرمایید .

موزه آستان قدس رضوی

مسجد گوهرشاد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد و از ارزشمندترین آثار حرم ، مسجد گوهرشاد است . مسجدی که زمان دوره تیموریه ساخته شده است و بالغ بر 6 قرن است که پابرجاست . صحن گوهرشاد بزرگترین صحن را در میان تمامی صحن های حرم دارد .مسجد گوهرشاد دارای چهار ایوان بزرگ می باشد که با یکدیگر قرینه اند .این ایوان ها چهار طرف حیاط مسجد را احاطه کرده اند.

صحن های حرم مطهر امام رضا

قدیمی ترین صحن حرم ، صحن انقلاب است که با نام قدیمی صحن عتیق است که بیشترین قدمت و اعتبار را دارد .از دیگر صحن های دیدنی حرم مطهر اما رضا می توان به صحن های انقلاب ، آزادی ، صحن جامع رضوی ، صحن کوثر و … اشاره کرد . صحن هایی زیبا و با معماری اسلامی که می توان ساعت ها به آنها نگاه کرد و با حس ارامشی که منتقل می کنند به زیارت امام رضا پرداخت. برای اینکه هرساعتی از شبانه روز به راحتی بتوانید برای زیارت امام رضا به حرم بروید و در صحن‌های حرم نماز بخوانید و به دعا و زیارت بپردازیز به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اسکان و اقامت خود منطقه‌ای را در نظر بگیرید تا به حرم نزدیک باشد. برای اجاره آپارتمان در مشهد و در نزدیکی حرم می‌توانید بر روی لینک کلیک کنید.

چالیدره یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد

سد چالیدره یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد می باشد که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید . سد چالیدره ، سدی خاکی که بوسیله اب رودخانه جاغرق ، پر آب می شود . این منطقه گردشگری در سال های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده که خوشبختانه این تغییرات برای رفاه حال بازدیدکنندگان بوده است .

چالیدره در طرقبه قرار گرفته است . اب و هوای کوهستانی این منطقه گردشگران بسیاری را به خصوص در سال های اخیر جذب خود کرده است . از جمله دیدنی های مشهد و منطقه سد چالیدره مشهد می توان به دریاچه مصنوعی آن اشاره کرد که زیبایی منطقه را چند برابر کرده است .

همچنین منطقه چالیدره ، دارای رستوران ها و کافی شاپ های متعدد می باشد . از دیگر تجهیزات و وسایل تفریحی می توان به تله کابین ، اسکله تفریحی ، زیپ لاین ، بانجی جامپینگ و … اشاره کرد .

اگر به مشهد سفر کردید حتما یک روز خود را برای بازدید از منطقه سد خاکی چالیدره خالی کنید .

سد چالیدره

ما در گذشته به معرفی حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، موزه آستان قدس رضوی ، بازار رضا ، مسجد گوهرشاد ، صحن های حرم ، پارک کوهسنگی و سد چالیدره پرداختیم . در ادامه می خواهیم در مورد دیگر مناطق گردشگری مشهد اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم . اما این بار به سراغ چند مورد دیگر از جاهای دیدنی مشهد خواهیم رفت. برای آشنایی بیشتر و خواندن بخش اول مناطق و دیدنی‌های مشهد می‌توانید بر روی عبارت کلیک کنید.

همانطور که دربخش اول گفتیم شهر مشهد به غیر از حرم مطهر امام رضا مناطق گردشگری بسیاری دارد که برای خیلی از مسافران و گردشگران ناشناخته باقی مانده اند . لوکس ویلا در این مقاله تمام سعی خود را کرده است تا بتواند تمام مناطق گردشگری مشهد را معرفی کند تا شما مسافران و زائران عزیز اطلاعات لازم و کافی را در مورد مناطق گردشگری مشهد قبل از مسافرت به این شهر توریستی، داشته باشید.

آرامگاه شیخ بهایی

یکی از مناطق گردشگری مشهد که در داخل حرم مطهر قرار گرفته است ، آرامگاه شیخ بهایی می باشد . شیخ بهایی ، دانشمند قرن دهم و یازدهم هجری و نام آشنای ایران است که آرامگاه ایشان در داخل حرم مطهر رضوی بعد از رواق امام خمینی قرار گرفته است . آرامگاه شیخ بهایی قبل از مرگ این دانشمند پر آوازه محل تدریس ایشان نیز بوده است.آرامگاه ایشان پر شده از آینه کاری های بسیار و کتیبه های خوشنویسی شده که جلوه ی بسیار زیبایی به این محل داده است. روی کتیبه های دیواری آرامگاه تاریخ تولد و مرگ شیخ بهایی حک شده است.

آرامگاه شیخ بهایی

آرامگاه فردوسی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی مشهد

دومین منطقه پر بازدید مشهد مقدس بعد از حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، مقبره فردوسی می باشد . شاید در بین مناطق گردشگری مشهد ، مقبره فردوسی از همه آنها نام آشنا تر باشد . مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی ، شاعر اساطیری ایران و شاعر شاهنامه فردوسی و داستان رستم و اسفندیار و سهراب و …. در توس و در باغی به فاصله 20 کیلومتری شمال شهر مشهد قرار گرفته است . آرامگاه فردوسی به شکل بناهای پرسپولیس و مقبره کوروش در پاسارگاد ساخته شده است .

آرامگاه فردوسی از جنس سنگ مرمر می باشد که از 3 بخش تشکیل شده . سنگ قبر ، تالاری مربع شکل و اتاقی که روی تالار قرار گرفته است و دیواره های آن پر شده از اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی .

این سنگتراشی‌ها توسط حسین حجار باشی زنجانی، سنگتراش سنگ‌های بنا و قبر و همچنین سنگ نوشته‌های آرامگاه که به خط نستعلیق می باشد از اشعار فردوسی و با دست خط استاد طاهرزاده است. لوکس ویلا از شما دعوت می‌کند تا به دومین منطقه پر طرفدار از جاهای دیدنی مشهد بروید و برای آرامش روح حکیم ابوالقاسم فردوسی حمد و سوره‌ای بخوانید.

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه نادر شاه افشار

یکی دیگر از مناطق گردشگری مشهد ، گنجینه باغ نادری می باشد . مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد به یاد نادرشاه افشار در سال 1342 شمسی ساخته شده است . آرامگاه نادرشاه افشار از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می باشد و دو تالار موزه تشکیل شده است که شامل موزه های سلاح دوره های مختلف پادشاهی ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه افشار می باشد .

شما در زمان بازدید از ارامگاه نادرشاه افشار که یکی از جالب ترین مناطق گردشگری مشهد می باشد ، در اولین صحنه با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و عده ای از سربازانش رو به رو می شوید .مجسمه ای با ابهت که مرکز اصلی گرفتن عکس های یادگاری در بازدید میهمانان از آرامگاه نادرشاه افشار می باشد .

لوکس ویلا پیشنهاد می کند حتما از این بنای دیدنی دیدن فرمایید.

آرامگاه نادر شاه افشار

بنای هارونیه مشهد

بنای هارونیه یکی از مناطق گردشگری مشهد می باشد که نکته مبهم آن، تاریخ ساخت این بنا است. ساختمان بنای هارونیه به آتشکده شباهت دارد که به همین دلیل تصوری که مورخان از این بنا دارند به این صورت است که در دوره های اولیه اسلام ، مسلمانان آن را تغییر شکل داده اند و به صورت مسجد در آورده اند.

در مجاورت بنای هارونیه مشهد، سنگ مزار امام محمد غزالی نصب شده است.

بنای هارونیه مشهد

خانه تاریخی ملک

گردشگرانی که علاقه مند به بناهای تاریخی هستند، در سفر به مشهد بازدید از خانه تاریخی ملک را به شدت پیشنهاد می کنیم. خانه ملک که معماری بسیار زیبا داشته و در واقع بنایی باشکوه به حساب می آید، متعلق به یکی از ثروتمندترین افراد ایران است که تمام دارایی خود را وقف کرده است. آن شخص حاج حسین ملک است که در دوران قاجاریه زندگی میکرده و در سال 1284 تصمیم گرفت تا به مشهد سفر کرده و این شهر را به عنوان سکونتگاه خود انتخاب کند.

خانه حاج حسین ملک دو طبقه دارد که می توان ترکیبی از معماری سنتی ایرانی و اروپایی را در خانه مشاهده کرد در طبقه اول خانه، سقفی با معماری مشبک، گچبری های شومینه و آثاری با هنر قدیمی ایرانی مشاهده می شود و همچنین امروزه بعد از مرمت و بازسازی های صورت گرفته، کارگاه های مختلفی از جمله لعاب کاری، سوزن دوزی، فرش بافی، سرامیک، منبت کاری، کارگاه مینیاتور، جلدسازی، دوخت چرم و چندین کارگاه دیگر در خانه حاج حسین ملک راه اندازی شده. نمای بیرون خانه از آجرکاری ها و چوبکاری های ظریفی ساخته شده است که در میان بافت مدرن بناهای اطراف، منحصر به فرد به حساب می آید. وقتی که وارد حیاط خانه می شویم، حوضی بزرگ را در وسط حیاط میبینیم که اطرافش را چمن کاری هایی زیبایی دربرگرفته است.

در آخر خوب است بدانید برای بازدید از خانه تاریخی ملک می بایست به خیابان امام خمینی واقع در نزدیکی حرم مراجعه کرده و تابلوی خانه تاریخی ملک را مشاهده کنید و همچنین بازدید از خانه تاریخی ملک برای عموم آزاد است.

خانه تاریخی ملک

موزه نان مشهد

به جرات می توان گفت موزه نان جزء منحصر به فردترین موزه های ایران است که در شهر مشهد، کیلومتر 17 بزرگراه آسیایی، نزدیک سه راه فردوسی و در کوچه شهید یزدی قرار دارد. موزه نان مشهد در سال 1390 تاسیس شده است که می توانید تمام مراحل پخت انواع نان بخصوص نان های محلی مشهد را از نزدیک مشاهده کنید. این موزه کارگاه پخت نان نیست بلکه مانکن هایی هستند که با کمک ادواتی مانند انواع تنور، آسیاب ها بادی و آبی مراحل پخت برخی از نان ها مانند نان تنوری ساج و سنگک و همچنین مراحل پخت مانند خرمن کوبی، بذر پاشی و گندم چینی را نشان می دهند.

یکی از جالب ترین قسمت های موزه نان مشهد، رقص آیینی خراسان است که به رقص اپرا معروف بوده و در میان بومی های قدیم رواج داشته است. بطوری کلی، موزه نان مشهد به چندین بخش تقسیم می شود. بخش اول غرفه کشاورزی نام دارد که می توانید زحمات کشاورزان مانند چک زدن، گندم چینی و بذرافشانی را مشاهده کنید. بخش دوم غرفه آسیاب بانی است که مراحل دستاس، آسباد و آسیاب را به نمایش می گذارد و در آخر نیز، غرفه آتش است که تنورهای عشایری، ساج، حیاطی، تنور مال و برخی از انواع تنورهای سفالی را نشان می دهد.

اما در قسمت جذاب موزه نان مشهد که بخش رقص اپر، اپر یا آپر است، رقصی مربوط به دوران اشکانیان را نشان می دهد که اولین بار در جنوب خراسان و مناطق گناباد به وجود آمد. رقص اپر از هجده حرکت تشکیل شده و تمام مراحل پخت نان از بذرپاشی و کشاورزی تا پخت در تنور را نشان می دهد و همچنین، در پایان نیز نانواها به دعا و نیایش می پردازند چراکه محصولشان به ثمر نشسته است.

موزه نان مشهد

دره ارغوان مشهد

دره ارغوان در اطراف شهر مشهد و در چهار کیلومتری طرقبه و نزدیک به روستای کلاته آهن قرار دارد. به دلیل وجود درختان ارغوان در این منطقه، نام ارغوان برای دره انتخاب شده است. درواقع درخت ارغوان یکی از درختان بومی شرق مدیترانه به حساب می آید که صورت غنچه می روید اما در نقاط مختلفی از ایران مانند خراسان، ایلام، فارس، گیلان، سمنان و برخی از نقاط مازندران نیز مشاهده می شود.

اگر قصد بازدید از دره ارغوان را دارید پیشنهاد می کنیم در ماه اردیبهشت از دره بازدید کنید چراکه خوشه های ارغوانی رنگ درختان در این ماه می رویند تا بعد از آن، برگ های قلبی شکل درخت رشد کنند. در دشت ارغوان می توان ساعت ها نشست و از طبیعت زیبا و همچنین هوایی خنک لذت برد لذا در فصل بهار و تابستان افراد زیادی را در دشت ارغوان مشاهده می کنیم که طبیعت گردی کرده یا بساط پیک نیک خود را پهن کرده اند و در کنار آن ها، آفرودسواران بسیاری هم مشاهده می شود که از تپه ها و مسیرهای صعب العبور منطقه گذر می کنند. پیشنهاد می کنیم بعد از طبیعت گردی در دشت ارغوان نگاهی هم به بازارهای محلی روستا بیاندازید چراکه بومی های منطقه، به دلیل انعطاف جالب شاخه های درختان ارغوان، از آن ها انواع حصیر، سبد، کلاه و صنایع دستی مختلفی را میسازند که به عنوان سوغاتی خاص می توانند بهترین گزینه به حساب آیند.

دره ارغوان مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد از جاهای دیدنی مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد یکی دیگر از مناطق گردشگری مشهد می باشد که در بین ساکنان مشهد نیز طرفداران بسیار زیادی دارد . قدمت این پارک به 50 سال پیش بر میگردد و جز مناطق ییلاقی مشهد محسوب می گردد .

آب و هوایپارک وکیل آباد مشهد به دلیل کوهستانی بودن این منطقه همیشه خنک است و درختان ریشه دار و کهنسال این منطقه همیشه سایه خود را برروی مسافران و گردشگران حفظ می کنند .

روستای زشک مشهد

روستای زشک  در سرچشمه دره شاندیز قرار گرفته و یکی از مناطق ییلاقی این شهر محسوب می‌شود. شاید در سفر زیارتی به مشهد، بازدید از یک روستای ییلاقی خیلی منطقی به نظر نرسد. اما تنها زمانی قدر این آب و هوای کوهستانی و منحصر به فرد را خواهید دانست که پا به شاندیز بگذارید. بسیاری از بازدیدکنندگان، به صورت گروهی در کوه‌های اطراف پیاده‌روی می‌کنند و از طبیعت بکر روستای زشک مشهد لذت می‌برند.

روستای زشک مشهد

آبگرم شاهان گرماب مشهد

یکی از مناطق گردشگری مشهد که متاسفانه به دلیل عدم اطلاعرسانی و تبلیغات ، از دید بسیاری از گردشگران پنهان مانده است ، آبگرم شاهان گرماب مشهد می باشد .

این آبگرم نه تنها جزء برترین جاهای دیدنی مشهد است، بلکه جزء سه آبگرم برتر ایران نیز محسوب می‌شود. آب این چشمه از دل کوه می‌جوشد و در تمام فصول سال، پر آب و عمیق است. این آبگرم حدود ۴۸ درجه سانتیگراد دما دارد و برای درمان بسیاری از امراض مفید است.

باغ وحش وکیل آباد

بهترین راه دسترسی به باغ وحش وکیل آباد مشهد، مترو است. گردشگران کافیست سوار بر مترو شوند و در ایستگاه آخر که مصادف با ایستگاه وکیل آباد می باشد، در روبروی درب ورودی باغ وحش وکیل آباد پیاده شوند. پارک وکیل آباد یکی از بزرگترین پارک های مشهد است که باغ وحش تنها 40هزار متر مربع از مساحت پارک را به خود اختصاصی داده و گردشگران جهت ورود به بخش باغ وحش می بایست هزینه ای را تحت عنوان ورودی پرداخت کنند.

پارک وکیل آباد مشهد یکی از یادگاری های حاج حسین ملک است که در میان محبوب ترین جاهای دیدنی شهر قرار دارد. لازم است بدانید حاج حسین ملک شخصی ثروتمند بود که در امور خیریه فعالیت زیادی داشت و این پارک تنها یکی از جاهای ساخته شده توسط او می باشد که وقف عموم شده است. گردشگران در باغ وحش وکیل آباد با تنوعی از حیوانات مختلف روبرو می شوند. بطور کلی نزدیک به هزار جانور در این باغ زندگی می کنند که به بیش از 100 گونه تقسیم شده و همچنین حیواناتی هم در باغ وحش وکیل آباد مشاهده می شود که بسیار نادر هستند.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

روستای نغندر

روستای نغندر از جمله مناطق ییلاقی مشهد است که در اطرف شهر قرار داشته و اگر به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا بکر در مشهد هستید، قطعاً این روستای می تواند انتخاب مناسبی باشد. مردم روستای نغندر بسیار مهمان نواز خونگرم هستند و همواره گردشگران از برخورد بسیار خوب مردم روستا تعجب کرده اند. اگر در سفر به مشهد قصد بازدید از روستای نغندر را داشتید، می بایست وارد جاده طرقبه شوید و هنگامی که از طرقبه عبور کردید، نزدیک به 10 کیلومتر رانندگی کنید تا مسیر ورود به روستای نغندر را ببینید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید مردم روستای نغندر مشهد به فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری مشغولند لذا گردشگران در این روستا همواره می توانند انواع لبنیات با کیفیت و تازه را تهیه کنند. گردشگران هنگامی که در زمین ها و باغ های روستای نغندر در حال گردش و تفریح هستند، با درختان توت بسیار روبرو خواهند شد که می توانند منبع مهم ریسندگی باشند ولی تنها برخی از خانوارهای روستا به ریسندگیی مشغول هستند.

روستای نغندر

چشمه گیلاس

چشمه گیلاس نام یکی از روستاها و چشمه های معروف مشهد است که در جاده چناران قرار داشته و اگر در سفر به مشهد قصد بازدید از این منطقه را داشتید، کافیست به فاصله 48 کیلومتری شمال غرب مشهد و 25 کیلومتری روستای چناران برسید.

چشمه گیلاس تاریخچه جالبی دارد. طبق اسناد تاریخی موجود، در روزگاران گذشته، یزدگرد که یکی از افراد بزه کار بود، با اسبش در کنار چشمه گیلاس می رود اما اسبش با لگدمال کردن یزدگرد، باعث مرگ شده و به لطف این موضوع، نام منطقه به چشمه گلسب تغییر می کند. چشمه ای که در روستای خوش آب و هو و زیبای گیلاس قرار دارد، بیش از 4 متر عمق داشته و از جمله چشمه های آهکی مشهد است که آبش از حرم مطهر امام رضا (ع) عبور می کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید اولین بار شخصی با نام امیر علیشیر نوائی تصمیم گرفت تا همچین مسیری را بسازد اما بعد از فوتش، شاه عباس صفوی پروژه او را تکمیل کرد.

چشمه گیلاس

روستای گنگ

از جمله محبوب ترین مناطق دیدنی مشهد که اگر تابحال از آنجا بازدید نکردید پیشنهاد می کنیم در اولویت برنامه سفر به مشهد قرار دهید، روستای کنگ است. روستای کنگ از معدود روستاهای پلکانی ایران است که با نام “ماسال مشهد” نیز میشناسند چراکه همانند روستای ماسال، منطقه ای پلکانی می باشد. گردشگران برای دسترسی به روستای کنگ، می بایست به 29 کیلومتری مشهد و 19 کیلومتر طرقبه مراجعه کنند.

روستای کنگ قدمتی چند هزار ساله و از آثار تاریخی باارزش ایران محسوب می شود که در ارتفاعات بینالود قرار دارد. این روستا در مناطق کوهستانی مشهد واقع شده لذا تابستان های بسیار خنک و زمستان های بسیار سردی بر روستا حاکم است لذا اگر در روزهای گرم تابستان به دنبال منطقه ای خنک بوده و حوصله شلوغی طرقبه و شاندیز را ندارید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به روستای کنگ بیاندازید.

روستای کنگ

مدرسه عباسقلی خان

گردشگرانی که در سفر به مشهد می خواهند یکی از شاهکارهای معماری صفویه، ساخته شده به دستور شاه سلطان سلیمان صفوی را از نزدیک ببینند، کافیست به سمت حرم رفته و در ابتدای خیابان نواب صفوی، وارد مدرسه عباسقلی خان مشهد شوند. مدرسه عباس قالی خان در سال 1077 هجری ساخته شده و در زمان خود، یکی از شاهکارهای معماری به شمار می رفت اما امروزه هم در میان زیباترین بناهای تاریخی مشهد قرار دارد.

مدرسه عباسقلی خان امروزه تبدیل به حوزه علمیه شده و این بنای دارای یک حیاط بزرگ بوده و خود ساختمان به همراه کاشی کاری های بی نظیرو نقاشی های شکیل، بنایی دو طبقه است که گردشگران می توانند یکی از 12 راه پله تعبیه شده در بنا را انتخاب کرده و به طبقه دوم دسترسی داشته باشند. همچنین خوب است بدانید مدرسه عباسقلی خان مشهد 4 ایوان بزرگ نیز دارد.

مدرسه عباسقلی خان>

گنبد خشتی مشهد

برخلاف گنبدهایی که از نقره یا ورق طلا ساخته شده اند، گنبد خشتی همانطور که از نامش معلوم است، تماماً از خشت ساخته شده و برای بازدید از گنبد خشتی، می بایست در شهر مشهد به سمت مزار سلطان محمد بروید. سلطان محمد از نواددگان امام موسی بن جعفر (ع) است.

گنبد خشتی مشهد در دوران حکومت تیموریان ساخته شده که پیش بینی می شود قدمتش به بیش از 600 سال پیش می رسد هرچند چندین بار در طول تاریخ بخصوص دوران صفویه و قاجاریه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و شاید برایتان جالب باشد بدانید عده ای بر این معتقد هستند که بنای گنبد خشتی مشهد در دوران شاه عباس و بدون هیچ گلدسته، نقاشی و یا کاشی کاری ساخته شده است. اگر قصد ورود به بقعه را دارید، می توانید از 8 ورودی تعبیه شده بنا وارد شوید و در داخل بقعه شاهد چهار شاه نشین خواهید بود اما در نظر داشته باشید ورودی بقعه، کمی پایین تر از سطح زمین می باشد. در آخر خوب است بدانید گنبد خشتی مشهد، در سال 1378 به دستور سازمان میراث فرهنگی، اساسی ترین مرمت و بازسازی خود را تجربه کرد و در سال 1354 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد. اگر شما هم در سفر به مشهد قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، می بایست وارد خیابان طبرسی شوید و نرسیده به میدان طبرسی، بازارچه احسان را مشاهده می کنیم که در این بازارچه، به کوچه ای با نام خشتی دسترسی خواهید داشت.

گنبد خشتی

گنبد سبز

گردشگران در سفر به مشهد جهت بازدید از گنبد سبز، می بایست در نزدیکی حرم وارد خیابان آخوند خراسانی شوند تا بنای تاریخی گنبد سبز را مشاهده کنند. گنبد سبز مشهد در زمان صفویان و به دستور پادشاه ساخته شده است چراکه این گنبد، آرامگاه شیخ محمد مومن عارف استرآبادی می باشد و ایشان در دوران صفویه، یکی از عارفان بزرگ کشور بود که بیش از 35 سال از عمرش را صرف بررسی و تحقیق برروی روایات و کتب مختلف صرف کرده و به دلیل ارزشی که نزد پادشاه داشت، بعد از فوتش به دستور پادشاه آرامگاهی برای وی ساخته شد که گنبدی فیروزه ای اما مایل به سبز دارد و نام گنبدر سبز به این دلیل بر روی بنا گذاشته شده و جالب است بدانید برای گنبد این بنای تاریخی نورپردازی انجام شده و در شب ها، گنبد تماماً سبز می شود. امروزه گنبد سبز مشهد در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و یکی از جاهای دیدنی محبوب در شهر به حساب می آید.

گنبد سبز

پارک ملت مشهد

به جرات می توان گفت پارک ملت مشهد محبوب ترین و بهترین پارک مشهد برای لذت بردن از هوای زیبا، طبیعتی بکر و تفریحاتی هیجان انگیز می باشد. اگر قصد بازدید از پارک ملت مشهد را دارید، می بایست وارد بلوار وکیل آباد مشهد شوید و نبش بلوار امامت مشهد، پارک و شلوغی دائمی آن را مشاهده کنید. لازم به ذکر است اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید، با سوار شدن بر متروی شهر، در مقابل پارک پیاده خواهید شد.

پارک ملت مشهد یکی از کامل ترین مجموعه های گردشگری و تفریحی در این شهر به حساب می آید و از جمله مهم ترین دلایل بازدید گردشگران از پارک ملت مشهد، شهربازی هیجان انگیزش می باشد. شهربازی پارک ملت مشهد یکی از شهربازی هایی استاندارد ایران است و دستگاه های بسیار هیجان انگیز و جذابی برای هر رده سنی در مجموعه تعبیه شده تا گردشگران بهترین خاطرات سفر خود را در این شهر بسازند. لازم به ذکر است برای بازدید از مجموعه شهربازی پارک ملت و استفاده از امکانات و خدمات مجموعه، می بایست از ساعت 16:00 الی 1 بامداد مراجعه نمایند.

پارک ملت مشهد

روستای اخملد

اگر در سفر به مشهد به دنبال منطقه ای بکر و دیدنی هستید تا ساعاتی به دور از شلوغی و آلودگی شهر باشید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به روستای اخملد بیاندازید. برای دسترسی به روستای اخملد مشهد می بایست به سمت چناران بروید تا پس از 24 کیلومتر از روستای چناران، در فاصله 85 کیلومتری مشهد به روستای اخملد برسید.

این منطقه در سلسله کوه های بینالود قرار دارد و روستایی مملو از باغ های میوه، درختان، گل ها و گیاهان بی نظیر است. روستای اخملد در گذشته به عنوان پناهگاهی برای در امان ماندن از حمله اعراب مورد استفاده قرار میگرفت و شاید برایتان جالب باشد بدانید در آن زمان، برای اینکه مردم اطلاع رسانی کنند که خطری نزدیک است، جمله ” خاد آمد، خالد آمد” را فریاد می زنند و این موضوع باعث شد تا نام اخملد بر روی این روستا قرار داده شود. امروزه روستای اخملد با اینکه منطقه ای توریستی به حساب می آید اما به لطف فاصله قابل توجه تا مشهد، گردشگران کمتری از منطقه بازدید می کنند لذا اگر به دنبال یکی از بکرترین مناطق سرسبز و دیدنی در مشهد هستید، بازدید از روستای اخملد و آبشار مرتفع معروفش را پیشنهاد می کنیم. لازم به ذکر است در این منطقه کوه ها و صخره های مختلفی وجود دارد که برای یک کوهنوردی جذاب و سخت مناسب هستند.

روستای اخملد

میل اخنگان مشهد

یکی از بناهای تاریخی مشهد که در نوع خود خاص می باشد، بنای تاریخی میل اخنگان است و گردشگران برای دسترسی به این بنای تاریخی می بایست به فاصله 22 کیلومتری شمال مشهد مراجعه کنند تا به روستای اخنگان برسند. قدمت میل اخنگان مشهد به قرن نهم هجری مصادف با دوران حکومت تیموریان برمیگردد.

بنای تاریخی میل اخنگان برج مقبره ای با ارتفاع بیش از 17 متر می باشد که در واقع آرامگاه شخصی است که همچنان بعد از 6 قرن نتوانستند هویش را پیدا کنند. لازم به ذکر است میل اخنگان مشهد امروزه در فهرست آثار ملی ایران قرار داشته و به لطف بنایی زیبا و همچنین داستان مرموز شخص دفن شده در برج، به یکی از بناهای توریستی مشهد تبدیل شده است. پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از میل اخنگان مشهد را دارید، نگاهی هم به پاژ در نزدیکی جاده توس بیاندازید چراکه پاژ، زادگاه فردوسی بوده و در میان مردم مشهد از ارزش و احترام بالایی برخوردار است.

میل اخنگان مشهد

خانه کوزه کنانی

خانه کوزه کنانی بنایی تاریخی و جذاب در مشهد به حساب می آید که در سال 1247 مصادف با حکومت قاجاریه ساخته شده و امروزه نیز در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

خانه کوزه کنانی متعلق به شخصی با نام مرحوم حاج کوزه کنانی بوده و ایشان در دوران خود یکی از معروف ترین تاجران مشهد به حساب می آمده است. این خانه بنایی با معماری کلاسیک یونانی و رومی دارد و در حالت کلی، خانه کوزه کنانی به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود و اگر می خواهید وارد خانه شوید، می بایست ابتدا به سمت جنوب غربی حیاط مستطیل شکل خانه مراجعه کنید تا به ورودی به چهار ستون گرد و ساده که بسیار شکیل تزئین شده اند برسید.

بخش جنوبی خانه کوزه کنانی مشهد، یک سختمان دو طبقه است که یک طبقه آن در زیر زمینی قرار دارد. در طبقه بالا، پنج اتاق شاه نشین به همراه پنجره هایی با شیشه های رنگی وجود دارد. به زیرزمین که می روید، با 5 اتاق دیگر همانند طبقه بالا روبرو خواهید شد و برای دسترسی به زیر زمین، دو راه پله تعبیه شده است. ساختمان شمالی خانه کنانی مشهد سه طبقه دارد که خود به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می شوند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در گذشته، آیت الله بروجردی به دلیل رابطه نزدیک با حاج کوزه کنانی، هرموقع به مشهد سفر می کرد در این بنا اقامت داشته و همچنین گفته می شود رضا شاه نیز تنها به مدت یک ماه در خانه کوزه کنانی اقامت داشته است اما امروزه مالک این بنا، موسسه خیریه امام رضا (ع) می باشد.

خانه کوزه کنانی مشهد

خانه تاریخی داروغه مشهد

یکی دیگر از بناهای تاریخی مشهد که از یادگاری های قاجاریه می باشد، خانه تاریخی داروغه است. گردشگران برای بازدید از خانه تاریخی داروغه می بایست در مشهد وارد خیابان شهید نواب صفوی شوند تا در راسته حوض مسگران وارد کوچه داروغه شده و این بنای تاریخی باشکوه را مشاهده کنند.

خانه تاریخی داروغه متعلق به شخصی با نام یوسف خان هراتی است. یوسف خان هراتی درواقع اولین رئیس نظمیه بعد از مشروطه بود و تصمیم گرفت تا این خانه را ساخته و مراسم ها و جشن های مختلف را در آنجا برگزار کند. هرچند بعد از فوتش، ورثه تصمیم گرفتند تا خانه تاریخی داروغه مشهد را به یکی از نمایندگان میبد تحویل بدهند تا روستای شهیدیه واقع در یزد، هیات های خود را در این بنا برگزار کند.

خانه تاریخی داروغه

کلات نادری

کلات نادری از جمله جاهای دیدنی و تاریخی مشهد است که در اطراف شهر قرار دارد و به لطف فاصله 150 کیلومتری این جاذبه تاریخی تا شهر و همچنین کوهستانی بودن مسیر، گردشگران کمتری همواره در سفر خود به مشهد از کلات نادری بازدید می کنند. اما این جاذبه تاریخی یکی از یادگاری های دوران افشاریه به شمار می رود که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

کلات نادری در شهرستان کلات قرار دارد و اگر میخواهید در سفر به مشهد از این شهرستان و جاذبه تاریخی کلات نادری بازدید کنید، کافیست مشهد را به سمت شمال شرق ترک کرده و در میان کوه های هزار مسجد، وارد شهرستاان کلات شوید. نام کلات در زبان محلی به معنای ارگ یا قلعه می باشد جالب است بدانید در زمان نادرشاه افشار، بعد از اینکه او به پادشاهی رسید، ایران بخش های زیادی از سرزمین خود را از دست داده بود و نادرشاه تصمیم گرفت تا علاوه بر ساخت قلعه های نظامی نفوذناپذیر از جمله کلات نادری، وسعت سرزمین را تا هندوستان نیز گسترش دهد هرچند کلات نادری بعد از فتح هندوستان در سال 1120 هجری شمسی ساخته شد.

کلات نادری امروزه با نام کاخ یا عمارت خورشید مشهد نیز شناخته می شود و این جاذبه تاریخی، با اینکه از دوران افشاریه تا به امروزه همچنان تکمیل نشده، یکی از آثار تاریخی ملی کشور به شمار می رود. پیشنهاد می کنیم در سفر به شهرستان کلات، از جاذبه های گردشگری دیگری همچون بند نادری، مسجد کبود گنبد، برج ارغونشاه و کتیبه نادرشاه نیز بازدید کنید.

کلات نادری

طرقبه مشهد

طرقبه روستایی ییلاقی در اطراف مشهد است که دارای جاذبه های تاریخی، مناطق گردشگری و همچنین تفریحات بی نظیری می باشد. برای بازدید از این روستا کافیست مشهد را به سمت غرب ترک کرده و در جاده طرقبه، پس از 18 کیلومتر به مسیر ورودی روستا برسید. روستای طرقبه یکی از بزرگترین روستاهای اطراف مشهد به حساب می آید و خود نیز از چندین روستا با نام های جاغرق، مایان، ازغد، کلاته آهن، ده بار، نغندر، حضار و گلستان و غیره تشکیل شده و پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از طرقبه را داشتید، نگاهی هم به این روستاها با بافت تاریخی بسیار جذابشان نیز بیاندازید.

همانطور که میدانیم، مشهد به شیشلیک ها و انواع کباب های بی نظیرش معروف شده و همواره اگر میخواهید طعم لذیذ کباب و شیشلیک را تجربه کنید، کافیست به مشهد و مناطقی همچون طرقبه و شاندیز مراجعه کنید. در قدیم، روستای طرقبه از مهم ترین مناطق شهرستان توس بود و به لطف اینکه در کنار جاده نیشابور قرار داشت، شاهد رشد و توسعه طرقبه بوده ایم.

امروزه، طرقبه را با رستوران ها و باغ رستوران های بی نظیرش میشناسند اما خوب است بدانید طرقبه در کنار این رستوران های جذاب و دیدنی، دارای جاذبه های گردشگری، بناهای تاریخی و تفریحات هیجان انگیزی نیز می باشد که خاطرات سفر را برای گردشگران به مراتب جذاب تر می کند. پیشنهاد می کنیم در سفر به طرقبه، از جاذبه های گردشگری و تفریحاتی همچون مسجد پاچنار به همراه درختان کهنسال چنار، دهکده جزامی ها، معدن طلایی آمریکایی، سنگ نگاره هایی که قدمتشان به هزاران سال پیش برمیگردد، استادیوم ورزشی ثامن، پیست اتومبیل رانی، چشمه عسل، ارتفاعات کردینه، سنگ کمر بسته و غیره نیز بازدید کنید.

طرقبه مشهد

سرزمین موج های آبی مشهد

مشهد یکی از توریستی ترین شهرهای ایران به حساب می آید و همواره درکنار زائرین، گردشگران بسیاری از نقاط مختلف جهان به مشهد سفر می کنند تا با جاهای دیدنی مشهد از جمله بناهای تاریخی و همچنین تفریحات هیجان انگیز، بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنند. سرزمین موج های آبی مشهد نه تنها به عنوان بزرگترین پارک آبی مشهد شناخته می شود بلکه در میان بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده ایران و خاورمیانه نیز قرار دارد.

گردشگرانی که میخواهند در سفر به مشهد از این پارک آبی بزرگ و جذاب بازدید کنند، کافیست وارد بلوار اندیشه واقع در منطقه قاسم آباد مشهد شوند تا نبش کوچه اندیشه 83، ورودی مجموعه را مشاهده کنند. سرزمین موج های آبی مشهد بیش از 8هزار متر مربع مساحت دارد اما در زمانی که افتتاح شده بود و در فاز یک قرار داشت، بسیار کوچک تر از چیزی بود که امروزه می بینیم و همچنین خوب است بدانید این مجموعه تفریحی برخلاف اکثر پارک های آبی ایران که برخی روزها برای آقایان و برخی روزها برای بانوان می باشد، دارای دو مجموعه مجزا بوده و آقایان و بانوان همزمان می توانند از امکانات سرزمین موج های آبی مشهد استفاده کنند.

سرزمین موج های آبی مشهد درکنار استخرهای مختلف برای کودکان و بزرگسالان و همچنین سوناها و جکوزی های مختلف، از امکانات جذاب و هیجان انگیزی هم برخوردار است که شامل تنوعی از سرسره های مختلف از جمله جت موج، سقوط آزاد، تورنادو، سوپر لوپ، سرعتی و آهسته، استخر موج، چاله فضایی، مجموعه بازی آکواپلی و غیره هستند.

سرزمین موج های آبی مشهد

روستای درخت سپیدار

همانطور که میدانیم، تهران شهری شلوغ بوده و همواره مردم در روزهای آخر هفته و اوقات فراغت خود میخواهند برای چند روزی به یکی از روستاهای خوش آب و هوای اطراف شهر از جمله کردان سفر کنند تا چند روزی به دور از هرگونه شلوغی و آلودگی، بهترین خاطرات را برای خود رقم بزنند. در مشهد هم روستاهای مختلفی در اطراف شهر وجود دارد که مقصد گردشگری افراد بسیاری برای دوری از شلوغی و آلودگی شهر می باشد و روستای درخت سپیدار، یکی از این مناطق بکر و دیدنی به شمار می رود.

گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی مشهد میخواهند نگاهی به روستای درخت سپیدار بیاندازند، کافیست از شهر مشهد وارد جاده نیشابور شوند تا پس از 50 کیلومتر رانندگی، مسیر ورود به روستای درخت سپیدار را مشاهده کنند. این روستا نزدیک به 100 خانوار داشته و به لطف ارتفاع 1450 متری از سطح دریا، آب و هوای خنک و دلنشینی هم دارد. روستای درخت سپیدار یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف مشهد به شمار میرود که چراکه از 1600 سال پیش، مردم در این منطقه زندگی میکردند لذا نه تنها شاهد رسم ها و سنت های بسیار قدیمی هستیم بلکه جاذبه های دیدنی و تاریخی جذابی هم در منطقه وجود دارد.

از جمله دلایلی که روستای درخت سپیدار را در میان توریستی ترین روستاهای اطراف مشهد قرار داده می توان به جاذبه هایی همچون کاروانسرای قدیمی، غار جذاب و دیدنی آغل گرگ، قلعه تاریخی تلخون و قنات تلخاب اشاره کرد. همچنین اقامتگاه بومگردی تاریخی جاده ابریشم هم در این روستا قرار دارد که می توان گفت این جاذبه تاریخی مهم ترین دلیل محبوبیت روستا در میان گردشگران به شمار می رود.

روستای درخت سپیدار

حمام مهدی قلی بیک

یکی از جذاب ترین یادگاری های حکومت صفویه برای گردشگران و مردم مشهد، حمام مهدی قلی بیک است. در دوران صفویه، ساخت حمام های عمومی در ایران رواج یافت و در هر نقطه ای از کشور انواع حمام های عمومی با معماری های زیبا و جذابی ساخته شد اما در شهر مشهد، حمام مهدی قلی بیک از معدود بناهای تاریخی باقیمانده می باشد که یکی از زیباترین جاهای دیدنی مشهد به شمار میرود.

حمام مهدی قلی بیک امروزه با نام موزه مردم شناسی مشهد شناخته می شود و اگر قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، کافیست به نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) مراجعه کنید تا در کنار مسجد مهدی قلی بیک، درب ورود به موزه مردم شناسی مشهد را مشاهده کنید. همانند سایر حمام های عمومی، حمام مهدی قلی بیک از بخش های مختلفی مانند سربینه، میاندر یا هشتی، گرمخانه، آتشخانه و چاله حوض تشکیل شده و در هر قسمت از حمام، معماری زیبایی از جمله کاشی کاری ها و گچ بری های ظریف و جذاب مشاهده می شود.

حمام مهدی قلی بیک

باغ ملی مشهد

در کنار پارک ملت که بزرگترین و جذاب ترین پارک این شهر محسوب می شود، باغ ملی مشهد نیز در میان شلوغ ترین جاهای دیدنی مشهد قرار دارد. برای بازدید از باغ ملی مشهد کافیست به بازار معروف جنت مراجعه کرده و در کنار خیابان امام خمینی، این بوستان شلوغ و دیدنی را مشاهده کنید.

باغ ملی مشهد بوستانی سرسبز و دلنشین است و انواع درختان چنار چند صد ساله در این پارک مشاهده می شود که در کنار گونه های گیاهی جذاب و دیدنی، جلوه زیبایی را با پارک بخشیده اند. همچنین جالب است بدانید برای آبیاری درختان و گیاهان باغ ملی مشهد از آب جاری شده از قنات رکن آباد استفاده می شود. لازم به ذکر است باغ ملی مشهد در نزدیکی ارگ حکومتی مشهد قرار دارد و در گذشته، اکثر مراسم های بزرگ و مهم در این پارک برگزار میشده است اما به لطف رشد و توسعه شهر و احداث پارک های دیگر، امروزه باغ ملی مشهد یکی از باغ های محلی شهر به حساب می آید.

باغ ملی مشهد

باغ ملی هفت حوض

باغ ملی هفت حوض مشهد منطقه ای بسیار زیبا و دوست داشتنی است که به لطف حوض های کوچک و بزرگی که دارد، به باغ یا دره هفت حوض معروف شده و اگر در میان جاهای دیدنی مشهد، این دره جذاب را برای بازدید انتخاب کردید، می بایست به کوه های خلج واقع در 7 کیلومتری مشهد مراجعع کنید تا در دره ای میان کوه ها، حوض های مختلفی را مشاهده نمایید اما در نظر داشته باشید برای دسترسی به باغ ملی هفت حوض، مسیری 3 کیلومتری در میان دشت های سرسبز وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی می باشد.

در کنار باغ ملی هفت حوض مشهد، مجموعه ای گردشگری وجود دارد که دارای رستوران ها و کافه های مختلف بوده و در کنار آن ها، خدمات اقامتی و رفاهی مختلفی هم برای گردشگران در نظر گرفته است تا با مراجعه به هفت خوض مشهد، گردشگران بهترین خاطرات سفر را برای خود رقم بزنند. پیشنهاد می کنیم بعد از دره هفت حوض، در صورتی که علاقه مند به تپه نوردی و کوهنوردی های سبک هستید، نگاهی هم به تپه های سرسبز و دیدنی اطراف هم بیاندازید.

باغ ملی هفت حوض

پارک پروفسور بازیما

در سراسر ایران، پارک های موضوعی مختلفی وجود دارد که هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند اما جالب است بدانید پارک پروفسور بازیما مشهد توانسته از زمانی که ساخته شده است، به عنوان منحصر به فردترین پارک موضوعی در ایران شناخته شود. این پارک دیدنی در زمینی به مساحت 2400 متری مربع ساخته شده است و در میان جوانان و بخصوص نوجوانان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

پارک پروفسور بازیما از بخش های مختلفی تشکیل شده است که یکی از آن ها سفر به اعماق دریا می باشد. در بخش گردشگران سوار بر زیردریایی شده و با جهان زیر آب بیشتر آشنا می شوند اما بعد از کاوش در زیر دریا، به بخش مهم، بزرگ و محبوب پارک علمی پروفسور بازیما می رسیم که سفر به درون اندام های بدن می باشد. درب ورودی این بخش سر انسانی است که از طریق دهانش می توان وارد بدن شده و با اندام های مختلف بدن بیشتر آشنا شد. جالب است بدانید این بخش آشنایی با اندام های بدن انسان برای اولین بار در ایران ساخته شده و ایران بعد از هلند و سنگاپور، سومین کشور در این زمینه می باشد.

گردشگرانی که در سفر به مشهد قصد بازدید از پارک پروفسور بازیما را دارند کافیست در شهر مشهد وارد منطقه گردشگری سپاد واقع در خیابان خیام شده و در طبقه چهارم مجتمع تجاری وصال، پارک علمی پروفسور بازیما را مشاهده کنند.

پارک پروفسور بازیما

روستا و آبشار کنگ

روستای کنگ منطقه ای جذاب، سرسبز و خوش آب و هوا در اطراف مشهد است که در فاصله 28 کیلومتری از مرکز شهر قرار داشته و می بایست ابتدا مشهد را به سمت غرب ترک کرده و در فاصله 22 کیلومتری طرقبه، مسیر ورود به روستا را مشاهده کرد. این روستا در فصل بهار و تابستان یکی از شلوغ ترین نقاط طبیعت گردی در مشهد است چراکه علاوه بر طبیعت سرسبز و زیبا، آبشاری مرتفع هم در منطقه وجود دارد که جذاب ترین بخش روستای کنگ بوده و اکثر گردشگران تنها به قصد بازدید از آبشار وارد روستا می شوند. لازم به ذکر است آبشار کنگ در فاصل 5 کیلومتری جنوب غرب روستا قرار دارد.

نام کنگ در زبام محلی به معنای پرنده ای با پنجه های قوی است که در کوهستان زندگی می کند و از طرف دیگر، کنگ به معنای دژ مستحکم نیز معنی می شود. روستای کنگ در میان قدیمی ترین روستاهای اطراف مشهد قرار دارد و اگر وارد روستا شوید، متوجه خواهید شد سبک خانه ها و موقعیت قرارگیری آن ها، دقیقاً همانند روستای ماسال در شمال کشور به صورت پله پله می باشد.

روستا و آبشار کنگ

پارک طبیعی هفت حوض

در میان شلوغی بیش از حد مشهد و حضور زائران و گردشگران بسیار در نقاط مختلف شهر به دنبال منطقه ای بکر و دیدنی برای رهایی از شلوغی هستید؟ همواره پیشنهاد می کنیم نگاهی به پارک طبیعی هفت حوض بیاندازید. پارک طبیعتی هفت حوض یکی از جذاب ترین تفریحگاه ها در میان جاهای دیدنی مشهد است که در جنوب غربی شهر واقع شده و گردشگران برای دسترسی به این مجموعه کافیست در ابتدا وارد بزرگراه کلانتری شده و سپس وارد خیابان خلج شوند تا در میان کوه های خلج، به دره هفت حوض برسند.

دره هفت حوض منطقه ای با طبیعی بکر و زیبا، آب و هوایی دلنشین و همچنین امکانات و خدمات رفاهی مختلف، به یکی از جذاب ترین مناطق برای دوری از شلوغی شهر و لذت بردن از طبیعت گردی به شمار می رود. اگر با خود خودروی شخصی به همراه دارید، می توانید از پارکینگ اختصاصی مجموعه برخوردار شوید و در صورت تمایل هم می توانید با تورهای طبیعت گردی ارائه شده در پارک طبیعتی هفت حوض، از تمام دیدنی های منطقه به همراه اطلاعات جامع از آن ها بازدید کنید.

پارک طبیعی هفت حوض از امکانات مطلوبی از جمله آلاچیق های تابستانی و زمستانی، رستوران های سنتی و همچنین، پیست های سنگ نوردی و صخره نوردی برخوردار است اما لوکس ویلا همواره پیشنهاد می کند اگر در میان جاهای دیدنی مشهد قصد بازدید از این پارک را دارید، بهترین زمان بازدید در فصل بهار می باشد چراکه در این زمان، گل ها شکوفه زده و طبیعت منطقه در زیباترین حالت خود قرار دارند.

پارک طبیعی هفت حوض

پارک میرزا کوچک خان جنگلی

پارک میرزا کوچک خان جنگلی مشهد در میان بزرگترین پارک های شهر قرار دارد چراکه وسعت این پارک جذاب و دیدنی بیش از 32هزار متر مربع می باشد. این پارک با نام پارک شهر هم شناخته می شود و اگر در میان جاهای دیدنی مشهد میخواهید نگاهی به پارک میرزا کوچک خان جنگلی هم بیاندازید، کافیست به میدان هفده شهریور مراجعه کرده و وارد خیابان شهید حنائی شوید اما در نظر داشته باشید این پارک به دلیل نزدیکی به حرم و بازار بزرگ امام رضا، همواره شلوغ بوده و در روزهای اوج سفر گردشگران و زائران به یکی از شلوغ ترین جاهای دیدنی در مشهد تبدیل می شود.

بهترین زمان برای بازدید از پارک میرزا کوچک خان جنگلی مشهد و لذت بردن از طبیعت زیبای پارک، در روزهای خلوتی شهر است. در این پارک زیبا و دیدنی، امکانات و خدمات رفاهی جذابی برای گردشگران و زائران در نظر گرفته شده که شامل کتابخانه عمومی، استخر سرپوشیده برای بانوان و آقایان، شهربازی برای کودکان و بزرگسالان، زمین های ورزشی و غیره اشاره کرد.

پارک میرزا کوچک خان جنگلی

پارک مینیاتوری

پارک مینیاتوری مشهد را می توان یکی از گرانقیمت ترین جاهای دیدنی مشهد نامید چراکه برای ساخت این مجموعه تفریحی نزدیک به 28 میلیارد تومان هزینه شده تا یکی از خاص ترین پارک های دیدنی در مشهد و ایران ساخته شود. همچنین پارک مینیاتوری مشهد به عنوان اولین پارک مینیاتوری در شرق کشور هم به شمار می رود.

پارک مینیاتوری مشهد دروافع نسخه ای کوچک شده از ایران و جاذبه های دیدنی معروفش است بطوریکه در این پارک، با 68 نماد تاریخی، مذهبی و فرهنگی کشور در ابعادی بسیار کوچک تر روبرو خواهید شد. همچنین برای بازدید از تمام جاهای دیدنی پارک مینیاتوری مشهد، می توانید سوار بر قطار شده و با قطاری که از تمام نقاط پارک عبور می کند، از تمام دیدنی های پارک بازدید کنید. همچنین علاوه بر بخش ایران کوچک شده، امکانات و تفریحات جذاب دیگری هم در پارک وجود دارد که شامل پارکینگ اختصاصی، پیست مسابقات ماشین های کوچک کنترلی، پارک بازی برای کودکان و غیره می باشد.

گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی مشهد قصد بازدید از پارک مینیاتوری را دارند می توانند همه روزه از ساعت 8 صبح الی 22:30، به شمال غرب مشهد و تقاطع بلوارهای اقدسیه و سجادیه مراجعه کنند اما لوکس ویلا پیشنهاد میکند همواره در طول روز هنگامی که هوا روشن است به پارک مراجعه کنند تا به راحتی از تمام بخش های پارک بازدید کنند.

پارک مینیاتوری

قصر خورشید

قصر خورشید نامی آشنا در میان گردشگران و بخصوص علاقه مندان به رستوران گردی است. مجموعه تفریحی و گردشگری قصر خورشید، یکی از محبوب ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی در مشهد به شمار می رود و اگر در میان جاهای دیدنی مشهد قصد بازدید از این مجموعه را دارید، کافیست به روستای طرقبه مراجعه کنید اما در نظر داشته باشید در روزهای اوج سفر گردشگران، این مجموعه در میان شلوغ ترین مناطق طرقبه قرار گرفته و می بایست زمان قابل توجهی را منتظر بمانید.

مجموعه گردشگری و تفریحی قصر خورشید درواقع باغ رستورانی محبوب و جذاب در مشهد است که از امکانات مطلوبی از جمله پارکینگ اختصاصی برای گردشگران، هتل آپارتمان، فضای باغی سرسبز و دیدنی، آتشکده و غیره برخوردار می باشد. مجموعه قصر خورشید با اینکه فضایی بسیار زیبا با امکانات مطلوب دارد اما به لطف غذاهای بی نظیری که سرو می کند توانسته توجه همه را به سمت خود جلب کند. گردشگران در مجموعه قصر خورشید می توانند انواع غذاهای ایرانی و محلی مشهد و همچنین انواع کوبیده های معروف را سفارش دهند و بهترین لحظات را برای خود رقم بزنند.

لازم به ذکر است اگر قصد بازدید از مجموعه قصر خورشید را داشتید، نگاهی هم به دیگر دیدنی های اطراف مجموعه از جمله مجموعه تفریحی چالیدره که شامل سد، تله سیژ و ترن کوهستانی می باشد و روستای عنبران هم بیاندازید.

قصر خورشید

فریزی

فریزی را شاید هر کسی نشناسند چراکه فریزی نام منطقه ای در فاصله 78 کیلومتری جنوب غربی مشهد بوده و به دلیل فاصلهه قابل توجه تا مرکز شهر، چندان مورد استقبال گردشگران قرار نمیگیرد اما به دلیل طبیعت بسیار زیبایی که دارد، در میان طبیعت گردان بسیار محبوب بوده و در میان شلوغ ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد قرار دارد.

فریزی از دو کلمه فر و زی تشکیل شده است. فر به معنای شکوه و زی به معنای زندگی می باشد و نام این منطقه برگرفته از کتیبه ای با نام فریزی در زمان پیش از حمله مغلو ها است. این منطقه در رشته کوه های بینالود قرار دارد اما به لطف قرارگیری روستای چناران در نزدیکی آن، اکثر گردشگران منطقه فریزی را با نام روستای چناران هم میشناسند.

در میان جاهای دیدنی مشهد، مناطق معروفی مانند طرقبه و شاندیز وجود دارد که برای دوری از شلوغی و لذت بردن از هوایی ییلاقی مقصدی جذاب خواهند بود اما در ایام شلوغ، این مناطق هم آرامش خود را از دست می دهند لذا اگر به دنبال منطقه ای بکر و سرسبز هستید، فریزی بی شک مقصدی زیبا و فوق العاده خواهد بود. فریزی منطقه ای کوهستانی بسیار خوش آب و هوا می باشد اما برخلاف تصور، تمام مسیرهای منطقه به صورت آسفالته بوده و گردشگران می توانند با خودروی شخصی هم به راحتی گشت و گذار کنند. همچنین در منطقه فریزی چشم انداز بسیار زیبایی از کوه ها و دشت های اطراف درکنار طبیعتی سرسبز وجود دارد.

اگر در میان جاهای دیدنی مشهد قصد بازدید از منطقه فریزی را دارید، کافیست وارد جاده آسیایی مشهد شده و پس از شهر کلبار، معادن سنگ آهک و روستای خیج و ییلاق آبقد به این منطقه میرسید. لازم به ذکر است فریزی هم برای کوهنوردی و هم برای اتراق در طبیعت زیبا کنار رودخانه، دریاچه و سد می تواند انتخابی جذاب باشد.

فریزی

باغ پرندگان مشهد

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی مشهد بخصوئص برای علاقه مندان به پرندگان و آشنایی با سبک زندگی آن ها، باغ پرندگان مشهد است. اگر در میان جاهای دیدنی مشهد قصد بازدید از باغ پرندگان را دارید کافیست به شمل مشهد مراجعه کرده و راهی میدان خیام شوید و سپس، در منطقه گردشگری سپاد و نزدیک به مرکز خرید الماس شرق مشهد، با باغ پرندگان برسید.

باغ پرندگان مشهد در نوع خود، یکی از بزرگرین باغ پرندگان در ایران به شمار می رود چراکه نزدیک به 700 گونه مختلف پرنده در این مکان زندگی می کنند و در نظر داشته باشید باغ پرندگان مشهد به عنوان اولین باغ پرندگان در شرق کشور نیز شناخته می شود. جالب است بدانید باغ پرندگان در میان صدها جاذبه دیدنی و مرکز تفریحی در مشهد، یکی از زیباترین مناطق هم می باشد.

هنگامی که وارد باغ پرندگان مشهد می شوید، متوجه خواهید شد جهت رعایت بهداشت و سلامت گردشگران و پرندگان، تیم های پزشکی در نقاط مختلف باغ حضور دارند. در باغ پرندگان مشهد گونه های پرنده آفریقایی، آسیایی و ایران مشاهده می شود که اکثر آن ها در میان گونه های نادر هستند و این موضوع باعث شده از آن ها به خوبی محافظت شود. اکثر این پرندگان به صورت آزادانه در طبیعت پارک زندگی می کنند و گردشگران می توانند با عبور از مناطق زیبای باغ از جمله پل های چوبی، مسیرهای سنگ فرش شده به همراه ابشارهای مصنوعی و طبیعتی سرسبز از آن ها بازدید کنند.

باغ پرندگان مشهد

آبشار اخلمد

اگر درکنار بازدید از جاهای دیدنی مشهد و بناهای تاریخی و زیارتی شهر میخواهید نگاهی هم به طبیعت اطراف شهر بیاندازید و با طبیعت زیبای اطراف مشهد بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم در طول برنامه طبیعت گردی، نگاهی هم به آبشار اخلمد هم بیاندازید. این آبشار در شمال مشهد واقع شده و برای دسترسی به آبشار، کافیست در شمال مشهد ابتدا وارد اتوبان آزادی و سپس در امتداد آن، جاده مشهد به قوچان شوید تا پس از طی کردن مسیری 80 کیلومتری، مابین گلبهار و چناران، خروجی دسترسی به روستای اخلمد را مشاهده کنید.

روستای اخلمد یکی از مناطق سرسبز و خوش آب و هوای مشهد است و گردشگرانی که به دنبال منطقه ای بکر و به دور از شلوغی و آلودگی هستند، همواره راهی اخلمد می شوند. در این روستا، آبشاری با نام آبشار اخلمد وجود دارد که در فصل بهار و پاییز، در میان شلوغ ترین جاهای دیدنی مشهد قرار میگیرد. آبشار اخلمد در فاصله 15 کیلومتری روستای چناران واقع شده است و از دو آبشار 85 متری تشکیل شده که در نوع خود بسیار مرتفع و دیدنی می باشد اما آبشارهای دیگری هم در بالای این دو آبشار قرار دارند که از ارتفاع کمتری برخوردار هستند.

اما در پشت آبشار اخلمد، کوه های اخلمد قرار دارند که گفته می شود آهکی بودن آن ها باعث پیدایش این آبشارها در طول سالیان دراز شده است. کوه های اخلمد مقصد جذاب گردشگران و ورزشکاران برای تجربه جذاب سنگنوردی می باشد و در هر فصلی از سال، ورزشکاران بسیاری را مشغول سنگ نوردی در این کوه مشاهده خواهید کرد.

آبشار اخلمد

دریاچه بزنگان

در میان ده ها جاذبه دیدنی و مناطق طبیعت گردی در اطراف مشهد، دریاچه بزنگان در میان گردشگران به مراتب محبوب تر و جذاب تر می باشد و حتی اگر از ساکنان مشهد هم بپرسید، این دریاچه را به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد برای طبیعت گردی و دوری از شلوغی و آلودگی شهر معرفی می کنند اما در نظر داشته باشید این جاذبه دیدنی هم با نام دریاچه بزنگان شناخته می شود و هم با نام کل بی بی و مشهد ها بیشتر با نام کل بی بی صدا میزنند.

دریاچه بزنگان در شرق مشهد قرار دارد و کافیست به فاصله 130 کیلومتری مشهد بروید تا به روستای مزداوند رسیده و کمی جلوتر از آن، واقع در رشته کوه های هزار مسجد، دریاچه بزنگان را مشاهده کنید و همچنین در نظر داشته باشید دریاچه بزنگان در فاصله 80 شهرستان سرخس هم قرار دارد. دریاچه بزنگان در میان دریاچه های مختلفی که در استان خراسان رضوی قرار دارند، به عنوان مهم ترین دریاچه شناخته می شود و همین موضوع از دلایل محبوبیت این جاذبه دیدنی در میان گردشگران است.

دریاچه بزنگان بیش از 80 هکتار مساحت و عمق آن هم به بیش از 12 متر می رسد اما آب دریاچه همواره از طریق بارندگی های سالیانه و چشمه های کوچک و بزرگی که در اطراف دریاچه قرار دارند تامین می شود لذا در روزهای بارانی سال، حجم دریاچه به بیشترین حد خود رسیده و منظره بسیار جذابی را به وجود خواهد آورد. لازم به ذکر است امروزه در دریاچه بزنگان آبزیان و حیوانات مختلفی به لطف اکوسیستم به وجود آمده زندگی می کنند که می بایست هنگام بازدید از دریاچه، مراقب آن ها بود.

دریاچه بزنگان

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد در بلوار جمهوری اسلامی و مابین میدان غدیر و چهارراه مقدم قرار دارد و به لطف جذابیت ها و زیبایی ها پارک، همواره یکی از شلوغ ترین جاهای دیدنی مشهد به شمار میرود. باغ گیاه شناسی مشهد با بیش از 25هزار متر مربع مساحت یکی از پارک های نسبتاً بزرگ شهر است و در میان گردشگران با نام مجموعه تفریحی و گردشگری گیاه شناسی مشهد هم شناخته می شود.

باغ گیاه شناسی مشهد از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند اما بخش گیاه شناسی این مجموعه بزرگ به عنوان زیباترین بخش شناخته میشود چراکه در بخش گیاهشناسی، تنوعی از گیاهان دارویی، نهال های مختلف، بذرها و ژن های مختلف گیاهان، باغ میوه مملو از میوه های بومی، گلخانه و همچنین، بخش آموزش و نمایش مشاهده می شود. همچنین قسمتی در بخش گیاهشناسی وجود دارد که با نام باغ صخره ای شناخته شده و همواره اولین جایی است که گردشگران هنگام ورود به باغ گیاهشناسی مشهد از آن بازدید می کنند.

بخش دیگر در باغ گیاهشناسی مشهد جشنواره گل های دائمی داوودی است و گفته می شود در این بخش، بالای 700 گونه ژنتیکی و دست کاری شده داوودی وجود دارد و اگر میخواهید از این جشنواره بازدید کنید، کافیست در پاییز به مشهد و باغ گیاهشناسی مراجعه کنید. از دیگر امکانات و خدمات رفاهی ارائه شده در مجموعه تفریحی و گردشگری باغ گیاه شناسی مشهد می توان به چندین رستوران و کافی شاپ همیشه شلوغ، سالن همایش بوتانیک، دمنوش سرا و دهکده اقوام اشاره کرد. لازم به ذکر است ساعت کاری مجموعه همه روزه از ساعت 8 صبح الی 21:30 می باشد و در روزهای تعطیل هم متغیر خواهد بود.

باغ گیاه شناسی مشهد

کوهسنگی

کوهسنگی یکی از مناطق مشهور و شلوغ مشهد است که در جنوب شرق حرم مطهر امام رضا (ع) واقع شده و از سمت جنوب به اتوبان کلانتری، از سمت غرب به باغ ملک آباد و از سمت شمال به خیابان معروف بهار راه دارد اما گردشگران با آوردن نام کوهسنگی، یاد پارک کوهسنگی و کوه معروفش می افتند که در جنوب منطقه کوهسنگی قرار دارد. پارک کوهسنگی از پارک های معروف مشهد بوده و بعد از پارک ملت، دومین پارک بزرگ در مشهد به شمار می رود.

منطقه کوهسنگی دارای خیابانی معروف با نا کوهسنگی است که از میدان شهدا شروع و در نهایت، شما را با ورودی کوه کوهسنگی خواهد رساند. کوهسنگی درواقع دو قله از رشته کوه های بینالود هستند که در شهر مشهد قرار دارند و گردشگران هنگام صعود به قله کوهسنگی، علاوه بر مزار شهدا، با چشم انداز بسیار جذاب و دیدنی از مشهد و حرم مطهر امام رضا (ع) هم روبرو خواهند شد. در پایین کوهسنگی هم پارکی بزرگ و جذاب با همراه فضای سبز زیبا، آبنماها و صخره های بی نظیر مشاهده میشود و همچنین، در مقابل پارک هم سخاتمان موزه بزرگ خراسان قرار دارد که معماری مشابه کاخ کلات نادری داشته و منظره زیبایی را به وجود آورده است.

کوهسنگی مشهد تاریخچه جالبی دارد و گفته می وشد در سال 995 هجری قمری، هنگامی که شاه عباس صفوی تنها 16 سال سن داشت، در کوهسنگی تاجگذاری کرد و شخصی هم با نام مرشد قلی استاجلو، تاج را بر روی سر شاه عباس گذاشت. جالب است بدانید کوهسنگی به دلیل ارتفاع از سطح دریا و کوه هایی که در اطرافش دارد، به عنوان منطقه ای ییلاقی شناخته شده و آب و هوای این منطقه بسیار لذت بخش می باشد لذا به همین دلیل، در روزهای گرم سال افراد بسیاری را مشاهده می کنیم که بساط اتراق خود را در پارک کوهسنگی پهن کرده اند.

آبشار قره سو

آبشار قره سو در شمال مشهد و شمال شرق استان خراسان رضوی قرار دارد و در منطقه ای سرسبز و با کوه های مختلف در اطراف واقع شده لذا شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین بخصوص در روزهای گرم سال هستیم و به جرات می توان گفت آبشار قره سو منطقه ای جذاب و توریستی برای طبیعت گردی و آشنایی بیشتر با طبیعت سرسبز و زیبای اطراف مشهد به شمار می رود. گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی مشهد میخواهند نگاهی هم به آبشار قره سو بیاندازند، کافیست در شمال مشهد وارد جاده کلات شده و بعد از 2 ساعت که به روستای کلات نادری رسیدند، در روبروی روستا مسیر دسترسی به آبشار قره سو را مشاهده کنند.

همانطور که از نام آبشار مشخص است، قره سو کلمه ای ترکی بوده و به معنای آب سیاه می باشد چراکه سنگ های زیر آب اکثراً به رنگ تیره و سیاه بوده و همین باعث شده آب سیاه رنگ به نظر آید. آبشار در ارتفاع 1190 متری از سطح دریا قرار دارد و بهترین زمان برای بازدید از آبشار همواره در نیمه اول سال بخصوص از اواخر بهار تا اواسط تابستان می باشد.

آبشار قره سو بطور کلی از هشت آبشار تشکیل شده که هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند و جالب است بدانید برای اینکه بتوانید از تمام آبشارها بازدید کنید، می بایست از مسیری عبور کنید که در اکثر بخش های آن، نردبان برای ادامه راه تعبیه شده است. اما در نهایت، این هشت آبشار جذاب و دیدنی که سالانه میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری می باشد در نهایت وارد زمین های کشاورزی، باغ ها و روستاهای اطراف می شود.

آبشار قره سو

خانه توکلی

خانه توکلی هم از دیگر جاهای دیدنی مشهد است که در اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) قرار داشته و از نظر تاریخی هم ارزش بالایی دارد. همچنین به لطف تاریخچه جذابی که این خانه تاریخی دارد، در میان پربازدیدترین جاهای دیدنی مشهد هم به شمار می رود. جالب است بدانید خانه تاریخی توکلی در میان مردم با نام خانه اجنه مشهد هم شناخته می شود.

برای بازدید از خانه تاریخی، می توانید از حرم مطهر امام رضا (ع) وارد خیابان شهید نواب صفوی شده و بعد از کوچه نواب 3، کمی جلوتر و جنب مسجد فیل، کوچه ای را مشاهده می کنید که در انتهای آن، خانه تاریخی توکلی را خواهید دید. همچنین به غیر از این مسیر، می توان خیابان شارستان رضوی شده و بعد از تقاطع خیابان نواب، وارد کوچه عسگریه شده و در کوچه مقابل مسجد مجلل، خانه را مشاهده کنید.

خانه تاریخی توکلی مشهد که در سال 1384 هم به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده، در دوران حکومت قاجاریه ساخته شده است و به خوبی می توان معماری زیبای دوران قاجاری را در این بنای دیدنی مشاهده کرد. در آن زمان، شخصی با نام کشمشیان که از تاجرهای معروف بوده، این خانه که توسط شخصی با نام احسان خان قرایی را در سال 1221 خریداری کرده بود و مردم همواره این بنای تاریخی را با نام خانه کشمشیان میشناختند اما بعد از اینکه او فوت کرد، توکلی این خانه را خرید و بعد از آن، خانه با نام خانه توکی شناخته میشد.

امروزه اما، مردم خانه توکلی مشهد را با نام خانه اجنه میشناسند چراکه میگویند سال های زیادی است هیچکس وارد این خانه نشده و خانه توکلی به مکانی برای رفت و آمد جن ها تبدیل شده است. این بنای تاریخی ساختمانی دو طبقه است که از آجر ساخته شد و بر روی دیوارهای آن ، کتیبه ها و معماری زیبایی مشاهده می شود. هنگامی که وارد خانه می شوید، با اتاق هایی روبرو می وشدی که درب و پنجره آن از چوب بوده و نمای زیبایی هم دارند. امروزه این بنای تاریخی به یکی از جاذبه های محبوب مشهد تبدیل شده و گردشگران بسیاری در حیط خانه به همراه حوض زیبا و فیروزه ای آن، عکس های یادگاری میگیرند.

خانه توکلی

شاندیز

همانطور که میدانیم، در اطراف مشهد روستاها و مناطق بسیاری وجود دارد که اکثر آن ها از طبیعت بسیار جذابی برخوردار بوده و به لطف ارتفاع از سطح دریا و وجود کوه ها و دشت های مختلف در اطرافشان، منطقه ای ییلاقی هستند لذا در روزهای گرم سال، همواره شاهد حضور گردشگران و طبیعت گردان بسیاری در مناطق ییلاقی اطراف مشهد هستیم. یکی از معروف ترین مناطق ییلاقی مشهد، شاندیز است که همانند طرقبه، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

منطقه شاندیز در شمال طرقبه واقع شده و گردشگران برای دسترسی به این منطقه همانند طرقبه، میانگین یک ساعت در راه خواهند بود و برای دسترسی به شاندیز، کافیست در انتهای بلوار وکیل آباد هنگامی که به میدان رسیدند وارد جاده شاندیز شده و با عبور از روستای ویانی، فیانی، حصار سرخ و سرآسیاب، به شاندیز برسند. همچنین در برخی از ایام سال که شاهد حضور گردشگران بسیاری در مشهد هستیم و مسیر مشهد به شاندیز دارای ترافیک های سنگینی می باشد، می توانید در انتهای اتوبان آزادی وارد جاده قوچان شده و در بعد از آن وارد بلوار صنعتی توس شوید تا در نهایت به جاده شاندیز برسید.

منطقه شاندیز در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا قرار دارد و به لطف طبیعت زیبا و سرسبز در اطرافش، منطقه ای ییلاقی و خوش آب و هوا به حساب آمده و همانند طرقبه، گردشگران و بخصوص ساکنان مشهد، آخر هفته و اوقات فراغت خود را در همچین مناطقی سپری می کنند. شاندیز که در گذشته روستا بود، رشد و توسعه یافت و امروزه با نام شهر شناخته می شود. همچنین از محبوب ترین جاذبه های دیدنی شاندیز هم می توان به قلعه شاهان دژ، درخت باستانی 2700 ساله چنار و غیره اشاره کرد. اگر قصد بازدید از شهر شاندیز را داشتید، حتماً نگاهی به انواع کباب ها و شیشلیک ها در بهترین باغ رستوران های شهر هم بیاندازید.

شاندیز

بند گلستان

بند گلستان یکی از جاذبه های تاریخی و از جمله تفریحات جذاب و دیدنی در شهر مشهد است که قدمت آن به دوران حکومت تیموریان برمیگردد. بند گلستان 500 ساله، درواقع سدی است که بر روی رودخانه طرقبه قرار داده شده و به لطف آن، دریاچه ای جذاب به همراه چشم انداز زیبا از طبیعت سرسبز در اطرافش را به وجود آورده است. اگر در میان جاهای دیدنی مشهد میخواهید لحظات خوشی را با بازدید از بند گلستان برای خود رقم بزنید، کافیست به میدان وکیل آباد مراجعه کرده و راهی طرقبه شوید تا در منطقه ویلا شهر، ورودی بند گلستان را مشاهده کنید.

بند گلستان

رستوران های مشهد

در شهر مشهد، رستوران های بسیار جذاب و محبوبی وجود دارد بطوریکه نه تنها در میان گردشگران، اهالی شهر و زائران محبوب هستند بلکه در سطح جهانی هم شناخته شده هستند. اگر به وبسایت تریپ ادوایزر مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد برترین رستوران های مشهد در سطح کشور و جهان هم حرفی برای گفتن دارند و افراد بسیاری در این سایت به رستوران های مشهد امتیازهای بالایی می دهند.

مشهد شهری است که به رستوران ها و غذاهای بی نظیرش معروف است و همیشه اکثر شکم گردان و علاقه مندان به رستوران گردی به مشهد سفر می کنند تا در میان بهترین رستوران ها، غذاهای مختلفی را میل کنند. اگر میخواهید با بهترین رستوران های مشهد بیشتر آشنا شوید، با ما همراه باشید.

رستوران پسران کریم

کمتر کسی پیدا می شود که رستوران پسران کریم را نشناسد. این رستوران همواره در میان برترین رستوران های مشهد قرار دارد و گردشگران در رستوران پسران کریم می توانند تجربه میل کردن بهترین غذاهای ایرانی و انواع کباب ها را داشته باشند. اگر در سفر مشهد قصد بازدید از رستوران پسران کریم را داشتید خوب است بدانید این رستوران به دلیل محبوبیت بالایش، همواره شلوغ بوده و ممکن است اگر دیر برسید، با اتمام غذا روبرو شوید. لازم به ذکر است رستوران پسران کریم در بهترین مواد اولیه برای غذاهایش استفاده می کند و گردشگران هم می بایست زمان قابل توجهی را در صف بمانند تا میزی در رستوران خالی شود.

رستوران پسران کریم در سال 1376 افتتاح شد و مرحوم کریم قاسم زاده، مالک و موسس رستوران بود که در سال های 1300 تا 1356 مدیریت رستوران را برعهده داشت اما بعد از فوتش، پسرانش تصمیم گرفتند تا راه پدر را ادامه دهند. لازم به ذکر است رستوران پسران کریم امروزه دارای دو شعبه دیگر در انتهای خیام شمالی واقع در مجتمع مروارید و در برج دالتون می باشد.

آدرس رستوران پسران کریم: مشهد – بلوار سجاد – انتهای کوچه فرهاد 22

رستوران پسران کریم مشهد

رستوران باغ زیتون 2

اگر به دنبال بهترین فست فود در مشهد هستید، بی شک رستوران باغ زیتون 2 بهترین گزینه خواهد بود. گردشگران برای دسترسی به رستوران باغ زیتون 2 مشهد می بایست به بلوار سجاد مراجعه کرده و در خیابان بهار 10، رستوران را مشاهده کنند. رستوران باغ زیتون 2 مشهد بهترین غذاهای ایتالیایی از جمله پیتزا و پاستا را سرو می کند و همواره پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به انواع استیک رستوران باغ زیتون 2 بیاندازید چراکه گفته می شود استیک های باغ زیتون 2، خاص ترین و بهترین نوع استیک هستند.

رستوران باغ زیتون

چلوکبابی امید

از دیگر رستوران های قدیمی شهر مشهد، می توان به چلوکبابی امید اشاره کرد که به لطف حفظ کیفیت بالای انواع کباب، امروزه هم در میان بهترین رستوران های مشهد قرار دارد. برای بازدید از چلوکبابی امید می بایست به خیابان امام خمینی مشهد مراجعه کنید و تا شلوغی قابل توجه چلوکبابی امید را ببینید. چلوکبابی امید همانطور که از نامش پیداست نه دارای محیطی لوکس بوده و نه از تنوع بالای غذاها برخوردار است اما اگر به دنبال بهترین رستوران برای میل کردن بهترین کباب ها هستید، پیشنهاد ما چلوکبابی امید است. این رستوران بیش از 100 سال قدمت دارد و در محیطی بسیار ساده، کباب هایی را برایتان سرو می کند که در هیچ رستوران دیگر نمی توانید پیدا کنید.

چلوکبابی امید

رستوران معلق مشهد

یکی از جذاب ترین و بهترین رستوران های مشهد که خاطرات تکرار نشدنی و هیجان انگیز را برای مشتریانش ارائه می دهد، رستوران معلق است. رستوران معلق مشهد به عنوان اولین رستوران معلق در ایران شناخته شده و از معدود رستوران های برتر معلق در خاورمیانه هم محسوب می شود. این رستوران در منطقه شاندیز و مجموعه گردشگری دهکده شاندیز قرار دارد و دارای هفت لژ چهار نفره می باشد لذا پیشنهاد می کنیم اگر به صورت گروهی به مشهد سفر می کنید، حتماً نگاهی به این رستوران بیاندازید چراکه می بایست حداقل 3 لژ رستوران تکمیل شود تا رستوران به ضیافت آسمان برود.

رستوران معلق مشهد زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور فعالیت می کند و با استانداردهای لازم ساخته شده است تا مشتریانش را به ارتفاع 50 متری از سطح زمین ببرد. همچنین به لطف امکانات و سیستم های سرمایش و گرمایش، امکان استفاده از رستوران در هر فصلی از سال میسر می باشد. در نظر داشته باشید زمان پذیرایی از گردشگران و مدت زمان ماندن در ارتفاع 50 متری فقط یک ساعت می باشد.

رستوران معلق مشهد

رستوران معین درباری مشهد

در میان برترین رستوران های مشهد، رستوران معین درباری از جمله رستوران هایی است که حرفی برای گفتن دارد. رستوران معین درباری از جمله قدیمی ترین رستوران های مشهد است که در طول این سالیان توانسته با ارائه بهترین غذاهای ایرانی و انواع کباب های لذیذ و باکیفیت، به خوبی در میان گردشگران و مردم مشهد شناخته شده باشد. این رستوران فقط دو شعبه در مشهد دارد که در خیابان نوفل لوشاتو و شاندیز هستند.

رستوران معین درباری با اینکه در بنایی بسیار قدیمی واقع شده است اما در طول سال های اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته تا در محیطی آینه کاری شده و جذاب به همراه دکوراسیونی شیک، از مشتریان خود پذیرایی کند. در این رستوران علاوه بر انواع غذاهای ایرانی، انواع پیش غذاها و دسرهای لذیذ و متنوع هم سرو می شود که به صورت سلف سرویس هستند.

رستوران معین درباری مشهد

رستوران شایان شاندیز

همه با شهر شاندیز آشنا هستیم. منطقه ای جذاب و دوست داشتنی با آب و هوای دلنشین که در غرب مشهد واقع شده و به لطف باغ رستوران های جذاب و معروفی که دارد، در میان گردشگران بسیار محبوب واقع شده است. در میان رستوران ها و باغ رستوران های شاندیز، انواع کباب ها و بخصوص شیشلیک های جذاب برای گردشگران سرو می شود بطوریکه همه میگویند اگر به دنبال شیشلیک های باکیفیت هستید، هیچ جا بهتر از شاندیز نخواهد بود.

در میان ده ها باغ رستوران معروف در شهر شاندیز و مجموعه پدیده، رستوران شایان توانسته با ارائه بهترین کباب ها و شیشلیک ها در محیط هایی بسیار دلنشین و سرسبز، حرفی برای گفتن داشته باشد. رستوران شایان شاندیز بخاطر کیفیت بالای غذاهایش، جزء رستوران های گرانقیمت مشهد به شمار میرود اما نه تنها کاملاً ارزش پرداخت همچین هزینه ای را برای برخورداری از کیفیت بالا دارد، بلکه همیشه و بخصوص در ایامی که مشهد مملو از گردشگر می شود، به یکی از شلوغ ترین رستوران های شهر تبدیل خواهد شد.

رستوران شایان شاندیز

مجموعه رستوران های سدروس مشهد

مجموعه رستوران های سدروس، از رستوران جدید مشهد هستند که به سرعت در میان گردشگران و اهالی شهر محبوب شده اند چراکه انواع غذاهای جذاب و باکیفیت در محیط های دوست داشتنی و دلنشین برای مشتریانش سرو می کند. از نظر سرویس دهی و خدمات، رستوران های سدروس در میان بهترین رستوران های مشهد حرفی برای گفتن دارند و گردشگران همواره از هزینه های قابل توجه پرداخت شده برای انواع غذاها و خدمات رستوران کاملاً راضی بودند.

شعبات مجموعه رستوران های سدروس مشهد در خیابانن شهید صادقی واقع در بلوار سازمان آب، خیابان 17 شهریور واقع در بلوار 17 شهریور شمالی، چهارراه دعبل خزایی واقع در خیابان رضا شهر، کوچه ویرانی 3 واقع در جاده شاندیز قرار دارند.

رستوران قصر درویش مشهد

اگر در میان بهترین رستوران های مشهد به دنبال لوکس ترین رستوران هستید و میخواهید در رستورانی مجلل با دکوراسیونی لوکس و دیدنی، غذاهای باکیفیتی را هم میی کنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به رستوران قصر درویش بیاندازید. رستوران قصر درویش به لطف لوکس و مجلل بودنش، جزء گران ترین رستوران های مشهد به شمار میرود لذا نمی توان این رستوران در دسته رستوران های شلوغ شهر قرار دارد.

رستوران قصر مشهد چهار سالن بزرگ و لوکس دارد و انواع غذاهای ایرانی و محلی را با بهترین کیفیت برای مشتریانش سرو می کند. اگر در میان رستوران های مختلف مشهد میخواهید انواع غذاهای لذیذ در محیط لوکس رستوران قصر درویش را میل کنید، کافیست به میدان تقی آباد مشهد مراجعه کرده و در خیابان کوهسنگی بعد از بیمارستان قائم، رستوران را مشاهده کنید.

رستوران قصر درویش مشهد

مراکز خرید مشهد

به لطف وجود ده ها رستوران جذاب در نقاط مختلف مشهد و همچنین کیفیت بالای غذاها در این رستوران ها، شکم گردی و گشت و گذار در میان رستوران های مشهد یکی از جذاب ترین تفریحات مردم در سفر به این شهر می باشد. این موضوع برای بازارگردی و گشت و گذار در میان مراکز خرید مشهد هم صدق می کند چراکه در نقاط مختلف مشهد، ده ها مرکز خرید و بازار سنتی وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی بوده و بازدید از آن ها در میان جاذبه های گردشگری مشهد خالی از لطف نیست. در ادامه میخواهیم به معرفی برخی از محبوب ترین مراکز خرید مشهد بپردازیم.

مرکز خرید الماس شرق مشهد

در میان بازارها و مراکز خرید مختلف مشهد، مرکز خرید الماس شرق در میان گردشگران بسیار محبوب است چراکه این مرکز خرید، جز لوکس ترین مراکز خرید شهر بوده و همچنین از امکانات رفاهی مطلوبی هم برخوردار است که باعث شده مرکز خرید الماس شرق به مجموعه ای تفریحی و گردشگری تبدیل شود. این مرکز خرید در زمینی به وسعت 108هزار مترب مربع ساخته شده که شامل محوطه فضای باز به همراه امکانات رفاهی، پارکینگ اختصاصی بزرگ، واحدهای تجاری و غیره می باشد.

مرکز خرید الماس شرق مشهد دارای امکاناتی همچون سینما چند بعدی، شهربازی، سرزمین عجایب، آب نمای جامپینگ، آکواریوم شهر دریایی، عکاسخانه سنتی و چندین رستوران و کافی شاپ می باشد. مرکز خرید الماس شرق همه روزه از ساعت 9 صبح الی 12 شب باز بوده و گردشگران می بایست به منطقه کاریزک واقع در اتوبان شهید چراغی مراجعه کنند.

مرکز خرید الماس شرق مشهد

مجتمع تجاری وصال مشهد

مجتمع تجاری وصال در بلوار خیام شمالی، بلوار بهارستان و نزدیک به مرکز خرید الماس شرق قرار دارد. این مجتمع تجاری دارای صدها فروشگاه در زمینه عرضه انواع لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، پوشاک، آرایشی و بهداشتی بوده و به دلیل اینکه تمامی اجناس مرکز خرید از قیمت های بسیار خوبی برخوردار هستند، جزء شلوغ ترین و جذاب ترین مراکز خرید شهر به شمار میرود. مجتمع تجاری وصال مشهد دارای هایپرمارکت نیز بوده و از امکانات و خدمات رفاهی مرکز خرید هم می توان به آبنمای موزیکال جامپینگ، پروژکتور سه بعدی، عکساخانه سنتی، کلبه وحشت و پارک بازی برای کودکان اشاره کرد. لازم به ذکر است در صورتیکه خودروی شخصی به همراه دارید، مرکز خرید وصال پارکینگ اختصاصی بزرگ هم دارد.

مجتمع تجاری وصال مشهد

برج تجاری آلتون

یکی از معروف ترین و مرتفع ترین مراکز خرید مشهد، مرکز خرید آلتون است. برج آلتون در بلوار دانشگاه مشهد واقع شده و برجی 25 طبقه است که در هر طبقه، ده ها غرفه و فروشگاه مشاهده می شود تا تنوع بالایی از انواع محصولات از جمله صنایع دستی و سوغاتی های مشهد، انواع پوشاک برای بانوان، آقایان و کودکان، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و الکترونیکی و غیره را بتوان در این برج مرتفع پیدا کرد.

برج تجاری آلتون دارای پارکینگ طبقاتی می باشد تا گردشگرانی که خودروی شخصی به همراه دارند مشکلی از بابت جای پارک نداشته باشند. همچنین مرکز خرید دارای امکانات و خدمات رفاهی از جمله چندین رستوران و کافی شاپ است اما در میان تمامی غرفه ها و امکانات برج آلتون، یکی از دلایل مهم معروف بودن این مرکز خرید در میان مردم و گردشگران، حضور یکی از شعبات رستوران معروف پسران کریم مشهد است که همیشه شلوغ بوده و در صورتیکه دیر مراجعه کنید، با اتمام غذا روبرو خواهید شد.

برج تجاری آلتون

مرکز خرید پروما مشهد

مرکز خرید پروما از جمله مراکز خرید نسبتاً جدید در مشهد است که در سال 1383 افتتاح شده لذا به لطف این موضوع، نسبت به اکثر مراکز خرید مشهد جدیدتر بوده و از امکانات مدرن تری هم برخوردار می باشد. مرکز خرید پروما 250 واحد تجاری دارد و انواع محصولات و کالاهای مختلف از جمله صنایع دستی مشهد و کالاهایی با برندهای خارجی و مطرح جهانی با قیمت های مختلف در این مرکز خرید عرضه می شوند. مرکز خرید پروما در میدان جانبازان واقع در بلوار فردوسی مشهد قرار دارد و جالب است بدانید این مرکز خرید به عنوان مرکز خرید این بلوار شناخته شده و همچنین در میان شلوغ ترین و محبوب ترین مراکز خرید بلوار فردوسی مشهد هم قرار دارد.

مرکز خرید پروما علاوه بر فروشگاه ها و غرفه های مختلف، دارای یک سوپرمارکت بزرگ هم می باشد که انواع نان ها بخصوص نام های سنتی مشهد، شیرینی ها، میوه، لبنیات و غیره در آنجا عرضه شده و از کیفیت مطلوبی هم برخوردار هستند. لازم به ذکر است مرکز خرید دارای امکانات و خدمات رفاهی همچون سالن بولینگ و بیلیارد، شهربازی برای کودکان و چندین رستوران و کافی شاپ بوده و ساعت کاری مرکز خرید هم همه روزه از ساعت 9 صبح الی 12 شب و در روز جمعه هم از ساعت 10:30 الی 12 شب می باشد.

مجتمع کیان سنتر مشهد

در شهر مشهد، مراکز خرید لوکس هم وجود دارد که طرفداران بسیاری دارند. معروف ترین آن ها همانطور که میدانیم، مرکز خرید الماس شرق است اما مجتمع کیان سنتر هم یکی از معروف ترین و بهترین مراکز خرید لوکس مشهد هم به شمار می رود. این مرکز خرید دارای 150 واحد تجاری است که در شش طبقه قرار دارند. مجتمع کیان سنتر در تقاطع بلوار جانبازان و شهید فرامز عباسی قرار دارد.

مجتمع کیان سنتر مشهد

بازار رضا مشهد

بازار رضای مشهد به عنوان بزرگترین مرکز خرید سرپوشیده مشهد شناخته می شود که در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد و همچنین، بازار رضا هم یکی از قدیمی ترین بازارها در شهر مشهد به شمار می رود که در طول تاریخ، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. قدمت بازار بزرگ رضا به دوران حکومت پهلوی اول برمیگردد و در آن زمان، استاندار مشهد دستور داد تا تمامی مغازه های واقع در خیابان طوس تخریب شده و بزرگترین بازار سرپوشیده مشهد در آن جا ساخته شود.

بازار رضا در سال 1354 و در ساختمانی دو طبقه افتتاح شد و ورودی اصلی بازار که در میدان هفده شهریور قرار دارد، دارای سردری بسیار زیبا با معماری ایرانی اسلامی می باشد اما بازار رضا به قدری بزرگ است که بطور کلی دارای 12 ورودی می باشد. گردشگران در بازار بزرگ رضا تقریباً هر چیزی که میخواهند را پیدا خواهند کرد از لوازم خانگی و الکترونیکی گرفته تا انواع پوشاک، لوازم بهداشتی و همچنین صنایع دستی و سوغات معروف مشهد و در نظر داشته باشید بازار رضا مشهد به دلیل قیمت های بسیاری خوبی که دارد، جزء بهترین مراکز خرید برای تهیه سوغاتی هم به شمار می رود.

بازار رضا مشهد

ویدئو مناطق دیدنی مشهد

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

شهر بزرگی در شمال شرقی ایران و همچنین مرکز استان خراسان رضوی است و یکی از کلان شهر های ایران به حساب می آید.

در مناسبت های مذهبی و تعطیلات چندروزه و ایام نوروز مشهد بسیار شلوغ و مملوء از زائرین است، مناسب ترین زمان برای سفر به مشهد در روزهای عادی است که به راحتی میتوانید به زیارت امام رضا(ع) بروید و همچنین از جاذبه های گردشگری مشهد بازدید کنید.

زیارت حرم مطهر امام رضا، موزه آستان قدس رضوی، بازار رضا، مسجد گوهرشاد، کوهسنگی، چالیدره، آرامگاه شیخ بهایی، آرامگاه نادر شاه افشار، دره ارغوان مشهد، روستای نغندر، پارک ملت مشهد، طرقبه مشهد، کلات نادری، گنبد خشتی مشهد، چشمه گیلاس از جمله دیدنی های مشهد محسوب می شود.

آپارتمان ها و سوئیت های نزدیک به حرم مطهر امام رضا، هتل های نزدیک به حرم بسیار مناسب هستند که شرکت لوکس ویلا برای راحتی حال شما بهترین و به صرفه ترین اقامتگاه ها را برای راحتی شما عزیزان در نظر گرفته است.