لواسان

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

لواسان یکی از خوش آب و هواترین شهرهای اطراف تهران است که در شهرستان شمیرانات جای گرفته و به واسطه طبیعت زیبا و آب و هوای دلپذیر و ییلاقی که دارد در میان پایتخت نشینان و مناطق اطراف شهرت پیدا کرده است. همه ما این شهر ییلاقی را به عنوان شهری مرفه نشین و گران قیمت می شناسیم. این شهر زیبا یکی از اصلی ترین شهرهای ییلاقی بوده که به هر نقطه ای از آن قدم بگذارید طبیعتی سرسبز و بی نظیر در انتظار شماست تا به سراغ آن ها بروید و به گردش بپردازید. بسیاری از مواقع پیش می آید که پایتخت نشینان و اهالی شهرهای اطراف برای تعطیلات و استراحت خود به دنبال جاذبه ای در محل زندگی خود هستند تا بتوانند به سراغ آن بروند و به گردش و استراحت در فضایی آرام بپردازند. اگر شما نیز از پایتخت نشینان و یا اهالی شهرهای اطراف هستید و برای آخر هفته یا تعطیلات خود به دنبال جاذبه ای در نزدیکی تهران هستید تا بتوانید تعطیلات خود را در آن سپری کنید، لواسان می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با این شهر ییلاقی و خوش آب و هوا بیشتر آشنا شویم.

لواسان

لواسان کجاست و مسیر دسترسی به آن

لواسان یکی از خوش آب و هواترین شهرهای نزدیک به تهران است که در 11 کیلومتری از شمال شرق تهران قرار دارد. برای رسیدن به این شهری زیبا و ییلاقی می توانید از بزرگراه شهید زین الدین و یا آزادراه شهید بابایی استفاده نمایید. در هر نقطه ای از تهران قرار داشته باشید خود را به یکی از این آزادراه ها استفاده کنید تا وارد جاده لشگرک شوید. این جاده شما را به بلوار امام خمینی که مسیر ابتدایی و ورودی لواسان می باشد.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.82018418677968%2C%2051.624485488021925%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

لواسان

تاریخچه لواسان

لواسان شهری ییلاقی و خوش آب و هوا است که در شهرستان شمیرانات استان تهران و مرکز بخش لواسانات قرار گرفته است. بسیاری از افراد در زبان عامیانه این شهر را به با لفظ لواسون می خوانند. این منطقه زیبا و چشم نواز به صورت یک دره در میان دامنه های جنوبی کوه های البرز جای گرفته و از اصلی ترین دلایل خوش آب و هوا بودن منطقه به شمار می رود. طبیعت سرسبز لواسان جاذبه های طبیعی و دیدنی متعدد و متنوعی را در خود جای داده که باعث شده تا به امروز افراد زیادی آن را به عنوان مقصد گردشگری خود در تمام طول سال انتخاب نمایند.

لواسان از 3 بخش تشکیل شده که با نام های لواسان، دهستان لواسان بزرگ و دهستان لواسان کوچک شناخته می شوند. همچنین روستا و محله های متعددی در آن وجود دارند. این شهر ییلاقی دارای مساحتی حدود 600 کیلومتر مربع بوده که 70 کیلومتر مربع از آن به بخش شهر لواسان اختصاص یافته و مابقی آن نیز در اختیار لواسان کوچک و بزرگ و بخش های کوهستانی و ییلاقی دیگر در این شهر قرار دارد. در زمان های گذشته مناطق دیگری که اطراف این شهر بودند جزء این شهر محسوب می شدند که به مرور زمان از لواسان جدا و به دیگر شهرستان های اطراف ملحق شدند. اما مردم نیز همواره این مناطق را جزء بخش لواسانات به شمار می آورند.

یک شهر به همراه دو دهستان و یک روستا در کنار یکدیگر منطقه لواسانات را تشکیل داده اند و تقسیم بندی مراکز آن ها به شرح زیر می باشد:

 • شهر لواسان: بخش مرکز لواسانات
 • دهستان لواسان بزرگ: روستای لواسان
 • دهستان لواسان کوچک: روستای افجه

در زمان های گذشته، طبرستان مازندران بر قصران حکومت می کرد، اما در تقسیمات کشوری که در زمان های گذشته صورت پذیرفته بود آن را جزء استان تهران به شمار می آوردند. قبل از آن که شهرستانی به نام شمیرانات در تهران تاسیس شود، بخش لواسانات با رودبار قصران، سیاهرود و بومهن به نام بخش افجه در شهرستان تهران شناخته می شدند. نجارکلا نیز به عنوان مرکز آن ها بود. شهرستان شمیرانات نیز در سال 1336 هجری شمسی تاسیس شد و با آن ادغام گردید. پس از چندین سال درست در سال 1355 دولت وقت تصمیم گرفت استان مرکزی به مرکزیت تهران از بین برود و بخش های شمیرانات و ری به تهران افزوده با آن ادغام شدند.

در سال 1366 برای یک بار دیگر نیز طبق جلسه ای که هیئت وزیران برگزار نمودند، شهرستان شمیرانات به عنوان یک شهرستان جدا و مستقل به رسمیت شناخته شد و رودبار قصران، تجریش و لواسانات با آن ادغام گردیدند. جالب است بدانید در حال حاضر، بخش منطقه لواسان بزرگ دارای مساحت کمتری نسبت به لواسان کوچک می باشد. دلیل این تفاوت باز می گردد به زمان های گذشته که مناطقی نظیر جاجرود، رودهن، بومهن به همراه تعدادی روستا و مناطق دیگر جزء لواسان بزرگ محسوب می شدند و پس از مدتی با توجه به تقسیمات کشوری معاصر، تمام آن ها از منطقه لواسان جدا شدند. برخی از آن ها به عنوان منطقه ای مستقل و برخی دیگر نیز به شهرستان هایی همچون تهران و دماوند ملحق شدند. در نهایت خوب است بدانید که شهر لواسان جزء دهستان های لواسان کوچک و لواسان بزرگ نبوده و اگر در هر متنی جمله شهر لواسان کوچک یا شهر گلندوک را مشاهده نمودید، کاملا اشتباه بوده و هیچ وجه اشتراکی با لواسانات ندارد.

شهر لواسان از دو بخش لو به معنای لبه کوه و آسان به معنای بالا آمدن و بلند شدن تشکیل شده و در کل می توان آن را به معنای محل برآمدن خورشید دانست. منطقه لواسان در سال 1349 هجری شمسی به شهر تبدیل گردید و محله هایی که در آن قرار دارد نام خود را از روستاهای آن گرفته اند.

اکنون می خواهیم بدانیم دقیقا لواسان کجاست و چرا در میان تهرانی ها از محبوبیت خاصی برخوردار است؟ این شهر ییلاقی در فاصله 11 کیلومتری از شمال شرق تهران قرار داشته و به عنوان نزدیک ترین شهر ییلاقی نزدیک به تهران شناخته می شود و پایتخت نشینان می توانند در مدت زمان کمتر از نیم ساعت بدون احتساب ترافیک به آن دسترسی پیدا کنند. شما اگر در تهران قرار داشته باشید و قصد سفر به شهر ییلاقی لواسان را داشته باشید، می توانید از مسیرهای مختلفی نظیر اتوبان شهید بابایی، اتوبان ارتش و شمیران استفاده نمایید.

لواسان

ریشه شناسی نام لواسان

در زمان های گذشته و در زمان سلطنت پهلوی دوم، لواسان را با نام فرحناز می شناختند و این نام تنها برای مدت کوتاهی بر روی این شهر ماند و در پی اعتراضات اهالی این شهر نام آن دوباره به لواسان تغییر یافت. شهر لواسان را بدون هیچ پسوند یا پیشوندی می شناسیم و با دهستان لواسان کوچک و دهستان لواسان بزرگ هیچ وجه اشتراکی نداشته، اما برخی آن را با بخش لواسانات و شهر گلندوک اشتباه می گیرند. این نام ها برای لواسان غیر رسمی هستند و برای این شهر کاربردی ندارند. از آنجایی که دهستان لواسان بزرگ یا مرکز آن که روستای لواسان بزرگ می باشد، به عنوان شهر نیستند و برای از بین بردن تشابهات اسمی، پسوند به دنبال آن ها می آید. حتی اگر در زمان های آینده نیز به شهر تبدیل شود، مساحت آن به گونه ای نیست که از شهر لواسان بزرگتر باشد. در برخی از مواقع نام گلندوک را برای این شهر به کار می برند که این مورد نیز اشتباه می باشد. گلندوک یکی از محله های شهر لواسان محسوب می شود. از آنجایی که شهرداری لواسان ابتدا در محله گلندوک تاسیس شده بود، نام آن را به اشتباه برای لواسان به کار می برند.

جمعیت لواسان

بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 هجری شمسی در این شهر صورت پذیرفته، جمعیت آن 18 هزار و 146 نفر بوده که برابر با 6 هزار و 130 خانوار، 9 هزار و 318 نفر مرد و 8 هزار و 828 نفر زن بودند.

موقعیت جغرافیایی لواسان

شهر زیبای لواسان در میان دامنه رشته کوه های البرز واقع شده دارای موقعیت 35.8 درجه عرض شمالی و 51.6 درجه طول شرقی می باشد. میانگین ارتفاعی که از سطح دریا دارد برابر با 1700 متر می باشد. اما در شمالی ترین منطقه این شهر دارای 1850 متر ارتفاع از سطح دریا و در ساحل دریاچه سد لتیان که کمترین ارتفاع آن می باشد به 1600 متر می رسد. این شهر دره بوده که در میان یک سری کوه محاصره شده و بدین گونه است که در بخش شمالی کوه های ورجین، باغده، کند و سینک افجه، از بخش شمال شرق و شرق کوه های ایرا، فیل زمین، لواسان کوه و جاجرود، از بخش غرب کوه های قصران و از بخش جنوب کوه های قوچک، اراکوه، تلو و زینکوه قرار دارند.

شهر لواسان به عنوان مرکز بخش لواسانات شمرده می شود و بخش لواسانات نیز مناطق متعددی شامل می شود. محله هایی که در غرب لواسان قرار دارند شامل محله هایی همچون باغ سرهنگ قریب، لشگرک، چناربن، نوشانی، احمد آباد، اصطلک، ناران، گلندوک، توک مزرعه، باستی، اصطلک پایین، شورکاب، دستگرد، جائیج، کلاک، تیمورآباد، باغ دره، نجار کلا، قاضی آباد، سبو کوچک، سبو بزرگ و ناظم آباد می شوند. پیش از سال 1349 هجری شمسی و پیش از آن که شهرداری لواسان تاسیس شود، باغ ها و مزارع متعددی تمام این محله ها را محاصره کرده بودند. اما پس از مدتی که مهاجرت ها به این شهر افزایش یافت و بناهای متعددی نظیر ساختمان های مسکونی و ویلاهای مختلف در آن ساخته شدند، محله های نامبرده شده و با یکدیگر ادغام شدند و به مساحت این شهر افزوده شد.

لواسان

زبان گفتاری اهالی لواسان

زبان اهالی این شهر ییلاقی و بسیاری از محله های اطراف به گویش لواسانی بوده، اما محله هایی همچون ایرا و وسکاره به زبان مازندرانی صحبت می کنند. تلفیقی از گوش های فارسی و مازندرانی، گویش لواسانی را به وجود آورده اند و به زبان مازندرانی نزدیک تر می باشد. زبان گویش اهالی محله هایی مانند اوشان، فشم، لالان، میگون و لواسان بسیار نزدیک به مازندرانی بوده و آن را نمی توان کاملا تاتی دانست. اهالی لالان به زبانی صحبت می کنند که شباهت بسیاری به گویش اهالی روستاهای زایگان، میگون، امامه، شمشک، آبنیک و گرمابدر می باشد. از آنجایی که منطقه قصران در زمان های گذشته تحت حکومت طبرستان بوده، زبان مازندرانی به زبان تاتی قصران نفوذ پیدا کرده است.

نژاد مردم لواسان

بومیان این شهر و دیگر مناطق لواسانات آریائی و همچون اهالی شهر ری باستان از شاخه نژاد مادها می باشند. در طول زمان در ادامه آن که اقوام گوناگونی به دلایل مختلف همچون تجارت، جنگ، تبعید و… با یونانی ها، سادات هاشمی و بسیاری از دیگر اقوامی که در فلات ایران سکونت داشتند، در ارتباط بودند.

هوشمندسازی لواسان

با توجه به آن که لواسان شهری در نزدیکی تهران بوده، اما به دلیل توجهات زیادی که به آن شده، از امکانات متعددی برخوردار است. از جالب توجه ترین ویژگی های این شهر می توان به هوشمند بودن آن اشاره نمود. شهر لواسان به عنوان اولین شهر هوشمند در ایران و به عنوان 131 امین شهر هوشمند در جهان شناخته می شود. هوشمند بودن این شهر بدین معنی است که حدود 40 دوربین مدار بسته در سطح شهر نصب شده اند و این شهر نیز به سیستم مانیتورینگ مجهز شده است. این دوربین ها نه تنها می توانند سرعت غیرمجاز خودروها را تشخیص دهند، بلکه از ساخت سازهای غیر مجازی که در این شهرصورت می پذیرند، از آن ها نیز جلوگیری به عمل می آیند. از دیگر ویژگی های این شهر که در بخش هوشمند بودن آن قرار می گیرند می توان به سنسورهای کنترل آب و هوا و زلزله اشاره نمود.

آب و هوای لواسان

این شهر که در میان دامنه رشته کوه های البرز واقع شده، آب و هوایی کوهستانی داشته و حدود 90 درصد از آن را منطقه کوهستانی تشکیل داده است. از همین رو آب و هوایی مرطوب و نیمه مرطوب در این شهر حاکم است. همچنین این منطقه ییلاقی بوده و از آب و هوایی بسیار دلپذیر و خنک تر از شهرها برخوردار است. به گونه ای که در فصل های بهار و تابستان نیز هوای این شهر خنک تر از تهران بوده و نسیم های خنک در حال وزش هستند که لذت سفر به این شهر ییلاقی را برایتان دو چندان می کنند. در مقابل نیز زمستان هایی سرد تر داشته و بارش برف در آن دیده می شود.

لواسان

بهترین زمان سفر به لواسان

شهر لواسان دارای آب و هوایی بسیار دلنشین و مطلوب است و هنگامی که در آن قدم می زنید، خبری از دود و دم های شهری و آلودگی ها نبوده و می توانید از گشت و گذار در آن لذت ببرید. این شهر دارای آب و هوا و موقعیت جغرافیایی بسیار مطلوبی است که در تمام طول سال و در چهار فصل سال زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید به این شهر سفر کنید و از گشت و گذار در آن لذت ببرید، فصل های بهار و تابستان می باشند. در این دو فصل خبری از گرمای طاقت فرسای شهرها نبوده و حتی خنکای هوا را می توانید احساس کنید. در فصل های پاییز و زمستان که هوا رو به سرما می رود و این شهر دارای موقعیت کوهستانی بوده، دارای سرمای بیشتری نسبت به تهران می باشد. حتی در زمستان ها بارش برف آن نسبت به تهران بیشتر است. در فصل پاییز هم طبیعت این شهر هزار رنگ شده و بسیار تماشایی و دیدنی می شود. اما اگر به دنبال بهترین زمان سفر به این شهر هستید، می توانید در هر فصلی که بخواهید به این شهر زیبا و خوش آب و هوا سفر کنید. چرا که در هر 4 فصل زیبایی ها و طبیعت دلپذیری دارد.

مکان های مذهبی لواسان

این شهر نیز همانند بسیاری از شهرهای دیگر، مکان های مذهبی مختلفی را در خود جای داده که اهالی این شهر و گردشگران برای راز و نیاز خود به سراغ آن ها می روند. تعداد اماکن مذهبی این شهر ییلاقی به 34 امامزاده می رسد. در این بخش از مطلب می خواهیم با برخی از مکان های مذهبی لواسان آشنا شویم.

امامزاده اسماعیل (ع)

یکی از مکان های مذهبی این شهر که در روستای برگ جهان این شهر واقع شده و افراد زیادی به زیارت آن می روند، امامزاده اسماعیل (ع) می باشد. بنای این امامزاده به صورت مربع بوده و بر روی بام آن گنبدی مخروطی شکل قرار گرفته است. این بنا دارای مساحتی حدود 50 متر می باشد و چندان وسیع نیست. اهالی این شهر برای بر جای آوردن حاجات و عبادات خود به امامزاده اسماعیل می روند و به زیارت آن می پردازند.

امامزاده فضلعلی (ع)

یکی دیگر از اماکن مذهبی شهر لواسان امامزاده فضلعلی (ع) می باشد که در محله ناران این شهر واقع شده است. این امامزاده از قدیمی ترین امامزاده های این شهر بوده قدمت آن مربوط به قرن های 7 و 8 می باشد. امامزاده فضلعلی یکی از امامزاده های این شهر است که به عنوان اثری ملی در سال 1382 هجری شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

لواسان

امامزاده عبدالله جائیج (ع)

یکی از محله هایی که در مرکز این شهر قرار دارد محله جائیج می باشد که یکی دیگر از امامزاده های این شهر را در خود جای داده که امامزاده عبدالله جائیج نام دارد. بنای این امامزاده بسیار ساده و بی آلایش بوده و مردمان زیادی برای حاجت روایی به آن مراجعه می کنند. بنای امامزاده عبدالله جائیج (ع) بنایی شش ضلعی بوده و گنبد مخروطی شکل بر روی آن قرار دارد. این بنا فاقد گلدسته بوده و در محوطه بیرونی مقبره ای وجود دارد که محل دفن سه شهید می باشد.

روستاهای لواسان

همانطور که گفته شد، این شهر منطقه ای ییلاقی و کوهستانی بوده که طبیعت های بسیار زیبایی در آن وجود دارند. یکی از پر طرفدارترین جاذبه های دیدنی لواسان، روستاهای این شهر می باشند که گردشگران زیادی برای گشت و گذار و حتی اقامت به سراغ آن ها می روند. در این بخش از مطلب می خواهیم با برخی از روستاهای لواسان آشنا شویم.

روستای افجه

یکی از زیباترین و معروف ترین روستاهایی که در این شهر وجود دارد، روستای افجه می باشد که از آب و هوایی بسیار مطلوبی برخوردار است. باغ های سرسبز و میوه متعددی در این روستای زیبا وجود دارند که درختان بلند قامتی همچون درختان گیلاس، آلبالو، گردو و… در آن ها دیده می شوند و میوه های خوش طعم و تازه را به بار می نشانند. رودخانه ها و آبشارهای متعددی در روستای افجه وجود دارند که آب مورد نیاز برای زمین های کشاورزی را تامین می کنند. در شمال شرق آن آبشار پسچویک قرار دارد که با نام پسکوهک نیز شناخته می شود و ارتفاع آن به 15 متر می رسد. دشت هویج یکی از جاهای دیدنی لواسان بوده که در روستای افجه واقع شده است. اهالی این روستا معتقدند این دشت محلی برای کشت هویج بوده و به همین دلیل نام دشت هویج را برای آن انتخاب کردند. اگر جزء افرادی هستید که به ورزش و تفریح کوهنوردی علاقه مند هستید، روستای افجه در مسیر صعود به قله هایی همچون یخچال، مهرچال، آتشکده و ساکا قرار گرفته و بهترین انتخاب برای کوهنوردی و گردش می باشد.

روستای لالان

از روستاهای شهر لواسان که در بخش رودبار قصران و شهرستان شمیرانات واقع شده است، روستای لالان یا لالون می باشد. طبیعت روستای لالان به قدری زیبا و روح نواز است که می تواند بهترین گزینه گردشگری برای گردشگران به شمار رود. همچنین جاذبه های گردشگری و دیدنی متنوعی در این طبیعت وجود دارند که می توان به تنگه لالان، رودخانه لالان، آبشار لالان، چشمه آب معدنی تلخاب و… اشاره نمود. اگر به طبیعت گردی و کوهنوردی علاقه مندان هستید، روستای لالان یکی از بهترین گزینه های گردشگری در این شهر برای شما به شمار می آید. همچنین این روستا در مسیر صعود به قله هایی همچون خلنو قرار دارد. از دیگر دیدنی های این روستا آبشار لالان یا آبشار خلنو می باشد که در منطقه رودبار قصران واقع شده و ارتفاع آن به 20 متر می رسد. در روستای لالان که در حال رفتن به آبشار لالان هستید، چشمه ای زیبا را خواهید دید که به نام آبشار تلخاب شناخته می شود و آبی بسیار خنک و گازدار در آب می جوشد، اما طعم آن تلخ و بدمزه است. یکی دیگر از دیدنی های روستای لالان، تونل برفی لالان می باشد که به صورت پلی تشکیل شده از برف با قطری ضخیم می باشد که به صورت طاق درآمده است. این جاذبه یکی از بهترین جاذبه های دیدنی لواسان در فصل تابستان به شمار می رود.

لواسان

روستای برگ جهان

از دیگر روستاهای لواسان روستای برگ جهان می باشد که از توابع دهستان لواسان کوچک در بخش لواسانات به شمار می رود. روستای برگ جهان در میان دامنه های جنوبی رشته کوه البرز واقع شده و از طبیعت بسیار زیبا و خوش آب و هوایی بهره می برد. این روستا در ارتفاع 2 هزار و 26 متری از سطح دریا قرار داشته که همین باعث شده آب و هوایی بسیار مطلوب و خنک در فصل های بهار و تابستان و آب و هوایی سرد در فصل های پاییز و زمستان داشته باشد. اغلب خانه های روستایی که در برگ جهان وجود دارند از مصالحی همچون گل، سنگ، خشت و چوب ساخته شده اند. اغلب اهالی این روستا به شغل های دامداری، زراعت و باغداری مشغول هستند و از طریق آن ها امرار معاش می کنند. وجود سفال های قدیمی که از لایه های زیرین این روستا به دست آمده اند، نشان از آن دارند که روستای برگ جهان از روستاهای قدیمی این شهر به شمار می رود. از دیدنی هایی که در روستای برگ جهان وجود دارند می توان به غار خمیره، تکیه سرده برگ جهان، قلعه دختر و تنگل خانه اشاره نمود.

آدرس روستای برگ جهان: تهران، 13 کیلومتری لواسان

روستای ناران

روستای ناران از دیگر روستاهای زیبایی است که در شهر لواسان قرار دارد و از قدیمی ترین روستاها و محله های این شهر به شمار می رود. از آنجایی که این روستا قدیمی بوده و از قدمت بالایی برخوردار است و قدمت آن را می توان از وجود آثار و بناهایی که در آن وجود دارند و قدمت آن ها به زمان ساسانیان و هخامنشیان می رسد دریافت. روستای ناران یکی از آن دسته روستاهایی است که گردشگران زیادی در سفر به این شهر به آن نیز مراجعه می کنند تا از طبیعت آن نیز بهره مند شوند. از دیدنی هایی که در این روستا وجود دارد، آبشار ناران می باشد که ارتفاعی مابین 10 تا 15 متر دارد و بهترین زمانی که می توانید به سراغ آن بروید، فصل بهار می باشد که به دلیل بارش های بهاری بر میزان آب آن افزوده می شود. در بخش پایین این آبشار حوضچه ای وجود دارد که در فصل تابستان می توان از آبتنی در آن لذت برد.

غذاهای محلی لواسان

لواسان نیز همانند بسیاری دیگر از شهرها و روستاهای ایران دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد که به موارد مختلفی اختصاص می یابند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد لواسان، غذاهای محلی آن می باشند که در انواع مختلف بوده و از طعم و عطر خوبی برخوردارند. غذاهای محلی لواسان عبارتند از:

 • اشکنه اسفناج
 • کته را
 • سرگنجشکی

محله های شهری لواسان

 • احمدآباد
 • اصطلک (عسلک)
 • توک مزرعه
 • باستی (شهرک باستی)
 • دستگرد
 • اصطلک پایین (کشفیا)
 • شورکاب
 • نجارکلا
 • چناربن
 • جائیج (جاج)
 • لشگرک
 • ناران (نارون)
 • باغ سرهنگ قریب
 • گلندوک (گلهم دو رودک)
 • سبو کوچک (سب کوچیک)
 • سبو بزرگ (سب بزرگ)
 • قاضی آباد (قاضی با)
 • باغ دره
 • تیمورآباد
 • کلاک
 • ناظم آباد

بهترین رستوران های لواسان

شاید در میان مشغله ها و خستگی های زندگی و کاری بخواهیم برای یک الی چند روز از شهر و محل زندگی خود کمی فاصله بگیریم و دل به طبیعت های نزدیک محل زندگی خود بسپاریم تا بتوانیم از زندگی خود لذت ببریم. در این میان اگر این شهر را انتخاب کردید و به سراغ آن رفتید، یکی از بهترین مواردی که می توانید از آن لذت ببرید، خوردن غذایی خوشمزه و لذیذ در میان گشت و گذار و تفریح می باشد. در این میان برخی از گردشگران ترجیح می دهند برای صرف وعده غذایی خود به یکی از بهترین رستوران های این شهر مراجعه کنند و غذای مورد علاقه خود را سفارش دهند. در ادامه این بخش به معرفی برخی از بهترین رستوران های لواسان می پردازیم.

رستوران مهر میترا

یکی از رستوران هایی که در این شهر وجود دارد و رستوران مهر میترا نام دارد که مدیریت آن به عهده یک بانو به نام میترا به همراه فرزندانش می باشد. این رستوران از دکوراسیونی بسیار زیبا و خاص بهره می برد و تمام دیوارها به همراه میز و صندلی های آن به رنگ سفید می باشند. تمام غذاهای این رستوران گیاهی بوده و مخصوص گیاهخواران می باشد. شاید در منوی رستوران چشمتان به غذاهایی مانند کوبیده بیوفتد که باید بدانید این کوبیده نیز از گوشت تهیه نشده و از سبزیجات و سویا تهیه شده است. همچنین کیفیت غذاهای رستوران مهر میترا بالا بوده و همچنین در مقابل هم از قیمت های مناسبی برخوردارند.

آدرس رستوران مهر میترا: شهر لواسان، بلوار باستی، جنب بانک شهر

لواسان

دیزی سنگی لواسان

هوای مطلوب این شهر ییلاقی یک غذای لذیذ و خوش طعم ایرانی و سنتی می طلبد. گوشه ای دنج و با صفا در این شهر زیبا به رستورانی سنتی اختصاص یافته که دیزی های بسیار خوشمزه و لذیذی را به دست مشتریان می دهد. اگر هوس یک غذای سنتی را داشتید و کیفیت غذا نیز برایتان مهم بود، دیزی سنگی لواسان را فراموش نکنید. همچنین این رستوران سنتی انواع دوغ های محلی را در منوی غذای خود دارد که می توانید در کنار غذایتان از آن ها سفارش دهید و میل کنید.

آدرس رستوران دیزی سنگی: لواسان، بلوار امام خمینی، خیابان احمد آباد، پلاک 1167

رستوران سنتی ترمه

یکی از انواع رستوران هایی که در این شهر وجود دارند و از طرفداران زیادی برخوردارند، رستوران های سنتی می باشند. یکی از رستوران های سنتی این شهر که در اغلب مواقع شلوغ است، رستوران سنتی ترمه می باشد. این رستوران دارای محیطی بسیار دنج دلنشین بوده و مشتریان می توانند برای صرف غذا به آلاچیق های آن مراجعه کنند. این آلاچیق ها در باغی سرسبز و زیبا قرار دارند که لذت خوردن غذای خوشمزه را برایتان چندین برابر می کنند. افزون بر این ها، در منوی این رستوران چای و قلیان وجود دارد که مشتریان می توانند بعد از صرف غذای خود، چای و قلیان نیز سفارش دهند.

آدرس رستوران سنتی ترمه: لواسان، بلوار امام خمینی، بالاتر از پمپ بنزین

مراکز خرید لواسان

لواسان به عنوان یکی از شهرهای زیبای اطراف تهران است که افراد زیادی در آن سکونت دارند. همچنین گردشگران زیادی آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند و به سراغ آن می روند. از همین رو امکانات رفاهی و تفریحی متعددی در این شهر ییلاقی و زیبا وجود دارد که باعث شده در میان گردشگران از محبوبیت بالاتری برخوردار باشد. در این بخش قصد داریم به معرفی مراکز خرید لواسان بپردازیم.

مرکز خرید اسکای سنتر

مرکز خرید اسکای سنتر یکی از بهترین و مجهزترین مراکز خرید این شهر به شمار می رود که در سال 1394 فعالیت خود را آغاز نمود. این ساختمان دارای 9 طبقه بوده و مساحت آن 17 هزار متر مربع می باشد. این مرکز خرید دارای چشم انداز زیبایی از پنجره های ساختمان به طرف سد لتیان و دیگر طبیعت های زیبای اطراف بوده. یکی از بهترین ویژگی های مرکز خرید اسکای سنتر وجود یک هایپر استار در آن می باشد که افراد بسیاری برای خرید مواد غذایی مورد نیاز خود به سراغ آن می روند. یکی از بهترین ویژگی های این مرکز خرید این است که یک کتابخانه به ابعاد 115 متر در آن وجود دارد و علاقه مندان به کتاب می توانند به آن مراجعه کنند و کتاب های مورد علاقه خود را تهیه کنند. از امکانات رفاهی اسکای سنتر می توان به رستوران، کافی شاپ و پارکینگ آن اشاره نمود.

آدرس مرکز خرید اسکای سنتر: لواسان، بلوار امام خمینی

مرکز خرید هدیش

مرکز خرید هدیش یکی دیگر از مراکز خرید این شهر می باشد که واحدهای تجاری آن در زمینه فروش انواع اجناس مشغول هستند. در بخش بام این ساختمان، یک رستوران وجود دارد که دارای چشم انداز بسیار زیبایی به مناطق اطراف بوده و همچنین دکوراسیون زیبایی برای آن در نظر گرفته شده است که لذت خوردن غذای لذیذ را برای مشتریان دو چندان خواهد کرد. شاید تصمیم بگیرید که به سراغ این مرکز خرید زیبا بروید و برایتان سوال پیش بیاید مرکز خرید هدیش لواسان کجاست؟ این مرکز خرید در بلوار امام خمینی واقع شده و برای رسیدن به آن می توانید در این خیابان به سمت غرب رفته و مسیر سربالایی خیابان پارس را ادامه دهید. در این مسیر خیابان خداوردی وجود دارد که باید وارد آن شوید. وارد بلوار امام خمینی شده و بعد از پشت سر گذاشتن آوا سبز می توانید به این مرکز خرید دسترسی پیدا کنید.

آدرس مرکز خرید هدیش: لواسان، بلوار امام خمینی

لواسان

سوغات لواسان

همانطور که گفته شد، در این شهر ییلاقی باغ های سرسبزه و میوه فراوانی وجود دارند که انواع درختان میوه را در خود جای داده اند. این درختان انواع میوه های خوش طعمی مانند گیلاس، آلبالو، گردو، هلو، سیب و… دارند که می توانید از آن ها تهیه کنید و به عنوان سوغات همراه خود ببرید. این محصولات کاملا ارگانیک هستند و طعم بسیار لذیذ و تازه ای دارند. همچنین از آنجایی که شغل بسیای از اهالی روستاهای این شهر دامداری بوده، انواع محصولات لبنی نظیر شیر، پنیر، ماست و… را تولید کرده و می توانید از آن ها نیز تهیه کنید. در این میان یکی از معروف ترین تولیدات طبیعتی این شهر، گیلاس لواسان می باشد که از آن می توانید برای تهیه مربا، شربت و مارمالاد استفاده نمایید. جالب است بدانید بسیاری از اهالی روستا به خصوص بانوان، به شغل های تهیه صنایع دستی به ویژه قالی بافی اشتغال دارند و افراد زیادی در سفر به این شهر از قالی های زیبای آن ها که به صورت طرح های متنوعی از تابلو بافی و چهره بافی می باشند تهیه می کنند.

مراکز درمانی لواسان

 • بیمارستان مهرآیین لواسان: استان تهران، شهرستان شمیرانات، لواسان، بلوار امام خمینی، شماره 785
 • خانه بهداشت افجه: استان تهران، شهرستان شمیرانات، جاده نیکنامده، بن بست مدرسه

مراکز آموزشی لواسان

 • دانشگاه پیام نور واحد لواسان: استان تهران، شهرستان شمیرانات، لواسان، ابتدای کمربندی لواسان، خیابان ورجین، 1، پلاک 14
 • دانشگاه علمی کاربردی زنده یاد موحدی ساوجی: استان تهران، شهرستان شمیرانات، لواسان، قاضی آباد، بلوار امام خمینی، خیابان حکمت
 • مرکز آموزش درجه داری جوادالائمه: استان تهران، شهرستان شمیرانات، لواسان، نظامی، بلوار امام خمینی
 • حوزه علمیه امام حسن مجتبی: استان تهران، شهرستان شمیرانات، لواسان، خیابان کمربندی، خیابان امام حسن مجتبی

اجاره روزانه ویلا در لواسان

لواسان به عنوان یکی از بهترین شهرهای گردشگری و خوش آب و هوای اطراف تهران است که افراد زیادی برای گشت و گذار و استراحت این شهر را انتخاب می کنند. بسیاری از مواقع پیش می آید که گردشگران برای یک الی چند شب می خواهند در این شهر اقامت داشته باشند. لذا برای اقامت به دنبال اقامتگاهی هستند تا بتوانند در آن اقامت راحتی داشته باشند. یکی از انواع اقامتگاه هایی که در این شهر وجود دارند و از طرفداران زیادی برخوردارند، ویلاها می باشند. اگر شما هم می خواهید در ویلایی اقامت داشته باشید تا بتوانید از امکانات مناسبی بهره مند شوید، می توانید به سراغ اجاره ویلا لواسان بروید. این ویلاها به صورت روزانه اجاره داده می شوند و با توجه به قیمت اجاره، دارای امکانات متنوعی هستند.

سوالات متداول

لواسان کجاست؟

لواسان شهری ییلاقی و خوش آب و هوا در فاصله 11 کیلومتری از شمال شرق تهران می باشد.

بهترین زمان سفر به لواسان چه فصلی است؟

لواسان دارای آب و هوایی کوهستانی و ییلاقی بوده که فصل های بهار و تابستان از بهترین فصل های سفر به آن می باشد.

جاهای دیدنی لواسان چه جاهایی هستند؟

از بهترین جاهای دیدنی لواسان می توان به روستای برگ جهان، روستای لالان، روستای افجه، آبشار ناران، غار موزه وزیری، دریاچه و سد لتیان و... اشاره نمود.

لواسان از چند بخش تشکیل شده است؟

لواسان از 3 بخش لواسان کوچک، لواسان بزرگ و شهر لواسان تشکیل شده است.

[html_block id=”67758″]