متل قو

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

احتمال اینکه نام متل قو را نشنیده باشید بسیار کم است. این شهر توانسته عده زیادی از توریست ها و مسافران را به خصوص در روز های تعصیل و نوروز به خود جذب نماید با اینکه وسعت شهر متل قو کم بوده و به عناون یک شهر کوچک در خطه شمال از آن یاد میشود. در این مقاله به سراغ معرفی شهر زیبای سلمان شهر یا همان متل قو رفتیم تا بیشتر با آن آشنا شوید و اطلاعات جامع تری برای سفر به آن داشته باشید پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

متل قو کجاست و مسیر دسترسی

برای رسیدن به متل قو با توجه به این که کجا باشید مسیر متفاوتی پیش رویتان قرار خواهد گرفت. اگر از تهران قصد رفتن به متل قو را دارید بهتر است ابتدا خود را به اتوبان آزادگان برسانید و از طریق این کمربندی وارد آزادراه تهران-شمال شوید. وارد مسیر 3 به سوی تونل البرز شوید و راه را ادامه دهید تا به جاده چالوس برسید. جاده چالوس-تنکابن را به سوی باهنر در شهر سلمان شهر دنبال نمایید تا به مقصدتان برسید.

از تهران تا شهر متل قو 170 کیلومتر بوده که اگر ترافیک نباشد می توانید با طی کردن زمانی در حدود 3 ساعت به مقصد وارد شوید. توجه داشته باشید ما تنها مسیر تهران تا متل قو را به شما معرفی کردیم پس اگر به هر دلیل تمایل به استفاده از این مسیر را نداشتید می توانید از طریق لوکیشن زیر خود را به مقصد برسانید. کافیست اینترنت همراهتان را روشن نمایید تا به آسانی مسیرتان را به سمت متل قو بیابید.

مسیر های دسترسی به شهر متل قو شامل موارد زیر می شود:

جاده چالوس، چالوس، متل قو

اتوبان قزوین-رشت، رشت، لاهیجان، رامسر، شهسوار، متل قو

جاده هراز، محمودآباد، چالوس، متل قو

آدرس متل قو: استان مازندران، سلمان شهر، جاده ساحلی

متل قو

تاریخچه سلمان شهر

متل قو در سال 1340 تاسیس شد و در سل 1341 شهرداری آن به وجود آمد. در این شهر شهرک های مختلفی ساخته شد که اولین شهرک تاسیس شده در شهر دریا گوشه نام گرفت. در ابتدا نام این شهر ساقی کلایه بود و بعد ها به دلیل شهرت متل قو این منطقه را به نام متل قو شناختند ولی بعد ها نام شهر تبدیل به سلمان شهر شد و هم اکنون در نقشه نیز به همین نام شناخته می شود اما بین مردم هنوز هم این شهر به متل قو شهرت دارد.

از وقتی این شهر ساخته شد تا به الان 50 سال می گذرد و در حال حاضر به عنان یکی از جاذبه های گردشگری به حساب می آید. قبل از به وجود آمدن سلمان شهر در این منطقه تنها خانه های روستایی وجود داشت و با مراجعه شخصی به جمشید جوانشیر به این ناحیه، او توانست با سرمایه شخصی و سرمایه گذاری در این منطقه ابتدا به ساخت باغ های مرکبات پرداخت و بعد از چندی با قدم زدن در ساحل به فکر ساخت یک متل افتاد.

نام آن را نیز به دلیل دیدن چند قو در همان ساحل انتخاب کرد و تنها در مدت 6 ماه توانست سالن موسیقی و اولین اتاق ها را بسازد. بعد از ساخته شدن این اتاق ها و مراجعه افراد به این منطقه، متل قو به شهرت رسید و رفته رفته بر تعداد کسانی که به این ناحیه سفر می کردند افزوده شد. یکی از دلایلی که سبب شد متل قو بیشتر از مکان های دیگر در شمال به شهرت برسد، قرار داشتن آن در ساحل دریا بود که سبب شد بین مسافران معروف شود چرا که هتل های دیگر به این اندازه به دریا نزدیک نبودند و کیفیت خدمات متل قو را نیز نداشتند.

سرمایه گذار این منطقه یعنی جمشید جوانشیر بعد از انقلاب از ایران رفت و اموال او توسط دولت مصادره گشت و او بعد از شنیدن این خبر به ایران برگشت و سال های متمادی درگیر برطرف کردن این مصادره شد تا این که بالاخره در سال 1388 درگذشت و نتوانست این مصادره را رفع کند.

آب و هوای سلمان شهر

این منطقه به دلیل قررا گیری در کنار دریا آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد و به همین دلیل هوای حاکم بر این منطقه در تابستان مرطوب و بسیار گرم می باشد. هم چنین این قرار گیری در کنار دریا زمستان های بسیار سرد را نیز در پی داشته تا جایی که در سرد ترین روزهای این فصل تا نزدیک به یک ماه شاهد برف و یخبندان هستیم. هوای این شهر در فصل پاییز خنک بوده و میزان رطوبت نیز با سردتر شدن هوا کم می شود تا رفته رفته و با نزدیک شدن به زمستان این رطوبت به کم ترین میزان خود می رسد. در اوایل فصل بهار میزان رطوبت هم چنان کم است ولی هر چه به تابستان و ماه های گرم نزدیک شویم شرجی شدن هوا بیشتر می شود.

آب و هوای متل قو

بهترین زمان سفر به متل قو

با توجه به آن چه درباره میزان رطوبت و شرایط جوی حاکم بر شهر سلمان شهر در فصول مختلف گفته شد، باید سعی کنید یک زمان مناسب را برای رسیدن به متل قو انتاب کنید تا از این شهر گردشگری بتوانید لذت ببرید. از بهترین مواقعی که می توانید برای رفتن به متل قو اقدام کنید از اواخر اسفند تا اواسط خرداد می باشد هم چنین از ابتدای مهر تا وسط آذرماه نیز زمان خوبیست تا به این شهر سفر کنید.

ولی بسیاری از افراد فصل تابستان و ماه های گرم را به ماه های خنک تر ترجیح می دهند و شما باید انتخاب کنید که زمان مناسب برایتان چه موقع خواهد بود. اگر تمایل به تجربه هوای شرجی و بسیار گرم تابستان را ندارید زمانی که به شما معرفی کردیم برایتان مفید خواهد بود در غیر این صورت می توانید از ابتدای خرداد تا انتهای شهریور را برای سفر برگزینید.

جاهای دیدنی متل قو

سلمان شهر با وجود وسعت کمی که دارد گردشگران زیادی را به خود جذب کرده و به همین دلیل در ادوار مختلف مکان های دیدنی زیادی به این منطقه اضافه شده است. هم چنین بعضی از مکان های دیدنی متل قو که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد نیز می تواند تجربه شما را در سفرتان به این شهر تکمیل نماید. شب های این شهر بسیار زیباست به خصوص در نزدیکی مناطق دیدنی آن می توانید تصاویر به یاد ماندنی را ثبت کنید و قاب های زیبایی را با دوربینتان ببندید. در ادامه با برخی از جاذبه های متل قو بیشتر آشنا خواهید شد.

جنگل تیلاکنار

یکی از مناطق دیدنی سلمان شهر که در سفر به این منطقه می توانید از آن دیدن نمایید جنگل زیبای تیلاکنار است. تیلاکنار بعد از خیابان دریا گوشه قرار گرفته و بهتر است در فصل بهار برا تماشای آن اقدام کنید چرا که این جنگل در بهار در کنار مه و باران بسیار دیدنی می شود. این جنگل در دهستان کلارآباد واقع شده و تنها 3 کیلومتر با شهر متل قو فاصله دارد. این جنگل به عنوان یکی از زیباترین جنگل های استان مازندران بوده و پیاده روی و جنگل نوردی در آن لذت زیادی دارد که نباید آن را از دست بدهید. در جنگل تیلاکنار یک رودخانه کم عمق نیز جریان دارد که تماشای آن در کنار درختان سر به فلک کشیده فضای زیبایی را برایتان تداعی خواهد کرد.

جنگل تیلاکنار

روستای اسب چین

یکی از مناطق سرسبز موجود در اطراف متل قو که می توانید در سفر به سلمان شهر از آن دیدن نمایید، روستای اسب چین می باشد. در این روستا 650 خانوار زندگی می کند و اندازه همین مقدار و حتی بیشتر افرادی هستند که در تعطیلات به این جا سفر می کنند. یک رودخانه در این روستا جریان دارد که سرچشمه آن از روستای آسمان سرا بوده و نام آن گوشیر می باشد. این رودخانه قادر به آبیاری 150 هکتار از اراضی کشاورزی در اطرافش می باشد.

این روستا هم چنین دارای یک پل تاریخی نیز می باشد که به نام اسبچین معروف است. هم چنین در روستای اسبچین می توانید برای زیارت امامزاده هایی هم چون سید علی و سید محمد نیز اقدام نمایید. اگر به ماهی گیری علاقه مند باشید می توانید در رودخانه گفته شده به این تفریح سرگرم شوید چرا که این رود گوشیر دارای ماهی های زیادی است و معروف ترین ماهی آن ماهی سفید می باشد.

غار دانیال

از دیگر دیدنی هایی که می توانید برای تماشای آن در این شهر اقدام کنید، غار دانیال می باشد که دومین غار رودخانه ای ایران از نظر بزرگی است. این غار تنها یک دالان اصلی دارد که طول آن به 1500 متر رسیده و عرض آن 1.5 متر می باشد. غار دانیال در روستای دانیال واقع شده و به عنوان یک جاذبه دیدنی در متل قو به شمار می رود. اگر قصد داشتید به این غار مراجعه نمایید بهتر است در کنار کفش مناسب همراه خود کلاه ایمنی و هدلامپ ضد آب نیز به همراه داشته باشید.

غار دانیال

ساحل متل قو

یکی از مناطقی که در سلمان شهر بسیار مورد توجه افراد مختلف و و مسافران می باشد، ساحل متل قو بوده که به عنوان یک جاذبه نیز به شمار می آید. ساحل متل قو دارای تفریحات زیادی است که استفاده از هر کدام از آن ها می تواند تجربه ای بی نظیر را برایتان رقم بزند. بعضی از تفریحات آبی ساحل متل قو همانند فلای بورد یا شاتل سواری در کنار استفاده از پلاژ های ساحلی می تواند لحظات خوشی را برایتان بسازد. ساحل متل قو به دلیل دارا بودن انواع تفریحات و زیبایی منحصر به فردش و هم چنین قرار گیری در کنار مجتمع الماس قو و کمی بالاتر مهدی سنتر، توانسته به یکی از بهترین و زیباترین سواحل تبدیل شود. اگر قصد دارید در یک سفر کوتاه مدت به سلمان شهر سفر کنید بهتر است تماشای این ساحل را نیز از دست ندهید.

مراکز خرید متل قو

از جمله مواردی که در سفر می تواند لذت بخش باشد و تجربه خوبی برایتان داشته باشد، مراجعه به مراکز خرید شهر مقصد و خرید لوازم مورد نیاز یا تهیه سوغات برای عزیزانتان می باشد. سلمان شهر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شما می توانید با رفتن به این منطقه و استفاده از مراکز خرید آن برای یک تجربه بهتر اقدام نمایید. در این جا ما به معرفی مراکز خرید متل قو خواهیم پرداخت تا بیشتر از قبل اطلاعات به دست آورید.

مجتمع تجاری الماس قو خاورمیانه

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، این شهر که هم اکنون نیز با نام متل قو شناخته می شود به دلیل ساخته شدن برج های معروف قو می باشد که نه تنها کاربری مرکز خرید را در این ناحیه دارد بلکه به یک جاذبه دیدنی در سلمان شهر مبدل شده است. اگر به این شهر رفته باشید این برج ها را حتما دیده اید. درون مجتمع الماس قو دارای انواع بوتیک ها است که هر چه بخواهید می توانید از آن ها تهیه کنید.

مرکز خرید الماس قو همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب باز بوده و در این بازه زمانی می توانید به آن مراجعه کرده و سفرتان را جذاب تر کنید. خیابانی که برج های سه قلو در آن قرار گرفته اند بسیار زیبا بوده و مناسب برای کسانیست که علاقه زیادی به تصویر برداری دارند. قیمت کالاها در این مجتمع تجاری از متوسط تا بالا وجود دارد ولی اجناس با قیمت پایین نمی توانید بیابید. این مرکز خرید به دلیل نزدیکی زیاد با دریا به یک مکان فوق العاده برای مسافران تبدیل شده است.

شماره تماس مجتمع تجاری الماس قو خاورمیانه: 54633008-011

الماس قو خاورمیانه

مرکز خرید مهدی سنتر

از دیگر مراکز خریدی که می توانید برای خرید یا صرف غذا به آن مراجعه نمایید، مرکز خرید مهدی می باشد. این مجتمع تجاری در خیابان دریاگوشه قرار دارد و نزدیک به برج های الماس قو واقع شده. هم چنین باید عنوان کرد که مرکز خرید مهدی سنتر نیز بسیار به دریا نزدیک است و به همین دلیل ویوی زیبایی به اطراف خواهید داشت. بهتر است در سفر به شهر متل قو برای جذاب تر شدن سفرتان به این مرکز خرید نیز مراجعه نمایید.

مهدی سنتر در نزدیکی مراکز مهمی همانند شهربازی قو، برج الماس و… قرار گرفته و به همین دلیل نیز توانسته افراد بیشتری را به خود جذب نماید. رستوران مهدی سنتر در طبقه چهار مجتمع قرار گرفته و بهتر است به آن نیز سری بزنید. اگر به این ساختمان رفتید بهتر است به طبقه زیر همکف نیز سری بزنید چرا که دارای گیم سنتر، لیزرنگ و… می شود و تجربه ای هیجان انگیز خواهید داشت. مهدی سنتر دارای یک وب سایت نیز به همین نام می باشد که اطلاعات بیشتر درباره طبقات را می توانید از آن کسب نمایید.

شماره تماس مهدی سنتر: 54610237-011

رستوران های سلمان شهر

از مواردی که در سفر به یک شهر بسیار کاربردی می باشد، استفاده از کافه رستوران است. سلمان شهر به دلیل این که یک شهر توریستی می باشد دارای رستوران های مختلف در درون خود می باشد که مراجعه به هر کدام می تواند یک تجربه بی نظیر باشد. در این جا به معرفی رستوران های متل قو خواهیم پرداخت تا در هنگام ورود به شهر اطلاعات کافی درباره این موضوع داشته باشید.

رستوران رز

از کافه رستوران هایی که می توانید با مراجعه به آن یک تجربه عالی از سفر کسب کنید، کافه رستوران رز می باشد. این رستوران در طبقه سوم مهدی سنتر قرار گرفته و ویوی بسیار زیبایی به دریا خواهید داشت. فضای داخلی رستوران طراحی مدرن و شیکی دارد و آرامش خوبی را تجربه خواهید کرد. در بخشی از رستوران می توانید انواع کیک و دسر را سفارش دهید و در بخشی دیگر غذا های ایتالیایی پیش رویتان قرار گرفته اند که بهتر است پاستا را از بین سفارشاتتان از قلم نیندازید.

هم چنین در بخش بار رستوران انواع سالاد را خواهید دید که هر کدام را بخواهید می توانید سفارش دهید. جالب است بدانید که کافه رستوران رز دارای سالن بیلیارد نیز می باشد و در صورت تمایل می توانید از آن استفاده نمایید. لازم به ذکر است این رستوران در تمامی روز های هفته به صورت شبانه روزی باز می باشد.

آدرس رستوران رز: مازندران، سلمان شهر، بعد از برج الماس قو، مهدی سنتر، طبقه سوم

[widgetkit id=”351″ name=”رستوران رز”]

رستوران محلی لاکو

از دیگر مکان هایی که برای صرف غذا به شما توصیه می شود، رستوران محلی لاکو می باشد که محیط داخلی زیبایی دارد و امتیاز خوبی از کاربران دریافت نموده. این رستوران در خیابان طالقانی سلمان شهر قرار دارد و افراد زیادی را در طول سال به خود جذب می کند. کافه رستوران لاکو در تمامی روز های هفته از ساعت 12 تا 23:35 آماده سرویس دهی می باشد و دارای غذاهای خوش طعمیست. اگر به این رستوران مراجعه کردید بهتر است میرزا قاسمی را از دست ندهید.

آدرس رستوران محلی لاکو: مازندران، سلمان شهر، خیابان طالقانی

[widgetkit id=”352″ name=”رستوران محلی لاکو”]

جمعیت و زبان مردم سلمان شهر

وسعت متل قو به نسبت دیگر شهر های مازندران بسیار کم است ولی به دلیل تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری توانسته عده زیادی از مسافران را به خود جذب نماید و رفته رفته تعداد کسانی که برای زندگی به این شهر مراجعه کرده اند بیشتر شود. بر طبق آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شد، جمعیت این ناحیه بیش از 9656 نفر گزارش شد که به جرات می توان گفت از آن تاریخ تا به امروز این تعداد بسیار بیشتر شده است.

مردم بومی این شهر به گویش کلارستاقی زبان مازندرانی سخن گفته و گویش های طبری کجوری و هم چنین طبری کلارستاقی به زیر مجموعه های گویش طبری رویانی می باشند. این گویش ها را شما از نور تا تنکابن می توانید بشنوید. لازم به ذکر است که گویش طبری رویانی زبان حاکمان اسپهبد رویان بوده و تا امروز ادامه یافته است.

رزرو سوئیت در متل قو

از آن جا که سلمان شهر به عنوان یک شهر زیبای توریستی در مازندران شناخته می شود بهتر است در هنگام مراجعه به این منطقه چند روزی را میهمان مردم این ناحیه باشید تا بتوانید از دیدنی های این شهر و ساحل زیبایش نیز دیدن نمایید. همان طور که گفته شد ساحل متل قو دارای تفریحات زیادی است و نیازمند این است که شما بیش از دو روز در این شهر اقامت داشته باشید. برای انتخاب اقامتگاه مناسب می توانید به سایت لوکس ویلا مراجعه کنید و از بین گزینه های پیش رویتان در بخش اجاره ویلا برای اجاره سوئیت در متل قو اقدام نمایید. سعی کنید قبل از مراجعه به شهر برای رزرو گزینه انتخابی خود تماس بگیرید تا به هیچ مشکلی مواجه نشوید.

سوالات متداول

متل قو کجاست؟

متل قو در جاده ساحلی مازندران قرار گرفته است.

بهترین زمان سفر به متل قوم چه موقع می باشد؟

برای رفتن به این منطقه بهتر است ابتدای پاییز و اواخر زمستان تا اوایل بهار را انتخاب کنید.

در متل قو کجا اقامت کنیم؟

در متل قو می توانید در هتل ها و سوئیت های مختلفی اقامت داشته باشید که برای این منظور می توانید به سایت لوکس ویلا رفته و از آن استفاده نمایید.

ساحل متل دارای چه امکاناتی می باشد؟

در این ساحل می توانید از امکانات مختلفی مثل تفریحات آبی و پلاژ های متعدد استفاده نمایید.