با آمدن نام کیش، یاد مراکز خرید بی نظیر، تفریحات آبی مانند غواصی، پاراگلایدینگ، خودروهای لوکس و اسپرت و از همه مهم تر، کشتی یونانی می‌افتیم. کیش شهری مدرن در ایران شناخته می شود اما در یکی از نقاط کیش، منطقه ای قدیمی با نام شهر حریره وجود دارد که با بافت سایر نقاط جزیره متفاوت است.

شهر تاریخی حریره

شهر حریره کیش کجاست؟

هنگامی که قصد دارید از مرکز خرید دامون بازدید کرده و خرید کنید، در طی مسیر از مجموعه ورزشی المپیک عبور خواهید کرد که متوجه خواهید شد ساختمان ها و بناهای اطراف خیابان بسیار قدیمی بوده و متروکه ای بیش نیستند. اینجا شهر حریره کیش است. شاید برایتان سوال پیش آید چرا در 90 کیلومتر مربع مساحت کیش، این منطقه برای ساخت شهر حریره انتخاب شده است؟ نقطه ای که شهر حریره در آنجا ساخته شده، یکی از نقاط مرتفع کیش است و به لطف صخره ها، بیش از 10 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و همچنین سه خلیج در قسمت شمالی شهر حریره واقع شده که بندرگاه طبیعی را به وجود آورده است.

شهر حریره در کیش

تاریخچه شهر حریره کیش

قدمت شهر حریره کیش به قرن پنجم بازمیگردد و تا قرن دهم هجری، شهر حریره با بیش از 120هزار متر مربع مساحت، میزبان 10هزار نفر بوده و یکی از آبادی های کیش به حساب می آمده است. کیش در گذشته های دور، قیس نام داشت چراکه در دوران ساسانیان، حکومت قیسی ها در این منطقه فرمانروایی می کردند.

سال های 367 تا 912 هجری به عنوان دوران طلایی شهر حریره کیش شناخته می شود چراکه در این دوران، بناها با معماری های بی نظیری در شهر ساخته شد و همچنین علاوه بر سرسبز بودن منطقه، اکثر مناطق مسکونی و تجاری در اطراف شهر حریره بنا شده اند. باستان شناسان در تمام مدتی که مشغول به بررسی شهر حریره کیش بودند، علاوه بر سکه های عتیقه، ظروف سفالی، سنگ های آهکی و مرجانی و غیره، بناهای مختلفی را کشف کردند که شامل کارگاه ها، حمام های عمومی، کانال های آب و دیوارهای دفاعی هستند و همچنین به لطف کشف خانه های اعیونی نشین، پیش بینی شده در گذشته، ثروتمندان در شهر حریره زندگی می کردند و شهر یکی از مناطق امن ایران به حساب می آمده است هرچند مهم ترین دلیل احداث شهر حریره، دریانوردان و تاجران بودند چراکه به علت اتفاق های مختلف، به دنبال بندرگاهی دیگر بوده و جزیره قیس را به لطف منابع آب شیرین و موقعیت امنش انتخاب کردند. اما با اینکه خانه های اعیونی نشین شهر حریره خرابه ای بیش نیستند، باستان شناسان در برخی خانه های شهر حریره کاشی های ستاره فام را پیدا کردند که ارزش بسیار بالایی داشتند اما به دلیل اینکه در هیچ جای دیگر از شهر، از کاشی های ستاره فام استفاده نشده لذا پیش بینی کرده اند که تاجران و ثروتمندان در خانه های شهر حریره زندگی می کردند.

جاهای تاریخی کیش

بناهای تاریخی شهر حریره کیش

همانطور که پیش تر گفتیم، باستان شناسان هنگامی که در حال بررسی شهر حریره بودند بناهای مختلفی را کشف کردند. در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

شهرک صنعتی حریره

در گذشت های دور، تجارت شیشه بازاری پررونق داشت لذا در کارگاه های شهر حریره، کوره های شیشه گری مختلفی مشاهده می شود. اما عده زیادی معتقد بودند به دلیل راهروهای شیب دار کارگاه ها، در گذشته از این بناها برای استصحال مروارید استفاده میشده اما به لطف کشفیات مشخص شد مردم برای استحصال شیره خرما به کارگاه ها مراجعه می کردند.

مسجد جامع شهر حریره

در میان بناها و سازه های شهر حریره کیش، کاشفان توانستند مسجدی را پیدا کنند که گفته می شود قدمتش به دوران سلجوقیان بازمیگردد. دوران سلجوقیان که مصادف با ورود مسلمانان به جزیره قیس بود، به دوران طلایی شهر حریره کیش شناخته می شود. مسلمانان در شهر حریره مسجدی کوچک ساختند که چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و گسترش یافت اما امروزه تنها 4 ستون محراب های مسجد به چشم می خورد که گفته می شود در گذشته، مسجد علاوه بر اینکه سقف نداشت، تاجران برای استراحت به سراغ محراب های مسجد می رفتند.

آب انبارهای شهر حریره

قطعاً برایتان سوال است چگونه با بارش اندک باران های فصلی و همچنین آب شود خلیج فارس، جزیره کیش آب شیرین داشته؟ احتمالاً با شهر زیرزمینی کاریز کیش آشنا هستید. شهری که آب انبارهای بزرگی داشت تا آب شیرین را به دو نقطه جزیره کیش که یکی از آن ها شهر حریره است منتقل کند. ایرانیان در 6هزار سال پیش، هوشمندترین سیستم آبرسانی را ساخته بودند که 2500 سال پیش، این سامانه به جزیره قیس راه یافت. ایرانیان از مرجان ها برای تصفیه آب استفاده می کردند و همین موضوع باعث شد تا آب شیرین جزیره قیس، با ارزش ترین در خلیج فارس باشد.

حمام ایرانی شهر حریره کیش

اگر به دنبال یکی از قدیمی ترین حمام های ایرانی هستید، نگاهی به حمام قدیمی شهر حریره بیاندازید. حمام شهر حریره معماری اصیل ایرانی را دارد و با یک اتاق انبار، اتاق خدمه و دلاک ها، دو خزینه بزرگ و سربینه در آن زمان جزء بزرگترین حمام ها به شمار می رفت.

جاهای دیدنی شهر حریره کیش

جاهای دیدنی اطراف شهر حریره کیش

نزدیک ترین بنا به شهر حریره، مرکز خرید دامون است. مرکز خرید دامون در مجموعه مسکونی دامون قرار دارد و افرادی که به دنبال اجاره ویلا در کیش هستند، خانه های دامون همواره یکی از انتخاب هایشان است لذا اگر شما هم قصد دارید در مجموعه ساحلی دامون اقامت داشته باشید، با چند دقیقه پیاده روی به مرکز خرید دسترسی خواهید داشت. مرکز خرید دامون با 100 غرفه تجاری در دو طبقه، بهترین کالاها و سوغاتی های معروف کیش را برای مشتریانش عرضه می کند.

یکی دیگر از جاهای تاریخی و مهم کیش که در نزدیکی شهر حریره قرار دارد، شهر زیر زمینی کاریز است. شهر زیرزمینی کاریز امروزه به یکی از جاهای تاریخی پرطرفدار در کیش تبدیل شده و علاوه بر آشنایی با سیستم آبرسانی کیش در گذشته، می توانید نگاهی هم به رستوران ها و بازارهای سنتی شهر نیز بیاندازید.

شهر حریره در سال 1376 به فهرست آثار تاریخی ایران افزوده شد و امروزه برای بازدید از شهر حریره خوب است بدانید شهر حریره همه روزه از ساعت 10 صبح الی 10 شب آماده میزبانی از گردشگران است و میانگین 2 ساعت زمان نیاز است تا از تمام جاهای شهر بازدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *