کاروانسرای لاسجرد

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از تاریخی ترین استان های کشور که در آن می توانید جاذبه های زیادی را تماشا کنید، سمنان می باشد. یکی از بهترین و زیبا ترین دیدنی های تاریخی سمنان که قدمت بالایی دارد و کاربری های متعددی در طول زمان داشته، کاروانسرای لاسجرد می باشد. در این مقاله به سراغ معرفی این کاروان سرا رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کاروانسرای لاسجرد کجاست و مسیر دسترسی

اگر تمایل داشتید برای بازدید از این جاذبه اقدام کنید کافیست به سمت جنوب غربی و بزرگراه امام رضا بروید. این بزرگراه را باید تا بعد از سرخه ادامه دهید تا سرانجام به مقصدتان که در سمت راست جاده در لاسجرد قرار دارد برسید. مسافت این مسیر تقریبا 28 کیلومتر بوده و در حدود 20 دقیقه نیز در راه هستید. مسافت گفته شده از داخل شهر بیشتر نیز می شود و شما می توانید از هر کجای شهر که بودید به آسانی و از طریق نقشه با لوکیشن زیر خود را به مقصد برسانید. کافیست ابتدا لوکیشن و اینترنت همراه خود را روشن نمایید و سپس بر روی مسیر دسترسی زیر کلیک نمایید.

آدرس کاروانسرای لاسجرد: سمنان، 13 کیلومتری سرخه، مجاور زائر سرای جوادالئمه

کاروانسرای لاسجرد

درباره کاروانسرای لاسجرد

یکی از مهم ترین بنا ها در طول تاریخ کاروانسرا ها بودند چرا که امکانات زیادی را شامل می شدند و افراد زیادی به خصوص در سفر از آن ها استفاده می کردند. این بنا های در کنار آب انبار ها و چاپارخانه ها معمولا مورد استفاده افراد زیادی قرار می گرفت و بسیار کاربردی بودند. تمامی این موارد برای تجارت و مسافرت مردم کاربرد داشته اند و به همین دلیل مورد توجه قرار می گرفتند.

البته باید عنوان کرد که نوع معماری و هنر به کار رفته در ساخت این موارد در دوره های مختلف و شهر های متعدد با هم تفاوت داشته و اگر به دیدن آن ها بروید می توانید از نزدیک شاهد این موارد باشید. یکی از کاروانسرا های زمان زمان صفویان که بسیار باشکوه و مستحکم ساخته شده، کاروانسرای لاسجرد می باشد. در زمان شاه عباس بزرگ سازه ها و بنا های باشکوه و مهمی در کشور ساخته شدند که در کاربری های نظامی، اقتصادی، امنیتی و… مورد استفاده قرار می گرفتند.

یکی از همین سازه های مهم که در 42 سال پادشاهی وی در سمنان ساخته شد، کاروانسرای لاسجرد می باشد. این کاروانسرا به دلیل اهمیتی که برای مسافران داشت مورد استقبال افراد زیدی در طول تاریخ قرار گرفت تا به امروز که هم به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری سمنان کارایی دارد و هم یک رستوران سنتی. اگر به سمنان سفر کردید یا در جاده تهران-سمنان بودید بهتر است از این جاذبه تاریخی نیز دیدن نمایید.

معماری کاروانسرای لاسجرد

یکی از مهم ترین مواردی که باعث شده تا سازه های تاریخی در دوران مختلف مورد بازدید افراد قرار بگیرد، معماری به کار رفته در آن ها می باشد که در حکومت های مختلف متفاوت هستند. این کاروانسرا در زمان صفویه ساخته شده و معماری به کار رفته در آن نیز مربوط به همان دوران می باشد که طراحی های به کار رفته در آن مفهومی بوده و از کم ترین فضاها بیش ترین استفاده شده است. معماری این دوران به دلیل به کار رفتن در حجم های بزرگ منحصر به فرد بوده و طراحی های در هم رفته در آن کمتر به چشم می خورد.

طاق بندی هایی که در طراحی این بنا ها به کار می روند نیز در این دوران یکنواخت بده و کمتر عدم تکرار در آن ها دیده می شود. این کاروانسرای سمنان به شکل مستطیل ساخته شده و مصالحی که برای ساخت آن استفاده شده از سنگ، ملات، گچ، ساروج و… می باشد. طول و عرض کارونسرای لاسجرد به ترتیب 36 و 31.5 متر می باشد. در وسط بنا یک حیاط بسیار بزرگ قرار دارد و کاربری آن مرتبط به زمانی است که افراد برای قرار دادن درشکه یا حیوانات خود در کنار بار هایشان در سفر و مدت اقامتشان در این کاروانسرا استفاده می کردند.

این کاروانسرا به صورت دو ایوانی ساخته شده و تعداد حجره های دور تا دور حیاط نیز به 26 عدد می رسد. ایوان های گفته شده در دو سمت غربی و شرقی بنا قرار گرفته اند و برخلاف ایوان غربی، ایوان ضلع شرقی بازسازی شده است. ایوان های غربی و شرقی بلند بوده و از طریق پله با دالان های چهار گانه ارتباط دارند. سقف آن ها نیز به شکل طاق های ضربی هستند و به صورت مربع نمایش داده می شوند. یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد ارتفاع ایوان هاست که ایوان شرقی بلند تر از دیگری می باشد.

در دو سمت ایوان شرقی نیز تعداد شش غرفه برای اسکان مسافران در نظر گرفته شده تا افرادی که در مسیر سفر خود برای اقامت به این کاروانسرا می رفتند بتوانند در یکی از این غرفه ها ساکن شوند. کاروانسرای لاسجرد دارای چهار ورودی در چهار جهت خود بوده که رو به روی آن ها یک سری محل با ارتفاع 3.5 متر برای خالی کردن بار در نظر گرفته بودند. بهتر است در سفر به این منطقه حتما سری به این کارونسرا بزنید و از آن دیدن نمایید.

معماری کاروانسرای لاسجرد

امکانات کاروانسرای لاسجرد سمنان

علاوه بر این که این محل به عنوان یک جاذبه شناخته می شود، شما می توانید با مراجعه به آن از دیگر امکاناتی که در کاروانسرا وجود دارد نیز استفاده کنید تا بتوانید تجربه بهتری داشته باشید. از امکانات این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رصد ستارگان در کاروانسرا

از دیگر امکاناتی که باید به آن اشاره کرد این است که از این کاروانسرا به عنوان محلی برای رصد ستارگان نیز استفاده می شود. در سال های اخیر تور های مرتبط با این مورد در حوزه نجوم به همراه علاقه مندان راهی کاروانسرای لاسجرد شده و حتی اقامتی چند ساعت در طول شب در این محل دارند. همان طور که مشاهده می کنید این کاروانسرا در طول تاریخ کاربری های متعددی داشته و هنوز هم از آن استفاده می شود.

این سازه بسیار مستحکم بنا شده و در سال 1377 با شماره 1995 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. اگر شما نیز به نجوم و رصدشناسی علاقه دارید می توانید تور های مرتبط با این موضوع را دنبال کنید و همراه آن ها به این کاروانسرا مراجعه نمایید.

اقامتگاه بوم گردی لاسجرد

اگر تمایل دارید برای اقامت به این کاروانسرا بروید می توانید برای رزرو اقامتگاه بوم گردی این جاذبه اقدام نمایید. کاروانسرا دارای 10 اتاق معمولی بوده و یک اتاق تحت عنوان شاه نشین وجود دارد. دیوار اتاق های معمولی دو مدل دارند که شامل گچی و کاهگل می شود. اگر بخواهید می توانید در مدت اقامت خود از قهوه خانه و رستوران کاروانسرای لاسجرد نیز استفاده نمایید. یکی از مواردی که باید آن را در نظر بگیرید عدم اجازه حضور حیوانات در این مکان می باشد. از امکانات این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پارکینگ روباز
  • نزدیکی به سوپر مارکت و پمپ بنزین
  • مسیر آسفالته به سمت کاروانسرا
  • حضور هیتر و کرسی در اتاق ها
  • دوربین مدار بسته جهت امنیت بیشتر
  • امکان رزرو اقامتگاه قبل از حضور
  • وجود نگهبان برای امنیت بالاتر
  • وجود ماشین لباسشویی

رستوران کاروانسرای لاسجرد

یکی از امکاناتی که در سال های اخیر در این کاروانسرا به چشم آمد، وجود رستوران سنتی می باشد. این رستوران با ارائه غذا های خوش طعم خود توانسته مسافران زیادی را به خود جذب نماید. شما می توانید در سفر به این منطقه از یکی از بهترین رستوران های سمنان نیز استفاده کنید و از این جاذبه لذت ببرید. اگر به سمنان سفر کردید یا مسافران در مسیر بودید این کاروانسرا را از دست ندهید. لازم به ذکر است کاروانسرای لاسجرد به دلیل قرار گرفتن در جاده زیارتی به سمت مشهد معمولا مسافران زیادی را به خود جذب می کند. هم چنین این مسیر یکی از جاده های ترانزیتی از کشور های شرقی آسیا می باشد که همین موضوع نیز باعث تردد بیشتر گردشگران نیز شده است.

رستوران کاروانسرای لاسجرد

زمان بازدید از کاروانسرای صفوی لاسجرد

از آن جا که این کاروانسرا در نزدیکی سرخه قرار دارد و این منطقه معمولا گرمسیر است، باید زمانی را برای مراجعه به آن انتخاب کنید که بتوانید لذت کافی از این جاذبه را ببرید. یکی از بهترین اوقات سال برای مراجعه به این جاذبه فصل بهار می باشد. در این فصل می توانید با شرایط آب و هوایی مناسب برای رفتن به کاروانسرا اقدام نمایید. هم چنین این فصل از این نظر که تعداد افراد کمتری به نسبت تابستان برای سفر اقدام می کنند نیز مناسب می باشد.

شما در بهار می توانید از دیگر جاذبه های سمنان نیز دیدن کنید و تجربه ای خوب از بازدیدتان داشته باشید. کاروانسرای لاسجرد را بهتر است در یک شرایط آب هوایی خوب بازدید کنید تا تجربه ماندگار برایتان ثبت شود. به عنوان مثال اوایل پاییز نیز می توانید برای رفتن به این منطقه اقدام نمایید.

ساعت کاری کاروانسرای لاسجرد

اگر می خواهید به این کاروانسرا مراجعه کنید بهتر است ابتدا یک سری اطلاعات درباره این جاذبه داشته باشید تا دچار سرگردانی نشوید. از جمله این اطلاعات می توان به مدت زمان بازدید و یا ساعت کاری اشاره کرد. باید این مورد را در نظر داشته باشید که برای مراجعه بهتر است قبل از حضور از تایم دقیق کاری و باز یا بسته بودن مجموعه اطمینان حاصل کنید و بعد برای مراجعه به آن اقدام نمایید. در ادامه می توانید برخی از اطلاعات مربوط به این مورد را داشته باشید:

مدت زمان بازدید از کاروانسرای لاسجرد: بین یک الی دو ساعت

ساعت کاری کاروانسرای لاسجرد: همه روزه به جز روز های تعطیل از 8 تا 24

شماره تماس کاروانسرای لاسجرد: 09194304494

قیمت بلیط: رایگان

کاروانسرای صفوی لاسجرد

راهنما سایت

آدرس

سمنان، 13 کیلومتری سرخه، مجاور زائر سرای جوادالئمه

شماره تماس
هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

8 الی 24

یک‌شنبه

8 الی 24

دو‌شنبه

8 الی 24

سه‌شنبه

8 الی 24

چهار‌شنبه

8 الی 24

پنج‌شنبه

8 الی 24

جمعه

8 الی 24
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه