رامسر

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

رامسر شهری زیبا و سرسبز در خطه شمال ایران است که در غرب استان مازندران قرار دارد. جاذبه های دیدنی و طبیعتی متنوعی در این شهر زیبا وجود دارند که توانسته اند در کنار یکدیگر، شهری توریستی را پدید آورند و در تمام طول سال میزبان گردشگرانی از داخل و خارج کشور باشد. زیبایی های چشمنوازی در رامسر وجود دارند، باعث شده اند این شهر لقب عروس مازندران را به خود بگیرد. در بسیاری از مواقع گردشگرانی که قصد سفر به یکی از شهرهای شمالی را دارند، رامسر را به عنوان مقصد گردشگری و اقامتی خود انتخاب می کنند تا بتوانند برای چند روزی از شلوغی ها، آلودگی ها و دغدغه های کاری و زندگی رهایی یابند و در آرامش سپری کنند. در ادامه این مطلب همراه لوکس ویلا باشید تا با تمام آنچه درباره این شهر می خواهید بدانید آشنا شویم.

رامسر

تاریخچه رامسر

رامسر که از شهرهای شمالی کشور است و در استان مازندران قرار گرفته در زمان های گذشته آن را با نام سخت سر می شناختند. نام رامسر از تاریخ 8 خرداد ماه سال 1314 هجری شمسی بر اساس مصوبه ای به شماره 6502/318 برای این شهر انتخاب شد و از آن پس همگان این شهر را با نام رامسر می شناسند. اصلی ترین دلیل زیبایی و محبوبیت این شهر وجود دریا و جنگل در نزدیکی یکدیگر می باشد. رامسر از جمله شهرهای شمالی است که دارای فرودگاه هم می باشد و از ویژگی های مثبت آن محسوب می شود.

در زمان های گذشته این شهر جزء شهرستان تنکابن به شمار می رفت، اما بر اساس تقسیمات جدیدی که در سال 1364 هجری شمسی در این منطقه صورت پذیرفت، رامسر از شهرستان تنکابن جدا گردید. در تاریخ آمده که سرزمین شمالی کشور با نام های تپوش آری، تپوری و تپورستان شناخته می شد و در قوم تپور ریشه دارد. شخصی به نام اسدالله عمادی معتقد است که نام این سرزمین برای اولین بار در کتیبه های آشوری به صورت تپوش آری آمده بود. برای چندین قرن نام های تپوری، تپورستان و طبرستان بر روی ناحیه ای از استان مازندران بود و این نام ها را از قوم تپورها بر گرفته بودند.

در زمان قاجار رامسر فعلی، به عنوان روستایی کوچک در بخش غربی استان مازندران بود، اما با روی کار آمدن دولت پهلوی اول و سلطنت رضا شاه پهلوی، این شهر به تلاش و حمایت دولت وقت به یکی از زیباترین شهرهای ایران تبدلیل گردید و همان باعث شد از زمان های گذشته تا به امروز از جمله بهترین مقاصد گردشگری شمال شناخته شود. رامسر از سال 1358 از شهرستان تنکابن جدا شد و اداره آن نیز به صورت مجزا صورت پذیرفت و از 1 بخش مرکزی، 3 شهر، 4 دهستان و 200 روستا و آبادی تشکیل شده است. در واقع این شهر از زمان حکومت صفویان مورد توجه قرار گرفت و حتی در بسیاری از نوشته و کتاب های تاریخی و گردشگری از آن با عنوان شهر سبز نام برده اند. همچنین در نوشته های بسیاری از جهانگردان قدیمی نام رامسر به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری خطه شمال یاد شده است.

رامسر

رامسر کجاست و مسیرهای دسترسی به آن

رامسر از جمله شهرهای غربی استان مازندران است که به عنوان مرز میان استان های مازندران و گیلان شناخته می شود. این شهر در تمام طول سال گردشگران زیادی را از داخل و خارج کشور به سوی خود دعوت می کند. برای رسیدن به این شهر و گردش در میان جاذبه های دیدنی رامسر مسیرهای متفاوتی وجود دارند که می توانید هر کدام را که برایتان میسر و آسان است انتخاب کرده و خود را به آن برسانید. در ادامه با تمام مسیرهای دسترسی رامسر آشنا می شویم.

مسیر دسترسی به رامسر با هواپیما

جالب است بدانید شهر رامسر از آن دسته شهرهای شمالی است که مجهز به فرودگاه می باشد. فرودگاه رامسر در بخش جنوب شرقی شهر قرار داشته و پروازهایی به صورت رفت و برگشت به شهرهای تهران و مشهد دارد. مدت زمان پرواز تهران – رامسر حدود 40 دقیقه به طول می انجامد و به عنوان آسان ترین و سریع ترین مسیر دسترسی به این شهر می باشد. از این فرودگاه برای پروازهای تفریحی، خصوصی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

مسیرهای دسترسی به رامسر با خودروی شخصی

یکی دیگر از مسیرهای دسترسی به این شهر، استفاده از خودروی شخصی می باشد. اگر بخواهید مسیر دسترسی به رامسر با خودروی شخصی را استفاده نمایید، در ادامه برای شما مسیر پیشنهادی را آورده ایم تا اگر قصد سفر با خودروی شخصی را داشتید بتوانید به راحتی مسیر خود را انتخاب کنید. نخستین مسیری که می خواهیم به شما پیشنهاد بدهیم، مسیر جاده چالوس می باشد. این مسیر دارای مسافتی حدود 285 کیلومتر بوده و به عنوان زیباترین مسیر برای رسیدن به رامسر به شمار می رود. برای این مظور از تهران به سمت بزرگراه آزادگان حرکت کرده تا به آزادراه تهران – شمال برسید.

این مسیر را که تا انتها پیش بروید، وارد جاده چالوس می شوید. مسیر جاده چالوس مسیری پر پیچ و خم بوده و در طول مسیر امکانات رفاهی متعددی از جمله رستوران ها و مغازه های مختلف وجود دارند که می توانید برای استراحت و صرف وعده غذایی به آن ها مراجعه کنید. در ادامه مسیر، بعد از آن که مرزن آباد را پشت سر گذاشتید، برای ادامه دو مسیر پیش رویتان وجود دارد که می توانید یکی از آن ها را انتخاب نمایید. یکی از مسیرها شما را به آزادراه چالوس و دیگری به کلاردشت می رساند. برای رسیدن به رامسر می توانید وارد آزادراه تهران – شمال شده و پس از عبور از جاده چالوس به سمت بلوار شهید عباس منفرد حرکت کرده و سپس با استفاده از جاده ساحلی سیاهکلرود – مازندران به سمت رامسر پیش بروید.

مسیر دسترسی به رامسر با اتوبوس

اتوبوس یکی دیگر از روش های دسترسی به این شهر سرسبز و زیبا از میان شهرهای استان مازندران می باشد. اگر به هر دلیلی، استفاده از روش های پیشین برایتان مقدور نبود، می توانید پس از تهیه بلیط به مقصد رامسر، سوار اتوبوس شده و مسیر زیبای جاده رسیدن به رامسر را طی نمایید. به عنوان مثال می توان گفت اگر بخواهید از تهران با استفاده از روش اتوبوس به این شهر زیبا سفر کنید، می توانید بلیط اتوبوس تهران – رامسر را تهیه کرده و به ترمینال غرب تهران یا همان ترمینال آرژانتین مراجعه کرده و سوار اتوبوس مشخص شده شوید. این مسیر حدودا 5 الی 6 ساعت زمان نیاز دارد.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D36.94085683114944%2C%2050.640768534783504%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

رامسر

موقعیت جغرافیایی رامسر

رامسر که در بخش غرب استان مازندران واقع شده و به عنوان مرز میان مازندران و گیلان شناخته می شود، از شمال به دریای بی کران خزر، از شرق به شیرود، از غرب به شهر چابکسر و دهستان اوشیان در استان گیلان و از جنوب به کوه های البرز منتهی می گردد. این شهر به دلیل داشتن جنگل های سرسبز و دریای آبی بی کران از بهترین و زیباترین شهرهای شمالی بوده و به هر نقطه ای از آن نگاهی کنید، چیزی به جز زیبایی به چشمتان نمی خورد. این شهرستان دارای دو شهر، 1 بخش به همراه 4 دهستان می باشد. با توجه به آن رامسر در استان مازندران قرار دارد، اما جالب است بدانید که به دلیل نزدیک بودن به استان گیلان، دارای فرهنگ و آداب و رسومی شبیه به استان گیلان می باشد و شباهت کمتری به دیگر شهرهای استان مازندران دارد.

تقسیمات کشوری رامسر

رامسر تا سال 1311 هجری شمسی گسترش نیافته بود و شهری کوچک از توابع شهرستان تنکابن محسوب می شد و با وجود 44 روستا در آن، مساحتی حدود یک و نیم فرسنگ داشت. بر اساس مصوبه ای که در سال 1364 هجری شمسی صورت پذیرفت، این شهر از تنکابن جدا گردید و از آن پس اداره آن به صورت شهرستان انجام می گرفت. این شهرستان دارای 2 بخش، 2 شهرستان، 4 دهستان و 200 روستا و آبادی بود.

دلیل نامگذاری رامسر

همانطور که در بخش های قبلی ذکر شد، دریافتیم که در زمان های گذشته این شهر با نام سخت سر شناخته می شد و بر اساس مصوبه هیئت وزیران در سال 1314 هجری شمسی نام رامسر را برای آن برگزیدند. از آنجایی که در زمان های گذشته و در جنگ ها اهالی این منطقه در مقابل اعراب سرسختانه می جنگیدند و به همان جهت نام سخت سر را برای سرزمین آن ها انتخاب کرده بودند. این شهر از توابع حاکمانی محسوب می شد که بر استان های گیلان و مازندران حکومت داشتند. مدتی که گذشت، حاکمان رویان، بر بخش غربی مازندران کنونی تا بخش لنگرود حکومت داشتند.

در اواسط قرن 8 هجری قمری حکومت این شهر مستقل شد و حکومت آن به عهده شخصی به نام سید رکابزن کیا حسنی بود. با روی کار آمدن حکومت زندیه سخت سر و تنکابن جزء استان گیلان محسوب شدند و یک حکومت بر همگی آن ها حاکمیت داشت. مدتی بعد که حکومت قاجار روی کار آمد، سخت سر و تنکابن را از گیلان جدا کردند.

نکته جالبی که در رابطه با نام رامسر وجود دارد، این است که رامسر نه تنها نام یکی از شهرهای شمالی استان مازندران در ایران است، بلکه نام یکی از بزرگترین و معروف ترین قراردادهای حفاظت از محیط زیست در جهان می باشد و این قرار داد با نام کنوانسیون رامسر شناخته می شود. از همین رو رامسر نامی است که در میان بسیاری از جهانیان آشنا بوده و آن را می شناسند. در سال 1971 میلادی، کنوانسیون رامسر در این شهر به تصویب رسید و بر همین اساس نام شهر، رامسر تبدیل گردید و تا به امروز این شهر شمالی و زیبا را با نام رامسر می شناسیم.

رامسر

جمعیت و گویش مردم رامسر

بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 هجری شمسی در این شهر زیبا و گردشگری صورت پذیرفت، جمعیت آن برابر با 74 هزار و 179 نفر بود که تا به امروز نیز این تعداد افزایش یافته اند. اهالی این شهر به زبان و گویش طبری و با لهجه گیلکی می باشد. زبان طبری از زبان های شمال غرب ایران و زبان های ایرانی دریای کاسپین به شمار می آورند. این لهجه در هر نقطه ای از این شهرستان تفاوت دارد.

اقتصاد رامسر

رامسر که از شهرهای زیبا و خوش آب و هوای استان مازندران بوده و در خطه شمال کشور قرار گرفته است، علاوه بر آب و هوای مطلوب، از خاک حاصلخیز هم برخوردار می باشد. آب و هوای مطلوب و خاک حاصلخیز از جمله مهمترین عواملی هستند که سبب می شوند محصولات کشاورزی متنوع و با کیفیتی در آن منطقه رشد و تولید شوند. از جمله مهمترین محصولات این شهر می توان به برنج، چای، انواع مرکبات و کیوی اشاره نمود. کیوی از مهمترین میوه هایی است که در این شهر به وفور پیدا می شود. از همین رو زمین های کشاورزی و باغ های میوه متعددی در شهر رامسر وجود دارند که باعث شده اند شغل کشاورزی در میان مردم رامسر رواج پیدا کند و بسیاری از اهالی و بومیان رامسر، شغل کشاورزی را به عنوان شغل خود انتخاب کنند.

کیوی از جمله میوه هایی است که محصول ایران نبوده نهال آن در سال 1347 برای نخستین بار در ایران کاشته شد و در حال حاضر ایران به عنوان چهارمین کشور تولید کیوی و هشتمین کشور صادر کننده کیوی به دیگر کشورها می باشد. همانطور که می دانیم شهر رامسر شهری ساحلی و زیبا در کنار دریای خزر بوده و انواع ماهی در آن وجود دارند و دسته ای دیگر از اهالی این شهر به شغل صیادی پرداخته و انواع ماهی های تازه را در فصل مشخص صید می کنند. رامسر از مهمترین شهرهای گردشگری و توریست پذیر در میان شهرهای شمالی ایران شناخته می شود و یکی از اصلی ترین چرخه های اقتصادی این شهر از طریق گردشگری و ارائه خدمات رفاهی و تفریحی به توریست ها می باشد. جالب است بدانید روستا جنت آباد رامسر که از زیباترین و خوش آب و هواترین روستاهای شهر رامسر به شمار می رود، به عنوان قطب تولید گل گاو زبان ایران بشناسیم. به طور متوسط سالانه حدود 30 تا 40 تن گل گاو زبان در این روستا تهیه می شود.

شغل مردم رامسر

همانطور که در بخش قبلی در رابطه با چرخه اقتصاد این شهر توضیحاتی ارائه شد، دریافتیم که بسیاری از مردم به شغل های کشاورزی، صیادی و ارائه خدمات به گردشگران مشغول می باشند. همانطور که می دانیم زمین های کشاورزی و باغ های میوه فراوانی در این شهر و روستاهای آن وجود دارند که افرادی بایستی به مراقبت از آن ها بپردازند تا بهترین محصولات کشاورزی را تولید و به بازار عرضه نمایند. همچنین صیادی نیز از دیگر شغل های مردم رامسر می باشد که انواع ماهی های تازه را صید کرده و وارد بازار ماهی در شهر رامسر و دیگر شهرها می کنند.

در تمام طول سال هزاران گردشگر داخلی و خارجی رامسر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده و به سمت آن راهی می شوند. این شهر انواع امکانات تفریحی و رفاهی را در خود جای داده که گردشگران زیادی به سراغ آن ها می روند. در پی این موضوع نیز افرادی هستند که به ارائه خدمات رفاهی، گردشگری و تفریحی به گردشگران می باشند. ناگفته نماند که برخی دیگر از بومیان این شهر انواع صنایع دستی رامسر را با دستان هنرمند خود تهیه کرده و به چرخه اقتصاد شهر خود نیز کمک به سزایی می کنند.

آب و هوای رامسر

رامسر از آن دسته شهرهای شمالی کشور است که دارای آب و هوایی جلگه ای معتدل می باشد و به دلیل مجاورت با دریای خزر تابستان هایی گرم و مرطوب دارد. در برخی از روزهای تابستان دمای هوا آنقدر زیاد نبوده، اما به دلیل میزان رطوبت بالای شهر گرمای زیادی در آن احساس می شود. همچنین از آنجایی که به رشته کوه های البرز نزدیک است، در زمستان ها آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد. اما به صورت کلی این شهر دارای آب و هوایی معتدل و دلپذیر در فصل های بهار و پاییز می باشد و در اواسط بهار شاهد باران های بهاری و دلنشینی خواهیم بود. آب و هوای این شهر به گونه ای است که حتی در برخی از روزهای تابستان نیز امکان بارش باران وجود دارد و از همین رو به عنوان دومین شهر پر باران ایران شناخته می شود.

بهترین زمان سفر به رامسر

همانطور که در بخش قبل گفته شد، رامسر از آب و هوایی معتدل و مرطوب بهره می برد. جالب است بدانید هر کدام از روستاهای این شهر دارای آب و هوایی متفاوت می باشد. به عنوان مثال می توان از روستای جواهرده نام برد که منطقه ای ییلاقی بوده و تابستان هایی گرم و مرطوب دارد. همچنین اگر به دنبال بهترین زمان سفر به این شهر هستید، فصل های بهار و پاییز دارای آب و هوایی بسیار دلپذیر و مطلوب می باشد. بدین صورت که بهار تمام طبیعت رامسر غرق در تازگی و طراوت و پاییز طبیعتی هزار رنگ با آب و هوایی دلپذیر را شاهد هستیم. لذا می توانید برای سفر خود به این شهر، دو فصل بهار و پاییز را انتخاب نمایید.

رامسر

بهترین رستوران های رامسر

رامسر که از بهترین و توریستی ترین شهرهای شمالی کشور است که جاذبه های گردشگری زیادی در آن وجود دارند. در میان گردش و تفریح لذت بخش ترین کاری که می توانیم به سراغ آن برویم، خوردن غذایی خوش طعم و لذیذ است که می تواند لذت گشت و گذار را تکمیل کند. اگر برای صرف وعده غذایی خود برنامه خاصی را تدارک ندیده اید و می خواهید به سراغ یکی از بهترین رستوران های رامسر بروید، می توانید در این بخش از مطلب با برخی از بهترین رستوران های آن آشنا شوید تا به راحتی یکی از آن ها را برای صرف وعده غذایی خود انتخاب کنید.

رستوران برادران

رستوران برادران از قدیمی ترین رستوران های این شهر بوده و به دلیل داشتن غذاهای با کیفیت و خوش طعم به عنوان یکی از بهترین رستوران های رامسر شناخته شود. این رستوران دارای محیط و دکوراسیونی ساده بوده و حدود 300 نفر گنجایش دارد. اگر در ایام تعطیل و یا آخر هفته ها به سراغ این رستوران بروید، افراد زیادی را خواهید دید که برای صرف وعده غذایی خود رستوران برادران را انتخاب کرده اند و ممکن است مدت زمانی را در انتظار بایستید تا جای خالی پیدا شود. در منوی رستوران برادران انواع غذاهای ایرانی و محلی را خواهید دید که می توانید از میان آن ها غذای مورد علاقه خود را سفارش دهید و میل کنید. خوب است بدانید که قیمت غذاهای این رستوران با توجه به کیفیت آن ها کاملا مناسب هستند و از همین رو رضایت اغلب مشتریان را جلب می کند.

آدرس رستوران برادران: استان مازندران، شهر رامسر، میدان بسیج، رمک، مقابل بانک صادرات

رامسر

رستوران سنتی آبشار

اگر به دنبال رستورانی متفاوت در رامسر هستید، رستوران سنتی آبشار می تواند انتخابی مناسب برای شما به شمار رود. محیط این رستوران به صورت باغی بوده که در آن آلاچیق هایی با ظرفیت های متفاوتی وجود دارند که مشتریان با توجه به تعداد نفرات خود به سراغ یکی از آن ها می روند. رستوران سنتی آبشار علاوه بر داشتن محیط دلنشین و و غذاهای با کیفیت، خدمات مناسبی را به مشتریان ارائه می دهد. در منوی این رستوران انواع غذاهای ایرانی به همراه غذاهای محلی وجود دارند که می توانید از میان آن ها غذاهای مورد علاقه خود را سفارش داده و در محیطی دلچسب میل کنید. در رستوران آبشار نیز سوریس چای و قلیان نیز در اختیار مشتریان قرار داده می شود و شما نیز در صورت تمایل می توانید پس از صرف غذا سرویس چای و قلیان هم سفارش دهید.

مسیر دسترسی به رستوران سنتی آبشار

اگر در میان رستوران های رامسر، رستوران سنتی آبشار را انتخاب کردید، می توانید برای رسیدن به آن از بلوار معلم و یا جاده سیاهکلرود – مازندران استفاده کرده و خود را به میدان معلم برسانید. سپس وارد جاده ساحلی شوید تا به این رستوران دسترسی پیدا کنید.

آدرس رستوران سنتی آبشار: استان مازندران، شهر رامسر، شهرک شهر آسر، بلوار امام خمینی، مابین کوچه پنجم و بلوار معلم

کافه رستوران روماک

بسیاری از افراد هستند که برای صرف وعده غذایی خود و یا تفریح خود کافه رستورانی انتخاب می کنند تا بتوانند ساعاتی را در کنار دوستان خود در کافه سپری کنند. کافه رستورانی به نام کافه رستوران روماک در شهر رامسر وجود دارد که به لحاظ کیفیت غذا، حجم غذا و قیمت بسیار مناسب بوده و اغلب مشتریان از آن رضایت کامل دارند. در کافه رستوران روماک انواع غذاهای ایرانی به همراه نوشیدنی های خوشمزه سرو می شوند و مانند دیگر کافه رستوران ها خبری از غذاهای فست فودی نیست.

آدرس کافه رستوران روماک: استان مازندران، شهر رامسر، بلوار امام

باشگاه های ورزشی رامسر

 • باشگاه ورزشی انرژی: استان مازندران، شهر رامسر، محله 40 دستگاه، بلوار امام خمینی
 • باشگاه ورزشی تندیس: استان مازندران، شهر رامسر، آخوند محله، خیابان سجادی
 • باشگاه فرهنگی ورزشی مهدی: استان مازندران، شهر رامسر، پایانه مسافربری، خیابان پانزدهم خرداد
 • باشگاه بدنسازی قائم: استان مازندران، شهر رامسر، تعاونی، خیابان دانش آموزان نام آور
 • باشگاه ورزشی طلایی: استان مازندران، شهر رامسر، خیابان مطهری چهاردهم
 • باشگاه ورزشی اکسیژن: استان مازندران، شهر رامسر، نوربخش، بلوار امام خمینی
 • سالن بانوان پروین اعتصامی: استان مازندران، شهر رامسر، خیابان شهدا، کنار زمین چمن فوتبال شهدا
 • سالن ورزشی تختی کتالم: استان مازندران، شهر رامسر، کتالم، خیابان شهید نوری
 • مازن سلامت: استان مازندران، شهر رامسر، جاده میرزا کوچک خان، نبش کوچه یاس
 • سالن ورزشی ماهان: استان مازندران، شهر رامسر، باغ ملی، نبش کوچه زنبق
 • زمن های ورزشی نوین: استان مازندران، شهر رامسر، مقابل کارخانه چای
 • پارک آبی: استان مازندران، شهر رامسر، میدان شهید رجایی
 • سالن های ورزشی ولیعصر: استان مازندران، شهر رامسر، خیابان شهید مطهری، کوچه رازی، پلاک 11

رامسر

مراکز درمانی رامسر

رامسر شهری پر جمعیت در شمال کشور بوده که افراد زیادی در آن سکونت دارند و همچنین در تمام طول سال، هزاران گردشگر به آن سفر می کنند. لذا این شهر به لحاظ امکانات رفاهی، تفریحی و خدماتی تکمیل می باشد. در این بخش می خواهیم به معرفی برخی از مراکز درمانی آن بپردازیم.

 • مرکز بهداشت رامسر: استان مازندران، شهر رامسر، نور بخش، بلوار رزاقی
 • درمانگاه امام خمینی: استان مازندران، شهر رامسر، نور بخش، میدان انقلاب اسلامی
 • درمانگاه دندان پزشکی لبخند: استان مازندران، شهر رامسر، نور بخش، خیابان شهید مطهری
 • درمانگاه تامین اجتماعی رامسر: استان مازندران، شهر رامسر، نور بخش، بلوار رزاقی
 • بیمارستان احمد نژاد کتالم: استان مازندران، شهر رامسر، کتالم، خیابان شهید مطهری
 • بیمارستان امام سجاد: استان مازندران، شهر رامسر، میدان انقلاب اسلامی، مقابل اداره پست
 • مرکز خدمات پرستاری رازی: استان مازندران، شهر رامسر، ابریشم محله
 • داروخانه های رامسر
 • دکتر شجاعی
 • دکتر سجاد موسوی
 • 13 آبان رامسر
 • دکتر الهام قماش پسند کتالم
 • صفاسرا
 • ایمان
 • لاریجانی
 • آزمایشگاه های رامسر
 • آزمایشگاه سینا
 • آزمایشگاه نادر
 • آزمایشگاه آریا

موزه های رامسر

در هر شهری موزه ها به عنوان جاذبه ای دیدنی و گردشگری به شمار می روند. شهر رامسر نیز همانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران کاخ ها و موزه های متعددی را در خود جای داده و گردشگران زیادی از آن ها بازدید می کنند. خوب است در سفر به شهرهای شمالی بازدید از جاذبه های دیدنی را تنها به دریا و جنگل محدود نکنیم و گستره گردش و تفریح خود را بیشتر کنیم. اگر به شهر رامسر سفر کردید و قصد گشت و گذار در میان جاذبه های دیدنی آن را داشتید، پیشنهاد می شود علاوه بر گردش در طبیعت آن، به سراغ موزه های آن نیز بروید.

کاخ مرمر رامسر

اکنون که قصد آشنایی با موزه های رامسر را داریم، خوب است نخستین مورد را با کاخ مرمر رامسر که مانند الماسی درخشان در میان طبیعت رامسر است آغاز می کنیم. این کاخ در زمان پهلوی و به دستور رضا شاه پهلوی در سال 1316 هجری شمسی ساخته شد. کاخ مرمر بر فراز تپه ای سرسبز در این شهر زیبا قرار گرفته و چشم انداز بسیار زیبایی به مناطق اطراف دارد. این کاخ زیبا و با شکوه تا زمان انقلاب یعنی تا سال 1357 هجری شمسی به عنوان اقامتگاه موقت خاندان پهلوی مورد استفاده قرار می گرفت. از زیباترین بخش های کاخ موزه مرمر، باغ آن می باشد که مساحت 60 هزار متر مربعی داشته و انواع مختلفی از گونه های گیاهی زیبا در آن دیده می شوند. اگر به بازدید از موزه ها و آشنایی با گذشته سرزمین خود علاقه دارید و به شهر زیبای رامسر سفر کردید، پیشنهاد می شود بازدید از کاخ مرمر رامسر را در اولیت لیست گردشگری خود قرار دهید.

مسیر دسترسی به کاخ مرمر رامسر

اگر قصد بازدید از این کاخ زیبا و با شکوه را دارید، می توانید بعد از رسیدن به رامسر، بخش جنوب شرقی آن را پیش گرفته و به سمت خیابان شهید مطهری حرکت کنید. در ادامه مسیر به میدان انقلاب اسلامی خواهید رسید که باید اولین خروجی که مقابل شما قرار می گیرد را خارج شوید. وارد خیابان رجایی شده و به سمت این کاخ زیبا مسیرتان را ادامه دهید.

آدرس کاخ مرمر رامسر: استان مازندران، شهر رامسر، میدان انقلاب اسلامی، خیابان رجایی

رامسر

موزه مردم شناسی رامسر

موزه مردم شناسی رامسر از دیگر موزه هایی است که در این شهر قرار داشته و به عنوان موزه خصوصی و غیر دولتی در رامسر شناخته می شود. موزه مردم شناسی رامسر در اسفند سال 1389 هجری شمسی با دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور فعالیت خود را آغاز نمود. صاحب این موزه فردی بازنشسته فرهنگی بوده و اشیاء و ابزارهایی که در آن وجود دارند حاصل 30 سال است که وی خریداری و یا جمع آوری نموده است. اگر به آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ این شهر علاقه مند هستید، می توانید علاوه بر گشت و گذار و تفریح در طبیعت رامسر، به سراغ موزه مردم شناسی آن هم بروید.

آدرس موزه مردم شناسی رامسر: استان مازندران، شهر رامسر، بلوار شهید باهنر

مراکز آموزشی رامسر

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامسر: استان مازندران، رامسر، آخوند محله، بلوار عباس مفرد
 • موسسه آموزش عالی کسری رامسر: استان مازندران، رامسر، نوربخش، بلوار امام خمینی، بلوار طالقانی
 • موسسه آموزش عالی رحمان: استان مازندران، رامسر، تعاونی، خیابان دانش آموزان نام آور
 • دانشکده پرستاری و مامانی رامسر: استان مازندران، رامسر، خیابان سخت سر، خیابان سخت سر سوم
 • دانشکده پرستاری و مامایی فاطمه زهرا: استان مازندران، رامسر، دانشگاه، خیابان مطهری 37
 • دانشگاه علوم پزشکی رامسر: استان مازندران، بلوار امام خمینی، خیابان شرقی 20
 • دانشگاه پیام نور واحد رامسر: استان مازندران، رامسر، تالش محله، بلوار کاشانی، خیابان کاشانی 7
 • دانشکده فنی و حرفه ای پسران ملاصدرا: استان مازندران، رامسر، پایانه مسافربری، خیابان باهنر، خیابان 15 خرداد

جاهای دیدنی رامسر

به هر نقطه ای از رامسر سفر کنید، جاذبه های طبیعتی و دیدنی متنوع و فراوانی وجود دارند که گردشگران زیادی برای گشت و گذار و تفریح به سراغ آن ها می روند. دریا، کوه، جنگل، آبشار، رودخانه و… همگی در طبیعت رامسر وجود دارند که باعث شده اند طبیعت رامسر به قدری زیبا باشد که هر کدام از آن ها دل هر بیننده ای را به فریب می دهند. همین موضوع باعث شده لقب عروس مازندران را برای این شهر زیبا در نظر بگیرند. در این بخش از مطلب می خواهیم به آشنایی با برخی از زیباترین و بهترین جاهای دیدنی رامسر بپردازیم.

جنگل دالخانی

جنگل گردی یکی از اصلی ترین تفریحاتی است که در سفر به شهرهای شمالی هیچکس آن را فراموش نمی کند. جنگلی زیبا و سرسبز در میان طبیعت رامسر به نام جنگل دالخانی وجود دارد که گردشگران زیادی را به سوی خود دعوت می کند. جنگل دالخانی را به عنوان یکی از زیباترین و بکرترین جنگل های کشور به شمار می آورند. این جنگل دارای ارتفاع 800 متری از سطح دریا بوده و به همین جهت دارای طبیعت و چشم اندازی بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشد. از همین رو شما علاوه بر جنگل نوردی می توانید از کوهنوردی در دالخانی لذت ببرید.

حتی اگر در فصل تابستان به این جنگل مراجعه کنید گرمای هوا را احساس نخواهید کرد و خبری از گرما و شرجی بودن هوای رامسر در جنگل نیست. جنگل دالخانی را با نام جنگل دالیخانی هم می شناسند. اگر به دنبال بهترین زمان بازدید از جگل دالخانی هستید، می توانید فصل های بهار و پاییز را انتخاب کنید. در این دو فصل نه از سرمای شدید و نه از گرمای شدید خبری نبوده و می توانید نهایت لذت را از گردش و استراحت در جنگل ببرید.

جنگل دالخانی کجاست؟

جنگل دالخانی که از مکان های دیدنی رامسر به شمار می رود، در جاده جنت رودبار قرار دارد. اگر قصد رفتن به این جنگل را دارید ابتدا باید خود را به رامسر برسانید. سپس مسیر بلوار شهید عباس منفرد را پیش گرفته و بعد از رسیدن به میدان، به سمت بلوار شهید باهنر حرکت کنید. بعد از حرکت در این بلوار به بلوار معلم می رسید. در ادامه مسیر، بوستان شهدای گمنام را پشت سر گذاشته و به سمت جاده ساحلی حرکت کنید. وارد مسیر جاده مازندران – سیاهکلرود شده و به سمت جاده جنت رودبار ادامه دهید. مسیر سمت چپ را انتخاب کرده تا به این جنگل زیبا و سرسبز برسید.

آدرس جنگل دالخانی: استان مازندران، شهر رامسر، جاده جنت رودبار

رامسر

بلوار کازینو یا بلوار معلم

از دیگر جاهای دیدنی رامسر می توان از بلوار کازینو یا همان بلوار معلم نام برد. این بلوار متعلق به دوران پهلوی اول بوده و در سال 1310 هجری شمسی درست زمانی که هتل قدیم رامسر بنا گردید، بلوار کازینو هم با آن ساخته شد. اما بعد از انقلاب نام بلوار کازینو به بلوار معلم تغییر یافت. در ابتدا که این بلوار ساخته شد، خودروها برای رفت و آمد خود از آن استفاده می کردند. اما مدتی که گذشت و در دهه 1350 هجری شمسی بلوار کازینو به عنوان مسیر پیاده رو مورد استفاده قرار گرفت و در دو سوی آن مسیرهای آسفالته به وجود آمد. مسافت بلوار معلم به 2 کیلومتر می رسد و با استفاده از آن می توانید به ساحل دریا برسید. هنگامی که در حال پیاده روی و قدم زدن در این بلوار زیبا هستید، درختان سر به فلک کشیده نخل، شمشاد و توسکا در دو طرف شما قرار دارند که قدم زدن در میان آن ها سرزندگی و انرژی به شما منتقل می کند.

آدرس بلوار معلم: استان مازندران، شهر رامسر، بلوار معلم

دریاچه قو

دریاچه قو از زیباترین دریاچه هایی است که در شمال کشور وجود داشته و در منطقه زیبای جواهرده قرار دارد. در زمان های گذشته خبری از دریاچه قو نبوده و تنها یک برکه بود که با تلاش های بخش خصوصی آن را به دریاچه ای که امروزه مشاهده می کنید تبدیل کردند. از بهترین زمان هایی که می توانید به سراغ این دریاچه فوق العاده زیبا بروید، فصل های بهار و تابستان است که آب و هوایی بسیار دلنشین در منطقه اطراف دریاچه حاکم است. دریاچه قو در روستای جواهرده قرار گرفته است و از امکانات تفریحی این دریاچه می توان به قایق هایی اشاره کرد که می توانید سوار آن ها شوید و به دل دریاچه بزنید.

دریاچه ها و رودهای رامسر

رامسر شهری سرسبز و با طراوت است و طبیعت آن مملو از جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی است که گردشگران زیادی به بازدید از آن ها راهی می شوند. یکی از جاهای دیدنی که در شهر عروس مازندران وجود دارند و افراد زیادی به بازدید از آن ها علاقه مند هستند، دریاچه ها و رودهایی می باشند که در طبیعت جریان دارند و باعث زیبایی و طراوت طبیعت شهر شده اند. در این بخش می خواهیم با دریاچه ها و رودهای رامسر آشنا شویم.

 • رودخانه چالکرود
 • میانحاله رود
 • سرخانی رود
 • برشی رود
 • چالدره رود
 • شوراب سر رود
 • نمک رود
 • رمک رود
 • پلنگ رود

رامسر

دریاچه سد مریجان

در فاصله 20 کیلومتری از شهر رامسر یک سد خاکی وجود دارد که بر روی رودخانه نسارود واقع شده و جزء جاهای دیدنی رامسر محسوب می شود. این سد خاکی مابین روستای اربکله و روستای دالخانی قرار دارد.

رود ترک رود

رود ترک رود از رودهای فصلی شهر رامسر محسوب می شود و آبی خنک و زلال در آن جریان دارد. این رود نیز همانند دیگر رودهای این شهر، پس از آن که در بستر خود جریان دارند و آن را طی می کنند وارد دریای بی کران و آبی خزر می شوند.

نسارود

همانطور که کمی پیش تر ذکر شد، رودخانه نسارود در فاصله 20 کیلومتری شهر زیبای رامسر واقع شده و سدی خاکی به نام سد مریجان بر روی آن قرار دارد. رود نسارود آبی خروشان و زیبا در آن جریان دارد که از دیدنی های رامسر به شمار می رود.

رودخانه چالک رود

از دیگر رودخانه های زیبایی که رامسر وجود دارد، رودخانه چالک رود می باشد که به عنوان مرز مشترک شهر رامسر با شهرستان تنکابن شناخته می شود. این رودخانه از بزرگترین رودخانه های غرب شهرستان تنکابن بوده و در فاصله 7 کیلومتری از شرق رامسر قرار دارد و از جاذبه های دیدنی این شهر محسوب می شود.

آبشارهای رامسر

از دیگر دیدنی ها و جاذبه هایی که در شهر رامسر وجود دارند و باعث زیبایی هرچه بیشتر طبیعت این شهر شده اند، آبشارهایی هستند که در طبیعت آن جریان دارند و از جاذبه های توریستی رامسر محسوب می شوند. آبشارهای عروس مازندران عبارتند از: آبشار ایج، آبشار خشکا، آبشار صفارود، آبشار راشمه دره، آبشار سیاسرت، آبشار چاردره، آبشار احسینه، آبشار آزارک، آبشار هیسیان. اگر به رامسر سفر کردید، بازدید از آبشارهای زیبای آن را فراموش نکنید.

اماکن مذهبی رامسر

 • مسجد امام حسن مجتبی
 • مسجد آدینه جواهرده
 • مسجد میر عبدالباقی
 • مسجد صاحب الزمان نارنج بن
 • مسجد دارالوداع
 • مسجد آقا میر ابوطالب ساداتشهر
 • مسجد بی بی سکینه آباجی
 • مسجد امام حسین لمتر
 • مسجد صفا
 • مسجد ارشاد
 • مسجد النبی
 • امامزاده سید فاطمه شاه منصور محله
 • امامزاده سید ابراهیم
 • امامزاده سید محمد باقر

غذاهای محلی رامسر

هر کدام از شهرهای ایران دارای ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی می باشند. این تفاوت های محسوس را می توان در اقلیم، موقعیت جغرافیایی، طبیعت، آداب و رسوم، زبان و… مشاهده نمود. یکی دیگر از این موارد مربوط به ویژگی های منحصر به فرد آن شهرها می شود، غذاهای محلی هر شهر می باشد که با یکدیگر متفاوت هستند. هر کدام از شهرهای شمالی دارای غذاهای محلی بسیار خوش طعم و لذیذی هستند که در این میان رامسر نیز جزء همان دسته از شهرهای شمالی محسوب می شود که غذاهای محلی بسیار خوشمزه ای دارد. در ادامه می خواهیم از خوش طعم ترین غذاهای محلی رامسر صحبت کنیم.

بادمجان شکم پر

احتمالا نام بادمجان شکم پر به گوشتان خورده باشد. این غذا جزء غذاهای محلی رامسر بوده که در دسته غذاهای گیاهی شمرده می شود و اگر جزء افراد گیاهخوار هستید و به این شهر سفر کرده اید می توانید در میان غذاهای محلی رامسر، بادمجان شکم پر را انتخاب کنید. در تهیه این غذاهای لذیذ از مواد غذایی همچون بادمجان، پیاز، گوجه فرنگی، سبزی های معطر، ادویه، گردو، سیر و… استفاده می شود.

آغوز مسما

هنگامی که صحبت از غذاهای محلی رامسر به میان می آید، خوشمزه ترین آن ها آغوز مسما می باشد که طعم آن نزدیک به طعم فسنجان بوده. اگر فسنجان غذای مورد علاقه شما باشد، قطعا آغوز مسما نیز مورد پسند شما واقع می شود. برای طبخ این غذا از گوشت تازه اردک استفاده می شود و مانند فسنجان برای طعم دار کردن آن از رب انار، گردو، پیاز، شکر و… به کار می رود و با برنج سرو می شود. اگر به یکی از رستوران های این شهر مراجعه کردید، پیشنهاد می شود آغوز مسما را امتحان کنید.

رامسر

بیج بیج

اگر به غذاهای نانی و بدون برنج علاقه داشته باشید، بیج بیج در میان غذاهای محلی رامسر می تواند انتخابی مناسب برای شما باشد. این غذا انتخابی مناسب برای افرادی است که به گوجه در غذا بسیار علاقه دارند. بیج بیج بی شباهت به مایه ماکارونی نبوده و تفاوتی که در آن وجود دارد، استفاده از گوجه به جای رب گوجه می باشد. البته این غذا را می توان هم با برنج و هم با نام سرو کرد. اما سرو آن با نام لذت بیشتری دارد و طعم اصلی آن را بهتر متوجه می شوید.

مالابیج یا مالاتا

همانطور که می دانیم اصلی ترین غذاهای شهرهای شمالی با ماهی سرو می شوند و ماهی در اغلب غذاهای شمالی عضوی جداناپذیر می باشد. مالابیج یا مالاتا به صورت ماهی شکم پر بوده و برای تهیه آن در اصل از زغال کباب و حرارت آتش استفاده می شود. اما در صورت عدم دسترسی به آتش می توان آن را در فر و یا ماکروفر طبخ کرد.

مراکز خرید رامسر

جاذبه های گردشگری رامسر بسیار فرا تر از دریا، ساحل، جنگل و… می باشد. معمولا بسیاری از گردشگران روزهای آخر سفر خود را به خرید سوغاتی و گشت و گذار در بازارهای آن شهر در نظر می گیرند. هر شهری از شمال دارای بازارهای سنتی بوده که به عنوان یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی آن شهرها به شمار می روند. اما برخی دیگر نیز دارای مراکز خریدی مجهز تر از دیگر شهرها می باشند. اکنون می خواهیم به معرفی برخی از مراکز خرید رامسر بپردازیم.

بازار سنتی رامسر

معرفی مراکز خرید رامسر را با زیباترین و دلنشین ترین بازارهای آن که بازار سنتی آن می باشد آغاز می کنیم. این بازار سنتی در روزهای شنبه و سه شنبه هر هفته در نزدیکی های میدان امام برگزار می شود و در آن انواع خوراکی های شمالی فروخته می شوند. اگر به سراغ این بازار رفتید خرید چای شمال، لبنیات محلی، انواع ترشی ها، زیتون پرورده، سبزی های محلی و معطر و… را فراموش نکنید.

مرکز تجاری بین المللی آرامش

اگر به بازار گردی و گردش در بازارهای مدرن علاقه دارید، مرکز خرید بین المللی آرامش یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید در این شهر به سراغ آن بروید. مرکز خرید آرامش علاوه بر آن که تنها یک مرکز خرید باشد، مرکزی تفریحی و گردشگری نیز به شمار می رود. چرا که یک شهربازی برای کودکان، پردیس سینمایی و فودکورت را در خود جای داده و اگر به همراه فرزندان خود به این مجموعه مراجعه کنید می توانید فرزند دلبندتان را نیز به شهربازی ببرید. در مرکز خرید آرامش واحدهای تجاری زیادی در زمینه های فروش انواع لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، انواع کیف و کفش برای تمام سلیقه، لوازم آرایشی و بهداشتی و… مشغول به کار هستند. اگر قصد خرید داشته باشید، دست خالی از آن بیرون نمی آیید.

آدرس مرکز خرید بین المللی آرامش: استان مازندران، شهر رامسر، بلوار رزاقی

رامسر

مرکز خرید مروارید

از دیگر مراکز خرید مدرن شهر رامسر، مرکز خرید مروارید می باشد که به عنوان بزرگترین مرکز خرید این شهر شناخته می شود. اگر قصد خرید لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، انواع کیف و کفش، عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و بهداشتی و… را داشته باشید، مرکز خرید مروارید انتخابی مناسب می تواند باشد. این مجموعه نیز مجهز به امکانات تفریحی و رفاهی همچون شهربازی، کافه، رستوران، سرویس بهداشتی و… می باشد.

آدرس مرکز خرید مروارید: استان مازندران، شهر رامسر، بلوار معلم

سوغات رامسر

به جرئت می توان گفت شهرهای شمالی کشور بهترین سوغاتی های ایران را دارند. رامسر سوغاتی های بسیار خوشمزه ای داشته که گردشگران می توانند از آن ها به عنوان سوغاتی تهیه می کنند. در این میان می توان به زیتون پرورده، ماهی، انواع ترشی، کلوچه و کوکی، نان قتلمه، قماق، رشته به رشته، پشت زیک، آغوزنون اشاره کرد. علاوه بر انواع خوراکی های خوشمزه انواع صنایع چوبی مانند حصیر بافی، نمد بافی، چادر شب بافی، مروار بافی و… از دیگر سوغاتی های رامسر محسوب می شوند.

روستاهای رامسر

از زیباترین جاهای دیدنی رامسر روستاهای آن می باشند. طبیعتی سرسبز و وسیع که باعث شده اند این شهر لقب عروس مازندران را به خود اختصاص دهد. روستای رامسر از بهترین گزینه ها برای دوری از شهر، آلودگی، ترافیک، مشغله های کاری و زندگی و… می باشند که می توانید با رفتن به آن ها آرامش و حس و حال خوب را تجربه کنید. اکنون می خواهیم با برخی از بهترین روستاهای رامسر آشنا شویم تا اگر قصد روستاگردی در شمال کشور را دارید، بهترین گزینه را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید.

روستای اربکله

از زیباترین طبیعت هایی که در رامسر وجود دارد و گردشگران زیادی آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند، روستای اربکله می باشد. این روستا تا رامسر تنها 8 کیلومتر فاصله داشته و در ارتفاع 500 متری از سطح دریا واقع شده است. از بهترین ویژگی های روستای اربکله که باعث شده از محبوبیت زیادی برخوردار شود، داشتن چشم انداز بسیار زیبایی از طبیعت سرسبز رامسر و ساحل دریای بی کران خزر می باشد. طبیعت اربکله از آب و هوایی کوهستانی بهره می برد و بهترین منطقه برای سفرهای بهاری و تابستانی می باشد.

در سال های اخیر با افزایش سفر ها به این روستا، بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته و همین باعث شده افراد زیادی در طبیعت روستای اربکله ساخت و سازهایی به راه بیاندازند. همین موضوع باعث شده از زیبایی طبیعت روستا کاسته شود. اما همچنان از محبوبیت بالایی برخوردار است. درختان نارنج و پرتغال در طبیعت این روستا وجود دارند و هنگامی که در این طبیعت در حال قدم زدن باشید، رایحه خوش نارنج و پرتقال به مشامتان خواهد رسید. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1385 در روستای اربکله صورت پذیرفت، جمعیت آن برابر با 243 نفر و 67 خانوار بود. از ویژگی های خوب روستای اربکله می توان به امکانات رفاهی آن اشاره کرد که شامل رستوران های سنتی و مدرن، کافی شاپ، مسجد، مرکز بهداشت و… اشاره کرد.

مسیر دسترسی به روستای اربکله

اگر در میان دیدنی های رامسر، روستای اربکله را انتخاب کرده اید تا بتوانید آرامش را با تمام وجود احساس کنید و از زیباترین طبیعت های رامسر از نزدیک دیدن کنید، می توانید به سمت کتالم راهی شوید. سپس وارد جاده مارکوه یا تلارسر شده و به سمت روستای زیبا و خوش آب و هوای اربکله راهی شوید.

آدرس رروستای اربکله: استان مازندران، شهرستان رامسر، 8 کیلومتری رامسر

رامسر

روستای گرسماسر

اگر به گشت و گذار در مناطق ییلاقی علاقه دارید، در طبیعت زیبای رامسر ییلاقی بسیار زیبا و دلنشین به نام روستای گرسماسر وجود دارد که دارای آب و هوایی بسیار دلپذیر و خنک می باشد. طبیعت روستای گرسماسر از دشت هایی سرسبز و وسیع، کوه های استوار و بلند قامت، چشمه های زلال و گوارا و درختان انبوه و تنومند تشکیل شده است و گردشگران زیادی به سمت آن راهی می شوند. روستاگردی یکی از آرامش بخش ترین تفریحاتی است که می توانید از آن لذت ببرید. ییلاق گرسماسر در ارتفاع 2 هزار متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای آب و هوایی کوهستانی می باشد که همین موضوع باعث شده تابستان هایی خنک و دلنشین و زمستان هایی سرد داشته باشد.

قدمت این روستای ییلاقی به هزار سال گذشته باز می گردد. بر اساس آخرین سرشماری، روستای گرسماسر دارای جمعت 2 هزار نفری بوده است و اهالی آن به شغل هایی همچون باغ داری، کشاورزی، صنایع دستی و دامداری مشغول هستند. اگر به دنبال بهترین زمان سفر به گرسماسر هستید، می توانید فصل های بهار، تابستان و پاییز را انتخاب کنید. در فصل زمستان این روستای زیبا پوشیده از برف می شود.

آدرس روستای گرسماسر: استان مازندران، شهر رامسر، مسیر جاده رامسر – کتالم

روستای جواهرده

روستای جواهرده روستایی زیبا و توریستی در طبیعت رامسر است که در فاصله 29.5 کیلومتری از مرکز شهر رامسر واقع شده و در ارتفاع 2 هزار متری از سطح دریا قرار دارد. حتی مسیری که برای رسیدن به این روستا طی می کنید به قدری زیباست که مسافت آن را متوجه نمی شوید. این روستای زیبا توسط قله هایی مرتفع محاصره شده و آن ها نیز بر زیبایی طبیعت روستا افزوده اند. بسیاری از اهالی رامسر در تابستان ها که هوای شهر رو به گرما و شرجی شدن می رود، به روستای جواهرده کوچ می کنند. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1390 هجری شمسی در این روستا صورت پذیرفت جمعیت آن به حدود 9 هزار و 800 نفر می رسید.

اهالی این روستا به فعالیت هایی همچون کشاورزی، دامداری، باغداری و تهیه صنایع دستی مشغول هستند. پوشش گیاهی جواهرده از درختانی نظیر ممرز، راش، شمشاد، شاه بلوط، زبان گنجشک، سیب ترش، گردو، زرشک و… تشکیل شده است. لازم به ذکر است بدانید برای ورود به این روستا مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت نمایید.

آدرس روستای جواهرده: استان مازندران، شهر رامسر، بخش جنوب رامسر، بلوار امام خمینی به سمت لات محله، 9 کیلومتر بعد از لات محله

روستای سرولات

روستای سرولات از دیگر روستاهای زیبایی است که در طبیعت رامسر و در نزدیکی شهر چابکسر در استان گیلان قرار دارد. این روستای زیبا در فاصله 22 کیلومتری از رامسر واقع شده و رودخانه ای زیبا و خروشان به نام آچیرود در کنار آن قرار دارد. با رفتن به روستای سرولات می توانید نهایت آرامش را تجربه کنید و از آنجایی که کوه، دریا، جنگل و رودخانه در فاصله نزدیکی از هم قرار دارند، چهره ای بسیار زیبا و منحصر به فرد برای این روستا پدید آورده است. اگر به روستای سرولات سفر کرده باشید، محال است نام رستوران خاور خانم را نشیده باشید و یا به سراغ آن نرفته باشید. هنگامی که در حال قدم زدن در طبیعت روستای نسیم خنکی را احساس خواهید کرد. رودخانه آچیرود از جمله زیباترین مواردی است که در این طبیعت مشاهده خواهید کرد.

آداب و رسوم و فرهنگ مردم رامسر

هر کدام از شهرهای ایران از ویژگی های منحصر به فردی بهره می برند که یکی از آن ها فرهنگ و رسوم و آداب هر شهری است که مردمان بومی به آن ها پایبند هستند. از مهمترین آداب و رسوم و فرهنگ های هر شهری می توان به سبک برگزاری مراسم های جشن و سوگواری می باشند. در ادامه به آشنایی با برخی از آداب و رسوم و فرهنگ مردم رامسر آشنا خواهیم شد:

 • جشن نوروزماه: از جمله آداب و رسوم مردمان رامسر برگزاری جشن نوروزماه است. شاید تصور کنید به دلیل نام نوروزماه که بری آن انتخاب کرده اند، این مراسم در زمان نوروز برگزار می شود؛ اما زمان برگزاری آن در اواسط مرداد ماه بوده و زمانی که اولین محصول برنج  خود را جمع آوری می کنند، جشنی را برپا کرده و در این مراسم با همان برنجی که برداشت کرده اند، غذا تهیه می کنند. مردم رامسر ترجیح می دهند این مراسم را در طبیعت برگزار کنند و با دوستان و آشنایان گرد هم جمع می شوند و نعمت خداوند را شکرگزاری می کنند.
 • چهارشنبه سوری: چهارشنبه سوری از آن دسته مراسم هایی است که تقریبا در تمام شهرها به شکل های متفاوتی برگزار می شوند. مردمان رامسر چهارشنبه سوری را بدین گونه برگزار می کنند که آش مخصوص خود را که هفت ترشی نام دارد را تهیه کرده و در میان آشنایان و همسایه های خود توزیع می کنند. آش هفت ترشی بسیار متفاوت تر از دیگر آش ها بوده و از موادی همچون آب انار، آب نارنج، آب لیمو، آب ازگیل، سرکه، آلوچه و گوچه سبز تهیه می شود.
 • نوروزخوانی رامسری ها: جشن نوروزخوانی از دیگر رسم و رسومات رامسری ها است که درست زمانی که تنها 15 روز مانده به عید و سال جدید آغاز گردد، افرادی با عنوان نوروزخوانان در روستاهای این شهر به راه می افتند و شهرهای محلی خود را سر می دهند و فرا رسیدن سال جدید را مبارک می گویند. از میان نوروخوانان یک نفر شعر را با صدای رسا می خواند، یک نفر ساز می زند و سومین نفر نیز بار را به دوش می کشاند و با عنوان بارکش یا کوله کش شناخته می شود. یکی از شعرهایی که نوروخوانان در مراسم جشن نوروزخوانی سر می دهند را در زیر آورده ایم:

                                                                      باد بهارون بیمو                                نوروز سلطون بیمو

                                                                     مژده دهید به دوستان                      گل به گلستون اومد

رامسر

رزرو سوئیت در رامسر

شهر رامسر که از شهرهای توریستی و پر جاذبه در خطه شمال ایران است، جاذبه های فراوانی در آن وجود دارند که برای بازدید از تمام آن ها به چند روز اقامت در آن نیاز دارید. حتی برخی از افراد تنها برای استراحت و لذت بردن از طبیعت شهر به آن سفر می کنند. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که برای سفر به رامسر قصد دارید اغلب زمان خود را به گردش و تفریح بگذرانید، بهتر است اقامتگاهی را برای اقامت خود انتخاب نمایید که بتوانید هزینه کمتری را برای آن بپردازید. در انواع اقامتگاه های موجود در این شهر می توانید به سراغ سوئیت ها بروید. شما نیز می توانید با اجاره سوئیت رامسر در هزینه های اقامتی خود صرفه جویی کنید.

سوالات متداول

رامسر کجاست؟

رامسر از جمله شهرهای زیبا در غرب استان مازندران است که مرز میان استان مازندران و استان گیلان می باشد.

بهترین زمان سفر به رامسر چه فصلی است؟

از بهترین فصل های سفر به رامسر فصل های بهار و پاییز است که خبری از گرما و شرجی بودن و سرمای شدید نیست.

جاهای دیدنی رامسر کدام ها هستند؟

از جاهای دیدنی رامسر می توان به روستای سرولات، بلوار معلم، روستای جواهرده، جنگل دالخانی، آبشار ایج، روستای اربکله، دریاچه قو و... اشاره کرد.

رامسر چگونه آب و هوایی دارد؟

رامسر دارای آب و هوایی جلگه ای و معتدل است که تابستان هایی گرم و شرجی داشته و زمستان های آن نیز سرد و کوهستانی می باشد. بهارهای رامسر بسیار دلپذیر و معتدل است.

[html_block id=”67995″]