محتوا نمایش

اصفهان یکی از بهترین و مهم ترین شهرهای پر جمعیت پس از مشهد می باشد که با وجود مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری زیاد سالیانه گردشگران داخلی و حتی خارجی زیادی را به خود جذب کرده است.

این شهر پس از این که در دوران صفویان پایتخت ایران قرار گرفت پیشرفت های چشمگیری کرد که تا امروز شاهد ان ها هستیم. اصفهان به عنوان یک شهر باستانی با ابنیه و کاخ های قدیمی زیادی توانسته نقش مهمی در جذب توریست داشته باشد . در این جا به چند تا از زیباترین و مهم ترین جاهای دیدنی اصفهان می پردازیم.

اماکن دیدنی اصفهان

سی و سه پل

سی و سه پل که در زمان قدیم ان را پل الله وردی خان می نامیدند یکی از بناهای بینظیر و جاذبه های گردشگری اصفهان است که در دوران حکومت صفویان ساخته شده است. سی و سه پل حدودا 320 مکتر طول و با عرض 15 متر طویل ترین پل دریاچه زاینده رود است که در سال 1006 هجری به دستور الله وردی خان شاه ان زمان ساخته شده است. ساختار اصلی این پل از مصالح ساده و ابتدایی اجر و سنگ طراحی شده که با توجه و بررسی معماری ان زمان این پل بسیار مدرن ساخته شده است.

سی و سه پل

در زمان های قدیم پادشاهان جشن ها و مراسم های خاص خود را  در کنار این پل می گرفتند. برای نزدیک تر شدن و مشاهده ی این پل یک گذررگاه کوچک و مسقف با فاصله کمی از زاینده رود وجود دارد که با پیاده روی در ان مخصوصا به هنگام شب می توانید از چشم انداز زیبای این پل استفاده کنید. این اثر باستانی اخیرا به ثبت ملی رسید است.

منارجنبان

در واقع مقبره عمو عبدالله با یک بنای مرکزی و دو مناره کنار ان می باشد که عجیب ترین ویژگی این بنای تاریخی این است اگر یک مناره را تکان دهد مناره ی دیگر و همچنین بنای کلی تکان می خورد البته لاذم به ذکر است که در این 10 سال اخیر سازمان میراث فرهنگی اجازه این را نمی دهد که کسی داخل این مناره ها شود زیرا که هرچی از عمر این بنا می گذرد رو به تخریب است و تا به حال با مرمت متخصصین اسیب جدی ندیده است و جزو جالب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

منارجنبان

چهل ستون

یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان چهل ستون که در زمان های قدیم ان را باغ جهان نما می نامیدند یک باغ بزرگ حدودا 70 هزار متر مربع است که در زمان شاه عباس اول ساخته شده است و در زمان شاه عباس دوم بسیار گسترش پیدا کرده زیرا که وی این باغ را محل برگزاری جشن ها و مهمانی های خود که مهمانان خارجی داشته قرار داده بود.

یک عمارت بسیار بزرک و با شکوه وسط این باغ قرار دارد که زیبایی این باغ را چند برابر کرده است. در واقع تعداد ستون های موجود 20 عدد می باشد که با انعکاس ان ها به روی حوض مقابل عمارت دو برابر شده و ان را چهل ستون می نامند.

پل خواجو

این پل در زمان صفویان و شاه عباس دوم ساخته شده که در ان زمان بنایی را برای محل استقرار شاه عباس و خانواده وی به نام بیگربیکی ساخته اند. طاق های این پل مسقف نشانگر نقاشی های دوران صفوی می باشد که با ظرافت خاص و نقش های اصیل ایرانی جزو جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد.

عالی قاپو

این کاخ بسیار شیک و مجلل در دوران صفویان و به دستور شاه عباس اول طراحی و ساخته شده است. شاه عباس هنگامی که مهمانان خاص و ویژه ای داشته از ان ها در این کاخ پذیرایی می کرده است.

به طور کلی این قصر 5 طبقه بوده که در زمان شاه عباس دوم در قسمت شاه نشین محلی بوده که در ان جا به تماشای مسابقه ی چوگان می نشستند. این کاخ در زمان خود جزو بناهای مدرن به حساب می امده که جایگاه ویژه ای در جاذبه های گردشگری اصفهان دارد.

مسجد شیخ لطف اله

این مسجد برای تجلیل از شیخ لطف اله که از عالمان مسلمان ان زمان بوده و به دعوت پادشاه به اصفهان امده ساخته شده است. این مسجد به دستور شاه عباس اول با معماری منحصر به فردی در ان زمان به دست استاد هنرمند محمدرضا اصفهانی طراحی و ساخته شده است.

 

بازار قیصریه

بازار قیصریه در قسمت شمالی میدان نقش جهان قرار گرفته است. سر در قیصریه نشان دهنده ی یکی از زیبا ترین نقاشی های دوران صفویه می باشد. با گذر از این سر در زیبا وارد یکی از جالب ترین بازارهای قدیمی ایران می شوید. بازار قیصریه در زمان حکومت صفویه، محلی برای فروش کالاهای گران قیمت بوده است. جالب است بدانید نمایندگان شرکت های خارجی در این بازار دارای مغازه هایی برای عرضه ی کالا های خود بودند.

پارک جنگلی ناژوان

سفر به اصفهان بدون بازدید از تفریحات و پارک های جنگلی شهر، کامل نخواهد شد. پیشنهاد می کنیم بعد از بازدید از جاهای تاریخی اصفهان که مهم ترین جاذبه های دیدنی شهر هستند، نگاهی به پارک جنگلی ناژوان بیاندازید. پارکی که در خیابان الفت واقع در میدان سهرودی در اتوبان شهید حبیب الله قرار دارد که یکی از دلایل مهم هوای پاکیزه و لذت بخش اصفهان به حساب می آید.

پارک جنگلی ناژوان در دهه 70 شمسی، نزدیک به 1200 هکتار از زمین های شمال را به خود اختصاص داده و ده ها باغ قدیمی اصفهان را در پارک می توان مشاهده کرد. اما پارک جنگلی ناژوان تنها به پیاده روی در مسیرهای پارک، قدم زدن در میان درخت ها و ساعت ها نشستن بر روی چمن ها ختم نمی شود بلکه گردشگران در پارک جنگلی ناژوان می توانند از جاهای دیدنی مانند موزه صدف، باغ های پرندگان، خزندگان و پروانه ها، آکواریوم و پل های پیاده روی مختلف بازدید کنند.

همچنین تفریحاتی هم در پارک برای گردشگران در نظر گرفته شده که شمال مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری، قایقرانی در دریاچه پارک، تله سیژ و غیره هستند.

 

آکواریوم اصفهان

همانطور که گفتیم، یکی از دیدنی های جذاب پارک جنگلی ناژوان، آکواریوم است. آکواریوم اصفهان نزدیک به 3 ساعت از وقت گردشگران را می گیرد تا خاطره ای جذاب را برایشان رقم زند چراکه به عنوان اولین تونل آکواریوم ایران شناخته شده و صدها گونه آبزی در نقاط مختلف جهان را در خود جای داده است. همچنین در آکواریوم می توان 6 نوع کوسه را هم از نزدیک مشاهده کرد.

آکواریوم اصفهان در 4هزار متر مربع مساحت، به سه بخش کلی تقسیم می شود. بخش اول، آکواریوم فلت نام دارد که با نام آکواریوم قاب دیواری هم شناخته می شود. بخش دوم، آکواریوم سیلندر یا استوانه ای نام داشته و بخش سوم نیز با نام آکواریوم لمسی یا تاچ آکواریوم شناخته می شود.

آکواریوم لمسی را پیشنهاد می کنیم حتماً ببینید چراکه در این قسمت می توانید آبزیان را لمس کنید و همچنین به آن ها غذا دهید. با اینکه برای ورود به آکواریوم می بایست بلیط ورودی تهیه کنید، اما خاطره بسیار دل انگیزی را در  این تفریحگاه خاص خواهید ساخت.

 

کلیسای وانک

در میان صدها جذبه تاریخی و اسلامی در اصفهان، کلیسای وانک یکی از جاهای دیدنی و محبوب شهر به حساب می آید. کلیسای وانک که با نام کلیسای نجات دهنده مقدس نیز شناخته می شود، قدمتش به دوران صفویه برگشته و توسط ارمنی ها در دوران حکومت شاه عباس دوم ساخته شده است.

شاید جالب باشد بدانید نه تنها کلیسای وانک یکی از بزرگترین جاذبه های تاریخی در اصفهان به شمار می رود، بلکه بزرگترین کلیسای ایران نیز به حساب می آید و جزء 13 کلیسای باقیمانده در منطقه جلفای اصفهان می باشد.

در زمان شاه عباس، هنگامی که شاه عباس با عثمانی ها در حال جنگ بود، دستور عقب نشینی داد و همچنین گفته بود در طول مسیر، شهرها و مناطق بسیاری ویران شود تا عثمانی ها نتوانند جلوتر بیایند و به دلیل اینکه ارمنستان هم جزء مسیر بود، عده زیادی از ارمنی ها به دستور شاه عباس به اصفهان نقل مکان کردند. آن ها در این شهر ابتدا کلیسایی بسیار کوچک با نام کلیسای کوب یا کلیسای یعقوب ساخته بودند که بعد از 50 سال، تصمیم گرفتند آن را گسترش داده و یکی از بزرگترین کلیساهای ایران را بسازند.

بازدید از کلیسای وانک برای گردشگران رایگان است و جهت بازدید، می توان همه روزه از ساعت 8:30 الی 13:30 و از ساعت 16 تالی 18:30 به خیابان نظر شرقی واقع در منطقه جلفای شهر اصفهان مراجعه کرد.

 

کوه صفه

کوه صفه از جمله تفرجگاه های محبوب مردم اصفهان و گردشگران است که در جنوب شهر قرار دارد. انتخاب نام صفه به دلیل وجود چشمه ای با نام خاچیک در منطقه است چراکه کوه صفه، در واقع سنگی است که از خاک جدا شده و انتهای آن، مسیری صاف می باشد.

کوه صفه تفریحگاهی است که گردشگران می توانند ساعت ها از دشت های اطراف، هوای خنک و آرامش منطقه در روزهای خلوتش لذت ببرند. اکثر گردشگران در کوه صفه بساط پیک نیک خود را پهن می کنند و همچنین، کوهنوردان بسیاری هم علاقه مند به کوهنوردی در صفه هستند و لازم به ذکر است غارهای مختلفی هم در کوه صفه و مناطق اطراف کوه وجود دارد که اگر علاقه مند به غارنوردی هستید، بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

یکی از جاهای دیدنی کوه صفه، پارک وحش است که انواع حیوانات گوشت خوار و علفخوار در آن زندگی می کنند و می توانید خرگوش، شتر، بز، قوچ و میش، اردک و غیره را از نزدیک مشاهده کنید و لازم به ذکر است اگر قصد گردش در کوه صفه را دارید خوب است بدانید حیواناتی مانند روباه، شغال، عقرب، مار و غیره نیز در منطقه زندگی می کنند که می بایست همواره مراقب اطراف خود باشید. هنگام بازدید از کوه صفه، پیشنهاد می کنیم از چشمه های معروف منطقه از جمله چشمه پاچنار، خاچیک، گل زرد و چاه  درویش هم بازدید کنید.

 

کاخ هشت بهشت

از جمله بناهای تاریخی اصفهان که متعلق به اواخر دوران حکومت صفویه می باشد، کاخ هشت بهشت است. اگر قصد بازدید از کاخ هشت بهشت را دارید خوب است بدانید این کاخ در نزدیکی میدان نقش جهان واقع شده و در گذشته، کاخ و باغ سرسبز اطرافش جزئی از میدان نقش جهان به حساب می آمده است و در دوران صفویه، به این کاخ باغ بلبل می گفتند.

کاخ هشت بهشت بنایی هشت ضلعی است که شامل چهارنما بوده و هیچکدام شبیه به هم نمی باشند. هنگامی که بخواهید وارد کاخ شوید، متوجه خواهید شد کاخ هشت بهشت با 2 متر ارتفاع از سطح  زمین ساخته اند و وقتی که وارد کاخ می شوید، گچ بری ها و تزئینات زیبایی را می بینید و با نگاه کردن به سقف بنا و مشاهده معماری جذاب سقف بسیار حیرت زده خواهید شد. اما وقتی وارد طبقه دوم کاخ هشت بهشت می شوید، درب و پنجره هایی را می بینید که خاتم کاری شده و بسیار شکیل هستند.

 

آبشار کرد علیا

در سفر به اصفهان برای بازدید از آبشار کرد علیا، یکی از جذاب ترین آبشارهای دیدنی شهر، می بایست به شمال روستای کرد علیا در فاصله 95 کیلومتری شهر اصفهان مراجعه کنید. روستای کرد علیا از توابع شهرستان تیران است که در دالانکوه قرار داشته و به لطف وجود روستاهای تقی اباد، کردبالا و پایین، عسگران، آنالوجه، دامه، قلعه حوض و علی عرب، این منطقه به یکی از نقاط توریستی و محبوب اصفهان تبدیل شده است.

آبشار کرد علیا یکی از جاهای دیدنی و جذاب روستای کرد علیا است که به لطف ذوب شدن برف کوه ها به وجود می آید لذا پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از آبشار کرد علیا را دارید در فصل بهار تا اوایل تابستان به روستای کرد علیا مراجعه کنید.

 

خانه مشروطه اصفهان

خانه مشروطه اصفهان شاید جزء محبوب ترین بناهای تاریخی و دیدنی شهر نباشد اما بازدید از آن، خالی از لطف نیست. خانه مشروطه اصفهان جزء زیباترین بناهای تاریخی شهر است و هنگامی که وارد خانه می شوید، کاشی کاری های زیبا، تزئینات شکیل و شیشه های رنگی، جلوه زیبایی را به بنا داده اند. اگر قصد بازدید از خانه مشروطه اصفهان را دارید خوب است بدانید خانه مشروطه در کوچه چهاردم خیابان نشاط واقع شده و گردشگران همه روزه می توانند از ساعت 8 صبح الی 8 شب از خانه بازدید کنند.

همانند خانه مشروطه در شهر تبریز، روشنفکران و آزادی خواهان اصفهان نیز در این خانه به دور هم نشسته و گفتگو می کردند. خانه مشروطه اصفهان دارای دو حیاط بیرونی و داخلی، 12 اتاق، دو شاه نشین در قسمت شمال و جنوب خانه و یک اتاقی با نام هفت دری می باشد که از اتاق هفت دری تنها در فصل تابستان استفاده میشده است.

اما مهم ترین بخش خانه مشروطه اصفهان، ارسی های 5 و 7 دره است که جلسات رسمی و مهم در آنجا برگزار میشده است و امروزه می توانید اسناد و مدارکی را در این بخش مشاهده کنید که حاکی از  گفتگو درباره قوانین، مسائل مربوط به شهر و غیره هستند. در آخر خوب است بدانید خانه مشروطه اصفهان در سال 1387 مورد مرمت و بازسازی قرار گرففت تا امروزه به یکی از موزه های جذاب و تاریخی اصفهان تبدیل شود.

شهرستان چادگان اصفهان

اگر در سفر به اصفهان، می خواهید ساعاتی و حتی روزهایی را  به خارج از شهر رفته و  در یکی از بهترین جاهای سرسبز و دیدنی سپری کنید، شهر چادگان را معرفی می کنیم. شهری که در گذشته های دور، با نام پاراتاک شناخته میشد. در واقع پاراتاک نام منطقه ای در اطراف زاینده رود بود که تمام خانه های منطقه منهدم شد و مردم هم تصمیم گرفتند به فاصله دو کیلومتری و نزدیک به زاینده رود مهاجرت کنند لذا زاینده رود یکی از مهم ترین عوامل پیدایش چادگان به حساب می آید.

شهرستان چادگان از دو کلمه چاد و گان تشکیل شده که به معنای دره و شکاف بوده و بیانگر موقعیت منطقه است. گردشگران سفر به چادگان را بخاطر طبیعت زیبا، قدم زدن در کنار زاینده رود و اقامت در ویلاهای بی نظیر منطقه انتخاب می کنند اما در این شهر، جاذبه های تاریخی مهمی هم مشاهده می شود که معروف ترین آن ها، خانه معظم الملک میر پنج است. همچنین در چادگان، آرامگاهی بسیار قدیمی هم با نام مشهد کاوه نیز مشاهده می شود که درواقع، آرامگاه کاوه آهنگر و فرزندش است. او در میان مردم اصفهان از محبوبیت بالایی برخوردار است چراکه از جمله نمادهای مهم قیام ملی ایرانی ها در برابر دشمنان به حساب می آید.

 

باغ جوان اصفهان

از جمله پارک های بزرگ اصفهان، باغ جوان است که نزدیک به 30هکتار مساحت دارد. اگر به دنبال یکی از بهترین تفریحگاه های اصفهان هستید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به باغ جوان بیاندازید چراکه این پارک دارای امکانات تفریحی بی نظیری مانند زمین های فوتبال از جمله فوتبال حبابی، باشگاه پینتبال و همچنین پیست کارتینگ می باشد.

باغ جوان اصفهان مسیری سرسبز و مناسب برای ورزش، پیاده روی و لذت بردن از هوای خوش است. پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به اصفهان وارد باغ جوان شدید، نگاهی به کافه ها و رستوران های باغ، زمین والیبال ساحلی، زیپ لاین، زمین اسب سواری و پارک بادی هم بیاندازید. لازم به ذکر است باغ جوان اصفهان برای کودکان نیز تنوعی از امکانات تفریحی مانند شهربازی بزرگ شامل سرسره های هیجان انگیز و پل معلق نیز درنظر گرفته  است. گردشگران برای دسترسی به باغ جوان اصفهان می بایست به خیابان مشتاق سوم واقع در کنار پل شهرستان مراجعه کنند و لازم به ذکر است مجموعه همه روزه از ساعت 17 الی 23:30 و در روزهای تعطیل از ساعت 10 صبح الی 23:30 باز می باشد.

 

 

شهربازی ناژوان

برای بازدید از شهربازی ناژوان، کافیست در شهر اصفهان وارد اتوبان شهید حبیب اللهی شوید تا هنگامی که به میدان سهروردی رسیدید، در خیابان الفت مجموعه را مشاهده کنید.

از امکانات بی نظیر شهربازی ناژوان می توان  به سینماهای 5 بعدی، کارتینگ برای کودکان و بزرگسالان، ماشین برقی و چرخشی، کاترپیلار، تاب زنجیری برای کودکان و بزرگسالان، قطار کودک، سفینه و سرسره های هیجان انگیز اشاره کرد. اما امکانات شهربازی ناژوان تنها به دستگاه های بازی ختم نمی شود بلکه گردشگران می توانند در این شهربازی از موزه صدف، تله سیژ، آکواریوم و باغ خزنده ها هم بازدید کنند که بسیار جذاب و خاطره انگیز هستند.

اما در نظر داشته باشید اگر قصد مراجعه به شهربازی ناژوان را دارید خوب است بدانید در روزهایی که اصفهان دارای شرایط جوی ناپایدار بوده و شاهد بارش برف و باران در شهر هستیم، گردشگران از برخی دستگاه های بازی به دلیل محدودیت شرایط جوی نمی توانند استفادهک کنند.

 

 

تله سیژ ناژوان

تله سیژ ناژوان یکی از جذاب ترین بخش های شهربازی ناژوان است که میدان سهروردی اصفهان قرار دارد. جهت بازدید از تله سیژ ناژوان می بایست به پارک جنگلی ناژوان مراجعه کرد. تله سیژ در واقع نوعی تله کابین است که بجای کابین، از صندلی استفاده می کند و گردشگران هنگام نشستن بر روی این صندلی ها ترس و هیجان بسیاری خواهند داشت.

تله سیژ مسیری تقریباً 2 کیلومتری است که گردشگران در ارتفاعی برده و چشم انداز بی نظیری از شهر اصفهان و طبیعت زیبای پارک جنگلی ناژوان خواهند داشت. پیشنهاد می کنیم هنگام بازدید از تله سیژ که نزدیک به 2 ساعت زمان می برد، از جاهای دیگر پارک جنگلی ناژوان از جمله باغ خرندگان، پرندگان، آکواریوم و موزه پروانه های پارک هم بازدید کنید.

 

 

پارک آبی کودکان

بی شک در صورتیکه کودک به همراه خود دارید، در سفر به اصفهان حتماً نگاهی به پارک آبی کودکان بیاندازید. گردشگران برای بازدید از پارک آبی کودکان کافیست به جنوب جاده ساحلی ناژوان مراجعه کنند.

همواره یکی از دغدغه های والدین در پارک های آبی برای کودکان خود، تمیز بودن آب مجموعه است اما خوب است بدانید آبی که برای استخرهای پارک آبی کودکان اصفهان استفاده شده است، آب شیرین شهری بوده و با روش های کلرزنی و گندزدایی تصفیه می شود. همچنین خوب است بدانید استخرهای مجموعه پارک آبی کودکان اصفهان نهایت 40 سانتی متر عمق دارد و در نظر داشته باشید تمام زمین های پارک آبی کودکان، با کفپوش های ضربه گیر پوشیده شده است.

 

 

پارک آبی آبسار

پارک آبی آبسار به عنوان بزرگترین پارک سرپوشیده اصفهان و مناطق اطراف شناخته می شود. این پارک نزدیک به 12هزار متر مربع مساحت دارد  و از امکانات بی نظیریی برخوردار است که از  جمله معروف ترین آن ها می توان به 13 سرسره روباز، استخر و وسایل بازی کودکان، چندین رستوران و کافی شاپ، تونل های جذاب و همچنین، امکانات بی نظیری مانند حمام ترکی و سالن های بازی کامپیوتری اشاره کرد اما پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از پارک آبی آبسار اصفهان را دارید، حتماً نگاهی به فوتبال صابونی مجموعه نیز بیاندازید.

برای بازدید از پارک آبی آبسار خوب است بدانید که در ساعت کاری مجموعه در فصل تابستان، روزهای زوج از ساعت 20 الی 24، روزهای فرد از ساعت 14 الی 24 و از ساعت 16:30 الی 24 برای سانس آقایان و برای سانس بانوان از ساعت 9 الی 19 در روزهای زوج، از ساعت 9 صبح الی 15:30 در روزهای فرد و جمعه ها می باشد.

 

 

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان به عنوان تاریخی ترین، محبوب ترین و شلوغ ترین بنای تاریخی شهر اصفهان شناخته می شود. میدان نقش جهان یادگاری تیموریان در این شهر است اما خوب است بدانید در آن دوران، میدان نقش جهان در مقیاسی به مراتب کوچکتر از آنچه که امروزه میبینیم ساخته شده بود و در طی سالیان مختلف، به لطف ساخت بناهای تاریخی دیگر در اطراف میدان، تصمیم گرفته شد تا میدان نقش جهان گسترش پیدا کند.

شاید برایتان جالب باشد به دلیل اینکه اصفهان در آن دوران به عنوان پایتخت ایران شناخته میشد از اهمیت بالایی برخوردار بود اما در زمانی که تصمیم گرفته شد تا پایتخت ایران از اصفهان به شیراز منتقل پیدا کند، از اهمیت شهر کاسته شد و دیگر به آن توجهی داده نمیشد بطوریکه بخش هایی از بناهای تاریخی اصفهان در دوران قاجاریه از بین رفتند اما در دوران پهلوی، بار دیگر اصفهان از اهمیت بالایی برخوردار شد و تمام بناهای تاریخی و باارزش شهر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند.

میدان نقش جهان در دوران صفویه به قدری مهم  و باارزش بود که تمام رژه های نظامی، آئین ها و مراسم های مختلف در میدان برگزار می شدند و صفویان هم بناهایی با معماری بی نظیر از جمله کاخ عالی قاپو، مسجد جامع عباسی،ل مسجد شیخ لطف الله و غیره را در میدان نقش جهان ساختند.

پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به اصفهان قصد بازدید از میدان نقش جهان را داشتید، علاوه بر بازدید از کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، سوار شدن بر کالسکه های میدان، نگاهی هم به سردر قیصریه و بازار سنتی آن هم بیاندازید.

 

 

منار ساربان اصفهان

منار ساربان در اواسط قرن 6 هجری قمری ساخته شده و از جمله بناهای تاریخی و باارزش شهر به حساب می آید. گردشگران برای بازدید از منار ساربان می بایست به محله جوباره مراجعه کنند که این محله به عنوان منطقه یهودی نشین اصفهان شناخته شده و منار ساربان نیز در شمال محله واقع شده است.

منار ساربان بنایی با ارتفاع 54 متر است که برای دسترسی به بالای برج می بایست از 135 پله بالا رفت. در بالای بنا، چشم انداز زیبایی از شهر اصفهان وجود دارد اما همواره، معماری بسیار زیبای منار ساربان گردشگران را به سمت خود جذب می کند. این بنا دارای سنگ نوشته هایی است که با خطر کوفی بر روی کاشی های بنا نوشته شده اند می باشد.

برج منار ساربان اصفهان را با نام برج پیزای اصفهان نیز میشناشند. برج پیزا بنایی عجیب و جالب در ایتالیا است که کج بوده و توانسته در مقابل عوامل طبیعی به خوبی مقاومت کند. منار ساربان هم به دلیل نشست های نامتقارنی که داشته، به سمت جنوب شرقی کج شده است.

 

 

مناره چهل دختران

نام دیگر بنای مناره چهل دختران، گارلند است. این بنا در میدان قدس یا طوقچی سابق قرار دارد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مناره چهل دختران بنایی آجری به ارتفاع 24 متر می باشد که بر روی دیوارهای آن، کتیبه هایی به خطر کوفی مشاهده می شود و این کتیبه ها درواقع عبارات مذهبی هستند.

اما میرسیم به نام جالب بنا، “چهل دختران”. همچنان دلیل موجهی برای انتخاب نام چهل دختران برای این مناره وجود ندارد اما شاید برایتان جالب باشد بدانید چهل دختران نامی است که بر روی بناهای متعددی در شهرهای مختلف ایران از جمله قم، شاهرود، یزد، دامغان، سمنان، تهران و غیره قرار دارد و همچنین در اصفهان قدیم، چهار بنا وجود داشت که نامشان چهل دختران بود. گفته می شود عدد چهل به عنوان عددی مقدس شناخته شده و کلمه دختران هم به عنوان نماد زنانگی است.

 

 

مدرسه کاسه گران اصفهان

یکی از قدیمی ترین مدارس تاریخی ایران و اصفهان، مدرسه کاسه گران است که در اوایل حکومت سلطان حسین صفوی ساخته شده و برای بازدید از آن می بایست به میدان قیام اصفهان مراجعه کنید تا در نزدیکی مسجد جامع و بازار تاریخی ریسمان، این بنای تاریخی را مشاهده کنید.

مدرسه کاسه گران را شخصی با نام امیر محمد مهدی حکیم اردستانی ساخته است و در طول تاریخ، نام هایی از جمله مدرسه حکیمیه و شمسیه بر روی این مدرسه گذاشته شده است. مدرسه کاسه گران اصفهان از دو ایوان بزرگ تشکیل شده که در قسمت شمال شرقی و جنوب غربی مدرسه واقع شده اند. گردشگران در نقاط مختلف مدرسه کتیبه های مختلفی که با خط ریز و با دقت و ظرافت تمام نوشته شده اند را مشاهده می کنند. لازم به ذکر است مدرسه کاسه گران اصفهان امروزه به عنوان یکی از حوزه های علمیه اصفهان شناخته می شود.

 

 

انگورستان ملک

انگورستان ملک یکی از یادگاری های حکومت قاجاریه است که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده و مالکیت آن را شخصی با نام حاج محمد ابراهیم خان که با نام ملک التجار معروف بوده بر عهده داشته است.

در انگورستان ملک مراسم ها، سوگواری ها و تعزیه های مختلفی برگزار میشده هرچند در آن دوران، بخش های مختلفی از بنا نابود شدند اما امروزه، با بنایی روبرو هستیم که پنجره های رنگارنگ داشته و با تابش نور آفتاب، انعاس زیبایی را در داخل خانه ایجاد می کنند. انگورستان ملک معماری زیبایی دارد که آینه کاری هاف کاشی کاری، گچبری و روکش های ظریف چوبی از جمله این معماری شکیل هستند.

 

 

مدرسه ملا عبدالله

مولانا عبدالله شوشتری یکی از بزرگترین عالمان دوران صفویه بود و شاه عباس تصمیم گرفت در قرن 11 هجری قمری، مدرسه ای را با نام مدرسه ملا عبدالله تاسیس کند تا مولانا عبدالله شوشتری در آنجا تدریس کند. عبدالله شوشتری همواره بزرگی و احترام خاصی در نزد پادشاه داشت و مدرسه ملا عبدالله، به عنوان بزرگترین مدرسه تاریخی اصفهان شناخته می شود. امروزه اما حجت الاسلام محسن فقهی مدیریت مدرسه ملا عبدالله را برعهده دارد.

مدرسه ملا عبدالله بنایی بسیار زیبا دارد و گردشگران علاوه بر اینکه از دیدن بنا شگفت زده می شوند، در قسمت جنوبی ایوان مدرسه هم لوحی سنگی مشاهده می کنند که با خط فارسی نوشته ای بر روی آن قرار دارد و گفته می شود در دوران سلطنت شاه سلیمان، به دستور ایشان بر روی این لوح، نوشته ای حک شده است.

 

 

برج کبوتر مرداویج

برج کبوتر مرداویج بنایی و جالب و دیدنی است که پیشنهاد می کنیم در سفر به اصفهان حتماً از آن بازدید کنید. برج کبوتر مرداویج به شکل یک گل طراحی شده است که در اطرافش هشت دایره مشاهده می شود و این دایره ها نیز بر روی دایره ای بزرگتر قرار دارند. بنای برج کبوتر مرداویج نزدیک به 18 متر ارتفاع دارد که در همه جای بنا، 770 لانه کبوتر قرار دارد. جالب است بدانید ابعاد لانه های برج کبوتر تنها به اندازه بدن کبوتر بوده و پرندگان دیگری مانند عقاب و کرکس نمی توانند وارد این لانه ها شوند.

اگر به اطراف برج کبوتر مرداویج نگاه کنید متوجه خواهید شد که زمین های زراعیی مختلفی در اطراف برج قرار دارد و آبی که در منطقه جاری است، به دلیل آبرفتی بودن منطقه دارای موجودات ذره بینی نبوده و هدف از ساخت برج کبوتر مرداویج، تولید کود با استفاده از فضله کبوتران است. معماری بنای برج کبوتران مرداویج به قدری مهم و جذاب است که همواره مورد توجه حاکمان و گردشگران ایرانی و خارجی بوده و جالب است بدانید تیمور لنک هنگامی که به اصفهان حمله کرد، بجای تخریب برج کبوتر مرداویج، تصمیم گرفت تا از معماری بنا الگوبرداری کرده و در شهر بخارا بنایی همانند برج کبوتر مرداویج بسازد.

 

 

پل مارنان

یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان که در فهرست آثار ملی ایران هم قرار دارد، پل مارنان است. قدمت این پل به دوران صفویه برمیگردد و در آن زمان با نام های مهربین و ماربین هم شناخته میشد. این پل که دارای هفده دهانه بر روی زاینده رود است، در میان زرتشتیان از اهمیت بالایی برخوردار بود اما امروزه به لطف کاهش سطح آب زاینده رود، دچار ترک هایی شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید پل مارنان در طول تاریخ شاهد تغییرات و بازسازی هایی مختلفی شده است اما همواره، معماری صفوی را در این پل مشاهده می کنیم.

 

 

پل شهرستان (جی)

این پل با نام های پل جسر حسین، پل جی و پل شهرستان نیز شناخته می شود و شاید برایتان جالب باشد بدانید، پل شهرستان، قدیمی ترین پل شهر اصفهان است که قدمتش به دوران ساسانیان برمیگردد. این پل تاریخی در طول حکومت های مختلف بخصوص سلجوقیان دست خوش مرمت و بازسازی های مختلفی شده و همچنین جالب است بدانید با توجه به امکانات آن زمان، پایه های پل شهرستان سنگ های طبیعی و بزرگ هستند هرچند عده ای بر این باورند معماری پل شهرستان ریشه در دوران هخامنشیان دارد.

اگر در سفر به اصفهان قصد بازدید از پل شهرستان را دارید، می بایست به فاصله 4 کیلومتری شرق اصفهان بروید تا در بلوار سلمان فارسی، این پل تاریخی را مشاهده کنید و همچنین خوب است بدانید کنار اینکه پل شهرستان به عنوان اولین پل اصفهان شناخته می شود، شرقی ترین پل اصفهان هم به شمار می رود. یکی از سوالات رایج گردشگران در رابطه با این، نامش است که چرا با نام پل شهرستان شناخته می شود؟ پل شهرستان به دلیل فاصله تا مرکز شهر و حضور روستاهای مختلف، در روستایی با نام شهرستان قرار دارد و پیشنهاد می کنیم اگر به این روستا سفر کردید، نگاهی هم بقعه الراشد باالله که از خلیفه های عباسی بود هم بیاندازید.

 

 

خانه استاد جلال الدین همایی

استاد جلال الدین همایی، از شاعران و اساتید معروف ادبیات فارسی است که در سال 1278 به دنیا آمده است. خانه استاد جلال الدین همایی بنایی تاریخی است که قدمتش به دوران قاجاریه برمیگردد و اکثر افرادی که از این بنایی تاریخی بازدید می کنند، علاقه مندان به ادبیات فارسی و اشعار استاد هستند تا به سبک زندگی ایشان بیشتر آشنا شوند.

خانه استاد جلال الدین همایی از عمارت های زیبای اصفهان است که حیاطی مربعی شکل داشته و این حیاط شامل دو بخش غربی و جنوبی ساختمان می باشد. در بخش جنوبی خانه، ایوانی وجود دارد که همانند خانه های قدیمی، بالاتر از حیاط قرار داشته و از طریق 3 درب، به داخل خانه راه دارد. وقتی وارد خانه می شوید، با معماری جذابی روبرو خواهید شد که از شاهکارهای زمان خود به حساب می آید. این خانه دارای تالاری بزرگ به همراه شاهنشین بوده و 2 اتاق نیز در اطرافش قرار دارد که هرکدام دارای 3 درب ورودی می باشند.

استاد جلال الدین همایی در این خانه، به همراه پدرش میرزا ابوالقاسم محمدنصیر که با نام طرب معروف بود، گلستان حافظ، قرآن، شاهنامه، کلیات سعدی و ده ها کتاب دیگر را مطالعه کرده و بعد از فوت او، خانه در سال 1376 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

خانه استا جلال الدین همایی

خانه دکتر بهشتی

آیت الله دکتر بهشتی، در سال 1397 هجری شمسی در این خانه که امروزه به یکی از بناهای تاریخی و دیدنی اصفهان تبدیل شده است به دنیا آمده و ایشان در طول حیات خود، یکی از روحانیون موثر در  پیروزی انقلاب اسلامی بودند. او در سن نوجوانی وارد حوزه علمیه قم شد و شاگرد اساتیدی همچون علامه طباطبایی، آیت الله بروجردی، امام خمینی (ره) و غیره بود و شاید برایتان جالب باشد بدانید دکتر محمد حسینی بهشتی، از روحیانیونی به شمار می رفت که به زبان های آلمانی و انگلیسی نیز مسلط بود و از طرفی، بعد از اینکه خود به درجه استادی رسید، اکثر دروس دینی را برخلاف اساتید دیگر، به روش مدرن تدریس میکرد.

خانه ای که دکتر بهشتی در آنجا زندگی میکرده، بنایی است که با توجه به معماری آن، در دوران حکومت پهلوی ساخته شده و در زمینی به وسعت 220 متر، دو اشکوب یا عمارت مشاهده می شود که این دو خانه، بخش شمالی و جنوبی حیاط منزل را شامل می شوند. بعد از فوت دکتر بهشتی، مالکیت خانه او را سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری اصفهان برعهده گرفت و بعد از اینکه بنا در سال 1384 به فهرست آثار ملی افزوده شد، کاربری اش به فرهنگ سرای دکتر بهشتی تغییر یافت.

خانه دکتر بهشتی

خانه قدیمی مارتا پیترز

یکحی از قدیمی ترین بناهای تاریخی در شهر اصفهان خانه مارتا پیترز است. قدمت این عمارت تاریخی به دوران صفویه و زمان پادشاهی شاه عباس صفوی برمیگردد و شخصی با نام مارتا پیتر در این خانه دیدنی و لوکس زندگی میکرده. اگر در سفر به اصفهان در جستجوی خانه قدیمی مارتا پیتر بودید و در صورتی که از اهالی شهر سوال کنید، ممکن است با نام خانه جائی روبرو شوید چراکه جائی نام پدر خانم مارتا پیتر بوده و این خانه متعلق به او بود.

خانه تاریخی مارتا پیتر در منطقه قدیمی جلفا قرار دارد و بعد از اینکه در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران قرار گرفت، در سال 1357 به دانشگاه هنر فارابی اهدا گردیده و بعد از بازسازی های صورت گرفته، تبدیل به ساختمان مرکزی دانشگاه شد.

خانه کدخدایی اصفهان

در میان جاذبه های گردشگری اصفهان، خانه کدخدایی یکی از ارزشمندترین بناهایی به حساب می آید که در دوران حکومت قاجاریه ساخته شده است. این بنای تاریخی در کوچه کدخدا واقع در محله پدرخت خیابان ابن سینا قرار داشته و در میان علاقه مندان به بناهای تاریخی و موززه ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. خانه تاریخی کدخدایی اصفهان معماری به سبک دوران قاجاریه دارد و گچ کاری های زیبایی در نقاط مختلف بنا مشاهده می شود و همچنین، وقتی وارد خانه می شوید ورودی های سه دربی و ارسی هایی مشاهده می شود که در نوع خود بسیار زیبا و جذاب هستند.

خانه کدخدایی اصفهان در طول تاریخ، به لطف عدم مراقبت از بنا آسیب های شدید دید اما سازمان بهسازی و شهرداری اصفهان، با خریدای این بنای تاریخی و باارزش تصمیم به بازسازی و مرمت بنا کرد تا امروزه خانه کدخدایی اصفهان یکی از جاذبه های گردشگری و محبوب شهر باشد. جالب است بدانید وقتی که وارد خانه می شوید، متوجه خواهید شد در هر اتاق یک شومینه وجود دارد اما در اتاق شاه نشین خانه کدخدایی، شومینه دارای الوان سبز و قرمز می باشد. این تفاوت ها در نقاط مختلف دیگر خانه از جمله تزئینات اتاق ها، حیاط ها و درب ها هم مشاهده می شود.

خانه دهدشتی ها

خانه دهدشتی ها هم از دیگر آثار تاریخی اصفهان است که متعلق به دوران حکومت قاجاریه می باشد. این بنای تاریخی در منطقه معروف چهارباغ عباسی واقع شده و برای بازدید از بنا کافیست در این منطقه وارد خیابان مسجد باب الرحمه شوید تا در انتهای کوچه دهدشی به خانه دهدشتی ها برسید. در سفر و بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان همواره متوجه شده اید که برخی از بناهای تاریخی شهر تبدیل به رستوران ها و کافه های جذاب شده و از محبوبیت بالایی هم برخوردار هستند لذا خانه دهدشتی هم از جمله این بناها می باشد.

خانه دهدشتی ها امروزه با نام کافه هوگر شناخته می شود و این کافه فضایی بسیار زیبا و تلفیقی از هنر، سنت و مدرنیته می باشد. همچنین کافه در دو روباز و سرپوشیده آماده میزبانی از گردشگران است. محیط بیرون درواقع حیاط خانه دهدشتی ها می باشد که تزئینات زیبایی در اطراف حیاط مشاهده می شود و وقتی هم که وارد محیط سرپوشیده کافه می شویم، معمری زیبای قاجاریه به خوبی مشاهده می شود. همانطور که از نام مجموعه مشخص است، کافه هوگو تنوعی از نوشیدنی ها و غذاهای مختلف را ارائه می دهد و در میان آن ها، انواع غذاهای محلی اصفهان نیز به چشم می خورد که امتحان کردن آن ها خالی از لطف نیست

برای بازدید از کافه هوگو یا خانه دهدشتی ها می توانید همه روزه از ساعت 17 الی 22 به این بنای تاریخی و باارزش مراجعه کنید و همچنین خوب است بدانید خانه تاریخی دهدشتی های اصفهان در سال 1385 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

خانه قزوینی های اصفهان

خانه قزوینی های اصفهان، بنای تاریخی و زیبا در این شهر تاریخی است که در زمان ناصرالدین شاه قاجاره ساخته شده و برای بازدید از این خانه قدیمی کافیست به منطقه شهشهان اصفهان مراجعه کنید. خانه قزوینی ها دارای یک حیاط بزرگ می باشد و در اطرافش، اتاق های بسیاری مشاهده می شود و همچنین جالب است بدانید اگر به بخش شمالی حیاط مراجعه کنید متوجه خواهید شد ارتفاع این بخش به مراتب بیشتر از سایر نقاط می باشد چراکه بخش شمالی حیاط از اهمیت بالاتری برخوردار بوده است.

خانه قزوینی های اصفهان از معماری بسیار زیبایی برخوردار است و اوج زیبایی خانه را می توان به مراجعه به اتاق شاهنشین دید. در این اتاق مقرنس های ظریف، گچ کاری ها و آینه کاری های ظریف و زیبایی مشاهده می شود اما بعد از اتاق شاه نشین، بوارد تالار پذیرایی غربی خانه قزوینی ها می شوید و تزئینات بسیار زیبایی را در این بخش مشاهده می کنید. گردشگران جهت بازدید از این خانه تاریخی می توانند در منطقه شهشهان اصفهان وارد کوچه امام جمعه شوند تا به راهروی ورودی خانه برسند. لازم به ذکر است گردشگران همه روزه از ساعت 8:30 صبح الی 14:15 می توانند به خانه قزوینی ها مراجعه کنند.

خانه تاریخی کشیش

خانه تاریخی کشیش هم در میان معدود جاذبه های گردشگری اصفهان است که امروزه تغییر کابری داده است. قدمت این بنای تاریخی به دوران قاجاریه برمیگردد و با کمی دقت متوجه خواهید شد معماری بنا به سبک دوران صفویه می باشد. این بنای تاریخی در سال 1397 به اقامتگاه سنتی برای گردشگران تبدیل شد و به جرات می توان یکی از بهترین اقامتگاه های سنتی اصفهان به حساب می آید.

خانه تاریخی کشیش متلعق به کشیش ارمنی با نام گارگین هانانیان است و امروزه مقبره ایشان در کلیسای وانک اصفهان قرار دارد. بعد از اینکه او فوت کرد، شخصی با نام همایون افهام تصمیم گرفت این بنای تاریخی را خریداری کند چراکه او یکی از علاقه مندان به فرهنگ، هنر و تاریخ ایران و از خانواده های اصیل اصفهانی به حساب می آید. بعد از خریداری، بنا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و تغییر کاربری یافت. گردشگرانی که در میان جاذبه های گردشگری اصفهان قصد بازدید از خانه تاریخی کشیش را دارند می بایست در این شهر وارد خیابان حکیم نظامی شوند تا به کوچه سنگتراش رسید و در این کوچه، بن بست زیتون را پیدا کنند.

سرای بدیع

بنای تاریخی سرای بدیع در گذشته های دور، با نام خانه حاج رسولی ها شناخته میشد. قدمت سرای بدیع به اواخر دوران حکومت صفویه برمیگردد و امروزه نیز در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. این بنای تاریخی از معماری بسیار زیبایی برخوردار است اما جالب است بدانید بخش های زیادی از سرای بدیع به شدت آسیب دیده و برخی از قسمت ها هم بطور کامل تخریب شده بودند.

خانه سرای بدیع در زمینی به وسعت 1400 متری مربع قرار دارد و برای مرمت و بازسازی بنا به دلیل تخریب های شدید، از بخش های شرقی ساختمان الهام گرفته شد تا معماری و اصول مهندسی ساختمان را پیدا کرده و اقدام به بازسازی کنند. با گشت و گذار در نقاط مختلف سرای بدیع، با تزئینات، گچ بری ها و آینه کاری های بسیار جذابی بروبرو می شوید که باعث شده سرای بدیع را به عنوان نگین منطقه چهارباغ اصفهان بشناسند. لازم به ذکر است در سال 1383 شخصی با نام علی اصغر بدیع که از عاشقان آثار تاریخی است، این خانه را خریداری کرده و بازسازی و مرمت بنا را برعهده گرفت.

حمام شاه علی

در دوران حکومت صفویه، ساخت حمام های عمومی در نقاط مختلف ایران بخصوص اصفهان رواج یافت و امروزه اکثر حمام های عمومی که در نقاط مختلف ایران مشاهده می کنیم، قدمتشان به دوران حکومت صفویه و پادشاهی شاه عباس صفوی می رسد. بنای تاریخی حمام شاه علی هم در میان حمام هایی قرار دارد که حکومت صفویه ساخته است. این بنای تاریخی در میان جاذبه های گردشگری اصفهان از معدود حمام های تاریخی است که همچنان برجای مانده و همچنین مورد و مرمت و بازسازی هم قرار گرفته تا معماری جذاب صفویه را به خوبی نشان دهد.

اگر در میان جاذبه های گردشگری اصفهان قصد بازدید از حمام شاه علی را دارید، کافیست ابتدا به محل جماله اصفهان مراجعه کرده و وارد خیابان عبدالرزاق شوید تا ورودی حمام را مشاهده کنید. وقتی که وارد بنا می شوید، با کاشی کاری های جذاب، نقاشی های قشنگ و ظریف کاری های بی نظیری روبرو خواهید شد که در زمان صفویه، یکی از شاهکارهای معماری به شمار میرفتند. لازم به ذکر است بنای تاریخی حمام شاه علی اصفهان در سال 1376 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

حمام جارچی باشی اصفهان

در میان صدها جاذبه دیدنی در اصفهان، بنای تاریخی حمام جارچی باشی ساختمانی بسیار جذاب و دیدنی است که بازدید از آن برای علاقه مندان به رستوران گردی و میل کردن بهترین غذاهای محلی اصفهان به شدت توصیه می شود چراکه این بنای تاریخی هم از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان است که بعد از مرمت و بازسازی، تغییر کاربری داده و از محبوبیت بالایی هم برخوردار می باشد.

حمام جارچی باشی در زمان صفویه و دوران حکومت پادشاهی شاه عباس اول ساخته شده و مالک آن، شخصی با نام ملک سلطان است و ایشان در زمان شاه عباس اول سمت جارچی باشی پادشاه را برعهده داشت. این بنای تاریخی در زمانی که صفویان تصمیم به ساخت و ساز انواع حمام های عمومی در اصفهان را داشتند، به عنوان بزرگترین حمام عمومی اصفهان شناخته میشد و تا سال 1359، همچنان یکی از محبوب ترین حمام های عمومی در شهر اصفهان بود چراکه مردم با پرداخت هزینه بسیار اندک می توانستند از امکانات حمام استفاده کنند اما در آن سال دیگر هیچکس وارد حمام نشده و تا سال 1382 به صورت بنایی مخروبه با آسیب های شدید درآمده بود.

در سال 1382 یکی از خیرین اصفهان تصمیم گرفت تا حمام جارچی باشی را خریداری کرده و آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دهد و سپس، نه سال بعد این بنای تاریخی و باارزش بازسازی شد هرچند همچنان بخش هایی از حمام به صورت مخروبه هستند اما بخش اعظمی از حمام به موزه رستورانی سنتی و با ارائه بهترین غذاهای اصفهان تبدیل شده است.

حمام رهان اصفهان

حمام رهان اصفهان که با نام حمام رهنان هم شناخته میشود، در منطقه رهنان اصفهان قرار دارد که در منطقه 11 این شهر واقع شده است. قدمت این حمام تاریخی به دوران حکومت زندیه برمیگردد و شخصی با نام حاج آقا محمد رنان ساخت این حمام تاریخی که در میان محلیه قدیمی رهنان، بازارچه و مسجد ذوقبلتین قرار دارد را برعهده داشت.

حمام تاریخی رهان دارای دو حمام کوچک بزرگ در زمینی به وسعت 1400 متر مربع می باشد و از معدود حمام هایی بود که همزمان آقایان و بانوان می توانند از آن استفاده کنند و همچنین، در آن زمان حمام های بسیار کمی مانند حمام تاریخی رهان بودند که سکوها در اطراف قرار داشته باشند. درکنار امکانات و ویژگی های خاص حمام تاریخی رهان، این بنای تاریخی از معماری زیبا، گچ کاری ها و تزئینات بی نظیری برخوردار است که در زمان خود یکی از شاهکارهای معماری به شمار می رود. لازم به ذکر است حمام رهان در سال 1347 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و در میان جاذبه های گردشگری اصفهان، بازدید از حمام رهان جهت آشنایی بیشتر از فرهنگ و معماری در زمان زندیه خالی از لطف نیست.

مسجد جامع اصفهان

معروف به قدیمی ترین مسجد اصفهان، مسجد جامع اصفهان یکی از برزرگترین مساجد این شهر است که با توجه به کاوش های صورت گرفته در منطقه گفته می شود قدمتش به دوران قبل از ظهور اسلام برمیگردد چراکه در بخش شمالی مسجد جامع اصفهان، در گذشته های دور آتشکده ای قرار داشته است. مسجد جامع اصفهان با نام مسجد عتیق و مسجد جمعه نیز میشناسند.

بخشی از مسجد جامع اصفهان در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده و بعد از آن، بخش های دیگری در دوران حکومت آل بویه تکمیل گردید اما در زمان حکومت صفویان، این مسجد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و لازم است بدانید در طول تاریخ، عوامل طبیعی و جنگ های مختلف، آسیب های فراوانی را به مسجد وارد کرد اما بخش هایی از این آسیب ها هم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفتند.

مسجد جامع اصفهان از بخش های زیادی تشکیل شده است که شامل مسجد الجایتو و شبستان، کتابخانه خواجه نظام الملک، گنبدهای جنوبی و شمالی، ایوان های درویش، صاحب و شاگرد و غیره بوده و اگر میخواهید از تمام این قسمت ها به همراه معماری های زیبای هر بخش بازدید کنید، میبایست چند ساعتی وقت بگذارید. لازم به ذکر است مسجد جامع اصفهان امروزه در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و برای بازدید از این بنای تاریخی کافیست به منطقه شهشهان اصفهان مراجعه کنید تا در بخش غربی خیابان مجلسی، ورودی مسجد را مشاهده کنید.

مسجد جامع اصفهان

با اینکه در اصفهان صدها مسجد تاریخی و دیدنی وجود داشته و هرکدام از جذابیت های خاصی برخوردار هستند اما مسجد جامع اصفهان به عنوان مهم ترین مسجد در تاریخ این شهر به شمار می رود که قدمتش به دوران حکومت صفویه برمیگردد. این بنای تاریخی از نظر معماری اسلامی، ارزش بسیار بالایی دارد و کاشی کاری ها و ظریف کاری های بی نظیری در نقاط مختلف بنا مشاهده می شود. لازم به ذکر است مسجد جامع اصفهان 107امین اثر تاریخی ایران بود که در فهرست آثار ملی ایران قرار گرد و همچنین این بنای تاریخی در فهرست میراث تاریخی یونسکو نیز قرار دارد.

در سال 1020 هجری قمری، شاه عباس اول هنگامی که 24سالگی سلطنت خود را سپری میکرد دستور داد تا این مسجد برای روح پدربزرگش، شاه طهماسب صفوی ساخته شود و علی کبر اصفهانی کسی بود که معماری بنا را برعهده داشت. همچنین بعد از ساخت مسجد، کتیبه های بسیار خوشخط توسط افرادی همچون علیرضا عباسی، محمدرضا امامی، عبدالباقی تبریزی و غیره بر روی سنگ های مسجد نگاشته شد.

مسجد رکن الملک

مسجد رکن الملک یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که بازدید از آن جهت آشنایی بیشتر با تاریخ و فرهنگ گذشته اصفهان خالی از لطف نیست. این بنا در بخش شمالی گورستان تخت فولاد قرار دارد و می بایست در این منطقه، به مجاورت تکیه محمود جعفر آباده ای مراجعه کنید تا به ورودی مسجد برسید.

گفته می شود مسجد در اوایل قرن 14 هجری قمری ساخته شده است اما جالب است بدانید دو کتیبه در مسجد وجود دارد که بر روی یکی از آن ها تاریخ ساخت مسجد را سال 1321 و دیگری، سال 1319 هجری قمری نشان داده اند. این مسجد کتیبه های زیادی دارد که بر روی آن ها، آیات قرآن و اشعار افراد معروف به چشم می خورد که زیبایی و جذابیت مسجد را در کنار کاشی کاری های هفت رنگ و تزئینات ظریف و دیدنیٍ، دوچندان کرده است. همچنین در بخش آب انبار مسجد رکن الملک سنگ مرمری وجود دارد که اشعار ملا عبدالجواد مشاهده می شود.

در نظر داشته باشید این مسجد در  زمان حکومت مسعود میرزا ملقب به ل السلطان ساخته شده و شخصی با نام میرزا سلیمان رکن الملک شیرازی اصفهانی ساخت بنا را برعهده داشت. امروزه مسجد رکن الملک مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته به فهرست آثار ملی ایران هم افزوده شده است.

 

ویدئو مناطق دیدنی اصفهان

اصفهان شهری تاریخی و یکی از کلان شهر های ایران و سومین شهر بزرگ در ایران و همچنین مرکز ایران و مرکز استان اصفهان است.

در تمامی فصول برای بازدید از مناطق دیدنی اصفهان، میتوانید به این شهر زیبا و تاریخی سفر کنید.

سی و سه پل، منارجنبان، چهل ستون، پل خواجو، عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، بازار قیصریه، پارک جنگلی ناژوان، آکواریوم اصفهان، کلیسای وانک، کوه صفه، کاخ هشت بهشت، آبشار کرد علیا، خانه مشروطه اصفهان، میدان نقش جهان، مناره چهل دختران، پارک آبی آبسار، پل مارنان از جمله جاهای دیدنی اصفهان محسوب می شوند.

سی و سه پل یا پل الله وردی خان 33 دهانه دارد، طول آن 295 متر و عرض 14 متر که این پل زیر نطر الله وردی خان اوندیلادزه که معمار آن استاد حسین بنا اصفهانی بر روی زاینده رود در شهر اصفهان که همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده است.

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید