محتوا نمایش

 

استان تهران که به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده است، یکی از کلانشهرها نیز می باشد که جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی نظیر فرهنگی، تفریحی، تاریخی، طبیعی و …. در آن وجود دارند. هم ما شهر تهران را به شهری شلوغ، پر سر و صدا، آلوده و پر ترافیک می شناسیم. اما خوب است بدانیم که در همین شهر شلوغ و آلوده، جاهای دیدنی فراوانی در گوشه کنار آن وجود دارد که می توان به بازدید آن ها اقدام کرد. دیدنی های تهران به قدری زیاد است که شاید حتی بسیاری از پایتخت نشینان هنوز نتوانسته اند به بازدید از تمام آن ها موفق شوند. خوب است بدانیم که مکان های دیدنی تهران تنها به مراکز خرید و رستوران ها ختم نمی شود و بسیاری جاذبه های دیدنی و گردشگری دیگری در آن وجود دارند. اگر به دنبال جاهای دیدنی تهران هستید، بهتر است تا انتهای این مقاله با لوکس ویلا همراه باشید تا با این کلانشهر بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه تهران

تهران نخستین شهر پرجمعیت ایران و به عنوان پایتخت ایران شناخته شده است. با جای دادن ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ تن جمعیت در خود توانسته رتبه بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان را از آن خود کند. همچنین دومین کلانشهر پرجمعیت خاورمیانه تلقی می شود. شهر تهران به لحاظ ناهمواری های طبیعی به دو ناحیه دشتی و کوهپایه ای البرز تقسیم شده و ارتفاعات آن از 900 تا 1800 متری از سطح دریا امتداد دارد. شرایط اقلیمی شهر تهران نیمه خشک بوده و بارندگی هایی که در فصل زمستان رخ می دهد می تواند نیمی از کل بارندگی های سالانه این شهر را تامین کند. گروه های قومی مختلفی در شهر تهران زندگی می کنند و بزرگترین شهر شهر فارسی زبان جهان شناخته شده است.

مذهب اغلب پایتخت نشینان مسلمان و شیعه دوازده امامی بوده و جوامع مذهبی دیگری نظیر مسیحیان، بهائیان، یهودیان و زرتشتیان می باشند. تاریخچه زندگی در تهران به زمان نوسنگی بازمی گردد و براساس کاوش هایی که در این شهر انجام پذیرفته است، اسکلت های 7 هزار ساله انسان و ابزارهای سنگی یافت شده است. در اوایل قرن هفتم، پس از ویرانی شهر ری، اهالی آن به تهران مهاجرت کردند و در اثر این مهاجرت، تمام دانش و تجربه، فنون مختلف، ساخت و سازهای شهروندی اهالی ری به شهر تهران انتقال یافت و به سبب آن، شهر تهران نیز رو پیشرفت گذاشت. در دوران صفوی تهران بسیار پر اهمیت شد و پس از آن آقا محمدخان قاجار، چندین مرتبه تلاش کرد که تهران را به تصرف خود درآورد و پس از تلاش های پی در پی موفق به این کار شد.

وی در نوروز سال 1165 تهران را پایتخت ایران معرفی کرد و تبدیل شدن آن از شهری معمولی به شهر پایتخت ایران و مدرن از دوران حکومت پهلوی آغاز شد. در حال حاضر تهران، مرکز اقتصاد ایران و اولین منطقه صنعتی ایران به شمار می رود. تهران یکی از بهترین و مهمترین شهرهای تفریحی و توریستی ایران محسوب می شود. تهران به 22 منطقه و 122 ناحیه شهری تقسیم بندی شده و شهر تجریش در شمال و شهر ری در جنوب نیز در این تقسیم بندی جای گرفته اند.

جاهای دیدنی تهران

کاخ سعد آباد

یکی از مشهورترین مجموعه های تاریخی و فرهنگی شهر تهران کاخ سعد آباد نام دارد و یکی از بناهای به جا مانده از دوران حکومت پهلوی است که آخرین خاندان پهلوی در آن زندگی می کردند. هنگامی که وارد باغی مملو از درختان انبوه و سرسبز می شوید، کاخ های بسیار زیبا و متعددی را مشاهده می کنید. مجموعه کاخ سعد آباد در منطقه شمیرانات تهران واقع شده است. کاخ اختصاصی در مجموعه سعد آباد اصلی ترین کاخ مجموعه محسوب شده و پس از آن رضاخان پهلوی چندین کاخ دیگر در این مجموعه ساخته است. هرکدام از کاخ های مجموعه سعد آباد متعلق به اعضای خانواده رضاخان پهلوی بود و آخرین کاخ مجموعه به لیلا پهلوی که کوچکترین دختر محمدرضا شاه بود تعلق داشت.

یکی از نخستین بناهایی که در مجموعه سعدآباد ساخته شده است کاخ ملکه مادر نام دارد. نخستین بناهایی که در این مجموعه ساخته شده اند در فضایی به مساحت 8 هزار متر مربع قرار گرفته بودند. منطقه ای که کاخ سعد آباد در آن قرار گرفته است یکی از بهترین و خوش آب و هواترین مناطق شمالی استان تهران به شمار می رود و هوایی بسیار تمیز و ییلاقی دارد. مجموعه کاخ سعد آباد در زمان پادشاهی قاجار و پهلوی، یکی از استراحتگاه های ییلاقی در تابستان محسوب می شد. اگر به بازدید از بناهای تاریخی علاقه دارید، می توانید بازدید از مجموعه کاخ سعد آباد را که یکی از جاهای دیدنی تهران می باشد را در فهرست گردشگری خود قرار دهید و از بازدید از آن لذت ببرید.

کاخ سعد آباد کجاست

کاخ سعد آباد در شمالی ترین منطقه استان تهران و در کوهپایه های توچال قرار دارد. مجموعه کاخ سعدآباد از شرق به نیاوران، از جنوب به تجریش و از غرب به ولنجک منتهی می شود. برای دسترسی به این کاخ می توانید علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. بدین منظور می بایست خود را ابتدا به میدان تجریش برسانید. برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه تجریش که نزدیک ترین ایستگاه به کاخ سعد آباد است پیاده شوید. سپس به سمت ایستگاه تاکسی ها بروید و سوار تاکسی هایی که به سمت میدان دربند می روند بشوید.

آدرس کاخ سعد آباد: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

شماره تماس مجموعه کاخ سعد آباد: 22752031-021

کاخ نیاوران

مجموعه کاخ نیاوران در میان باغی سرسبز و وسیع به وسعت 11 هکتار در یکی از بهترین مناطق شمالی شهر تهران ساخته شده اند که مجموعه این کاخ ها بیش از 5 ساختمان اصلی و فرعی می باشند. ساختمان های این مجموعه از زمان حکومت قاجاریه شروع شده و تا حکومت پهلوی دوم ادامه یافته است. پیش از زمانی که کاخ نیاوران در این منطقه ساخته شود، این منطقه نی آوران نام داشته و در گذر زمان این نام به نیاوران تغییر یافت. ورودی مجموعه کاخ نیاوران از سمت شرقی میدان باهنر می باشد. هنگامی که وارد فضای باغ مجموعه کاخ نیاوران می شوید بعد از گذر از گیشه خرید بلیط در گوشه انتهایی باغ، موزه جهان نما را می بینید. موزه جهان نما در سال 1355 تاسیس شده و آثاری همچون آثاری که به خاندان پهلوی اهدا شده است در آن نگهداری می شود.

کاخ نیاوران از طراحی ایرانی و اروپایی بهره می برد. در این کاخ می توانید لوازم زندگی آخرین پادشاه ایران را مشاهده کنید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد کاخ اختصاصی نیاوران این است که سقف آن از طراحی بازشو بهره می برد و می توان آن را باز کرد و آسمان زیبا را دید. این کاخ دارای دو طبقه و یک و نیم طبقه می باشد و مساحت آن 9 هزار متر مربع می باشد. زمانی که این کاخ به تازگی ساخته شده بود، قرار بود از آن به عنوان محلی برای پذیرایی از میهمانان دربار استفاده شود، اما سرانجام از آن به عنوان محلی برای سکونت خانواده پهلوی استفاده شد. کاخ نیاوران با شماره 2025 در تاریخ 6 خرداد سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. اکنون کاخ نیاوران به یکی از مکان های دیدنی تهران تبدیل شده است و بازدیدکنندگان زیادی به بازدید از آن اقدام می نمایند. همچنین می توانید در محوطه بیرونی کاخ نیاوران عکس های بسیار زیبایی ثبت کنید.

زمان بازدید از کاخ نیاوران

بازدید از مجموعه کاخ نیاوران که از جاهای دیدنی تهران به شمار رفته، در نیمه اول سال از ساعت 9 صبح الی 19 عصر و در نیمه دوم سال از ساعت 8 صبح الی 17 بعد از ظهر امکان پذیر می باشد.

کاخ نیاوران

کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان چندین بنای زیبا را در خود جای داده است و از نظر معماری و هنری توانسته تبدیل به یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران شود. از همین رو در تمام طول سال گردشگران زیادی اعم از داخلی و خارجی برای بازدید از این کاخ راهی می شوند. کاخ گلستان شامل بخش هایی نظیر تالار سلام، تالار سفره خانه، ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، تالار برلیان، تالار الماس، عمارت بادگیر، کاخ شمس العماره و کاخ ابیض می شوند. کاخ گلستان که یکی از دیدنی های تهران محسوب می شود در حال حاضر دارای مساحتی به وسعت 4.5 هکتار می باشد.

طبق برخی شواهد تاریخی نشان می دهند که کاخ گلستان متعلق به دوره شاه عباس صفوی می باشد. پس از آن که در سال 1210 هجری قمری تهران به عنوان پایتخت معرفی شد، کاخ گلستان اهمیت ویژه ای پیدا کرد. نخستین پادشاه ایران که به اروپا سفر کرده بود، ناصرالدین شاه قاجار بود که پس از سفر وی به اروپا باعث شد، کاخ گلستان مورد بازسازی قرار گیرد و از معماری اروپایی در مرمت آن الهام گرفته شد. بنای بزرگی در ضلع شمالی شمس العماره قرار دارد که با نام عمارت خارجی شناخته می شود و باعث شده باغ گلستان به دو بخش تقسیم شود. ساخت این عمارت را از زمان آقا محمدخان آغاز کردند و تا زمان فتحعلی شاه به طول انجامید. برخی از کارشناسان بر این باورند که نام کاخ گلستان از نام تالار گلستان برگرفته شده و پس از چندی گلستان را برای تمام مجموعه برگزیدند.

کاخ گلستان افزون بر عمارت و بناهای متعددی که در خود جای داده است، استخر و فواره ای زیبا در میان درختان فضای باغ قرار دارد که می تواند برای عکاسی بسیا جالب توجه باشد. یکی از ویژگی های منحصر به فردی که در باغ کاخ گلستان به چشم می خورد، کاشی کاری های رنگارنگ آن می باشد که در طرح ها و نقش های مختلفی پدید آمده اند. این کاخ در تاریخ 11 بهمن سال 1334 با شماره 417 در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید. همچنین در سال 1392 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

کاخ گلستان کجاست

کاخ گلستان در میدان ارگ و خیابان پانزده خرداد تهران واقع شده است. به دلیل آن که این کاخ در یکی از شلوغ ترین و پرتردد ترین نقاط تهران قرار گرفته است، بهترین راه دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. بدین منظور می توانید در ایستگاه پانزده خرداد در خط یک از مترو پایده شوید و پس از خروج از مترو به طرف شرق مسیرتان را ادامه دهید. حدود 15 دقیقه پیاده روی به میدان ارگ می رسید و وارد خیابان داور شوید و پس از آن به ضلع شمالی میدان بروید و در نهایت ورودی کاخ را مشاهده می کنید. از بهترین ویژگی های کاخ گلستان قرار گیری آن در یکی از مناطق دیدنی تهران یعنی نزدیک به بازار تهران می باشد.

باغ فردوس

یکی از مهشورترین مکان های دیدنی تهران باغ فردوس می باشد که در نزدیکی میدان تجریش واقع شده است. باغ فردوس یکی از بناهای به جا مانده از دوره حکومت قاجار می باشد که در آن زمان باغ های فراوانی در شهر تهران ساخته شدند که یکی از آن ها همین باغ می باشد و به جهت داشتن امکانات تفریحی و رفاهی متنوع، توانسته یکی از پاتوق های جوانان و هنردوستان پایتخت شود. این باغ با نام های دیگری همچون باغ معیری، باغ موزه فردوس و موزه سینما خوانده می شود. منطقه ای که باغ فردوس در آن قرار گرفته است یکی از خوش آب و هواترین مناطق استان تهران می باشد.

این باغ از زمان ساخت تا کنون مالکان زیادی داشته است. بنیان گذار باغ فردوس به همراه عمارت، صدر اعظم محمدشاه، شخصی به نام حاجی میرزا آقاسی بود. باغ مذکور دارای مساحت 20 هزار متر مربع و عمارت داخل باغ 1000 متر مربع می باشد که از سه و نیم طبقه تشکیل شده است. باغی که امروزه مشاهده می کنیم در زمان های گذشته دارای چندین استخر، قنات، ساختمان ها و عمارت های دیگری بوده. باغ فردوس در سال 1381 به موزه سینمای ایران تبدیل گردید و پس از آن تغییراتی نظیر پوشاندن دیوارهای داخلی توسط گچ، نورپردازی های داخلی و خارجی عمارت و …. در آن صورت پذیرفت.

در حال حاضر امکانات رفاهی متعددی همچون کافه، فروشگاه های صنایع دستی، سالن های سینما و کتاب فروشی در این باغ وجود دارند. هنگامی که وارد فضای باغ می شوید از میان درختان بلند قامت و انبوه و جوی های آب عبور می کنید که بسیار زیبا به نظر می رسند. این باغ می تواند یکی از بهترین لوکیشن های عکاسی برای عاشقان عکس در تهران به شمار رود.

آدرس باغ فردوس: تهران، خیابان ولیعصر، قبل از میدان تجریش، کوچه بخشایش

هزینه ورودی باغ فردوس

برای ورود به باغ فردوس می بایست بلیطی به عنوان ورودی تهیه کنید. بازدیدکنندگان داخلی بلیطی به بهای 5 هزار تومان، بازدیدکنندگان داخلی به صورت گروهی و یا دانشجویی بلیطی به بهای 3 هزار تومان و بازدیدکنندگان خارجی بلیطی به بهای 3 هزار تومان تهیه کنند.

باغ فردوس

موزه ملی ایران (موزه ایران باستان)

یکی از قدیمی ترین و مهمترین موزه های ایران که در حال حاضر به یکی از جاذبه های گردشگری تهران تبدیل شده است، موزه ملی ایران نام دارد. این موزه به عنوان نخستین موزه رسمی کشور معرفی شده است و در مساحتی به وسعت 18 هزار متر مربع با زیربنای 20 هزار متر مربع ساخته شده است. ایده ایجاد موزه در ایران در زمان مشروطه توسط صنیع الدوله مطرح گردید، اما به مرحله اجرا نرسید. در دوره احمد شاه قاجار با تلاش های مرتضی هان ممتازالممالک، برخی از اشیائی که در یکی از اتاق های مدرسه دارالفنون جمع آوری شده بود را در سال 1304 و در زمان حکومت پهلوی به تالار آینه عمارت مسعودیه انتقال دادند.

موزه باغ ملی با نام موزه ایران باستان نیز شناخته می شود و ساخت آن از سال 1312 شروع گردید و تا 4 سال ادامه داشت. طراحی این بنا توسط معمار مشهور و نامدار فرانسوی به نام آندره گدار به همراه دو معمار ایرانی با نام های حاج عباسعلی معمارباشی و مراد تبریزی انجام پذیرفت. برای معماری و طراحی این موزه از کاخ ساسانی الهام گرفته شده است. بنای موزه توسط آجرهایی قرمز رنگ مزین شده است و به صورت مکعب مستطیل افقی خوابیده روی زمین می باشد. موزه ملی ایران از دو ساختمان تشکیل شده که یکی از ساختمان ها با نام موزه ایران باستان و اختمان دیگر نیز با نام موزه باستان شناسی و هنر اسلامی شناخته می شوند.

موزه ایران باستان در سال 1316 افتتاح شد و شامل دو طبقه می شود که در طبقه همکف آن آثار دوران تاریخ و در طبقه اول آن آثار پیش از تاریخ ایران نگهداری می شود. ساختمان موزه ملی ایران با شماره 1765 در تاریخ 26 آبان سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. یکی از امکانات خوبی که در این موزه وجود دارند می توان به کافه رستوران آن اشاره کرد که می توان پس از گردش در موزه به این کافه رستوران مراجعه کنید و یک نوشیدنی خوش طعم را سفارش دهید و میل کنید. از همین رو این موزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود که می توانید به همراه دوستان خود از این موزه دیدن کنید.

موزه ملی ایران کجاست

موزه ملی ایران در استان تهران و در مجاورت خیابان سی تیر و شمال خیابان امام خمینی قرار دارد. اگر می خواهید از وسایل نقلیه عمومی برای دسترسی به این موزه استفاده کنید، بهترین وسیله می تواند مترو باشد که بدین منظور در ایستگاه امام خمینی پیاده شوید و حدود 5 دقیقه پیاده روی به طرف غرب خیابان امام خمینی داشته باشید تا به ابتدای خیابان سی تیر و موزه ملی ایران برسید.

آدرس موزه ملی ایران: تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن

خانه موزه مقدم

یکی از جاذبه های دیدنی تهران خانه موزه مقدم نام دارد که یکی از خانه های تاریخی پایتخت ایران محسوب می شود. در این خانه تاریخی خاندان محمدتقی خان احتساب الملک سکونت داشتند و یکی از خانه های مجلل دوره قاجار می باشد. پس از آن، این خانه در اختیار دکتر محسن مقدم یکی از باستان شناسان دانشگاه تهران به همراه همسر فرانسوی اش قرار گرفت. بسیاری از نویسندگان و حتی بازدیدکنندگان به این خانه لقب زیباترین و ارزشمندترین خانه را داده اند. این خانه براساس طراحی و معماری ایرانی ساخته شده است.

همچنین فضاسازی و گل کاری های داخل حیاط خانه بسیار مورد توجه و استقبال بازدیدکنندگان قرار می گیرد. ساختمان اربابی در بخش غربی خانه مقدم قرار دارد که توسط استاد مقدم و یکی از شاگردان وی ساخته شده است. در بخش شمالی ساختمان نیز یک ایوان به همراه چند طاق و ستون زیبا وجود دارد و توسط کاشی های زمان قاجار و زندیه تزئین شده اند. در قسمت میانی ایوان، یک حوضچه قرار دارد که جنس آن از مرمر بوده و از حمام فتحعلی شاه انتقال داده شده است. در طراحی و ساخت خانه مقدم، نظیر باغچه ژاپنی داخل حیاط از معماری برخی کشورهای دیگر نیز الهام گرفته شده است.

ساعت کاری و قیمت بلیط خانه موزه مقدم

اگر اهل بازدید از بناهای تاریخی هستید، می توانید خانه موزه مقدم که یکی از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود، بازدید کنید. ساعت کاری خانه موزه مقدم در تمام ایام هفته به استثناء شنبه ها و ایام سوگواری از ساعت 9صبح الی 17 بعد از ظهر می باشد. گردشگران داخلی برای بازدید از خانه می بایست بلیطی به بهای 10 هزار تومان و گردشگران خارجی 30 هزار تومان تهیه کنند.

آدرس خانه موزه مقدم: تهران، خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک 251

سر در باغ ملی تهران

در شهر تهران، در هر خیابان که قدم بگذارید بناها و آثار تاریخی را خواهید دید که هر کدام مربوط به دوره ای تاریخ می باشند. سر در باغ ملی یکی از دیدنی تهران به شمار می رود و پیش از آن که برج آزادی نماد پایتخت باشد، یکی از زیباترین دروازه های ایران محسوب می شد. سر در باغ ملی به عنوان دروازه ورود به میدان مشق در زمان فتحعلی شاه قاجار بود و آن را با نام دروازه میدان میدان مشق شناخته می شد. پس از آن که این دروازه ساخته شد، نخستین باغ همگانی پایتخت نیز به نام باغ ملی در میدان مشق طرح ریزی شد و از آن به بعد به نام سر در باغ ملی تغییر نام یافت. سر در باغ ملی به عنوان یکی از آثار ملی با شماره 2130 در تاریخ 12 مهر سال 1377 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

مسیر دسترسی به سر در باغ ملی

اگر قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، بهتر است برای دسترسی به آن از وسیله نقلیه عمومی مترو استفاده نمایید. برای این کار در ایستگاه مترو امام خمینی از مترو پیاده شوید و پس از آن به سمت غرب به صورت پیاده حرکت کنید. تنها 5 دقیقه زمان می برد از ایستگاه مترو تا سر در باغ ملی برسید.

آدرس سر در باغ ملی: تهران، ضلع شمالی خیابان امام خمینی

سر در باغ ملی تهران

باغ نگارستان

باغ نگارستان یکی از باغ های زیبا و دنج در قلب پایتخت بوده که از دوره قاجار به جا مانده است. باغ نگارستان یکی از جاذبه های گردشگری تهران می باشد که می تواند جای بسیار مناسبی برای قرارهای دوستانه محسوب شود. این باغ در میان سال های 1222 تا 1228 هجری قمری با هدف مرکزی ییلاقی حکومتی ساخته شد. باغ نگارستان درختان سرسبز و گل های رنگارنگ بسیار زیبایی را در خود جای داده است. این باغ از زمان ساخت تا به امروز مورد آسیب های زیادی قرار گرفته است. این باغ در ابتدا 43 هزار و 200 متر بود و اکنون به 11 هزار و 469 متر مربع رسیده است.

عمارت اصلی در بخش جنوبی باغ قرار دارد که از دو طبقه تشکیل شده است. طبقه بالا سه اتاق و طبقه پایین دو اتاق را در خود جای داده است. امروزه باغ نگارستان با ساختمان های دانشسرای عالی شناخته می شوند که از بخش هایی نظیر اداری، کتابخانه، فضاهای آموزشی و فضای سبز تشکیل شده اند. باغ نگارستان در سال 1392 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و پس از آن به عنوان یکی از موزه های دانشگاهی کشور شناخته شد. در قسمتی از این باغ سردیس تعدادی از مشاهیر و بزرگان ایرانی قرار داده شده است و بازدیدکنندگان می توانند از آن ها دیدن کنند و با آن ها عکس های زیبا و متفاوتی بیاندازند. همچنین یکی دیگر از زیبایی های داخل باغ نگارستان، یادبودی از حافظیه شیراز می باشد که در مقابل ورودی باغ قرار گرفته است.

باغ نگارستان کجاست

باغ نگارستان که از بناهای به جا مانده از دوران قاجار می باشد در بخش شمالی میدان بهارستان و نزدیک به مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. باغ مذکور از سمت غرب به خیابان صفی علی شاه، از سمت شرق به خیابان دانشسرا، از سمت جنوب به میدان بهارستان و از شمال به خیابان شریعتمدار محدود می شود.

آدرس باغ نگارستان: تهران، میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر یکی از متفاوت ترین جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود که بسیاری از گنجینه های ارزشمند هنر مدرن را در خود جای داده است. ایده اصلی ایجاد کردن مکانی برای به نمایش گذاشتن آثار هنرهای معاصر داخلی و خارجی را کامران دیبا که پسر عموی فرح پهلوی بود، مطرح کرد. در بخش گنجینه دائمی این موزه بالغ بر 4 هزار اثر با ارزش از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان حفظ و نگهداری می شود و در این میان حدود 400 مورد از آن ها، آثاری ارزشمند و استثنائی به شمار می روند.

اغلب این آثاری که اکنون در این موزه دیده می شوند، در دهه 1970 توسط فرح پهلوی خریداری شده اند و ارزش آن ها حدود 2.5 میلیار دلار تخمین زده شده است. در این مجموعه 9 گالری وجود دارد و علاقمندان به هنرهای معاصر می توانند از آن ها دیدن کنند. در سال 1384 اولین نمایشگاه گنجینه موزه برگزار شد و دوست داران هنرهای معاصر به سمت آن جلب شدند. بنای این موزه یکی از نمونه های معماری نوین در کشور می باشد. در ساخت این بنا از مصالحی همچون سنگ و بتون به کار رفته و ساختمان به همراه باغ ها حدود 8 هزار و 500 متر مربع مساحت دارد. ساختمان موزه حدود 5 هزار متر مربع مساحت داشته و ساخت آن به مدت 9 سال طول کشیده است. علاوه بر ساختمان موزه در این مجموعه، کتابخانه ای وجود دارد که بالغ بر 5 هزار جلد کتاب فارسی و غیر فارسی نگهداری می شود.

زمان بازدید از موزه هنرهای معاصر

جهت بازدید از موزه هنرهای معاصر تهران می توانید در تمام ایام هفته به جز ایام سوگواری از ساعت 9 صبح الی 18 عصر و روز های جمعه از ساعت 14 بعد از ظهر الی 18 عصر اقدام نمایید.

آدرس موزه هنرهای معاصر: تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه که اکنون به یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی تهران تبدیل گردیده است، در زمان حکومت قاجار به زمان مسعود میرزا ساخته شده است. دلیل نام گذاری عمارت به نام مسعودیه نیز به همین علت می باشد. مسعود میرزا پسر ارشد ناصرالدین شاه بود. آقا محمدخان قاجار که موسس خاندان قاجار بود در سال 1200 هجری، شهر تهران را به عنوان پایتخت کشور معرفی کرد و به همین جهت پس از آن، عمارت ها و خیابان و …. متعددی در این شهر ساخته شدند. عمارت مسعودیه در سال 1295 در مساحتی به وسعت 4 هزار متر مربع و در محله میدان بهارستان ساخته شد.

این عمارت از زمان ساخت تا به امروز، وقایع تاریخی بسیاری را به خود دیده است. به دلیل نزدیک بودن عمارت به میدان بهارستان و در جریان جنبش مشروطه، یکی از پایگاه های مشروطه خواهان و مخالفان محمدعلی شاه قاجار بود. در سال 1299 رضا شاه این عمارت را خریداری نمود و بعد از گذشت 1 سال، آن را به وزارت فرهنگ و ارشاد هدیه داد. طبق شواهد و مدارک نشان می دهند که این باغ از دو قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده است که امروزه هیچ اثری از اندرونی آن دیده نمی شود. اکنون هفت عمارت در این باغ وجود دارند که توسط حیاط های به هم متصل شده اند.

اگر اهل بازدیداز عمارت های تاریخی هستید، عمارت مسعودیه می تواند یکی از بهترین عمارت های تاریخی به جا مانده از دوران قاجار باشد که می توانید از آن دیدن کنید. برای بازدید از این عمارت می توانید در تمام روزهای هفته به جز ایام سوگواری از ساعت 8 صبح الی 16 بعد از ظهر به بازدید از آن اقدام نمایید. عمارت مسعودیه در تاریخ 27 دی سال 1377 با شماره 2190 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

دسترسی به عمارت مسعودیه با مترو

اگر می خاهید به وسیله مترو خود را به عمارت مسعودیه برسانید، می توانید در ایستگاه ملت از مترو خارج شوید و در خیابان ملت به سمت خیابان اکباتان حرکت کنید، بهتر است بدانید که این مسیر نزدیک تر می باشد. علاوه بر این می توانید در ایستگاه مترو بهارستان از مترو پیاده شوید و به سمت ضلع جنوب غربی میدان بهارستان و خیابان اکباتان پیش بروید.

عمارت مسعودیه

باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران با عنوان بزرگترین کتاب فروشی ایران در مساحت 110 هزار متر مربع و محیطی دو طبقه به همراه 65 هزار متر مربع ساخته شده است. ایده تاسیس این باغ در سال 1383 با هدف اختصاص یافتن محل دائمی نمایشگاه کتاب مطرح گردید و در نهایت در تاریخ 12 تیر سال 1396 افتتاح شد. باغ کتاب تهران دارای سه طبقه و چهار بلوک می باشد که هر کدام از بلوک ها به گروه سنی ویژه ای اختصاص یافته اند. این بلوک ها شامل بلوک A یا بخش کودک که برای کودکان طراحی شده و فضای آن میان دو طبقه همکف و اول می باشد. در این بخش امکانات متنوع و چندین مجسمه های کودکانه و زیبا قرار داده شده اند.

بلوک B یا راهروی خیالستان دارای طول 60 متر بوده و بلوک های A و C را به یکدیگر متصل می کند. در این بخش دو حلقه پیاده بر تعبیه شده است و هنگامی که روی آن ها قرار دارید، در دو طرف شما تصاویر متحرک و زیبایی وجود دارند. بلوک C یا نگارستان که مرکز هنری باغ کتاب می باشد و در طبق همکف، زیر زمین و روی بام می باشد که 11 سالن سینما و تئاتر را در خود جای داده است. پردیس سینمایی باغ کتاب 2 هزار نفر گنجایش دارد پرده سینمای اصلی آن 190 متر مربع می باشد. علاوه بر سالن های سینما در این بخش، چندین کافه در طبقه همکف نیز وجود دارند. بلوک D یا سروستان که کتاب فروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی برای بزرگسالان در این بخش قرار دارند که در فضایی به مساحت 25 هزار متر تشکیل شده است. از دیگر امکانات تفریحی باغ کتاب می توان به سرزمین فکر بازیا، اتاق فرار، باشگاه رباتیک، کافه بازی و… اشاره کرد. تمام این امکانات گردم هم آمده اند تا باغ کتاب را به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل کنند.

آدرس باغ کتاب: تهران، میدان ونک، بزرگراه حقانی مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی

شماره تماس باغ کتاب: 96045500-021

برج میلاد

برج میلاد تهران مرتفع ترین سازه استان تهران، سومین برج مرتفع خاورمیانه و ششمین برج مرتفع مخابراتی در جهان به شمار می رود. برج میلاد به عنوان نماد پایتخت و یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تهران می باشد که در تمام طول سال بازدیدکنندگان داخلی و خارجی زیادی به بازدید از آن اقدام می نمایند. کلنگ ساخت این برج در سال 1376 و در سالروز ولادت امام خمینی بر زمین کوبیده شد. در ابتدا نام برج یادمان برای این برج در نظر گرفته شده بود، اما در نهایت نام برج میلاد را برای آن برگزیدند. امروزه این برج علاوه بر کاربرد تفریحی و گردشگری، در زمینه های ارتباطات، بهینه سازی و گسترش پوشش فرکانس های رادیویی و تلویزیونی، کاربری گسترده در تسهیل ارتباط بی سیم در سطح تهران و… دارد. برج میلاد در مساحتی حدود 75 هکتار در منطقه کوی نصر تهران و منطقه 2 واقع شده است.

این برج حدود 150 هزار تن وزن داشته و از بخش های پایین ساختمان، بدنه اصلی برج و بخش مدور فوقانی برج تشکیل شده است. 6 لاین آسانسور پرسرعت در بدنه اصلی برج برای بازدیدکنندگان و تیم تاسیسات قرار داده شده است. ساختمان بالای برج که با نام راس برج شناخته می شود دارای 12 طبقه و 12 هزار متر مربع مساحت می باشد. دو طبقه جهت پناهگاه و تاسیسات بوده و مابقی طبقات شامل بخش های رستوران ها و موزه ها می شود و طبقات هشتم و نهم سازه محل قرارگیری امکانات و تجهیزات مخابراتی و طبقه یازدهم نیز برخی دیگر از تاسیسات برج قرار دارند.

در بالاترین بخش برج دکل مخابرات 120 متری قرار داده شده است. این سازه ارتفاعی 435 متری داشته و تعداد 1963 پله دارد. یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین بخش های برج میلاد سکوی دید باز برج میلاد می باشد که در ارتفاع 280 متری و مساحتی 3 هزار متر مربع قرار دارد. رستوران گردان برج میلاد نیز در طبقه ششم برج قرار گرفته که ظرفیتی 400 نفری داشته و در هر ساعت یک بار به صورت یک دور کامل چرخش دارد. برج میلاد یکی از معروف ترین دیدنی های تهران به شمار رفته و به یک بار رفتن و بازدید از آن ارزش دارد.

برج میلاد کجاست

برج میلاد در منطقه کوی نصر قرار داشته و از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه چمران، از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله و از جنوب به بزرگراه حکیم منتهی می شود. یکی از بهترین ویژگی های برج مذکور این است که می توان از طریق وسایل نقلیه عمومی به راحتی به آن دسترسی پیدا کرد. جهت استفاده از مترو می توانید در ایستگاه برج میلاد از مترو پیاده شوید.

آدرس برج میلاد: تهران، بزرگراه حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد

بام تهران

بام تهران پاتوق اغلب جوانان پایتخت نشین و حتی مسافران می باشد و می خواهند زمان اوقات فراغت خود را در یکی از مرتفع ترین نقاط شهر تهران بگذرانند. هنگامی که در بام تهران قرار می گیرید، به گونه ای است که کل شهر تهران زیر پایتان قرار گرفته و در هوایی بسیار تمیز نفس می کشید. در بام تهران امکانات تفریحی و رفاهی متعددی قرار داده شده تا بر جاذبه های آن افزوده شود و محل مناسبی برای گردشگران تلقی گردد. همچنین بسیاری از افراد هستند که برای پیاده روی به این مکان مراجعه می کنند. همچنین می توان توسط تله کابین و تله سیژ و یا به صورت پیاده و با امکانات مجهز به ایستگاه ها 1 تا 7 توچال دسترسی پیدا کرد.

هنگامی که تازه وارد بام تهران می شوید در مسیری به نام جاده تندرستی قرار می گیرید که تمام امکانات رفاهی اعم از رستوران، فروشگاه، نمازخانه و سرویس بهداشتی در آنجا قرار دارند. گردشگران می توانند برای طی کردن جاده سلامتی از خودروهای برقی، پای پیاده و یا زیپ لاین استفاده کنند. یکی از تفریحات بام تهران سویینگ نام دارد که شبیه به یک تاب خیلی بزرگ می باشد که گردشگران می توانند روی آن سوار شوند. زیپ لاین و صخره نوردی نیز از دیگر تفریحات بام می باشند. طولانی ترین سورتمه ایران، سورتمه توچال بوده که دارای طولی برابر با 1420 متر می باشد. در ایام تعطیل و یا آخر هفته ها یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری تهران می باشد و ازدیاد جمعیت در این زمان ها بیش از زمان های اواسط هفته می باشد.

مسیر دسترسی به بام تهران

اگر برای دسترسی به بام تهران از خودروی شخصی استفاده می کنید، می بایست از بزرگراه چمران وارد خیابان یمن شوید و خیابان ولنجک را تا انتها پیش بروید. به انتهای خیابان ولنجک که رسیدید، به سمت راست پیش بروید و سپس از ورودی توچال وارد بام تهران شوید.

آدرس بام تهران: بزرگراه چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک

بام تهران

پل طبیعت تهران

بعد از برج میلاد، یکی دیگر از نمادهای پایتخت با پل طبیعت شناخته می شود و گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری به بازدید این پل اقدام می کنند. هنگامی که روی پل طبیعت قرار می گیرید، چشم انداز بسیار زیبایی از تهران را می توانید مقابل خود مشاهده کنید. این پل نخستین پل غیرخودرویی ایران و بزرگترین پل غیرخودرویی ایران محسوب می شود. این پل از سه طبقه تشکیل شده و در منطقه عباس آباد تهران قرار دارد و پارک طالقانی را به پارک آب و آتش متصل می کند. هنگامی که روی طبقه سوم این پل می ایستید، چشم انداز بسیار زیبایی از اتوبان حقانی تهران را پیش رو دارید.

طراحی این سازه به درخت شباهت داشته و می تواند با محیط زیست سازگاری خوبی داشته باشد. طبقه اول این سازه مخصوص شکم گردی بوده و اگر در این جاذبه دیدنی به دنبال کافه و رستوران خوبی هستید، می توانید به طبقه اول آن مراجعه کنید. طبقه دوم پل طبیعت نیز حدود 2870 متر مربع مساحت داشته و به دلیل وجود نیمکت هایی که در این طبقه تعبیه شده می تواند محیط بسیار مناسبی برای گپ و گفتگوهای دوستانه باشد. در نهایت طبقه سوم این پل سه طبقه غیرخودرویی 571 متر مربع مساحت داشته و اگر در این طبقه قرار بگیرید منظره بی نظری زیر پایتان قرار خواهد داشت.

مسیر دسترسی به پل طبیعت با مترو

اگر می خواهید با مترو ه پل طبیعت دسترسی پیدا کنید، باید در ایستگاه شهید حقانی از مترو پیاده شوید. سپس به سمت پارک طالقانی بروید و از طریق پیاده راه چوبی که در این پارک وجود دارد، خود را به پل طبیعت برسانید.

آدرس پل طبیعت: استان تهران، بزرگراه شهید مدرس

توچال

توچال یکی از مناطق خوش آب و هوا در نزدیک شمال شهر تهران می باشد که مجموعه تفریحی توچال در آن جای گرفته است. بسیاری از پایتخت نشینان برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح به این منطقه می روند و علاوه بر کوهنوری و استفاده از تله کابین می توانند از تفریحات دیگری همچون سورتمه سواری و … استفاده کنند. قله توچال در ارتفاع 3 هزار و 962 متری از سطح دریا و در رشته کوه های البرز قرار دارد. اگر بخواهیم معروف ترین جان پناه های توچال را نام ببریم، از شرق به غرب ادامه دارند که شامل دارآباد، شروین، کلک چال، شیرپلا، جان پناه قله توچال، امیری، ایستگاه پنجم تله کابین، هتل اوسون، اسپیدکمر، پلنگ چال می شوند. تفریحاتی که در این مجموعه وجود دارند، به قدری متنوع هستند که می تواند برای همه افراد با هر سن و علاقه ای مناسب باشد.

البته باید توجه داشته باشیم هر کدام از این امکانات دارای رده سنی خاص، ساعت کاری مشخص و قیمت های مختلف می باشند. مسیری به نام مسیر سلامتی در این مجموعه وجود دارد که از پارکینگ اصلی مجموعه شروع شده و تا ایستگاه اول ادامه دارد و 2 کیلومتر مسافت دارد. کسانی که به پیاده روی علاقه دارند می توانند در این مسیر به پیاده روی بپردازند. از دیگر مناطق جذاب توچال می توان به منطقه غار و منطقه آبشار اشاره کرد که زیبایی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند. بام تهران نیز از دیگر جاذبه های گردشگری تهران به شمار رفته که آن هم در این منطقه قرار دارد.اگر از پایتخت نشینان هستید و یا برای گردش و تفریح به شهر تهران سفر کرده اید، بازدید و گردش در توچال را جزء جاهای گردشگری خود قرار دهید.

مسیر دسترسی به توچال

اگر می خواهید با خودروی شخصی به توچال دسترسی پیدا کنید، می بایست ابتدا مسیر خیابان ولنجک را پیش بگیرید و تا انتهای آن پیش بروید. در نهایت به پارکینگ ورودی توچال خواهید رسید. خودروی خود را در این بخش در جای مناسبی پارک نمایید و ادامه مسیر را به صورت پیاده و یا با استفاده از ماشین های برقی تا بام تهران پیش بروید.

آدرس توچال: تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک

درکه

درکه یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین مناطق دیدنی تهران به شمار می رود که در منطقه ای بسیار خوش آب و هوا در شمال تهران و در کوهپایه های رشته کوه های البرز قرار گرفته است. نام درکه از کفش مخصوص کوهستان که نام اصلی آن درگ می باشد الهام گرفته شده است. این منطقه بال بر 800 سال قدمت داشته و خانه های آن در اطراف و امتداد رودخانه درکه ساخته شده اند. اگر به دنبال منطقه گردشگری در تهران هستید، راحت از کنار درکه نگذرید و یک دل سیر در آن گشت و گذار داشته باشید و از آب و هوای ییلاقی و تمیز آن لذت ببرید. مرتفع ترین قسمت این منطقه قله شاه نشین نام دارد که 3 هزار و 800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. آب و هوای درکه به دلیل کوهستانی و ییلاقی بودن آن، در اغلب زمان های سال خنک می باشد.

یکی از معروف ترین مناطق درکه میدان درکه نام دارد که در انتهای خیابان درکه که خیابان شهید داوودیان نام دارد واقع شده است. رودخانه درکه یکی از جاذبه های دیدنی تهران محسوب شده و در شرق درکه قرار داشته و سرچشمه آن از قله شاه نشین و توچال می باشد. علاوه بر جاذبه های دیدنی و گردشگری که در درکه تهران قرار دارند، رستوران های بسیار خوبی نیز در این منطقه وجود دارند که در میان گشت و گذار در این منطقه خوش آب و هوا می توان وعده غذایی بسیار دلچسبی را در آن ها تجربه کرد. پیاده روی و قدم زدن در کوچه پس کوچه های درکه که آب های تمیز از میان آن ها جریان دارد، یکی از بهترین لذت های گردشگری در این منطقه می باشد.

بهترین زمان رفتن به درکه

از آنجایی که درکه منطقه ای کوهستانی و ییلاقی بوده، آب و هوایی خنک تر از شهر تهران داشته. بنابراین بهترین زمان سفر و گردش در این منطقه می تواند نیمه اول سال، فصل های بهار و تابستان باشد. در این دو فصل، درکه در زیباترین و سرسبزترین حالت خودش قرار دارد. در فصل تابستان می توانید برای فرار از گرمای تهران به این منطقه پناه ببرید و روزی سرشار از انرژی خوب و حال و هوای خوب را برای خود رقم بزنید.

آدرس درکه: تهران، شمال شهر تهران

درکه

پارک چیتگر

پارک چیتگر یکی از بوستان های سرسبز و بزرگ در غرب تهران و در حاشیه دریاچه چیتگر می باشد که یکی از مکان های دیدنی تهران به شمار می رود. این پارک جنگلی در سال 1342 تاسیس شده است و دارای مساحتی حدود 874 هکتار می باشد. پارک چینگر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم گردیده است. در بخش شرقی این پارک امکانات رفاهی و ورزشی قرار گرفته و بخش غربی نیز به شکل جنگل می باشد.

بخش غربی پارک می تواند یکی از بهترین جاذبه ها برای پیاده روی و قدم زدن در میان درختان سرسبز باشد. برخی از گیاهانی که در این پارک جنگلی روییده اند، خاصیت دارویی دارند. یکی از جالب توجه ترین ویژگی های این پارک مربوط به بخش بانوان آن می باشد. بدین گونه که یک بخش از پارک چیتگر به بانوان اختصاص یافته است. همچنین این بوستان دارای چندین ورودی بوده که گردشگران می توانند از هرکدام که در مسیرشان قرار داشت به راحتی استفاده کنند و وارد این پارک جنگلی و زیبا بشوند.

مسیر دسترسی به پارک چیتگر با مترو

اگر می خواهید با وسیله نقلیه مترو خود را به پارک چیتگر برسانید، می توانید در ایستگاه مترو چیتگر پیاده شده و این ایستگاه در بلوار کلاهک و رو به روی درب شماره 1 پارک قرار دارد که می توانید از آن وارد پارک شید. همچنین می توانید در ایستگاه مترو ایران خودرو از مترو پیاده شده و از درب های 5 و یا 7 وارد پارک چتیگر شوید.

آدرس پارک چیتگر: تهران، حاشیه غربی

بام لند

یکی از مجموعه تفریحی تجاری تهران، بام لند نام دارد که توانسته گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود فرا بخواند. بام لند در کنار یکی از معروف ترین دیدنی های تهران که دریاچه چیتگر نام دارد، قرار گرفته و می توانید علاوه بر بازدید و گشت و گذار در بام لند، در فضای دلنشین اطراف دریاچه چیتگر قدم بزنید. با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از تاسیس این مجموعه نمی گذرد، اما توانسته طرفداران زیادی پیدا کند. مجموعه بام لند در مساحتی بالغ بر 60 هزار متر مربع ساخته شده و حدود 13 هزار متر مربع از آن به فضای تجاری اختصاص یافته است.

معماری این مرکز خرید تلفیقی از سبک معماری قدیم و مدرن و جدید بوده از دوازده ساختمان 2 طبقه ای مستقل تشکیل شده است. در این مجموعه علاوه بر مراکز خرید، جاذبه های تفریحی و رفاهی دیگری نیز در نظر گرفته شده است. در این مرکز خرید فروشگاه های لباس، جواهرات، لوازم خانگی، موتور سیکلت و… وجود دارند. برای بازدید از این مجموعه از ساعت 10 صبح الی 24 بامداد می توانید دیدن کنید.

بام لند کجاست

بام لند یکی از مراکز خرید در شمال غرب شهر تهران می باشد و در مجاورت دریاچه چیتگر قرار دارد. برای دسترسی به این مجموعه می توانید علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید. برای استفاده از مترو می توانید از قطارهای خط صادقیه – گلشهر استفاده نمایید و در ایستگاه مترو چیتگر از مترو پیاده شوید. از آنجا سوار اتوبوس های شهرک شهید باقری شده و خود را به مرکز خرید بام لند برسانید.

آدرس بام لند: تهران، بزرگراه شهید همت، خروجی بلوار کاشان، میدان موج، خیابان موج، بلوار صدف

پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه یکی از پارک های قدیمی و سرسبز تهران است که در مساحتی حدود 10 هکتار در منطقه 1 شمال تهران احداث شده است. قدمت این پارک به دوره قاجار می رسد و متعلق به خاندان دولو می باشد. دلیل نام گذاری این پارک به جمشیدیه این است که جمشید نام یکی از افراد خاندان دولو بود که به قاجار وابسته بودند. برای این ملک در ابتدا ایده خانه سالمندان را ارائه داده بودند، اما پس از مدتی تصمیم بر آن شد که یک پارک عمومی در آن احداث شود. این ملک در سال 1356 به یک بوستان عمومی تبدیل گردید و از زمان ساخت تا به امروز دو مرتبه مورد بازسازی قرار گرفت.

در سال 1374 حدود 16 هکتار دیگر به اراضی پارک جمشیدیه افزوده شد. این بوستان می تواند یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تهران برای گردش یک روزه یا نیم روزه تلقی گردد. هنگامی که وارد پارک جمشیدیه می شوید، هوای تازه و خنک و تمیز آن را به وضوح احساس می کنید. قدم زدن در میان درختان انبوه و سرسبز این بوستان به به علاوه صدای آواز پرندگان بسیار لذت بخش بوده و می تواند روحتان را سرشار از آرامش و تازگی کند. در میان زیبایی های این پارک، دریاچه ای به چشم می خورد که با آب نماهای زیبایش طراوت و حس سرزندگی را در این بوستان برانگیخته است. در بوستان جمشیدیه نیز نمایشگاه هایی موقت برگزار می شود که در آن ها صنایع دستی هنرمندان به فروش می رسد. این بوستان نیز جهت رفاه حال گردشگران امکانات رفاهی متعددی در خود دارد و به همین سبب تبدیل به یکی از مکان های دیدنی تهران شده است.

 بهترین زمان بازدید از پارک جمشیدیه تهران

از آنجایی که این پارک در هر فصلی زیبایی های خاص خودش را دارد می توانید در تمام فصول سال به بازدید از آن اقدام نمایید. اما در فصل بهار و پاییز زیبایی های این بوستان به اوج خود می رسد و بازدید از آن در این دو فصل خالی از لطف نمی باشد. در فصل بهار، بوستان جمشیدیه در سرسبز ترین حالت خود و در فصل پاییز نیز در رنگارنگ ترین حالت خود قرار دارد.

آدرس پارک جمشیدیه: تهران، انتهای خیابان شهید باهنر، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار

پارک جمشیدیه

دربند

یکی از مشهورترین و اصلی ترین جاذبه های گردشگری تهران، دربند می باشد که از آب و هوایی بسیار مطلوب و پاکیزه بهره می برد. دربند در زمان های قدیم دهکده ای در منطقه شمال تهران بوده و امروزه یکی از گردشگر پذیرترین جاهای تهران تبدیل شده است. قدمت این محله به 200 سال گذشته بازمی گردد. همچنین در زمان حکومت قاجار این منطقه به واسطه آب و هوای مطلوبش بسیار مورد توجه پادشاهان قرار گرفت. به دستور رضاشاه نیز چندین ویلا و مهمانخانه ساخته شد و این مهمانخانه نخستین اقامتگاه بومگردی ایران به شمار می رود که پس از گذشت مدت ها با نام هتل دیپلمات شناخته شد.

اگر جزء افرادی هستید که به کوهنوردی علاقمند هستید، می توانید از ارتفاعات دربند تهران استفاده کنید. همچنین جذابیت های این منطقه به کوهنوردی و آب و هوای مطبوع آن محدود نمی شود و جاذبه های تفریحی دیگری همچون کافه و رستوران های متنوع و تله سیژ نیز وجود دارند. تمام این امکانات گردهم آمده اند تا گردشگران بتوانند یک روز تفریحی و مهیج را در آن بگذرانند. از میدان دربند مسیری با مسافت 250 متر وجود دارد که مغازه های بسیار متنوعی در طول مسیر قرار گرفته اند و خوراکی های بسیار خوشمزه ای را به گردشگران می فروشند. از معروف ترین خوراکی های خوشمزه دربند می توان به آلوچه، لواشک، لبو و… اشاره کرد.

از دیگر جذابت های دربند می توان از رودخانه دربند نام برد که از میان محله عبور می کند و باعث طراوت بیشتر و آب و هوای مطلوب منطقه شده است. میدان اصلی دربند را با نام سربند می شناسند و در خیابان دربند قرار دارد و تندیس کوهنوردی که یکی از آثار هنری رضا لعل ریاحی می باشد و در سال 1341 آن را ساخت، قرار گرفته است. کوچه پس کوچه های دربند نیز از دیگر دیدنی های این منطقه می باشد که می توانید با قدم زدن در آن ها از حال و هوای خوب آن لذت ببرید.

مسیر دسترسی به دربند

اگر می خواهید برای دسترسی به دربند از خودروی شخصی استفاده نمایید، می بایست ابتدا خود رابه میدان تجریش در شمال تهران برسانید و بعد از آن مسیر خیابان دربند را پیش بگیرید. هنگامی که به میدان سربند رسیدید، خودروی خود را در جای مناسبی پارک نمایید و مابقی مسیر را باید به صورت پیاده طی کنید.

آدرس دربند: تهران، شمال تهران

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر با نام دیگری به نام دریاچه شهدای خلیج فارس نیز می شناسند و بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران به شمار می رود. مجموعه تفریحی دریاچه چیتگر در مساحتی با وسعت 250 هکتار احداث گردیده و 130 هکتار از آن متعلق به دریاچه می باشد و موقعیت مکانی آن در غرب تهران قرار گرفته است. ایده ساخت این دریاچه در دهه 1350 هجری شمسی مطرح گردید اما در اوایل دهه 1380 به مرحله اجرا درآمد. این دریاچه به لطف وجود امکانات تفریحی و رفاهی متعددی که در خود جای داده است، به یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تهران تبدیل گردیده است. تمام این موارد در کنار هم جمع شده اند تا یک روز گردشگری مهیج و دلپذیر را برای گردشگران فراهم آوردند.

اگر به دنبال تفریحات هیجان انگیز هستید، باید به بخش شمالی و غربی دریاچه مراجعه کنید. از جمله بازی های هیجان انگیز این منطقه زیپ لاین، پیست پرش در آسمان، سینما 6 بعدی و … می باشند. قایق سواری، ماهیگیری، ساحل شنی، شهربازی، دوچرخه سواری و… از دیگر تفریحات اطراف دریاچه چیتگر است که آن را به یکی از معروف ترین جاهای تفریحی تهران تبدیل کرده است. پیاده روی و عکاسی در اطراف دریاچه نیز از تفریحات رایگان مجموعه محسوب می شود. کافه ها و رستوران های متنوعی در اطراف دریاچه چیتگر وجود دارند که می توانید یک وعده غذایی و یا میان وعده خوش طعم و دلچسبی را میل کنید و از چشم انداز بی نظیر دریاچه لذت ببرید.

دریاچه چیتگر کجاست

همانطور که گفته شد، دریاچه چیتگر در شمال غرب تهران و بخش شمالی پارک چیتگر واقع شده است. دریاچه چیتگر از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان، از غرب به بافت مسکونی منطقه 22 و از جنوب به بزرگراه حکیم منتهی می شود. یکی از ویژگی های خوب دریاچه این است که علاوه بر دسترسی با خودروی شخصی شما می توانید با وسایل نقلیه عمومی نیز خود را به این جاذبه دیدنی برسانید.

آدرس دریاچه چیتگر: تهران، شمال غرب تهران، همت غرب، اتوبان شهید خرازی

بازار تهران

بازار تهران یکی از مهمترین و قدیمی ترین مراکز خرید کشور ایران به شمار می رود و به دلیل آن که اغلب فعالیت های اقتصادی کشور در این محل انجام می شود، آن را با نام قلب اقتصاد ایران می شناسند. در این بازار هرچه بخواهید می توانید پیدا کنید و این می تواند از مهمترین نقاط قوت این منطقه محسوب شود. با وجود آنکه یکی از قدیمی ترین مناطق ایران به شمار می رود و همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و قدمت بنای اولیه آن به سال های 900 الی 920 هجری شمسی بازمی گردد. وسعت بازار بزرگ تهران بالغ بر 1 کیلومتر بوده و در آن علاوه بر مغازه ها و حجره های متنوع، کارخانه و کارگاه های تولیدی نیز وجود دارند.

حتی اگر در میان خریدهای گوناگون در نقاط مختلف بازار، هوس غذایی خوش طعم و لذیذ به سرتان زد می توانید از رستوران ها و فست فودهای معروفی که در بازار وجود دارند استفاده کنید و یک وعده غذایی دلچسب را در یکی از رستوران های بازار میل کنید. وجود امکانات متنوع در بازار تهران باعث شده تمام افراد را در هر سن و با سلایق مختلف را راضی نگه دارد. بازار بزرگ تهران یکی از معروف ترین و قدیمی ترین جاذبه های گردشگری تهران محسوب شده و در منطقه 12 تهران قرار دارد. برخی از اسناد و مدارک نشان می دهند که قدمت بازار تهران به دوره قاجار مربوط می شود و برخی موسس آن را ناصرالدین شاه قاجار می دانند.

با توجه به تنوع اجناس و اقلام مختلف، هنگامی که به بازار تهران بروید، هرگز دست خالی بازنمی گردید. ساعت کاری بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 صبح الی 17 عصر بوده و در روزهای پنجشنبه مغازه های داخل بازار از ساعت 8:30 صبح الی 14 بعد از ظهر و مغازه های بیرون بازار نیز تا ساعت 17 عصر باز هستند. اگر قصد بازدید و خرید از بازار تهران را دارید بهتر است ساعات اولیه روز را برای مراجعه انتخاب نمایید.

مسیر دسترسی به بازار تهران

با توجه به این که بازار تهران که یکی از معروف ترین دیدنی های تهران محسوب می شود، در مرکز شهر و در قلب شلوغی ها و ترافیک های پایتخت قرار دارد، بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. بدین منظور می توانید در ایستگاه مترو پانزده خرداد از مترو پیاده شده و مسیر بسیار کوتاهی را به صورت پیاده تا بازار بروید.

آدرس بازار بزرگ تهران: تهران، مرکز شهر تهران خیابان پانزده خرداد

بازار تهران

کوچه مروی تهران

کوچه مروی یکی از قدیمی ترین مراکز خرید تهران و جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود که در بازار تهران واقع شده است. در زمان های قدیم مهاجران عرب که به ایران مهاجرت کرده بودند در این منطقه به تجارت می پرداختند. کوچه مروی تهران را اغلب با بورس لوازم آرایشی و بهداشتی می شناسیم. اما علاوه بر لوازم آرایشی، لباس، اسباب بازی، خوراکی های متنوع و … دیده می شوند. جالب است بدانید که کوچه مروی یکی از مکان های گردهم آمدن معاودین ایرانی عراق است. معاود به کسانی اطلاق می شود که ایرانی هستند اما در گذشته ساکن کشور عراق بوده اند.

بافت این محل نیز مانند تهران قدیم بوده و قدم زدن در این کوچه می تواند شما را به یاد حال و هوای گذشته بیاندازد. علاوه بر گردشگران ایرانی که برای خرید و گردش به این کوچه راهی می شوند، گردشگران خارجی زیادی نیز برای خرید و گردش به این منطقه می آیند. یکی از مشهورترین مراکز خرید در کوچه مروی بازار رضای مروی نام دارد که مغازه های مختلفی در آن مشغول فروش می باشند. اگر در این میان به دنبال غذایی خوش طعم بودید، پیشنهاد می شود به فلافلی مروی که یکی از معروف ترین فلافل فروشی های تهران به شمار می رود سری بزنید.

مسیر دسترسی به کوچه مروی تهران

از آنجایی که کوچه مروی در منطقه بازار تهران قرار دارد، بهتر است برای دسترسی راحت تر به این منطقه از وسیله نقلیه مانند مترو استفاده نمایید که در این صورت باید در ایستگاه پانزده خرداد یا امام خمینی از مترو پیاده شوید و با چند دقیقه پیاده روی به سمت خیابان ناصرخسرو بروید. البته توجه داشته باشید که ایستگاه مترو امام خمینی کمی دورتر بوده و حدود 15 دقیقه پیاده روی در پیش دارید.

پارک پردیسان

یکی از جاهای دیدنی تهران پارک پردیسان نام دارد که یکی از پارک های قدیمی تهران محسوب شده و در منطقه دو و بخش شمال غربی تهران واقع شده است. در بوستان پردیسان استعمال هرگونه دخانیات ممنوع می باشد و به همین دلیل با نام دیگری به نام ریه پایتخت شناخته می شود. این پارک به دلیل قرار گرفتن در مسیر بادهای غالب غربی، نقش به سزایی در پاک سازی هوای شهر تهران ایفا می کند. پارک پردیسان در مساحتی حدود 300 هکتار احداث شده و یکی از بزرگترین بوستان های پایتخت به شمار می رود. حدود 320 گونه گیاه متنوع در این پارک وجود دارد. بوستان پردیسان علاوه بر آن که امکانات رفاهی متعددی در آن وجود دارد، دیدنی های متنوعی را از جمله باغ وحش، موزه ملی آب، موزه تنوع زیستی پردیسان، مدرسه طبیعت و… را در خود جای داده است.

یکی از بهترین و پرطرفدارترین بخش های پارک پردیسان، مسیر تندرستی و مسیر دوچرخه سواری می باشد. اهالی منطقه اغلب جهت ورزش به بخش مسیر تندرستی این بوستان می روند و به ورزش و پیاده روی می پردازند. این مسیر دارای مسافتی حدود 7 کیلومتر می باشد. همچنین پارک پردیسان جزء معدود پارک هایی است که اجازه ورود حیوانات خانگی به داخل آن وجود دارد. پل معلقی به نام پل معلق نهج البلاغه در این منطقه وجود دارد که پارک پردیسان را به پارک نهج البلاغه اتصال می دهد. این پل دارای طول 285 متر، عرض 2 متر و ارتفاع 65 متر می باشد و می تواند در لحظه گنجایش 200 نفر را داشته باشد. اگر به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا و تمیز هستید، می توانید به بوستان پردیسان سری بزنید.

پارک پردیسان کجاست

اگر می خواهید به پارک پردیسان دسترسی پیدا کنید، می بایست از بزرگراه همت، بزرگراه حکیم و بلوار مرزداران به این بوستان و پل معلق آن برسید. همچنین اگر می خواهید با مترو به این بوستان بروید، باید در ایستگاه مترو صنعت پیاده شده و توسط تاکسی های موجود در میدان صنعت خود را به این بوستان برسانید.

آدرس پارک پردیسان: تهران، بزرگراه همت غرب، نرسیده به خروجی شیخ فضل الله نوری

پارک قیطریه

یکی از پارک های قدیمی و باصفای تهران پارک قیطریه می باشد که در زمان های گذشته به عنوان یکی از باغ های دوره قاجار محسوب می شد و متعلق به میرزا علی اصغر خان اتابک بود. در دهه 1350 تصمیم بر آن شد که این مکان را به بوستان تبدیل کنند و در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت. پارک قیطریه یکی از مکان های دیدنی تهران بوده که در شمال شهر و در پایین تپه قیطریه واقع شده است. بوستان قیطریه در مساحتی حدود 122 هزار و 206 متر مربع احداث شده و از پوشش گیاهی بسیار غنی بهره می برد. ساختمانی در بخش شمال غربی این بوستان وجود دارد که توسط امیرکبیر ساخته شده است.

این بوستان در یکی از بهترین محله های تهران به نام محله قیطریه واقع شده است. پارک قیطریه دارای امکانات تفریحی و رفاهی متعددی نظیر فرهنگسرای ملل، نگارخانه، زمین بازی کودکان و امکانات تفریحی متنوع دیگر، آلاچیق و دستگاه تغذیه حیوانات شهری می باشد. دستگاه تغذیه حیوانات شهری یکی از امکانات نوینی است که در برخی از پارک ها قابل مشاهده می باشد و کارایی آن بدین گونه است که روی دستگاه علامت هایی وجود دارد که بطری خالی آب و مایعات را داخل آن می اندازید و با سنسور مقدار مشخصی غذا را در ظرف داخل دستگاه تخلیه می کند. بوستان قیطریه یکی از جاهای دیدنی تهران محسوب شده و به لطف قرار گرفتن در تپه های قیطریه، از آب و هوایی مطلوب بهره می برد.

دسترسی به پارک قیطریه

یکی از بهترین ویژگی های پارک قیطریه مسیرهای دسترسی به آن می باشد. بدین منظور می توان علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، مترو و اتوبوس های تندرو استفاده کرد. اگر با خودروی شخصی می خواهید به بازدید از این بوستان بروید، می توانید از خیابان های شریعتی، اندرزگو و یا اتوبان صدر اقدام نمایید.

آدرس پارک قیطریه: تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر

پارک قیطریه

پارک آب و آتش

یکی از جاذبه های گردشگری تهران که در سال های اخیر بسیار مورد توجه و استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفت، پارک آب و آتش می باشد. دلیل نامگذاری این بوستان به نام آب و آتش وجود برج های آتش و آبنماهای زیبایی است که در آن وجود دارند. این بوستان از سبک معماری مدرن بهره برده و وجود مجسمه های انتزاعی، رصدخانه گنبد مینا، تندیس های افسانه های ایرانی، فانوس دریایی، کبوترخانه، آب نماهای بزرگ و زیبا، برج آتش و آلاچیق های متعدد از زیبایی های آن محسوب می شوند.

از دیگر جاذبه های این بوستان می توان به پل طبیعت اشاره کرد که پارک آب و آتش را به پارک طالقانی متصل می کند. پارک آب و آتش با نام دیگری به نام بوستان حضرت ابراهیم نیز شناخته می شود. برج های آتش که از جاذبه های دیدنی این بوستان محسوب می شوند 4 عدد می باشند و در ضلع شرقی بوستان قرار گرفته اند و ارتفاعی حدود 10 متر دارند. هر شب هنگام غروب آفتاب شعله های آتش را با ارتفاع 1 الی 8 متر را از خود به سمت آسمان ارسال می کنند. این بوستان در سال 1388 و با مساحت 24 هزار متر مربع در اراضی منطقه عباس آباد افتتاح گردیده است.

پارک آب و آتش کجاست

پارک آب و آتش در منطقه عباس آباد تهران واقع شده است و برای دسترسی به آن از طریق مترو می توانید در ایستگاه حقانی از مترو پیاده شده و با حدود 15 دقیقه پیاده روی در کنار بزرگراه شهید حقانی به غرب، خود را به این بوستان برسانید.

آدرس پارک آب و آتش: تهران، ابتدای بزرگراه حقانی، خیابان آفریقا، بعد از چهارراه جهان کودک

پارک هنرمندان (پارک ایرانشهر)

پارک هنرمندان را با نام پارک ایرانشهر نیز می شناسند. قدمت این پارک هم به دوره قاجار بازمی گردد. امروزه به یکی از پاتوق های هنرمندان و هنر دوستان تبدیل گردیده است و آثار هنری زیبایی در گوشه و کنار پارک به چشم می خورند. در پارک هنرمندان تمام امکانات تفریحی و رفاهی فراهم شده تا علاقمندان بتوانند لحظات خوشی را در این پارک سپری کنند. از زمین بازی کودکان گرفته تا زمین های فوتبال و بسکتبال و وسایل ورزشی همگی گرد هم آمده اند تا به پاری تبدیل شود که برای هر سن و سلیقه ای مناسب باشد.

خانه هنرمندان نیز که در ضلع جنوبی پارک جای گرفته است یکی از مجموعه های هنری و فرهنگی تهران می باشد که در آن مراسم های مختلف هنری و فرهنگی و…. برگزار می گردد. این محل که اکنون به پارک هنرمندان شناخته می شود در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده بود که پس از تکمیل آن، در اختیار پسرش قرار گرفت. در آن زمان این باغ با نام فیشر آباد شناخته می شد. حوض های آبی که در برخی جاهای پارک قرار گرفته اند، باعث تلطیف هوای پارک و زیبایی آن شده اند.

مسیر دسترسی به پارک هنرمندان

پارک هنرمندان در منطقه 7 شهرداری تهران و در خیابان ایرانشهر واقع شده است و از همین رو آن را با نام ایرانشهر نیز می شناسند و به یکی از جاهای دیدنی تهران تبدیل شده است. اگر می خواهید برای دسترسی به ای پارک از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید، بهترین راه می تواند استفاده از مترو باشد. در این صورت می بایست در ایستگاه مترو طالقانی از مترو پیاده شده و حدود 5 دقیقه به صورت پیاده جهت غرب خیابان طالقانی را پیش بگیرید تا به خیابان ایرانشهر برسید. پارک هنرمندان در این خیابان قرار دارد.

آدرس پارک هنرمندان: تهران، خیابان طالقانی، خیابان ایرانشهر

پارک دانشجو

پارک دانشجو یکی از معروف ترین پارک های تهران بوده و به علت قرار گرفتن آن در مرکز شهر و چهارراه ولیعصر بسیاری از دانشجویان و هنرمندان در آن به گردهمایی می پردازند. یکی دیگر از دلایل شهرت و محبوبیت پارک دانشجو وجود ساختمان مدور تئاتر شهر می باشد. در زمان های گذشته این پارک را با نام پارک پهلوی می شناختند. دلیل نامگذاری پهلوی برای آن این است که در گذشته محل اسکان زاغه نشینام بود و حکومت پهلوی تصمیم گرفت که زاغه نشینان را به حومه شهر منتقل کنند و پارکی را به عنوان مرکز فرهنگی و دانشجویی تاسیس کنند.

پارک دانشجو در سال 1346 در مساحتی به وسعت 3 هزار و 200 متر مربع افتتاح گردید. امروزه پارک دانشجو به یکی از دیدنی های تهران تبدیل شده است. به دلیل قرار گرفتن کتابخانه در آن، همچنین مکان بسیار مناسبی برا کتاب دوستان به شمار می رود. سبک معماری پارک دانشجو به سبک پست مدرن طراحی گردیده است. طراح ساختمان گرد و زیبای تئاتر شهر شخصی به نام بیژن صفاری بوده که آن را به دستورن فرح پهلوی ساخته است. امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی نیز در این پارک وجود دارد و زمین بازی که برای کودکان در نظر گرفته شده در ضلع جنوب شرقی پارک و در مساحت 450 متر مربع می باشد.

پارک دانشجو کجاست

پارک دانشجو یکی از جاذبه های دیدنی تهران است که در مرکز شهر تهران واقع شده است. این پارک در چهارراه ولیعصر و در تقاطع خیابان های انقلاب و ولیعصر قرار گرفته است. بهترین مسیر دسترسی به پارکدانشجو استفاده از مترو می باشد که در این صورت در ایستگاه تئاتر شهر از مترو پیاده شده و از خروجی اصلی تئاتر شهر وارد این پارک زیبا و دلنشین شوید.

آدرس پارک دانشجو: تهران، خیابان انقلاب اسلامی، چهارراه ولیعصر

پارک دانشجو

پارک آبشار تهران

پارک آبشار تهران یکی از پارک های کوهستانی بوده و در غرب تهران واقع شده است. در مجموعه پارک آبشار تهران علاوه بر آب و هوای پاکیزه، می توانید از فضای زیبای آن که متشکل از آبشار مصنوعی و کوهستان است لذت ببرید. تمام آن چه در این پارک وجود دارند مصنوعی بوده و به دست انسان ساخته شده اند، اما به قدری زیبا هستند که چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کنند. این مجموعه حدود 200 هکتار مساحت دارد.

هنگامی که در محوطه پارک قرار بگیرید، صدای طبیعت که شامل صدای آب، آواز پرندگان و پیچیدن صدای باد در میان درختان همگی می توانند آرامشی را در شما ایجاد کنند. پارک آبشار تهران که یکی از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود می تواند مکان بسیار خوبی برای دوری از شلوغی و آلودگی شهر تهران باشد. با کوهنوردی در مسیر کوهپیمایی این پارک می توانید چشم انداز بی نظیری از تهران داشته باشید. وجود امکانات رفاهی و تفریحی متعدد در این پارک باعث شده طرافداران زیادی پیدا کند و آن را برای گردش آخر هفته و یا یک روز تعطیل انتخاب کنند.

دسترسی به پارک آبشار تهران

اگر می خواهید به پارک آبشار تهران دسترسی پیدا کنید بهترین روش استفاده از خودروی شخصی و یا تاکسی می باشد. در صورت استفاده از خودروی شخصی می بایست وارد بزرگراه همت شده و آن را تا انتها طی کنید. سپس به خروجی شهرک شهید باقری خواهید رسید که باید با توجه به تابلوهای راهنما به سمت پارک آبشار تهران روانه شوید.

آدرس پارک آبشار تهران: تهران، انتهای بزرگراه همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران

پارک ستارخان تهران

پارک ستارخان یکی از پارک های زیبای تهران است که در منطقه 2 تهران و در خیابان ستارخان قرار دارد. این پارک 7 هزار متر مربع مساحت دارد و قدمت آن به حدود 50 سال گذشته می رسد. هنگام ورود به پارک مجسمه ستارخان را مشاهده می کنید. فضای پارک ستارخان بسیار سرسبز بوده و درختانی همچون سرو، چنار، کاج سدروس، کاج نوئل، اقاقیا و… دیده می شوند که باعث شده اند هوای پارک بسیار مطلوب و دلچسب شود.

تمام امکانات تفریحی و رفاهی جهت رفاه حال مردم در پارک ستارخان تعبیه شده است و باعث شده به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل شود. آلاچیق هایی که در پارک وجود دارند بسیار جای مناسبی برای برپایی بساط پیک نیک و دورهمی های دوستانه و خانوادگی می باشد.

پارک ستارخان تهران کجاست

پارک ستارخان در منطقه 2 و در خیابان ستارخان واقع شده است و برای دسترسی به آن می توانید علاوه بر خودروی شخصی از مترو نیز استفاده نمایید. در این صورت باید در یکی از ایستگاه های توحید، شادمان و یا دانشگاه شریف از مترو پیاده شوید و سوار تاکسی هایی شوید که به سمت خیابان ستارخان حرکت می کنند.

پارک پلیس

اگر در شرق تهران به دنبال پارک یا بوستانی زیبا هستید، می توانید پارک پلیس را برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب کنید. این پارک در محله باغ مجیدیه یا باغ اناری واقع شده است. خیابانی بین پارک پلیس قرار گرفته است و باعث شده این پارک به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم گردد، بدین گونه که نیمه شمالی پارک حدود 27 هکتار مساحت و نیمه جنوبی آن نیز حدود 24 هکتار مساحت دارد. راه ارتباطی میان این دو نیمه پارک از طریق پل عابر پیاده میسر می گردد. بخش شمالی پارک به دلیل داشتن تعداد زیادی درخت انار، به باغ اناری معروف شده بود و بخش جنوبی آن نیز با جنگل های لویزان ارتباط برقرار می کرد.

در سال 1382 و در هفته پلیس تصمیم بر آن شد که نام این پارک از باغ اناری یا باغ مجیدیه به پارک پلیس تغییر کند. این بوستان طراحی خود را از سبک باغ های ایرانی الهام گرفته است و استخرهای مملو از آب باعث طراوت بیشتر آن شده اند. پارک پلیس از گونه های گیاهی متنوعی بهره می برد که می توان به درختان اقاقیا، پیراکانتا، بیدمجنون، کاج، سرو تبریزی و… اشاره کرد. یکی از معروف ترین دیدنی های داخل پارک پلیس که در بخش میانی آن قرار دارد عمارت ارباب هرمز می باشد که یکی از منحصر به فردترین آثار تاریخی به جا مانده از دوران قاجار محسوب می شود. این بوستان نیز همانند بسیاری از بوستان های دیگر از اممانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار است که باعث شده یکی از بهترین مکان های دیدنی تهران محسوب شود و بازدیدکنندگان بسیاری به سمت آن روانه شوند.

راه های دسترسی به پارک پلیس

برای دسترسی به پارک پلیس می توانید هم با خودروی شخصی و هم از مترو استفاده کنید. برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه شهید باقری و یا تهرانپارس از مترو پیاده شوید و به وسیله تاکسی خود را به فلکه چهارم تهرانپارس برسانید.

آدرس پارک پلیس: تهران، فلکه چهارم تهرانپارس، خیابان توحید

پارک پلیس

موزه سینمای ایران

موزه سینمای ایران در یکی از معروف ترین جاهای دیدنی تهران قرار گرفته و خود نیز یکی از مشهورترین دیدنی های تهران می باشد. درواقع موزه سینمای ایران در سال 1377 توسط عزت الله انتظامی، عباس کیارستمی و برخی دیگر از هنرمندان پیشکسوت در عرصه سینما در خیابان لاله زار تهران تاسیس شد و در آن میراث با ارزش سینمای ایران نگهداری می شد. اما در سال 1381 تصمیم بر آن شد که این موزه را به باغ فردوس در خیابان ولیعصر تهران منتقل کنند.

در این موزه 9 تالار با ویژگی های مختلف وجود دارد. ساختمانی که موزه سینمای ایران در آن قرار گرفته دو طبقه بوده با نام عمارت باغ فردوس شناخته می شود و بنایی سفید رنگ با گچبری های زیبا و سبک معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی می باشد. این موزه در یکی از باغ های زیبای تهران و در منطقه ای خوش آب و هوا قرار گرفته و از امکانات رفاهی متعددی برخوردار است. برای بازدید از این مجموعه می توانید در روزهای یکشنبه تا جمعه از ساعت 10 صبح الی 18 عصر و در روزهای تعطیل نیز از ساعت 14 بعد از ظهر الی 19 عصر مراجعه کنید.

موزه سینمای ایران کجاست

موزه سینمای ایران در خیابان ولیعصر تهران واقع شده و یکی از مسیرهای دسترسی به آن استفاده از اتوبوس های بی آر تی می باشد. برای استفاده از اتوبوس های بی آر تی می توانید در ایستگاه باغ فردوس پیاده شوید و پس از پیاده روی نسبتا کوتاهی به موزه سینمای ایران دسترسی پیدا کنید.

آدرس موزه سینمای ایران: تهران، خیابان ولیعصر، قبل از میدان تجریش، کوچه بخشایش

روستای وردیج

اگر در حوالی تهران به دنبال جایی در طبیعت هستید که بتوانید از شلوغی و آلودگی شهر دور شوید، روستای وردیج و واریش که در حاشیه غرب و نزدیک به منطقه کن می باشند بروید. روستای وردیج و واریش یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تهران در فصل پاییز بوده و به دلیل مومقعیت جغرافیایی آن که در کوهستان می باشد از آب و هوایی کوهستانی برخوردار است و در فصل زمستان اهالی آن روستا را ترک کرده و مناطق گرمسیر کوچ می کند.

در فصل پاییز این روستا در زیباترین حالت خود قرار داشته و رنگ های بی نظیری را به خود می گیرد. روستای وردیج در ارتفاع 1850 متر از سطح دریا قرار گرفته است. برای آخر هفته ها و یا تعطیلات کوتاه می تواند مقصد گردشگری بسیار مناسبی برای پایتخت نشینان به شمار رود. در این صورت می توانند از هوای پاک و تمیز روستا بهره کافی را ببرند. از دیدنی های روستای وردیج و واریش می توان به دامنه ارواح سنگی و یا آبشار لت مال اشاره کرد.

روستای وردیج کجاست

اگر از تهران می خواهید به روستای وردیج بروید، می توانید یکی از بزرگراه های همدانی، خرازی و یا اتوبان تهران – کرج اقدام نمایید. در اتوبان خرازی ورودی به سمت جاده وردیج – واریش دارد که می توانید خود را به اتوبان همت برسانید و در امتداد غربی اتوبان همت وارد بزرگراه خرازی شوید. حدود 8 کیلومتر که پیش بروید، به مسیر خروجی جاده وردیج – واریش می رسید.

آدرس روستای وردیج: تهران، منتهی الیه تهران، بخش کن و سولقان

امامزاده صالح (ع)

هنگامی که نام تجریش به گوشمان می خورد، اولین چیزی که در ذهنمان تداعی می شود امامزاده صالح (ع) می باشد. امامزاده صالح توانسته شکل و رنگ خاصی به این منطقه از شمال تهران ببخشد و تبدیل به یکی از جاهای دیدنی تهران شود. امامزاده صالح تجریش فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) بوده که به شهر تهران آمده و در منطقه تجریش سکونت گزیده است و پس از چندی ایشان را در همین منطقه به شهادت رساندند. در زمان قاجار و در سال 700 هجری قمری بارگاهی برای ایشان ساخته شد و تا به امروز چندین مرتبه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

به مروز زمان بناهای دیگری در اطراف امامزاده صالح (ع) ساخته شد و بر اهمیت این منطقه افزودند. ورودی اصلی امامزاده صالح (ع) جنب بازار تجریش قرار داشته و معماری زیبای آرامگاه ایشان بسیار چشم نواز می باشد. پس از ورود به صحن امامزاده، مقبره شهدا را مشاهده خواهید کرد که اغلب زائرین به زیارت شهدا نیز می روند و فاتحه برای آن ها قرائت می کنند. همچنین در بخش دیگری از محوطه قسمتی را خواهید دید که کبوترها تجمع کرده اند و به خوردن دانه هایی که مردم برای آن ها میریزند، مشغول هستند. حوض نسبتا بزرگی نیز در مقابل ورودی قرار دارد که بر زیبایی محوطه افزوده است. پاک بودن و تمیز بودن داخل حرم و محوطه بیرون حرم مورد رضایت تمام زائرین قرار گرفته است. امامزاده صالح (ع) در تاریخ 28 فروردین سال 1351 با شماره 909 به ثبت ملی رسیده است.

امامزاده صالح (ع) کجاست

نزدیک ترین ایستگاه مترو به امامزاده صالح (ع) ایستگاه مترو تجریش است که پس از پیاده شدن در این ایستگاه می توانید به صورت پیاده به سمت امامزاده صالح (ع) حرکت کنید و در این مسیر جاذبه های دیدنی زیادی از جمله بازار تجریش در مسیرتان قرار دارد را مشاهده کنید. پس از چند دقیقه پیاده روی به امامزاده صالح (ع) خواهید رسید.

آدرس امامزاده صالح (ع): تهران، ضلع جنوب شرقی میدان تجریش

امامزاده صالح

کاخ مرمر تهران

پیش از هرچیز باید بدانیم که کاخ مرمر تهران با کاخ مرمر رامسر متفاوت بوده و قدمت آن به دوره حکومت پهلوی بازمی گردد. این کاخ در سال 1316 هجری شمسی بنا شد و در سال 1355 به منظور آشنایی مردم با زندگی و کار سلسله پهلوی بیشتر آشنا شوند به موزه پهلوی تبدیل شد. دلیل نامگذاری این بنا به کاخ مرمر تهران به دلیل وجود ستون های مرمری سبز رنگ می باشد که در تمام نمای بیرونی کاخ قرار داده شده است.

این کاخ بعد از انقالب در اختیار کمیته قرار گرفت و پس از آن مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را در دست گرفت. پس از چندی بنیاد مستضعفان در این کاخ مستقر شد و در نهایت در سال 1398 آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان شد و با نام موزه هنر ایران شناخته شد. در کاخ موزه مرمر اشیاء با ارزش دوره پهلوی اول و دوم قابل مشاهده هستند. کاخ مرمر تهران در تاریخ 30 خرداد سال 1357 با شماره 1606 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

زمان بازدید از کاخ مرمر تهران

برای بازدید از کاخ موزه مرمر تهران در نیمه اول سال از ساعت 9 صبح الی 12 ظهر و در نیمه دوم سال از ساعت 9 صبح الی 17 بعد از ظهر می توانید اقدام نمایید.

آدرس کاخ مرمز تهران: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان ولیعصر

باغ پرندگان تهران

یکی از جاذبه های گردشگری تهران باغ پرندگان تهران می باشد که با نگه داشتن بیش از 100 گونه پرنده زیبا توانسته به بزرگترین باغ پرندگان خاورمیانه تبدیل شود. این باغ پرندگان در شرق تهران و در مساحتی بالغ بر 20 هکتار واقع شده است. این باغ از دو فاز تشکیل شده و فاز اول آن در اردیبهشت سال 1392 افتتاح گردید. باغ پرندگان تهران از دو بخش تشکیل شده که یکی از آن ها دشتچر نام دارد و در آن پرندگانی که قادر به پرواز نیستند نگهداری می شود و بخش دیگر نیز آبچر نام دارد که پرندگان آبزی در آن نگهداری می شوند.

اگر جزء آن دسته از افرادی باشید که علاقمند به پرندگان هستید، باغ پرندگان تهران یکی از بهترین جاهایی است که می توانید انواع مختلفی از پرندگان را از نزدیک مشاهده کنید. یکی از جالب توجه ترین بخش های این باغ پرندگان وجود کبوترخانه ای است که در محدوده خیابان کوهستان قرار دارد. امکانات رفاهی متعددی در این باغ برای رفاه حال بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است که شامل نیمکت های چوبی و آلاچیق های زیبا می شوند. اگر برای گردش یک روزه به دنبال جاذبه ای دیدنی و گردشگری در تهران هستید، گردش و بازدید در باغ پرندگان می تواند گزینه بسیار مناسب و خوبی باشد.

قیمت بلیط ورودی و ساعت کاری باغ پرندگان

بازدیدکنندگان برای بازدید و ورود به باغ پزندگان می بایست بلیطی با قیمت 28 هزار تومان تهیه کنند. همچنین ساعت کاری این باغ شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11 ظهر الی 20 غروب و در روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 9 صبح الی 20 غروب می باشد.

آدرس باغ پرندگان تهران: بزرگراه شهید بابایی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاین کندرو شهرک امید، خیابان کوهستان

خیابان ولیعصر

یکی از اصلی ترین شاهراه های تهران را خیابان ولیعصر تشکیل می دهد که شمال را به جنوب اتصال می دهد. خیابان ولیعصر تهران حدود 18 کیلومتر طول دارد که از میدان راه آهن شروع شده و تا میدان تجریش ادامه میابد. در طول این خیابان بسیاری از دیدنی های تهران قرار گرفته اند و به دلیل طول قدمت بالایی که دارد و جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی که در آن وجود دارد در تاریخ 7 دی سال 1390 به لیست آثار ملی ایران اضافه شد. قدمت این خیابان به زمان قاجار بازمی گردد و در زمان های گذشته استفاده از آن برای عموم مردم آزاد نبود و تنها پادشاهان، شاهزادگان و افراد دولتی اجازه استفاده از آن را داشتند.

رضاخان نام جاده اختصاصی پهلوی را برای این خیابان انتخاب کرد. از سال 1300 درختکاری های خیابان ولیعصر و جاری شدن نهرهای آب در آن شروع شد و همچنین چند سال بعد بلدیه تهران اقدام به سنگ فرش آن نمود. هرچه از زمان تاسیس خیابان ولیعصر می گذرد بر دیدنی ها و اهمیت آن افزوده می شود. همچنین به دلیل طولانی بودن مسافت آن، بخش هایی از 4 منطقه شهرداری تهران را شامل می شود که شمالی ترین بخش آن میدان تجریش و جنوبی ترین بخش آن میدان راه آهن می باشد. میدان ولیعصر تهران نیز که یکی از مهمترین و پر ترددترین میدان های اصلی تهران است و سه مورد از خیابان های اصلی تهران را به یکدیگر اتصال می دهد.

خیابان ولیعصر در امتداد شمال و جنوب، بلوار کریم خان در ضلع شرقی و بلوار کشاورز نیز در ضلع غربی میدان ولیعصر قرار دارند. از ابتدای خیابان ولیعصر تا انتهای آن بسیاری از مهمترین جاذبه های دیدنی تهران که شامل مراکز خرید، تجاری، تفریحی و فرهنگی می باشد وجود دارند. پاییزهای خیابان ولیعصر بسیار معروف و دیدنی است. درختان انبوه و بلندقامت این خیابان در زیباترین حالت ممکن خودنمایی می کنند.

خیابان ولیعصر از جاهای دیدنی تهران

پارک ولایت

پارک ولایت یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تهران می باشد که در منطقه پادگان قلعه مرغی تهران واقع شده است. این پارک در سال 1390 در مساحت 270 هکتار ساخته شده و به یکی از باصفاترین پارک های سرسبز شهر تهران تبدیل گردیده است. جهت رفاه حال بازدیدکنندگان امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی در پارک ولایت تعبیه شده است و یکی از پارک های تازه تاسیس این شهر به شمار می رود. امکانات تفریحی پارک ولایت شامل قلعه شادی، بانجی جامپینگ، دیوارنوردی، شهر ورزش، پاراگلایدر، صخره نوردی و…. می باشند.

اما امکانات تفریحی پارک به تنها به این موارد ختم نمی شود و بازهم ادامه دارد. از جمله امکانات ورزشی پارک ولایت زمین های والیبال، فوتبال، تنیس و بسکتبال می باشند. یکی دیگر از ویژگی های جالب توجه پارک مذکور اختصاص یافتن حدود 60 هزار متر از مساحت آن به بانوان می باشد که می توانند با مراجعه به این بخش به راحتی به گردش و تفریح ادامه دهند. تمام این موارد در کنار هم جمع شده اند تا یک پارک بسیار باصفا و گردشگری را به وجود آورند تا در زمره بهترین مکان های دیدنی تهران قرار گیرد.

مسیر دسترسی به پارک ولایت تهران

برای دسترسی به پارک ولایت می توانید از طریق اتوبان نواب وارد بزرگراه شهید تندگویان شوید و پس از آن از خروجی پادگان به سمت خیابان عبیدی حرکت کنید.

آدرس پارک ولایت: تهران، انتهای اتوبان نواب، تقاطع اتوبان شهید تندگویان

پارک اندیشه

پارک اندیشه که با نام های دیگری مانند پارک شهید منفردنیاکی و پارک هلال احمر نیز شناخته می شود یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود. پارک اندیشه به واسطه نورپردازی های رنگارنگ و تک رنگی که دارد در میان پایتخت نشینان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر در ساعات شبانه به این بوستان زیبا سری بزنید نورپردازی های رنگی را خواهید دید که آن را نسبت به دیگر پارک های تهران متمایز ساخته است. از جمله دیدنی های داخل این بوستان می توان به فرهنگسرای اندیشه اشاره کرد که فعالیت خود را از سال 1373 شروع کرد.

این فرهنگسرا از بخش های مختلفی همچون نگارخانه، سالن آمفی تئاتر، سالن اجتماعات و کتابخانه اندیشه تشکیل شده است. این بوستان به دلیل داشتن درختان انبوه و بلندقامت نقش به سزایی در تلطیف هوای شهر تهران ایفا می کند. این پارک دارای مساحتی بالغ بر 3 هکتار و مابین خیابان های شریعتی و سهروردی شمالی قرار گرفته است. بوستان اندیشه امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی را در اختیار بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می دهد. در ایام نوروز جشنوراه هایی در این بوستان برگزار می شود که سنت های اصلی ایرانی را به نمایش می گذارد. می توانید روی نیمکت هایی که در پارک وجود دارند بنشینید و از دیدن رقص نورهای زیبای پارک لذت ببرید.

دسترسی به پارک اندیشه با مترو

اگر می خواهید با وسیله نقلیه عمومی به پارک اندیشه بروید، بهترین راه استفاده از مترو می باشد. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این بوستان ایستگاه شهید قدوسی می باشد. هنگامی که در این ایستگاه از مترو پیاده شدید حدود 1 کیلومتر تا رسیدن به پارک پیاده روی در پیش دارید.

آدرس پارک اندیشه: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان

پارک گفتگو

پارک گفتگو باتوجه به امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی که دارد، در حال حاضر به یکی از پاتوق های پایتخت نشینان تبدیل شده است. این بوستان در سال 1382 در مساحت 114 هزار و 580 متر مربع افتتاح گردید و به عنوان یکی از مناسب ترین و معروف ترین جاهای دیدنی تهران شناخته شده است. همچنین نمایشگاهی دائمی و تخصصی گل و گیاه در آن برگزار می شود. برای طراحی فضای این پارک از معماری ایرانی و بسیاری کشورهای دیگر استفاده شده است. تنوع باغ ها در این پارک زیاد بوده و علاوه بر باغ ایرانی، باغ هایی همچون باغ چینی، باغ انگلیسی، باغ ایتالیایی، باغ فرانسوی و… دیده می شوند.

ساختمان کوشکی که در انتهای باغ ایرانی ساخته شده، معماری دوره قاجار را در ذهنمان تداعی می کند. همچنین بوستان گفتگو از پوشش گیاهی متنوع بهره برده و همین باعث شده به طراوت پارک افزوده شود. از امکانات متنوعی که در این پارک برای عموم مردم قرار داده شده می توان از زمین بازی کودکان، مسیر دوچرخه سواری، خانه اسباب بازی، زمین اسکیت، مسجد، رستوران، مسیرهای مناسب پیاده روی و سرویس بهداشتی نام برد. پیشنهاد می شود اگر به دنبال جاذبه ای دیدنی و گردشگری در تهران بودید، می توانید پارک گفتگو را انتخاب کنید و از گردش و تفریح در آن لذت ببرید.

پارک گفتگو کجاست

پارک گفتگو یکی از بوستان های غرب تهران می باشد که در منطقه 2 شهرداری تهران واقع شده است که از شمال به پل های تقاطع بزرگراه های شهید حکیم و شهید چمران، از شرق به بزرگراه چمران، از غرب به محله کوی نصر و از جنوب به خیابان جواد فاضل منتهی می شود.

آدرس پارک گفتگو: تهران، بزرگراه شهید حکیم، محله کوی نصر یا گیشا، انتهای خیابان پیروزی شرقی

پارک گفتگو یکی از جاهای دیدنی تهران

پارک ملت

پارک ملت یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های شهر تهران است که در مساحت 34 هکتار و در خیابان ولیعصر تهران احداث شده است. قدمت پارک ملت تهران به دوره پهلوی دوم می رسد که در سال 1345 آن را تاسیس نمودند. در زمان های گذشته آن را با نام بوستان شاهنشاهی می شناختند. داشتن پوشش گیاهی غنی و دریاچه مصنوعی نیز در این پارک باعث شده در تلطیف هوا نقش به سزایی ایفا کند و حدود 23 هکتار از اراضی این بوستان به چمن کاری، 2 هکتار به گل کاری و 2/3 هکتار نیز به جنگل کاری اختصاص داده اند.

مقابل ورودی پارک ملت که در خیابان ولیعصر تهران قرار دارد، مجسمه هایی انتزاهی نصب شده که باعث زیباتر شدن خیابان ولیعصر و به طور کلی زیباتر شدن چهره شهر شده است. امکانات تفریحی و رفاهی بسیار خوبی که در این بوستان قرار داده شده، باعث می شود تفرجگاه بسیار مناسبی برای تمام افراد با هر سلیقه و هر سنی باشد و به عنوان یکی از معروف ترین دیدنی های تهران شناخته شود. پردیس سینمایی ملت نیز از دیگر امکانات جالب توجهی است که در این بوستان وجود دارد. یکی از بهترین زمان های بازدید از پارک ملت تهران فصل پاییز می باشد، چرا که تمام درختان پارک به رنگ زرد و نارنجی تغییر رنگ داده اند و بهترین لوکیشن برای ثبت عکس های بی نظیر به شمار می رود.

مسیر دسترسی به پارک ملت با تاکسی

اگر قصد دارید به وسیله تاکسی خود را به پارک ملت در خیابان ولیعصر تهران برسانید می بایست با تاکسی خود را به پایانه ونک برسانید و سپس از میدان ونک با تاکسی و یا اتوبوس هایی که در آنجا قرار دارند، خود را به پارک ملت برسانید.

آدرس پارک ملت: تهران، خیابان ولیعصر، جنب بزرگراه نیایش

پارک شهرآرا تهران

پارک شهرآرا به عنوان یکی از پارک های محلی در غرب تهران شناخته شده که بسیاری از افراد محلی برای پیاده روی و یا ورزش به آن مراجعه می کنند. بوستان شهرآرا دارای مساحت 12 هزار متر مربع بوده و در سال 1392 احداث شده است. برای ساخت این پارک محلی، معماری خاصی در نظر گرفته نشده است. اما امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی در پارک شهرآرا قرار گرفته اند و آن را به یکی از مکان های دیدنی تهران تبدیل کرده اند. اگر عصرها به این پارک بروید، افراد سالمندی را مشاهده خواهید کرد که برای هواخوری به پارک آمده اند و دورهم جمع شده اند.

همچنین برخی دیگر با استفاده از وسایل ورزشی داخل پارک، مشغول ورزش هستند. از جمله پوشش گیاهی این بوستان می توان از درختان اقاقیا، چنار، سدروس، نارون و برخی دیگر درختچه ها کوچک و زیبا نام برد. از دیگر زیبایی های پارک شهرآرا می توان به مجسمه باقرخان اشاره کرد که اما متاسفانه در حال حاضر دیگر خبری از این مجسمه نبوده و آن را به سرقت برده اند.

دسترسی با خودروی شخصی به پارک شهرآرا

جهت دسترسی به پارک شهرآرا با خودروی شخصی می توانید از طریق بزرگراه جلال آل احمد از غرب به شرق اقدام نمایید و هنگامی که پل آزمایش را پشت سر گذاشتید وارد خیابان شهرآرا شوید. حدود 300 متر که پیش بروید، پارک مذکور را در سمت چپ مشاهده خواهید کرد.

پارک شهر

یکی از پارک های قدیمی و باصفای شهر تهران پارک شهر نام دارد که در سال 1339 هجری و در مرکز شهر تهران احداث گردیده است. هرچه از زمان تاسیس این پارک می گذرد، به امکانات تفریحی و رفاهی آن افزوده می شود و بدین جهت به یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران تبدیل شده است. این پارک دارای مساحتی حدود 25 هکتار می باشد و بالغ بر 17 هکتار از آن به فضای سبز اختصاص یافته است. جاذبه های دیدنی و امکانات این پارک به قدری زیاد است که با رفتن به آن می توانید تفریح کاملی را داشته باشید. از جمله امکانات تفریحی و رفاهی مجموعه پارک شهر می توان به زمین بازی کودکان، شهر بازی، آکواریوم پارک شهر، دریاچه مصنوعی و… اشاره کرد.

عمارت کوچکی در پارک وجود دارد که موزه صلح تهران در آن قرار گرفته است و این موزه ابزارآلات جنگ تحمیلی ایران و عراق و ماسک های ضد شیمیایی در خود نگهداری می کند. در بخش مرکزی پارک شهر باغ پرندگانی در مساحتی حدود 4 هزار و 400 متر مربع وجود دارد که انواع پرندگان زیبا نظیر طوطی، طاووس، بلدرچین، مرغ های زینتی و… را می توان مشاهده کرد. جاذبه های دیدنی پارک شهر به اینجا ختم نمی شود و باز هم ادامه دارد. کتابخانه مرکزی پارک شهر نیز یکی از قدیمی ترین، مجهزترین و بزرگترین کتابخانه های عمومی تهران محسوب شده که با داشتن حدود 100 هزار جلد کتاب شهرت پیدا کرده است. با رفتن به پارک شهر و گردش و تفریح در آن می توانید روز پرخاطره و به یادماندنی را برای خود رقم بزنید.

دسترسی به پارک شهر با مترو

یکی از ویژگی های خوب پارک شهر این است که مسیر دسترسی راحتی با مترو دارد که برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه حسن آباد از مترو پیاده شده و خیابان وحدت اسلامی را به سمت جنوب به صورت پیاده بروید. حدود 5 دقیقه که در این مسیر پیاده روی کنید، به این بوستان خواهید رسید.

آدرس پارک شهر: تهران، خیابان وحدت اسلامی

پارک شهر دیدنی های تهران

پارک ژوراسیک

پارک ژوراسیک که با نام ژوراسیک پارک نیز شناخته می شود، یکی از پارک های جدید تاسیس شده در محله سعادت آباد تهران است که با وارد شدن به آن، به میلیون ها سال گذشته بازمی گردید و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران شناخته می شود. وجود مجسمه های متحرک دایناسورها در ابعاد بزرگ، برای کودکان بسیار هیجان انگیز بوده و می توانند ساعاتی را در پارک ژوراسیک در میان دایناسورهای غول پیکر سپری کنند. وجود نورپردازی ها و صداپردازی های فوق العاده ای که در پارک ژوراسیک به کار گرفته شده، بر هیجان آن افزوده است. مجسمه های وجود در این پارک تنها دایناسورها نیستند و علاوه بر آن ها تمساح، فیل و خرس قطبی نیز قرار دارند.

در ژوراسیک پارک امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی قرار داده شده تا بازدیدکنندگان بتوانند اوقات خوشی را در این پارک سپری کنند. شما می توانید در این پارک با شیوه زندگی، خواب و تغذیه دایناسورها آشنا شوید. احتمالا پس از گردش و تفریح در پارک، به دنبال جایی خواهید گشت که در آن استراحتی کنید و غذا، میان وعده یا نوشیدنی دلچسبی را میل کنید که در این صورت می توانید به ژوراشاپ مجموعه مراجعه کند. برای دسترسی به این جاذبه دیدنی و گردشگری می توانید علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید.

هزینه ورودی پارک ژوراسیک

بازدیدکنندگان جهت ورود به پارک ژوراسیک می بایست بلیطی به بهای 25 هزار تومان (سال 1399) تهیه کنند.

آدرس پارک ژوراسیک: تهران، سعادت آباد، انتهای بلوار پاکنژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق

پارک پرواز

پارک پرواز یکی از پارک های زیبای شهر تهران بوده که دارای مساحت 131 هزار و 303 متر مربع می باشد و در سال 1387 در محله سعادت آباد تهران احداث شده است. پارک پرواز به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات بالا، از آب و هوای بسیار تمیز و معتدلی برخوردار می باشد. معماران و هنرمندان ایرانی طراحی بسیار جالب و زیبایی را برای این پارک در نظر گرفته اند و به همین دلیل به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته شده است. از آنجایی که پارک پرواز در ارتفاعات بالاتری از سطح زمین قرار گرفته است، هنگامی که در آن قرار دارید می توانید چشم انداز بی نظیری از شهر تهران را در مقابل خود تماشا کنید. این پارک یکی از بهترین مکان ها برای ورزش کردن می باشد.

همچنین یکی از بهترین ورزش هایی که می توان در پارک پرواز به آن پرداخت، اسکیت می باشد. وجود شیب های ملایم در زمین های این پارک، بر جذابیت های ورزش اسکیت افزوده است. همچنین اگر جزء علاقمندان به شطرنج هستید، می توانید از میزهای مخصوص شطرنج که در گوشه و کنار پارک پرواز قرار داده شده، در هوای پاک بشینید و به شطرنج بازی کردن بپردازید. اگر پس از گردش و تفریح در پارک هوس غذا یا میان وعده ای خوشمزه به سرتان زد می توانید از رستورانی که در پارک قرار گرفته غذای مورد علاقه خود را سفارش دهید و از طعم بی نظیر آن در فضایی متفاوت لذت ببرید. آلاچیق هایی که در پارک قرار داده شده می تواند بهترین گزینه برای برپایی پیک نیک و دورهمی های خانوادگی و دوستانه به شمار رود.

دسترسی به پارک پرواز با مترو

در ابتدا بهتر است بدانید که هیچ ایستگاه مترویی در نزدیک پارک وجود نداشته و نزدیک ترین ایستگاه به پارک پرواز، ایستگاه مترو میدان صنعت می باشد. پس از پیاده از در ایستگاه مترو میدان صنعت، می توانید از تاکسی و یا اتوبوس هایی که در میدان صنعت هستند برای رسیدن به پارک پرواز استفاده کنید.

آدرس پارک پرواز: تهران، سعادت آباد، بعد از میدان سرو، میدان بهرود

پارک شریعتی تهران

پارک شریعتی یکی از قدیمی ترین پارک های تهران بوده، به این معنی که حدود 50 سال از ساخت آن می گذرد. این پارک در ابتدا پارک کوروش نام داشته و بعد از انقلاب به نام پارک شریعتی تغییر یافته است. در زمان های گذشته این پارک در مسیر عبور رودخانه دربند بود، اما هنگامی که تصمیم به ساخت پارک شریعتی شد، مسیر رودخانه به وسیله کانال مسدود شد و به بخش زیر این محدوده منتقل شد. پارک شریعتی در مساحتی بالغ بر 35 هزار متر مربع احداث شده است.

در این پارک علاوه بر نورپردازی های زیبا، می توان به پوشش گیاهی آن اشاره نمود که از درخت زیتون، زبان گنجشک، توت، سپیدار و … نام برد. امکانات تفریحی و رفاهی که در پارک شریعتی وجود دارند، همگی در کنار هم جمع شده اند تا بتوانند این پارک را به یکی از دیدنی های تهران مبدل کند. همچنین پارک کوروش یا همان شریعتی یکی از بهترین مکان ها برای پیاده روی به شمار می رود. در زمان های عصر، اغلب افراد سالمند ساکن این منطقه برای گذراندن اوقات فراغت خود به این پارک مراجعه می کنند.

دسترسی به پارک شریعتی با خودروی شخصی

ابتدا باید توجه داشته باشید که پارک شریعتی در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد قرار گرفته است. پس برای رفتن به این پارک باید بعد از به پایان رسیدن زمان طرح ترافیک اقدام نمایید. در این صورت ابتدا باید به خیابان شریعی قبل از پل ضرابخانه بروید و پس از پارک خودروی خود در محل مناسب، وارد پارک شوید.

آدرس پارک شریعتی: تهران، خیابان دکتر شریعتی، بعد از سیدخندان

پارک شریعتی تهران

پارک ارم

یکی از معروف ترین و هیجان انگیزترین جاهای گردشگری تهران پارک ارم می باشد که 3 شهربازی، باغ وحش و استخر روباز مخصوص بانوان را در خود جای داده است. پارک ارم را با نام مجموعه ارم سبز نیز می شناسند و یکی از پارک هایی است که در زمان قبل از انقلاب در سال 1353 تاسیس شده است. موسس این پارک شخصی به نام رحیم علی خرم می باشد. مجموعه تفریحی پارک ارم دارای مساحتی حدود 70 هکتار می باشد که به عنوان بزرگترین پارک کشور شناخته شده است. این مجموعه باتوجه به امکانات تفریحی و رفاهی و وسایل بازی مهیجی که دارد می تواند برای هر فردی در هر سنی مناسب باشد. در هرکدام از شهربازی های مجموعه پارک ارم، وسایل بازی متفاوتی وجود دارد.

باغ وحش بزرگی که در این مجموعه قرار دارد و از دیدنی های پارک ارم محسوب می شود در سال 1369 و در ضلع جنوبی پارک ساخته شده و در سال 1371 افتتاح گردید. همچنین باغ وحش مجموعه ارم نیز به عنوان بزرگترین باغ وحش شهر تهران شناخته شده است. امکانات تفریحی و رفاهی پارک ارم تمام نشده و باز هم ادامه دارد. استخرهای روباز مجموعه که مخصوص بانوان بوده، مورد استقبال بسیاری از بانوان قرار گرفته است. پارک ارم با داشتن دریاچه ای مصنوعی می تواند میزبان خوبی برای کسانی باشد که به ماهیگیری و قایقرانی علاقه دارند. یکی از بهترین ویژگی های مجموعه ارم سبز، قابلیت دسترسی با مترو می باشد. گردشگران می توانند با استفاده از مترو و پیاده شدن در ایستگاه ارم سبز و با 5 دقیقه پیاده روی به این مجموعه دسترسی پیدا کنند.

ساعت کاری مجموعه پارک ارم

شهربازی در روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 9:30 صبح الی 20 شب و در ایام تعطیل و روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 10 صبح الی 20 شب آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد.

آدرس پارک ارم: تهران، ابتدای اتوبان تهران – کرج

حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع)

حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) در یکی از مناطق قدیمی و مذهبی در جنوب تهران به نام شهرری واقع شده است که از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند و پراهمیت می باشد. حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) یکی از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) بوده و به دلایل مختلفی از جمله اهانت خلفای عباسی به آل پیغمبر، ناچار شد که به منطقه ری مهاجرت کند و در آنجا ساکن شود و در همانجا چشم بر جهان بستند. پیکر مطهر ایشان در سال 255 هجری قمری در محلی خارج از باروی شهرری به خاک سپرده شدند. مدتی که گذشت، محمدبن زید داعی علوی دستور داد تا بارگاهی ساده برای ایشان بسازند. هنگامی که وارد حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) می شوید، چشمتان به ضریح نقره ای رنگی می خورد که در زمان قاجار ساخته شده است.

در اطراف صحن حرم عبدالعظیم حسنی (ع) ایوان آینه در دو طرف، در قسمت شمال شرقی نیز ساختمان مدرسه امین السلطان و در قسمت غرب نیز باغ توتی قرار دارد. در ضلع شرقی حرم آرامگاه امامزاده طاهر (ع) قرار گرفته که بسیاری از زائرین علاوه بر زیارت حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به زیارت حرم امامزاده طاهر (ع) نیز روانه می شوند. اغلب مردم حرم عبدالعظیم حسنی (ع) را با نام شاه عبدالعظیم حسنی می شناسند. بسیاری از افراد مشهور در تاریخ از جمله ناصرالدین شاه قاجار، سیخ محمد خیابانی، ستارخان، عباس اقبال آشتیانی و محمد قزوینی در حرم شاه عبدالعظیم حسنی به خاک سپرده شده اند. جالب است بدانید که حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) در تاریخ 11 بهمن سال 1334 با شماره 406 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

ساعت بازدید از حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع)

زائرین می توانند در نیمه اول سال از یک ساعت پیش از اقامه اذان صبح تا 12:30 بامداد و در نیمه دوم سال یک ساعت پیش از اقامه اذان صبح تا 22:30 شب به زیارت بارگاه این بزرگوار که یکی از مکان های دیدنی تهران محسوب می شود بروند.

آدرس حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع): تهران، شهرری، خیابان مدرس، میدان مدرس

برج آزادی

برج آزادی نیز امروزه یکی از اصلی ترین نمادهای شهر تهران به شمار می رود که توسط معماری ایرانی به نام حسین امانت و طراحی آن نیز به دست مهندس محمد پورفتحی در سال 1349 ساخته شد. این برج در ابتدا با نام برج شهیاد شناخته می شد اما بعد از انقلاب اسلامی نام آن را به برج آزادی تغییر دادند. از زمان های گذشته تا به امروز بسیاری از افرادی که از شهرهای دیگر و یا خارج از کشور به شهر تهران می آیند، با این برج زیبا عکس های یادگاری می اندازند. سبک معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوره های مختلفی همچون هخامنشی، ساسانی و اسلامی بهره برده است. جاذبه های دیدنی این برج تنها به نمای بیرونی آن محدود نمی شود و بازدیدکنندگان می توانند از نگارخانه، موزه و کتابخانه برج آزادی دیدن کنند.

قرار گرفتن موقعیت مکانی برج آزادی در یکی از میدان های اصلی تهران و نزدیک بودن به پایانه مسافربری غرب باعث مشهورتر شدن آن شده و یکی از مهمترین جاهای دیدنی تهران به شمار می رود. برج آزادی دارای 45 متر ارتفاع می باشد. بازدیدکنندگان برای بازدید از نما و فضای بیرون این برج در هر ساعت از شبانه روز که بخواهند مراجعه کنند. اما برای بازدید از فضای داخلی و بخش های مختلف آن از ساعت 9 صبح الی 18 عصر اقدام نمایند. برج آزادی در تاریخ 26 اسفند سال 1353 با شماره 1008 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

مسیرهای دسترسی به برج آزادی

یکی از اصلی ترین و بهترین ویژگی های برج آزادی دسترسی آسان به آن می باشد. شما در هرکجای شهر تهران که باشید می توانید با خودروی شخصی و وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس های بی آر تی، مترو و تاکسی خود را به برج آزادی برسانید و از آن دیدن کنید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این برج ایستگاه آزادی می باشد.

آدرس برج آزادی: تهران، میدان آزادی

برج آزادی

پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه یکی از پارک هایی است که در سال های اخیر در شمال غربی تهران احداث شده است و توانسته به یکی از پرطرفدارترین پارک ها و دیدنی های تهران تبدیل گردد. پارک نهج البلاغه در دره فرحزاد قرار داشته و رودخانه ای کم آب در میان بوستان جریان پیدا کرده است و به عنوان وسیع ترین پارک دره ای کشور شناخته شد. این بوستان از 4 فاز تشکیل شده که فاز اول آن در سال 1388 و در مساحت 35 هکتاری افتتاح گردید. فاز دوم نیز در سال 1392 و مساحت 65 هکتاری افتتاح شد و فازهای سوم و چهارم نیز در سال های بعد در حد فاصل فرحزاد و خیابان جلال آن احمد احداث شدند که مساحت آن ها نیز به 200 هکتار می رسد.

طراحی این بوستان به شکل طبقه ای بوده و در امتداد مسیر رودخانه قرار گرفته است. رودی که از میان پارک عبور می کند، باعث شده پارک نهج البلاغه به دو بخش تقسیم گردد. پل معلقی روی بستر رودخانه قرار گرفته که دو بخش بوستان را به یکدیگر متصل می کند. یکی از جاذبه های دیدنی پارک نهج البلاغه مربوط به پل معلق آسمان می باشد که به عنوان نخستین پل معلق پایتخت و دومین پل معلق در کشور شناخته شده است. این پل دارای ارتفاع 65 الی 85 متر بوده و گنجایش 200 نفر به صورت هم زمان را دارد. امکانات تفریحی و رفاهی بسیار متنوعی در پارک نهج البلاغه برای بازدیدکنندگان فراهم آمده است.

مسیر دسترسی به پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه بین بزرگراه نیایش و بزرگراه همت قرار گرفته است. یکی از بهترین ویژگی های این بوستان، مسیر دسترسی آن مربوط می شود که افزون بر خودروی شخصی می توان با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز خود را به این پارک رساند. یکی از مسیرهای دسترسی با وسایل نقلیه استفاده از مترو بوده که می توان در ایستگاه میدان صنعت از مترو پیاده شده و با استفاده از تاکسی هایی که در میدان صنعت قرار داشته تا پارک بروید.

آدرس پارک نهج البلاغه: تهران، ما بین اتوبان همت و یادگار امام

خانه موتمن الاطبا

اگر علاقمند به بازدید از خانه های تاریخی و محله های قدیمی تهران هستید، خانه موتمن الاطبا یکی از خانه های قدیمی در محله عودلاجان می باشد. هنگامی که در این محله قدیمی قدم می زنید، بناها و خانه های تاریخی و قدیمی را خواهید دید که قدمت آن ها به دوره قاجار و پهلوی خواهد رسید. همچنین محله عودلاجان یکی از محله های اعیان نشین تهران به شمار می رفت. خانه موتمن الاطبا نیز که در این محله قرار داشته، از معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی بهره برده که به همین منظور، امروزه از آن به عنوان لوکیشن فیلم های سینمایی و سریال ها استفاده می کنند. یکی از معروف ترین سریال هایی که در این خانه بازی شده است، سریال شهرزاد می باشد. محله عودلاجان در خیابان پامنار قرار داشته که در زمان های گذشته یکی از مهمترین محله های تهران از لحاظ سیاسی و تاریخی بوده است.

این خانه یکی از نخستین خانه های سه طبقه تهران محسوب می شد. طبق نقشه ای که مهندس عبدالغفار برای ساخت خانه موتمن الاطبا در نظر گرفته بود، نشان می دهد که این خانه در سال 1270 ساخته شده است. هنگامی که این خانه تازه ساخته شده بود از بخش هایی نظیر خانه اصلی، باغچه ای در بخش شمال، خانه ای در قسمت غرب باغچه و حمام نیز در بخش جنوب غربی ساخته شده بود. اما با گذشت زمان بسیاری از قسمت های خانه موتمن الاطبا از بین رفته و تنها بخشی که مانده تنها بنای اصلی آن می باشد. همچنین مساحت این بنا حدود 800 متر مربع می باشد. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی هستند که علاقمند به بازدید از خانه های تاریخی بوده و در میان بازدید از جاهای دیدنی تهران، از این خانه تاریخی نیز دیدن می کنند. خانه موتمن الاطبا با شماره ثبت 3104 و در تاریخ 25 اسفند سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه موتمن الاطبا کجاست

خانه موتمن الاطبا در محله پامنار تهران که یکی از محدوده های طرح ترافیک می باشد واقع شده است. از همین رو بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو می باشد. برای این منظور می توانید در ایستگاه مترو بهارستان از مترو پیاده شده و به صورت پیاده به سمت خیابان امیرکبیر حرکت کنید تا به خیابان پامنار برسید. وارد خیابان پیامنار که شدید، مسیر آن را به سمت پایین پیش بگیرید تا بن بست موتمن الاطبا مقابل شما خودنمایی کند.

آدرس خانه موتمن الاطبا: تهران، چهارراه سرچشمه، خیابان امیرکبیر به سمت میدان امام خمینی، خیابان پامنار، کوچه موتمن الاطبا

موزه آبگینه

موزه آبگینه یکی از زیباترین موزه های کشور بوده که در خیابان سی تیر تهران قرار گرفته است و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران از آن یاد می شود. همچنین به عنوان یکی از مقاصد گردشگری علقمندان به موزه گردی می باشد. موزه آبگینه را نخستین و تنها موزه تخصصی در زمینه نگهداری شیشه و سفال های ارزشمند کشور به شمار می رود. خیابانی که موزه آبگینه تهران در آن قرار گرفته است، یکی از خیابان هایی است که بسیاری از بناهای تاریخی و قدیمی را در خود جای داده است، از همین از از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. جالب است بدانیم که موزه شیشه و آبگینه در خانه هشت ضلعی قوام السلطنه که یکی از چهره های سیاسی زمان قاجار و پهلوی بود، جای گرفته است.

دولت فرح پهلوی اقدام به خرید منزل قوام السلطنه برای دختر فرح پهلوی نمود و پس از آن، این محل را به موزه تبدیل کردند. ظروفی که در این موزه قرار داشته، بسیار دیدنی و چشم نواز می باشند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. در موزه آبگینه بالغ بر 2 هزار قطعه ظرف سفالی و شیشه ای نگهداری می شود که شمال 899 قطعه شی آبگینه و شیشه، 680 قطعه ظروف سفالی، 243 قطعه اشیاء با ارزش و قیمتی و 242 قطعه بلور می باشند. این اشیاء در 2 طبقه و 5 تالار نگهداری می شوند. موزه آبگینه از چندین تالار، حوضخانه، کتابخانه و ساختمان آموزشی تشکیل شده است. طراح این موزه یکی از معماران معروف و نامدار اتریشی به نام هانس هولاین می باشد. این موزه در خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر نرسیده به خیابان جمهوری واقع شده است.

ساعت بازدید از موزه آبگینه

موزه آبگینه در 6 ماه اول سال از ساعت 9 صبح الی 19 عصر و در 6 ماه دوم سال از ساعت 8 صبح الی 17 عصر آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد. اما این موزه در ایام شهات و سوگواری تعطیل می باشد.

آدرس موزه آبگینه: تهران، خیابان سی تیر، نرسیده به خیابان جمهوری اسلامی، پلاک 55

موزه آبگینه

پارک لاله

یکی از اصلی ترین و پرطرفدارترین جاهای دیدنی تهران را پارک ها و بوستان های محلی تشکیل می دهند. پارک لاله یکی از پارک های قدیمی و معروف در خیابان کارگر شمالی تهران است که به درخواست فرح پهلوی در سال 1345 ساخته شد و با نام فرح پهلوی شناخته شد. اما پس از انقلاب اسلامی در سال 1357 نام این پارک به پارک لاله تغییر یافت. نقشه طراحی پارک لاله توسط یکی از طراحان مشهور فرانسوی به نام ژوفه به همراه همکاران ایرانی انجام پذیرفت. این پارک دارای 35 هکتار مساحت بوده و امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی از جمله زمین های بازی کودکان، زمین های ورزشی، وسایل ورزشی، مسیرهای پیاده روی، مسیرهای دوچرخه سواری، میزهای مخصوص شطرنج، کتابخانه مخصوص کودکان و نوجوانان، مسجد، مرکز فرهنگی – هنری، آلاچیق های متعدد و سرویس بهداشتی در آن قرار گرفته اند.

پارک لاله از پوشش گیاهی بسیار متنوعی نظیر درختان سرو نقره ای، چنار، کاج، افرا، اقاقیا، صنوبر و … برخودار می باشد. این پارک می تواند محل بسیار مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت، ورزش و تفریح می باشد. از آنجایی که آب نماها و جوی های آب در پارک لاله به صورت مارپیچ ساخته شده اند، از سبک طراحی پارک های کشور ژاپن الهام گرفته شده است. بسیاری از خانواده ها هستند که یک روز تعطیل را انتخاب می کنند و به سمت پارک لاله روانه می شوند تا روزی به دور از آلودگی و هیاهو را در این پارک زیبا بگذرانند.

دسترسی به پارک لاله با استفاده از تاکسی

اگر می خواهید برای دسترسی به پارک لاله از تاکسی استفاده کنید، می توانید خود را به میدان ولیعصر، میدان هفت تیر و میدان انقلاب اسلامی رسانده و از تاکسی هایی که در آنجا هستند به سمت بلوار کشاورز، خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی می روند استفاده نمایید.

آدرس پارک لاله: تهران، خیابان کارگر شمالی، تقاطع بلوار کشاورز

پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان را که با نام پارک جنگلی شیان نیز می شناسند، یکی از بهترین مناطق دیدنی تهران بوده که در شمال شرقی تهران و یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق تهران قرار گرفته است. پارک جنگلی لویزان نیز یکی دیگر از پارک هایی که در زمان پهلوی دوم و در سال 1342 احداث شده است. این پارک دارای مساحت 1100 هکتار بوده و از بیشترین فضای آن جهت منطقه تفریحی استفاده شده است. پوشش گیاهی پارک جنگلی لویزان همانطور که نامش پیداست بسیار غنی بوده و درختان همچون سرو، کاج، زبان گنجشک، اقاقیا، توت و … در آن وجود دارند.

این پارک در ارتفاعات قرار داشته و به همین جهت منظره بی نظیری از تهران را در اختیار گردشگران قرار می دهد. در نیمه شرقی پارک جنگلی لویزان، باغ پرندگان تهران قرار داشته که دارای 23 هکتار مساحت بوده و بالغ بر 6 هزار و 500 پرنده از 55 گونه مختلف در آن نگهداری می شود. این باغ پرندگان از دو فاز دشتچر و آبچر تشکیل شده و یکی از مناسب ترین مکان هایی است که علاقمندان به پرندگان می توانند به آن مراجعه کنند و پرندگان را از نزدیک مشاهده کنند. برای ورودی پارک لویزان چندین ورودی قرار داده شده که در حال حاضر تنها دو تا از ورودی های آن قابل استفاده می باشند. این پارک جنگلی از امکانات رفاهی و تفریحی متعددی نظیر بوفه، کافی شاپ، وسایل ورزشی، چندین زمین بازی برای کودکان، سفره خانه سنتی، مجموعه ورزشی، تالارهای عروسی، هتل شیان، رستوران، آلاچیق، نیمکت های متعدد، کباب پز و سرویس بهداشتی برخوردار است.

پارک جنگلی لویزان کجاست

پارک جنگلی لویزان در ارتفاعات بخش شمیرانات در شمال شرق تهران واقع شده است. اگر می خواهید به این پارک زیبا و جنگلی بروید می بایست وارد اتوبان امام علی شده و در مسیر سمت شمال حرکت کنید. هنگامی که خروجی بزرگراه شهید زین الدین را پشت سر گذاشتید، با تابلوی شیان رو به رو خواهید شد. تابلوهای راهنما شما را به سمت پارک لویزان راهنمایی می کنند.

آدرس پارک جنگلی لویزان: تهران، اتوبان هنگام، بعد از چهارراه استقلال

کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی شهر تهران است که حدود 80 سال قدمت دارد و به زمان دوره پهلوی اول می رسد. بخش موزه در طبقه همکف و زیر همکف ساختمان کتابخانه قرار گرفته و اشیاء تاریخی و با ارزشی در سالن های این موزه نگهداری می شوند. کتابخانه موزه ملی ملک نیز توسط حاج حسین ملک در سال 1316 هجری شمسی افتتاح گردیده است. در این کتابخانه کتاب های بسیار با ارزشی قرار دارند که علاقمندان می توانند با مراجعه به این محل، کتاب های مورد علاقه خود را مطالعه نمایند. در سال 1343 حاج حسین ملک تصمیم گرفت موزه ای را در محل نزدیکی به کتابخانه خود احداث کند و در آن کتاب های بسیار ارزشمندی را قرار دهد. حاج حسین ملک تصمیم گرفت اشیاء ارزشمندی را نیز خریداری کند و در این موزه قرار دهد.

آقا ملک در سال 1323 زمینی را تحت عنوان باغ ملی ملک برای تاسیس موزه و کتابخانه خود وقف نموده بود. اما تا زمانی که در قید حیات بود محل جدید موزه و کتابخانه را ندید. این مجموعه از 6 بخش با عنوان های مجموعه سکه، قلمدان، آثار هنری، فرش، تمبر و مجموعه اشیائی که خانم ملک اهدا کرده بود تشکیل شده است. در کتابخانه موزه ملی ملک 1600 عنوان در 3 هزار و 540 جلد کتاب های چاپ سنگی وجود دارد. این مجموعه دیدنی که یکی از جاهای دیدنی تهران را شامل می شود، در خیابان امام خمینی و میدان مشق واقع شده است. این مجموعه در تاریخ 16 آذر سال 1376 با شماره 1940 به ثبت آثار ملی ایران رسید.

زمان بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک در نیمه اول سال از ساعت 8:15 صبح تا 16:45 بعد از ظهر و پنجشنبه ها از ساعت 8:15 صبح تا 15:45 بعد از ظهر و در نیمه دوم سال از ساعت 8:30 صبح الی 16:15 بعد از ظهر و پنجشنبه ها از ساعت 8:30 صبح الی 15:15 بعد از ظهر آمادعه پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد. لازم به ذکر است که این مجموعه در ایام تعطیل و روزهای جمعه تعطیل می باشد.

آدرس کتابخانه و موزه ملی ملک: تهران، خیابان امام خمینی، میدان مشق، مقابل ساختمان وزارت امور خارجه

شماره تماس کتابخانه و موزه ملی ملک: 66751291-021

کتابخانه و موزه ملی ملک

آرامستان ظهیرالدوله

آرامستان ظهیرالدوله در منطقه دربند تهران قرار داشته و بسیاری از افراد معروف در آن به خاک سپرده شده اند. این آرامستان دارای قدمتی طولانی بوده و به دوره قاجار بازمی گردد و در میان امامزاده قاسم و تجریش قرار گرفته است. از جمله افراد سرشناسی که در آرامستان ظهیرالدوله آرارم گرفته اند، می توان به علی خان ظهیرالدوله یکی از سیاستمداران مذهبی دوره قاجار، محمد تقی بهار، فروغ فرخزاد و… اشاره کرد. علی خان ظهیرالدوله در تاریخ 24 ذیقعده سال 1303 هجری شمسی بر اثر سکته قلبی در باغ جعفرآباد شمیران از دنیا رفت و در گورستانی عمومی که در نزدیک باغش بود، به خاک سپرده شد. مدتی بعد، خانقاه ظهیرالدوله به این گورستان انتقال یافت و پس از آن که ظهیرالدوله در این گورستان دفن شد، آن را آرامگاه ظهیرالدوله نامگذاری کردند.

محلی که وی در آن دفن شده بود، داغداغان نام داشت و محلی بود که ظهیرالدوله در زمانی که در قید حیات بود در آن می نشست. هنگامی که وارد آرامستان ظهیرالدوله می شوید، اولین چیزی که توجهتان را به خود جلب می کند درختان انبوه داخل باغ می باشد. آرامستان ظهیرالدوله یکی از مکان های دیدنی تهران به شمار می رود و به گورستان پرلاشز فرانسه شباهت دارد. افرادی که می خواهند از این آرامستان دیدن کنند و به زیارت اهل قبور این مجموعه بروند، می توانند در روزهای پنجشنبه و به صورت تفکیک جنسیتی مراجعه کنند. ساعتی که برای بانوان در نظر گرفته شده از ساعت 10 صبح الی 12 ظهر بوده و آقایان می بایست از ساعت 13 بعد از ظهر الی 15 بعد از ظهر اقدام نمایند. گورستان ظهیر الدوله در تاریخ 1 اردیبهشت سال 1377 با شماره 2001 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

آرامستان ظهیرالدوله کجاست

گورستان ظهیرالدوله در میدان قدس تهران و در خیابان دربند واقع شده است که برای بازدید از آن ابتدا اید خود را به میدان تجریش برسانید.

آدرس آرامستان ظهیرالدوله: تهران، میدان قدس، خیابان دربند

بقعه جوانمرد قصاب

بقعه جوانمرد قصاب در نزدیکی شهر ری واقع شده و یکی از شخصیت های نیمه تاریخی و نیمه افسانه ای به شمار می رود. این آرامگاه مقبره شخصی به نام ابوالعباس قصاب آملی است که با نام جوانمرد قصاب یا جوانمرد آملی شناخته می شود. روایت های زیادی در رابطه با جوانمرد قصاب وجود دارد. اما در تمام داستان ها جوانمرد قصاب را مردی پاک، با ایمان و درستکار تعریف کرده اند. از گذشته تا به امروز آرامگاه جوانمرد قصاب یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار رفته که از لحاظ تاریخی و مذهبی ارزشمند می باشد. بقعه ای که برای وی ساخته شده بسیار ساده بوده و برای آن تزئینات خاصی در نظر گرفته نشده است. محله ای که بقعه جوانمرد قصاب در آن قرار گرفته را با نام جوانمرد قصاب می شناسند. این آرامگاه با شماره 2002 و در تاریخ 1 اردیبهشت سال1377 به ثبت ملی رسید.

آدرس بقعه جوانمرد قصاب: تهران، محله جوانمرد قصاب

عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)

عمارت ارباب هرمز یکی از دیدنی های تهران است که قدمت آن به دوره قاجار می رسد. این عمارت دارای دو طبقه بوده و از سبک معماری سنتی و اروپایی بهره برده است. عمارت ارباب هرمز را با نام موزه گرافیک ایران نیز می شناسند. این بنا در سال های اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در میان پارک پلیس یا همان باغ اناری عمارت دو طبقه ای قرار دارد که به واسطه تزئینات و گچبری هایی که در آن انجام گرفته است، می درخشد. این عمارت حدود 900 متر مربع مساحت داشته و زیرزمین کوچکی را در خود جای داده است.

عمارت کنونی پس از بازسازی تغییرات بسیاری را به خود دید و با شکل اولیه خود بسیار متفاوت شد. موزه گرافیک ایران که به عوان نخستین موزه طراحی گرافیک آسیا شناخته می شود، آثار ارزشمندی از تاریخ گرافیک ایران را در خود جای داده است. برای بازدید از این مجموعه از روزهای یکشنبه الی پنجشنبه در 6 ماه اول سال از ساعت از ساعت 10 صبح الی 18 عصر و نیمه دوم سال از ساعت 9 صبح الی 17 عصر می توانید اقدام نمایید. عمارت ارباب هرمز با شماره 14610 در سال 1384 به آثار ملی ایران اضافه شد.

دسترسی به عمارت ارباب هرمز

اگر می خواهید با اتوبوس به عمارت ارباب هرمز بروید، باید از اتوبوس های خط علم و صنعت – شهرک فرهنگیان و یا علم و صنعت – خیابان استقلال استفاده نمایید و در ایستگاه پارک پلیس از اتوبوس پیاده شوید. مابقی مسیر را به صورت پیاده تا رسیدن به عمارت ارباب هرمز طی کنید.

آدرس عمارت ارباب هرمز: تهران، بزرگراه شهید بابایی، خیابان استخر، بلوار استقلال، خیابان توحید

عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)

باغ موزه قصر

باغ موزه قصر که با نام زندان قصر نیز شناخته می شود و یکی از قصر قصرهای فتحعلی شاه قاجار بود. اما پس از چندی کاربری آن به زندان تغییر یافت. یکی از جالب توجه ترین نکات زندان قصر این است که نخستین زندانی آن همان شخصی است که این مکان را بنا نموده بود. این زندان در سال 1308 توسط رضاشاه افتتاح شد و تا زمان حکومت پهلوی، این زندان در حال توسعه یافتن بود. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها زندانیان غیرسیاسی را در آن نگهداری می کردند. این زندان از 192 اتاق جهت نگهداری زندانیان متشکل شده بود که 96 اتاق از آن ها اتاق های گروهی و 5 نفره و مابقی نیز به صورت انفرادی بودند. اما اتاق های زندان قصر به این موارد محدود نبوده و 6 اتاق 6 تخته و 16 اتاق 1 تخته در آن وجود داشتند که به عنوان مریض خانه از آن ها استفاده می شد. طراحی زندان قصر توسط معمار معروف روسی به نام نیکولا مارکوف انجام شده بود.

در موزه مارکوف بخش های مختلفی نظیر نمایشگاه، مرکز اسناد، کافه گالری، تصاویر و اشیاء تاریخی و سالن اجتماعات وجود دارند. بخش هایی که می توان در این موزه از آن ها دیدن کرد می توان به ساختمان بند سیاسی، ساختمان مارکوف، بند سناد، بند تاریخ، بازداشتگاه پهلوی دوم و بند پهلوی دوم اشاره کرد. یکی از زیباترین بخش های باغ موزه قصر مربوط به باغ ایرانی می باشد که 5 هزار متر مربع مساحت داشته و در آن درختان سرسبز و انبوهی نظیر سروناز، چنار، نارون، انگور، توت، بیدمجنون و… وجود دارند. موزه قصر یکی از مکان های دیدنی تهران بوده و در روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت 8:30 صبح تا 14:30 بعد از ظهر و روزهای پنجشنبه از ساعت 8:30 صبح الی 13:30 بعد از ظهر آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد. توجه داشته باشید که ایام تعطیل و روزهای جمعه این باغ موزه تعطیل می باشد.

مسیر دسترسی به باغ موزه قصر

اگر می خواهید برای دسترسی به باغ موزه قصر از خودروی شخصی استفاده کنید می توانید از اتوبان صیاد شیرازی یا خیابان مطهری استفاده کنید.

آدرس باغ موزه قصر: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان شهدای ناجا، میدان پلیس

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران یکی از دانشگاه های دولتی استان تهران و بزرگترین مرکز عالی کشور به شمار می رود. دانشگاه تهران را با القابی مانند دانشگاه مادر و نماد آموزش عالی می شناسند. در سال 1305 هجری شخصی به نام اسماعیل سنگ ایده ساخت دانشگاه تهران را مطرح کرد و در سال 1313 به دستور رضا شاه تاسیس گردید. دانشگاه تهران از 25 دانشکده، 16 مرکز پژوهشی و تحقیقاتی و 9 پردیس تشکیل شده است. الگوبرداری این دانشگاه طبق آموزش عالی فرانسه انجام شده بود. همچنین برای طراحی بناهای این دانشگاه از معماران و مهندسین فرانسوی استفاده شده بود. اولین دانشکده ای در این دانشگاه ساخته شد، دانشکده پزشکی بود و کلنگ احداث آن را در تاریخ 3 خرداد 1341 بر زمین کوبیدند. در تاریخ 24 اسفند سال 1316 تمام ساختمان های دانشکده که شامل دانشکده های داروسازی و دندانسازی بودند ساخته شدند. دانشگاه تهران دارای مساحت 21 هکتار بوده و ساختمان دانشکده های هنرهای زیبا، علوم، ادبیات و علوم انسانی، فنی، حقوق و علوم سیاسی، داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی و ساختمان های کتابخانه مرکزی و مسجد در این دانشگاه وجود دارند. همچنین 976 رشته در این دانشگاه ارائه می شوند. دانشگاه تهران در تاریخ 18 آبان سال 1378 با شماره 2445 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

آدرس دانشگاه تهران: میدان انقلاب اسلامی، خیابان انقلاب، خیابان 16 آذر، نبش تقاطع نصرت شرقی

مدرسه دارالفنون

یکی از جاهای دیدنی تهران که با نام مسجد دارالفنون شناخته می شود یکی از قدیمی ترین مدارس تهران به شمار می رود و در سال 1230 هجری توسط امیرکبیر ساخته شده است. مدرسه دارالفنون به عنوان نخستین بنیاد آموزش نوین ایران شناخته می شود و در آن زمان دارای 7 شعبه بود که اصول مهندسی، علمی و پزشکی آموزش داده می شد. این مدرسه در زمان های گذشته علاوه بر آن که محلی برای آموزش علم بود، پیش زمینه تاریخی ایرانیان معاصر در حوزه علم آموزی و کسب مهارت های زندگی نقش داشت. بنای مدرسه دارالفنون حدود 1 سال طول کشید و اواخر سال 1230 هجری شمسی افتتاح گردید. در این مدرسه تعداد 50 اتاق وجود داشت که برخی از دیوارهای آن ها توسط گچبری و نقوش زیبا مزین شده بودند. حیاطی که برای این مدرسه ساخته شده بود بسیار باصفا بود و داخل آن یک حوض بزرگ قرار داشت و درختان میوه نظیر درخت شاتوت، زردآلو و گوجه کاشته شده بودند.

برای درب مدرسه دارالفنون دو لنگه چوبی قوه ای رنگ قرار داده شد و بر روی سر در آن کتیبه ای قرار گرفته بود که نام دارالفنون و سال تاسیس آن که 1268 بود نوشته شده است. پس از آن که بخش شرقی بنای دارالفنون ساخته شد، امیرکبیر به فکر استخدام معلمان فرنگی جهت تدریس بود که سر انجام از کشور اتریش معلمانی را برگزید. تمام دانش آموزانی که در ابتدا برای تحصیل به مدرسه دارافنون رفتند از خانواده های اشراف و اعیانی بودند. در نهایت تعداد 1110 دانشجو از این مدرسه فارغ التحصیل شدند و بسیاری از آن ها به مقام های والای سیاسی، هنری و ادبی دست یافتند. این مدرسه در سال 1308 هجری مورد تخریب قرار گرفت و میرزا یحیی خان اعتمادالدوله قراگزلو بنای اولیه مدرسه را از بین برد و از معماری روسی به نام نیکولاس مارکوف خواست تا بنای فعلی مدرسه را مرمت و بازسازی کند.

مدرسه دارالفنون تا سال 1357 با کاربری دربیرستان به کار خود ادامه داد. بعد از انقلاب این مدرسه به مرکز تربیت معلم تبدیل شد و بازهم پس از چندی در اختیار مرکز آموزش ضمن خدمت وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت. مدرسه دارالفنون در تاریخ 11 شهریور سال 1375 با شماره 1784 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد. در سال 1398 بود که این مدرسه را در اختیار گردشگران قرار دادند تا از آن بازدید کنند. بازدیدکنندگان در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح الی 16 بعد از ظهر می توانند از این مجموعه بازدید کنند.

مدرسه دارالفنون کجاست

مدرسه دارالفنون در خیابان ناصرخسروی تهران واقع شده و بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. برای این منظور در ایستگاه مترو امام خمینی از مترو پیاده شده و به صورت پیاده خود را به آن برسانید.

آدرس مدرسه دارالفنون: تهران، میدان امام خمینی، خیابان ناصرخسرو، پلاک 266

مدرسه دارالفنون

عمارت قزاقخانه تهران

عمارت قزاقخانه تهران قدیمی ترین و نخستین ساختمان کوشک مصری به شمار می رود که به دستور مظفرالدین شاه در زمان ناصرالدین شاه و در میدان مشق تهران ساخته شد. این بنا به عنوان کهن ترین بنای اداری تهران به شمار می رود و در مقابل سر در باغ ملی قرار دارد. این عمارت دارای چندین ساختمان می باشد که به فاصله مشخصی از یکدیگر قرار گرفته اند. اما این بنا در حال حاضر رو به افول گذاشته و به بنایی متروکه شباهت پیدا کرده است. اما در زمان پادشاهی مظفرالدین شاه و رضاشاه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. امروزه از عمارت قزاقخانه به عنوان لوکیشن بسیاری از سریال ها و فیلم های سینمایی استفاده می شود.

این عمارت به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته شده و از بخش های شمال و جنوب به میدان مشق منتهی می شود. از آنجایی که میدان مشق یکی از میدان های نظامی تهران بوده و ایوان هایی در شمال و جنوب طبقات بالایی ساختمان ساخته شده که تماشای مراسم های نظامی را امکان پذیر نموده است. دانشگاه هنر تهران با خرید این عمارت از ارتش تصمیم داشت در دهه 80 آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دهد و از آن به عنوان دانشگاه استفاده کند. سپس تنها یکی از ساختمان های بخش شرقی مجموعه را بازسازی کرد. عمارت قزاقخانه تهران با شماره 18674 در تاریخ 28 اسفند 1385 به ثبت ملی رسید.

دسترسی به همارت قزاقخانه تهران

برای دسترسی به این مجموعه می بایست خود را به خیابان امام خمینی و سر در باغ ملی در میدان مشق رسانده و برای این منظور استفاده از مترو بهترین گزینه می باشد. در ایستگاه مترو امام خمینی از مترو پیاده شده و به صورت پیاده از مترو تا عمارت قزاقخانه بروید.

آدرس عمارت قزاقخانه: تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، مقابل سر در باغ ملی، میدان مشق

باشگاه انقلاب

یکی از معروف ترین و مجهزترین وزرشگاه های کشور باشگاه انقلاب نام دارد که در دوره پهلوی دوم و در سال 1337 تاسیس شده و با توجه به امکانات و تجهیزات ورزشی پیشرفته و حرفه ای تبدیل به یکی از پاتوق های ورزشکاران شده است. یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین بخش های باشگاه انقلاب جاده تندرستی آن می باشد که با وجود درختان سرسبز و دلنشین می تواند پیاده روی را برای ورزشکاران بسیار لذت بخش کند و طول آن به 2 هزار و 500 متر می رسد. کل مجموعه باشگاه انقلاب حدود 1 میلیون متر مساحت داشته و یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران می باشد. با توجه به این که بیشتر مساحت از باشگاه به فضای سبز اختصاص یافته است، لقب نگین سبز تهران را به خود گرفته است.

علاوه بر جاده تندرستی برخی دیگر از پرطرفدارترین بخش های مجموعه باشگاه انقلاب به زمین گلف استخر چهار فصل آن مربوط می شود. در سال 1395 زمینی به مساحت 1 هکتار را برای ساخت مجموعه جدیدی در باشگاه انقلاب ساخته شد که با نام مجموعه بین المللی آفتاب شناخته می شود. همچنین نخستین باشگاه آبی در ایران به شمار می رود و استخری مجزا برای آب درمانی در آن وجود دارد. مجموعه باشگاه انقلاب بهترین امکانات رفاهی و تفریحی را در خود جای داده است و به همین منظور تبدیل به یکی از بهترین باشگاه های کشور شده است و در تمام طول سال میز ورزشکاران بسیاری می باشد. برای این باشگاه چهار درب ورودی قرار داده شده که درب شمالی آن در خیابان نمایشگاه بین المللی تهران، درب شرقی جنب پارک ملت، درب غربی در خیابان سئول و درب جنوبی در اتوبان نیایش قرار دارند.

باشگاه انقلاب کجاست

باشگاه انقلاب در حد فاصل بزرگراه نیایش و خیابان سئول قرار گرفته است. برای دسترسی به این مجموعه می توانید از طریق خیابان ولیعصر اقدام نمایید. هنگامی که در خیابان ولیعصر قرار دارید و به بزرگراه نیایش رسیدید، وارد بلوار جاشیه ای شوید. اولین خروجی را خارج شوید. در این مسیر که قرار بگیرید به درب ورودی غربی باشگاه انقلاب خواهید رسید.

آدرس باشگاه انقلاب: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای اتوبان نیایش

پارک طالقانی

پارک طالقانی یکی از جاذبه های گردشگری تهران بوده و به دلیل مسیر دسترسی آسانی که دارد، از پرطرفدارترین پارک های تهران می باشد. همچنین به دلیل نزدیک بودن آن به دو تا از دیگر جاهای دیدنی تهران که پارک آب و آتش و پل طبیعت افراد زیادی هستند که به سمت آن روانه می شوند. امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی از جمله زمین بازی کودکان،آلاچیق های چوبی، مسیر پیاده روی چوبی، زمین ورزش و سرویس بهداشتی می باشند. پارک طالقانی روی تپه های عباس آباد واقع شده و به دلیل داشتن درختان زیاد و انبوه، می توانید با قدم زدن در آن هوای بسیار پاک و سالمی را تنفس کنید و برای ساعاتی از آلودگی های شهر تهران دور بمانید. حضور گشت های پلیس در تمام نقاط پارک باعث بالا رفتن امنیت و احساس آرامش شده است. بزرگترین پرچم ایران با 150 متر طول و 250 تن وزن در این پارک قرار دارد. این پارک از زمان احداث تا به امروز شاهد تغییرات بسیار زیادی بوده است که بیشترین تغییرات در دهه 1390 صورت گرفته است. اگر قصد بازدید از پارک طالقانی را دارید، بهترین زمان بازدید می تواند فصل پاییز باشد. چرا که درختان و گیاهان پارک در زیباترین حالت خود قرار دارند و بهترین لوکیشن برای ثبت عکس های زیبا و یادگاری می باشد.

مسیر دسترسی به پارک طالقانی

در صورت استفاده از وسیله نقلیه عمومی برای دسترسی به پارک طالقانی استفاده از مترو می باشد. در ایستگاه مترو شهید حقانی می توانید با حدود 5 دقیقه پیاده روی به پارک دسترسی پیدا کنید.

آدرس پارک طالقانی: تهران، بزرگراه حقانی، بعد از بزرگراه مدرس

پارک طالقانی

پارک نیاوران

یکی از پارک های تهران که از دوران پهلوی به یادگار مانده و به دستور محمدرضا شاه ساخته شده است، پارک نیاوران می باشد. این پارک در بخش شمالی کاخ نیاوران قرار گرفته و می توانید در یک روز از هردوی آن ها دیدن کنید. هنگامی که وارد پارک نیاوران می شوید، نخستین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، طبقات و پله های مختلف در آن می باشد که باعث زیباتر و متفاوت تر شدن این پارک شده است. پارک نیاوران یکی از مشهورترین و خوش آب و هواترین جاهای دیدنی تهران بوده و وجود حوض های بزرگ و آب نماهای متعدد، طراوت پارک را دو چندان کرده اند. جالب است بدانیم که پارک نیاوران یکی از کهنسال ترین درختان چنار که 150 سال قدمت دارد، قرار گرفته است. پارک نیاوران حدود 62 هزار متر مربع مساحت داشته که حدود 20 هزار متر مربع از آن به فضای چمن کاری، 8 هزار متر مربع به فضای گل کاری و 3 هزار و 320 متر مربع از آن نیز به آب نماهای بزرگ اختصاص یافته اند. پارک نیاوران از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار می باشد و به همین جهت می تواند میزبان بسیار خوبی برای بازدیدکنندگان باشد. فضای دلنواز و سرسبز پارک توانسته بسیاری از افراد محلی را به ورزش صبحگاهی دعوت کند.

پاک نیاوران کجاست

پارک نیاوران در میدان نیاوران و انتهای شمالی خیابان پاسداران قرار گرفته است و دسترسی به آن از طریق مترو نیز امکان پذیر می باشد. برای این منظور می توان از ایستگاه های تجریش و یا نوبنیاد استفاده کرد.

آدرس پارک نیاوران: تهران، میدان باهنر یا نیاوران، انتهای شمالی خیابان پاسداران

میدان حسن آباد

میدان حسن آباد یکی از قدیمی ترین میدان های شهر تهران بوده و به جهت معماری خاصی که دارد، بسیار شهرت پیدا کرده و به یکی از خاص ترین مناطق دیدنی تهران تبدیل شده است. در زمان های گذشته، میدان حسن آباد را با نام میدان هشت گنبد می شناختند و معماری آن کمترین شباهت را به معماری تهران قدیم داشت. هشت گنبد از آن جهت نام گرفت که در سال 1309 گنبدهایی در اطراف میدان ساخته شدند. جالب است بدانیم که قدمت این میدان به زمان پهلوی بازمی گردد. میدان حسن آباد علاوه بر این که خود یکی از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود، همچنین جاذبه های دیدنی دیگری در اطراف آن وجود دارد که گردشگران می توانند از آن ها هم دیدن کنند. شکل گیری میدان حسن آباد این گونه بود که به جای این میدانی که امروزه مشاهده می کنیم، باغی بزرگ وجود داشت که متعلق به میرزا یوسف آشتیانی بود. میرزا پسری داشت که نامش حس بود و املاکش را به نام او زد.

پس از مرگ میرزا یوسف این باغ فروخته شد و امروزه هیچ شباهتی به باغ ندارد و به شکل میدان امروزی درآمده است. میدان حسن آباد حدود 45 متر شعاع دارد و مساحت حدودی آن به 6 هزار و 500 متر می رسد. ساختمان های زیبایی که امروزه در میدان حسن آباد مشاهده می کنید، همگی با نظارت یکی از معماران مشهور ارمنی به نام لئون تادوسیان ساخته شده اند. چند سال پیش تصمیم بر آن شد که تمام محدوده اطراف میدان و خود میدان سنگ فرش شود و خودروها اجازه تردد نداشته باشند. ایستگاه مترو حسن آباد نیز دقیقا دور میدان قرار داشته و دسترسی به میدان را بسیار آسان کرده است. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید زیبایی های میدان را مشاهده کنید، آخر شب می باشد و نورپردازی های میدان بسیار زیبا جلوه می کنند و همین باعث شده به یکی از مکان های دیدنی تهران به شمار رود.

آدرس میدان حسن آباد: تهران، تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان وحدت اسلامی

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران پهلوی است که امروزه به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته شده است. یک شخص خیر به نام عیسی یان در سال 1324 هجری شمسی اقدام به بنای این کلیسا نمود و به عنوان نخستین کلیسای جامع ارامنه تهران محسوب می شود. مزار بسیاری از افراد مشهور و نامدار ارمنی از جمله یپرم داوید داویدیان، هوهانس خان مسیحیان و سردار مشروطیت در محوطه این کلیسا قرار دارد. در این کلیسا یک موزه نیز وجود دارد که انواع مختلفی از لباس های مذهبی و سنتی ارامنه و وسایل مورد استفاده ارامنه را می توانید در آن مشاهده کنید. از آنجایی که مسیحیان در روزهای شنبه و یکشنبه مراسم های مذهبی و جلسات خود را برگزار می کنند، ورود مسلمانان در این روزها به کلیسا امکان پذیر نمی باشد. معماری این کلیسا به گونه ای که هم از نمای بیرونی و هم از نمای داخلی به شکل صلیب ساخته شده است. سه در ورودی برای کلیسای مریم مقدس قرار داده شده که در اصلی آن در انتهای بخش غربی و رو به روی محراب قرار گرفته است. در اصلی دارای ابعادی بزرگ بوده و دو ستون برای آن در نظر گرفته اند و نام سازنده و نام کلیسا روی کتیبه ای برروی سردر اصلی قابل مشاهده می باشد. نورگیرهایی هم روی دیوارهای سه سمت از کلیسا قرار دارد. توجه داشته باشید اگر می خواهید از این کلیسا دیدن کنید، در روزهایی اقدام کنید که مراسم های مذهبی در آن برگزار نمی شود. کلیسای مریم مقدس در تاریخ 12 بهمن سال 1381 با شماره 7237 به ثبت ملی رسیده است.

دسترسی به کلیسای مریم مقدس با اتوبوس

اگر می خواهید با اتوبوس به بازدید از این کلیسا اقدام کنید، می توانید از اتوبوس های میدان جمهوری اسلامی – میدان بهارستان استفاده کنید و در ایستگاه قبل از تقاطع فردوسی از اتوبوس پیاده شوید.

آدرس کلیسای مریم مقدس: تهران، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

کلیسای مریم مقدس

برج طغرل ری

برج طغرل ری یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران حکومت سلجوقیان است که امروزه به عنوان یکی از مناطق دیدنی تهران شناخته می شود. برج طغرل ری در سمت شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهرری قرار دارد. براساس اسناد و مدارک اینگونه اثبات شده است، در زمان سلجوقیان هنگامی که پایتخت را از نیشابور به ری انتقال دادند، طغرل بیک مؤسس حکومت سلجوقیان دستور ساخت این برج را صادر کرد. در رباطه با برج طغرل روایت های زیادی وجود دارد که برخی آن را آرامگاه طغرل بیک می دانند. برخی نیز می گویند که این برج را می توان آرامگاه خاندان سلجوقی به شمار آورد. برج طغرل دارای مساحتی بیش از 48 متر مربع داشته و بنای آن به شکل استوانه ای می باشد و در ساخت آن از مصالحی همچون آجر و خشت استفاده شده است.

گنبدی مخروطی شکل نیز روی بنا نهاده شده بود که امروزه خبری از آن نیست. اکنون که گنبدی روی این برج وجود ندارد، ارتفاع آن برابر با 20 متر می باشد. روی بدنه ی بنای برج طغرل ری کنگره هایی در نظر گرفته شده که از آن ها جهت اطلاع از ساعات شبانه روز استفاده می کردند. از دیگر ویژگی های برج طغرل می توان به انعکاس صدا در آن اشاره نمود. بدین گونه که برای برج 2 درب هلالی شکل قرار داده شده که بخش مرکزی بنا به عنوان محلی برای سخنرانی بزرگان انتخاب شده بود. قبرستان ابن بابویه که با نام آرامگاه شیخ صدوق نیز شناخته می شود، در کنار برج طغرل قرار داشته و بزرگانی همچون محمد بن بابویه ملقب به شیخ صدوق، میرزاده عشقی، جهان پهلوان تختی و دهخدا در آن به خاک سپرده شده اند. این برج در خیابان ابن بابویه شهرری واقع شده است. برج طغرل با شماره 147 در تاریخ 15 دی سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

زمان بازدید از برج طغرل ری

برای بازدید از برج طغرل ری می توانید در نیمه اول سال تا ساعت 18 عصر و نیمه دوم سال تا ساعت 16 بعد از ظهر اقدام نمایید.

آدرس برج طغرل ری: تهران، شهرری، خیابان ابن بابویه،بخش شرقی آرامگاه ابن بابویه

قبرستان دولاب

در میان تعداد زیادی از جاهای دیدن تهران، قبرستان دولاب جای گرفته و در یکی از مناطق قدیمی تهران واقع شده است. اما سؤال پیش می آید که چرا این قبرستان در لیست جاهای دیدنی و گردشگری تهران قرار گرفته است؟ یکی از دلایلی که باعث شده این قبرستان جزء دیدنی تهران محسوب شود، وجود نقش و نگارهایی است روی قبور دیده می شوند. قبرستان دولاب قبرستان تاریخی ارامنه ساکن تهران می باشد و 409 سرباز و 528 غیرنظامی در آن دفن شده اند. اما مدت طولانی می شود که در این گورستان جنازه جدیدی دفن نشده است. روی تمام سنگ قبرهای این گورستان علامت صلیب قرار داده شده و به کشورهای فرانسه، ایتالیا، لهستان، روسیه و مسیحیان ایرانی تعلق دارد. قبرستان دولاب را با نام های دیگری همچون قبرستان اکبرآباد، گورستان لهستانی ها، قبرستان ارتودکس ها، قبرستان سلیمانیه، قبرستان آشوری ها و قبرستان کاتولیک ها نیز شناخته می شود.

تاریخ احداث این قبرستان در یکی از نوشته های اعتمادالسلطنه در سال 1137 هجری قمری، سنگ تراش اصفهانی به دستور کریم خان زند به تهران فرستاده شد و در محله دولاب تهران سکونت گزید. تاریخ احداث این گورستان را می توان این تاریخ دانست. قبرستان دولاب دارای مساحتی بالغ بر 75 هزار متر مربع می باشد و از بخش هایی همچون کلیسای حواری ارمنی، کاتولیک رومی، ارتودکس شرقی، آشوری، لهستانی و کاتولیک ارمنی تشکیل شده است. اگر قصد بازدید از این قبرستان تاریخی را دارید، می بایست مجوزی را از اداره امور اقلیت های وزارت ارشاد اخذ نمایید. همچنین زمان بازدید را نیز در همان مجوز برای شما مشخص می کنند. لازم به ذکر است بدانید که قبرستان دولاب تهران در تاریخ 17 خرداد سال 1379 با شماره 2688 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قبرستان دولاب کجاست

قبرستان دولاب در اتوبان محلاتی تهران واقع شده است. این قبرستان به خیابان مستفیذ از شمال، املاک مسکونی از شرق، خیابان شهید رضایی تاجری از غرب و گلخانه های پاسدار گمنان نیز از جنوب محدود می شود.

آدرس قبرستان دولاب: تهران، اتوبان شهید محلاتی، خیابان دهم فروردین، میدان امام حسن مجتبی، شمال خیابان پاسدار گمنان، حد فاصل خیابان های شهید رضایی تاجری و خیابان مستفیذ

تئاتر شهر

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی تهران، تئاتر شهر تهران می باشد که در حوالی پارک دانشجو واقع شده است. تئاتر شهر می تواند یکی از بهترین مکان های دیدنی تهران برای علاقمندان به تئاتر و هنر می باشد. قبل از آنکه مجموعه تئاتر شهر در این محل ساخته شود، ساختمان مهمان خانه بلدیه یا کافه شهرداری وجود داشت. در سال 1346 آغاز ساخت عملیات ساختمان مجموعه تئاتر شهر کلید خورد و توسط برخی از شاگردان معمار خوش نام ایرانی هوشنگ سیحون که خود مهندسانی حاذق در این زمینه بودند انجام پذیرفت. سالن ها، دیگر بخش ها و محوطه اطراف مجموعه تئاتر شهر بعد ها به مرور زمان ساخته شدند. طراحی و معماری ساختمان تئاتر شهر، بیژن انصاری به سرپرستی سردار افخمی صورت پذیرفت.

برای ساخت این ساختمان از سبک های معماری روم و یونان الهام گرفته اند. محیط اطراف ساختمان تئاتر شهر سنگ فرش شده و تابلوی زیبایی از تیکه دولت دیده می شود. سبک معماری قرینه سازی را در فضای داخلی ساختمان تئاتر شهر به خوبی مشاهده خواهید کرد. ساختمان مدور تئاتر شهر حدود 5 هزار و 600 متر مربع زیربنا داشته و بستر آن حدود 3 هزار متر مربع مساحت دارد. ارتفاع این ساختمان به 15 متر می رسد و در آن چندین سالن مختلف برگزاری نمایش وجود دارد. در برخی از ایام سال نمایش های خیابانی یکی از جالب توجه ترین نمایش های تئاتر دانشجوی محسوب شده که در فضای باز و مقابل ساختمان تئاتر شهر برگزار می شود. کتابخانه ای تخصصی در طبقه چهارم ساختمان قرار دارد که محل نگهداری کتاب ها و اسناد نمایشی کشور می باشد. در سالن اصلی و سالن چهارسو، کافه تریاهای بسیار مناسبی برای اوقات فراغت و استراحت هنرمندان و تماشاگران قرار دارند.

دسترسی به تئاتر شهر

اگر می خواهید به تئاتر شهر دسترسی پیدا کنید، موقعیت مکانی این مجموعه در مرکز شهر بوده و چندین گزینه برای انتخاب دارید. از آنجایی که تئاتر شهر در محدوده طرح ترافیک قرار داشته، بهترین گزینه برای رسیدن به تئاتر شهر استفاده از وسایل نقلیه عمومی می باشد. برای این منظور می توانید سوار مترو شوید و در ایستگاه تئاتر شهر پیاده شوید. از خروجی پارک دانشجو خارج شده و محوطه تئاتر شهر مقابل شما نمایان می شود.

آدرس تئاتر شهر: تهران، چهارراه ولیعصر، ضلع غربی پارک دانشجو

تئاتر شهر

کاروانسرای خانات تهران

یکی دیگر جاذبه های گردشگری که از زمان حکومت قاجار به یادگار مانده است، کاروانسرای خانات تهران می باشد. اگر از این کاروانسرا دیدن کنید، حس و حال قدیمی و دیرینگی آن را به وضوح احساس می کنید و جزء معدود کاروانسراهایی است که تا به امروز سرپا باقی مانده است. تاریخ ساخت کاروانسرای خانات را سال 1261 هجری شمسی و اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می دانند. کاروانسرای خانات در سال1357 در یک آتش سوزی آسیب هایی جدی به آن وارد شد و در سال های 1388 و 1389 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت که پس از آن به عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم ها و سریال ها استفاده شد. مساحت این کاروانسرا به حدود 10 هزار و 500 متر مربع می رسد صحن بنای کاروانسرا مربعی شکل و متقارن بوده و در هر گوشه از صحن 54 واحد و در هر ضلع 13 حجره قرار گرفته است.

ورودی اصلی که برای این کاروانسرا قرار داده شده به صورت دالانی است و دربی از جنس چوب روسی با ارتفاع 5 متر که در دو طرف آن حجرات بزرگ وجود دارد. برای ساخت این بنا از مصالحی همچون ملات گل، چوب، سفال، آهک و گچ استفاده شده است. در حال حاضر بورس خشکبار تهران در آن قرار دارد. اما امروزه شکل فعالیت های قدیم که در آن قافله ها و چهارپایان وجود داشتند، خبری نیست. یکی از جاذبه های دیدنی در کاروانسرای خانات سفره خانه ای سنتی و زیباست که در گوشه ای از کاروانسرا واقع شده است. گردشگران بسیاری هستند که بعد از گشت و گذار در این منطقه، برای صرف وعده ناهار به سفره خانه سنتی آن مراجعه می کنند. این کاروانسرا در تاریخ 1 مهر سال 1382 با شماره 10418 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاروانسرای خانات تهران کجاست

کاروانسرای خانات تهران در جنوب میدان مولوی و شمال میدان شوش واقع شده است که برای دسترسی به آن می توانید علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید. برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه محمدیه از مترو پیاده شده و حدود 10 دقیقه به صورت پیاده تا کاروانسرای خانات پیش بروید.

آدرس کاروانسرای خانات: تهران، چهاراه مولوی، میدان امین السلطان،خیابان صاحب جمع

شماره تماس کاروانسرای خانات: 33128141-021

مقبره بی بی شهربانو

پیش از هرچیز ابتدا بهتر است بدانیم که بی بی شهربانو همسر امام حسین (ع) بوده مقبره ایشان که مقبره بی بی شهربانو نام دارد در دل یکی از کوه های تهران ساخته شده است. بسیاری از باستان شناسان معتقدند که قدمت مقبره بی بی شهربانو به دوره ساسانیان بازمی گردد. امروزه این مقبره به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل شده و بسیاری از پایتخت نشینان و کسانی که از دیگر شهرها به تهران سفر می کنند، به بازدید و زیارت از مقبره بی بی شهربانو اقدام می کنند. این زیارتگاه بر فراز یکی از کوه های تهران که در شهرری قرار دارد واقع شده است و وجود یک چشمه آب، جزء دیدنی های آن به شمار می رود. بر اساس اسناد و مدارکی که از این زیارتگاه به دست آمده برخی اعتقاد دارند که شهربانو مادر امام چهارم شیعیان نیست.

بنایی که برای این زیارتگاه ساخته شده، قسمت جنوب شرقی آن متعلق به دوران آل بویه، حرم و اتاق جنوبی آن متعلق به دوران ساسانی و دیوارهای نمای بیروی صحن متعلق به زمان آل بویه و سلجوقیان می باشد. جالب است بدانیم از آنجایی که این مقبره به نیایشگاه آناهید شباهت داشته، در تاریخ 27 خرداد هر سال، زرتشتیان از تمام کشورهای جهان به این زیارتگاه می آیند و در کنار یکدیگر به دعا و راز و نیاز می پردازند.این بنا محوطه ای مستطیلی شکل داشته که طول آن 33 متر و عرض آن 22 متر بوده و دیوارهای آن از جنس سنگ می باشد. بنای اصلی نیز به صورت چهارگوش بوده و ابعاد آن به حدود 3 متر مربع می رسد و در ساخت آن از گچ و سنگ استفاده شده است. این مقبره در منطقه شهرری تهران، در جاده امین آباد و جاده بی بی شهربانو قرار گرفته است و بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از خودروی شخصی می باشد. مقبره بی بی شهربانو در تاریخ 30 خرداد سال 1315 با شماره 256 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

امکانات رفاهی مقبره بی بی شهربانو

برای رفاه حال بازدیدکنندگان در مقبره بی بی شهربانو امکانات رفاهی مناسبی از جمله فروشگاه، سکوهایی جهت استراحت و سرویس بهداشتی قرار داده شده است. از آنجایی که این زیارتگاه در دل کوه قرار گرفته است می توانید با ماشین خود تا مسیری را بالا بروید و خودروی خود را در محل مناسبی پارک کنید و مابقی مسیر را با پله خود را به زیارتگاه برسانید.

آدرس مقبره بی بی شهربانو: تهران، شهرری، جاده امین آباد، جاده بی بی شهربانو

خیابان لاله زار

یکی از خیابان های قدیمی پایتخت که اکنون تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری تهران شده است و یکی از اصلی ترین بورس های لوازم الکتریکی، لوستر و سایر لوازم روشنایی شناخته می شود. با وجود این که هنوز حال و هوای گذشته در این خیابان حکم فرماست، اما به بافت تاریخی آن آسیب هایی جدی وارد شده است. گراند هتل که یکی از معروف ترین هتل های تهران به شمار می رفت، امروزه تبدیل به انباری متروکه شده است. براساس برخی اسناد و مدارک اینگونه دریافت می شود که در سال 1190 هجری شمسی باغ لاله زار وجود داشته و یکی از تفرجگاه های پادشاهان قاجار به شمار می رفته. پس از آنکه ناصرالدین شاه قاجار از سفر خود که به فرنگ رفته بود بازگشت، باغ لاله زار به منظور ساخت خیابانی مانند خیابان شانزلیزه در ایران به بهای 90 هزار تومان فروخته شد. خیابان لاله زار از زمان مشروطیت رونق یافت و رستوران های متعدد و تئاترهایی در آن وجود داشت که باعث شده بود به عنوان یکی از مناطق دیدنی و گردشگری شناخته شود و تا زمان پهلوی ادامه داشت. امروزه بسیاری از پایتخت نشینان و کسانی که برای سفر به تهران آمده اند برای خرید لوازم الکتریکی و روشنایی راهی خیابان لاله زار می شوند.

دسترسی به خیابان لاله زار

شما می توانید برای دسترسی به خیابان لاله زار از مترو استفاده کنید که بهترین مسیر دسترسی به شمار می رود. در این صورت باید در ایستگاه سعدی از مترو پیاده شده و به سمت خیابان جمهوری حرکت کنید تا به خیابان لاله زار برسید.

آدرس خیابان لاله زار: تهران، میدان امام خمینی به سمت خیابان سعدی

خیابان لاله زار

کافه نادری

یکی از قدیمی ترین و نوستالژی ترین کافه های شهر تهران کافه نادری نام دارد و به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود. با توجه به این که حدود 1 قرن از قدمت کافه نادری می گذرد، اما هنوز یکی از بهترین پاتوق های پایتخت نشینان می باشد. همچنان حال و هوای خاطره انگیز و قدیمی خود را حفظ کرده و باعث می شود سالیان بسیار دور را برای مشتریان خود تداعی کند. کافه نادری در یکی از محله های قدیمی تهران قرار گرفته که به جز کافه نادری، بسیاری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی دیگر را در خود جای داده است. پس دلیل کافی وجود دارد که بعد از گردش و تفریح در میان این همه جاذبه گردشگری و تاریخی، برای صرف یک میان وعده یا نوشیدنی راهی این کافه نوستالژیک شوید. جالب است بدانیم که این کافه به دلایل نامشخص در دهه 1350 دچار آتش سوزی شد و آسیب های زیادی به آن وارد شد. اما پرطرفدار بودن آن، دلیل کافی برای این بود که دوباره کافه نادری بازسازی و مرمت شود.

کافه و رستوران نادری در یک محل قرار دارند اما سالن های آن ها از یکدیگر جداست. یکی دیگر از بخش های کافه نادری که امروزه تنها جای خالی آن که به صورت متروک درآمده قابل مشاهده است، قنادی نادری می باشد. این قنادی در بخش میانی بنای کافه قرار دارد. هنگامی که وارد کافه نادری می شوید، دیوارهایی که با کاغذ دیواری های سنتی پوشانده شده، میز و صندلی های چوبی لهستانی، چراغ های دیواری قدیمی، پنجره های چوبی و پرده های قرمز رنگ را مشاهده می کنید و تمام این ها باعث شده کافه نادری به وجود بیاید و تا به امروز به همت صاحبان کافه و مشتریان وفادارش سرپا باقی بماند. هتل نادری نیز از دیگر بخش های مجموعه است که در طبقه دوم همین ساختمان قرار گرفته و ورودی جداگانه ای برای آن قرار داده شده است. کافه نادری در تاریخ 1 مهر سال 1382 با شماره 10446 به لیست آثار ملی ایران اضافه شد و تا کنون حدود 1 قرن از عمر آن می گذرد.

کافه نادری کجاست

کافه نادری در خیابان جمهوری قرار داشته که یکی از قدیمی ترین محله ها و خیابان های شهر تهران است. این خیابان توانسته بسیاری از مناطق دیدنی تهران را در خود جای دهد. اگر می خواهید برای دسترسی به این کافه از وسیله نقلیه عمومی استفاده نمایید، بهترین وسیله مترو می باشد. در این صورت می توانید در ایستگاه فردوسی از مترو پیاده شده و به سمت خیابان جمهوری و چهارراه استانبول حرکت کنید.

آدرس کافه نادری: تهران، خیابان جمهوری اسلامی، حد فاصل خیابان سی تیر و چهارراه استانبول

موزه زمان

یکی از خانه های قدیمی و تاریخی تهران، موزه ای به نام موزه زمان را در خود جای داده است. موزه زمان را با نام تماشاگه زمان نیز می توان شناخت. اگر به بازدید این موزه بروید، می توانید آثار بسیار جالبی از جمله انواع مختلفی از ساعت های قدیمی از کشورهای مختلف را مشاهده کنید. موزه زمان تهران را نخستین موزه ساعت در ایران می شناسند و در یکی از خانه های تاریخی و قدیمی تهران قرار گرفته است. این موزه در خرداد سال 1378 هجری شمسی در محله زعفرانیه تهران افتتاح گردید و به عنوان یکی از مکان های دیدنی تهران شناخته شده است. از جمله آثار ارزشمندی که در موزه زمان از آن نگهداری می شود، می توان از ساعت پروفسور محمود حسابی و ساعت آفتابی ناصرالدین شاه قاجار نام برد. حیاط موزه زمان نیز جاذبه های دیدنی متنوعی از جمله ساعت شنی، ساعت آفتابی، ساعت روغنی، ساعت سوختی و ساعت آبی رادر خود جای داده است و می توانید با گردش در حیاط موزه از آن ها دیدن کنید.

بنای موزه زمان از معماری ایرانی بهره برده و از زیبایی هایی همچون آجرکاری، گچبری نقوش اسلیمی، مقرنس کاری، معرق کاری و گره چینی برخوردار می باشد. موزه زمان مساحتی برابر با 5 هزار متر مربع و زیربنای 700 متر مربع داشته که قدمت بنای آن بیش از 80 سال می باشد و به دوره قاجار بازمی گردد. بنای این موزه از دو طبقه تشکیل شده که در طبقه اول آن ساعت های قدیمی و تاریخی اروپایی قرن 17 تا 20 نگهداری می شود. در طبقه دوم نیز آثاری از هوشنگ فروتن نگهداری می شود و این آثار از قطعات ساعت های بلااستفاده ساخته شده اند. موزه زمان از امکانات رفاهی مختلفی همچون کافه، رستوران، نمازخانه و سرویس بهداشتی بهره مند است و بازدیدکنندگان می توانند گردش بسیار خوبی در این موزه داشته باشند. حتی بعد از گردش در موزه می توانند با مراجعه به کارفه رستوران وعده غذایی و یا نوشیدنی خوش طعم و دلچسبی را صرف کنند. همچنین دسترسی به موزه زمان با اتوبوس بی آر تی نیز امکان پذیر می باشد. در این صورت می بایست ابتدای خیابان زعفرانیه پیاده شده و مابقی مسیر را به صورت پیاده تا موزه طی کنید. موزه زمان در سال 1382 در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید.

زمان بازدید از موزه زمان

موزه زمان از ساعت 9 صبح الی 17 عصر آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد و بازدیدکنندگان می توانند در این بازه زمانی همه روزه به جز ایام تعطیل و سوگواری به موزه مراجعه کنند.

آدرس موزه زمان: تهران، خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی

شماره تماس موزه زمان: 22417336-021

سبزه میدان

سبزه میدان یکی از قدیمی ترین و پرتردد ترین میدان های شهر تهران است و در زمان زندیه و قاجار، محلی برای کشت سبزی اهالی تهران بود. درحال حاضر سبزه میدان به دلیل قرار گرفتن آن در بازار تهران، یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری تهران را تشکیل داده است. یکی از مهمترین ترین و مشهورترین جاذبه های سبزه میدان کاخ گلستان نام داشته و گردشگران بسیاری را به سمت آن روانه می شوند. یکی از اصلی ترین مراکز خرید که بازار تهران می باشد در سبزه میدان بوده و علاوه بر آن، بسیاری از رستوران های معروف نظیر مسلم، نایب،شمشیری و شرف الاسلامی در اطراف سبزه میدان قرار دارند. در زمان های گذشته سبزه میدان محلی برای اعدام مجرمان بوده و امیرکبیر دستور داد تا این عمل را به میدان پاقوق که با نام های میدان اعدام و محمدیه شهرت دارد، انتقال دادند. در زمان سلطنت فتحعلی شاه، در ضلع جنوبی این میدان، تهرانی ها به داد و ستد می پرداختند که به مرور زمان توسعه یافت و از آن به عنوان نبض پایتخت یاد می شود. امروزه نیمکت های چوبی متعددی در سبزه میدان برای استراحت گردشگران و بازدیدکنندگان قرار داده شده که می توانند استفاده کنند.

دسترسی به سبزه میدان

از آنجایی که سبزه میدان در یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین مناطق شهر تهران قرار داشته و شامل محدوده طرح ترافیک می باشد، بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. برای این منظور می توانید در ایستگاه پانزده خرداد از مترو پیاده شده و مسیر شرق را پیش بگیرید و به صورت پیاده خود را به سبزه میدان برسانید. همچنین می توانید در ایستگاه امام خمینی از مترو پیاده شده و با استفاده از ماشین های دودی قدیمی به سمت سبزه میدان راهی شوید.

آدرس سبزه میدان: تهران، خیابان پانزده خرداد

سبزه میدان

ورزشگاه تختی تهران

ورزشگاه تختی تهران به عنوان پنجمین استادیوم بزرگ ایران شناخته شده که جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر را در خود جای می دهد. ورزشگاه تختی در زمان محمدرضا پهلوی ساخته شد که ابتدا با نام ورزشگاه فرح شناخته می شد و پس از انقلاب نام آن به ورزشگاه تختی تغییر پیدا کرد. ورزشگاه تختی تهران با حدود 100 هکتار مساحت و با وجود مجهز بودن به چندین سالن مختلف، پیست دوچرخه سواری و ورزشگاه سرپوشیده به عنوان دومین مجموعه ورزشی بعد از ورزشگاه آزادی به لحاظ امکانات شناخته می شود. این ورزشگاه با طراحی یکی از مهندسان ایرانی به نام جهانگیر درویشی ساخته شد و شایعاتی نیز در رابطه با طراحی آن وجود داشت. برخی ادعا داشتند که ورزشگاه تختی از ورزشگاه مونیخ آلمان و یا طراحی تاج فرح دیبا تقلید شده است، اما جهانگیر درویش تمام این شایعات را کذب دانست. با توجه به این که ورزشگاه تختی یکی از حرفه ای ترین ورزشگاه ها در جهان تلقی می شود، شباهت به نعل اسب داشته و به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته شده است. این ورزشگاه در تاریخ 24 تیر سال 1398 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

دسترسی به ورزشگاه تختی تهران

از آنجایی که ورزشگاه تختی در بزرگراه بسیج شمال قرار گرفته است برای دسترسی به آن مسیرهای متعددی پیش روی شماست. برای رسیدن به ورزشگاه تختی می توانید از مترو هم استفاده کنید. ایستگاه مترو میدان بسیج نزدیک ترین ایستگاه مترو به این ورزشگاه بوده و حدود 2 کیلومتر با آن فاصله دارد. اما روش دیگری هم وجود دارد که می توانید با استفاده از اتوبوس در نزدیک ترین ایستگاه که حدود 65 متر با ورزشگاه فاصله دارد خود را به ورزشگاه تختی برسانید.

آدرس ورزشگاه تختی تهران: تهران، بزرگراه بسیج شمال، بزرگراه هجرت، میدان شهید باکری

موزه جنگ (خانه تیمورتاش)

شهر تهران موزه های متعددی را در خود جای داده است و یکی از تخصصی ترین موزه های تهران موزه جنگ نام داشته و با نام خانه تیمورتاش نیز شناخته می شود. قدمت این موزه به دوره قاجار بازمی گردد و در خانه تیمورتاش قرار گرفته است. در معماری موزه جنگ از سبک معماری ایرانی، روسی و هندی استفاده شده است. بدنه اصلی این عمارت در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و در دوره های مختلف تغییراتی در آن صورت گرفته است. با روی کار آمدن رضا شاه پهلوی، عبدالحسین تیمورتاش را به عنوان وزیر دربار معرفی شد و عمارت مذکور را از محتشم بختیاری خرید و در آن سکونت گزید. بعد از آنکه تیمورتاش مورد غضب قرار گرفت و دستور قتل وی صادر شد، رضا شاه پهلوی به این عمارت توجه خاصی داشت. در سال 1395 دانشگاه جنگ از آنجا به محلی دیگر انتقال یافت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری تهران، این عمارت را به عنوان موزه جنگ معرفی کرد و آماده میزبانی از بازدیدکنندگان بود. عمارت تیمورتاش دارای دو طبقه و یک زیرزمین می باشد. نمای بیرونی این بنا آجری بوده و در فضای داخلی از آینه کاری های بسیار زیبایی برای تزئین آن استفاده شده است. در فضای بیرونی عمارت موزه جنگ، فضای سبز وجود دارد که بر زیبایی چشم انداز آن افزوده است.

در بخش هایی از محوطه بیرونی موزه ماشین ها و هوابردهای جنگی قرار گرفته اند. در طبقه اول مجموعه سلاح ها و ابزارهای جنگی که متعلق به دوره های مختلفی همچون صفویه، قاجار و پهلوی می باشند قرار دارند. طبقه دوم نسبت به طبقه اول بسیار زیباتر بوده و سقف آن توسط آیینه کاری های بسیار زیبایی مزین شده است. همچنین سردیس های برخی از شهدای ایرانی از جمله ابراهیم همتی، عباس بابایی و سرلشکر فلاحی وجود دارند. در زیزمین مجموعه آب انباری قدیمی قرار داشته که نورپردازی زیبایی روی آن وجود دارد که باعث جلوه بخشیدن به آن شده است. یکی از جذاب ترین بخش های زیرزمین موزه جنگ، وجود کافه ی کوچکی است که در آن برای بازدیدکنندگان قرر گرفته است. موزه جنگ در خیابان کارگر جنوبی و مقابل مترو میدان حر قرار گرفته است که علاوه بر خودروی شخصی می توانید با استفاده از مترو به موزه دسترسی پیدا کنید. موزه جنگ در تاریخ 25 مهر سال 1383 با شماره 11197 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران شناخته شده است.

ساعت بازدید از موزه جنگ

برای بازدید از موزه جنگ در روزهای دوشنبه از ساعت 14 بعد از ظهر تا 18 عصر دیدن کنید. همچنین این موزه روزهای جمعه از ساعت 9 صبح الی 18 عصر به صورت رایگان آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد.

آدرس موزه جنگ: تهران، خیابان کارگر جنوبی، میدان پاستور، مقابل مترو میدان حر، دانشگاه جنگ

عمارت عین الدوله

عمارت عین الدوله یکی از جاذبه های تاریخی کمتر شناخته شده ای است که از زمان حکومت پهلوی اول به یادگار مانده است. از آنجایی که در لیست مکان های دیدنی تهران قرار گرفته است، اما امروزه تنها بازدید از محوطه بیرونی آن امکان پذیر می باشد. اما در برنامه ریزی هایی که برای بازسازی و مرمت عمارت عین الدوله چیده بودند، نگارخانه برگ در آن تا به امروز فعالیت می کند. باغ و عمارت عین الدوله مساحتی حدود 11 هراز و 900 متر مربع مساحت داشته که 800 متر مربع از آن زیربنای مجموعه می باشد و در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول ساخته شده است. در زمان های ابتدایی عمر این عمارت، استخر بسیار بزرگی در قسمت میانی باغ قرار داشت که در میان آن جزیره هایی با ابعاد کوچک وجود داشتند. برای عمارت عین الدوله 2 در اصلی در شمال و جنوب و 2 در فرعی در شرق و غرب قرار داده شده است. این عمارت به آیینه کاری و گچبری مزین شده است و در سال 1386 شهرداری تهران اقدام به بازسازی آن کرد و در تاریخ 4 تیر سال 1377 با شماره 2042 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد. برای بازدید از این باغ عمارت عین الدوله می توانید در تمام ایام هفته به جز جمعه ها و ایام تعطیل از ساعت 8 صبح الی 16 بعد از ظهر اقدام نمایید.

دسترسی به عمارت عین الدوله

اگر می خواهید برای دسترسی به عمارت عین الدوله از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنید، بهترین روش استفاده از مترو می باشد. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این عمارت ایستگاه حسین آباد می باشد که در خط 3 مترو تهران قرار دارد. هنگامی که در این ایستگاه از مترو پیاده می شوید، از تاکسی هایی که به سمت میدان هروی می روند استفاده کنید و هنگامی که به خیابان جمالی رسیدید، پیاده شوید و به سمت عمارت عین الدوله حرکت کنید.

آدرس عمارت عین الدوله: تهران، خیابان پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی

شماره تماس عمارت عین الدوله: 22969741-021

عمارت عین الدوله

قبرستان ابن بابویه

شهرری یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین مناطق تهران بوده که آثار تاریخی و بناهای قدیمی زیادی را در خود جای داده است. قبرستان ابن بابویه یکی از جاهای دیدنی تهران است که در منطقه شهرری قرار دارد. این قبرستان آرامگاه بسیاری از بزرگان و مشاهیر به شمار می رود و به عنوان دومین قبرستان بزرگ در شهر تهران شناخته شده است. قبرستان ابن بابویه در دشت های وسیع ری قرار داشته و حدود 10 هکتار مساحت دارد و قدمت آن به 200 سال گذشته می رسد. برخی از تاریخ شناسان قدمت این قبرستان را متعلق به دوره ساسانی می دانند. محمد بن بابویه که ملقب به شیخ صدوق که یکی از فقها و دانشمندان شیعه بود در این قبرستان به خاک سپرده شده بود و نام این قبرستان الهام گرفته از نام وی می باشد. آرامگاهی که برای شیخ صدوق در قبرستان ابن بابویه ساخته شده بود، به علت حملات گوناگونی که از مغولان گرفته تا تیموریان آسیب های فراوانی شده است. قبرستان ابن بابویه آرامگاه های خصوصی و خانوادگی بزرگی را در خود جای داده و به علت وجود عکس ها و آینه ها و دیگر اشیاء به موزه ای تاریخی تبدیل شده است. این قبرستان در تاریخ 5 دی سال 1375 با شماره 1816 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

زمان بازدید از قبرستان ابن بابویه

بازدیدکنندگان می توانند از ساعت 9 صبح الی 17 بعد از ظهر به بازدید از این قبرستان اقدام نمایند. اما بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتری درمورد کسانی که در این قبرستان به خاک سپرده شده اند، با تورهای تهران گردی به این منطقه بروید.

آدرس قبرستان ابن بابویه: تهران، شهرری، خیابان ابن بابویه

خیابان پانزده خرداد

خیابان پانزده خرداد یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران می باشد که جزء خیابان های شلوغ و پرتردد تهران محسوب می شود. خیابان پانزده خرداد تا زمان پیش از انقلاب با نام خیابان بوذر جمهری شناخته می شد و قسمتی از ارگ ناصری را تشکیل می داد. امروزه این خیابان یکی از شلوغ ترین خیابان های پایتخت می باشد و آن را به پیاده راه تبدیل کرده اند و به صورت سنگ فرش درآمده است. خیابان پانزده خرداد تعدادی از مهمترین جاهای دیدنی تهران را در خود جای داده و همچنان بافت تاریخی و قدیمی خود را حفظ کرده است. از مهترین دیدنی های این خیابان می توان به ساختمان رادیو تهران، ساختمان دادگستری، کاخ گلستان، بازار رضا، خیابان ناصرخسرو، بانک ملی و… اشاره کرد. یکی از جاذبه های دیدنی و تفریحی که در خیابان پانزده خرداد تهران وجود دارد می توان به درشکه هایی اشاره کرد که از چهارراه گلوبندک تا ابتدای خیابان ناصرخسرو گردشگران را جا به جا می کنند.

خیابان پانزده خرداد کجاست

خیابان پانزده خرداد در مرکز پایتخت قرار گرفته که از خیابان وحدت اسلامی شروع شده و تا خیابان ری امتداد پیدا کرده است. بهترین مسیر برای دسترسی به این خیابان استفاده از مترو می باشد. بدین منظور تنها کافی است در ایستگاه پانزده خرداد از مترو پیاده شوید.

آدرس خیابان پانزده خرداد: تهران، از خیابان وحدت اسلامی تا خیابان ری

کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه که یکی از دیدنی های تهران محسوب می شود، در محله نیاوران تهران واقع شده است و برخلاف نمای بیرونی آن که چندان شکوه و عظمت ندارد، اما فضای داخلی آن دارای معماری بسیار زیبا و هنرمندانه ای می باشد. عمارت صاحبقرانیه به دستور ناصرالدین شاه قاجار در سال 1299 هجری شمسی ساخته شد. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی در تمام طول سال برای بازدید از این کاخ روانه می شوند. از کاخ صاحبقرانیه به عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم ها و سریال ها نظیر شازده احتجاب، صاحب قرآن، میرزا کوچک خان و… استفاده شده است. این کاخ دارای مساحتی حدود 11 هکتار بوده و قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بازمی گردد. در آن زمان ها، نیاوران به عنوان یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران بوده و پادشاهان قاجار اقامت های ییلاقی خود را در آن می گذراندند. در زمان های گذشته، پادشاهان را با لفظ صاحبقران می خواندند و معروف ترین پادشاهی را که با نام صاحبقران می شناختند ناصرالدین شاه قاجار بود. از آنجایی که ناصرادلین شاه چندین کاخ در مناطق مختلف تهران داشت، هر چند روز را در یکی از کاخ های خود سپری می کرد.

طولانی ترین مدتی که در یکی از کاخ هایش اطراق می کرد، کاخ صاحبقرانیه بود که گاهی اوقات اقامت وی در این کاخ به 2 ماه می کشید و میگفت که اقامت در هیچ کدام از کاخ ها مانند صاحبقرانیه به دلم نمی چسبد. کاخ صاحبقرانیه از دو بخش کاخ بزرگ و اندرون و حرم سرا تشکیل می شد. بعدها بخش حرم سرا به دستور رضاشاه پهلوی مورد تخریب قرار گرفت. مبلمان هایی که در این کاخ وجود دارند، فرح دیبا از فرانسه خریداری کرده بود. لوسترهای کاخ نیز ساخت کشور چکسلواکی بوده و تمام ظروف نیز ساخت کارخانه روزنتال آلمان بود. تمام این دکوراسیون توسط فرح دیبا و روی کار آمدن محمدرضا پهلوی صورت پذیرفت. همچنین در میان سال های 1346 تا 1357 محمدرضا شاه پهلوی از این کاخ به عنوان محل کا، اقامت و اتراحت خود استفاده می کرد. برای بازدید از این کاخ در نیمه اول سال از ساعت 9 صبح الی 19 عصر و در نیمه دوم سال از ساعت 8 صبح الی 17 بعد از ظهر می توانید اقدام نمایید. اما لازم به ذکر است که در حال حاضر بازدید از فضای داخلی کاخ امکان پذیر نمی باشد. کاخ صاحبقرانیه در تاریخ 11 بهمن سال 1334 با شماره 419 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

مسیر دسترسی به کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه در منطقه ای از تهران قرار گرفته است که می توانید علاوه بر خودروی شخصی با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز خود را به آن برسانید. برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه تجریش از مترو پیاده شده و از میدان تجریش تاکسی هایی که به سمت نیاوران می روند را سوار شده و خود را به این عمارت زیبا و دیدنی برسانید.

آدرس کاخ صاحبقرانیه: تهران، میدان باهنر یا همان نیاوران سابق

کاخ صاحبقرانیه

موزه جواهرات ملی

اگر به بازدید از موزه های پر زرق و برق و مملو از گنجینه های گران بها علاقه دارید، بازدید از موزه جواهرات ملی را فراموش نکنید. موزه جواهرات ملی درواقع موزه ای است که در آن الماس کوه نور و دریای نور نگهداری می شود. اما در حال حاضر الماس کوه نور برروی تاج ملکه انگلستان قرار دارد. این موزه جزء یکی از معروف ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی تهران به شمار می رود و بسیاری از جواهرات سلطنتی و با ارزش را در خود جای داده است. جواهرات و گنیجنه های نفیسی که امروزه در این موزه مشاهده می کنیم، همگی از دوره های مختلف تاریخ ایران به جای مانده اند و از آنجا که تا پیش از دوران حکومت صفوی قدامی جهت جمع آوری و نگهداری از جواهرات ارزشمند صورت نمی گرفت، قدمت آن ها به دوره حکومت صفوی بازمی گردد. تمام جواهرات سلطنتی و ارزشمند در زمان قاجار در کاخ گلستان نگهداری می شد و با روی کار آمدن حکومت پهلوی به زیرزمین کاخ مرمر منتقل شدند. این موزه در سال 1334 ساخته شد و همزمان با تاسیس بانک مرکزی ایران در سال 1339 افتتاح شد تحت اختیار بانک قرار گرفت. از مهمترین جواهرات ارزشمندی که در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود می توان به کره جواهر نشان، جقه نادری، الماس دریای نور، تاج کیانی، تخت نادری و تخت طاووس اشاره کرد.

یکی از برنامه هایی که برای موزه مذکور در نظر گرفته شده این است که از زیرزمین ساختمان بانک مرکزی ایران به اراضی عباس آباد با فضایی امن تر و ضریب امنیتی بالاتری انتقال داده شود. این بنا در دو طبقه و پلان چند ضلعی طراحی شده و هم اکنون در دست ساخت قرار دارد. موزه نفیس جواهرات ملی ایران در میدان امام خمینی، خیابان فردوسی و مقابل سفارت ترکیه قرار گرفته است و برای دسترسی به آن می توانید از مترو استفاده کنید. در این صورت 3 ایستگاه وجود دارند که نزدیک ترین ایستگاه های مترو به این مکان دیدنی هستند که شامل ایستگاه های امام خمینی، فردوسی و سعدی می باشند. همچنین پس از پیاده شدن از مترو می توانید به صورت پیاده یا با استفاده از تاکسی یا اتوبوس های موجود خود را به موزه جواهرات ملی برسانید.

قیمت بلیط موزه جواهرات ملی

برای بازدید از این موزه بازدیدکنندگان داخلی ملزم به پرداخت 6 هزار تومان و دانش آموزان و دانشجویان نیز با ارائه کارت شناسایی 3 هزار تومان و بازدیدکنندگان خارجی مبلغ 50 هزار تومان بپردازند. همچنین زمان بازدید از این موزه تنها در روزهای شنبه تا سه شنبه و در ساعت 14 بعد از ظهر تا 17 بعد از ظهر امکان پذیر می باشد.

آدرس موزه جواهرات ملی: تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی

پارک جنگلی تلو

اگر در میان جاهای دیدنی تهران به دنبال طبیعتی آرامش بخش و زیبا هستید تا بتوانید برای آخر هفته به گردش در آن بپردازید، می توانید به سراغ پارک جنگلی تلو بروید. این پارک جنگلی از امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی برخوردار بوده و توانسته فضایی بسیار دل انگیز تهران برای خانواده ها و یا دوستان به شمار رود. این پارک جنگلی زیبا با نام دیگری به نام پارک جنگلی غزال شناخته می شود و در بخش شمال شرق تهران جای گرفته است. آلاچیق هایی که در این پارک جنگلی وجود دارند، بهترین فضا را برای برپایی بساط پیک نیک فراهم آورده اند و می توانید آخر هفته ای را به گشت و گذار در آن اختصاص دهید و به همراه خانواده و دوستان خود به سراغ آن بروید. پارک جنگلی تلو در میان مردم تا به امروز آن چنان شناخته نشده و همین اصلی ترین دلیل برای بکر بودن و دست نخورده بودن آن می باشد. این پارک جنگلی به دلیل داشتن موقعیت کوهستانی، دارای آب و هوایی خنک بوده، به طوری که در فصل های نیمه دوم سال هوا کاملا سرد بوده و دارای دمای پایین تری نسبت به تهران بوده و اگر در فصل پاییز و زمستان برای گشت و گذار به آن مراجعه کردید، حتما لباس مناسب همراه خود داشته باشید. از پوشش گیاهی این پارک جنگلی می توان به درختان پهن برگ، پسته وحشی، نارون، درختان سوزنی برگ، چنار، عرعر، سرو نقره ای و… اشاره نمود. همچنین پوشش جانوری آن را سگ، روباه، کبک، شغال، خرگوش و روباه تشکیل داده است. پیشنهاد می شود به دلیل قرار گرفتن پارک جنگلی تلو در اطراف شهر تهران، بهترین مسیر دسترسی استفاده از خودروی شخصی می باشد.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی تلو

اگر در تهران قرار دارید و قصد دارید برای آخر هفته یکی از مناطق دیدنی تهران را برای گردش و تفریح خود انتخاب کنید، بهتر است ابتدا بدانید بهترین وسیله این است که با خودروی شخصی خود را به این پارک جنگلی برسانید. چرا که این پارک در حاشیه تهران قرار گرفته است. البته نزدیک ترین ایستگاه مترو به پارک جنگلی تلو ایستگاه متروی فرهنگسرا می باشد که فاصله زیادی با پارک دارد. در صورتی که می خواهید با خودروی شخصی خود به پارک جنگلی تلو بروید، ابتدا می بایست خود را به بزرگراه شهید بابایی برسانید و پس از آن که به خروجی جاده دماوند رسیدید، دوربرگردان بعد از خروجی را وارد شوید و در جاده تلو به مسیر خود ادامه دهید. به کیلومتر 5 جاده تلو که برسید می توانید پارک را مشاهده کنید و خود را به آن برسانید.

آدرس پارک جنگلی تلو: استان تهران، بزرگراه شهید بابایی شرق، خروجی تلو شمال، ورودی جاده شهرداری، انتهای خیابان

باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران

یکی از جاهای دیدنی تهران که به عنوان محلی برای ارائه اندکی از حماسه های دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران نام دارد. این باغ موزه در مساحتی برابر با زیربنای 205 هزار متر مربع پدید آمده است و در تاریخ شهریور سال 1391 فعالیت خود را آغاز نمود. همچنین در سال 1395 تغییراتی در این باغ موزه اعمال شد و نام آن به موزه اتقلاب اسلامی و دفاع مقدس تبدیل شد. باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران از چندین تالار و یک بخش انتهایی تشکیل شده است که تالارهای آن به نام های تالار پروانه ها، تالار آستانه، تالار حیرت و واقعیت، تالار دفاع، تالار آرامش، تالار شهادت، تالار پیروزی و تالار سرانجام می باشند. در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران چندین آثار در رابطه با دفاع مقدس به صورت قالب های حجمی، بازسازی بازارچه خرمشهر، ماکت عملیات بیت المقدس تشکیل شده از موشن گرافیک های چند وجهی، تابلوی نقاشی های دفاع مقدس و… دیده می شوند که این محل را به یکی از دیدنی های تهران تبدیل کرده است. این باغ موزه در اراضی عباس آباد قرار دارد.

ساعت بازدید و قیمت بلیط باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران

اگر می خواهید به بازدید از باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران بروید، ساعت کاری این مجموعه در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 صبح تا 17 بعد از ظهر و پنجشنبه ها از ساعت 10 صبح تا 21 شب و جمعه ها و ایام تعطیل نیز از ساعت 10 صبح تا 21 شب می باشد که می توانید در این روزها به بازدید از باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران که از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود اقدام نمایید. همچنین قسمت بلیط بازدید از مجموعه برای گردشگران داخلی 12 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 25 هزار تومان می باشد.

آدرس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران: استان تهران، میدان ونک، بزرگراه شهید حقانی، انتهای خیابان سرو، مقابل پارک طالقانی

شماره تماس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران: 88657026-021

 

باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران

موزه پول ایران

موزه پول ایران به عنوان یکی از مکان های دیدنی تهران شناخته می شود که در مجموعه فرهنگی – تفریحی ارم و در کیلومتر 4 اتوبان تهران – کرج واقع شده است. این موزه به عنوان نخستین موزه تخصصی و داومی در زمینه اسکناس و سکه در کشور می باشد و در تاریخ 17 تیز سال 1376 افتتاح گردیده است. در این موزه 1400 سکه و 750 اسکناس قرار دارد و در مکانی به مساحت 700 متر مربع می باشند. موزه پول ایران دارای سه بخش قبل از پیدایش پول، بخش تاریخ سکه و بخش تاریخ اسکناس می باشد. در بخش سکه مجموعه، اولین سکه های ایرانی دوران هخامنشیان، سلوکیان، ساسانیان، اسکندر مقدونی، غزنویان، سلجوقیان و… دیده می شوند. یکی از منحصر به فردترین و خاص ترین اشیائی که در موزه پول نکهداری می شود، سکه لیدی یا لید می باشد. سواهد نشان می دهند که این سکه به عنوان نخستین سکه جهان بوده و در شرایطی خاص از آن نگهداری می کنند و قددمت آن به 514 سال پیش از میلاد می رسد. از دیگر اشیائ ارزشمند و تاریخی که در موزه پول ایران نگهداری می شود و می توانید از آن دیدن کنید، سکه پوراندخت ساسانی که نخستین شاه بانوی ایرانی بود می باشد. یک بخش جدید نیز در سال 1378 به این مجموعه اضافه گردید که در آن سکه و اسکناس کشورهای مختلف به همراه پرچم کشورهای آن ها به نمایش گذاشته اند.

زمان بازدید از موزه پول ایران

موزه پول ایران همه روزه به غیر از ایام سوگواری از ساعت 8:30 صبح الی 20 شب آماده میزبانی از بازدیدکنندگان می باشد و شما می توانید هر روزی که بخواهید در این بازه زمانی مشخص شده به این مکان که یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود بروید و از دیدن سکه ها و اسکناس های تاریخی لذت ببرید و با آن ها آشنا شوید.

آدرس موزه پول ایران: استان تهران، کیلومتر 4 جاده تهران – کرج، مجتمع سبز ارم

آتشکده بهرام ری

یکی از جاذبه های تاریخی که در شهرری تهران قرار گرفته است، آتشکده بهرام ری می باشد و یکی از آتشکده های معروف ایران محسوب می شود. این آتشکده که امروزه به عنوان یکی از دیدنی های تهران به شمار می رود دارای قدمتی تاریخی می باشد که به دوره ساسانیان بازمی گردد و از آن با عنوان آتشکده بهرام گور یاد می شود. آتشکده بهرام ری را با نام تپه میل نیزز می شناسند و دلیل این نامگذاری این است که بنا دارای دو پایه بزرگ بوده و از فاصله دور که به آن نگاه می کنند به میل شباهت دارد. آتشکده بهرام ری بر بلندای تپه ای در نزدیکی های حرم عبدالعظیم حسنی (ع) واقع شده است. آتشکده های متعددی در تهران وجود دارند که قدمت آن ها به پیش از اسلام می رسند و اغلب آن ها مربوط به دوره ساسانیان می باشند که محلی برای عبادت زرتشتیان بود و آتش در آن ها از جایگاه ویژه ای برخوردار بود که با آمدن اسلام کاربرد این آتشکده ها از بین رفت و مساجد جای آن ها را گرفتند.

برای ساخت آتشکده بهرام ری از مصالحی همچون خشت، سنگ، ملات ساروج و گل استفاده شده و تا به امروز استوار باقی مانده است. مساحت این آتشکده حدود 800 تا 900 متر می باشد و بنای اصلی آن در بخش شرقی بالای تپه قرار دارد. برخی بر این باورند که طی حمله اسکندر مقدونی آتشکده بهرام ری ویران گردیده و امروزه بخش های مانند چهارطاقی آن باقی مانده است. اگر علاقمند به بازدید از جاذبه های تاریخی هستید می توانید آتشکده بهرام ری را در لیست گردشگری خود قرار دهدید و از آن نیز دیدن کنید. بازدید از این مجموعه رایگان بوده و همچنین امکانات رفاهی همچون سرویس بهداشتی و پارکینگ برای مجموعه در نظر گرفته شده است. ساعت بازدید از آتشکده بهرام ری از ساعت 8 صبح تا 18 عصر امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است در ایام تعطیل و جمعه ها مجموعه تعطیل می باشد و امکان بازدید از آن وجود ندارد.

مسیر دسترسی به آتشکده بهرام ری

برای رسیدن به آتشکده بهرام ری که از جاذبه های گردشگری تهران به شمار می رود می بایست خود را به جاده ورامین برسانید. مسیرتان را تا حدود 12 کیلومتر در جاده ورامین ادامه دهید. سپس ورودی جاده فرعی روستاهایی همچون عشق آباد و چالطرخان را مشاهده می کنید. جاده چالطرخان را وارد شوید که در همان ابتدا می توانید تپه را ببینید. از طریق مسیری که از پایین تا بالای تپه در نظر گرفته شده خود را به بالای تپه برسانید تا بتوانید این مجموعه تاریخی را از نزدیک مشاهده کنید.

آدرس آتشکده بهرام ری: استان تهران، شهرری، 12 کیلومتری جنوب شرقی شهرری، روستای چالطرخان

ساختمان مجلس شورای اسلامی

ساختمان مجلس شورای اسلامی ساختمانی هرمی شکل در نزدیکی های میدان بهارستان تهران است و نشست های مجلس شورای اسلامی در آن برگزار می شود. ساختمان هرمی شکل مجلس شورای اسلامی از سال 1383 دارای کاربری می باشد. این ساختمان هرمی شکل بوده و قاعده ای مثلثی شکل دارد و برای ساخت آن از مصالحی همچون سنگ استفاده است. این ساختمان از بخش هایی همچون صحن علنی، اتاق اینترنت، راهروها، اتاق ترجمه همزمان و قسمت های مختلف الکترونیکی تشکیل شده است که مساحت آن در کل به 25 هزار متر مربع می رسد. ساختمان های دیگری در این مجموعه وجود دارند که دفتر کار نمایندگان در آن قرار دارد و مساحت آن ها به 18 هزار متر مربع می رسد. ساختمان کمیسیون ها دارای مساحت 16 هزار متر مربع می باشد. ساختمان دیگری با عنوان مجموعه مجلس شورای ملی سابق دارای مساحتی حدود 8 هزار و 500 متر مربع و پارکینگ مجموعه مساحتی برابر با 13 هزار متر مربع می باشد. تمام این ساختمان ها و بخش های مختلف در مساحت کلی 15 هکتار در کنار یکدیگر جای گرفته اند. ساختمان هرمی شکل مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران در نزدیکی میدان بهارستان شناخته می شود.

آدرس ساختمان مجلس شورای اسلامی: استان تهران، نزدیک به میدان بهارستان

ساختمان مجلس شورای اسلامی

مسجد شاه تهران

یکی از قدیمی ترین مساجد تهران مسجد شاه تهران می باشد که با نام مسجد سلطانی نیز شناخته می شود. این مسجد به عنوان یکی از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری تهران شناخته می شود. مسجد شاه تهران پس از انقلاب اسلامی در سال 1357 هجری شمسی نام آن به مسجد امام خمینی تبدیل شد. قدمت این مسجد تاریخی به دوره قاجار می رسد و در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. مسجد شاه در سال 1307 هجری قمری مورد مرمت قرار گرفته و دستور آن را ناصرالدین شاه قاجار صادر نموده است. ساعتی روی بنای این مسجد قرار دارد که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده و روی بنا قرار گرفته است. مسجد شاه تهران دارای 4 ایوان بوده و از بخش هایی همچون صحن میانی، گنبدخانه، ایوان های چهارگانه، رواق ها، شبستان های ستون دار، جلوخان شمالی و سردرها می شود که در مساحت حدود 11 هزار متر مربع جای گرفته اند. این مسجد تاریخی دارای تزئیناتی همچون کتیبه های زیبا، کاشی کاری ها و گچ کاری های متنوع می باشد. ورودی اصلی این بنا از سردر شمالی آن است که دارای تعداد 17 پله سنگی می باشد.

این مسجد دارای درب دو لنگه ای و چوبی بوده و کتیبه ای روی آن قرار دارد. روی این کتبه تاریخ 1241 هجری قمری روی آن دیده می شود که نشان از زمان ساخت مسجد را دارد. صحن مسجد شاه مربعی شکل بوده و ابعاد آن 65 در 65 می باشد. دو وضوخانه در بخش ورودی شمالی مسجد وجود دارد که به دستور آیت الله سید محمد باقر موسوی خوانساری ساخته شده است. ایوان شمالی به عنوان بزرگترین ایوان مسجد شاه تهران می باشد و آن را شبستان تابستانی نمازگزاران مورد استفاده قرار می دهند. همچنین در سال های اخیر مرمت و بازسازی هایی روی بنای مسجد اعمال شده است. مسجد شاه تهران در تاریخ 1 مهر سال 1363 با شماره ثبت 1667 به عنوان یکی از آثار ملی در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

مسیر دسترسی به مسجد شاه تهران

مسجد شاه تهران که مناطق دیدنی تهران به شمار می رود در یکی از مهمترین و پرترددترین مناطق تهران که بازار تهران می باشد قرار گرفته است. این مسجد در خیابان پانزده خرداد و شرق خیابان ناصر خسرو واقع شده و برای آن که بخواهید از آن دیدن کنید بهترین مسیر دسترسی، استفاده از مترو می باشد. در این صورت باید در ایستگاه مترو میدان پانزده خرداد از مترو پیاده شوید و می توانید با پیاده روی به مدت کمتر از 5 دقیقه خود را به این مسجد زیبا و تاریخی برسانید.

آدرس مسجد شاه تهران: استان تهران، خیابان پانزده خرداد، مقابل خیابان ناصر خسرو

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم که به عنوان یکی از مکان های دیدنی تهران از آن یاد می شود، در زمینی به مساحت 5 هکتار و در مجموعه ورزشی – تفریحی پارک ارم قرار گرفته است. این باغ وحش به عنوان قدیمی ترین باغ وحش تهران می باشد که قدمت آن به دوره سلطنت ناصرالدین شاه باز می گردد. شخصی به نام رحیم علی خرم در دهه 50 این باغ وحش را راه اندازی نمود. جالب است بدانید ابتدا باغ وحش ارم در خیابان ولیعصر تهران و درست رو به روی پارک ملت قرار داشت. اما در نهایت در سال 1366 به دلیل آلودگی های صوتی و محیطی و مزاحمت هایی برای ساکنین منطقه، تعطیل شد و به پارک ارم کنونی انتقال یافت. این باغ وحش در نزدیکی پارک ارم قرار داشته و در آن جانوران متنوعی وجود دارند که شامل پرندگان، خزندگان، آبزیان و پستانداران می شوند. گونه هایی از جانوران در این باغ وحش دیده می شوند که از قاره های دیگری همچون قاره آفریقا وارد شده اند و شرایط نگهداری آن ها با باغ وحش ارم سازگار می باشد. از جمله جانورانی که در باغ وحش ارم می توان دید شیر ایرانی، گوزن زرد اروپایی، مارال، شیرهای آفریقایی، زرافه، خرس قهوه ای، فیل سریلانکایی، ببرهای سیبری، گرگ، شانپانزه و… می باشند. در کنار این جانوران، خزندگانی هستند که تماشای آن ها خالی از لطف نبوده و شامل مار پیتون، تمساح پوزه کوتاه و لاک پشت می شوند. گردشگران می توانند علاوه بر دیدن این حیوانات و گردش در باغ وحش، از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی نظیر کافه و رستوران، بوفه خوراکی، کارگاه آموزشی، شهربازی ارم، دریاچه ارم و… می توانید بهره مند شوید. این باغ وحش می تواند یکی از تماشایی ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی تهران برای گردشگران به خصوص کودکان باشد.

ساعت کاری و زمان بازدید از باغ وحش ارم

ساعت کاری باغ وحش ارم که از مهمترین جاذبه های دیدنی تهران می باشد، در نیمه اول سال در تمام ایام هفته از ساعت 8 صبح الی 22 شب و در نیمه دوم سال در تمام ایام هفته از ساعت 8 صبح الی 17 بعد از ظهر می باشد. گردشگران می توانند همه روزه در این بازه زمانی مشخص شده به بازدید و گردش در این باغ وحش بپردازند.

آدرس باغ وحش ارم: استان تهران، کیلومتر 4 اتوبان تهران – کرج، بعد از بزرگراه شهید ستاری، کنار گذر راست پل بزرگراه شهید باکری

قلعه گبری شهرری

قلعه گبری شهرری که با نام قلعه ایرج نیز شناخته می شود، به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود و در فاصله چند کیلومتری از استان تهران در جاده ورامین قرار دارد. این قلعه تاریخی دارای قدمتی طولانی بوده که به 2 هزار سال پیش می رسد و زمان ساخت آن به عهد ساسانیان بازمی گردد. در زمان پیش از انقلاب این قلعه کاربری دیگری داشت که به عنوان کارخانه باروت سازی آن را مورد استفاده قرار می دادند و پس از آن که صاحب این قلعه از دنیا رفت، آستان مقدس عبدالعظیم حسنی آن را در اختیار گرفت. قلعه گبری شهرری در مساحتی حدود 3 هزار متر مربع ساخته شده و بر اثر گذشت زمان و فرسایش هایی که به وجود آمده بسیاری از بخش های آن مورد تخریب قرار گرفته و تنها دیوارهای مرتفع و عریضی به جا مانده است. در زمان های گذشته این قلعه دارای 4 برج بوده که ارتفاع آن ها به 17 متر می رسید و از آن ها جهت دیده بانی استفاده می کردند. در فضای داخلی قلعه گبری شهرری تعداد 800 اتاق مختلف وجود داشت که امروزه هیچ اثری از آن ها دیده نمی شود. در حال حاضر بازدیدکنندگانی که به بازدید از جاذبه های تاریخی علاقمندند می توانند همه روزه از ساعت 8 صبح الی 13 بعد از ظهر به بازدید این قلعه که از دیدنی های تهران است بروند. قلعه گبری شهرری به عنوان یکی از آثار ملی، با شماره ثبت 1982 در تاریخ 5 اسفند سال 1376 به ثبت رسیده است.

قلعه گبری شهرری کجاست

قلعه گبری شهرری که از جاذبه های گردشگری تهران به شمار می رود، برای دسترسی به آن می توانید از طریق اتوبان نواب به سمت پارک ولایت بروید. از آنجا وارد اتوبان شهید تندگویان شده و در ادامه مسیر خود را در بزرگراه بهشت زهرا ادامه دهید. وارد اتوبان شهید آوینی شده و مسیر خود را در این اتوبان ادامه دهید. از سمت راست خود وارد خیابان سلمان فارسی شده تا به خیابان قلعه گبری برسید. در نهایت می توانید قلعه گبری شهرری مشاهده کنید و به بازدید آن بروید.

آدرس قلعه گبری شهرری: استان تهران، شهرری، بزرگراه شهید آوینی، خیابان شهید کریم شیرازی، شهرک علایین

قلعه گبری شهرری

دبیرستان البرز

یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین مدارس تهران پس از مدرسه دارالفنون، دبیرستان البرز می باشد که به عنوان یکی از مدارس نوین کشور شناخته می شود. قدمت این مدرسه تاریخی به زمان تاسیس مدرسه آمریکایی ها و سال 1252 هجری شمسی مربوط می شود. این مدرسه در زمان آغاز به کار، مدرسه ابتدایی بوده و در سال 1252 هجری شمسی به دبیرستان تغییر کاربری داد.ابتدا این مدرسه کالج آمریکایی ها یا کالج البرز نام داشته و پس از آن که مدیریت آن به ایرانیان رسید نام آن به دبیرستان البرز تغییر یافت. دبیرستان البرز دارای مساحتی حدود 45 هزار متر مربع بوده و از آنحایی که نمای رشته کوه های البرز در پس آن بود البرز نامیده می شد. دبیرستان البرز در ابتدا با تعداد 10 دانش آموز فعالیت خود را آغاز نمود و پس از آن بر تعداد دانش آموزان افزوده شد و تا سال 1886 میلادی تعداد 100 دانش آموز در این مدرسه به تحصیل مشغول بودند.

کتابخانه بزرگی در این مدرسه وجود داشت که حدود 25 هزار جلد کتاب در آن نگهداری می شد. سرانجام در سال 1319 هجری شمسی دولت وقت رضا شاه، این مدرسه را از آمریکای به ارزش یک میلیون تومان خریداری نمود و اداره مدرسه به دست ایرانی افتاد و معلمان خارجی ایران را ترک نمودند. دبیرستان البرز دارای حیاطی بزرگ و باغ مانند است که در آن چندین ساختمان قدیمی و جدید وجود دارند که دارای کاربری های متفاوتی می باشند. قدیمی ترین ساختمان این مدرسه ساختمان علوم می باشد که در سال 1297 در بخش جنوبی منزل دکتر جردن ساخته شد و آن را با نام مکرمیک هال می شناختند. منزل وی پس از چندی مورد تخریب قرار گرفت و ساختمانی جهت اسکان کارمندان به جای آن ساختند. درخشان ترین دوره این مدرسه را می توان از سال 1323 تا 1357 دانست که در این دوره مدیریت مجموعه به دست محمدعلی مجتهدی بود.

آدرس دبیرستان البرز: استان تهران، خیابان انقلاب اسلامی، مقابل پل کالج، خیابان البرز، پلاک 1

شماره تماس دبیرستان البرز: 66490324-021

کلیسای سرکیس مقدس تهران

کلیسای سرکیس مقدس تهران از اماکن مذهبی تهران بوده و از دوره پهلوی به جا مانده است. این کلیسا که به عنوان بزرگترین کلیسای تهران شناخته می شود، یکی از مکان های دیدنی تهران محسوب می شود و محلی برای عبادت ارامنه مسیحی می باشد. با توجه به ازدیاد جمعیت ارامنه در تهران، تصمیم بر آن شد خلیفه گری ارمنیان تهران به همت و تلاش یکی از خیرین ارامنه که مارکام سرکیسیان نام داشت، کلیسایی را در محله کریم خان تهران احداث نمودند. این محله بیشترین ارامنه تهران در آن سکونت داشتند. کلیسای سرکیس مقدس تهران در تاریخ 14 فروردین سال 1343 هجری شمسی احداث شد و ساخت آن را لئون کشیشیان انجام داد که در این میان، ساخت بنا به دلایلی با مشکل مواجه شد و به صورت موقت متوقف شد. اما بعد از 5 سال ساخت آن نیز دوباره انجام پذیرفت. شروع به کار این کلیسا را سال 1352 هجری شمسی می دانند. بنای کلیسای سرکیس مقدس از معماری بسیار زیبا و هنرمندانه ای بهره می برد و سبک معماری آن به سبک قرو وسطی و عصر جدید ارمنستان می باشد.

این بنا به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته می شود و اگر در خیابان کریم خان زند در حال عبور باشید، بنای کلیسا برای لحظاتی چشمان شما را به خود خیره می کند. مسیحیان کشور تمام مراسم های مذهبی خود را در این کلیسا برگزار می کنند. بازدید از کلیسا برای تمام عموم آزاد بوده و حتی مسلمانان می توانند به غیر از شنبه ها و یکشنبه ها به این کلیسا بروند و از آن دیدن کنند. البته در برخی از روزها نیز که مراسم های مذهبی و مخصوص را برگزار می کنند، مسلمانان اجازه ورود به کلیسا را ندارند. کلیسای سرکیس مقدس تهران دارای دو ناقوسخانه بوده که در دو سمت راهروی ورودی غربی بنا و بالای ورودی آن قرار دارند. بنای کلیسای سرکیس مقدس تهران در سال 1391 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

مسیر دسترسی به کلیسای سرکیس مقدس تهران

اگر می خواهید از کلیسای سرکیس مقدس تهران که به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود دیدن کنید، بهتر است از وسیل نقلیه عمومی نظیر مترو و تاکسی استفاده کنید. چرا که این کلیسا در یکی از شلوغ ترین و پر ترافیک ترین خیابان های تهران قرار داشته و اگر با خودروی شخصی به سمت آن بروید زمان بسیار زیادی را در ترافیک هستید و مدت زمان طولانی راهم برای پیدا کردن جای پارک باید صرف کنید. بنابراین اگر می خواهید با مترو به این مکان دیدنی بروید، نزدیک ترین ایستگاه مترو به کلیسا ایستگاه میدان ولیعصر می باشد. در این ایستگاه از مترو پیاده شوید و به سمت خیابان کریم خان به صورت پیاده حرکت کنید. با حدود 5 الی 10 دقیقه پیاده روی به کلیسای سرکیس مقدس تهران می رسید.

آدرس کلیسای سرکیس مقدس تهران: استان تهران، خیابان کریم خان، ابتدای خیابان استاد نجات اللهی

شماره تماس کلیسای سرکیس مقدس تهران: 88901634-021

خانه ابوالحسن صبا

اگر علاقمند به عرصه موسیقی باشید، حتما نام ابوالحسن صبا را شنیده اید. ابوالحسن صبا یکی از موسیقی دانان برجسته و آهنگسازان ایرانی می باشد که از شاگردان کمال الملک و دوستان شهریار، ایرج میرزا و استاد حسین بهزاد به شمار می رود. امروزه خانه ابوالحسن صبا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران شناخته می شود و افراد زیادی که به موسیقی و شنیدن صدای گوشنواز ویولن علاقمندند به این مکان می روند و از آن دیدن می کنند. صبا در سن 22 سالگی موفق شد به عنوان دانشجوی ممتاز مدرسه عالی موسیقی معرفی شود. استاد ابوالحسن صبا وصیت نموده بود که پس از مرگش خانه اش به موزه تبدیل شود، پس از مرگ وی به وصیتش عمل شد و خانه اش تبدیل به موزه شد. وزارت فرهنگ و هنر، خانه صبا را خریداری نمود و همسر وی وسایل خانه را نیز به موزه اهدا نمود. بعد از دهه 50 که این خانه تبدیل به موزه شد، بخش جدیدی به آن اضافه شد که با عنوان بخش عروسک های خانم صبا شناخته می شود.

خانه ابوالحسن صبا 230 متر مربع مساحت داشته و موزه ای است که 5 اتاق را در خود جای داده و بازدیدکنندگان آن اغلب علاقمندان به موسیقی می باشد و می توانند اطلاعات کامل و مفیدی در رابطه با سازها دریافت کنند. از زیبایی های خانه ابوالحسن صبا می توان به حیاط کوچک و باصفای آن اشاره نمود که حوض آب کوچک و بسیار زیبایی در میان آن قرار گرفته است. از آثار معروف استاد صبا می توان به بهارمست، زنگ شتر، به یاد گذشته، به زندان و… اشاره نمود. خانه ابوالحسن صبا به عنوان یکی از زیباترین و پرطرفدارترین مکان های دیدنی تهران در میان علاقمندان به موسیقی شناخته می شود. ابوالحسن صبا در تاریخ 29 آذر سال 1336 بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت و وی را در قبرستان ظهیرالدوله تهران به خاک سپردند.

خانه ابوالحسن صبا کجاست

برای آن که بخواهید از خانه ابوالحسن صبا که از مناطق دیدنی تهران محسوب می شود، بروید و دیدن کنید بهترین وسیله برای دسترسی می تواند مترو باشد. در ایستگاه مترو بهارستان می توانید از مترو پیاده شوید و مابقی مسیر را به صورت پیاده طی کنید که حدود ده دقیقه زمان لازم دارید.

آدرس خانه ابوالحسن صبا: استان تهران، میدان بهارستان، خیابان ظهیرالاسلام، پلاک 90

خانه ابوالحسن صبا

موزه خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد

اگر اهل شعر و ادبیات باشید، یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی تهران می تواند بازدید از موزه خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد برایتان باشد. در کوچه پس کوچه های محله تجریش تهران خانه ای پر از عشق سیمین و جلال دیده می شود که امروزه به موزه ای زیبا برای اهالی شعر و هنر تبدیل شده است. محوطه داخلی این موزه خانه به گونه ای است که هنگامی که وارد منزل می شوید سیمین را مشاهده می کنید که روی یک صندلی نشسته و شاید تصور کنید که چشم به راه جلال است. همچنین اگر داخل اتاق سیمین بروید، پشت میز نشسته و به نوشتن داستان سو و شون مشغول می باشد. جلال نیز در پشت میز کارش نشسته و مشغول به نوشتن داستان مدیر مدرسه است. در سال 1393 شهرداری تهران خانه سیمین و جلال را خریداری نمود و پس از سال ها آن را به عنوان موزه در تاریخ 8 اردیبهشت سال 1397 که همزمان با تاریخ تولد سیمین بود افتتاح کردند. سازمان فضاهای فرهنگی شهرداری تهران به بازسازی و مرمت این خانه پرداخت و امروزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران در محله تجریش شناخته می شود. اگر می خواهید به بازدید از موزه خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد بروید، باید خود را به میدان تجریش برسانید و سپس از آنجا به سمت محله دزاشیب حرکت کنید.

زمان بازدید و قیمت بلیط ورودی موزه خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد

موزه خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد که به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته می شود، در روزهای یکشنبه تا جمعه از ساعت 9 صبح تا 17 بعد از ظهر آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد و در روزهای شنبه این موزه خانه تعطیل است. بازدیدکنندگان داخلی برای بازدید از این مجموعه می بایست بلیطی به بهای 3 هزار و 600 تومان و بازدیدکنندگان خارجی نیز باید 12 هزار تومان بپردازند. همچنین اگر جزء دانش آموزان، دانشجویان و خبرنگاران باشید می توانید 1800 تومان بپردازید.

آدرس موزه خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد: استان تهران، تجریش، محله دزاشیب، خیابان شهید رمضانی، کوچه رهبری، کوچه پسندیده، بن بست ارض، پلاک 1

شماره تماس موزه خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد: 22705969-021

خانه امام جمعه تهران

در محدوده ای از بافت قدیمی و تاریخی تهران و محله ناصر خسرو کوچه ای به نام امام جمعه قرار دارد. این محله را در زمان های گذشته عودلاجان می نامیدند و تکیه دولت سابق نیز در همین منطقه قرار داشت. خانه امام جمعه تهران که از جاذبه های گردشگری تهران به شمار می رود دارای قدمتی تاریخی است و به دوره قاجار بازمی گردد و به میرزا آقاخان نوری یا همان اعتمادالدوله تعلق داشت. پس از آن که میرزا آقاخان از دنیا رفت، یکی از وارثان او که میرزا کاظم خان نام داشت تملک این بنا را در دست گرفت. سرانجام در سال 1285 به امام جمعه شهر خوی به نام حاجی یحیی واگذار گردید. این بنا دارای مساحت 789 متر مربع بوده و دو طبقه با مساحت های 320 متر مربع را در خود جای داده است. ورودی این خانه تاریخی از طریق راهروی باریکی بوده و در میان حیاط آن حوض آب زیبایی قرار گرفته است. طبقه اول خانه امام جمعه تهران شامل بخش هایی همچون تالار تابستانی، حوضخانه، ایوان شمالی و جنوبی، سرویس بهداشتی و راه پله برای دسترسی به طبقه بالا می شود. از تزئینات این بنای تاریخی می توان به گچبری سقف ها، آینه کاری ها، نقاشی، آجرکاری، ارسی سازی و… آن اشاره نمود. طبقه دوم خانه امام جمعه تهران از بخش هایی همچون تالار تابستانی، تالار زمستانی، ایوان و اتاق های شخصی تشکیل شده است. این بنا که به تازگی در سال 1351 مرمت آن تکمیل شده بود، در سال های بعد و چندین عوامل باعث آسیب رسیدن به آن شدند. در نهایت خانه امام جمعه تهران به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره 1772 و در تاریخ 26 آبان سال 1375 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

آدرس خانه امام جمعه تهران: استان تهران، خیابان ناصر خسرو، کوچه امام جمعه، پلاک 37

سنگ نگاره فتحعلی شاه

شهرری تهران که یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین محله های استان تهران به شمار می رود، بسیاری از مناطق دیدنی را در خود جای داده است. سنگ نگاره فتحعلی شاه نیز یکی از آثار تاریخی می باشد که شهرری آن را در دل خود جای کرده و قدمت آن به دوره قاجار می رسد. بر فراز کوهی به ارتفاع 20 تا 30 متر، آثاری تاریخی را خواهید دید که در آن فتحعلی شاه روی تختی مانند تخت طاووس نشسته و پسرانش گرد او جمع شده اند. از این آثار تاریخی با نام سنگ نگاره فتحعلی شاه یاد می شود که قدمت آن به سال 1210 هجری شمسی می رسد. پس از آن که جنگ میان ایران و روس به پایان رسیده بود، پادشاه ایران به منظور آن که قدرت خود را به همگان نشان دهد، روش حکاکی نقوش برجسته برروی کوه را برای این کار انتخاب کرد. امروزه سنگ نگاره فتحعلی شاه که به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران شناخته می شود، می توانید در تمام ایام هفته از این جاذبه تاریخی به صورت رایگان دیدن کنید. همچنین این مکان به امکانات رفاهی نظیر نیمکت هایی جهت استراحت، زمین بازی برای کودکان و سرویس بهداشتی مجهز شده است. سنگ نگاره فتحعلی شاه به عنوان یکی از آثار تاریخی و ملی با شماره ملی 2284 در تاریخ 9 فروردین سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

سنگ نگاره فتحعلی شاه کجاست

همانطور که گفته شد، شهرری سنگ نگاره فتحعلی شاه را در دل خود جای داده است و در بخش شمالی آن می باشد. برای دسترسی به این جاذبه تاریخی می خواهید با وسیله نقلیه عمومی بروید، می توانید در یکی از ایستگاه های مترو شهرری یا جوانمرد قصاب از مترو پیاده شوید و مابقی مسیر را با استفاده از تاکسی و یا اتوبوس طی کنید.

آدرس سنگ نگاره فتحعلی شاه: استان تهران، شهرری، بخش شمال شهرری، محله صفاییه، چشمه علی

سنگ نگاره فتحعلی شاه

بازار تاریخی ری

شهرری به عنوان قدیمی ترین و تاریخی ترین مناطق تهران بوده و از همین رو بسیاری از مکان های دیدنی تهران را می توان در آن پیدا کرد. یکی از معروف ترین جاذبه های تاریخی تهران که در شهرری وجود دارد، بازار تاریخی ری می باشد که قدمت آن به زمان صفویان بازمی گردد. دستور ساخت بازار تاریخی ری را امیرکبیر صادر نموده بود و یکی از مهمترین مراکز فروش داروهای گیاهی و ادویه های متنوع بود. همچنین کالاهای تجاری که از جاده ابریشم وارد می شد در این مرکز به فروش می رسیدند. این بازار تاریخی و کهن در طول حیات خود، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته، اما بافت تاریخی آن همچنان حفظ شده است. برای ساخت بازار تاریخی ری از مصالحی نظیر خشت، آجر و گل استفاده شده و به صورت دو راسته تشکیل شده است. در این بازار داروهای گیاهی متنوع، ادویه های غذایی، پوشاک، سجاده های مختلف، گز، سوهان، انواع نقره جات و بدلی جات و… به فروش می رسند.

همچنین چندین رستوران مختلف در این بازار وجود دارند که گردشگران بعد از گشت و گذار در میان دیدنی های بازار تاریخی ری برای صرف وعده غذایی خود به آن ها مراجعه می کنند. بسیاری از زائرانی که به زیارت حرم مطهر عبدالعظیم می روند، بعد از زیارت به بازار تاریخی ری مراجعه می کنند و از حال و هوای باصفای داخل بازار لذت می برند. علاوه بر این بازار تاریخی، بازار جدیدی در نزدیکی همین بازار ساخته شده که مغازه های آن اجناس جدید و مدرن را به فروش می رسانند. این بازار حدود 2 هزار متر مربع مساحت داشته و سه طبقه را در خود جای داده است. اغلب مغازه دارن بازار تاریخی ری از ساعت 8 صبح مغازه های خود را باز می کنند و تا 23 شب به کار خود ادامه می دهند.

مسیر دسترسی به بازار تاریخی ری

برای آن که بخواهید خود را به بازار تاریخی ری که از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود برسانید، می توانید از طریق مترو خود را به ایستگاه شهرری برسانید. سپس از مترو خارج شوید و با استفاده از تاکسی و یا اتوبوس های موجود به این بازار تاریخی و با صفا بروید.

آدرس بازار تاریخی ری: استان تهران، شهرری، نزدیک به حرم مطهر حضرت عبدالعظیم

موزه بانک ملی ایران

موزه بانک ملی ایران به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی است که در خیابان فردوسی تهران قرار دارد و در سال 1307 افتتاح گردید. سرمایه اولیه ای برای این بانک قدیمی به کار برده شد، 2 میلیون تومان بود. در سال 1312 معماری آلمانی را از میان معماران نامدار و حاذق آن دوره انتخاب کردند و طراحی اولیه این بنا را انجام داد. پس از آن که به مدت 3 سال این طراح پیاده سازی و عملی شد، در نهایت سال 1315 ساختمان صندوق پس انداز را به مسؤلان تحویل دادند. در موزه بانک ملی ایران نخستین اسکناس هایی که در کشور به چاپ رسیده اند را به نمایش گذاشته اند. این ساختمان امروزه به یکی از موزه های تهران تبدیل شده است و تمام آنچه که از ابتدا تا به امروز به بانک ملی اهدا شده است را در این موزه می توانید مشاهده کنید.

اگر به سالن شمالی و بخش ابتدایی آن مراجعه کنید می توانید سکه های ادوار مختلف ایران را ببینید. یکی از بخش هایی که در این موزه می توانید عکس های به یاد ماندنی خود را ثبت کنید، سالن میانی موزه می باشد که دارای سقفی بلند بوده و نور آفتاب از نورگیرهای آن به زیبایی به داخل فضا می تابد. حتی می توانید قیچی مراسم افتتاحیه ساختمان صندوق پس انداز بانک ملی را نیز مشاهده کنید که به نمایش عموم گذاشته شده است. در این موزه ویترین هایی وجود دارند که برخی دستگاه های قدیمی را در پشت شیشه آن ها می توان مشاهده کرد که یکی از آن ها ماشین حسابی است که بسیار بزرگتر از ماشین حساب های فعلی می باشند. در دهه های 20 تا 40 از این ماشین حساب های قول پیکر استفاده می کردند. اگر به بازدید از موزه بانک ملی ایران که از جاذبه های گردشگری تهران به حساب می آید علاقه داشته باشید، می توانید خود را به خیابان فردوسی تهران برسانید و به بازدید از این موزه تاریخی بروید.

آدرس موزه بانک ملی ایران: استان تهران، خیابان فردوسی

شماره تماس موزه بانک ملی ایران: 60994033-021

خانه امام خمینی

یکی از مناطق دیدنی تهران خانه امام خمینی می باشد که در محله جماران و در کنار حسینیه جماران قرار گرفته است. این خانه در یکی از خوش آب و هواترین مناطق کوهپایه ای تهران واقع شده و در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار گرفته است. خانه امام خمینی دارای مساحت 300 متر مربع بوده و در طبقه همکف آن دو اتاق، آشپزخانه، راهرو و سرویس های بهداشتی وجود دارند. امام خمینی (ره) این خانه را از حجت الاسلام امامی جمارانی اجاره کرده بودند و مبلغی را به صورت ماهانه به وی می پرداخت. از آنجایی که این خانه در ارتفاع بالا و در شیب 10 قرار داشته، چشم انداز بسیار زیبایی به تهران دارد. از ابتدا تا به امروز این خانه به همراه تمام وسایل خانه امام خمینی به همان شکل باقی مانده و به موزه تبدیل شده است. علاقمندان می توانند برای بازدید از این خانه به آن مراجعه کنند. همچنین خانه امام خمینی به عنوان یکی از ارزشمندترین اثر ملی ایران در سال 1376 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

آدرس خانه امام خمینی: استان تهران، جماران، خیابان شهید باهنر، حسینیه جماران

خانه امام خمینی

بانک تجارت میدان توپخانه

بانک تجارت میدان توپخانه که امروزه به عنوان جاذبه ای تاریخی در میدان امام خمینی یا همان میدان توپخانه قرار دارد و با نام بانک شاهی و بانک شاهنشاهی شناخته می شود. این بانک از بناهای تاریخی است که از دوران قاجار به یادگار مانده و در معماری آن تزئینات خاصی را مشاهده خواهید کرد. بانک تجارت توپخانه که از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود، پس از آن که تخریب شد در سال های 1306 هجری شمسی تا سال 1308 هجری شمسی مورد بازسازی قرار گرفت و در ساخت و معماری آن از معماری بانک های اروپایی الگوبرداری شد. بنای اولیه ای که این بانک در آن قرار داشت بنایی دو طبقه و باسیلیکایی بود که در طبقه همکف آن، پیشخوان اصلی و راهروهای اداری ودر طبقه زیرزمین آن خزانه بانک قرار داشت.

از آنجایی که این بنا بارها و در سال های مختلف مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته، تغییرات زیادی را به خود دیده است. در دوران پهلوی که دستخوش تغییرات قرار گرفت، چندین بخش به آن افزوده شد. یکی از با ارزش ترین بخش های آن مربوط به سردر آن می باشد که اثری از هنرمند معروف ایرانی به نام استاد حسین لرزاده می باشد. سیستم بانکی کشور با پیروزی اتقلاب اسلامی تغییراتی چشمگیر را به خود دید. شورای انقلاب دستور داد تا برای جلوگیری از خروج سرمایه ملی از ایران، بانک ها ادغام شوند. در آن زمان تعداد 36 بانک وجود داشت و با اعمال عملیات ادغام بر روی آن ها، به 9 بانک تبدیل شدند. امروزه که بانک تجارت به موزه ای تاریخی تبدیل شده، شعبه ای به صورت نمادین در این بنا وجود دارد که طراحی آن شباهت به بانک های دهه های 40 و 50 هجری شمسی دارد. همچنین برخی از اسنادهای قدیمی که نشان دهنده صنعت بانکداری کشور در زمان های کذشته بود است را جهت نمایش عموم مردم قرار داده اند.

بانک تجارت میدان توپخانه کجاست

اگر می خواهید به بازدید از موزه بانک تجارت میدان توپخانه بروید و از میان تمام جاذبه های دیدنی تهران این موزه را برای یک روز تهران گردی خود انتخاب کرده اید، می توانید برای دسترسی به آن از مترو که بهترین راه رسیدن به این منطقه می باشد را انتخاب کنید. برای این منظور می توانید سوار مترو خط کهریزک – تجریش شده و در ایستگاه میدان امام خمینی از مترو پیاده شده و مابقی مسیر را که مسیری بسیار کوتاه می باشد را به صورت پیاده طی نمایید.

آدرس بانک تجارت میدان توپخانه: تهران، ضلع شرقی میان امام خمینی

عمارت فخرالدوله

از بناهای به مانده از دوران قاجار که در خیابان فخرالدوله قرار دارد، عمارتی با همین نام یعنی عمارت فخرالدوله اشاره کرد که به عنوان بنایی زیبا اما گمشده در میان مکان های دیدنی تهران شناخته می شود. عمارت فخرالدوله بنایی کوشک مانند است که دارای دو طبقه می باشد و یک تالار در نیم طبقه دوم آن قرار دارد. این بنا دارای نمایی آجری می باشد و تمام آجرهای آن با ظرافت منقوش شده اند و طرح های مختلف و زیبایی روی آن ها دیده می شود. در بخش شمالی این عمارت، پلکانی وجود دارد و همچنین یک حوض بزرگ در میان حیاط مجموعه قرار دارد که بر طراوت و نشان این مجموعه تاریخی افزوده است. عمارت فخرالدوله در مساحتی نزدیک به 1350 متر مربع پدید آمده و برای ساخت آن از سبک معماری دوره نئوکلاسیک بهره برده اند.

در حال حاضر از این مجموعه به عنوان خانه مداحان استفاده می شود. نیمکت هایی در محوطه این عمارت وجود دارند که می توانید عصرها به آن مراجعه کنید و ساعاتی را روی نیمکت ها بنشینید و از فضای زیبای اطراف لذت ببرید. بازدید از محوطه بیرونی این بنای تاریخی برای عموم به صورت رایگان امکان پذیر بوده و تنها برای بازدید از محوطه داخلی آن نیاز به هماهنگی هایی از قبل می باشد. این خانه تاریخی در تاریخ 25 مهر سال 1383 با شماره 11214 به عنوان آثاری ملی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

دسترسی به عمارت فخرالدوله

چنان چه برای گردش عصرگاهی به دنبال مکانی زیبا و دلنشین در میان جاهای دیدنی تهران هشتید و عمارت فخرالدوله در محله دروازه شمیران را انتخاب کرده اید، می توانید سوار مترو خط کلاهدوز – ارم سبز شده و در ایستگاه دروازه شمیران از مترو پیاده شوید. مابقی مسیر را که مسیری بسیار کوتاه می باشد را به سمت این عمارت زیبا به صورت پیاده بروید.

آدرس عمارت فخرالدوله: استان تهران، خیابان مصطفی خمینی، خیابان فخرآباد، بالا تر از مسجد فخرآباد

خانه کاظمی

شهر تهران در تمام گوشه و کنار خود بناها و جاذبه های تاریخی متعددی را پنهان کرده است که امروزه بسیاری از آن ها به موزه تبدیل شده اند و گردشگران به بازدید از آن ها اقدام می کنند. خانه کاظمی که در یکی از محله های قدیمی تهران یعنی محله امامزاده یحیی که در زمان های گذشته محله چاله میدان نام داشت قرار دارد. این محله که خودش از قدیمی ترین محله های تهران به شمار می رود، علاوه بر آن که خود از دیدنی های تهران به شمار می رود، جاذبه های متعددی به خصوص جاذبه های تاریخی را در خود جای داده است. قدمت خانه کاظمی به دوران قاجار و سال 1266 باز می گردد. بدین شرح که فرزند سید میرزا هدایت الله تفرشی که سید کاظم تفرشی نام داشت این خانه را که در همسایگی خانه پدری اش بود، خریداری نمود.

این خانه تاریخی از سبک معماری دوره قاجار بهره می برد و شامل بخش هایی همچون اندرونی، بیرونی، مطبخ، آب انبار، اصطبل و… می شود. اگر امروزه به بازدید از این مجموعه تاریخی بروید، این ساختمان را در دو طبقه خواهید دید که دارای بخش شاه نشین نیز می باشد. همچنین دارای یک حیاط شمالی و یک حیاط جنوبی می باشد. نمای ساختمان آجری بوده و نقش و نگارهایی که روی آن وجود دارند، باعث زیباتر به نظر رسیدن آن شده اند. موزه مردم شناسی که در این مجموعه قرار دارد به عنوان زیباترین بخش آن به شمار می رود. خانه تاریخی کاظمی تهران به عنوان اثری ملی، با شماره ثبت 3030 در تاریخ 3 ماه سال 1379 به لیست آثار ملی ایران افزوده شد.

مسیر دسترسی به خانه کاظمی

برای رسیدن به این خانه تاریخی که از جاذبه های گردشگری تهران به شمار می رود، بهتر است از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. دو ایستگاه مترو پانزده خرداد و بهارستان در نزدیکی خانه کاظمی وجود دارند که می توانید در یکی از این دو ایستگاه از مترو پیاده شده و بقیه مسیر را به صورت پیاده طی کنید. اما می توانید در ایستگاه مترو میدان بهارستان پیاده شوید و سوار تاکسی هایی شوید که به سمت چهارراه سیروس حرکت می کنند. بدین صورت می توانید به راحتی خود را به خانه کاظمی برسانید و از آن دیدن کنید.

آدرس خانه کاظمی: استان تهران، خیابان پانزده خرداد، کوچه ابوالقاسم شیرازی، محله امامزاده یحیی، پلاک 66

خانه کاظمی

دبیرستان انوشیروان دادگر

در شهر تهران مدارس زیادی وجود دارند که از زمان های گذشته به یادگار مانده اند و جزء بناهای تاریخی این شهر محسوب می شوند. از همین رو برخی از آن ها به عنوان مناطق دیدنی تهران شناخته می شوند. این مدرسه از دبیرستان های تاریخی و زرتشتی تهران به شمار می رود که در سال 1315 هجری شمسی احداث شده است. دبیرستان انوشیروان دادگر توسط یکی از بانوان نیکوکار به نام راتن بایی بانجی ساخته شده که 100 هزار روپیه سرمایه اولیه برای ساخت آن پرداخت نموده بود. امروزه این دبیرستان را با نام دبیرستان انوشیروان جی تاتا می شناسند و دانش آموزانی که در آن مشغول به تحصیل هستند، از ادیان گوناگون می باشند. در تاریخ 24 شهریور سال 1312 هجری شمسی ارباب گشتاسب فیروزگر و میرزا اردشیر زمین های خیابان شاهپور را خریداری نمودند و در شهریور سال 1315 هجری شمسی افتتاح شد. بانویی به نام توران طهماسبی پس از میس لوئیزا برای مدت 1 سال و نیم سرپرستی و کفالت این دبیرستان را به عهده شد و در سال 1328 هجری شمسی بانوی دیگری به نام مادام گورکیان ریاست را عهده دار شد.

در نهایت در سال 1347 هجری شمسی بر اساس تصمیم وزارت آموزش و پرورش و انجمن زرتشتیان خانم باهره فرهنگ برای ریاست این دبیرستان انتخاب شد. بنای این مدرسه به لحاظ معماری به بنای مدارس دیگری همانند مدرسه ژاندارک و دبیرستان البرز شباهت دارد و بر اساس شواهد می توان حدس زد معمار هر 3 این بناها معماری روسی به نام نیکلای مارکف بوده است. دبیرستان انوشیروان دادگر که به عنوان اولین دبیرستان تهران شناخته می شود، دارای بنایی است که به واسطه داشتن ستون ها به ستون های شاختمان وزارت خارجه شباهت دارد. در نهایت از شاگران نامدار این دبیرستان می توان به شیرین عبادی، مهرانگیز دولتشاهی، دکتر باوند، آلنوش طریان و گلی ترقی اشاره کرد.

آدرس دبیرستان انوشیروان دادگر: استان تهران، خیابان انقلاب اسلامی، مابین خیابان های حافظ و ولیعصر، کوچه سعید

خانه قوام الدوله (خانه وثوق)

خانه قوام الدوله یا خانه وثوق یکی از بناهای به جا مانده از دوران قاجار است که متعلق به میرزا محمد قوام الدوله آشتیانی بود و زمان ساخت آن به سال 1211 هجری شمسی باز می گردد و به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود. این بنا در مساحتی قریب به 12 هزار متر مربع ساخته شده است. هنگامی که به بنای خانه قوام الدوله نگاه می کنید، نخستین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، تقارن و نظمی بوده که برای آن به کار برده شده است. یکی از بخش های معماری ایرانی که در بناهای ایرانی به کار برده می شود، هفت دری می باشد که در این بنا نیز دیده می شود و زیبایی و جلوه خاصی به بنا بخشده است. در قسمت شمالی این بنای تاریخی طبقه همکف آن قرار دارد که تالار آینه داخل آن می باشد و آن را به پذیرایی از میهمانان و سیاست مداران اختصاص داده بودند. تزئینات زیبایی که در این تالار به کار برده شده از تزئینات غربی الگو برداری شده است.

تعدادی باغچه به همراه یک حوض در حیاط بیرونی این مجموعه تاریخی دیده می شود و قرینه این حیاط، حیاط اندرونی می باشد که باغچه و حوض نیز دارد که توسط چندین راهرو به هم راه دارند. در طبقه اول مجموعه 2 تالار بزرگ که تشکیل شده از تالار آینه، تبنی یا سفره خانه، 2 راهرو و 3 اتاق کوچک است. در طبقه دوم خانه قوام الدوله 2 راهرو، 6 اتاق، در ضلع غربی 1 راهرو و 3 اتاق و در ضلع شرقی 3 اتاق وجو دارد. این مجموعه شامل یک زیرزمین هم می باشد که در بخش زیرین تالار آینه و تبنی بوده و تنها راه ورود به آن از حیاط اندرونی می باشد. این بنای تاریخی در سال های 1345 هجری شمسی تا سال 1350 هجری شمسی مورد مرمت قرار گرفته است. خانه قوام الدوله از آنجا که توسط وثوق خریداری شده و یا به روایت دیگری به وثوق ارث رسیده است، با نام خانه وثوق هم شناخته می شود و امروزه به یکی از دیدنی های تهران در محله های قدیمی این شهر تبدیل شده است. خانه قوام الدوله به عنوان یکی از آثار تاریخی ایران، با شماره ثبت 2024 در سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

مسیر دسترسی به خانه قوام الدوله یا خانه وثوق

خانه قوام الدوله که از جاذبه های گردشگری تهران به شمار می رود در یکی از قدیمی ترین محله های تهران به نام محله سرچشمه قرار دارد. اگر روزی را به بازدید از این مجموعه تاریخی اختصاص داده اید و به دنبال مسیر دسترسی آن هستید، می توانید سوار مترو خط فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه بهارستان از مترو پیاده شوید. بقیه مسیر که حدود 10 الی 15 دقیقه می باشد را می توانید به صورت پیاده طی نمایید و یا از همان میدان بهارستان سوار تاکسی شده و بعد از چهارراه سرچشمه پیاده شوید و مابقی مسیر را که بسیار کوتاه می باشد به صورت پیاده ادامه دهید.

آدرس خانه قوام الدوله: استان تهران، محله سرچشمه، خیابان امیرکبیر، کوچه علیرضا جاویدی (میرزا محمود وزیر)، پلاک 107

مدرسه سپهسالار قدیم

تهران مملو از جاذبه ها و بناهای تاریخی است. یکی از مناطق دیدنی تهران که مدرسه سپهسالار قدیم نام دارد و از دوران قاجار به جا مانده است و پس از انقلاب اسلامی در سال 1357 هجری شمسی مسجد آیت الله مطهری نام گرفت. این مکان تاریخی به عنوان نخستین و بزرگترین مسجد و مدرسه عالی پایتخت شناخته می شود و در مرکز پایتخت در بخش جنوب شرقی میدان بهارستان واقع شده است. مدرسه سپهسالار قدیم توسط صدر اعظم دوران ناصرالدین شاه قاجار که میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی نام داشت در سال 1258 هجری شمسی ساخته شده است. معماری این بنا را استاد حسن معمار قمی و طراحی آن را مهندس مهدی خان ممتحن الدوله شقاقی به عهده داشته و معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی و معماری مساجد استانبول می باشد. مدرسه سپهسالار قدیم دارای تعداد 10 مناره و گنبد دو گوش خوابیده بود و از دو طبقه تشکیل شده است. همچنین حدود 60 حجره در دو طبقه این مسجد ساخته شده بود که طلاب می توانستند در آن ها سکونت داشته باشند. صحنی که در این مسجد وجود دارد، دارای ابعاد 61 × 62 متر می باشد.

مهتابی ها و بهارخواب های نسبتا بزرگی در این مسجد وجود دارند که از ابداعات معماری دوران قاجار شناخته می شود. یکی از مهمترین بخش هایی که در این مسجد وجود دارد، کتابخانه آن می باشد که توسط اعتضادالسلطنه در سال 1259 هجری شمسی افتتاح شد و 4 هزار جلد کتاب در آن وجود داشت. این مکان تاریخی به لحاظ معماری یکی از شاهکارهای ایرانی و معماری اسلامی شناخته می شود. این بنا به تزئیناتی همچون کاسه بندی، یزدی بندی و کاشی کاری مزین شده و از الگوی چهار ایوانی پیروی می کند. همچنین بخش های این بنا شامل مسجد و مدرسه عالی مطهری، جلوخان، دهلیز، چهار ایوان، سردر،چندین حجره در دو طبقه، هشت گلدسته، گنبد عظیم، مناره کاشی کاری شده و کتابخانه می باشد. این مسجد و مدرسه قدیمی، علاوه بر آن که بنایی تاریخی و به جا مانده از دوران قاجار می باشد، به لحاظ معنوی نیز از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و نمونه ای بی نظیر از معماری اصیل ایرانی را به نمایش می گذارد.

مدرسه سپهسالار قدیم کجاست

مدرسه سپهسالار قدیم که از جاذبه های دیدنی تهران شناخته می شود، در یکی از پرترددترین و شلوغ ترین محله ها و خیابان های تهران واقع شده و بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. برای این منظور سوار مترو خط فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه میدان بهارستان پیاده شوید. پس از پیاده شدن و خارج شدن از مترو به سمت میدان بهارستان و جنوب حرکت کنید. کمی که پایین بروید، این مسجد با شکوه و عظیم را در سمت چپ خود خواهید دید که می توانید به بازدید از آن اقدام نمایید.

آدرس مدرسه سپهسالار قدیم: استان تهران، ضلع جنوب شرقی میدان بهارستان، خیابان بهارستان، کنار ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی ایران

مدرسه سپهسالار قدیم

موزه نقاشی پشت شیشه

یکی از مکان های دیدنی تهران که طرفداران زیادی هم دارند، موزه ها هستند. یکی از انواع موزه ها که در سال های اخیر طرفداریان زیادی پیدا کرده است، موزه نقاشی پشت شیشه می باشد. هنر نقاشی پشت شیشه هم زمان با هنر نقاشی گل و مرغ دوران زندیه رواج پیدا کرد و شیراز به عنوان مهد و میعادگاه این هنر شناخته شد. هنرمندانی که در این مکتب مشغول بودند، تجربه هنرمندانی از کشورهای چشن، هند و اروپای شرقی را سرلوحه خود قرار دادند و در آثار خود از آن ها بهره مند شدند. مبتکر هنر نقاشی پشت شیشه در شیراز، هنرمندی در عصر زندیه به نام آقا صادق بود که طرح و نقش هایی از گل و مرغ را به تصویر می کشید. اما علاوه بر شهر شیراز، این هنر در شهرهای دیگری نیز رواج پیدا کرد. علاقه مندان به این مکتب می توانند با مراجعه به موزه نقاشی پشت شیشه آثار بسیار زیبا و منحصر به فردی که از دوران قاجار تا به امروز پدید آمده اند را برای نمایش قرار داده اند مشاهده کنید. گالری دائمی موزه نقاشی پشت شیشه در طبقه همکف آن و نمایشگاه های مناسبتی و آثار گنجینه موزه در طبقه بالای آن قرار دارند. برای رسیدن به این موزه می توانید سوار مترو خط تجریش – کهریزک و یا کلاهدوز – ارم سبز شده و در ایستگاه دروازه دولت و یا دروازه شمیران از مترو پیاده شوید و با استفاده از تاکسی می توانید خود را به این موزه زیبا و تماشایی برسانید.

زمان بازدید و قیمت بلیط موزه نقاشی پشت شیشه

اگر در میان تمام جاهای دیدنی تهران علاقه مند به بازدید از موزه نقاشی پشت شیشه هستید، این موزه همه روزه از ساعت 9 صبح الی 17 بعد از ظهر به جز ایام سوگواری آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد و می توانید به آن مراجعه نمایید. همچنین برای ورود به این موزه، گردشگران داخلی می بایست بلیطی به بهای 2 هزار تومان و گردشگران خارجی 15 هزار تومان تهیه نمایند.

آدرس موزه نقاشی پشت شیشه: استان تهران، خیابان سعدی، خیابان قائدی، پلاک 202

شماره تماس موزه نقاشی پشت شیشه: 77526777-021

دبیرستان فیروزبهرام

از قدیمی ترین دبیرستان های تهران، دبیرستان فیروزبهرام در خیابان میرزا کوچک خان می باشد که از مدارس زرتشتی تهران به شمار می رود و زمان تاسیس آن به سال 1311 هجری شمسی باز می گردد. رادمنش بهرامجی بیکاجی این مدرسه را به عنوان یادگاری برای فرزندش که فیروز نام داشت، تاسیس نمود و در تاریخ 18 اردیبهشت سال 1311 هجری شمسی در زمین انجمن زرتشیان افتتاح گردید و سرپرستی آن را نیک اندیش اردشیر کیامنش و همکاری ارباب کیخسرو شاهرخ عهده دار شدند. طراحی بنای دبیرستان فیروزبهرام را جعفرخان معمارباشی انجام داد و از اسلوب های هخامنشی در این بنا استفاده کرده بود. بنای دبیرستان فیروزبهرام در سال 1375 هجری شمسی تحت نظارت ازمان میراث فرهنگی کشور، مورد بازسازی قرار گرفت. امروزه این دبیرستان از بخش هایی همچون تالار گردهمایی، آزمایشگاه فیزیک، آزمایشگاه شیمی، کتابخانه، سیستم های صوتی و تصویری و کامپیتوری تشکیل شده است. از فارغ التحصیلان این دبیرستان می توان به پرویز شهریاری، جواد منصور، سید حسین نصر، ایرج افشار، احمد شاملو، هوشنگ نهاوندی، کمال الدین جناب و… نام برد. اگر علاقه مند به بازدید از بناهای تاریخی در میان دیدنی های تهران هستید، می توانید تنها بنای بیرونی این مدرسه قدیمی و تاریخی را مشاهده کنید و بازدید از فضای داخلی آن برای گردشگران امکان پذیر نمی باشد.

آدرس دبیرستان فیروزبهرام: استان تهران، خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک خان، پلاک 2

حمام نواب

یکی از آثار تاریخی که از دوران صفوی به یادگار مانده است، حمام نواب می باشد که دارای بنایی بسیار قدیمی می باشد و برای ساخت آن از مصالحی همچون آجر، سنگ، آهک، کاشی و ساروج برای ساخت آن استفاده شده است. در سال 1390 این مکان از حمام عمومی به مرکز صنایع دستی تهران تغییر کاربری داد و اگر علاقه مند به بازدید از مکان های تاریخی در میان جاذبه های گردشگری تهران هستید، می توانید به سراغ آن بروید و از آن بازدید کنید. حمام نواب از بخش های سربینه، ورودی، هشتی، میان در، خزینه، گرمخانه و چال حوض تشکیل شده است. در رابطه با احداث کنندگان این حمام آمده است که دو تا از دختران حاج نواب و از نوادگان قاجار به نام های سارا سلطان خاتون و سارا هاجر خاتون حمام نواب را تاسیس کرده اند. از آنجایی که حمام نواب در یکی از محله های قدیمی تهران که افراد نامدار در آن زندگی می کردند بنا شده، افراد رده بالای جامعه از آن استفاده می کردند و تا پیش از آن که در خانه ها حمام شخصی ساخته شوند، مردم برای استحمام به سراغ آن می رفتند.

حمام نواب مساحتی بالغ بر 1000 متر مربع را به خود اختصاص داده و منبع تامین آب مورد نیاز آن از قنات حاج علیرضا بود. اگر امروزه به بازدید از این حمام تاریخی بروید و نگاهی به کف خزینه بیاندازید، حفره هایی را خواهید دید که حفره های انتقال دهنده گرما هستند و توسط شیشه و نورهای قرمز رنگ مشخص شده اند. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که به بازدید از اماکن تاریخی علاقه مند هستید، می توانید حین بازدید از این حمام از بخش هایی همچون هشتی، سربینه، گرمخانه، تنظیف گرمخانه، خزینه، استخر، سرویس بهداشتی و ستون دیدن کنید. گرچه این بنا به صورت کامل مورد بازسازی قرار گرفت، اما تمام بخش ها به صورت کامل نشان داده می شود و حس و حال قدیم را به بازدیدکنندگان انتقال می دهد.

مسیر دسترسی به حمام نواب

برای دسترسی به حمام نواب که از مناطق دیدنی تهران می باشد، می توانید سوار مترو خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه مترو میدان امام خمینی پیاده شده و سوار اتوبوس هایی که از خیابان ری عبور می کنند شده و در ایستگاه سه راه امین حضور از اتوبوس پیاده شده و وارد کوچه ای که در سمت راست شما قرار دارد و آبشار غربی نام دارد شوید. تابلوی راهنمای حمام نواب شما را به سمت این جاذبه تاریخی هدایت می کند.

آدرس حمام نواب: استان تهران، خیابان ری، کوچه امامزاده یحیی یا آبشار غربی، کمی بعد از بازارچه

حمام نواب

میدان مشق

یکی از میدان های قدیمی تهران که مجموعه ای از جاذبه های تاریخی و بناهای قدیمی را در خود جای داده میدان مشق می باشد این میدان به عنوان جاذبه های دیدنی تهران شناخته می شود و قدمت بسیاری از بناهای آن به زمان قاجار و پهلوی می رسند. بناهای دیگری در این میدان وجود دارند که پس از انقلاب اسلامی به این مجموعه افزوده شدند. این میدان که در منطقه 12 شهرداری تهران قرار دارد، از شمال به خیابان شهید سخایی، از شرق به خیابان فردوسی، از غرب به خیابان سی تیر و از جنوب به خیابان امام خمینی منتهی می شود. هنگامی که نام میدان مشق به گوشتان می خورد، تصور می کنید این میدان نیز همانند دیگر میدان ها دایره ای شکل بوده، اما بر خلاف تصور عموم میدان مشق به شکل چهار ضلعی بوده و دارای پیاده راهی T شکل می باشد. مساحت آن به 28 هکتار می رسد و تعدادی از بناهای مهم تهران همانند دانشگاه هنر، وزارت امور خارجه، کتابخانه و موزه ملک در آن قرار دارند.

مجموعه عمارت قزاقخانه که در سال 1242 هجری شمسی ساخته شده، به عنوان تاریخی ترین بنای این میدان شناخته می شود و در زمان های گذشته روی تمام دیوارهای داخلی آن نقاشی های تاریخی دیده می شد. اما بر اثر گذشت زمان تا به امروز بسیاری از آن ها از بین رفتند. آخرین بنای مشهوری که در این میدان ساخته شده، کتابخانه و موزه ملک که در سال 1357 هجری شمسی ساخته شده می باشد. از آنجایی که میدان مشق از یادگارهای دوران قاجار به شمار می رود، جالب است بدانیم نخستین محوطه آن را فتحعلی شاه قاجار ساخته و از آن به عنوان فضایی برای رژه نظامی و آموزش سربازان ارتش استفاده می شد. بر اثر گذر زمان بناهای دیگری به این میدان افزوده شدند و تبدیل به میدان امروزی شد. در زمان های گذشته نیز دروازه ای با نام سردر ناصری به جای سردر باغ ملی قرار داشت. اعدام میرزا رضا کرمانی که محکوم به قتل ناصرالدین شاه بود، در این میدان اعدام شد و از مهمترین حوادثی است که در میدان مشق رخ داده بود. بناهایی که امروزه در این میدان مشاهده می کنیم، به عنوان مهمترین نمونه هایی از معماری های اصیل ایرانی شمرده می شوند.

همچنین فضای داخلی این بناها به لحاظ به کار بردن استانداردهای بالای آن زمان، با نمای بیرونی آن ها تفاوت های زیادی داشته برخی از آن ها با تغییر کاربری مواجه شده اند. یکی از دیدنی ترین و پرطرفدارترین بناهایی که در میدان مشق وجود دارد، سردر باغ ملی است که هنگام عبور از آن محل، توجه همگان را به خود جلب می کند. اگر میدان مشق را از میان مکان های دیدنی تهران انتخاب کرده اید، خوب است بدانید که بازدید از تمام بناهای تاریخی این میدان برای یک روز امکان پذیر نبوده و تعدادی از آن ها بدون بازدید باقی می مانند.

میدان مشق کجاست؟

میدان مشق که از قدیمی ترین جاهای دیدنی تهران شناخته می شود، در حوالی میدان امام خمینی قرار داشته و برای دسترسی به آن می توانید سوار مترو خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه میدان امام خمینی از مترو پیاده شده و پس از خارج شدن از ایستگاه مترو امام خمینی می توانید مسیرتان را به سمت این میدان که مسیری کوتاه می باشد، به صورت پیاده طی کنید.

آدرس میدان مشق: استان تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، سردر باغ ملی

کاخ ثابت پاسال

کاخ ثابت پاسال با نام کاخ ورسای ایران و یا قصر سنگی نیز شناخته می شوند و به یکی از معروف ترین سرمایه داران ایرانی به نام حبیب الله ثابت تعلق داشت. این کاخ دارای مساحت بالغ بر 11 هزار و 543 متر مربع می باشد و به عنوان یکی از لوکس ترین و بزرگترین خانه های تهران شناخته می شد. زمان ساخت این خانه حدود 12 سال به طول انجامید. قیمت این خانه قبل از انقلاب بهایی معادل 15 میلیون دلار قیمت داشت و امروزه نیز به ارزش آن افزوده شده است. نمای اصلی کاخ ثابت شباهتی به نمای جنوبی کاخ سفید داشته و به عنوان یکی از معروف ترین بناهای نئوکلاسیک شناخته می شود. معماری این کاخ از معماری قصر پتی تریانو ورسای الهام گرفته شده و ساخت آن در سال 1340 به پایان رسید. در حیاط این کاخ استخر بزرگی وجود دارد و جریان آب مانند معماری سنتی ایرانی از زیر خانه عبور می کند.

آلاچیق بسیار زیبایی هم در حیاط خانه جا خوش کرده است. علاوه بر این ها صحن تئاتری در گوشه حیاط و پارکینگ ماشین وجود دارد. سقف داخل عمارت با گچبری های بسیار زیبا تزئین شده و کاغذ دیواری و پرده ها به لحاظ ساده بودن با یکدیگر هماهنگ شده اند. حبیب الله ثابت به همراه خانواده به مدت 2 سال در این خانه زندگی کردند و بعد از انقلاب ایران را ترک کردند و به سمت آمریکا مهاجرت کردند. پس از آن نیز خانه وی هم به مصادره درآمد. در سال 1369 دولت قصد داشت کاخ ثابت پاسال را تخریب کند و در آن مرکز فرهنگی هنری راه اندازی کند. اما سازمان میراث فرهنگی از تخریب آن ممانعت کرد و در صدد به ثبت ملی رساندن آن درآمد. توجه داشته باشید ورود به این مکان تاریخی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد. کاخ ثابت پاسال به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران و یکی از آثار ملی ایران با شماره 31744 و در تاریخ 31 خرداد سال 1396 به فهرست آثار ملی ایران اضافه گردید.

کاخ ثابت پاسال کجاست

کاخ ثابت در یکی از مناطق خوش آب و هوای شهر تهران و در انتهای خیابان جردن، تقاطع طاهری و روانپور قرار گرفته است. این منطقه با نام امانیه تهران معروف است.

آدرس کاخ ثابت پاسال: تهران، انتهای خیابان جردن، تقاطع خیابان طاهری و خیابان روانپور، محله امانیه تهران

زندان هارون الرشید

زندان هارون الرشید یکی از مکان های دیدنی تهران است که در شهرری تهران جای گرفته. زندان هاروالرشید با نام های زندان هارون و زندان خان نیز شناخته می شد و قدمت آن به سده چهارم هجری قمری می رسد و از کهن ترین بناهای شهرری به شمار می رود. برخی از روایات وجود دارند که نشان می دهند ساخت زندان هارون الرشید به زمان آل بویه بازمی گردد. اما باید توجه داشت که هیچ سند و نوشته ای وجود ندارد که مبنی بر زندان بودن این مکان را ثابت کند. برخی از مورخان براساس اسناد و مدارکی که از این بنا به دست آورده اند اعتقاد دارند، این بنا آتشکده ای باستانی بوده و قدمت آن به دوره ساسانیان بازمی گردد. در مقابل نیز آندره گدار زندان هارون الرشید را یکی از بناهای مستحکم نظامی دوره سلجوقیان می داند. زندان هارون الرشید مانند آتشگاه ها در ارتفاعات دامنه کوه ها و ارتفاعات ساخته شده و ظریف کاری های که در معماری آن به کار رفته نشان از علایق مذهبی دارد. شکل بنای زندان هارون الرشید به صورت مکعب مستطیل بوده و دارای دو طبقه می باشد که ارتفاع آن به 9 متر می رسد. در ساخت بنای این زندان از مصالحی همچون گچ، لاشه سنگ و سنگ های آتشفشانی استفاده شده است. زندان هارون الرشید زیر نظر اوقاف اداره می شود. از همین رو ورود برای عموم مردم امکان پذیر نمی باشد. این زندان در تاریخ 11 بهمن سال 1334 با شماره 408 در فهرست آثار ملی ثبت گردید.

زندان هارون الرشید کجاست

زندان هارون الرشید یکی از جاذبه های تاریخی تهران است که در جنوب شرقی شرقی تهران و در فاصله 13 کیلومتری از شرق تهران و در 10 کیلومتری جاده تهران – خراسان و در دامنه کوه های مسگرآباد واقع شده است. همچنین این جاذبه تاریخی حدود 10 کیلومتر از حرم شاه عبدالعظیم حسنی برار دارد.

آدرس زندان هارون الرشید: تهران، شهرری، 12 کیلومتری جاده خراسان، سه راه سلیمان، دامنه کوه های مسگرآباد

زندان هارون الرشید

میدان بهارستان

یکی از مشهورترین و تاریخی ترین میدان های شهر تهران، میدان بهارستان بوده که در طول عمر خود شاهد وقایع مختلفی بوده است. این میدان به دلیل وجود ساختمان مجلس شورای ملی و ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از مهمترین میدان های تهران شناخته شده است. همچنین محل گردهمایی های حوادث مشروطه بوده. اگر از حوادث تاریخی آن بگذریم، جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیاری در حوالی میدان بهارستان وجود دارند که باعث شده اند این میدان به یکی از مناطق دیدنی تهران تبدیل شود. میدان بهارستان را از ابتدای ساخت تا زمان به پایان رسیدن پادشاهی رضا شاه پهلوی با نام نگارستان می خواندند و از کاخ نگارستان که در بخش شمالی میدان قرار داشت الهام گرفته بود.

نام این میدان تنها به نگارستان محدود نمی شد و با نام های دیگری هچون عزیزیه، باغ سپهسالار، شاه آباد و مجلس شناخته می شد. اولین مالک میدان بهارستان، محمد حسن خان سردار نام داشت و پس از آن چند مالک دیگر داشت که آخرین آن ها میرزا حسین سپهسالار می باشد و بعد از آن بود که با نام باغ سپهسالار معروف شد. بعدها در این میدان فضای سبز ایجاد شد و با درختکاری به زیباسازی آن کمک کردند. در سال 1395 سازمان زیباسازی کشور، اقدام به بازسازی میدان و ساختمان های اطراف میدان نمود. در میدان بهارستان از زمان ساخت تا به امروز چندین مجسمه از جمله مجسمه برنزی رضاشاه، مجسمه فرشته آزادی و مجسمه سید حسن مدرس قرار داده شده است. میدان بهارستان با شماره 31542 در سال 1395 در لیست آثار ملی ایران اضافه شد.

میدان بهارستان کجاست

میدان بهارستان یکی از میدان های مرکز پایتخت به شمار می رود که از شمال به محله فخرآباد، از شرق به خیابان شهدا، از غرب به خیابان جمهوری و از جنوب به محله سرچشمه منتهی می شود. برای دسترسی به این میدان می توانید از مترو استفاده کنید. ایستگاه مترو میدان بهارستان نزدیک ترین ایستگاه مترو به میدان بهارستان می باشد.

آدرس میدان بهارستان: تهران، انتهای خیابان جمهوری اسلامی

خانه ملک

خانه ای تاریخی به نام خانه ملک که از املاک حاج حسین آقا ملک می باشد، در یکی از شلوغ ترین و پرترددترین محله تهران به نام بازار بین الحرمین جا خوش کرده است. خانه ملک به عنوان نخستین موزه وقفی ایران شناخته می شود. حاج حسین ملک بزرگترین واقف تاریخ معاصر ایران است و خانه ملک یکی از املاک موقوفه ایشان به حساب می آید و قریب به 150 سال از قدمت این خانه می گذرد. ایشان ابتدا کتابخانه ای در مشهد دایر نمود و تصمیم بر آن شد که این کتابخانه را به خانه کودکی حسین آقا ملک که در تهران بود انتقال دهد. این کتابخانه یکی از شش کتابخانه کشور در زمینه نسخ خطی محسوب می شود. کتابخانه ملک دارای سه طبقه بوده و قسمت غربی این ملک متعلق به محل زندگی حاج حسین و خانواده اش بود.

مساحت خانه ملک به 2 هزار و 500 متر مربع می رسد و دارای دو بخش اندرونی و بیرونی است. یکی از تزئینات خانه ملک مربوط به آجرکاری آن می باشد که از هنر سنتی ایران و اروپایی بهره برده است. از دیگر تزئینات این مجموعه می توان به تزئینات چوبی، کاشی کاری، دیوارپوش های قاجاری، حجاری، گچبری، منبت کاری و… اشاره کرد. خانه ملک مابین مسجد امام یا مسجد شاه و مسجد جامع قرار دارد که برای دسترسی به آن می توانید از دو مسیر استفاده نمایید. یکی مسیر دسترسی از خیابان پانزده خرداد و پله های نوروزخان و مسیری دیگر از خیابان پانزده خرداد و مسجد امام وجود دارد که می توانید خود را به خانه ملک برسانید. خانه ملک در سال 1376 به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

زمان بازدید از خانه ملک

بازدیدکنندگان می توانند در روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 صبح الی 16 بعد از ظهر به بازدید از این خانه اقدام نمایند.

آدرس خانه ملک: تهران، بازار بین الحرمین، حد فاصل مسجد امام (مسجد شاه سابق) و مسجد جامع

خانه دبیرالملک

خانه دبیرالملک که امروزه به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته می شود، خانه ای تاریخی و به جا مانده از دوران قاجار است که در کوچه پس کوچه های یکی از مناطق پرتردد امروزی تهران جای گرفته و به واسطه بهره بردن از سبک معماری منحصر به فرد، توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب نموده است. خانه دبیرالملک به دستور دبیرالملک منشی میرزا تقی خان در زمان وزارت امیرکبیر ساخته شده و متعلق به میرزا محمدحسین فراهانی، ملقب به دبیرالملک فراهانی بود. این عمارت در طول عمر خود، کاربری های متفاوتی داشته که یکی از کاربری های آن برای مدتی فعالیت در زمینه کودکان کار بود. همچنین برای مدت زمانی تبدیل به یکی از پاتوق های دنج اهالی محل شده بود که با نام خانه فراغت تهران شناخته می شد. اما در حال حاضر این خانه تاریخی باز هم تغییر کاربری داده و از آن به عنوان بخش اداری شهرداری استفاده می شود. در سال 1387 هجری شمسی، اداره میراث فرهنگی و گردشگری خانه دبیرالملک را مورد مرمت و بازسازی قرار داد و به شکل امروزی درآمده است.

خانه دبیرالملک کجاست؟

خانه دبیرالملک که امروزه از آن به عنوان یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری تهران یاد می شود در یکی از محله های قدیمی تهران و در منطقه 12 واقع شده است. برای دسترسی به این مکان تاریخی بهترین مسیر دسترسی استفاده از وسایل نقلیه عمومی می باشد. بدین صورت که سوار مترو خط تجریش – کهریزک و یا فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه میدان امام خمینی و یا میدان بهارستان از مترو پیاده شده و به صورت پیاده و یا با سوار تاکسی شدن به سمت خیابان امیرکبیر روانه شوید. سپس وارد کوچه علیرضا جاویدی شده تا بتوانید به این خانه تاریخی و دنج برسید.

آدرس خانه دبیرالملک: استان تهران، میدان بهارستان، بعد از چهارراه سرچشمه، کوچه علیرضا جاویدی، کوچه فخرالملک، بعد از پارک

جاهای دیدنی تهران

پاساژ رزاق منش

پاساژ رزاق منش به عنوان یکی از قدیمی ترین پاساژهای تهران و یکی از مناطق دیدنی تهران شناخته می شود که در محله ای قدیمی از پایتخت جای گرفته است. از آنجایی که این پاساژ دارای قفی هلالی شکل می باشد و از پالاس لندن الگوبرداری شده، به عنوان نخستین پاساژ در تهران با الگوی معماری اروپایی شناخته می شود. همچنین به دلیل بهره گیری از سقف هلالی شکل شیشه ای، جزء نخستین پاساژهای مدرن تهران قرار گرفته است. همچنین این پاساژ جزء مراکز فرهنگی تهران محسوب می شود. چیدمان پاساژ رزاق منش بدین صورت است که واحدهای فروشگاهی دور تا دور راهروهای پاساژ و در دو طبقه قرار دارند و مراکز فرهنگی نیز که در این پاساژ وجود دارند که می توان به دفتر مجله فکاهی و کلاس های موسیقی کلنل استاد علی نقی وزیری اشاره نمود. این پاساژ که در خیابان لاله زار تهران قرار دارد، به عنوان یکی از آثار ملی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. همچنین در سال 1392 این پاساژ تاریخی و قدیمی را تخریب نمودند و مرکز خرید جدید و مدرنی را جایگزین آن کنند.

آدرس پاساژ رزاق منش: استان تهران، خیابان لاله زار، قبل از میدان سپه

کنیسه حاداش

کنیسه حاداش به عنوان یکی از کنیسه های قدیمی در محله عودلاجان تهران شناخته می شود که توانسته هنر معماری یهودیان را در دوره اواخر قاجار به تصویر بکشد. کنیسه حاداش به عنوان سرپناهی برای مهاجران افغانی و مهاجران جنگ تحمیلی محسوب می شد و در آن زندگی می کردند. این کنیسه با نام های دیگری همچون کنیسه حکیم آشر و کنیسه نو هم شناخته می شود که از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود و دارای تزئیناتی مانند گچ بری های خط عبری به سبک عراقی می باشد. کنیسه حاداش در یکی از محله های قدیمی تهران جای گرفته و به عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. همچنین به لحاظ داشتن معماری متفاوت نسبت به دیگر بناهای اطرافش، از آن ها متمایز گردیده است. قدمت این کنیسه به حدود 150 سال گذشته باز می گردد و از آن به عنوان یادبودی از بزرگان یهودی یاد می شود. اگر قصد بازدید از کنیسه حاداش را دارید، می توانید با انجمن کلیمیان تهران هماهنگی های لازم را انجام دهید.

کنیسه حاداش کجاست؟

کنیسه حاداش که امروزه از آن به عنوان یکی از مکان های دیدنی تهران یاد می شود، در یکی از محله های قدیمی پایتخت جا خوش کرده که برای رسیدن به آن می بایست خود را به خیابان پامنار تهران در منطقه 12 برسانید. پس از آن مسیر خود را به سمت کوچه شهید دنگی و کوچه نیک ضمیر ادامه دهید تا به این کنیسه تاریخی برسید.

آدرس کنیسه حاداش: استان تهران، محله ارگ تهران، خیابان پامنار، کوچه شهید دنگی، کوچه شهید نیک ضمیر

خانه مستوفی الممالک

خانه مستوفی الممالک یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از اواخر دوران قاجار است که در یکی از قدیمی ترین محله های تهران به نام محله سنگلج تهران قرار دارد. خانه تاریخی مستوفی الممالک توسط نخست وزیر مشهور پس از مشروطیت که حسن مستوفی الممالک نام داشت ساخته شده است. این بنای تاریخی در زمین های پدری حسن مستوفی الممالک که به عنوان ارث به ایشان رسیده بود بنا گردید. این بنا پس از انقلاب اسلامی از یکی از نوادگان وی خریداری شد و در اختیار اداره پست قرار گرفت. این خانه تاریخی در حال حاضر حالت نیمه متروک به خود گرفته و برای جلوگیری از ویرانی آن، تصمیم به بازسازی آن گرفته اند. همچنین از این خانه به عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم ها و سریال ها استفاده شده است. خانه مستوفی الممالک که از مکان های دیدنی تهران است می باشد، با شماره ثبت 1505 در تاریخ 2 اردیبهشت سال 1356 هجری شمسی به عنوان اثری ملی به فهرست آثار ملی ایران اضافه گردید.

آدرس خانه مستوفی الممالک: استان تهران، خیابان 15 خرداد، چهارراه گلوبندک، خیابان بادامچی، کوچه چاله حصار

خانه مستوفی الممالک

تئاتر نصر

تئاتر نصر که یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود و یکی از قدیمی ترین تئاترهای کشور به شمار می رود که در خیابان لاله زار واقع شده است. این تئاتر قدیمی توسط نصرالله باقراف در سال 1294 هجری شمسی و در جنوب گراند هتل ساخته شده و برای اواین بار در ایران در آن تئاتر اجرا شد. جمعیت زیادی از اهالی هنر برای تماشای تئاتر به تماشاخانه گراند هتل می رفتند، چرا که به عنوان بهترین تماشاخانه آن زمان به شمار می رفت. در ابتدا تئاتر نصر با نام تئاتر تهران شناخته می شد و از آنجایی که در دهه 1330 دچار حریق گردید، در هنگام بازسازی آن سید علی خان نصر که رئیس آن بود از دنیا رفت و نام تئاتر نصر برای آن انتخاب شد. داخل سالن این تماشاخانه تعداد 5 ردیف صندلی برای تماشاچیان قرار گرفته، اما از سال 1381 هجری شمسی به بعد این تماشاخانه تا به امروز به حالت متروک باقی مانده است. یکی از نمایش هایی که در زمان بعد از انقلاب در تئاتر نصر اجرا گردید، نمایشی با موضوع جنگ های تحمیلی بود که در سال 1367 هجری شمسی توسط مرحوم عزت الله مهرآوران تهیه شده بود. تئاتر نصر در تاریخ 7 مهر سال 1381 هجری شمسی با شماره 6529 به عنوان اثری ملی، به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

آدرس تئاتر نصر: استان تهران، خیابان لاله زار، مقابل کوچه بوشهری

مدرسه مروی

مدرسه مروی که با نام مدرسه فخریه نیز شناخته می شود، به عنوان یکی از قدیمی ترین دیدنی های تهران در خیابان ناصرخسرو قرار دارد. در کنار مدرسه مروی مسجدی قدیمی با همین نام قرار گرفته و دارای قدمتی بسیار طولانی می باشد و ساخت آن به سال 1195 هجری شمسی می رسد. در حال حاضر این مدرسه و مسجد را با نام مدرسه علمیه مروی می شناسند. محمدحسین خان مروی که یکی از نزدیکان فتحعلی شاه قاجار بود این مدرسه را از خود به جای گذاشت. معماری مدرسه مروی بدین گونه است که دارای یک ایوان بزرگ در بخش شمالی صحن بوده و دو مدرسه کوچک و بزرگ را در خود جای داده. کتابخانه ای در این مدرسه قدیمی قرار دارد که قدمت آن با قدمت مدرسه همزمان می باشد و بالغ بر 1050 نسخه خطی و هشت هزار نسخه چاپی در این کتابخانه وجود دارد. مدرسه مروی از زمان ساخت تا به امروز حوادث و رویدادهای تاریخی مهم زیادی را به خود دیده است.

امروزه هر ساله در روزهای محرم، مراسم عزاداری برگزار می شود و حدود 2 هزار نفر را شام می دهند. جالب است بدانید که این مدرسه به عنوان شعبه مرکز تحقیقات کامپیوتری حوزه علمیه قم و شعبه مرکز خدمات درمانی حوزه علمیه قم در تهران می باشد. مدرسه مروی در طول عمر خود مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و تولیت آن به عهده حاج شیخ محمد باقر تحریری می باشد که از طرف آیت الله خامنه ای در تاریخ 15 مرداد سال 1396 هجری شمسی انتخاب گردید. امروزه حدود 300 طلبه در مدرسه مروی در حال تحصیل هستند و حجره های آن برای 200 طلبه جایگاه دارد. اگر قصد بازدید از این مدرسه تاریخی و قدیمی را دارید، بنابر بند 6 وقف نامه محمدحسین خان مروی بیشتر از 1 ساعت زمان برای گردش و بازدید خود صرف نکنید. مدرسه مروی به عنوان اثر ملی در تاریخ 11 بهمن سال1332 هجری شمسی با شماره 412 به لیست آثار ملی ایران اضافه شد.

مسیر رسیدن به مدرسه مروی

اگر در میان محله های قدیمی پایتخت قصد بازدید و گشت و گذار در جاذبه های گردشگری تهران را داشتید و در کوچه مروی در بازار، مدرسه مروی را برای بازدید انتخاب کردید، بهترین مسیر رسین به مدرسه مروی استفاده از مترو می باشد. چرا که در محله ای بسیار شلوغ و پرتردد و در طرح ترافیک قرار دارد و جای مناسب برای پارک خودرو به سختی پیدا می شود. در این صورت سوار مترو خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه پانزده خرداد و یا میدان امام خمینی از مترو پیاده شوید و مابقی مسیر را که مسیر نسبتا کوتاهی است به صورت پیاده طی کنید تا به این مدرسه تاریخی و قدیمی برسید.

آدرس مدرسه مروی: استان تهران، خیابان ناصرخسرو، کوچه رو به روی شمس العماره

مسجد و مدرسه قنبر علی خان

مسجد و مدرسه قنبر علی خان یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران قاجار می باشد که امروزه از آن به عنوان یکی از مناطق دیدنی تهران یاد می شود. این مکان تاریخی و قدیمی در سال 1288 هجری شمسی توسط سعدالدوله حاج قنبر علی خان مافی که یکی از درباریان بود ساخته شد. همچنین کتیبه ای که در بخش سردر ورودی بنا قرار دارد تاریخ ساخت بنا را سال 1288 هجری شمسی عنوان می کند. مسجد و مدرسه قنبر علی خان در حال حاضر در اختیار حوزه علمیه مروی قرار دارد و در تاریخ 25 مهر سال 1383 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در یکی از کتاب های قدیمی به نام کتاب اثر و الاثار، توضیحاتی در رابطه با بناهای ساخته شده در زمان ناصرالدین شاه آمده که از این مدرسه با نام مدرسه سعدیه یاد شده است.

مسجد و مدرسه قنبر علی خان کجاست؟

یکی از بهترین مسیرهای دسترسی به این مکان تاریخی که از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود، استفاده از مترو می باشد. در این صورت سوار مترو خط فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه میدان بهارستان از مترو پیاده شوید. ادامه مسیر را می توانید هم به صورت پیاده و هم با استفاده از تاکسی ادامه دهید.

آدرس مسجد و مدرسه قنبر علی خان: استان تهران، خیابان شهید مصطفی خمینی، بعد از چهارراه سرچشمه، کوچه شهید علی مرادی، کنار بیمارستان دکتر سپیر

جاهای دیدنی تهران

تکیه تجریش

تکیه تجریش به عنوان یکی از جذاب ترین مکان های دیدنی تهران در میدان تجریش می باشد که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد که در بخش ضلع شمالی امامزاده صالح قرار گرفته است. از آنجایی که این تکیه در مقابل تکیه پایین مسجد اعظم تجریش قرار دارد با نام تکیه بالا نیز معروف است. تکیه تجریش در محلی واقع شده که دو طبقه است و سقف آن به صورت شیروانی بوده و نقشه ای به شکل مستطیل دارد. طبقه اول این مجموعه شش حجره را در بخش شمالی، پنج حجره را در بخش جنوبی، سه حجره را در بخش شرقی و شاه نشین را در بخش غربی خود جای داده است. همچنین طبقه دوم نیز بالکن هایی دارد که به صحن طبقه اول اشراف دارد. تمام این حجره هایی که در تکیه تجریش قرار دارند، کاربری خود را به کاربری تجاری از دست داده اند. اما هر سال در ماه محرم مراسم های سوگواری برگزار می شوند. تکیه تجریش به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران در منطقه ای گردشگری به عنوان اثری ملی، با شماره ثبت 11215 در تاریخ 25 مهر سال 1383 به ثبت ملی رسید.

مسیر دسترسی به تکیه تجریش

اگر می خواهید برای گردش در میان دیدنی های تهران به سراغ تکیه تجریش بروید و از آنجایی که این تکیه در طول سال به حالت بازار در می آید، می توانید با استفاده از مترو خط تجریش – کهریزک به میدان تجریش بروید و مابقی مسیر را به سمت این تکیه به صورت پیاده ادامه دهید.

آدرس تکیه تجریش: استان تهران، میدان تجریش، ضلع شمالی امامزاده صالح

ساختمان جیپ

ساختمان جیپ با نمایی بسیار قدیمی در یکی از خیابان های شلوغ تهران که خیابان اکباتان نام دارد قرار گرفته است و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران از آن یاد می شود. این ساختمان با مساحت 640 متر مربع در زیربنای 2 هزار و 923 متر مربعی ساخته شده است. ساختمان جیپ در سال های 1323 هجری شمسی تا سال 1325 هجری شمسی به وسیله یکی از طرفداران معماری مدرن ایران به نام وارطان هوانسیان طراحی و ساخته شد. ورودی اصلی این ساختمان در بخش جنوبی ساختمان بوده که در خیابان اکباتان واقع شده است. برای دسترسی به این ساختمان می توان از خیابان اکباتان، سعدی و ملت استفاده نمود. یکی از ویژگی های منحصر به فرد ساختمان جیپ مدور بودن فرم ساختمان در گوشه آن بوده و همچنین مزین به معماری سنتی شده است. ساختمان جیپ در سال 1391 هجری شمسی با قیمت پایه 2663 میلیارد ریال به مزایده گذاشته شد اما در نهایت این ساختمان قدیمی به عنوان یک اثر ملی، با شماره ثبت 32553 و در تاریخ 5 مرداد سال 1398 هجری شمسی به لیست آثار ملی ایران اضافه گردید.

آدرس ساختمان جیپ: استان تهران، خیابان اکباتان

خانه پدری فروغ فرخزاد

خانه پدری فروغ فرخزاد که امروزه از آن به عنوان یکی از مناطق دیدنی تهران یاد می شود، در محدوده چهارراه مولوی قرار دارد. فروغ فرخزاد بسیاری از آثار ادبی خود را در این خانه خلق کرد. این خانه در تاریخ 3 مهر سال 1397 هجری شمسی به عنوان اثری ملی، در فهرستا آثار ملی ایران با شماره 32108 ثبت شد. این خانه دارای حیاط بسیار با صفا و سرسبزی است که میان درختان بلند قامت آن یک حوض قرار گرفته و اطراف آن را باغچه فرا گرفته که درختان داخل آن باغچه قرار دارند. خانه پدری فروغ فرخزاد توسط پدرشان در سال 1336 هجری شمسی به فروش رسید.

آدرس خانه پدری فروغ فرخزاد: استان تهران، محدوده چهارراه مولوی، کوی خادم

عمارت کلاه فرنگی بی سیم

عمارت کلاه فرنگی بی سیم بنایی بسیار زیبا و تاریخی بوده که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران شناخته می شود، دارای مساحتی به وسعت 1334 متر مربع و کل مجموعه نیز دارای مساحت 211 هزار و 544 متر مربع می باشد. همچنین این بنا در سال 1316 هجری شمسی به عنوان وزارت پست و تلگراف و تلفن زمینه ای جهت ایجاد مرکز رادیو در ایران به شمار می رفت. بر اساس مدارک معمار عمارت کلاه فرنگی بی سیم را ابراهیم معمارباشی که از معماران وزارت پست و تلگراف در اواخر دوران قاجار بود می انگارند. بر طبق بسیاری از بررسی هایی که کارشناسان میراث فرهنگی بر روی این بنای تاریخی انجام داده اند، هیچگونه آسیبی برروی آن دیده نمی شود. عمارت کلاه فرنگی بی سیم که امروزه به موزه تبدیل شده، تعداد 6 ژنراتور، یک دستگاه بی سیم، چندین تابلوی نقاشی و میز و صندلی های دوران قاجار را در خود جای داده است.

قدمت این بنا به دوره حکومت پهلوی باز می گردد. اگر از بیرون به نمای این ساختمان نگاهی بیاندازید، گنبدی که به کلاه فرنگی شباهت دارد را روی آن خواهید دید. از آنجایی که اطراف این بنا را باغ های سرسبز و باصفایی فراگرفته، در زمان های گذشته آن را با نام باغ بی سیم نیز می شناختند. در نهایت از آنجایی که گنبد روی بنا، به شکل کلاه هایی که در ابتدای حکومت پهلوی از کشور فرانسه وارد می شدند و به کلاه فرنگی معروف بودند می باشد، با نام عمارت کلاه فرنگی بی سیم شهرت یافت. این بنای قدیمی از سال 1360 هجری شمسی به عنوان نخستین و مهمترین بنای تشکیلاتی مخابراتی بی سیم ایران افتتاح گردید. عمارت کلاه فرنگی بی سیم با شماره ثبت 2693 و در تاریخ 17 خرداد سال 1379 به عنوان اثر ملی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

آدرس عمارت کلاه فرنگی بی سیم: استان تهران، خیابان دکتر شریعتی، رو به روی خیابان شهید قندی، محوطه وزارت ارتباطات

عمارت کلاه فرنگی بی سیم

خانه معین التجار بوشهری

یکی از بناهای به جا مانده در تهران از دوران قاجار، خانه معین التجار بوشهری نام دارد که از مکان های دیدنی تهران شناخته می شود. این بنای تاریخی به یکی از نمایندگان صنف تجار در دوره اول و نماینده مردم بوشهر در دوره سوم مجلس شورای اسلامی که معین التجار نام داشت تعلق دارد. خانه معین التجار بوشهری که بنایی قدیمی در میان یکی از محله های قدیمی تهران جای گرفته است، دارای دو طبقه بوده، نمای بیرون آن مزین به هره چینی و آجرهای نقش دار می باشد. المان های معماری سنتوری را می توان در بخش بالای پنجره ها مشاهده کرد. بنای خانه معین التجار بوشهری با روی کار آمدن پهلوی دوم با تغییر کاربری مواجه شد. در دهه 50 در اختیار اداره مبارزه با مواد مخدر بود که پس از آن به ساختمان شهربانی تهران تغییر یافت. این بنا آخرین اثر ثبت شده تهران می باشد که در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد و رو به ویرانی گذاشته است. لازم به ذکر است خانه معین التجار بوشهری به عنوان اثر ملی در سال 1392 هجری شمسی به ثبت ملی رسید.

مسیر دسترسی خانه معین التجار بوشهری

اگر در میان مکان های دیدنی تهران خانه معین التجار بوشهری انتخاب کرده اید و قصد بازدید از آن را دارید، می توانید با استفاده از مترو خود را به این جاذبه تاریخی برسانید. برای این منظور سوار مترو خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه سعدی از مترو پیاده شوید و به سمت خیابان لاله زار مسیر خود را ادامه دهید تا به این جاذبه برسید.

آدرس خانه معین التجار بوشهری: استان تهران، خیابان لاله زار، کوچه بوشهری، پلاک 7

کنیسه عزرا یعقوب

یکی از قدیمی ترین کنیسه های یهودیان تهران، کنیسه عزرا یعقوب می باشد که در محله ای قدیمی از تهران جای گرفته است. این کنیسه به عنوان مرکزی برای تجمع یهودیان محله سر چال تهران به شمار می رود و قدمت آن به اواخر دوران ناصرالدین شاه قاجار می رسد. کنیسه عزرا یعقوب شامل دو کنیسه کوچک و بزرگ می باشد که زمانی به عنوان محلی برای اسکان مهاجران لهستانی محسوب می شد. همچنین فعالیت هایی مانند فعالیت های دینی، فرهنگی، سخنرانی مشروطه خواهان و مصاپزی اشاره نمود. این کنیسه در زمینی به وسعت 48 هزار و 524 متر مربع واقع شده و از آنجایی که عذرا یعقوب وصیت نموده بود، این کنیسه در سال 1273 هجری شمسی به وجود آمد.

جالب است بدانید عذرا یعقوب نخستین فردی بود که از راه تجارت و مبادله با منچستر رابطه ایجاد کرده بود. امروزه در کنیسه عزرا یعقوب به مناسب های مختلف در ایام های خاص و روزهای شنبه، مراسم های مذهبی برگزار می شود. بنای این کنیسه که از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود، از معماری دوران قاجار بهره می برد. اگر قصد بازدید از این کنیسه را دارید، می بایست با انجمن کلیمیان تهران هماهنگی های لازم را انجام دهید. کنیسه عزرا یعقوب در سال 1383 به عنوان اثری ملی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس کنیسه عزرا یعقوب: استان تهران، خیابان مصطفی خمینی، کوچه سنگی، کوی حکیم، پلاک 16

مسجد جامع بقیه الله دولاب

یکی از قدیمی ترین مساجد پایتخت که در محله ای قدیمی قرار گرفته، مسجد جامع بقیه الله دولاب می باشد. قدیمت این مسجد به حدود 700 الی 900 سال می رسد. بنای مسجد جامع بقیه الله دولاب به گونه ای است که مناره و گلدسته نداشته و سقف های آن بدین صورت است که کاسه ای و ضربی ساخته شده و دیوارهای آن خشتی گچی بوده که ستون هایی زیبا و پهن دارد. اما جالب است بدانید، در بالای محراب این مسجد، موذنه ای تا قبل از انقلاب وجود داشت که متاسفانه به دلیل عدم رسیدگی به آن رو به تخریب گذاشت. بر اثر جستجو و کاوش هایی که در بنای این مسجد صورت پذیرفته آثاری قدیمی همچون سفال تاریخی لعاب یکرنگ و زرین فام که از دوران سلجوقی به جا مانده، اجاق و تنوی که از دوران صفویه و قاجار نیز به جا مانده کشف شده است. مسجد جامع بقیه الله دولاب با نام های زیر بازارچه و آقا شیخعلی نیز شناخته می شود. مسجد جامع بقیه الله دولاب که به واسطه بنای قدیمی و قدمت طولانی آن از دیدنی های تهران به شمار می رود، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آدرس مسجد جامع بقیه الله دولاب: استان تهران، میدان شهید سعیدی، خیابان شهید آل آقا، کوچه شید هدایتی، کوچه متبحری

جاهای دیدنی تهران

حمام امامزاده قاسم

گوشه و کنار این شهر بزرگ، جاذبه های تاریخی متعدد و متنوعی پنهان شده اند که شاید از وجود بسیاری از آن ها بی خبر باشیم. حمام امامزاده قاسم یکی از بناهای تاریخی و قدیمی هستند که به واسطه بنای قدیمی که دارد جزء جاذبه های گردشگری تهران محسوب می شود. حمام امامزاده قاسم در نزدیکی آستان مقدس امامزاده قاسم (ع) قرار داشته که همین امر سبب شده از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. حمام امامزاده قاسم از دوران قاجار در منطقه شمیران به یادگار مانده است. این حمام تاریخی همانند دیگر حمام های عمومی از دو قسمت جداگانه مخصوص برای آقایان و بانوان تشکیل شده سقفی گنبدی شکل برای بنا ساخته شده است. در سال 1325 هجری شمسی که کمی پیشرفت در این زمینه دیده می شد، دوش های حمام را برای این حمام تاریخی نصب کردند. اما با گذر زمان و وجود حمام در هر خانه ای، کمتر کسی پیدا می شد که مسیرش به این حمام تاریخی بخورد و تا به امروز به حالت متروک درآمده است. قدمت این بنا نزدیک به یک قرن می رسد و به عنوان یکی از بناهای وقفی شهرستان شمیرانات به شمار می رود.

ساباط شیرازی پامنار

پیش از هر چیزی خوب است ابتدا با ساباط آشنا شویم. ساباط سازه هایی خاص و منحصر به فرد هستند که اغلب در مناطق گرمسیر و کویری وجود دارند. این ساباط ها علاوه بر آن که برای رهگذران سایه ایجاد می کنند، از آنجایی که نیمه پوشیده شده در فصل های تابستان هوا در آن ها جریان دارد و همچنین در زمستان ها هوایی گرم تر ایجاد می کنند. یکی از این ساباط ها در منطقه ای در میان شهر تهران وجود دارد که با نام ساباط شیرازی پامنار شناخته می شود و جزء مناطق دیدنی تهران به شمار می رود. ساباط شیرازی پامنار به عنوان یک اثر معماری ارزشمند در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

ساباط شیرازی پامنار کجاست؟

اگر علاقه مند به گشت و گذار در میان جاذبه های دیدنی تهران هستید و این بار ساباط شیرازی پامنار را به عنوان جاذبه گردشگری خود انتخاب کرده اید و به دنبال مسیر دسترسی به آن هستید، می توانید برای دسترسی به آن از مترو استفاده نمایید. برای این منظور می توانید سوار مترو خط تجریش – کهریزک و یا فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه امام خمینی از مترو پیاده شده و مابقی مسیر را که مسیری کوتاه می باشد، به صورت پیاده طی کنید.

آدرس ساباط شیرازی پامنار: استان تهران، خیابان پامنار

عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد

یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران قاجار، عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد می باشد که با نام کاخ عشرت آباد نیز شناخته می شود. این عمارت زیبا در میان باغ عشرت آباد جا خوش کرده و در سال 1291 هجری قمری که ناصرالدین شاه قاجار دستور ساخت آن را صادر کرده بود ساخته شد. باغی که این عمارت در آن قرار گرفته، دارای یک حوض آب بزرگ به همراه چشمه و فواره هایی می باشد که در میان باغ وجود دارد. اطراف این حوض را خانه های کوچکی فرا گرفته که تعداد آن ها به 30 خانه می رسد و برای آن ها در و پنجره های چوبی قرار داده شده که رو به این حوض باز می شوند. هر کدام از این خانه ها برای زندگی یکی از زنان شاه در نظر گرفته شده بودند. ناصرالدین شاه از این باغ برای محل برگزاری مراسم های عروسی و تفریحات استفاده می کرد. عمارت کلاه فرنگی که در میان این باغ ساخته شده دارای 4 طبقه می باشد و سقف شیروانی برای طبقه چهارم آن در نظر گرفته شده است.

طبقه سوم این عمارت که مزین به آینه کاری و مقرنس می باشد، دارای شاه نشین بوده. بعد از از بین رفتن حکومت قاجاریان، عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد به همراه باغ و تمام خانه هایی که در آن وجود داشت، با تغییر کاربری مواجه شدند و در اختیار شهربانی قرار گرفت که از آن به عنوان پادگان استفاده کند. از همین رو آن را با نام پادگان شهربانی یا پادگان عشرت آباد می شناختند. همچنین زندانی که داخل این پادگان وجود داشت را زندان عشرت آباد می نامیدند. هنگامی که قصد تسخیر این پادگان را کردند، کاخ عشرت آباد مورد اصابت تیر و گلوله قرار گرفت و جای آن ها بر روی دیوارها به چشم می خورد. این عمارت در حال حاضر از مکان های دیدنی تهران محسوب نمی شود و در اختیار پادگان نیروی هوایی سپاه قرار دارد. عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد با شماره ثبت 648 و در تاریخ 23 فروردین سال 1346 به ثبت ملی رسیده است.

عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد

ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه تهران

ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه تهران که به عنوان یکی از آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است، از جاهای دیدنی تهران محسوب می شود. طراحی این بنای تاریخی توسط یک معمار دانمارکی به نام یورن اوتزان انجام شده است. عملیات ساخت این بنا در سال 1962 میلادی به اتمام رسید. این بنا دارای ساختمانی 3 طبقه و به شکل مستطیل می باشد. ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه تهران به واسط قرار گرفتن روی یک سکوی مرتفع و دیوارهای جانبی از ساختمان های اطراف خود متمایز گردیده است. در طبقه همکف این ساختمان یک پلکان به صورت مارپیچ وجود دارد که این طبقه را به دو طبقه بالای آن متصل می کند. از آنجایی که معمار این بنا مدتی پیش از ساخت بنای بانک ملی شعبه دانشگاه تهران به اصفهان سفر کرده بود، بخش روشنایی های سقف این بانک الگوبرداری شده از ورودی های نور بازار اصفهان می باشد. بنای ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه تهران عرضی به اندازه 26 متر از خیابان را از آن خود کرده است.

آدرس ساختمان بانک ملی شعبه دانشگاه تهران: استان تهران، خیابان انقلاب

گرمابه مقدم

اگر به قدم زدن و گشت و گذار در هر محله ای تهران باشید، گرمابه های قدیمی را خواهید دید که از زمان های گذشته به یادگار مانده اند و از آن ها به عنوان یکی از دیدنی های تهران یاد می شود. یکی از گرمابه های قدیمی تهران گرمابه مقدم می باشد که به واسطه با ارزش بودن بنای تاریخی آن، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

حمام دولاب

حمام دولاب با قدمتی 400 ساله به دلیل داشتن بنایی تاریخی، یکی از جاذبه های گردشگری تهران به شمار می رود. این حمام مدتی قبل به عنوان زورخانه مورد استفاده قرار می گرفت. اما از آنجایی که بنای حمام دولاب بنایی بسیار قدیمی بود و استحکام مناسبی نداشت به حالت تعطیل درآمد. در حال حاضر بنای حمام دولاب شکل نیمه مخروبه گرفته و اگر به بازدید از آن بروید، عکس های بسیار قدیمی از پهلوانان زورخانه را خواهید دید که به عنوان یادگاری بر روی دیوارهای این مکان نصب شده اند. دیوارهای نمای بیرون حمام دیوارهایی قدیمی و بی رنگ و روحی هستند و نشان از آن دارند که خبری از مرمت و بازسازی در آن نبوده است. حمام دولاب به عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آدرس حمام دولاب: استان تهران، میدان شهید آیت الله سعیدی، نبش کوچه امیرسلیمانی

دیدنی های تهران

بازار مبل ایران

شهر تهران به قدری بزرگ است که در هر منطقه از این شهر مراکز خرید متعدد و متوعی را پیدا خواهید کرد. یکی از مراکز خرید برای خانه بازار مبل ایران می باشد که در آن محصولاتی اعم از مبلمان راحتی، مبلمان کلاسیک، مبلمان مدرن، مبلمان استیل، مبلمان سلطنتی، تخت خواب، میز ناهارخوری، بوفه، آینه، کنسول، میزهای عسلی، میز جلو مبلی، میز تلویزیون و… به فروش می رسند. بازار مبل ایران به عنوان معروف ترین مراکز خرید برای چنین اقلامی شناخته می شود و مرکز خریدی بسیار بزرگ است و 3 طبقه را در خود جای داده که شامل 5 سرا با نام های سعدی، خیام، حافظ، فردوسی و مولوی می باشد. بازار مبل ایران علاوه بر آن که در این بسیار شهرت دارد و بسیاری از مردم از شهرهای مختلفی از ایران برای خرید به سراغ آن می روند، یکی از بزرگترین مراکز تجاری صنایع پوب در خاورمیانه شناخته می شود. همچنین از آنجایی که افراد زیادی برای گشت و گذار و خرید صنایع چوبی به سراغ این بازار مبل می آیند، امکانات رفاهی بسیار مناسبی از جمله کافی شاپ، رستوران، نمازخانه و سرویس بهداشتی برای این مرکز خرید تعبیه شده است. بنابراین شما نیز اگر برای گشت و گذار و خرید در میان مناطق دیدنی تهران بازار مبل ایران را انتخاب کرده اید، می توانید ساعاتی را به خوشی در کنار خانواده و دوستان در این مرکز خرید سپری کنید.

آدرس بازار مبل ایران: استان تهران، بزرگراه آیت الله سعیدی، چهارراه یافت آباد

خیابان ناصر خسرو تهران

اگر قصد گشت و گذار در تهران را دارید و ترجیحتان این است که به سراغ جاهای تاریخی این شهر بروید، خوب است سری به مرکز شهر تهران بزنید. چرا که بسیاری از جاذبه های تاریخی تهران در مرکز شهر جای گرفته اند. خیابان ناصر خسرو تهران به عنوان یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران که جاذبه های تاریخی متعددی در دل کوچه پس کوچه های خود پنهان کرده، یکی از جذاب ترین جاذبه های دیدنی تهران را تشکیل داده است. این خیابان که در سال 1285 به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده بود، در ابتدا خیابان ناصریه نام داشت و پس از چندی به نام خیابان ناصرخسر تغییر نام داد. اگر در زمان های قدیم در این خیابان به خصوص محدوده کوچه مروی در حال قدم زدن بودید، افراد زیادی را قدم به قدم مشاهده می کردید که مشغول فروش داروهای غیرقانونی و غیرمجاز بودند.

اما امروزه به لطف پلیس تهران تمام قاچاقچیان جمع آوری شده اند و گردشگران با خیال راحت می توانند در این خیابان به گردش و قدم زدن بپردازند. همانطور که گفته شد بسیاری از جاذبه های تاریخی تهران در این خیابان جای گرفته اند می توان به مدرسه دارالفنون، شمس العماره، کوچه مروی و سرای روشن اشاره نمود. کوچه مروی که مرکز خریدی قدیمی در این خیابان به شمار می رود نیز بر حال و هوای باصفای این خیابان افزوده است. امروزه بسیاری از مغازه های این خیابان در زمینه های فروش لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم الکترونیکی و دوربین مشغول هستند. بنابراین اگر قصد خرید چنین اقلامی را دارید، ابتدا به سراغ خیابان ناصر خسرو تهران بروید.

مسیر دسترسی به خیابان ناصر خسرو تهران

خیابان ناصر خسرو تهران که امروزه به عنوان یکی از مکان های دیدنی تهران از آن یاد می شود، در یکی از شلوغ ترین مناطق پایتخت جای گرفته و برای دسترسی به آن بهتر است از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. برای این منظور می توانید سوار مترو خط تجریش – کهریزک و یا خط فرهنگسرا – صادقیه شوید و در ایستگاه امام خمینی و یا پانزده خرداد از مترو پیاده شده و مابقی مسیر را که حدود 10 دقیقه پیاده روی است به سمت این خیابان قدیمی که یادآور تاریخ ایران است بروید.

آدرس خیابان ناصر خسرو تهران: استان تهران، میدان امام خمینی تا خیابان پانزده خرداد

جمعه بازار پارکینگ پروانه

یکی از جاهای دیدنی تهران که امروزه خبری از آن نیست جمعه بازار پارکینگ پروانه بود که تنها جمعه ها برگزار می شد و بسیاری از هنرمندان و فروشندگان برای فروش محصولات خود به این مکان مراجعه می کردند. این محصولات اغلب شامل صنایع دستی بسیار زیبا و لوازم آنتیک بودند. جمعه بازار پارکینگ پروانه در پارکینگ پاساژ پروانه در خیابان جمهوری هر هفته جمعه ها از ساعت 8 صبح الی 16 بعد از ظهر برگزار می شد. روابط عمومی شرکت نوسازی عباس آباد اعلام کرد این فروشندگان و هنرمندان از روز 12 دی جمعه ها فعالیت غیررسمی خود را در باغ هنر اراضی عباس آباد آغاز نمایند. جمعه های هر هفته این پارکینگ خالی از ماشین می شد و فروشندگان می توانستند بساط اجناس فروشی خود را پهن کنند. سه طبقه از این پارکینگ در اختیار فروشندگان قرار می گرفت و بسیاری از اجناس آن مربوط به صنایع دستی بود.

همچنین بیش از هزار غرفه به محصولاتی همچون صنایع چوبی، خاتم کاری، نقره جات، شمعدان و لاله، ظروف مسی و… تعلق داشت. همچنین این مکان برای رفاه حال بیشتر گردشگران مجهز به امکانات رفاهی همچون غرفه های خوراکی، رستوران و اورژانس بود. این بازار به قدری جذاب بود که گردشگران خارجی بسیاری برای خرید و گشت و گذار به سراغ آن می رفتند. این بنا از ایمنی لازم برخوردار نبود و همچنین شیوع ویروس کرونا دلیلی بر تعطیلی این بازار بود که در اسفند ماه سال 1398 از فعالیت آن جلوگیری شد. در نهایت در تاریخ 12 دی این بازار در باغ هنر عباس آباد شروع به فعالیت نمود.

آدرس قبل جمعه بازار پارکینگ پروانه: استان تهران، خیابان جمهوری اسلامی، پارکینگ پاساژ پروانه

آدرس جدید جمعه بازار پارکینگ پروانه: استان تهران، اراضی عباس آباد، باغ هنر عباس آباد

جمعه بازار پارکینگ پروانه

 موزه جهان نما

موزه جهان نما به عنوان یکی از دیدنی های تهران در میان مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران جای گرفته و قدمت آن به دوران قاجار می رسد. در زمان پهلوی این مکان تبدیل به محلی شد که در آن اشیاء هنری را نگهداری می کردند. فرح پهلوی این اشیاء را خریداری کرد و برخی از آن های به او به عنوان هدیه داده می شد. از ابتدای دهه 1340 هجری شمسی، فرح پهلوی به سمت فعالیت های فرهنگی آمده بود و در سفرهایش به اروپا، آثار هنری متعددی تهیه کرده بود که مدتی بعد دستور داد دو ساختمان در باغ نیاوران ساخته شود تا بتواند این آثار هنری و گران قیمت را در آن ها نگهداری کند. یکی از این ساختمان ها به کتابخانه اختصاصی و دیگری به ساختمانی برای نگهداری اشیاء گران بها تبدیل شد. یک ساختمان در مقابل کاخ صاحبقرانیه قرار داشت که آن را بازسازی و مرمت کردند و برای این کار انتخاب شد. در طبقه همکف این ساختمان تعداد 4 سالن و در زیرزمین آن یک سالن وجود داشت که در آن ها آثار خریداری شده توسط فرح دیبا و آثار اهدایی به آن در این ساختمان نگهداری می شدند و نام جهان نما را برای آن برگزیدند.

بعد از انقلاب اسلامی و در بهمن ماه سال 1377 هجری شمسی، درب این ساختمان با نام موزه جهان نما به روی مردم گشوده شد. نمای بیرونی این بنا از آجرهای منقوش قالبی با طرح و نقش های مختلف و رنگ نخودی ساخته شده که در ابتدا چشم ها را به خود خیره می کنند. آثار منحصر به فرد و بسیار زیبایی مانند نقاشی روی چوب به همراه نقوش گل و مرغ شیراز در تالار میانی مجموعه وجود دارند. در تاریخ 29 اردیبهشت ماه سال 1383 هجری شمسی بخشی از ساختمان کناری این موزه، با عنوان گالری جهان نما شروع به فعالیت نمود. برای بازدید از موزه جهان نما در نیمه اول سال از ساعت 9 صبح الی 19 عصر و در نیمه دوم سال از ساعت 8 صبح الی 17 بعد از ظهر می توانید اقدام نمایید. همچنین جهت ورود به باغ بازدیدکنندگان ایرانی بلیطی به بهای 5 هزار تومان و بازدیدکنندگان خارجی بلیطی به بهای 50 هزار تومان و برای بازدید از موزه بازدیدکنندگان ایرانی 4 هزار تومان و بازدیدکنندگان خارجی 3 هزار تومان تهیه کنند.

مسیر دسترسی به موزه جهان نما

موزه جهان نما به عنوان یکی از مناطق دیدنی تهران شناخته می شود که در منطقه نیاوران تهران جای گرفته است. برای رسیدن به این مجموعه می توانید خود را به اتوبان شهید صدر برسانید و از طریق خروجی کامرانیه به طرف نیاوران حرکت کنید. در این مسیر به خیابان باهنر خواهید رسید که باید مسیرتان را به سمت شرق ادامه دهید تا به میدان نیاوران و موزه جهان نما برسید.

آدرس موزه جهان نما: استان تهران، میدان باهنر یا نیاوران، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

اتاق فرار وست روم

یکی از تفریحات مهیجی که امروزه بسیاری از جوانان به سراغ آن می روند و شهرت بسیاری هم پیدا کرده است، بازی اتاق فرار می باشد. در شهر تهران اتاق فرارهای متعدد با معماهای متنوع وجود دارند که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران شناخته می شوند. یکی از اتاق فرارهای معروف تهران اتاق فرار وست روم است که معماها و بازی های بسیار ترسناک و هیجان انگیزی را ارائه می دهد و افراد زیادی به سراغ آن می روند تا لحظاتی را در هیجان و سرگرمی سپری کنند. برای شرکت در این بازی یک سری معماها وجود دارند که شرکت کنندگان برای حل آن ها مدت زمان محدودی دارند. در واقع بازی های هیجان انگیز اتاق فرار الگوبرداری شده از بازی های کامپیوتری هستند. مجموعه اتاق فرار وست روم در سال 1397 هجری شمسی آغاز به فعالیت نمود. این مجموعه 3 بازی هیجان انگیز داشته که می توانید برای یک روز تفریحی و اوقات فراغت خود به سراغ آن بروید. بازی های اتاق فرار وست روم از دو سانس تشکیل شده که شامل سانس های بازی سویینی تاد از ساعت 12:30 ظهر تا 23:30 شب و سانس های بازی قربانی از ساعت 12:30 ظهر تا 18:30 عصر می باشند.

آدرس اتاق فرار وست روم: استان تهران، صادقیه، بلوار فردوس شرق، میان خیابان های ابراهیمی و وفا آذر، پلاک 368

امامزاده یحیی

امامزاده ها یکی از مکان های دیدنی تهران را تشکیل می دهند و تعداد زیادی های از آن در مناطق مختلفی از تهران وجود دارند. امامزاده یحیی یکی از امامزاده های دنج تهران است که به واسطه کهنسال ترین چنار زنده تهران با قدمت 900 سال توانسته در میان افراد بسیار شهرت پیدا کند. نام بقعه امامزاده یحیی، ابوالقاسم عزالدین یحیی است که در میان کوچه پس کوچه های یکی از قدیمی ترین محله های تهران جای گرفته است. بسیاری حضرت یحیی (ع) را به عنوان یکی از فرزندان امام سجاد (ع) می دانند، اما اگر برروی صندوق قبر این بقعه نگاهی بیاندازید، نام یحیی بن زی که فرزند امام حسن مجتبی محسوب می شود را مشاهده خواهید کرد. آستان مقدس امامزاده یحیی از بخش هایی همچون یک صحن بزرگ و باصفا، مسجد، گنبد مخروطی شکل آبی فیروزه ای، ایوان، رواق، ضریح، حرم آینه کاری شده، سرداب و سقاخانه تشکیل شده است.

بنای آستان مقدس امامزاده یحیی در سال 1320 هجری شمسی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این بنا دارای مساحتی حدود 1500 متر مربع بوده و یک ضریح فلزی در میان اتاق امامزاده وجود دارد. در گوشه ای از حیاط امامزاده یحیی درخت بزرگ چناری وجود دارد که به عنوان کهنسال ترین چنار زنده تهران شناخته می شود که قدمت آن به 900 سال گذشته باز می گردد و قطر آن نیز به 7 متر می رسد. بنای آستان مقدس امامزاده یحیی با شماره ثبت 241 و در تاریخ 15 آذر ماه سال 1314 هجری شمسی به فهرست آثار ملی ایران اضافه گردید.

 چگونه به امامزاده یحیی برویم؟

امامزاده یحیی یه عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران دریکی از محله های قدیمی تهران در کوچه پس کوچه های خیابان امیرکبیر جای گرفته و شما برای رسیدن به آن می توانید از مترو استفاده کنید. برای این منظور می توانید سوار مترو خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه امام خمینی از مترو پیاده شده و سوار اتوبوس هایی شوید که از خیابان ری عبور می کنند. در ایستگاه آبشار غربی از اتوبوس پیاده شده و وارد کوچه آبشار غربی شوید و به صورت پیاده به سمت آستان مقدس امامزاده یحیی حرکت کنید.

آدرس امامزاده یحیی: استان تهران، خیابان امیرکبیر، کوچه آبشار غربی، بعد از بازارچه

امامزاده یحیی

مسجد آقا محمود

یکی از گزینه های جاهای دیدنی تهران را اماکن مذهبی تشکیل می دهند. در این بخش می خواهیم با یکی از مساجد قدیمی تهران که مسجد آقا محمود نام دارد آشنا شویم. مسجد آقا محمود یا مسجد حکیم باشی دارای قدمتی بسیار طولانی بوده که به دوره حکومت فتحعلی شاه قاجار می رسد. مسجد آقا محمود به همراه مدرسه یکی از اموال موقوفه توسط میرزا احمد حکیم باشی می باشد که در خیابان پامنار از قدیمی ترین محله های تهران قرار گرفته است. گنبد و ایوان این مسجد از ویژگی های شاخص آن به شمار می روند که در سمت قبله قرار دارند. تعداد 8 حجره در بخش دیگر مسجد قرار دارند که هر دو حجره توسط یک ایوان از یکدیگر جدا شده اند. یک ایوان در بخش جنوبی مسجد آقا محمود قرار دارد که روی ایوان تاریخ 1234 و بر روی کتیبه ای روی سردر مدرسه قرار دارد، تاریخ 1257 دیده می شود. امروزه ورودی مسجد از طریق ورودی شرقی آن می باشد. برای دسترسی به مسجد آقا محمود می توانید از طریق خیابان 15 خرداد اقدام نمایید.

آدرس مسجد آقا محمود: استان تهران، خیابان پامنار، ابتدای کوچه مروی، پلاک 180

مراکز خرید تهران

تهران یکی از کلانشهرهای اصلی و بزرگ ایران است که به عنوان پایتخت کشور شناخته می شود. این شهر بزرگ و مدرن در گوشه و کنار و تمام نقاط خود جاهای دیدنی و گردشگری بسیار متنوعی را جای داده و از همین رو جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود جذب می کند. جاهای دیدنی تهران تنها به فضاهای سبز، جاذبه های تاریخی و طبیعت های گردشگری ختم نمی شوند، بلکه مراکز خرید سنتی، بزرگ و مدرن یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری تهران را تشکیل می دهند. امروزه یکی از تفریحات مردم به بازار گردی و گشت و گذار در پاساژهای مدرن می باشد.

حتی اگر در این کلانشهر بزرگ زندگی نکنید و حتی برای یک بار هم که شده به تهران سفر کنید، یکی از دیدنی های تهران که به سراغ آن ها خوواهید رفت، بازارها و پاساژها می باشند. اگر قصد خرید هم نداشته باشید این مراکز خرید به قدری دارای تنوع و سرگرمی هستند که برای گشت و گذار بسیار لذت بخش هسستند. همچنین مراکز خرید تهران بسیار متنوع هستند که شما برای انتخاب یکی از آن ها دچار سردرگمی خواهید شد. مراکز خرید تهران علاوه بر داشتن واحدهای تجاری و فروشگاهی، انواع امکانات تفریحی و رفاهی را در خود جای داده اند که می توان به رستوران، کافی شاپ، فودکورت، شهربازی، سینما، سرویس بهداشتی و… اشاره کرد که لذت گردش را چندین برابر می کنند. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا با مراکز خرید تهران بیشتر آشنا شویم.

مرکز خرید پالادیم، گران ترین مرکز خرید تهران

مرکز خرید پالادیم به عنوان یکی از مدرن ترین، بزرگترین و گران ترین مراکز خرید تهران شناخته می شود که در یکی از مناطق شمالی تهران در محله زعفرانیه تاسیس شده است. اگر جزء افراد برند باز هستید و حاضرید برای ظاهر خود اعم از لباس، کیف و کفش هزینه های بالایی را پرداخ نمایید، مرکز خرید پالادیم می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید و گشت و گذار شما باشد. پاساژ پالادیم در سال 1393 افتتاح شده و از همان ابتدا جزء مراکز خرید گران قیمت و لاکچری تهران محسوب می شد. پالادیوم در زمینی به مساحت 10 هزار متر مربع ساخته شده و تعداد 150 واحد تجاری، 120 فروشگاه و واحد تجاری و تعداد 25 رستوران و کافی شاپ را در خود جای داده است. این مرکز خرید مدرن و بزرگ علاوه بر فروشگاه های تجاری، دارای واحدهایی همچون سالن های زیبایی، سالن های ماساژ، کلینیک های زیبایی، شیرینی فروشی، جواهرات، مهرکودک، باشگاه ورزشی، رستوران، کافی شاپ، فودکورت و… می باشد که لذت خرید و گردش را چندین برابر می کنند. اگر لیست خریدی بلند بالا تهیه کرده باشید، می توانید تمام آن ها را در پالادیوم تهران تهیه کنید. همچنین مرکز خرید پالادیوم که به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود، دارای پارکینگ بوده و مشتریان می توانند ماشین خود را با خیالی راحت و بدون داشتن نگرانی بابت جای پارک در آن پارک کنند و به گشت و گذار خود بپردازند.

مسیر دسترسی به مرکز خرید پالادیوم

اگر در میان دیدنی های تهران و مراکز خرید تهران، مرکز خرید پالادیوم را انتخاب کرده اید و قصد دارید با خودروی شخصی به سمت آن بروید، می بایست خود را به خیابان ولیعصر برسانید. در سمت چپ خیابان ولیعصر، بعد از پل پارک وی و قبل از میدان تجریش، یک خروجی به سمت زعفرانیه وجود دارد که می تواند شما را به خیابان مقدس اردبیلی برساند. خیابان مقدس اردبیلی را که پشت سر بگذارید، وارد خیابان عروضی شده و پارکینگ پالادیوم را در آن خواهید دید.

شماره تماس مرکز خرید پالادیوم: 22010600-021

آدرس مرکز خرید پالادیوم: تهران، خیابان مقدس اردبیلی، قبل از میدان الف

مرکز خرید پالادیم

مرکز خرید ارگ تجریش

یکی دیگر از مراکز خرید بزرگ و مدرن تهران که آن را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران به شمار می آوریم، مرکز خرید ارگ تجریش می باشد. این مرکز خرید مدرن در ضلع شمالی میدان تجریش واقع شده و 5  طبقه را در خود جای داده است. ارگ تجریش همانند بسیاری دیگر از مراکز خرید مدرن و بزرگ پایتخت، علاوه بر واحدهای تجاری و فروشگاهی، امکانات تفریحی و رفاهی متنوع و متعددی را در خود جای داده و توانسته به یکی از بهترین و پرطرفدارترین مراکز خرید تهران تبدیل شده است. این مرکز خرید دارای زیربنای 75 هزار متر مربع بوده و تعداد زیادی واحدهای لوکس که در زمینه های فروش مد و لباس، لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، جواهرات، عطر و ادکلن و… را در خود جای داده است. همچنین اگر به طبقه سوم این مجموعه تجاری تفریحی مراجعه کنید، سینما و شهربازی آن را خواهید دید که می توانید از تفریحات آن استفاده کنید.

یکی از ویژگی های ارگ تجریش این است که برای ساخت آن از تکنولوژی های مدرن و استانداردهای روز دنیا استفاده شده و باعث می شود در برابر آتش سوزی تا 2 ساعت مقاومت داشته باشد. همچنین اگر از افراد برند باز هستید، در ارگ تجریش فروشگاه های برند متنوعی وجود دارند که می تواند انتخاب مناسبی برای خرید شما باشد. یکی از جالب توجه ترین قسمت های این پاساژ، بام سبز ارگ می باشد که در بالاترین قسمت پاساژ قرار گرفته است. این بخش از ارگ چشم انداز بسیار زیبا و بی نظیری از مناطق اطراف را در اختیار شما قرار می دهد. حتی رستوران بام سبز که در این بخش قرار دارد می تواند لذت خوردن غذایی دلپذیر را برایتان چندین برابر کند. در طبقه سوم مجموعه شهربازی فان تایم قرار گرفته که وسایل بازی آن می تواند برای تمام سنین مناسب باشند.  پس ارگ تجریش به عنوان یکی از مناطق دیدنی تهران، می تواند نیاز شما را برای خرید و گشت و گذار برآورده کند.

مسیر دسترسی به مرکز خرید ارگ تجریش

اگر مرکز خرید ارگ تجریش را به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران برای خرید و گشت و گذار انتخاب کرده اید و می خواهید به سمت آن بروید، می توانید برای دسترسی به آن از اتوبوس های بی آر تی خط میدان راه آهن – میدان تجریش استفاده نمایید. در ایستگاه میدان تجریش از اتوبوس پیاده شده و مابقی مسیر را که مسیری تقریبا کوتاه می باشد را به صورت پیاده تا رسیدن به ارگ تجریش طی کنید.

آدرس ارگ تجریش: تهران، میدان تجریش، سعدآباد

شماره تماس مرکز خرید ارگ تجریش: 22396121-021

مرکز خرید گالریا

در مناطق شمالی تهران مراکز خرید متعددی وجود دارند که اغلب آن ها لوکس و مدرن هستند. یکی از این مراکز خرید، مرکز خرید گالریا می باشد که در منطقه ولنجک تهران قرار دارد که از بخش جنوبی 15 طبقه و از بخش شمالی 17 طبقه را در خود جای داده است. این مرکز خرید که از مکان های دیدنی تهران به شمار می رود، فروشگاه های مد و لباس، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، جواهرات، زیورآلات، لوازم تزئینی و… را در خود جای داده و حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، از گشت و گذار در آن می توانید لذت ببرید. در میان گشت و گذار، یکی از لذت بخش ترین قسمت ها خوردن غذایی خوشمزه است که می تواند لذت گردش را چندین برابر کند. یک رستوران با کیفیت در این مجموعه وجود دارد که از دو بخش سرپوشیده و روباز تشکیل شده و می توانید با مراجعه به آن غذای مورد علاقه خود را سفارش داده و میل کنید.

همچنین فودکورت مجموعه نیز انواع غذاهای های ایرانی و فرنگی را در اختیار مشتریان قرار می دهد. در میان این مرکز خرید، لوستری بسیار بزرگ که ابعاد آن به طول 30 متر و قطر 2.5 متر می رسد و بزرگترین لوستر دست ساز در خاورمیانه شناخته می شود. این مرکز خرید دارای زیربنایی بالغ بر 32 هزار متر مربع بوده و وسعت آن به 4 هزار متر مربع می رسد و در سال 1395 افتتاح شده است. مرکز خرید گالریا ظاهری بسیار شیک و زیبا داشته و در ساخت آن از سنگ های تراورتن، سنگ های گرانیت و سنگ های واترجت به کار رفته که در زیباسازی مجموعه نقش به سزایی دارد.

مرکز خرید گالریا کجاست؟

مرکز خرید گالریا که یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می آید، در منطقه ولنجک تهران قرار گرفته است. برای رسیدن به آن می توانید سوار اتوبوس های بی آر تی خط پایانه جنوب – پایانه افشار شده و در ایستگاه پمپ بنزین از اتوبوس پیاده شده و به صورت پیاده به سمت این مرکز خرید زیبا و لوکس راهی شوید.

آدرس مرکز خرید گالریا: تهران، منطقه ولنجک، انتخای خیابان سیزدهم شرقی

شماره تماس مرکز خرید گالریا: 221750-021

مرکز خرید سام سنتر

مرکز خرید سام سنتر به عنوان یکی از مراکز خرید مدرن تهران شناخته می شود که در سال 1390 در خیابان فرشته افتتاح شد. این مرکز خرید که از دیدنی های تهران به شمار می رود، 9 طبقه را در خود جای داده و از معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی بهره می برد. نمای این پاساژ دارای نورپردازی بسیار زیبایی است و اگر شب ها به آن نگاه کنید، به واسطه نورپردازی ها به جعبه بسیار زیبایی شباهت دارد. در این مرکز خرید انواع فروشگاه های برندهای داخلی و خارجی وجود دارند که می توانید با گردش در آن، اجناس مورد نیاز خود را تهیه کنید. لازم به ذکر است اجناس این مرکز خرید قیمت های بالایی دارند و شامل انواع پوشاک های زنانه، مردانه و بچگانه، زیورآلات، جواهرات، لوازم آرایشی و بهداشتی و… می شوند.

پارکینگ این مجموعه نیز که از امکانات رفاهی آن محسوب می شود دارای طرفیت 240 خودرو می باشد که طبقات دوم تا هفتم سام سنتر را از آن خود کرده است. فودکورت سام سنتر نیز در طبقه بالای مجموعه قرار داشته و مشتریان هنگام خوردن غذا می توانند از چشم انداز بسیار زیبای اطراف خود لذت ببرند. ساعت کاری این مجموعه همه روزه به جز ایام سوگواری، از ساعت 10 صبح الی 22:30 شب می باشد. اما ساعت کاری رستوران ها و کافه های مرکز خرید سام سنتر با دیگر واحدهای تجاری مجموعه متفاوت هستند.

مسیر دسترسی به مرکز خرید سام سنتر

اگر مرکز خرید سام سنتر را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران برای خود انتخاب کرده اید و می خواهید برای گشت و گذار و خرید به سراغ آن بروید، می بایست ابتدا خود را به خیابان ولیعصر برسانید. این خیابان را به سمت شمال و تا رسیدن به پل پارک وی ادامه دهید. از پل پارک وی حدود 800 متر به سمت شمال جلوتر بروید تا خیابان فرشته را در سمت راست خود ببینید. مسیرتان را در خیابان فرشته ادامه دهید تا به این مرکز خرید مدرن و زیبا برسید و در آن گشت و گذاری چند ساعته داشته باشید.

آدرس مرکز خرید سام سنتر: تهران، خیابان فرشته

شماره تماس مرکز خرید سام سنتر: 22017534-021

مرکز خرید سام سنتر

مرکز خرید گلدیس

مرکز خرید گلدیس که از دیدنی های تهران به شمار می رود، در محله صادقیه تهران قرار گرفته و در سال 1379 هجری شمسی افتتاح شده است. مرکز خرید گلدیس 13 طبقه را در خود جای داده و به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز خرید تهران شناخته می شود. اجناسی که در واحدهای تجاری این پاساژ به فروش می رسند، دارای قیمت های نسبتا مناسبی هستند و می توانند مورد پسند بسیاری از افراد قرار گیرند. تعداد 330 واحد تجاری در 3 طبقه وجود دارند که به فروش اجناسی اعم از لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، کیف و کفش و… اختصاص دارند. شما نیز اگر اهل پاساژ گردی هستید و به دنبال مرکز خریدی در غرب تهران هستید می توانید همه روزه از ساعت 9 صبح الی 22 شب به آن مراجعه کنید.

دسترسی به مرکز خرید گلدیس

چنان چه در میان جاذبه های گردشگری تهران مرکز خرید گلدیس را انتخاب کردید و به دنبال مسیر دسترسی به آن بودید، می توانید از طریق مترو صادقیه که نزدیک ترین مترو به این مرکز خرید می باشد اقدام نمایید.

آدرس مرکز خرید گلدیس: استان تهران، فلکه دوم صادقیه

مرکز خرید تیراژه 1

شهر تهران در دو نقطه از خود دو مرکز خرید از برند تیراژه را در خود جای داده که مرکز خرید تیراژه 1 اولین شعبه از این مرکز خرید می باشد که در غرب تهران جای گرفته و 3 طبقه را شامل می شود که تعداد زیادی از واحدهای تجاری در زمینه فروش لباس، کیف و کفش، لوازم تزئینی و.. در آن وجود دارند. همچنین یک طبقه از این مجموعه تفریحی که از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود، به شهربازی آن به نام سرزمین عجایب اختصاص یافته است. این مرکز خرید می تواند مجموعه تفریحی و تجاری تکمیلی برای گردشگران به شمار رود. همچنین انواع مختلفی از رستوران ها و کافه ها در مرکز خرید تیراژه 1 وجود دارند.

آدرس مرکز خرید تیراژه 1: استان تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، قبل از میدان پونک، مابین بزرگراه های حیکم و همت

مرکز خرید تیراژه 2

مرکز خرید تیراژه 2 که شعبه دو مرکز خرید تیراژه 1 می باشد که در شرق تهران جای گرفته و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران شناخته می شود. یکی از شعبه های هایپر استار در طبقه زیر همکف این مجموعه قرار داشته و شما می توانید برای تمام خریدهای روزانه و هفتگی خود به سراغ آن بروید. مرکز خرید تیراژه 2 واحدهای زیادی را در خصوص فروش لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و… را در خود جای داده است. همچنین در طبقه آخر این مجموعه فودکورت و سینما قرار گرفته که می توانید با مراجعه به این طبقه، تفریح و گشت و گذار خود را تکیمل نمایید. علاوه بر این ها، شهربازی کوچکی در این مرکز خرید وجود دارد که می تواند با وسایل بازی متعدد و متنوع برای کودکان و حتی بزرگسالان مناسب باشد.

مسیر دسترسی به مرکز خرید تیراژه 2

اگر در میان مکان های دیدنی تهران مرکز خرید تیراژه 2 را انتخاب کردید و قصد داشتید برای گشت و گذار و خرید به سراغ آن بروید، می توانید از مترو استفاده کنید. مترو شهید مدنی نزدیک ترین مترو به این مرکز خرید مدرن می باشد که در کنار آن قرار دارد. برای این منظور می توانید سوار مترو خط فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه شهید مدنی مترو را ترک کنید. هنگامی که در حال بالا رفتن از پله ها باشید، می توانید ساختمان مرکز خرید تیراژه 2 را مشاهده کنید.

آدرس مرکز خرید تیراژه 2: استان تهران، اتوبان امام علی (ع)، خروجی شهید مدنی، کنار ایستگاه مترو شهید مدنی

مرکز خرید تیراژه 2

مرکز خرید کوروش

یکی از جدیدترین مراکز خرید تهران که در میان افراد بسیار شهرت پیدا کرده و در غرب پایتخت جای گرفته، مرکز خرید کوروش می باشد. این مرکز خرید مدرن و لوکس دارای مساحت 9 هزار و 500 متر بوده که عملیات بهره برداری آن از سال 1393 آغاز شد. مجتمع تجاری تفریحی کوروش 18 طبقه را در خود جای داده که تعداد 9 طبقه از آن در زیرزمین قرار داشته که 7 طبقه از آن به پارکینگ اختصاص دارد. پردیس سینمایی کوروش نیز که به عنوان بزرگترین و مدرن ترین پردیس سینمایی ایران شناخته می شود، در طبقه چهارم و ششم این مجموعه قرار داشته و ظرفیت آن به 3 هزار و 200 نفر می رسد. یکی از مهیج ترین بخش های این مرکز خرید مربوط به شهربازی آن است که با نام شهربازی ژوپیتر شناخته می شود و در طبقه دوم آن قرار دارد. در طبقه منفی دو مرکز خرید کوروش هایپر استار مجموعه قرار گرفته که می توانید محصولات خوراکی خود را از آن تهیه کنید.

مسیر دسترسی به مرکز خرید کوروش

مرکز خرید کوروش که از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود، در بزرگراه شهید ستاری در غرب تهران قرار دارد. برای دسترسی به آن می توانید ابتدا خود را به بزرگراه حکیم به بزرگراه شهید ستاری رسانده و پس از آن وارد خیابان پیامبر مرکزی شوید. در این خیابان می توانید این مرکز خرید را مشاهده کنید و وارد آن شوید.

آدرس مرکز خرید کوروش: استان تهران، بزرگراه شهید ستاری، خیابان پیامبر مرکزی، پلاک 57

پاساژ علاالدین

یکی از معروف ترین مراکز خرید لوازم الکترونیکی، به خصوص گوشی موبایل پاساژ علاالدین می باشد که در خیابان جمهوری تهران جای گرفته و از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود. هر زمان که صحبت از خرید، فروش و یا تعمیر گوشی به میان می آید، نام پاساژ علاالدین در ذهن ما جرقه می زند و فورا به سراغ آن می رویم. این مرکز خرید در سال 1378 در 9 طبقه و 800 واحد تجاری فعالیت خود را آغاز نمود. اما پس از یک سال بر تعداد واحدهای این پاساژ افزوده شد و به 1100 واحد رسید. ساختمان این پاساژ ساختمانی نا ایمن از طرف آتشنشانی شناخته شده و از ابتدا تا به امروز چندین مرتبه در طعمه آتش سوزی گرفتار شده است.

آدرس پاساژ علاالدین: استان تهران، خیابان حافظ

پاساژ قائم

یکی از شناخته شده ترین پاساژهای شمال تهران که در میدان تجریش قرار دارد، پاساژ قائم می باشد که 700 واحد تجاری را در 6 طبقه در خود جای داده است. اغلب گردشگرانی که در میان جاهای دیدنی تهران میدان تجریش را برای گشت و گذار خود انتخاب کرده باشند اغلب سری هم به پاساژ قائم می زنند. اگر به دنبال طلا و جواهرات زیبا باشید، پاساژ قائم می تواند گزینه بسیار مناسبی برای خرید طلا باشد، چرا که تنوع بسیاری دارد. همچنین فروشگاهی لباس، کیف و کفش، عطر و ادکلن، لوازم تزئینی، لوازم آشپزخانه، شال و روسری و… در این پاساژ وجود دارند که می توانید از آن ها دیدن کنید و اجناس مورد نیاز و مورد علاقه خود را تهیه کنید. همچنین در طبقه 6 این مجتمع تجاری کافه و رستوران هایی وجود دارند که می توانید برای صرف وعده غذایی یا میان وعده ای دلچسب به سراغ یکی از آن ها بروید.

آدرس پاساژ قائم: استان تهران، میدان تجریش

پاساژ قائم

بازار چارسو

یکی از شلوغ ترین و پرطرفدارترین مراکز خرید لوازم دیجیتال در تهران، بازار چارسو می باشد که جزء دیدنی های تهران نیز شناخته می شود. این مرکز خرید با داشتن فودکورتی بسیار با کیفیت توانسته به یکی از پرتردد ترین مراکز خرید لوازم دیجیتال و حتی جاذبه های گردشگری تهران تبدیل شود. این مرکز خرید لوازم دیجیتال در خیابان جمهوری و مقابل پاساژ علاالدین ساخته شده و کالاهایی از جمله موبایل، لوازم صوتی و تصویری، لوازم خانگی، لوازم جانبی موبایل و تبلت و…، کامپیوتر و… در این پاساژ به فروش می رسند. نمای این ساختمان بسیار زیبا و چشمگیر بوده و طراحی آن را معماری ایرانی به نام محمد مجیدی انجام داده است.

مسیر دسترسی به بازار چارسو

اگر می خواهید به سراغ بازار چارسو که یکی از جاهای دیدنی تهران در خیابان جمهوری است بروید، بهترین مسیر می تواند استفاده از وسایل نقلیه عمومی باشد. در این صورت می توانید سوار مترو خط تجریش کهریزک شده و در ایستگاه سعدی از مترو پیاده شوید و سوار اتوبوس های میدان جمهوری اسلامی – میدان بهارستان شده و رو به روی بازار چارسو از اتوبوس پیاده شوید.

آدرس بازار چارسو: استان تهران، ضلع جنوب شرقی تقاطع خیابان جمهوری و پل حافظ

ایران مال

ایران مال به عنوان بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه شناخته می شود که در شمال غرب پایتخت جای گرفته است. ایران مال علاوه بر آن که مرکز خرید بسیار بزرگی باشد، جاذبه های دیدنی و گردشگری متعدد و متنوعی را در خود جای داده و از همین رو یکی از اصلی ترین دیدنی های تهران به شمار می رود. ایران مال با نام بازار بزرگ ایران نیز شناخته می شود که از لوکس ترین و مدرن ترین مراکز خرید تهران است که در مساحت 1.8 میلیون متر مربع احداث شده است. برای ساخت این مجموعه بزرگ گردشگری و تفریحی 22 هزار میلیارد تومان هزینه صرف شده است. مجموعه بزرگ ایران مال از بخش های بسیار متنوعی تشکیل شده که می توانید از باغ های متنوع، مسجد بزرگ، مجموعه های سینمایی و ورزشی، کافه ها و رستوران های مختلف، فودکورت، کتابخانه ای عظیم و با شکوه، شربت خانه، تالار زیبای آینه، ایوان اشراق و… دیدن کنید. تمام بخش های تفریحی و دیدنی ایران مال برای تمام سنین از کودکان گرفته تا بزرگسالان مناسب می باشند و می توانند تمام سلایق را راضی نگهدارند.

همانطور که گفته شد، ایران مال بزرگترین مرکز خاورمیانه شناخته شده و فروشگاه های مختلفی اعم از لباس، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، جواهرات، محصولات چرمی، لوازم تزئینی و دکوری، لوازم منزل، زیورآلات و… در آن وجود دارند که می توانید علاوه بر گردش و گشت و گذار، از آن ها نیز خرید کنید. همچنین این مرکز خرید بسیار زیبا و مدرن ساخته شده که می توانید عکس های بسیار زیبایی از لحظات خوشتان در این مجموعه تفریحی و گردشگری به ثبت برسانید.

ایران مال کجاست؟

ایران مال یا بازار بزرگ ایران که از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود، در میان شهرهای تهران و کرج قرار دارد. اگر قصد دارید با خودروی شخصی به بازدید از این مجموعه تفریحی و گردشگری بروید، می توانید از طریق بزرگراه شهید خرازی شرق به سمت غرب حرکت کنید.

آدرس ایران مال: استان تهران، مابین تهران و کرج، بزرگراه شهید خرازی

مرکز خرید تندیس

یکی از مراکز خرید شمال پایتخت که جزء مراکز خرید لوکس و گران قیمت تهران به شمار می رود، مرکز خرید تندیس می باشد. این پاساژ در محدوده میدان تجریش قرار داشته و 9 طبقه را در خود جای داده که از این 9 طبقه 4 طبقه تجاری و 5 طبقه دیگر اداری هستند. اگر برای گشت و گذار و خرید در میان دیدنی های تهران، مرکز خرید تندیس را انتخاب کردید، می توانید فروشگاه های انواع لباس، کیف و کفش، لوازم تزئینی، اکسسوری، زیورآلات و جواهرات، شال و روسری، عطر و ادکلن و… دیدن و خرید کنید. همچنین این پاساژ تعدادی از بهترین رستوران ها و کافه های تهران را در خود جای داده که می توانید پس از گشت و گذاری حسابی در آن، به سراغ یکی از رستوران های آن بروید و وعده غذای خوش طعم و یا میان وعده دلچسب میل کنید.

آدرس مرکز خرید تندیس: استان تهران، میدان تجریش، خیابان غلام جعفری

مرکز خرید تندیس

مرکز خرید اپال

مرکز خرید اپال علاوه بر آن که یک مرکز خرید باشد، یک مکان تفریحی و گردشگری می باشد که به عنوان یکی از دیدنی های تهران نیز شناخته می شود. اگر در تهران قرار داشته باشید و به دنبال جاذبه ای گردشگری باشید که بتوانید به همراه خانواده و یا دوستان خود به سراغ آن بروید و در آن گشت و گذاری داشته باشید، مرکز خرید اپال می تواند گزینه مناسبی برای شما و همراهانتان باشد. مرکز خرید اپال یکی از مراکز خرید جدید در شمال غرب تهران است که در سال 1398 فعالیت خود را آغاز نمود که دارای 9 طبقه در زیرزمین و 14 طبقه در ارتفاع می باشد و حدود 550 واحد تجاری را در خود جای داده است. این مرکز خرید به عنوان یکی از لوکس ترین و مدرن ترین مراکز خرید پایتخت شناخته می شود که یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن مجهز بودن به باند هلی کوپتر می باشد که در ارتفاع 90 متری از سطح زمین واقع شده است.

در طبقه زیرزمین اول این مجموعه نیز هایپر استار وجود دارد که می توانید با مراجعه به آن تمام مایحتاج خود را از آن تهیه کنید. همچنین در طبقه سوم و نیم طبقه میانی این مرکز خرید، اپال کیدز قرار دارد که یکی از مراکز تفریحی، سرگرمی و خرید برای کودکان و نوجوانان به شمار می رود. در طبقه 9 نیز فودکورت قرار دارد که می توانید پس از گشت و گذار و خریدی دلچسب به آن مراجعه کنید و از رستوران های با کیفیتی که در آن وجود دارند، غذای مورد علاقه خود را سفارش دهید و میل کنید.

مسیر دسترسی به مرکز خرید اپال

مرکز خرید اپال که در شمال غرب تهران قرار دارد، از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود. اگر برای رسیدن به این مجموعه تفریحی تجاری استفاده از مترو را در نظر گرفته اید، می توانید سوار مترو خط میدان صنعت – بسیج شده و در ایستگاه میدان صنعت از مترو پیاده شوید. در محوطه بیرون مترو می توانید با استفاده از تاکسی و یا اتوبوس خود را به پاساژ اپال برسانید.

آدرس مرکز خرید اپال: استان تهران، شهرک غرب، سعادت آباد، بلوار فرحزادی، میدان کتاب، ابتدای بلوار کوهستان

پاساژ میلاد نور

یکی از مراکز خرید نسبتا قدیمی و بزرگ تهران که در غرب پایتخت قرار گرفته، پاساژ میلاد نور است که در سال 1378 ساخته شده و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران شناخته می شود. پاساژ میلاد نور تعداد 326 واحد تجاری در 6 طبقه را در خود جای داده که شامل فروشگاه های لباس، لوازم آشپزخانه، لوازم تزئینات و دکوری، کیف و کفش، شال و روسری، اکسسوری، زیورآلات و… می شوند. در طبقه ششم این مجموعه تجاری تفریحی فودکورت قرار دارد که رستوران های بسیار با کیفیتی را شامل می شود که اغلب گردشگران برای صرف وعده غذایی خود به سراغ آن می روند.

مسیر دسترسی به پاساژ میلاد نور

اگر در میان جاهای دیدنی تهران پاساژ میلاد نور را به عنوان مقصد گردشگری و خرید خود انتخاب کرده اید و می خواهید با وسایل نقیله عمومی به سراغ آن بروید، می توانید سوار مترو خط میدان صنعت – بسیج شده و در ایستگاه میدان صنعت از قطار پیاده شوید. از مترو که خارج شوید می توانید با پیاده روی در مسیر کوتاهی به این پاساژ برسید و از مغازه های آن اجناس مورد نیاز خود را تهیه کنید.

آدرس پاساژ میلاد نور: استان تهران، شهرک غرب، میدان صنعت، ابتدای بلوار فرحزادی

مرکز خرید دنیای نور

یکی از مراکز خرید شرق تهران که در میان مردم از شهرت بالایی برخوردار است، مرکز خرید دنیای نور می باشد. این مرکز خرید 10 طبقه را شامل می شود که 280 واحد تجاری را در خود جای داده و جزء جاذبه های گردشگری تهران به شمار می رود. در این مرکز خرید بزرگ انواع فروشگاه های پوشاک، کیف و کفش، شال و روسری، لوازم آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن، زیورآلات، لوازم آشپزخانه و… وجود دارند که می توانند تمام سلیقه ها را در بر گیرند. یکی از ویژگی های جالب مرکز خرید دنیای نور این است که به تازگی، قسمت جدیدی به نام هایپر قسط در آن راه اندازی شده که مشتریان می توانند اجناس مورد نیاز خود را به صورت قسطی از آن تهیه نمایند. ساختمان دنیای نور در برابر بسیاری از حوادث همچون زلزله و… مقاوم می باشد. بخشی از این مرکز خرید به شهربازی کودکان تعلق داشته و خانواده ها می توانند فرزندان خود را برای ساعاتی سرگرم شدن به آنجا ببرند. در طبقه همکف این مجموعه تفریحی تجاری، کافی شاپ وجود دارد که می توانید پس از خرید و گردش به سراغ آن بروید و با خوردن میان وعده ای خوش طعم و دلچسب از گردش خود در این مرکر خرید لذت ببرید.

مرکز خرید دنیای نور کجاست؟

مرکز خرید دنیای نور که جزء جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود، در شرق تهران، در بزرگراه رسالت و میان بزرگراه امام علی و صیاد شیرازی واقع شده است.

آدرس مرکز خرید دنیای نور: استان تهران، بزرگراه رسالت، مابین بزرگراه امام علی و صیاد شیرازی

مرکز خرید دنیای نور

مرکز خرید اسکان تهران

مرکز خرید اسکان تهران یکی از بهترین مراکز خرید برای خریدهای لاکچری به شمار می رود و در میان گردشگران از شهرت و محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. اگر جزء افراد برند باز و اهل خرید اجناس مارک دار هستید، مرکز خرید اسکان تهران می تواند بهترین گزینه برای شما محسوب شود. این مرکز خرید که از سبک معماری دهه 70 میلادی بهره می برد، دو طبقه را شامل می شود که تعداد 35 واحد فروشگاهی را در خود جای داده است. همچنین شعبه های مختلفی از بانک ها در این مرکز خرید وجود دارند. در میان طبقه همکف این مجموعه یک حوض نسبتا بزرگ قرار گرفته که بر زیبایی محیط داخلی پاساژ افزوده است.

آدرس مرکز خرید اسکان تهران: استان تهران، خیابان ولیعصر، تقاطع خیابان میرداماد

اطلس مال

یکی از جدیدترین مراکز خرید تهران که در نزدیکی پارک نیاوران واقع شده است، اطلس مال نام دارد. اطلس مال تنها یک مرکز خرید نبوده و به عنوان مجتمع تجاری اداری تفریحی شناخته می شود و جزئی از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود. اگر این مرکز خرید را مقصد گردشگری خود قرار دهید، می توانید از گشت و گذار و خرید در فضایی متفاوت از دیگر پاساژها و مراکز خرید تهران لذت ببرید.چرا که در بسیاری از نقاط این پاساژ از فضای سبز استفاده شده که طراوت و زیبایی خاصی را به این مجموعه بخشیده است. مرکز خرید اطلس مال از آنجایی که از مراکز تفریحی اداری تجاری مجلل و مدرن تهران به شمار می رود، مرکز خرید و گرشگری گران قیمتی نیز می باشد. بنای این مجتمع 19 طبقه به همراه 220 واحد اداری، 330 واحد تجاری، یک طبقه فودکورت و 6 طبقه پارکینگ را در خود جای داده است.

آدرس اطلس مال: استان تهران، خیابان پاسداران، ضلع جنوبی پارک نیاوران

پاساژ بزرگ پارسیان

یکی از مراکز خرید تهران که در منطقه صادقیه واقع شده است، پاساژ بزرگ پارسیان نام دارد. این مرکز خرید 4 طبقه را در خود جای داده و می توانید برای خرید اجناسی همچون انواع پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی و آشپزخانه و… به سراغ آن بروید. پاساژ بزرگ پارسیان که از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود دارای امکانات رفاهی همچون رستوران و کافی شاپ هم می باشد که می توانید پس از گشت و گذار و خرید به سراغ آن ها بروید.

مسیر دسترسی به پاساژ بزرگ پارسیان با مترو

اگر در میان مکان های دیدنی تهران پاساژ بزرگ پارسیان را انتخاب کردید و قصد داشتید با مترو به سمت آن بروید می توانید سوار مترو خط فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه صادقیه از مترو پیاده شوید و مابقی مسیر را با استفاده از تاکسی ادامه دهید تا به این مرکز خرید برسید.

آدرس پاساژ بزرگ پارسیان: استان تهران، صادقیه، بلوار یادگار امام

مرکز خرید ونک

یکی از مراکز قدیمی تهران و در عین حال لوکس و گران قیمت، مرکز خرید ونک می باشد که در محدوده میدان ونک واقع شده و انواع پوشاک برند و زیبا را به فروش می رسانند. این مرکز خرید که از دیدنی های تهران محسوب می شود، می تواند تمام سلایق را در بر گیرد و هیچ مشتری دست خالی از آن بیرون نرود. اما توجه داشته باشید که اجناس مرکز خرید ونک تنها به پوشاک ختم نمی شوند و فروشگاه های مختلفی که در این پاساژ 2 طبقه وجود دارند محصولاتی همچون کیف و کفش، زیورآلات، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و بهداشتی و… را عرضه می کنند. در این مرکز خرید کافه، رستوران و بوفه های خوراکی وجود دارند که می توانید پس خرید و گردش در این پاساژ به سراغ آن ها بروید. همانطور که گفته شد مرکز خرید ونک از مراکز خرید قدیمی تهران به شمار می رود، اما در سال های اخیر نمای بیرونی و راهروهای آن مورد بازسازی قرار گرفته است.

مرکز خرید ونک کجاست؟

مرکز خرید ونک که از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود در محدوده میدان ونک واقع شده و برای دسترسی به آن می توانید از اتوبوس های بی آر تی خط میدان راه آهن – میدان تجریش و یا پایانه معین – پارک وی استفاده کنید و در ایستگاه میدان ونک از اتوبوس پیاده شوید و مابقی مسیر را به صورت پیاده به سمت این مرکز خرید بروید.

آدرس مرکز خرید ونک: استان تهران، میدان ونک، خیابان ونک، نبش خیابان کار و تجارت

مرکز خرید ونک

مجتمع کامپیوتر پایتخت

هنگامی که قصد خرید کامپیوتر و لوازم جانبی آن را داشته باشید، شاید اولین گزینه ای که به ذهنتان برسد مجتمع کامپیوتر پایتخت باشد. این مجتمع به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز خرید و فروش لوازم الکترونیکی به خصوص کامپیوتر و لپ تاپ می باشد که به واسطه منطقه ای که در آن واقع شده است، جزء جاذبه های گردشگری تهران شناخته می شود. در هر زمانی که به این مرکز خرید مراجعه کنید آن را مملو از جمعیتی خواهید دید که برای خرید و یا فروش و حتی گردش به سراغ آن آمده اند. تعداد 210 واحد تجاری و 97 واحد اداری در این مرکز مشغول فعالیت هستند و به همین جهت بزرگرترین مرکز خرید تجهیزات رایانه ای در ایران شناخته می شود. جالب است بدانید مجتمع کامپیوتر پایتخت در سال 1389 به عنوان برترین مرکز فروش دیجیتال و سخت افزاری کشور، جایزه تندیس طلایی را از آن خود کرد.

چگونه به مجتمع کامپیوتر پایتخت برویم؟

مجتمع کامپیوتر پایتخت که از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود و در منطقه ای شلوغ و پر ترافیک از تهران قرار گرفته است، بهتر است برای رسیدن به آن از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. برای این منظور می توانید سوار اتوبوس بی آر تی خط میدان راه آهن – میدان تجریش شده و در ایستگاه میرداماد از اتوبوس پیاده شوید و به سمت این مرکز خرید بروید.

آدرس مجتمع کامپیوتر پایتخت: استان تهران، خیابان ولیعصر، بعد از میدان ونک، ابتدای خیابان میرداماد

مرکز خرید آرین

یکی از مراکز خرید تهران که در فهرست جاذبه های گردشگران تهران نیز جای می گیرد، مرکز خرید آرین می باشد. این مرکز خرید به لحاظ داشتن اجناس گران قیمت و زیبا، جزء مراکز خرید خوب تهران به شمار می رود و در منطقه میرداماد جای گرفته است. اگر به دنبال لباس های گران قیمت و با کیفیت هستید، مرکز خرید آرین می توانید انتخاب خوبی برای خرید شما به شمار رود. همچنین این مرکز خرید دارای پارکینگ بوده که از امکانات رفاهی مجموعه به حساب می آید.

آدرس مرکز خرید آرین: استا تهران، خیابان میرداماد

مگامال

یکی از مراکز خرید بزرگ، مدرن، لوکس و گران قیمت تهران مگامال می باشد که در شهرک اکباتان ساخته شده است و به همین جهت از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود. این مرکز خرید 5 طبقه را در خود جای داده و مساحت زیربنای آن به 19 هکتار و 200 هزار متر مربع می رسد. انواع فروشگاه های برندهای معتبر داخلی و خارجی در این مجموعه فعالیت می کنند و اگر از افراد برند باز هستید، این مجموعه در انتظار شماست. همچنین بنای این پاساژ ایمن بوده و تا 9 ریشتر زلزله را تحمل می کند. از آنجایی که امکانات تفریحی و رفاهی متعددی در این مرکز خرید وجود دارند، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران در غرب پایتخت شناخته می شود. همچنین در طبقه همکف این مجموعه هایپر مارکت قرار داشته که می توانید از آن لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید.

مسیر رسیدن به مگامال

یکی از ویژگی های خوب مرکز خرید مگامال داشتن مسیر دسترسی بسیار راحت با مترو می باشد. برای این منظور سوار مترو خط کلاهدوز – ارم سبز شده و در ایستگاه اکباتان از مترو پیاده شوید. با چند قدم پیاده روی می توانید وارد این مجموعه تجاری تفریحی شوید و از گردش و خرید در آن لذت ببرید.

آدرس مگامال: استان تهران، بزرگراه شهید ستاری، فاز 2 شهرک اکباتان

مگامال

1 دیدگاه در “جاهای دیدنی تهران

  1. Mohamad گفت:

    ما با دوستامون همیشه میریم باغ فردوس، به نظر من از بین همه جاهای دیدنی تهران خفن تره. البته توچال هم بی نظیره مخصوصا تو این فصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.