کوهسنگی مشهد

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

بعد از پارک ملت مشهد، دومین پارک بزرگ این شهر پارک کوهسنگی مشهد می باشد. هنگامی که به شهر مشهد سفر می کنیم، اولین گزینه زیارت حرم امام رضا (ع) و پس از آن بازدید از آرامگاه فردوسی می باشد. کوهسنگی مشهد نیز سومین رتبه در بازدید گردشگران و مسافران در این شهر را دارد. کمتر کسی پیدا می شود که به شهر مشهد سفر کرده باشد و از این پارک بزرگ و با صفا دیدن نکرده و یا حتی اسم آن را نشنیده باشد. در ادامه با کوهسنگی مشهد بیشتر آشنا خواهیم شد، با لوکس ویلا همراه باشید.

معرفی کوهسنگی مشهد

یکی از اماکن دیدنی و تفریحی شهر مشهد، پارک کوهسنگی مشهد می باشد. هنگامی که به کوهسنگی وارد می شود اولین چیزی که باعث جلب توجه همگان می شود وجود دو قله رشته کوه بینالود در اطراف پارک می باشد که دلیل نام گذاری این پارک به کوهسنگی به همین علت است. بزرگراه آسیایی کوه های بینالود را از یکدیگر جدا کرده و آن ها را در بافت شهری قرار داده است.

در هر جایی از پارک کوهسنگی قرار داشته باشید، می توانید این کوه ها را ببینید و به وسیله مسیر سنگی که روی آن ها قرار دارد می توانید به بالای کوه بروید و منظره بسیار زیبا و بی نظیری از شهر مشهد را مشاهده کنید. عناصر چهارگانه ای که در طبیعت کوه سنگی مشهد وجود دارد شامل آب، نور، سنگ و سبزه می باشند. هنگامی که در این بوستان قرار دارید از هوای مطلوب و فضای زیبا و دلچسب لذت می برید و همین باعث می شود برای بارهای دیگر نیز راهی پارک کوهسنگی مشهد شوید. جاذبه های دیدنی و تفریحی پارک کوهسنگی تنها به اینجا ختم نمی شود و در ادامه با دیدنی های دیگر آن آشنا می شویم.

کوهسنگی مشهد

تاریخچه پارک کوه سنگی مشهد

منطقه کوه سنگی منطقه ای ییلاقی با آب و هوایی دلپذیر بود و تا سال 1383 منطقه ای بکر و دست نخورده بود و هیچ تغییر و ساخت و سازی در آن به وجود نیامده بود. در همان زمان بود که مراسم تاج گذاری شاه عباس در سن 16 سالگی در این منطقه برگزار شد. در سال 1318 شمسی بود که این منطقه بکر بودن خود را از دست داد و مهندسان آلمانی ساختمان 2 طبقه ای را ساختند و حاشیه خیابان را جدول کشی، نرده کشی و با گل کاری مزین کردند که باعث به وجود آمدن پارکی در این منطقه شد.

در همان زمان بود که شهردار میلان، مجسمه های زیبایی را به ایران هدیه کرد که دو تا از این مجسمه ها که به شکل شیر سنگی بودند در محل ورودی و دو مجسمه دیگر که به شکل انسان بودند در کنار استخر داخل پارک قرار داده شدند. در حال حاضر تنها دو مجسمه شیر سنگی کوهسنگی دیده می شوند و خبری از دو مجسمه دیگر نیست. گویا پس از زمان انقلاب آن ها را برداشته اند.

در زمان پهلوی افراد ثروتمند این منطقه را برای خوش گذارنی انتخاب می کردند و از رستوران و تالارهای آن استفاده می کردند. جالب است بدانیم که نخستین باغ وحش شهر مشهد در بخش ضلع غربی پارک کوهسنگی ساخته شد که در حال حاضر به جای آن یک آسمان خراش قرار گرفته است. بعد از زمان انقلاب تغییر و تحول هایی در این پارک صورت گرفت و امکانات رفاهی و تفریحی متعددی در آن به وجود آمد.

فاز اول ساخت این مجموعه تفریحی در سال 1376 در مساحتی به وسعت 100 هکتار انجام گرفت. همچنین در سال های 1387 و 1392 ساخت فازهای دو و سه کلید خورد. همچنان فاز سه این مجموعه در حال ساخت و توسعه بوده و امکانات آن در حال افزایش است. اگر در نزدیکی حرم امام رضا به دنبال جاذبه ای دیدنی و گردشگری هستید، می توانید پارک ملت مشهد را برای گردش و تفریح خود انتخاب کنید و از این پارک نیز دیدن کنید.

کوهسنگی مشهد

دلیل نام گذاری پارک کوهسنگی

به دلیل قرار گرفتن این پارک در میان دو کوهی که دارای ارتفاع کم و سنگی هستند، کوهسنگی نام گرفته و از بهترین پارک های مشهد شناخته می شود. این کوه ها و رشته کوه بینالود توسط بزرگراه آسیایی از یکدیگر جدا شده اند. یکی از جذابیت های این پارک قرار گرفتن آن در میان کوه های سنگی می باشد که از طریق آن می توان بالا رفت و چشم انداز زیبایی از شهر مشهد و حرم امام رضا (ع) را در اختیار گردشگران قرار می دهد.

جاذبه های دیدنی پارک کوه سنگی

همانطور که در بالا ذکر شد، وجود دو قله بینالود در این پارک باعث نام گذاری آن به کوهسنگی شده است. روی این کوه ها مسیری پلکانی و سنگی وجود دارد که گردشگران می توانند توسط آن به بالای کوه بروند و از چشم انداز شهر که مقابل آن ها قرار دارد لذت ببرند. مسیری که به صورت پلکانی و سنگی است، روی کوه شرقی قرار گرفته که دارای طول 1300 متری می باشد و از 3 پلکان تشکیل شده است.

هنگامی که در مسیر بالا رفتن از کوه قرار دارید بهتر است از فضایی که در اطرافتان وجود دارد لذت ببرید و هوای اک و تمیز را در ارتفاعات استشمام کنید. حتی در آن بالا چشم اندازی از حرم امام رضا را مشاهده خواهید کرد. مسیر بالا رفتن از کوه تنها به پلکان کوه شرقی ختم نمی شود و می توانید از مسیرهای خلوت تری که به صورت پاکوب در نقاط دیگر وجود دارد استفاده کنید.

کوهسنگی مشهد

مجسمه های دیدنی در پارک کوهسنگی

هنگامی که وارد پارک کوهسنگی مشهد می شوید دو مجسمه شیر در ورودی قرار دارند که از شهردار میلان به عنوان هدیه گرفته شده است. همچنین بسیاری از کودکان هستند که با این شیرهای سنگی عکس های یادگاری گرفته اند. مجسمه دیگری که به شکل سماور است در این پارک قرار دارد.

دریاچه و آبشارهای پارک کوه سنگی مشهد

اگر به بخش جنوبی پارک کوهسنگی بروید دریاچه ای مصنوعی را مشاهده خواهید کرد که می توان در آن از تفریح قایق سواری استفاده کرد. یکی از دیدنی این قسمت مربوط به دریاچه ای است که یک فواره داخل آن قرار دارد و آب را تا ارتفاع خیلی زیادی بالا می برد. همچنین در میان کوه های این پارک دو آبشار مصنوعی ساخته شده است که از دیدن آن ها سرشار از آرامش می شوید.

بازار هنر مشهد

در سال 1384 در پارک کوهسنگی مشهد، بازاری به نام بازار هنر مشهد یا بازار هنر خراسان ساخته شد. این بازار بخش هنری فرهنگی پارک کوهسنگی مشهد را به خود اختصاص داده است. بسیاری از گردشگران به بازدید از این بازار راهی آن می شوند. بازار هنر مشهد دارای 54 مغازه می باشد و تعداد 13 گروه هنری در آن مشغول به فعالیت هستند و دست سازه های خود را در این بازار برای فروش می گذارند.

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان یکی از بزرگترین موزه های ایران به شمار می رود و به سبک معماری کاخ کلات یا کاخ خورشید نادرشاه ساخته شده است. این موزه دارای 12 طبقه می باشد و دارای تالارهای تخصصی اشیاء تاریخی و مردم شناسی می باشد. اشیائی گه در این موزه وجود دارند شامل ابزارهای سنگی، سفالی، شیشه ای، فلزی، لوازم گچبری، نسخ خطی و چرم می باشند.

ساعت کاری موزه خراسان: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 19 عصر

قیمت بلیط موزه بزرگ خراسان: برای گردشگران ایرانی 3 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 20 هزار تومان

کوهسنگی مشهد

امکانات تفریحی مجموعه توریستی کوه سنگی مشهد

مجموعه تفریحی و توریستی با نام مجموعه تفریحی دریاچه جنوبی شناخته می شود و امکاناتی همچون: قایق های پدالی و موتوری، قایق خانواده و کودک، جت اسکی، ترامپولین، استخر توپ، زوربال استوانه، قطار کودک و بایک ریسینگ یا دوچرخه دربی در این مجموعه وجود دارد. همچنین اگر پس از استفاده از تفریحات کوه سنگی هوس شکم گردی به سرتان زد، می توانید به بهترین رستوران های مشهد مراجعه کنید و غذای مورد علاقه خود را در یکی از رستوران های خوب مشهد میل کنید.

ساعت بازدید از مجموعه تفریحی توریستی کوهسنگی مشهد

برای بازدید از این مجموعه تفریحی که جزء بهترین پارک های مشهد محسوب می شود، می توانید همه روزه از ساعت 9 صبح الی 2 بامداد اقدام نمایید. همچنین برای تهیه بلیط نیز با شماره زیر تماس حاصل نمایید.

شماره تماس مجموعه تفریحی کوه سنگی: 37240226-051

دوچرخه سواری و درشکه سواری

اگر به این پارک رفتید، یکی از تفریحات جالب آن دوچرخه سواری و درشکه سواری می باشد. مسیری که برای دوچرخه سوتری و درشکه سواری ایجاد شده تمام اطراف آن درخت های کاج وجود دارند که منظه بسیار دل انگیزی را به وجود آورده اند.

آرامگاه های کوهسنگی مشهد

آرامگاه میرزا ابراهیم صفوی که از نوادگان امام جواد و دومین و بزرگترین واقف سادات رضوی خراسان بود، به همراه هفت تن دیگر از بزرگان عهد صفوی در کنار ایشان و در زمان صفوی بنا شد.

آرامگاه شهیدان گمنام در جبل النور

پیکر چند تن از شهیدان گمنام در سال 1383 در قله های کوهی آرام گرفتند که بعدها با نام جبل النور شناخته شد.

کوهسنگی مشهد

امکانات رفاهی پارک کوهسنگی مشهد

در پارک کوهسنگی که یکی از جاذبه های گردشگری و دیدنی مشهد به شما می رود، علاوه بر امکانات تفریحی متعددی که وجود دارد، برای رفاه حال گردشگران امکانات امکانات رفاهی زیادی همچون رستوران، کافه، زمین های ورزشی، مسجد، سالن آمفی تئاتر، موزه، شهربازی سرپوشیده، باغ موزه طبیعی، باغ فرهنگی، باغ آرامگاه و باغ پذیرایی، سرویس بهداشتی و پارکینگ در نظر گرفته شده است.

بهترین زمان بازدید از پارک کوهسنگی مشهد

گردشگران می توانند در هر ساعت از شبانه روز به این مجموعه بروند اما توجه داشته باشید که مراکز تفریحی این پارک دارای ساعت کاری مشخصی هستند. بسیاری از گردشگران برای استفاده از امکانات تفریحی و رفاهی راهی می شوند. برای آن که از تابش آفتاب اذیت نشوید بهتر است در ساعات اولیه روز و یا غروب آفتاب به بازدید از این پارک بروید.

آیا پارک کوه سنگی باز است یا خیر؟

پیش از آن که به بازدید از این پارک بروید، پیشنهاد می شود با آنجا تماس حاصل کرده و از باز یا تعطیل بودن آن اطلاع کسب کنید. زیرا به همه گیری ویروس کرونا و انتشار آن در اغلب نقاط کشور، برخی از امکانات رفاهی و تفریحی این پارک طبق پیشنهاد مدیریت پارک تعطیل می باشند. از این رو به شما عزیزان توصیه می شود در صورت باز بودن پارک کوه سنگی اگر تصمیم به بازدید از آن گرفتید حتما دستورالعمل های بهداشتی را رعایت فرمایید.

پارک کوهسنگی مشهد کجاست و مسیر دسترسی به آن

پارک کوه سنگی در شهر مشهد و در بلوار کلانتری واقع شده است. گردشگران می توانند علاوه بر خودروی شخصی از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، اتوبوس و مترو برای دسترسی به این پارک استفاده کنند.

اگر قصد دارید با خودرو شخصی به این پارک بروید می توانید از مسیرهای مختلفی خود را کوهسنگی برسانید. بهترین و سر راست ترین مسیرها خیابان بهشتی و کوهسنگی هستند که در انتهای هر دوی این خیابان ها به پارک دسترسی پیدا خواهید کرد. سایر مسیرها بلوار نامجو و بلوار ملاصدرا هستند که شما را به این پارک زیبا می‌رسانند.

اگر هم می خواهید به وسیله اتوبوس به پارک کوهسنگی بروید نزدیک ترین ایستگاه در خیابان کوه سنگی و در شرق پارک قرار دارد که می توانید در این ایستگاه پیاده شوید. همچنین برای استفاده از مترو می توانید در ایستگاه کوهسنگی که درست مقابل ورودی شرق پارک قرار دارد پیاده شوید و به سمت پارک بروید. لازم به ذکر است که این پارک دارای سه ورودی می باشد.

آدرس پارک کوهسنگی: شهر مشهد، بلوار کلانتری، درب اصلی و شمالی پارک در خیابان ابوذر غفاری 37.

شماره تماس پارک کوه سنگی مشهد: 38400265-051

اقامت در شهر مشهد

بسیاری از گردشگران برای اقامت در شهر مشهد معمولا به دنبال اقامتگاهی با قیمت مناسب و امکانات مجهز می باشند. زیرا مشهد علاوه بر زیارت حرم امام رضا (ع) آن قدر جاذبه گردشگری و دیدنی دارد که گردشگران بیشتر زمان خود را بیرون از اقامتگاه می گذرانند. بنابراین اقامتگاه را تنها برای استراحت و خواب می خواهند. بهترین گزینه برای مسافران سوئیت ارزان مشهد است که علاوه بر قیمت مناسب و ارزانی که دارند از امکانات مناسبی هم برخوردارند. با اجاره سوئیت های ارزانی که در مشهد پیدا می شود، مسافران می توانند بسیاری از هزینه های اقامت خود را کاهش دهند.

کوهسنگی مشهد

راهنما سایت

آدرس

شهر مشهد، بلوار کلانتری، درب اصلی و شمالی پارک در خیابان ابوذر غفاری 37.

شماره تماس
هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه