فشم

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

فشم به عنوان یکی از شهرهای خوش آب و هوای نزدیک به تهران است که در شهرستان شمیرانات جای گرفته و منطقه ای ییلاقی و سرسبز به شمار می رود. این شهر زیبا و دیدنی در شمال شرق تهران قرار داشته و به دلیل فاصله نزدیک و کمی که به پایتخت دارد، اغلب تهرانی ها برای آخر هفته ها و یا تعطیلات خود به سراغ آن می روند. فشم طبیعتی بکر و سرسبز داشته که پایتخت نشینان برای فرار از شلوغی ها و آلودگی های شهری به طبیعت آرامش بخش و سرسبز آن پناه می برند تا بتوانند جانی تازه برای ادامه کار و زندگی بگیرند. وجود روستاها و دامنه های سرسبز و پر از درختان کوتاه و بلند و انبوه، محبوبیت این شهر را در میان گردشگران افزایش داده اند. اگر شما هم برای آخر هفته ها و یا ایام تعطیلات خود قصد دارید به این شهر سفر کنید، تا پایان این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با طبیعت زیبای آن بیشتر آشنا شوید.

تاریخچه فشم

شهر زیبای اوشان، فشم، میگون یا رودبار قصران به عنوان یکی از شهرهای شمیرانات به شمار می رود که مرکز بخش رودبار قصران نیز می باشد. این شهر با نام های اوشان، فشم و میگون نیز شناخته می شود که در لفظ عامیانه آن را اوشون فشم می نامند. این شهر زیبا و سرسبز در فاصله 25 کیلومتری از شمال شرقی تهران و در میان رشته کوه های البرز جای گرفته است. از آنجایی که در میان رشته کوه های البرز قرار دارد، دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی بوده و همین باعث شده آب و هوایی معتدل و مطلوب در تابستان ها و آب و هوایی سرد و پر از بارندگی در زمستان ها داشته باشد.

همچنین تا از بهترین پیست اسکی های تهران به نام های پیست اسکی شمشک و پیست اسکی دربندسر در این شهر واقع شده اند. از همین رو یکی از تفریحی ترین شهرهای نزدیک به تهران شناخته می شود. مساحت این شهر زیبا که در سال 1334 هجری شمسی به شهر تبدیل شد، به 60 کیلومتر مربع می رسد و در ارتفاع 1917 متری از سطح دریا واقع شده است. در زمان های گذشته این شهر با نام قصران یا کوهساران شناخته می شد و از دو بخش قصران داخل و قصران خارج تشکیل شده بود.

نام این شهر برای نخستین بار در کتاب لانساب آمده بود و بعدها نام قصران در کتاب ها و نوشته های متعددی همون کتاب تورات دیده می شد. بر اساس گفته برخی از اهالی قدیمی این منطقه بدین گونه بود که در بخش جنوب غربی آن روستای اصلی واقع شده بود و پیش از زمان قاجار زلزله ای رخ داد که در پی آن این روستا تخریب شد. اهالی منطقه نیز بعد از این رویداد به منطقه سرقلاع مهاجرت نمودند و به این ترتیب فشم کنونی به وجود آمد.

در زمان های گذشته این منطقه به دو محله بالا و پایین تقسیم شده بود و هر دوی آن ها طایفه هایی جداگانه داشتند. هر کدام از محله ها حمام، مسجد و حسینیه جداگانه برای خود داشتند که حمام های قدیمی آن ها در دهه 40 هجری شمسی مورد تخریب قرار گرفتند و به حمام های جدید و نوساز تبدیل گشتند که همواره از زمان های گذشته تا به امروز برای استحمام از این حمام ها استفاده می کنند. در زمان حکومت پهلوی، بسیاری از افراد سیاسی و چهره های ادبی در آن دوران، خانه هایی موقت و دائم در این شهر داشتند که به سراغ آن ها می رفتند.

اوشان فشم دارای بافت شهری قدیمی بوده که پیش از انقلاب تمام بناهای تاریخی و خانه های قدیمی آن مورد تخریب قرار گرفتند و جایشان را بناهای جدید دادند. در این میان یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین بناهایی که مورد تخریب قرار گرفته بود، کاخ مظفری اوشان بود به یکی از نوادگان ناصرالدین شاه قاجار تعلق داشت و پس از انقلاب به دلیل طرح تعریض جاده آن را تخریب نمودند.

فشم

فشم کجاست و مسیر دسترسی به آن

فشم به عنوان یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین مناطقی می باشد که در شهرستان شمیرانات و در نزدیکی تهران قرار دارد. شمیرانات دارای دو بخش لواسانات و رودبار قصران می باشد. فشم یکی از معروف ترین مناطق این شهرستان است که افراد زیادی را در تمام طول سال به سمت خود جذب می کند. از دیگر نام های این منطقه اوشان، فشم و میگون بوده و یکی از مشهورترین نام های آن که در لفظ عامیانه زیاد به کار می رود، اوشون فشم می باشد. این شهر تنها حدود 25 کیلومتر با تهران از سمت شمال شرق فاصله دارد.

شهرهای اوشان، فشم، شمشک و میگون جزء رودبار قصران محسوب می شوند و هرکدام از آن ها از بهترین مناطقی هستند که در نزدیکی های تهران واقع شده اند. فشم در طول زمان به دو بخش شهری و روستایی تقسیم بندی شد که به تدریج افراد بومی در بخش روستایی آن و افراد ثروتمند نیز بخش شهری آن را برای سکونت انتخاب کردند. حال اگر قصد دارید این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنید و از تهران به آن سفر کنید، می توانید از هر جای تهران که باشید خود را به اتوبان شهید بابایی رسانده و از طریق آن وارد جاده لشگرک شوید. این جاده می تواند شما را به جاده فشم برساند. این مسیری که از تهران تا فشم بایستی طی کنید، مسیری بسیار پر پیچ و خم می باشد.

آدرس فشم: تهران، 25 کیلومتری از شمال شرق تهران، منطقه رودبار قصران

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D35.930334356037754%2C%2051.527066641383456%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

فاصله تهران تا فشم

این شهر در فاصله 25 کیلومتری از شمال شرق تهران فاصله دارد. از شهر تهران تا شهر زیبای فشم حدود 50 کیلومتر فاصله است که اگر برای دسترسی به آن بخواهید از خودروی شخصی استفاده کنید، تنها به حدود 1 ساعت زمان احتیاج دارید.

جمعیت مردم فشم

بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1390 در این شهر از مناطق اوشان، فشم و میگون صورت پذیرفت، جمعیت فشم 7 هزار و 994 نفر جمعیت داشت که تعداد 4 هزار و 153 نفر مرد و 3 هزار و 841  نفر زن بودند که معادل با 2 هزار و 509 خانوار می شدند.

فشم

زبان گفتاری اهالی اوشان فشم

زبان گفتاری اهالی اوشان فشم به دو بخش تقسیم می شود. اهالی بخش شمال و شمال شرق این شهر شباهت بسیاری به زبان مازندرانی داشته و اهالی بخش جنوبی که از اوشان تا مرکز جیرود و تجریش در جنوب شمیرانات را در بر می گیرد، به زبان فارسی – مازندرانی صحبت می کنند و خصوصیاتی از زبان مردمان حاشیه دریای خزر در آن دیده می شود. اما بسیاری از پژوهشگران بر این عقیده اند که اهالی اوشان و فشم و میگون زبانی کاملا شبیه به زبان مازندرانی دارند. بومیان قصران نیز دارای زبان عمومی باستانی پهلوی هستند که ریشه آن ها از زبان های دیرین ایرانی طبری یا مازندرانی گرفته شده است. همچنین مقدار بسیار کمی از زبان های عربی و ترکی با آن ها آمیخته شده اند.

شغل اصلی مردم در اوشان فشم

همانطور که می دانیم، هر شهر و روستایی با توجه به شرایط اقلیمی، موقعیت مکانی و بسیاری موارد دیگر دارای شغل های متفاوتی دارند. اهالی شهر زیبای اوشون فشم نیز به شغل هایی همانند کشاورزی و دامداری مشغول هستند و از طریق آن ها اقتصاد شهر و خانواده های خود را می چرخانند.

آب و هوای اوشان فشم

شهر زیبای اوشان فشم که در میان دامنه رشته کوه های البرز جای گرفته، دارای شرایط اقلیمی سرد و کوهستانی می باشد. آب و هوای این شهر در بهار و تابستان مطلوب و دلپذیر و آب و هوایی سرد و پر از بارندگی در فصل های پاییز و زمستان می باشد. همچنین به دلیل وجود بارش های زیاد برف در ای شهر، پیست های اسکی متعددی همچون شمشک و دربندسر در آن به وجود آمده اند.

بهترین زمان سفر به فشم

شهر فشم در تمام فصل های سال زیبایی های مخصوص به خود را دارد و اگر به دنبال بهترین زمان سفر به آن هستید تا بتوانید نهایت لذت را از طبیعت آن ببرید، وابسته به سلیقه خودتان می باشد. اگر فصل بهار را برای سفر به این شهر انتخاب کنید،طبیعتی بسیار تازه و با طراوت را خواهید دید که تماما سرسبز بوده و نسیم و بادهای بهاری در حال وزیدن هستند. درختان با شکوفه های رنگارنگ، عطر خوش آن ها در طبیعت پراکنده می شوند و تازگی طبیعت را با تمام وجودتان احساس خواهید کرد. چنان چه فصل تابستان را برای سفر به این شهر انتخاب نمایید، می توانید از گرمای طاقت فرسای تهران دور شوید و به طبیعت زیبا به همراه آب و هوای مطلوب فشم پناه ببرید. در این منطقه حتی در روزهای گرم تابستان خبری از گرما و آفتاب های تند و سوزان نبوده و خنکای هوا را به وضوح احساس می کنید.

فصل پاییز هم یکی از بهترین زمان هایی است که می توانید این شهر را به عنوان مقصد گردشگری و اقامتی خود انتخاب کنید و به سراغ آن بروید. در این فصل طبیعتی از هزاران رنگ زیبا و تماشایی را خواهید دید که بهترین لوکیشن ها را برای عکس های یادگاری دارد. اگر به دنبال منطقه ای هستید که زمستان را به معنای واقعی به همراه بارندگی های زیادی از برف ببینید و از آن لذت ببرید، فشم بهترین گزینه گردشگری و تفریحی برای فصل های زمستان به شمار می رود. دو تا از بهترین و معروف ترین پیست های اسکی دربندسر و شمشک در نزدیکی این منطقه قرار دارند و اگر از دوستداران ورزش و تفریح اسکی هستید، می توانید با به همراه داشتن وسایل و تجهیزات اسکی به سراغ این منطقه بروید.

فشم

جاهای دیدنی فشم

شهر فشم که در دل طبیعت خود جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی را جای داده، از بهترین مناطق گردشگری در نزدیکی های تهران است. آبشارها، رودخانه ها و طبیعت های سرسبز زیبایی را در خود جای داده اند که گردشگران زیادی برای گشت و گذار و استراحت آن را انتخاب می کنند. با سفر به این منطقه می توانید لذت یک سفر خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید. در این بخش از مطلب می خواهیم به معرفی برخی از بهترین دیدنی های فشم بپردازیم.

دشت جانستون

یکی از زیباترین زبیعت هایی که در شهر فشم وجود دارد و انتخاب بسیاری از دوستداران طبیعت می باشد، دشت جانستون می باشد. این دشت زیبا در ارتفاع حدود 3 هزار متری از سطح دریا می باشد که مسیر دسترسی به آن نیز به دلیل داشتن شیب های زیاد و تند دشوار بوده و از آب و هوایی کوهستانی برخوردار است. در زمان های گذشته این دشت با نام دشت جان ستان شناخته می شد. اگر برای سفر به اوشون فشم به دنبال جاذبه ای دیدنی و سرسبز هستید، دشت جانستون می توانید انتخاب بسیار مناسبی به شمار رود. این دشت یکی از بهترین طبیعت ها برای اتراق می باشد. یکی از بهترین زمان های سفر به دشت جانستون فصل های نیمه اول سال می باشد. این دشت در زمستان های هر سال پوشیده از برف می شود.

رودخانه فشم

یکی از بهترین جاذبه هایی که در تمام طبیعت ها گردشگران به سراغ آن ها می روند، رودخانه ها می باشند. در صورتی که در شهر گردشگری خود رودخانه ای وجود داشته باشد، اغلب گردشگران حاشیه رودخانه را برای اتراق و پیک نیک خود انتخاب می کنند. رودخانه فشم نیز یکی از زیباترین و بهترین جاذبه های دیدنی فشم به شمار می رود که طول آن به 40 کیلومتر می رسد. این رودخانه با نام رودخانه جاجرود هم شناخته می شود و از ارتفاعات کوه های البرز سرچشمه می گیرد. این رودخانه در نهایت در سد لتیان تخلیه می شود. در زمان های گذشته این رودخانه آب شرب منطقه رودبار قصران را تامین می کرد. همچنین یکی از اصلی ترین منابع تامین آب آشامیدنی شهر تهران به شمار می رود.

فشم

دره آهنگرک

دره آهنگرک یکی از بکرترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد که در غرب میگون واقع شده است. این دره با نام دره الله بند هم شناخته می شود و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی این شهر است که گردشگران زیادی آن را برای سفرهای یک روزه انتخاب می کنند. این منطقه توسط کوه های مرتفع و بلند قامت محاصره شده و طبیعت بسیار زیبایی پدید آمده است. دره آهنگرک علاوه بر آن که یکی از جاهای دیدنی فشم به شمار می رود، به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های طبیعتی کشور نیز شناخته می شود که در تمام طول سال گردشگران زیادی را به بازدید از خود دعوت می نماید. هر گردشگری که به بازدید و گردش در این دره می رود، به سختی می تواند از آن دل بکند و به فکر تمام کردن سفر باشد. درختان و گیاهان انبوه و سرسبزی که این دره را فراگرفته اند، طبیعتی دل انگیز و خنک را برای آن پدید آورده اند.

آدرس دره آهنگرک: تهران، کیلومتر 30 جاده لشگرک، روستای میگون، 4 کیلومتری شمال غرب میگون

غار اسبول

اگر جزء افرادی هستید که در طبیعت غارنوردی را دوست دارید، فشم یک غار زیبا و حیرت انگیز در دل خود پنهان کرده که غار اسبول نام دارد. این غار به گونه ای است که سه غار را در دل خود جای داده و بهترین جاذبه برای افرادی است که به کشف، جستجو و کاوش در طبیعت علاقه مند هستند. اگر شما هم به کاوش در طبیعت و غارنوردی علاقه دارید، غار اسبول در اوشون فشم بهترین انتخاب می تواند برای شما باشد.

آدرس غار اسبول: تهران، فشم، شرق اوشان، دره اسبولک

آبشار یخی آبنیک

یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی این منطقه، آبشاری یخی است که هر ساله در فصل زمستان کاملا یخ می زند و چهره ای خارق العاده به خود می گیرد. این آبشار با نام آبشار یخی آبنیک شناخته می شود که یکی از بهترین محل ها برای یخ نوردی می باشد و علاقه مندان زیادی برای لذت بردن از این تفریح به سراغ آن می روند. طبیعت های زیبایی همچون کوه ها و دره های زیبایی در کنار این آبشار وجود دارند طبیعت گردان و کوهنوردان بسیاری آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. اگر به دنبال تفریحی هیجان انگیز در نزدیکی های تهران هستید، می توانید به سراغ آبشار یخی آبنیک بروید و یک روز هیجان انگیز و فوق العاده را برای خود رقم بزنید.

روستاهای اوشان فشم

طبیعت زیبای اوشان فشم روستاهای مختلفی را در خود جای داده و به عنوان زیباترین جاذبه های گردشگری در نزدیکی های تهران به شمار می روند. افراد زیادی برای آخر هفته ها و ایام تعطیلات خود برای طبیعت گردی در نزدیکی های تهران به سراغ این روستاها می روند. روستاهای اوشان فشم عبارتند از روستای جیرود، روستای روته، روستای آبنیک، روستای زایگان، روستای دورود و روستای گرمابدر می باشند که لذت طبیعت گردی را برایتان به ارمغان می آورند.

روستای ایگل

روستای ایگل یکی از زیباترین و با صفا ترین روستاهای شهر فشم است که در 11 کیلومتری این شهر واقع شده است. این روستا در مسیر جبهه شمال صعود به قله توچال قرار داشته و از طبیعت بسیار زیبا و کوهستانی برخوردار است. یکی از جاذبه های دیدنی این روستا آبشار ایگل می باشد. اگر بخواهید به آبشار زیبای ایگل دسترسی پیدا کنید، حدود 2 ساعت مسیر پیاده روی پیش رو دارید.

فشم

مراکز درمانی فشم

  • مرکز درمانی سوء مصرف مواد: استان تهران، فشم، خیابان کلنگ
  • مرکز بهداشتی درمانی میگون: استان تهران، میگون، میدان مطهری
  • درمانگاه شبانه روزی فشم: استان تهران، فشم، میدان امام خمینی

مراکز آموزشی فشم

  • دانشگاه آزاد اسلامی واحد فشم: استان تهران، فشم

بهترین رستوران های فشم

بعد از آن که گشت و گذاری حسابی در طبیعت زیبای فشم داشتید و از طبیعت گردی خود لذت بردید، حالا نوبت به شکم گردی می رسد. بسیاری از گردشگران در میان طبیعت فشم به دنبال رستورانی می روند تا بتوانند غذای مورد علاقه خود را میل کنند. در فشم رستوران ها زیاد و با کیفیتی وجود دارند که گردشگران زیادی آن ها را برای شکم گردی انتخاب می کنند و به سراغ آن ها می روند. برخی از این رستوران ها در میان بهترین رستوران های فشم قرار دارند و در این بخش می خواهیم به معرفی برخی از آن ها بپردازیم.

رستوران زاگرس

یکی از بهترین رستوران های فشم که لذیذ ترین غذاهای ایرانی را در محیطی بسیار دنج و دلپذیر به دست مشتریان می دهد، رستوران زاگرس می باشد. این رستوران غذاهای بسیار بسیار با کیفیت و خوشمزه ای داشته و اغلب مشتریان رضایت کامل دارند. این رستوران دارای دو محیط روبسته و روباز می باشد که مشتریان می توانند طبق سلیقه خود در هر فضایی که بخواهند بنشینند و از خوردن غذای مورد علاقه خود لذت ببرند.

آدرس رستوران زاگرس: تهران، کیلومتر 6 جاده فشم

رستوران کاکتوس

چه غذایی می تواند به اندازه کباب های خوشمزه در طبیعت زیبای فشم به دل بچسبد؟ اگر شما هم خوردن غذاهای کبابی را در طبیعت دوست دارید، رستوران کاکتوس می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. همچنین برخورد پرسنل نیز با مشتریان بسیار خوب بوده و همین باعث شده گردشگران برای بارهای بعد هم رستوران کاکتوس را به عنوان مقصد خود در این شهر برای شکم گردی انتخاب کنند.

آدرس رستوران کاکتوس: تهران، کیلومتر 2 جاده فشم

رستوران شاخه نبات

از دیگر رستوران های خوب با صفایی که در اوشان فشم وجود دارد و جزء بهترین رستوران های آن به شمار می رود، رستوران شاخه نبات می باشد. این رستوران علاوه بر آن که غذاهای بسیار خوش طعم و با کیفیتی به دست مشتریان می دهند، دارای محیط و دکوراسیون بسیار زیبا و دلنشینی می باشد. دکوراسیون آن به گونه ای است که جوی آب زیبایی از میان فضای آن عبور کرده و گلدان های زیبای رنگارنگ اطراف آن قرار دارند. همچنین کلبه های چوبی در محیط قرار دارند که مشتریان برای صرف غذای خود به داخل آن ها می روند. با دیدن چنین صحنه ای محال است به فکر رستوران دیگری باشید.

آدرس رستوران شاخه نبات: تهران، فشم، منطقه زربند

فشم

فست فود قصران

اگر از طرفداران پر و پا قرص غذاهای فست فودی هستید و در هر طبیعتی که می روید ترجیحتان خوردن غذاهای فست فودی می باشد، فست فود قصران یکی از رستوران های فشم است که انواع غذاهای فست فودی همچون پیتزاها، ساندویچ ها و… را دارد و بهترین انتخاب برای فست فود دوستان به شمار می رود. برخی از غذاهای رستوران قصران نظیر پیتزاهای ایتالیایی، امریکن، پپرونی و رویال برگر از طرفداران زیادی برخوردار هستند.

آدرس فست فود قصران: تهران، فشم، مقابل اداره برق فشم

رزرو ویلا و سوئیت در فشم

فشم به عنوان یکی از شهرهای گردشگری و اقامتی اطراف تهران است که گردشگران زیادی برای طبیعت گردی و استراحت به سراغ آن می روند. اگر شما هم جزء گردشگرانی هستید که برای استراحت و تفریح به این منطقه سفر می کنید، می توانید یک تا چند شب را در این شهر به اقامت بپردازید. برخی از گردشگران برای اقامت در این شهر ترجیح می دهند علاوه بر استراحت به گشت و گذار در این شهر نیز بپردازند. در این صورت می توانند به سراغ اجاره سوئیت فشم بروند. همچنین با اقامت در سوئیت ها می توانند هزینه های اقامتی خود را نیز کاهش دهند.

فشم

سوالات متداول

فشم تهران کجاست؟

فشم یکی از مناطق ییلاقی است که در شهرستان شمیرانات واقع شده است.

فاصله فشم تا تهران چقدر است؟

فشم در فاصله 25 کیلومتری از شمال شرق تهران قرار دارد.

بهترین فصل سفر به فشم چه زمانی است؟

از بهترین فصل های سفر به فشم فصل های بهار و تابستان هستند.

جاهای دیدنی فشم را نام ببرید؟

از جاهای دیدنی فشم می توان به آبشار یخی آبنیک، آبشار لالان، روستای ایگل، دشت جانستون، غار اسبول، پیست اسکی دربندسر و باغ های سرسبز آن اشاره نمود.

[html_block id=”67764″]