پارک دانشجو یکی از پارک های قدیمی و شناخته شده در تهران است که در یکی از پر ترددترین مناطق و خیابان های پایتخت واقع شده است. پارک دانشجو از مهمترین پاتوق های دانشجوها و اهالی فرهنگ و هنر می باشد. این پارک از یادگارهای دوران پهلوی بوده و به لحاظ موقعیت مکانی بدین گونه است که از بخش شمال به خیابان انقلاب، از شرق به خیابان ولیعصر و از قسمت غربی به خیابان رازی منتهی می شود. از مهمترین دلایلی که باعث بالا رفتن اهمیت بوستان دانشجو شده است، وجود ساختمان دایره ای شکل تئاتر شهر در بخش ضلع غربی آن می باشد. این پارک از زمان های دیرباز تا به امروز به عنوان یکی از تفرجگاه های جوانان به خصوص دانشجو به شمار می رود. در این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید تا با پارک دانشجو که در قلب پایتخت جای گرفته آشنا شویم.

معرفی پارک دانشجو

در یکی از مهمترین خیابان های تهران، پارکی قدیمی به نام پارک دانشجو قرار گرفته است. این پارک یکی از پارک هایی است که از زمان پهلوی به یادگار مانده و از همین رو در ابتدا نام آن پارک پهلوی بوده و پس از دوران انقلاب نام آن به پارک دانشجو تغییر یافت. این بوستان دارای مساحتی به وسعت 3 هزار و 200 متر مربع می باشد و امکاناتی تفریحی و رفاهی متعددی همچون کتابخانه، سالن تئاتر شهر، زمین بازی برای کودکان، بوفه خوراکی و سرویس بهداشتی قرار داده شده اند. هنگامی که صحبت از بوستان دانشجو به میان می آید، ناخودآگاه ساختمان مدور تئاتر شهر در ذهنمان نقش می بندد. چرا که این ساختمان در نزدیکی همین بوستان قرار گرفته است. هر زمان که به این بوستان بروید، دانشجوها و افراد جوانی را خواهید دید که برای استراحت و یا گذراندن اوقات فراغت به این پارک می روند.

در زمان های گذشته، بوستان دانشجو یکی از تفرجگاه های خانواده های پایتخت نشین و یا گردشگرانی که به تهران سفر می کردند به شمار می رفت. اما رفته رفته و به مرور زمان، حضور خانواده ها در این پارک کمرنگ شد و بیشتر تبدیل به پاتوقی برای جوانان اهل هنر و دانشجویان گردید. همچنین برخی حواشی ها نیز در رابطه با این پارک دهان به دهان چرخید که یکی از اصلی ترین دلایل کمرنگ شدن حضور خانواده در این مکان شد. اما همچنان زیبایی و صفای خود را حفظ نموده که تا به امروز توانسته جوانان و اهل هنر را به سوی خود جذب کند و برخی از رهگذران نیز برای دقایقی استراحت به آن مراجعه کنند. از آنجایی که بوستان دانشجو در یکی از مهمترین و شلوغ ترین خیابان های شهر تهران واقع شده و دانشگاه های متعددی در اطراف آن وجود دارند، یکی از مهمترین پاتوق های دانشجویان دانشگاه های اطراف به شمار می رود.

اگر در بوستان دانشجو در حال قدم زدن باشید، حوض آب نسبتا بزرگی را در بخش میانی بوستان خواهید دید که فواره های زیبای آب داخل آن وجود دارد که باعث صفا بخشیدن به پارک دانشجو شده اند. همچنین در گوشه و کنار بوستان نیمکت هایی برای استراحت قرار داده شده اند که گردشگران می توانند با نشستن بر روی آن ها از زیبایی و حال خوبی که در این پارک در جریان است، لذت ببرند. همچنین در این پارک بوفه های خوراکی وجود دارند که علاوه بر آن ها غرفه های مواد غذایی در کنار آن ها دیده می شوند که آش های محلی را به دست مشتریان می دهند که خوردن آن ها در شب های سرد زمستان بسیار لذت بخش خواهند بود. محوطه باز و گسترده در مقابل بوستان دانشجو و ساختمان مدور تئاتر شهر وجود دارد که از آن برای اجرای نمایش های خیابانی، موسیقی های خیابانی، اجرای نمایش های عروسکی و تعزیه خوانی استفاده می شود که بسیار هم مورد استقبال اهالی فرهنگ و هنر قرار می گیرند.

پارک دانشجو

تاریخچه پارک دانشجو

در زمان های گذشته، محلی که امروزه پارک دانشجو در آن ساخته شده است، تنها زمینی خرابه و محلی برای اسکان زاغه نشینان شهر تهران بوده است. اما پس از مدتی بر اساس تصمیمات سیاسی دولت پهلوی، محل زندگی و اسکان زاغه نشینان به محلی در اطراف و حومه شهر تهران منتقل شد و در پی آن نیز تصمیم بر آن شد که بوستانی را در این محل احداث نمایند تا به یکی از مهمترین مراکز فرهنگی – دانشجویی شهر تهران تبدیل شود. بوستان دانشجو پس 2 سال پس از مطرح شدن این تصمیم ساخته شد و حدود 4 سال پس از ساخت این بوستان نیز ساختمان زیبای تئاتر شهر در جوار بوستان دانشجو ساخته شد. پس از ساخت این ساختمان دیگر حال و هوای منطقه رو به فرهنگی شدن گذاشت.

این بوستان که ابتدا پارک پهلوی نام داشت، پس از انقلاب به نام پارک دانشجو تغییر یافت و امروزه به یکی از جاذبه های دیدنی تهران تبدیل گردیده است. خوب است بدانیم که این بوستان در سال 1346 افتاح گردید و مساحت آن به 3 هزار و 200 متر مربع می رسد. در آن زمان نیز ساختمانی در این پارک قرار داشت که در سال 1309 هجری شمسی ساخته شده بود و با نام مهمان خانه بلدیه یا همان کافه شهرداری شناخته می شد. در این ساختمان گروه های شعبده بازی و سیرک بازی می آمدند و نمایش هایی را اجرا می کردند. از همان زمان های ابتدایی ساخت این بوستان، بوستان دانشجو یکی از مهمترین تفرجگاه های اهالی پایتخت محسوب می شد. بوستان دانشجو در زمان پیش از انقلاب و پس از انقلاب جایگاه ویژه ای در فرهنگ و هنر داشت.

معمار بوستان دانشجو

طراحی پارک دانشجو را معماری حاذق به نام بیژن صفاری در اواسط دهه 40 هجری شمسی انجام داد که همزمان با ساختار کنونی پایتخت بود. بیژن صفاری که در دانشکده هنرهای زیبا به تدریس می پرداخت و یکی از معماران و نقاشان مشهور در دوره خود به شمار می رفت. وی یکی از نزدیکان فرح دیبا بود و بسیاری از فضاهای فرهنگی دوران خود را طراحی نموده بود که تا به امروز باقی مانده اند و از وی به یادگار مانده اند. ساختمان تئاتر شهر که در محوطه بیرونی بوستان دانشجو واقع شده است، در سال 1351 هجری افتتاح گردید و پس از چندی به عنوان یکی از مدرن ترین مراکز نمایشی در ایران شناخته شد.

بیژن صفاری در طراحی این بوستان سعی کرده طراحی اصیل ایرانی را در آن به کار ببرد. از جمله عناصر باغ ایرانی که در این بوستان به کار برده شده حوض آب به همراه فواره های آب، جوی های آب با کاشی های آبی رنگ، درختان بلند قامت و انبوه در دو طرف مسیرهای عبوری داخل پارک و… می باشند. همچنین از طراحی سبک مدرن نیز در طراحی فضای پارک استفاده شده و تا به امروز به عنوان یکی از تفرجگاه های زیبای مرکز شهر تهران شناخته می شود.

پارک دانشجو

امکانات تفریحی و رفاهی پارک دانشجو

از زمان احداث پارک دانشجو تا به امروز حدود 50 سال می گذرد و یکی از فضاهای مورد علاقه هنردوستان و دانشجوها می باشد. این بوستان بسیاری از امکانات تفریحی و رفاهی متعدد را در خود جای داده است. از جمله امکانات تفریحی و رفاهی پارک دانشجو نیمکت هایی برای استراحت، زمین بازی برای کودکان، بوفه های خوراکی، کتابخانه و سرویس بهداشتی می باشند. مساحتی حدود 450 متر مربع برای زمین بازی کودکان در نظر گرفته شده و در بخش جنوب شرقی این بوستان واقع شده است. این زمین بازی با کفپوش مخصوص پوشیده شده و از همین رو اگر کودکان زمین بخورند آسیب جدی نمی بینند. اطراف محوطه بازی کودکان نرده هایی سبز رنگ قرار گرفته که بر زیبایی مجموعه افزوده اند. همچنین محلی برای نشستن در کنار زمین بازی کودکان وجود دارد که برای والدین در نظر گرفته شده و می توانند روی آن ها بنشینند و نظاره گر بازی کودکان خود باشند.

مسیرهای پیاده روی متعددی در این بوستان وجود دارند که افراد می توانند در میان جوی درختان بلند قامت و سرسبز و از میان جوی های آب عبور کنند و قدم بزنند. همچنین نیمکت هایی که برای استراحت در میان بوستان قرار گرفته اند این فرصت را به شما می دهند که روی آن ها بنشینید و به استراحت بپردازید و علاوه بر آن از صدای زیبای جریان آب در جوی آب ها لذت ببرید. حتی هنگامی که در این بوستان در حال پیاده روی هستید، دانشجویانی راخواهید دید که روی نیمکت ها نشسته اند و به مطالعه می پردازند. بدون شک این بوستان می تواند یکی از بهترین مکان ها برای مطالعه باشد. چرا که تماشای آب نماها، جوی های آب و صدای جریان آب داخل آن ها بسیار گوش نواز بوده و مطالعه را دلنشین تر می کنند. یکی از بهترین ویژگی های امکانات رفاهی مجموعه بوستان دانشجو این است که اگر گردشگری نیاز به ویلچر داشته باشد می تواند به دفتر مدیریت مجموعه مراجعه کند.

یکی از بخش های مهم و جدا نشدنی در میان هر گردش و تفریح، مربوط به خوراکی و شکم گردی می باشد. داخل پارک بوفه و غرفه های خوراکی وجود دارند که می توانید از خوراکی های آن ها تهیه کنید. اگر در شب های سرد زمستان به بوستان دانشجو مراجعه کنید، غرفه های سیار آش فروشی را خواهید دید که آش های داغ و لذیذ، لبو و باقالی داغ را به دست مشتریان می دهند و شما نیز با این صحنه مواجه شوید قطعا دلتان می خواهد از آن ها تست کنید. علاوه بر این ها از آنجایی که بوستان دانشجو در یکی از خیابان های قلب تپنده تهران یعنی چهارراه ولیعصر واقع شده و دانشگاه های مختلفی در این منطقه وجود دارند، کافه ها و رستوران های متعددی در اطراف پارک وجود دارند که برخی از آن جزء بهترین رستوران های تهران به شمار می روند و شما نیز می توانید برای صرف میان وعده و یا وعده غذایی لذیذ به آن ها مراجعه کنید.

پارک دانشجو

بخش های مختلف بوستان دانشجو

یکی از بخش های زیبای پارک دانشجو مربوط به استخر نسبتا بزرگی است که در بخش غربی بوستان جای گرفته و نقش مهمی در تلطیف هوای بوستان دارد و برای این بوستان بسیار روح بخش می باشد. وسعت این استخر به 70 متر مربع می رسد و در آن آبنماهایی وجود دارند که بر زیبایی آن افزوده اند. گردشگرانی که به این پارک مراجعه می کنند، با دیدن این استخر آب زیبا ترغیب می شوند در کنار آن عکس های زیبایی بگیرند و یا بسیاری از دانشجویان و اهالی هنر و عکاسی، خود استخر را سوژه عکاسی خود قرار می دهند. در قسمت مرکزی بوستان دو آب نمای مستطیلی شکل وجود دارد که داخل آن نیز فواره هایی در قسمت میانی آن به همراه مجسمه تعدادی کودک دیده می شوند. جوی های آب زیبایی در مسیرهای اصلی و فرعی بوستان وجود دارند که بر زیبایی این پارک افزوده اند و اگر روی نیمکت های مجاور جوی ها به استراحت بنشینید، می توانید از تماشا و شنیدن صدای جریان آب لذت ببرید. بوستان دانشجو به لحاظ پوشش گیاهی نیز غنی بوده و درختانی که در آن قد علم کرده اند شامل درختان کاج، نارون، زیتون، مروارید، چنار و اقاقیا می شوند که فضای داخل پارک را زیبا و فرح بخش کرده اند. از دیگر زیبایی های بوستان دانشجو می توان به گلدان هایی اشاره نمود که در کنار جوی های آب قرار گرفته اند و بر زیبایی محوطه این پارک افزوده اند.

کتابخانه پارک دانشجو

یکی از مهمترین بخش های این بوستان، کتابخانه پارک دانشجو می باشد که بسیار مورد توجه دانشجویان و اهالی مطالعه و کتابخوانی قرار گرفته است. علاوه بر آن که محوطه داخل پارک نیز برای مطالعه بسیار مناسب می باشد، کتابخانه ای که در این مجموعه وجود دارد، برای مطالعه و کتابخوانی پیشنهاد می شود. اگر شما نیز به کتاب خواندن و مطالعه علاقه مندید می توانید در زمان های مشخص به این کتابخانه مراجعه کنید.

ساعت کاری کتابخانه پارک دانشجو

اگر می خواهید به کتابخانه بوستان دانشجو بروید، می توانید در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 صبح الی 19:30 عصر و پنجشنبه ها از ساعت 7:30 صبح الی 13 بعد از ظهر به این مکان مراجعه نمایید. لازم به ذکر است کتابخانه دانشجو در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی، تعطیل می باشد. روزهای زوج سالن مطالعه مختص به بانوان و روزهای فرد نیز مختص به آقایان می باشد. یکی از ویژگی های جالب کتابخانه بوستان دانشجو این است که در روزهای دوشنبه هر هفته از ساعت 16 بعد از ظهر تا 18 عصر جلسات شعرخوانی برگزار می شود و دوست داران شعر و ادبیات می توانند در این جلسات شرکت نمایند. عضویت در این کتابخانه با شرایط خاص به صورت نیم بها و رایگان امکان پذیر می باشد.

پارک دانشجو

پارک دانشجو کجاست و مسیر دسترسی به آن

همانطور که کمی بالاتر گفته شد، بوستان دانشجو در یکی از پر ترددترین مناطق تهران یعنی در تقاطع خیابان ولیعصر و خیابان انقلاب جای گرفته و بدین صورت می باشد که از بخش شمال به خیابان انقلاب، از بخش شرق به خیابان رازی و از بخش غرب نیز به خیابان ولیعصر منتهی می گردد. یکی از راحت ترین و ساده ترین مسیر های دسترسی به این پارک، استفاده از وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو می باشد. برای این منظور می توانید سوار مترو خط کلاهدوز – ارم سبز و یا آزادگان – قائم شوید و در ایستگاه تئاتر شهر از مترو پیاده شده و از درب خروجی اصلی از مترو خارج شوید و به صورت پیاده و تنها با چند قدم به بوستان دانشجو برسید.

مسیر دیگری نیز که برای دسترسی به این بوستان وجود دارد استفاده از اتوبوس های بی آر تی خط تجریش – راه آهن و یا تهرانپارس – آزادی شوید. از آنجایی که این پارک در مرکز شهر تهران و یکی از خیابان های شلوغ و پر ترافیک قرار گرفته، بهترین روش دسترسی به آن استفاده از وسایل نقلیه عمومی می باشد. حتی می توانید در صورت تمایل از تاکسی ها و یا اتوبوس هایی که از چهارراه ولیعصر عبور می کنند نیز استفاده کنید و در چهارراه ولیعصر پیاده شوید و خود را به پارک دانشجو برسانید.

آدرس پارک دانشجو: تهران، چهارراه ولیعصر، خیابان انقلاب اسلامی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.