روستای مازیچال

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از زیبا ترین و دنج ترین مناطق استان مازندران، دهکده بی نظیر مازیچال کلاردشت می باشد که در تمامی طول سال این دهکده در مه غلیظی پنهان می شود و شما را با ارتفاع 2600 متری بالا تر از ابر ها نگه می دارد. این روستا چشم انداز فوق العاده ای دارد، اگر به علت شرایط آب و هوایی اقیانوس ابر تشکیل نشود، وسعت دیدتان از چالوس تا قسمت هایی از رامسر خواهد بود.
طبیعت بی نظیر و توصیف نشدنی مازیچال، شامل اقیانوش ابر، جنگل بلوط و چشم‌اندازی وسیع از جنگل و دشت می باشد که کم پیش می آید شما بتوانید این ترکیب فوق العاده را با هم در یک مکان ببینید.

حال و هوای این روستا کاملا رویایی بوده و اگر به این منطقه راهی شوید حس خوب و عجیبی را به شما منتقل می کند.در این مقاله قصد داریم با روستای مازیچال کلاردشت بیشتر آشنا شویم، شاید برخی افراد با این منطقه زیبا و سرسبز و دریای اقیانوس آن آشنایی نداشته باشند و با خواندن این مطلب بخواهند کوله بار سفر را ببندند و به سوی آن حرکت کنند و چند روزی را در دل طبیعت سپری کنند.

معرفی روستای مازیچال

شهر کلاردشت لقب بهت گمشده را از آن خود کرده است. یکی از جاذبه های گردشگری که در نزدیکی کلاردشت وجود دارد، روستای مازیچال می باشد، تعداد خانوار در مازیچال کم است و به صورت مهاجر در فصل‌های گرم سال در آن زندگی می‌کنند، چون در ‏ماه‌های سرد سال به علت مرتفع بودن مازیچال و کمبود امکانات، زندگی کردن در آن کمی سخت است.

به همین دلیل 50 تا 60 خانوار از اواخر بهار و شروع تیر ماه ، تا اولیل پاییز و شروع مهر ماه می توانند در آن سکونت داشته باشند. این روستا دارای چشم و انداز و منظراه ای بی نظیر بوده که یکی از ویژگی های مهم آن به شمار می آید.

همچنین روستای مازیچال با زیبایی های فراوانی که دارد یکی از دهکده های توریستی و گردشگری ایران به شمار می آید. دهکده مازیچال با داشتن مناطق سرسبز و زیبا، درختان سر به فلک کشیده داخل جنگل های بکر بلوط و طبیعتی دست نخورده همیشه گردشگران زیادی از نقاط مختلف را به سوی خود فرا می خواند.

دهکده مازیچال

مازیچال به چه معناست؟

یکی از بزرگترین وجه تمایز های روستای مازیچال وجود انبوهی از درختان بلوط در این منطقه است که اسم آن هم برگرفته از همین موضوع می باشد. بر اساس برخی منابع، در گویش محلی مازندرانی ها «ماز»، «مازی» یا «مازو» به معنای درخت بلوط می باشد و چال هم به معنای گودال است. با این تفاسیر به دور از تصور نخواهد بود که ترکیب نهایی کلمه ی مازیچال،  گودالی پر از درختان بلوط باشد.

البته این فرضیه خیلی دقیق نیست، زیرا بر اساس لغت نامه دهخدا واژه ی ماز به معنای پر چین و شکن می باشد که واژه ی مازندران از این معنا برگرفته شده است.

طبیعت روستای مازیچال

وجود جنگل های سر سبز و انبوه، ابر های یک دست سفید که در هنگام بارش باران زینت دهند آسمان روستا است و منظره ی شگفت انگیز اقیانوس ابر را تشکیل می دهد که مدام در حال تغییر هستند. کوه ها و شکل قرارگیری تپه ها باعث به وجود آمدن صحنه ای بکر و رویایی می شود.

هنگامی که به این منطقه از طبیعت سفر می کنید حتما به یاد داشته باشید از مسیرهای مشخص شده و پاکوب عبور کنید تا به طبیعت آن آسیب وارد نشود. همچنین در حفظ و نگه داری طبیعت کوشا باشیم و از ریختن هرگونه زباله در آن جدا خودداری کنیم. از روشن کردن آتش به خصوص در فصول گرم سال پرهیز کنید، زیرا ممکن است باعث آسیب رساندن به طبیعت و آتش سوزی درختان شود.

دیدنی های دهکده مازیچال

هنگامی که ز سمت کلار دشت به سمت روستای مازیچال که از زیباترین ییلاقات شمال ایران محسوب می شود می آیید، با جنگلی بسیار انبوه از درختان مازیچال که در آن درختان بلوط، افرا، کاج‌های سوزنی و صدای پرندگان وحشی درون جنگل وجود دارند، مواجه می شوید در طول این مسیر بسیار مراقب باشید زیرا این جاده دارای هوایی مه آلود است و امکان دارد از مسیر اصلی خارج شوید و راه را گم کنید.

همچنان که پیش بروید به قبرستان محلی قدیمی بر می خورید که اکنون تنها اثری از آن ها باقی مانده و دیگر اهالی مازیچال رفتگان خود را در این قبرستان به خاک نمی سپارند. منظره ای عجیب و فضایی بسیار غم انگیز دارد. بزرگترین جاذبه دیدنی مازیچال بر فراز این دهکده می باشد.

مازیچال در تابستان

جاذبه های دیدنی اطراف مازیچال

شما می توانید علاوه بر بازدید از دهکده ی بی نظیر مازیچال دیدنی های دیگری از جمله پل معلق رودبارک، تپه باستانی کلار ، آبشار اکد و دیدنی های دیگری که در ادامه برایتان آورده ایم را مشاهده کنید و از زیبایی های آنها نهایت لذت را ببرید. به علت اینکه روستای مازیچال در دل جنگل قرار دارد از امکان گردشگری مقداری دور می باشد.

ولی ما برای شما تمامی جاذبه های زیبای گردشگری نزدیک به مازیچال را برایتان در ادامه مطلب آورده ایم و شما می توانید علاوه بر بازدید از دهکده به این دیدنی های بی نظیر نیز سر بزنید.

پل معلق رود بارک

پل رود ابرک نخستین پل معلق در شمال کشور می باشد که طول آن به 70 متر می رسد و همزمان 120 نفر قابلیت رفت و آمد و بازدید از این پل را دارند. به علت آب و هوای کلاردشت که دارای رطوبت و بارانی می باشد این پل معلق با سازه گریتینگ و چوب روسی ساخته شده است. در کنار این جاذبه ی گردشگری زیپ لاین و دوچرخه ی هوایی هم نصب شده است که باعث شده تا توجه مسافران و گردشگران زیادی به این مکان جذب شود.

فاصله پل معلق رود بارک تا روستای مازیچال یک ساعت بدون ترافیک است که شما می توانید در طول مسیر از آب و هوای مطبوع و مناظر زیبا لذت ببرید.

آدرس پل معلق رودبارک: استان مازندران، کلاردشت، خیابان فرهود جوادی

تپه باستانی کلار

تپه کلار در روستای لاهور واقع شده که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است و در سال ۱۵ آذر ۱۳۴۴ با شمارهٔ ثبت ۴۸۹ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت شده است. این تپه در ضلع شرقی دشت مرکزی کلاردشت قرار گرفته که با پستی و بلندی هایی که دارد فرم بیضی شکلی به خود گرفه است.

حفره ها و کنده کاری هایی بر روی تپه باستانی کلار وجود دارد که آثار شهر قدیمی که در اینجا وجود داشته می باشد. فاصله ی این تپه ی باستانی تا مازیچال 1 ساعت و 15 دقیقه است که حدود 23 کیلومتر می شود.

آدرس تپه باستانی کلار: استان مازندران، شهرستان کلاردشت، بلوار امام خمینی، خیابان کلار

آبشار اکد منطقه اکاپل

این آبشار با فاصله ی یک ساعت و نیم از روستای مازیچال قرار دارد که دو کیلومتر از مسیر خاکی می باشد و تا رسیدن به آبشار اصلی چندین آبشار کوچک در طول مسیر قرار دارد و می توانید در تابستان از بالای صخره ها به داخل آب بپرید و نگران هیچ چیزی نباشید زیرا عمق آب بسیار زیاد و دمای آن پایین است.

برای دیدن این آبشار و محوطه ی بکر اطراف آن لازم نیست مبلغی پرداخت کنید و به شما پیشنهاد می شود در فصل تابستان برای دیدن این آبشار بروید زیرا منطقه ای کوهستانی است و تمامی تجهیزات مورد نیاز را همراه خود ببرید.

آدرس آبشار اکد: مازندران، کلاردشت، جنگل کوهستانی سردی چال

آبشار اکد منطقه اکاپل

خانه ارواح کلاردشت

خانه ی ارواح کلاردشت یک ویلای متروکه است که اهالی آن منطقه می گویند این خانه یک شبه ساخته شده است. شکل هندسی تمامی پنجره های این خانه با هم متفاوت می باشد و در آن چند سالی است که بسته شده، ولی کسانی که سالیان گذشته وارد این ویلای متروکه شده اند می گویند که داخل آن یک قفس بسیار بزرگ با قفل های متفاوت قرار دارد.

فاصله ی دهکده مازیچال تا خانه ی ارواح کلاردشت، یک ساعت و 30 دقیقه بدون ترافیک می باشد.

آدرس خانه ارواح کلاردشت: استان مازندران، شهرستان کلاردشت، جاده ی کوله مه

خانه ارواح کلاردشت

وعده های غذایی در مازیچال

به علت اینکه مازیچال در دل جنگل قرار دارد رستوران و کافه ای در اطراف این منطقه وجود ندارد به همین دلیل در این منطقه از غذای محلی خبری نیست. در مازیچال فقط سوپر مارکت های فصلی وجود دارد که مدت کوتاهی از سال را فعالیت می کنند و در بیشتر مواقع بسته می باشند و شما باید تمامی وعده های مورد نیاز و مایحتاج خود را از کلاردشت تهیه کنید و همراه داشته باشید.

بیشتراهالی مازیچال به دامداری و دامپروری و گاوداری مشغول هستند پس شما می توانید از آن ها لبنیات تازه مثل کره، پنیر، شیر، ماست و سر شیر تازه خریداری کنید.

رستوران های اطراف روستای مازیچال

همیشه یکی از هیجان انگیزترین بخش های سفر، خوردن غذایی لذیذ است. همان طور که گفته شد، در اطراف این روستای ییلاقی و داخل آن رستوران و فروشگاه یا سوپر مارکت، وجود ندارد به همین علت ما سعی کردیم چند مورد از رستوران هایی که نزدیک ترین فاصله و راحترین مسیر دسترسی به مازیچال را دارند به شما معرفی کنیم.

 • رستوران اسماعیل آشپز با فاصله ی یک ساعتی از روستای مازسچال قرار دارد که دارای منو ایی از غذا های ایرانی می باشد.
 • رستوران آباد گران این رستوران که به صورت ساحلی می باشد در فاصله ی 50 کیلومتری از مازیچال قرار دارد.
 • کافه کوبار کلاردشت دارای منویی متنوع است که با فاصله ی 1 ساعت و 15 دقیقه ای از مازیچال قرار دارد و ساعت کاری آن از ساعت 11 صبح تا 11 شب است.

کلبه در مازیچال

اقامت در روستای مازیچال

بیشتر گردشگران و مسافرانی که مازیچال را به عنوان مکانی برای سفر انتخاب می کنند سفر یک روزه به این روستا دارند و معمولا در مازیچال اقامت ندارند. روستای ییلاقی مازیچال کلبه هایی دارد که فقط در تابستان قابل استفاده هستند و در فصل های دیگر خالی از سکنه می شوند.

در این دهکده سوئیت، ویلا یا کلبه ای برای اقامت پیدا نمی کنید و به ندرت مکانی برای اجاره گیر می‌آید پس از قصد ماندن در این روستا را داشته باشید باید چادر های مسافرتی خود را ببرید و یا با گروه های کمپینگ همراه شوید. توجه داشته باشید که در تمامی فصول سال شب های این دهکده سرد می باشد پس کیسه ی خواب را فراموش نکنید.

کمپ کردن در روستای مازیچال

برای کمپ کردن در روستای مازیچال بهتر است به صورت گروهی و با تجهیزات کامل و مناسب به این مکان سفر کنید. بهترین زمان کمپینگ تابستان می باشد زیرا در فصل های دیگر هوا بسیار سرد است و تحمل آن برای هر کسی راحت نیست همچنین حتما سعی هنگام بر پا کردن چادر های مسافرتی از جاده ی اصلی زیاد دور نشوید.

زیرا امکان گم شدن در جنگلی که دارای انواع حیوانات می باشد، زیاد است پس در کنار گروه خود بمانید تا موجب حراس و ترس خود و حیوانات منطقه نشوید.

کمپ در دهکده مازیچال

وسایل مورد نیاز برای کمپینگ در روستای مازیچال

 • غذا به تعداد وعده هایی که در کمپ هستید و قمقه ی آب.
 • وسایل کمپ، بادگیر و لباس گرم
 • کیف کمری و کوله یک‌روزه برای پیاده‌روی و کوهنوردی در منطقه
 • کیسه خواب، زیر انداز و چادر مسافرتی ضد آب
 • کیف کمک‌های اولیه، کرم ضد آفتاب و کلاه آفتاب‌ گیر
 • هیزم خشک برای بر پا کردن آتش
 • آنچه قبل از سفر به روستای مازیچال باید بدانید.
 • حتما قبل از سفر به این منطقه از اطلاعات هوا شناسی و وضعیت آب و هوایی استان با خبر شوید.
 • حدودا ۱۰ کیلومتر از مسیر به سمت بالاترین ارتفاعات مازیچال خاکی و کوهستانی است و توصیه می‌شود با ماشین‌های روستایی، جیپ و نیسان به این مناطق بروید. البته اگر با خودروی معمولی عازم این مکان شده‌اید، در روزهای غیربارانی می‌توانید آن را طی کنید.
 • در نظر داشته باشید که فقط در قسمت هایی از روستای مازیچال تلفن همراه آنت دارد.
 • در منطقه ییلاقی مازیچال، به سگ‌های گله‌داران نزدیک نشوید مخصوصا وقتی که چوپان همراه آن نیست چون باعث دردسر برای شما می شود.
 • در صورتی که مه سنگین در روستا وجود داشت، بدون وجود راهنمای محلی اقدام به کوهنوردی یا طبیعت‌ گردی نکنید.
 • مازیچال برق ندارد و مردم روستا از فانوس برای روشنایی در شب استفاده می‌کنند، پس اگر قصد ماندن در این دهکده را دارید حتما باید تجهیزات روشنایی مثل چراغ قوه و باتری اضافه همراه خود داشته باشید.
 • مراقب حیوانات اهلی و وحشی که در منطقه به صورت آزادانه پرسه می زنند  باشید. به ‌خصوص در زمستان احتمال  اینکه با حیوان هایی مثل خرس، شوکا، گرگ، خرگوش و گراز برخورد کنید زیاد است.
 • از انجام کار هایی مثل ریختن زباله، شکستن شاخه های درختان و شکار حیوانات به شدت بپرهیزید.

اقامتگاه های اطراف دهکده مازیچال

همان طور که گفته شد، روستای مازیچال مکانی برای اقامت ندارد پس اگر شما قصد اقامت را داشته باشید باید در فاصله ی 1 ساعتی از این دهکده مکانی را برای استراحت انتخاب کنید. ما برای شما چند نمونه از هتل های اطراف دهکده و فاصله هایی که برای رسیدن به آن ها باید طی کنید را در ادامه آورده ایم.

 • هتل باران سبز با فاصله ی یک ساعت و 15 دقیق ای از مازیچال.
 • کلبه های کوهستانی خانواده طاهری که در 23 کیلومتری روستای مازیچال است.
 • مسافر خانه جوادی در فاصله ی یک ساعت و 30 دقیقه ای از مازیچال است.

بهترین زمان سفر به مازیچال

روستای مازیچال یکی از مناطق دیدنی کلاردشت است که در فصل بهار و تابستان این منطقه پر از گل‌های خاص و درختان پوشیده از برگ‌های سبز است. رویش گل های پیش پیشا (پامچال) و گل ونوشه (بنفشه)، در بهار، باعث رنگارنگ شدن دشت ها و تپه های مازیچال می شود و حس و حال این دهکده را بهاری می کند.

در فصل پاییز ما از فراز دهکده مازچال می توانیم انواع رنگ ها را مشاهده کنیم. تصویر رنگارنگ از جنگل های مازیچال و تماشای رنگ های قرمز، نارنجی و زرد و سبز در کنار اقیانوس ابرهای سفید، به روح شما آرامش می بخشد. در زمستان هایی سرد و پر برف که جاده ها و مسیر ها را سفید پوش می کند .

هرفصل با خصوصیات منحصر به فرد، رنگ ها و زیبایی های خود، منظره ای تازه و متفاوت برای این روستا و گردشگران و مسافرانی که این دهکده را برای سفر انتخاب می کنند به ارمغان می آورد. ولی بهترین زمان سفر به روستای مازیچال نیمه ی دوم بهار و تابستان می باشد.

اجاره کلبه در مازیچال

روستای مازیچال کلاردشت کجاست و مسیر دسترسی به آن

از آنجایی که روستای مازیچال یکی از جاذبه های کلاردشت به شمار می رود در حوالی استان مازندران و 48 کیلومتری شهر چالوس قرار دارد. فاصله ی روستای مازیچال تا تهران 170 کیلومتر می باشد. برای سفر کردن به سمت روستای مازیچال از جاده چالوس به سمت مرزن آباد شروع به جرکت کنید، سپس به سمت کلاردشت تغییر مسیر دهید و از میدان اصلی کلاردشت حدود هفت کیلومتر در جاده عباس‌ آباد برانید تا به ابتدای جاده اصلی مازیچال برسید.

از ابتدای جاده خاکی مازیچال، ۱۷ کیلومتر به سمت ارتفاعات مازیچال به صورت مستقیم حرکت کنید تا منطقه ی بکر مازیچال نمایان شود.

آدرس روستای مازیچال: استان مازندران، نزدیک به شهرستان کلاردشت،  ۴۸ کیلومتری چالوس

اجاره ویلا و سوئیت در کلاردشت

روستای مازیچال  یکی از زیباترین نقاط استان مازندران می باشد و همیشه پیش از سفر یکی از مهمترین و اصلی ترین کارهایی که باید انجام دهید رزرو اقامتگاهی مناسب در مقصد گردشگری خود می باشد. ولی متاسفانه مکانی برای اقامت در این دهکده وجود ندارد و به همین علت پیشنهاد لوکس ویلا به شما اجاره ویلا و سوئیت در کلاردشت است.

در کلاردشت اقامتگاه های بسیار مناسبی وجود دارند که می توانید بهترین آن ها را انتخاب نمایید. باتوجه به این که کلاردشت یکی از شهرهای بدون ساحل در استان مازندران می باشد اما جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیار زیادی در آن وجود دارد که باعث شده گردشگران و مسافران فراوانی به سمت آن راهی شوند.

راهنما سایت

آدرس

استان مازندران، نزدیک به شهرستان کلاردشت،  ۴۸ کیلومتری چالوس

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه