مشهد

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

مشهد یکی از کلانشهرهای مهم ایران است که در بخش شمال شرقی کشور واقع شده و به عنوان پایتخت استان خراسان رضوی شناخته می شود. مشهد به صورت سالیانه میزبان میلیون ها گردشگر از داخل و خارج کشور است که اغلب برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) راهی این شهر می شوند. از آنجایی که مشهد نخستین کلانشهر مذهبی در دنیا شناخته می شود، لقب پایتخت معنوی ایران را به خود اختصاص داده است. با گذشت زمان و پیشرفت این شهر معنوی، افراد زیادی به این کلانشهر مهاجرت نمودند و تا به امروز از پرجمعیت ترین شهرهای کشور به شمار می رود. در ادامه این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با این کلانشهر معنوی که از اهمیت بالایی برخوردار است بیشتر آشنا شویم.

مشهد

تاریخچه مشهد

شهر مشهد که امروزه از آن به عنوان کلانشهری بزرگ در ایران یاد می شود، در زمان حکومت سلسله افشاریان پایتخت ایران انتخاب شده بود. اصلی ترین دلیلی که باعث شده افراد زیادی مشهد را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند، وجود بارگاه مقدس امام رضا (ع) هشتمین اختر تابناک می باشد. این شهر در دشت مشهد و مابین کوه های هزار مسجد و بینالود و همچنین حوضه رودخانه کشف رود قرار گرفته است. در سال 203 هجری قمری و پیش از آن که امام رضا به قتل برسد و ایشان را در منطقه ای به نام سناباد نوغان به خاک بسپارند، خبری از کلانشهری به این بزرگی و عظمت نبود. اگر به تاریخ کشور و پیش از سده های نخستین اسلام مراجعه نمایید، نام نوغان توس را مشاهده نخواهید کرد.

این نام بعد از سده های اول اسلام به متون تاریخ ایران راه پیدا کرد و درباره آن نوشته شد. در زمان های پیش از اسلام تنها نام ولایت توس و شهر توس در متون تاریخی نوشته می شد. از ابتدای تاریخ تا زمان پیدایش اسلام از مشهد در تاریخ توس و در دو سده اسلامی در تاریخ نوغان آورده شده است. در قرن 3 هجری قمری کتابی که دست نوشته ابن بابویه قمی می باشد و عیون اخبار الرضا نام گذاری شده است، یک فصل از آن را به مشهد اختصاص یافته و هر چه که در آن نوشته شده نام های مشهد و مشهد رضوی در میان آن ها به چشم می خورند. در برخی از منابع کهن یونانی در رابطه با عبور و اقامت اسکندر کبیر در این منطقه مطالبی نوشته اند و تاریخ ان را به 330 سال پیش از میلاد مسیح ربط داده اند و آن را سوسیا نام گذاری کرده اند.

در زبان یونانی، سوسیا را معدل نام توس می دانستند. در منابع حدیث شیعه درباره مشهد این گونه آمده است که امام رضا و هارون الرشید در یک شهر دفن شده اند و آن محل را شخص نیکوکاری ساخته است و تاریخ آن به قرون 7 تا 9 میلادی باز می گردد. در زمان پیش از میلاد، از آنجایی که شهر مشهد در حوضه کشف رود واقع شده و از شرایط اقلیمی مناسبی بهره می برد، برای سکونت بسیار مورد توجه قرار گرفت. شهری به نام توس در نزدیکی مشهد فعلی قرار داشت که امروزه بارگاه مقدس امام رضا در آن واقع شده و هر ساله میلیون ها گردشگر برای زیارت آستان مقدس رضوی راهی این شهر می شوند. بعد از آن که امام رضا در این شهر به خاک سپرده شد و بارگاهی برای ایشان ساخته شد، نام مشهد یا المشهد را که به معنای حرم حزن انگیز است برای آن انتخاب کردند.

در زمان سلطنت شاه طهماسب اول بود که خوانین شیبانیان برای چندین مرتبه شهر مشهد را مورد حمله قرار دادند و برای یک بار هم که به سال 936 هجی قمری باز می گردد، مشهد را مورد تصرف قرار دادند. این شهر در تاریخ های مختلف، رویدادهای مختلف و متعددی را به خود دیده است و همین باعث شده پیشینه ای بسیار طولانی داشته باشد.

تاریخچه مشهد از دوران صفویه تا زندیه

در زمان سلطنت شاه طهماسب اول بود که خوانین شیبانیان برای چندین مرتبه شهر مشهد را مورد حمله قرار دادند و برای یک بار هم که به سال 936 هجری قمری باز می گردد، مشهد را مورد تصرف قرار دادند. این شهر در تاریخ های مختلف، رویدادهای مختلف و متعددی را به خود دیده است و همین باعث شده پیشینه ای بسیار طولانی داشته باشد. شاه عباس اول از سال 993 تا 995 هجری قمری در شهر مشهد زندگی می کرد و تا سال 1006 هجری قمری نتوانسته بود مشهد را از ازبک ها باز پس گیرد. در زمان سلطنت شاه عباس اول مشهد رو به رونق گذاشت و بسیار بر امکانات آن افزوده شد.

علاوه بر آن که حرم امام رضا را توسعه بخشیدند، شاهراهی را در میان شهرهای مشهد، اصفهان و هرات راه اندازی نمودند و در طول این مسیر کاروانسراها و آب انبارهای متعددی در طول مسیر ساخته شدند. شاه عباس اول اقدامات زیاد و مفیدی در این شهر انجام داد. یک خیابانی را در میان شهر مشهد احداث نمود که توسط آن شرق و غرب مشهد به یکدیگر متصل می شدند و در میان این خیابان نهری جزیان داشت. شاه عباس اول این شهر را به عنوان شهر مقدس ایران معرفی نمود و از زمان سلطنت وی این لقب بر روی شهر مشهد ماند و زائران زیادی برای زیارت حرم هشتمین امام راهی این شهر می شدند.

در دوران صفوی 13 شهر در ایران بودند که از سبک بیگلربیگی برخوردار بودند و شهر مشهد یکی از آن 13 شهر محسوب می شد. در زمان سلطنت شاه سلیمان و شاه سلطان حسین، شهر مشهد جزء قلمروهای صفویان به شمار می رفت و شهری بود که در آن سکه ضرب می شد. در سال 1135 هجری قمری، درست زمانی که سلطنت شاه تهماسب دوم آغاز گردید، به دلیل حمله ایل افغانی ابدالی مشهد با سقوط مواجه شد؛ اما دیری نپایید که در سال 1138 هجری قمری برای مدت 2 ماه شهر به محاصره درآمد و و موفق به باز پس گیری مشهد شدند و آن را از چنگ افغان های ابدالی درآوردند.

زمانی که نادر شاه افشار حکومت را در دست گرفت، شهر مشهد را تا مرز هند و ترکستان وسعت بخشید، شهر مشهد در آن دوران بخش هایی از ماوراءالنهر و افغانستان را شامل می شد. در زمان صفیان شهر اصفهان به عنوان پایتخت ایران بود و بعد از آن که حکومت به دست نادر شاه افتاد، پایتخت را از اصفهان به خراسان تغییر داد. در دورانی که حکومت به دست نادر شاه بود، مشهد دوران اوج خود را تجربه نمود و به عنوان یکی از بانیان گسترش حرم امام رضا شناخته می شد. در این میان گلدسته ای از طلا را در جنوب صحن انقلاب و گلدسته ای دیگر را در شمال غربی گنبد قرار داد.

نادرشاه در زمان سلطنت خود سفرهای زیادی به دیگر کشورها داشت و در یکی از سفر های خود به هندوستان، سوغاتی های زیادی را همراه خود آورد و آن ها را به حرم امام رضا اهدا نمود. یکی از بخش های حرم امام رضا که امروزه با نام ایوان طلای نادری شناخته می شود، در زمان سلطنت وی نوسازی شده بود و آن را توسط الواح زرین مزین شد. دستور ساخت سقاخانه ای در میان صحن را صادر کرد و آثار ارزشمند دیگری نظیر حدود 400 جلد کتاب را به کتابخانه آستان قدس اهدا نمود. علاوه بر این که نادرشاه توجه ویژه ای به حرم مطهر رضوی داشت، اما سختگیری هایی را برای اهالی مشهد پدید آورده بود که زندگی برای آن ها دشوار شده بود.

شاهرخ که آخرین پادشاه افشاری بود، با حمایت هایی از احمدشاه درانی، بنیان گذار سلسله درانی، حکومت ضعیفی بر بخش های کوچکی از خراسان غربی حکومت داشت. آقا محمد خان بعد از مرگ تیمور شاه سلسله قاجاریان را به وجود آورد. از آنجایی که شهر مشهد یک قلعه نظامی به همراه یک حصار داشت، در قرن 19 هجری قمری در مقابل حملاتی که رخ می داد حفاظت می کرد. خیابانی که از میان شهر می گذشت، باعث شده بود شهر به دو بخش تقسیم گردد و 6 محله بزرگ و 10 محله کوچک در مشهد وجود داشتند. همانطور که کمی پیش تر ذکر شد، جوی آبی در میان این خیابان جریان یافته بود که آب اصلی شهر را تامین می کرد. حرم امام رضا و زائرانی که به این شهر سفر می کردند و به زیارت حرم رضوی می رفتند، اصلی ترین منبع درآمد مشهد به شمار می رفتند.

تاریخچه مشهد در دوران افشاریه

در زمانی که نادر شاه افشار حکومت ایران را به دست داشت، خراسان از محدوده کنونی خود بسیار وسیع تر بود و بخش هایی از افغانستان و ماوراءالنهر را شامل می شد. پیش از دوران افشاریان و در زمان صفویان اصفهان به عنوان پایتخت ایران شناخته می شد و زمانی که نادر شاه به سلطنت رسید، پایتخت را از اصفهان به خراسان تغییر داد. از آنجایی که خراسان از موقعیت سیاست جغرافیایی مناسبی بهره می برد، نادر شاه افشار موفق شد به بسیاری از اهداف سیاسی خود برسد و شهر مشهد را به عنوان مرکز سیاسی دولت و دژ کلات انتخاب کرده بود و همین سبب گشت تا این شهر در دوران حکومت نادر شاه افشار به اوج خود برسد و به موقعیت های ویژه ای دست یابد.

تاریخچه مشهد از دوران قاجاریه تا پهلوی

در دوران قاجار اتفاقاتی در شهر مشهد روی داد که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اعتراض مردم نسبت به واگذاری امتیاز تنباکو
 • اعتراضات مردم در جریان انقلاب مشروطه
 • اعتراض مردم به حکومت آصف الدوله

مردم شهر مشهد در تاریخ 13 مهر ماه سال 1270 هجری قمری برای اعتراض نسبت به تنباکو دست به اعتراض زدند. در آن زمان که فتحعلی خان حاکم وقت خراسان بود، سعی در سرکوب نمودن مردم معترض کرد. مردم زیادی از مشهد برای نشان دادن اعتراض راهی مسجد گوهرشاد شدند و در آن به تحصن پرداختند. در آن دوره ناصرالدین شاه قاجار، برای مدت 6 ماه اجرای قرارداد را به تاخیر انداخت و در پی آن دیگر اجباری برای اجرای قرارداد در این شهر وجود نداشت. زمانی که انقلاب مشروطه بر خلاف مبارزات آزادی خواهان به پیروزی انجامید، مشهد از شرایطی بسیار پر تنش برخوردار بود. اما مشروطه خواهان موفق نشدند به آرمان های خود دست یابند.

یوسف خان که یکی از خواص هرات که با نام محمد علی شاه شناخته می شد، در سال 1290 در مشهد استقلال خود را اعلام کرد و نتیجه آن به توپ بستن حرم توسط روس ها بود. بدین صورت که در تاریخ 9 فروردین ماه سال 1291 روس ها مشهد را به توپ بستند و در نهایت سبب کشته شدن بسیاری از مردم که شامل شهروندان مشهد و زائرین بودند شد و به شهادت رسیدند. در پی این موضوع ایرانیان یوسف خان را در زندان محبوس کردند و حکم مرگ را برای او صادر نمودند.

تاریخچه مشهد در دوران معاصر

واقعه مسجد گوهرشاد از مهمترین وقایع مشهد در دوران معاصر می باشد که در زمان حکومت رضا شاه پهلوی رخ داد. واقعه مسجد گوهرشاد بدین صورت بود که در سال 21 تیر ماه سال 1314 هجری شمسی بسیاری از مردم در مسجد گوهرشاد به تجمع پرداختند و جمعیت زیادی را پدید آوردند و این تجمع بر علیه اقدامات دولت با قوانین مدرن سازی ایران بود. این تجمع سبب درگیری افراد نظامی با مردم شد و بسیاری از مردم در این واقعه مجروح و شهید شدند و تعدادی هم بازداشت شدند.

یکی از معماران و شهرسازان ایرانی به نام داریوش بوربور، طرح نوسازی محدوده اطراف حرم در سال 1347 هجری شمسی را ارائه داد. این طرح در سال 1350 مورد تصویب قرار گرفت و 5 سال بعد یعنی در سال 1355 ساختمان های اطراف محدوده حرم مورد تخریب قرار گرفتند تا طرح نوسازی در آن منطقه اجرا شود. افرادی هم که در ساختمان های این محدوده کاسب بودند، به بازار دیگری منتقل شدند. متأسفانه طرح نوسازی این منطقه پس از زمانی که انقلاب اسلامی روی کار آمد، متوقف شد.

مشهد در دوران جمهوری اسلامی

در زمان شهرداری سید محمد پژمان، شهرستان بینالود از بخش های گردشگری این شهر شناخته شد. در سال های اخیر و درست در زمان جمهوری اسلامی شاهد پیشرفت های چشمگیری در شهر مشهد بودیم و ساخت و سازهای مدرن و لوکس در این شهر افزایش یافتند. علاوه بر ساخت و سازهایی مه در راستای گردشگری در این شهر صورت پذیرفتند، انواع ساختمان هایی در اطراف حرم که دارای کاربری هتل و مسافرخانه دارند نیز افزایش یافته اند و انواع هتل های لوکس در محدوده نزدیک حرم امام رضا وجود دارند.

مشهد

مشهد کجاست و مسیرهای دسترسی به آن

مشهد که از کلانشهرهای بزرگ و مهم ایران شناخته می شود، در بخش شمال شرق کشور و در استان خراسان واقع شده است. مشهد از جمله مقاصد گردشگری ایران است که گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور به آن سفر می کنند. از آنجایی که مشهد از مهمترین کلانشهرهای کشور به شمار می رود، امکانات رفاهی و تفریحی زیادی در آن وجود دارد. از امکانات رفاهی آن می توان به مسیرهای دسترسی متعدد آن اشاره نمود که در این بخش می خواهیم با آن ها آشنا شویم.

مسیر دسترسی به مشهد با خودروی شخصی

همانطور که گفته شد، مسیرهای دسترسی متعددی برای رسیدن به مشهد وجود دارد که یکی از آن روش ها استفاده از خودروی شخصی می باشد. چنان چه می خواهید با خودروی شخصی به این شهر سفر کنید، بهتر است بدانید که حدود 890 کیلومتر از تهران تا مشهد فاصله وجود دارد که طی کردن این مسیر حدود 9 ساعت زمان نیاز دارد. برای این منظور دو مسیر پیشنهادی مقابل شما وجود دارد که یکی از آن ها جاده شمال و دیگری جاده سمنان است. جاده شمال مسیری زیباتر از جاده سمنان داشته و می توانید از زیبایی های مسیر لذت بیشتری ببرید.

مسیر جاده سمنان به مشهد

اگر مسیر جاده سمنان را انتخاب کنید، در طول مسیر با پشت سر گذاشتن شهرهایی همچون گرمسار، سرخه، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نیشابور می توانید به مشهد دسترسی پیدا کنید. این مسیر حدود 890 کیلومتر بوده که در مدت زمان 9 ساعت می توانید آن را طی کنید.

مسیر جاده شمال به مشهد

چنان چه مسیر شمال را برای رسیدن به مشهد انتخاب نمایید، باید ابتدا به سمت شهر آمل حرکت کنید. برای این منظور می توانید از دو مسیر جاده فیروزکوه و یا جاده هراز استفاده کنید. جاده هراز یک مزیت دارد و آن هم این است که حدود 20 دقیقه از زمان مسیر شما کم می کند و می توانید زود تر به مقصد دسترسی پیدا کنید. مسیر جاده هراز حدود 950 کیلومتر مسافت داشته و تقریبا در 10 ساعت می توان آن را طی کرد. بعد از آن که به شهر آمل رسیدید و قصد سفر به مشهد را داشتید، بایستی شهرهای بابل، قائمشهر، ساری، بهشهر، گلوگاه، گالیکش، آشخانه، بجنورد، قوچان و چناران را پشت سر گذاشته تا بتوانید به شهر مشهد دسترسی پیدا کنید.

دسترسی به مشهد با قطار

یکی از رایج ترین و آسان ترین مسیرهای دسترسی به مشهد، استفاده از قطار می باشد. چندین نوع قطار برای سفر به مشهد وجود دارند که قیمت بلیط هر کدام از آن ها متفاوت هستند. مسافت مسیر ریلی تهران تا مشهد 325 کیلومتر می باشد که حدود 10 ساعت در مسیر هستید. برای این منظور می توانید بلیط تهیه کنید و با مراجعه به راه آهن می توانید سوار قطار شوید و به سمت مشهد حرکت کنید.

 

مشهد

دسترسی به مشهد با اتوبوس

دسترسی به مشهد با اتوبوس از به صرفه ترین مسیرهای سفر به مشهد می باشد. این مسیر حدود 900 کیلومتر مسافت داشته و حدود 13 ساعت زمان لازم است تا از تهران به مشهد برسید. با توجه به آن که استفاده از اتوبوس از روش های اقتصادی سفربه این شهر می باشد، کمی هم با سختی همراه است. اتوبوس هایی که از تهران به سمت مشهد حرکت می کنند، از مسیر جاده سمنان – شاهرود استفاده کرده و شما را به مشهد می رسانند. برای این منظور باید بلیط مشهد را تهیه کرده و به یکی از ترمینال ها رفته و به سمت این شهر گردشگری سفر کنید.

دسترسی به مشهد با هواپیما

روش آخری که برای دسترسی به مشهد وجود دارد، استفاده از هواپیما می باشد که سریع ترین، راحت ترین و گران ترین روش سفر به مشهد می باشد. برای این منظور می توانید بلیط سفر به مشهد را تهیه کرده و سپس با مراجعه به فرودگاه مهرآباد و یا فرودگاه دیگر شهرها، سوار هواپیما شده و به سمت مشهد عازم شوید. مسافت هوایی تهران به مشهد 740 کیلومتر است که این مسافت را با هواپیما می توان در مدت زمان 1 ساعت و نیم طی نمایید.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D36.29692389606701%2C%2059.60257012619598%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

موقعیت جغرافیایی مشهد

شهر مشهد در شمال غربی ایران و در استان خراسان رضوی واقع شده است. این شهر که در شمال شرقی ایران است در طول جغرافیایی 59 درجه و 15 دقیقه تا 60 درجه و 36 دقیقه و عرض جغرافیایی 35 درجه و 43 دقیقه تا 37 درجه و 8 دقیقه می باشد. همچنین در حوضه آبریز کشف رود و در میان رشته کوه های بینالود و هزار مسجد قرار دارد. این کلانشهر از بخش شمال خود به کلات، از شمال شرق به سرخس، از شمال غرب به درگز و چناران، از شرق به سرخس، از غرب به چناران و نیشابور، از جنوب شرق به تربت جام، از جنوب غرب به نیشابور و از جنوب به فریمان محدود می گردد.

ارتفاع شهر مشهد از سطح دریا به حدود 1050 متر می رسد و دشت مشهد به لحاظ زمین شناسی به دره ای گسترده و وسیع است که طول آن بالغ بر 100 کیلومتر و عرض آن حدود 25 کیلومتر می باشد و وسعت حدودی آن نیز به 2 هزار و 500 کیلومتر مربع می رسد. از اصلی ترین منابع آب سطحی دشت مشهد، رودخانه کشف رود به شمار می رود که در زمان های گذشته دارای میزان آب بسیار زیادی بوده است. اما امروزه به دلیل کاهش سطح آب های زیرزمینی، باعث می شود زهکش ها قطع شوند و در زمان هایی که سیلاب به صورت شدید اتفاق می افتد، میزان آب کمی از سرشاخه های آن راهی می شوند.

مشهد

جمعیت مردم مشهد

شهر مشهد جزء کلانشهرهای مهم ایران شناخته شده و دارای جمعیت زیادی می باشد و در قرن اخیر شاهد رشد جمعیت بسیار زیادی در این کلانشهر بوده ایم. اولین سرشماری رسمی کشور در سال 1335 هجری شمسی صورت پذیرفت و در این سرشماری جمعیت شهر مشهد 241.989 نفر بود و بعد از کلانشهر هایی مانند تهران، تبریز و اصفهان به عنوان چهارمین کلانشهر پرجمعیت کشور شناخته شد.

در سال 1345 هجری شمسی سرشماری دیگری در این شهر صورت پذیرفت که با افزایش جمعیت مواجه شده بود و به رتبه سوم بعد از تهران و اصفهان رسید. در سال 1355 هجری شمسی برای سومین مرتبه سرشماری در مشهد انجام شد که باز هم رشد جمعیت چشمگیری داشته و باعث شد که به رتبه دوم بعد از تهران دست یابد. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 هجری شمسی در این شهر صورت گرفت جمعیت آن باز هم با رشد جمعیت مواجه شده و جمعیت آن به بیش از 3.001.184 نفر می رسید.

اقتصاد مشهد

مشهد از جمله گردشگری ترین شهرهای ایران است که به دلیل وجود حرم امام رضا و انواع جاذبه های گردشگری مختلف، میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده و به آن سفر می کنند. از جمله فعالیت هایی که سبب چرخه اقتصادی این شهر می شود، صنعت گردشگری آن می باشد. علاوه بر صنعت گردشگری، اهالی این شهر به کارهای دیگری مشغول هستند که چرخه اقتصاد شهر بوده و از منابع درآمد خانواده ها می باشند. زمین های کشاورزی مختلفی در شهر مشهد وجود دارند که انواع محصولات کشاورزی به غیر از زعفران را تولید می کنند که می توان به غلات، چغندر قند و محصولات جالیزی اشاره نمود.

همچنین معادن مختلفی نظیر سنگ مرمر، سنگ گچ، کرومیت، نمک و فلدسپات در این شهر وجود دارند که از مهمترین چرخه های اقتصادی مشهد محسوب می شود. چرم نیز یکی دیگر از مهمترین صنایع مشهد می باشد که توانسته در کل کشور به شهرت برسد. در آخر نیز کشت زعفران در زمین های مشهد توانسته بیشترین توسعه را به لحاظ اقتصادی برای شهر مشهد به ارمغان بیاورد و زعفران مشهد در سرتاسر دنیا زبان زد باشد.

زبان مردم مشهد

مردم مشهد با زبان فارسی با لهجه و گویش مشهدی صحبت می کنند. واژه های کهن و ریشه دار زبان فارسی در این لهجه و گویش به وفور وجود دارد و به عنوان یکی از مهمترین و تاثیرگذار ترین زبان های فارسی شناخته می شود. همچنین آن را نوعی خاستگاه ادبیات اصیل شاعران ایرانی همچون عطار و فردوسی به شمار می رود. لهجه مشهدی شاخه ای از زبان فارسی دری محسوب می شود. از آنجایی که اهالی این شهر ارتباط زیادی با اقوام و مردمان دیگر کشورها دارند، نشانه های کوچکی از زبان های کردی، مغولی، هندی، عربی، روسی، کردی، ترکی، فرانسوی و انگلیسی در آن وجود دارند.

مشهد

دین و مذهب مردم مشهد

دین اغلب مردم مشهد اسلام و شیعه دوازده امامی بوده و اصلی ترین دلیل آن وجود حرم امام رضا در این شهر می باشد. اما این بدان معنا نیست که تمام اهالی مشهد دارای دین اسلام و شیعه دوازده امامی باشد، بلکه افراد دیگری از اقلیت های مذهبی در این شهر زندگی می کنند. حتی محله ای در این شهر وجود دارد که مجتمع مسکونی یهودیان در آن واقع شده و با نام محله جدید شناخته می شود. خانه هایی که در این محله وجود دارند همگی دارای دیوارهای بلند بوده و بسیار مستحکم و مقاوم هستند. در اواخر قرن 19 هجری قمری، درست زمانی که سلسله قاجاریان در ایران حکومت داشتند، ارامنه زیادی از مرز درگز و باجگیران به این استان مهاجرت کردند.

مهاجران ارمنی بعد از مهاجرت نیز در شهرهایی همچون شیروان، قوچان، بجنورد، نیشابور، درگز و سبزوار سکونت گزیدند. مدتی که گذشت، اقوام ارمنی دیگر و به خصوص تجار ارمنی که در شهرهای دیگری از ایران مانند اسفهان و آذربایجان اقامت داشتند، به استان خراسان مهاجرت کردند و در کارخانه های صنعتی و تجاری این شهر اشتغال یافتند. اغلب کارخانه های مشهد که اقوام ارامنه در آن ها مشغول هستند، کارخانه های تولید الکل های صنعتی و پزشکی، نخ ریسی، تصفیه پنبه و قیر سازی هستند. بر اساس برخی از منابع، در سال 1965 میلادی، آماری به دست آمده که تعداد 51 خانواده ارمنی در این شهر سکونت داشتند. همچنین آمار دیگری نیز در سال 1966 میلادی نشان داده که تعداد 320ارمنی در شهر مشهد و تعداد 521 ارمنی در کل استان خراسان اقامت داشتند.

از همین رو در سال 1941 میلائی، یک کلیسا به عنوان محلی برای عبادت ارامنه با نام کلیسای مسروپ مقدس بنا شد. اهالی این شهر کلیسای مسروپ مقدس را با نام کلیسای حضرت مریم شناخته می شود. یک گورستان در سال 1944 میلادی برای اهالی ارامنه مشهد در این شهر تاسیس گردید که در آن یک نمازخانه هم وجود داشت. علاوه بر قبوری که به اهالی ارمنی تعلق داشت، در یک بخش از این گورستان قبرهایی وجود دارد که به 32 تن از سربازان لهستانی تعلق دارند که در جنگ جهانی دوم در نزدیکی های قوچان کشته شده اند. از دیگر اقلیت هایی که در شهر مشهد وجود دارند، اقلیت بهایی می باشد. اما از آنجایی که آمار رسمی از این اقلیت وجود ندارد تعداد دقیقی از آن ها مشخص نشده است.

جاهای دیدنی مشهد

تقریبا می توان گفت تمام ایرانیان برای یک بار هم شده به شهر مشهد مقدس سفر کرده اند و به زیارت حرم مطهر امام رضا اقدام کرده اند. اما خوب است بدانیم مشهد دارای جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیار فراوان متنوعی می باشد که گردشگران می توانند علاوه بر زیارت حرم مطهر هشتیم امام شیعیان، به سراغ دیگر جاذبه های گردشگری مشهد بروند و از آن ها دیدن کنند. در ادامه این بخش می خواهیم به آشنایی با برخی از بهترین جاهای دیدنی مشهد بپردازیم تا اگر به این شهر مقدس سفر کردید، بتوانید بهترین گزینه و جاذبه مورد علاقه خود را پیدا کنید و به سراغ آن بروید.

حرم امام رضا (ع)

از مشهورترین و مهمترین دیدنی های مشهد، حرم مطهر امام رضا (ع) می باشد که سالانه میلیون ها زائر برای زیارت امام رضا به سمت حرم طهر روانه می شوند. حرم امام رضا از مهمترین و با شکوه ترین اماکن مذهبی ایران به شمار می رود و تاریخچه ای بسیار طولانی پشت آن وجود دارد. در طول تاریخ، بخش های متنوعی به آن افزوده شده و همچنین بر مساحت آن اضافه گردیده است. تعداد صحن هایی که در این حرم وجود دارند به 9 عدد و رواق ها به 27 عدد می رسد.

همچنین دو مسجد با نام های مسجد گوهرشاد و مسجد بالاسر در حرم امام رضا وجود دارند که از مشهورترین مساجد کشور به شمار می روند. همانطور که گفته شد بخش های متعددی به حرم افزوده شده اند و علاوه بر آن نیز برای چندین بار این بارگاه مقدس مورد مرمت بازسازی قرار گرفته است. اصلی ترین دلیلی که توانسته از زمان های گذشته تا به امروز گردشگران زیادی را به مشهد جذب کند، آستان مقدس امام رضا می باشد. در ایام های خاصی همچون ایام شهادت، ایام ولادت، ماه های محرم و صفر، ماه مبارک رمضان و… میلیون ها زائر به این شهر سفر می کنند تا به زیارت امام رضا بروند.

مشهد

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد که از معروف ترین مساجد شهر مشهد است، به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی مشهد نیز شناخته می شود که قدمت آن به دوران تیموریان باز می گردد و به دستور گوهرشاد، همسر شاهرخ تیموری ساخته شده بود. این مسجد از جمله مساجد قدیمی ایران است که می توان در آن معماری اصیل ایرانی و اسلامی را مشاهده کرد. مسجد گوهرشاد در بخش جنوبی حرم مطهر امام رضا واقع شده و وسعت آن به حدود 9 هزار و 410 متر می رسد.

بر روی این مسجد تاریخی، گنبدی فیروزه ای رنگ 41 متری به همراه دو مناره قرار دارند که ارتفاع هر کدام از این مناره ها به 43 متر می رسند. از جذاب ترین و خیره کننده ترین بخش های سجد گوهرشاد می توان به ایوان مقصوره اشاره کرد که از کاشی کاری های بسیار زیبایی بهره برده است. همچنین کتیبه ای که متعلق به بایسنقر می باشد در این ایوان قرار دارد. اگر می خواهید به این مسجد بروید و از آن دیدن کنید، می توانید با مراجعه به بخش جنوبی حرم مطهر رضوی و رفتن به بخش جنوبی آن از مسجد تاریخی گوهرشاد دیدن کنید.

آدرس مسجد گوهرشاد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، حرم امام رضا، بخش جنوبی حرم امام رضا

خانه توکلی مشهد

علاوه بر جاذبه ها و اماکن مذهبی در شهر مشهد، جاذبه های تاریخی نیز وجود دارند که در این بخش می خواهیم با یکی از آن ها که خانه توکلی مشهد نام دارد، آشنا شویم. این خانه جزء جاذبه های دیدنی مشهد به شمار می رود که قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد. از جمله عناصر معماری دوران قاجار که شامل طاق های آجری، ستون های آجری، اتاق های تو در تو به همراه درب های چوبی می شوند، به خوبی در این خانه تاریخی قاب مشاهده هستند. علاوه بر آن که خانه توکلی از اماکن تاریخی مشهد به شمار رود، موزه ای با عنوان موزه مردم شناسی در آن تاسیس شده و گردشگران می توانند با زندگی دروان قاجار بیشتر آشنا شوند.

از آنجایی که برای مدتی تقریبا طولانی این خانه به صورت متروکه رها شده بود، افراد بی خانمان از آن به عنوان سرپناه استفاده می کردند و در آن رفت و آمد داشتند. همین رفت و آمد ها باعث شده بود صداهایی در دل شب به گوش اهالی محل برسد و ترس و وحشت را در میان اهالی ایجاد نماید. از همین رو این خانه را خانه ای ترسناک می شناختند و آن را خانه اجنه نامیدند. نخستین مالک خانه توکلی را تاجری سرشناس به نام آقای کشمشیان می دانند و پس از وی مالکیت خانه بر شخص دیگری به نام آقای توکلی سپرده شد.

کاشی کاری ها و آجرکاری های زیبا و بی نظیری که در نمای بیرونی و داخلی خانه توکلی مشهد به کار رفته اند، از جمله زیبایی های خانه توکلی مشهد به شمار می رود. اگر علاقه مند به بازدید از جاذبه ها و اماکن تاریخی دارید، می توانید از سعت 8 صبح تا 21 شب به سراغ خانه توکلی بروید و از آن دیدن کنید. برای بازدید از این خانه تاریخی نیازی به پرداخت هزینه نبوده و کاملا رایگان می باشد.

آدرس خانه توکلی مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان نواب صفوی، صفوی 7

مشهد

جنگل جیغ

شاید همین نام باعث شود کنجکاو شوید چرا این جنگل را جیغ نام گذاری کرده اند. اگر به بازدید از جاذبه های عجیب و رعب آور علاقه مند هستید، جنگل جیغ مشهد گزینه رعب آور و وحشتناکی به شمار می رود. گردشگران بسیاری بودند که علاقه مند به بازدید از این جنگل و کنجکاوی در آن بودند، اما هنگامی که مسیر رفتن به جنگل جیغ را پیش گرفتند، نیمه راه پشیمان شده اند و مسیر بازگشت را ترجیح داده اند. به دلیل وجود صداهای جیغ و سوت مانندی که از زمان شب تا سپیده دم به گوش می رسد، این جنگل را به نام جیغ می شناسند.

صدای جیغی که در جنگل به گوش می رسد، گوش خراش و رعب آور بوده و همین باعث شده با دیگر جنگل ها تفاوت داشته باشد. روایت های مختلفی در رابطه با این صدای جیغ وجود دارد که اهالی روستای نزدیک جنگل تعریف می کنند. با این که تیم های مختلفی برای رسیدن به جواب این سوال که منشاء و دلیل صدای جیغ از کجاست راهی این جنگل شدند.اما تا کنون به نتیجه ای نرسیده اند. اگر به بازدید از جاذبه های عجیب و وحشنتاک علاقه دارید و جزء افراد شجاع هستید، می توانید با رفتن به این جنگل از طبیعت آن دیدن کنید.

مسیر دسترسی به جنگل جیغ

اگر می خواهید از این جنگل دیدن کنید و به دنبال مسیر دسترسی به آن هستید، می توانید پس از رسیدن به مشهد، مسیر سمت غرب این شهر را پیش گرفته تا به جاده خلج برسید. وارد این جاده شده و مسیرتان را در این جاده تا 31 کیلومتر ادامه دهید. یک تابلوی راهنما را خواهید دید که شما را به سمت روستای سربرج هدایت می کند. دو راهی بر سر مسیرتان قرار خواهد گرفت که باید مسیر سمت راست را انتخاب نمایید. در این مسیر کمی پیش بروید، می توانید به این جنگل دسترسی پیدا کنید.

آدرس جنگل جیغ مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، طرقبه، روستای سربرج

مجموعه گردشگری چالیدره

اگر به مشهد سفر کردید و برای یک روز هیجان انگیز و شاد به دنبال جاذبه ای گردشگری بودید، می توانید مجموعه گردشگری چالیدره را انتخاب کنید و روزی سرشار از هیجان و شادی داشته باشید. مجموعه گردشگری چالیدره در منطقه طرقبه قرار داشته و امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی در آن وجود دارند که توانسته در میان گردشگران به عنوان جاذبه ای محبوب شناخته شود. امکانات جذاب و هیجان انگیزی که در این مجموعه وجود دارند باعث شده اند سالانه هزاران گردشگر به سمت آن روانه شوند.

چالیدره از دو فاز تشکیل شده که فاز دوم آن در سال های اخیر افتتاح گردد و باز هم افراد زیادی بتوانند در مجموعه مشغول به کار شوند. از جمله امکانات تفریحی مجموعه چالیدره، تفریحات آبی آن می باشند که شامل ماهیگیری، غواصی، لنج سواری، قایق سواری، بناناسواری، شاتل سواری و اسکی روی آب می شوند. تفریحات این مجموعه تنها به این موارد محدود نمی شوند و تفریحات غیر آبی دیگری نیز در مجموعه وجود دارند که هیجان گردش و تفریح را دو چندان می کنند.

تفریحات غیرآبی مجموعه گردشگری چالیدره مشهد عبارتند از ماساژ ماهی یا دکتر فیش، زیپ لاین، تله کابین، بانجی جامپینگ، کارتینگ، سافاری، موتور چهار چرخ، باگی سواری، کشتی شناور، فوتبال حبابی، عکاسخانه سنتی، رستوران ها و… می باشند. در این مجموعه امکانات تفریحی به قدری زیاد و متنوع هستند که استفاده از تمام آن ها در یک روز امکان پذیر نمی باشد. اما به جرأت می توان گفت یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین جاذبه هایی است که می توانید در شهر مشهد به سراغ آن بروید و روز مهیجی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

آدرس مجموعه گردشگری چالیدره: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، طرقبه، کیلومتر 2 جاده نغندر

مشهد

پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی از مکان های گردشگری مشهد به شمار می رود که از زمان های گذشته تا به امروز، گردشگران زیادی برای گردش و تفریح به سراغ آن می رفتند. جالب است بدانید مراسم تاج گذاری شاه عباس صفوی در این مکان برگزار شد و به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. در سال 1047 هجری شمسی یکی از بزرگان سلسله صفوی که میرزا ابراهیم رضوی نام داشت، قسمتی از دامنه کوه را انتخاب کرد و در آن نقطه مقبره ای را برای خود ساخت. در سال 1318 هجری شمسی، آلمانی ها در این منطقه ساختمانی 2 طبقه را ساختند و اطراف آن را مزین به گل کاری، جدول کشی و نرده کشی کردند که از آن به بعد به پارکی طبیعی و زیبا تبدیل گردید. به علت آن که دو کوه سنگی از رشته کوه های بینالود در این منطقه وجود دارند، آن را کوهسنگی نامگذاری کرده اند.

اگر می خواهید به قله کوه های این منطقه برسید، از مسیری پلکانی که در قسمت کوه شرقی وجود دارد استفاده نمایید و به قله برسید. در پارک کوه سنگی قسمتی به آرامگاه ها اختصاص یافته اند که آرامگاه ها متعلق به آرامگاه شیخ اسدالله یزدی، آرامگاه میرزا ابراهیم رضوی، آرامگاه میرزا عسگری رضوی، آرامگاه شیخ سیف اللهی ایسی و جبل النور می باشند. بسیاری از گردشگرانی که برای گردش و تفریح به پارک کوهسنگی آمده اند، به سراغ این آرامگاه ها و قبور شهدا می روند و فاتحه ای قرائت می کنند. این پارک زیبا کاملا خانوادگی بوده و خانواده هایی که در مشهد به دنبال جاذبه ای گردشگری هستند تا بتوانند یک روز را به اوقات فراغت سپری کنند، به سراغ پارک کوهسنگی می روند.

مسیر دسترسی به پارک کوهسنگی

منطقه ای که کوهسنگی در آن واقع شده است، دارای مسیرهای دسترسی متعددی می باشد که گردشگران می توانند به راحتی و با وسایل نقلیه عمومی و یا خودروی شخصی خود را به منطقه پارک کوهسنگی برسانند. اگر بخواهید برای رسیدن به کوهسنگی از وسایل نقلیه عمومی همچون اتوبوس استفاده نمایید، می توانید در نزدیک ترین ایستگاهی که در خیابان کوهسنگی در شرق پارک واقع شده از اتوبوس پیاده شوید و یا در ایستگاه متروی کوهسنگی که مقابل درب ورودی شرقی قرار دارد از مترو پیاده شوید و به سراغ این منطقه تفریحی بروید و در آن به تفریح و گردش بپردازید.

آدرس پارک کوهسنگی: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، جنوب غربی مشهد، انتهای خیابان کوهسنگی

آرامگاه فردوسی

اگر به آشنایی با تاریخ و بزرگان ایران علاقه مند هستید، آرامگاه فردوسی از جمله گزینه هایی است که می توانید با مراجعه به آن با مقبره شاعر بزرگ ایرانی درک بهتری نسبت به تاریخ و ادبیات ایران زمین پیدا کنید. فردوسی از شاعران بزرگ ایرانی قرن 4 بوده که تا به امروز اطلاعات زیادی درباره زندگی شخصی او به دست نیامده است. روایاتی در رابطه به مقبره فردوسی وجود دارد که  می گویند به علت شیعه بودن فردوسی، اجازه ندادند پیکر وی را در قبرستان به خاک بسپارند و همین موضوع سبب گردید تا پیکر او را در باغ شخصی اش در شهر تابران توس دفن کنند.

در بخش مقدمه شاهنامه بایسنقری این گونه آمده است که نخستین مقبره فردوسی مربوط به ارسلان جاذب می باشد و حتی در حمله غزنویان این بنا پا بر جا باقی مانده بود و آسیبی به آن وارد نشد. تا نیمه دوم قرن 8، مقبره های معشوق توسی و محمد غزالی در کنار مقبره فردوسی و در بخش شرقی توس قرار داشتند. طرحی که برای بنای مقبره فردوسی در نظر گرفته شده بود، طرحی از بهزاد طاهرزاده بود که در سال 1312 هجری شمسی تصویب گردید و بدین صورت بود که سقف آن به شکل پلکانی طراحی شده بود. بنای مقبره فردوسی بر اثر نشست، آسیب هایی را متحمل گردید و در سال 1347 هجری شمسی مورد بازسازی قرار گرفت.

بنای آرامگاه به صورت مکعب با مساحت 1043 متر مربع و ارتفاع 18 متر می باشد. 12 بیت از سروده های شاهنامه بر روی این بنا حکاکی شده اند. اگر به این شاعر بزرگ و بلند آوازه ایرانی علاقه مند باشید، بازدید از آرامگاه فردوسی خالی از لطف نبوده و می توانید در سفر به شهر مشهد از آن دیدن کنید.

آدرس آرامگاه فردوسی: استان خراسان رضوی، شهر توس، انتهای بلوار بهارستان

مشهد

آب و هوای مشهد

از آنجایی که شهر مشهد در منطقه ای مرزی مابین شمال و جنوب خراسان واقع شده و جبهه های مختلف آب و هوایی در آن وجود دارد، از آب و هوا و شرایط اقلیمی خاصی بهره می برد. بخش زیادی از دشت مشهد و نیشابور دارای شرایط آب و هوایی سرد و خشک و بخشی دیگر از دشت مشهد و قوچان دارای آب و هوایی سرد و نیمه خشک و بخشی نسبتا کوچک از ارتفاعات بلند رشته کوه های بینالود و هزار مسجد دارای آب و هوایی مرطوب و سرد می باشند.

به صورت کلی بخواهیم شرایط آب و هوایی مشهد را بدانیم باید بگوییم که این شهر دارای آب و هوایی متغییر می باشد. بدین صورت که تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی سرد و مرطوب دارد. بادهایی که در این شهر می وزند اغلب در جهت جنوب شرقی به شمال غربی می باشند. بیشترین دما در تابستان ها به 43 درجه سانتی گراد و کمترین دمای آن در زمستان ها به حدود 4 درجه سانتی گراد زیر 0 می رسد.

بهترین زمان سفر به مشهد

همانطور که دانستیم، شهر مشهد دارای آب و هوایی متغیر بوده و بر همین اساس تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی سرد دارد. این شهر در تمام طول سال میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی می باشد که اغلب آن ها برای زیارت آستان مقدس هشتمین امام شیعیان به مشهد سفر می کنند. اما در این میان گردشگرانی وجود دارند که علاوه بر زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) قصد گردش و تفریح در میان جاهای دیدنی و گردشگری مشهد را دارند و به همین جهت می خواهید در بهترین زمان به مشهد سفر کنند تا بتوانند از سفر خود نهایت لذت را ببرند.

اگر شما هم به دنبال بهترین زمان سفر به مشهد هستید می توانید زمان سفر خود را به فصل بهار موکول نمایید. در این فصل آب و هوایی بسیار دلنشین و دلپذیر در شهر مشهد حاکم است که سفر را برایتان لذت بخش تر خواهد نمود. در فصل بهار نه خبری از گرمای خشک و طاقت فرسا بوده و از سرمای شدید. اوایل پاییز هم می تواند فصل خوبی برای سفر به مشهد باشد. اوایل پاییز که شدت سرمای هوا زیاد نشده و همچنان هوا ملایم بوده از بهترین زمان های سفر به این شهر محسوب می شود و گردشگران زیادی هم در این فصل به مشهد سفر می کنند. تابستان های مشهد گرم و خشک بوده و میزان متوسط دمای آن به 32 درجه سانتی گراد خواهد رسید.

در زمستان ها نیز سرمای شدید و طاقت فرسایی مشهد را فرا می گیرد و متوسط دمای آن در زمستان ها به 4 درجه زیر 0 می رسد. اما بهترین فصل سفر به مشهد فصل بهار به شمار می رود که می توانید گشت و گذاری دلپذیر در میان جاذبه های گردشگری مشهد داشته باشید. همچنین بسیاری از گردشگران هستند که برای سفر خود به مشهد، ایام خاص مانند شهادت ها و ولادت ها را انتخاب می کنند. در این ایام جمعیت زیادی به مشهد سفر می کنند و از شلوغ ترین زمان ها برای سفر به این شهر می باشند.

مشهد

سوغات مشهد

یکی از مراحل سفر در میان گردش و تفریح مربوط به خرید سوغاتی از مقصد گردشگری می باشد. همه ما می دانیم که مشهد از جمله مقاصد گردشگری و زیارتی بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. از همین رو انواع سوغاتی های خوشمزه و زیبا اعم از خوراکی های خوش طعم و صنایع دستی زیبا و چشمگیر در این شهر وجود دارند که گردشگران می توانند از آن ها به عنوان سوغاتی تهیه کنند. در ادامه این بخش با انواع مختلفی از سوغات مشهد آشنا می شویم.

سوغاتی های خوراکی مشهد

معمولا گردشگرانی که در سفر هستند روز آخر سفر خود را به خرید و تهیه سوغاتی اختصاص می دهند. شهر مشهد انواع سوغاتی های خوراکی خوشمزه و ارزشمند دارد که معروف ترین آن ها زعفران است. خوشبختانه مشهد مقدس از جمله شهرهایی است که دارای تنوع بالایی از سوغاتی می باشد و باعث شده گردشگران بتوانند حق انتخاب بالایی داشته باشند. زعفران یا همان طلای سرخ نخستین گزینه ای است که گردشگران به عنوان سوغاتی تهیه می کنند. زعفران از زمان های قدیم تا به امروز یکی از مهمترین محصولات کشاورزی و صادراتی کشور به شمار می رود و بیشترین کشت آن در بخش های مرکز و جنوب استان خراسان انجام می شود و از همین رو مشهد به عنوان مهمترین شهر ایران در کشت زعفران شناخته می شود.

بعد از زعفران گزینه ای که افراد برای تهیه سوغاتی به سراغ آن می روند زرشک است. این محصول در روستای کلاته بالا در شهر قاین و برخی دیگر از روستاها نیز کشت و زراعت می شود. زرشک دارای دو نوع پفکی و اناری می باشد. هنگامی که در حال گشت و گذار در بازارهای مشهد هستید، در مغازه ها انواع خشکبارها به چشمتان می خورند که می توانید از آن ها نیز برای خود و سوغاتی تهیه کنید.

خشکبارهای مشهد همانند کشمش، گردو، میوه خشک، پسته، آلوچه و… هستند که خواص بسیار زیادی هم دارند. همانطور که در حال گردش در میان بازارهای مشهد هستید، موارد دیگری که نگاه شما را به خود جلب می کنند ادویه های رنگارنگی است که با نام ادویه هفت قلم شناخته می شوند. در این ادویه هفت قلم ادویه جاتی همچون فلفل سیاه، فلفل قرمز، سماق، دارچین، زردچوبه، زنجبیل و گلپر وجود دارند که می توانید از آن ها در بسیاری از غذاها استفاده کنید. از دیگر خوراکی هایی که می توان به عنوان سوغات مشهد تهیه کرد می توان به نبات، نقل، جیلی بیلی و… اشاره نمود که در بازارهای مشهد وجود دارند.

صنایع دستی مشهد

علاوه بر خوراکی های خوشمزه و رنگارنگی که در بازارهای مشهد وجود دارند و به عنوان سوغاتی می توانید از آن ها تهیه کنید، انواع صنایع دستی مختلف و زیبا در این شهر وجود دارند که گردشگران زیادی از آن ها به عنوان سوغات مشهد تهیه می کنند. سوغاتی های خوراکی از آن دسته سوغاتی هایی هستند که در صورت مصرف تمام می شوند. اما سوغاتی هایی همچون صنایع دستی به عنوان سوغاتی هایی شناخته می شوند که می توانید برای مدت طولانی به عنوان یادگاری آن ها را داشته باشید. انواع صنایع دستی مشهد شامل موارد زیر می باشند:

 • قالی بافی
 • پوستین دوزی
 • هر کاره تراشی
 • گلیم بافی
 • آینه کاری
 • سماور سازی
 • مهر و تسبیح و سجاده
 • ارغوان بافی
 • عطر
 • انگشتر و زینت آلات عقیق و فیروزه

مشهد

بیمارستان ها و مراکز بهداشتی مشهد

 • بیمارستان امام رضا
 • بیمارستان چشم خاتم الانبیاء
 • بیمارستان شهید هاشمی نژاد
 • بیمارستان کودکان اکبر
 • بیمارستان دکتر شیخ
 • بیمارستان رضوی مشهد
 • بیمارستان شهید کامیاب
 • بیمارستان دکتر علی شریعتی
 • بیمارستان ابن سینا
 • بیمارستان آیت الله طالقانی
 • بیمارستان ام البنین
 • بیمارستان منتصریه
 • بیمارستان محمد واسعی سبزوار
 • بیمارستان فارابی مشهد
 • بیمارستان 17 شهریور مشهد
 • بیمارستان امام حسین مشهد
 • بیمارستان قائم
 • بیمارستان ثامن الائمه
 • بیمارستان رازی
 • بیمارستان 22 بهمن نیشابور
 • بیمارستان بینا
 • بیمارستان 550 ارتش
 • بیمارستان قلب و عروق جوادالائمه
 • بیمارستان امام زمان
 • بیمارستان قمر بنی هاشم
 • بیمارستان فوق تخصصی کودکان دکتر شیخ
 • بیمارستان 22 بهمن گناباد
 • بیمارستان مهرگان
 • بیمارستان بنت الهدی
 • بیمارستان سینا
 • بیمارستان آریا
 • بیمارستان مهر حضرت عباس
 • بیمارستان موسی بن جعفر
 • بیمارستان تخصصی زنان شهدا
 • بیمارستان و زایشگاه پاستورنو
 • بیمارستان نهم دی
 • بیمارستان سجادیه
 • بیمارستان خیریه امام سجاد
 • بیمارستان فوق تخصصی علوی
 • مرکز آموزشی و پژوهشی و درمانی قائم
 • کلینیک تخصصی و فوق تخصصی سیدی
 • کلینیک تخصصی و فوق تخصصی امام رضا شماره 2
 • مرکز تحقیقات ناباروری میلاد
 • درمانگاهمرکزی طب ایرانی و مکمل
 • کلینیک ولی عصر
 • کلینیک ایثارگران فجر
 • کلینیک کلینیک عبدالمطلب
 • کلینیک شهید شوریده
 • کلینیک رضا
 • کلینیک قائم
 • کلینیک پیروزی
 • کلینیک امام سجاد
 • کلینیک فاطمه الزهرا
 • کلینیک ارمغان
 • کلینیک امام محمد باقر
 • کلینیک چشم پزشکان توس
 • کلینیک آریان
 • کلینیک حضرت ابوالفضل
 • کلینیک حجتی

بهترین رستوران های مشهد

شهر مشهد علاوه بر آن که شهری مذهبی به شمار رود، به واسطه جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی که در آن وجود دارد، از جمله مقاصد گردشگری زیارتی و سیاحتی بسیاری از افراد شناخته می شود. یکی از بخش های میان گردش و تفریح در مشهد، مربوط به رستوران گردی می باشد. مشهد کلانشهری مهم در ایران بوده که انواع مختلفی از جاذبه های دیدنی و گردشگری را در خود جای داده است. همچنین رستوران های بسیار معروفی در مشهد وجود دارند که گردشگران برای صرف وعده های غذایی خود به سراغ آن ها می روند. بسیاری از این رستوران ها به دلیل داشتن غذاهای خو طعم و با کیفیت جزء بهترین رستوران های این شهر به شمار می روند. در ادامه با برخی از بهترین رستوران های مشهد آشنا خواهیم شد.

رستوران پسران کریم

معرفی بهترین رستوران های مشهد را با رستوران پسران کریم آغاز می کنیم. این رستوران سال هاست که به عنوان یکی از بهترین رستوران های این کلانشهر شناخته می شود و گردشگرانی که برای صرف وعده غذایی خود به سراغ آن می روند، تقریبا رضایت کامل از غذاها و سرویس دهی رستوران دارند. علاوه بر آن که رستوران کریم از بهترین رستوران ها به شمار رود، از قدیمی ترین رستوران های مشهد می باشد. در منوی رستوران پسران کریم انواع مختلفی از غذاهای ایرانی دیده می شود که پرطرفداترین آن ها غذاهای گوشتی آن می باشد و مشتریان اغلب به سراغ غذاهای گوشتی آن می روند.

همچنین از بهترین ویژگی های رستوران پسران کریم ارائه سرویس و خدمات دهی خوب آن می باشد که باعث شده رضایت تمام مشتریان را جلب نماید. این رستوران جزء آن دسته از رستوران های مشهد است که هنگام ناهار و شام صف های طولانی را خواهید دید که برای صرف وعده های خوشمزه غذایی به این رستوران مراجعه کرده اند. رستوران پسران کریم مشهد دارای سه شعبه در این شهر می باشد که شعبه اصلی آن در بلوار سجاد، شعبه دوم در برج تجاری دالتون و شعبه سوم آن در مجتمع مروارید قرار دارند.

آدرس شعبه اصلی رستوران پسران کریم: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار سجاد، خیابان فرهاد، فرهاد 22، انتهای کوچه سمت راست

مشهد

رستوران ارم شاندیز

مسلما همه ما می دانیم رستوران ارم شاندیز از بهترین رستوران های مشهد به شمار رفته و حتی منطقه ای که این رستوران در آن قرار دارد، جزء جاهای دیدنی مشهد می باشد. رستوران ارم شاندیز در منطقه ای ییلاقی، بسیار زیبا و خوش آب و هوا واقع شده است که خود منطقه نیز از دیدنی ترین جاذبه های مشهد به شمار می رود.

رستوران ارم که در این منطقه ییلاقی واقع شده است، با داشتن مساحت حدود 12 هزار متر مربع از بزرگترین رستوران های مشهد شناخته شده و جزء قدیمی ترین رستوران های این شهر محسوب می شود. این رستوران در محوطه بزرگ خود، سه بخش فضای سنتی، فضای روباز و سالن وی آی پی جای داده است. از بهترین و پرطرفدارترین غذاهای رستوران ارم غذاهای کبابی و به خصوص شیشلیک و ماهیچه آن می باشند. رستوران ارم با توجه به کیفیت بالا و طعم بی نظیر غذاهایش، دارای قیمت های نسبتا بالایی می باشند.

مسیر دسترسی به رستوران ارم شاندیز

اگر در شهر مشهد قرار دارید، بایستی از مشهد به سمت منطقه ییلاقی شاندیز حرکت کنید و از مشهد خارج شوید. وارد جاده شاندیز شوید و هنگامی که نخستین میدان مقابل شما قرار گرفت، آن را پشت سر بگذارید. باز هم که در این مسیر پیش بروید، به میدان دیگری خواهید رسید که می توانید به رستوران ارم دسترسی پیدا کنید.

آدرس رستوران ارم شاندیز: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، منطقه شاندیز، قبل از میدان دوم

رستوران معلق

اکنون نوبت به خاص ترین و هیجان انگیز ترین رستوران شهر مشهد یعنی رستوران معلق می رسد. همانطور که از نامش مشخص است، این رستوران معلق در هوا بوده و جزء خاص ترین رستوران های جهان به شمار می رود. این رستوران در منطقه شاندیز مشهد واقع شده و می توانید با مراجعه به آن در فضایی بسیار متفاوت غذای مورد علاقه خود را میل کنید. در رستوران معلق، همان گونه که از نامش پیداست مابین زمین و آسمان معلق هستید و در فضایی بسیار جدید غذا خوردن را تجربه خواهید کرد. برای آن که بخواهید وارد رستوران معلق مشهد شوید، باید مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت نمایید.

همچنین قیمت غذاهای این رستوران بالا بوده و جزء گران ترین رستوران های این شهر شناخته می شود. البته در نظر داشته باشید، تمام غذاهای رستوران معلق شاندیز مشهد دارای طعم لذیذ و کیفیت بالایی هستند و برای یک بار تجربه چنین هزینه ای ارزش دارد. هنگامی که پشت میز و صندلی های معلق و ما بین آسمان و زمین هستید، چشم انداز بی نظیری از مناطق اطراف، مقابل شما قرار دارند. این رستوران دارای ظرفیت پایینی بوده و تنها 32 نفر در آن می توانند کنار یکدیگر بنشینند. ارتفاع این رستوران از سطح زمین به 40 متر می رسد.

آدرس رستوران معلق: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، کیلومتر 10 جاده شاندیز

مشهد

غذای سنتی و محلی مشهد

مشهد دارای تنوع بالایی در غذاهای سنتی و محلی می باشد. برای تهیه اغلب غذاهای محلی و سنتی مشهد از گوشت گوسفندی استفاده می شود. همچنین بسیاری از گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند و برای صرف وعده غذایی به رستوران های مشهد مراجعه می کنند، غذاهای گوشتی مانند کوبیده، شیشلیک، برگ و… سفارش می دهند. در این بخش از مطلب می خواهیم با برخی از غذاهای محلی و سنتی مشهد که طعم بی نظیری دارند آشنا شویم.

پلو مخلوط مشهدی

در اغلب غذاهای محلی و سنتی مشهدی، پلو بخش اصلی آن ها را تشکیل می دهد. یکی از خوش طعم ترین غذاهای مشهدی که پلو بخش اصلی آن را تشکیل داده، پلو مخلوط شیرازی می باشد. این غذا بدین گونه است که موادی همچون لوبیا سبز پخته به همراه پیاز، هویج، ادویه های مختلف و گوشت چرخ کرده گوسفندی یا گاوی در برنج مخلوط می شوند و طعم بی نظیری را پدید می آورند. توجه داشته باشید گوشت چرخ شده باید به صورت قلقلی در برنج مخلوط شوند. این غذا را با نام کله گنشجکی نیز می شناسند.

آش لخشک

اگر به آش های مختلف علاقه دارید، در میان غذاهای سنتی مشهد آشی خوش طعم و مقوی به نام آش لخشک وجود دارد که موادی همچون اسفناج، نعناع، رشته، عدس، پیاز داغ و سیر داغ در آن استفاده می شود. اگر فصل سفر شما به مشهد فصل پاییز یا زمستان باشد، خوردن این آش خوشمزه و مفید بسیار لذت بخش خواهد بود.

مشهد

یتیمچه مشهدی

یتیمچه مشهدی با آن یتیمچه ای که در ذهن دارید کمی متفاوت بوده و به دلیل عدم استفاده از گوشت، آن را در غذای سنتی مشهدی می شناسیم. یتیمچه یکی از غذاهای سنتی ایرانی است که تهیه آن بسیار ساده بوده و در عین حال از طعم دلپذیری برخوردار است. مواد به کار رفته در این غذا شامل بادمجان، لوبیا، نخود، عدس، دارچین، نمک، فلفل و زردچوبه می باشند. توجه داشته باشید که برای تهیه این غذای خوشمزه باید از بادمجان های گوشتی و شیرین استفاده کنید.

کوکو شیرین

کوکو شیرین از جمله های دسرهای سنتی مشهد بوده که برای عاشقان دسرهای شیرین گزینه ای بسیار دلچسب می باشد. این دسر بسیار خوش طعم و لذیذ بوده و برای تهیه آن از موادی نظیر سیب زمینی، تخم مرغ، آرد ذرت، زعفران، شکر، گلاب و آب استفاده می شوند. شیره ای را برای شیرین کردن دسر تهیه می کنند که برخی از مواد ذکر شده همچون گلاب، آب، شکر و زعفران برای تهیه شیره می باشند. اگر به دسر های شیرین علاقه مند هستید، کوکو شیرین مشهدی را تجربه کنید.

فرهنگ و آداب و رسوم اهالی مشهد

مشهد نیز همانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران زمین دارای آب و رسوم مخصوص به خود می باشد. بسیاری از این آداب و رسوم و فرهنگ ریشه در تاریخ و زمان صفویان دارد. پس از آن که امام رضا، هشتمین امام شیعیان در این شهر به خاک سپرده شد، مذهب شیعه از اهمیت ویژه ای برخوردار شد و جایگاه مخصوصی را برای آن در نظر گرفتند. همچنین افراد زیادی به این مذهب گرایش پیدا کردند. در زمانی که صفویان در ایران حکومت می کردند، به مذهب شیعه ارادت و علاقه خاصی داشتند. از جمله آداب و رسوم آن ها عزاداری، روضه خوانی، ساخت بنا و وقف آن ها، پخش نذری و… می باشند.

مرحوم حاج حسین ملک یکی از اصلی ترین فرهنگ هایی را که در مشهد رواج داد، فرهنگ وقف بود که وی اراضی و ملک های زیادی را در مشهد، شهرهای حوالی مشهد و تهران وقف کرده بود. فرهنگ های همچون پرده خوانی و روضه خوانی از آیین های عزاداری هستند که از زمان حکومت صفویان تا به امروز رایج است و حتی به بسیاری دیگر از شهرهای کشور منتقل شده اند. شله مشهدی نیز از غذاهای سنتی مشهد بوده که در مراسم های عزاداری به عنوان نذری پخش می کنند و این فرهنگ از زمان صفویان در این شهر پا بر جا باقی مانده است.

از دیگر آداب و سنن مردم مشهد می توان به زمان پیش از تحویل سال اشاره نمود که اهالی این شهر به زیارت حرم امام رضا راهی می شوند. همچنین به دلیل آن که معتقدند نوشیدن آب جوجه خروس و شیر باعث می شوند پوست لطیف، سفید و نرم شود، مقداری شیر یا آب جوجه خروس می نوشند. در هنگام غروب سیزده به در نیز سبزه ها را گره می زنند و در آب روان رها می کنند و آش، چاغاله بادام و کاهو سکنجبین میل می کنند.

هر ساله مراسم خطبه خوانی را در صحن انقلاب حرم مطهر رضوی برای دو بار برگزار می شود که یکی از آن ها شب شهادت امام حسین (ع) و دیگری شب شهادت امام رضا (ع) می باشد. از دیگر مراسم های مردم مشهد می توان به مراسم باران خواهی اشاره کرد که به دلیل کم آبی و باران کم در این شهر برگزار می شود. در این مراسم عروسک های پارچه ای و چوبی را به شکل بانوان و دختران می ساختند و در محله های مختلفی از شهر می گرداندند و در همین حین نیز شعری را می خواندند و به اسماء مقدس قسم می دادند و طلب بارش باران را از خداوند داشتند.

دانشگاه ها و مراکز آموزشی مشهد

 • دانشگاه فردوسی
 • موسسه آموزش عالی اسرار
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد
 • دانشگاه امام رضا
 • دانشگاه پیام نور واحد فریمان
 • دانشگاه پیام نور واحد مشهد
 • دانشگاه خیام
 • دانشگاه صنعتی سجاد
 • دانشگاه علوم اسلامی رضوی
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه مهندسی علوم و فناوری های نوین گلبهار
 • مرکز آموزش عالی علوم پزشکان وارستگان
 • مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خراسان رضوی
 • موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری مشهد
 • موسسه آموزش عالی بینالود
 • موسسه آموزش عالی حکمت رضوی
 • موسسه آموش عالی تابران
 • موسسه آموزش عالی خاوران
 • موسسه آموزش عالی خراسان
 • موسسه آموزش عالی سناباد
 • موسسه آموزش عالی شاندیز مشهد
 • موسسه آموزش عالی عطار
 • موسسه آموزش عالی فردوس مشهد
 • موسسه آموزش عالی کاویان
 • موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی
 • موسسه غیرانتفاعی خردگرایان مطهر

مشهد

دلیل نامگذاری مشهد

نام مشهد به معنی محل شهادت و محل شهود می باشد. از آنجایی که شیعیان معتقدند پس از آن که حضرت علی بن موسی الرضا در سال 203 هجری قمری به دست مامون به شهادت رسید، در آرامگاه هارونی در سناباد به خاک سپرده شد. این منطقه سناباد نوغان نام داشت که بعد از شهادت امام رضا و دفن پیکر مطهر ایشان در این منطقه، مشهدالرضا نامگذاری شد. پیش از آن که امام رضا در این محل به خاک سپرده شود، خبری از مشهد کنونی نبود و تنها نام توس را در نوشته های به جا مانده از آن زمان می بینیم. اگر در تاریخ نگاهی بیاندازید، در برخی از منابع نام مشهد را با نام های طوس و نوغان آورده اند. رفته رفته بر وسعت این منطقه افزوده شد و اهالی شهر توس به مشهد مهاجرت نمودند. از آن پس نام مشهد بر روی این شهر نهاده شد و این شهر را با همین نام می شناسند. خوب است بدانید که مشهد را با نام قبله هفتم نیز می شناسند.

مراکز ورزشی مشهد

 • مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی: استان خراسان رضوی، مشهد، کارخانه قند آبکوه، بلوار ملک آباد، بلوار خیام
 • مجموعه ورزشی کوثر: استان خراسان رضوی، مشهد، حجاب، بلوار شاهد
 • مجموعه سوارکاری و کارتینگ ارشاد: استان خراسان رضوی، مشهد، فراغ التحصیلان
 • مجموعه ورزشی تختی: استان خراسان رضوی، مشهد، سناباد، خیابان کلادوز، خیابان آبکوه، میدان سعدآباد
 • مجموعه ورزشی سجاد: استان خراسان رضوی، مشهد، سجاد شهر، خیابان امین غربی، خیابان آزادی 25
 • مجموعه ورزشی شهید بهشتی: استان خراسان رضوی، مشهد، کارخانه قند، بلوار فردوسی، خیابان فروسی 5
 • مجموعه ورزشی حمزه: استان خراسان رضوی، مشهد، پنجتن، خیابان آوینی
 • مجموعه ورزشی صیاد شیرازی: استان خراسان رضوی، مشهد، شهید لشکر، بلوار شهید فلاحی، بلوار فاطمیه
 • مجموعه ورزشی مالک اشتر: استان خراسان رضوی، مشهد، کوی بلال، بلوار رسالت، خیابان قائم
 • باشگاه فرهنگی ورزشی ساجدین: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار سجاد، بین امین و بلوار آزادی
 • باشگاه بدنسازی تنیس: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار فردوسی، جنب درمانگاه شوریده
 • باشگاه فیتنس پالس: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار ملک آباد، بعد از پل هفت تیر
 • باشگاه شقایق: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار سجاد، نبش خیابان سجاد 13
 • باشگاه آترین: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار سجاد، حد فاصل چهارراه بزرگمهر و چهارراه بهار، پاساژ مومنی
 • مجموعه ورزشی کاظمیان: استان خراسان رضوی، مشهد، دانشجو، چهارراه دانشجو، بلوار معلم
 • باشگاه مسیر نو: استان خراسان رضوی، مشهد، احمد آباد، ابوذر غفاری
 • باشگاه بدنسازی سیاره تناسب اندام: استان خراسان رضوی، مشهد، بلوار پیروزی، چهارراه کوثر، نبش مرغ بریان احسان توس

بهترین هتل های مشهد

بسیاری از گردشگرانی که به مشهد سفر می کنند، برای اقامت خود به سراغ هتل های این شهر می روند تا چند روزی را که قصد ماندن در مشهد را دارند بتوانند در هتل اقامت داشته باشند. شهر مشهد به دلیل داشتن تعداد بالای گردشگران داخلی و خارجی، انواع اقامتگاه ها و هتل ها را در خود جای داده است تا زائران و گردشگران برای اقامت خود در این شهر با مشکلی برای اقامت مواجه نشوند. در این بخش می خواهیم به آشنایی با برخی از بهترین هتل های مشهد بپردازیم تا اگر قصد سفر و اقامت در این شهر را دارید، بتوانید گزینه اقامتی خود را به راحتی پیدا کنید.

 • هتل قصر طلایی مشهد

آدرس هتل قصر طلایی مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا 34 و 36

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 3 دقیقه با خودرو

 • هتل مجلل درویشی

آدرس هتل مجلل درویشی: استان خراسان رضی، شهر مشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا 24 و 26

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 2 دقیقه با خودرو

 • هتل اترک

آدرس هتل اترک: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، فلکه آب، ابتدای بازار رضا

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 5 دقیقه

 • هتل الماس مشهد

آدرس هتل الماس مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا 4 و 6

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 6 دقیقه با خودرو

 • هتل الماس 2

آدرس هتل الماس 2: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان امام رضا، امام رضا 20

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 2 دقیقه با خودرو

 • هتل مدینه الرضا

آدرس هتل مدرینه الرضا: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان شیرازی، نبش شارستان رضوی

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 3 دقیقه با خودرو

 • هتل رز درویشی

آدرس هتل رز درویشی: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا 1 و 3

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 3 دقیقه با خودرو

 • هتل پردیسان مشهد

آدرس هتل پردیسان مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بزرگراه کلانتری، جنب پارک صدا و سیما

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 15 دقیقه با خودرو

 • هتل بین المللی هما 1

آدرس هتل بین امللی هما 1: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار احمدآباد، تقاطع احمد آباد و کلاهدوز

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 11 دقیقه با خودرو

 • هتل بین المللی هما 2

آدرس هتل بین المللی هما 2: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، میدان جانباز، چهارراه خیام، بلوار اخوان ثالث

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 12 دقیقه

 • هتل جواد مشهد

آدرس هتل جواد مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان امام رضا، نبش امام رضا 3

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 3 دقیقه با خودرو

 • هتل اسپینو

آدرس هتل اسپینو: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان هفده شهریور، خیابان عنصری شرقی، پلاک 20

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 4 دقیقه با خودرو

 • هتل بین المللی قصر

آدرس هتل بین المللی قصر: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان امام رضا، بین امام رضا 14 و 16

فاصله تا حرم وردوی باب الرضا: 2 دقیقه با خودرو

 • هتل بین المللی کوثر ناب

آدرس هتل بین المللی کوثر ناب: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار وحدت، بین وحدت 7 و 9

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 5 دقیقه با خودرو

 • هتل سی نور

آدرس هتل سی نور: استان خراسان، شهر مشهد، خیابان هفده شهریور، بین هفده شهریور 2 و 2/2

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 3 دقیقه با خودرو

 • هتل بزرگ پارک حیات

آدرس هتل بزرگ پارک حیات: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، انتهاب بلوار وکیل آباد، کیلومتر 5 طرقبه، امام خمینی 1، جنب پمپ بنزین گلستان

فاصله تا حرم ورودی باب الرضا: 30 دقیقه با خودرو

مشهد

سینماهای مشهد

شهر مشهد نیز همانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران دارای امکانات تفریحی متنوعی می باشد که یکی از این امکانات تفریحی سینماها هستند. سینماها در هر شهری جزء جاذبه های گردشگری محسوب می شوند که افراد برای گذراندن لحظاتی شاد به همراه خانواده و یا دوستان به سراغ آن ها می روند و فیلم مورد علاقه خود را در سینما تماشا می کنند. در شهر مشهد سینماهای متعددی وجود دارند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

 • سینما آفریقا مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، ضلع جنوب غربی میدان شریعتی
 • سینما پیروزی مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار پیروزی، مابین میدان حر و چهارراه کوثر
 • پردیس سینما هویزه مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان دانشگاه، نبش چهارراه گلستان
 • سینما سیمرغ مشهد: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، شهرک غرب یا قاسم آباد، ضلع شمالی میدان مادر
 • سینما قدس: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان پاسداران، جنب هتل جم
 • سینما هویزه: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان دانشگاه، چهارراه گلستان، ایستگاه مترو شریعتی

کافی شاپ های مشهد

امروزه یکی از پاتوق های بسیاری از افراد و به خصوص قشر جوان، کافی شاپ ها به شمار می روند. همچنین کافی شاپ ها بهترین مکان برای قرارهای دوستانه، کاری و… محسوب می شوند که افراد می توانند در محلی زیبا و دنج بنشینند و به صحبت بپردازند. اکنون می خواهیم با برخی از بهترین کافی شاپ های مشهد آشنا شویم.

 • کافه لوکاوت: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 47 و 49
 • کافی شاپ نون: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان راهنمایی، نبش راهنمایی 20
 • قهوه پیک: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار وکیل آباد، بین وکیل آباد 43 و 45
 • کاف شاپ کولینان: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار کوهسنگی، خیابان پرستار، رستوران قصر درویش، طبقه 3
 • کافی شاپ تونل: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار هاشمیه، میدان وصال، نبش بلوار صارمی
 • کافه لوماری لانژ: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بزرگراه وکیل آباد، بلوار حافظ، نبش حافظ 2
 • کافه هترا: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار کوثر، باهنر 3، پلاک 25
 • کافه ویو کوهسر: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، بلوار هاشمیه، هاشمیه 62، مجموعه کوهسر
 • کافه باغ: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، تقاطع بزرگراه کلانتری و بزرگراه غدیر

مشهد

فاصله مشهد با شهرهای بزرگ ایران

مشهد کلانشهری در استان خراسان رضوی است که در بخش شمال شرقی کشور واقع شده است. در این بخش می خواهیم فاصله مشهد تا برخی از شهرهای بزرگ با خودروی شخصی بدانیم.

 • مشهد تا تهران

مسافت: 890 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 9 ساعت

 • مشهد تا اصفهان

مسافت: 1236 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 13 ساعت

 • مشهد تا تبریز

مسافت: 1542 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 15 ساعت

 • مشهد تا اهواز

مسافت: 1582 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 16 ساعت

 • مشهد تا رشت

مسافت: 1244 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 12 ساعت و 30 دقیقه

 • مشهد تا شیراز

مسافت: 1349 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 13 ساعت و 30 دقیقه

 • مشهد تا کرمان

مسافت: 908 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 10 ساعت

 • مشهد تا بوشهر

مسافت: 1581 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 17 ساعت

 • مشهد تا کرمانشاه

مسافت: 1367 کیلومتر

فاصله زمانی: حدود 14 ساعت

جاذبه های تاریخی مشهد

همانطور که می دانیم، مشهد شهری تاریخی با قدمتی طولانی می باشد. قدمت طولانی این شهر را می توان از روی بناها و اماکن تاریخی متعددی که در آن وجود دارند مشاهده نمود و به طولانی بودن قدمت مشهد پی برد. ممکن است تصور کنیم تنها جاذبه شهر مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا می باشد. در این میان گردشگرانی هستند که به بازدید از جاذبه ها و بناهای تاریخی در هر شهری علاقه مند بوده و به بازدید از آن ها اقدام می کنند. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه های تاریخی مشهد می پردازیم.

آرامگاه نادرشاه

مشهد شهری گردشگری و مذهبی در میان شهرهای ایران است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. اولین گزینه تاریخی مشهد که می خواهیم به معرفی آن بپردازیم، آرامگاه نادرشاه می باشد. این جاذبه علاوه بر آن که آرامگاه نادرشاه به شمار رود، به واسطه اشیایی که در آن نگهداری می شود، بخشی از آن موزه نادری نام گرفته و افراد بسیاری به بازدید از آن اقدام می کنند. از آنجایی که آرامگاه نادرشاه در میان باغی سرسبز جای گرفته، آن را با نام باغ نادری نیز می شناسند. این باغ دارای مساحت 14400 متر مربع بوده و آرامگاه نادرشاه نیز با مساحت 12 هزار متر مربع در میان آن جای گرفته است.

بنای مقبره از بخش هایی همچون محل گور، یک سکو با 12 پله، پوششی خیمه ای مانند بر روی قبر، یک سکو با ارتفاع نسبتا زیاد در کنار قبر، مجسمه نادرشاه که بر روی اسبی نشته و 3 نفر همراه او هستند، تشکیل شده است. بنای مقبره به شکل های مربع و مثلث بوده و ستون هایی که در اطراف تالار وجود دارند، به صورت کلاهی هستند که کلاه نادرشاه را برای شما یادآور می شوند. در کنار این مقبره موزه نادی قرار دارد که از دو تالار بانام های تالار شماره 1 و تالار شماره 2 تشکیل شده است. در این موزه تاریخی، تمام ادوات جنگی و نظامی که نادرشاه در جنگ ها مورد استفاده قرار می داد قابل مشاهده هستند. علاوه بر ادوات نظامی و جنگی انواع کلاهخودها و سپرها نیز در معرض دید قرار داده شده اند. برای بازدید از آرامگاه و موزه نادری می بایست مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت نمایید.

آدرس آرامگاه نادرشاه: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان شیرازی، ضلع شمال غربی چهارراه شهدا

مشهد

گنبد خشتی

از بناهای تاریخی مشهد که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد، گنبد خشتی نام دارد. این گنبد خشتی از اماکن مذهبی و تاریخی شهر مشهد به شمار رفته و مقبره امامزاده سید محمد که از نوادگان موسی بن جعفر می باشد در آن قرار دارد. گنبدی که بر روی بنای مقبره قرار داشته، از جنس خشت بوده و همین باعث شده آن را با نام گنبد خشتی بشناسیم. بر اساس برخی اسناد و مدارک که از زمان گذشته به جا مانده، پایه ریزی اولیه این بنا به دوره تیموری باز می گردد و در دوران صفویه و قاجاریه بنا تکمیل گردیده است. گنبد خشتی مشهد در تاریخ 16 دی ماه سال 1345 هجری شمسی با شماره ثبت 616 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس گنبد خشتی: خراسان رضوی، شهر مشهد، میدان طبرسی

آرامگاه خواجه ربیع

از بناهای تاریخی مشهد که قدمتی طولانی در این شهر دارد، مقبره خواجه ربیع می باشد که قدمت آن به دوران صفوی باز می گردد. دستور ساخت این بنا را شیخ بهایی در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده و نام خواجه ربیع را برای آن برگزیدند. خواجه ربیع در تاریخ با نام ربیع بن خثیم شناخته شده و از طایفه بنی اسد بود که در شهر کوفه سکونت داشت. مقبره ای که با نام مقبره خواجه ربیع شناخته می شود، بنایی زیبا در میان باغی با صفا است که جزء بناهای تاریخی مشهد به شمار می رود. گنبدی زیبا و فیروزه ای رنگ بر روی بنای چهار ایوانی مقبره قرار گرفته و بر زیبایی بنا افزوده است.

بنای آرامگاه بدین گونه است که در نمای داخلی به صورت هشت ضلعی و داخل بنا نیز به صورت چهار ایوانی می باشد. بیشترین تزئیناتی که در این بنا دیده می شود کاشی کاری بوده و نمای زیبای برای بنا پدید آورده است. این بنا با شماره ثبت 142 در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 هجری شمسی به ثبت رسیده است. این آرامگاه که در میان باغی با صفا و زیبا و کنار کشف رود قرار داشته و گردشگران زیادی که به این شهر سفر می کنند از آن دیدن می کنند.

آدرس آرامگاه خواجه ربیع: استان خراسان رضوی، شهر  مشهد، کنار کشف رود، انتهای خیابان خواجه ربیع

مشهد

آرامگاه پیر پالان دوز

در قسمت شمال شرقی بارگاه مقدس رضوی آرامگاهی قرار گرفته که با عنوان آرامگاه پیر پالان دوز شناخته می شود و آن را در میان جاذبه های تاریخی مشهد قرار داده اند. شیخ محمد مقتدی کارندهی ملقب به پیر پالان دوز یکی از عرفای شعیه ای بوده که در روستای کارده مشهد چشم به جهان گشوده است. در زمان حکومت شاه محمد خدابنده صفوی، با تلاش و همت قنبر علی بن خواجه حسین بنای اولیه آرامگاه پیر پالان دوز ساخته شد. پیر پالان دوز علاوه بر آن که به جایگاه ویژه ای از عرفان رسیده بود، در کیمیامگری و خطاطی بنای آرامگاه از بخش هایی همچون رواق ها، درگاه ورودی، فضاهای طرفین، صحن و فضای اصلی مقبره تشکیل شده است و در طول عمر خود برای چندین مرتبه مورد بازسازی قرار گرفته که آخرین بازسازی آن به سال های اخیر مربوط می شود.

بنای مقبره پیر پالان دوز به صورت چهار گوش بوده که گنبدی زیبا بر روی آن قرار گرفته و تزئینات نقاشی که بر روی دیوارهای بنا دیده می شوند، مربوط به دوران صفویه می باشد. کتیبه مربعی شکلی از جنس سنگ سفید در این بنا وجود دارد که تاریخ بنای آرامگاه را به سال 985 هجری قمری گزارش می دهد. بنای آرامگاه پیر پالان دوز به عنوان اثری ملی در تاریخ 5 اردیبهشت ماه سال 1356 هجری شمسی با شماره 1375 به لیست آثار ملی ایران اضافه گردید. اگر به بازدید از این بنا علاقه مند هستید، می توانید از طریق ورودی نواب صفوی بارگاه رضوی خود را به آرامگاه برسانید و به صورت رایگان از آن دیدن کنید.

آدرس آرامگاه پیر پالان دوز: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم مطهر رضوی

خانه داروغه

از بناهای تاریخی مشهد که امروزه گردشگران به بازدید از آن می پردازند، خانه داروغه می باشد. این خانه تاریخی به دستور آخرین داروغه شهر و در زمان حکومت قاجار ساخته شده است. یوسف خان هراتی به عنوان نخستین رئیس نظمیه بود که در این خانه اقامت داشت و پذیرای میهمانان خود در این خانه بود. در سال 1391 هجری شمسی شهرداری منطقه اقدام به خرید خانه تاریخی داروغه نمود و توسط شرکت عمران و مسکن سازان ثامن خریداری شد. خانه هایی که در اطراف این بنای تاریخی وجود داشتند خریداری شده اند و جایشان را به ساختمان های چند طبقه داده اند. بعد از آن که این خانه توسط شرکت عمران و مسکن سازان ثامن خریداری شد، آن را تخریب نمودند و در سال 1391 مرمت و بازسازی آن را آغاز کردند.

علاوه بر آن که خانه داروغه مورد بازسازی قرار گرفت، چندین بخش جدید به آن افزوده شد. بازسازی و مرمت این بنا به قدری زیبا و به صورت حرفه ای انجام پذیرفته که توانسته جایزه آسیا – اقیانوسیه سازمان یونسکو را در سال 2016 میلادی از آن خود کرده است. این خانه دارای مساحت 1100 متر مربعی می باشد که معماری ایرانی و روسی در آن قابل مشاهده است. خانه داروغه حیاط بسیار زیبایی دارد و حوض آب زیبایی در میان آن و دو باغچه کوچک در اطراف آن وجود دارند. خانه تاریخی داروغه از بهترین بناهایی است که اگر به اماکن تاریخی علاقه داشته باشید، می توانید به بازدید از آن اقدام نمایید. ساعت کاری این مجموعه روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 14 بعد از ظهر و از 16 بعد از ظهر تا 19 عصر می باشد.

مسیر دسترسی به خانه داروغه

از راحت ترین مسیرهای دسترسی به خانه داروغه استفاده از وسایل نقلیه عمومی می باشد. اگر استفاده از مترو را ترجیح دادید می توانید سوار مترو خط 1 شده و در ایستگاه هفده شهریور از مترو پیاده شوید. در خیابان وحدت به حرکت خود ادامه دهید تا به میدان حججی برسید و از آنجا وارد شارستان رضوی شوید. بعد از آن که حدود 1 کیلومتر در این مسیر پیش رفتید، مسجد مسگرها مقابل شما قرار می گیرد که باید بعد از آن وارد راسته حوض مسگران شده و می توانید خانه تاریخی داروغه را مشاهده کنید و به بازدید از آن اقدام نمایید.

آدرس خانه داروغه: استان خراسان رضوی، شهر مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

مشهد

مراکز خرید مشهد

شهر مشهد که از مهمترین مقاصد گردشگری بسیاری از گردشگران به شمار می رود و سالیانه میلیون ها گردشگر به آن سفر می کنند. در میان جاذبه های گردشگری و تاریخی متنوعی که در مشهد وجود دارند، مراکز خرید متعددی نیز قرار دارند که گردشگران می توانند برای خرید و گردش به سراغ آن ها بروند. انواع مختلفی از مراکز خرید جدید و قدیمی در این شهر وجود دارند که در این بخش قصد داریم با آن ها آشنا شویم. بازارها و مراکز خرید این شهر بهترین محل برای تهیه انواع سوغاتی به شمار می روند. تنوع سوغاتی ها در مراکز خرید مشهد به قدری زیاد است که حتی اگر تنها به قصد گردش به سراغ این بازارها بروید، دست خالی از بازار بیرون نمی آیید. لذا اگر در سفر به مشهد به دنبال بهترین مراکز خرید مشهد هستید، می توانید در ادامه با ما همراه باشید تا با برخی از مراکز خرید این شهر آشنا شویم.

بازار رضا

در نزدیکی حرم، بازاری به نام بازار رضا قرار دارد که جزء معروف ترین و شلوغ ترین بازارهای شهر مشهد به شمار می رود. بازار رضا در ضلع شرقی خیابان امام رضا و در نزدیکی حرم مطهر واقع شده و بهترین مرکز خرید برای تهیه سوغاتی شناخته می شود. کمتر کسی را می توان پیدا کرد به مشهد سفر کرده و به سراغ بازار رضا نرفته باشد. این بازار از قدیمی ترین بازارهای شهر مشهد بوده که در سال 1355 هجری شمسی ساخته شده و تا به امروز همان بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده و دارای دو طبقه می باشد. این بازار به گونه ای  است که دارای دو راهرو بوده و حجره ها در هر دو سو و هر دو راهرو قرار دارند.

همچنین برای دسترسی از یک راهرو به راهروی دیگر در برخی از نقاط بازار، راهروهای فرعی در نظر گرفته شده که افراد می توانند به راحتی از طریق آن ها به دیگر راهرو دسترسی پیدا کنند. اگر قصد خرید سوغاتی های مخصوص مشهد را داشته باشید، بازار رضا بهترین انتخاب برای شما به شمار می رود. چرا که انواع مختلفی از مهر و سجاده ها، انگشترهای نقره، فیروزه و عقیق، زعفران، ادویه جات مختلف، نبات، زرشک و… در این بازار وجود دارند که می توانید از آن ها تهیه کنید. ساعت کاری بازار رضا همه روزه از ساعت 9 صبح تا 24 بامداد می باشد.

آدرس بازار رضا: استان خراسان رضوی، مشهد، جنوب شرقی میدان بیت المقدس

مشهدمجتمع تجاری الماس شرق

اگر در شهر مشهد به دنبال مرکز خریدی مدرن هستید، مجتمع تجاری الماس شرق از بهترین گزینه هایی است که می توانید به سراغ آن بروید. این مرکز خرید در منطقه تجاری گردشگری سپاد واقع شده و دارای 6 طبقه بوده که تعداد 1500 واحد تجاری در آن قرار دارند. از آنجایی که این مرکز خرید با نام الماس شرق شناخته می شود، نمای آن به صورت الماس بوده و معماری مدرن و اسلامی در آن به کار رفته است. انواع امکانات تفریحی مختلف از جمله کافه، رستوران، پارکینگ، نمازخانه، سرویس بهداشتی و… در مجتمع تجاری الماس شرق وجود دارند. همچنین بخشی از این مرکز تجاری به شهربازی برای کودکان اختصاص یافته که شهربازی سرزمین عجایب نامگذاری شده است.

انواع بازی های رایانه ای، بولینگ، بیلیارد و… در این شهربازی وجود دارند. اگر بخواهید قبل یا بعد از زیارت حرم مطهر امام رضا به این مجموعه تفریحی تجاری بروید، خوب است بدانید با خودرو تنها 20 دقیقه زمان می برد. در مجتمع تجاری الماس شرق واحدهای تجاری به فروش انواع پوشاک های زنانه و مردانه و بچگانه، لوازم آرایشی و بهداشتی، کیف و کفش، صنایع دستی، لوازم الکترونیکی و… وجود دارند.

آدرس مجتمع تجاری الماس شرق: استان خراسان رضوی، مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی

مرکز خرید آرمیتاژ مشهد

مرکز خرید آرمیتاژ مشهد از لوکس ترین مراکز خرید مشهد بوده که در خیابان گلشن واقع شده است. این مرکز خرید 34 طبقه دارای فروشگاه هایی می باشد که اگر هر خریدی داشته باشید، با رفتن به آن می توانید هر آنچه که بخواهید را تهیه نمایید. واحدهای تجاری مرکز خرید آرمیتاژ در زمینه های فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، اکسسوری، جواهرات، محصولات چرم، کالای خواب، عطر و ادکلن و… مشغول به کار هستند. از آنجایی که در طبقه دوم و سوم این مرکز خرید کالاهایی همچون لوازم منزل، لوازم دکوراسیون، مبلمان، کالای خواب کودک، اسباب بازی و… وجود دارند اغلب مناسب ساکنان مشهد بوده که می توانند لوازم مورد نیاز خود را از آن ها تهیه نمایند. بخشی از مرکز خرید آرمیتاژ نیز به هایپرمارکت اختصاص یافته که می توانید برای تهیه مایتاج خود سری به آن بزنید. از امکانات رفاهی مجموعه می توان به کافی شاپ، فودکورت، پردیس سینمایی، پله برقی، آسانسور، سرویس بهداشتی و… اشاره نمود. اگر اهل گردش در میان مراکز خرید هستید، برج آرمیتاژ در مشهد می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما محسوب شود. به دلیل مساحت زیاد این مرکز خرید، سه ورودی برای آن در خیابان های گلشن و حاشیه هفت تیر تهبیه شده اند.

آدرس مرکز خرید آرمیتاژ مشهد: مشهد، نبش خیابان هفت تیر هشت، خیابان گلشن

 معرفی مناطق شهر مشهد

شهر مشهد با مساحت حدود 351 کیلومتر مربع، 13 منطقه شهرداری، 41 ناحیه شهرسازی، 38 ناحیه خدماتی و 158 محله را در خود جای داده است. از همین رو محله ها و شهرک های زیادی در این کلانشهر وجود دارند و شاهد پیشرفت ها و گسترش فناوری در آن هستیم. در ادامه قصد داریم با 13 منطقه شهرداری مشهد آشنا شویم.

منطقه 1 شهرداری مشهد

منطقه 1 شهرداری مشهد در سال 1363 هجری شمسی تاسیس شده و در مرکز شهر قرار داشته و به لحاظ اهمیت بالایی که دارد، جمعیت زیادی از در آن سکونت دارند و به همین جهت از شلوغ ترین و پر جمعیت ترین مناطق مشهد به شمار می رود و مساحت آن به حدود 1479 هکتار می رسد.

محلات منطقه 1 شامل:

 • آبکوه
 • کوی دکتر
 • فلسطین
 • سعدآباد
 • راهنمایی
 • کلاهدوز
 • سجاد
 • گوهرشاد
 • ارشاد

منطق 2 شهرداری مشهد

منطقه 2 مشهد نیز از مناطق شلوغ و پر تردد شهر مشهد می باشد که حدود 17 درصد از کل جمعیت این شهر در منطقه 2 مشهد سکونت دارند و چهارمین رتبه در میان مناطق مشهد را از آن خود کرده است. مساحت منطقه 2 مشهد به حدود 3844 هکتار می رسد و بسیاری از اداره ها، مراکز درمانی، ساختمان های مسکونی، شرکت های صنعتی و مکان های مذهبی در این منطقه واقع شده اند.

محلات منطقه 2 مشهد عبارتند از:

 • ایثارگران
 • عامل
 • شهید مطهری
 • حضرت ابوطالب (گلبرگ)
 • سمرقند
 • کوی امیرالمومنین
 • حضرت عبدالمطلب (قائم)
 • شهید هنرور
 • فدک
 • شفا
 • هدایت

منطقه 3 مشهد

منطقه 3 مشهد 2 مورد از مهمترین جاذبه های دیدنی مشهد نظیر باغ نادری و آرامگاه خواجه ربیع را در خود جای داده و به همین دلیل از مناطق معروف و شلوغ شهر مشهد شمرده می شود. وجود ایستگاه راه آهن نیز در منطقه 3 مشهد مزید بر دلیل اهمیت آن شده است. منطقه 3 حدود 32 هکتار از مساحت این کلانشهر را به خود اختصاص داده و جمعیتی که در آن ساکن هستند به 400 هزار نفر می رسند. محلات منطقه 3 شامل محوارد زیر می باشند:

 • رسالت
 • خیرآباد
 • راه آهن
 • فاطمیه
 • مسلم
 • گاز

منطقه 4 مشهد

منطقه 4 مشهد در بخش شمال شرقی این شهر واقع شده و در سال 1373 هجری شمسی در این شهر تاسیس گردید. این منطقه در نزدیکی حرم مطهر رضوی قرار داشته و همین موضوع از اصلی ترین دلایل اهمین منطقه 4 در این شهر بزرگ شده است. مساحت منطقه 4 شهرداری مشهد به حدود 1345 هکتار می رسد و با 262 هزار جمعیت، جزء مناطق متراکم مشهر به شمار می رود.

منطقه 5 مشهد

منطقه 5 شهرداری مشهد در سال 1374 هجری شمسی تاسیس گردید و از قدیمی ترین مناطق این شهر محسوب شده و با مساحت 1414 هکتاری، حدود 175 هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. این منطقه که در نزدیکی حرم امام رضا قرار داشته، از مهمترین مناطق مشهد می باشد و ساخت و سازهای زیادی در آن صورت می پذیرند.

محلات منطقه 5 عبارتند از:

 • پورسینا
 • شهرک شیرین
 • شهید بسک آبادی
 • کنه بیست
 • آقا مصطفی خمینی
 • شهید باهنر
 • شهید معقول
 • اروند
 • امیرآباد
 • انصار
 • کشاورز
 • شهید رجایی

منطقه 6 مشهد

منطقه 6 شهر مشهد نیز همانند منطقه 5 در نزدیکی حرم رضوی قرار داشته و در سال 1373 تاسیس شده است. این منطقه حدود 1869 هکتار از مساحت شهر مشهد را به خود اختصاص داده و حدود 232 هزار نفر جمعیت در آن به سکونت پرداخته اند.

منطقه 7 مشهد

از شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین مناطق شهر مشهد می توان به منطقه 7 شهرداری اشاره کرد که در سال 1374 هجری شمسی تاسیس شده است. این منطقه در فاصله کمی از فرودگاه هاشمی نژاد مشهد قرار داشته و این موضوع از مهمترین دلایل شلوغ بودن و پر تردد بودن منطقه 7 می باشد. همچنین دو پارک بزرگ در این منطقه وجود دارند که گردشگران و مسافران می توانند برای اسکان خود به سراغ آن ها بروند.

محلات منطقه 7 مشهد:

 • انقلاب
 • عسگریه
 • طرق 2
 • بهارستان
 • سیدی
 • زارعین
 • خلج
 • المهدی
 • ابوذر
 • قائم

منطقه 8 مشهد

منطقه دیگری از مشهد که به دلیل نزدیکی به حرم امام رضا از اهمیت بالایی برخوردار است، منطقه 8 شهرداری مشهد می باشد. این منطقه حدود 1961 هکتار مساحت داشته و بسیاری از ساختمان دولتی، تجاری، نظامی و مسکونی در منطقه 8 مشهد وجود دارند. همچنین بسیاری از هتل ها و اقامتگاه های مشهد در منطقه 8 واقع شده اند و مزید بر علت اهمیت این منطقه از مشهد شده اند.

منطقه 9 شهرداری مشهد

منطقه 9 مشهد که در سال 1370 در مشهد تاسیس شده، از قدیمی ترین مناطق این کلانشهر شمرده می شود. این منطقه دارای مساحت 4476 هکتار بوده و حدود 356 هزار نفر جمعیت در آن زندگی می کنند. بسیاری از جاذبه های گردشگری مشهد نظیر پارک وکیل آباد و کوه های بینالود در این منطقه از شهرداری مشهد واقع شده اند. علاوه بر این جاذبه ها، بسیاری از مراکز آموزش عالی مشهد مانند مرکز تربیت معلم شهید بهشتی، دانشگاه فردوسی و غیره در این منطقه وجود دارند.

محلات شهرداری مشهد عبارتند از:

 • رضاشهر
 • طالقانی
 • سرافرازان
 • کوثر
 • زکریا
 • چهارچشمه

منطقه 10 مشهد

منطقه 10 شهرداری مشهد در بخش شمال غرب این کلانشهر قرار گرفته و سال تاسیس آن به سال 1370 هجری شمسی باز می گردد. مساحت منطقه 10 مشهد به 2349 هکتار می رسد و جمعیتی حدود 899 هزار نفر را در خود جای داده است.

منطقه 11 مشهد

منطقه 11 مشهد در سال 1378 تاسیس شد و جمعیتی که در این منطقه زندگی می کنند به حدود 200 هزار نفر می رسند و این تعداد حدود سه چهارم از جمعیت مشهد را شمال می شود. منطقه 11 مشهد حدود 1536 هکتار مساحت داشته و تعداد 6 مجموعه ورزشی سرپوشیده در منطقه 11 این شهر وجود دارند. تعداد 9 محله در این منطقه از مشهد قرار دارند که شامل محلات زیر می شوند:

 • سید رضی
 • آزاد شهر
 • جلال آل احمد
 • شریف
 • شهید رضوی
 • دانش آموز
 • دانشجو
 • فارغ التحصیلان
 • زیباشهر
 • تربیت

منطقه 12 مشهد

منطقه 12 شهرداری مشهد در سال 1383 هجری شمسی تاسیس شده و با وسعت 6502 هکتار توانسته 105 هزار نفر از جمعیت مشهد را در خود جای دهد. این منطقه از بافت تاریخی تشکیل شده و محله وکیل آباد که از قدیمی ترین محله های این شهر است، در منطقه 12 مشهد قرار دارد. از دیگر بناها و جاذبه های تاریخی مشهد که در منطقه 12 واقع شده می توان به بقعه هارونیه، زورخانه شه لافتی، قلعه هزار ساله کهن دژ، عمارت اربابی، آرامگاه فردوسی و غیره اشاره نمود. همین موضوع باعث شده سهم گردشگری بسیار بالایی در میان مناطق مشهد را به خود اختصاص دهد.

مشهد

حمل و نقل درون شهری مشهد

مشهد که از کلانشهرهای مهم ایران به شمار می رود، بعد از تهران امکانات رفاهی متعددی برای آن در نظر گرفتند. از جمله امکانات رفاهی مهمی که در این شهر شاهد هستیم، حمل و نقل درون شهری مختلف می باشد. برای جا به جایی در این شهر انواع وسایل نقلیه عمومی وجود دارند و مردم می توانند برای حمل و نقل درون شهری از آن ها استفاده کنند و در شهر تردد کنند. حمل و نقل درون شهری مشهدی شامل اتوبوس، تاکسی، تاکسی تلفنی، مترو، اتوبوس بی آر تی و مترو می شوند.

مترو مشهد

در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 خط 1 مترو مشهد بهرداری شد و بعد از تهران به عنوان دومین شهر از کشور شناخته می شود که مجهز به خط ریلی درون شهری می باشد. شما می توانید با استفاده از خط 1 متروی مشهد در فاصله زمانی حدود 50 دقیقه از جنوب به شمال غرب و برعکس را طی نمایید. برای استفاده از متروی مشهد نیز می توان علاوه بر بیلط های تک سفره از کارت های اعتباری استفاده نمود. از زمان راه اندازی متروی مشهد تا کنون 2 خط آن به بهره برداری کامل رسیده و قابل استفاده می باشد. شاید جالب باشد بدانید مشهد را به عنوان تنها شهر کشور می شناسیم که در آن قطار سبک شهری وجود دارد و مردم برای جا به جایی در سطح شهر از آن ها استفاده می کنند.

ساعت کاری مترو مشهد: روزهای هفته از 6 صبح الی 22 شب و روزهای تعطیل 7 صبح الی 22 شب

ایستگاه های خط 1 مترو مشهد

 • ایستگاه وکیل آباد
 • ایستگاه کوهستان پارک
 • ایستگاه نمایشگاه
 • ایستگاه اقبال لاهوری
 • ایستگاه صیاد شیرازی
 • ایستگاه صدف
 • ایستگاه هفت تیر
 • ایستگاه دانش آموز
 • ایستگاه سید رضی
 • ایستگاه کوثر
 • ایستگاه پارک ملت
 • ایستگاه آزادی
 • ایستگاه خیام
 • ایستگاه فلسطین
 • ایستگاه طالقانی
 • ایستگاه قائم
 • ایستگاه شریعتی
 • ایستگاه امام خمینی
 • ایستگاه بسیج
 • ایستگاه هفده شهریور
 • ایستگاه پروین اعتصامی
 • ایستگاه غدیر
 • ایستگاه بوستان ریحانه
 • ایستگاه فرودگاه شهید هاشمی نژاد

ایستگاه های خط 2 مترو مشهد

 • ایستگاه طبرسی
 • ایستگاه ولایت
 • ایستگاه فجر
 • ایستگاه نبوت
 • ایستگاه شهید مفتح
 • ایستگاه راه آهن
 • ایستگاه شهدا
 • ایستگاه سهدی
 • ایستگاه شریعتی
 • ایستگاه الندشت
 • ایستگاه کوهسنگی
 • ایستگاه شهید کاوه
 • ایستگاه سلامت

اتوبوسرانی مشهد

از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد، شرکت اتوبوسرانی مشهد می باشد که حتی امکان بسیاری از روستاهای حومه و اطراف مشهد را به وجود آورده است. اما اگر بخواهید برای برخی از مسیرها از اتوبوس استفاده نمایید، به جای اتوبوس، مینی بوس استفاده می شود. همچنین علاوه بر اتوبوس های درون شهری معمولی، اتوبوس های تندرو در برخی از مسیرها راه اندازی شده و در سال 1391 اتوبوس های بی آر تی در شهر مشهد راه اندازی شدند و مردم را می توانند در سطح شهر و در مسیرهای مشخصی جا به جا کنند.

شرکت تاکسیرانی مشهد

پیش از سال 1376 هجری شمسی، یک شرکت خصوصی امور تاکسیرانی مشهد را به عهده داشت و پلیس بر فعالیت آن ها نظارت داشت. در سال 1376 هجری شمسی سازمان تاکسیرانی مشهد راه اندازی شد و فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر حدود 14 هزار دستگاه تاکسی در شهر مشهد مشغول به فعالیت و جا به جایی مردم در سطح شهر هستند. همچنین تاکسی های اینترنتی نیز از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در مشهد به شمار می روند، اما دارای نرخ بالاتری نسبت به دیگر وسایل حمل و نقل عمومی و حتی تاکسی ها می باشند.

رزرو خانه روزانه در مشهد

مشهد از جمله شهرهای زیارتی و سیاحتی در ایران شناخته می شود که سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی به آن سفر می کنند. از همین رو انواع امکانات تفریحی و رفاهی برای گردشگران و زائرین در این شهر در نظر گرفته شده اند. از جمله امکانات رفاهی این شهر، اقامتگاه های متنوع آن می باشند که انواع مختلفی دارند. همانطور که گفته شد انواع اقامتگاه ها با امکانات مختلف و قیمت های متنوع در این شهر وجود دارند که گردشگران می توانند برای اقامت خود در این شهر به سراغ آن ها بروند. یکی از اقتصادی ترین و بهترین اقامتگاه های این شهر، خانه ها و آپارتمان هایی است که به صورت روزانه به گردشگران اجاره داده می شوند و دارای قیمت های مناسبی می باشند. اگر شما نیز به دنبال اقامتگاهی مناسب با قیمت اقتصادی هستید، می توانید برای اقامت خود به سراغ اجاره روزانه خانه و آپارتمان در مشهد بروید و برای هر تعداد روز که بخواهید آن را رزرو نمایید.

مشهد کجاست؟

مشهد از بزرگترین و مهمترین کلانشهرهای ایران محسوب می شود که در استان خراسان رضوی واقع شده است.

مسافت تهران تا مشهد چقدر است؟

از تهران تا مشهد حدود 890 کیلومتر مسافت وجود دارد که برای طی کردن این مسیر با خودروی شخصی حدود 9 ساعت زمان نیاز دارید.

مشهد چند منطقه دارد؟

مشهد دارای 13 منطقه می باشد.

جاذبه های تاریخی مشهد را نام ببرید؟

گنبد خشتی، آرامگاه نادرشاه، آرامگاه پیرپالان دوز، آرامگاه خواجه ربیع و غیره از جاذبه های تاریخی مشهد می باشند.

[html_block id=”70967″]