از آن جایی که شهر اصفهان را مهد هنر و معماری می دانیم، نمونه های بسیار زیبایی از معماری های ایرانی در آن وجود دارد که دل هنرمندان و هنردوستان را فریب می دهد. یکی از معماری های استان اصفهان که از دوره صفوی به یادگار مانده است، کاخ هشت بهشت اصفهان می باشد که دارای نقش و نگاری زیبا و چشمگیر بوده و معماری کاریزماتیکی دارد.

کاخ هشت بهشتمعماری کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در دوره شاه سلیمان صفوی و سال 1080 هجری قمری در باغ بلبل که واقع در شهر زیبای اصفهان است، و از جاذبه های گردشگری اصفهان محسوب می شود، بنا شد. در دوران صفویه و پایتخت های آنان که تبریز و قزوین بود نیز بناهایی تاریخی ساخته شده بودند که اکنون چیزی از آن ها باقی نمانده اما کاخ هشت بهشت از این قضیه مستثنی بوده و همچنان پایدار باقی مانده است. معماری و نقوشی که بر روی در و دیوارهای این کاخ نقش بسته بودند هنوز وجود دارند و این کاخ را به یکی از زیباترین آثار ملی تبدیل کرده اند. در تاریخ آمده است که شاه سلیمان صفوی، این کاخ را در سال سوم حکومتش برای هشت سوگولی خود انتخاب کرده و در اختیار آن ها قرار داده بود.

فضای بیرونی هشت بهشت

هنگامی که وارد باغ شوید و بخواهید به سمت کاخ بروید، از لا به لای درختان بلند قامتی که در باغ روییده اند، بنایی را خواهید دید که بسیار استوار به نظر می رسد. در نگاه اول به این کاخ عظیم و با شکوه، متوجه شاهکار معماری دوره صفوی خواهید شد که تحسین شما را به دنبال دارد. این کاخ دارای 2 متر ارتفاع از سطح زمین بوده و بلندی آن حدود 14 متر می باشد که چهار نمای اصلی نیز دارد. هر کدام از این نماها دارای ایوانی با شکوه و مجلل بوده که منظره ای به یاد ماندنی را برای تماشاگران به ارمغان می آورند. عمارت هشت بهشت در باغ بلبل واقع شده است که تمام سقف های آن از جنس موزاییک می باشد.

کاخ هشت بهشتفضای داخلی هشت بهشت

اکنون نوبت آن رسیده که به داخل این کاخ سری بزنید. هنگامی که وارد این عمارت می شوید اگر نگاهی به در و دیوار آن بی اندازید متوجه فرهنگ و اصالت نهفته در آن خواهید شد. سقف این عمارت نقش و نگاری زیبا را به رخ همگان می کشد و حس خوب زندگی سنتی کشور ایران را به همگان القا می کند. کاخ هشت بهشت دارای 2 طبقه در داخل بوده و روی پایه هشت ضلعی که 1 متر و 30 سانتی متر ارتفاع دارد بنا گردیده است. به دلیل وجود 4 ایوان که در 4 نمای این کاخ وجود دارد، نور کافی به فضای داخلی کاخ می تابد. در فضای مرکزی این بنا مقرنس هایی از جنس گچ وجود دارد که دارای نقوشی زیبا هستند. این مقرنس ها از چهار طرف به ایوان ها باز می شوند که این طراحی باعث شده طرح داخلی این بنا به صورت چلیپا باشد. بدین صورت که در چهارسو، چهار واحد ساختمانی قرار دارد و با طبقه ای که در بالا بنا شده، از هم جدا می باشند. تمام اتاق های این کاخ به نقوش دیواری و آیینه کاری های زیبا مزین شده اند.

کاخ هشت بهشت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *