ییلاق شکردشت

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

ییلاق شکردشت یکی از مناطق بکر و روح نواز استان گیلان است که در منطقه زیبای تالش واقع شده است. آب و هوای ییلاق شکردست بسیار منحصر به فرد است. چرا که هم ویژگی های آب و هوایی مناطق خزری را دارد و هم بازتاب دهنده اتمسفر اقلیم کوهستانی است. یکی از ییلاقات مشهور تالش، ییلاق هشتپر است که ییلاق شکردشت نیز در آن واقع شده و با مناظری چشم نواز و دلربا از درختان راش و افرا هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به سوی خود می کشاند. از آن جایی که ییلاق شکردشت در ارتفاع بسیار بالایی قرار دارد زمانی که در محیط آن مشغول قدم زدن هستید، این احساس به شما دست می دهد که در لا به لا ابرها حرکت می کنید.

ییلاق شکردشت

معرفی ییلاق شکردشت

ییلاق شکردشت، در گذشته های دور، زیر دریا بوده و به مرور زمان تبدیل به خشکی و یک منطقه حاصلخیز شده است. بکر بودن این منطقه تا به حدی است که حتی جاده مناسبی برای رانندگی ندارد و برای رفتن به آن جا باید برای یک پیاده روی مفصل، برنامه ریزی کرد. حاصلخیزی این منطقه، زمینه مناسبی برای دامپروری و کشاورزی بومیان منطقه و تولید محصولات درجه یک کشاورزی، فراهم آورده است. ییلاق شکردشت متشکل از سکونتگاه های خاص در دل زندگی روستایی است که در کنار دشت های پرگل و پوشش گیاهی بسیار خاص و درختان راش و افرا، مناظر بدیعی را خلق نموده است. از آن جایی که این منطقه در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا واقع شده، به همین خاطر فضای مناسبی برای شکار دارد و همین امر موجب شده بود تا پادشاهان گذشته به این منطقه به شدت توجه کنند و آن را به تفرجگاهی برای خود تبدیل نمایند.

دو عامل باعث می شود که فضای ییلاق شکردشت، بسیار خاص و منحصر به فرد به نظر بیاید, یکی آن که در فصل بهار، پوشیده از شقایق های قرمز رنگ می شود و دیگر ی آن که در برخی از مواقع سال، یک مه غلیظ، روستا را غرق می کند و فضایی خیال انگیز ایجاد می نماید. جاده زیبایی که به ییلاق شکردشت منتهی می شود در دو فصل بهار و تابستان، پوشیده از مه می شود و درختان راش و افرای موجود در این جاده در هوای مه آلود، حال و هوایی رویایی پیدا می کند. در اکثر ایام سال، حتی بهار و تابستان، آب و هوای شکردشت به شدت خنک است و در زمستان دمای بسیار پایینی دارد. بهتر است هر زمان که به این منطقه سفر کردید، لباس گرم کافی و مناسب با خود به همراه داشته باشید. عسل و لبنیات ییلاق شکردشت از بهترین کیفیت برخوردارند، به نحوی که هیچ گردشگری خرید این محصولات را از این منطقه از دست نمی دهد.

ییلاق شکردشت

علت نامگذاری ییلاق شکردشت

همانطور که اشاره شد، به دلیل مهیا بودن شرایط شکار در این ییلاق، بسیاری از پادشاهان و حکام نسبت به این منطقه توجه ویژه ای داشتند. حاصلخیزی خاک و آب و هوای مساعد آن نیز زمینه خوبی برای پرورش انواع محصولات را فراهم می آورد. به خاطر همین حاصلخیزی و برکت، نام این ییلاق را شکردشت نهادند. نزدیکی ییلاق شکردشت به جنگل، کلبه های زیبایی که در اطراف آن پراکنده هستند، شقایق های سرخی که در جای جای آن روئیده اند، همه و همه دست به دست هم داده اند تا فضای این ییلاق زیبا، شکرین تر شود و هر گردشگری پس از دیدن آن بیشتر از پیش بر مناسب بودن نام شکردشت تاکید کند. قطعا اگر شما هم روزی از این منطقه بکر و زیبا که نام آن را شکردشت گذارده اند بازدید به عمل آورید بر این نکته که نام مناسبی برای آن انتخاب کرده اند مهر تایید می زنید و شیرینی خاطره سفر به آن جا تا همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

ییلاق شکردشت

بهترین فصل برای بازدید و گردش در شکردشت

ییلاق شکردشت از جمله استثنا ییلاقاتی است که با وجود حضور پرشمار گردشگران، هنوز حالت بکر و زیبای و تمیز خود را از دست نداده و به همین خاطر در دو فصل بهار و تابستان، مردمان مناطقی که در ارتفاعات کمتر در نزدیکی این ییلاق زندگی می کند، از آن به عنوان سکونتگاه استفاده می کنند. البته در دو فصل پاییز و زمستان سرمای شدیدی محیط این منطقه را دربر می گیرد، ولی با این وجود ساکنان آن منطقه همچنان ترجیح می دهند به سکونت خود در ییلاق شکردشت ادامه بدهند و سختی هایش را به خاطر مواهبش تحمل کنند. یک حقیقت در مورد این منطقه ییلاقی آن است که در هر فصل سال، مناظری فوق العاده در آن پدید می آید و به همین خاطر برخی به آن لقب عروس تالش را داده اند. اما از آن جایی که در فصل بهار این دشت غرق در شقایق های وحشی زیبا می شود و مه غلیظی اطراف آن را فرامی گیرد و حالتی ابر مانند ایجاد می کند، اکثر گردشگران فرصت بازدید از شکردشت در فصل بهار را از دست نمی دهند. از طرف دیگر، این منطقه در فصل زمستان، بارش های شدیدی از برف را تجربه می کند و جاده های عبور و مرور آن در شرایط سخت و ناهموار قرار می گیرند، به همین خاطر در این دو فصل به غیر از بومیان و طبیعت گردان حرفه ای، کمتر مسافری این منطقه را برای گردشگری انتخاب می کند. اما اگر در فصول بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید خاطره ای بسیار رویایی و خیال انگیز از گردش در ییلاق شکردشت در ذهن تان نقش خواهد بست.

ییلاق شکردشت

وسایل مورد نیاز برای کمپ زدن در ییلاق شکردشت

همراه بردن چادر مسافرتی و کیسه خواب در هنگام سفر به ییلاق شکردشت از جمله ابزاری است که به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. در هر فصلی از سال که به این منطقه سفر کردید سعی کنید که حتما لباس گرم با خود ببرید و بیشتر از یک دست لباس گرم همراه تان باشد. زیرا در تمامی فصول سال، آب و هوای ییلاق شکردشت خنک است و به دلیل وجود رطوبت بالا در این منطقه، لباس ها به سرعت خیس می شوند و خشک شدن آن ها فرآیندی است که به زمان زیادی نیاز دارد. در این منطقه ییلاقی، سرویس بهداشتی عمومی وجود ندارد ولی مردمان مهمان نواز آن معمولا اجازه استفاده از سرویس منازل شان را به شما می دهند. می توانید بسیاری از اقلام خوراکی مورد نیاز خود را از مردم محلی آن جا خریداری نمایید. همان طور که اشاره شد این منطقه همچنان بکر بودن خود را حفظ کرده و جان سالمی از آلودگی های زیست محیطی معاصر به در برده است. در هنگام سفر به ییلاق شکردشت حتما با خود چند کیسه زباله به همراه داشته باشید و از آلوده کردن محیط پاک و دلنشین آن به طور جدی خودداری نمایید تا همان طور که این طبیعت به شما، یک حال خوب ارزانی می دارد شما نیز از خراشیدن چهره آن با زباله خودداری کرده باشید.

ییلاق شکردشت

جاهای دیدنی اطراف ییلاق شکردشت

استان زیبا و دیدنی گیلان، در هر نقطه اش طبیعتی جالب و زیبا دارد که گردش در آن برای هر علاقمند به طبیعتی یا هر فردی که از شلوغی و روزمرگی زندگی شهری خسته شده باشد، دلنشین است. هنگامی که سفر و گردش در این استان زیبا را آغاز می کنید، گزینه های بسیار زیادی را به عنوان مقصد می توانید انتخاب کنید تا از سفر خود لذت بیشتری ببرید. برخی از گردشگران که به قصد بازدید از ییلاق شکردشت، به این استان سفر می کنند، مایلند تا از نقاط دیگر این استان هم بازدید به عمل آورند. اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید با ادامه این یادداشت همراه باشید تا چند مورد از مکان های تفریحی گیلان در اطراف ییلاق شکردشت را به شما معرفی کنیم.

ییلاق سوباتان: این منطقه زیبا در فاصله کمی از ییلاق شکردشت واقع شده و منطقه ای بسیار زیبا و دیدنی است. ییلاق سوباتان حدود چهار کیلومتر با ییلاق شکردشت فاصله دارد. اگر می خواهید از ییلاق شکردشت به سمت سوباتان بروید به سمت شمال در جاده سوباتان حرکت کنید و پس از طی نمودن 3/9 کیلومتر به سمت چگ بپیچید تا به اقامتگاه سید ناصر برسید و از آن جا به سمت راست بپیچید، پس از 18 متر، به ییلاق سوباتان می رسید.

قلعه بین یوردی: یک روستای بسیار زیبا و خوش آب و هوا در دهستان لیسار به نام قلعه بین یوردی وجود دارد که تا ییلاق شکردشت فاصله بسیار کمی دارد. اگر قصد دارید که از شکردشت به سوی قلعه بین یوردی بروید باید به سمت شمال و در جاده سوباتان حرکت کنید. حدود 3/3 کیلومتر تا آن جا فاصله دارید و می توانید در مسیری بدون ترافیک حدود 9 دقیقه رانندگی کنید تا به آن جا برسید.

آبشار ورزان: این آبشار یکی از زیباترین و دلرباترین مناطق تفریحی استان گیلان به شمار می آید و حدود 9 کیلومتر با ییلاق شکردشت فاصله دارد. اگر قصد دارید که سری به آبشار ورزان نیز بزنید حدود 25 دقیقه در مسیری بدون ترافیک باید رانندگی کنید.

آدرس ییلاق شکردشت و مسیر دسترسی به آن

اگر قصد دارید به سمت این ییلاق خیال انگیز حرکت کنید، باید به جاده رشت به انزلی وارد شوید و از آن جا به سمت تالش بروید. البته از سوی جاده ضیابر نیز می توانید به سمت تالش، میانبر بزنید و پس از طی کردن مسافت کوتاهی به ییلاق شکردشت برسید. ییلاق شکردشت با تالش 29 کیلومتر و با رشت 130 کیلومتر فاصله دارد و در حد فاصل دو استان اردبیل و گیلان واقع شده است. البته جاده ای که به دهکده ییلاقی شکردشت منتهی می شود خاکی است و با توجه به سر بالا بودن آن امکان استفاده از خودروی شخصی وجود ندارد. اکثر افراد بومی این منطقه برای رفت و آمد خود از وانت نیسان و یا تراکتور استفاده می نمایند، زیرا به طی کردن این جاده با ماشین معمولی فشار زیادی را به کمک فنرهای ماشین وارد می کند. البته سکوت و زیبایی این جاده به حدی دل انگیز است که پیاده طی کردن آن مسیر به شدت توصیه می شود.

آدرس ییلاق شکردشت: استان گیلان، شهر تالش، دهکده ییلاقی شکردشت

ییلاق شکردشت

رزرو ویلا در تالش

گردش در استان زیبای گیلان، یکی از واجبات برای مردمی است که در اکثر اوقات سال درگیر کارهای اداری و زندگی شلوغ و ملال آور شهری هستند. چند روز تفریح در این استان، خستگی چند ماه را از تن هر انسانی به در می کند و انرژی مضاعفی برای ادامه ایام کاری و سخت می بخشد. بسیاری از مردم این استان و شهر تالش را به عنوان مقصدی برای لذت بردن از چند روز تعطیل انتخاب می کنند و برای مدت اقامت شان به دنبال رزرو ویلا در تالش می باشند. سایت معتبر لوکس ویلا این امکان را برای شما فراهم می آورد که در هر زمانی از سال و هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید، بتوانید در شرایطی قانونی و امن، ویلای مورد نظر خود را رزرو نمایید و از تفریح تان در این استان لذت بیشتری ببرید.

راهنما سایت

آدرس

استان گیلان، شهر تالش، دهکده ییلاقی شکردشت

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه