شگفت انگیز ترین پل ایران

پل خواجو یکی از بهترین و زیبا‌ترین جاذبه های گردشگری در شهر اصفهان است. جاذبه های دیدنی و گردشگری در این شهر به قدری است که تمام آن ها در یک مقاله نمی گنجد. در این بخش می‌خواهیم شما را با پل خواجو آشنا کنیم پس با لوکس ویلا همراه ما باشید.

همه چیز درباره پل خواجو

پل خواجو یکی از پل های قدیمی و تاریخی شهر اصفهان است که در قسمت شرقی سی و سه پل، بر روی رودخانه زاینده رود قرار گرفته است. پل خواجو در انتهاى خیابان کمال اسماعیل اصفهانى و انتهاى خیابان خواجو، واقع شده است. طبق  گفته ها و تحقیقات باستان شناسان، پل خواجو بر روی پلی که قبل از این وجود داشته و خراب و ویران شده بود، بنا شده است.

این پل که در دوران حکومت صفویه و به فرمان شاه عباس دوم ساخته شده که یکی از زیباترین پل های جهان به شمار می رفته است. طول این پل حدودا 133 متر بوده و عرض آن نیز به 12 متر می رسد که همراه با تزئینات و کاشی کاری فراوان، از آثار بسیار ممتاز شهر اصفهان به حساب می آید.

معماری پل خواجو اصفهان

پل خواجو از 24 دهانه ی مکعبی شکل با ساخت و تراش ظریف و هنرمندانه تزیین شده است. در فصل های بهار و تابستان که گردشگران زیادی به اصفهان سفر می کنند محلی برای تفرج و گشت و گزار است. بعضی روزها ازدحام جمعیت به قدری است که عبور و مرور در آن کمی دشوار می شود.

پل خواجو در زمان های قدیم به عنوان سد برای مهار کردن آب عمل کرده و به عقیده برخی از کارشناسان، نقطه اوج صنعت پل سازی در ایران محسوب می‌شده است. عملکرد پل هایی که به عنوان سد نیز مورد استفاده قرار می گیرند، این است که می‌تواند آب را تا ارتفاع 7 متر بالا ببرد. بهتر است بدانید پل خواجو دارای 16 دریچه تخلیه آب بوده و در بدنه آن از شیارهایی برای جلوگیری از سر ریز آب استفاده شده است. همچنین سازه هایی همانند کشو  درآن قرارگرفته که می‌توانند ارتفاع این دریچه ها را به حد دلخواه بالا و پایین ببرند. اندازه آب جاری شده درون پل خواجو، نسبت به بارش و فصل کم و زیاد می‌شود، از این رو با این کشوها آب جمع شده را به راحتی می توان تنظیم و کنترل کرد.

پل خواجو اصفهان

پل خواجو اصفهان

ویژگی های پل خواجو

در بین هریک از دو ضلع غربی و شرقی پل خواجو، سازه ای شبیه به ساختمان تاسیس شده که شامل چند اتاق است.  هر یک از این اتاقک ها با نقاشی های فوق العاده زیبا و قدیمی تزیین شده اند. این ساختمان در زمان های قدیم کاربرد ویژه ای داشته که آن را شاه نشین نامیده اند. جالب است بدانید، شاه نشین، جایگاهی برای بزرگان، امیران و سرداران سپاه در زمان های قدیم بوده که برای تماشای قایقرانی و مسابقات شنا می پرداختند. دو شیر بزرگ سنگی در ضلع های شرقی این پل وجود دارد که نشان دهنده ی سپاهیان بختیاری و محافظان اصفهان در عصر صفویه هستند.

علت نامگذاری پل خواجو

پل خواجو در 15 دی ماه سال 1310 هجری به شماره ثبت 111 به عنوان یکی از مهم ترین آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. علت نامگذاری آن به این پل، نزدیکی آن به روستای زیبای خواجو در شهر اصفهان است. طی سال های گذشته نام های دیگری نیز برای آن انتخاب شده که هر کدام به دلایل متفاوتی از یاد رفته و امروزه به نام پل خواجو در بین گردشگران معروف است.  گبرها، حسن آباد، پل شاهی، تیموری و بابا رکن الدین نام های قدیمی این پل به شمار می رود.

ویژگی خاص و شگفت انگیز پل خواجو

جالب است بدانید که پل خواجو شبیه به پل هایی تا به العان مشاهده کردید نیست و شگفتی های زیادی دارد. از جمله مواردی که توجه باستان شناسان و تاریخ شناسان ایرانی را به خود جلب کرده می توان به شیرهای سنگی که در قسمت بالا به آن ها اشاره شد، نام برد. وجود شنگ قبرهای کشف شده، آب دائمی که زیر پایه های پل در تمامی فصول جاری است، طرح عقاب با بال های باز و شمع های پل خواجو از دیگر ویژگی های خاص این مجموعه به شمار می رود.

شاید برای هر گردشگری وجود شمع های پل خواجو جالب باشد، به راستی راز این شمع ها در چیست؟

اگر در قسمت پایین پل، در بخش انتهایی آن و با زاویه ای برابر با 45 درجه که با افق دارید بایستید متوجه خواهید شد که از طرز قرار گرفتن دیواره های پشتی و رو به رویی این پل شکلی مانند شمع ایجاد می شود. در واقع طرح سه بعدی که بر روی دیوارها سایه می اندازد مانند شمع می شود اما نکته قابل توجه در این است که سالیان پیش بدون وجود هیچ گونه نرم افزار سه بعدی معماری این پل به صورت شگفت انگیزی ساخته شده است.

با توجه به بازسازی و مرمت هایی که در سال 1388 بر روی این سازه انجام شد، تعدادی قبر که بر روی آن ها کنده کاری ایجاد شده پیدا شد. برخی از آن ها به طور کامل سالم بودند و برخی نیاز به ترمیم داشتند. پس از بررسی کارشناسان این قبرها به موزه تخت فولاد اصفهان برده شد و تا به العان از آن ها محافظت شده است. علت وجود این سنگ قبرها هنوز هم مانند یک راز مگو باقی مانده است.

پل خواجو محلی برای تفریح گردشگران

پل خواجو از جمله آثار تاریخی و فوق العاده در شهر اصفهان است که در عین معماری شگفت انگیز آن می توانید از چشم انداز آن رو به رودخانه زاینده رود، فضایی بی نظیر و تکرار نشدنی را تجربه کنید. جالب است بدانید گردشگران خارجی علاقه زیادی به بازدید از اصفهان و جاذبه های گردشگری آن دارند. علت این علاقه وجود سازه ها و بناهای قدیمی و تلفیق آن با معماری کم نظیر ایرانی است.

اصفهان نصف جهان

جاذبه های گردشگری اصفهان

اگر به دنبال محلی برای اقامت خود در شهر اصفهان هستید و قصد دارید قبل از حرکت خیالتان از این بابت آسوده باشد به شما پیشنهاد می کنیم تا سری به وب سایت لوکس ویلا بزنید و یا با کارشناساتن این مجموعه تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *