از زمان های گذشته تا به امروز، مردم اهالی شهر تهران در فصول گرم سال برای فرار از گرمای طاقت فرسای شهر تهران برای تعطیلات و تفریح خود، ارتفاعات شمال تهران و مناطق ییلاقی دامنه البرز انتخاب می کردند. یکی از آن مناطق خوش آب و هوا که همیشه مورد انتخاب گردشگران تهران قرار می گرفت، منطقه رودبار قصران شمشک بود. امروزه نیز به علت موقعیت مکانی ای که دارد تبدیل به پیست اسکی شمشک شده است.

معرفی پیست اسکی شمشک

بهره برداری پیست اسکی شمشک در تاریخ 1337 انجام شد. امروزه با توسعه پیدا کردن شهر تهران و تفریحات موجود در پیست اسکی شمشک، گردشگران در فصول سرد سال نیز به این منطقه زیبا و کوهستانی سفر می کنند و از تفریحات آن نهایت لذت را می برند. پیست اسکی بین المللی شمشک و پیست اسکی بین المللی دیزین همیشه در رقابت بوده اند و مقاصدی برای افرادی که اهل ورزش اسکی هستند، محسوب می شود.

همچنین پیست اسکی شمشک نسبت به پیست اسکی دیزین دم دست تر بوده و برای کسانی که اسکی را به صورت یک ورزش حرفه ای انجام نمی دهند گزینه مناسب تری می باشد. هرساله تقریبا زمان بازگشایی پیست اسکی شمشک در اواخر پاییز است. زمان آغاز فعالیت این پیست به صورت یک جشن است که با حضور اسکی بازان انجام می شود.

بالاترین ارتفاع پیست اسکی شمشک از سطح دریا 3050 متر و همچنین پایین ترین نقطه آن نیز 2550 متر می باشد. نزدیک بودن این منطقه به شهر تهران باعث جلب جمع زیادی از گردشگران و اسکی بازان ایرانی و حتی خارجی شده است.

یکی از نقاط قوت پسیت اسکی شمشک در فصل زمستان راه اندازی پیست شب اسکی شمشک می باشد که با قرار دادن نورافکن های زرد توانسته موجب جلب رضایت بسیاری از اسکی بازان شود و می توانند تا پاسی از شب، از ورزش اسکی خود لذت ببرند. لازم به ذکر است که پیست اسکی بین المللی شمشک در رتبه دوم پس از پیست اسکی بین المللی دیزین می باشد.

پیست اسکی شمشک

تاریخچه پیست اسکی شمشک

پایه گذاری پیست اسکی شمشک توسط مهندسین معدن آلمانی انجام شد. در سال 1327 فعالیت این پسیت اسکی شروع و 10 سال بعد یعنی در سال 1337 تله اسکی با طول 250 متر نصب شد و کار این پسیت بسیار حرفه ای تر صورت پذیرفت. در سال 1375 نیز به پیست اسکی بین المللی شمشک تبدیل شد.

پیست اسکی شب شمشک

پیست اسکی شمشک امکان اجرای ورزش اسکی در شب را برای دوستداران این ورزش به وجود آورده است. همچنین پیست اسکی شبانه برای اولین بار در ایران توسط پیست اسکی شمشک به اجرا درآمد. زمانی که برای استفاده از پیست اسکی شبانه به این منطقه سفر کردید می توانید با جود نورافکن های زرد رنگ به ورزش خود بپردازید و لذت ببرید و خاطرات خوشی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید. ناگفته نماند ساعت کاری پیست اسکی شبانه شمشک از ساعت 18 تا 22 می باشد.

پیست اسکی شمشک

آب و هوای منطقه شمشک

به علت موقعیت مکانی این منطقه در تابستان و فصول گرم سال بسیار مورد توجه گردشگران تهرانی می باشد که می خواهند از گرمای طاقت فرسای شهر تهران برای گردش یک روزه فرار کنند. آب و هوای این منطقه حتی در تابستان خنک و دلپذیر بوده و اگر قصد سفر به این منطقه را دارید باید لباس گرم همراه خود داشته باشید.

امکانات ورزشی پیست اسکی شمشک

پیست اسکی شمشک امکانات ورزشی و تفریحی متعددی را برای اسکی بازان در نظر گرفته است که می توان به دو دستگاه تله سیژ، دو دستگاه اسکی چکشی و دو دستگاه اسکی بشقابی اشاره کرد. همانطور که در بالا ذکر شد، در این مجموعه تفریحی نورافکن زرد رنگ قرار داده اند تا افرادی که دوست دارند تا شب هنگام به ورزش اسکی بپردازند با مشکل مواجه نشوند. یکی دیگر از امکاناتی که برای این مجموعه قرار داده شده، مدرسه اسکی می باشد.

پیست اسکی شمشک

امکانات رفاهی در پیست اسکی شمشک

از امکانات رفاهی پیست اسکی شمشک می توان به وجود دو هتل که محلی برای اقامت گردشگران و ورزشکاران می باشد اشاره کرد. یکی از این هتل ها هتل جهانگردی شمشک می باشد که 17 اتاق در آن وجود دارد. همچنین از میراث فرهنگی و کردشگری دارای 3 ستاره مباشد. هتل شمشک نیز دارای یک بوتیک می باشد که در بازسازی ای که در سال 1397 برای آن انجام شد، 15 واحد اقامتی دارد. همچنین در این منطقه رستوران هایی وجود دارد که یکی از آن در قله قرار گرفته است.

پیست اسکی شمشک کجاست و مسیر دسترسی به آن

پیست اسکی شمشک در فاصله 57 میلومتری شمال شرق تهران و در منطقه رودبار قصران شهرستان شمیرانات واقع شده است. مسیرهای دسترسی به پیست اسکی شمشک از لشگرک-فشم و کرج-گچسر امکان پذیر است. اگر از شهر تهران قصد سفر به پیست اسکی شمشک را دارید ابتدا باید هود را از اتوبان شهید بابایی به جاده لشگرک برسانید. از آنجا مسیر زردبند را پیش بگیرید.

پس از آن به حاجی آباد خواهید رسید. از آنجا خود را به فشم و میگون برسانید که شمشک در آنجا قرار گرفته است. مسیر دیگری نیز وجود دارد که می توانید از خیابان استخر که در تهرانپارس قرار دارد خود را به جاده لشگرک برسانید. برای رسیدن به جاده لشگرک از اتوبان زین الدین که در خروجی استخر قرار دارد استفاده کنید. مسیر شمال را پیش بگیرید و در نهایت به جاده لشگرک خواهید رسید که می توانید ادامه مسیر را مانند مسیر قبلی توضیح داده شد بروید.

آدرس: تهران، شمیرانات، رودبار قصران، شمشک، پیست اسکی شمشک

شماره تماس پیست اسکی شمشک: 265274457-021

پیست اسکی شمشک

بهترین زمان سفر به پیست اسکی شمشک

فصل پیست اسکی شمشک از اوایل آذر ماه شروع می شود و تا اواسط فروردیم ماه ادامه داشته و متغیر است. این بازه زمانی را بارش برف در ارتفاعات آنجا تعیین می کند. این منطقه علاوه بر فصل زمستان که مناسب ورزش های زمستانی می باشد، می تواند در فصول گرم سال نیز میزبان گردشگرانی باشد که می خواهند یم روز گردش را به دور از گرمای شهر تهران بگذرانند. اما نکته ای که نباید فراموش شود ایناست که پیش از اقدام به سفر به پیست اسکی شمشک ابتدا با مجموعه تماس بگیرید و از دایر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *