پارک لویزان یکی از پارک های جنگلی شهر تهران است که به عنوان تفرجگاهی خوش آب و هوا و زیبا در پایتخت شناخته می شود. یکی از مهم ترین نقش پارک ها در میان شهرها، تلطف هوا و کم کردن میزان آلودگی شهری می باشد. شهر تهران نیز پارک های متعددی را در تمام نقاط خود جای داده است که می توانند یکی از بهترین تفرجگاه ها برای گذراندن اوقات فراغت به شمار روند. پارک جنگلی لویزان که با نام پارک جنگلی شیان نیز شناخته می شود، در ارتفاعات بالاتری از سطح شهر تهران واقع شده و همین امر مهمترین دلیل برای داشتن آب و هوای مطلوب آن می باشد. همچنین دارای چشم انداز بسیار زیبایی به شهر تهران بوده و اگر آخر هفته ها و یا ایام تعطیل به این پارک بروید، جمعیت زیادی از گردشگران را در این منطقه خواهید دید که به همراه خانواده و یا دوستان خود به پارک جنگلی لویزان آمده اند و به تفریح و استراحت می پردازند. وجود این پارک جنگلی در میان منطقه لویزان، باعث سرسبزی و خوش آب و هواتر شدن این منطقه شده است. در این مطلب لوکس ویلا قصد دارد شما را با پارک جنگلی لویزان بیشتر آشنا کند.

معرفی پارک لویزان

اگر در شهر تهران زندگی می کنید و به دنبال مقصد گردشگری در طبیعت هستید و نمی خواهید که از تهران خارج شوید، پارک لویزان می تواند گزینه بسیار مناسبی برای طبیعت گردی شما به شمار رود. پارک جنگلی لویزان در منطقه ای مرتفع تر از سطح شهر تهران واقع شده و از همین رو دارای آب و هوایی بسیار دلنشین و مطلوب می باشد. پارک لویزان را با نام های دیگری همچون پارک جنگلی لویزان، پارک جنگلی شیان و یا پارک جنگلی شیان لویزان نیز می شناسند. پس اگر یکی از این نام ها به گوشتان خورد، تعجب نکنید، همگی آن ها نام یک پارک می باشند. این پارک جنگلی و سرسبز در سال 1342 یعنی درست در زمان حکومت پهلوی دوم احداث گردید و هدف اصلی از ساخت آن جلوگیری از گسترش بافت شهری بود و وسعت آن به 1100 هکتار می رسد. از همین رو به عنوان یکی از بزرگترین پارک های سطح شهر تهران شناخته می شود.

پارک جنگلی لویزان درست همانجایی است که می توانید در میان فضای سبز و دلپذیر و در زیر سایه سار درختان بلند قامت آن بساط پیک نیک را فراهم کنید و ساعاتی را به استراحتی حسابی بپردازید. با قدم زدن در میان پارک جنگلی لویزان هوای تازه، مطلوب، خنک و دلپذیر را استنشاق می کنید و روحتان سرشار از تازگی و آرامش خواهد شد. اگر آخر هفته ها و یا ایام تعطیل سری به این پارک جنگلی بزنید، جمعیت زیادی از گردشگران را خواهید دید که برای گذراندن اوقات فراغت و لذت بردن از طبیعت پاک، به این پارک جنگلی آمده اند. اگر اهل جنگل نوردی هستید، پارک لویزان می تواند یکی از بهترین مقاصد جنگل نوردی به شمار رود، اما پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید در پارک جنگلی لویزان جنگل نوردی کنید، ساعات روشنایی روز را برای این کار انتخاب نمایید. این پارک جنگلی می تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری در تهران باشد و با قدم زدن در آن، جانی تازه کنید. پارک جنگلی لویزان می تواند بهترین جایی باشد که بساط کباب و منقل را به راه بیاندازید و چای زغالی را فراموش نکنید.

جنگل های انبوه و سرسبز لویزان از سمت شرق خود به پارک جنگلی یاس فاطمی و از سمت غرب نیز به پارک جنگلی شیان منتهی می شوند. هنگامی که در بخش پارک شیان و ارتفاعات آن قرار بگیرید، می توانید چشم انداز بسیار زیبایی از شهر تهران را نظاره گر باشید. از آنجایی که این منطقه در نقطه مرتفعی از تهران قرار دارد و منطقه ای جنگلی می باشد، آب و هوایی بسیار دلنشین و تمیز دارد و می توانید با استشمام هوای پاک در این منطقه روحتان را جلا ببخشید. اگر به دنبال نقطه ای مرتفع در پایتخت هستید، می توانید به این منطقه بروید و از ارتفاعات به تماشای شهر تهران بنشینید و از منظره آن لذت ببرید. پوشش گیاهی این بوستان جنگلی از درختان بلند قامت و سرسبزی همچون انواع مختلفی از سرو، کاج، زبان گنجشک، چنار، اقاقیا، مو و توت تشکیل شده و منطقه ای پوشیده از سرسبزی را پدید آورده اند. اگر در روز طبیعت به این پارک جنگلی مراجعه کنید، شاهد جمعیت فراوانی از گردشگران خواهید بود که برای گذراندن اقات فراغت خود و لذت بردن از طبیعت، به این پارک جنگلی آمده اند.

پارک لویزان

تاریخچه پارک لویزان

قدمت پارک لویزان به دوره حکومت پهلوی می رسد که در سال 1342 از آن به منظور جلوگیری از گسترش بافت شهری و کاهش آلودگی های شهری بهره برداری نمودند. مدیریت این بوستان جنگلی تا تاریخ 20 آبان سال 1369 به عهده سازمان منابع طبیعی بود. این پارک جنگلی تا به امروز به عنوان یکی از زیباترین و بهترین پارک های جنگلی شهر تهران شناخته می شود.

باغ پرندگان پارک لویزان

اگر از زیبایی ها و امکانات تفریحی پارک جنگلی لویزان بخواهیم صحبت کنیم، ابتدا به سراغ باغ پرندگان پارک لویزان می رویم. این باغ پرندگان در بخش نیمه شرقی پارک قرار گرفته و مساحت آن به 23 هکتار می رسد. باغ پرندگان پارک جنگلی لویزان از طراحی و معماری بسیار زیبا و تماشایی بهره برده و سرسبزی و زیبایی آن به قطعه ای از بهشت روی زمین شباهت دارد. مسیرهایی برای پیاده روی در این مجموعه برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که با سنگ فرش مشخص شده اند. آبشارها و برکه های مصنوعی که از آب زلال پر شده اند، از زیبایی های این باغ به شمار می روند. همچنین از امکانات رفاهی این بخش می توان به آلاچیق ها، نیمکت های چوبی و سایه بان هایی اشاره نمود که برای گردشگران در نظر گرفته شده اند. افراد می توانند در میان گشت و گذار در باغ پرندگان و خسته شدن، در آلاچیق ها و یا نیمکت های چوبی بنشینند و خستگی در کنند و از فضای سرسبز و با طراوت اطراف خود لذت ببرند. باغ پرندگان لویزان بالغ بر 6 هزار و 500 پرنده از 55 گونه متنوع را در خود جای داده و از دو بخش دشتچر و آبچر تشکیل شده است.

باغ پرندگان پارک جنگلی لویزان دارای دو فاز بوده که فاز اول آن در سال 1392 بهره برداری شده و با نام دشتچر شناخته می شود. در بخش دشتچر این مجموعه پرندگانی نگهداری می شوند که قادر به پرواز نیستند. فاز دوم مجموعه که با نام آبچر شناخته می شود و پرندگانی که در آن نگهداری می شوند، پرندگانی هستند که توانایی پرواز دارند. از آنجایی که پرندگان این قسمت قادر به پرواز هستند، روی این بخش با تور پوشانده شده تا از مجموعه خارج نشوند. باغ پرندگان لویزان دارای تاییدیه از طرف سازمان محیط زیست می باشد. از همان ابتدا که این باغ پرندگان احداث شد، به تعداد بالغ بر 250 هزار گونه پرنده در آن مسکن دادند. از پرندگان این مجموعه که از نژادها و گونه های مختلفی در این باغ وجود دارند می توان به کبوتر، شاهین، طوطی، فلامینگو، جغد، کرکس، شترمرغ، عقاب و… اشاره نمود. یکی از جالب توجه ترین بخش های این باغ پرندگان، مربوط به کبوترخانه های آن می باشد که در بخش شمال غربی این مجموعه دیده می شود. این کبوترخانه را به سبک دوران صفویه ساخته است و با تماشای آن می توانیم در زمان به گذشته سفر کنیم و یادی از خاطرات کنیم. اگر به دنیای پرندگان علاقه مند هستید، باغ پرندگان پارک جنگلی لویزان می تواند یکی از بهترین محل هایی باشد که می توانید پرندگان زیبا و متنوع را از نزدیک تماشا کنید.

مسیر دسترسی به باغ پرندگان پارک لویزان

اگر تصمیم دارید با وسیله نقلیه عمومی به باغ پرندگان لویزان بروید، یکی از مسیرهای دسترسی به آن بدین گونه است که می توانید ابتدا وارد اتوبان شهید بابایی شرق شوید. سپس از طریق کنار گذر خیابان کوهستان خود را به خیابان کوهستان برسانید و سپس به سمت این باغ پرندگان حرکت کنید.

پارک لویزان

امکانات تفریحی و رفاهی پارک لویزان

پارک جنگلی لویزان که یکی از مهمترین جاذبه های دیدنی تهران می باشد، امکانات رفاهی بسیار مناسبی را در خود جای داده و به یکی از بهترین تفرجگاه های پایتخت نشینان تبدیل کرده است و به واسطه ارتفاعی که دارد، از آب و هوای بسیار دلنشینی بهره می برد. لازم به ذکر است که این پارک جنگلی بهترین امکانات رفاهی را در اختیار گردشگران قرار می دهد تا بتوانند یکی از بهترین خاطرات گردشگری خود را رقم بزنند. در جای جای پارک جنگلی لویزان فضای سرسبز وجود دارد که باعث طراوت این منطقه شده است و همین مهمترین امری است که باعث شده گردشگران در تمام فصول سال به سمت آن بروند تا از آب و هوای دلپذیرش بهره مند شوند. از مهمترین خدمات رفاهی پارک لویزان می توان به کانکس های پلیس اشاره نمود که در تمام نقاط پارک قرار گرفته اند و امنیت را برای گردشگران فراهم می کنند و شما می توانید با خیال راحت در این پارک جنگلی زیبا به گردش و تفریح بپردازید.

اگر بخواهیم در رابطه با امکانات رفاهی این پارک بیشتر بدانیم می توانیم به آلاچیق های متعدد، منقل های کباب پز، نمیکت هایی برای استراحت در سرتاسر پارک، 6 زمین بازی برای کودکان، کافی شاپ ها و رستوران ها، مسجد، سرویس بهداشتی و… اشاره کنیم. اگر به همراه خانواده و یا دوستانتان برای پیک نیک به پارک جنگلی لویزان بروید، می توانید بساط پیک نیک را در یکی از آلاچیق ها برپا کنید و غذای مورد نظر خود مانند جوجه و یا کباب را در منقل های کباب پزی که در تمام نقاط پارک تعبیه شده اند درست کنید و در طبیعت زیبای پارک در کنار عزیزانتان میل کنید. قطعا درست کردن غذایی لذیذ در دل طبیعت بسیار دلچسب تر از خوردن غذا در رستوران و کافه می باشد. از دیگر امکانات تفریحی و رفاهی این پارک جنگلی می توان به زمین بازی کودکان و وسایل ورزشی همگانی اشاره نمود. شهروندانی هستند که در ساعات اولیه صبح برای ورزش صبحگاهی و تندرستی به این مجموعه مراجعه می کنند و علاوه بر پیاده روی در هوای پاک و تمیز بوستان، از وسایل ورزشی همگانی آن استفاده می کنند.

بولینگ شیان

یکی از تفریحات جوان پسندانه بولینگ می باشد که جزء بازی های لاکچری نیز محسوب می شود. یکی از امکانات تفریحی مجموعه پارک جنگلی لویزان، بولینگ شیان می باشد که بسیاری از گردشگران برای بیشتر لذت بردن از گردش خود در پارک لویزان، به سراغ بولینگ شیان می روند که در این مجموعه پارک جنگلی قرار دارد و ساعت ها به بازی و لذت بردن سپری می کنند. بولینگ شیان که از امکانات تفریحی این پارک جنگلی به شمار می رود، امکانات تفریحی و رفاهی دیگری همچون، استخر، سونا، میزهای فوتبال دستی و بیلیارد، ایرهاکی، اسنوکر، کافه، رستوران و… را در خود جای داده و حتی مجهز به سالن اختصاصی برای بازی بانوان نیز می باشد.

پارک لویزان

ورودی های پارک لویزان

از آنجایی که پارک لویزان پارکی جنگلی و بسیار وسیع است، چندین ورودی برای آن تعبیه شده است تا گردشگران از هرکدام که بخواهند برای ورودشان به این پارک استفاده کنند. اما در حال حاضر تنها دو ورودی از آن ها قابل استفاده می باشند. یکی از ورودی ها که به عنوان ورودی اصلی شناخته می شود، در ابتدای بزرگراه شهید همت و انتهای اتوبان شهید بابایی قرار گرفته است و شما اگر برای ورودتان به این پارک جنگلی از این درب استفاده کنید، مسیری پر پیچ و خم، سرسبز و مملو از درختان انبوه و سرسبز بر سر راهتان قرار دارد که می بایست از میان آن ها عبور کنید. دومین ورودی که همچنان می توان از آن برای ورود به پارک استفاده کرد، دربی است که به ده لویزان راه دارد. این ورودی در جایی قرار دارد که اگر از آن برای ورود به پارک جنگلی لویزان استفاده کنید، غرق زیبایی های آن خواهید شد. همچنین باید گفت که بسیار زیباتر و سرسبز تر از مسیر ورودی قبلی است که با آن آشنا شدیم. اما به طور کلی می توان گفت که هر کدام از ورودی ها زیبایی های مخصوص به خود را دارند و شما می توانید با توجه به مسیرتان هر کدام از آن ها که برایتان آسان بود را به عنوان ورودی به پارک جنگلی لویزان انتخاب نمایید.

عکاسی در طبیعت پارک جنگلی لویزان

بدون تردید می توان پارک جنگلی لویزان را به عنوان یکی از بهترین لوکیشن ها برای عکاسی می باشد. از آنجایی که به لحاظ پوشش گیاهی می توان این پارک را غنی دانست دانست و به همین جهت می تواند لوکیشنی بی نظیر برای ثبت عکس هایی ناب به شمار رود. از بهترین فصل هایی که می توانید عکس های بسیار زیبا و به یاد ماندنی را در این پارک به ثبت برسانید، فصل های بهار و پاییز می باشد. همچنین با مراجعه به باغ پرندگان این مجموعه می توانید تصاویر بسیار زیبایی را ثبت کنید.

پارک لویزان

رستوران های پارک لویزان

این بخش از مطلب برای آن دسته از گردشگرانی است که برای خوردن وعده غذایی از پیک نیک در طبیعت صرف نظر می کنند و به دنبال رستورانی هستند که بتوانند در میان گردش در طبیعت زیبای لویزان، لذت بردن خود را از گردش تکمیل کنند و به سراغ آن بروند و غذایی لذیذ و خوش طعم را در رستورانی با کیفیت میل کنند. مگر می شود به گردش و تفریح برویم و از بزرگترین لذت چشم پوشی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با رستوران های پارک لویزان آشنا شویم تا اگر روزی به این بوستان رفتیم به راحتی یکی از گزینه های مورد نظر خود را برای خوردن غذایی خوشمزه انتخاب کنیم.

مجموعه رستوران سنتی شیان

مجموعه رستوران سنتی شیان به عنوان یکی از بهترین و با کیفیت ترین رستوران های پارک لویزان شناخته می شود. این رستوران از دکوراسیون بسیار زیبا و دلنشینی بهره می برد و گردشگران را ترغیب می کند که آن را برای خوردن غذایی خوشمزه انتخاب کنند. این رستوران به واسطه غذاهای خوشمزه و با کیفیتی که در اختیار مشتریان قرار می دهد، در زمره بهترین رستوران های تهران نیز شناخته می شود و به جرات می توان گفت اکثر مشتریان از غذاهای رستوران سنتی شیان رضایت کامل دارند.

آدرس مجموعه رستوران سنتی شیان: تهران، بزرگراه صدر، اتوبان شهید بابایی، خروجی هنگام، پارک جنگلی لویزان

شماره تماس مجموعه رستوران سنتی شیان: 22948061-021

رستوران و تالارپذیرایی شیان

رستوران و تالارپذیرایی شیان یکی از بهترین مکان ها برای برگزاری جشن های عروسی، میهمانی های رسمی و خانوادگی و حتی دوستانه و… می باشد که بسیاری از افراد آن را انتخاب می کنند. تالارپذیرایی شیان دارای ظرفیت 1500 نفر می باشد و می تواند انواع مختلفی از غذاهای خوشمزه و لذیذ را در اختیار مهمانان قرار دهد و موجب جلب رضایت آن ها شود.

آدرس رستوران و تالارپذیرایی شیان: تهران، اتوبان شهید بابایی، خروجی هنگام، ورودی اصلی پارک لویزان

شماره تماس رستوران و تالارپذیرایی شیان: 22948061-021

پارک لویزان

بهترین زمان بازدید از پارک لویزان

پارک جنگلی لویزان در هر فصلی از سال زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد و اگر هر کدام از 4 فصل را برای گردشش خود در این پارک انتخاب کنید، می توانید زیبایی های خاصی را مشاهده کنید. اما اگر به دنبال بهترین زمانی هستید که بتوانید تفریح یک روزه کاملی را در این بوستان جنگلی داشته باشید، می توانید فصل های بهار و تابستان را انتخاب کنید. چرا که در این دو فصل هوای بسیار مطلوبی در پارک حاکم است و خنکی بسیار لذت بخشی را در میان درختان و ارتفاعات این پارک جنگلی احساس خواهید کرد و می توانید چند ساعتی را به دور از شلوغی، گرمای طاقت فرسای تابستان و آلودگی ها سپری کنید. در فصل های پاییز و زمستان نیز پارک جنگلی لویزان زیبایی های خود را دارد و به خصوص در فصل پاییز بسیار تماشایی خواهد بود. اما کمی هوای پارک سرد می شود.

آیا پارک جنگلی لویزان در ایام کرونا باز است؟

پارک جنگلی لویزان در ایام کرونا با رعایت تمام دستورالعمل های بهداشتی باز می باشد. اما پیشنهاد می شود به خصوص در ایام تعطیل پیش از آن که به این مجموعه بروید، از باز بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

پارک جنگلی لویزان کجاست و مسیر دسترسی به آن

پارک جنگلی لویزان در بخش شمال شرق تهران و در منطقه شمیرانات واقع شده است و شما اگر در تهران قرار داشته باشید می توانید به راحتی از طریق اتوبان شهید بابایی خود را به آن برسانید. برای دسترسی به این پارک جنگلی چندین مسیر وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم تا اگر قصد رفتن به آن را دارید، هر کدام از مسیرها که برایتان راحت تر و آسان تر بود را انتخاب کنید.

مسیر دسترسی به پارک لویزان با خودروی شخصی

اگر می خواهید برای رفتن به پارک لویزان از خودروی شخصی استفاده کنید و به سمت آن بروید، ابتدا باید خود را به بزرگراه امام علی برسانید و به سمت شمال حرکت کنید. پس آن که خروجی بزرگراه شهید زین الدین را پشت سر گذاشتید، تابلوی راهنمای شیان را خواهید دید که می بایست وارد آن خروجی شوید. مابقی مسیر را می توانید بر اساس تابلوهای راهنمایی که وجود دارند بروید و خود را به پارک جنگلی لویزان برسانید.

مسیر دسترسی به پارک لویزان با مترو

برای دسترسی به پارک جنگلی لویزان اگر می خواهید از مترو استفاده کنید، می بایست سوار خط آزادگان – قائم شوید و در ایستگاه نوبنیاد از مترو پیاده شوید. پایانه تاکسی در محوطه کنار ایستگاه مترو وجود دارد و می توانید با تاکسی هایی که در آنجا قرار دارند و به سمت این پارک می روند، خود را به پارک جنگلی لویزان برسانید.

مسیر دسترسی به پارک لویزان با اتوبوس

اگر برای دسترسی خود به پارک لویزان استفاده از اتوبوس را انتخاب کرده اید، باید بدانید که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا شما به پارک برسید، اما به دلیل وجود تعدادی ایستگاه اتوبوس در نزدیکی پارک، می توانید راحت تر از مترو خودتان را به این پارک جنگلی برسانید.

آدرس پارک لویزان: تهران، اتوبان شهید بابایی، اتوبان هنگام، بعد از چهارراه استقلال

پارک لویزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.