کشتی یونانی کیش

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

کشتی یونانی کیش از معروف ترین جاذبه های دیدنی کیش می باشد که در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته است و به عنوان یکی از مهمترین نمادهای جزیره کیش شناخته می شود. کیش یکی از جزایر فوق العاده زیبا و شگفت انگیز با جاذبه های گردشگری بی نظیر است که سالانه میزبان بیش از هزاران بازدید کننده از شهرها و کشورهای مختلف می باشد. کشتی یونانی کیش، از معروف ترین جاذبه های گردشگری در این منطقه است که هر شخصی کم و بیش اطلاعاتی در مورد آن دارد. با رو به سرما رفتن هوا، سفربه مقاصد گرمسیر و به خصوص شهرها و جزایر جنوبی کشور رو به آغاز می روند. در این مقاله قصد داریم شما را با کشتی یونانی و ویژگی های خاص آن بیشتر آشنا کنیم.

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش کجاست و مسیر دسترسی به آن

یکی از جاذبه های دیدنی و جذاب جزیره کیش، کشتی یونانی کیش می باشد که در استان هرمزگان و جزیره کیش واقع شده است. محل قرارگیری کشتی یونانی در بخش جنوب غربی جزیره و در نزدیکی های میدان غروب کیش قرار گرفته است. برای آن که به این جاذبه دیدنی دسترسی پیدا کنید، بهترین راه این است که از تاکسی های جزیره استفاده کنید. همچنین اگر در جزیره کیش خودرو اجاره کرده اید، می توانید به وسیله آن خود را به کشتی یونانی برسانید. علاوه بر خودرو نیز وسایل نقلیه عمومی نیز در جزیره وجود دارند که شما را به کشتی یونانی کیش می رسانند. اما بهترین وسیله برای دسترسی به کشتی یونانی کیش، تاکسی یا خودروی اجاره ای می باشند.

آدرس کشتی یونانی کیش: استان هرمزگان، جزیره کیش، جنوب غربی جزیره کیش، خیابان غروب، میدان غروب، پارک ساحلی کشتی یونانی کیش

معرفی کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی در مرداد ماه سال 1345 در نزدیکی روستایی قدیمی به نام روستای باغو در خلیج فارس به گل نشست که پس از سال ها تحقیق و بررسی علت این رویداد همچنان راز آلود و بی پاسخ باقی مانده است. این ابهامات شاید از مهم ترین دلایل شهرت این کشتی در سراسر دنیا می باشد. جالب است بدانید وزن کلی کشتی یونانی تقریبا 7000 تن و طول آن به 136 متر می رسد. لوازمی که در این کشتی وجود دارد عبارتند از: فاصله یاب صوتی، جهت یاب رادیویی که هر کدام به صورت جداگانه عملکرد های مهمی در مسیر کشتی ایفا می کرده اند.

در حال حاضر به یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری جزیره کیش تبدیل شده است. یکی از بهترین زمان هایی که می توان برای بازدید از کشتی یونانی در جزیره کیش بروید، هنگام غروب خورشید می باشد که می توانید نظاره گر غروب خورشید در فضایی دل انگیز و زیبا باشید. محلی که کشتی یونانی کیش در آن واقع شده است، محلی سرشار از آرامش و سکوت می باشد که بازدیدکنندگان با رفتن به این ساحل، آرامش عجیبی را حس می کنند.بسیاری از بازدیدکنندگان و گردشگران علاوه بر بازدید از کشتی یونانی، از تفریحاتی که در آن ساحل وجود دارند اعم از اسب سواری و شتر سواری استفاده می کنند و خاطرات خوشی را برای خود و همراهان می سازند.

کشتی یونانی کیش

تاریخچه کشتی یونانی کیش

در سال 1943 میلادی یا همان 1322 هجری شمسی، شرکت کشتی سازی به نام ویلیام همیلتون و شرکا، ساخت یک کشتی باربری را در شهر پورت گلاسکو اسکاتلند که امپایر ترومپت یا شیپور امپراتور نام گرفته بود آغاز کردند. ساخت این کشتی در همان سال انجام پذیرفت و وزارت حمل و نقل جنگ بریتانیا آن را خریداری نمود. پس از شرکت بخار لارینگا، این کشتی را در اختیار خود گرفت و پس از گذشت دو سال آن را به شرکتی به نام شرکت تی اند جی هریسون واگذار کردند. در سال 1946 بود که شرکت کشتی بخار شرانت این کشتی را خرید و نام نچرالیست را برای آن انتخاب کرد. سرانجام تصمیم گرفته شد که این کشتی را به صاحب قبلی اش یعنی مدیریت شرکت تی اند جی هریسون واگذار کنند.

پس از گذشت سالیان زیاد این کشتی دست به دست بین شرکت های خارجی گشت و هر کدام بخش های زیادی از باربری خود را با آن انجام دادند. در این بین نام های زیادی را برای این کشتی انتخاب کردند امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی و همدان.

سال 1959 نوبت به یک شرکت کشتی رانی ایرانی رسید که مالک این کشتی شود. این شرکت ایرانی لوید اند کو خرمشهر نام داشت. پس از مالکیت این کشتی، نام آن را به کوروش ایرانی تغییر داد و مدیریتش را به شرکت بی اش ورث و شرکا واگذار کرد. در سال 1965 خطوط کشتی رانی ایران در خرمشهر، مالکیت این کشتی را از آن خود کرد و آن را همدان نامید. در سال 1966 دو فرد یونانی با نام های پی جی فرانگولیس و ای آی کلیافز، این کشتی را خریدند و به عنوان آخرین صاحبان کشتی شناخته شدند و نام کشتی را به نام کولا اف تغییر دادند. در همان سال 1966 بود که این کشتی به گل نشست و از آنجایی که آخرید صاحبان آن یونانی بودند، به نام کشتی یونانی باقی ماند.

کشتی یونانی کیش

دلیل به گل نشستن کشتی یونانی

اکنون به یکی از مهمترین سوالات رسیدیم که شاید سوال خیلی از شماها نیز باشد که چرا کشتی یونانی به گل نشست؟ در سال 1345 هجری شمسی کشتی یونانی که بار انبوه و فراوانی از ذخایر نفتی را در خود داشت، در روستایی به نام باغو در خلیج فارس به گل نشست. طبق گفته هایی که از آن زمان شنیده شده می گویند که به دلیل فقدان فانوس های دریایی، اشتباهات محاسباتی کاپیتان کشتی و عمق کم باعث به گل نشستن این کشتی شده است. در نهایت نیز تمام خدمه کشتی، تمام بار را تخلیه کرده و آن را ترک کردند.

بومیان این منطقه نیز روایت دیگری در رابطه با به گل نشستن کشتی یونانی تعریف می کنند و این است که باید کشتی در یکی از بنادر نزدیک به جزیره کیش توقف می کرد اما به دلیل مست بودن کاپیتان، کشتی از مسیر اصلی خود خارج شده و به این محل که نزدیک به ساحل بوده و در میان گل و لای گیر افتاده و به گل نشست. به جز این روایات نیز، برخی افراد ادعا می کنند که صاحبان کشتی که در حال ورشکستگی مالی بسیار زیادی بودند، به دلیل گرفتن حق بیمه زیاد، آن را عمدا به این شکل درآوردند تا حق بیمه آن را دریافت کنند.

یک روایت عاشقانه ای در رابطه با این موضوع وجود دارند و می گویند که دختری زیبارو به نام مریم در جزیره زندگی می کرده و ناخدای کشتی عاشق آن شده بود. اما خانواده دختر بسیار متعصب بودند و با ازدواج این دو عاشق مخالفت می کردند. از همین رو نیز ناخدای کشتی با مریم قرار می گذارد که کشتی را به این ساحل می آورد و مریم را با خود به یونان می برد. در این میان نیز همین دلیل باعث به گل نشستن کشتی شده و این دو عاشق هرگز به یکدیگر نرسیدند. در این جزیره یکی از اهالی مش مریم نام دارد که یکی از پیرزن های این منطقه می باشد و بومیان نیز معتقدند که ایشان همان دختری است که ناخدای کشتی عاشق و شیفته او بود.

پس از به گل نشستن کشتی هیئت های مختلفی برای کمک به این منطقه اعزام شدند تا اوضاع را مورد بررسی قرار دهند و بتوانند راه حلی برای نجات کشتی پیدا کنند و آن را به حرکت در ببیاورند. اما پس از 80 روز تلاش بی وقفه یک یدک کش هلندی، هیچ نتیجه ای حاصل نشد. در نهایت نتیجه گرفتند که برای خارج کردن کشتی از گل و لای، هزینه گزافی باید صرف شود. به همین دلیل آن را به همان شکل رها کردند و علت اصلی به گل نشستن کشتی نیز برای هیچکس روشن نشد. بومیان جزیره می گویند که اگر به این کشتی نگاهی بیاندازیم هیچ چیز غیر فولادی در این کشتی دیده نمی شود و دلیل آن هم این است که بونانی ها پس از ترک کردن کشتی، آن را به آتش کشیدند. احتمال صحت داشتن این موصوع نیز بالاست.

کشتی یونانی کیش

آیا امکان بازدید از داخل کشتی یونانی وجود دارد؟

در زمان های گذشته اجازه بازدید و تردد به داخل کشتی یونانی داده می شد و همین باعث تسریع در تخریب این کشتی شد. کشتی یونانی که یکی از دیدنی های جزیره کیش محسوب می شود در اثر گذشت رمان های طولانی که در این منطقه است و در برابر رطوبت قرار دارد پوسیده شده است و میزان پوسیدگی و فرسودگی آن بسیار بالا می باشد. قسمت زیرین کشتی به دلیل ماندن داخل آب و برخورد شدید امواج دریا و شوری آب، بسیار پوسیده و فرسوده شده که احتمال فرو رفتن زیر آب در آن بسیار زیاد است. ایمنی این کشتی به شدت پایین آمده و قدم گذاشتن به داخل آن بسیار خطرناک است. به گونه ای که هیچکس نباید داخل آن قدم بگذارد. در حال حاضر به محلی برای زندگی و رفت و آمد جانداران دریایی تبدیل شده است.

هرچه زمان می گذرد این کشتی بیشتر داخل آب فرو می رود. اگر به قسمت عقب کشتی نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که بسیاری از آن داخل آب فرو رفته است. بدنه کشتی نیز درحال تجزیه است و کم کم به داخل آب می رود و پس از چند سال دیگر هیچ چیزی از آن بیرون آب باقی نمی ماند و این می تواند برای بسیاری از افراد تلخ باشد. به دلیل بالا بودن هزینه نگهداری و بازسازی این کشتی، به احتمال زیاد در سال های آینده، دیگر جزو جاذبه های دیدنی جزیره کیش نمی باشد.

غواصی در حوالی کشتی یونانی

غواصی از جمله تفریحات هیجان انگیزی است که گردشگران می توانند در جزیره کیش از آن بهره مند شوند. ممکن است تصاویری را مشاهده کرده باشید که غواصانی در نزدیکی این کشتی قدیمی و تاریخی در حال غواصی هستند. اما خوب است بدانید که کلوپ های غواصی، برنامه غواصی در حوالی کشتی یونانی را برگزار نمی کنند و هر فردی که برای غواصی به این محدوده می رود، جزء غواصان حرفه ای می باشند. چرا که این کشتی در حال فرو رفتن به زیر آب بوده و ممکن است خطراتی جان افراد را تهدید کند.

کشتی یونانی کیش

شرایط بازدید از کشتی یونانی کیش

در حال حاضر بازدیدکنندگان تنها می توانند کشتی یونانی کیش را از دور تماشا کنند و به دلیل وجود خطرات احتمالی، بازدید از داخل آن امکان پذیر نمی باشد. حتی امروزه غواصی در اطراف کشتی یونانی ممنوع شده است وهیچکدام از کلوپ های غواصی امکان برگزاری غواصی در اطراف کشتی یونانی کیش را ندارند. تصاویری در اینترنت وجود دارد که نشان می دهد برخی افراد در حال غواصی در حوالی کشتی یونانی کیش می باشند و به احتمال زیاد آن ها غواصان حرفه ایی هستند یا مربوط به زمان های گذشته ای می باشد که کشتی یونانی در شرایط خوبی قرار داشت و خطرات احتمالی در اطراف آن وجود نداشت.

در همان زمان هایی که کشتی یونانی کیش در وضعیت خوبی به سر می برد، برخی گردشگران علاقه داشتند داخل کشتی را ببینند و به همین منظور وارد آن می شدند. اما وجود آهن هایی که برنده و خطرناک بودند از پیش رفتن بازدیدکنندگان جلوگیری می کردند.

خطرات تهدید کننده برای کشتی یونانی کیش

از آنجایی که کشتی یونانی کیش در میان آب های خلیج فارس قرار دارد، هر روز بیشتر از دیروز در آب فرو می رود و این مهمترین دلیل برای فرسوده و پوسیده شدن آن می باشد. حتی اگر به بازدید از این جاذبه دیدنی نرفته باشیم، تصاویر زیادی از آن وجود دارند که می توانیم با تماشای آن ها متوجه آن شویم که بخش های زیادی از این کشتی در میان آب های دریای خلیج فارس قرار داشته و روز به روز بیشتر در اعماق دریای فرو می رود. در سال های اخیر به دلیل فرسودگی های زیادی که به خود دیده است، از قسمت وسط شکسته شده و حتی بخش پشتی این کشتی به صورت کامل در آب فرو رفته است و چیزی از آن در بیرون از آب دیده نمی شود.

خطری جدی درباره ناپدید شدن و کامل فرو رفتن آن در زیر آب، کشتی یونانی را تهدید می کند و در صورتی که به همین شرایط پیش رود، چیزی از آن باقی نمی ماند و تمام قسمت های این کشی در داخل آب فرو می رود. بر اساس گفته هایی از رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نام علی اصغر مونسان، هزینه مرمت و بازسازی این کشتی بسیار بالا بوده و صرف هزینه های کلان برای بازسازی آن، توجیه اقتصادی ندارد. از همین رو، این کشتی قدیمی و فرسوده به همان صورت در میان دریای خلیج فارس باقی مانده و هیچ تدبیری برای سر حال کردن آن اندیشیده نشده است. افرادی که به بازدید از جاذبه های تاریخی علاقه مند هستند، پیش از آن که این جاذبه به صورت کامل از بین رود، به بازدید از آن اقدام می کنند.

کشتی یونانی کیش

امکانات تفریحی اطراف کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی در کنار یکی از سواحل زیبای خلیج فارس قرار داشته و حاذبه های دیدنی زیادی در اطراف آن وجود دارد که گردشگران می توانند از آن ها نیز بهره مند شوند. این جاذبه در نزدیکی روستای باغو کیش قرار داشته و در صورتی که به بازدید از این کشتی بروید، می توانید از این روستا نیز دیدن کنید.

تماشای غروب آفتاب اطراف کشتی یونانی کیش

اغلب گردشگران که به جزیره کیش سفر می کنند دوست دارند از جاذبه دیدنی کشتی یونانی بازدید کنند. یکی از از بهترین زمان هایی که می توان برای بازدید از کشتی یونانی کیش انتخاب کرد، هنگام غروب آفتاب می باشد. غروب آفتاب در این منطقه بسیار دیدنی و حیرت انگیز می باشد.

عکاسی در اطراف ساحل کشتی یونانی

در هر زمان از شبانه روز به بازدید از کشتی یونانی کیش بروید، بسیار زیبا و تماشایی می باشد. یکی از سوژه های بسیار خوبی که می توانید در نزدیک آن عکس های یادگاری بگیرید، کشتی یونانی کیش می باشد. یکی از جاذبه هایی دیدنی در نزدیک کشتی یونانی ساعتی است که به شکل سکان می باشد و بسیاری از گردشگران در نزدیک آن به عکاسی مشغول می شوند و تصاویر منحصر به فرد و نابی را به ثبت می رسانند. همچنین مجسمه و سازه های دیگری در آن حوالی وجود دارند که برای سوژه های عکاسی بی نظیرند.

اسب سواری و شتر سواری

از دیگر جاذبه های تفریحی در نزدیک کشتی یونانی اسب سواری و شتر سواری می باشد که بازدیدکنندگان می توانند این تفریح جذاب را در سواحل خلیج فارس تجربه کنند و از آن لذت ببرند. این کشتی قدیمی در نزدیکی ساحلی به گل نشسته که امکانات تفریحی زیادی در آن وجود دارند و گردشگران می توانند علاوه بر بازدید از کشتی، از تفریحات مختلفی همچون اسب سواری و شتر سواری نیز بهره مند شوند.

کشتی یونانی کیش

هزینه بلیط بازدید از کشتی یونانی

در زمان های گذشته که کشتی یونانی وضعیت بهترین داشت و امکان بازدید از داخل کشتی با تمام امکانات و تجهیزات کامل غواصی وجود داشت، مبلغی را به عنوان ورودی از بازدیدکنندگان دریافت می کردند. اما به مرور زمان و فرسودگی بیش از حد کشتی و وجود خطرات احتمالی، دیگر امکان بازدید از داخل کشتی برای هیچکس وجود ندارد و بازدیدکنندگان تنها به نگاه کردن کشتی از دور و تماشای عروب آفتاب بسنده می کنند. به همین دلیل دیگر نیازی به پرداخت مبلغ و تهیه بلیط نمی باشد.

دلیل حذف کشتی یونانی کیش

از آنجایی که کشتی یونانی کیش درحال فرو رفتن به زیر آب می باشد و بخش عمده ای از عقب کشتی به زیر آب رفته و جاهای دیگر از بدنه کشتی نیز کم کم در حال تکه تکه شدن و تجزیه می باشد به زیر آب رفتن کامل کشتی احتمال زیادی دارد. علی اصغر مونسان که زمانی رئیس سازمان منطقه آراد کیش بود؛ چندی پیش اعلام کرد که در رابطه با نگهداری از کشتی یونانی کیش و مرمت آن با دانشگاه شریف جلسه ای برگزار شده و صحبت شده است.

نتیجه اینگونه می باشد که هزینه نگهداری از کشتی یونانی کیش بسیار بالا می باشد و اصلا به صرفه نیست. در بسیاری از گزارشات این چنین آمده که به دلیل فرسودگی و پوسیدگی بیش از حد کشتی و در اختیار نداشتن امکانات و هزینه نگهداری از آن قرار شده که تا چند سال آینده این جاذبه دیدنی حذف شود. در تمام طول تاریخ بسیاری از آثار با ارزشی بودند که به مرور زمان و به دلایل مختلف، حذف شده و از بین رفته اند.

کشتی یونانی کیش

رزرو اقامتگاه در کیش

جزیره کیش مقصد گردشگری بسیاری از افراد، چه بازدیدکنندگان داخلی و چه بازدیدکنندگان خارجی زیادی می باشد. همیشه برای بسیاری از مسافران، یکی از برنامه های پیش از سفر به کیش رزرو اقامتگاه ارزان در کیش می باشد. اگر می خواهید در جایی اقامت داشته باشید که از نظر تمکانات بسیار مجهز و در جای مناسبی از جزیره باشد، بهترین گزینه اقامت می تواند ویلا کیش باشد. این ویلاها اغلب در بهترین منطقه از جزیره قرار دارند و از امکانات و تجهیزات بسیار مناسبی بهره مند هستند. شما نیز می توانید برای اقامت یک الی چند روزه خود با اجاره این ویلاها از امکانات آن ها استفاده کنید.

کشتی یونانی کیش

سوالات متداول

کشتی یونانی کیش کجاست؟

کشتی یونانی کیش در خیابان غروب، میدان غروب و در نزدیکی ساحل غروب جزیره کیش قرار گرفته است.

چرا کشتی یونانی کیش به گل نشسته است؟

دلایل مختلفی برای به گل نشستن این کشتی وجود دارد، اما قابل قبول ترین دلیلی که برای آن وجود دارد این است که فانوس های دریایی در این منطقه وجود نداشته و هوا مه آلود بوده و اشتباهات محاسباتی کاپیتان کشتی سبب گردیدند کشتی یونانی به گل بنشیند.

دلیل نامگذاری این کشتی به نام کشتی یونانی چه بود؟

این کشتی به یونانی ها تعلق داشته و به همین دلیل آن را کشتی یونانی نامیدند.

آیا امکان بازدید از داخل کشتی یونانی کیش وجود دارد؟

از آنجایی که این کشتی در وضعیت خوبی به سر نمی برد و بخش های عظیمی از آن داخل آب فرو رفته اند، امکان بازدید از آن وجود ندارد.

راهنما سایت

آدرس

استان هرمزگان، جزیره کیش، جنوب غربی جزیره کیش، خیابان غروب، میدان غروب، پارک ساحلی کشتی یونانی کیش

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه