محتوا نمایش

استان تهران که به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده است، یکی از کلانشهرها نیز می باشد که جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی نظیر فرهنگی، تفریحی، تاریخی، طبیعی و …. در آن وجود دارند. هم ما شهر تهران را به شهری شلوغ، پر سر و صدا، آلوده و پر ترافیک می شناسیم. اما خوب است بدانیم که در همین شهر شلوغ و آلوده، جاهای دیدنی فراوانی در گوشه کنار آن وجود دارد که می توان به بازدید آن ها اقدام کرد. دیدنی های تهران به قدری زیاد است که شاید حتی بسیاری از پایتخت نشینان هنوز نتوانسته اند به بازدید از تمام آن ها موفق شوند. خوب است بدانیم که مکان های دیدنی تهران تنها به مراکز خرید و رستوران ها ختم نمی شود و بسیاری جاذبه های دیدنی و گردشگری دیگری در آن وجود دارند. اگر به دنبال جاهای دیدنی تهران هستید، بهتر است تا انتهای این مقاله با لوکس ویلا همراه باشید تا با این کلانشهر بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه تهران

تهران نخستین شهر پرجمعیت ایران و به عنوان پایتخت ایران شناخته شده است. با جای دادن ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ تن جمعیت در خود توانسته رتبه بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان را از آن خود کند. همچنین دومین کلانشهر پرجمعیت خاورمیانه تلقی می شود. شهر تهران به لحاظ ناهمواری های طبیعی به دو ناحیه دشتی و کوهپایه ای البرز تقسیم شده و ارتفاعات آن از 900 تا 1800 متری از سطح دریا امتداد دارد. شرایط اقلیمی شهر تهران نیمه خشک بوده و بارندگی هایی که در فصل زمستان رخ می دهد می تواند نیمی از کل بارندگی های سالانه این شهر را تامین کند. گروه های قومی مختلفی در شهر تهران زندگی می کنند و بزرگترین شهر شهر فارسی زبان جهان شناخته شده است.

مذهب اغلب پایتخت نشینان مسلمان و شیعه دوازده امامی بوده و جوامع مذهبی دیگری نظیر مسیحیان، بهائیان، یهودیان و زرتشتیان می باشند. تاریخچه زندگی در تهران به زمان نوسنگی بازمی گردد و براساس کاوش هایی که در این شهر انجام پذیرفته است، اسکلت های 7 هزار ساله انسان و ابزارهای سنگی یافت شده است. در اوایل قرن هفتم، پس از ویرانی شهر ری، اهالی آن به تهران مهاجرت کردند و در اثر این مهاجرت، تمام دانش و تجربه، فنون مختلف، ساخت و سازهای شهروندی اهالی ری به شهر تهران انتقال یافت و به سبب آن، شهر تهران نیز رو پیشرفت گذاشت. در دوران صفوی تهران بسیار پر اهمیت شد و پس از آن آقا محمدخان قاجار، چندین مرتبه تلاش کرد که تهران را به تصرف خود درآورد و پس از تلاش های پی در پی موفق به این کار شد.

وی در نوروز سال 1165 تهران را پایتخت ایران معرفی کرد و تبدیل شدن آن از شهری معمولی به شهر پایتخت ایران و مدرن از دوران حکومت پهلوی آغاز شد. در حال حاضر تهران، مرکز اقتصاد ایران و اولین منطقه صنعتی ایران به شمار می رود. تهران یکی از بهترین و مهمترین شهرهای تفریحی و توریستی ایران محسوب می شود. تهران به 22 منطقه و 122 ناحیه شهری تقسیم بندی شده و شهر تجریش در شمال و شهر ری در جنوب نیز در این تقسیم بندی جای گرفته اند.

جاهای دیدنی تهران

کاخ سعد آباد

یکی از مشهورترین مجموعه های تاریخی و فرهنگی شهر تهران کاخ سعد آباد نام دارد و یکی از بناهای به جا مانده از دوران حکومت پهلوی است که آخرین خاندان پهلوی در آن زندگی می کردند. هنگامی که وارد باغی مملو از درختان انبوه و سرسبز می شوید، کاخ های بسیار زیبا و متعددی را مشاهده می کنید. مجموعه کاخ سعد آباد در منطقه شمیرانات تهران واقع شده است. کاخ اختصاصی در مجموعه سعد آباد اصلی ترین کاخ مجموعه محسوب شده و پس از آن رضاخان پهلوی چندین کاخ دیگر در این مجموعه ساخته است. هرکدام از کاخ های مجموعه سعد آباد متعلق به اعضای خانواده رضاخان پهلوی بود و آخرین کاخ مجموعه به لیلا پهلوی که کوچکترین دختر محمدرضا شاه بود تعلق داشت.

یکی از نخستین بناهایی که در مجموعه سعدآباد ساخته شده است کاخ ملکه مادر نام دارد. نخستین بناهایی که در این مجموعه ساخته شده اند در فضایی به مساحت 8 هزار متر مربع قرار گرفته بودند. منطقه ای که کاخ سعد آباد در آن قرار گرفته است یکی از بهترین و خوش آب و هواترین مناطق شمالی استان تهران به شمار می رود و هوایی بسیار تمیز و ییلاقی دارد. مجموعه کاخ سعد آباد در زمان پادشاهی قاجار و پهلوی، یکی از استراحتگاه های ییلاقی در تابستان محسوب می شد. اگر به بازدید از بناهای تاریخی علاقه دارید، می توانید بازدید از مجموعه کاخ سعد آباد را که یکی از جاهای دیدنی تهران می باشد را در فهرست گردشگری خود قرار دهید و از بازدید از آن لذت ببرید.

کاخ سعد آباد کجاست

کاخ سعد آباد در شمالی ترین منطقه استان تهران و در کوهپایه های توچال قرار دارد. مجموعه کاخ سعدآباد از شرق به نیاوران، از جنوب به تجریش و از غرب به ولنجک منتهی می شود. برای دسترسی به این کاخ می توانید علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. بدین منظور می بایست خود را ابتدا به میدان تجریش برسانید. برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه تجریش که نزدیک ترین ایستگاه به کاخ سعد آباد است پیاده شوید. سپس به سمت ایستگاه تاکسی ها بروید و سوار تاکسی هایی که به سمت میدان دربند می روند بشوید.

آدرس کاخ سعد آباد: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

شماره تماس مجموعه کاخ سعد آباد: 22752031-021

کاخ نیاوران

مجموعه کاخ نیاوران در میان باغی سرسبز و وسیع به وسعت 11 هکتار در یکی از بهترین مناطق شمالی شهر تهران ساخته شده اند که مجموعه این کاخ ها بیش از 5 ساختمان اصلی و فرعی می باشند. ساختمان های این مجموعه از زمان حکومت قاجاریه شروع شده و تا حکومت پهلوی دوم ادامه یافته است. پیش از زمانی که کاخ نیاوران در این منطقه ساخته شود، این منطقه نی آوران نام داشته و در گذر زمان این نام به نیاوران تغییر یافت. ورودی مجموعه کاخ نیاوران از سمت شرقی میدان باهنر می باشد. هنگامی که وارد فضای باغ مجموعه کاخ نیاوران می شوید بعد از گذر از گیشه خرید بلیط در گوشه انتهایی باغ، موزه جهان نما را می بینید. موزه جهان نما در سال 1355 تاسیس شده و آثاری همچون آثاری که به خاندان پهلوی اهدا شده است در آن نگهداری می شود.

کاخ نیاوران از طراحی ایرانی و اروپایی بهره می برد. در این کاخ می توانید لوازم زندگی آخرین پادشاه ایران را مشاهده کنید. یکی از ویژگی های منحصر به فرد کاخ اختصاصی نیاوران این است که سقف آن از طراحی بازشو بهره می برد و می توان آن را باز کرد و آسمان زیبا را دید. این کاخ دارای دو طبقه و یک و نیم طبقه می باشد و مساحت آن 9 هزار متر مربع می باشد. زمانی که این کاخ به تازگی ساخته شده بود، قرار بود از آن به عنوان محلی برای پذیرایی از میهمانان دربار استفاده شود، اما سرانجام از آن به عنوان محلی برای سکونت خانواده پهلوی استفاده شد. کاخ نیاوران با شماره 2025 در تاریخ 6 خرداد سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. اکنون کاخ نیاوران به یکی از مکان های دیدنی تهران تبدیل شده است و بازدیدکنندگان زیادی به بازدید از آن اقدام می نمایند. همچنین می توانید در محوطه بیرونی کاخ نیاوران عکس های بسیار زیبایی ثبت کنید.

زمان بازدید از کاخ نیاوران

بازدید از مجموعه کاخ نیاوران که از جاهای دیدنی تهران به شمار رفته، در نیمه اول سال از ساعت 9 صبح الی 19 عصر و در نیمه دوم سال از ساعت 8 صبح الی 17 بعد از ظهر امکان پذیر می باشد.

کاخ نیاوران

کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان چندین بنای زیبا را در خود جای داده است و از نظر معماری و هنری توانسته تبدیل به یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران شود. از همین رو در تمام طول سال گردشگران زیادی اعم از داخلی و خارجی برای بازدید از این کاخ راهی می شوند. کاخ گلستان شامل بخش هایی نظیر تالار سلام، تالار سفره خانه، ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، تالار برلیان، تالار الماس، عمارت بادگیر، کاخ شمس العماره و کاخ ابیض می شوند. کاخ گلستان که یکی از دیدنی های تهران محسوب می شود در حال حاضر دارای مساحتی به وسعت 4.5 هکتار می باشد.

طبق برخی شواهد تاریخی نشان می دهند که کاخ گلستان متعلق به دوره شاه عباس صفوی می باشد. پس از آن که در سال 1210 هجری قمری تهران به عنوان پایتخت معرفی شد، کاخ گلستان اهمیت ویژه ای پیدا کرد. نخستین پادشاه ایران که به اروپا سفر کرده بود، ناصرالدین شاه قاجار بود که پس از سفر وی به اروپا باعث شد، کاخ گلستان مورد بازسازی قرار گیرد و از معماری اروپایی در مرمت آن الهام گرفته شد. بنای بزرگی در ضلع شمالی شمس العماره قرار دارد که با نام عمارت خارجی شناخته می شود و باعث شده باغ گلستان به دو بخش تقسیم شود. ساخت این عمارت را از زمان آقا محمدخان آغاز کردند و تا زمان فتحعلی شاه به طول انجامید. برخی از کارشناسان بر این باورند که نام کاخ گلستان از نام تالار گلستان برگرفته شده و پس از چندی گلستان را برای تمام مجموعه برگزیدند.

کاخ گلستان افزون بر عمارت و بناهای متعددی که در خود جای داده است، استخر و فواره ای زیبا در میان درختان فضای باغ قرار دارد که می تواند برای عکاسی بسیا جالب توجه باشد. یکی از ویژگی های منحصر به فردی که در باغ کاخ گلستان به چشم می خورد، کاشی کاری های رنگارنگ آن می باشد که در طرح ها و نقش های مختلفی پدید آمده اند. این کاخ در تاریخ 11 بهمن سال 1334 با شماره 417 در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید. همچنین در سال 1392 در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

کاخ گلستان کجاست

کاخ گلستان در میدان ارگ و خیابان پانزده خرداد تهران واقع شده است. به دلیل آن که این کاخ در یکی از شلوغ ترین و پرتردد ترین نقاط تهران قرار گرفته است، بهترین راه دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. بدین منظور می توانید در ایستگاه پانزده خرداد در خط یک از مترو پایده شوید و پس از خروج از مترو به طرف شرق مسیرتان را ادامه دهید. حدود 15 دقیقه پیاده روی به میدان ارگ می رسید و وارد خیابان داور شوید و پس از آن به ضلع شمالی میدان بروید و در نهایت ورودی کاخ را مشاهده می کنید. از بهترین ویژگی های کاخ گلستان قرار گیری آن در یکی از مناطق دیدنی تهران یعنی نزدیک به بازار تهران می باشد.

باغ فردوس

یکی از مهشورترین مکان های دیدنی تهران باغ فردوس می باشد که در نزدیکی میدان تجریش واقع شده است. باغ فردوس یکی از بناهای به جا مانده از دوره حکومت قاجار می باشد که در آن زمان باغ های فراوانی در شهر تهران ساخته شدند که یکی از آن ها همین باغ می باشد و به جهت داشتن امکانات تفریحی و رفاهی متنوع، توانسته یکی از پاتوق های جوانان و هنردوستان پایتخت شود. این باغ با نام های دیگری همچون باغ معیری، باغ موزه فردوس و موزه سینما خوانده می شود. منطقه ای که باغ فردوس در آن قرار گرفته است یکی از خوش آب و هواترین مناطق استان تهران می باشد.

این باغ از زمان ساخت تا کنون مالکان زیادی داشته است. بنیان گذار باغ فردوس به همراه عمارت، صدر اعظم محمدشاه، شخصی به نام حاجی میرزا آقاسی بود. باغ مذکور دارای مساحت 20 هزار متر مربع و عمارت داخل باغ 1000 متر مربع می باشد که از سه و نیم طبقه تشکیل شده است. باغی که امروزه مشاهده می کنیم در زمان های گذشته دارای چندین استخر، قنات، ساختمان ها و عمارت های دیگری بوده. باغ فردوس در سال 1381 به موزه سینمای ایران تبدیل گردید و پس از آن تغییراتی نظیر پوشاندن دیوارهای داخلی توسط گچ، نورپردازی های داخلی و خارجی عمارت و …. در آن صورت پذیرفت.

در حال حاضر امکانات رفاهی متعددی همچون کافه، فروشگاه های صنایع دستی، سالن های سینما و کتاب فروشی در این باغ وجود دارند. هنگامی که وارد فضای باغ می شوید از میان درختان بلند قامت و انبوه و جوی های آب عبور می کنید که بسیار زیبا به نظر می رسند. این باغ می تواند یکی از بهترین لوکیشن های عکاسی برای عاشقان عکس در تهران به شمار رود.

آدرس باغ فردوس: تهران، خیابان ولیعصر، قبل از میدان تجریش، کوچه بخشایش

هزینه ورودی باغ فردوس

برای ورود به باغ فردوس می بایست بلیطی به عنوان ورودی تهیه کنید. بازدیدکنندگان داخلی بلیطی به بهای 5 هزار تومان، بازدیدکنندگان داخلی به صورت گروهی و یا دانشجویی بلیطی به بهای 3 هزار تومان و بازدیدکنندگان خارجی بلیطی به بهای 3 هزار تومان تهیه کنند.

باغ فردوس

موزه ملی ایران (موزه ایران باستان)

یکی از قدیمی ترین و مهمترین موزه های ایران که در حال حاضر به یکی از جاذبه های گردشگری تهران تبدیل شده است، موزه ملی ایران نام دارد. این موزه به عنوان نخستین موزه رسمی کشور معرفی شده است و در مساحتی به وسعت 18 هزار متر مربع با زیربنای 20 هزار متر مربع ساخته شده است. ایده ایجاد موزه در ایران در زمان مشروطه توسط صنیع الدوله مطرح گردید، اما به مرحله اجرا نرسید. در دوره احمد شاه قاجار با تلاش های مرتضی هان ممتازالممالک، برخی از اشیائی که در یکی از اتاق های مدرسه دارالفنون جمع آوری شده بود را در سال 1304 و در زمان حکومت پهلوی به تالار آینه عمارت مسعودیه انتقال دادند.

موزه باغ ملی با نام موزه ایران باستان نیز شناخته می شود و ساخت آن از سال 1312 شروع گردید و تا 4 سال ادامه داشت. طراحی این بنا توسط معمار مشهور و نامدار فرانسوی به نام آندره گدار به همراه دو معمار ایرانی با نام های حاج عباسعلی معمارباشی و مراد تبریزی انجام پذیرفت. برای معماری و طراحی این موزه از کاخ ساسانی الهام گرفته شده است. بنای موزه توسط آجرهایی قرمز رنگ مزین شده است و به صورت مکعب مستطیل افقی خوابیده روی زمین می باشد. موزه ملی ایران از دو ساختمان تشکیل شده که یکی از ساختمان ها با نام موزه ایران باستان و اختمان دیگر نیز با نام موزه باستان شناسی و هنر اسلامی شناخته می شوند.

موزه ایران باستان در سال 1316 افتتاح شد و شامل دو طبقه می شود که در طبقه همکف آن آثار دوران تاریخ و در طبقه اول آن آثار پیش از تاریخ ایران نگهداری می شود. ساختمان موزه ملی ایران با شماره 1765 در تاریخ 26 آبان سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. یکی از امکانات خوبی که در این موزه وجود دارند می توان به کافه رستوران آن اشاره کرد که می توان پس از گردش در موزه به این کافه رستوران مراجعه کنید و یک نوشیدنی خوش طعم را سفارش دهید و میل کنید. از همین رو این موزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود که می توانید به همراه دوستان خود از این موزه دیدن کنید.

موزه ملی ایران کجاست

موزه ملی ایران در استان تهران و در مجاورت خیابان سی تیر و شمال خیابان امام خمینی قرار دارد. اگر می خواهید از وسایل نقلیه عمومی برای دسترسی به این موزه استفاده کنید، بهترین وسیله می تواند مترو باشد که بدین منظور در ایستگاه امام خمینی پیاده شوید و حدود 5 دقیقه پیاده روی به طرف غرب خیابان امام خمینی داشته باشید تا به ابتدای خیابان سی تیر و موزه ملی ایران برسید.

آدرس موزه ملی ایران: تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن

خانه موزه مقدم

یکی از جاذبه های دیدنی تهران خانه موزه مقدم نام دارد که یکی از خانه های تاریخی پایتخت ایران محسوب می شود. در این خانه تاریخی خاندان محمدتقی خان احتساب الملک سکونت داشتند و یکی از خانه های مجلل دوره قاجار می باشد. پس از آن، این خانه در اختیار دکتر محسن مقدم یکی از باستان شناسان دانشگاه تهران به همراه همسر فرانسوی اش قرار گرفت. بسیاری از نویسندگان و حتی بازدیدکنندگان به این خانه لقب زیباترین و ارزشمندترین خانه را داده اند. این خانه براساس طراحی و معماری ایرانی ساخته شده است.

همچنین فضاسازی و گل کاری های داخل حیاط خانه بسیار مورد توجه و استقبال بازدیدکنندگان قرار می گیرد. ساختمان اربابی در بخش غربی خانه مقدم قرار دارد که توسط استاد مقدم و یکی از شاگردان وی ساخته شده است. در بخش شمالی ساختمان نیز یک ایوان به همراه چند طاق و ستون زیبا وجود دارد و توسط کاشی های زمان قاجار و زندیه تزئین شده اند. در قسمت میانی ایوان، یک حوضچه قرار دارد که جنس آن از مرمر بوده و از حمام فتحعلی شاه انتقال داده شده است. در طراحی و ساخت خانه مقدم، نظیر باغچه ژاپنی داخل حیاط از معماری برخی کشورهای دیگر نیز الهام گرفته شده است.

ساعت کاری و قیمت بلیط خانه موزه مقدم

اگر اهل بازدید از بناهای تاریخی هستید، می توانید خانه موزه مقدم که یکی از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود، بازدید کنید. ساعت کاری خانه موزه مقدم در تمام ایام هفته به استثناء شنبه ها و ایام سوگواری از ساعت 9صبح الی 17 بعد از ظهر می باشد. گردشگران داخلی برای بازدید از خانه می بایست بلیطی به بهای 10 هزار تومان و گردشگران خارجی 30 هزار تومان تهیه کنند.

آدرس خانه موزه مقدم: تهران، خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک 251

سر در باغ ملی تهران

در شهر تهران، در هر خیابان که قدم بگذارید بناها و آثار تاریخی را خواهید دید که هر کدام مربوط به دوره ای تاریخ می باشند. سر در باغ ملی یکی از دیدنی تهران به شمار می رود و پیش از آن که برج آزادی نماد پایتخت باشد، یکی از زیباترین دروازه های ایران محسوب می شد. سر در باغ ملی به عنوان دروازه ورود به میدان مشق در زمان فتحعلی شاه قاجار بود و آن را با نام دروازه میدان میدان مشق شناخته می شد. پس از آن که این دروازه ساخته شد، نخستین باغ همگانی پایتخت نیز به نام باغ ملی در میدان مشق طرح ریزی شد و از آن به بعد به نام سر در باغ ملی تغییر نام یافت. سر در باغ ملی به عنوان یکی از آثار ملی با شماره 2130 در تاریخ 12 مهر سال 1377 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

مسیر دسترسی به سر در باغ ملی

اگر قصد بازدید از این بنای تاریخی را دارید، بهتر است برای دسترسی به آن از وسیله نقلیه عمومی مترو استفاده نمایید. برای این کار در ایستگاه مترو امام خمینی از مترو پیاده شوید و پس از آن به سمت غرب به صورت پیاده حرکت کنید. تنها 5 دقیقه زمان می برد از ایستگاه مترو تا سر در باغ ملی برسید.

آدرس سر در باغ ملی: تهران، ضلع شمالی خیابان امام خمینی

سر در باغ ملی تهران

باغ نگارستان

باغ نگارستان یکی از باغ های زیبا و دنج در قلب پایتخت بوده که از دوره قاجار به جا مانده است. باغ نگارستان یکی از جاذبه های گردشگری تهران می باشد که می تواند جای بسیار مناسبی برای قرارهای دوستانه محسوب شود. این باغ در میان سال های 1222 تا 1228 هجری قمری با هدف مرکزی ییلاقی حکومتی ساخته شد. باغ نگارستان درختان سرسبز و گل های رنگارنگ بسیار زیبایی را در خود جای داده است. این باغ از زمان ساخت تا به امروز مورد آسیب های زیادی قرار گرفته است. این باغ در ابتدا 43 هزار و 200 متر بود و اکنون به 11 هزار و 469 متر مربع رسیده است.

عمارت اصلی در بخش جنوبی باغ قرار دارد که از دو طبقه تشکیل شده است. طبقه بالا سه اتاق و طبقه پایین دو اتاق را در خود جای داده است. امروزه باغ نگارستان با ساختمان های دانشسرای عالی شناخته می شوند که از بخش هایی نظیر اداری، کتابخانه، فضاهای آموزشی و فضای سبز تشکیل شده اند. باغ نگارستان در سال 1392 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و پس از آن به عنوان یکی از موزه های دانشگاهی کشور شناخته شد. در قسمتی از این باغ سردیس تعدادی از مشاهیر و بزرگان ایرانی قرار داده شده است و بازدیدکنندگان می توانند از آن ها دیدن کنند و با آن ها عکس های زیبا و متفاوتی بیاندازند. همچنین یکی دیگر از زیبایی های داخل باغ نگارستان، یادبودی از حافظیه شیراز می باشد که در مقابل ورودی باغ قرار گرفته است.

باغ نگارستان کجاست

باغ نگارستان که از بناهای به جا مانده از دوران قاجار می باشد در بخش شمالی میدان بهارستان و نزدیک به مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. باغ مذکور از سمت غرب به خیابان صفی علی شاه، از سمت شرق به خیابان دانشسرا، از سمت جنوب به میدان بهارستان و از شمال به خیابان شریعتمدار محدود می شود.

آدرس باغ نگارستان: تهران، میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع

موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر یکی از متفاوت ترین جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود که بسیاری از گنجینه های ارزشمند هنر مدرن را در خود جای داده است. ایده اصلی ایجاد کردن مکانی برای به نمایش گذاشتن آثار هنرهای معاصر داخلی و خارجی را کامران دیبا که پسر عموی فرح پهلوی بود، مطرح کرد. در بخش گنجینه دائمی این موزه بالغ بر 4 هزار اثر با ارزش از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان حفظ و نگهداری می شود و در این میان حدود 400 مورد از آن ها، آثاری ارزشمند و استثنائی به شمار می روند.

اغلب این آثاری که اکنون در این موزه دیده می شوند، در دهه 1970 توسط فرح پهلوی خریداری شده اند و ارزش آن ها حدود 2.5 میلیار دلار تخمین زده شده است. در این مجموعه 9 گالری وجود دارد و علاقمندان به هنرهای معاصر می توانند از آن ها دیدن کنند. در سال 1384 اولین نمایشگاه گنجینه موزه برگزار شد و دوست داران هنرهای معاصر به سمت آن جلب شدند. بنای این موزه یکی از نمونه های معماری نوین در کشور می باشد. در ساخت این بنا از مصالحی همچون سنگ و بتون به کار رفته و ساختمان به همراه باغ ها حدود 8 هزار و 500 متر مربع مساحت دارد. ساختمان موزه حدود 5 هزار متر مربع مساحت داشته و ساخت آن به مدت 9 سال طول کشیده است. علاوه بر ساختمان موزه در این مجموعه، کتابخانه ای وجود دارد که بالغ بر 5 هزار جلد کتاب فارسی و غیر فارسی نگهداری می شود.

زمان بازدید از موزه هنرهای معاصر

جهت بازدید از موزه هنرهای معاصر تهران می توانید در تمام ایام هفته به جز ایام سوگواری از ساعت 9 صبح الی 18 عصر و روز های جمعه از ساعت 14 بعد از ظهر الی 18 عصر اقدام نمایید.

آدرس موزه هنرهای معاصر: تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه که اکنون به یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی تهران تبدیل گردیده است، در زمان حکومت قاجار به زمان مسعود میرزا ساخته شده است. دلیل نام گذاری عمارت به نام مسعودیه نیز به همین علت می باشد. مسعود میرزا پسر ارشد ناصرالدین شاه بود. آقا محمدخان قاجار که موسس خاندان قاجار بود در سال 1200 هجری، شهر تهران را به عنوان پایتخت کشور معرفی کرد و به همین جهت پس از آن، عمارت ها و خیابان و …. متعددی در این شهر ساخته شدند. عمارت مسعودیه در سال 1295 در مساحتی به وسعت 4 هزار متر مربع و در محله میدان بهارستان ساخته شد.

این عمارت از زمان ساخت تا به امروز، وقایع تاریخی بسیاری را به خود دیده است. به دلیل نزدیک بودن عمارت به میدان بهارستان و در جریان جنبش مشروطه، یکی از پایگاه های مشروطه خواهان و مخالفان محمدعلی شاه قاجار بود. در سال 1299 رضا شاه این عمارت را خریداری نمود و بعد از گذشت 1 سال، آن را به وزارت فرهنگ و ارشاد هدیه داد. طبق شواهد و مدارک نشان می دهند که این باغ از دو قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده است که امروزه هیچ اثری از اندرونی آن دیده نمی شود. اکنون هفت عمارت در این باغ وجود دارند که توسط حیاط های به هم متصل شده اند.

اگر اهل بازدیداز عمارت های تاریخی هستید، عمارت مسعودیه می تواند یکی از بهترین عمارت های تاریخی به جا مانده از دوران قاجار باشد که می توانید از آن دیدن کنید. برای بازدید از این عمارت می توانید در تمام روزهای هفته به جز ایام سوگواری از ساعت 8 صبح الی 16 بعد از ظهر به بازدید از آن اقدام نمایید. عمارت مسعودیه در تاریخ 27 دی سال 1377 با شماره 2190 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

دسترسی به عمارت مسعودیه با مترو

اگر می خاهید به وسیله مترو خود را به عمارت مسعودیه برسانید، می توانید در ایستگاه ملت از مترو خارج شوید و در خیابان ملت به سمت خیابان اکباتان حرکت کنید، بهتر است بدانید که این مسیر نزدیک تر می باشد. علاوه بر این می توانید در ایستگاه مترو بهارستان از مترو پیاده شوید و به سمت ضلع جنوب غربی میدان بهارستان و خیابان اکباتان پیش بروید.

عمارت مسعودیه

باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران با عنوان بزرگترین کتاب فروشی ایران در مساحت 110 هزار متر مربع و محیطی دو طبقه به همراه 65 هزار متر مربع ساخته شده است. ایده تاسیس این باغ در سال 1383 با هدف اختصاص یافتن محل دائمی نمایشگاه کتاب مطرح گردید و در نهایت در تاریخ 12 تیر سال 1396 افتتاح شد. باغ کتاب تهران دارای سه طبقه و چهار بلوک می باشد که هر کدام از بلوک ها به گروه سنی ویژه ای اختصاص یافته اند. این بلوک ها شامل بلوک A یا بخش کودک که برای کودکان طراحی شده و فضای آن میان دو طبقه همکف و اول می باشد. در این بخش امکانات متنوع و چندین مجسمه های کودکانه و زیبا قرار داده شده اند.

بلوک B یا راهروی خیالستان دارای طول 60 متر بوده و بلوک های A و C را به یکدیگر متصل می کند. در این بخش دو حلقه پیاده بر تعبیه شده است و هنگامی که روی آن ها قرار دارید، در دو طرف شما تصاویر متحرک و زیبایی وجود دارند. بلوک C یا نگارستان که مرکز هنری باغ کتاب می باشد و در طبق همکف، زیر زمین و روی بام می باشد که 11 سالن سینما و تئاتر را در خود جای داده است. پردیس سینمایی باغ کتاب 2 هزار نفر گنجایش دارد پرده سینمای اصلی آن 190 متر مربع می باشد. علاوه بر سالن های سینما در این بخش، چندین کافه در طبقه همکف نیز وجود دارند. بلوک D یا سروستان که کتاب فروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی برای بزرگسالان در این بخش قرار دارند که در فضایی به مساحت 25 هزار متر تشکیل شده است. از دیگر امکانات تفریحی باغ کتاب می توان به سرزمین فکر بازیا، اتاق فرار، باشگاه رباتیک، کافه بازی و… اشاره کرد. تمام این امکانات گردم هم آمده اند تا باغ کتاب را به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل کنند.

آدرس باغ کتاب: تهران، میدان ونک، بزرگراه حقانی مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی

شماره تماس باغ کتاب: 96045500-021

برج میلاد

برج میلاد تهران مرتفع ترین سازه استان تهران، سومین برج مرتفع خاورمیانه و ششمین برج مرتفع مخابراتی در جهان به شمار می رود. برج میلاد به عنوان نماد پایتخت و یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تهران می باشد که در تمام طول سال بازدیدکنندگان داخلی و خارجی زیادی به بازدید از آن اقدام می نمایند. کلنگ ساخت این برج در سال 1376 و در سالروز ولادت امام خمینی بر زمین کوبیده شد. در ابتدا نام برج یادمان برای این برج در نظر گرفته شده بود، اما در نهایت نام برج میلاد را برای آن برگزیدند. امروزه این برج علاوه بر کاربرد تفریحی و گردشگری، در زمینه های ارتباطات، بهینه سازی و گسترش پوشش فرکانس های رادیویی و تلویزیونی، کاربری گسترده در تسهیل ارتباط بی سیم در سطح تهران و… دارد. برج میلاد در مساحتی حدود 75 هکتار در منطقه کوی نصر تهران و منطقه 2 واقع شده است.

این برج حدود 150 هزار تن وزن داشته و از بخش های پایین ساختمان، بدنه اصلی برج و بخش مدور فوقانی برج تشکیل شده است. 6 لاین آسانسور پرسرعت در بدنه اصلی برج برای بازدیدکنندگان و تیم تاسیسات قرار داده شده است. ساختمان بالای برج که با نام راس برج شناخته می شود دارای 12 طبقه و 12 هزار متر مربع مساحت می باشد. دو طبقه جهت پناهگاه و تاسیسات بوده و مابقی طبقات شامل بخش های رستوران ها و موزه ها می شود و طبقات هشتم و نهم سازه محل قرارگیری امکانات و تجهیزات مخابراتی و طبقه یازدهم نیز برخی دیگر از تاسیسات برج قرار دارند.

در بالاترین بخش برج دکل مخابرات 120 متری قرار داده شده است. این سازه ارتفاعی 435 متری داشته و تعداد 1963 پله دارد. یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین بخش های برج میلاد سکوی دید باز برج میلاد می باشد که در ارتفاع 280 متری و مساحتی 3 هزار متر مربع قرار دارد. رستوران گردان برج میلاد نیز در طبقه ششم برج قرار گرفته که ظرفیتی 400 نفری داشته و در هر ساعت یک بار به صورت یک دور کامل چرخش دارد. برج میلاد یکی از معروف ترین دیدنی های تهران به شمار رفته و به یک بار رفتن و بازدید از آن ارزش دارد.

برج میلاد کجاست

برج میلاد در منطقه کوی نصر قرار داشته و از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه چمران، از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله و از جنوب به بزرگراه حکیم منتهی می شود. یکی از بهترین ویژگی های برج مذکور این است که می توان از طریق وسایل نقلیه عمومی به راحتی به آن دسترسی پیدا کرد. جهت استفاده از مترو می توانید در ایستگاه برج میلاد از مترو پیاده شوید.

آدرس برج میلاد: تهران، بزرگراه حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد

بام تهران

بام تهران پاتوق اغلب جوانان پایتخت نشین و حتی مسافران می باشد و می خواهند زمان اوقات فراغت خود را در یکی از مرتفع ترین نقاط شهر تهران بگذرانند. هنگامی که در بام تهران قرار می گیرید، به گونه ای است که کل شهر تهران زیر پایتان قرار گرفته و در هوایی بسیار تمیز نفس می کشید. در بام تهران امکانات تفریحی و رفاهی متعددی قرار داده شده تا بر جاذبه های آن افزوده شود و محل مناسبی برای گردشگران تلقی گردد. همچنین بسیاری از افراد هستند که برای پیاده روی به این مکان مراجعه می کنند. همچنین می توان توسط تله کابین و تله سیژ و یا به صورت پیاده و با امکانات مجهز به ایستگاه ها 1 تا 7 توچال دسترسی پیدا کرد.

هنگامی که تازه وارد بام تهران می شوید در مسیری به نام جاده تندرستی قرار می گیرید که تمام امکانات رفاهی اعم از رستوران، فروشگاه، نمازخانه و سرویس بهداشتی در آنجا قرار دارند. گردشگران می توانند برای طی کردن جاده سلامتی از خودروهای برقی، پای پیاده و یا زیپ لاین استفاده کنند. یکی از تفریحات بام تهران سویینگ نام دارد که شبیه به یک تاب خیلی بزرگ می باشد که گردشگران می توانند روی آن سوار شوند. زیپ لاین و صخره نوردی نیز از دیگر تفریحات بام می باشند. طولانی ترین سورتمه ایران، سورتمه توچال بوده که دارای طولی برابر با 1420 متر می باشد. در ایام تعطیل و یا آخر هفته ها یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری تهران می باشد و ازدیاد جمعیت در این زمان ها بیش از زمان های اواسط هفته می باشد.

مسیر دسترسی به بام تهران

اگر برای دسترسی به بام تهران از خودروی شخصی استفاده می کنید، می بایست از بزرگراه چمران وارد خیابان یمن شوید و خیابان ولنجک را تا انتها پیش بروید. به انتهای خیابان ولنجک که رسیدید، به سمت راست پیش بروید و سپس از ورودی توچال وارد بام تهران شوید.

آدرس بام تهران: بزرگراه چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک

بام تهران

پل طبیعت تهران

بعد از برج میلاد، یکی دیگر از نمادهای پایتخت با پل طبیعت شناخته می شود و گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری به بازدید این پل اقدام می کنند. هنگامی که روی پل طبیعت قرار می گیرید، چشم انداز بسیار زیبایی از تهران را می توانید مقابل خود مشاهده کنید. این پل نخستین پل غیرخودرویی ایران و بزرگترین پل غیرخودرویی ایران محسوب می شود. این پل از سه طبقه تشکیل شده و در منطقه عباس آباد تهران قرار دارد و پارک طالقانی را به پارک آب و آتش متصل می کند. هنگامی که روی طبقه سوم این پل می ایستید، چشم انداز بسیار زیبایی از اتوبان حقانی تهران را پیش رو دارید.

طراحی این سازه به درخت شباهت داشته و می تواند با محیط زیست سازگاری خوبی داشته باشد. طبقه اول این سازه مخصوص شکم گردی بوده و اگر در این جاذبه دیدنی به دنبال کافه و رستوران خوبی هستید، می توانید به طبقه اول آن مراجعه کنید. طبقه دوم پل طبیعت نیز حدود 2870 متر مربع مساحت داشته و به دلیل وجود نیمکت هایی که در این طبقه تعبیه شده می تواند محیط بسیار مناسبی برای گپ و گفتگوهای دوستانه باشد. در نهایت طبقه سوم این پل سه طبقه غیرخودرویی 571 متر مربع مساحت داشته و اگر در این طبقه قرار بگیرید منظره بی نظری زیر پایتان قرار خواهد داشت.

مسیر دسترسی به پل طبیعت با مترو

اگر می خواهید با مترو ه پل طبیعت دسترسی پیدا کنید، باید در ایستگاه شهید حقانی از مترو پیاده شوید. سپس به سمت پارک طالقانی بروید و از طریق پیاده راه چوبی که در این پارک وجود دارد، خود را به پل طبیعت برسانید.

آدرس پل طبیعت: استان تهران، بزرگراه شهید مدرس

توچال

توچال یکی از مناطق خوش آب و هوا در نزدیک شمال شهر تهران می باشد که مجموعه تفریحی توچال در آن جای گرفته است. بسیاری از پایتخت نشینان برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح به این منطقه می روند و علاوه بر کوهنوری و استفاده از تله کابین می توانند از تفریحات دیگری همچون سورتمه سواری و … استفاده کنند. قله توچال در ارتفاع 3 هزار و 962 متری از سطح دریا و در رشته کوه های البرز قرار دارد. اگر بخواهیم معروف ترین جان پناه های توچال را نام ببریم، از شرق به غرب ادامه دارند که شامل دارآباد، شروین، کلک چال، شیرپلا، جان پناه قله توچال، امیری، ایستگاه پنجم تله کابین، هتل اوسون، اسپیدکمر، پلنگ چال می شوند. تفریحاتی که در این مجموعه وجود دارند، به قدری متنوع هستند که می تواند برای همه افراد با هر سن و علاقه ای مناسب باشد.

البته باید توجه داشته باشیم هر کدام از این امکانات دارای رده سنی خاص، ساعت کاری مشخص و قیمت های مختلف می باشند. مسیری به نام مسیر سلامتی در این مجموعه وجود دارد که از پارکینگ اصلی مجموعه شروع شده و تا ایستگاه اول ادامه دارد و 2 کیلومتر مسافت دارد. کسانی که به پیاده روی علاقه دارند می توانند در این مسیر به پیاده روی بپردازند. از دیگر مناطق جذاب توچال می توان به منطقه غار و منطقه آبشار اشاره کرد که زیبایی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند. بام تهران نیز از دیگر جاذبه های گردشگری تهران به شمار رفته که آن هم در این منطقه قرار دارد.اگر از پایتخت نشینان هستید و یا برای گردش و تفریح به شهر تهران سفر کرده اید، بازدید و گردش در توچال را جزء جاهای گردشگری خود قرار دهید.

مسیر دسترسی به توچال

اگر می خواهید با خودروی شخصی به توچال دسترسی پیدا کنید، می بایست ابتدا مسیر خیابان ولنجک را پیش بگیرید و تا انتهای آن پیش بروید. در نهایت به پارکینگ ورودی توچال خواهید رسید. خودروی خود را در این بخش در جای مناسبی پارک نمایید و ادامه مسیر را به صورت پیاده و یا با استفاده از ماشین های برقی تا بام تهران پیش بروید.

آدرس توچال: تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک

درکه

درکه یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین مناطق دیدنی تهران به شمار می رود که در منطقه ای بسیار خوش آب و هوا در شمال تهران و در کوهپایه های رشته کوه های البرز قرار گرفته است. نام درکه از کفش مخصوص کوهستان که نام اصلی آن درگ می باشد الهام گرفته شده است. این منطقه بال بر 800 سال قدمت داشته و خانه های آن در اطراف و امتداد رودخانه درکه ساخته شده اند. اگر به دنبال منطقه گردشگری در تهران هستید، راحت از کنار درکه نگذرید و یک دل سیر در آن گشت و گذار داشته باشید و از آب و هوای ییلاقی و تمیز آن لذت ببرید. مرتفع ترین قسمت این منطقه قله شاه نشین نام دارد که 3 هزار و 800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. آب و هوای درکه به دلیل کوهستانی و ییلاقی بودن آن، در اغلب زمان های سال خنک می باشد.

یکی از معروف ترین مناطق درکه میدان درکه نام دارد که در انتهای خیابان درکه که خیابان شهید داوودیان نام دارد واقع شده است. رودخانه درکه یکی از جاذبه های دیدنی تهران محسوب شده و در شرق درکه قرار داشته و سرچشمه آن از قله شاه نشین و توچال می باشد. علاوه بر جاذبه های دیدنی و گردشگری که در درکه تهران قرار دارند، رستوران های بسیار خوبی نیز در این منطقه وجود دارند که در میان گشت و گذار در این منطقه خوش آب و هوا می توان وعده غذایی بسیار دلچسبی را در آن ها تجربه کرد. پیاده روی و قدم زدن در کوچه پس کوچه های درکه که آب های تمیز از میان آن ها جریان دارد، یکی از بهترین لذت های گردشگری در این منطقه می باشد.

بهترین زمان رفتن به درکه

از آنجایی که درکه منطقه ای کوهستانی و ییلاقی بوده، آب و هوایی خنک تر از شهر تهران داشته. بنابراین بهترین زمان سفر و گردش در این منطقه می تواند نیمه اول سال، فصل های بهار و تابستان باشد. در این دو فصل، درکه در زیباترین و سرسبزترین حالت خودش قرار دارد. در فصل تابستان می توانید برای فرار از گرمای تهران به این منطقه پناه ببرید و روزی سرشار از انرژی خوب و حال و هوای خوب را برای خود رقم بزنید.

آدرس درکه: تهران، شمال شهر تهران

درکه

پارک چیتگر

پارک چیتگر یکی از بوستان های سرسبز و بزرگ در غرب تهران و در حاشیه دریاچه چیتگر می باشد که یکی از مکان های دیدنی تهران به شمار می رود. این پارک جنگلی در سال 1342 تاسیس شده است و دارای مساحتی حدود 874 هکتار می باشد. پارک چینگر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم گردیده است. در بخش شرقی این پارک امکانات رفاهی و ورزشی قرار گرفته و بخش غربی نیز به شکل جنگل می باشد.

بخش غربی پارک می تواند یکی از بهترین جاذبه ها برای پیاده روی و قدم زدن در میان درختان سرسبز باشد. برخی از گیاهانی که در این پارک جنگلی روییده اند، خاصیت دارویی دارند. یکی از جالب توجه ترین ویژگی های این پارک مربوط به بخش بانوان آن می باشد. بدین گونه که یک بخش از پارک چیتگر به بانوان اختصاص یافته است. همچنین این بوستان دارای چندین ورودی بوده که گردشگران می توانند از هرکدام که در مسیرشان قرار داشت به راحتی استفاده کنند و وارد این پارک جنگلی و زیبا بشوند.

مسیر دسترسی به پارک چیتگر با مترو

اگر می خواهید با وسیله نقلیه مترو خود را به پارک چیتگر برسانید، می توانید در ایستگاه مترو چیتگر پیاده شده و این ایستگاه در بلوار کلاهک و رو به روی درب شماره 1 پارک قرار دارد که می توانید از آن وارد پارک شید. همچنین می توانید در ایستگاه مترو ایران خودرو از مترو پیاده شده و از درب های 5 و یا 7 وارد پارک چتیگر شوید.

آدرس پارک چیتگر: تهران، حاشیه غربی

بام لند

یکی از مجموعه تفریحی تجاری تهران، بام لند نام دارد که توانسته گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود فرا بخواند. بام لند در کنار یکی از معروف ترین دیدنی های تهران که دریاچه چیتگر نام دارد، قرار گرفته و می توانید علاوه بر بازدید و گشت و گذار در بام لند، در فضای دلنشین اطراف دریاچه چیتگر قدم بزنید. با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از تاسیس این مجموعه نمی گذرد، اما توانسته طرفداران زیادی پیدا کند. مجموعه بام لند در مساحتی بالغ بر 60 هزار متر مربع ساخته شده و حدود 13 هزار متر مربع از آن به فضای تجاری اختصاص یافته است.

معماری این مرکز خرید تلفیقی از سبک معماری قدیم و مدرن و جدید بوده از دوازده ساختمان 2 طبقه ای مستقل تشکیل شده است. در این مجموعه علاوه بر مراکز خرید، جاذبه های تفریحی و رفاهی دیگری نیز در نظر گرفته شده است. در این مرکز خرید فروشگاه های لباس، جواهرات، لوازم خانگی، موتور سیکلت و… وجود دارند. برای بازدید از این مجموعه از ساعت 10 صبح الی 24 بامداد می توانید دیدن کنید.

بام لند کجاست

بام لند یکی از مراکز خرید در شمال غرب شهر تهران می باشد و در مجاورت دریاچه چیتگر قرار دارد. برای دسترسی به این مجموعه می توانید علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید. برای استفاده از مترو می توانید از قطارهای خط صادقیه – گلشهر استفاده نمایید و در ایستگاه مترو چیتگر از مترو پیاده شوید. از آنجا سوار اتوبوس های شهرک شهید باقری شده و خود را به مرکز خرید بام لند برسانید.

آدرس بام لند: تهران، بزرگراه شهید همت، خروجی بلوار کاشان، میدان موج، خیابان موج، بلوار صدف

پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه یکی از پارک های قدیمی و سرسبز تهران است که در مساحتی حدود 10 هکتار در منطقه 1 شمال تهران احداث شده است. قدمت این پارک به دوره قاجار می رسد و متعلق به خاندان دولو می باشد. دلیل نام گذاری این پارک به جمشیدیه این است که جمشید نام یکی از افراد خاندان دولو بود که به قاجار وابسته بودند. برای این ملک در ابتدا ایده خانه سالمندان را ارائه داده بودند، اما پس از مدتی تصمیم بر آن شد که یک پارک عمومی در آن احداث شود. این ملک در سال 1356 به یک بوستان عمومی تبدیل گردید و از زمان ساخت تا به امروز دو مرتبه مورد بازسازی قرار گرفت.

در سال 1374 حدود 16 هکتار دیگر به اراضی پارک جمشیدیه افزوده شد. این بوستان می تواند یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تهران برای گردش یک روزه یا نیم روزه تلقی گردد. هنگامی که وارد پارک جمشیدیه می شوید، هوای تازه و خنک و تمیز آن را به وضوح احساس می کنید. قدم زدن در میان درختان انبوه و سرسبز این بوستان به به علاوه صدای آواز پرندگان بسیار لذت بخش بوده و می تواند روحتان را سرشار از آرامش و تازگی کند. در میان زیبایی های این پارک، دریاچه ای به چشم می خورد که با آب نماهای زیبایش طراوت و حس سرزندگی را در این بوستان برانگیخته است. در بوستان جمشیدیه نیز نمایشگاه هایی موقت برگزار می شود که در آن ها صنایع دستی هنرمندان به فروش می رسد. این بوستان نیز جهت رفاه حال گردشگران امکانات رفاهی متعددی در خود دارد و به همین سبب تبدیل به یکی از مکان های دیدنی تهران شده است.

 بهترین زمان بازدید از پارک جمشیدیه تهران

از آنجایی که این پارک در هر فصلی زیبایی های خاص خودش را دارد می توانید در تمام فصول سال به بازدید از آن اقدام نمایید. اما در فصل بهار و پاییز زیبایی های این بوستان به اوج خود می رسد و بازدید از آن در این دو فصل خالی از لطف نمی باشد. در فصل بهار، بوستان جمشیدیه در سرسبز ترین حالت خود و در فصل پاییز نیز در رنگارنگ ترین حالت خود قرار دارد.

آدرس پارک جمشیدیه: تهران، انتهای خیابان شهید باهنر، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار

پارک جمشیدیه

دربند

یکی از مشهورترین و اصلی ترین جاذبه های گردشگری تهران، دربند می باشد که از آب و هوایی بسیار مطلوب و پاکیزه بهره می برد. دربند در زمان های قدیم دهکده ای در منطقه شمال تهران بوده و امروزه یکی از گردشگر پذیرترین جاهای تهران تبدیل شده است. قدمت این محله به 200 سال گذشته بازمی گردد. همچنین در زمان حکومت قاجار این منطقه به واسطه آب و هوای مطلوبش بسیار مورد توجه پادشاهان قرار گرفت. به دستور رضاشاه نیز چندین ویلا و مهمانخانه ساخته شد و این مهمانخانه نخستین اقامتگاه بومگردی ایران به شمار می رود که پس از گذشت مدت ها با نام هتل دیپلمات شناخته شد.

اگر جزء افرادی هستید که به کوهنوردی علاقمند هستید، می توانید از ارتفاعات دربند استفاده کنید. همچنین جذابیت های این منطقه به کوهنوردی و آب و هوای مطبوع آن محدود نمی شود و جاذبه های تفریحی دیگری همچون کافه و رستوران های متنوع و تله سیژ نیز وجود دارند. تمام این امکانات گردهم آمده اند تا گردشگران بتوانند یک روز تفریحی و مهیج را در آن بگذرانند. از میدان دربند مسیری با مسافت 250 متر وجود دارد که مغازه های بسیار متنوعی در طول مسیر قرار گرفته اند و خوراکی های بسیار خوشمزه ای را به گردشگران می فروشند. از معروف ترین خوراکی های خوشمزه دربند می توان به آلوچه، لواشک، لبو و… اشاره کرد.

از دیگر جذابت های دربند می توان از رودخانه دربند نام برد که از میان محله عبور می کند و باعث طراوت بیشتر و آب و هوای مطلوب منطقه شده است. میدان اصلی دربند را با نام سربند می شناسند و در خیابان دربند قرار دارد و تندیس کوهنوردی که یکی از آثار هنری رضا لعل ریاحی می باشد و در سال 1341 آن را ساخت، قرار گرفته است. کوچه پس کوچه های دربند نیز از دیگر دیدنی های این منطقه می باشد که می توانید با قدم زدن در آن ها از حال و هوای خوب آن لذت ببرید.

مسیر دسترسی به دربند

اگر می خواهید برای دسترسی به دربند از خودروی شخصی استفاده نمایید، می بایست ابتدا خود رابه میدان تجریش در شمال تهران برسانید و بعد از آن مسیر خیابان دربند را پیش بگیرید. هنگامی که به میدان سربند رسیدید، خودروی خود را در جای مناسبی پارک نمایید و مابقی مسیر را باید به صورت پیاده طی کنید.

آدرس دربند: تهران، شمال تهران

دریاچه چیتگر

دریاچه چیتگر با نام دیگری به نام دریاچه شهدای خلیج فارس نیز می شناسند و بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران به شمار می رود. مجموعه تفریحی دریاچه چیتگر در مساحتی با وسعت 250 هکتار احداث گردیده و 130 هکتار از آن متعلق به دریاچه می باشد و موقعیت مکانی آن در غرب تهران قرار گرفته است. ایده ساخت این دریاچه در دهه 1350 هجری شمسی مطرح گردید اما در اوایل دهه 1380 به مرحله اجرا درآمد. این دریاچه به لطف وجود امکانات تفریحی و رفاهی متعددی که در خود جای داده است، به یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تهران تبدیل گردیده است. تمام این موارد در کنار هم جمع شده اند تا یک روز گردشگری مهیج و دلپذیر را برای گردشگران فراهم آوردند.

اگر به دنبال تفریحات هیجان انگیز هستید، باید به بخش شمالی و غربی دریاچه مراجعه کنید. از جمله بازی های هیجان انگیز این منطقه زیپ لاین، پیست پرش در آسمان، سینما 6 بعدی و … می باشند. قایق سواری، ماهیگیری، ساحل شنی، شهربازی، دوچرخه سواری و… از دیگر تفریحات اطراف دریاچه چیتگر است که آن را به یکی از معروف ترین جاهای تفریحی تهران تبدیل کرده است. پیاده روی و عکاسی در اطراف دریاچه نیز از تفریحات رایگان مجموعه محسوب می شود. کافه ها و رستوران های متنوعی در اطراف دریاچه چیتگر وجود دارند که می توانید یک وعده غذایی و یا میان وعده خوش طعم و دلچسبی را میل کنید و از چشم انداز بی نظیر دریاچه لذت ببرید.

دریاچه چیتگر کجاست

همانطور که گفته شد، دریاچه چیتگر در شمال غرب تهران و بخش شمالی پارک چیتگر واقع شده است. دریاچه چیتگر از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان، از غرب به بافت مسکونی منطقه 22 و از جنوب به بزرگراه حکیم منتهی می شود. یکی از ویژگی های خوب دریاچه این است که علاوه بر دسترسی با خودروی شخصی شما می توانید با وسایل نقلیه عمومی نیز خود را به این جاذبه دیدنی برسانید.

آدرس دریاچه چیتگر: تهران، شمال غرب تهران، همت غرب، اتوبان شهید خرازی

بازار تهران

بازار تهران یکی از مهمترین و قدیمی ترین مراکز خرید کشور ایران به شمار می رود و به دلیل آن که اغلب فعالیت های اقتصادی کشور در این محل انجام می شود، آن را با نام قلب اقتصاد ایران می شناسند. در این بازار هرچه بخواهید می توانید پیدا کنید و این می تواند از مهمترین نقاط قوت این منطقه محسوب شود. با وجود آنکه یکی از قدیمی ترین مناطق ایران به شمار می رود و همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و قدمت بنای اولیه آن به سال های 900 الی 920 هجری شمسی بازمی گردد. وسعت بازار بزرگ تهران بالغ بر 1 کیلومتر بوده و در آن علاوه بر مغازه ها و حجره های متنوع، کارخانه و کارگاه های تولیدی نیز وجود دارند.

حتی اگر در میان خریدهای گوناگون در نقاط مختلف بازار، هوس غذایی خوش طعم و لذیذ به سرتان زد می توانید از رستوران ها و فست فودهای معروفی که در بازار وجود دارند استفاده کنید و یک وعده غذایی دلچسب را در یکی از رستوران های بازار میل کنید. وجود امکانات متنوع در بازار تهران باعث شده تمام افراد را در هر سن و با سلایق مختلف را راضی نگه دارد. بازار بزرگ تهران یکی از معروف ترین و قدیمی ترین جاذبه های گردشگری تهران محسوب شده و در منطقه 12 تهران قرار دارد. برخی از اسناد و مدارک نشان می دهند که قدمت بازار تهران به دوره قاجار مربوط می شود و برخی موسس آن را ناصرالدین شاه قاجار می دانند.

با توجه به تنوع اجناس و اقلام مختلف، هنگامی که به بازار تهران بروید، هرگز دست خالی بازنمی گردید. ساعت کاری بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 صبح الی 17 عصر بوده و در روزهای پنجشنبه مغازه های داخل بازار از ساعت 8:30 صبح الی 14 بعد از ظهر و مغازه های بیرون بازار نیز تا ساعت 17 عصر باز هستند. اگر قصد بازدید و خرید از بازار تهران را دارید بهتر است ساعات اولیه روز را برای مراجعه انتخاب نمایید.

مسیر دسترسی به بازار تهران

با توجه به این که بازار تهران که یکی از معروف ترین دیدنی های تهران محسوب می شود، در مرکز شهر و در قلب شلوغی ها و ترافیک های پایتخت قرار دارد، بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. بدین منظور می توانید در ایستگاه مترو پانزده خرداد از مترو پیاده شده و مسیر بسیار کوتاهی را به صورت پیاده تا بازار بروید.

آدرس بازار بزرگ تهران: تهران، مرکز شهر تهران خیابان پانزده خرداد

بازار تهران

کوچه مروی تهران

کوچه مروی تهران یکی از قدیمی ترین مراکز خرید تهران و جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود که در بازار تهران واقع شده است. در زمان های قدیم مهاجران عرب که به ایران مهاجرت کرده بودند در این منطقه به تجارت می پرداختند. کوچه مروی را اغلب با بورس لوازم آرایشی و بهداشتی می شناسیم. اما علاوه بر لوازم آرایشی، لباس، اسباب بازی، خوراکی های متنوع و … دیده می شوند. جالب است بدانید که کوچه مروی یکی از مکان های گردهم آمدن معاودین ایرانی عراق است. معاود به کسانی اطلاق می شود که ایرانی هستند اما در گذشته ساکن کشور عراق بوده اند.

بافت این محل نیز مانند تهران قدیم بوده و قدم زدن در این کوچه می تواند شما را به یاد حال و هوای گذشته بیاندازد. علاوه بر گردشگران ایرانی که برای خرید و گردش به این کوچه راهی می شوند، گردشگران خارجی زیادی نیز برای خرید و گردش به این منطقه می آیند. یکی از مشهورترین مراکز خرید در کوچه مروی بازار رضای مروی نام دارد که مغازه های مختلفی در آن مشغول فروش می باشند. اگر در این میان به دنبال غذایی خوش طعم بودید، پیشنهاد می شود به فلافلی مروی که یکی از معروف ترین فلافل فروشی های تهران به شمار می رود سری بزنید.

مسیر دسترسی به کوچه مروی تهران

از آنجایی که کوچه مروی در منطقه بازار تهران قرار دارد، بهتر است برای دسترسی راحت تر به این منطقه از وسیله نقلیه مانند مترو استفاده نمایید که در این صورت باید در ایستگاه پانزده خرداد یا امام خمینی از مترو پیاده شوید و با چند دقیقه پیاده روی به سمت خیابان ناصرخسرو بروید. البته توجه داشته باشید که ایستگاه مترو امام خمینی کمی دورتر بوده و حدود 15 دقیقه پیاده روی در پیش دارید.

پارک پردیسان

یکی از جاهای دیدنی تهران پارک پردیسان نام دارد که یکی از پارک های قدیمی تهران محسوب شده و در منطقه دو و بخش شمال غربی تهران واقع شده است. در بوستان پردیسان استعمال هرگونه دخانیات ممنوع می باشد و به همین دلیل با نام دیگری به نام ریه پایتخت شناخته می شود. این پارک به دلیل قرار گرفتن در مسیر بادهای غالب غربی، نقش به سزایی در پاک سازی هوای شهر تهران ایفا می کند. پارک پردیسان در مساحتی حدود 300 هکتار احداث شده و یکی از بزرگترین بوستان های پایتخت به شمار می رود. حدود 320 گونه گیاه متنوع در این پارک وجود دارد. بوستان پردیسان علاوه بر آن که امکانات رفاهی متعددی در آن وجود دارد، دیدنی های متنوعی را از جمله باغ وحش، موزه ملی آب، موزه تنوع زیستی پردیسان، مدرسه طبیعت و… را در خود جای داده است.

یکی از بهترین و پرطرفدارترین بخش های پارک پردیسان، مسیر تندرستی و مسیر دوچرخه سواری می باشد. اهالی منطقه اغلب جهت ورزش به بخش مسیر تندرستی این بوستان می روند و به ورزش و پیاده روی می پردازند. این مسیر دارای مسافتی حدود 7 کیلومتر می باشد. همچنین پارک پردیسان جزء معدود پارک هایی است که اجازه ورود حیوانات خانگی به داخل آن وجود دارد. پل معلقی به نام پل معلق نهج البلاغه در این منطقه وجود دارد که پارک پردیسان را به پارک نهج البلاغه اتصال می دهد. این پل دارای طول 285 متر، عرض 2 متر و ارتفاع 65 متر می باشد و می تواند در لحظه گنجایش 200 نفر را داشته باشد. اگر به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا و تمیز هستید، می توانید به بوستان پردیسان سری بزنید.

پارک پردیسان کجاست

اگر می خواهید به پارک پردیسان دسترسی پیدا کنید، می بایست از بزرگراه همت، بزرگراه حکیم و بلوار مرزداران به این بوستان و پل معلق آن برسید. همچنین اگر می خواهید با مترو به این بوستان بروید، باید در ایستگاه مترو صنعت پیاده شده و توسط تاکسی های موجود در میدان صنعت خود را به این بوستان برسانید.

آدرس پارک پردیسان: تهران، بزرگراه همت غرب، نرسیده به خروجی شیخ فضل الله نوری

پارک قیطریه

یکی از پارک های قدیمی و باصفای تهران پارک قیطریه می باشد که در زمان های گذشته به عنوان یکی از باغ های دوره قاجار محسوب می شد و متعلق به میرزا علی اصغر خان اتابک بود. در دهه 1350 تصمیم بر آن شد که این مکان را به بوستان تبدیل کنند و در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت. پارک قیطریه یکی از مکان های دیدنی تهران بوده که در شمال شهر و در پایین تپه قیطریه واقع شده است. بوستان قیطریه در مساحتی حدود 122 هزار و 206 متر مربع احداث شده و از پوشش گیاهی بسیار غنی بهره می برد. ساختمانی در بخش شمال غربی این بوستان وجود دارد که توسط امیرکبیر ساخته شده است.

این بوستان در یکی از بهترین محله های تهران به نام محله قیطریه واقع شده است. پارک قیطریه دارای امکانات تفریحی و رفاهی متعددی نظیر فرهنگسرای ملل، نگارخانه، زمین بازی کودکان و امکانات تفریحی متنوع دیگر، آلاچیق و دستگاه تغذیه حیوانات شهری می باشد. دستگاه تغذیه حیوانات شهری یکی از امکانات نوینی است که در برخی از پارک ها قابل مشاهده می باشد و کارایی آن بدین گونه است که روی دستگاه علامت هایی وجود دارد که بطری خالی آب و مایعات را داخل آن می اندازید و با سنسور مقدار مشخصی غذا را در ظرف داخل دستگاه تخلیه می کند. بوستان قیطریه یکی از جاهای دیدنی تهران محسوب شده و به لطف قرار گرفتن در تپه های قیطریه، از آب و هوایی مطلوب بهره می برد.

دسترسی به پارک قیطریه

یکی از بهترین ویژگی های پارک قیطریه مسیرهای دسترسی به آن می باشد. بدین منظور می توان علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، مترو و اتوبوس های تندرو استفاده کرد. اگر با خودروی شخصی می خواهید به بازدید از این بوستان بروید، می توانید از خیابان های شریعتی، اندرزگو و یا اتوبان صدر اقدام نمایید.

آدرس پارک قیطریه: تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر

پارک قیطریه

پارک آب و آتش

یکی از جاذبه های گردشگری تهران که در سال های اخیر بسیار مورد توجه و استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفت، پارک آب و آتش می باشد. دلیل نامگذاری این بوستان به نام آب و آتش وجود برج های آتش و آبنماهای زیبایی است که در آن وجود دارند. این بوستان از سبک معماری مدرن بهره برده و وجود مجسمه های انتزاعی، رصدخانه گنبد مینا، تندیس های افسانه های ایرانی، فانوس دریایی، کبوترخانه، آب نماهای بزرگ و زیبا، برج آتش و آلاچیق های متعدد از زیبایی های آن محسوب می شوند.

از دیگر جاذبه های این بوستان می توان به پل طبیعت اشاره کرد که پارک آب و آتش را به پارک طالقانی متصل می کند. پارک آب و آتش با نام دیگری به نام بوستان حضرت ابراهیم نیز شناخته می شود. برج های آتش که از جاذبه های دیدنی این بوستان محسوب می شوند 4 عدد می باشند و در ضلع شرقی بوستان قرار گرفته اند و ارتفاعی حدود 10 متر دارند. هر شب هنگام غروب آفتاب شعله های آتش را با ارتفاع 1 الی 8 متر را از خود به سمت آسمان ارسال می کنند. این بوستان در سال 1388 و با مساحت 24 هزار متر مربع در اراضی منطقه عباس آباد افتتاح گردیده است.

پارک آب و آتش کجاست

پارک آب و آتش در منطقه عباس آباد تهران واقع شده است و برای دسترسی به آن از طریق مترو می توانید در ایستگاه حقانی از مترو پیاده شده و با حدود 15 دقیقه پیاده روی در کنار بزرگراه شهید حقانی به غرب، خود را به این بوستان برسانید.

آدرس پارک آب و آتش: تهران، ابتدای بزرگراه حقانی، خیابان آفریقا، بعد از چهارراه جهان کودک

پارک هنرمندان (پارک ایرانشهر)

پارک هنرمندان را با نام پارک ایرانشهر نیز می شناسند. قدمت این پارک هم به دوره قاجار بازمی گردد. امروزه به یکی از پاتوق های هنرمندان و هنر دوستان تبدیل گردیده است و آثار هنری زیبایی در گوشه و کنار پارک به چشم می خورند. در پارک هنرمندان تمام امکانات تفریحی و رفاهی فراهم شده تا علاقمندان بتوانند لحظات خوشی را در این پارک سپری کنند. از زمین بازی کودکان گرفته تا زمین های فوتبال و بسکتبال و وسایل ورزشی همگی گرد هم آمده اند تا به پاری تبدیل شود که برای هر سن و سلیقه ای مناسب باشد.

خانه هنرمندان نیز که در ضلع جنوبی پارک جای گرفته است یکی از مجموعه های هنری و فرهنگی تهران می باشد که در آن مراسم های مختلف هنری و فرهنگی و…. برگزار می گردد. این محل که اکنون به پارک هنرمندان شناخته می شود در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده بود که پس از تکمیل آن، در اختیار پسرش قرار گرفت. در آن زمان این باغ با نام فیشر آباد شناخته می شد. حوض های آبی که در برخی جاهای پارک قرار گرفته اند، باعث تلطیف هوای پارک و زیبایی آن شده اند.

مسیر دسترسی به پارک هنرمندان

پارک هنرمندان در منطقه 7 شهرداری تهران و در خیابان ایرانشهر واقع شده است و از همین رو آن را با نام ایرانشهر نیز می شناسند و به یکی از جاهای دیدنی تهران تبدیل شده است. اگر می خواهید برای دسترسی به ای پارک از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید، بهترین راه می تواند استفاده از مترو باشد. در این صورت می بایست در ایستگاه مترو طالقانی از مترو پیاده شده و حدود 5 دقیقه به صورت پیاده جهت غرب خیابان طالقانی را پیش بگیرید تا به خیابان ایرانشهر برسید. پارک هنرمندان در این خیابان قرار دارد.

آدرس پارک هنرمندان: تهران، خیابان طالقانی، خیابان ایرانشهر

پارک دانشجو

پارک دانشجو یکی از معروف ترین پارک های تهران بوده و به علت قرار گرفتن آن در مرکز شهر و چهارراه ولیعصر بسیاری از دانشجویان و هنرمندان در آن به گردهمایی می پردازند. یکی دیگر از دلایل شهرت و محبوبیت پارک دانشجو وجود ساختمان مدور تئاتر شهر می باشد. در زمان های گذشته این پارک را با نام پارک پهلوی می شناختند. دلیل نامگذاری پهلوی برای آن این است که در گذشته محل اسکان زاغه نشینام بود و حکومت پهلوی تصمیم گرفت که زاغه نشینان را به حومه شهر منتقل کنند و پارکی را به عنوان مرکز فرهنگی و دانشجویی تاسیس کنند.

پارک دانشجو در سال 1346 در مساحتی به وسعت 3 هزار و 200 متر مربع افتتاح گردید. امروزه پارک دانشجو به یکی از دیدنی های تهران تبدیل شده است. به دلیل قرار گرفتن کتابخانه در آن، همچنین مکان بسیار مناسبی برا کتاب دوستان به شمار می رود. سبک معماری پارک دانشجو به سبک پست مدرن طراحی گردیده است. طراح ساختمان گرد و زیبای تئاتر شهر شخصی به نام بیژن صفاری بوده که آن را به دستورن فرح پهلوی ساخته است. امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی نیز در این پارک وجود دارد و زمین بازی که برای کودکان در نظر گرفته شده در ضلع جنوب شرقی پارک و در مساحت 450 متر مربع می باشد.

پارک دانشجو کجاست

پارک دانشجو یکی از جاذبه های دیدنی تهران است که در مرکز شهر تهران واقع شده است. این پارک در چهارراه ولیعصر و در تقاطع خیابان های انقلاب و ولیعصر قرار گرفته است. بهترین مسیر دسترسی به پارکدانشجو استفاده از مترو می باشد که در این صورت در ایستگاه تئاتر شهر از مترو پیاده شده و از خروجی اصلی تئاتر شهر وارد این پارک زیبا و دلنشین شوید.

آدرس پارک دانشجو: تهران، خیابان انقلاب اسلامی، چهارراه ولیعصر

پارک دانشجو

پارک آبشار تهران

پارک آبشار تهران یکی از پارک های کوهستانی بوده و در غرب تهران واقع شده است. در مجموعه پارک آبشار تهران علاوه بر آب و هوای پاکیزه، می توانید از فضای زیبای آن که متشکل از آبشار مصنوعی و کوهستان است لذت ببرید. تمام آن چه در این پارک وجود دارند مصنوعی بوده و به دست انسان ساخته شده اند، اما به قدری زیبا هستند که چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کنند. این مجموعه حدود 200 هکتار مساحت دارد.

هنگامی که در محوطه پارک قرار بگیرید، صدای طبیعت که شامل صدای آب، آواز پرندگان و پیچیدن صدای باد در میان درختان همگی می توانند آرامشی را در شما ایجاد کنند. پارک آبشار تهران که یکی از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود می تواند مکان بسیار خوبی برای دوری از شلوغی و آلودگی شهر تهران باشد. با کوهنوردی در مسیر کوهپیمایی این پارک می توانید چشم انداز بی نظیری از تهران داشته باشید. وجود امکانات رفاهی و تفریحی متعدد در این پارک باعث شده طرافداران زیادی پیدا کند و آن را برای گردش آخر هفته و یا یک روز تعطیل انتخاب کنند.

دسترسی به پارک آبشار تهران

اگر می خواهید به پارک آبشار تهران دسترسی پیدا کنید بهترین روش استفاده از خودروی شخصی و یا تاکسی می باشد. در صورت استفاده از خودروی شخصی می بایست وارد بزرگراه همت شده و آن را تا انتها طی کنید. سپس به خروجی شهرک شهید باقری خواهید رسید که باید با توجه به تابلوهای راهنما به سمت پارک آبشار تهران روانه شوید.

آدرس پارک آبشار تهران: تهران، انتهای بزرگراه همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران

پارک ستارخان تهران

پارک ستارخان یکی از پارک های زیبای تهران است که در منطقه 2 تهران و در خیابان ستارخان قرار دارد. این پارک 7 هزار متر مربع مساحت دارد و قدمت آن به حدود 50 سال گذشته می رسد. هنگام ورود به پارک مجسمه ستارخان را مشاهده می کنید. فضای پارک ستارخان بسیار سرسبز بوده و درختانی همچون سرو، چنار، کاج سدروس، کاج نوئل، اقاقیا و… دیده می شوند که باعث شده اند هوای پارک بسیار مطلوب و دلچسب شود.

تمام امکانات تفریحی و رفاهی جهت رفاه حال مردم در پارک ستارخان تعبیه شده است و باعث شده به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل شود. آلاچیق هایی که در پارک وجود دارند بسیار جای مناسبی برای برپایی بساط پیک نیک و دورهمی های دوستانه و خانوادگی می باشد.

پارک ستارخان تهران کجاست

پارک ستارخان در منطقه 2 و در خیابان ستارخان واقع شده است و برای دسترسی به آن می توانید علاوه بر خودروی شخصی از مترو نیز استفاده نمایید. در این صورت باید در یکی از ایستگاه های توحید، شادمان و یا دانشگاه شریف از مترو پیاده شوید و سوار تاکسی هایی شوید که به سمت خیابان ستارخان حرکت می کنند.

پارک پلیس

اگر در شرق تهران به دنبال پارک یا بوستانی زیبا هستید، می توانید پارک پلیس را برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب کنید. این پارک در محله باغ مجیدیه یا باغ اناری واقع شده است. خیابانی بین پارک پلیس قرار گرفته است و باعث شده این پارک به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم گردد، بدین گونه که نیمه شمالی پارک حدود 27 هکتار مساحت و نیمه جنوبی آن نیز حدود 24 هکتار مساحت دارد. راه ارتباطی میان این دو نیمه پارک از طریق پل عابر پیاده میسر می گردد. بخش شمالی پارک به دلیل داشتن تعداد زیادی درخت انار، به باغ اناری معروف شده بود و بخش جنوبی آن نیز با جنگل های لویزان ارتباط برقرار می کرد.

در سال 1382 و در هفته پلیس تصمیم بر آن شد که نام این پارک از باغ اناری یا باغ مجیدیه به پارک پلیس تغییر کند. این بوستان طراحی خود را از سبک باغ های ایرانی الهام گرفته است و استخرهای مملو از آب باعث طراوت بیشتر آن شده اند. پارک پلیس از گونه های گیاهی متنوعی بهره می برد که می توان به درختان اقاقیا، پیراکانتا، بیدمجنون، کاج، سرو تبریزی و… اشاره کرد. یکی از معروف ترین دیدنی های داخل پارک پلیس که در بخش میانی آن قرار دارد عمارت ارباب هرمز می باشد که یکی از منحصر به فردترین آثار تاریخی به جا مانده از دوران قاجار محسوب می شود. این بوستان نیز همانند بسیاری از بوستان های دیگر از اممانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار است که باعث شده یکی از بهترین مکان های دیدنی تهران محسوب شود و بازدیدکنندگان بسیاری به سمت آن روانه شوند.

راه های دسترسی به پارک پلیس

برای دسترسی به پارک پلیس می توانید هم با خودروی شخصی و هم از مترو استفاده کنید. برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه شهید باقری و یا تهرانپارس از مترو پیاده شوید و به وسیله تاکسی خود را به فلکه چهارم تهرانپارس برسانید.

آدرس پارک پلیس: تهران، فلکه چهارم تهرانپارس، خیابان توحید

پارک پلیس

موزه سینمای ایران

موزه سینمای ایران در یکی از معروف ترین جاهای دیدنی تهران قرار گرفته و خود نیز یکی از مشهورترین دیدنی های تهران می باشد. درواقع موزه سینمای ایران در سال 1377 توسط عزت الله انتظامی، عباس کیارستمی و برخی دیگر از هنرمندان پیشکسوت در عرصه سینما در خیابان لاله زار تهران تاسیس شد و در آن میراث با ارزش سینمای ایران نگهداری می شد. اما در سال 1381 تصمیم بر آن شد که این موزه را به باغ فردوس در خیابان ولیعصر تهران منتقل کنند.

در این موزه 9 تالار با ویژگی های مختلف وجود دارد. ساختمانی که موزه سینمای ایران در آن قرار گرفته دو طبقه بوده با نام عمارت باغ فردوس شناخته می شود و بنایی سفید رنگ با گچبری های زیبا و سبک معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی می باشد. این موزه در یکی از باغ های زیبای تهران و در منطقه ای خوش آب و هوا قرار گرفته و از امکانات رفاهی متعددی برخوردار است. برای بازدید از این مجموعه می توانید در روزهای یکشنبه تا جمعه از ساعت 10 صبح الی 18 عصر و در روزهای تعطیل نیز از ساعت 14 بعد از ظهر الی 19 عصر مراجعه کنید.

موزه سینمای ایران کجاست

موزه سینمای ایران در خیابان ولیعصر تهران واقع شده و یکی از مسیرهای دسترسی به آن استفاده از اتوبوس های بی آر تی می باشد. برای استفاده از اتوبوس های بی آر تی می توانید در ایستگاه باغ فردوس پیاده شوید و پس از پیاده روی نسبتا کوتاهی به موزه سینمای ایران دسترسی پیدا کنید.

آدرس موزه سینمای ایران: تهران، خیابان ولیعصر، قبل از میدان تجریش، کوچه بخشایش

روستای وردیج

اگر در حوالی تهران به دنبال جایی در طبیعت هستید که بتوانید از شلوغی و آلودگی شهر دور شوید، روستای وردیج و واریش که در حاشیه غرب و نزدیک به منطقه کن می باشند بروید. روستای وردیج و واریش یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تهران در فصل پاییز بوده و به دلیل مومقعیت جغرافیایی آن که در کوهستان می باشد از آب و هوایی کوهستانی برخوردار است و در فصل زمستان اهالی آن روستا را ترک کرده و مناطق گرمسیر کوچ می کند.

در فصل پاییز این روستا در زیباترین حالت خود قرار داشته و رنگ های بی نظیری را به خود می گیرد. روستای وردیج در ارتفاع 1850 متر از سطح دریا قرار گرفته است. برای آخر هفته ها و یا تعطیلات کوتاه می تواند مقصد گردشگری بسیار مناسبی برای پایتخت نشینان به شمار رود. در این صورت می توانند از هوای پاک و تمیز روستا بهره کافی را ببرند. از دیدنی های روستای وردیج و واریش می توان به دامنه ارواح سنگی و یا آبشار لت مال اشاره کرد.

روستای وردیج کجاست

اگر از تهران می خواهید به روستای وردیج بروید، می توانید یکی از بزرگراه های همدانی، خرازی و یا اتوبان تهران – کرج اقدام نمایید. در اتوبان خرازی ورودی به سمت جاده وردیج – واریش دارد که می توانید خود را به اتوبان همت برسانید و در امتداد غربی اتوبان همت وارد بزرگراه خرازی شوید. حدود 8 کیلومتر که پیش بروید، به مسیر خروجی جاده وردیج – واریش می رسید.

آدرس روستای وردیج: تهران، منتهی الیه تهران، بخش کن و سولقان

امامزاده صالح (ع)

هنگامی که نام تجریش به گوشمان می خورد، اولین چیزی که در ذهنمان تداعی می شود امامزاده صالح (ع) می باشد. امامزاده صالح توانسته شکل و رنگ خاصی به این منطقه از شمال تهران ببخشد و تبدیل به یکی از جاهای دیدنی تهران شود. امامزاده صالح (ع) فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) بوده که به شهر تهران آمده و در منطقه تجریش سکونت گزیده است و پس از چندی ایشان را در همین منطقه به شهادت رساندند. در زمان قاجار و در سال 700 هجری قمری بارگاهی برای ایشان ساخته شد و تا به امروز چندین مرتبه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

به مروز زمان بناهای دیگری در اطراف امامزاده صالح (ع) ساخته شد و بر اهمیت این منطقه افزودند. ورودی اصلی امامزاده صالح (ع) جنب بازار تجریش قرار داشته و معماری زیبای آرامگاه ایشان بسیار چشم نواز می باشد. پس از ورود به صحن امامزاده، مقبره شهدا را مشاهده خواهید کرد که اغلب زائرین به زیارت شهدا نیز می روند و فاتحه برای آن ها قرائت می کنند. همچنین در بخش دیگری از محوطه قسمتی را خواهید دید که کبوترها تجمع کرده اند و به خوردن دانه هایی که مردم برای آن ها میریزند، مشغول هستند. حوض نسبتا بزرگی نیز در مقابل ورودی قرار دارد که بر زیبایی محوطه افزوده است. پاک بودن و تمیز بودن داخل حرم و محوطه بیرون حرم مورد رضایت تمام زائرین قرار گرفته است. امامزاده صالح (ع) در تاریخ 28 فروردین سال 1351 با شماره 909 به ثبت ملی رسیده است.

امامزاده صالح (ع) کجاست

نزدیک ترین ایستگاه مترو به امامزاده صالح (ع) ایستگاه مترو تجریش است که پس از پیاده شدن در این ایستگاه می توانید به صورت پیاده به سمت امامزاده صالح (ع) حرکت کنید و در این مسیر جاذبه های دیدنی زیادی از جمله بازار تجریش در مسیرتان قرار دارد را مشاهده کنید. پس از چند دقیقه پیاده روی به امامزاده صالح (ع) خواهید رسید.

آدرس امامزاده صالح (ع): تهران، ضلع جنوب شرقی میدان تجریش

امامزاده صالح

کاخ مرمر تهران

پیش از هرچیز باید بدانیم که کاخ مرمر تهران با کاخ مرمر رامسر متفاوت بوده و قدمت آن به دوره حکومت پهلوی بازمی گردد. این کاخ در سال 1316 هجری شمسی بنا شد و در سال 1355 به منظور آشنایی مردم با زندگی و کار سلسله پهلوی بیشتر آشنا شوند به موزه پهلوی تبدیل شد. دلیل نامگذاری این بنا به کاخ مرمر به دلیل وجود ستون های مرمری سبز رنگ می باشد که در تمام نمای بیرونی کاخ قرار داده شده است.

این کاخ بعد از انقالب در اختیار کمیته قرار گرفت و پس از آن مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را در دست گرفت. پس از چندی بنیاد مستضعفان در این کاخ مستقر شد و در نهایت در سال 1398 آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان شد و با نام موزه هنر ایران شناخته شد. در کاخ موزه مرمر اشیاء با ارزش دوره پهلوی اول و دوم قابل مشاهده هستند. کاخ مرمر تهران در تاریخ 30 خرداد سال 1357 با شماره 1606 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

زمان بازدید از کاخ مرمر تهران

برای بازدید از کاخ موزه مرمر تهران در نیمه اول سال از ساعت 9 صبح الی 12 ظهر و در نیمه دوم سال از ساعت 9 صبح الی 17 بعد از ظهر می توانید اقدام نمایید.

آدرس کاخ مرمز تهران: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان ولیعصر

باغ پرندگان تهران

یکی از جاذبه های گردشگری تهران باغ پرندگان تهران می باشد که با نگه داشتن بیش از 100 گونه پرنده زیبا توانسته به بزرگترین باغ پرندگان خاورمیانه تبدیل شود. این باغ پرندگان در شرق تهران و در مساحتی بالغ بر 20 هکتار واقع شده است. این باغ از دو فاز تشکیل شده و فاز اول آن در اردیبهشت سال 1392 افتتاح گردید. باغ پرندگان تهران از دو بخش تشکیل شده که یکی از آن ها دشتچر نام دارد و در آن پرندگانی که قادر به پرواز نیستند نگهداری می شود و بخش دیگر نیز آبچر نام دارد که پرندگان آبزی در آن نگهداری می شوند.

اگر جزء آن دسته از افرادی باشید که علاقمند به پرندگان هستید، باغ پرندگان تهران یکی از بهترین جاهایی است که می توانید انواع مختلفی از پرندگان را از نزدیک مشاهده کنید. یکی از جالب توجه ترین بخش های این باغ پرندگان وجود کبوترخانه ای است که در محدوده خیابان کوهستان قرار دارد. امکانات رفاهی متعددی در این باغ برای رفاه حال بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است که شامل نیمکت های چوبی و آلاچیق های زیبا می شوند. اگر برای گردش یک روزه به دنبال جاذبه ای دیدنی و گردشگری در تهران هستید، گردش و بازدید در باغ پرندگان می تواند گزینه بسیار مناسب و خوبی باشد.

قیمت بلیط ورودی و ساعت کاری باغ پرندگان

بازدیدکنندگان برای بازدید و ورود به باغ پزندگان می بایست بلیطی با قیمت 28 هزار تومان تهیه کنند. همچنین ساعت کاری این باغ شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11 ظهر الی 20 غروب و در روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 9 صبح الی 20 غروب می باشد.

آدرس باغ پرندگان تهران: بزرگراه شهید بابایی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاین کندرو شهرک امید، خیابان کوهستان

خیابان ولیعصر

یکی از اصلی ترین شاهراه های تهران را خیابان ولیعصر تشکیل می دهد که شمال را به جنوب اتصال می دهد. خیابان ولیعصر تهران حدود 18 کیلومتر طول دارد که از میدان راه آهن شروع شده و تا میدان تجریش ادامه میابد. در طول این خیابان بسیاری از دیدنی های تهران قرار گرفته اند و به دلیل طول قدمت بالایی که دارد و جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی که در آن وجود دارد در تاریخ 7 دی سال 1390 به لیست آثار ملی ایران اضافه شد. قدمت این خیابان به زمان قاجار بازمی گردد و در زمان های گذشته استفاده از آن برای عموم مردم آزاد نبود و تنها پادشاهان، شاهزادگان و افراد دولتی اجازه استفاده از آن را داشتند.

رضاخان نام جاده اختصاصی پهلوی را برای این خیابان انتخاب کرد. از سال 1300 درختکاری های خیابان ولیعصر و جاری شدن نهرهای آب در آن شروع شد و همچنین چند سال بعد بلدیه تهران اقدام به سنگ فرش آن نمود. هرچه از زمان تاسیس خیابان ولیعصر می گذرد بر دیدنی ها و اهمیت آن افزوده می شود. همچنین به دلیل طولانی بودن مسافت آن، بخش هایی از 4 منطقه شهرداری تهران را شامل می شود که شمالی ترین بخش آن میدان تجریش و جنوبی ترین بخش آن میدان راه آهن می باشد. میدان ولیعصر تهران نیز که یکی از مهمترین و پر ترددترین میدان های اصلی تهران است و سه مورد از خیابان های اصلی تهران را به یکدیگر اتصال می دهد.

خیابان ولیعصر در امتداد شمال و جنوب، بلوار کریم خان در ضلع شرقی و بلوار کشاورز نیز در ضلع غربی میدان ولیعصر قرار دارند. از ابتدای خیابان ولیعصر تا انتهای آن بسیاری از مهمترین جاذبه های دیدنی تهران که شامل مراکز خرید، تجاری، تفریحی و فرهنگی می باشد وجود دارند. پاییزهای خیابان ولیعصر بسیار معروف و دیدنی است. درختان انبوه و بلندقامت این خیابان در زیباترین حالت ممکن خودنمایی می کنند.

خیابان ولیعصر از جاهای دیدنی تهران

پارک ولایت

پارک ولایت یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تهران می باشد که در منطقه پادگان قلعه مرغی تهران واقع شده است. این پارک در سال 1390 در مساحت 270 هکتار ساخته شده و به یکی از باصفاترین پارک های سرسبز شهر تهران تبدیل گردیده است. جهت رفاه حال بازدیدکنندگان امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی در پارک ولایت تعبیه شده است و یکی از پارک های تازه تاسیس این شهر به شمار می رود. امکانات تفریحی پارک ولایت شامل قلعه شادی، بانجی جامپینگ، دیوارنوردی، شهر ورزش، پاراگلایدر، صخره نوردی و…. می باشند.

اما امکانات تفریحی پارک به تنها به این موارد ختم نمی شود و بازهم ادامه دارد. از جمله امکانات ورزشی پارک ولایت زمین های والیبال، فوتبال، تنیس و بسکتبال می باشند. یکی دیگر از ویژگی های جالب توجه پارک مذکور اختصاص یافتن حدود 60 هزار متر از مساحت آن به بانوان می باشد که می توانند با مراجعه به این بخش به راحتی به گردش و تفریح ادامه دهند. تمام این موارد در کنار هم جمع شده اند تا یک پارک بسیار باصفا و گردشگری را به وجود آورند تا در زمره بهترین مکان های دیدنی تهران قرار گیرد.

مسیر دسترسی به پارک ولایت تهران

برای دسترسی به پارک ولایت می توانید از طریق اتوبان نواب وارد بزرگراه شهید تندگویان شوید و پس از آن از خروجی پادگان به سمت خیابان عبیدی حرکت کنید.

آدرس پارک ولایت: تهران، انتهای اتوبان نواب، تقاطع اتوبان شهید تندگویان

پارک اندیشه

پارک اندیشه که با نام های دیگری مانند پارک شهید منفردنیاکی و پارک هلال احمر نیز شناخته می شود یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار می رود. پارک اندیشه به واسطه نورپردازی های رنگارنگ و تک رنگی که دارد در میان پایتخت نشینان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر در ساعات شبانه به این بوستان زیبا سری بزنید نورپردازی های رنگی را خواهید دید که آن را نسبت به دیگر پارک های تهران متمایز ساخته است. از جمله دیدنی های داخل این بوستان می توان به فرهنگسرای اندیشه اشاره کرد که فعالیت خود را از سال 1373 شروع کرد.

این فرهنگسرا از بخش های مختلفی همچون نگارخانه، سالن آمفی تئاتر، سالن اجتماعات و کتابخانه اندیشه تشکیل شده است. این بوستان به دلیل داشتن درختان انبوه و بلندقامت نقش به سزایی در تلطیف هوای شهر تهران ایفا می کند. این پارک دارای مساحتی بالغ بر 3 هکتار و مابین خیابان های شریعتی و سهروردی شمالی قرار گرفته است. بوستان اندیشه امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی را در اختیار بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می دهد. در ایام نوروز جشنوراه هایی در این بوستان برگزار می شود که سنت های اصلی ایرانی را به نمایش می گذارد. می توانید روی نیمکت هایی که در پارک وجود دارند بنشینید و از دیدن رقص نورهای زیبای پارک لذت ببرید.

دسترسی به پارک اندیشه با مترو

اگر می خواهید با وسیله نقلیه عمومی به پارک اندیشه بروید، بهترین راه استفاده از مترو می باشد. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این بوستان ایستگاه شهید قدوسی می باشد. هنگامی که در این ایستگاه از مترو پیاده شدید حدود 1 کیلومتر تا رسیدن به پارک پیاده روی در پیش دارید.

آدرس پارک اندیشه: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان

پارک گفتگو

پارک گفتگو باتوجه به امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی که دارد، در حال حاضر به یکی از پاتوق های پایتخت نشینان تبدیل شده است. این بوستان در سال 1382 در مساحت 114 هزار و 580 متر مربع افتتاح گردید و به عنوان یکی از مناسب ترین و معروف ترین جاهای دیدنی تهران شناخته شده است. همچنین نمایشگاهی دائمی و تخصصی گل و گیاه در آن برگزار می شود. برای طراحی فضای این پارک از معماری ایرانی و بسیاری کشورهای دیگر استفاده شده است. تنوع باغ ها در این پارک زیاد بوده و علاوه بر باغ ایرانی، باغ هایی همچون باغ چینی، باغ انگلیسی، باغ ایتالیایی، باغ فرانسوی و… دیده می شوند.

ساختمان کوشکی که در انتهای باغ ایرانی ساخته شده، معماری دوره قاجار را در ذهنمان تداعی می کند. همچنین بوستان گفتگو از پوشش گیاهی متنوع بهره برده و همین باعث شده به طراوت پارک افزوده شود. از امکانات متنوعی که در این پارک برای عموم مردم قرار داده شده می توان از زمین بازی کودکان، مسیر دوچرخه سواری، خانه اسباب بازی، زمین اسکیت، مسجد، رستوران، مسیرهای مناسب پیاده روی و سرویس بهداشتی نام برد. پیشنهاد می شود اگر به دنبال جاذبه ای دیدنی و گردشگری در تهران بودید، می توانید پارک گفتگو را انتخاب کنید و از گردش و تفریح در آن لذت ببرید.

پارک گفتگو کجاست

پارک گفتگو یکی از بوستان های غرب تهران می باشد که در منطقه 2 شهرداری تهران واقع شده است که از شمال به پل های تقاطع بزرگراه های شهید حکیم و شهید چمران، از شرق به بزرگراه چمران، از غرب به محله کوی نصر و از جنوب به خیابان جواد فاضل منتهی می شود.

آدرس پارک گفتگو: تهران، بزرگراه شهید حکیم، محله کوی نصر یا گیشا، انتهای خیابان پیروزی شرقی

پارک گفتگو یکی از جاهای دیدنی تهران

پارک ملت

پارک ملت یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های شهر تهران است که در مساحت 34 هکتار و در خیابان ولیعصر تهران احداث شده است. قدمت پارک ملت تهران به دوره پهلوی دوم می رسد که در سال 1345 آن را تاسیس نمودند. در زمان های گذشته آن را با نام بوستان شاهنشاهی می شناختند. داشتن پوشش گیاهی غنی و دریاچه مصنوعی نیز در این پارک باعث شده در تلطیف هوا نقش به سزایی ایفا کند و حدود 23 هکتار از اراضی این بوستان به چمن کاری، 2 هکتار به گل کاری و 2/3 هکتار نیز به جنگل کاری اختصاص داده اند.

مقابل ورودی پارک ملت که در خیابان ولیعصر تهران قرار دارد، مجسمه هایی انتزاهی نصب شده که باعث زیباتر شدن خیابان ولیعصر و به طور کلی زیباتر شدن چهره شهر شده است. امکانات تفریحی و رفاهی بسیار خوبی که در این بوستان قرار داده شده، باعث می شود تفرجگاه بسیار مناسبی برای تمام افراد با هر سلیقه و هر سنی باشد و به عنوان یکی از معروف ترین دیدنی های تهران شناخته شود. پردیس سینمایی ملت نیز از دیگر امکانات جالب توجهی است که در این بوستان وجود دارد. یکی از بهترین زمان های بازدید از پارک ملت تهران فصل پاییز می باشد، چرا که تمام درختان پارک به رنگ زرد و نارنجی تغییر رنگ داده اند و بهترین لوکیشن برای ثبت عکس های بی نظیر به شمار می رود.

مسیر دسترسی به پارک ملت با تاکسی

اگر قصد دارید به وسیله تاکسی خود را به پارک ملت در خیابان ولیعصر تهران برسانید می بایست با تاکسی خود را به پایانه ونک برسانید و سپس از میدان ونک با تاکسی و یا اتوبوس هایی که در آنجا قرار دارند، خود را به پارک ملت برسانید.

آدرس پارک ملت: تهران، خیابان ولیعصر، جنب بزرگراه نیایش

پارک شهرآرا تهران

پارک شهرآرا به عنوان یکی از پارک های محلی در غرب تهران شناخته شده که بسیاری از افراد محلی برای پیاده روی و یا ورزش به آن مراجعه می کنند. بوستان شهرآرا دارای مساحت 12 هزار متر مربع بوده و در سال 1392 احداث شده است. برای ساخت این پارک محلی، معماری خاصی در نظر گرفته نشده است. اما امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی در پارک شهرآرا قرار گرفته اند و آن را به یکی از مکان های دیدنی تهران تبدیل کرده اند. اگر عصرها به این پارک بروید، افراد سالمندی را مشاهده خواهید کرد که برای هواخوری به پارک آمده اند و دورهم جمع شده اند.

همچنین برخی دیگر با استفاده از وسایل ورزشی داخل پارک، مشغول ورزش هستند. از جمله پوشش گیاهی این بوستان می توان از درختان اقاقیا، چنار، سدروس، نارون و برخی دیگر درختچه ها کوچک و زیبا نام برد. از دیگر زیبایی های پارک شهرآرا می توان به مجسمه باقرخان اشاره کرد که اما متاسفانه در حال حاضر دیگر خبری از این مجسمه نبوده و آن را به سرقت برده اند.

دسترسی با خودروی شخصی به پارک شهرآرا

جهت دسترسی به پارک شهرآرا با خودروی شخصی می توانید از طریق بزرگراه جلال آل احمد از غرب به شرق اقدام نمایید و هنگامی که پل آزمایش را پشت سر گذاشتید وارد خیابان شهرآرا شوید. حدود 300 متر که پیش بروید، پارک مذکور را در سمت چپ مشاهده خواهید کرد.

پارک شهر

یکی از پارک های قدیمی و باصفای شهر تهران پارک شهر نام دارد که در سال 1339 هجری و در مرکز شهر تهران احداث گردیده است. هرچه از زمان تاسیس این پارک می گذرد، به امکانات تفریحی و رفاهی آن افزوده می شود و بدین جهت به یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران تبدیل شده است. این پارک دارای مساحتی حدود 25 هکتار می باشد و بالغ بر 17 هکتار از آن به فضای سبز اختصاص یافته است. جاذبه های دیدنی و امکانات این پارک به قدری زیاد است که با رفتن به آن می توانید تفریح کاملی را داشته باشید. از جمله امکانات تفریحی و رفاهی مجموعه پارک شهر می توان به زمین بازی کودکان، شهر بازی، آکواریوم پارک شهر، دریاچه مصنوعی و… اشاره کرد.

عمارت کوچکی در پارک وجود دارد که موزه صلح تهران در آن قرار گرفته است و این موزه ابزارآلات جنگ تحمیلی ایران و عراق و ماسک های ضد شیمیایی در خود نگهداری می کند. در بخش مرکزی پارک شهر باغ پرندگانی در مساحتی حدود 4 هزار و 400 متر مربع وجود دارد که انواع پرندگان زیبا نظیر طوطی، طاووس، بلدرچین، مرغ های زینتی و… را می توان مشاهده کرد. جاذبه های دیدنی پارک شهر به اینجا ختم نمی شود و باز هم ادامه دارد. کتابخانه مرکزی پارک شهر نیز یکی از قدیمی ترین، مجهزترین و بزرگترین کتابخانه های عمومی تهران محسوب شده که با داشتن حدود 100 هزار جلد کتاب شهرت پیدا کرده است. با رفتن به پارک شهر و گردش و تفریح در آن می توانید روز پرخاطره و به یادماندنی را برای خود رقم بزنید.

دسترسی به پارک شهر با مترو

یکی از ویژگی های خوب پارک شهر این است که مسیر دسترسی راحتی با مترو دارد که برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه حسن آباد از مترو پیاده شده و خیابان وحدت اسلامی را به سمت جنوب به صورت پیاده بروید. حدود 5 دقیقه که در این مسیر پیاده روی کنید، به این بوستان خواهید رسید.

آدرس پارک شهر: تهران، خیابان وحدت اسلامی

پارک شهر دیدنی های تهران

پارک ژوراسیک

پارک ژوراسیک که با نام ژوراسیک پارک نیز شناخته می شود، یکی از پارک های جدید تاسیس شده در محله سعادت آباد تهران است که با وارد شدن به آن، به میلیون ها سال گذشته بازمی گردید و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران شناخته می شود. وجود مجسمه های متحرک دایناسورها در ابعاد بزرگ، برای کودکان بسیار هیجان انگیز بوده و می توانند ساعاتی را در پارک ژوراسیک در میان دایناسورهای غول پیکر سپری کنند. وجود نورپردازی ها و صداپردازی های فوق العاده ای که در پارک ژوراسیک به کار گرفته شده، بر هیجان آن افزوده است. مجسمه های وجود در این پارک تنها دایناسورها نیستند و علاوه بر آن ها تمساح، فیل و خرس قطبی نیز قرار دارند.

در ژوراسیک پارک امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی قرار داده شده تا بازدیدکنندگان بتوانند اوقات خوشی را در این پارک سپری کنند. شما می توانید در این پارک با شیوه زندگی، خواب و تغذیه دایناسورها آشنا شوید. احتمالا پس از گردش و تفریح در پارک، به دنبال جایی خواهید گشت که در آن استراحتی کنید و غذا، میان وعده یا نوشیدنی دلچسبی را میل کنید که در این صورت می توانید به ژوراشاپ مجموعه مراجعه کند. برای دسترسی به این جاذبه دیدنی و گردشگری می توانید علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید.

هزینه ورودی پارک ژوراسیک

بازدیدکنندگان جهت ورود به پارک ژوراسیک می بایست بلیطی به بهای 25 هزار تومان (سال 1399) تهیه کنند.

آدرس پارک ژوراسیک: تهران، سعادت آباد، انتهای بلوار پاکنژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق

پارک پرواز

پارک پرواز یکی از پارک های زیبای شهر تهران بوده که دارای مساحت 131 هزار و 303 متر مربع می باشد و در سال 1387 در محله سعادت آباد تهران احداث شده است. پارک پرواز به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات بالا، از آب و هوای بسیار تمیز و معتدلی برخوردار می باشد. معماران و هنرمندان ایرانی طراحی بسیار جالب و زیبایی را برای این پارک در نظر گرفته اند و به همین دلیل به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته شده است. از آنجایی که پارک پرواز در ارتفاعات بالاتری از سطح زمین قرار گرفته است، هنگامی که در آن قرار دارید می توانید چشم انداز بی نظیری از شهر تهران را در مقابل خود تماشا کنید. این پارک یکی از بهترین مکان ها برای ورزش کردن می باشد.

همچنین یکی از بهترین ورزش هایی که می توان در پارک پرواز به آن پرداخت، اسکیت می باشد. وجود شیب های ملایم در زمین های این پارک، بر جذابیت های ورزش اسکیت افزوده است. همچنین اگر جزء علاقمندان به شطرنج هستید، می توانید از میزهای مخصوص شطرنج که در گوشه و کنار پارک پرواز قرار داده شده، در هوای پاک بشینید و به شطرنج بازی کردن بپردازید. اگر پس از گردش و تفریح در پارک هوس غذا یا میان وعده ای خوشمزه به سرتان زد می توانید از رستورانی که در پارک قرار گرفته غذای مورد علاقه خود را سفارش دهید و از طعم بی نظیر آن در فضایی متفاوت لذت ببرید. آلاچیق هایی که در پارک قرار داده شده می تواند بهترین گزینه برای برپایی پیک نیک و دورهمی های خانوادگی و دوستانه به شمار رود.

دسترسی به پارک پرواز با مترو

در ابتدا بهتر است بدانید که هیچ ایستگاه مترویی در نزدیک پارک وجود نداشته و نزدیک ترین ایستگاه به پارک پرواز، ایستگاه مترو میدان صنعت می باشد. پس از پیاده از در ایستگاه مترو میدان صنعت، می توانید از تاکسی و یا اتوبوس هایی که در میدان صنعت هستند برای رسیدن به پارک پرواز استفاده کنید.

آدرس پارک پرواز: تهران، سعادت آباد، بعد از میدان سرو، میدان بهرود

پارک شریعتی تهران

پارک شریعتی یکی از قدیمی ترین پارک های تهران بوده، به این معنی که حدود 50 سال از ساخت آن می گذرد. این پارک در ابتدا پارک کوروش نام داشته و بعد از انقلاب به نام پارک شریعتی تغییر یافته است. در زمان های گذشته این پارک در مسیر عبور رودخانه دربند بود، اما هنگامی که تصمیم به ساخت پارک شریعتی شد، مسیر رودخانه به وسیله کانال مسدود شد و به بخش زیر این محدوده منتقل شد. پارک شریعتی در مساحتی بالغ بر 35 هزار متر مربع احداث شده است.

در این پارک علاوه بر نورپردازی های زیبا، می توان به پوشش گیاهی آن اشاره نمود که از درخت زیتون، زبان گنجشک، توت، سپیدار و … نام برد. امکانات تفریحی و رفاهی که در پارک شریعتی وجود دارند، همگی در کنار هم جمع شده اند تا بتوانند این پارک را به یکی از دیدنی های تهران مبدل کند. همچنین پارک کوروش یا همان شریعتی یکی از بهترین مکان ها برای پیاده روی به شمار می رود. در زمان های عصر، اغلب افراد سالمند ساکن این منطقه برای گذراندن اوقات فراغت خود به این پارک مراجعه می کنند.

دسترسی به پارک شریعتی با خودروی شخصی

ابتدا باید توجه داشته باشید که پارک شریعتی در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد قرار گرفته است. پس برای رفتن به این پارک باید بعد از به پایان رسیدن زمان طرح ترافیک اقدام نمایید. در این صورت ابتدا باید به خیابان شریعی قبل از پل ضرابخانه بروید و پس از پارک خودروی خود در محل مناسب، وارد پارک شوید.

آدرس پارک شریعتی: تهران، خیابان دکتر شریعتی، بعد از سیدخندان

پارک شریعتی تهران

پارک ارم

یکی از معروف ترین و هیجان انگیزترین جاهای گردشگری تهران پارک ارم می باشد که 3 شهربازی، باغ وحش و استخر روباز مخصوص بانوان را در خود جای داده است. پارک ارم را با نام مجموعه ارم سبز نیز می شناسند و یکی از پارک هایی است که در زمان قبل از انقلاب در سال 1353 تاسیس شده است. موسس این پارک شخصی به نام رحیم علی خرم می باشد. مجموعه تفریحی پارک ارم دارای مساحتی حدود 70 هکتار می باشد که به عنوان بزرگترین پارک کشور شناخته شده است. این مجموعه باتوجه به امکانات تفریحی و رفاهی و وسایل بازی مهیجی که دارد می تواند برای هر فردی در هر سنی مناسب باشد. در هرکدام از شهربازی های مجموعه پارک ارم، وسایل بازی متفاوتی وجود دارد.

باغ وحش بزرگی که در این مجموعه قرار دارد و از دیدنی های پارک ارم محسوب می شود در سال 1369 و در ضلع جنوبی پارک ساخته شده و در سال 1371 افتتاح گردید. همچنین باغ وحش مجموعه ارم نیز به عنوان بزرگترین باغ وحش شهر تهران شناخته شده است. امکانات تفریحی و رفاهی پارک ارم تمام نشده و باز هم ادامه دارد. استخرهای روباز مجموعه که مخصوص بانوان بوده، مورد استقبال بسیاری از بانوان قرار گرفته است. پارک ارم با داشتن دریاچه ای مصنوعی می تواند میزبان خوبی برای کسانی باشد که به ماهیگیری و قایقرانی علاقه دارند. یکی از بهترین ویژگی های مجموعه ارم سبز، قابلیت دسترسی با مترو می باشد. گردشگران می توانند با استفاده از مترو و پیاده شدن در ایستگاه ارم سبز و با 5 دقیقه پیاده روی به این مجموعه دسترسی پیدا کنند.

ساعت کاری مجموعه پارک ارم

شهربازی در روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 9:30 صبح الی 20 شب و در ایام تعطیل و روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 10 صبح الی 20 شب آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد.

آدرس پارک ارم: تهران، ابتدای اتوبان تهران – کرج

حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع)

حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) در یکی از مناطق قدیمی و مذهبی در جنوب تهران به نام شهرری واقع شده است که از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند و پراهمیت می باشد. حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) یکی از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) بوده و به دلایل مختلفی از جمله اهانت خلفای عباسی به آل پیغمبر، ناچار شد که به منطقه ری مهاجرت کند و در آنجا ساکن شود و در همانجا چشم بر جهان بستند. پیکر مطهر ایشان در سال 255 هجری قمری در محلی خارج از باروی شهرری به خاک سپرده شدند. مدتی که گذشت، محمدبن زید داعی علوی دستور داد تا بارگاهی ساده برای ایشان بسازند. هنگامی که وارد حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) می شوید، چشمتان به ضریح نقره ای رنگی می خورد که در زمان قاجار ساخته شده است.

در اطراف صحن حرم عبدالعظیم حسنی (ع) ایوان آینه در دو طرف، در قسمت شمال شرقی نیز ساختمان مدرسه امین السلطان و در قسمت غرب نیز باغ توتی قرار دارد. در ضلع شرقی حرم آرامگاه امامزاده طاهر (ع) قرار گرفته که بسیاری از زائرین علاوه بر زیارت حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به زیارت حرم امامزاده طاهر (ع) نیز روانه می شوند. اغلب مردم حرم عبدالعظیم حسنی (ع) را با نام شاه عبدالعظیم حسنی می شناسند. بسیاری از افراد مشهور در تاریخ از جمله ناصرالدین شاه قاجار، سیخ محمد خیابانی، ستارخان، عباس اقبال آشتیانی و محمد قزوینی در حرم شاه عبدالعظیم حسنی به خاک سپرده شده اند. جالب است بدانید که حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع) در تاریخ 11 بهمن سال 1334 با شماره 406 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

ساعت بازدید از حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع)

زائرین می توانند در نیمه اول سال از یک ساعت پیش از اقامه اذان صبح تا 12:30 بامداد و در نیمه دوم سال یک ساعت پیش از اقامه اذان صبح تا 22:30 شب به زیارت بارگاه این بزرگوار که یکی از مکان های دیدنی تهران محسوب می شود بروند.

آدرس حرم شاه عبدالعظیم حسنی (ع): تهران، شهرری، خیابان مدرس، میدان مدرس

برج آزادی

برج آزادی نیز امروزه یکی از اصلی ترین نمادهای شهر تهران به شمار می رود که توسط معماری ایرانی به نام حسین امانت و طراحی آن نیز به دست مهندس محمد پورفتحی در سال 1349 ساخته شد. این برج در ابتدا با نام برج شهیاد شناخته می شد اما بعد از انقلاب اسلامی نام آن را به برج آزادی تغییر دادند. از زمان های گذشته تا به امروز بسیاری از افرادی که از شهرهای دیگر و یا خارج از کشور به شهر تهران می آیند، با این برج زیبا عکس های یادگاری می اندازند. سبک معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوره های مختلفی همچون هخامنشی، ساسانی و اسلامی بهره برده است. جاذبه های دیدنی این برج تنها به نمای بیرونی آن محدود نمی شود و بازدیدکنندگان می توانند از نگارخانه، موزه و کتابخانه برج آزادی دیدن کنند.

قرار گرفتن موقعیت مکانی برج آزادی در یکی از میدان های اصلی تهران و نزدیک بودن به پایانه مسافربری غرب باعث مشهورتر شدن آن شده و یکی از مهمترین جاهای دیدنی تهران به شمار می رود. برج آزادی دارای 45 متر ارتفاع می باشد. بازدیدکنندگان برای بازدید از نما و فضای بیرون این برج در هر ساعت از شبانه روز که بخواهند مراجعه کنند. اما برای بازدید از فضای داخلی و بخش های مختلف آن از ساعت 9 صبح الی 18 عصر اقدام نمایند. برج آزادی در تاریخ 26 اسفند سال 1353 با شماره 1008 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

مسیرهای دسترسی به برج آزادی

یکی از اصلی ترین و بهترین ویژگی های برج آزادی دسترسی آسان به آن می باشد. شما در هرکجای شهر تهران که باشید می توانید با خودروی شخصی و وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس های بی آر تی، مترو و تاکسی خود را به برج آزادی برسانید و از آن دیدن کنید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این برج ایستگاه آزادی می باشد.

آدرس برج آزادی: تهران، میدان آزادی

برج آزادی

پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه یکی از پارک هایی است که در سال های اخیر در شمال غربی تهران احداث شده است و توانسته به یکی از پرطرفدارترین پارک ها و دیدنی های تهران تبدیل گردد. پارک نهج البلاغه در دره فرحزاد قرار داشته و رودخانه ای کم آب در میان بوستان جریان پیدا کرده است و به عنوان وسیع ترین پارک دره ای کشور شناخته شد. این بوستان از 4 فاز تشکیل شده که فاز اول آن در سال 1388 و در مساحت 35 هکتاری افتتاح گردید. فاز دوم نیز در سال 1392 و مساحت 65 هکتاری افتتاح شد و فازهای سوم و چهارم نیز در سال های بعد در حد فاصل فرحزاد و خیابان جلال آن احمد احداث شدند که مساحت آن ها نیز به 200 هکتار می رسد.

طراحی این بوستان به شکل طبقه ای بوده و در امتداد مسیر رودخانه قرار گرفته است. رودی که از میان پارک عبور می کند، باعث شده پارک نهج البلاغه به دو بخش تقسیم گردد. پل معلقی روی بستر رودخانه قرار گرفته که دو بخش بوستان را به یکدیگر متصل می کند. یکی از جاذبه های دیدنی پارک نهج البلاغه مربوط به پل معلق آسمان می باشد که به عنوان نخستین پل معلق پایتخت و دومین پل معلق در کشور شناخته شده است. این پل دارای ارتفاع 65 الی 85 متر بوده و گنجایش 200 نفر به صورت هم زمان را دارد. امکانات تفریحی و رفاهی بسیار متنوعی در پارک نهج البلاغه برای بازدیدکنندگان فراهم آمده است.

مسیر دسترسی به پارک نهج البلاغه

پارک نهج البلاغه بین بزرگراه نیایش و بزرگراه همت قرار گرفته است. یکی از بهترین ویژگی های این بوستان، مسیر دسترسی آن مربوط می شود که افزون بر خودروی شخصی می توان با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز خود را به این پارک رساند. یکی از مسیرهای دسترسی با وسایل نقلیه استفاده از مترو بوده که می توان در ایستگاه میدان صنعت از مترو پیاده شده و با استفاده از تاکسی هایی که در میدان صنعت قرار داشته تا پارک بروید.

آدرس پارک نهج البلاغه: تهران، ما بین اتوبان همت و یادگار امام

خانه موتمن الاطبا

اگر علاقمند به بازدید از خانه های تاریخی و محله های قدیمی تهران هستید، خانه موتمن الاطبا یکی از خانه های قدیمی در محله عودلاجان می باشد. هنگامی که در این محله قدیمی قدم می زنید، بناها و خانه های تاریخی و قدیمی را خواهید دید که قدمت آن ها به دوره قاجار و پهلوی خواهد رسید. همچنین محله عودلاجان یکی از محله های اعیان نشین تهران به شمار می رفت. خانه موتمن الاطبا نیز که در این محله قرار داشته، از معماری بسیار زیبا و منحصر به فردی بهره برده که به همین منظور، امروزه از آن به عنوان لوکیشن فیلم های سینمایی و سریال ها استفاده می کنند. یکی از معروف ترین سریال هایی که در این خانه بازی شده است، سریال شهرزاد می باشد. محله عودلاجان در خیابان پامنار قرار داشته که در زمان های گذشته یکی از مهمترین محله های تهران از لحاظ سیاسی و تاریخی بوده است.

این خانه یکی از نخستین خانه های سه طبقه تهران محسوب می شد. طبق نقشه ای که مهندس عبدالغفار برای ساخت خانه موتمن الاطبا در نظر گرفته بود، نشان می دهد که این خانه در سال 1270 ساخته شده است. هنگامی که این خانه تازه ساخته شده بود از بخش هایی نظیر خانه اصلی، باغچه ای در بخش شمال، خانه ای در قسمت غرب باغچه و حمام نیز در بخش جنوب غربی ساخته شده بود. اما با گذشت زمان بسیاری از قسمت های خانه موتمن الاطبا از بین رفته و تنها بخشی که مانده تنها بنای اصلی آن می باشد. همچنین مساحت این بنا حدود 800 متر مربع می باشد. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی هستند که علاقمند به بازدید از خانه های تاریخی بوده و در میان بازدید از جاهای دیدنی تهران، از این خانه تاریخی نیز دیدن می کنند. خانه موتمن الاطبا با شماره ثبت 3104 و در تاریخ 25 اسفند سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه موتمن الاطبا کجاست

خانه موتمن الاطبا در محله پامنار تهران که یکی از محدوده های طرح ترافیک می باشد واقع شده است. از همین رو بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو می باشد. برای این منظور می توانید در ایستگاه مترو بهارستان از مترو پیاده شده و به صورت پیاده به سمت خیابان امیرکبیر حرکت کنید تا به خیابان پامنار برسید. وارد خیابان پیامنار که شدید، مسیر آن را به سمت پایین پیش بگیرید تا بن بست موتمن الاطبا مقابل شما خودنمایی کند.

آدرس خانه موتمن الاطبا: تهران، چهارراه سرچشمه، خیابان امیرکبیر به سمت میدان امام خمینی، خیابان پامنار، کوچه موتمن الاطبا

موزه آبگینه

موزه آبگینه یکی از زیباترین موزه های کشور بوده که در خیابان سی تیر تهران قرار گرفته است و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران از آن یاد می شود. همچنین به عنوان یکی از مقاصد گردشگری علقمندان به موزه گردی می باشد. موزه آبگینه را نخستین و تنها موزه تخصصی در زمینه نگهداری شیشه و سفال های ارزشمند کشور به شمار می رود. خیابانی که موزه آبگینه تهران در آن قرار گرفته است، یکی از خیابان هایی است که بسیاری از بناهای تاریخی و قدیمی را در خود جای داده است، از همین از از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. جالب است بدانیم که موزه شیشه و آبگینه در خانه هشت ضلعی قوام السلطنه که یکی از چهره های سیاسی زمان قاجار و پهلوی بود، جای گرفته است.

دولت فرح پهلوی اقدام به خرید منزل قوام السلطنه برای دختر فرح پهلوی نمود و پس از آن، این محل را به موزه تبدیل کردند. ظروفی که در این موزه قرار داشته، بسیار دیدنی و چشم نواز می باشند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. در موزه آبگینه بالغ بر 2 هزار قطعه ظرف سفالی و شیشه ای نگهداری می شود که شمال 899 قطعه شی آبگینه و شیشه، 680 قطعه ظروف سفالی، 243 قطعه اشیاء با ارزش و قیمتی و 242 قطعه بلور می باشند. این اشیاء در 2 طبقه و 5 تالار نگهداری می شوند. موزه آبگینه از چندین تالار، حوضخانه، کتابخانه و ساختمان آموزشی تشکیل شده است. طراح این موزه یکی از معماران معروف و نامدار اتریشی به نام هانس هولاین می باشد. این موزه در خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر نرسیده به خیابان جمهوری واقع شده است.

ساعت بازدید از موزه آبگینه

موزه آبگینه در 6 ماه اول سال از ساعت 9 صبح الی 19 عصر و در 6 ماه دوم سال از ساعت 8 صبح الی 17 عصر آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد. اما این موزه در ایام شهات و سوگواری تعطیل می باشد.

آدرس موزه آبگینه: تهران، خیابان سی تیر، نرسیده به خیابان جمهوری اسلامی، پلاک 55

موزه آبگینه

پارک لاله

یکی از اصلی ترین و پرطرفدارترین جاهای دیدنی تهران را پارک ها و بوستان های محلی تشکیل می دهند. پارک لاله یکی از پارک های قدیمی و معروف در خیابان کارگر شمالی تهران است که به درخواست فرح پهلوی در سال 1345 ساخته شد و با نام فرح پهلوی شناخته شد. اما پس از انقلاب اسلامی در سال 1357 نام این پارک به پارک لاله تغییر یافت. نقشه طراحی پارک لاله توسط یکی از طراحان مشهور فرانسوی به نام ژوفه به همراه همکاران ایرانی انجام پذیرفت. این پارک دارای 35 هکتار مساحت بوده و امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی از جمله زمین های بازی کودکان، زمین های ورزشی، وسایل ورزشی، مسیرهای پیاده روی، مسیرهای دوچرخه سواری، میزهای مخصوص شطرنج، کتابخانه مخصوص کودکان و نوجوانان، مسجد، مرکز فرهنگی – هنری، آلاچیق های متعدد و سرویس بهداشتی در آن قرار گرفته اند.

پارک لاله از پوشش گیاهی بسیار متنوعی نظیر درختان سرو نقره ای، چنار، کاج، افرا، اقاقیا، صنوبر و … برخودار می باشد. این پارک می تواند محل بسیار مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت، ورزش و تفریح می باشد. از آنجایی که آب نماها و جوی های آب در پارک لاله به صورت مارپیچ ساخته شده اند، از سبک طراحی پارک های کشور ژاپن الهام گرفته شده است. بسیاری از خانواده ها هستند که یک روز تعطیل را انتخاب می کنند و به سمت پارک لاله روانه می شوند تا روزی به دور از آلودگی و هیاهو را در این پارک زیبا بگذرانند.

دسترسی به پارک لاله با استفاده از تاکسی

اگر می خواهید برای دسترسی به پارک لاله از تاکسی استفاده کنید، می توانید خود را به میدان ولیعصر، میدان هفت تیر و میدان انقلاب اسلامی رسانده و از تاکسی هایی که در آنجا هستند به سمت بلوار کشاورز، خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی می روند استفاده نمایید.

آدرس پارک لاله: تهران، خیابان کارگر شمالی، تقاطع بلوار کشاورز

پارک جنگلی لویزان

پارک جنگلی لویزان را که با نام پارک جنگلی شیان نیز می شناسند، یکی از بهترین مناطق دیدنی تهران بوده که در شمال شرقی تهران و یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق تهران قرار گرفته است. پارک جنگلی لویزان نیز یکی دیگر از پارک هایی که در زمان پهلوی دوم و در سال 1342 احداث شده است. این پارک دارای مساحت 1100 هکتار بوده و از بیشترین فضای آن جهت منطقه تفریحی استفاده شده است. پوشش گیاهی پارک جنگلی لویزان همانطور که نامش پیداست بسیار غنی بوده و درختان همچون سرو، کاج، زبان گنجشک، اقاقیا، توت و … در آن وجود دارند.

این پارک در ارتفاعات قرار داشته و به همین جهت منظره بی نظیری از تهران را در اختیار گردشگران قرار می دهد. در نیمه شرقی پارک جنگلی لویزان، باغ پرندگان تهران قرار داشته که دارای 23 هکتار مساحت بوده و بالغ بر 6 هزار و 500 پرنده از 55 گونه مختلف در آن نگهداری می شود. این باغ پرندگان از دو فاز دشتچر و آبچر تشکیل شده و یکی از مناسب ترین مکان هایی است که علاقمندان به پرندگان می توانند به آن مراجعه کنند و پرندگان را از نزدیک مشاهده کنند. برای ورودی پارک لویزان چندین ورودی قرار داده شده که در حال حاضر تنها دو تا از ورودی های آن قابل استفاده می باشند. این پارک جنگلی از امکانات رفاهی و تفریحی متعددی نظیر بوفه، کافی شاپ، وسایل ورزشی، چندین زمین بازی برای کودکان، سفره خانه سنتی، مجموعه ورزشی، تالارهای عروسی، هتل شیان، رستوران، آلاچیق، نیمکت های متعدد، کباب پز و سرویس بهداشتی برخوردار است.

پارک جنگلی لویزان کجاست

پارک جنگلی لویزان در ارتفاعات بخش شمیرانات در شمال شرق تهران واقع شده است. اگر می خواهید به این پارک زیبا و جنگلی بروید می بایست وارد اتوبان امام علی شده و در مسیر سمت شمال حرکت کنید. هنگامی که خروجی بزرگراه شهید زین الدین را پشت سر گذاشتید، با تابلوی شیان رو به رو خواهید شد. تابلوهای راهنما شما را به سمت پارک لویزان راهنمایی می کنند.

آدرس پارک جنگلی لویزان: تهران، اتوبان هنگام، بعد از چهارراه استقلال

کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی شهر تهران است که حدود 80 سال قدمت دارد و به زمان دوره پهلوی اول می رسد. بخش موزه  در طبقه همکف و زیر همکف ساختمان کتابخانه قرار گرفته و اشیاء تاریخی و با ارزشی در سالن های این موزه نگهداری می شوند. کتابخانه موزه ملی ملک نیز توسط حاج حسین ملک در سال 1316 هجری شمسی افتتاح گردیده است. در این کتابخانه کتاب های بسیار با ارزشی قرار دارند که علاقمندان می توانند با مراجعه به این محل، کتاب های مورد علاقه خود را مطالعه نمایند. در سال 1343 حاج حسین ملک تصمیم گرفت موزه ای را در محل نزدیکی به کتابخانه خود احداث کند و در آن کتاب های بسیار ارزشمندی را قرار دهد. حاج حسین ملک تصمیم گرفت اشیاء ارزشمندی را نیز خریداری کند و در این موزه قرار دهد.

آقا ملک در سال 1323 زمینی را تحت عنوان باغ ملی ملک برای تاسیس موزه و کتابخانه خود وقف نموده بود. اما تا زمانی که در قید حیات بود محل جدید موزه و کتابخانه را ندید. این مجموعه از 6 بخش با عنوان های مجموعه سکه، قلمدان، آثار هنری، فرش، تمبر و مجموعه اشیائی که خانم ملک اهدا کرده بود تشکیل شده است. در کتابخانه موزه ملی ملک 1600 عنوان در 3 هزار و 540 جلد کتاب های چاپ سنگی وجود دارد. این مجموعه دیدنی که یکی از جاهای دیدنی تهران را شامل می شود، در خیابان امام خمینی و میدان مشق واقع شده است. این مجموعه در تاریخ 16 آذر سال 1376 با شماره 1940 به ثبت آثار ملی ایران رسید.

زمان بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک در نیمه اول سال از ساعت 8:15 صبح تا 16:45 بعد از ظهر و پنجشنبه ها از ساعت 8:15 صبح تا 15:45 بعد از ظهر و در نیمه دوم سال از ساعت 8:30 صبح الی 16:15 بعد از ظهر و پنجشنبه ها از ساعت 8:30 صبح الی 15:15 بعد از ظهر آمادعه پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد. لازم به ذکر است که این مجموعه در ایام تعطیل و روزهای جمعه تعطیل می باشد.

آدرس کتابخانه و موزه ملی ملک: تهران، خیابان امام خمینی، میدان مشق، مقابل ساختمان وزارت امور خارجه

شماره تماس کتابخانه و موزه ملی ملک: 66751291-021

کتابخانه و موزه ملی ملک

آرامستان ظهیرالدوله

آرامستان ظهیرالدوله در منطقه دربند تهران قرار داشته و بسیاری از افراد معروف در آن به خاک سپرده شده اند. این آرامستان دارای قدمتی طولانی بوده و به دوره قاجار بازمی گردد و در میان امامزاده قاسم و تجریش قرار گرفته است. از جمله افراد سرشناسی که در آرامستان ظهیرالدوله آرارم گرفته اند، می توان به علی خان ظهیرالدوله یکی از سیاستمداران مذهبی دوره قاجار، محمد تقی بهار، فروغ فرخزاد و… اشاره کرد. علی خان ظهیرالدوله در تاریخ 24 ذیقعده سال 1303 هجری شمسی بر اثر سکته قلبی در باغ جعفرآباد شمیران از دنیا رفت و در گورستانی عمومی که در نزدیک باغش بود، به خاک سپرده شد. مدتی بعد، خانقاه ظهیرالدوله به این گورستان انتقال یافت و پس از آن که ظهیرالدوله در این گورستان دفن شد، آن را آرامگاه ظهیرالدوله نامگذاری کردند.

محلی که وی در آن دفن شده بود، داغداغان نام داشت و محلی بود که ظهیرالدوله در زمانی که در قید حیات بود در آن می نشست. هنگامی که وارد آرامستان ظهیرالدوله می شوید، اولین چیزی که توجهتان را به خود جلب می کند درختان انبوه داخل باغ می باشد. آرامستان ظهیرالدوله یکی از مکان های دیدنی تهران به شمار می رود و به گورستان پرلاشز فرانسه شباهت دارد. افرادی که می خواهند از این آرامستان دیدن کنند و به زیارت اهل قبور این مجموعه بروند، می توانند در روزهای پنجشنبه و به صورت تفکیک جنسیتی مراجعه کنند. ساعتی که برای بانوان در نظر گرفته شده از ساعت 10 صبح الی 12 ظهر بوده و آقایان می بایست از ساعت 13 بعد از ظهر الی 15 بعد از ظهر اقدام نمایند. گورستان ظهیر الدوله در تاریخ 1 اردیبهشت سال 1377 با شماره 2001 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

آرامستان ظهیرالدوله کجاست

گورستان ظهیرالدوله در میدان قدس تهران و در خیابان دربند واقع شده است که برای بازدید از آن ابتدا اید خود را به میدان تجریش برسانید.

آدرس آرامستان ظهیرالدوله: تهران، میدان قدس، خیابان دربند

بقعه جوانمرد قصاب

بقعه جوانمرد قصاب در نزدیکی شهر ری واقع شده و یکی از شخصیت های نیمه تاریخی و نیمه افسانه ای به شمار می رود. این آرامگاه مقبره شخصی به نام ابوالعباس قصاب آملی است که با نام جوانمرد قصاب یا جوانمرد آملی شناخته می شود. روایت های زیادی در رابطه با جوانمرد قصاب وجود دارد. اما در تمام داستان ها جوانمرد قصاب را مردی پاک، با ایمان و درستکار تعریف کرده اند. از گذشته تا به امروز آرامگاه جوانمرد قصاب یکی از جاهای دیدنی تهران به شمار رفته که از لحاظ تاریخی و مذهبی ارزشمند می باشد. بقعه ای که برای وی ساخته شده بسیار ساده بوده و برای آن تزئینات خاصی در نظر گرفته نشده است. محله ای که بقعه جوانمرد قصاب در آن قرار گرفته را با نام جوانمرد قصاب می شناسند. این آرامگاه با شماره 2002 و در تاریخ 1 اردیبهشت سال1377 به ثبت ملی رسید.

آدرس بقعه جوانمرد قصاب: تهران، محله جوانمرد قصاب

عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)

عمارت ارباب هرمز یکی از دیدنی های تهران است که قدمت آن به دوره قاجار می رسد. این عمارت دارای دو طبقه بوده و از سبک معماری سنتی و اروپایی بهره برده است. عمارت ارباب هرمز را با نام موزه گرافیک ایران نیز می شناسند. این بنا در سال های اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در میان پارک پلیس یا همان باغ اناری عمارت دو طبقه ای قرار دارد که به واسطه تزئینات و گچبری هایی که در آن انجام گرفته است، می درخشد. این عمارت حدود 900 متر مربع مساحت داشته و زیرزمین کوچکی را در خود جای داده است.

عمارت کنونی پس از بازسازی تغییرات بسیاری را به خود دید و با شکل اولیه خود بسیار متفاوت شد. موزه گرافیک ایران که به عوان نخستین موزه طراحی گرافیک آسیا شناخته می شود، آثار ارزشمندی از تاریخ گرافیک ایران را در خود جای داده است. برای بازدید از این مجموعه از روزهای یکشنبه الی پنجشنبه در 6 ماه اول سال از ساعت از ساعت 10 صبح الی 18 عصر و نیمه دوم سال از ساعت 9 صبح الی 17 عصر می توانید اقدام نمایید. عمارت ارباب هرمز با شماره 14610 در سال 1384 به آثار ملی ایران اضافه شد.

دسترسی به عمارت ارباب هرمز

اگر می خواهید با اتوبوس به عمارت ارباب هرمز بروید، باید از اتوبوس های خط علم و صنعت – شهرک فرهنگیان و یا علم و صنعت – خیابان استقلال استفاده نمایید و در ایستگاه پارک پلیس از اتوبوس پیاده شوید. مابقی مسیر را به صورت پیاده تا رسیدن به عمارت ارباب هرمز طی کنید.

آدرس عمارت ارباب هرمز: تهران، بزرگراه شهید بابایی، خیابان استخر، بلوار استقلال، خیابان توحید

عمارت ارباب هرمز (موزه گرافیک ایران)

باغ موزه قصر

باغ موزه قصر که با نام زندان قصر نیز شناخته می شود و یکی از قصر قصرهای فتحعلی شاه قاجار بود. اما پس از چندی کاربری آن به زندان تغییر یافت. یکی از جالب توجه ترین نکات زندان قصر این است که نخستین زندانی آن همان شخصی است که این مکان را بنا نموده بود. این زندان در سال 1308 توسط رضاشاه افتتاح شد و تا زمان حکومت پهلوی، این زندان در حال توسعه یافتن بود. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها زندانیان غیرسیاسی را در آن نگهداری می کردند. این زندان از 192 اتاق جهت نگهداری زندانیان متشکل شده بود که 96 اتاق از آن ها اتاق های گروهی و 5 نفره و مابقی نیز به صورت انفرادی بودند. اما اتاق های زندان قصر به این موارد محدود نبوده و 6 اتاق 6 تخته و 16 اتاق 1 تخته در آن وجود داشتند که به عنوان مریض خانه از آن ها استفاده می شد. طراحی زندان قصر توسط معمار معروف روسی به نام نیکولا مارکوف انجام شده بود.

در موزه مارکوف بخش های مختلفی نظیر نمایشگاه، مرکز اسناد، کافه گالری، تصاویر و اشیاء تاریخی و سالن اجتماعات وجود دارند. بخش هایی که می توان در این موزه از آن ها دیدن کرد می توان به ساختمان بند سیاسی، ساختمان مارکوف، بند سناد، بند تاریخ، بازداشتگاه پهلوی دوم و بند پهلوی دوم اشاره کرد. یکی از زیباترین بخش های باغ موزه قصر مربوط به باغ ایرانی می باشد که 5 هزار متر مربع مساحت داشته و در آن درختان سرسبز و انبوهی نظیر سروناز، چنار، نارون، انگور، توت، بیدمجنون و… وجود دارند. موزه قصر یکی از مکان های دیدنی تهران بوده و در روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت 8:30 صبح تا 14:30 بعد از ظهر و روزهای پنجشنبه از ساعت 8:30 صبح الی 13:30 بعد از ظهر آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد. توجه داشته باشید که ایام تعطیل و روزهای جمعه این باغ موزه تعطیل می باشد.

مسیر دسترسی به باغ موزه قصر

اگر می خواهید برای دسترسی به باغ موزه قصر از خودروی شخصی استفاده کنید می توانید از اتوبان صیاد شیرازی یا خیابان مطهری استفاده کنید.

آدرس باغ موزه قصر: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان شهدای ناجا، میدان پلیس

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران یکی از دانشگاه های دولتی استان تهران و بزرگترین مرکز عالی کشور به شمار می رود. دانشگاه تهران را با القابی مانند دانشگاه مادر و نماد آموزش عالی می شناسند. در سال 1305 هجری شخصی به نام اسماعیل سنگ ایده ساخت دانشگاه تهران را مطرح کرد و در سال 1313 به دستور رضا شاه تاسیس گردید. دانشگاه تهران از 25 دانشکده، 16 مرکز پژوهشی و تحقیقاتی و 9 پردیس تشکیل شده است. الگوبرداری این دانشگاه طبق آموزش عالی فرانسه انجام شده بود. همچنین برای طراحی بناهای این دانشگاه از معماران و مهندسین فرانسوی استفاده شده بود. اولین دانشکده ای در این دانشگاه ساخته شد، دانشکده پزشکی بود و کلنگ احداث آن را در تاریخ 3 خرداد 1341 بر زمین کوبیدند. در تاریخ 24 اسفند سال 1316 تمام ساختمان های دانشکده که شامل دانشکده های داروسازی و دندانسازی بودند ساخته شدند. دانشگاه تهران دارای مساحت 21 هکتار بوده و ساختمان دانشکده های هنرهای زیبا، علوم، ادبیات و علوم انسانی، فنی، حقوق و علوم سیاسی، داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی و ساختمان های کتابخانه مرکزی و مسجد در این دانشگاه وجود دارند. همچنین 976 رشته در این دانشگاه ارائه می شوند. دانشگاه تهران در تاریخ 18 آبان سال 1378 با شماره 2445 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

آدرس دانشگاه تهران: میدان انقلاب اسلامی، خیابان انقلاب، خیابان 16 آذر، نبش تقاطع نصرت شرقی

مدرسه دارالفنون

یکی از جاهای دیدنی تهران که با نام مسجد دارالفنون شناخته می شود یکی از قدیمی ترین مدارس تهران به شمار می رود و در سال 1230 هجری توسط امیرکبیر ساخته شده است. مدرسه دارالفنون به عنوان نخستین بنیاد آموزش نوین ایران شناخته می شود و در آن زمان دارای 7 شعبه بود که اصول مهندسی، علمی و پزشکی آموزش داده می شد. این مدرسه در زمان های گذشته علاوه بر آن که محلی برای آموزش علم بود، پیش زمینه تاریخی ایرانیان معاصر در حوزه علم آموزی و کسب مهارت های زندگی نقش داشت. بنای مدرسه دارالفنون حدود 1 سال طول کشید و اواخر سال 1230 هجری شمسی افتتاح گردید. در این مدرسه تعداد 50 اتاق وجود داشت که برخی از دیوارهای آن ها توسط گچبری و نقوش زیبا مزین شده بودند. حیاطی که برای این مدرسه ساخته شده بود بسیار باصفا بود و داخل آن یک حوض بزرگ قرار داشت و درختان میوه نظیر درخت شاتوت، زردآلو و گوجه کاشته شده بودند.

برای درب مدرسه دارالفنون دو لنگه چوبی قوه ای رنگ قرار داده شد و بر روی سر در آن کتیبه ای قرار گرفته بود که نام دارالفنون و سال تاسیس آن که 1268 بود نوشته شده است. پس از آن که بخش شرقی بنای دارالفنون ساخته شد، امیرکبیر به فکر استخدام معلمان فرنگی جهت تدریس بود که سر انجام از کشور اتریش معلمانی را برگزید. تمام دانش آموزانی که در ابتدا برای تحصیل به مدرسه دارافنون رفتند از خانواده های اشراف و اعیانی بودند. در نهایت تعداد 1110 دانشجو از این مدرسه فارغ التحصیل شدند و بسیاری از آن ها به مقام های والای سیاسی، هنری و ادبی دست یافتند. این مدرسه در سال 1308 هجری مورد تخریب قرار گرفت و میرزا یحیی خان اعتمادالدوله قراگزلو بنای اولیه مدرسه را از بین برد و از معماری روسی به نام نیکولاس مارکوف خواست تا بنای فعلی مدرسه را مرمت و بازسازی کند.

مدرسه دارالفنون تا سال 1357 با کاربری دربیرستان به کار خود ادامه داد. بعد از انقلاب این مدرسه به مرکز تربیت معلم تبدیل شد و بازهم پس از چندی در اختیار مرکز آموزش ضمن خدمت وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت. مدرسه دارالفنون در تاریخ 11 شهریور سال 1375 با شماره 1784 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد. در سال 1398 بود که این مدرسه را در اختیار گردشگران قرار دادند تا از آن بازدید کنند. بازدیدکنندگان در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح الی 16 بعد از ظهر می توانند از این مجموعه بازدید کنند.

مدرسه دارالفنون کجاست

مدرسه دارالفنون در خیابان ناصرخسروی تهران واقع شده و بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. برای این منظور در ایستگاه مترو امام خمینی از مترو پیاده شده و به صورت پیاده خود را به آن برسانید.

آدرس مدرسه دارالفنون: تهران، میدان امام خمینی، خیابان ناصرخسرو، پلاک 266

مدرسه دارالفنون

عمارت قزاقخانه تهران

عمارت قزاقخانه تهران قدیمی ترین و نخستین ساختمان کوشک مصری به شمار می رود که به دستور مظفرالدین شاه در زمان ناصرالدین شاه و در میدان مشق تهران ساخته شد. این بنا به عنوان کهن ترین بنای اداری تهران به شمار می رود و در مقابل سر در باغ ملی قرار دارد. این عمارت دارای چندین ساختمان می باشد که به فاصله مشخصی از یکدیگر قرار گرفته اند. اما این بنا در حال حاضر رو به افول گذاشته و به بنایی متروکه شباهت پیدا کرده است. اما در زمان پادشاهی مظفرالدین شاه و رضاشاه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. امروزه از عمارت قزاقخانه به عنوان لوکیشن بسیاری از سریال ها و فیلم های سینمایی استفاده می شود.

این عمارت به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته شده و از بخش های شمال و جنوب به میدان مشق منتهی می شود. از آنجایی که میدان مشق یکی از میدان های نظامی تهران بوده و ایوان هایی در شمال و جنوب طبقات بالایی ساختمان ساخته شده که تماشای مراسم های نظامی را امکان پذیر نموده است. دانشگاه هنر تهران با خرید این عمارت از ارتش تصمیم داشت در دهه 80 آن را مورد مرمت و بازسازی قرار دهد و از آن به عنوان دانشگاه استفاده کند. سپس تنها یکی از ساختمان های بخش شرقی مجموعه را بازسازی کرد. عمارت قزاقخانه تهران با شماره 18674 در تاریخ 28 اسفند 1385 به ثبت ملی رسید.

دسترسی به همارت قزاقخانه تهران

برای دسترسی به این مجموعه می بایست خود را به خیابان امام خمینی و سر در باغ ملی در میدان مشق رسانده و برای این منظور استفاده از مترو بهترین گزینه می باشد. در ایستگاه مترو امام خمینی از مترو پیاده شده و به صورت پیاده از مترو تا عمارت قزاقخانه بروید.

آدرس عمارت قزاقخانه: تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، مقابل سر در باغ ملی، میدان مشق

باشگاه انقلاب

یکی از معروف ترین و مجهزترین وزرشگاه های کشور باشگاه انقلاب نام دارد که در دوره پهلوی دوم و در سال 1337 تاسیس شده و با توجه به امکانات و تجهیزات ورزشی پیشرفته و حرفه ای تبدیل به یکی از پاتوق های ورزشکاران شده است. یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین بخش های باشگاه انقلاب جاده تندرستی آن می باشد که با وجود درختان سرسبز و دلنشین می تواند پیاده روی را برای ورزشکاران بسیار لذت بخش کند و طول آن به 2 هزار و 500 متر می رسد. کل مجموعه باشگاه انقلاب حدود 1 میلیون متر مساحت داشته و یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران می باشد. با توجه به این که بیشتر مساحت از باشگاه به فضای سبز اختصاص یافته است، لقب نگین سبز تهران را به خود گرفته است.

علاوه بر جاده تندرستی برخی دیگر از پرطرفدارترین بخش های مجموعه باشگاه انقلاب به زمین گلف استخر چهار فصل آن مربوط می شود. در سال 1395 زمینی به مساحت 1 هکتار را برای ساخت مجموعه جدیدی در باشگاه انقلاب ساخته شد که با نام مجموعه بین المللی آفتاب شناخته می شود. همچنین نخستین باشگاه آبی در ایران به شمار می رود و استخری مجزا برای آب درمانی در آن وجود دارد. مجموعه باشگاه انقلاب بهترین امکانات رفاهی و تفریحی را در خود جای داده است و به همین منظور تبدیل به یکی از بهترین باشگاه های کشور شده است و در تمام طول سال میز ورزشکاران بسیاری می باشد. برای این باشگاه چهار درب ورودی قرار داده شده که درب شمالی آن در خیابان نمایشگاه بین المللی تهران، درب شرقی جنب پارک ملت، درب غربی در خیابان سئول و درب جنوبی در اتوبان نیایش قرار دارند.

باشگاه انقلاب کجاست

باشگاه انقلاب در حد فاصل بزرگراه نیایش و خیابان سئول قرار گرفته است. برای دسترسی به این مجموعه می توانید از طریق خیابان ولیعصر اقدام نمایید. هنگامی که در خیابان ولیعصر قرار دارید و به بزرگراه نیایش رسیدید، وارد بلوار جاشیه ای شوید. اولین خروجی را خارج شوید. در این مسیر که قرار بگیرید به درب ورودی غربی باشگاه انقلاب خواهید رسید.

آدرس باشگاه انقلاب: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای اتوبان نیایش

پارک طالقانی

پارک طالقانی یکی از جاذبه های گردشگری تهران بوده و به دلیل مسیر دسترسی آسانی که دارد، از پرطرفدارترین پارک های تهران می باشد. همچنین به دلیل نزدیک بودن آن به دو تا از دیگر جاهای دیدنی تهران که پارک آب و آتش و پل طبیعت افراد زیادی هستند که به سمت آن روانه می شوند. امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی از جمله زمین بازی کودکان،آلاچیق های چوبی، مسیر پیاده روی چوبی، زمین ورزش و سرویس بهداشتی می باشند. پارک طالقانی روی تپه های عباس آباد واقع شده و به دلیل داشتن درختان زیاد و انبوه، می توانید با قدم زدن در آن هوای بسیار پاک و سالمی را تنفس کنید و برای ساعاتی از آلودگی های شهر تهران دور بمانید. حضور گشت های پلیس در تمام نقاط پارک باعث بالا رفتن امنیت و احساس آرامش شده است. بزرگترین پرچم ایران با 150 متر طول و 250 تن وزن در این پارک قرار دارد. این پارک از زمان احداث تا به امروز شاهد تغییرات بسیار زیادی بوده است که بیشترین تغییرات در دهه 1390 صورت گرفته است. اگر قصد بازدید از پارک طالقانی را دارید، بهترین زمان بازدید می تواند فصل پاییز باشد. چرا که درختان و گیاهان پارک در زیباترین حالت خود قرار دارند و بهترین لوکیشن برای ثبت عکس های زیبا و یادگاری می باشد.

مسیر دسترسی به پارک طالقانی

در صورت استفاده از وسیله نقلیه عمومی برای دسترسی به پارک طالقانی استفاده از مترو می باشد. در ایستگاه مترو شهید حقانی می توانید با حدود 5 دقیقه پیاده روی به پارک دسترسی پیدا کنید.

آدرس پارک طالقانی: تهران، بزرگراه حقانی، بعد از بزرگراه مدرس

پارک طالقانی

پارک نیاوران

یکی از پارک های تهران که از دوران پهلوی به یادگار مانده و به دستور محمدرضا شاه ساخته شده است، پارک نیاوران می باشد. این پارک در بخش شمالی کاخ نیاوران قرار گرفته و می توانید در یک روز از هردوی آن ها دیدن کنید. هنگامی که وارد پارک نیاوران می شوید، نخستین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند، طبقات و پله های مختلف در آن می باشد که باعث زیباتر و متفاوت تر شدن این پارک شده است. پارک نیاوران یکی از مشهورترین و خوش آب و هواترین جاهای دیدنی تهران بوده و وجود حوض های بزرگ و آب نماهای متعدد، طراوت پارک را دو چندان کرده اند. جالب است بدانیم که پارک نیاوران یکی از کهنسال ترین درختان چنار که 150 سال قدمت دارد، قرار گرفته است. پارک نیاوران حدود 62 هزار متر مربع مساحت داشته که حدود 20 هزار متر مربع از آن به فضای چمن کاری، 8 هزار متر مربع به فضای گل کاری و 3 هزار و 320 متر مربع از آن نیز به آب نماهای بزرگ اختصاص یافته اند. پارک نیاوران از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار می باشد و به همین جهت می تواند میزبان بسیار خوبی برای بازدیدکنندگان باشد. فضای دلنواز و سرسبز پارک توانسته بسیاری از افراد محلی را به ورزش صبحگاهی دعوت کند.

پاک نیاوران کجاست

پارک نیاوران در میدان نیاوران و انتهای شمالی خیابان پاسداران قرار گرفته است و دسترسی به آن از طریق مترو نیز امکان پذیر می باشد. برای این منظور می توان از ایستگاه های تجریش و یا نوبنیاد استفاده کرد.

آدرس پارک نیاوران: تهران، میدان باهنر یا نیاوران، انتهای شمالی خیابان پاسداران

میدان حسن آباد

میدان حسن آباد یکی از قدیمی ترین میدان های شهر تهران بوده و به جهت معماری خاصی که دارد، بسیار شهرت پیدا کرده و به یکی از خاص ترین مناطق دیدنی تهران تبدیل شده است. در زمان های گذشته، میدان حسن آباد را با نام میدان هشت گنبد می شناختند و معماری آن کمترین شباهت را به معماری تهران قدیم داشت. هشت گنبد از آن جهت نام گرفت که در سال 1309 گنبدهایی در اطراف میدان ساخته شدند. جالب است بدانیم که قدمت این میدان به زمان پهلوی بازمی گردد. میدان حسن آباد علاوه بر این که خود یکی از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود، همچنین جاذبه های دیدنی دیگری در اطراف آن وجود دارد که گردشگران می توانند از آن ها هم دیدن کنند. شکل گیری میدان حسن آباد این گونه بود که به جای این میدانی که امروزه مشاهده می کنیم، باغی بزرگ وجود داشت که متعلق به میرزا یوسف آشتیانی بود. میرزا پسری داشت که نامش حس بود و املاکش را به نام او زد.

پس از مرگ میرزا یوسف این باغ فروخته شد و امروزه هیچ شباهتی به باغ ندارد و به شکل میدان امروزی درآمده است. میدان حسن آباد حدود 45 متر شعاع دارد و مساحت حدودی آن به 6 هزار و 500 متر می رسد. ساختمان های زیبایی که امروزه در میدان حسن آباد مشاهده می کنید، همگی با نظارت یکی از معماران مشهور ارمنی به نام لئون تادوسیان ساخته شده اند. چند سال پیش تصمیم بر آن شد که تمام محدوده اطراف میدان و خود میدان سنگ فرش شود و خودروها اجازه تردد نداشته باشند. ایستگاه مترو حسن آباد نیز دقیقا دور میدان قرار داشته و دسترسی به میدان را بسیار آسان کرده است. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید زیبایی های میدان را مشاهده کنید، آخر شب می باشد و نورپردازی های میدان بسیار زیبا جلوه می کنند و همین باعث شده به یکی از مکان های دیدنی تهران به شمار رود.

آدرس میدان حسن آباد: تهران، تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان وحدت اسلامی

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از دوران پهلوی است که امروزه به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته شده است. یک شخص خیر به نام عیسی یان در سال 1324 هجری شمسی اقدام به بنای این کلیسا نمود و به عنوان نخستین کلیسای جامع ارامنه تهران محسوب می شود. مزار بسیاری از افراد مشهور و نامدار ارمنی از جمله یپرم داوید داویدیان، هوهانس خان مسیحیان و سردار مشروطیت در محوطه این کلیسا قرار دارد. در این کلیسا یک موزه نیز وجود دارد که انواع مختلفی از لباس های مذهبی و سنتی ارامنه و وسایل مورد استفاده ارامنه را می توانید در آن مشاهده کنید. از آنجایی که مسیحیان در روزهای شنبه و یکشنبه مراسم های مذهبی و جلسات خود را برگزار می کنند، ورود مسلمانان در این روزها به کلیسا امکان پذیر نمی باشد. معماری این کلیسا به گونه ای که هم از نمای بیرونی و هم از نمای داخلی به شکل صلیب ساخته شده است. سه در ورودی برای کلیسای مریم مقدس قرار داده شده که در اصلی آن در انتهای بخش غربی و رو به  روی محراب قرار گرفته است. در اصلی دارای ابعادی بزرگ بوده و دو ستون برای آن در نظر گرفته اند و نام سازنده و نام کلیسا روی کتیبه ای برروی سردر اصلی قابل مشاهده می باشد. نورگیرهایی هم روی دیوارهای سه سمت از کلیسا قرار دارد. توجه داشته باشید اگر می خواهید از این کلیسا دیدن کنید، در روزهایی اقدام کنید که مراسم های مذهبی در آن برگزار نمی شود. کلیسای مریم مقدس در تاریخ 12 بهمن سال 1381 با شماره 7237 به ثبت ملی رسیده است.

دسترسی به کلیسای مریم مقدس با اتوبوس

اگر می خواهید با اتوبوس به بازدید از این کلیسا اقدام کنید، می توانید از اتوبوس های میدان جمهوری اسلامی – میدان بهارستان استفاده کنید و در ایستگاه قبل از تقاطع فردوسی از اتوبوس پیاده شوید.

آدرس کلیسای مریم مقدس: تهران، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان میرزا کوچک خان جنگلی

کلیسای مریم مقدس

برج طغرل ری

برج طغرل ری یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران حکومت سلجوقیان است که امروزه به عنوان یکی از مناطق دیدنی تهران شناخته می شود. برج طغرل ری در سمت شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهرری قرار دارد. براساس اسناد و مدارک اینگونه اثبات شده است، در زمان سلجوقیان هنگامی که پایتخت را از نیشابور به ری انتقال دادند، طغرل بیک مؤسس حکومت سلجوقیان دستور ساخت این برج را صادر کرد. در رباطه با برج طغرل روایت های زیادی وجود دارد که برخی آن را آرامگاه طغرل بیک می دانند. برخی نیز می گویند که این برج را می توان آرامگاه خاندان سلجوقی به شمار آورد. برج طغرل دارای مساحتی بیش از 48 متر مربع داشته و بنای آن به شکل استوانه ای می باشد و در ساخت آن از مصالحی همچون آجر و خشت استفاده شده است.

گنبدی مخروطی شکل نیز روی بنا نهاده شده بود که امروزه خبری از آن نیست. اکنون که گنبدی روی این برج وجود ندارد، ارتفاع آن برابر با 20 متر می باشد. روی بدنه ی بنای برج طغرل ری کنگره هایی در نظر گرفته شده که از آن ها جهت اطلاع از ساعات شبانه روز استفاده می کردند. از دیگر ویژگی های برج طغرل می توان به انعکاس صدا در آن اشاره نمود. بدین گونه که برای برج 2 درب هلالی شکل قرار داده شده که بخش مرکزی بنا به عنوان محلی برای سخنرانی بزرگان انتخاب شده بود. قبرستان ابن بابویه که با نام آرامگاه شیخ صدوق نیز شناخته می شود، در کنار برج طغرل قرار داشته و بزرگانی همچون محمد بن بابویه ملقب به شیخ صدوق، میرزاده عشقی، جهان پهلوان تختی و دهخدا در آن به خاک سپرده شده اند. این برج در خیابان ابن بابویه شهرری واقع شده است. برج طغرل با شماره 147 در تاریخ 15 دی سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

زمان بازدید از برج طغرل ری

برای بازدید از برج طغرل ری می توانید در نیمه اول سال تا ساعت 18 عصر و نیمه دوم سال تا ساعت 16 بعد از ظهر اقدام نمایید.

آدرس برج طغرل ری: تهران، شهرری، خیابان ابن بابویه،بخش شرقی آرامگاه ابن بابویه

قبرستان دولاب

در میان تعداد زیادی از جاهای دیدن تهران، قبرستان دولاب جای گرفته و در یکی از مناطق قدیمی تهران واقع شده است. اما سؤال پیش می آید که چرا این قبرستان در لیست جاهای دیدنی و گردشگری تهران قرار گرفته است؟ یکی از دلایلی که باعث شده این قبرستان جزء دیدنی تهران محسوب شود، وجود نقش و نگارهایی است روی قبور دیده می شوند. قبرستان دولاب قبرستان تاریخی ارامنه ساکن تهران می باشد و 409 سرباز و 528 غیرنظامی در آن دفن شده اند. اما مدت طولانی می شود که در این گورستان جنازه جدیدی دفن نشده است. روی تمام سنگ قبرهای این گورستان علامت صلیب قرار داده شده و به کشورهای فرانسه، ایتالیا، لهستان، روسیه و مسیحیان ایرانی تعلق دارد. قبرستان دولاب را با نام های دیگری همچون قبرستان اکبرآباد، گورستان لهستانی ها، قبرستان ارتودکس ها، قبرستان سلیمانیه، قبرستان آشوری ها و قبرستان کاتولیک ها نیز شناخته می شود.

تاریخ احداث این قبرستان در یکی از نوشته های اعتمادالسلطنه در سال 1137 هجری قمری، سنگ تراش اصفهانی به دستور کریم خان زند به تهران فرستاده شد و در محله دولاب تهران سکونت گزید. تاریخ احداث این گورستان را می توان این تاریخ دانست. قبرستان دولاب دارای مساحتی بالغ بر 75 هزار متر مربع می باشد و از بخش هایی همچون کلیسای حواری ارمنی، کاتولیک رومی، ارتودکس شرقی، آشوری، لهستانی و کاتولیک ارمنی تشکیل شده است. اگر قصد بازدید از این قبرستان تاریخی را دارید، می بایست مجوزی را از اداره امور اقلیت های وزارت ارشاد اخذ نمایید. همچنین زمان بازدید را نیز در همان مجوز برای شما مشخص می کنند. لازم به ذکر است بدانید که قبرستان دولاب تهران در تاریخ 17 خرداد سال 1379 با شماره 2688 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قبرستان دولاب کجاست

قبرستان دولاب در اتوبان محلاتی تهران واقع شده است. این قبرستان به خیابان مستفیذ از شمال، املاک مسکونی از شرق، خیابان شهید رضایی تاجری از غرب و گلخانه های پاسدار گمنان نیز از جنوب محدود می شود.

آدرس قبرستان دولاب: تهران، اتوبان شهید محلاتی، خیابان دهم فروردین، میدان امام حسن مجتبی، شمال خیابان پاسدار گمنان، حد فاصل خیابان های شهید رضایی تاجری و خیابان مستفیذ

تئاتر شهر

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی تهران، تئاتر شهر تهران می باشد که در حوالی پارک دانشجو واقع شده است. تئاتر شهر می تواند یکی از بهترین مکان های دیدنی تهران برای علاقمندان به تئاتر و هنر می باشد. قبل از آنکه مجموعه تئاتر شهر در این محل ساخته شود، ساختمان مهمان خانه بلدیه یا کافه شهرداری وجود داشت. در سال 1346 آغاز ساخت عملیات ساختمان مجموعه تئاتر شهر کلید خورد و توسط برخی از شاگردان معمار خوش نام ایرانی هوشنگ سیحون که خود مهندسانی حاذق در این زمینه بودند انجام پذیرفت. سالن ها، دیگر بخش ها و محوطه اطراف مجموعه تئاتر شهر بعد ها به مرور زمان ساخته شدند. طراحی و معماری ساختمان تئاتر شهر، بیژن انصاری به سرپرستی سردار افخمی صورت پذیرفت.

برای ساخت این ساختمان از سبک های معماری روم و یونان الهام گرفته اند. محیط اطراف ساختمان تئاتر شهر سنگ فرش شده و تابلوی زیبایی از تیکه دولت دیده می شود. سبک معماری قرینه سازی را در فضای داخلی ساختمان تئاتر شهر به خوبی مشاهده خواهید کرد. ساختمان مدور تئاتر شهر حدود 5 هزار و 600 متر مربع زیربنا داشته و بستر آن حدود 3 هزار متر مربع مساحت دارد. ارتفاع این ساختمان به 15 متر می رسد و در آن چندین سالن مختلف برگزاری نمایش وجود دارد. در برخی از ایام سال نمایش های خیابانی یکی از جالب توجه ترین نمایش های تئاتر دانشجوی محسوب شده که در فضای باز و مقابل ساختمان تئاتر شهر برگزار می شود. کتابخانه ای تخصصی در طبقه چهارم ساختمان قرار دارد که محل نگهداری کتاب ها و اسناد نمایشی کشور می باشد. در سالن اصلی و سالن چهارسو، کافه تریاهای بسیار مناسبی برای اوقات فراغت و استراحت هنرمندان و تماشاگران قرار دارند.

دسترسی به تئاتر شهر

اگر می خواهید به تئاتر شهر دسترسی پیدا کنید، موقعیت مکانی این مجموعه در مرکز شهر بوده و چندین گزینه برای انتخاب دارید. از آنجایی که تئاتر شهر در محدوده طرح ترافیک قرار داشته، بهترین گزینه برای رسیدن به تئاتر شهر استفاده از وسایل نقلیه عمومی می باشد. برای این منظور می توانید سوار مترو شوید و در ایستگاه تئاتر شهر پیاده شوید. از خروجی پارک دانشجو خارج شده و محوطه تئاتر شهر مقابل شما نمایان می شود.

آدرس تئاتر شهر: تهران، چهارراه ولیعصر، ضلع غربی پارک دانشجو

تئاتر شهر

کاروانسرای خانات تهران

یکی دیگر جاذبه های گردشگری که از زمان حکومت قاجار به یادگار مانده است، کاروانسرای خانات تهران می باشد. اگر از این کاروانسرا دیدن کنید، حس و حال قدیمی و دیرینگی آن را به وضوح احساس می کنید و جزء معدود کاروانسراهایی است که تا به امروز سرپا باقی مانده است. تاریخ ساخت کاروانسرای خانات را سال 1261 هجری شمسی و اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می دانند. کاروانسرای خانات در سال1357 در یک آتش سوزی آسیب هایی جدی به آن وارد شد و در سال های  1388 و 1389 مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت که پس از آن به عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم ها و سریال ها استفاده شد. مساحت این کاروانسرا به حدود 10 هزار و 500 متر مربع می رسد صحن بنای کاروانسرا مربعی شکل و متقارن بوده و در هر گوشه از صحن 54 واحد و در هر ضلع 13 حجره قرار گرفته است.

ورودی اصلی که برای این کاروانسرا قرار داده شده به صورت دالانی است و دربی از جنس چوب روسی با ارتفاع 5 متر که در دو طرف آن حجرات بزرگ وجود دارد. برای ساخت این بنا از مصالحی همچون ملات گل، چوب، سفال، آهک و گچ استفاده شده است. در حال حاضر بورس خشکبار تهران در آن قرار دارد. اما امروزه شکل فعالیت های قدیم که در آن قافله ها و چهارپایان وجود داشتند، خبری نیست. یکی از جاذبه های دیدنی در کاروانسرای خانات سفره خانه ای سنتی و زیباست که در گوشه ای از کاروانسرا واقع شده است. گردشگران بسیاری هستند که بعد از گشت و گذار در این منطقه، برای صرف وعده ناهار به سفره خانه سنتی آن مراجعه می کنند. این کاروانسرا در تاریخ 1 مهر سال 1382 با شماره 10418 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاروانسرای خانات تهران کجاست

کاروانسرای خانات تهران در جنوب میدان مولوی و شمال میدان شوش واقع شده است که برای دسترسی به آن می توانید علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی نیز استفاده کنید. برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه محمدیه از مترو پیاده شده و حدود 10 دقیقه به صورت پیاده تا کاروانسرای خانات پیش بروید.

آدرس کاروانسرای خانات: تهران، چهاراه مولوی، میدان امین السلطان،خیابان صاحب جمع

شماره تماس کاروانسرای خانات: 33128141-021

مقبره بی بی شهربانو

پیش از هرچیز ابتدا بهتر است بدانیم که بی بی شهربانو همسر امام حسین (ع) بوده مقبره ایشان که مقبره بی بی شهربانو نام دارد در دل یکی از کوه های تهران ساخته شده است. بسیاری از باستان شناسان معتقدند که قدمت مقبره بی بی شهربانو به دوره ساسانیان بازمی گردد. امروزه این مقبره به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل شده و بسیاری از پایتخت نشینان و کسانی که از دیگر شهرها به تهران سفر می کنند، به بازدید و زیارت از مقبره بی بی شهربانو اقدام می کنند. این زیارتگاه بر فراز یکی از کوه های تهران که در شهرری قرار دارد واقع شده است و وجود یک چشمه آب، جزء دیدنی های آن به شمار می رود. بر اساس اسناد و مدارکی که از این زیارتگاه به دست آمده برخی اعتقاد دارند که شهربانو مادر امام چهارم شیعیان نیست.

بنایی که برای این زیارتگاه ساخته شده، قسمت جنوب شرقی آن متعلق به دوران آل بویه، حرم و اتاق جنوبی آن متعلق به دوران ساسانی و دیوارهای نمای بیروی صحن متعلق به زمان آل بویه و سلجوقیان می باشد. جالب است بدانیم از آنجایی که این مقبره به نیایشگاه آناهید شباهت داشته، در تاریخ 27 خرداد هر سال، زرتشتیان از تمام کشورهای جهان به این زیارتگاه می آیند و در کنار یکدیگر به دعا و راز و نیاز می پردازند.این بنا محوطه ای مستطیلی شکل داشته که طول آن 33 متر و عرض آن 22 متر بوده و دیوارهای آن از جنس سنگ می باشد. بنای اصلی نیز به صورت چهارگوش بوده و ابعاد آن به حدود 3 متر مربع می رسد و در ساخت آن از گچ و سنگ استفاده شده است. این مقبره در منطقه شهرری تهران، در جاده امین آباد و جاده بی بی شهربانو قرار گرفته است و بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از خودروی شخصی می باشد. مقبره بی بی شهربانو در تاریخ 30 خرداد سال 1315 با شماره 256 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

امکانات رفاهی مقبره بی بی شهربانو

برای رفاه حال بازدیدکنندگان در مقبره بی بی شهربانو امکانات رفاهی مناسبی از جمله فروشگاه، سکوهایی جهت استراحت و سرویس بهداشتی قرار داده شده است. از آنجایی که این زیارتگاه در دل کوه قرار گرفته است می توانید با ماشین خود تا مسیری را بالا بروید و خودروی خود را در محل مناسبی پارک کنید و مابقی مسیر را با پله خود را به زیارتگاه برسانید.

آدرس مقبره بی بی شهربانو: تهران، شهرری، جاده امین آباد، جاده بی بی شهربانو

خیابان لاله زار

یکی از خیابان های قدیمی پایتخت که اکنون تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری تهران شده است و یکی از اصلی ترین بورس های لوازم الکتریکی، لوستر و سایر لوازم روشنایی شناخته می شود. با وجود این که هنوز حال و هوای گذشته در این خیابان حکم فرماست، اما به بافت تاریخی آن آسیب هایی جدی وارد شده است. گراند هتل که یکی از معروف ترین هتل های تهران به شمار می رفت، امروزه تبدیل به انباری متروکه شده است. براساس برخی اسناد و مدارک اینگونه دریافت می شود که در سال 1190 هجری شمسی باغ لاله زار وجود داشته و یکی از تفرجگاه های پادشاهان قاجار به شمار می رفته. پس از آنکه ناصرالدین شاه قاجار از سفر خود که به فرنگ رفته بود بازگشت، باغ لاله زار به منظور ساخت خیابانی مانند خیابان شانزلیزه در ایران به بهای 90 هزار تومان فروخته شد. خیابان لاله زار از زمان مشروطیت رونق یافت و رستوران های متعدد و تئاترهایی در آن وجود داشت که باعث شده بود به عنوان یکی از مناطق دیدنی و گردشگری شناخته شود و تا زمان پهلوی ادامه داشت. امروزه بسیاری از پایتخت نشینان و کسانی که برای سفر به تهران آمده اند برای خرید لوازم الکتریکی و روشنایی راهی خیابان لاله زار می شوند.

دسترسی به خیابان لاله زار

شما می توانید برای دسترسی به خیابان لاله زار از مترو استفاده کنید که بهترین مسیر دسترسی به شمار می رود. در این صورت باید در ایستگاه سعدی از مترو پیاده شده و به سمت خیابان جمهوری حرکت کنید تا به خیابان لاله زار برسید.

آدرس خیابان لاله زار: تهران، میدان امام خمینی به سمت خیابان سعدی

خیابان لاله زار

کافه نادری

یکی از قدیمی ترین و نوستالژی ترین کافه های شهر تهران کافه نادری نام دارد و به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران شناخته می شود. با توجه به این که حدود 1 قرن از قدمت کافه نادری می گذرد، اما هنوز یکی از بهترین پاتوق های پایتخت نشینان می باشد. همچنان حال و هوای خاطره انگیز و قدیمی خود را حفظ کرده و باعث می شود سالیان بسیار دور را برای مشتریان خود تداعی کند. کافه نادری در یکی از محله های قدیمی تهران قرار گرفته که به جز کافه نادری، بسیاری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی دیگر را در خود جای داده است. پس دلیل کافی وجود دارد که بعد از گردش و تفریح در میان این همه جاذبه گردشگری و تاریخی، برای صرف یک میان وعده یا نوشیدنی راهی این کافه نوستالژیک شوید. جالب است بدانیم که این کافه به دلایل نامشخص در دهه 1350 دچار آتش سوزی شد و آسیب های زیادی به آن وارد شد. اما پرطرفدار بودن آن، دلیل کافی برای این بود که دوباره کافه نادری بازسازی و مرمت شود.

کافه و رستوران نادری در یک محل قرار دارند اما سالن های آن ها از یکدیگر جداست. یکی دیگر از بخش های کافه نادری که امروزه تنها جای خالی آن که به صورت متروک درآمده قابل مشاهده است، قنادی نادری می باشد. این قنادی در بخش میانی بنای کافه قرار دارد. هنگامی که وارد کافه نادری می شوید، دیوارهایی که با کاغذ دیواری های سنتی پوشانده شده، میز و صندلی های چوبی لهستانی، چراغ های دیواری قدیمی، پنجره های چوبی و پرده های قرمز رنگ را مشاهده می کنید و تمام این ها باعث شده کافه نادری به وجود بیاید و تا به امروز به همت صاحبان کافه و مشتریان وفادارش سرپا باقی بماند. هتل نادری نیز از دیگر بخش های مجموعه است که در طبقه دوم همین ساختمان قرار گرفته و ورودی جداگانه ای برای آن قرار داده شده است. کافه نادری در تاریخ 1 مهر سال 1382 با شماره 10446 به لیست آثار ملی ایران اضافه شد و تا کنون حدود 1 قرن از عمر آن می گذرد.

کافه نادری کجاست

کافه نادری در خیابان جمهوری قرار داشته که یکی از قدیمی ترین محله ها و خیابان های شهر تهران است. این خیابان توانسته بسیاری از مناطق دیدنی تهران را در خود جای دهد. اگر می خواهید برای دسترسی به این کافه از وسیله نقلیه عمومی استفاده نمایید، بهترین وسیله مترو می باشد. در این صورت می توانید در ایستگاه فردوسی از مترو پیاده شده و به سمت خیابان جمهوری و چهارراه استانبول حرکت کنید.

آدرس کافه نادری: تهران، خیابان جمهوری اسلامی، حد فاصل خیابان سی تیر و چهارراه استانبول

موزه زمان

یکی از خانه های قدیمی و تاریخی تهران، موزه ای به نام موزه زمان را در خود جای داده است. موزه زمان را با نام تماشاگه زمان نیز می توان شناخت. اگر به بازدید این موزه بروید، می توانید آثار بسیار جالبی از جمله انواع مختلفی از ساعت های قدیمی از کشورهای مختلف را مشاهده کنید. موزه زمان را نخستین موزه ساعت در ایران می شناسند و در یکی از خانه های تاریخی و قدیمی تهران قرار گرفته است. این موزه در خرداد سال 1378 هجری شمسی در محله زعفرانیه تهران افتتاح گردید و به عنوان یکی از مکان های دیدنی تهران شناخته شده است. از جمله آثار ارزشمندی که در موزه زمان از آن نگهداری می شود، می توان از ساعت پروفسور محمود حسابی و ساعت آفتابی ناصرالدین شاه قاجار نام برد. حیاط موزه زمان نیز جاذبه های دیدنی متنوعی از جمله ساعت شنی، ساعت آفتابی، ساعت روغنی، ساعت سوختی و ساعت آبی رادر خود جای داده است و می توانید با گردش در حیاط موزه از آن ها دیدن کنید.

بنای موزه زمان از معماری ایرانی بهره برده و از زیبایی هایی همچون آجرکاری، گچبری نقوش اسلیمی، مقرنس کاری، معرق کاری و گره چینی برخوردار می باشد. موزه زمان مساحتی برابر با 5 هزار متر مربع و زیربنای 700 متر مربع داشته که قدمت بنای آن بیش از 80 سال می باشد و به دوره قاجار بازمی گردد. بنای این موزه از دو طبقه تشکیل شده که در طبقه اول آن ساعت های قدیمی و تاریخی اروپایی قرن 17 تا 20 نگهداری می شود. در طبقه دوم نیز آثاری از هوشنگ فروتن نگهداری می شود و این آثار از قطعات ساعت های بلااستفاده ساخته شده اند. موزه زمان از امکانات رفاهی مختلفی همچون کافه، رستوران، نمازخانه و سرویس بهداشتی بهره مند است و بازدیدکنندگان می توانند گردش بسیار خوبی در این موزه داشته باشند. حتی بعد از گردش در موزه می توانند با مراجعه به کارفه رستوران وعده غذایی و یا نوشیدنی خوش طعم و دلچسبی را صرف کنند. همچنین دسترسی به موزه زمان با اتوبوس بی آر تی نیز امکان پذیر می باشد. در این صورت می بایست ابتدای خیابان زعفرانیه پیاده شده و مابقی مسیر را به صورت پیاده تا موزه طی کنید. موزه زمان در سال 1382 در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید.

زمان بازدید از موزه زمان

موزه زمان از ساعت 9 صبح الی 17 عصر آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد و بازدیدکنندگان می توانند در این بازه زمانی همه روزه به جز ایام تعطیل و سوگواری به موزه مراجعه کنند.

آدرس موزه زمان: تهران، خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی

شماره تماس موزه زمان: 22417336-021

سبزه میدان

سبزه میدان یکی از قدیمی ترین و پرتردد ترین میدان های شهر تهران است و در زمان زندیه و قاجار، محلی برای کشت سبزی اهالی تهران بود. درحال حاضر سبزه میدان به دلیل قرار گرفتن آن در بازار تهران، یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری تهران را تشکیل داده است. یکی از مهمترین ترین و مشهورترین جاذبه های سبزه میدان کاخ گلستان نام داشته و گردشگران بسیاری را به سمت آن روانه می شوند. یکی از اصلی ترین مراکز خرید که بازار تهران می باشد در سبزه میدان بوده و علاوه بر آن، بسیاری از رستوران های معروف نظیر مسلم، نایب،شمشیری و شرف الاسلامی در اطراف سبزه میدان قرار دارند. در زمان های گذشته سبزه میدان محلی برای اعدام مجرمان بوده و امیرکبیر دستور داد تا این عمل را به میدان پاقوق که با نام های میدان اعدام و محمدیه شهرت دارد، انتقال دادند. در زمان سلطنت فتحعلی شاه، در ضلع جنوبی این میدان، تهرانی ها به داد و ستد می پرداختند که به مرور زمان توسعه یافت و از آن به عنوان نبض پایتخت یاد می شود. امروزه نیمکت های چوبی متعددی در سبزه میدان برای استراحت گردشگران و بازدیدکنندگان قرار داده شده که می توانند استفاده کنند.

دسترسی به سبزه میدان

از آنجایی که سبزه میدان در یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین مناطق شهر تهران قرار داشته و شامل محدوده طرح ترافیک می باشد، بهترین مسیر دسترسی به آن استفاده از مترو می باشد. برای این منظور می توانید در ایستگاه پانزده خرداد از مترو پیاده شده و مسیر شرق را پیش بگیرید و به صورت پیاده خود را به سبزه میدان برسانید. همچنین می توانید در ایستگاه امام خمینی از مترو پیاده شده و با استفاده از ماشین های دودی قدیمی به سمت سبزه میدان راهی شوید.

آدرس سبزه میدان: تهران، خیابان پانزده خرداد

سبزه میدان

ورزشگاه تختی تهران

ورزشگاه تختی تهران به عنوان پنجمین استادیوم بزرگ ایران شناخته شده که جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر را در خود جای می دهد. ورزشگاه تختی در زمان محمدرضا پهلوی ساخته شد که ابتدا با نام ورزشگاه فرح شناخته می شد و پس از انقلاب نام آن به ورزشگاه تختی تغییر پیدا کرد. ورزشگاه تختی تهران با حدود 100 هکتار مساحت و با وجود مجهز بودن به چندین سالن مختلف، پیست دوچرخه سواری و ورزشگاه سرپوشیده به عنوان دومین مجموعه ورزشی بعد از ورزشگاه آزادی به لحاظ امکانات شناخته می شود. این ورزشگاه با طراحی یکی از مهندسان ایرانی به نام جهانگیر درویشی ساخته شد و شایعاتی نیز در رابطه با طراحی آن وجود داشت. برخی ادعا داشتند که ورزشگاه تختی از ورزشگاه مونیخ آلمان و یا طراحی تاج فرح دیبا تقلید شده است، اما جهانگیر درویش تمام این شایعات را کذب دانست. با توجه به این که ورزشگاه تختی یکی از حرفه ای ترین ورزشگاه ها در جهان تلقی می شود، شباهت به نعل اسب داشته و به عنوان یکی از دیدنی های تهران شناخته شده است. این ورزشگاه در تاریخ 24 تیر سال 1398 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

دسترسی به ورزشگاه تختی تهران

از آنجایی که ورزشگاه تختی در بزرگراه بسیج شمال قرار گرفته است برای دسترسی به آن مسیرهای متعددی پیش روی شماست. برای رسیدن به ورزشگاه تختی می توانید از مترو هم استفاده کنید. ایستگاه مترو میدان بسیج نزدیک ترین ایستگاه مترو به این ورزشگاه بوده و حدود 2 کیلومتر با آن فاصله دارد. اما روش دیگری هم وجود دارد که می توانید با استفاده از اتوبوس در نزدیک ترین ایستگاه که حدود 65 متر با ورزشگاه فاصله دارد خود را به ورزشگاه تختی برسانید.

آدرس ورزشگاه تختی تهران: تهران، بزرگراه بسیج شمال، بزرگراه هجرت، میدان شهید باکری

موزه جنگ (خانه تیمورتاش)

شهر تهران موزه های متعددی را در خود جای داده است و یکی از تخصصی ترین موزه های تهران موزه جنگ نام داشته و با نام خانه تیمورتاش نیز شناخته می شود. قدمت این موزه به دوره قاجار بازمی گردد و در خانه تیمورتاش قرار گرفته است. در معماری موزه جنگ از سبک معماری ایرانی، روسی و هندی استفاده شده است. بدنه اصلی این عمارت در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و در دوره های مختلف تغییراتی در آن صورت گرفته است. با روی کار آمدن رضا شاه پهلوی، عبدالحسین تیمورتاش را به عنوان وزیر دربار معرفی شد و عمارت مذکور را از محتشم بختیاری خرید و در آن سکونت گزید. بعد از آنکه تیمورتاش مورد غضب قرار گرفت و دستور قتل وی صادر شد، رضا شاه پهلوی به این عمارت توجه خاصی داشت. در سال 1395 دانشگاه جنگ از آنجا به محلی دیگر انتقال یافت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری تهران، این عمارت را به عنوان موزه جنگ معرفی کرد و آماده میزبانی از بازدیدکنندگان بود. عمارت تیمورتاش دارای دو طبقه و یک زیرزمین می باشد. نمای بیرونی این بنا آجری بوده و در فضای داخلی از آینه کاری های بسیار زیبایی برای تزئین آن استفاده شده است. در فضای بیرونی عمارت موزه جنگ، فضای سبز وجود دارد که بر زیبایی چشم انداز آن افزوده است.

در بخش هایی از محوطه بیرونی موزه ماشین ها و هوابردهای جنگی قرار گرفته اند. در طبقه اول مجموعه سلاح ها و ابزارهای جنگی که متعلق به دوره های مختلفی همچون صفویه، قاجار و پهلوی می باشند قرار دارند. طبقه دوم نسبت به طبقه اول بسیار زیباتر بوده و سقف آن توسط آیینه کاری های بسیار زیبایی مزین شده است. همچنین سردیس های برخی از شهدای ایرانی از جمله ابراهیم همتی، عباس بابایی و سرلشکر فلاحی وجود دارند. در زیزمین مجموعه آب انباری قدیمی قرار داشته که نورپردازی زیبایی روی آن وجود دارد که باعث جلوه بخشیدن به آن شده است. یکی از جذاب ترین بخش های زیرزمین موزه جنگ، وجود کافه ی کوچکی است که در آن برای بازدیدکنندگان قرر گرفته است. موزه جنگ در خیابان کارگر جنوبی و مقابل مترو میدان حر قرار گرفته است که علاوه بر خودروی شخصی می توانید با استفاده از مترو به موزه دسترسی پیدا کنید. موزه جنگ در تاریخ 25 مهر سال 1383 با شماره 11197 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران شناخته شده است.

ساعت بازدید از موزه جنگ

برای بازدید از موزه جنگ در روزهای دوشنبه از ساعت 14 بعد از ظهر تا 18 عصر دیدن کنید. همچنین این موزه روزهای جمعه از ساعت 9 صبح الی 18 عصر به صورت رایگان آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان می باشد.

آدرس موزه جنگ: تهران، خیابان کارگر جنوبی، میدان پاستور، مقابل مترو میدان حر، دانشگاه جنگ

عمارت عین الدوله

عمارت عین الدوله یکی از جاذبه های تاریخی کمتر شناخته شده ای است که از زمان حکومت پهلوی اول به یادگار مانده است. از آنجایی که در لیست مکان های دیدنی تهران قرار گرفته است، اما امروزه تنها بازدید از محوطه بیرونی آن امکان پذیر می باشد. اما در برنامه ریزی هایی که برای بازسازی و مرمت عمارت عین الدوله چیده بودند، نگارخانه برگ در آن تا به امروز فعالیت می کند. باغ و عمارت عین الدوله مساحتی حدود 11 هراز و 900 متر مربع مساحت داشته که 800 متر مربع از آن زیربنای مجموعه می باشد و در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول ساخته شده است. در زمان های ابتدایی عمر این عمارت، استخر بسیار بزرگی در قسمت میانی باغ قرار داشت که در میان آن جزیره هایی با ابعاد کوچک وجود داشتند. برای عمارت عین الدوله 2 در اصلی در شمال و جنوب و 2 در فرعی در شرق و غرب قرار داده شده است. این عمارت به آیینه کاری و گچبری مزین شده است و در سال 1386 شهرداری تهران اقدام به بازسازی آن کرد و در تاریخ 4 تیر سال 1377 با شماره 2042 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد. برای بازدید از این باغ عمارت عین الدوله می توانید در تمام ایام هفته به جز جمعه ها و ایام تعطیل از ساعت 8 صبح الی 16 بعد از ظهر اقدام نمایید.

دسترسی به عمارت عین الدوله

اگر می خواهید برای دسترسی به عمارت عین الدوله از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنید، بهترین  روش استفاده از مترو می باشد. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این عمارت ایستگاه حسین آباد می باشد که در خط 3 مترو تهران قرار دارد. هنگامی که در این ایستگاه از مترو پیاده می شوید، از تاکسی هایی که به سمت میدان هروی می روند استفاده کنید و هنگامی که به خیابان جمالی رسیدید، پیاده شوید و به سمت عمارت عین الدوله حرکت کنید.

آدرس عمارت عین الدوله: تهران، خیابان پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی

شماره تماس عمارت عین الدوله: 22969741-021

عمارت عین الدوله

قبرستان ابن بابویه

شهرری یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین مناطق تهران بوده که آثار تاریخی و بناهای قدیمی زیادی را در خود جای داده است. قبرستان ابن بابویه یکی از جاهای دیدنی تهران است که در منطقه شهرری قرار دارد. این قبرستان آرامگاه بسیاری از بزرگان و مشاهیر به شمار می رود و به عنوان دومین قبرستان بزرگ در شهر تهران شناخته شده است. قبرستان ابن بابویه در دشت های وسیع ری قرار داشته و حدود 10 هکتار مساحت دارد و قدمت آن به 200 سال گذشته می رسد. برخی از تاریخ شناسان قدمت این قبرستان را متعلق به دوره ساسانی می دانند. محمد بن بابویه که ملقب به شیخ صدوق که یکی از فقها و دانشمندان شیعه بود در این قبرستان به خاک سپرده شده بود و نام این قبرستان الهام گرفته از نام وی می باشد. آرامگاهی که برای شیخ صدوق در قبرستان ابن بابویه ساخته شده بود، به علت حملات گوناگونی که از مغولان گرفته تا تیموریان آسیب های فراوانی شده است. قبرستان ابن بابویه آرامگاه های خصوصی و خانوادگی بزرگی را در خود جای داده و به علت وجود عکس ها و آینه ها و دیگر اشیاء به موزه ای تاریخی تبدیل شده است. این قبرستان در تاریخ 5 دی سال 1375 با شماره 1816 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

زمان بازدید از قبرستان ابن بابویه

بازدیدکنندگان می توانند از ساعت 9 صبح الی 17 بعد از ظهر به بازدید از این قبرستان اقدام نمایند. اما بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتری درمورد کسانی که در این قبرستان به خاک سپرده شده اند، با تورهای تهران گردی به این منطقه بروید.

آدرس قبرستان ابن بابویه: تهران، شهرری، خیابان ابن بابویه

خیابان پانزده خرداد

خیابان پانزده خرداد یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران می باشد که جزء خیابان های شلوغ و پرتردد تهران محسوب می شود. خیابان پانزده خرداد تا زمان پیش از انقلاب با نام خیابان بوذر جمهری شناخته می شد و قسمتی از ارگ ناصری را تشکیل می داد. امروزه این خیابان یکی از شلوغ ترین خیابان های پایتخت می باشد و آن را به پیاده راه تبدیل کرده اند و به صورت سنگ فرش درآمده است. خیابان پانزده خرداد تعدادی از مهمترین جاهای دیدنی تهران را در خود جای داده و همچنان بافت تاریخی و قدیمی خود را حفظ کرده است. از مهترین دیدنی های این خیابان می توان به ساختمان رادیو تهران، ساختمان دادگستری، کاخ گلستان، بازار رضا، خیابان ناصرخسرو، بانک ملی و… اشاره کرد. یکی از جاذبه های دیدنی و تفریحی که در خیابان پانزده خرداد تهران وجود دارد می توان به درشکه هایی اشاره کرد که از چهارراه گلوبندک تا ابتدای خیابان ناصرخسرو گردشگران را جا به جا می کنند.

خیابان پانزده خرداد کجاست

خیابان پانزده خرداد در مرکز پایتخت قرار گرفته که از خیابان وحدت اسلامی شروع شده و تا خیابان ری امتداد پیدا کرده است. بهترین مسیر برای دسترسی به این خیابان استفاده از مترو می باشد. بدین منظور تنها کافی است در ایستگاه پانزده خرداد از مترو پیاده شوید.

آدرس خیابان پانزده خرداد: تهران، از خیابان وحدت اسلامی تا خیابان ری

کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه که یکی از دیدنی های تهران محسوب می شود، در محله نیاوران تهران واقع شده است و برخلاف نمای بیرونی آن که چندان شکوه و عظمت ندارد، اما فضای داخلی آن دارای معماری بسیار زیبا و هنرمندانه ای می باشد. عمارت صاحبقرانیه به دستور ناصرالدین شاه قاجار در سال 1299 هجری شمسی ساخته شد. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی در تمام طول سال برای بازدید از این کاخ روانه می شوند. از کاخ صاحبقرانیه به عنوان لوکیشن بسیاری از فیلم ها و سریال ها نظیر شازده احتجاب، صاحب قرآن، میرزا کوچک خان و… استفاده شده است. این کاخ دارای مساحتی حدود 11 هکتار بوده و قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی بازمی گردد. در آن زمان ها، نیاوران به عنوان یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران بوده و پادشاهان قاجار اقامت های ییلاقی خود را در آن می گذراندند. در زمان های گذشته، پادشاهان را با لفظ صاحبقران می خواندند و معروف ترین پادشاهی را که با نام صاحبقران می شناختند ناصرالدین شاه قاجار بود. از آنجایی که ناصرادلین شاه چندین کاخ در مناطق مختلف تهران داشت، هر چند روز را در یکی از کاخ های خود سپری می کرد. طولانی ترین مدتی که در یکی از کاخ هایش اطراق می کرد، کاخ صاحبقرانیه بود که گاهی اوقات اقامت وی در این کاخ به 2 ماه می کشید و میگفت که اقامت در هیچ کدام از کاخ ها مانند صاحبقرانیه به دلم نمی چسبد. کاخ صاحبقرانیه از دو بخش کاخ بزرگ و اندرون و حرم سرا تشکیل می شد. بعدها بخش حرم سرا به دستور رضاشاه پهلوی مورد تخریب قرار گرفت. مبلمان هایی که در این کاخ وجود دارند، فرح دیبا از فرانسه خریداری کرده بود. لوسترهای کاخ نیز ساخت کشور چکسلواکی بوده و تمام ظروف نیز ساخت کارخانه روزنتال آلمان بود. تمام این دکوراسیون توسط فرح دیبا و روی کار آمدن محمدرضا پهلوی صورت پذیرفت. همچنین در میان سال های 1346 تا 1357 محمدرض شاه پهلوی از این کاخ به عنوان محل کا، اقامت و اتراحت خود استفاده می کرد. برای بازدید از این کاخ در نیمه اول سال از ساعت 9 صبح الی 19 عصر و در نیمه دوم سال از ساعت 8 صبح الی 17 بعد از ظهر می توانید اقدام نمایید. اما لازم به ذکر است که در حال حاضر بازدید از فضای داخلی کاخ امکان پذیر نمی باشد. کاخ صاحبقرانیه در تاریخ 11 بهمن سال 1334 با شماره 419 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

مسیر دسترسی به کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه در منطقه ای از تهران قرار گرفته است که می توانید علاوه بر خودروی شخصی با استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز خود را به آن برسانید. برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه تجریش از مترو پیاده شده و از میدان تجریش تاکسی هایی که به سمت نیاوران می روند را سوار شده و خود را به این عمارت زیبا و دیدنی برسانید.

آدرس کاخ صاحبقرانیه: تهران، میدان باهنر یا همان نیاوران سابق

موزه جواهرات ملی

اگر به بازدید از موزه های پر زرق و برق و مملو از گنجینه های گران بها علاقه دارید، بازدید از موزه جواهرات ملی را فراموش نکنید. موزه جواهرات ملی درواقع موزه ای است که در آن الماس کوه نور و دریای نور نگهداری می شود. اما در حال حاضر الماس کوه نور برروی تاج ملکه انگلستان قرار دارد. این موزه جزء یکی از معروف ترین و جذاب ترین جاهای دیدنی تهران به شمار می رود و بسیاری از جواهرات سلطنتی و با ارزش را در خود جای داده است. جواهرات و گنیجنه های نفیسسی که امروزه در این موزه مشاهده می کنیم، همگی از دوره های مختلف تاریخ ایران به جای مانده اند و از آنجا که تا پیش از دوران حکومت صفوی قدامی جهت جمع آوری و نگهداری از جواهرات ارزشمند صورت نمی گرفت، قدمت آن ها به دوره حکومت صفوی بازمی گردد. تمام جواهرات سلطنتی و ارزشمند در زمان قاجار در کاخ گلستان نگهداری می شد و با روی کار آمدن حکومت پهلوی به زیرزمین کاخ مرمر منتقل شدند. این موزه در سال 1334 ساخته شد و همزمان با تاسیس بانک مرکزی ایران در سال 1339 افتتاح شد تحت اختیار بانک قرار گرفت. از مهمترین جواهرات ارزشمندی که در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود می توان به کره جواهر نشان، جقه نادری، الماس دریای نور، تاج کیانی، تخت نادری و تخت طاووس اشاره کرد. یکی از برنامه هایی که برای موزه مذکور در نظر گرفته شده این است که از زیرزمین ساختمان بانک مرکزی ایران به اراضی عباس آباد با فضایی امن تر و ضریب امنیتی بالاتری انتقال داده شود. این بنا در دو طبقه و پلان چند ضلعی طراحی شده و هم اکنون در دست ساخت قرار دارد. موزه نفیس جواهرات ملی ایران در میدان امام خمینی، خیابان فردوسی و مقابل سفارت ترکیه قرار گرفته است و برای دسترسی به آن می توانید از مترو استفاده کنید. در این صورت 3 ایستگاه وجود دارند که نزدیک ترین ایستگاه های مترو به این مکان دیدنی هستند که شامل ایستگاه های امام خمینی، فردوسی و سعدی می باشند. همچنین پس از پیاده شدن از مترو می توانید به صورت پیاده یا با استفاده از تاکسی یا اتوبوس های موجود خود را به موزه جواهرات ملی برسانید.

قیمت بلیط موزه جواهرات ملی

برای بازدید از این موزه بازدیدکنندگان داخلی ملزم به پرداخت 6 هزار تومان و دانش آموزان و دانشجویان نیز با ارائه کارت شناسایی 3 هزار تومان و بازدیدکنندگان خارجی مبلغ 50 هزار تومان بپردازند. همچنین زمان بازدید از این موزه تنها در روزهای شنبه تا سه شنبه و در ساعت 14 بعد از ظهر تا 17 بعد از ظهر امکان پذیر می باشد.

آدرس موزه جواهرات ملی: تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، نبش کوچه بانک مرکزی

1 دیدگاه در “جاهای دیدنی تهران

  1. Mohamad گفت:

    ما با دوستامون همیشه میریم باغ فردوس، به نظر من از بین همه جاهای دیدنی تهران خفن تره. البته توچال هم بی نظیره مخصوصا تو این فصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *