شهرستان لواسان پر از جاذبه های دیدنی و گردشگری می باشد که تپه حصارک لواسان یکی از آن ها محسوب می شود. منطقه لواسان دارای آب و هوای بسیار مناسب و دلپذیر بوده و همین باعث شده گردشگران زیادی این منطقه را برای گردش های یک یا چند روزه انتخاب کنند. یکی از جاذبه های طبیعی که بسیاری از طبیعت دوستان و گردشگران را به سوی خود فرا می خواند تپه ها هستند.

تپه حصارک لواسان یکی از آثار تاریخی لواسان است که به دلیل اطلاعات کم در باره این مکان، این آثار تاریخی ناشناخته باقی مانده اما خوب است بدانید که این مکان دارای قدمتی طولانی است و یکی از بهترین مکان های نزدیک به تهران برای علاقمندان به تاریخ و آثار تاریخی است.

کشور ایران به دلیل بسیار زیادی که دارد همواره از آثار تاریخی ارزشمند بسیاری برخوردار است که با بازدید از هرکدام از آنها می توان به گذشته سفر کرد. اگر علاقمندید که درباره تپه حصارک این منطقه تاریخی بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم که در ادامه این مقاله با لوکس ویلا همراه باشید تا اطلاعاتی را در این باره به شما علاقمندان ارائه دهیم.

تپه حصارک لواسان

معرفی تپه حصارک لواسان

تپه باستانی در فرهنگ لغات فارسی به کوه پست و پشته ‌ای بلند از خاک یا شن گفته می‌ شود که بر اطرافش مشرف باشد. در دره ‌ای که رود خانه جاجرود ساخته است، تپه ‌های بزرگ و کوچکی وجود دارد که نشانی از آبادانی، آب و هوایی مناسب و رشد فرهنگی در روزگاران کهن ‌دارد. تپه باستانی شورکاب یا جاج، تپه باستانی ناظم‌ آباد، تپه باستانی خرسنگ، تپه باستانی شهر وآ، تپه حصارک و بسیاری دیگر از تپه‌ های باستانی که در روستا های اطراف بخش لواسان وجود دارد، از این نوع ‌اند.

تپه حصارک لواسان در موقعیت 35 درجه و 48 دقیقه و 24.5 ثانیه عرض جغرافیایی، 51 درجه و 37 دقیقه و 56.6 ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع 1680 متر از سطح دریا در 2 کیلومتری جنوب گلندوئک مرکز شهر لواسان واقع شده و در انتهای خیابان معلم و خیابان دستجرد با کمی پیاده ‌روی قابل دسترس است.حصارک به ‌معنای در قلعه و در حصار نشستن و محاصره و به حصار درآوردن دژ یا قلعه ‌ای را گویند. «حصاری» که نام خانوادگی بسیاری در محله شورکاب است، به‌خصوص شهرت حصار شورکابی درواقع منصوب به حصار و شهر حصارک است.

محوطه باستانی تپه حصارک بر تپه ماهوری واقع شده و به شبه‌ جزیره ‌ای می ‌ماند که شرق و غرب و جنوب آن را آب در بر گرفته و تنها از سمت شمال به خشکی مرتبط است. این محوطه باستانی دارای 230 متر طول، 50 متر عرض و ارتفاعی بیش از30 متر است و در حد فاصل میان تپه شمالی و جنوبی، محوطۀ نسبتا همواری وجود دارد که در شمال قریه قدیمی به‌ نام سربیشه واقع شده و قبل از آبگیری سد لتیان در 1346 توسط اهالی قدیمی قریه گلندوئک در آن کشاورزی می ‌شده است. تپه شمالی امروزه تخت شده و حالت تپه بودن خود را از دست داده است.

تپه جنوبی کاملا مخروطی و کله ‌قندی است و از فاصله دور نظر هر بینده ‌ای را به خود جلب می ‌کند. در سطح تپه حصارک، محل حفاری ‌های فراوانی به‌ چشم می‌خورد که متعلق به سال‌ ها قبل و برخی تازه‌اند. در بدنۀ گودال‌ های حفرشده بقایای معماری، خاکستر و انبوهی از سفال ‌های دوران مختلف دیده می ‌شود. کاوش ‌های باستانی می ‌تواند نقاط فرهنگی و تاریخی بسیار مهم منطقه لواسان را دقیقا معلوم نماید.

اشیا یافت شده در تپه حصارک

سفال‌ های دست ‌ساز، خاکستری، سیاه، نخودی و قطعاتی از سفال‌ های نوع چشمه علی شهر ری، مشاهده شده که اهمیت بیش از حد این مکان را تأیید می ‌کند. به اعتقاد دکتر ولی ‌پور استاد باستان‌شناسی، تپه حصارک متعلق به دورۀ مس سنگی از سال های 5500 هجری قمری تا 4700 هجری قمری از دوران باستان ‌شناسی است. در این دوره، تنها 28 محوطه باستانی در دشت تهران و قزوین و اطراف آن شناسایی شده است. این دوره بازتابی از افزایش جمعیت انسانی یا فعالیت اقتصادی است. بهره ‌برداری از حیوانات برای محصولات لبنی، پشم، به ‌ویژه گاو اهلی‌ شده نشان ‌دهندۀ فعالیت‌ های اقتصادی این دوره است.

درباره تپه حصارک

محمد حسن‌ خان اعتماد السلطنه در مرآه البلدان  در خصوص این تپه باستانی آورده است، بالجمله به اتفاق دکتر طولوزان حکیم ‌باشی رسیدیم به آثار خرابۀ زیاد که انتهای آبادی قدیم جائج بوده حالا آن را حصارک می‌ نامند. محتمل است این نقطه که حالا به حصارک موسوم است، قلعه و محکمه آبادی شهر جائج بوده که اعراب بعد از استیلا و غلبه بر ایران یا خودشان در این محل مساعد بنای این قلعه را نموده‌اند یا از قدیم ایرانیان به جهت حفظ یکی از راه ‌های مازندران که از افجه و لار به بلدۀ نور و رویان و از آنجا به مازندران می ‌رفته است بنای این قلعه را کرده و به جهت محقری محکمه که چندان عظمتی نداشته، حصارک نامیده و به صیغۀ تصغیر خوانده‌اند.

علی ای حال، تل حصارک که متمم منتهای آبادی جائج است، تا موضعی که سابق ذکر کردیم و موسوم به شاهانی و محل قصر علی کامه بوده چندان مسافت ندارد. تنها رودخانه کند مابین این دو تل طبیعی که سمت مغرب تل حصارک و طرف مشرق تل شاهانی که موضع قصر علی کامه است، فاصله می ‌باشد و از آثار خرابه چنین معلوم می شود که در تل شاهانی فقط قصر و عمارتی برای شخص معتبری بعد از آباد شدن حصارک ساخته شده و جمعیت‌ نشین و محل سکنای رعیت بنابراین طرف حصارک بوده و قصر و عمارت پادشاهی سمت شاهانی و از حیثیت مکان هم موضع شاهانی برای قصر و عمارت حاکم‌ نشین اولویت دارد.

زیرا که اولا منظری بسیار خوب از طرف جنوب و مشرق به رودخانه جاجرود دارد و از سمت مغرب به رودخانه کند و از طرف شمال محاذی درۀ افجه است که باد خنک در تابستان از آنجا می ‌وزیده. بعلاوه آب رودخانه کند را به واسطۀ مجرای مخصوص که از بالا از زیر قریۀ نجار کلا حفر نموده تا داخل قصر و عمارت قدیم به جهت مشروب نمودن بساتین و باغات می ‌آورده‌اند. چنان که حالا هم به واسطۀ همان مجرا آثار خرابۀ قصر را زراعت می ‌نمایند.

تپه باستانی حصارک

تاریخچه تپه حصارک لواسان

این تپه باستانی که قدمت آن هزاره پنجم قبل از میلاد بوده و تا دوران اسلامی نیز رونق داشته، در تاریخ بیست و یکم اردیبهشت ماه، سال 1365 هجری شمسی تحت شماره 1711 در فهرست آثار ملی در سازمان میراث فرهنگی ثبت شده است. این تپه به تپه جاج نیز معروف بوده و قلعه ‌ای در آن بوده که برای محافظت از شهر باستانی جاج ساخته شده بود.

هفت سال پیش در سال 1386 هجری شمسی، معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی استان تهران در گفت ‌و‌ گو با خبر گزاری میراث فرهنگی ضمن تاکید بر اهمیت باستانی تپه حصارک، اظهار داشت؛ « نیروی انتظامی لواسان به دنبال گزارش‌ های مردمی مبنی بر هجوم حفاران غیرمجاز به تپه 7 هزار ساله حصارک که منجر به آسیب‌ های متعددی بر پیکر دیرینه آن شده است، موظف به حفاظت شبانه ‌روزی از این اثر باستانی شده است. بی ‌تردید، تپه حصارک یکی از قدیمی ‌ترین خاستگاه‌ های تمدن بشری در لواسان است.

اگر مطالعات و کاوش‌ های علمی منطقه تپه حصارک انجام شود، به دلیل مطرح بودن فرضیه‌ های مختلف در مورد چگونگی آغاز کشاورزی و اهلی کردن حیوانات، اهمیت خاصی در مطالعه منشأ کشاورزی برای لواسان و استان تهران خواهد داشت.

جاهای دیدنی اطراف تپه حصارک لواسان

منطقه لواسان، یکی از زیبا ترین منطقه های تهران به لحاظ دارا بودن قدمت تاریخی و طبیعتی بی نظیر و جاذبه های گردشگری می باشد. در حقیقت زمانی که شما به لواسان سفر کنید، تنها یک مقصد برای گردشگری نخواهید داشت زیرا جاهای دیدنی لواسان اینقدر متنوع و جذاب هستند که حداقل چند مورد از آن ها را برای بازدید و گردش انتخاب خواهید کرد. در ادامه این یادداشت به معرفی تعدادی از بنا های تاریخی که در فاصله کمی از تپه حصارک لواسان قرار دارند می پردازیم تا پس از گردش در این محوطه باستانی، به بازدید از آن ها هم بروید.

حمام سبو کوچک لواسان: حمام سبو کوچک، در قسمت مرکزی سبو کوچک که دارای بافت قدیمی و تاریخی واقع شده و ضلع غربی مسجد محله قرار گرفته است. به دلیل ساخت و سازهای غیر مجازی که در سال های اخیر در اطراف این حمام و بی توجهی های سازمان میراث فرهنگی به این آثار تاریخی، حمام سبو کوچک حالت مخروبه و متروکه ای به خود گرفته است. این حمام از خشت و گل ساخته شده است.

معمولا اینگونه جاذبه ها در میان جاذبه های گردشگری دیگری که در لواسان وجود دارد، ناشناخته تر می باشند. حمام سبو کوچک لواسان یکی از جاذبه های منطقه سبو کوچک لواسان قرار گرفته است. این حمام از دوره قاجار به جا مانده است و در تاریخ 1 مهر سال 1382 با شماره 10369 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اگر قصد سفر به شهرستان لواسان و بازدید از جاذبه های دیدنی مانند حمام سبو کوچک لواسان را دارید می توانید در فصول گرم سال بهار و تابستان به این منطقه ییلاقی و کوهستانی سفر کنید. در این صوت می توانید از آب و هوای مطلوب و خنک لواسان لذت ببرید.

آبشار برگ جهان لواسان: آبشار برگ جهان یکی از زیبایی های طبیعی اطراف تهران بوده و در روستایی به همین نام یعنی برگ جهان واقع شده است. آبشار زیبای برگ جهان در شمال شرقی روستای برگ جهان قرار دارد و همچنین در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

آبشار مذکور در اوایل فصل بهار به علت بارندگی های زیاد، بسیار پرآب و تماشایی می شود. خانه های روستایی ساخته شده از خشت و گل، از دیگر زیبایی های این منطقه به شمار می رود. همچنین کوه هایی که در اطراف قرار دارند، با وجود اینکه در اغلب زمان های سال، پوشیده از برف می باشند بر زیبایی منطقه افزوده اند.

هنگامی که برای بازدید آبشار به این منطقه قصد داشتید بروید، پیش از رفتن تمام لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی را همراه خود برید. همچنین اولین نکته ای که می بایست به آن توجه کنید، انتخاب کفش مناسب برای پیاده روی و کوهنوردی می باشد. برای رسیدن به آبشار، مسیرهای مختلفی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. از روستای برگ جهان برای رسیدن به آبشار حدود 20 دقیقه مدت زمان لازم دارید. علاوه بر این آبشار می توانید از دیگر جاذبه های دیدنی لواسان نظیر، روستای سینک، غار خمیره لواسان و… می توانید دیدن کنید.

قلعه باستانی باغ دره: قلعه باغدره در لواسان بر اساس نظرات کارشناسان باستان شناسی، مربوط به دوره هخانشیان و ساسانیان می شود و از این رو از قلعه های کهن و باستانی ایران به شمار می آید. این قلعه در شمال محله ناران قرار گرقته و در یکم مهرماه 1382 با شماره ثبت 10375 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. باغدره از محله های شهر لواسان است و در کنار بلوار امام خمینی این شهر و چسبیده به محله ناران جای گرفته و یک محله خرد از محلات ناران به شمار می آید.

این قلعه در بلندای 1836 متری از سطح آب های آزاد قرار گرفته. ارتفاع نقطه قرارگیری قلعه از سطح جاده آسفالته افجه، به 150 متر می رسد. قلعه باغ دره به عنوان یکی از دیدنی های لواسان در 600 متری شمال محله ناران و بر بلندای منتهی الیه سمت جنوب شرقی کوه کند و در جبهه جنوب غربی آبشار هنزک قرار گرفته است.

دشت هویج: این دشت از جمله مکان های قدیمی است که در زمان شاهان صفوی بسیار مورد توجه قرار داشت. در واقع این دشت در زمان شاهان صفوی شکار گاهی پر رونق بود که امروزه می توان آثار به جا مانده از کاروان صفوی در طول مسیر و انتهای دره در کنار دیواره های صخره مشاهده نمود. هم چنین خوب است بدانید که به دلیل وجود مسیری مالرو از سمت دشت هویج به دشت لار گفته می شود که در گذشته ناصر الدین شاه و دیگر شاه های قاجاری از این مسیر برای رفت و آمد با کالسکه به دشت لار و دیگر مناطق آن ناحیه، از این مسیر استفاده می کردند و از انجایی که این مسیر در برخی نقاط به حالت سنگ فرش است، به آن راه شاه عباسی نیز گفته می شود.

دشت هویج به دلیل فاصله کوتاهی که با شهر تهران داردف از مسیر دسترسی بسیار آسانی برخوردار است و از همین برای رسیدن به آن کافیست که مسافتی کوتاه را طی کنید تا به روستای افجه برسید. برای رفتن به دشت هویج کافیست در تهران از اتوبان شهید بابایی وارد جاده لشکرگ شوید و خود را به لواسان برسانید و از آنجا به سمت روستای افجه بروید.

امکانات رفاهی تپه حصارک

از آنجایی که این منطقه محل زندگی  امرار معاش بومیان و محلیان آن منطقه است، اغلب املاکی که در انجا وجود دارد متعلق به آنها می باشد اما برای رفاه بیشتر گردشگران هنگام بازدید از این مکان، امکاناتی چون سرویس بهداشتی اسفاده کنند. هم چنین در اطراف تپه حصارک رستوران هایی وجود دارد که گردشگران هنگام بازدید از این منطقه برای استراحت می توانند از این رستوران های استفاده نمایند و ساعاتی را در انجا بگذارند.

در این منطقه تعدادی فروشگاه نیز وجود دارد که شما می توانید پیش از حرکت به سمت تپه حصارک، اقلام مورد نیاز خود را از این فروشگاه ها تهیه نمایید و با خیالی آسوده به مسیر خود در این مکان منحصر به فرد و دل انگیز ادامه دهید و از آن لذت ببرید.

طبعا همه اهالی پایتخت با منطقه ییلاقی و زیبای لواسان آشنا هستند. با این حال شاید اغلب ما ترجیح می دهیم در سفر به این منطقه، از جاهای مشخصی بازدید کنیم. اما در این منطقه دیدنی های بسیاری هستند که حیف است با آنها اشنا نباشیم و در سفر خود به لواسان بازدید از آنها را از دست بدهیم. پیشنهاد اول ما به شما این است که سری به مقاله بهترین رستوران های لواسان وبسایت ما بزنید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خوراک خود در این سفر داشته باشید.

تجهیزات لازم برای بازدید از تپه حصارک

از آنجایی که تپه حصارک در یک منطقه ای کوهستانی و ییلاقی واقع شده از همین رو ممکن است که برای رفتن به سمت تپه حصارک  به برخی تجهیزات چون کفش مناسب، عصای پیاده روی، مواد خوراکی، عینک آفتابی، لباس مناسب و اضافی، چادر و کیسه خواب اگر قصد کمپینگ دارید و دوربین عکاسی برای ثبت زیبایی این مکان، نیاز داشته باشید.

پس توصیه می شود که پیش از شروع سفرتان حتما این وسایل را اماده کنید و به همراه ببرید. هم چنین برای جمع اوری زباله هایتان حتما به همراه خود کیسه زباله به همراه داشته باشید.

نکاتی که باید در هنگام بازدید از تپه حصارک بدانید

در هنگام بازدید از این منطقه خارق العاده و منحصر به فرد خوب است که به برخی نکات توجه داشته باشید تا در هنگام مسیر مشکلی برایتان پیش نیاید. در ابتدا توجه داشته باشید که در روز های برفی و بارانی به این منطقه کوهستانی نروید زیرا که ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد. از دیگر مسائل مهمی که باید به ان توجه کنید حفاظت از محیط زیست منطقه است.

در واقع حفظ محیط زیست و طبیعت خارق العاده کشور عزیزمان ایران، وظیفه همه ماست از همین رو در هنگام بازید از تپه حصارک در حفظ محیط زیست کوشا باشید تا این طبیعت زیبا دچار مشکل نشود.

تپه حصارک لواسان (1)

بهترین زمان بازدید از تپه حصارک

اگر قصد سفر به شهرستان لواسان و بازدید از جاذبه های دیدنی مانند تپه حصارک لواسان را دارید می توانید در فصول گرم سال بهار و تابستان به این منطقه ییلاقی و کوهستانی سفر کنید. در این صوت می توانید از آب و هوای مطلوب و خنک لواسان لذت ببرید.

در این فصل، زیبایی ها و سرسبزی های این منطقه به اوج خود می رسند و می توانید از زیبایی های طبیعت بیشتر استفاده کنید. همچنین از میوه های درختانی که در باغ های سرسبز محله سبو کوچک وجود دارند استفاده کنید. لذا اگر در فصل های سردی مانند پاییز و زمستان راهی این منطقه شدید بهتر است از لباس های گرم تر و امکانات مجهزتری استفاده کنید.

تپه حصارک کجاست و مسیر دسترسی به آن

اگر از تهران قصد بازدید از حمام سبو کوچک لواسان را دارید، می بایست خود را به اتوبان ارتش و یا اتوبان شهید بابایی برسانید و به سمت جاده گلندوک مسیر را ادامه دهید. پس از آنکه این جاده را پشت سر گذاشتید، به دو راهی فشم و لواسان می رسید و از آنجا مسیر لواسان را پیش بگیرید. تپه حصارک در شهرستان بهارستان، بخش گلستان، دهستان اسماعیل اباد، روستای حصارک بالا قرار دارد. تپه قلعه حصارک بالا (منصوری) در ابتدای جاده پایانه باربری نسیم شهر و غرب گلزار باغ بهشت واقع شده است.

آدرس تپه حصارک لواسان: استان تهران، لواسان، شهرستان بهارستان، بخش گلستان، دهستان اسماعیل اباد، روستای حصارک

اجاره ویلا لوکس در لواسان

از آنجایی که لواسان یکی از مناطق ییلاقی و کوهستانی اطراف تهران است، بسیاری از پایتخت نشینان آن را برای گردش یک روزه یا چند روزه انتخاب می کنند. لواسان منطقه ای لوکس نشین و ویلا نشین می باشد. اگر قصد اقامت چند روزه در این منطقه خوش آب و هوا را دارید و به دنبال اجاره ویلا لاکچری لواسان هستید می توانید از اجاره ویلا در لواسان استفاده کنید.

در قسمت های لوکس نشین لواسان، ویلا ها قیمت های بالایی دارند. ویلا های استخردار در لواسان شمال ویلا استخردار سرپوشیده و ویلا استخردار روباز می شوند. اجاره این ویلا ها قیمت بالاتری نسبت به دیگر ویلا ها و سوئیت ها دارند. همچنین از امکانات مجهزتری برخوردارند. اما اگر به دنبال ویلا با قیمت پایین تر هستید می توانید از دیگر مناطق لواسان استفاده کنید.

همچنین ویلای مورد نظر خود را با قیمت مناسب پیدا خواهید کرد. از همین رو می توانید از طریق سایت لوکس ویلا به اجاره ویلا و سوئیت بپردازید و اقامت روزانه در لواسان داشته باشید و از تعطیلات  آخر هفتتان به دور از شلوغی های شهر لذت ببرید. پشتیبانان ما همه روزه آماده پاسخگویی به شما عزیران جهت رزرو و اجاره ویلا، سوئیت و آپارتمان در اقصی نقاط ایران به شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.