تهرانگردیدر قسمت قبلی تهرانگردی ما به موزه‌های تهران سری زدیم،  از پارک لاله دیدن کردیم، کاخ سعدآباد را از نزدیک دیدیم و در دربند تهران ناهار خوردیم و آخر شب در جاده‌ی سلامت بام ولنجک تهران قدم زدیم و تهران را از ارتفاعات دیدیم. در این قسمت از تهرانگردی قصد داریم چند تا از دیگر موزه‌های تهران، مناطق تفریحی و مجتمع‌های تجاری و اداری معروف تهران را معرفی کنیم و در کنار هم یک روز خوش در گشت و گذار در تهران را تجربه کنیم. برای خواندن تور تهرانگردی یک روزه بر روی عبارت کلیک کنید.

تهرانگردی با گشت و گذار در موزه های تهران

تهران به عنوان پایتخت ایران و قطب گردشگری و سیاسی ایران، شهری تاریخی با مناطق و اماکن دیدنی بسیار است. بسیاری از ساکنین تهران، بسیاری از این مناطق و اماکن را نمی‌شناسند و یا برای بازدید از این اماکن وقت صرف نمی‌کنند. ما قصد داریم بهترین مناطق تهران را برای تهرانگردی به شما به اشتراک بگذاریم تا با صرف کمترین هزینه، یک روز خوب و خوش را در تهرانگردی تجربه کنید. در اولین قسمت از این مقاله به سراغ موزه‌های معروف و مشهور رفته‌ایم.

اولین مقصد تهرانگردی ، کاخ موزه گلستان

به مرکز تهران می‌رویم. جایی که بازار بزرگ تهران در آن قرار داد. شلوغی و هیاهوی این منطقه را در بدو خروج از ایستگاه متروی پانزده خرداد می‌توانید احساس کنید. از سمت خیابان پانزده خرداد به سمت میدان ارگ می‌رویم تا به ورودی کاخ موزه گلستان برسیم. در تهرانگردی به کاخ گلستان سری خواهیم زد. کاخ موزه گلستان تنها اثرییست که در پایتخت به ثبت جهانی رسیده‌ است. موزه گلستان دارای سیزده موزه مختلف است که برای بازدید از تمامی آن‌ها باید چند ساعی از روز خود را به گشت و گذار در تاریخ و دیدن هنر معماری ایرانی اختصاص دهید.

آدرس کاخ موزه گلستان: خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ

ساعت بازدید: کاخ موزه گلستان که در ساعت بازدید از این مجموعه در ۶ ماه اول سال از ساعت۹ صبح تا ۱۷:۳۰ (فروش بیط تا ساعت ۱۶:۳۰) و در ۶ ماه دوم سال از ساعت ۹ تا ۱۶:۳۰ (فروش بلیط تا ساعت ۱۵:۳۰)

بخش‌ها و اشیا موزه: تابلوهای نقاشی متعلق به دوره قاجار، اشیا اهدایی به پادشاهان قاجار، بنایی متعلق به عهد ناصری، بنایی مربوط به دوره فتحعلی شاه با تزئینات معماری، حوضخانه عمارت بادگیر شامل عکس‌ّای تاریخی دوره قاجار و موزه مردم‌شناسی

موزه ارتباطات ( پست و مخابرات قدیم)

سفر در زمان را با بازدید از موزه ارتباطات تهران تجربه کنید. کافیست به میدان امام خمینی بروید و از آنجا با کمی پیاده روی خود را به درب ورودی موزه پست و مخابرات برسانید. تاریخچه‌ی شکل گیری ارتباطات را از نزدیک لمس کنید. مایی که در این زمان با هر کجای دنیا که دوست داشته باشیم؛ به راحتی می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم، ایمیل بزنیم، پیغام بدهیم و یا حتی تماس تصویری برقرار کنیم؛ به این فکر کرده‌ایم که در گذشته چطور افراد با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند؟ کبوترهای نامه رسان چطور مقصد را پیدا می‌کردند؟ چطور شد که سیستم پستی در دسترس قرار گرفت؟ شما با بازدید از موزه ارتباطات در تور تهرانگردی به راحتی می‌توانید در زمان سفر کنید و کلی اطلاعات جالب در مورد ارتباطات در زمان قدیم تا به امروز کسب کنید.

 

موزه هنرهای معاصر

کمی از سمت میدان پانزده خرداد دور می‌شویم و به سمت میدان انقلاب و بلوار کشاورز می‌رویم. موزه هنرهای معاصر ما مقصد تور تهرانگردی ما است. این موزه در سال 1356 فعالیت فرهنگی و هنری خود را در زمینی به وسعت دو هزار  مترمربع و پیرامون آن فضایی سبز و زیبا موسوم به پارک مجسمه با تندیس‌ هایی ارزشمند از هنرمندان پر آوازه معاصر ایران آغاز کرد.
ساختمان موزه با الهام از معماری سنتی ایران و مفاهیم فلسفی، یکی از نمونه‌ های با ارزش و کم همتای معماری نوین ایران است.

معماری موزه هنرهای معاصر

این ساختمان تلفیقی از معماری مدرن و سنتی است که با الهام از بادگیرهای مناطق حاشیه کویر ایران ساخته شده است‌. گالری موزه مکان برگزاری نمایشگاه‌ های مختلف هنری است و به هنگام برپایی هر نمایشگاه‌، یک یا دو گالری نیز به نمایش گنجینه‌ هایی از هنرمندان بزرگ جهان اختصاص می‌ یابد.
تندیس‌ هایی زیبا و با ارزش از هنرمندان معاصر همچون هنری مور، آلبرتو جیاکومتی و پرویز تناولی فضای سبز اطراف را به پارک مجسمه بدل ساخته است‌.

هنرمندان دنیا در موزه هنرهای معاصر تهران

در دل هشتی موزه اثری از هنرمند ژاپنی، نوریوکی هاراگوچی قرار دارد که از روغن و پولاد ساخته شده‌ است. مجموعه دایمی موزه هنرهای معاصر تهران حدود سه هزار  اثر ارزشمند است که به نخبگان دیروز و امروز هنرهای تجسمی ایران و جهان تعلق دارد. آثاری از هنرمندان پرآوازه مانند رنوار، لوترک‌، گوگن‌، پیکاسو، ماکس ارنست و ماگریت.
مجموعه‌ای تماشایی از هنرمندان پاپ و فتورئالیست انگلیسی و آمریکایی و نیز آثار دیدنی آبستره از جکسون پولاک‌، کلاین و سوییز در گروه آثار مدرن‌ تر جای دارند.
موزه هنرهای معاصر تهران آثاری از بیکن‌، هاکنی‌، کیتاج‌، دو بوفه و جانسن را نیز در اختیار دارد.
این موزه مهمترین و جامع‌ ترین مجموعه از هنر غربی در قارهٔ آسیا است.

موزه فرش یکی دیگر از موزه‌های تهران در تور تهرانگردی

موزه فرش ایران یکی از موزه‌هایی است که با رویکرد اشاعه و ترویج فرهنگ ایرانی در قالب هنر اصیل و سنتی ایران ایجاد شده‌ است.

در موزه فرش ایران، بسیاری از آثار خاص فرش و گلیم ایرانی برای نمایش عموم آماده شده‌ است و افراد علاقمند در این موزه می‌توانند بسیاری از سبک‌های موردپسند خود را در زمینه نقش‌های فرش و گلیم و قالی ایرانی مشاهده کنند. موزه فرش ایران همچنین با ارائه امکانات کتابخانه‌ای نقش مهمی در افزایش اطلاعات و آشنایی افراد با هنر قالی و فرش ایرانی ایفا می‌کند.

موزهٔ فرش، یکی از موزه‌های استان تهران است. این موزه به دستور فرح پهلوی ساخته شد و در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ به وسیله وی گشوده شد. در این موزه فرش های بسیار نفیس از سراسر ایران که حاصل کار هنرمندان مشهور می باشد به نمایش گذاشته شده است.

ساختمان موزه معماری شکیل و چشم‌گیری دارد که آذین‌های نمای بیرونی آن شبیه به دار قالی است‌. سطح نمایشی موزه مساحتی برابر 3400 مترمربع را در بر می‌گیرد که شامل دو تالار است و برای نمایش انواع قالی‌ های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تالار طبقه هم‌کف در موزه فرش ایران به نمایشگاه دایمی اختصاص دارد و تالار فوقانی جهت برگزاری نمایشگاه‌های موقت گلیم و قالی طراحی شده است‌.

معرفی مراکز خرید تهران در تور تهرانگردی

یکی از  تفریحات مردم در سراسر دنیا گشت و گذار در مراکز خرید است. در ایران و به خصوص در شهر تهران نیز، مراکز خرید فراوانی وجود دارند که شما می‌توانید ساعاتی از طول هفته را در آن‌ها سپری کنید و با خیالی آسوده به خرید و تفریح بپردازید. در این قسمت از تهرانگردی قصد داریم چند مورد از بهترین مراکز خرید تهران را معرفی کنیم.  با لوکس ویلا همراه باشید.

پالادیوم مرکز خریدی متفاوت در شمال تهران

در میان مراکز خرید تهران، پالادیوم یکی از مجتمع‌های تجاری است که خدمات متفاتی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند. خدماتی مانند کلینیک زیبایی، سالن ماساژ و سالن‌های زیبایی بخشی از این خدمات است. اما هیجان انگیزترین قسمت این مجتمع فودکورت آن است. بهترین رستوران‌های تهران در این پاساژ شعبه دارند و این بخش می‌تواند هر سلیقه‌ی غذایی، از دوست‌داران غذای سنتی تا فست فودبازها را راضی نگه دارد. شیرینی فروشی‌های این پاساژ می‌تواند خاطره‌‌ای شیرین و فراموش‌نشدنی از این مرکز خرید برایتان بسازد.

مرکز خرید ارگ تجریش

بازدید از مرکز خرید ارگ تجریش یکی دیگر مقاصد تهرانگردی ما است. در ضلع شمال غربی میدان تجریش، مرکز خریدی تقریبا” تازه ساز قد علم کرده‌است. مرکز خرید ارگ از مشهورترین مراکز خرید تهران است که در منطقه تجریش قرار دارد. این مرکز خرید بزرگ و لوکس، امکانات تجاری و تفریحی را در کنار هم و به صورت یک‌جا در اختیار مشتریان گذاشته است. همین ویژگی عامل مهمی برای استقبال از این مرکز خرید به شمار می‌رود‌. در مجتمع تجاری تفریحی ارگ، می‌توانید انواع پوشاک، کیف و کفش، عطر و ادکلن، بدلیجات، طلا و جواهر، لوازم خانگی، لوازم آشپزخانه و عینک و تنوعی از برندها و مارک‌های معروف را خریداری کنید. شهربازی، فود‌کورت، رستوران، کافی شاپ و سالن آمفی تئاتر از جمله امکانات موجود در این مرکز خرید است که خریدتان را به یک گردش جذاب تبدیل می‌کنند.

 مجتمع کوروش بهترین در میان رقبا

هوس خرید کرده‌اید یا سینما؟ دوست دارید غذایی خوشمزه و متفاوت میل کنید یا علاقه دارید در میان مغازه‌ها و بوتیک‌های متنوع قدم بزنید؟ مجتمع کوروش واقع در بزرگراه ستاری شمال، بهترین گزینه‌ی پیش روی شماست.

در سال ۱۳۸۸ عملیات ساخت مجتمع تجاری، فرهنگی و تفریحی کوروش آغاز شد و به مدت ۵ سال به طول انجامید. با آغاز فعالیت خود تندیس بهترین ها را از آن خود کرد و خیلی زود به یکی از بهترین مراکز خرید تهران تبدیل شد. با در برگرفتن مراکز تفریحی، فروشگاه های خرید و رستوران های زیاد در فضایی دل نشین آماده پذیرایی از خریداران و گردشگران است.

بازدید از دریاچه چیتگر و مجتمع بام لند در غرب تهران

بام لند را شاید بتون متفاوت‌ترین مرکز خرید دانست. مرکز تجاری بام لند در غرب تهران و واقع در دریاچه شهدای خلیج فارس یا دریاچه چیتگر؛ قرار داد. بیشتر برندهای معتبر در این مرکز خرید شعبه دارند و شما با خیالی راحت می‌توانید برای خرید اجناس مورد نیاز خود اقدام کنید. همچنین می‌توانید از طبیعت زیبای اطراف آن با چشم اندازی به دریاچه‌ی زیبای چیتگر لذت ببرید و در رستوران‌ها و کافه‌های متنوع این مرکز استراحت کنید و غذای مورد علاقه‌ی خود را میل کنید.

پایان تهرانگردی

در این قسمت از دو وجه کاملا” متفاوت تهرانگردی کردیم. از موزه‌های تاریخی دیدن کردیم و سپس مراکز خریدی مدرن و با اماکانات بالا را سر زدیم. شما کدام یک را می‌پسندید؟ دوست دارید در موزه‌ها به گشت و گذار بپردازید یا ترجیح می‌دهید زمان خود را صرف خرید و دیدن مراکز خرید کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *