پارک هنرمندان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

پارک هنرمندان یا پارک ایرانشهر یکی از پارک های زیبای شهر تهران است که در خیابان طالقانی واقع شده است. پارک ایرانشهر یکی از معروف ترین پاتوق های اهالی هنر و هنردوستان به شمار می رود و قدمت آن به دوره قاجار بازمی گردد. در گوشه و کنار و در هر محله ای از تهران پارک های بزرگ و کوچک سرسبزی وجود دارند که به عنوان یکی از تفرجگاه های مردم شمرده می شوند و افراد زیادی هستند که برای گذراندن اوقات فراغت خود به سراغ آن می روند و در آن ها به استراحت و تفریح می پردازند. شاید نام پارک هنرمندان به گوشتان خورده باشد و یا به سراغ آن رفته باشید و در آن گروه های هنری و اهالی هنر را دیده باشید. از آنجایی که این پارک پاتوقی برای بازیگران تئاتر، هنرمندان و دوست داران هنر می باشد، کمی حال و هوای آن با دیگر پارک ها و بوستان های سطح شهر متفاوت است. در ادامه این مطلب قصد داریم با پارک ایرانشهر که در حوالی خیابان کریم خان تهران جای گرفته است، بیشتر آشنا شویم، پس با لوکس ویلا همراه باشید.

آشنایی با پارک هنرمندان

پارک هنرمندان که با نام پارک ایرانشهر نیز شناخته می شود، با آن فضای دوست داشتنی و صمیمی که برای آن طراحی شده، به یکی از معروف ترین پاتوق های هنرمندان و اهالی هنر تبدیل شده است. پیاده روی، استراحت، تفریح و… در پارک ایرانشهر حال و هوایی متمایز از دیگر پارک ها دارد. هر زمانی که به این پارک مراجعه کنید، هنرمندان و هنردوستانی را خواهید دید، به واسطه ساختمانی که در میان این پارک قرار دارد، بسیار به آن مراجعه می کنند. پارک ایرانشهر با دیگر پارک های سطح شهر بسیار متفاوت بوده و رنگ و بوی دیگری دارد. اگر در زمان هایی که بازیگران تئاتر در این مجموعه اجرا داشته باشند، جمع زیادی از هنرمندان را خواهید دید که به پارک مراجعه می کنند و حس متفاوتی را برای آن رقم می زنند.

تعدادی سالن نمایش و نگارخانه در نزدیکی پارک ایرانشهر قرار گرفته و ساختمان دیگری که در وسط پارک واقع شده با نام خانه هنرمندان و تماشاخانه ایران شناخته می شود. در ساختمان خانه هنرمندان همه روزه برنامه های فرهنگی متنوع و تئاترهای مختلفی اجرا می شدند و به همین جهت جمعیت زیادی از هنرمندان را در این پارک شاهد بودیم. اما با شیوع بیماری کرونا، این برنامه ها متوقف شدند و از جمعیت هنرمندان و هنردوستان در این پارک کاسته شد. از بخش های مختلفی که در این بوستان وجود دارند می توان به زمین های بازی و ورزش، کافه های متعدد و زمین چمن اشاره نمود که فضایی دوست داشتنی را برای پارک هنرمندان ایجاد کرده اند. این پارک به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر تهران شناخته می شود و اصلی ترین دلیل آن، وجود خانه هنرمندان در آن می باشد.

پارک ایرانشهر متمایز از دیگر پارک ها بوده و از فضای هنری و فرهنگی برخوردار است. اما این بدان معنا نیست که امکانات تفریحی و رفاهی دیگر پارک ها در آن وجود نداشته باشد. مجسمه های متعددی نیز در بسیاری از نقاط پارک قرار دارند که به زیبایی این پارک کمک کرده اند. پارک ایرانشهر در منطقه 6 تهران و در محله طالقانی قرار گرفته که از شمال به خیابان بهشهر، از شرق به خیابان عصام ترابی، از غرب به خیابان ایرانشهر و از جنوب به کوچه علیرضا برفروشان منتهی می شود.

پارک هنرمندان

تاریخچه پارک هنرمندان

اگر نگاهی به تاریخ ایران بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که تا قبل از سال 1376 خبری از پارک هنرمندان یا همان پارک ایرانشهر نبوده و در محل آن، باغی قرار داشته که متعلق به یکی از شاهزاده های قاجاری بود. در زمان جنگ جهانی دوم نیز از آن به عنوان محلی برای انبار تسلیحات متفقین استفاده می شد. تعدادی ساختمان در آن ساخته شد و اسلحه و ابزارهای نظامی را در آن ها نگهداری می کردند. بناهایی که در این بوستان قرار داشتند، از معماری جنگی بهره برده بودند. پس از آن که متفقین ایران را ترک کردند، این باغ در اختیار نیروی های نظامی بود تا آن که شهرداری تهران در سال 1375 این باغ را به تملک خود درآورد. سپس تصمیم گرفت این باغ را به پارکی تبدیل کند. به همین جهت بناهای اضافی که در اطراف باغ بودند را تخریب نمود و آن را با هدف باغ هنر، تبدیل به پارکی زیبا برای اهالی هنر نمود و امروزه بسیاری از هنرمندان و هنردوستان به سمت آن می روند.

مساحت پارک هنرمندان

شاید تصور کنید که پارک ایرانشهر پارکی کوچک در یکی از محله های تهران است. اما باید بگوییم که بر خلاف تصور بسیاری از مردم، پارک ایرانشهر دارای مساحتی بالغ بر 6 هزار هکتار می باشد. سبک معماری و طراحی این پارک نسبت به دیگر پارک ها متفاوت بوده و معماری آن توسط یک معمار آلمانی انجام پذرفته است. به همین جهت در زمره پارک هایی که با مدل سازی منظم و هندسی ساخته شده اند، به شمار آورد.

پارک هنرمندان

امکانات تفریحی و رفاهی پارک ایرانشهر

پارک هنرمندان که از معروف ترین مکان های دیدنی تهران به شمار می رود نیز همانند دیگر پارک های شهر تهران از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار است و توانسته به یکی از تفرجگاه های گردشگران تبدیل شود. امکانات این پارک تنها به جاذبه های فرهنگی و هنری آن محدود نمی گردد. یکی از اصلی ترین امکانات پارک ایرانشهر داشتن مسیرهای مناسب پیاده روی می باشد. همچنین هنگام پیاده روی و قدم زدن از کنار آب نماها و استخر آن عبور می کنید و روحتان را طراوت می بخشند. تمام سطح این پارک سنگ فرش شده و به همین جهت برای ورزش و پیاده روی بسیار مناسب است و هیچگونه ناهمواری در سطح آن وجود ندارد. از امکانات تفریحی پارک ایرانشهر می توان به وجود زمین های ورزش و فوتبال، وسایل ورزشی همگانی، کافه و رستوران های متعدد و سرویس بهداشتی اشاره نمود.

در نزدیکی های پارک ایرانشهر دانشگاه های مختلفی وجود دارند که دانشجویان آن ها در میان روز و کلاس ها و یا پس از به پایان رسیدن کلاس های درسشان به سراغ این پارک می روند و با گشت و گذار در آن حال و هوایی عوض می کنند. همچنین بسیاری از اهالی منطقه نیز صبح ها برای ورزش های صبگاهی به این پارک می روند و از وسایل ورزشی آن هم استفاده می کنند. نیمکت هایی هم در این پارک همانند سایر پارک ها وجود دارند که گردشگران می توانند روی آن ها بنشینند و در زیر درختان استراحت کنند و از تماشای مناظر اطراف خود لذت ببرند. از درختان بلند قامت و سرسبز می توان به درختان چنار، سدروس، نارون و اقاقیا اشاره کرد که بر زیبایی و سرزندگی پارک فزوده اند.

امکانات ورزشی پارک هنرمندان

همانطور که گفته شد، پارک ایرانشهر علاوه بر مسیرهای مناسب پیاده روی دارای امکانات ورزشی مناسبی است که افراد زیادی برای ورزش به سراغ آن می روند. زمین های فوتبال و بسکتبال یکی از امکانات ورزشی این پارک می باشند که جوانان و نوجوانان زیادی برای ورزش آن ها را انتخاب می کنند و به همراه یکدیگر اوقات فراغت خود را سپری می کنند. زمین اسکیت نیز در میان این پارک قرار دارد که علاقه مندان به این ورزش می توانند برای اسکیت سواری به آن مراجعه کنند. همچنین در گوشه و کنار پارک هنرمندان میز و صندلی های مخصوص بازی شطرنج قرار دارند که تفریحی مناسب برای ورزش فکری می باشد.

پارک هنرمندان

خانه هنرمندان پارک ایرانشهر

پارک ایرانشهر میزبان خانه هنرمندان می باشد که در ضلع جنوبی آن جای گرفته است. در زمان قاجار باغی به نام فیشرآباد که در دوران سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شده است، امروزه ساختمان خانه هنرمندان جای آن را گرفته و در آن مراسم ها و برنامه های فرهنگی و هنری متفاوتی برگزار می شود و یکی از اصلی ترین مقاصد هنرمندان و هنردوستان به شمار می رود. متفقین پس از جنگ جهانی دوم فیشرآباد را به عنوان محلی برای مهمان خانه استفاده می کردند. در ادامه نیز چندین بنای دیگر به این مجموعه اضافه کردند و پس از آن که متفقین از ایران خارج شدند، نیروهای نظامی این باغ را در اختیار گرفتند. در سال 1377 شهرداری تهران این باغ را در اختیار گرفت و پس از بازسازی های انجام گرفته تبدیل به مرکز فرهنگی و هنری شد. سرانجام در سال 1378 این مجموعه با عنوان خانه هنرمندان ایران افتتاح گردید. در این مجموعه فرهنگی و هنری نمایش های فیلم، تئاترهای مختلف، گالری های هنرهای تجسمی، کنسرت های موسیقی و فروش محصولات هنری و صنایع دستی برگزار می شوند.

کتابخانه پارک هنرمندان

از امکانات رفاهی پارک ایرانشهر می توان به کتابخانه آن اشاره نمود که با عنوان نخستین کتابخانه تخصصی هنر در تهران شهرت یافته است و در بخش بالکن شرقی خانه هنرمندان قرار گرفته است. در این کتابخانه مجموعه ای از هزاران جلد کتاب با ارزش و آثار هنری چند رسانه ای نگهداری می شود.

تماشاخانه ایرانشهر

پارک ایرانشهر میزبان دوست داران نمایش های زنده می باشد که در تماشاخانه ایرانشهر برگزار می شوند. این تماشاخانه در بخش شرقی پارک قرار گرفته و چندین سالن در آن قرار دارند. همچنین محصولاتی مانند صنایع دستی در قسمتی از مجموعه به فروش می رسد.

پارک هنرمندان

سینمای پارک ایرانشهر

شاید تا کنون خبر نداشته باشید که سینمایی با عنوان سینما تک در خانه هنرمندان پارک ایرانشهر وجود دارد. سینمای پارک ایرانشهر به واسطه امکانات و تجهیزات مناسبی که برای اکران فیلم در آن وجود دارد، در میان سینماهای خوب شهر تهران جای گرفته است.

سرای محله ایرانشهر

یکی دیگر از بخش های پارک هنرمندان، با عنوان سرای محله ایرانشهر شناخته می شود که در آن آموزش هنرهای رزمی نظیر دوره های آموزشی اسکریما، کونگ فو و دفاع شخصی وجود دارد. علاقه مندان می توانند به صورت خصوصی و یا عمومی در ایت دوره های که تحت نظارت حمید عسگری برگزار می شوند، شرکت نمایند.

کافه ها و رستوران های پارک هنرمندان

یکی از اصلی ترین امکانات تفریحی و رفاهی که در پارک ایرانشهر وجود دارد، چندین کافه و رستوران متنوع می باشند که توانسته اند تمام افراد را با هر سلیقه ای که باشند، راضی نگهدارند. هنگامی که برای گشت و گذار به پارک ایرانشهر می روید، شاید در این میان هوس کنید غذا، میان وعده و یا نوشیدنی خوش مزه و دلچسبی را میل کنید. یکی از رستوران هایی که در این پارک وجود دارد انواع غذاهای لذیذ و خوشمزه را در اختیار گیاهخواران قرار می دهد. این رستوران در طرف راست خانه هنرمندان قرار گرفته است.

همچنین از نکات جالبی که در رابطه با این رستوران وجود دارد این است که غرفه ای کوچک در کنار آن قرار دارد و در آن مواد خوراکی برای گیاهخواران را به فروش می رساند. رستورانی ایتالیایی در قسمت پشت بام خانه هنرمندان وجود دارد که می توانید برای میل کردن وعده غذایی لذت بخش به آن مراجعه کنید. علاوه بر کافه و رستوران هایی که در پارک هنرمندان وجود دارند، غرفه خوراکی در بخش ورودی پارک قرار گرفته که در آن سمبوسه های خانگی لذیذ و دلچسبی به فروش می رسند. لذا با این همه تنوع در شکم گردی مجموعه، می توانید گشت و گذاری دلپذیر در پارک ایرانشهر داشته باشید.

پارک هنرمندان کجاست و مسیر دسترسی به آن

پارک هنرمندان یا همان پارک ایرانشهر در خیابان ایرانشهر تهران واقع شده است و دارای مسیرهای دسترسی متعددی می باشد. اگر برای رسیدن به این پارک می خواهید از مترو استفاده کنید، باید سوار خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه طالقانی از مترو خارج شوید. پس از آن که از مترو خارج شدید، در خیابان طالقانی به صورت پیاده به سمت غرب حرکت کنید. در نهایت به خیابان فرصت شمالی خواهید رسید که پارک ایرانشهر در آن قرار دارد. همچنین اگر با خودروی شخصی خود به این پارک می روید، بهتر است از قبل بدانید که جای پارک در این منطقه کمی دشوار پیدا می شود. اتوبوس های خط میدان خراسان – میدان انقلاب و اتوبوس های خط میدان قدس – پیچ شمیران نیز از خیابان طالقانی عبور می کنند و می توانید با استفاده از آن ها نیز خود را به این پارک برسانید.
آدرس پارک هنرمندان: تهران، خیابان طالقانی، خیابان ایرانشهر
شماره تماس پارک هنرمندان: 88826525-021

پارک هنرمندان

راهنما سایت

آدرس

تهران، خیابان طالقانی، خیابان ایرانشهر

شماره تماس
هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه