لواسان، منطقه ای ییلاقی در اطراف تهران است که در شرق پایتخت قرار داشته و امروزه به یکی از لوکس ترین و بهترین مناطق اطراف تهران برای سپری کردن اوغات فراقت می باشد. می خواهیم نگاهی به برخی از دیدنی های لواسان بیاندازیم.

تاریخچه لواسان

بطور کلی، لواسان از دو منطقه با نام های لو و آسان تشکیل می شود. در گویش محلی، لو به معنای لبه تیز کوه و آسان به معنای بالا آمدن می باشد درواقع کلمه لواسان یعنی “محل برآمدن خورشید”. جالب است بدانید در گذشته های دور، نام لواسان کوه دماوند بود اما در سال 1349 هجری شمسی، تصمیم گرفته شد تا لواسان هم تبدیل به شهر شده و هم نامش تغییر پیدا کند.

دیدنی های لواسان

غار موزه وزیری

در طول مدت سفر به لواسان، تنها 1 الی 2 ساعت زمان نیاز است تا یکی از عجیب ترین و زیباترین جاهای دیدنی لواسان را ببینید. غار موزه وزیری را دکتر وزیری ساخته که اولین موزه اختصاصی ایران است. دکتر وزیری 6 سال با هزینه خود وقت گذاشت تا در دل کوه غاری به وجود آورد که امروزه حاصل تلاش های 50 ساله دکتر را در اولین غار موزه اختصاصی ایران ببینیم. در غاره موزه وزیری شما می توانید مسجمه ها، وسایل دست ساز و چندین تابلو جذاب را ببینید و همچنین می توانید وارد کارگاه دکتر شده و از نزدیک، مراحل ساخت مسجمه ها و کارهای زیبای دکتر وزیری را ببینید.

لازم به ذکر است در صورتی که به دنبال جایی برای آموزش سفالگری هستید، می توانید به غار موزه وزیری مراجعه کرده و در کنار استاد، سفالگری حرفه ای را یاد بگیرید.

باغ موزه وزیری

روستای افجه تهران

یکی از زیباترین روستاهای اطراف تهران، روستای افجه است. هوایی خنک و دلنشین، دشت های سرسبز و همچنین دوری از شلوغی و آلودگی تهران دلایلی هستند که مردم ساعت ها در روستای افجه اتراق کرده و از آرامیش بی نظیر روستا لذت ببرند.

دشت هویج، معروف ترین و زیباترین جای دیدنی روستای افجه است. واقع در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا باعث شده هوایی خنک بر روستا حاکم باشد و همچنین جالب است بدانید در گذشته های دور بخصوص در دوران صفویه، دشت هویج به عنوان شکارگاه شاهی مورد استفاده قرار میگرفت. دشت هویج در دوران ناصرالدین شاه قاجار به شاه راه عباسی معروف بوده و از این مسیر برای دسترسی به دشت لار و مناطق ییلاقی استفاده میشد اما امروزه به یکی از بهترین تفریجگاه ها در میان مردم تبدیل شده است.

در روستای افجه جاهای دیدنی بسیاری وجود دارد. چنانچه اهل کوهنوردی هستید، قله های خچال، آتشکد، ساکا و مهرچال بی نظیرترین مسیرهای کوهنوردی را در روستا دارند. اگر به دنبال جاهای تاریخی روستای افجه هستید، در روستای افحه چندین آبشار وجود دارد که معروف ترین آن ها، آبشار پسچویک معروف به افجه با 15 متر ارتفاع است که طبیعت بی نظیری هم در اطراف آبشار وجود دارد. اما آبشار موآب با 180 متر ارتفاع هم منطقه ای است که بازدید از آن، خالی از لطف نیست.

روستای افجه تهران

حمام سبو کوچک

محله سبو کوچک یکی از مهم ترین مناطق لواسان به حساب می آید چراکه در دوران دفاع مقدس، در میان مناطق مختلف لواسان بیشترین شهید را تقدیم کرده است. تا پیش از سال 1349، سبو کوچک جزء محله های لواسان کوچک بود که در آن سال، هنگامی که لواسان به شهر تبدیل شد جزء مناطق لواسان به حساب آمد.

علاقه مندانی که در جستوجی یادگاری های دوران قاجاریه هستند، نگاهی به محله سبو کوچک بیاندازند چراکه “حمام سبو کوچک” یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی لواسان است که در سال 1382 به فهرست آثار تاریخی ایران اضافه شد.

قلعه باستانی باغ دره

یکی از دیدنی های لواسان که مردم را با تاریخچه لواسان و ایران آشنا می کند، قلعه باستانی باغ دره است. برای دسترسی به باغ دره می بایست وارد بلوار امام خمینی شده و با استفاده از تابلوهای راهنما، وارد محله ناران شد.

محله ناران یکی از زیباترین مناطق لواسان به حساب می آید که رودخانه افجه از میان محل عبور می کند. بومی های لواسان می گویند در گذشته، دو آتشکده در ناران قرار داشته که در اوایل ظهور اسلام، اعراب وقتی به این منطقه رسیدند نام ناران به معنای دو آتشگاه را بر منطقه گذاشتند.

در محله باغ دره، قلعه ای باستانی قرار دارد که گردشگران را تا حدودی با تاریخچه ایران آشنا می کند چراکه قلعه باغ دره در دوران هخامنشیان ساخته شد و در دوران ساسانیان هم دستخوش تغییراتی شد تا امروزه یکی از یادگاری های آن ها برای مردم لواسان و مسافران باشد.

دیدنی های لواسان

سد لتیان

در کنار سد کرج معروف به سد امیر کبیر، سد لتیان هم یکی از مهم ترین سدهای تامین آب شرب تهران به حساب می آید بطوریکه گفته می شود سد لتیان، نزدیک به 30 درصد از آب تهران را تامین می کند.

سد لتیان در دوران پیش از انقلاب اسلامی، فرحناز نام داشته اما پس از انقلاب اسلامی، نام لتیان برای سد انتخاب شد. جالب است بدانید لتیان درواقع نام روستایی در این منطقه است که به لطف احداث سد، به زیر آب فرو رفت. سد لتیان در جنوب لواسان واقع شده است که اطرافش را پارک های جنگلی لتیان و تلو محاصره کرده اند.

این پارک ها یکی از بهترین تفریحگاه های لواسان در میان گردشگران به حساب می آیند چراکه به دلیل منطقه ای خوش آب و هوا و دل انگیز، همواره افراد بسیاری با خودرهای آفرود در تپه ها و دشت های پارک اتراق می کنند و در کنار آن ها، افراد دیگری هم هستند که در دریاچه سد لتیان اقدام به ماهیگیری و صید ماهی های قزل آلای خال قرمز و غیره می کنند.

سد لتیان

آبشار ناران

اگر می خواهید یکی از آبشارهای زیبای لواسان را ببنید، کافیست به در شهر لواسان به منطقه لواسان کوچک مراجعه کرد و آبشار را در شمال محله ناران واقع در این منطقه مشاهده کنید. آبشار ناران در 700 متری شمال نران و نزدیک به روستای کند علیا واقع شده است

آبشار ناران بین 10 تا 15 متر ارتفاع دارد و به لطف ارتفاع 2286 متری از سطح دریا، همواره منطقه ای خنک و خوش آب و هوا در اطراف آبشار حاکم است اما جهت دسترسی به آبشار خوب است بدانید تمام زمین های اطراف آبشار توسط سرمایه گذاران خریداری شده و تنها راه، بخش شرقی آبشار می باشد.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد بازدید از آبشار ناران را داشتید، نگاهی هم به مناطق دیدنی اطراف مانند روستای کند علیا، آبشار کفترلو و دشت های سرسبز دیگر در کنار جاذبه های تاریخی مهم و باارزش مانند قلعه پیرزن، شیرتازه، جوهک، تپه های گوشواره و غیره نیز بازدید کنید.

آبشار ناران

آبشار برگ جهان

آبشار برگ جهان در روستای برگ جهان واقع شده است. روستای برگ جهان در 13 کیلومتری لواسان و 11 کیلومتری روستای افجه قرار دارد. در روستای برگ جهان، رودخانه ای با نام برگ جهان وجود دارد که این رودخانه  از  ارتفاعات کوه های اطراف روستا سرچشمه گرفته و در انتها، وارد سد لتیان می شود.

آبشار برگ جهان در شمال شرق روستای برگ جهان قرار دارد که از جاذبه های دیدنی و محبوب روستا به حساب آمده و آبی که از آبشار جاری می شود، در نهایت وارد سد لتیان خواهد شد.

آبشار برگ جهان

روستای سینک

روستای سینک از جمله روستاهای سرسبز و دیدنی لواسان است که در منطقه لواسان کوچک واقع شده است. روستای سینک مردمی خونگرم و مهمان نواز دارد که از قدیمی های لواسان به حساب می آیند. همچنین روستای سینک از معدود مناطق لواسان است که مملو از باغ های رنگارنگ میوه می باشد.

روستای سینک در دامنه های کوه ها قرار دارد و محلی ها به روستای سینک، روستای سینه می گویند و جالب است بدانید در گذشته، نام این منطقه سینه کوه بوده است. همچنین در گذشته نیز به دلیل کاوش ها، حفاری ها و بررسی های صورت گرفته، پیش بینی شده قدمت روستای سینک به پیش از اسلام برمیگردد.

اگر شما هم قصد بازدید از روستای سینک را داشتید، پیشنهاد می کنیم ساعت ها در میان باغ های سیب، آلبالو، گیلاس، درختان گردو و غیره قدم بزنید و از پیاده روی در طبیعتی سرسبز و دلنشین لذت ببرید.

غار هملون

غار هملون از جمله جاهای دیدنی لواسان است که بازدید از آن را به شدت پیشنهاد می کنیم. غار هملون در اصل از دو غار بزرگ و کوچک تشکیل شده است. هنگام بازدید از غار هملون ابتدا با هملون کوچک روبرو می شویم. غاری که دهانه اش تنها یک متر ارتفاع دارد و خود غار نیز 50 متر می باشد و جالب اینکه در ورودی غار، چهارچوبی آهنی وجود دارد که پیش بینی شده صدها سال پیش در این محل قرار گرفته است.

اما بعد از هملون کوچک به هملون بزرگ می رسیم. هملون بزرگ در ارتفاعی بالاتر از هملون کوچک قرار دارد که دهانه ورودی غار به مراتب بزرگتر از هملون کوچک می باشد. امروزه اگر به سمت غار هملون بروید، به دلیل تاسیس مدرسه یخ نوردی در نزدیکی غار، مسیر هموارتر و بهترین برای ورود به غار ساخته شده است.

غار هملون

ویدئو مناطق دیدنی لواسان

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *