پارک قیطریه

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

پارک قیطریه یکی از تفرجگاه های شهر تهران می باشد که در منطقه یک تهران و محله قیطریه واقع شده است. پارک قیطریه یکی از یادگارهای دوران قاجار است که تا به امروز در منطقه شمالی تهران باقی مانده و امروزه گردشگران و به خصوص پایتخت نشینان به سراغ آن می روند. پارک قیطریه به واسطه موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد، از آب و هوای بسیار دلنشین و مطلوبی بهره می برد و به عنوان یکی از مهمترین پاتوق های اهالی منطقه اطراف به شمار می رود. منطقه قیطریه یکی از مناطق قدیمی شمال شهر تهران بود که باغ های فراوانی در آن وجود داشت و با پیشرفت صنعت شهرنشینی، به یکی از مناطق مدرن شهر تهران تبدیل گردید. شاید مهمترین جاذبه طبیعی که در این منطقه وجود داشته باشد، همین بوستان قیطریه است که یکی از بهترین مکان ها برای پیاده روی به حساب می آید. در این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید تا با این جاذبه دیدنی و گردشگری بیشتر آشنا شویم.

معرفی پارک قیطریه

پارک قیطریه که در منطقه قیطریه قرار گرفته است به عنوان یکی از پارک های زیبا و خوش آب و هوای شهر تهران به شمار می رود و گردشگران زیادی برای گردش و پیاده روی به آن مراجعه می کنند. از آنجایی که بوستان قیطریه در نزدیکی های کوه و در بخش پایین تپه های قیطریه واقع شده، دارای آب و هوای بسیار دلنشین و مطبوعی بوده و به عنوان یکی از مکان های مهم که نقش اساسی در تلطیف و پاک سازی هوای شهر تهران دارند شناخته می شود. این پارک دارای مساحتی حدود 122 هزار و 206 متر مربع می باشد و دارای نقشه ای است که به هندسه شباهت دارد. بوستان قیطریه از شمال به منطقه فرمانیه، از شرق به چیذر، از غرب به میدان قیطریه و خیابان شریعتی و از جنوب نیز بخ بزرگراه صدر و میدان پیروز منتهی می گردد.

این پارک که از یادگارهای دوران قاجار در منطقه قیطریه می باشد، در دهه 50 به شهرداری تهران وقف گردید و از آن پس به یکی از پارک های مهم شهر تهران تبدیل شد. به واسطه قرارگیری آن در پایین تپه های قیطریه، دارای بافت جنگلی می باشد و درختانی بلند قامت و انبوه را در دل خود جای داده است. در لا به لای شاخ و برگ درختان پرندگان زیادی لانه کرده اند و یکی از بهترین مکان ها برای زندگی پرندگان به شمار می رود. مسیرهای عریضی در این بوستان برای پیاده روی در نظر گرفته شده اند و هر زمانی که به این بوستان بروید، افراد زیادی را خواهید دید که برای پیاده روی به این پارک آمده اند. سطح زمین پارک قیطریه سنگ فرش شده و همین باعث شده ظاهری بسیار تمیز و مرتب به خود بگیرد. حتی اگر در روزهای گرم تابستان به بوستان قیطریه بروید، می توانید از آب و هوای خوشی که به شما هدیه می کند لذت ببرید.

درختان بلند قامت و انبوه داخل پارک سایه های وسیعی در محوطه پارک می اندازند که می توان در سایه سار آن ها نشست و از فضای زیبای اطراف لذت برد. اگر با اهالی منطقه اطراف بوستان صحبت کنید، زمانی که این باغ قدیمی به پارک قیطریه تبدیل شده است را به یاد دارند. این بوستان زیبا می تواند با تمام سلیقه ها در سنین مختلف مطابقت داشته باشد.

پارک قیطریه

تاریخچه پارک قیطریه

همانطور که بالاتر ذکر کردیم، دریافتیم که پارک قیطریه از یادگارهای دوران قاجار است. در دوران قاجار این بوستان، باغی خوش آب و هوا و بسیار زیبا بود که متعلق به میرزا علی اصغر خان اتابک بوده است. وی خواهر تنی ناصرالدین شاه بود. برخی روایات نشان می دهند ساختمانی را که امروزه به عنوان محل فرهنگسرا و کتابخانه پارک از آن استفاده می شود توسط میرزا تقی خان امیرکبیر ساخته شده است. این ساختمان در بخش ضلع غربی بوستان قرار دارد. در سال 1356 هجری شمسی دکتر غلامرضا نیک پی که به عنوان شهردار وقت تهران و در واقع نوه دختری شاهزاده ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه که یکی از وارثان این باغ بود، این محل را با تلاش های فراوان به یکی از پارک های زیبای سطح شهر تهران تبدیل کرد.

این بوستان به همراه فضای چمن کاری و گل کاری شده زیبا حدود 103 هزار متر مربع مساحت داشته و در سال 1372 نیز مابقی محدود باغ قدیمی به آن افزوده شد و حتی ساختمان فرهنگسرای ملل که در این بوستان قرار دارد، مورد مرمت قرار گرفت. از همین رو نقشه بوستان قیطریه به شکل هندسه نامنظم می باشد. مقابل ساختمان فرهنگسرای ملل مجسمه امیرکبیر با ابعاد بزرگی وجود دارد و نشان می دهد که عمارت داخل بوستان توسط امیرکبیر بنا شده است. این عمارت در سال 1379 دچار حریق شد که پس از آن مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

پارک قیطریهپوشش گیاهی پارک قیطریه

پارک قیطریه درختان سرسبز و بلند قامتی را در خود جای داده و از پوشش گیاهی غنی بهره می برد. درختانی که باعث زیبایی و سرسبزی این پارک شده اند شامل درختان گردو، افرا، توت، اقاقیا، سدروس، کاج تهران، کاج مشهد، نوئل، نارون، سرو نقره ای، بلوط، داغداغان و سرولاوسون می باشند. همچنین درختچه هایی نظیر سوداغ، زالزالک، بوداغ، نرگس درختی و… در این پارک سرسبز به چشم می خورند.

امکانات تفریحی و رفاهی پارک قیطریه

بوستان قیطریه که امروزه به عنوان یکی از مکان های دیدنی تهران به شمار می رود، امکانات تفریحی و رفاهی متعددی در آن وجود دارند که توانسته اند آن را به یکی از معروف ترین تفرجگاه های سطح شهر تهران تبدیل کنند. یکی از بهترین امکانات رفاهی این مجموعه وجود آلاچیق هایی است که در اغلب نقاط بوستان قرار گرفته اند که می توان به همراه خانواده و دوستان ساعت ها داخل آن ها نشست و از کنار یکدیگر بودن ها لذت برد. حتی می توانید در این آلاچیق ها بساط پیک نیک را برپا کنید. در ادامه این بخش می خواهیم با تمام امکانات تفریحی و رفاهی پارک قیطریه بیشتر آشنا شویم تا در صورت بازدید از این بوستان بتوانیم نهایت لذت را از امکانات موجود در آن تجربه کنیم.

پیاده روی

مسیرهای پیاده روی عریض و سنگ فرش شده یکی از بهترین امکانات رفاهی و تفریحی این مکان به شمار می روند و هنگامی که به این پارک سری بزنید افراد زیادی را در هر سن و سالی مشاهده خواهید کرد که در حال پیاده روی و یا ورزش هستند. پیاده روی در میان درختان سرسبز و بلند قامت بوستان و گذر از لا به لای سرسبزی ها می تواند می تواند بسیار دلنشین باشد.

پارک قیطریه

ورزش در بوستان قیطریه

همچنین در مسیرهای پیاده روی وسایل ورزشی همگانی مانند وسایل ورزشی، میزهای پینگ پینگ، میزهای شطرنج، زمین اسکیت، زمین بدمینتون و… وجود دارند. اگر در ساعات اولیه روز به این پارک مراجعه کنید، افراد زیادی را در حال انجام ورزش صبحگاهی خواهید دید.

اسکیت در زمین پارک قیطریه

زمین اسکیتی که در این بوستان قرار دارد، یکی از زمین های استاندارد اسکیت تهران در منطقه شمالی شهر به شمار می رود. اگر علاقه مند به ورزش اسکیت هستید می توانید مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت نمایید و وارد زمین شوید و بازی کنید. حتی اگر کفش اسکیت نداشته باشید می توانید از کفش های اسکیت موجود در این مجموعه کرایه کنید و از اسکیت بازی لذت ببرید.

اجرای نمایش های خیابانی در بوستان قیطریه

یکی از جالب توجه ترین بخش های بوستان قیطریه مربوط به اجرای نمایش های خیابانی در بوستان می شود که برای علاقه مندان به هنر بسیار جذاب خواهند بود. برخی از هنرمندان جوان به این بوستان می آیند و به اجرای نمایش های خیابانی و موسیقی می پردازند. در سال های اخیر این اجراهای خیابانی بسیار مورد توجه مردم و اهالی فرهنگ و هنر قرار گرفته اند و از این اجراهای خیابانی استقابل می کنند و لذت می برند.

سینما شش بعدی و هفت بعدی قیطریه

از هیجان انگیزترین بخش های بوستان قیطریه را سینما شش بعدی و هفت بعدی قیطریه تشکیل می دهند. گردشگران می توانند به صورت گروهی به صورت گروه های خانوادگی و یا گروه های دوستانه به این سینما بروند و فیلم های مهیج را تماشا کنند. این سینماها دارای صندلی های مجهز به سیستم های حرکتی می باشند که هیجان تماشای فیلم را برای شما چندین برابر می کنند. عینک های مخصوصی به تماشاچیان داده می شوند که می توان تصاویر را با افکت های مهیج تماشا کرد. مدت زمان هر سانس این سینما 5 دقیقه تا 7 دقیقه می باشد. توجه داشته باشید که گروه سنی مجاز به ورود به سینما 7 سال به بالا می باشد.

قیمت بلیط و ساعت کاری سینما شش بعدی و هفت بعدی قیطریه

اگر قصد رفتن به پارک قیطریه و سینما شش بعدی و هفت بعدی آن را دارید می توانید همه روزه از ساعت 10 صبح تا 23 شب به آن مراجعه کنید. همچنین پیشنهاد می شود پیش از آن که به مجموعه مراجعه کنید با شماره تلفن مربوطه 88355104-021 تماس حاصل نمایید. قیمت بلیط این سینما نفری 10 هزار تومان پرداخت نمایید.

پارک قیطریه

زمین بازی کودکان

زمین بازی کوچک و زیبایی در میان پارک قیطریه جا خوش کرده است که کودکان می توانند ساعت ها در آن با وسایل بازی که تعبیه شده اند بازی کنند و ساعاتی را در شادی سپری کنند. چندین وسایل بازی مفرح و ایمن برای کودکان در نظر گرفته شده و والدین می توانند کودکان خود را با خیال راحت برای بازی داخل زمین بفرستند و خودشان از دور نظاره گر بازی و شادی فرزندان خود باشند. همچنین این زمین بازی کوچک با کفپوش پوشیده شده که مانع از آسیب جدی رسیدن به کودکان هنگام زمین خوردن می شود.

برپایی بساط پیک نیک در میان بوستان قیطریه

بوستان قیطریه دارای فضای سبز و آلاچیق هایی است که در میان فضای سبز آن قرار گرفته اند و بهترین محل برای برپایی بساط پیک نیک می باشند. حتی اگر در روزهای گرم سال به بوستان قیطریه بروید، از آنجایی که آلاچیق ها در میان درختان بلند قامت واقع شده اند دارای آب و هوایی خنک تر می باشند و شما می توانید داخل آلاچیق ها بنشینید و از هوای مطبوع در کنار خانواده و یا دوستان لذت ببرید.

دستگاه تغذیه حیوانات شهری

یکی از جالب توجه ترین بخش های پارک قیطریه مربوط به دستگاه تغذیه حیوانات شهری می باشد که برای تغذیه حیواناتی همچون گربه ها در نظر گرفته شده است. کارکرد با این دستگاه تغذیه به گونه ای است که شهروندان می توانند بطری خالی را داخل محوطه ای که روی دستگاه مشخص شده قرار دهند و با استفاده از سنسور دستگاه، مقدار مشخصی غذا در بطری تخلیه می شود که حیوانات شهری می توانند از آن ها تغذیه کنند.

گربه بازی در بوستان قیطریه

در تمام محوطه بوستان قیطریه گربه هایی زندگی می کنند که تعداد آن ها نیز بالاست. بسیاری از افراد علاقمند به بازی با این گربه ها هستند و به آن ها غذا می دهند. جالب است بدانید که برخی از این گربه ها خانگی، بوده اند و به دلایلی در آن پارک رها شده اند.

پارک قیطریه

بوفه ها و غرفه های خوراکی پارک قیطریه

هر گردشی به همراه خوردن غذا و یا خوراکی لذیذی، لذت بخش تر خواهد شد. در بوستان قیطریه چندین غرفه و دکه های خوراکی و کافی شاپ وجود دارند که خوراکی های خوشمزه و دلچسبی را به دست مشتریان می دهند. همچنین در زمستان ها دکه های خوراکی سیاری وجود دارند که آش، لبوی داغ و باقالی داغ می فروشند که بسیار هم وسوسه انگیز هستند.

فرهنگسرای ملل پارک قیطریه

یکی از معروف ترین فرهنگسراهای تهران فرهنگسرای ملل نام دارد و در بوستان قیطریه واقع شده است. این فرهنگسرا در سال 1373 افتتاح شده و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و هنری کشور و شهرداری تهران فعالیت می کند. عمارت فرهنگسرا در سال 1379 دچار آتش سوزی شد اما پس از آن مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. فرهنگسرای ملل از چندین بخش که شامل کتابخانه، نمایشگاه، نگارخانه، سالن همایش، گالری و… می شود تشکیل شده است. کلاس های متنوعی نیز در این مجموعه برگزار می شوند که از این کلاس ها می توان به کلاس های کامپیوتر، کلاس هنر موسیقی، کلاس هنرهای سنتی و هنرهای تجسمی و… اشاره نمود. برای شرکت در هر کدام از این کلاس ها می بایست هزینه ای جداگانه پرداخت نمایید و تنها بازدید از بخش نگارخانه آن رایگان می باشد.

فعالیت های فرهنگی و آموزشی فرهنگسرای ملل

در فرهنگسرای ملل بوستان قیطریه برنامه ها و مراسم های فرهنگی و آموزشی متنوعی برگزار می شوند که از میان آن ها می توان به برگزاری جشن های ملی و مذهبی، اعیاد نوروز و دیگر جشن های مناسبتی، تئاتر کودکان، نمایشگاه های سه بعدی کودکان، شیوه های مختلف و صحیح تربیت فرزندان و… اشاره نمود. علاوه بر این فعالیت های فرهنگی مختلفی در این مجموعه برگزار می شوند که شامل برگزاری کلاس های آموزشی جذاب و مفرحی از جمله زبان انگلیسی، انیمیشن، قصه گویی، بازیگری، کارگردانی و… می شوند.

قسمت های مختلف فرهنگسرای ملل قیطریه

همانطور که گفته شد، فرهنگسرای ملل که در میان پارک قیطریه جای گرفته است، از چندین بخش مختلف تشکیل شده است که در این بخش می خواهیم با قسمت های مختلف فرهنگسرای ملل آشنا شویم.

پارک قیطریه

سالن فرهنگ

سالن فرهنگ که یکی از بخش های فرهنگسرای ملل می باشد، دارای مساحت 110 متری می باشد که در آن مراسم های همچون مراسم های مناسبتی، جشن ها، برنامه های اجرای موسیقی، نمایش ها و… برگزار می شوند. این سالن دارای ظرفیت 85 نفر بوده و امکان اضافه کردن 30 صندلی نیز وجود دارد. از امکانات این سالن می توان به سیستم های سرمایشی و گرمایشی مناسب، پرده نمایش سیار، میکسر، باند و سیستم صوتی اشاره نمود.

واحد کانون های فرهنگسرای ملل

از دیگر بخش های فرهنگسرای ملل بخش واحد کنون های آن می باشد که در حیطه اداره کانون های فرهنگسرا به همراه شهرداری تهران فعالیت دارد.

گالری و نگارخانه

یکی از بخش های فرهنگسرای ملل بخش گالری و نگارخانه آن می باشد که هنرمندان و بازدیدکنندگان به این بخش از مجموعه مراجعه می کنند. افرادی که لوح فشرده آثار خود را به مسولین مجموعه تحویل دهند می توانند از بخش نگارخانه و گالری آن استفاده نمایند. اما توجه داشته باشید که برای بازدید از گالری نیازی به پرداخت وجه نبوده و رایگان می باشد.

بخش آموزش

بخش آموزش مجموعه امکان برگزاری تعداد بالغ بر 50 کلاس را داشته و این کلاس ها متنوع بوده و برای تمام گروه های سنی مختلف مناسب هستند.

کتابخانه امیرکبیر

از مهمترین بخش های فرهنگسرای ملل، کتابخانه امیرکبیر می باشد که در سال 1373 افتتاح گردیده و مساحت آن به 306 متر مربع می رسد. این کتابخانه از سال 1376 به عنوان یکی از زیرمجموعه های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران قرار گرفت و همچنین به عنوان یکی از کتابخانه های درجه سه استان تهران شناخته می شود. از جمله برنامه هایی که در کتابخانه این مجموعه برگزار می شوند می توان از رونمایی از کتاب ها، جشن تولد کتاب، اردوی بازدید مدارس و… نام برد.

امکانات متنوع و بخش های مختلف کتابخانه امیرکبیر

کتابخانه امیرکبیر که از بخش های مهم فرهنگسرای ملل به شمار می رود، از دو سالن مجزا برای آقایان و بانوان تشکیل شده و همچنین سالنی جداگانه برای مطالعه کودکان در نظر گرفته شده است. این کتابخانه از بخش های مختلف و امکانات رفاهی متنوعی همچون اتاق پژوهش، نمازخانه، بوفه، بخش کمک آموزشی، بخش کتاب گویا، بخش نابینایان، بخش نوسوادان، بخش دیداری و شنیداری و… تشکیل شده است.

شماره تماس کتابخانه امیرکبیر: 22207051-021

پارک قیطریه

پارک قیطریه کجاست و مسیر دسترسی به آن

پارک قیطریه در یکی از مناطق شمالی کشور به همین نام واقع شده که جزء منطقه 1 و ناحیه 7 شهرداری تهران محسوب می شود. این بوستان زیبا و گردشگری در بخش انتهایی خیابان قیطریه می باشد که از شمال به محله فرمانیه، از شرق به چیذر، از غرب به قیطریه و شریعتی و از جنوب به بزرگراه صدر و میدان پیروز منتهی می شود. در ادامه با انواع مسیر دسترسی به این بوستان آشنا خواهیم شد.

مسیر دسترسی به پارک قیطریه با مترو

اگر تصمیم دارید که به وسیله مترو خود را به بوستان قیطریه برسانید، می توانید سوار مترو خط کهریزک – تجریش شده و در ایستگاه قیطریه که نزدیک ترین ایستگاه مترو به پارک می باشد پیاده شوید. این ایستگاه کمی با پارک فاصله دارد و شما می توانید مابقی مسیر را به صورت پیاده که حدود نیم ساعت زمانلازم دارد بروید و یا از ون هایی که در قسمت خروجی ایستگاه مترو وجود دارند و به سمت پارک حرکت می کنند استفاده نمایید و خود را به بوستان زیبای قیطریه برسانید.

مسیر دسترسی به پارک قیطریه با اتوبوس

اگر مسیر دسترسی به پارک قیطریه با اتوبوس را انتخاب کرده اید، می توانید سوار اتوبوس های بی آر تی خط پایاینه شهید افشار – پایانه لاله شوید و در ایستگاه قیطریه که نزدیک ترین ایستگاه به بوستان می باشد پیاده شوید و خود را به بوستان برسانید.

مسیر دسترسی به پارک قیطریه با خودروی شخصی

در نهایت اگر قصد دارید با خودروی شخصی خود را به بوستان قیطریه برسانید می توانید خود را به خیابان شریعی، اندرزگو و یا اتوبان شهید صدر برسانید که برای استفاده از اتوبان صدر از مسیر غرب به شرق خود را به خیابان کاوه شمال برسانید. این خیابان را تا رسیدن به خیابان قیطریه ادامه دهید. به سمت انتهای خیابان قیطریه حرکت کنید تا به بوستان برسید. مسیر دیگری نیز وجود دارد که می توانید خود را به خیابان اندرزگو در بلوار کاوه برسانید. خیابان اندرزگو را تا رسیدن به بلوار قیطریه ادامه دهید تا به بوستان زیبای قیطریه برسید. آخرین مسیر دسترسی به بوستان نیز استفاده از خیابان شریعتی می باشد که برای استفاده از این مسیر باید خود را به خیابان شریعتی برسانید و به طرف شمال حرکت کنید. در این مسیر وارد بلوار صبا شده و پس از آن که در این بلوار به حرکت پرداختید، وارد بلوار کاوه شوید و سپس دوربرگردان اولی را که دیدید به سمت خیابان اندرزگو بروید و پس از آن به طرف بلوار قیطریه حرکت کنید تا به بوستان قیطریه برسید.

آدرس پارک قیطریه: تهران، خیابان قیطریه، قبل از میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر

پارک قیطریه

راهنما سایت

آدرس

تهران، خیابان قیطریه، قبل از میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه