تهران

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

تهران به عنوان پایتخت و پرجمعیت ترین کلانشهر ایران شناخته می شود که در میان دامنه رشته کوه های البرز و در بخش شمال کشور واقع شده است. تهران با مساحت 730 کیلومتر مربع رتبه سی و هشتمین شهر پر جمعیت جهان و شرق آسیا و دومین رتبه کلانشهر پرجمعیت خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. از 200 سال گذشته تا به امروز تهران به عنوان پایتخت ایران شناخته می شود و از مهمترین کلانشهرهای کشور محسوب می شود. تهران به لحاظ ناهمواری های طبیعی از دو ناحیه کوهپایه ای البرز و دشتی تشکیل شده و ارتفاع آن بین 900 تا 1800 متر از سطح آب های آزاد متغییر می باشد. این کلانشهر گروه های قومی مختلف و حتی افراد خارجی را در خود جای داده و بزرگترین و معروف ترین شهرهای فارسی زبان جهان می باشد و تمام افراد در این شهر به زبان فارسی صحبت می کنند. سابقه زندگی در تهران مربوط به دوران نوسنگی می باشد و بر اساس جستجوهایی که مورخان و باستان شناسان در تهران به دست آورده اند، اسکلت هایی یافت شده که مربوط به 7 هزار سال گذشته باز می گردند. در زمان های گذشته تهران روستایی کوچک در بخش شمالی ری بود که در پی ویران شدن شهر ری، اهالی این منطقه به روستای تهران مهاجرت کردند و با ساخت و سازهایی که به مرور زمان و در هر دوره از تاریخ انجام دادند به تهران امروزی که از مهمترین کلانشهرهای جهان به شمار می رود تبدیل شده است. در ادامه این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا بتوانیم هر آنچه که در رابطه با پایتخت ایران وجود دارد، آشنا شویم.

تاریخچه تهران

تهران در زمان های گذشته روستایی کوچک و ناشناخته در شمال شهر ری بوده که بعد از ویرانی ری تهران شناخته شد و زندگی در آن جریان یافت و بر اثر توجهاتی که به آن شد، به تهران امروزی که از مهمترین کلانشهرهای ایران، خاورمیانه و جهان می باشد تبدیل شده است. زندگی در تهران به دوران سنگی باز می گردد. بعد از آن که شهر ری ویران گردید، مردمانی که در آن شهر زندگی می کردند به تهران مهاجرت کردند و ساخت و سازهایی در این شهر انجام دادند و پس از آن بود که زندگی در تهران آغاز شد و به مروز زمان پیشرفت ها در آن صورت پذیرفت. در زمان حکومت صفویان تهران از اهمیت بالایی برخوردار شد، اما پیشرفت و شهرت اصلی این کلانشهر زمانی اهمیت یافت که آن را به عنوان پایتخت ایران انتخاب نمودند و این موضوع به دوران قاجار باز می گردد.

این کار پس از چندین مرتبه تلاش های آقا محمدخان قاجار صورت پذیرفت و در نهایت در نوروز سال 1165 هجری شمسی تهران به عنوان پایتخت ایران اعلام شد. با روی کار آمدن دولت پهلوی، تهران کهن که شهری معمولی بود به شهری مدرن و پیشرفته تبدیل گردید. از آن دوران تمام امورات کشوری به تهران منتقل گردیدند و بر تعداد کارکنان و کارمندان دولت افزوده شدند. از آن به بعد بود که تهران مهمترین نقش ها را در زمینه های سیاسی، تجاری و اداری ایفا می کرد. در سال 1357 هجری شمسی که انقلاب اسلامی در ایران روی کار آمد و بعد از آن جنگ میان ایران و عراق رخ داد، حدود 10 سال هیچ گونه پیشرفتی را در این شهر شاهد نبودیم. اما همین که از این دوران عبور کردیم، باز هم شاهد پیشرفت و توسعه این کلانشهر تا به امروز بودیم و رفته رفته بر تعداد جمعیت آن افزوده شد و از همان زمان تا کنون پرجمعیت ترین کلانشهر ایران شناخته می شود.

تهران که از مهمترین کلانشهرهای ایران محسوب می شود، تاریخچه ای طولانی را در گذشته خود داشته و در هر دوره ای از تاریخ و حکومت ها، رویدادهای بسیار مهمی در آن رخ داده اند. بر اساس یافته هایی که بر اثر کاوش ها صورت پذیرفته اند، باستان شناسان پیشینه زندگی در تهران را به دوران نوسنگی مربوط می دانند. در میان کند و کاوهایی که در سال 1393 هجری شمسی در تهران انجام می گرفتند، اسکلت یک انسان را در محدوده منطقه مولوی تهران یافتند که قدمت آن به 7 هزار سال گذشته باز می گشت. کند و کاوها باز هم ادامه داشتند و 1 سال بعد در سال 1394 هجری شمسی اسکلت یک انسان دیگر را در همان محدوده پیدا کردند که همراه آن ابزار های سنگی بود.

باستان شناس معروف ایرانی به نام سیف الله کامبخش فرد در سال 1348 هجری شمسی کاوش ها و جستجوهایی در ارتفاعات قیطریه انجام داد که باعث شد به دومین کشف مهم و بزرگ باستان شناسی تهران دست یابد. بر اثر این کشف مهم دریافتند که قدمت تمدن و زندگی در تهران مربوط به 3 هزار و 200 سال گذشته می رسد. در برخی از نوشته هایی که از دوران پارسیگ بر جای مانده اند، ری را به عنوان زادگاه دین زرتشت می شناختند. حتی زمانی که میان داریوش سوم و اسکندر مقدونی درگیری هایی صورت پذیرفته بود، اسکندر به همراه سپاهیانش به تهران آمدند و چند روزی را در این شهر توقف کرده و اقامت داشتند.

اگر به نوشته هایی که از زمان های گذشته باقی مانده اند مراجعه نماییم، خواهیم دید که در آن نوشته ها از تهران با عنوان شهری خوش آب و هوا که باغ های میوه فراوانی را در خود جای داده است، یاد کرده اند. در اوایل قرن 7 هجری قمری مغول ها برای چندین مرتبه به ری حمله کردند و همچنین رویدادهایی طبیعی همانند زلزله باعث شدند شهر ری تخریب و ویران شود و در پی آن نیز مردمان زیادی در این رویدادها کشته شدند. افرادی که جان سالم به در بردند به مناطق دیگری که در نزدیکی ری بود، نظیر تهران، پناه برده و مهاجرت نمودند.

بعد از این که مردمان زیادی به تهران مهاجرت کردند، این کلانشهر با پیشرفت و توسعه های زیادی مواجه گردید. مرزهای پایتخت در زمان حکومت ناصرالدین شاه بسیار فراتر از زمان حکومت شاه طهماسب و نادرشاه افشار رفت و انواع مختلفی از بناها در این شهر ساخته شدند. از آنجایی که افراد مهم و معروفی همچون امیرکبیر که سفرهای متعدد و زیادی به فرنگ داشت، سبب گردیدند پایتخت با فرهنگ غرب آشنا شود و بسیاری از ایده های دیگر شهرهای جهان وارد تهران شود. به عنوان مثال می توان از نخستین آسمان خراش تهران نام برد که با نام شمس العماره شناخته می شود.در دوران وزارت میرزا حسین خان سپهسالار، برای نخستین بار مرکز بلدیه در پایتخت پایه ریزی شد و ساختمان پارلمان نیز در دوران سلطنت مظفرالدین شاه به این مجموعه افزوده شد.

با روی کار آمدن حکومت صفویه در ایران، بر اهمیت تهران افزوده شد، نخستین توسعه این شهر مربوط به سال 93 هجری قمری می باشد که به دستور شاه تهماسب صفوی، حصاری با چهار دروازه و 114 برج برای تهران ساخته شدند. در آن زمان قزوین به عنوان پایتخت ایران شناخته می شد؛ اما با ساخت این حصار و برج ها تهران از اهمیت بیشتری برخوردار شد و سپس خواهر شاه تهماسب که مهین بانو نام داشت، دستور ساخت بناهایی همچون حمام، تکیه و مدرسه خانم را صادر نمود. پس از آن که حصار را برای تهران ساختند، یک بازار هم برای این شهر ساخته شد که از مهمترین رویدادهای رخ داده در تهران بعد از ساخت حصار به شمار می رود. شاه عباس صفوی بیگلربیگی را برای بلوک های تهران تعیین نمود و این موضوع نیز بر افزایش اهمیت تهران تاثیرگذار بوده است.

پس از آن که حکومت صفویان با سرنگونی رو به رو شد، افغان ها اداره تهران را به عهده گرفتند و همین موضوع باعث شد تهران مورد توجه عموم قرار گیرد. با روی کار آمدن نادرشاه افشار، وی توانست تهران را از چنگ افغان ها درآورد. سپس پسرش که رضاقلی میرزا نام داشت، به عنوان حکمران تهران قرار دارد. در آن دوران محله هایی همچون عودلاجان و چاله میدان در آن زمان احداث شدند. در زمان صفویان بسیاری از افراد مهم حکومتی تهران را به عنوان محل اقامت خود انتخاب می کردند. حتی در سال 1139 هجری قمری کریم خان زند تلاش هایی برای پایتخت شدن تهران انجام داد. کریم خان زند در نهایت توانست برای مدت کوتاهی تهران را پایتخت ایران معرفی کند، اما دیری نپایید که به دلایل شرایط اقلیمی و زیست محیطی پایتخت از تهران به شیراز انتقال یافت.

بنیان گذار سلسله قاجاریان که آقامحمد خان نام داشت، بسیار تلاش نمود تا بتواند تهران را به تصرف خود درآورد و آن را پایتخت ایران معرفی کند. در نهایت پس از سال ها درگیری با زندیان در نوروز سال 1165 موفق شد تهران را به عنوان پایتخت ایران اعلام کند. دلایل مختلفی وجود دارند که به علت آن ها آقا محمد خان تهران را پایتخت ایران معرفی کرد و از میان آن ها می توان به مواردی همچون نزدیکی به تهران، نزدیک بودن به گرگان که مرکز خاندان قاجار بود، خودکفایی تولیدی و اقتصادی و داشتن موقعیت راهبردی جنگی اشاره نمود. در زمان قاجاریان، پایتخت با پیشرفت های چشمگیری مواجه گردید و پادشاهان قاجار همچون فتحعلی شاه و محمدشاه قاجار توانستند اقدامات مهمی را جهت پیشرفت این شهر انجام دهند. اصلی ترین تغییرات در زمان ناصری صورت پذیرفتند و می توان به مهمترین آن ها که تاسیس بیمارستان های دولتی، تاسیس ادارات، تاسیس دارالفنون و… می شوند اشاره کرد. همین موارد باعث شدند تهران از روستایی کوچک به شهری بزرگ و معروف تبدیل شود.

در دوران حکومت خاندان پهلوی، توسعه پایتخت سرعت بیشتری داشت و تمام دروازه های کهنه و قدیمی تهران به دستور رضا شاه پهلوی تخریب شدند. از بین رفتن دروازه های تهران سبب گردید این شهر از تمام جهات خود گسترده تر شود. در این دوره ساختمان دانشگاه تهرن ساخته شد که از مهمترین بناهای ساخته شده در دوره پهلوی می باشد. از آنجایی که در این دوره تهران با پیشرفت مواجه شده بود و از تمام جنبه ها پیشرفت و توسعه پیدا کرده بود، مردم از دیگر شهرها به سوی تهران مهاجرت کردند و این شهر را برای زندگی خود انتخاب کردند. در دوران حکومت محمدرضا شاه توسعه و رشد تهران سرعت بیشتری گرفت و همه روزه بناها و سازه های جدیدی در پایتخت ساخته می شدند. در این دوران بود که تهران قدیم وارد تهران جدید و کنونی شد.

در سال 1357 هجری شمسی و با درگیری هایی که میان نیروهای نظامی و مردمان انقلابی صورت پذیرفته بود، تهران به بزرگترین محل برای راهپیمایی های زمان انقلاب تبدیل شده بود. از آنجایی که با روی کار آمدن جمهوری اسلامی و جنگ میان ایران و عراق، در تهران قریب به 10 سال هیچ توسعه و پیشرفتی را در پایتخت شاهد نبودیم. با پایان یافتن جنگ ایران و عراق، توسعه تهران را با ایجاد فضاهای سبز و ساخت راه های مختلف آغاز نمودند. از مهمترین و معروف ترین نمادهای توسعه شهر تهران در سال های پس از انقلاب می توان به برج میلاد اشاره کرد که در سال 1387 افتتاح گردید. بعد از دوران انقلاب، افراد زیادی از دیگر شهرها به تهران مهاجرت کردند و در این شهر به اقامت دائم پرداختند و همین موضوع سبب گردید تهران اصلی ترین کانون پذیرش جمعیت کشور شناخته شود. در پی مهاجرت افراد زیادی به این شهر، توسعه شکل گیری تهران صورت پذیرفت و روز به روز بر تعداد جمعیت آن افزوده شد. اما این موضوع مشکلاتی را نیز به دنبال داشت که می توان به آلودگ هوا، ترافیک، کمبود شغل و درآمد و غیره اشاره کرد.

تهران

تهران کجاست و مسیرهای دسترسی به آن

شهر تهران مرکز استان تهران و پایتخت ایران، در بخش شمالی کشور و در میان دامنه های رشته کوه های البرز واقع شده است. از آنجایی که پایتخت به عنوان مهمترین کلانشهر کشور شناخته می شود، راه های ارتباطی متعددی برای دسترسی به آن وجود دارد. برای دسترسی به تهران سه روش زمینی، هوایی و ریلی وجود دارد که هر کدام از این روش ها دارای مزایا و معایب خود می باشند و هر فرد می تواند بر اساس سلیقه، بودجه و مدت زمان مورد نیاز یکی از این روش ها را انتخاب کنند. در ادامه این بخش از مطلب می خواهیم با تمام راه های ارتباطی این شهر آشنا شویم.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.737595222299625%2C%2051.341463816886574%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

مسیر دسترسی به تهران با خودروی شخصی

اگر برای دسترسی به تهران روش زمینی و استفاده از خودروی شخصی را انتخاب کرده اید، لازم است بدانید برای وارد شدن به این شهر چندین مسیر ورودی وجود دارد که بر اساس مبدا خود و مسیر حرکت خود، بایستی یکی از آن ها را انتخاب نمایید. اگر بخواهید از شهرهای غربی کشور به تهران سفر کنید، می توانید از آزادراه شماره 2 استفاده نمایید. آزادراه تهران – کرج از جمله مسیرهای غربی تهران است که شما را می توانید از غرب وارد پایتخت کند. برای استفاده از این مسیر ابتدا وارد آزادراه قزوین – کرج شده و در این مسیر به حرکت خود ادامه دهید. در ادامه یک دو راهی در مسیر شما قرار خواهید گرفت که یکی از آن ها به سمت رشت و دیگری به سمت زنجان می رود. در صورتی که بخواهید از بزرگراه تهران – کرج برای وارد شدن به تهران استفاده کنید، امکان دسترسی به بزرگراه آزادگان برای شما فراهم می شود که از این بزرگراه از بخش جنوب به پایتخت وارد شوید.

اگر از بخش شرق عازم تهران هستید، می توانید از آزادراه تهران – پردیس و مسیر جاجرود استفاده نمایید. در صورتی که از آزادراه تهران – پردیس استفاده نمایید، می توانید از طریق اتوبان شهید بابایی که در شرق تهران قرار دارد وارد پایتخت شوید. همچنین مسیر دیگری به نام مسیر تهران – پردیس وجود دارد که باز هم با استفاده از آن می توانید از شرق پایتخت وارد شهر شوید.

اگر مبدا شما یکی از شهرهای شمالی کشور می باشد و می خواهید به پایتخت سفر کنید، می توانید از مسیر جاده فیروزکوه استفاده نمایید که در این صورت از شهرهایی نظیر ساری، قائمشهر و بابل باید عبور کنید. مسیر جاده هراز و جاده چالوس نیز از دیگر مسیرهای دسترسی از شهرهای شمالی به پایتخت می باشد که می توانید برای رسیدن به تهران از آن ها استفاده نمایید. اما لازم است بدانید که مسیر جاده هراز دارای مسافت کمتری نسبت به دیگر مسیرها برای دسترسی از شهرهای شمالی به تهران می باشد.

مسیر آزادراه شماره 7 از جمله مسیرهای مهم کشور است که از مرکز ایران عبور می کند و می توانید با استفاده از آن از استان های قم و اصفهان عبور کنید و همچنین می تواند دسترسی به شهرهای جنوبی کشور را برای شما امکان پذیر کند. مهمترین بخش از این مسیر را آزادراه خلیج فارس تشکیل داده که تهران را به قم متصل می کند.

مسیر هوایی دسترسی به تهران

شهر تهران دارای دو فرودگاه به نام های فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی می باشد که فرودگاه مهرآباد مخصوص پروازهای داخلی و حج و فرودگاه امام خمینی مخصوص پروازهای خارجی می باشند. سفر هوایی به هر نقطه ای از جهان جزء گران ترین و سریع ترین روش های سفر می باشد. اگر شما هم برای دسترسی به تهران به دنبال مسیری هستید که بتوانید در سریع ترین حالت ممکن به پایتخت دسترسی پیدا کنید، می توانید از هر شهری که دارای فرودگاه می باشد پس از خرید بلیط سوار هواپیما شده و به راحتی به مقصد خود که شهر تهران می باشد سفر کنید.

تهران

مسیر دسترسی به تهران با قطار

سفر ریلی یکی از مطمئن ترین روش های سفر به شمار می رود. شهر تهران نیز مجهز به یک ایستگاه راه آهن برون شهری می باشد که امکان سفر به بسیاری از شهرها را میسر نموده است. پس از تهیه بلیط قطار می توانید سوار قطارهایی شوید که مقصدشان به تهران است. سپس بعد از رسیدن به ایستگاه راه آهن از قطار پیاده شوید و با استفاده از اتوبوس، تاکسی و یا مترو به هر نقطه دیگری از شهر که بخواهید دسترسی پیدا کنید.

مسیر دسترسی به تهران با اتوبوس و تاکسی

در شهر تهران چندین ترمینال وجود دارند که شامل ترمینال آزادی در غرب، ترمینال تهرانپارس در شرق، پایانه جنوب در خزانه و ترمینال بیهقی می شوند که امکان دسترسی از بسیاری از شهر ها را به تهران امکان پذیر کرده اند. همچنین علاوه بر اتوبوس، تاکسی هایی در پایانه های هر شهر وجود دارند و برخی از مسافرانی که به هر دلیلی نمی خواهند از اتوبوس برای سفر به تهران استفاده کنند، می توانند با پرداخت مبلغ بیشتری نسبت به اتوبوس با اتسفاده از تاکسی به تهران سفر کنند.

ریشه نام تهران

از زمان ابتدا تا به امروز هنوز مشخص نشده که نام این شهر از کجا آمده و چرا این نام را برای تهران انتخاب کرده اند. اما در رابطه با ریشه این نام تعدادی نظریه وجود دارد که در ادامه می خواهیم به اختصار آن ها را توضیح دهیم.

 • نظریه اول بر این باور است که ران که به عنوان پسوند در انتهای نام تهران آمده است و این پسوند را حتی در نام شمیران نیز شاهد هستیم به معنای دامنه می باشد و به پایین دست و بالا دست بودن منطقه ارتباط دارد.
 • دومین نظریه بر این باور است که تهران تغییر یافته واژه تهرام می باشد که منطقه گرمسیر معنای آن می باشد. حتی واژه شمیران نیز شکل تغییر یافته واژه شمیرام است که منطقه سردسیر معنای آن می باشد.
 • سومین نظریه می گوید که تهران در زمان های گذشته دشتی پهناور و وسیع بوده که در میان کوه هایی مرتفع جای گرفته و همین موقعیت مکانی آن باعث شده نام ته ران را برای آن برگزینند؛ اما امروزه واژه ته ران به تهران تغییر شکل داده است.
 • آخرین نظریه بر این عقیده است که مردمان تهران در زمانی که با حمله دشمنان مواجه می شدند، برای حفظ جان خود به زیر زمین ها پناه می بردند. همین موضوع باعث شده نام تهران که معنای زیر زمین می باشد را برای این شهر انتخاب کنند.

برای نخستین بار حدود سال 450 هجری قمری نام تهران توسط خطیب بغدادی در کتاب تاریخ بغداد آمده بود که مرگ حافظ تهرانی را به ثبت رسانده بود. همچنین بعد از خطیب بغدادی، برای دومین بار در کتاب فارسی نامه ابن بلخی نام تهران آمده که از انار خوب این شهر یاد شده است.

جالب است بدانید تهران که در زمان های گذشته تهران روستایی کوچک در بخش شمال شهر ری بوده، قدمت وجود آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد. بعد از اسلام و بیشتر شناخته شدن، نوشتار واژه تهران به صورت معرب به کار رفت و از تهران به طهران تبدیل گردید. زمانی که جنبش مشروطه اتفاق افتاد، ادبیات و زبان فارسی تغییرات زیادی به خود دیدند که یکی از مهمترین آن ها مربوط به واژه تهران بود که به نوشتار اصلی خود یعنی همان تهران بازگشت. همچنین بعد از آن که فرهنگستان ایران تاسیس شد، املای طهران به صورت کامل منسوخ گردید و املای تهران در همه جا رواج پیدا کرد.

تهران

موقعیت جغرافیایی تهران

تهران که دشتی وسیع در میان کوه ها واقع شده، دارای دو وادی به صورت کوه و کویر و دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز می باشد. این شهر دارای 730 کیلومتر مربع مساحت می باشد و از بزرگ ترین کلانشهرهای ایران محسوب می شود. تهران به لحاظ جغرافیایی در 51 درجه و 17 دقیقه تا 51 درجه و 33 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 36 دقیقه تا 35 درجه و 33 دقیقه عرض شمالی واقع شده است. شهر تهران دارای ارتفاع بین 900 تا 1800 متر از سطح دریا می باشد و این اختلاف ارتفاع بدین صورت است که در بخش شمال تهران ارتفاع بیشتر بوده و هرچه به سمت جنوب شهر می آید، ارتفاع از سطح دریا کمتر می شود. به عنوان مثال می توان گفت میدان تجریش که در شمال تهران قرار دارد، دارای ارتفاعی حدود 1300 متر از سطح دریا می باشد و این در حالی است که میدان راه آهن که در بخش جنوب تهران قرار دارد، دارای ارتفاعی حدود 1100 متر از سطح دریا می باشد. از همین رو تهران شهری است که از دو ناحیه دشتی و کوهپایه ای تشکیل می شود. بخش شمال این شهر در دامنه رشته کوه های البرز و جنوب آن در بخش شهر ری قرار دارد.

آب و هوای تهران

شهر تهران که در بخش کوهپایه های رشته کوه های البرز واقع شده، از شرایط اقلیمی نیمه خشک بهره می برد. آب و هوای تهران بدین گونه است که در بخش شمال شهر هوای خنک تری نسبت به دیگر نقاط شهر جریان دارد. مواردی همچون وجود باغ و بوستان های وسیع، بافت نامتراکم، کم بودن فعالیت ها و کارخانه های صنعتی، وجود فضای سبز کنار حاشیه های بزرگراه ها و… کمک شایانی کرده اند تا بخش شمال این شهر نسبت به دیگر نقاط از آب و هوایی بهتر و خنک تر بهره مند شود. حتی آب و هوای منطقه شمال تهران نسبت به مناطق جنوبی حدود 2 الی 3 درجه خنک تر می باشد.هر چه به سمت شمال شهر پیش بروید و ارتفاع شما از سطح دریا بیشتر شود، از میزان دمای هوا کاسته شده و همچنین بر میزان بارندگی در فصل هایی که بارش وجود دارد افزایش میابد.

مسیر بادهای شهر تهران

مسیر اصلی بادهایی که در این شهر ی وزند از شمال غرب به جنوب شرق می باشند و جریان های هوایی دیگری در این شهر می وزند که در ادمه به توضیح آن ها می پردازیم. بادهایی که از طرف غرب می وزند باعث می شوند مناطق غربی تهران در تمام طول سال از جریان هوای تازه بهره مند شوند. با توجه به آن که بادهای غربی آلودگی و دودهایی را با خود به سطح شهر به همراه می آورند، اما اگر وزش آن ها شدید باشد، قادر به آن هستند که هوای آلوده شهر تهران را با خود خارج کنند و سبب پاکیزگی هوای شهر شوند. لذا می توان اینگونه برداشت کرد که جریان های هوایی تاثیر به سزایی در آب و هوای شهر تهران دارند و این شهر را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

ماه اسفند به عنوان پر باران ترین ماه سال در تهران شناخته می شود که خود به تنهایی می تواند قریب به یک پنجم از بارش سالانه این شهر را شامل شود. در مقابل نیز فصل تابستان و به خصوص شهریور ماه به عنوان خشک ترین زمان های سال در این شهر شناخته می شوند. حتی میانگین بارش سالانه تهران در مناطق شمالی و جنوبی متفاوت می باشند. گزارش های هواشناسی در تهران نشان می دهند که در تاریخ 1 اردیبهشت ماه سال 1341 هجری شمسی یکی از پربارش ترین روزهای سال را شاهد بوده ایم و شدیدترین باران در این روز بارش داشته و مدت زمان آن به 10 ساعت کشیده است.

تهران

نسیم توچال

نسیم توچال به عنوان مهمترین جریان محلی تهران می باشد و زمانی که هوای ناحیه رشته کوه های البرز به خصوص در شب ها از دمای آن کاسته می شود و رو به سرد شدن می رود و کانون پر فشار محلی آن بر روی کوه توچال می باشد. سنگین بودن جریان سرد هوا باعث می شود فشار زیاد، آن را به سمت پایین کوه بیاورد و همین سبب می گردد شب ها نسیم های ملایمی در بخش شمالی شهر جریان یابند.

بادهای غربی

بادهای غربی جزء بادهای سیاره ای محسوب می شوند و در برخی مواقع در شهر تهران نیز جریان پیدا خواهند کرد و از آن ها به عنوان بادهای غالب یاد می شود.

بادهای منطقه ای جنوب و جنوب شرقی

بادهای منطقه ای جنوب و جنوب شرقی بادهای گرمی هستند که در ماه های گرم سال می وزند و محل وزش آن ها از سمت دشت کویر به طرف چاله های مرکزی ایران می وزند.

معماری شهر تهران

از آنجایی که تهران به عنوان پایتخت اعلام شد، بسیاری از بنیادهای سیاسی و اقتصادی در این شهر تاسیس شدند و مورد توجه زیادی قرار گرفت. همچنین توانست در مدت زمانی خیلی کوتاه با مظاهر نوگرایی و معماری نوین آشنا شود. این رویدادها در زمان قاجار و به خصوص دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار رخ داد؛ اما اگر بخواهیم بدانیم که چه زمانی این رویدادها به عمل منجر گردیدند باید بگوییم مربوط زمانی است که دولت پهلوی روی کار آمدند. در دوران حکومت پهلوی زندگی مدرن رواج پیدا کرد و شهر تهران چهره جدید را به خود دید. زمانی که رضاشاه پهلوی حکومت کشور را به عهده گرفت، از معماران و دانش آموختگان اروپایی درخواست کرد چهره جدید و مدرنی را برای شهر بسازند.

در این دوران چهره تازه ای برای شهر ایجاد شد. اما مدتی که گذشت، معماری ایران باستان را در معماری بناهای تهران مشاهده کردیم. این سبک از معماری به گونه ای بود که بنا کاملا به سبک مدرن ساخته شده و تنها برای تزئینات و نماسازی ها از معماری ایران باستان استفاده می کردند و این سبک را در بسیاری از بناهای ادارات و ساختمان های مهم پایتخت به کار بردند. معماران مشهور و ارمنی به نام های پل آبکار، اوژن آفتاندلیاس، وارطان هوانسیان و… بناهای بسیار مهم و ارزشمندی را در تهران ساختند که از جمله آن ها می توان به ساختمان های دولتی و عمومی و همچنین خانه های شخصی اشاره نمود که تا به امروز باقی مانده اند. ساختمان شعبه اصلی بانک سپه و سینما رودکی از جمله بناهایی هستند که به دست معماران نام برده شده ساخته شده اند.

تهران

جاهای دیدنی تهران

تهران به عنوان پایتخت و مهمترین کلانشهر ایران شناخته می شود که علاوه بر اهمیت های سیاسی، اقتصادی و… در زمینه های گردشگری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تهران شهری بزرگ و مهم در بخش شمالی کشور به شمار می شود و جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی که در آن وجود دارد بر اهمیت آن افزوده و باعث شده گردشگران داخلی و خارجی زیادی این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند و به آن سفر کنند تا بتوانند به سراغ بسیاری از دیدنی های تهران بروند.

دیدنی های تهران به قدری زیاد و متنوع هستند که به جرئت می توان گفت بسیاری از پایتخت نشینان از وجود آن ها نیز بی خبر هستند و شاید نتوانسته اند به بازدید از تمام آن ها اقدام کنند. جاذبه های دیدنی و گردشگری پایتخت از بناهای تاریخی گرفته تا مدرن و لوکس و طبیعت، همگی می توانند برای یک روز هیجان انگیز و تعطیلات آخر هفته مناسب باشند. در این بخش از مطلب می خواهیم با برخی از بهترین جاهای دیدنی تهران آشنا شویم تا اگر به دنبال جاذبه های گردشگری تهران هستید تا بتوانید برای یک روز گردشگری به سراغ آن بروید، گزینه مورد نظر خود را به راحتی انتخاب نمایید.

باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران از جدیدترین جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود که در منطقه عباس آباد تهران واقع شده است. این جاذبه دیدنی و گردشگری با مساحت 110 هزار متر مربع بزرگترین کتاب فروشی ایران شناخته می شود و در دو طبقه ساخته شده است. ایده تاسیس این جاذبه در سال 1383 هجری شمسی مطرح گردیده بود و افتتاح آن در تاریخ 12 تیز ماه سال 1396 هجری شمسی رخ داد. تعداد 4 بلوک مختلف در باغ کتاب وجود دارد که هر کدام از این بلوک ها به بخش خاصی اختصاص یافته اند و به طور مثال می توان گفت که بلوک A به بخش کودک اختصاص دارد. از دیگر بخش های جذاب این مکان تفریحی و گردشگری می توان به وجود 11 سالن سینما و تئاتر آن اشاره نمود که پردیس سینمایی باغ کتاب حدود 2 هزار نفر ظرفیت دارد. حتی اگر قصد خرید کتاب و محصولات فرهنگی را نداشته باشید، با مراجعه به این مکان می توانید یک روز به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید.

مسیر دسترسی به باغ کتاب تهران

برای دسترسی به باغ کتاب تهران مسیرهای مختلفی وجود دارند. یکی از روش های رسیدن به این مجموعه تفریحی و گردشگری استفاده از مترو می باشد که راحت ترین روش در میان استفاده از وسایل نقلیه عمومی می باشد. برای این منظور سوار مترو خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه شهید حقانی از مترو پیاده شوید. با مدت زمانی حدود 10 دقیقه پیاده روی می توانید به راحتی به باغ کتاب برسید و از گردش در آن لذت ببرید.

شماره تماس باغ کتاب تهران: 96045500-021

آدرس باغ کتاب تهران: استان تهران، میدان ونک، بزرگراه شهید حقانی مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی

تهران

بام تهران

بام تهران مکانی مرتفع در میان دیدنی های تهران می باشد که می توانید از آن جا چشم انداز بسیار زیبایی به تمام شهر تهران داشته باشید. بام تهران از جمله بهترین جاهای دیدنی تهران است که بسیاری از جوانان پایتخت نشین آن را به عنوان پاتوق خود انتخاب کرده اند و اوقات فراغت خود را در آن سپری می کنند. بام های مختلفی در تهران وجود دارند، اما مهمترین و معروف ترین آن ها بام تهران می باشد و اصلی ترین دلیل آن قرار گیری در کنار توچال می باشد. بام تهران به دلیل نزدیک بودن به توچال تهران علاوه بر داشتن امکانات رفاهی متعدد، دارای امکانات تفریحی مختلف و متنوعی می باشد که باعث شده از بهترین مکان ها برای گردش و تفریح به شمار رود. جاده ای در ابتدای مسیر ورودی بام تهران وجود دارد که با نام جاده تندرستی شناخته می شود و افراد زیادی برای پیاده روی و ورزش صبحگاهی به آن مراجعه می کنند.

آدرس بام تهران: استان تهران، بزرگراه چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک

پارک چیتگر

پارک ها از جمله بهترین مکان های تفریحی تهران به شمار می روند و تعداد زیادی پارک های بزرگ و پارک های محلی در این شهر وجود دارند و افراد زیادی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت خود به سراغ آن ها می روند. یکی از پارک های معروف تهران، پارک چیتگر می باشد که در محدوده غرب تهران واقع شده و تاریخ تاسیس آن به سال 1342 هجری شمسی باز می گردد و از قدیمی ترین پارک های تهران به شمار می رود. این پارک دارای مساحت حدود 874 هکتار می باشد که از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده است. درختان کهنسال و بلند قامتی در طبیعت پارک چیتگر وجود دارند که قدم زدن و پیک نیک در میان آن ها بسیار لذت بخش می باشد. بسیاری از پایتخت نشینان و مسافرانی که به شهر تهران سفر کرده اند، یک روز را برای گردش و تفریح در پارک چیتگر تهران اختصاص می دهند و به آن مراجعه می کنند. جالب است بدانید یک بخش از پارک چیتگر به بانوان اختصاص یافته و بانوان می توانند از این بخش استفاده کنند.

آدرس پارک چیتگر: استان تهران، حاشیه غرب تهران

کاخ سعدآباد

بناها و آثار باستانی متنوعی در میان دیدنی های تهران وجود دارند که برخی از آن ها نظیر کاخ سعدآباد از شهرت و زیبایی زیادی برخوردار بوده و از جمله بناهای تاریخی است که از دوران پهلوی در محدوده شمال تهران به یادگار مانده و امروزه به یکی از دیدنی های تهران تبدیل شده و گردشگران زیادی به بازدید از آن اقدام می کنند. کاخ سعدآباد از زیباترین کاخ های اختصاصی خاندان پهلوی می باشد که چندین کاخ متعدد در آن وجود دارند و هر کدام از آن ها به یکی از اعضای خاندان پهلوی تعلق داشت. این مجموعه کاخ های زیبا و باشکوه، در زمان حکومت خاندان قاجار و پهلوی یکی از استراحتگاه های ییلاقی آن ها به شمار می رفت که در تابستان ها به آن مراجعه می کردند. نخستین کاخی که در این باغ سرسبز ساخته شد، ماخ ملکه مادر نام داشت و مساحتی حدود 8 هزار متر مربع از کل مجموعه کاخ سعد آباد را به خود اختصاص داده است. کاخ سعدآباد امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری تهران تبدیل شده است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی به بازدید از آن اقدام می کنند.

مسیر دسترسی به کاخ سعدآباد با وسیله نقلیه عمومی

اگر می خواهید برای دسترسی به کاخ سعدآباد در محدوده شمال تهران از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید، بهتر است از مترو استفاده کنید. برای این منظور سوار مترو خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه میدان تجریش از مترو پیاده شوید. بعد از خارج شدن از مترو به سمت بالای میدان تجریش به صورت پیاده حرکت کنید. به سمت ایستگاه تاکسی هایی بروید که در بالای میدان تجریش قرار دارد. سپس سوار تاکسی هایی شوید که به سمت میدان دربند یا همان کاخ سعدآباد می روند.

آدرس کاخ سعدآباد: استان تهران، خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

تهران

برج میلاد

برج میلاد معروف ترین سازه و نمادی است که در شهر تهران ساخته شده و علاوه بر آن که از معروف ترین نمادهای تهران به شمار می رود، از مهمترین جاذبه های دیدنی و گردشگری تهران شناخته می شود و گردشگران داخلی و خارجی زیادی در تمام طول سال به بازدید از آن می روند. کلنگ ساخت برج میلاد را در سال 1376 هجری شمسی بر زمین کوبیدند. برج میلاد مسلاحتی حدود 75 هکتار از زمین های غرب تهران در منطقه کوی نصر را به خود اختصاص داده و از بسیاری از نقاط تهران می توان آن را مشاهده نمود. بدنه این سازه به صورت مدور بوده و ساختمانی که در قسمت بالای برج قرار دارد، 12 طبقه می باشد و 6 لاین آسانسور برای آن تعبیه شده است. ارتفاع برج میلاد که بلند ترین سازه تهران به شمار می رود حدود 435 متر می باشد و سکوی دید باز آن از معروف ترین و پر طرفدارترین دیدنی های برج میلاد محسوب می شود.

آدرس برج میلاد: استان تهران، بزرگراه حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد

صنعت گردشگری تهران

شهر تهران مهمترین شهر ایران برای گردشگری می باشد و جاذبه های گردشگری متعدد و فراوانی را در خود جای داده است. علاوه بر گردشگران داخلی که از شهرها و دیگر استان های ایران به تهران سفر می کنند، گردشگران خارجی زیادی نیز به این شهر سغر می کنند. در میان گردشگران خارجی، بیشترین آمار متعلق به عراقی ها می باشد که در سال 2012 میلادی حدود 305 هزار گردشگر عراقی به تهران سفر کردند. حتی این میزان در سال 2016 میلادی نیز با افزایش مواجه شد و تعداد آن ها به 487 هزار نفر رسید. بعد از عراقی ها، بیشترین میزان گردشگران خارجی که به ایران سفر کردند، آذربایجانی ها می باشند.

بدین صورت که در سال 2012 میلادی تعداد 196 هزار گردشگر آذربایجانی به تهران سفر کرده اند و در سال 2016 میلادی میزان گردشگران خارجی به 320 هزار نفر رسیده بود. بعد از این دو کشور، بیشترین میزان گردشگر در رده سوم به افغانستان تعلق دارد. در سال 2016 میلادی حدود 156 هزار گردشگر افغان با اقامت شبانه به تهران وارد شدند. ترکیه و ترکمنستان نیز در رده های چهارم و پنجم قرار داشتند؛ بدین صورت که در سال 2016 میلادی حدود 143 هزار نفر از جمعیت ترکیه و حدود 75 هزار نفر از جمعیت شهروندان ترکمنستان با اقامت شبانه به تهران سفر کردند. با توجه به میزان آمارهایی که از صنعت گردشگری تهران به دست آمد، دریافتیم که در سال 2016 میلادی حدود 1.64 میلیون گردشگر به تهران سفر کردند که همین باعث شد تهران از مهمترین شهرهای خاورمیانه در زمینه گردشگری شناخته شود.

مناطق تهران

تهران که از مهمترین، پر جمعیت ترین کلانشهر های ایران و پایتخت ایران شناخته می شود، به لحاظ تقسیمات شهری به 22 منطقه تقسیم شده است. همچنین استان تهران به لحاظ تقسیمات کشوری 45 شهر را در خود جای داده است.

شهرهای استان تهران

 • تهران
 • آبسرد
 • آبعلی
 • ارجمند
 • اسلامشهر
 • اندیشه
 • باغستان
 • باقرشهر
 • بومهن
 • پاکدشت
 • پردیس
 • پرند
 • پیشوا
 • جوادآباد
 • چهاردانگه
 • شمشک
 • شهریار
 • صالح آباد
 • صباشهر
 • صفادشت
 • فردوسیه
 • فشم
 • فیروزکوه
 • قدس
 • قرچک
 • کهریزک
 • کیلان
 • گلستان
 • دماوند
 • وحیدیه
 • ورامین
 • شاهدشهر
 • رباط کریم
 • رودهن
 • شهر ری
 • شریف آباد
 • لواسان
 • ملارد
 • میگون
 • نسیم شهر
 • نصیرآباد
 • دیزین
 • حسن آباد

تهران

تهران به عنوان شهری پیشرفته در ایران

تهران که شهری معمولی همانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران به شمار می رفت؛ اما با روی کار آمدن دولت پهلوی این شهر تغییرات مهمی را به خود دید و از یک شهر معمولی به یک شهر مدرن و پیشرفته تبدیل شد. در دوران حکومت پهلوی این شهر که به عنوان پایتخت نیز شناخته می شد، تمام امورات مهم کشوری نیز به آن منتقل شد و روز به روز بر شمار کارکنان دولتی این شهر افزوده شدند. تا پیش از آن تهران تنها دو وظیفه سیاسی و تجاری را به عهده داشت که بعد از آن وظیفه اداری نیز به آن محول گردید و وظیفه اداری را نیز عهده دار شد.

از سال 1312 هجری شمسی تا سال 1318 هجری شمسی بسیاری از موسسات آموزشی و دیگر ساختمان های مهم کشور تاسیس شدند که می توان به موسساتی همچون دانشگاه تهران، موزه ایران باستان، ورزشگاه امجدیه و… اشاره نمود. در همین حین بود که بسیاری از مکان های تفریحی و رفاهی نظیر رستوران ها، کافی شاپ ها، سینماها، هتل ها و… ساخته شدند و با استقبال زیادی مواجه گردیدند. وسایل نقلیه عمومی و شخصی همانند اتومبیل ها و اتوبوس ها به شهر وارد شدند و در پی آن ها خیابان ها را آسفالت و یا سنگفرش کردند.

ساختمان های متعددی در پایتخت ساخته شدند که برای ساخت آن ها از سبک معماری غرب الهام گرفته شد و چهره ای جدید را برای تهران پدید آوردند. حتی بسیاری از کارخانه ها نظیر کارخانه های چیت سازی، سیمان، صنایع نظامی، بلورسازی، دخانیات و… در حاشیه اطراف تهران تاسیس شدند. تاسیس ایستگاه راه آهن تهران نیز در این زمان صورت پذیرفت.

بهترین زمان سفر به تهران

همانطور که در بخش پیشین ذکر شد، دریافتیم که شهر تهران از آب و هوایی نیمه خشک بهره می برد. اما از آنجایی که تهران از مهمترین کلانشهر های ایران به شمار می رود و بسیاری از موسسات دولتی، جاذبه های گردشگری و… در این شهر متمرکز شده اند، در تمام طول سال افراد زیادی از داخل و خارج از کشور به تهران سفر می کنند. اما در میان گردشگرانی هستند که برای گردش در میان جاذبه های دیدنی تهران قصد سفر به این شهر را دارند؛ لذا به دنبال بهترین زمانی هستند که بتوانند به پایتخت سفر کنند و در میان جاذبه های گردشگری تهران به گشت و گذار بپردازند.

اگر بخواهیم بدانیم بهترین زمان سفر به تهران چه زمانی است، بهتر است فصل های بهار و پاییز را برای سفر به این شهر انتخاب کنیم. در این دو فصل خبری از گرمای طاقت فرسا و سوزان و سرمای شدید نیست و می توانید به راحتی در میان جاذبه های این شهر گشت و گذار داشته باشید. در فصل بهار شاهد هوایی معتدل و خنک هستیم و همچنین تمام طبیعت شهر تهران تازه و سرسبز هستند. فصل تابستان از جمله فصل های سفر به پایتخت است، اما توجه داشته باشید که در این فصل گرمای بسیار شدیدی در پایتخت حکم فرماست و گشت و گذار را برای بسیاری از افراد آزاردهنده می کند.

اما فصل پاییز که از اواسط این فصل هوای پایتخت رو به سرما می گذار و خبری از سرمای شدید وجود ندارد، از بهترین فصل های سفر به تهران می باشد. اگر با سفر و گشت و گذار در فصل های سرد مشکل نداشته باشید، فصل زمستان نیز می تواند برای این دسته از گردشگران از بهترین فصل های سفر به پایتخت به شمار رود. اما به صورت کلی فصل های بهار و اوایل پاییز از بهترین فصل های سفر به تهران محسوب می شود.

تهران

سوغات تهران

اگر به تهران سفر کرده اید و بعد از گشت و گذاری حسابی در میان جاذبه های گردشگری متعدد پایتخت، نوبت به خرید سوغاتی می رسد. بسیاری از افراد تصور می کنند که شهر تهران از جمله شهرهایی است که سوغاتی نداشته و تنها موارد محدودی را می توانند به عنوان سوغاتی از تهران تهیه کنند. از جمله سوغاتی های تهران مربوط به صنایع دستی آن می باشد که انواع مختلفی از صنایع دستی سبدبافی، شیشه گری، سفالگری، خاتم کاری، خراطی، زیلوبافی، قلم زنی و… را شامل می شوند. انواع مختلفی از صنایع دستی شهرهای اطراف تهران که شامل جاجیم فیروزکوه، قالی بافی کرج، شمیرانات و دماوند می شوند.

همچنین انواع خوراکی های خوشمزه ای در تهران هستند که بسیاری از آن ها نیز خوراکی های شهرهای اطراف تهران می باشند و می توان به نان گلاج فیروزکوه، سیب دماوند، کشمش شهریار، انواع آلوچه و لواشک های دربند، دوغ آبعلی و… اشاره کرد. در تهران مراکزی وجود دارند که می توان انواع سوغاتی های تهران را به صورت یکجا در آن مراکز پیدا و تهیه نمود. بنابراین گردشگران می توانند برای تهیه سوغاتی های تهران به بازارهای مختلفی همچون بازار تجریش، بازار بزرگ تهران، خیابان ویلا، انواع قهوه فروشی های سطح شهر که معروف ترین آن ها در میدان فردوسی و خیابان مفتح شمالی قرار دارند، مراجعه کنند. هر آنچه که بخواهید در بازار بزرگ تهران وجود دارند و بسیاری از آن ها با مناسب ترین قیمت به فروش می رسند. لذا بازار تهران از بهترین مراکز خرید تهران برای تهیه انواع سوغاتی به شمار می رود.

جمعیت تهران

شهر تهران از جمله شهرهایی از کشور است که گروه های قومی مختلفی را در خود جای داده است. علاوه بر افراد دیگر شهرهای کشور، افراد نسبتا زیادی از دیگر کشور ها در این شهر زندگی می کنند. زمانی که تهران به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد، جمعیت آن زیر 20 هزار نفر بود. اما بعد از آن که این شهر را به عنوان پایتخت ایران معرفی کردند، به یکی از پر جمعیت ترین کلانشهر های ایران و خاورمیانه تبدیل شد. جمعیت شهر تهران نسبت به دیگر شهرهای ایران جمعیت سالخورده تری را در خود جای داده و در نموداری که به دست آمده، پراکندگی گروه های سنی در پایتخت به صورت یکسان نبوده و جمعیتی که در مناطق شمال شهر زندگی می کنند دارای میانگین سن بالاتری نسبت به دیگر مناطق شهر هستند.

همچنین افرادی که در شهرهای اطراف تهران زندگی می کنند، نسبت به دیگر مناطق دارای سن های کمتر و جمعیت جوان تری می باشند. طبق آخرین آماری که از جمعیت تهران در سال 1395 هجری شمسی به دست آمده، جمعیت آن برابر با 8.693.706 نفر بود و روز به روز بر تعداد جمعیت این شهر افزوده می شود و این میزان افزایش جمعیت به صورت سالیانه به 1.79 درصد می رسد. شهر تهران رتبه بیست و چهارم در میان شهرهای پر جمعیت جهان و پر جمعیت ترین شهر شرق آسیا شناخته می شود. بعد از سال 1300 تا کنون شاهد تحولات جمعیتی زیادی در این شهر بوده ایم. این تحولات به شرح زیر می باشند:

نخستین دوره مربوط به سال های 1300 تا 1320 هجری شمسی می باشد که در میان این سال ها دروازه ها و گودال ها از بین رفتند و مسیرهای شهری را مورد بازسازی قرار دادند و شهر تهران چهره ای منظم را به خود دید. در این دوره از تاریخ، بیشترین رشد جمعیت در تهران صورت پذیرفت و بر اساس آمار سرشماری که در سال 1319 هجری شمسی به دست آمد، جمعیت تهران برابر با 540 هزار نفر بوده است.

دومین دوره درست همزمان با آغاز جنگ جهانی دوم بود که از سال 1320 تا سال 1332 هجری شمسی شروع شد و تغییرات چندانی را در آن شاهد نیستیم. تنها تغییری که در میان این سال ها صورت پذیرفت، مربوط به توسعه اطراف شهر می باشد. بر اساس آمار سرشماری که در سال 1325 هجری شمسی در این دوران انجام گرفت، جمعیت آن برابر با 880 هزار نفر بوده است.

از سال 1332 تا سال 1357 هجری شمسی سومین دوره جمعیت شناسی تهران آغاز گردید. در میان این سال ها شهر تهران توسعه ویژه ای یافت و به دلیل گسترش و توسعه ای که در آن شاهد بودیم، از بزرگترین شهرهای قاره آسیا به شمار می رفت. همچنین در این بازه زمانی بزرگراه ها، بلوارها، خیابان ها، شهرک ها و ساختمان های مختلف و متعددی در این شهر ساخته شدند و همین امر از اصلی ترین دلایلی بود که شاهد رشد جمعیت زیادی در تهران بودیم. بر اساس آمار سرشماری که در سال 1355 هجری شمسی در این شهر صورت پذیرفت، جمعیت تهران به 4 میلیون و 530 هزار نفر جمعیت رسیده بود.

چهارمین دوره مربوط به دوره پس از انقلاب اسلامی می باشد که از سال 1357 تا 1365 هجری شمسی به طول انجامید و در تهران شاهد توسعه های زیادی از همه جهات بودیم. در این زمان بود که افراد زیادی از دیگر استان ها و شهر های اطراف به تهران مهاجرت کردند و این موضوع نیز دلیل بر افزایش جمعیت تهران بود. در سال 1365 هجری شمسی سرشماری در تهران انجام گرفت که بر اساس آن جمعیت تهران برابر با 6.058.207 نفر گزارش شد.

بر اساس گزارشاتی که به دست آمده، بیشترین دلیلی که برای مهاجرت از دیگر شهرها به تهران عنوان شده می توان به مواردی همچون در کنار و نزدیک خانواده زندگی کردن، کار بهتر و تحصیل می باشند. اگر به نتایجی که از گزارش های آمار جمعیت شناسی در سال های 1385 هجری شمسی و سال 1395 هجری شمسی به دست آمده نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که در سال های اخیر میزان رشد جمعیت در این شهر با کاهش مواجه گردیده و نقطه ای از تهران که بیشترین میزان مهاجر را در خود جای داده منطقه 5 و نقطه ای از تهران که کمترین مهاجر را به خود جذب کرده منطقه 16 تهران می باشند. میزان خالص جمعیتی که در سال های اخیر به تهران افزوده شدند، حدود 5 میلیون نفر بوده و بر بخش های مختلفی از جامعه همچون اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی بسیار تاثیرگذار بوده اند.

در سال 1385 هجری شمسی گزارشی تهیه شد که بر اساس آن نشان داده شد که برخی از استان های کشور نرخ بالایی در مهاجرت به تهران داشته اند که این استان ها به شرح ذیل می باشند:

 • استان مرکزی: 21.9 درصد
 • استان تهران: 15.7 درصد
 • استان اصفهان: 5.7 درصد
 • استان آذربایجان شرقی: 5.4 درصد

تهران

گروه های قومیتی تهران

بیشترین اقوامی که در تهران زندگی می کنند، اقوام پارسیان می باشند و بعد از آن ها اقوامی همچون آذری های ایرانی، مازندرانی ها، کرد ها و گیلکی ها به ترتیب تشکیل داده اند. جالب است بدانید میزان کمی از افراد خارجی به تهران مهاجرت کرده و در این شهر سکونت گزیده اند. بیشترین خارجی هایی که به تهران مهاجرت کرده و در این شهر سکونت کردند به ترتیب افغانستانی ها، پاکستانی ها و عراقی ها می باشند.

گویش تهرانی ها

شهر تهران را به عنوان بزرگترین شهر فارسی زبان در جهان می شناسیم. در زمان های گذشته مردم در تهران به گویش قدیم تهران صحبت می کردند و به مرور زمان این گویش رو به کاسته شدن نهاد و با تغییراتی مواجه گردید. حدود 98 درصد از تهرانی ها قادر به صحبت به زبان فارسی هستند و 10 درصد از این میزان جمعیت نیز قادر هستند به زبان دیگری از جهان صحبت کنند. زبان فارسی از مهمترین زبان های کشور ایران است و برای صحبت کردن به این زبان نیازی به استفاده از واژگان دیگر زبان ها نبوده و در میان صحبت کردن برای ادای برخی از واژه ها از قواعد و ساختارهای ادبی استفاده می شود.

به مرور زمان به علت رفت و آمدهایی که از مناطقی همچون شمیران، تجریش و ونک به تهران صورت می پذیرفت در بخش های شمالی این گویش ها در لهجه تهرانی ماثر بودند. بیشترین لهجه هایی که بر گویش فارسی مناطق جنوبی تهران تاثیر گذار بودند مناطقی همچون شهر ری بود که به گویش رازی یا راجی صحبت می کردند. همچنین مناطق غربی تهران نیز از گویش تاتی که در شهر کرج مورد استفاده قرار می گرفت نیز تاثیر پذیرفتند.

مراکز خرید تهران

تهران که از مهمترین کلانشهرهای ایران در بخش شمالی کشور به شمار می رود، علاوه بر جاذبه های دیدنی و گردشگری، ادارات دولتی، موسسات و… بازارها و مراکز خرید متعددی در این شهر وجود دارند. تنوع در میان مراکز خرید تهران به قدری زیاد است که باعث شده در بسیاری از مواقع افراد زیادی از دیگر شهرها برای انواع خریدهای خود به تهران سفر می کنند. مراکز خرید تهران بسیار فراتر از بازار بزرگ تهران بوده که همه ما نام آن را شنیده ایم. اما بازار بزرگ تهران از اصلی ترین بازارهای این شهر به شمار می رود. در ادامه این مطلب می خواهیم با برخی از بهترین مراکز خرید تهران آشنا شویم.

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران از جمله بهترین، پر تنوع ترین و قدیمی ترین بازارها و مراکز خرید تهران به شمار می رود که در مرکز شهر تهران و در منطقه 12 واقع شده است. قدیمت این بازار قدیمی به زمان قاجار باز می گردد و موسس آن را ناصرالدین شاه قاجار و یا شاه طهماسب صفوی می دانیم. بازار تهران به قدری بزرگ و دارای کوچه پس کوچه های متعدد بوده که ممکن است حین گردش در آن مسیر خود را گم کنید. هر کدام از بخش های بازار به گروه خاصی از محصولات و اجناس اختصاص یافته و همین مورد باعث شده برای گردش و خرید خود بتوانید با خیالی آسوده و راحت تر در بازار به گردش بپزدازید.

به عنوان مثال می توان گفت که بخشی از بازار به گروه لوازم آرایشی و عطر و ادکلن، بخشی به پوشاک، یک بخش به شال و روسری، یک بخش به لوازم آشپزخانه و دکوراسیون منزل و… اختصاص داشته و شما برای خرید هر کدام از دسته ها می توانید به بخش مورد نظرتان در بازار بزرگ تهران مراجعه نمایید. نکته حائز اهمیت این است قیمت اجناس و کالاهایی که در بازار فروخته می شوند بسیار مناسب تر از دیگر مغازه های سطح شهر می باشند.

ساعت کار بازار بزرگ تهران: روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 صبح تا 17 عصر

روزهای پنجشنبه: از ساعت 8:30 صبح تا 14 بعد از ظهر

آدرس بازار بزرگ تهران: استان تهران، خیابان 15 خرداد

تهران

مرکز خرید ارگ تجریش

مرکز خرید ارگ تجریش جزء لوکس ترین و مدرن ترین مراکز خرید تهران بوده که در ضلع شمالی میدان تجریش قرار گرفته است. این مرکز خرید زیبا دارای 10 طبقه بوده که 5 طبقه از آن به واحدهای تجاری و 5 طبقه دیگر آن به پارکینگ اختصاص یافته اند. واحدهای تجاری مرکز خرید ارگ تجریش به فروش انواع مختلفی از پوشاک ها، شال و روسری، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم و دکوراسیون منزل، کالای خواب و… مشغول هستند. علاوه بر واحدهای تجاری، انواع مختلفی از امکانات تفریحی و رفاهی نظیر شهربازی سرپوشیده، پردیس سینمایی، کارواش، کافی شاپ، فودکورت، آمفی تئاتر، بام سبز، رستوران، نمازخانه و سرویس بهداشتی در این مرکز خرید وجود دارند که باعث شده بر محبوبیت آن بیافزایند و گردش و خرید را در این مرکز خرید لذت بخش تر کرده اند.

مسیر دسترسی به مرکز خرید ارگ تجریش

برای رسیدن به مرکز خرید تجریش از بهترین مراکز خرید تهران در منطقه شمالی تهران قرار گرفته می توانید علاوه بر خودروی شخصی از انواع وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. برای این منظور می توانید سوار مترو خط تجریش – کهریزک شده و در ایستگاه میدان تجریش قطار را ترک کنید. بعد از خارج شدن از مترو به سمت شمال خیابان حرکت کرده و به سمت میدان تجریش حرکت نمایید و به بخش شمالی میدان بروید تا به مرکز خرید ارگ تجریش برسید.

آدرس مرکز خرید ارگ تجریش: استان تهران، ضلع شمالی میدان تجریش، ابتدای خیابان سعدآباد

خطرات طبیعی تهران

تهران کلانشهری بزرگ و مدرن در میان کلانشهرها و شهرهای ایران است اما در برابر بسیاری از بلایا و خطرات طبیعی مقاوم نبوده و آسیب پذیر می باشد. بسیاری از تحقیقات و بررسی های زمین شناسی که در تهران صورت پذیرفته اند، همگی به یک نتیجه رسیده اند که شهر بزرگ تهران بر روی گسل زلزله قرار داشته و بسیاری از ساختمان ها و سازه های این شهر در برابر زلزله مقاومت ندارند. همچنین با پیشرفت این شهر و ساختمان سازی ها که در این شهر افزایش یافتند، بدون هیچگونه توجهی به گسل ها، بناهای متعددی بر روی گسل های تهران ساخته شده اند. لازم به ذکر است تهران و شهر ری بر روی گسل ها و شکستگی هایی قرار دارند و این موضوع باعث شده اگر زلزله ای مهیب در این شهر و یا حتی در شهرها و مناطق اطراف رخ دهد، تهران و شهر ری را نیز با خود درگیر خواهند کرد و لرزه های زیادی در آن به وجود خواهند آمد.

در طی تحقیقاتی که بر روی اطلاعات به دست آمده از زمین لرزه های پیشین که در تهران رخ داده، زمین لرزه هایی به بزرگی 7.7 ریشتر را پیدا کرده اند. در این بررسی به این نتیجه رسیده اند که گسل گرمسار و گسل های مشا که در ارتفاعات البرز قرار دارد، دارای فعالیت های بیشتری نسبت به دیگر گسل های این شهر می باشند. کارشناسانی که در زمینه گسل ها و زلزله های تهران تحقیق و بررسی انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که مدت بسیار طولانی و زیادی گذشته و ممکن است زلزله ای بسیار مهیب و بزرگ رخ دهد. همچنین با این بررسی ها دریافته اند امکان زلزله هایی به بزرگی 8 ریشتر نیز در این وجود دارد که رخ دهند و بسیاری از مناطق دیگر که حتی روی گسل قرار ندارند را نیز درگیر می کنند و ویرانی هایی بسیار زیادی را به بار می آورند.

مدیریت بحران شهر تهران عملکرد مناسبی نداشته و برخورد نامناسبی که شهروندان در صورت بروز بلایای طبیعی ممکن است تاثیرات بدتری در پی رخ دادن آن داشته باشند. هنگامی که زلزله رخ می دهد، بسیاری از شهروندان خانه های خود را ترک کرده و به سمت خارج شهر اقدام به حرکت می کنند که همین موضوع باعث می شود در تمام مسیرها ترافیک های سنگینی ایجاد شود و گروه های امداد و نجات نتوانند به خوبی به وظیفه خود عمل نمایند. مقامات شهری سیل را نیز یکی از جدی ترین و وحشتناک ترین خطراتی که ممکن است در تهران رخ دهد عنوان کرده اند. دلایل زیادی وجود دارند که باعث می شود این احتمال را بدهند که ممکن است تهران مورد خطر جدی سیل قرار گیرد، این دلایل به شرح زیر می باشند:

 • ساخت و سازهایی در حریم یا بستر رودها و مسیل ها
 • اختلاف ارتفاع زیاد
 • وجود چندین رودخانه همچون رودخانه کرج، رودخانه کن، رودخانه ولنجک و…

تهران

دین و مذهب مردم تهران

دین رسمی کشور بر طبق اصل دوازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دین اسلام و مذهب شیعه دوازده امامی معرفی شده است. اگر بخواهیم بدانیم مردم تهران به چه دینی گرایش دارند، به این نتیجه خواهیم رسید که تهران نیز دارای شرایط ملی دین در کل کشور بوده و نمی توان عنوان نمود که کل مردم تهران به چه دینی گرایش دارند. اما می توان گفت که اغلب مردم تهران دارای دین و مذهب اسلام و شیعه دوازده امامی هستند. همچنین علاوه بر شیعیان جوامع مذهبی دیگری همچون زرتشتیان، اهل سنت، مسیحیان، بهائیان و یهودیان در تهران زندگی می کنند.

اقلیت های دینی مسیحی، زرتشتی و یهودی به عنوان تنها اقلیت های دینی و مذهبی ایران و استان تهران هستند که مجاز هستند آنچه که در قانون آمده را برای انجام وظایف دینی خود رعایت نمایند و انجام دهند. در میان اقلیت های دینی، زرتشتیان در شهر تهران انجمن و مدارس اختصاصی دارند و همچنین مراکز مذهبی مختلفی نظیر کلیسا، مسجد، کنیسه و نمایشگاه های زرتشتی در این شهر برای آن ها فراهم شده اند.

بهترین رستوران های تهران

یکی از بهترین تفریحاتی که در تهران می توانید به سراغ آن بروید، رستوران گردی می باشد. در هر نقطه ای از این شهر مدرن، کافی شاپ ها، فست فودها و رستوران های متعدد و متنوعی وجود دارند و همین امر باعث گردیده برای این تفریح گزینه های انتخابی متفاوت و زیادی پیش رو داشته باشید. علاوه بر پایتخت نشینان، گردشگران و مسافرانی که به شهر تهران سفر می کنند، در میان گشت و گذار خود در جاذبه های گردشگری و دیدنی تهران به سراغ رستوران ها و کافه های این شهر می روند تا بتوانند غذا و نوشیدنی مورد علاقه خود را میل کنند. اگر شما نیز به دنبال کافه، رستوران و یا فست فود با کیفیت مناسب هستید، می توانید در این بخش از مطلب همراه ما باشید تا بتوانید با بهترین رستوران های تهران آشنا شوید و برای گزینه مورد نظر خود را از میان آن ها انتخاب نمایید.

رستوران البرز تهران

از قدیمی ترین و معروف ترین رستوران هایی که در تهران وجود دارد و آوازه اش به گوشتان رسیده است، رستوران البرز می باشد. رستوران البرز تهران دارای دو شعبه در تهران بوده که یکی از شعبه ها در خیابان سهروردی تهران و شعبه دوم در خیابان فرشته قرار گرفته که اولین شعبه آن نسبت به شعبه دوم همیشه شلوغ تر می باشد و دارای محیط بسیار زیبا و تمیز می باشد. این رستوران به دلیل داشتن غذاهای با کیفیتی که به دست مشتریان می دهد در لیست بهترین رستوران های تهران قرار گرفته و قیمت غذاهای رستوران البرز نسبتا بالا بوده، اما به دلیل طعم و کیفیت خوب غذاهای آن به جرئت می توان گفت ارزش یک بار تجربه را دارد. در منوی رستوران البرز انواع غذاهای ایرانی، فرنگی، دریایی و انواع دسر های خوشمزه وجود دارند که به راحتی می توانید غذای مورد علاقه خود را از میان آن ها پیدا کرده و سفارش دهید و در محیطی زیبا و دلنشین میل کنید. اما متاسفانه به تازگی برخی از مشتریان رستوران البرز نسبت به کیفیت نسبتا پایین و قیمت بالای غذاها معترض بودند.

مسیر دسترسی به رستوران البرز تهران

رستوران البرز در خیابان سهروردی تهران واقع شده و برای رسیدن به آن بایستی وارد خیابان سهروردی شوید. بعد از آن که تقاطع هویزه را پشت سر گذاشتید، رستوران البرز تهران شعبه خیابان سهروردی در نبش کوچه نیکو مقدم در مقابل شما نمایان خواهد شد.

آدرس رستوران البرز تهران شعبه سهروردی: تهران، خیابان سهروردی، نبش کوچه قدم

شماره تماس: 88536171-021

آدرس رستوران البرز شعبه فرشته: تهران، خیابان فرشته، کوچه شبدیز

شماره تماس: 22631550-021

تهران

کاخ رستوران لیدوما

اگر در میان بهترین رستوران های تهران به دنبال رستورانی بسیار لوکس با غذاهای با کیفیت هستید، کاخ رستوران لیدوما از بهترین گزینه های انتخابی برای شما می باشد که در میدان صنعت تهران واقع شده است. فضای این رستوران بسیار زیبا و لوکس بوده و هنگامی که وارد رستوران لیدوما می شوید، نخستین موردی که توجه شما را به خود جلب می کند، سقف گنبدی شکل آن است که دارای طراحی های بسیار زیبا به رنگ های طلایی و آبی می باشد. همچنین میز و صندلی هایی بسیار زیبا در محیط آن قرار داده شده اند و سرتاسر سالن رستوران شیشه ای بوده و چشم انداز بسیار زیبایی به مناطق اطراف خود خواهید داشت.

رستوران لیدوما در وعده های صبحانه، ناهار و شام میزبان مشتریان بوده و در منوی آن انواع غذاهای ایرانی و فرنگی وجود داشته و به راحتی می توانید غذای مورد نظر خود را از میان آن ها انتخاب نمایید. غذاهای کبابی این رستوران دارای طرفداران زیادی بوده و پیشنهاد می شود حتما یکی از غذاهای کبابی آن را سفارش دهید. کاخ رستوران لیدوما بیشتر به دلیل داشتن محیط زیبا و لوکس شهرت پیدا کرده و افراد زیادی را به سمت خود دعوت می کند. اما ناگفته نماند برخی از مشتریان نسبت به ارائه خدمات و سرویس دهی نارضایتی داشته و غذا دیر سرو می شود. با توجه به قیمت بالا، کیفیت غذاها پایین بوده و همین امر موجب نارضایتی بسیاری از مشتریان شده است. ساعت کاری این رستوران همه روزه از ساعت 10 صبح تا 24 بامداد می باشد.

مسیر دسترسی به کاخ رستوران لیدوما

کاخ رستوران لیدوما در مرکز خریدی به نام لیدوما در میدان صنعت واقع شده است. برای دسترسی به این رستوران بایستی خود را به بلوار فرحزادی برسانید و از این بلوار به سمت میدان صنعت حرکت کنید. به نزدیکی میدان که برسید، ساختمانی مدور را خواهید دید که کاخ رستوران لیدوما در طبقه آخر آن قرار گرفته است.

آدرس کاخ رستوران لیدوما: تهران، شهرک غرب، میدان صنعت، بلوار فرحزادی، پاساژ لیدوما

شماره تماس کاخ رستوران لیدوما: 86090891-021

کافه رستوران رزمیلو

کافه رستوران رزمیلو یکی از بهترین رستوران های تهران است که به تازگی در منطقه شمال شرق پایتخت افتتاح شده و در آخرین طبقه مرکز خرید پرنیان قرار دارد. کافه رستوران رزمیلو همان جایی باشد که می تواند توقع شما را از یک کافه رستوران زیبا و با کیفیت برآورده سازد. این کافه دارای محیط روباز و سرپوشیده می باشد که مشتریان می توانند با توجه به سلیقه خود یکی از محیط ها را برای خود انتخاب کنند. کافه رستوران رزمیلو از بهترین کافه های سطح شهر تهران برای برگزاری مراسم های تولد کوچک و با شکوه می باشد. این کافه رستوران در سه وعده صبحانه، ناهار و شام میزبان مشتریان بوده و در منوی آن انواع غذاهای ایرانی و فرنگی وجود دارند و می تواند تمام سلیقه ها را در برگیرد. اما برخی از مشتریان این رستوران نسبت به ارائه خدمات، سرویس دهی و طعم غذاها چندان رضایت ندارند و بیشترین موردی که باعث شده افراد زیادی جذب آن شوند، محیط رستوران و چشم انداز آن می باشد.

شماره تماس کافه رستوران رزمیلو: 22494643-021

آدرس کافه رستوران رزمیلو: تهران، بلوار ارتش شرق، مرکز خرید پرنیان، طبقه هفتم

حمل و نقل دورن شهری تهران

شهر تهران دارای وسعت بسیار زیادی بوده و برای تردد در آن استفاده از وسایل نقلیه عمومی و شخصی ضرورت دارد. استفاده از خودروی شخصی در شهر تهران دارای محدودیت هایی بوده و در برخی از مناطق شلوغ پایتخت محدودیت هایی همانند طرح ترافیک و طرح زوج و فرد وجود دارد. همین موضوع سبب گردیده که استفاده از خودروی شخصی در تمام سطح شهر تهران امکان پذیر نباشد و استفاده از وسایل نقلیه عمومی ترجیح داده شوند. خوشبختانه به مرور زمان وسایل نقلیه عمومی مختلفی در پایتخت به وجود آمدند که تردد در شهر از هر نقطه ای به نقطه دیگر را امکان پذیر کردند. در سالیان اخیر شاهد افزایش تعداد و بهبود کیفیت وسایل نقلیه عمومی در تهران بوده ایم. در ادامه می خواهیم با تمام وسایل نقلیه و روش های حمل و نقل عمومی در تهران آشنا شویم.

اتوبوس

اتوبوس ها از نخستین وسایل نقلیه عمومی بودند که در تهران راه اندازی شدند و زمان تاسیس شرکت اتوبوسرانی تهران از سال 1927 می باشد. سیستم اتوبوسرانی از اصلی ترین سیستم های حمل و نقل عمومی در شهر به شمار می رود. استفاده از اتوبوس ها برای تردد در شهر دارای مزایا و معایبی می باشند که می توان به تاخیر در رفت و آمد، سرعت پایین، ظرفیت کم، تعداد مسافران بیشتر از ظرفیت، کمبود تجهیزات، نداشتن وسایل سرمایشی و گرمایشی و… اشاره نمود. اما در برخی مواقع و در برخی از مسیرها استفاده از اتوبوس بسیار مناسب تر از دیگر وسایل نقلیه عمومی می باشد. اتوبوس هایی که در تهران تردد دارند و عموم مردم را در شهر جا به جا می کنند انواع مختلف اتوبوس های معمولی، اتوبوس های برقی و اتوبوس های تندرو یا BRT را شامل می شوند.

اتوبوس ها از ارزان ترین و به صرفه ترین وسایل نقلیه عمومی به شمار می روند. در سال 1386 هجری شمسی یکی از بهترین انواع اتوبوس ها که با نام اتوبوس های تندرو یا اتوبوس های BRT شناخته می شوند در تهران و در مسیر خط میدان آزادی – تهرانپارس افتتاح گردیدند. به مرور زمان و استقبال مردم از این نوع اتوبوس ها بر تعداد آن ها افزوده شد و مسیرهای خطوط مختلف راه اندازی شدند. جالب است بدانید این نوع از اتوبوس ها به صورت شبانه روزی در مسیر خود به مسافرکشی می پردازند.

خطوط اتوبوس های BRT

 • خط میدان آزادی – تهرانپارس
 • خط پایانه آزادی – پایانه خاوران
 • خط علم و صنعت – خاوران
 • خط پارک وی – پایانه جنوب
 • خط پایانه علم و صنعت – پایانه بیهقی
 • خط پایانه لاله – پایانه افشار
 • خط میدان راه آهن – میدان تجریش
 • خط پایانه خاوران – پایانه جنوب
 • خط پایانه لاله – پایانه جوانمرد
 • خط پایانه آزادگان – دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات

تهران

اتوبوس برقی تهران

از دیگر انواع اتوبوس های حمل و نقل درون شهری تهران، اتوبوس های برقی می باشند که سیستم آن ها در سال 1371 هجری شمسی در پایتخت راه اندازی شد و سری دوم آن ها در سال 1388 هجری شمسی وارد سیستم حمل و نقل شهری تهران گردید. همچنین سیستم جدید آن ها با اتوبوس هایی نو در سال 1399 هجری شمسی به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران وارد شد.

مترو تهران

مترو یکی دیگر از انواع وسایل نقلیه عمومی است که در شهر تهران راه اندازی شده و از بهترین وسایل نقلیه عمومی برای تردد شهری به شمار می رود. با استفاده از مترو می توانید در کمترین زمان و بسیار راحت در شهر به رفت و آمد بپردازید. ساعت کاری مترو تهران همه روزه از ساعت 5 صبح تا 22:30 شب می باشد. خطوط مترو تهران به شرح ذیل می باشند:

 • خط 1: مسیر میدان تجریش- کهریزک
 • خط 2: مسیر صادقیه – فرهنگسرا
 • خط 3: مسیر آزادگان – قائم
 • خط 4: مسیر کلاهدوز – ارم سبز
 • خط 5: مسیر گلشهر – صادقیه
 • خط 6: مسیر دولت آباد – امام حسین، شهید ستاری – دانشگاه تربیت مدرس
 • خط 7: میدان بسیج – میدان صنعت

تاکسی

در سال 1326 هجری شمسی نخستین سیستم حمل و نقل عمومی در تهران توسط شاهزاده فخرالدوله قاجار راه اندازی شد و تعداد 100 تاکسی وارد این مسیرها شده و مشغول حمل و نقل مسافران شدند. شرکت تاکسیرانی تهران همانند دیگر سیستم های حمل و نقل درون شهری پایتخت با تغییراتی مواجه شده و بر تعداد آن ها افزوده شد. به گونه ای که در حال حاضر حدود 80 هزار تاکسی در شرکت تاکسیرانی تهران مشغول به کار هستند. انواع مختلفی تاکسی که شامل تاکسی تلفنی، تاکسی گردشی، تاکسی ویژه و تاکسی خطی می شوند در تهران وجود دارند و مردم می توانند به راحتی در مناطق مختلف تهران تردد داشته باشند.

تهران

مشکلات اجتماعی در تهران

شهر تهران که کلانشهری بزرگ و بسیار مهم در میان شهرهای کشور به شمار می رود، دارای مشکلات اجتماعی متعددی است. در واقع هر چه بر وسعت، علم، فناوری و غیره در این شهر افزوده شد، مشکلات آن نیز به تبع افزایش یافت. بر اساس آماری که رئیس پلیس تهران در سال 1397 هجری شمسی ارائه داده بود، اینگونه به دست آمد که مشکلاتی از قبیل دزدی، اعتیاد به مواد مخدر و درگیری و نزاع های خیابانی که به ترتیب نام برده شد، در این شهر بزرگ وجود دارند و مشکلات فراوانی را در پی دارند. حتی آماری که از دزدی های کشور به دست آمده، بدین گونه است که بیشترین دزدی ها و سرقت ها در شهر تهران صورت گرفته اند.

بعد از دزدی نوبت به یکی دیگر از مشکلات اجتماعی که اعتیاد به مواد مخدر می باشد می رسد. افراد زیادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند و در ملا عام به استفاده از هر نوع مواد مخدری می پردازند و در لغت آن ها را معتادان متجاهر می نامند، تعداد بی شماری در این کلانشهر وجود دارند که از اصلی ترین مشکلات اجتماعی تهران به شمار می آیند. بسیاری از این افراد معتاد علاوه بر فروش مواد مخدر به دیگر افراد در سطح شهر، به دست به اعمال ناخوشایند دیگری همچون دزدی، خفت گیری و غیره می پردازند و بدین گونه اعتیاد به هر گونه مواد مخدر و خوشنت و بسیاری مشکلات دیگر در شهر افزایش میابد. بسیاری مشکلات نگران کننده دیگری در تهران وجود دارند که برخی از آن ها نشات گرفته از اختلاف طبقاتی و اجتماعی، مشکلات اقتصادی، مشکلات بین فردی و شهری و غیره می باشند که خود این موارد نیز مشکلات اجتماعی دیگری را نیز در پی دارند.

حقوق کودکان، کودکان کار

فقر نیز یکی دیگر از مشکلات اساسی است که در این شهر به طور وضوح می توان مشاهده کرد و خود آن نیز مشکلات عظیم دیگری را پدید می آورند. یکی از اصلی مشکلاتی که همه روزه با آن نیز مواجه هستیم، کودکان کار هستند که به صورت درست نیازهای آن ها برآورده نمی شود. از آنجایی بسیاری از حقوق کودکان در این جامعه نادیده گرفته می شود و می توان در این میان به مشکلاتی نظیر اعتیاد والدین، بد سرپرستی، ازدواج اجباری، فرار از خانه، کار نامناسب، بی هویتی و بی شناسنامگی، سوء تغذیه، فقدان امکانات رفاهی مناسب، خوشنت ها و آزار جسمی و جنسی و غیره اشاره نمود.

کودکان کار که در شهر تهران وجود دارند از سه قشر جامعه که شامل ایرانی، ایرانی کولی و افغانستانی می شوند. بر اساس تحقیقاتی که در سال 1395 در میان کودکان کار تهران صورت پذیرفت، محققان دریافتند که این کودکان در خانواده های پر جمعیت زندگی کرده و از بسیاری از سیاست های جمعیتی جامعه به دور هستند و اطلاعات درستی ندارند. همچنین بر اساس تحقیقات اینگونه به دست آمد که بیشترین تعداد کودکان کار در مناطق 1، 2 و 12 تهران وجود دارند. همچنین اغلب محل زندگی کودکان کار در مناطق جنوبی شهر تهران و حتی حومه تهران است که باعث می شود کودکان کار مسافت های بسیار طولانی را هر روز برای رسیدن به محل کار خود طی کنند که این موضوع نیز از دیگر مشکلات اجتماعی برای این کودکان به شمار می رود.

تهران

حقوق زنان، مشکلات اجتماعی تهران

همانطور که در بخش پیشین ذکر شد، هر چه بر وسعت و گسترش این کلانشهر افزوده شد، در مقابل مشکلات اجتماعی آن نیز بیشتر شدند. یکی از مشکلات اجتماعی این کلانشهر مشکلاتی برای حقوق زنان می باشد.

زندگی شبانه در تهران

بسیاری از پایتخت ها و کلانشهرهای جهان، زندگی شبانه دارند. اما تهران جزء معدود پایتخت های جهان است که در آن زندگی شبانه وجود نداشته و ساعت به نیمه شب که می رسد، بسیاری از اماکن و به خصوص اماکن گردشگری در این شهر تعطیل می شوند. افرادی که زندگی شبانه در تهران دارند، تنها یک ماه در سال و درست در ماه رمضان می توانند به لحاظ غذایی تأمین باشند.

آداب و رسوم اهالی تهران

همانطور که هر شهر، روستا و قومیتی در ایران دارای آداب و رسوم جداگانه و مخصوص به خود هستند، مردمان تهران نیز آداب و رسوم منحصر به فرد خود دارند. با توجه به آن که تهران به عنوان کلانشهری پیشرفته در تهران شناخته می شود، شاید بسیاری تصور کنند هیچگونه آداب و رسوم و فرهنگ متفاوتی در آن وجود نداشته باشد. اما در این بخش از مطلب قصد داریم با انواع آداب و رسوم مختلفی که مردمان تهران به آن ها پایبند هستند، آشنا شویم.

سیاه بازی

سیاه بازی از جمله آداب و رسومی است که مردمان تهران به آن پایبند هستند. سیاه بازی در واقع یک نوع نمایش کمدی به شمار می رود و بازیگران آن با نام سیاه باز شناخته می شوند و سیاه بازان نمایش، موسیقی و رقص را به نمایش می گذارند. جالب است بدانید در زمان های گذشته، خانواده ها و دوستان در حیاط خانه دور هم جمع می شدند و سیاه بازان به اجراهای مختلف مشغول می شدند.

محرم های تهران

از جمله آداب و رسوم مردم پایتخت، می توان به عزاداری های محرم ماه اشاره نمود. علاوه بر آن که در مساجد، زیارتگاه ها و غیره مراسم های عزاداری مختلف و باشکوهی برگزار می شوند، مردم نیز در منازل خود مراسم های عزاداری مختلفی برگزار می کنند. همچنین یکی از باشکوه ترین مراسم های محرم در بازار تهران برگزار می شود که قدمت آن به چندین قرن گذشته باز می گردد.

جاذبه های فرهنگی و هنری تهران

تهران کلانشهری بزرگ در ایران و به عنوان پایتخت کشور می باشد که علاوه بر جاذبه های گردشگری و دیدنی و تفریح متنوعی که در خود جای داده و گردشگران زیادی را به غیر از اهالی تهران به سمت خود جذب می کنند، جاذبه های فرهنگی و هنری مختلفی نیز در این شهر وجود دارند که افراد زیادی به سراغ آن ها می روند. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع جاذبه های فرهنگی و هنری تهران بیشتر آشنا شویم.

سینما و تئاتر

سینما و تئاتر از جمله جاذبه ها و تفریحات فرهنگی و هنری در تهران هستند که بیشترین طرفداران آن ها نیز در همین کلانشهر می باشند و سالن های زیاد و مختلفی در سطح شهر تهران به سینما و تئاتر اختصاص یافته اند. در سینماهای تهران فلیم های سینمایی متنوع و جدیدی به نمایش گذاشته می شوند که بسیاری از افراد برای تفریح و سرگرمی نیز به سراغ آن ها می روند.

سینما و تئاتر

موسیقی

از پرطرفدارترین تفریحات فرهنگی و هنری که در تهران بیشتر از دیگر شهرهای کشور وجود دارد، موسیقی می باشد. اجرای موسیقی در پایتخت به صورت های مختلفی برگزار می شود که شامل اجرای موسیقی در سالن های کنسرت، اجرای موسیقی های خیابانی، اجرای موسیقی های زنده در رستوران ها و کافه ها و غیره می شوند.

فرهنگسراهای تهران

در کلانشهر تهران، انواع فرهنگسراهای مختلف وجود دارند که گالری های عکاسی، مجسمه سازی، نقاشی، نگارخانه های مختلف و غیره را در خود جای داده اند که اهالی هنر و هنر دوستان را به سمت خود جذب می کنند. برخی از فرهنگسراهای تهران در پارک ها قرار دارند.

جاذبه های ورزشی پایتخت

کلانشهر تهران باشگاه ها و سالن های ورزشی بسیار مختلف و معروفی را در خود جای داده که اگر بخواهیم به معرفی آن ها بپردازیم، ابتدا با مجموعه بزرگ آزادی آغاز می کنیم. استادیوم آزادی نیز که یکی از بزرگترین و مشهورترین استادیوم های فوتبال در سطح کشور می باشد در این مجموعه قرار گرفته و در کنار آن نیز سالن های ورزشی مختلفی وجود دارند و همین سبب گردیده از مهم ترین مجموعه های ورزشی کشور به شمار رود. بعد از مجموعه ورزشی آزادی، نوبت به مجموعه باشگاه انقلاب می رسد که انواع ورزش های مختلف در آن وجود دارند و اهالی ورزش و ورزش دوستان را به سمت خود جذب می کنند.

مراکز درمانی تهران

از آنجایی که تهران کلانشهری بزرگ و مهم در میان کشور می باشد، انواع امکانات و خدمات رفاهی در آن وجود دارند که یکی از آن ها بیمارستان ها و مراکز درمانی می باشند که به صورت دولی، نیمه خصوصی و خصوصی می باشند. در ادامه به معرفی مراکز درمانی تهران می پردازیم.

بیمارستان های دولتی تهران

 • بیمارستان امام حسین: تهران، میدان امام حسین، خیابان شهید مدنی
 • بیمارستان علی اصغر: تهران، بزرگراه مدرس، خیابان شهید وحید دستجردی
 • بیمارستان دکتر شریعتی: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان جلال آل احمد
 • بیمارستان رازی: تهران، خیابان وحدت اسلامی
 • بیمارستان شهدای تجریش: تهران، میدان تجریش، خیابان شهرداری
 • بیمارستان شهید مدرس: تهران، خیابان سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج
 • بیمارستان شهید هاشمی نژاد: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر میدان ونک، خیابان شهید والی نژاد
 • بیمارستان شفا یحیاییان: تهران، میدان شهدا، خیابان مجاهدین اسلام
 • بیمارستان اکبر آبادی: تهران، خیابان مولوی
 • بیمارستان فیروزگر: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان ولدی، خیابان به آفرین
 • بیمارستان امیر اعلم: تهران، خیابان سعدی شمالی
 • بیمارستان مسیح دانشوری: تهران، خیابان شهید باهنر، دارآباد
 • بیمارستان شهید مطهری: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان رشید یاسمی
 • بیمارستان طرفه: تهران، میدان بهارستان، خیابان بهارستان
 • بیمارستان محک: تهران، لشگرک، بلوار اوشان، خیابان جنت، 21 متری محک

بیمارستان های خصوصی تهران

 • بیمارستان مهر: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان زرتشت غربی
 • بیمارستان مردم: تهران، میدان کلانتری، خیابان کرمان
 • بیمارستان آپادانا: تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان آبان جنوبی
 • بیمارستان آراد: تهران، خیابان سمیه، بین خیابان دکتر شریعتی و خیابان بهار
 • بیمارستان جم: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر
 • بیمارستان دی: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر
 • بیمارستان بوعلی: تهران، بالاتر از میدان امام حسین، خیابان دماوند
 • بیمارستان پارس: تهران، بلوار کشاورز، جنب ساختمان سامان
 • بیمارستان رسالت: تهران، پل سیدخندان، ابتدای بزرگراه رسالت، جنب خیابان ابوذر غفاری

درمانگاه های تهران

 • درمانگاه ابن سینا: تهران، فلکه دوم صادقیه، ابتدای خیابان کاشانی
 • درمانگاه آراز: تهران، خیابان رسالت، خیابان مدائن شمالی، جنب مسجد ولیعصر
 • درمانگاه امیریه: تهران، خیابان ولیعصر، پل امیر بهادر، ابتدای خیابان قزوین
 • درمانگاه ایران: تهران، قلکه چهارم تهرانپارس، خیابان وفادار غربی
 • درمانگاه حکیمیان: تهران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان مکران شمالی
 • درمانگاه خیریه امام جعفر صادق: تهران، خیابان نظام آباد شمالی، خیابان شهید فتاحی، جنب مسجد امام جعفر صادق
 • درمانگاه نارمک: تهران، 46 متری غربی، نبش میدان 58
 • درمانگاه شبانه روزی هاشمی: تهران، خیابان دامپزشکی، قبل از 21 متری جی
 • درمانگاه شبانه روزی اسفند: تهران، میدان انقلاب، ضلع جنوبی میدان

مراکز ورزشی و باشگاه های تهران

 • باشگاه بدنسازی اوتانا: تهران،پیروزی، خیابان شکوفه، خیابان درودیان، کوچه نظر آهاری
 • باشگاه شکوفه قیطریه: تهران، 35 قیطریه، خیابان خراسانی
 • باشگاه البرز شمیران: تهران، میدان تجریش، خیابان ارم، خیابان جلالوند
 • باشگاه پرورش اندام اکسیژن الهیه: تهران، الهیه، خیابان شریفی منش، بن بست آذر، قبل از بیمارستان اختر
 • باشگاه الوند نوین: تهران، مرزداران، خیابان ابراهیمی، نبش خیابان الوند 16
 • باشگاه اکسیر جوان: تهران، فلکه اول صادقیه، بلوار گلاب، جنب مسکن کاج
 • باشگاه بدنسازی آریامن: تهران، خیابان شیخ بهایی شمالی، نبش خیابان شهانقی
 • باشگاه آریا (بانوان): تهران، تهرانپارس، بلوار پروین، طبقه زیرین
 • باشگاه بهار: تهران، فلکه دوم صادقیه، ابتدای کاشانی، قبل از پمپ بنزین
 • آکادمی فیتنس نامی: تهران، یوسف آباد، خیابان فراهانی پور، بین کوچه 7 و 9
 • باشگاه تأمین اجتماعی: تهران، جیحون، قبل از خیابان آزادی، نبش کوچه بهمن
 • باشگاه بدنسازی دنیای قدرت: تهران، خیابان فردوسی، بعد از چهارراه استانبول، خیابان نوفلو لوشاتو، خیابان پارس، طبقه زیرزمین پاساژ محمد
 • باشگاه بدنسازی آدینا: تهران، پیروزی، خیابان چهارصد دستگاه، کنار گذر اتوبان امام علی جنوب، ابتدای خیابان شکوری، گرگانی غربی

اقامت در تهران

شهر تهران شهری پر از جاذبه های دیدنی گردشگری متنوع است و به همین علت سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی پایتخت را به عنوان جاذبه گردشگری انتخاب می کنند و به سمت آن راهی می شوند. علاوه بر جاذبه های گردشگری، بسیاری از امکان دولتی همچون بیمارستان ها، وزارتخانه ها، شرکت های دولتی و غیره در این شهر قرار دارند و افراد زیادی برای مراجعه به آن ها ملزم به سفر به تهران می شوند. لذا افرادی که به هر علتی به این شهر سفر می کنند، معمولا چند روزی را در آن به اقامت می پردازند. همچنین بایستی برای اقامت خود در این شهر به سراغ اقامتگاهی بروند و در آن به اقامت بپردازند.

انواع اقامتگاه های مختلف از جمله هتل ها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، ویلاها، خانه ها و آپارتمان های مبله، سوئیت ها و غیره در این شهر وجود دارند که توانسته اند تمام سلیقه ها و بودجه ها را در برگیرند. همچنین در اطراف تهران نیز انواع اقامتگاه ها وجود دارند که پرطرفدارترین آن ها، ویلاها می باشند. برخی از گردشگرانی که به قصد گردش و تفریح به پایتخت سفر کرده باشند، ترجیح می دهند در شهرها و مناطق اطراف تهران به اقامت بپردازند تا از آرامش آن ها نیز بهره مند شوند. لذا به سراغ اجاره ویلا در اطراف تهران می روند و از امکانات بی نظیر آن ها برخوردار می شوند. ویلاهای اطراف تهران انواع مختلفی نظیر ویلاهای لوکس، ویلاهای عادی و غیره می باشند که گردشگران بر حسب سلیقه، بودجه و تعداد نفرات خود به سراغ یکی از آن ها می روند.

سوالات متداول

تهران چقدر مساحت دارد؟

مساحت شهر تهران به 730 کیلومتر مربع می رسد.

تهران کجاست؟

تهران به عنوان پایتخت ایران در میان دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است.

تهران چند منطقه دارد؟

22 منطقه

جمعیت تهران چقدر است؟

تهران به عنوان پایتخت ایران حدود 13 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده که پرجمعیت ترین شهر تهران شناخته می شود.

[html_block id=”68803″]