جاهای دیدنی شهریار را بشناسید و روزی خاطره‌انگیز را سپری کنید

جاهای دیدنی شهریار

جاهای دیدنی شهریار را می‌شناسید؟ اگر ساکن تهران یا شهرستانهای اطراف پایتخت هستید، برای گردش و تفریح در آخر هفته ها شهریار می تواند مکان خوبی باشد. مساحت شهریار 310 کیلومتر مربع است که در آن دیدنی های متعددی وجود دارد. متاسفانه شهریار از آن دسته اماکنی است که کمتر به آن پرداخته شده و به همین خاطر امروز کوله‌ی خود را جمع کرده‌ایم و سری زده‌ایم به شهریار زیبا تا از جاهای دیدنی شهریار دیدن کنیم. همراه لوکس ویلا باشید.

معرفی شهرستان شهریار

شهریار بخشی از استان تهران است که بر اساس آخرین سرشماری 750000 نفر جمعیت دارد. شهریار 1160 متر از سطح دریا بالاتر است. اگر تا به حال به شهریار سفر نکرده اید باید بگویم که این خطه از ایران از شمال با شهرستان کرج و قدس و از سمت شرق با تهران و از جنوب با شهرستان رباط کریم، گلستان و اسلامشهر و از غرب نیز با ملارد همسایه است.

شهرستان شهریار از آن بخش هایی است که پتانسیل خوبی برای ارتقا در زمینه گردشگری را دارد. از دلایلی که این صحبت را می کنم آب و هوای مناسب، نزدیکی به تهران، وجود باغ های متعدد و سرسبز، مسیرهای ارتباطی مختلف و مناسب، وجود گونه های گیاهی و جانوری خاص و آثار فرهنگی و تاریخی با ارزش در شهریار می باشد.

شهرستان شهریار به چند دهستان تقسیم می شوند که عبارت اند از: فردوس، قائم آباد، سعیدآباد، رزکان، مویز و جوقین. بناهای تاریخی فوق العاده موجود در شهریار و زیست بوم و فرهنگ مردم این دیار باعث شده که شهریار از دید فاینداتور مکانی مناسب برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد. در ادامه به معرفی برخی از دیدنی های معروف و مناطق دیدنی شهریار می پردازیم.

تخت رستم شهریار

تخت رستم نام یک کوه است که در غرب روستای قجر شهرستان شهریار واقع شده و 1318 متر ارتفاع دارد. این کوه مخروطی شکل مهمترین بخش طبیعی و باستانی در غرب شهرستان شهریار به شمار می رود؛ اما چرا به این کوه نام تخت رستم را داده اند؟

در دامنه کوه تخت رستم یک اثر تاریخی کهن وجود دارد که در حقیقت باقی مانده آتشکده ساسانی است. تخت رستم شامل یک سکوی وسیع، یک چهارطاقی کوچک در دامنه شرقی کوه می باشد. در این بخش از شهریار تاریخ و طبیعت باهم در آمیخته اند و همین موضوع سبب شده تا مکان خوبی برای گردش و تفریح باشد.

پژوهش های باستان شناسان در تخت رستم نشان داده اند که این بنا مکانی برای برگزاری مراسم پیروان زرتشت بوده است. تخت رستم یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران محسوب می شود که در سال 1316 خورشیدی نامش در فهرست ملی ثبت شد.

قلعه دهشاد شهریار

همانطور که در ابتدای صحبت هایم اشاره کردم شهریار بناهای تاریخی متعددی دارد، یکی از این سازه های تاریخی قلعه دهشاد است. نکته منحصربه فردی که در رابطه با دهشاد وجود دارد این است که تنها قلعه روستایی موجود در ایران می باشد که هنوز مردم در آن ساکن هستند.

قلعه دهشاد وسیع است و حدود 13800 متر مربع وسعت دارد. نوع سازه دهشاد اگر به معماری علاقه مند باشید، حتما برای شما جذاب خواهد بود زیرا دارای 4 برج در چهار سمت خود می باشد که در گذشته برای دیدبانی از آن استفاده می کردند. سقف دهشاد نیز جالب و به صورت ذوزنقه است و دو طاق نما در دو سمتش دارد. باروی این قلعه نیز 5/8 متر ارتفاع دارد از گل چینه ای با ضخامت 55 سانتیمتر و کنگره هایی به شکل دایره آن را ساخته اند. از دیگر بخشهای دیدنی قلعه دهشاد سردر ورودی آن می باشد که از جنس آجر است و قدمتش به دوره قاجار باز می گردد. قدمت دقیق خود بنا هنوز مشخص نیست اما تخمین زده می شود که بنا قدمتش به اوایل حکومت قاجار برسرد.

پل دختر بادامک شهریار

پل دختر یکی از پلهای کهن ایران در شهریار به شمار می رود. برای دیدن این پل در مسیر جاده سعید آباد-شهریار باید به بعد از گذر خط آهن مراجعه نمایید. پل دختر از جنس آجر است که یک چشمه مرکزی نیز دارد و ارتفاعش به 4 متر می رسد. البته در ساخت این پل از مصالح دیگری همچون آجر، ملاط ساروج و سنگ قلوه و گِل نیز استفاده کرده اند.

اگر اهل مطالعه تاریخ باشید، شاید نام جنگ بادامک برایتان آشنا باشد. بادامک نام جنگ معروفی است که در دوران حمله مشروطه خواهان به تهران رخ داد. حالا پل دختر بادامک جزو میراث ملی محسوب می شود و در سال 1382 خورشیدی با شماره 9895 به ثبت ملی رسید.

برج مقبره بابا محمود شهریار

بازدید از برج بابا محمود شهریار را به فرهنگ دوستان توصیه می کنم، این بنا یکی از مقابر خاص تهران است و در جنوب شهرستان شهریار قرار دارد. برای بازدید از برج مقبره بابا محمود باید به محله قصطانک شهر وحیدیه مراجعه نمایید. یکپارچگی برج مقبره بابا محمود بسیار چشم نواز است و ابعادش 26*26* 6 می باشد و به شکل استوانه نزدیک به مخروط است. قطر خارجی این بنا 10 متر و نیم می باشد و هرچه به سمت بالای بنا بروید، قطر برج مقبره بابا محمود کم می شود.

این برج حدود 1 متر و نیم ارتفاع دارد و از خشت و گل ساخته شده اما برخی از قسمت هایش به مرور زمان تخریب شده اند. از دیگر نکاتی که خوب است درباره این بنای تاریخی بدانید، ساخت آن در جهت قبله می باشد.

پل آبرسان ورامینک شهریار

پل آبرسان ورامینک نیز از دیگر دیدنی های تاریخی شهریار به شمار می رود. طول این پل آجری 26 متر و عرضش حدود 2 متر و ارتفاع آن 6 متر می باشد. پل آبرسان ورامینک یک طاق مرکزی دارد که عرض دهانه آن 3 متر و 20 سانتی متر است. اگر به این ابعاد دقت کنید، متوجه خواهید شد که یک آبراه باریک در پلی طویل است؛ البته این پل آبراه دیگری هم داشته که از بین رفته و تخریب شده است.

از شواهد اینطور به نظر می رسد که پل آبرسان ورامینک در زمان پر آبی رود کرج ساخته شد اما حالا این مسیر آبی کاملا خشک است و دیگر از پل آبرسان به عنوان پلی در مسیر آبی استفاده نمی شود. پل ورامینک نیز مانند برخی دیگر از بناهای تاریخی موجود در شهریار بازمانده دوران حکومت قاجار است و جزو بناهای ملی ایران به شمار می رود. حالا پل آبرسان ورامینک با شماره ثبت 9898 نامش در فهرست ملی ایران می درخشد.

پل آبرسان بادامک شهریار

 

از آنجایی که در گذشته شهریار سرزمینی سرسبز و پر آب بود، پل های تاریخی بخشی جدا نشدنی از تاریخ این دیار هستند. یکی دیگر از پل های زیبا و کهن شهریار آبرسان بادامک نام دارد که در روستای بادامک از توابع سعید آباد واقع شده است. این پل نیز دارای یک آبراه مرکزی است. با وجود این که کاربری اصلی این پل انتقال آب به مزارع بوده اما ویژگی های تزئینی نیز دارد برای مثال اشکالی به شکل لوزی در دو سوی گهواره چشمه به چشم می خورد.

در ساخت پل آبرسان بادامک علاوه بر آجر از قلوه سنگ و تخت سنگ های طبیعی نیز استفاده می شود که در بین آجرها از آنها استفاده کرده اند. پل آبرسان بادامک نیز مانند سایر پلهایی که تا اینجا با آنها آشنا شدیم در دوران حکومت قاجار ساخته شده است.

یکی دیگر جاهای دیدنی شهریار تپه جوقین

یکی دیگر جاهای دیدنی شهریار تپه جوقین

یکی دیگر جاهای دیدنی شهریار تپه جوقین

اگر در جستجوی جایی هستید که بتوانید به همراه خانواده چند ساعتی را به دور از شلوغی شهرها و مشکلات آرامش داشته باشید، تپه جوقین انتخاب خوبی است. تپه جوقین نمایان گر یک معماری جالب می باشد. این تپه شبیه به یک قلعه است که به مرور زمان فرسایش یافته و به شکل امروزی خود در آمده است. برای دیدن تپه جوقی باید به روبه روی شهرداری وحیدیه مراجعه نمایید.

پیشینه دقیق تپه جوقین مشخص نیست اما از آثار به دست آمده از حفاری هایی که در اطراف این تپه صورت گرفته، مشخص شد که قلعه نظامی بوده و مربوط به دودمان ساسانیان می باشد. بد نیست بدانید که بومیان تپه جوقین را با نام قلعه یزدگرد سوم نیز می شناسند.

قره تپه شهریار

از دیگر دیدنی های شهرستان شهریار می توان به قره تپه اشاره کرد. این مکان دیدنی در روستای قره تپه در جنوب شرقی شهریار قرار دارد. در این روستا حفاری های متعددی انجام شده که بر اساس آنها قره تپه یکی از نخستین روستاهای ایران به شمار می آید و آثاری در آن به دست آمده که قدمتشان به دوران پیش از تاریخ باز می گردد.

از نظر تشابهات تمدنی قره تپه را می توان شبیه به چشمه علی در شهر ری یا تپه زاغه دشت قزوین و تپه سیلک دانست. برای متوجه شدن اهمیت قره تپه باید بگویم که قدمتش به هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد مسیح می رسد. قره تپه از سال 1377 با شماره 2256 جزو آثار ملی است.

تپه فردوس از جاهای دیدنی شهریار

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهریار ، تپه های فردوس شهریار است. تپه فردوس طبیعت زیبایی دارد و با محیط آرامش می تواند حال و هوای شهرنشینان را تغییر بدهد. تپه فردوس در ابتدای شهر جدید فردوسیه قرار دارد و دور تا دور آن باغ های میوه هستند. تپه فردوس نیز مانند تپه جوقین یک قلعه است که به مرور زمان فرسایش یافته و به شکل امروزی در آمده؛ پیشینه تپه فردوس به دوران سلجوقیان بازمی گردد. امروزه تپه فردوس هم جزو آثار ملی ایران به شمار می آید و در سال 1375 با شماره 2892 به ثبت رسید.

حمام یوسف آباد صیرفی یکی دیگر از جاهای دیدنی شهریار

اگر اهل لذت بردن از معماری های شاخص ایرانی هستید، حمام یوسف آباد صیرفی نماد یک معماری جذاب ایرانی است. این حمام زیبا بخش هایی مثل سربینه، خزینه و بینه و… دارد که در اغلب حمام های کهن ایرانی به چشم می خورند. در حمام یوسف آباد صیرفی از مصالحی همچون قلوه سنگ، آهگ، گچ و ساروج نیز علاوه بر آجر استفاده کرده اند. پوشش های این بنا نیز از قوس گرفته تا طاق و گنبدش همه دیدنی و جذاب هستند. جالب ترین بخش حمام تاریخی یوسف آباد صیرفی تزئیناتی است که در بخش زیرین گنبدش به چشم می خورد.

دشت شقایق از جاهای دیدنی شهریار

دشت شقایق از جاهای دیدنی شهریار

دشت شقایق از جاهای دیدنی شهریار

طبیعت بکر دشت شقایق یکی از زیباترین جاهای دیدنی شهریار است. دشتی وسیع با گل‌های شقایق، که با دیدن زیبایی منحصربه‌فردش، احساس رهایی و سبکی بودن در طبیعت را با تمام وجود درک خواهید کرد. دشت شقایق‌های وحشی، از دشت‌های شقایق نادر جهان، واقع در دامنه جنوبی کوه‌های جارو است. اگر نیمه اردیبهشت‌ماه به دامنه کوه‌ها و تپه‌های زیبای اخترآباد ملارد سری بزنید، قرمزی خیره‌کننده شقایق‌ها را از کیلومترها دورتر، می‌توانید ببینید.

دشتی با وسعت 500 هکتار با زیباترین شقایق‌های وحشی که یکی از جذاب‌ترین قاب‌های طبیعت را به رخ می‌کشد. غیر از دشت شقایق، 30 رشته قنات و بسیاری آثار باستانی و تاریخی دیگر در این منطقه وجود دارد. دشت شقایق در 40 کیلومتری غرب شهریار و 25 کیلومتری جنوب غربی شهر صفادشت واقع‌ شده است. دشت شقایق‌های وحشی از بکرترین جاهای دیدنی شهریار است. شما می‌توانید تنها با 20 دقیقه رانندگی از محدوده بی‌بی سکینه، به این طبیعت ناب و زیبا برسید.

اجاره ویلا در شهریار

اگر دوست دارید آخر هفته‌ی به یادماندنی در شهریار سپری کنید و از جاهای دیدنی شهریار دیدن کنید، لوکس ویلا و خدمات اجاره ویلا در شهریار را فراموش نکنید. ما بهترین ویلاهای این منطقه را با کمترین قیمت در اختیار شما خواهیم گذاشت. روی عبارت اجاره ویلا در شهریار کلیک کنید تا از ویلاهای لوکس ویلا دیدن کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *