به دنبال بهترین منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا در اطراف تهران هستید؟ نگاهی به روستای فشم بیاندازید. منطقه ای در شمال شرق تهران که اکثر جوانان، آخر هفته ها و تعطیلات خود را در این منطقه سپری می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به جاهای دیدنی فشم بیاندازیم.

آبشار یخی آبنیک

برای دسترسی به آبشار یخی آبنیک می بایست ابتدا به روستای آبنیک مراجعه کرد. روستای آبنیک در 12 کیلومتری شمال شرقی فشم قرار دارد که بعد از روستاهای زایگان و لالان می توان آن را مشاهده کرد. در روستای آبنیک، دره ای با همین نام قرار دارد که آبشار در انتهای دره واقع شده است.

آبشار یخی آبنیک 2400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد که فصل های بهار و تابستان، گردشگران زیادی از آبشار و منطقه سرسبز اطرافش بازدید می کنند. آبشار یخی آبنیک در فصل زمستان به لطف سردی هوا کاملاً یخ میزند و جالب است بدانید در فصل زمستان هوا به قدری در روستا سرد می شود که اکثر جمعیت روستا که بیش از 300 نفر هستند، روستا را ترک می کنند.

جاهای دیدنی فشم

دشت جانستون

نام دیگر دشت جانستون، جانستان است. یکی از زیباترین دشت های سرسبز اطراف تهران که نزدیک به 3هزار متر از سطح دریا دارد و برای بازدید از دشت، می بایست فشم را به سمت شمال شرقی ترک نموده و پس از 12 کیلومتری، هنگامی که روستای آبنیک را رد کردید به دشت خواهید رسید. درواقع دشت جانستون یک ساعت پیاده روی تا روستای آبنیک فاصله دارد و پیشنهاد می شود اگر به دنبال منطقه ای دنج، خوش آب و هوا و سرسبز میگردید که ساعت ها در فضای سبزش اتراق نموده و بهترین خاطرات را ثبت کنید، نگاهی به دشت جانستون بیاندازید.

دشت جانستون

روستای لالان فشم

روستای لالان که برخی ها با نام لالون میشناسند، در 45 کیلومتری تهران واقع شده است. روستای لالن از توابع دهستان رودبارقصران است که آب و هوایی بسیار دلنشین داشته و به لطف ییلاقی بودنش، تابستان های خنکی دارد تا تهرانی نشین ها، آخر هفته ها و تعطیلات خود را مهمان هوای خنک و تمیز روستا باشند.

روستای لالان بهترین روستا برای علاقه مندان به پیاده روی، کوهنوردی، آفرودسواری و طبیعت گردی است. پیشنهاد می شود در این روستا نگاهی به لاله های زرد و قرمز بسیار زیبا در کنار زنبق های بنفش بیاندازید.

روستای لالان فشم

دره آهنگرک

در قسمت غرب منطقه میگون، دره ای قرار دارد که 5 کیلومتر بالاتر از فشم قرار داشته و با نام الله بند نیز شناخته می شود و این دره، در میان جاهای دیدنی فشم جزء بکرترین مناطق به حساب می آید. اگر قصد بازدید از دره آهنگرک را دارید می بایست هنگامی که به میدان فشم رسیدید، میدان را به سمت شمشک ترک کنید که بعد از روستای میگون، مسیر ورود به دره را مشاهده خواهید کرد.

دره آهنگرک یکی از بهترین نقاط برای آخر هفته ها و سفرهای یکروزه است که در مسیر ورود به دره، هم مدرسه یخ نوردی وجود دارد و هم چندین غار و تنگه که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. اما بعد از اینکه مسیر سرسبز دره آهنگرک را طی کردید به خود دره خواهید رسید. منطقه ای که توسط قله های مرتفعی احاطه شده و معروف ترین آن ها، قله های خط الراس و قلعه دختر هستند که کوهنوردان بسیاری را در مسیر صعود به قله مشاهده خواهید کرد. همچنین خوب است بدانید اگر دره آهنگرک را به سمت شمال رفته و مسیر طولانی را کوهنوردی کنید، به پیست اسکی دربندسر خواهید رسید.

مجموعه گردشگری و باغ ایرانی فشم

همانطور که از نامه مجموعه مشخص است، مجموعه گردشگری و باغ ایرانی فشم یک از بهترین نقاط اطراف تهران برای ساعت ها لذت بردن از هوای زیبا و دلنشین، طبیعت سبز و غذاهای بی نظیر ایرانی است.

مجموعه گردشگری و باغ ایرانی فشم سه سالن بسیار لوکس و شکیل دارد که چشم انداز بی نظیری از طبیعت را ارائه می دهد. از امکانات مجموعه گردشگری و باغ ایرانی می توان به اتاق بازی برای کودکان و بزرگسالان، فضای اختصاصی، پارک بزرگ، سالن بیلیارد و کتابخانه اشاره کرد. در صورتیکه قصد دارید تا بهترین غذاهای ایرانی را در مجموعه گردشگری و باغ ایرانی میل کنید خوب است بدانید سه رستوران ایرانی، باغ سنتی و کلاسیک در مجموعه وجود دارد که منوی غذایی رستوران ها علاوه بر غذاهای لذیذ ایرانی، غذاهای دریایی، فرنگی و عربی نیز به چشم می خورد.

باغ ایرانی فشم

دره اوشان – فشم

برای دسترسی به فشم، گردشگران می بایست از اوشان عبور کنند. در مسیر اوشان به فشم دره ای وجود دارد که به یکی از تفریحگاه های گردشگران در منطقه تبدیل شده است. پیشنهاد می کنیم اگر شما هم قصد بازدید از دره اوشان فشم را دارید، در فصل های بهار و تابستان از دره بازدید کنید چراکه در این دو فصل، اوشان – فشم در بهترین شرایط آب و هوایی قرار داشته و گردشگران می توانند از هوای خنک و دلنشین منطقه به همراه طبیعت زیبای اطراف لذت ببرند.

دره اوشان – فشم در فاصله 30 الی 35 کیلومتری تهران قرار دارد و از جمله مناطق دیدنی و تفریحی دره می توان به آبشارهای بی نظیر که برخی از آن ها در زمستان یخ می زنند، باغ ها و زمین های میوه که غالباً میوه هایی همچون سیب، گیلاس، گلابی و غیره دارند و همچنین رودخانه معروف فشم که همواره گردشگران بسیاری را در اطراف رودخانه مشاهده می کنیم که بساط پیک نیک خود را پهن کرده اند.

 

دره اوشان فشم

آبشار لار محله

یکی از دیدنی های جذاب فشم، آبشار لار محله است. گردشگران برای بازدید از آبشار لارمحله می بایست در روستای فشم به سمت شرق رفته مسیری 13 کیلومتری را طی کنند تا به آبشار برسند.

این آبشار در ارتفاعات کوه کاسونک قرار دارد و آب آبشار هم از ارتفاعات این کوه سرچشمه میگیرد اما در نظر داشته باشید آبشار لارمحله از جمله آبشارهای فصلی فشم به شمار رفته و با فرا رسیدن فصل زمستان به دلیل سرمای بیش از حد منطقه، آب آبشار یخ میزند اما در فصل و بهار و تابستان به لطف ذوب شدن برف کوه ها، آبشار لارمحله به پرآب ترین شرایط خود رسیده و گردشگران بسیاری را هم در اطراف آبشار مشاهده خواهید کرد.

آبشار لار محله

آبشار لالون

یکی از جاهایی که پیشنهاد می کنیم حتماً در سفر به فشم از آن بازدید کنید، آبشار لالون است که در روستای لالون و دره ای با همین نام قرار دارد. هنگامی که وارد دره لالون می شوید، شاهد چشم انداز زیبایی از مناطق و دشت ها دیدنی اطراف خواهید بود اما یکی از جذابیت های دره لالون، آبشار لالون است که تنها 20 متر ارتفاع دارد که آب این آبشار از ارتفاعات ورزآب تامین شده و در اطرف آبشار هم شیب های بسیار تندی مشاهده می شود.

چه درحال طبیعت گردی در فشم هستید، چه به دنبال مکانی خوش آب و هوا و دلنشین برای اتراق بوده و چه قصد صعود به قله خلنو را دارید، خوب است بدانید در برخی از نقاط اطراف آبشار، زمین مسطح بوده و گردشگران با اتراق کردن در این نقاط، به آبشار هم نزدیک هستند. در آخر خوب است بدانید با توجه به شرایط آب و هوایی، بهترین زمان بازدید از آبشار لالون، از اواخر بهار تا اواسط تابستان می باشد.

آبشار لالون

رستوران های فشم

از آنجایی که فشم در منطقه خوش آب و هوا و کوهستانی قرار دارد و تابستان های خنک و زمستان های سردی بر این منطقه حاکم است، گردشگران بسیاری برای لذت بردن از هوای خوش و طبیعت زیبای منطقه به فشم سفر می کنند.

هم در منطقه فشم و هم در مسیری که از میدان امام خمینی (ره) شروع می شود، شاهد صدها رستوران مختلف هستیم که هرکدام امکانات و خدمات خاص خود را در کنار سرو انواع غذاها در منطقه خوش آب و هوای رودبار قصران ارائه می دهند. در میان رستوران های فشم رستوران هایی هستند که بسیار لوکس بوده، غذاهای با کیفیتی هم سرو می کنند و در کنار چشم انداز بی نظیری که از مناطق جذاب اطراف دارند، همواره در میان گردشگران محبوب هستند.

اگر بخواهیم برخی از محبوب ترین رستوران های فشم را معرفی کنیم، رستوران هایی همچون کافه رستوران دلکده، مهستان، باغ بهشت معروف به زردبند، برگ بود، باغ شمرون، رستوران دهکده سرخوشه و از همه مهم تر، مجموعه باغ ایرانی فشم که رستوران ها و کافه هایش بهترین چشم انداز را دارند از جمله رستوران های محبوب فشم و مناطق اطراف به حساب می آیند.

لازم به ذکر است در میان رستوران های فشم، تعداد رستوران هایی که انواع غذاهای فست فودی را سرو کنند اندک است اما بیشترین تنوع رستوران ها، غذاهای ایرانی، محلی، شمالی، دریایی و کافه رستوران ها تشکیل می دهند.

رستوران های فشم

آبشار دربندسر

برای بازدید از آبشار دربندسر که یکی از بهترین جاهای دیدنی فشم است می بایست شمشک را به سمت دیزین ترک کرده و پس از 3 کیلومتر، در سمت راست جاده مسیر ورود به آبشار را مشاهده خواهید کرد. در مسیری که به آبشار دربندسر می رسید انواع  باغ های میوه و درختان سرسبزی را مشاهده خواهید کرد و بطور کلی، یک ساعت زمان نیاز است تا از ابتدای مسیر به آبشار برسید.

آبشار دربندسر در دامنه جنوبی کوه کلون بستک واقع شده است که  اطرافش را طبیعت سرسبز محاصره کرده است. اگر به دنبال جایی برای کمپ زدن و طبیعت گردی هستید، آبشار دربندسر می تواند منطقه ای مناسب باشد.

جاهای دیدنی فشم

ویدئو مناطق دیدنی فشم

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *