دریاچه ولشت

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از استان های جذاب توریستی که در طول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می کند استان مازندران است و در درون خود جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد. دریاچه ولشت که موضوع این مقاله می باشد، در جنوب غربی چالوس واقع شده و با طبیعت زیبایی که دارد توانسته عده زیادی را به خود جذب نماید. این دریاچه جزو ده دریاچه آب شیرین ایران می باشد و در ارتفاع 934 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

درباره دریاچه ولشت

همان طور که به آن اشاره کردیم، دریاچه ولشت در جنوب غربی چالوس در 25 کیلومتری آن، شمال کلاردشت و در روستای ولشت واقع شده است. این دریاچه در سال 88 به عنوان یکی دیگر از آثار طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ثبت گردید. نزدیکی این دریاچه به شهر های توریستی و زیبای کلاردشت و مرزن آباد و هم چنین هم جواری با شهرستان زیبای چالوس سبب شده تا گردشگران زیادی به این منطقه جذب شوند. کلاردشت یکی از مناطق ییلاقی معروف است که با فاصله ای در حدود 12 کیلومتر از مرزن آباد به عنوان یکی از مقاصد برتر گردشگری در ایران شناخته می شود و طرفداران زیادی دارد. دریاچه ولشت از جاذبه های کلاردشت بوده که همین موضوع سبب شده تا مسافران زیادی برای دیدن آن رهسپار شوند. آب و هوای دریاچه به دلیل کوهستانی بودن مرطوب و خنک است و دمای آن تفاوت محسوسی با کلاردشت دارد.

روستاهای متعددی در اطراف دریاچه وجود دارد که می توان به لرگان، سنار، سما، چلاجور، ولشت و دیمو اشاره کرد. هم چنین شما می توانید از روستای کردیچال که در 13 کیلومتری این منطقه قرار دارد دیدن کنید. البته در بعضی از این روستاها هیچ کسی زندگی نمی کند. نزدیک ترین روستا نسبت به دریاچه ولشت روستای سنار بوده که در فاصله چهار کیلومتری از آن قرار دارد و 200 خانوار در آن زندگی می کنند.

دریاچه ولشت

خصوصیات دریاچه ولشت

عمق دریاچه ولشت 22 متر و وسعت آن به 15 هکتار می رسد. البته عمق دریاچه در وسط آن 18 متر و کناره ها 9 متر است. پس توجه داشته باشید که به هیچ عنوان به درون دریاچه نروید. هم چنین میزان آب آن چیزی در حدود 3 میلیون متر مکعب می باشد. آب دریاچه نیز به واسطه آب شدن برف ها و باریدن باران و هم چنین چشمه های زیر زمینی که به دریاچه می ریزند تامین می شود. ولشت در یک گودال بزرگ واقع شده که هیچ گاه آب از آن سرازیر نمی شود ولی در طول سال در زمان های مختلف سطح آب دریاچه بالا و پایین می شود. بدین صورت که در تابستان و ماه های گرم سطح آب دریاچه پایین و در زمستان و پاییز سطح آب در بیش ترین حد خود قرار دارد. زمین های این گودال دارای خاک های فرسایشی است.

دمای آب در نقاط مختلف دریاچه و ساعات مختلف روز متفاوت می باشد. به طور مثال دمای آب در ابتدای روز در حدود 30 درجه است و این دما در طول روز در سطح آب به 26 درجه می رسد. در عمق 5 متر دمای آب 18 درجه، در عمق 15 متری دما 12 درجه و در عمق 21 متری دما تا 4 درجه سانتی گراد متغییر است.

دریاچه ولشت زیستگاه چه موجوداتی است

در دریاچه و اطراف آن انواع گیاهان و جانوران زندگی می کنند و در اطراف ولشت چندین درخت و گیاهانی مثل نی بن قرار دارند. هم چنین بوته های کوچک و نیزار هایی را می توانید ببینید که ریشه های آن ها تا عمق شش و هشت متری زمین نفوذ کرده است. اگر در زمان مهاجرت پرندگان به این منطقه بروید می توانید انواع آن ها را از نزدیک ببینید. هم چنین حیواناتی نظیر مارماهی، مار آبی، ماهی کولی، شاه کولی، اردک ماهی و آبزیان دیگر در این دریاچه زیست دارند. در سال های گذشته خسارت های زیادی توسط روستاییان و افراد دیگر به ولشت وارد شده چرا که اعمال آن ها مثل قطع کردن نیزارها به واسطه روستاییان، تعداد گردشگران که هر ساله زیاد تر از سال قبل می شود، کم بودن امکانات رفاهی موجود، آتش سوزی هایی که در اطراف دریاچه اتفاق میفتند، ورود آلاینده ها به آب دریاچه و مواردی از این دست همگی سبب شده اند تا حیات پوشش گیاهی و جانورانی که در دریاچه یا اطراف آن زندگی می کنند به خطر بیفند.

اگر قصد سفر به ولشت را دارید سعی کنید بدون آسیب رساندن به محیط فقط از طبیعت لذت ببرید و محیط را آلوده نکرده و زیستگاه موجوداتی که در این منطقه زندگی می کنند را دچار آسیبب نکنید.

امکانات رفاهی دریاچه ولشت

از زمانی که این منطقه به عنوان یک منطقه توریستی معرفی گشت، امکانات تفریحی و گردشگری زیادی در آن به وجود آمد. از سال 84 تاکنون این منطقه دارای امکاناتی هم چون: کافه، رستوران، سوئیت هایی برای اقامت، سوپر مارکت، بوفه، نمازخانه، محل هایی برای کمپینگ، زمین والیبال، اسکله رستوران که موسیقی زنده از آن پخش می شود، سرویس بهداشتی و… شده است. اگر بخواهید از منوی رستوران چیزی سفارش دهید می توانید از اسکله به صورت رایگان بهره ببرید. در کنار همه این امکانات تفریحات آبی که از آن ها نام بردیم را نیز اضافه نمایید.

هزینه اسکله رستوران دریاچه ولشت: هر نفر 15000 تومان

هزینه ورودی مجموعه تفریحی دریاچه ولشت: 8000 تومان

امکانات رفاهی دریاچه ولشت

انواع تفریحات آبی دریاچه ولشت

از آن جا که این دریاچه یک مکان تفریحی با طبیعت زیباست، توانسته درون خود برای مسافرانی که به این منطقه سفر می کنند تفریحاتی را در نظر بگیرد تا گردشگران از سفر خود در این مقصد زیبا نهایت لذت را ببرند و ساعت هایی مفرح را تجربه کنند. شما نیز می توانید بعد از تماشای دیگر جاذبه های گردشگری کلاردشت به این دریاچه رفته و از تفریحات آبی و جاذبه های طبیعی این منطقه لذت ببرید. ما در این جا به چند مورد تفریح آبی و طبیعی دریاچه اشاره کرده ایم تا قبل از ورود از وجود آن ها اطلاع داشته باشید.

قایق سواری در ولشت

یکی از تفریحات آبی که می توانید برای دیدن مناظر اطراف دریاچه استفاده کنید، قایق سواری روی آب های ولشت است. قایق های دونات که در واقع نوعی از قایق های گرد هستند و دارای میز وسط می باشند، قایق های برنی، قایق موتوری ها و قایق های پدالی قو مانند در این دریاچه قرار گرفته اند تا شما از هر کدام که می خواهید بهره ببرید. قایق های مختلف با توجه به زمانی که از آن ها می توانید استفاده کنید هزینه متفاوتی دارند.

هزینه قایق پدالی دریاچه ولشت: دو نفره برای نیم ساعت 40000 تومان – چهار نفره برای نیم ساعت 70000 تومان

هزینه قایق برقی دریاچه ولشت: هر نیم ساعت 100000 تومان

هزینه قایق موتوری دریاچه ولشت: مسافت دور دریاچه 100000 تومان

قایق سواری در ولشت

بیگ بال و استوانه

این تفریح آبی یکی از مهیج ترین گزینه هایی است که می توانید از آن بهره ببرید. افراد با رفتن در درون یک توپ بادی بزرگ به روی آب رفته و با قل خوردن از ارتفاع بر روی سطح آب حرکت می کنند. شما می توانید برای استفاده از این تفریح جالب به دریاچه ولشت بروید و با پرداخت هزینه مربوط به آن در تایم مشخص شده به تجربه این تفریح بپردازید. البته در اکثر نقاطی که این تفریح آبی ارائه می شود، در زمان هایی از روز که رو به گرمی باشد مثل تایم های ظهر یا ساعت های گرم تابستان استفاده از این تفریح ممکن نیست و ارائه نمی شود. استوانه نیز همان بیگ بال می باشد و شما به جای یک توپ بادی به درون یک استوانه شفاف می روید.

هزینه استوانه دریاچه ولشت: هر ده دقیقه 15000 تومان

هزینه بیگ بال دریاچه ولشت: هر ده دقیقه 30000 تومان

شاتل سواری و بانانا

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز در دریاچه شاتل سواری است. شاتل در واقع یک نوع تیوپ بادی بزرگ می باشد که می توان به صورت تک نفره یا چند نفره روی آن سوار شد. این تیوپ بادی توسط یک قایق پر سرعت کشیده می شود و هر چه سرعت قایق بالاتر باشد این تیوپ تکان های بیشتری روی آب می خورد و هیجان بیشتری را تجربه خواهید نمود. شاتل سواری را می توان نوعی ورزش نیز محسوب کرد چرا که باید نیروی مقابله با تکان هایی که توسط آب به شما وارد می شود را تحمل نمایید پس به عضلات قوی نیازمند است. این ورزش برای کسانی که توان جسمی کمتر دارند مناسب نمی باشد. لازم به ذکر است که قبل از استفاده از شاتل به شما لباس های مخصوص پوشانده می شود تا از غرق شدنتان جلوگیری شود.

یک مدل دیگر شاتل سواری که به آن بانانا گفته می شود، به جای سوار شدن بر روی تیوپ، از یک وسیله دیگر شبیه به موز استفاده می شود. در واقع سوار شدن روی بانانا همانند موتور می باشد و پاها از دو طرف آیزان می شود. پس در این ورزش به پاهای قوی نیاز است.

هزینه شاتل و بانانا دریاچه ولشت: هر نفر در ده دقیقه 30000 تومان

شاتل سواری و بانانا دریاچه ولشت

جت اسکی کودکان

این تفریح یکی دیگر از هیجان انگیز ترین موارد موجود در ولشت است که می توانید برای فرزندان خود از آن بهره ببرید. اگر می خواهید به این دریاچه سفر کنید سعی کنید از این گزینه برای یک تجربه عالی استفاده کنید تا فرزندتان نیز لحظات خوبی را سپری کند.

هزینه جت اسکی کودکان دریاچه ولشت: هر پانزده دقیقه 20000 تومان

تفریحات غیر آبی دریاچه ولشت

اطراف دریاچه ولشت می توانید با استفاده از مناظر طبیعی موجود و دیگر موارد لحظات خوبی را بسازید. کافیست کمی طبیعت گردی بدانید و به همراه دوستان و خانواده از گزینه های پیش رویتان بهره ببرید.

 • کمپینگ در اطراف ولشت: این مورد یکی از محبوب ترین کارهای نزد ایرانیان است. شما هم می توانید با چادر زدن هم از مناظر استفاده کنید و هم از آفتاب سوختگی و خیس شدن زیر باران جلوگیری نمایید.
 • تصویر برداری: از دیگر مواردی که می توانید با انجام آن هم لحظه های خود را و هم قاب هایی زیبا از مناظر اطراف ثبت کنید تصویر برداری می باشد. چرا که این دریاچه یکی از زیبا ترین دریاچه های موجود در ایران است و بین مردم بسیار پر طرفدار می باشد.
 • دوچرخه سواری: در زمان های مختلف به خصوص در تعطیلات شما می توانید به همراه گروه های مختلف دوچرخه سواری برای لذت از محیط اقدام نمایید.
 • پیاده روی: از دیگر گزینه هایی که در طبیعت مد نظر بسیاری از افراد بوده و می توان به واسطه آن از مناظر نهایت استفاده را برد، پیاده روی است. شما می توانید در کنار عزیزان خود به قدم زدن در کنار دریاچه مشغول شوید.
 • ماهیگیری: همان طور که گفته شد گونه های مختلفی از ماهی ها و آبزیان در این دریاچه زندگی می کنند. شما می توانید با ماهی گیری در دریاچه و آوردن تجهیزات لازم برای این کار ابتدا برای گرفتن مجوز این کار اقدام کرده و بعد از آن به صید ماهی بپردازید. البته این نکته را مد نظر قرار دهید که این منطقه به آب های آزاد متصل نیست و صید بی رویه می تواند آسیب جدی به این ناحیه وارد سازد.
 • والیبال: یک زمین والیبال در کنار دریاچه وجود دارد که اگر به این بازی علاقه داشته باشید می توانید در کنار دوستان و افراد دیگر برای بازی اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که باید توپ والیبال را با خودتان بیاورید.

عکاسی از دریاچه ولشت

بهترین زمان برای سفر به دریاچه ولشت کلاردشت

این مورد به شما بستگی دارد که می خواهید در چه زمانی و به چه منظور به دریاچه بروید. اگر می خواهید از تمام تفریحات آبی استفاده کرده و هوای خوب را ترجیح می دهید بهتر است در ماه های گرم سال در تابستان و اواخر بهار اقدام نمایید. در هنگام سفر می توانید قبل از رفتن به دریاچه از نقاط دیدنی دیگر همانند روستای هریجان کلاردشت نیز دیدن کنید لذا بهتر است بهترین ماه سال را برای این منظور انتخاب کنید. ولی اگر می خواهید در زمانی خلوت تر از نظر جمعیت به این منطقه بروید بهتر است اوایل بهار و اوایل پاییز را برای این منظور انتخاب کنید.

ولی اگر می خواهید در اواخر پاییز و زمستان به این ناحیه رفته و روزهای رنگی اطراف را در پاییز و سفید پوش شدن مناظر را در زمستان ببینید باید بدانید که دمای هوا در دریاچه در روز های سرد تا 30- درجه نیز می رسد و حتی امکان یخ زدن آب وجود دارد. شما باید ماشین آفرودی مناسب برای سفر در این زمان از سال را داشته و آشنا به مسافرت در این هوا باشید در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

موقعیت جغرافیایی دریاچه ولشت کلاردشت

ولشت به دلیل کوهستانی بودن آب و هوایی خنک دارد و حتی در تابستان نیز این منطقه دارای هوایی معتدل می باشد. در بخش جنوب غربی این دریاچه کوه معروف علم کوه قرار گرفته و خود دریاچه نیز در جنوب غربی چالوس واقع شده است. چشمه ها و رودخانه های بسیاری در ولشت جاری هستند که یکی از مهم ترین آن ها رودخانه آبرود می باشد و از کوه های کلاردشت سرچشمه می گیرد. دریاچه های دیگری نیز در این منطقه وجود دارند که به عنوان جاذبه های کلاردشت به شمار می روند. این دریاچه دارای آب شیرین است و به عنوان یکی از ده دریاچه آب شیرین معروف در ایران شناخته می شود.

دریاچه ولشت کلاردشت در ارتفاع تقریبا هزار متری از سطح دریا قرار گرفته است. هم چنین دما و اکسیژن این دریاچه با دیگر مناطق کلاردشت تفاوت دارد. حتی دمای آب نیز در نقاط مختلف دریاچه با ارتفاع های متعدد متفاوت می باشد و هرچه به اعماق نزدیک تر می شود دمای آب نیز کاهش می یابد.

اقامت در اطراف دریاچه ولشت

بسیاری از افراد برای تماشای زیبای های طبیعت در شب خواستار اقامت در اطراف جاذبه مورد نظر خود هستند. این منطقه به عنوان یکی از زیبا ترین نواحی در شب شناخته می شود که شما می توانید با اقامت در نزدیکی ولشت به تماشای این مناظر بنشینید.

 • کمپینگ: یکی از مواردی که می توانید از آن برای اقامت استفاده کنید کمپ کردن می باشد. استفاده از چادر های مسافرت ضد آب و غیر قابل نفوذ برای این مورد ضروری بوده چرا که ممکن است هر لحظه آسمان شروع به باریدن کند. برای این منظور باید هزینه 20000 تومانی مربوط به کمپینگ را پرداخت نمایید.
 • اقامتگاه های نزدیک: یکی از مورادی که می توانید به راحتی و حتی قبل از ورودتان رزرو کنید، استفاده از هتل ها، سوئیت ها و خانه های نزدیک به ولشت می باشد.
 • شناور معلق روی دریاچه: از گزینه های پیش روی شما برای سپری کردن شب بر روی آب، استفاده از شناوری ویژه است که با سوار شدن روی آن می توانید یک شب هیجانی را روی دریاچه بگذرانید. هزنه استفاده از این شناور متغییر و بین 50000 تا 70000 تومان می باشد.

اقامت در دریاچه ولشت

علت معروف بودن دریاچه ولشت مازندران

این دریاچه به دلیل قرار گیری در کلاردشت و نزدیکی با مناطق توریستی چالوس و مرزن آباد، توانسته بین مردم شناخته و معروف شود. این دریاچه تا قبل از سال 1384 هنوز به عنوان یک منطقه توریستی شناخته نمیشد و بعد از این تاریخ رسما به عنوان یکی از مناطق گردشگری معرفی گشت. البته تا قبل از معرفی شدن به واسطه افرادی که به کلاردشت یا مرزن آباد سفر می کردند شناخته شده بود ولی رفته رفته با اضافه شدن امکانات رفاهی بین مردم شناخته شد تا جایی که هر سال به تعداد کسانی که به این منطقه سفر می کنند اضافه می شود. البته باید گفت تعداد بالای مسافران در حال آسیب رساندن به این منطقه شده و زیستگاه موجودات این ناحیه در حال تهدید است.

نکات مهم برای بازدید از دریاچه

 • بدون داشتن وسیله نقلیه شخصی خودتان مسیر پیاده روی طولانی در انتظارتان است.
 • اگر در روزهای بارانی یا برفی بخواهید به دریاچه بروید، راه های خاکی منتهی به دریاچه غیر قابل عبور می شوند. پس سعی کنید آب و هوا را قبل از سفر چک کنید.
 • هر چیزی که به آن نیاز دارید با خود همراه داشته باشید. هزینه هر چیزی در اطراف دریاچه چند برابر مناطق دیگر است.
 • از دیگر مواردی که باید به آن دقت کنید به همراه داشتن لباس گرم و بارانی است. هم چنین کفش مناسب برای استفاده در طبیعت را نیز فراموش نکنید.
 • همان طور که پیش از این نیز گفته شد از آن جا که این منطقه کوهستانی است بهتر است در تایم انتخابی خود از نظر آب و هوا دقت نمایید تا دچار مشکل نشوید.
 • قبل از ورود به این ناحیه حتما از به همراه داشتن یک کیسه زباله بزرگ اطمینان حاصل کنید تا طبیعت آسیب نبیند.
 • اگر می خواهید در کنار دریاچه آتش روشن کنید حتما با خود منقل و هیزم مورد نظرتان را بیاورید تا به پوشش گیاهی این ناحیه ضرر نرسانید.
 • تمامی هزینه های قید شده در این مقاله به دلیل نوسان قیمت ها ممکن است تغییر کرده باشند.

دریاچه ولشت کجاست و مسیر دسترسی

اگر قصد دارید به دریاچه ولشت سفر کنید، بعد از اینکه خود را به کلاردشت رساندید وارد خیابان پاسداران شده و سپس به سمت جاده مرزن آباد-کلاردشت بروید. بعد از رسیدن به میدان از گل سرای مرجان در سمت راست خود بگذرید و تا رسیدن به مقصد در همین مسیر بمانید. برای رسیدن به دریاچه از این مسیر تقریبا 30 دقیقه در راه خواهید بود. اگر از تهران رهسپار ولشت هستید بهتر است از مسیر جاده چالوس به آن بروید که از دیگر مسیرها نزدیک تر است و 134 کیلومتر مسافت پیش روی شماست. برای این منظور بعد از گذشتن از جاده چالوس، به جاده ولشت وارد شوید تا مقصد همین مسیر را ادامه دهید. فاصله زمانی شما تا دریاچه 3 ساعت می باشد.

آدرس دریاچه ولشت: مازندران، کلاردشت، دریاچه ولشت

راهنما سایت

آدرس

مازندران، کلاردشت، دریاچه ولشت

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه