محتوا نمایش

اصفهان یکی از بهترین و مهم ترین شهرهای پر جمعیت پس از مشهد می باشد که با وجود مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری زیاد سالیانه گردشگران داخلی و حتی خارجی زیادی را به خود جذب کرده است.

این شهر پس از این که در دوران صفویان پایتخت ایران قرار گرفت پیشرفت های چشمگیری کرد که تا امروز شاهد ان ها هستیم. اصفهان به عنوان یک شهر باستانی با ابنیه و کاخ های قدیمی زیادی توانسته نقش مهمی در جذب توریست داشته باشد . در این جا به چند تا از زیباترین و مهم ترین جاهای دیدنی اصفهان می پردازیم.

سی و سه پل

سی و سه پل که در زمان قدیم ان را پل الله وردی خان می نامیدند یکی از بناهای بینظیر و جاذبه های گردشگری اصفهان است که در دوران حکومت صفویان ساخته شده است. سی و سه پل حدودا 320 مکتر طول و با عرض 15 متر طویل ترین پل دریاچه زاینده رود است که در سال 1006 هجری به دستور الله وردی خان شاه ان زمان ساخته شده است. ساختار اصلی این پل از مصالح ساده و ابتدایی اجر و سنگ طراحی شده که با توجه و بررسی معماری ان زمان این پل بسیار مدرن ساخته شده است.

سی و سه پل

در زمان های قدیم پادشاهان جشن ها و مراسم های خاص خود را  در کنار این پل می گرفتند. برای نزدیک تر شدن و مشاهده ی این پل یک گذررگاه کوچک و مسقف با فاصله کمی از زاینده رود وجود دارد که با پیاده روی در ان مخصوصا به هنگام شب می توانید از چشم انداز زیبای این پل استفاده کنید. این اثر باستانی اخیرا به ثبت ملی رسید است.

منارجنبان

در واقع مقبره عمو عبدالله با یک بنای مرکزی و دو مناره کنار ان می باشد که عجیب ترین ویژگی این بنای تاریخی این است اگر یک مناره را تکان دهد مناره ی دیگر و همچنین بنای کلی تکان می خورد البته لاذم به ذکر است که در این 10 سال اخیر سازمان میراث فرهنگی اجازه این را نمی دهد که کسی داخل این مناره ها شود زیرا که هرچی از عمر این بنا می گذرد رو به تخریب است و تا به حال با مرمت متخصصین اسیب جدی ندیده است و جزو جالب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

منارجنبان

پل خواجو

این پل در زمان صفویان و شاه عباس دوم ساخته شده که در ان زمان بنایی را برای محل استقرار شاه عباس و خانواده وی به نام بیگربیکی ساخته اند. طاق های این پل مسقف نشانگر نقاشی های دوران صفوی می باشد که با ظرافت خاص و نقش های اصیل ایرانی جزو جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد. در ادامه درباره اصفهان و دیدنی های آن بیشتر توضیح خواهیم داد تا اطلاعات کاملی از آن به دست آورید.

پل خواجو

عالی قاپو

کاخ عالی قاپو بسیار شیک و مجلل در دوران صفویان و به دستور شاه عباس اول طراحی و ساخته شده است. شاه عباس هنگامی که مهمانان خاص و ویژه ای داشته از ان ها در این کاخ پذیرایی می کرده است.

به طور کلی کاخ عالی قاپو 5 طبقه بوده که در زمان شاه عباس دوم در قسمت شاه نشین محلی بوده که در ان جا به تماشای مسابقه ی چوگان می نشستند. این کاخ در زمان خود جزو بناهای مدرن به حساب می امده که جایگاه ویژه ای در جاذبه های گردشگری اصفهان دارد.

مسجد شیخ لطف اله

این مسجد برای تجلیل از شیخ لطف اله که از عالمان مسلمان ان زمان بوده و به دعوت پادشاه به اصفهان امده ساخته شده است. مسجد شیخ لطف الله به دستور شاه عباس اول با معماری منحصر به فردی در ان زمان به دست استاد هنرمند محمدرضا اصفهانی طراحی و ساخته شده است.

مسجد شیخ لطف اله

بازار قیصریه

بازار قیصریه در قسمت شمالی میدان نقش جهان قرار گرفته است. سر در قیصریه نشان دهنده ی یکی از زیبا ترین نقاشی های دوران صفویه می باشد. با گذر از این سر در زیبا وارد یکی از جالب ترین بازارهای قدیمی ایران می شوید. بازار قیصریه اصفهان در زمان حکومت صفویه، محلی برای فروش کالاهای گران قیمت بوده است. جالب است بدانید نمایندگان شرکت های خارجی در این بازار دارای مغازه هایی برای عرضه ی کالاهای خود بودند.

بازار قیصریه

پارک جنگلی ناژوان

سفر به اصفهان بدون بازدید از تفریحات و پارک های جنگلی شهر، کامل نخواهد شد. پیشنهاد می کنیم بعد از بازدید از جاهای تاریخی اصفهان که مهم ترین جاذبه های دیدنی شهر هستند، نگاهی به پارک جنگلی ناژوان بیاندازید. پارکی که در خیابان الفت واقع در میدان سهرودی در اتوبان شهید حبیب الله قرار دارد که یکی از دلایل مهم هوای پاکیزه و لذت بخش اصفهان به حساب می آید.

پارک جنگلی ناژوان در دهه 70 شمسی، نزدیک به 1200 هکتار از زمین های شمال را به خود اختصاص داده و ده ها باغ قدیمی اصفهان را در پارک می توان مشاهده کرد. اما پارک جنگلی ناژوان تنها به پیاده روی در مسیرهای پارک، قدم زدن در میان درخت ها و ساعت ها نشستن بر روی چمن ها ختم نمی شود بلکه گردشگران در پارک جنگلی ناژوان می توانند از جاهای دیدنی مانند موزه صدف، باغ های پرندگان، خزندگان و پروانه ها، آکواریوم و پل های پیاده روی مختلف بازدید کنند.

همچنین تفریحاتی هم در پارک برای گردشگران در نظر گرفته شده که شمال مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری، قایقرانی در دریاچه پارک، تله سیژ و غیره هستند.

پارک جنگلی ناژوان

آکواریوم اصفهان

همانطور که گفتیم، یکی از دیدنی های جذاب پارک جنگلی ناژوان، آکواریوم است. آکواریوم اصفهان نزدیک به 3 ساعت از وقت گردشگران را می گیرد تا خاطره ای جذاب را برایشان رقم زند چراکه به عنوان اولین تونل آکواریوم ایران شناخته شده و صدها گونه آبزی در نقاط مختلف جهان را در خود جای داده است. همچنین در آکواریوم می توان 6 نوع کوسه را هم از نزدیک مشاهده کرد.

آکواریوم اصفهان در 4هزار متر مربع مساحت، به سه بخش کلی تقسیم می شود. بخش اول، آکواریوم فلت نام دارد که با نام آکواریوم قاب دیواری هم شناخته می شود. بخش دوم، آکواریوم سیلندر یا استوانه ای نام داشته و بخش سوم نیز با نام آکواریوم لمسی یا تاچ آکواریوم شناخته می شود.

آکواریوم لمسی را پیشنهاد می کنیم حتماً ببینید چراکه در این قسمت می توانید آبزیان را لمس کنید و همچنین به آن ها غذا دهید. با اینکه برای ورود به آکواریوم می بایست بلیط ورودی تهیه کنید، اما خاطره بسیار دل انگیزی را در  این تفریحگاه خاص خواهید ساخت.

آکواریوم اصفهان

کلیسای وانک

در میان صدها جذبه تاریخی و اسلامی در اصفهان، کلیسای وانک یکی از جاهای دیدنی و محبوب شهر به حساب می آید. کلیسای وانک که با نام کلیسای نجات دهنده مقدس نیز شناخته می شود، قدمتش به دوران صفویه برگشته و توسط ارمنی ها در دوران حکومت شاه عباس دوم ساخته شده است.

شاید جالب باشد بدانید نه تنها کلیسای وانک یکی از بزرگترین جاذبه های تاریخی در اصفهان به شمار می رود، بلکه بزرگترین کلیسای ایران نیز به حساب می آید و جزء 13 کلیسای باقیمانده در منطقه جلفای اصفهان می باشد.

در زمان شاه عباس، هنگامی که شاه عباس با عثمانی ها در حال جنگ بود، دستور عقب نشینی داد و همچنین گفته بود در طول مسیر، شهرها و مناطق بسیاری ویران شود تا عثمانی ها نتوانند جلوتر بیایند و به دلیل اینکه ارمنستان هم جزء مسیر بود، عده زیادی از ارمنی ها به دستور شاه عباس به اصفهان نقل مکان کردند. آن ها در این شهر ابتدا کلیسایی بسیار کوچک با نام کلیسای کوب یا کلیسای یعقوب ساخته بودند که بعد از 50 سال، تصمیم گرفتند آن را گسترش داده و یکی از بزرگترین کلیساهای ایران را بسازند.

بازدید از کلیسای وانک برای گردشگران رایگان است و جهت بازدید، می توان همه روزه از ساعت 8:30 الی 13:30 و از ساعت 16 تالی 18:30 به خیابان نظر شرقی واقع در منطقه جلفای شهر اصفهان مراجعه کرد.

کلیسای وانک

کوه صفه

کوه صفه از جمله تفرجگاه های محبوب مردم اصفهان و گردشگران است که در جنوب شهر قرار دارد. انتخاب نام صفه به دلیل وجود چشمه ای با نام خاچیک در منطقه است چراکه کوه صفه، در واقع سنگی است که از خاک جدا شده و انتهای آن، مسیری صاف می باشد.

کوه صفه تفریحگاهی است که گردشگران می توانند ساعت ها از دشت های اطراف، هوای خنک و آرامش منطقه در روزهای خلوتش لذت ببرند. اکثر گردشگران در کوه صفه بساط پیک نیک خود را پهن می کنند و همچنین، کوهنوردان بسیاری هم علاقه مند به کوهنوردی در صفه هستند و لازم به ذکر است غارهای مختلفی هم در کوه صفه و مناطق اطراف کوه وجود دارد که اگر علاقه مند به غارنوردی هستید، بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

یکی از جاهای دیدنی کوه صفه، پارک وحش است که انواع حیوانات گوشت خوار و علفخوار در آن زندگی می کنند و می توانید خرگوش، شتر، بز، قوچ و میش، اردک و غیره را از نزدیک مشاهده کنید و لازم به ذکر است اگر قصد گردش در کوه صفه اصفهان را دارید خوب است بدانید حیواناتی مانند روباه، شغال، عقرب، مار و غیره نیز در منطقه زندگی می کنند که می بایست همواره مراقب اطراف خود باشید. هنگام بازدید از کوه صفه، پیشنهاد می کنیم از چشمه های معروف منطقه از جمله چشمه پاچنار، خاچیک، گل زرد و چاه  درویش هم بازدید کنید.

کوه صفه

کاخ هشت بهشت

از جمله بناهای تاریخی اصفهان که متعلق به اواخر دوران حکومت صفویه می باشد، کاخ هشت بهشت است. اگر قصد بازدید از کاخ هشت بهشت را دارید خوب است بدانید این کاخ در نزدیکی میدان نقش جهان واقع شده و در گذشته، کاخ و باغ سرسبز اطرافش جزئی از میدان نقش جهان به حساب می آمده است و در دوران صفویه، به این کاخ باغ بلبل می گفتند.

کاخ هشت بهشت بنایی هشت ضلعی است که شامل چهارنما بوده و هیچکدام شبیه به هم نمی باشند. هنگامی که بخواهید وارد کاخ شوید، متوجه خواهید شد کاخ هشت بهشت با 2 متر ارتفاع از سطح  زمین ساخته اند و وقتی که وارد کاخ می شوید، گچ بری ها و تزئینات زیبایی را می بینید و با نگاه کردن به سقف بنا و مشاهده معماری جذاب سقف بسیار حیرت زده خواهید شد. اما وقتی وارد طبقه دوم کاخ هشت بهشت می شوید، درب و پنجره هایی را می بینید که خاتم کاری شده و بسیار شکیل هستند.

کاخ هشت بهشت

آبشار کرد علیا

در سفر به اصفهان برای بازدید از آبشار کرد علیا، یکی از جذاب ترین آبشارهای دیدنی شهر، می بایست به شمال روستای کرد علیا در فاصله 95 کیلومتری شهر اصفهان مراجعه کنید. روستای کرد علیا از توابع شهرستان تیران است که در دالانکوه قرار داشته و به لطف وجود روستاهای تقی اباد، کردبالا و پایین، عسگران، آنالوجه، دامه، قلعه حوض و علی عرب، این منطقه به یکی از نقاط توریستی و محبوب اصفهان تبدیل شده است.

آبشار کرد علیا یکی از جاهای دیدنی و جذاب روستای کرد علیا است که به لطف ذوب شدن برف کوه ها به وجود می آید لذا پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از آبشار کرد علیا را دارید در فصل بهار تا اوایل تابستان به روستای کرد علیا مراجعه کنید.

آبشار کرد علیا

خانه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان شاید جزء محبوب ترین بناهای تاریخی و دیدنی شهر نباشد اما بازدید از آن، خالی از لطف نیست. خانه مشروطه اصفهان جزء زیباترین بناهای تاریخی شهر است و هنگامی که وارد خانه می شوید، کاشی کاری های زیبا، تزئینات شکیل و شیشه های رنگی، جلوه زیبایی را به بنا داده اند. اگر قصد بازدید از خانه مشروطه اصفهان را دارید خوب است بدانید خانه مشروطه در کوچه چهاردم خیابان نشاط واقع شده و گردشگران همه روزه می توانند از ساعت 8 صبح الی 8 شب از خانه بازدید کنند.

همانند خانه مشروطه در شهر تبریز، روشنفکران و آزادی خواهان اصفهان نیز در این خانه به دور هم نشسته و گفتگو می کردند. خانه مشروطه اصفهان دارای دو حیاط بیرونی و داخلی، 12 اتاق، دو شاه نشین در قسمت شمال و جنوب خانه و یک اتاقی با نام هفت دری می باشد که از اتاق هفت دری تنها در فصل تابستان استفاده میشده است.

اما مهم ترین بخش خانه مشروطه اصفهان، ارسی های 5 و 7 دره است که جلسات رسمی و مهم در آنجا برگزار میشده است و امروزه می توانید اسناد و مدارکی را در این بخش مشاهده کنید که حاکی از  گفتگو درباره قوانین، مسائل مربوط به شهر و غیره هستند. در آخر خوب است بدانید خانه مشروطه اصفهان در سال 1387 مورد مرمت و بازسازی قرار گرففت تا امروزه به یکی از موزه های جذاب و تاریخی اصفهان تبدیل شود.

خانه مشروطه اصفهان

شهرستان چادگان اصفهان

اگر در سفر به اصفهان، می خواهید ساعاتی و حتی روزهایی را  به خارج از شهر رفته و  در یکی از بهترین جاهای سرسبز و دیدنی سپری کنید، شهر چادگان را معرفی می کنیم. شهری که در گذشته های دور، با نام پاراتاک شناخته میشد. در واقع پاراتاک نام منطقه ای در اطراف زاینده رود بود که تمام خانه های منطقه منهدم شد و مردم هم تصمیم گرفتند به فاصله دو کیلومتری و نزدیک به زاینده رود مهاجرت کنند لذا زاینده رود یکی از مهم ترین عوامل پیدایش چادگان به حساب می آید.

شهرستان چادگان از دو کلمه چاد و گان تشکیل شده که به معنای دره و شکاف بوده و بیانگر موقعیت منطقه است. گردشگران سفر به چادگان را بخاطر طبیعت زیبا، قدم زدن در کنار زاینده رود و اقامت در ویلاهای بی نظیر منطقه انتخاب می کنند اما در این شهر، جاذبه های تاریخی مهمی هم مشاهده می شود که معروف ترین آن ها، خانه معظم الملک میر پنج است. همچنین در چادگان، آرامگاهی بسیار قدیمی هم با نام مشهد کاوه نیز مشاهده می شود که درواقع، آرامگاه کاوه آهنگر و فرزندش است. او در میان مردم اصفهان از محبوبیت بالایی برخوردار است چراکه از جمله نمادهای مهم قیام ملی ایرانی ها در برابر دشمنان به حساب می آید.

شهرستان چادگان اصفهان

باغ جوان اصفهان

از جمله پارک های بزرگ اصفهان، باغ جوان است که نزدیک به 30هکتار مساحت دارد. اگر به دنبال یکی از بهترین تفریحگاه های اصفهان هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به باغ جوان بیاندازید چراکه این پارک دارای امکانات تفریحی بی نظیری مانند زمین های فوتبال از جمله فوتبال حبابی، باشگاه پینتبال و همچنین پیست کارتینگ می باشد.

باغ جوان اصفهان مسیری سرسبز و مناسب برای ورزش، پیاده روی و لذت بردن از هوای خوش است. پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به اصفهان وارد باغ جوان شدید، نگاهی به کافه ها و رستوران های باغ، زمین والیبال ساحلی، زیپ لاین، زمین اسب سواری و پارک بادی هم بیاندازید. لازم به ذکر است باغ جوان اصفهان برای کودکان نیز تنوعی از امکانات تفریحی مانند شهربازی بزرگ شامل سرسره های هیجان انگیز و پل معلق نیز درنظر گرفته  است. گردشگران برای دسترسی به باغ جوان اصفهان می بایست به خیابان مشتاق سوم واقع در کنار پل شهرستان مراجعه کنند و لازم به ذکر است مجموعه همه روزه از ساعت 17 الی 23:30 و در روزهای تعطیل از ساعت 10 صبح الی 23:30 باز می باشد.

 

باغ جوان اصفهان

شهربازی ناژوان

برای بازدید از شهربازی ناژوان، کافیست در شهر اصفهان وارد اتوبان شهید حبیب اللهی شوید تا هنگامی که به میدان سهروردی رسیدید، در خیابان الفت مجموعه را مشاهده کنید.

از امکانات بی نظیر شهربازی ناژوان می توان  به سینماهای 5 بعدی، کارتینگ برای کودکان و بزرگسالان، ماشین برقی و چرخشی، کاترپیلار، تاب زنجیری برای کودکان و بزرگسالان، قطار کودک، سفینه و سرسره های هیجان انگیز اشاره کرد. اما امکانات شهربازی ناژوان تنها به دستگاه های بازی ختم نمی شود بلکه گردشگران می توانند در این شهربازی از موزه صدف، تله سیژ، آکواریوم و باغ خزنده ها هم بازدید کنند که بسیار جذاب و خاطره انگیز هستند.

اما در نظر داشته باشید اگر قصد مراجعه به شهربازی ناژوان را دارید خوب است بدانید در روزهایی که اصفهان دارای شرایط جوی ناپایدار بوده و شاهد بارش برف و باران در شهر هستیم، گردشگران از برخی دستگاه های بازی به دلیل محدودیت شرایط جوی نمی توانند استفادهک کنند.

شهربازی ناژوان

تله سیژ ناژوان

تله سیژ ناژوان یکی از جذاب ترین بخش های شهربازی ناژوان است که میدان سهروردی اصفهان قرار دارد. جهت بازدید از تله سیژ ناژوان می بایست به پارک جنگلی ناژوان مراجعه کرد. تله سیژ در واقع نوعی تله کابین است که بجای کابین، از صندلی استفاده می کند و گردشگران هنگام نشستن بر روی این صندلی ها ترس و هیجان بسیاری خواهند داشت.

تله سیژ مسیری تقریباً 2 کیلومتری است که گردشگران در ارتفاعی برده و چشم انداز بی نظیری از شهر اصفهان و طبیعت زیبای پارک جنگلی ناژوان خواهند داشت. پیشنهاد می کنیم هنگام بازدید از تله سیژ که نزدیک به 2 ساعت زمان می برد، از جاهای دیگر پارک جنگلی ناژوان از جمله باغ خرندگان، پرندگان، آکواریوم و موزه پروانه های پارک هم بازدید کنید.

تله سیژ ناژوان

پارک آبی کودکان

بی شک در صورتیکه کودک به همراه خود دارید، در سفر به اصفهان حتماً نگاهی به پارک آبی کودکان بیاندازید. گردشگران برای بازدید از پارک آبی کودکان کافیست به جنوب جاده ساحلی ناژوان مراجعه کنند.

همواره یکی از دغدغه های والدین در پارک های آبی برای کودکان خود، تمیز بودن آب مجموعه است اما خوب است بدانید آبی که برای استخرهای پارک آبی کودکان اصفهان استفاده شده است، آب شیرین شهری بوده و با روش های کلرزنی و گندزدایی تصفیه می شود. همچنین خوب است بدانید استخرهای مجموعه پارک آبی کودکان اصفهان نهایت 40 سانتی متر عمق دارد و در نظر داشته باشید تمام زمین های پارک آبی کودکان، با کفپوش های ضربه گیر پوشیده شده است.

پارک آبی کودکان

پارک آبی آبسار

پارک آبی آبسار به عنوان بزرگترین پارک سرپوشیده اصفهان و مناطق اطراف شناخته می شود. این پارک نزدیک به 12هزار متر مربع مساحت دارد  و از امکانات بی نظیریی برخوردار است که از  جمله معروف ترین آن ها می توان به 13 سرسره روباز، استخر و وسایل بازی کودکان، چندین رستوران و کافی شاپ، تونل های جذاب و همچنین، امکانات بی نظیری مانند حمام ترکی و سالن های بازی کامپیوتری اشاره کرد اما پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از پارک آبی آبسار اصفهان را دارید، حتماً نگاهی به فوتبال صابونی مجموعه نیز بیاندازید.

برای بازدید از پارک آبی آبسار خوب است بدانید که در ساعت کاری مجموعه در فصل تابستان، روزهای زوج از ساعت 20 الی 24، روزهای فرد از ساعت 14 الی 24 و از ساعت 16:30 الی 24 برای سانس آقایان و برای سانس بانوان از ساعت 9 الی 19 در روزهای زوج، از ساعت 9 صبح الی 15:30 در روزهای فرد و جمعه ها می باشد.

 

پارک آبی آبسار

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان به عنوان تاریخی ترین، محبوب ترین و شلوغ ترین بنای تاریخی شهر اصفهان شناخته می شود. میدان نقش جهان یادگاری تیموریان در این شهر است اما خوب است بدانید در آن دوران، میدان نقش جهان در مقیاسی به مراتب کوچکتر از آنچه که امروزه میبینیم ساخته شده بود و در طی سالیان مختلف، به لطف ساخت بناهای تاریخی دیگر در اطراف میدان، تصمیم گرفته شد تا میدان نقش جهان گسترش پیدا کند.

شاید برایتان جالب باشد به دلیل اینکه اصفهان در آن دوران به عنوان پایتخت ایران شناخته میشد از اهمیت بالایی برخوردار بود اما در زمانی که تصمیم گرفته شد تا پایتخت ایران از اصفهان به شیراز منتقل پیدا کند، از اهمیت شهر کاسته شد و دیگر به آن توجهی داده نمیشد بطوریکه بخش هایی از بناهای تاریخی اصفهان در دوران قاجاریه از بین رفتند اما در دوران پهلوی، بار دیگر اصفهان از اهمیت بالایی برخوردار شد و تمام بناهای تاریخی و باارزش شهر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند.

میدان نقش جهان در دوران صفویه به قدری مهم  و باارزش بود که تمام رژه های نظامی، آئین ها و مراسم های مختلف در میدان برگزار می شدند و صفویان هم بناهایی با معماری بی نظیر از جمله کاخ عالی قاپو، مسجد جامع عباسی، مسجد شیخ لطف الله و غیره را در میدان نقش جهان ساختند.

پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به اصفهان قصد بازدید از میدان نقش جهان را داشتید، علاوه بر بازدید از کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، سوار شدن بر کالسکه های میدان، نگاهی هم به سردر قیصریه و بازار سنتی آن هم بیاندازید.

 

میدان نقش جهان

منار ساربان اصفهان

منار ساربان در اواسط قرن 6 هجری قمری ساخته شده و از جمله بناهای تاریخی و باارزش شهر به حساب می آید. گردشگران برای بازدید از منار ساربان می بایست به محله جوباره مراجعه کنند که این محله به عنوان منطقه یهودی نشین اصفهان شناخته شده و منار ساربان نیز در شمال محله واقع شده است.

منار ساربان بنایی با ارتفاع 54 متر است که برای دسترسی به بالای برج می بایست از 135 پله بالا رفت. در بالای بنا، چشم انداز زیبایی از شهر اصفهان وجود دارد اما همواره، معماری بسیار زیبای منار ساربان گردشگران را به سمت خود جذب می کند. این بنا دارای سنگ نوشته هایی است که با خطر کوفی بر روی کاشی های بنا نوشته شده اند می باشد.

برج منار ساربان اصفهان را با نام برج پیزای اصفهان نیز میشناشند. برج پیزا بنایی عجیب و جالب در ایتالیا است که کج بوده و توانسته در مقابل عوامل طبیعی به خوبی مقاومت کند. منار ساربان هم به دلیل نشست های نامتقارنی که داشته، به سمت جنوب شرقی کج شده است.

 

منار ساربان اصفهان

مناره چهل دختران

نام دیگر بنای مناره چهل دختران، گارلند است. این بنا در میدان قدس یا طوقچی سابق قرار دارد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مناره چهل دختران بنایی آجری به ارتفاع 24 متر می باشد که بر روی دیوارهای آن، کتیبه هایی به خطر کوفی مشاهده می شود و این کتیبه ها درواقع عبارات مذهبی هستند.

اما میرسیم به نام جالب بنا، “چهل دختران”. همچنان دلیل موجهی برای انتخاب نام چهل دختران برای این مناره وجود ندارد اما شاید برایتان جالب باشد بدانید چهل دختران نامی است که بر روی بناهای متعددی در شهرهای مختلف ایران از جمله قم، شاهرود، یزد، دامغان، سمنان، تهران و غیره قرار دارد و همچنین در اصفهان قدیم، چهار بنا وجود داشت که نامشان چهل دختران بود. گفته می شود عدد چهل به عنوان عددی مقدس شناخته شده و کلمه دختران هم به عنوان نماد زنانگی است.

مناره چهل دختران

مدرسه کاسه گران اصفهان

یکی از قدیمی ترین مدارس تاریخی ایران و اصفهان، مدرسه کاسه گران است که در اوایل حکومت سلطان حسین صفوی ساخته شده و برای بازدید از آن می بایست به میدان قیام اصفهان مراجعه کنید تا در نزدیکی مسجد جامع و بازار تاریخی ریسمان، این بنای تاریخی را مشاهده کنید.

مدرسه کاسه گران را شخصی با نام امیر محمد مهدی حکیم اردستانی ساخته است و در طول تاریخ، نام هایی از جمله مدرسه حکیمیه و شمسیه بر روی این مدرسه گذاشته شده است. مدرسه کاسه گران اصفهان از دو ایوان بزرگ تشکیل شده که در قسمت شمال شرقی و جنوب غربی مدرسه واقع شده اند. گردشگران در نقاط مختلف مدرسه کتیبه های مختلفی که با خط ریز و با دقت و ظرافت تمام نوشته شده اند را مشاهده می کنند. لازم به ذکر است مدرسه کاسه گران اصفهان امروزه به عنوان یکی از حوزه های علمیه اصفهان شناخته می شود.

 

مدرسه کاسه گران اصفهان

انگورستان ملک

انگورستان ملک یکی از یادگاری های حکومت قاجاریه است که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده و مالکیت آن را شخصی با نام حاج محمد ابراهیم خان که با نام ملک التجار معروف بوده بر عهده داشته است.

در انگورستان ملک مراسم ها، سوگواری ها و تعزیه های مختلفی برگزار میشده هرچند در آن دوران، بخش های مختلفی از بنا نابود شدند اما امروزه، با بنایی روبرو هستیم که پنجره های رنگارنگ داشته و با تابش نور آفتاب، انعاس زیبایی را در داخل خانه ایجاد می کنند. انگورستان ملک معماری زیبایی دارد که آینه کاری هاف کاشی کاری، گچبری و روکش های ظریف چوبی از جمله این معماری شکیل هستند.

 

انگورستان ملک

مدرسه ملا عبدالله

مولانا عبدالله شوشتری یکی از بزرگترین عالمان دوران صفویه بود و شاه عباس تصمیم گرفت در قرن 11 هجری قمری، مدرسه ای را با نام مدرسه ملا عبدالله تاسیس کند تا مولانا عبدالله شوشتری در آنجا تدریس کند. عبدالله شوشتری همواره بزرگی و احترام خاصی در نزد پادشاه داشت و مدرسه ملا عبدالله، به عنوان بزرگترین مدرسه تاریخی اصفهان شناخته می شود. امروزه اما حجت الاسلام محسن فقهی مدیریت مدرسه ملا عبدالله را برعهده دارد.

مدرسه ملا عبدالله بنایی بسیار زیبا دارد و گردشگران علاوه بر اینکه از دیدن بنا شگفت زده می شوند، در قسمت جنوبی ایوان مدرسه هم لوحی سنگی مشاهده می کنند که با خط فارسی نوشته ای بر روی آن قرار دارد و گفته می شود در دوران سلطنت شاه سلیمان، به دستور ایشان بر روی این لوح، نوشته ای حک شده است.

 

مدرسه ملا عبدالله

برج کبوتر مرداویج

برج کبوتر مرداویج بنایی و جالب و دیدنی است که پیشنهاد می کنیم در سفر به اصفهان حتماً از آن بازدید کنید. برج کبوتر مرداویج به شکل یک گل طراحی شده است که در اطرافش هشت دایره مشاهده می شود و این دایره ها نیز بر روی دایره ای بزرگتر قرار دارند. بنای برج کبوتر مرداویج نزدیک به 18 متر ارتفاع دارد که در همه جای بنا، 770 لانه کبوتر قرار دارد. جالب است بدانید ابعاد لانه های برج کبوتر تنها به اندازه بدن کبوتر بوده و پرندگان دیگری مانند عقاب و کرکس نمی توانند وارد این لانه ها شوند.

اگر به اطراف برج کبوتر مرداویج نگاه کنید متوجه خواهید شد که زمین های زراعیی مختلفی در اطراف برج قرار دارد و آبی که در منطقه جاری است، به دلیل آبرفتی بودن منطقه دارای موجودات ذره بینی نبوده و هدف از ساخت برج کبوتر مرداویج، تولید کود با استفاده از فضله کبوتران است. معماری بنای برج کبوتران مرداویج به قدری مهم و جذاب است که همواره مورد توجه حاکمان و گردشگران ایرانی و خارجی بوده و جالب است بدانید تیمور لنک هنگامی که به اصفهان حمله کرد، بجای تخریب برج کبوتر مرداویج، تصمیم گرفت تا از معماری بنا الگوبرداری کرده و در شهر بخارا بنایی همانند برج کبوتر مرداویج بسازد.

پل مارنان

یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان که در فهرست آثار ملی ایران هم قرار دارد، پل مارنان است. قدمت این پل به دوران صفویه برمیگردد و در آن زمان با نام های مهربین و ماربین هم شناخته میشد. این پل که دارای هفده دهانه بر روی زاینده رود است، در میان زرتشتیان از اهمیت بالایی برخوردار بود اما امروزه به لطف کاهش سطح آب زاینده رود، دچار ترک هایی شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید پل مارنان در طول تاریخ شاهد تغییرات و بازسازی هایی مختلفی شده است اما همواره، معماری صفوی را در این پل مشاهده می کنیم.

پل مارنان

پل شهرستان (جی)

این پل با نام های پل جسر حسین، پل جی و پل شهرستان نیز شناخته می شود و شاید برایتان جالب باشد بدانید، پل شهرستان، قدیمی ترین پل شهر اصفهان است که قدمتش به دوران ساسانیان برمیگردد. این پل تاریخی در طول حکومت های مختلف بخصوص سلجوقیان دست خوش مرمت و بازسازی های مختلفی شده و همچنین جالب است بدانید با توجه به امکانات آن زمان، پایه های پل شهرستان سنگ های طبیعی و بزرگ هستند هرچند عده ای بر این باورند معماری پل شهرستان ریشه در دوران هخامنشیان دارد.

اگر در سفر به اصفهان قصد بازدید از پل شهرستان را دارید، می بایست به فاصله 4 کیلومتری شرق اصفهان بروید تا در بلوار سلمان فارسی، این پل تاریخی را مشاهده کنید و همچنین خوب است بدانید کنار اینکه پل شهرستان به عنوان اولین پل اصفهان شناخته می شود، شرقی ترین پل اصفهان هم به شمار می رود. یکی از سوالات رایج گردشگران در رابطه با این، نامش است که چرا با نام پل شهرستان شناخته می شود؟ پل شهرستان به دلیل فاصله تا مرکز شهر و حضور روستاهای مختلف، در روستایی با نام شهرستان قرار دارد و پیشنهاد می کنیم اگر به این روستا سفر کردید، نگاهی هم بقعه الراشد باالله که از خلیفه های عباسی بود هم بیاندازید.

 

پل شهرستان (جی)

خانه استاد جلال الدین همایی

استاد جلال الدین همایی، از شاعران و اساتید معروف ادبیات فارسی است که در سال 1278 به دنیا آمده است. خانه استاد جلال الدین همایی بنایی تاریخی است که قدمتش به دوران قاجاریه برمیگردد و اکثر افرادی که از این بنایی تاریخی بازدید می کنند، علاقه مندان به ادبیات فارسی و اشعار استاد هستند تا به سبک زندگی ایشان بیشتر آشنا شوند.

خانه استاد جلال الدین همایی از عمارت های زیبای اصفهان است که حیاطی مربعی شکل داشته و این حیاط شامل دو بخش غربی و جنوبی ساختمان می باشد. در بخش جنوبی خانه، ایوانی وجود دارد که همانند خانه های قدیمی، بالاتر از حیاط قرار داشته و از طریق 3 درب، به داخل خانه راه دارد. وقتی وارد خانه می شوید، با معماری جذابی روبرو خواهید شد که از شاهکارهای زمان خود به حساب می آید. این خانه دارای تالاری بزرگ به همراه شاهنشین بوده و 2 اتاق نیز در اطرافش قرار دارد که هرکدام دارای 3 درب ورودی می باشند.

استاد جلال الدین همایی در این خانه، به همراه پدرش میرزا ابوالقاسم محمدنصیر که با نام طرب معروف بود، گلستان حافظ، قرآن، شاهنامه، کلیات سعدی و ده ها کتاب دیگر را مطالعه کرده و بعد از فوت او، خانه در سال 1376 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

خانه استا جلال الدین همایی

خانه دکتر بهشتی

آیت الله دکتر بهشتی، در سال 1397 هجری شمسی در این خانه که امروزه به یکی از بناهای تاریخی و دیدنی اصفهان تبدیل شده است به دنیا آمده و ایشان در طول حیات خود، یکی از روحانیون موثر در  پیروزی انقلاب اسلامی بودند. او در سن نوجوانی وارد حوزه علمیه قم شد و شاگرد اساتیدی همچون علامه طباطبایی، آیت الله بروجردی، امام خمینی (ره) و غیره بود و شاید برایتان جالب باشد بدانید دکتر محمد حسینی بهشتی، از روحیانیونی به شمار می رفت که به زبان های آلمانی و انگلیسی نیز مسلط بود و از طرفی، بعد از اینکه خود به درجه استادی رسید، اکثر دروس دینی را برخلاف اساتید دیگر، به روش مدرن تدریس میکرد.

خانه ای که دکتر بهشتی در آنجا زندگی میکرده، بنایی است که با توجه به معماری آن، در دوران حکومت پهلوی ساخته شده و در زمینی به وسعت 220 متر، دو اشکوب یا عمارت مشاهده می شود که این دو خانه، بخش شمالی و جنوبی حیاط منزل را شامل می شوند. بعد از فوت دکتر بهشتی، مالکیت خانه او را سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری اصفهان برعهده گرفت و بعد از اینکه بنا در سال 1384 به فهرست آثار ملی افزوده شد، کاربری اش به فرهنگ سرای دکتر بهشتی تغییر یافت.

خانه دکتر بهشتی

خانه قدیمی مارتا پیترز

یکحی از قدیمی ترین بناهای تاریخی در شهر اصفهان خانه مارتا پیترز است. قدمت این عمارت تاریخی به دوران صفویه و زمان پادشاهی شاه عباس صفوی برمیگردد و شخصی با نام مارتا پیتر در این خانه دیدنی و لوکس زندگی میکرده. اگر در سفر به اصفهان در جستجوی خانه قدیمی مارتا پیتر بودید و در صورتی که از اهالی شهر سوال کنید، ممکن است با نام خانه جائی روبرو شوید چراکه جائی نام پدر خانم مارتا پیتر بوده و این خانه متعلق به او بود.

خانه تاریخی مارتا پیتر در منطقه قدیمی جلفا قرار دارد و بعد از اینکه در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران قرار گرفت، در سال 1357 به دانشگاه هنر فارابی اهدا گردیده و بعد از بازسازی های صورت گرفته، تبدیل به ساختمان مرکزی دانشگاه شد.

خانه قدیمی مارتا پیترز

خانه کدخدایی اصفهان

در میان جاذبه های گردشگری اصفهان، خانه کدخدایی یکی از ارزشمندترین بناهایی به حساب می آید که در دوران حکومت قاجاریه ساخته شده است. این بنای تاریخی در کوچه کدخدا واقع در محله پدرخت خیابان ابن سینا قرار داشته و در میان علاقه مندان به بناهای تاریخی و موززه ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. خانه تاریخی کدخدایی اصفهان معماری به سبک دوران قاجاریه دارد و گچ کاری های زیبایی در نقاط مختلف بنا مشاهده می شود و همچنین، وقتی وارد خانه می شوید ورودی های سه دربی و ارسی هایی مشاهده می شود که در نوع خود بسیار زیبا و جذاب هستند.

خانه کدخدایی اصفهان در طول تاریخ، به لطف عدم مراقبت از بنا آسیب های شدید دید اما سازمان بهسازی و شهرداری اصفهان، با خریدای این بنای تاریخی و باارزش تصمیم به بازسازی و مرمت بنا کرد تا امروزه خانه کدخدایی اصفهان یکی از جاذبه های گردشگری و محبوب شهر باشد. جالب است بدانید وقتی که وارد خانه می شوید، متوجه خواهید شد در هر اتاق یک شومینه وجود دارد اما در اتاق شاه نشین خانه کدخدایی، شومینه دارای الوان سبز و قرمز می باشد. این تفاوت ها در نقاط مختلف دیگر خانه از جمله تزئینات اتاق ها، حیاط ها و درب ها هم مشاهده می شود.

خانه کدخدایی اصفهان

خانه دهدشتی ها

خانه دهدشتی ها هم از دیگر آثار تاریخی اصفهان است که متعلق به دوران حکومت قاجاریه می باشد. این بنای تاریخی در منطقه معروف چهارباغ عباسی واقع شده و برای بازدید از بنا کافیست در این منطقه وارد خیابان مسجد باب الرحمه شوید تا در انتهای کوچه دهدشی به خانه دهدشتی ها برسید. در سفر و بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان همواره متوجه شده اید که برخی از بناهای تاریخی شهر تبدیل به رستوران ها و کافه های جذاب شده و از محبوبیت بالایی هم برخوردار هستند لذا خانه دهدشتی هم از جمله این بناها می باشد.

خانه دهدشتی ها امروزه با نام کافه هوگر شناخته می شود و این کافه فضایی بسیار زیبا و تلفیقی از هنر، سنت و مدرنیته می باشد. همچنین کافه در دو روباز و سرپوشیده آماده میزبانی از گردشگران است. محیط بیرون درواقع حیاط خانه دهدشتی ها می باشد که تزئینات زیبایی در اطراف حیاط مشاهده می شود و وقتی هم که وارد محیط سرپوشیده کافه می شویم، معمری زیبای قاجاریه به خوبی مشاهده می شود. همانطور که از نام مجموعه مشخص است، کافه هوگو تنوعی از نوشیدنی ها و غذاهای مختلف را ارائه می دهد و در میان آن ها، انواع غذاهای محلی اصفهان نیز به چشم می خورد که امتحان کردن آن ها خالی از لطف نیست

برای بازدید از کافه هوگو یا خانه دهدشتی ها می توانید همه روزه از ساعت 17 الی 22 به این بنای تاریخی و باارزش مراجعه کنید و همچنین خوب است بدانید خانه تاریخی دهدشتی های اصفهان در سال 1385 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

خانه دهدشتی ها

خانه قزوینی های اصفهان

خانه قزوینی های اصفهان، بنای تاریخی و زیبا در این شهر تاریخی است که در زمان ناصرالدین شاه قاجاره ساخته شده و برای بازدید از این خانه قدیمی کافیست به منطقه شهشهان اصفهان مراجعه کنید. خانه قزوینی ها دارای یک حیاط بزرگ می باشد و در اطرافش، اتاق های بسیاری مشاهده می شود و همچنین جالب است بدانید اگر به بخش شمالی حیاط مراجعه کنید متوجه خواهید شد ارتفاع این بخش به مراتب بیشتر از سایر نقاط می باشد چراکه بخش شمالی حیاط از اهمیت بالاتری برخوردار بوده است.

خانه قزوینی های اصفهان از معماری بسیار زیبایی برخوردار است و اوج زیبایی خانه را می توان به مراجعه به اتاق شاهنشین دید. در این اتاق مقرنس های ظریف، گچ کاری ها و آینه کاری های ظریف و زیبایی مشاهده می شود اما بعد از اتاق شاه نشین، بوارد تالار پذیرایی غربی خانه قزوینی ها می شوید و تزئینات بسیار زیبایی را در این بخش مشاهده می کنید. گردشگران جهت بازدید از این خانه تاریخی می توانند در منطقه شهشهان اصفهان وارد کوچه امام جمعه شوند تا به راهروی ورودی خانه برسند. لازم به ذکر است گردشگران همه روزه از ساعت 8:30 صبح الی 14:15 می توانند به خانه قزوینی ها مراجعه کنند.

خانه قزوینی های اصفهان

خانه تاریخی کشیش

خانه تاریخی کشیش هم در میان معدود جاذبه های گردشگری اصفهان است که امروزه تغییر کابری داده است. قدمت این بنای تاریخی به دوران قاجاریه برمیگردد و با کمی دقت متوجه خواهید شد معماری بنا به سبک دوران صفویه می باشد. این بنای تاریخی در سال 1397 به اقامتگاه سنتی برای گردشگران تبدیل شد و به جرات می توان یکی از بهترین اقامتگاه های سنتی اصفهان به حساب می آید.

خانه تاریخی کشیش متلعق به کشیش ارمنی با نام گارگین هانانیان است و امروزه مقبره ایشان در کلیسای وانک اصفهان قرار دارد. بعد از اینکه او فوت کرد، شخصی با نام همایون افهام تصمیم گرفت این بنای تاریخی را خریداری کند چراکه او یکی از علاقه مندان به فرهنگ، هنر و تاریخ ایران و از خانواده های اصیل اصفهانی به حساب می آید. بعد از خریداری، بنا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و تغییر کاربری یافت. گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری اصفهان قصد بازدید از خانه تاریخی کشیش را دارند می بایست در این شهر وارد خیابان حکیم نظامی شوند تا به کوچه سنگتراش رسید و در این کوچه، بن بست زیتون را پیدا کنند.

خانه تاریخی کشیش

سرای بدیع

بنای تاریخی سرای بدیع در گذشته های دور، با نام خانه حاج رسولی ها شناخته میشد. قدمت سرای بدیع به اواخر دوران حکومت صفویه برمیگردد و امروزه نیز در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. این بنای تاریخی از معماری بسیار زیبایی برخوردار است اما جالب است بدانید بخش های زیادی از سرای بدیع به شدت آسیب دیده و برخی از قسمت ها هم بطور کامل تخریب شده بودند.

خانه سرای بدیع در زمینی به وسعت 1400 متری مربع قرار دارد و برای مرمت و بازسازی بنا به دلیل تخریب های شدید، از بخش های شرقی ساختمان الهام گرفته شد تا معماری و اصول مهندسی ساختمان را پیدا کرده و اقدام به بازسازی کنند. با گشت و گذار در نقاط مختلف سرای بدیع، با تزئینات، گچ بری ها و آینه کاری های بسیار جذابی بروبرو می شوید که باعث شده سرای بدیع را به عنوان نگین منطقه چهارباغ اصفهان بشناسند. لازم به ذکر است در سال 1383 شخصی با نام علی اصغر بدیع که از عاشقان آثار تاریخی است، این خانه را خریداری کرده و بازسازی و مرمت بنا را برعهده گرفت.

سرای بدیع

حمام شاه علی

در دوران حکومت صفویه، ساخت حمام های عمومی در نقاط مختلف ایران بخصوص اصفهان رواج یافت و امروزه اکثر حمام های عمومی که در نقاط مختلف ایران مشاهده می کنیم، قدمتشان به دوران حکومت صفویه و پادشاهی شاه عباس صفوی می رسد. بنای تاریخی حمام شاه علی هم در میان حمام هایی قرار دارد که حکومت صفویه ساخته است. این بنای تاریخی در میان جاذبه های گردشگری اصفهان از معدود حمام های تاریخی است که همچنان برجای مانده و همچنین مورد و مرمت و بازسازی هم قرار گرفته تا معماری جذاب صفویه را به خوبی نشان دهد.

اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان قصد بازدید از حمام شاه علی را دارید، کافیست ابتدا به محل جماله اصفهان مراجعه کرده و وارد خیابان عبدالرزاق شوید تا ورودی حمام را مشاهده کنید. وقتی که وارد بنا می شوید، با کاشی کاری های جذاب، نقاشی های قشنگ و ظریف کاری های بی نظیری روبرو خواهید شد که در زمان صفویه، یکی از شاهکارهای معماری به شمار میرفتند. لازم به ذکر است بنای تاریخی حمام شاه علی اصفهان در سال 1376 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

حمام شاه علی

حمام جارچی باشی اصفهان

در میان صدها جاذبه دیدنی در اصفهان، بنای تاریخی حمام جارچی باشی ساختمانی بسیار جذاب و دیدنی است که بازدید از آن برای علاقه مندان به رستوران گردی و میل کردن بهترین غذاهای محلی اصفهان به شدت توصیه می شود چراکه این بنای تاریخی هم از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان است که بعد از مرمت و بازسازی، تغییر کاربری داده و از محبوبیت بالایی هم برخوردار می باشد.

حمام جارچی باشی در زمان صفویه و دوران حکومت پادشاهی شاه عباس اول ساخته شده و مالک آن، شخصی با نام ملک سلطان است و ایشان در زمان شاه عباس اول سمت جارچی باشی پادشاه را برعهده داشت. این بنای تاریخی در زمانی که صفویان تصمیم به ساخت و ساز انواع حمام های عمومی در اصفهان را داشتند، به عنوان بزرگترین حمام عمومی اصفهان شناخته میشد و تا سال 1359، همچنان یکی از محبوب ترین حمام های عمومی در شهر اصفهان بود چراکه مردم با پرداخت هزینه بسیار اندک می توانستند از امکانات حمام استفاده کنند اما در آن سال دیگر هیچکس وارد حمام نشده و تا سال 1382 به صورت بنایی مخروبه با آسیب های شدید درآمده بود.

در سال 1382 یکی از خیرین اصفهان تصمیم گرفت تا حمام جارچی باشی را خریداری کرده و آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دهد و سپس، نه سال بعد این بنای تاریخی و باارزش بازسازی شد هرچند همچنان بخش هایی از حمام به صورت مخروبه هستند اما بخش اعظمی از حمام به موزه رستورانی سنتی و با ارائه بهترین غذاهای اصفهان تبدیل شده است.

حمام جارچی باشی اصفهان

حمام رهان اصفهان

حمام رهان اصفهان که با نام حمام رهنان هم شناخته میشود، در منطقه رهنان اصفهان قرار دارد که در منطقه 11 این شهر واقع شده است. قدمت این حمام تاریخی به دوران حکومت زندیه برمیگردد و شخصی با نام حاج آقا محمد رنان ساخت این حمام تاریخی که در میان محلیه قدیمی رهنان، بازارچه و مسجد ذوقبلتین قرار دارد را برعهده داشت.

حمام تاریخی رهان دارای دو حمام کوچک بزرگ در زمینی به وسعت 1400 متر مربع می باشد و از معدود حمام هایی بود که همزمان آقایان و بانوان می توانند از آن استفاده کنند و همچنین، در آن زمان حمام های بسیار کمی مانند حمام تاریخی رهان بودند که سکوها در اطراف قرار داشته باشند. درکنار امکانات و ویژگی های خاص حمام تاریخی رهان، این بنای تاریخی از معماری زیبا، گچ کاری ها و تزئینات بی نظیری برخوردار است که در زمان خود یکی از شاهکارهای معماری به شمار می رود. لازم به ذکر است حمام رهان در سال 1347 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و در میان جاذبه های گردشگری اصفهان، بازدید از حمام رهان جهت آشنایی بیشتر از فرهنگ و معماری در زمان زندیه خالی از لطف نیست.

حمام رهان اصفهان

مسجد جامع اصفهان

معروف به قدیمی ترین مسجد اصفهان، مسجد جامع اصفهان یکی از بزرگترین مساجد این شهر است که با توجه به کاوش های صورت گرفته در منطقه گفته می شود قدمتش به دوران قبل از ظهور اسلام برمیگردد چراکه در بخش شمالی مسجد جامع اصفهان، در گذشته های دور آتشکده ای قرار داشته است. مسجد جامع اصفهان با نام مسجد عتیق و مسجد جمعه نیز میشناسند.

بخشی از مسجد جامع اصفهان در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده و بعد از آن، بخش های دیگری در دوران حکومت آل بویه تکمیل گردید اما در زمان حکومت صفویان، این مسجد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و لازم است بدانید در طول تاریخ، عوامل طبیعی و جنگ های مختلف، آسیب های فراوانی را به مسجد وارد کرد اما بخش هایی از این آسیب ها هم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند.

مسجد جامع اصفهان از بخش های زیادی تشکیل شده است که شامل مسجد الجایتو و شبستان، کتابخانه خواجه نظام الملک، گنبدهای جنوبی و شمالی، ایوان های درویش، صاحب و شاگرد و غیره بوده و اگر میخواهید از تمام این قسمت ها به همراه معماری های زیبای هر بخش بازدید کنید، میبایست چند ساعتی وقت بگذارید. لازم به ذکر است مسجد جامع اصفهان امروزه در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و برای بازدید از این بنای تاریخی کافیست به منطقه شهشهان اصفهان مراجعه کنید تا در بخش غربی خیابان مجلسی، ورودی مسجد را مشاهده کنید.

مسجد جامع اصفهان

مسجد رکن الملک

مسجد رکن الملک یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که بازدید از آن جهت آشنایی بیشتر با تاریخ و فرهنگ گذشته اصفهان خالی از لطف نیست. این بنا در بخش شمالی گورستان تخت فولاد قرار دارد و می بایست در این منطقه، به مجاورت تکیه محمود جعفر آباده ای مراجعه کنید تا به ورودی مسجد برسید.

گفته می شود مسجد در اوایل قرن 14 هجری قمری ساخته شده است اما جالب است بدانید دو کتیبه در مسجد وجود دارد که بر روی یکی از آن ها تاریخ ساخت مسجد را سال 1321 و دیگری، سال 1319 هجری قمری نشان داده اند. این مسجد کتیبه های زیادی دارد که بر روی آن ها، آیات قرآن و اشعار افراد معروف به چشم می خورد که زیبایی و جذابیت مسجد را در کنار کاشی کاری های هفت رنگ و تزئینات ظریف و دیدنیٍ، دوچندان کرده است. همچنین در بخش آب انبار مسجد رکن الملک سنگ مرمری وجود دارد که اشعار ملا عبدالجواد مشاهده می شود.

در نظر داشته باشید این مسجد در  زمان حکومت مسعود میرزا ملقب به السلطان ساخته شده و شخصی با نام میرزا سلیمان رکن الملک شیرازی اصفهانی ساخت بنا را برعهده داشت. امروزه مسجد رکن الملک مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته به فهرست آثار ملی ایران هم افزوده شده است.

مسجد رکن الملک

مسجد جامع کاج اصفهان

مسجد جامع کاج همانطور که از نامش مشخص است، جاذبه ای تاریخی در روستا کاج می باشد و گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهند از این بنای تاریخی بازدید کنند، کافیست به جنوب شرقی اصفهان مراجعه کرده و در مقابل روستای معروف ایچی، وارد روستای کاج شوید. قدمت مسجد جامع کاج اصفهان به دوران حکومت ایلخانیان برمیگردد و این جاذبه تاریخی در سال 1318 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

مسجد جامع کاج اصفهان بنایی آجری است و هنگامی هم که وارد مسجد می شوید، با آجرکاری های بسیار زیبایی روبرو می شوید و بر روی دیوارهای بنا هم سنگ نوشته های مختلفی مشاهده می شود. گفته شده در گذشته های دور، مسجد جامع کاج اصفهان مناره های زیبایی داشته که امروزه آن ها از بین رفته اند.

مسجد جامع کاج اصفهان

مسجد ایلچی

در نقاط مختلف اصفهان، مساجد تاریخی مختلفی وجود دارد که هرکدام  از تاریخچه جالبی برخوردار بوده و در دوره های مختلف تاریخ هم ساخته شده اند. مسجد ایلچی بنایی تاریخی و دیدنی است که پیشنهاد می کنیم در میان جاذبه های گردشگری اصفهان اگر علاقه مند به بازدید از بناهای مذهبی تاریخی هستید، حتماً نگاهی به آن بیاندازید.

مسجد ایلچی اصفهان گفته می شود در قرن 11 هجری قمری ساخته شده است و همچنین در سال 1315، مسجد ایلچی به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده لذا این بنای تاریخی از ارزش و احترام قابل توجهی برخوردار است. مسجد ایلچی از جمله یادگاری های ساخته شده توسط شاه سلیمان صفوی می باشد و معماری بسیار جذاب و نفسی دوران صفوی به خوبی در نقاط مختلف مسجد مشاهده میشود و جالب است بدانید مسجد ایلچی از معدود بناهای دوران صفویه است که بیشترین تزئینات و زیبایی ها را در خود جای داده که شامل حکاکی آیات قرآن روی کاشی های لاجوری، خطوط بنائی بر روی سر در، ظریف کاری های بی نظیر و غیره هستند. برای بازدید از مسجد ایلچی می بایست در مرکز شهر اصفهان وارد خیابان احمدآباد شده و در منطقه یزدآباد، مابین خیابان های وحید شاهی و گلزار، این مسجد تاریخی را مشاهده کنید.

مسجد ایلچی

مسجد ازیران

مسجد ازیران در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده و در دوران حکومت سلجوقیان، یکی از شاهکارهای معماری به شمار رفته و از جذاب ترین مساجد هم بود. مسجد ازیران از معدود مسجدهای چهار ایوانی است و اکثر جاهای بنا از آجر ساخته شده اما هنگام ورود به مسجد، با محرابی گچبری شده و سنگ نوشته هایی به خط کوفی روبرو خواهید که بسیار زیبا و دیدنی هستند.

در گذشته های دور، مسجد ازیران بنایی سه طبقه و هشت ضلعی بود اما امروزه تنها بخش های اندکی از این بنای تاریخی باقیمانده است که شامل گنبد، دیوارها و راهروهای داخل مسجد هستند. این بنای تاریخی در سال 1348 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده و امروزه در میان علاقه مندان به بازدید از جاذبه های تاریخی اصفهان هم محببویت بالایی دارد.  اگر میخواهید در سفر به اصفهان از مسجد تاریخی ازیران بازدید کنید، کافیست به جنوب شرق اصفهان مراجعه کرده و وارد جاده آبشار شوید تا در انتهای جاده و پیش از رسیدن به منطقه کلارتان، ورودی خیابان دسترسی به مسجد و آرامگاه امامزاده علی ابن موسی الکاظم در مجاورتش را مشاهده نمایید.

مسجد جامع دیلمی جورجیر

به جرات می توان گفت یکی از باشکوه ترین و جذاب ترین مساجدی که در شهر اصفهان میتوان از آن بازدید کرد، مسجد جامع دیلمی جورجیر است. این مسجد تاریخی که با نام مسجد جورجیر هم شناخته می شود، سردری بسیار زیبا و دیدنی دارد و توجه هرکسی که از جلوی آن عبور میکند را به خود جلب خواهد کرد. مسجد جامع  دیلمی جورجیر که با نام های مسجد  جورجیر و مسجد جوجه شناخته می شود، در خیابان حکیم و انتهای بازار رنگرزان اصفهان قرار دارد و از محبوب ترین جاذبه هایی گردشگری اصفهان که در نزدیکی این مسجد قرار دارند می توان به مسجد جارچی، مسجد حکیم و بازار بزرگ اصفهان اشاره کرد.

مسجد جامع دیلمی جورجیر همانطور که از نامش مشخص است، در دوران حکومت دیلمی ساخته شده و گفته می شود از آخرین بناهایی است که در این دوران ساخته شده است. این بنای تاریخی در روزگاران گذشته یکی از مساجد باشکوه و بزرگ منطقه بود و مناره هایی داشت که ارتفاع آن ها به بیش از صد متر می رسد. مسجد دارای کتابخانه، مدرسه، شبستان و بخش های دیگری بوده و تمامی آن ها از معماری و ظریف کاری های بی نظیری هم برخوردار بودند. اما مسجد جامع دیلمی تنها تا زمان حمله مغول ها دوام داشت و مغول ها هنگامی که به ایران حمله کردند، بجز سردر زیبا و دیدنی، تمام بخش های آن را نابود کردندد.

امروزه مسجد جامع دیلمی مجدد ساخته شده و با نام مسجد حکیم شناخته می شود اما سردر مسجد دیلمی جورجیر، به عنوان تنها باقیمانده این بنای تاریخی، یکی از باشکوه ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که معماری بسیار زیبا، آجرکاری های ظریف و بسیار ستودنی دارد.

مسجد جامع دیلمی جورجیر

کلیسای کاتارینیان

کلیسای کاتارینیان که با نام کلیسای کاتارینه هم شناخته می شود، یکی از کلیساهای جذاب و تاریخی در اصفهان است که همانند سایر کلیساهای شهر، در منطقه جلفا قرار دارد. کلیسای کاتارینیان از جمله مهم ترین کلیساهای اصفهان در میان ارامنه است چراکه این کلیسا در سال 1362 ساخته شده و پروسه ساخت آن را شخصی با نام خواجه یقیازار لازاریان برعهده گرفته و گفته می شود کلیسای کاتارینه در میان اولین کلیساهای ساخته شده برای خواهران راهبه به شمار می رود.

کلیسای کاتارینه در زمان خود جزء معروف ترین و مهم ترین کلیساها در شهر به شمار می رفت اما این کلیسا در سال 1954، به فعالیت خود پایان داده و امروزه در میان پربازدیدترین جاذبه های گردشگری اصفهان قرار دارد. این بنای تاریخی بطور کلی از سه بخش تشکیل شده که شامل ناقوس خانه، محراب و وردی اصلی می باشد. در بالای کلیسا هم گنبدی زیبا و دیدنی مشاهده می شود گه بر روی ستون های اطراف ساختمان سوار شده اند. اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهید از کلیسای کارتارینه مربوط به دوران حکومت صفوی بازدید کنید، کافیست به کوچه رامین واقع در محله چهارسو مراجعه کنید.

کلیسای کاتارینیان

مسجد و مناره علی اصفهان

مسجد و مناره علی اصفهان بنایی تاریخی و دیدنی است که در مقابل مسجد جامع اصفهان ساخته شده و از  مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان در نزدیکی این بنای تاریخی می توان به آرامگاه هارون ولایت اشاره کرد. قدمت این بنای تاریخی همانند اکثر جاذبه های گردشگری اصفهان به دوران حکومت صفویه برمیگردد اما جالب است بدانید به لطف ابعاد یک اندازه و معماری بی نظیر مسجد و مناره علی، این بنای تاریخی یکی یاز  شاهکارهای معماری اصفهان و دوران حکومت صفویه به شمار می رود.

قدمت ساخت مسجد و مناره علی به سال های 515 تا 525 هجری قمری پیش بینی شده و در طول تاریخ هم به لطف اهمیت بالایی که داشت، چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرا گرفت تا در نهایت، سال 1310 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد. تنها مناره ای که در مسجد و  مناره علی قرار دارد بیش از 50 متر طول داشته و در میان مرتفع ترین مناره های اصفهان قرار دارد هرچند به لطف ریزش طبقه سوم بنا، ارتفاع آن هم کاهش پیدا کرده است. جالب است بدانید این مناره قبلاً بر روی مسجدی با نام سلطان سنجر قرار داشت لذا اکثر مردم، مناره را با نام مناره سلطان سنجر میشناسند.

مسجد و مناره علی اصفهان

مسجد حکیم اصفهان

کمتر مسجدی در اصفهان وجود دارد که همانند مسجد حکیم، مسجدی چهار ایوانی باشد. این مسجد تاریخی در منطقه باب الدشت اصفهان قرار دارد و اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، کافیست راهی بازار بزرگ اصفهان شده و به بخش شمال غربی بازار مراجعه کنید.

مسجد حکیم اصفهان در اواخر دوران حکومت صفویه ساخته شده در زمان پادشاهی شاه عباس دوم، پزشک او، حکیم محمد داوود دستور ساخت این مسجد را داد اما جالب است بدانید مسجد حکیم اصفهان بر روی مسجدی با نام مسجد جامع دیلمی جورجیر ساخته شده که قدمتش به قرن چهارم هجری قمری برمیگردد لذا در میان مردم، مسجد حکیم اصفهان با نام مسجد جورجیر هم شناخته می شود. این بنای تاریخی معماری جذاب و دیدنی دارد و بر روی ایوان ها و سردرهای مسجد، کتیبه های مختلفی مشاهده می شود که نشان می دهد این بنایی تاریخی در سال 1070 هجری قمری ساخته شده است.

مسجد حکیم اصفهان با 8هزار متر مربع مساحد و تزئیناتی بی نظیر همچون کاشی کاری های جذاب و گچ بری های ظریف، در سال 1335 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

مسجد حکیم اصفهان

مسجد گار اصفهان

مسجد گار اصفهان مسجدی متفاوت نسبت به سایر مساجد شهر است و اگر علاقه مند به بازدید از بناهای تاریخی هستید، پیشنهاد می کنیم حتماً در سفر و بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان نگاهی به این بنای تاریخی بیاندازد اما در نظر داشته باشید برای دسترسی به مسجد گار اصفهان می بایست به جنوب شرقی شهر مراجعه کرده و وارد جاده آبشار شوید تا به روستای جار برسید. مسجد گار در زمانی که ساخته شده یکی از مساجد متفاوت و مهم شهر به شمار می رفت اما امروزه به لطف عدم مراقبت از بنا و همچنین وقوع بلایای طبیعی و انسانی، تنها دیوارهای گنبدخانه و مناره های مسجد باقی مانده است.

در مسجد گار اصفهان کتیبه های مختلفی مشاهده می شود و با توجه به خط و قدمت آن ها، پیش بینی شده مسجد گار در زمان حکومت سلجوقیان ساخته شده است و همچنین، کتیبه های دیگری هم مشاهده می شود که قدمتشان به دوران ایلخانیان برمیگردد اما عده ای هم بر این باورند مسجد گار اصفهان در زمان حکومت ایلخانیان مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. گنبد مسجد گار اصفهان به لطف آجرکاری ها، گچ کاری ها و کتیبه هایش به بنایی بسیار زیبا و دیدنی تبدیل شده اما به سمت محراب مسجد در بخش جنوبی می رویم، با گچبری ها و آیات قرآن روبرو می شویم ه با خط کوفی نوشته شده اند.

مسجد گار اصفهان در سال 1315 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده و امروزه به دلیل فاصله قابل توجه تا مرکز شهر، چندان مورد استقبال گردشگران قرار نمیگیرد.

مسجد گار اصفهان

مسجد علیقلی آقا اصفهان

علیقلی آقا یکی از خواجه های دربار سلطان حسین صفوی بود که به لطف نیکوکار بودنش، در میان مردم از محبوبیت و احترام بالایی برخوردار بود. ایشان بناهای مختلفی در شهر اصفهان ساختند که مسجد علی قلی آقا، یکی از جذاب ترین و معروف ترین بناهای ساخته شده توسط ایشان می باشد. اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهید نگاهی هم به این بنای تاریخی و باارزش بیاندازید، می بایست به منطقه بید آبادی اصفهان مراجعه کنید. برای دسترسی به مسجد علیقلی آقا اصفهان کافیست به شمار غرب میدان نقش جهان مراجعه کرده و وارد خیابان مسجد سید شوید تا مسیر ورود به خیابان بید آبادی را مشاهده کنید.

مسجد علیقلی آقا اصفهان نسبت به سایر مساجد این شهر، صحن کوچک تری دارد اما این صحن به مراتب زیباتر از سایر مساجد بوده و کاشی های ظریف و زیبایی در آن مشاهده می شود. همچنین بر روی سردر ورودی هم کتیبه ای زیبا به رنگ قهوه ای مشاهده می شود که توسط شخصی با نام علی نقی امامی نوشته شده چراکه ایشان در دوران حکومت صفویه و پادشاهی سلطان حسین صفوی، یکی از معروف ترین خوشنویسان به حساب می آمد و به همراه پدرش، صاحب خط ثلث بودند. در بخش شبستان مسجد علیقلی آقا، کتیبه هایی به خطر نستعلیق بر روی کاشی های لاجوردی مشاهده می شود که پیش بینی شده آن ها در دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجاره نوشته شده اند.

در کنار مسجد علیقلی آقا، بناهای تاریخی دیگری هم به چشم می خورد که شامل بازار، حمام و چهارسوق هستند که توسط علیقلی آقا ساخته شده اند. لازم به ذکر است این بنای تاریخی در سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

مسجد علیقلی آقا اصفهان

کلیسای هوانس مگردیچ مقدس

کلیسای هوانس مگردیچ با نام کلیسای کاناچ ژام اصفهان هم شناخته می شود. این کلیسای تاریخی هم همانند سایر کلیساهای جذاب و دیدنی اصفهان در قرن 5 الی 6 میلادی ساخته شده و از معماری بسیار جذابی هم برخوردار می باشد هرچند نسبت به سایر کلیساهای اصفهان، معماری نسبتاً متفاوتی دارد. همچنین در نظر داشته باشید بنای تاریخی که امروزه مشاهده می کنیم، حاصل چند بار مرمت و بازسازی در طول تاریخ می باشد تا کلیسای هوانس مگردیچ را در میان جاذبه های گردشگری اصفهان قرار دهد.

کلیسای هوانس مگردیچ مقدس تماماً از خشت و آجر ساخته شده است اما دیوارهای  این بنای تاریخی، در بخش بیرونی از گچ و در بخش داخلی از کاهگل ساخته شده اند که یکی از دلایل مهم بازسازی ها و مرمت های مختلف بنا در طول تاریخ به شمار می رود. هنگامی که وارد کلیسا می شویم، با معماری زیبا و ظریف کاری های جذابی در نقاط مختلف کلیسا روبرو می شویم که شامل نقاشی های جذاب از موضوعات مختلف کتاب مقدس می باشد. کلیسا دارای سه ورودی از جبه های مختلف بوده و از یک گنبد و یک محراب هم برخوردار است اما در بالای سردر قدیمی کلیسا، گنبدی هرمی شکل مشاهده می شود و به عنوان ورودی اصلی بنا شناخته می شود.

جالب است بدانید کلیسای هوانس مگردیچ از معدود کلیساهایی است که دارای نماز خانه می باشد تا گردشگران بتوانند از آن استفاده کنند. همچنین در داخل کلیسا و بخش تالار آن، نرده های چوبی مشبکی را مشاهده می کنید که در بالای آن، چراغ های تاریخی مشاهده می شود و گفته شده در گذشته های دور، مردم در این قسمت به دور هم مینشتند. اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهید از بنای تاریخی کلیسای هوانس مگردیچ مقدس به همراه ناقوس 12 متری آن بازدید کنید، می توانید همه روزه از ساعت 8:30 الی 13:30 و از ساعت 16 الی 19 به محله چهارسوق اصفهان مراجعه کنید.

کلیسای هوانس مگردیچ مقدس

کلیسای کاتولیک ها

کلیسای کاتولیک ها که در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده و امروزه هم در میان جاذبه های گردشگری اصفهان، جزء پربازدیدترین کلیساها به شمار میرود، از جمله یادگاری های ارامنه دوران حکومت صفویه به شمار می رود که در زمان خود، از ارزش و اهمیت بالایی نسبت به سایر کلیساهای منطقه جلفای اصفهان برخوردار بود.

کلیسای کاتولیک های اصفهان با نام کلیسای روزاریای مقدس هم شناخته می شود در دوران صفویه توسط شخص با نام قوگاس آبارانی ساخته شده است که از افراد سرشناس کاتولیک های اصفهان بود. در ابتدا، این بنای تاریخی با نام کلیسای مریم مقدس شناخته میشد و در سال 681 میلادی هم ساخته شده بود اما در سال 705 میلادی، نام کلیسا به دومینیگوس مقدس یا روزاریای مقدس تغییر یافت و جالب است بدانید تا زمانی که کلیسای گریگور مقدس در شهر تهران ساخته شود، این بنای تاریخی به عنوان کلیسای جامع کاتولیک ها شناخته میشد.

کلیسای کاتولیک های اصفهان بنایی ساخته شده از آجر و خشت است و همانند کلیساهای بازسازی شده، دیوارهای کلیسا با گچ پوشانده شده اند که چهره زیبایی را به این بنای تاریخی داده اند. کلیسا، ساقی هشت ضعلی داشته و بر روی هر ساق هم نورگیرهایی مشاهده میشود و هنگامی که به محراب کلیسا می رسیم، با دو اتاقک کوچک در دو گوشه محراب روبرو می شویم که از چوب ساخته شده اند. اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهید نگاهی هم به کلیسای کاتولیک ها بیاندازید، کافیست در منطقه جلفا وارد خیابان حکیم نظامی شده و بالاتر از چهارراه شریعتی، در ابتدای بن بست بابک به ورودی این بنای تاریخی برسید.

کلیسای کاتولیک ها

کلیسای یوحنا

کلیسای جان اپوستل معروف به کلیسای یوحنا با نام کلیسای انجیلی حضرت یوحنا هم شناخته میشود که در محله چهارسو واقع در خیابان خاقانی منطقه جلفای اصفهان قرار دارد. این بنای تاریخی و دیدنی هم که پیشنهاد می کنیم در میان جاذبه های گردشگری اصفهان حتماً نگاهی به آن بیاندازید، همانند سایر کلیساهای تاریخی و جذاب شهر در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

کلیسای یوحنا از معدود کلیساهای منطقه جلفا است که به مناسب های مختلف، مراسم های جذابی را برگزار می کند و جزء شلوغ ترین و پربازدیدترین کلیساها به شمار میرود. این بنای تاریخی معماری زیبایی داشته و هنگامی که وارد کلیسا می شوید، با تزئینات و دکوراسیون زیبا، دیوارهای گچ کاری شده به همراه ظریف کاری های بی نظیر، محرابی دیدنی و غیره روبرو خواهید شد. لازم به ذکر است کلیسای یوحنا هم در زمان حکومت صفویان ساخته شده است.

کلیسای نیکو غایوس

کلیسای نیکو غایوس کلیسایی مستطیل شکل است که در میان کلیساهای زیبای منطقه جلفای اصفهان قرار دارد. این بنای تاریخی دارای ستون هایی پهن بوده و نظیر آن در کلیساهای دیگر هم مشاهده نمی شود. کلیسای نیکو غایوس مقدس از گونه معماری کلیسای بازیلیکا الهام گرفته شده است و بناهایی که با نام بازیلیک شناخته می شوند، در واقع کاخ های بزرگ یا تالارهای عظیمی هستند که قدمتشان به دوران امپراتوری روم ها برمیگردند و بعد از اینکه دین مسیحیت در میان رومی ها رواج پیدا کرد، این بناهای بازلیکیا به کلیسا تبدیل شدند.

کلیسای نیکو غایوس بنایی ساخته شده از آجر و خشت است و همانند کلیساهای دیگر منطقه جلفا که در طول تاریخ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اند، دیوارهای بیرونی بنا از گچ پوشیده شده و هنگامی هم که وارد کلیسا می شوید، با معماری زیبا و مهندسی جذابی بر روی دیوارهای روبرو خواهید شد. لازم به ذکر است کلیسای نیکو غایوس در سال 1381 به همراه کلیساهای تاریخی و مهم دیگر منطقه جلفای اصفهان، به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است و همچنین اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهید نگاهی هم به این بنای تاریخی بیاندازید، می بایست در منطقه جلفا، وارد کوچه خواجه عابد واقع در محله قاراکل شوید.

کلیسای نیکو غایوس

کلیسای هاکوپ مقدس

در منطقه ارامنه نشین جلفای اصفهان هنگامی که درحال قدم زدن در خیابان نظر شرقی هستید و به میدان بزرگ می رسید، با کلیسایی در مجاورت خیابان توحید روبرو خواهید شد که از مهم ترین کلیساهای تاریخی منطقه ارامنه نشین جلفا به شمار می رود. کلیسای هاکوپ مقدس درواقع مجموعه ای با نام کلیسای هاکوپ و مریم مقدس از که در زمان حکومت صفویه و هنگامی که ارامنه به اجبار وارد اصفهان شدند ساخته شده و از آن زمان تا کنون از کلیساهای مهم و باارزش اصفهان به شمار میرود و همچنین این بنای تاریخی در سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

کلیسای هاکوپ مقدس سه گنبد بر روی ساختمانی مستطیل شکل دارد و معماری بنا برگفته به قرن 17 میلادی می باشد چراکه در طول تاریخ، کلیسا بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و کاشی کاری های جذاب کلیسا، تلفیقی از معماری و هنر ایرانی هستند. کلیسای هاکوپ مقدس هنگامی که در سال 1606 ساخته شد، معماری به سبک ایتالیایی داشت و جالب است بدانید این بنای تاریخی به عنوان قدیمی ترین کلیسای شهر اصفهان هم شناخته می شود که تماماً از آجر و خشت ساخته شده و در بخشی از نقاط مختلف بنا، از کاهگل هم استفاده شده است.

کلیسای هاکوپ مقدس

کلیسای میناس مقدس اصفهان

کلیسای میناس مقدس در منطقه تبریزی های جلفا واقع شده است که در سال 1659 میلادی ساخته شده و همانند کلیساهای دیگر منطقه جلفا، در  سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است. ساخت کلیسای میناس مقدس نزدیک به 4 سال به طول انجامید و درواقع، شروع ساخت این بنای تاریخی به سال 1655 برمیگردد و در آن سال، ارامنه بعد از اینکه از محل زندگی خود به جلفای اصفهان کوچ کردند، به دستور شاه عباس دوم صفوی در محله شمس آباد ساخته شد اما در نظر داشته باشید در آن زمان، کلیسای میناس مقدس با نام کلیسای مریم مقدس شناخته میشده است.

کلیسای میناس مقدس هم همانند کلیسای نیکو غایوس، به سبک معماری بازیلیک ساخته شده و ستون های پهن، معماری جذاب و ابعادی قابل توجه مشاهده می شود که باعث شده کلیسای میناس از جمله زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار رود. کلیسا دارای نمایی آجری بوده و دیوارها هم با گچ پوشانده شده اند. همچنین هنگامی هم که وارد کلیسا می شوید، با ناقوس ها محرابی بسیار زیبا روبرو خواهید شد که ظریف کاری ها و تزئینات زیبایی در آنجا مشاهده میشود.

کلیسای میناس مقدس اصفهان

کلیسای نرسس مقدس

کلیسای نرسس مقدس جزء قدیمی ترین کلیساهای اصفهان است که در سال 1666 میلادی ساخته شده و در زمان قدیم، با نام کلیسای سورپ نرسس هم شناخته میشده است. این بنای تاریخی که در سال 1382 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است، در محله سنگتراش ها قرار دارد و گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهند از این بنای تاریخی بازدید کنند، می بایست به محله کوچر مراجعه کنند تا مسیر دسترسی به کلیسا را مشاهده کنند.

در سال 1666 هجری میلادی، شخصی با نام آوتیک دیلانیان کلیسای نرسس مقدس را ساخت و هدفش از ساخت کلیسا، برای یادبود خود بود و نام خود را هم بر روی کلیسا قرار داد اما بعد از اینکه ارامنه، اشیایی را به کلیسا تقدیم کردند که مربوط به نرسس مقدس بود، نام کلیسا به کلیسای نرسس مقدس تغییر پیدا کرد. این بنای تاریخی برخلاف اکثر کلیساهای اصفهان، دارای دو ودری است که در ضلع غربی و شرقی کلیسا قرار دارند اما ورودی اصلی کلیسا در بخش غرب و شمال غرب قرار دارد. گردشگران هنگامی که از ورودی اصلی وارد حیاط کلیسا می شوند، با تالاری زیبا روبرو خواهند شد که گردهمایی ها در آنجا برگزار می شود.

همچنین در حیاط کلیسا، اتاقی وجود دارد که به عنوان اقامتگاه کشیش مورد استفاده قرار میگیرد. اما وقتی که وارد بنا می شویم، با ساختمانی مربعی شکل روبرو خواهیم شد که تزئینات و دکوراسیونی سنتی دارد. در بالای کلیسا هم ناقوسی بزرگ مشاهده می شود که در سال 1889 بر روی کلیسا قرار داده شده است. کلیسای نرسس مقدس بعد از اینکه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، دچار تغییر و تحولات قابل توجهی شد که یکی از آن ها، استفاده از پنجره هایی به سبک معماری ایرانی بر روی دیوارها است.

کلیسای نرسس مقدس

کلیسای مریم مقدس

همانطور که گفتیم، کلیسای مریم مقدس یکی از بزگترین کلیساهای منطقه جلفای اصفهان به شمار میرود که شامل دو کلیسا با نام های کلیسای مریم مقدس و کلیسای هاکوپ مقدس می باشد. پیش تر نگاهی به کلیسای هاکوپ مقدس داشتیم اما میخواهیم به معرفی کلیسای مریم مقدس هم بپردازیم.

کلیسای مریم مقدس در گذشته های دور، کلیسای آسدوادزادزین نام داشته و در سال 1613 ساخته شده است لذا این بنای تاریخی بعد از کلیسای هاکوپ مقدس که در سال 1606 ساخته شده، به عنوان دومین کلیسای قدیمی اصفهان هم شناخته می شود. کلیسای مریم مقدس در زمان حکومت صفویه و توسط یکی از معروف تاجران زمان خود با نام آودیک  باباکیان ساخته شده و از معماری زیبایی هم برخوردار می باشد. بنای کلیسا به صورت مستطیل شکل می باشد و گنبدهای کوچک قوسی شکل هم در بالای آن قرار دارد. همچنین در بالای کلیسا، یک گنبد بزرگ وجود دارد که مجهز به چهار نورگیر می باشد.

همانند کلیساهای قدیمی منطقه جلفا، کلیسای مریم مقدس از آجر و گل ساخته شده است و بر روی دیوارها هم نقاشی هی زیبایی برگرفته از موضوعات مختلف کتاب مقدس مسیحیان مشاهده می شود. همچنین وقتی هم که به دیوارهای بخش شرقی کلیسای مریم مقدس میر رسیم، با سنگ های حجاری شده بسیار زیبا و دیدنی به همراه ستون هایی با قوس های مختلف بر میخوریم که در کلیساهای دیگر مشاهده نمی شود.

کلیسای مریم مقدس

کلیسای گریگور

کلیسای گریگور درواقع با نام کلیسای گریگور لوساووریچ مقدس شناخته می شود که در کوچه میدان کوچک واقع در خیابان خاقانی منطقه جلفا قرار دارد. کلیسای گریگور لوساووریچ مقدس اصفهان در سال 1633 و همزمان با دوران حکومت صفویه ساخته شده و همچنین در سال 1381 هم به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

کلیسای گریگور لوساووریچ مقدس اصفهان از معدود کلیساهای بزرگ اصفهان است که با آجر و خشت ساخته شده اما همانند سایر کلیساهای جلفا، بعد از اینکه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، دیوارهای کلیسا با گچ پوشانده شده و بر روی آن، ظریف کاری ها و نقاشی های مختلفی از موضوعات کتاب مقدس مسیحیان صورت گرفت اما جالب است بدانید قبل از مرمت و بازسازی، بر روی قسمت هایی از دیوارهای کلیسا نقاشی هایی وجود داشت که بعد از مرمت و بازسازی از بین رفتند. کلیسای گریگور لوساووریچ مقدس اصفهان از معدود کلیساهای اصفهان به شمار میرود که دارای نمازخانه برای مسلمانان می باشد و این نمازخانه در سال 1714 میلادی ساخته شده است.

کلیسای گریگور

کلیسای سرکیس

در سال 1659 میلادی، تصمیم گرفته شد تا کلیساهایی در منطقه جلفا ساخته شود که از معماری بازیلیک ها الهام گرفته شده اند. لازم به ذکر است بازیلیکا درواقع بناهای عظیم و کاخ های مجللی بودند که در زمان امپراتوری روم باستان برای برگزاری مراسم های مهم استفاده میشدند و زمانی که دین مسیحیت وارد روم شد و تمام رومیان به این دین روی آوردند، تصمیم گرفتند تا   کاخ های بازیلیک را به کلیسا تبدیل کنند و این موضوع باعث شد تا کلیساهای مختلفی بر اساس معماری بازیلیکا ساخته شود.

از سال 1659 تا 1850 میلادی، این بنای تاریخی کلیسای آمناپرکیچ مقدس نام داشت و کلیسای سرکیس مقدس هم در جای دیگر منطقه جلفا واقع شده بود اما در آن سال، کلیسای سرکیس نابود شد و مردم ارامنه، به دلیل اینکه وسایل کلیسای سرکیس را به این کلیسا منتقل کردند تصمیم گرفتند تا کلیسای آمناپرکیچ مقدس به کلیسای سرکیس مقدس تغییر نام پیدا کند. در بالای کلیسا، دو گنبد بزرگ مشاهده می شود و بر روی هر گنبد هم هشت نورگیر قرار دارد. علاوه بر گنبد های بزرگ، گنبدهای کوچک هم در بالای کلیسا وجود دارد که بر روی بخش های مختلف بنا از جمله محراب قرار دارند.

همانند کلیساهای تاریخی دیگر منطقه جلفای اصفهان، در گذشته های دور کلیسای سرکیس مقدس دارای نقاشی های زیبایی بر روی دیوارهایش بود اما بعد از اینکه کلیسا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، این نقاشی ها توسط گچ کاری ها پوشانده شدند و گردشگران می توانند تنها نقاشی های باقیمانده بر روی گنبد بزرگ کلیسا را مشاهده کنند.

کلیسای سرکیس

کلیسای بدخهم

اگر علاقه مند به بازدید از کلیساهای جذاب و دیدنی هستید، چیشنهاد می کنیم در میان جاذبه های گردشگری اصفهان، حتماً نگاهی به کلیسای بدخهم بیاندازید. این کلیسای تاریخی در سال 1628 ساخته شده و نه تنها جزء قدیمی ترین کلیساهای اصفهان به شمار میرود بلکه به لطف ابعاد بزرگی که دارد جزء بزرگترین کلیساهای اصفهان هم به شمار میرود. لازم به ذکر است کلیسای بدخهم در سال 1381 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده و امروزه با نام کلیسای بیت لحم مقدس هم در میان مردم شناخته می شود.

کلیسای بدخهم یا کلیسای بیت لحم مقدس توسط شحصی با نام خواجه پطرس ولیجانیان ساخته شده و از جمله کلیساهای اصفهان است که الهام گرفته از سبک بازیلیکا می باشد لذا شاهد معماری بسیار زیبا و مجللی در این کلیسا هستیم اما جالب است بدانید گفته می شود کلیسای بدخهم یکی از زیباترین کلیساهای اصفهان است و نقاشی های بسیار زیبایی را بر روی دیوارهای داخلی کلیسا می توانید مشاهده کنید. همچنین در سال 2016 میلادی در مقاله ای که توسط یکی از روزنامه های مطرح جهانی ارائه شده، کلیسای بدخهم رتبه 23 را در میان زیباترین کلیساهای جهان دارد.

از بیرون که به کلیسا نگاه می کنیم، با بنایی ساده و در عین حال زیبا روبرو هستیم که گنبدی با چهار قوس به همراه هشت نورگیر بر روی آن واقع شده و همچنین کلیسا هم دارای پلانی مستطیل شکل بوده و در بالای کلیسا هم ناقوس خانه بزرگی مشاهده می شود که در سال 1897 میلادی در بالای کلیسا قرار گرفته است. اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان قصد بازدید از کلیسای بدخهم را دارید، در نظر داشته باشید کلیساهای مریم مقدس یا کلیسای آسدوادزادین و کلیسای هاکوپ مقدس هم در نزدیک کلیسای بدخهم قرار داشته و بازدید از آن ها هم خالی از لطف نیست.

کلیسای بدخهم

کلیسای استپانوسی مقدس

در نقاط مختلف ایران، صدها و شاید هزاران کلیسا وجود دارد که هرکدام از نظر تاریخی، ارزش و اهمیت قابل توجهی دارند. طبق گفته ارامنه، مهم ترین کلیسای ایران از نظر آن ها کلیسای قره کلیسا نام دارد و همانطور که از نامش مشخص است، در استان آذربایجان شرقی قرار دارد اما بعد از قره کلیسا، کلیسای استپانوسی مقدس به عنوان دومین کلیسای مهم ارامنه در ایران به شمار میرود که در منطقه جلفا واقع شده و قدمت آن به بیش از دوران حکومت صفویه برمیگردد اما در زمان حکومت شاه عباس صفوی، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا به کلیسای جذاب و دیدنی تبدیل شود.

کلیسای استپانوسی مقدس در محله هاکوپجان قرار دارد و مانند کلیساهای دیگر، این بنای تاریخی هم از خشت و آجر به همراه کاهگل ساخته شده و بعد از اینکه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت، دیوارهای بنا با گچ پوشانده شدند. در بالای کلیسا، دو گنبد بزرگ و قوسی شکل مشاهده می شود که هرکدام دارای هشت نورگیر بوده و همچنین گنبدها به واسطه چهار قوس، بر روی چهار ستون بنا سوار هستند. همچنین کلیسا دارای برج ناقوس خانه هم می باشد که از جمله ناقوس خانه های نسبتاً کوچک در میان کلیساهای اصفهان به شمار می رود.

کلیسای استپانوسی مقدس

موزه چهلستون

به جرات می توان گفت در کنار شاهکارهایی همچون میدان نقش جهان، کاخ چهلستون هم یکی از بهترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که می توان در سفر به این شهر تاریخی از آن بازدید کرد هرچند در نظر داشته باشید کاخ چهلستون یکی از توریستی ترین جاذبه های گردشگری اصفهان هم به شمار می رود.

کاخ یا موزه چهلستون بنایی با وسعت بیش از 67هزار متر مربع است که قدمتش به دوران حکومت صفویه برمیگردد. این بنای تاریخی به دستور شاه عباس اول ساخته شد اما ساخت آن چندین سال به طول انجامید و ساخت کاخ در زمان شاه عباس دوم پایان یافت. این بنای تاریخی عمارتی بسیار لوکس و مجلل با تالاری زیبا است که بر روی دیوارهایش نقاشی های بسیاری از دوران حکومت صفویه مشاهده می شود اما در نظر داشته باشید برای اینکه این نقاشی ها نابود نشوند، می بایست هنگام عکس برداری از ان ها، فلش دوربین خود را خاموش کنید.

کاخ چهلستون درواقع بیست ستون دارد اما در روبروی کاخ، حوضی مشاهده می شود که انعکاس کاخ به خوبی بر روی آن مشاهده شده و به لطف این موضوع، تعداد ستون ها به چهار عدد می رسد. موزه چهلستون از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شامل تالار آیینه، تالار 18 ستون، تزئینات، طلاکاری ها و نقاشی های جذابی که در تالار پادشاهی قرار دارند، شیرهای سنگی واقع بر روی چهار گوشه حوض مرکزی که هرکدام از جذابیت های خاصی برخوردار بوده و بی شک می توان گفت اگر به دنبال یکی از شاهکارهای زمان حکومت صفویان در میان جاذبه های گردشگری اصفهان هستید، بازدید از این کاخ بی نظیر را به هیچ عنوان از دست ندهید.

موزه چهلستون

موزه آب

اگر به اصفهان سفر کردید و میخواهید با اهمیت آب در این شهر بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به موزه آب واقع در پل شهرستان و نزدیک به باغ جوان بیاندازید. موزه آب در اداره امور آب شرق اصفهان قرار دارد و هنگامی که وارد محوطه می شوید، تابلوی موزه آب را مشاهده خواهید کرد که نزدیک به 100 متر تا ورودی محوطه فاصله دارد.

موزه اصفهان با 60 متر مربع مساحت در میان کوچکترین جاذبه های گردشگری اصفهان قرار دارد. هنگامی که وارد موزه می شوید، با ویترین ها و نقاشی های مختلفی روبرو خواهید شد که شامل انواع وسایل برای انتقال آب و استحمام از گذشته های دور تا تکنولوژی های روز هستند. همچنین در وسط سالن هم پنج ماکت قرار دارد که شامل نقش آب در چهلستون، تصفیه خانه اصفهان، بند رودشت و تاثیر آب در باغ فین را نشان می دهند. به سراغ نقاشی ها هم که برویم، بطور کلی 11 اثر هنری در این موزه وجود دارد که شامل برخی از جاذبه های گردشگری اصفهان از جمله زاینده رود هستند.

لازم به ذکر است گردشگرانی که میخواهند از موزه آب اصفهان بازدید کنند می بایست همه روزه از ساعت 8 صبح الی 12 ظهر به موزه آب اصفهان مراجعه کنند و در روزهای تعطیل هم این مجموعه تعطیل خواهد بود.

موزه آب

موزه موسیقی

در میان جاذبه های گردشگری اصفهان، آثار تاریخی، بناها و جاهایی هستند که از نظر هنر و تاریخ ایران، ارزش بسیار بالایی داشته و علاقه مندان به هنر همواره نسبت به این بناهای تاریخی، احترام قابل توجهی نشان می دهند. یکی از این جاهای دیدنی، موزه موسیقی اصفهان است.

در موزه موسیقی اصفهان گردشگران با 300 نوع ساز ایرانی روبرو خواهند شد که هرکدام تاریخچه خاص خود را داشته و بسیار ارزشمند هستند و همانطور که مشخص است، این سازها در عرصه موسیقی سنتی ایران نقش بسیار مهمی را ایفا کرده اند. جالب است بدانید هرموقع به موزه موسیقی اصفهان مراجعه کنید، می توانید صدای این سازها به همراه نحوه استفاده از آن ها را از نزدیک مشاهده کرده و نهایت لذت را ببرید.

موزه مسیقی اصفهان در سال 1394 توسط دو شخص با نام های مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی تاسیس شد و هدف آن ها از احداث همچین موزه ای، نشان دادن فرهنگ و تاریخچه هنر ایران است. گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهند از موزه موسیقی بازدید کنند کافیست وارد خیابان توحید میانی شده و در خیابان شهید قندی یا مهرداد، ورودی موزه را مشاهده کنند ما در برخی از ایام سال مانند تعطیلات چند روزه، نه تنها شاهد شلوغی بیش از حد مردم در جلوی موزه هستیم، بلکه در سراسر دنیا هم علاقه مندان بسیاری را هم در این موزه مشاهده خواهیم کرد.

موزه موسیقی

موزه خاچاطور گساراتسی

این بنای تاریخی بخاطر یادبود خاچاطور گساراتسی ساخته شده است. خاچاطور گساراتسی در اواخر قرن 15 میلادی به دنیا آمد و در سال 1611 به مدت 4 سال، خدمت دینی میکرد. او در سال 1616 به عنوان کشیش کلیسا انتخاب شد اما در سال 1623، وارد قسطنطنیه شد و به همراه موسس سینتسی، کسی که او پیشش شاگردی کرده بود به اصفهان سفر کرد تا در منطقه جلفا، به عنوان اسقف شناخته شود.

موزه خاچاطور گساراتسی در میان ارامنه منطقه جلفای اصفهان از ارزش بالایی برخوردار است و در جلوی موزه هم مجسمه ایشان قرار دارد. در داخل موزه هم قبر خاچاطور گساراتسی واقع شده است و بر روی سنگ قبرش، کتیبه ای مشاهده می شود که بر روی آن نوشته شده خاچاطور گساراتسی به مدت سی سال اسقف جلفا بوده و در  سال 1646 زمانی که 56 سال داشته فوت کرده است. این بنای تاریخی با کمک ارامنه منطقه جلفا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا امروزه به یکی از جذاب ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری در اصفهان و منطقه جلفا تبدیل شود.

موزه خاچاطور گساراتسی

موزه هنرهای تزئینی

اگر به دنبال جاذبه ای دیدنی و خاص در اصفهان هستید، پیشنهاد می کنیم وارد خیابان استانداری شهر شوید تا به موزه هنرهای تزئینی اصفهان برسید. بنایی که امروزه با نام موزه هنرهای تزئینی شناخته می شود، دررواقع عمارت رکیب خانه اصفهان است که مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و مجموعه ای بسیار ارزشمند و دیدنی از آثار هنری در آنجا به نمایش گذاشته شده است.

در موزه هنرهای تزئینی اصفهان، گفته می شود بیش از 3هزار اثر هنری نگهداری می شود که مربوط به دوره های مختلف تاریخ و حکومت های مختلف می باشد. این آثار تاریخی شامل کتاب ها در بخش کتابخانه، نقاشی ها و هنرهای اسلامی هستند. اما چرا نام این بنای تاریخی رکیب خانه است؟ قدمت این بنای تاریخی به دوران حکومت صفویه برمیگردد و در آن زمان هنگامی که عمارت ساخته شد، وسایل و اشیاء اصطبل های سلطنتی در این  عمارت قرار داشت و به لطف این موضوع، نام رکیب خانه برای این عمارت انتخاب گردید.

موزه هنرهای تزئینی اصفهان حیاطی بسیار بزرگ و سرسبز دارد و در اطراف این حیاط هم تالارهای مختلفی مشاهده می شود. تمامی تالارهای موزه هنرهای تزئینی آینه کاری های زیبایی دارند و در هر تالار هم آثار تاریخی و هنری بسیار باارزش نگهداری می شود. اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواستید از موزه هنرهای تزئینی اصفهان بازدید کنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به جاذبه های دیدنی نزدیک به موزه از جمله کاخ عالی قاپو، چهلستون، تالار اشرف و توحید خانه هم بیاندازید.

موزه هنرهای تزئینی

پل چوبی اصفهان

در شهر اصفهان بر روی زاینده رود، پل های مختلفی ساخته شده که  معروف ترین آن ها، سی و سه پل یا همان پل خواجو است. یکی دیگر از پل هایی که بر روی زاینده رود ساخته شده و در روزگاری، ارزش بسیار بالایی هم داشته است، پل چوبی اصفهان می باشد. پل چوبی اصفهان 147 متر طول دارد و در زمان حکومت صفویان برای ارتباط میان کاخ هفت دست و کوشک آیینه خانه این پل چوبی را بر روی زاینده رود قرار دادند.

پل چوبی اصفهان در سال 1065 هجری و به دستور شاه عباس دوم ساخته شده و گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری اصفهان میخواهند از این پل تاریخی بازدید کنند خوب است بدانند این پل چوبی میان دو پل خواجو و الله وردی قرار دارد. در وسط پل، برج شش گوشه قرار دارد و دئر قسمت غربی پل هم به لطف طراحی سازه، آب جاری تبدیل به دریاچه میشد لذا بخش غربی پل چوبی اصفهان را با نام پل دریاچه هم میشناسند.

پل چوبی اصفهان

باغ موزه پروانه ها

پیش تر اشاره ای به پارک جنگلی ناژوان داشته ایم که یکی از جذاب ترین و بهترین جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار میرود. پارک جنگلی ناژوان همانطور که از نامش پیداست، منطقه ای بسیار سرسبز و دیدنی در میان بناهای تاریخی شهر می باشد و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هرکدام جذابیت های خاص خود را دارند. یکی از این قسمت ها، باغ موزه پروانه ها نام دارد.

باغ موزه پروانه ها از جمله بزرگترین بخش های پارک جنگلی ناژوان به شمار رفته و بیش از 2هزار متر مربع از زمین های پارک را به خود اختصاص داده است. همانطور که از نام مجموعه مشخص است، در این باغ موزه بیش از 2200 گونه پروانه نگهداری می شود که بسیار زیبا و دیدنی بوده و در برخی از ایام سال مانند تعطیلات چند روزه که گردشگران بسیاری راهی اصفهان می شوند، به یکی از شلوغ ترین جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل خواهد شد. همچنین در کنار پروانه ها، بیش از 100 گونه گیاهی هم در باغ حضور دارند که شامل درختچه های فردومس و سیکاس، انواع بگونیاها و بنجامین ها و غیره هستند.

باغ موزه پروانه ها

باغ فدک

باغ فرهنگی هنری فدک در شمال شرق اصفهان قرار دارد و از معدود پارک هایی است که  گردشگران می توانند بساط پیک نیک و چادرخود را در فضای زیبای پارک پهن کرده و حتی شب ها را در این منطقه سپری کنند. باغ فدک اصفهان بیش از 85هزار متر مربع مساحت داشته و در میان بزرگترین پارک های شهر قرار دارد.

در باغ فرهنگی هنری فدک اصفهان، 47هزار اصله درخت کاشته شده و فضای بسیار سرسبز و دیدنی را به وجود آورده اند. این باغ که  در سال 1375 افتتاح شده، مجموعه با امکانات رفاهی و خدمات منحصر به فرد می باشد که شامل دریاچه ای مصنوعی و بزرگ در وسط پارک، پیست های اسکیت سواری و دوچرخه سواری، زمین های فوتبال و بسکتبال و غیره هستند. همچنین در برخی از ایام سال که روزهای اوج گردشگری اصفهان به شمار می رود مانند عید نوروز، تورهای گردشگری هم در باغ اصفهان فدک برگزار می شود.

در نظر داشته باشید باغ فدک در اطراف شهر اصفهان واقع شده از امکانات و خدمات رفاهی مجموعه می توان به زمین اسکیت سواری، پارکینگ با ظرفیت 3هزار خودرو، زمین بازی کودکان، پارک بادی، قایقرانی، نمایشگاه صنایع دستی، باغ بانوان و نمایشگاه صنایع دستی اشاره کرد.

باغ فدک

رستوران های اصفهان

در میان بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان، قطعاً میدانید در این شهر توریستی، رستوران های جذابی هم وجود دارد که بهترین غذاهای ایرانی و فرنگی را برای گردشگران سرو می کنند و همچنین در اصفهان هم غذاهای سنتی بسیار جذاب و لذیذی هم وجود دارد که تجربه طعم بی نظیر آن ها در رستوران های معروف شهر خالی از لطف نیست. در ادامه میخواهیم نگاهی به برخی از بهترین رستوران های اصفهان بیاندازیم.

رستوران آرک آ

پیش تر اشاره ای به منطقه جلفای اصفهان داشتیم که محله ارمنی نشین اصفهان بوده و ده ها کلیسای جذاب و دیدنی در آنجا وجود دارد اما بعد از اینکه نگاهی به کلیساهای معروف این منطقه انداختید، پیشنهاد می کنیم وارد رستوران آرک آ شده و تجربه فوق العاده ای را از میل کردن وعده های بی نظیر غذایی در این رستوران داشته باشید. رستوران آرک آ در روبروی کلیسای وانک قرار دارد و علاوه بر محیط بسیار جذاب و دوست داشتنی، منوی غذایی متفاوت و خاصی دارد و این موضوع باعث شده گردشگرانی که میخواهند غذاهای لذیذ رستوران آرک آ را تجربه کنند، از چند روز قبل نسبت به رزرو میز در رستوران اقدام کنند.

رستوران آرک آ

کافه رستوران سنتی آزادگان

اگر به دنبال بهترین رستوران یا یکی از بهترین رستوران های سنتی اصفهان هستید، کافیست به میدان امام مراجعه کرده و راهی سردر قیصریه شوید تا در سرای حاج میرزا، رستوران سنتی آزادگان را مشاهده کنید. اکثر گردشگران هنگام ورود به کافه رستوران سنتی آزادگان تصور می کنند وارد عتیقه فروشی شده اند اما کافه رستوران سنتی آزادگان به لطف دکوراسیونی جذاب و بی نظیر که شامل صدها وسیله تاریخی و عتیقه، نه تنها یک رستورانی بی نظیر خواهد بود بلکه دست کمی از موزه هم ندارد. تمامی آثار تاریخی که در کافه رستوران سنتی آزادگان مشاهده میشود توسط صاحب رستوران، حاج میرزا جمع آوری شده اند و همچنین، این قهوه خانه سنتی هم قدمتی به دوران صفویه دارد.

کافه رستوران سنتی آزادگان

رستوران شهرزاد اصفهان

در خیابان چهارباغ عباسی، رستوران های مختلفی وجود دارد که هرکدام با ارائه غذاهای جذاب و باکیفیت در محیط هایی دوست داشتنی، محبوبیت بالایی در میان مردم و گردشگران دارند اما در میان رستوران های چهارباغ عباسی، رستوران شهرزاد به عنوان یکی از قدیمی ترین و لوکس ترین رستوران های شناخته میشود و از گذشته تا به امروز همچنان جزء بهترین رستوران های اصفهان به شمار میرود. رستوران شهرزاد محیطی بسیار لوکس و دیدنی دارد و تزئینات، آینه کاری ها و نقاشی های بی نظیریش توجه همه را به سمت خود جلب می کند.

اما به سراغ غذاهای رستوران که برویم، در منوی رستوران انواع غذاهای ایرانی، فرنگی و سنتی اصفهان سرو می شود که همگی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و لازم به ذکر است علاوه بر سالاد بار، موسیقی زنده هم در رستوران وجود دارد.

رستوران شهرزاد اصفهان

رستوران ملک سلطان جارچی باشی

یکی از رستوران های متفاوت و جذاب اصفهان، رستوران ملک سلطان جارچی باشی است چراکه این رستوران، در گذشته های دور و زمان حکومت صفویان، یک حمام سنتی بوده و در سال 1382، توسط حاج سید احمد افتخاری خریداری شد تا با مرمت و بازسازی این بنای تاریخی، یکی از بهترین رستوران های اصفهان تاسیس شود. رستوران در سال 1390 افتتاح شد و به لطف دکوراسیون بی نظیر و محیطی بسیار لوکس و تاریخی، با نام موزه سفره خانه ملک سلطان جارچی باشی هم شناخته می شود. اگر میخواهید انواع غذاهای جذاب و باکیفیت رستوران ملک سلطان جارچی باشی را میل کنید، کافیست در شهر اصفهان وارد خیابان سپه شده و در خیابان حکیم، راهی کوچه باغ قلندرها شوید.

رستوران ملک سلطان جارچی باشی

مراکز خرید اصفهان

محبوب ترین تفریحات گردشگران در سفر به اصفهان، رستوران گردی و بازار گردی است. در این شهر ده ها رستوران لوکس و جذاب وجود دارد که همیشه شلوغ هستند و ده ها مرکز خرید و بازار هم مشاهده می شود که همیشه ازدحام کم نظیری در آن ها مشاهده می شود. اگر در سفر به اصفهان قصد بازار گردی و گشت و گذار در میان بازارها و مراکز خرید معروف شهر را دارید، با ما همراه باشید تا با برخی از بهترین مراکز خرید اصفهان بیشتر آشنا شوید.

مرکز خرید سیتی سنتر

در میان ده ها مرکز خرید جذاب و دیدنی در شهر اصفهان، مرکز خرید سیتی سنتر یکی از معروف ترین و شلوغ ترین مراکز خرید شهر به شمار می رود چراکه این مرکز خرید، جزء مدرن ترین و لوکس ترین مراکز خرید اصفهان بوده و در هفت طبقه، انواع فروشگاه ها و خدمات رفاهی و تفریحی مشاهده می شود. مرکز خرید سیتی سنتر دارای پارکینگ اختصاصی می باشد و از امکانات رفاهی مرکز خرید هم می توان به سالن های سینما، فود کورت بزرگ، سالن های ورزشی، شهربازی و غیره اشاره کرد. گردشگران برای بازدید از مرکز خرید سیتی سنتر می توانند همه روزه از ساعت 10 صبح الی 12 شب به بزرگ شهید دستجردی و روبروی ورودی جنوبی سپاهان شهر مراجعه کنند.

مرکز خرید سیتی سنتر

مرکز خرید پارک

یکی از محبوب ترین مراکز خرید اصفهان، مرکز خرید پارک است چراکه این مرکز خرید شاید محیطی لوکس و مدرن نداشته باشید اما یکی از قدیمی ترین مراکز خرید شهر بوده و در زمینی به وسعت 15هزار متر مربع، تقریباً همه نوع کالایی را می توان در این مرکز خرید مشاهده کرد. مرکز خرید پارک همچنین یکی از مراکز خرید ارزان شهر اصفهان است و همین موضوع باعث شده گردشگران همواره برای خرید و تهیه سوغاتی به این مرکز خرید مراجعه کنند. علاوه بر فروشگاه ها و غرفه های مختلف، واحدهای اداری، ساختمان پزشکان، پارکینگ اختصاصی و کافه رستوران هم در مرکز خرید مشاهده می شود. مرکز خرید پارک اصفهان در خیابان چهارباغ بالا و روبروی اداره برق اصفهان قرار دارد.

مرکز خرید پارک

بازار قیصریه

در خیابان حکیم و روبروی مسجد حکیم اصفهان، بازاری بسیار قدیمی و دوست داشتنی با نام بازار قیصریه وجود دارد که در میان قدیمی ترین بازارهای سنتی اصفهان قرار دارد. بازار قیصریه جزء مهم ترین مراکز خرید اصفهان قرار دارد و از محیطی سنتی و بسیار دوست داشتنی برخوردار است. اگر به دنبال بازاری برای خرید انواع سوغاتی ها و صنایع دستی اصفهان هستید، بی شک بازار قیصریه می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد و در صورتیکه میخواهید از تمام غرفه ها و دالان های مختلف بازار قیصریه بازدید کنید، همواره به 6 ساعت زمان نیاز خواهید داشت. ساعت کاری بازار قیصریه همه روزه از ساعت 10 صبح الی 11 شب می باشد.

بازار قیصریه

بازار بزرگ اصفهان

هر شهری بازار بزرگ و سنتی خود را دارد و در اصفهان هم بازار بزرگ شهر در میدان امام علی، خیابان رزاق و جنب مسجد جامع واقع شده است. بازار بزرگ اصفهان قدیمی ترین بازار سنتی شهر محسوب می شود و معماری بسیار سنتی و قدیمی هم دارد. در میان غرفه های بازار بزرگ اصفهان انواع کالاهای سنتی و صنایع دستی اصفهان با قیمت های بسیار خوب مشاهده می شود اما پیشنهاد می کنیم علاوه بر گشت و گذار در بازار بزرگ اصفهان، نگاهی هم به جاذبه تاریخی که در این بازار قرار دارند از جمله مسجد جامع اصفهان و گنبد نظام الملک هم بیاندازید. ساعت کاری بازار بزرگ همه روزه از ساعت 10 صبح الی 12 شب خواهد بود.

بازار بزرگ اصفهان

اقامت در اصفهان

اصفهان که شهری تاریخی و گردشگری می باشد، علاوه بر آن که تنوع زیادی در جاذبه دیدنی و گردشگری دارد، انواع مختلی از اقامتگاه ها را در خود جای داده و تمام گردشگران با هر سلیقه و بودجه ای که باشند، می توانند یکی از آن ها را برای اقامت خود انتخاب و رزرو کنند. با چشم پوشی از اقامت در هتل های این شهر، یکی از بهترین و پرطرفدارترین انواع اقامتگاه ها ویلاها می باشند. گردشگران زیادی هستند که برای اقامت خود در این شهر به سراغ اجاره ویلا در اصفهان می روند. ویلاهایی که در اصفهان وجود دارند، در انواع مختلفی از ارزان قیمت تا لوکس و گران قیمت می باشند.

ویدئو مناطق دیدنی اصفهان

اصفهان شهری تاریخی و یکی از کلان شهر های ایران و سومین شهر بزرگ در ایران و همچنین مرکز ایران و مرکز استان اصفهان است.

در تمامی فصول برای بازدید از مناطق دیدنی اصفهان، میتوانید به این شهر زیبا و تاریخی سفر کنید.

سی و سه پل، منارجنبان، چهل ستون، پل خواجو، عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، بازار قیصریه، پارک جنگلی ناژوان، آکواریوم اصفهان، کلیسای وانک، کوه صفه، کاخ هشت بهشت، آبشار کرد علیا، خانه مشروطه اصفهان، میدان نقش جهان، مناره چهل دختران، پارک آبی آبسار، پل مارنان از جمله جاهای دیدنی اصفهان محسوب می شوند.

سی و سه پل یا پل الله وردی خان 33 دهانه دارد، طول آن 295 متر و عرض 14 متر که این پل زیر نطر الله وردی خان اوندیلادزه که معمار آن استاد حسین بنا اصفهانی بر روی زاینده رود در شهر اصفهان که همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده است.