خیابان ولیعصر

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا پنهان

خیابان ولیعصر یکی از معروف ترین و طولانی ترین خیابان های شهر تهران می باشد که مسیر دسترسی شمال و جنوب را فراهم آورده است. این خیابان طولانی که میدان راه آهن را به میدان تجریش متصل می کند، توانسته بسیاری از جاذبه های تهران را در خود جای دهد و به همین منظور شاید کمتر کسی را پیدا کنید که گذرش به این خیابان نخورده باشد. خیابان ولیعصر تهران به عنوان طولانی ترین خیابان درختکاری شده تهران می باشد که طول آن به 18 کیلومتر می رسد و به واسطه درختان انبوهی که در اطراف آن وجود دارند، به عنوان زیباترین خیابان تهران شناخته می شود. این خیابان طویل از آنجایی که یکی از اصلی ترین شریان های پایتخت می باشد، امکان دسترسی به بسیاری از نقاط تهران را به وجود آورده است. در ادامه این مطلب قصد داریم با خیابان ولی عصر که یکی از مهمترین خیابان های شهر تهران به شمار می رود آشنا شویم. با لوکس ویلا همراه باشید.

آشنایی با خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر به عنوان یکی از اصلی ترین خیابان های پایتخت می باشد که میدان راه آهن در جنوب را به میدان تجریش در شمال تهران اتصال می دهد و بر همین اساس یکی از اصلی ترین راه های ارتباطی پایتخت به شمار می رود. جالب است بدانید این خیابان در زمان پیش از انقلاب با نام خیابان پهلوی شناخته می شد. زمانی که رضاشاه پهلوی در سمت وزیر جنگ ایران بود، دستور ساخت این خیابان را صادر نمود و پس از ساخته شدن خیابان، دو از کاخ هایش را که شامل کاخ مرمر و کاخ سعدآباد می شود، در نقاط مختلفی از این خیابان بنا کرد. همچنین عبدالله مستوفی از دولت مردان دوران قاجار و پهلوی در رابطه با این تصمیم رضا شاه بیان کرده بود که اصلی ترین انگیزه رضاشاه برای ساخت این خیابان، اتصال کاخ مرم به کاخ سعدآباد می باشد. اطراف این خیابان درختان چنار بلند قامتی وجود دارند که نقش به سزایی در زیبایی خیابان ولی عصر ایفا می کنند.

در زمان های گذشته تعداد درختان اطراف خیابان بسیار بیشتر بوده اند و از زمان های گذشته تا به امروز جزء خیابان های زیبای تهران به شمار می رفت. لذا این خیابان طولانی لقب یکی از زیباترین خیابان های کشور را به خود اختصاص داده و با طول 17.9 کیلومتر به عنوان طولانی ترین خیابان کشور و خاورمیانه شناخته می شود. بسیاری از افراد به تنهایی، دو نفره و یا با دوستان خود برای قدم زدن این خیابان را انتخاب کرده اند و کمتر کسی پیدا می شود که در پایتخت زندگی کند و تجربه پیاده روی در خیابان زیبای ولیعصر را نداشته باشد. بسیاری از زوج های عاشق نیز به خصوص در فصل پاییز که برگ های درختان بر روی زمین افتاده به قدم زدن در ولیعصر می پردازند و خاطرات خوش و به یاد ماندنی را برای خود رقم می زنند. هنگامی که در حال قدم زدن و پیاده روی در این خیابان هستید، مراکز تجاری، فرهنگی، پارک های سرسبز و متعدد، کافه و رستوران، مراکز تفریحی و گردشگری متنوعی را خواهید دید که شما را به سمت خود دعوت می کنند.

این خیابان به گونه ای بود که از زمان احداث تا به امروز یکی از خیابان هایی است که بسیاری از اصلی ترین جاذبه های تفریحی و گردشگری تهران را در خود جای داده است. این خیابان نسبت به زمان های گذشته تغییرات بسیاری را به خود دیده، اما همچنان زیبایی و شهرت خود را حفظ کرده است. حتی یکی از گردشگران ایتالیایی به نام پیترو دلاواله هنگامی که به تهران سفر کرده بود، در کتاب خود این گونه نوشت که: تهران شهر چنارهاست. چنارهای بلند قامتی که در دو طرف این خیابان قرار گرفته اند، علاوه بر آن که در زیبایی خیابان ولیعصر نقشی اساسی و مهم ایفا می کنند، در تلطیف و پاک سازی هوای پایتخت نیز نقشی اساسی به عهده دارند. همچنین علاوه بر چنارها، در دو طرف خیابان دو جوی آب عریض وجود دارند که علاوه بر سیراب کردن پنارها، شادابی، طراوت و زیبایی هرچه بیشتر را برای این خیابان پدید می آورند.

در حال حاضر خیابان زیبای ولیعصر محلی مناسب برای تفریح، پیاده روی، خرید و گشت و گذار پایتخت نشینان به شمار می رود. همچنین مغازه های رنگارنگ با شکل های متنوع را در خود جای داده و بر زیبایی این خیابان افزوده اند. در طول این خیابان دیوارهایی هستند که نقاشی های مختلفی بر روی آن ها کشیده شده است و تاثیر به سزایی در زیبایی چهره شهر دارد. یکی از بهترین زمان هایی که می توانید این خیابان را در زیباترین حالت ممکن آن مشاهده کنید، فصل پاییز می باشد. اما به طور کلی می توان گفت که این خیابان در تمام فصل های سال زیبایی های خاص خود را دارد. در برخی از نقاط این خیابان و در پیاده روها نیمکت هایی قرار دارند که در بسیاری از مواقع زوج های عاشقی را خواهید دید که روی آن ها نشسته اند و در حال گفتگو هستند.

خیابان ولیعصر

تاریخچه خیابان ولیعصر

قدمت این خیابان به زمان پهلوی باز می گردد، یعنی درست زمانی که رضا خان در سمت وزارت جنگ مشغول به کار بود. در سال 1300 هجری شمسی عملیات ساخت این خیابان به دستور رضاشاه آغاز گردید. در سال 1300 هجری شمسی رضاخان بخش های مختلفی از اراضی بهجت آباد در منطقه شمیرانات تهران را خریداری نمود که در پی آن نیز کاخی که به دختر ناصرالدین شاه قاجار تعلق داشت را نیز خرید. همزمان به ساخت این خیابان، عملیات درختکاری آن نیز آغاز گردید و نهرهای عریض کنار درختان نیز ساخته شدند. از آنجایی که می خواست دسترسی راحتی به کاخ های منطقه داشته باشد، دستور ساخت خیابانی را در محدوده منطقه شمیرانات صادر نمود. پادشاهان قاجار در زمان حکومت خود، کاخ های مختلفی را در شهر تهران برای خود ساخته بودند، یکی از این کاخ ها کاخ سعدآباد در شمال تهران و دیگری کاخ مرمر در جنوب تهران قرار داشت که رضاخان پس از به قدرت رسیدن، تصمیم گرفت برای دسترسی راحت به این کاخ ها مسیری راحت را تعیین کند.

پس از ساخته شدن این خیابان، رضاخان آن را جاده اختصاصی پهلوی نامگذاری کرد و مردم عادی اجازه تردد در آن را نداشتند و تنها افراد حکومتی و پادشاهان حق استفاده از خیابان ولی عصر را داشتند. تا پیش از زمانی که این جاده ساخته شود، خیابان های خاکی، کوچک و گذرگاه های محلی به جای آن وجود داشتند. در سال 1307 هجری شمسی این خیابان توسط بلدیه تهران سنگ فرش شد. اما از سال 1310 هجری شمسی عملیات آسفالت کردن خیابان ها وارد سیستم شهرسازی تهران گردید و در پی آن و پس از گذشت 1 سال، این خیابان آسفالت گردید. طول این خیابان به 17.9 کیلومتر می رسد که از همان زمان ابتدا تا به امروز به عنوان طولانی ترین جاده ایران و خاورمیانه شناخته می شود. همچنین این خیابان در تمام طول عمر خود نام های متعددی را به خود دیده است. زمانی که محمدرضا شاه پهلوی به قدرت رسید، نام این خیابان را از جاده اختصاصی پهلوی به خیابان پهلوی تغییر داد.

بعد از انقلاب اسلامی نیز برای مدت زمان 2 سال، نام آن به خیابان مصدق تغییر یافت. پس از گذشت مدت زمان 2 سال تا به امروز نام ولیعصر بر روی آن نهادینه شد. از آنجایی که این خیابان از بخش شمال به بهترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران منتهی می شد، افراد عادی اجازه ورود و تردد در آن را نداشتند و تنها درباریان، وزیران، نظامیان و افراد خاص می توانستند برای عبور و مرور و استفاده از کاخ های ییلاقی وارد آن شوند. همچنین با استفاده از این خیابان می توانستند به راحتی به باغ های محدوده شمیرانات دسترسی داشته باشند. از سال 1320 هجری شمسی و با ورود متفقین به کشور، حق ورود افراد عادی جامعه به خیابان ولیعصر صادر گردید. همچنین مردم می توانستند برای گشت و گذار و تفریح خود به سراغ باغ های منطقه بهجت آباد بروند. محله های زیادی در محدوده خیابان پهلوی قرار داشت که مردم برای قدم زدن، پیاده روی، تفریح و گشت و گذار به سراغ آن ها می رفتند. در این میان می توان از محله هایی همچون یوسف آباد، عباس آباد و جلالیه نام برد.

بر اثر تردد مردم در خیابان پهلوی، ساخت و سازها در مناطق و محله های اطراف آن افزایش یافت و با گذر زمان خیابان پهلوی به یکی از مهمترین خیابان های شهر تهران تبدیل شد و برخی از مهمترین ساختمان های پایتخت را در خود جای داده است. به مرور، هر چه زمان به جلو می رفت مراکز فرهنگی، تفریحی و تجاری مهمی در ولیعصر ساخته شدند. برخی از بناهایی که در خیابان ولی عصر ساخته شدند، تا به امروز معماری و طراحی خود را حفظ کرده اند. همچنین از آنجایی که دارای مسیرهای دسترسی متعددی به دیگر خیابان های پایتخت دارد، از مهمترین شاه راه های تهران شناخته می شود. این خیابان در طول سال های 1332 هجری شمسی تا سال 1355 هجری شمسی با تغییراتی که در آن صورت پذیرفت، به شکل امروزی خود تبدیل شد. در نهایت این خیابان در تاریخ 7 دی ماه سال 1390 هجری شمسی به عنوان اثری ملی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خیابان ولیعصر

تعداد درختان چنار موجود در خیابان ولیعصر

در سال 1318 هجری شمسی سرتاسر خیابان ولیعصر در دو طرف را چنارهایی را با فاصله 2 متر از یکدیگر قرار دادند و همچنین در میان هر دو نهال این درختان، یک بوته گل سرخ کاشته شد. در منطقه زعفرانیه تهران دو حلقه چاه حفر کردند تا بتوانند درختان را آبیاری کنند. در رابطه با تعداد چنارهای خیابان ولی عصر اعداد متفاوتی وجود دارند. بر اساس آن که طول این خیابان به 17.9 کیلومتر می رسد، می توان گفت که حدود 20 هزار چنار در این خیابان وجود دارند. اما همانطور که گفته شد اعداد مختلفی برای تعداد چنارهای این خیابان مطرح است، برخی می گویند تعداد آن ها به 60 هزار اصله می رسد. درباره این تعداد نظر مشخصی وجود ندارد. اما در حال حاضر تعداد این چنارها به 8 هزار اصله کاهش یافته است. این چنارها در هر فصلی از سال به شکل های متفاوتی در می آیند که چهره ای متفاوت و زیبا به این خیابان می بخشند. در بخش هایی از خیابان ولی عصر، شاخ و برگ های این درختان در بالا به یکدیگر رسیده اند و تصویری بسیار تماشایی و زیبا را پدید آورده اند.

موقعیت جغرافیایی خیابان ولی عصر در نقشه پایتخت

اگر به نقشه پایتخت نگاهی کنید، خطی طولانی را خواهید دید که به عنوان خیابانی شمالی – جنوبی بوده و در مرکز شرقی – غربی تهران قرار گرفته است.

مسافت خیابان ولی عصر

همانطور که در بخش های بالای این مطلب ذکر شد و یا شاید از قبل شنیده باشید، خیابان ولیعصر به عنوان طولانی ترین خیابان ایران و خاورمیانه شناخته می شود. خیابان ولی عصر این امکان را فراهم آورده تا مردم بتوانند از میدان های جنوبی پایتخت به میدان های شمالی پایتخت دسترسی آسانی داشته باشند. در طول این مسیر، از معروف ترین محله های پایتخت همچون: باغ فردوس، زعفرانیه، میدان ونک، پارک ساعی، بلوار میرداماد، پارک ملت، خیابان زرتشت، میدان ولیعصر، خیابان امام خمینی، میدان منیریه، سه راه جمهوری و… گذر خواهید کرد. هر کدام از این محله های معروف، مهمترین جاذبه های دیدنی تهران را نیز در خود جای داده اند. به طور مثال می توان از شمالی ترین مسیر آن که میدان تجریش می باشد شروع کرد که بسیاری از مراکز خرید، مراکز فرهنگی و تجاری و جاذبه های گردشگری را در خود جای داده است.

همینطور که از میدان تجریش در خیابان ولی عصر به سمت جنوب حرکت کنید، پارک های مختلفی همچون پارک ساعی و پارک ملت را خواهید دید که از مهمترین پارک های تهران به شمار می روند. به میدان ولعیصر که برسید نیز مراکز خرید، تجاری و فرهنگی متعددی وجود دارند که یکی از شلوغ ترین بخش های تهران را در آن مشاهده خواهید کرد. کمی مسیر را ادامه دهید، به چهارراه ولیعصر خواهید رسید که از اصلی ترین پاتوق های دانشجویان می باشد. تقریبا هر دانشجویی که در تهران تحصیل کرده باشد، خاطرات شیرین و به یاد ماندنی در این مسیر دارد که اگر بعدها از این مسیر عبور کند، خاطرات برای او زنده خواهند شد.

هر چه به سمت جنوب پیش بروید به شلوغ ترین محله های تهران از جمله خیابان جمهوری، خیابان امام خمینی، خیابان مولوی و… می رسید و به تدریج متوجه تغییر بافت شهر تهران از شمال تا جنوب خواهید شد. بدین صورت که شمال پایتخت دارای بافتی مدرن تر و محله های جنوبی پایتخت دارای بافت سنتی و قدیمی هستند که از دیرباز تا کنون آن را حفظ کرده اند. در نهایت به میدان راه آهن، جنوبی ترین نقطه خیابان ولی عصر خواهید رسید و این خیابان در بخش جنوب به پایان می رسد.

خیابان ولیعصر

چه مناطقی از پایتخت در خیابان ولیعصر تهران قرار دارند؟

از آنجایی که خیابان ولیعصر از شمال تا جنوب تهران امتداد دارد، مناطق مختلفی از پایتخت را در بر می گیرد. از محدوده شمال این خیابان از میدان تجریش تا محدوده پارک وی جزء منطقه 1 شهرداری تهران محسوب می شود. از منطقه پارک وی تا محدوده بزرگراه شهید همت جزء منطقه 3 شهرداری تهران می باشد. از بزرگراه شهید همت تا خیابان انقلاب اسلامی را منطقه 6 شهرداری تهران در بر می گیرد. از خیابان انقلاب، میدان ولیعصر تا میدان راه آهن در جنوب تهران جزئی از منطقه 11 شهرداری تهران به شمار می روند. خیابان ولی عصر بسیاری از مناطق شمالی، مرکزی و جنوبی پایتخت را در خود جای داده است.

میدانی به نام ولیعصر در خیابان ولی عصر

یکی از مهمترین و شلوغ ترین میدان های تهران، میدان ولیعصر نام دارد که جزء محدوده مرکزی تهران محسوب می شود و در خیابان ولیعصر جای گرفته است. این میدان سه تا از خیابان های مهم پایتخت را نیز به یکدیگر متصل می کند. بدین صورت که خیابان ولی عصر در امتداد شمال و جنوب، بلوار کریمخان در ضلع شرقی میدان ولیعصر و بلوار کشاورز در ضلع غربی این میدان قرار گرفته اند و میدان ولیعصر راه ارتباطی این سه خیابان به یکدیگر می باشد. میدان ولیعصر به عنوان یکی از مهمترین مراکز تجاری، خرید، فرهنگی و… شناخته می شود. اگر در حاشیه این میدان در حال قدم زدن باشید، مغازه های مختلفی از جمله پوشاک، کافه، رستوران، موبایل فروشی، کتاب فروشی و… خواهید دید که در زیبایی چهره شهر تاثیر به سزایی دارند. همچنین یک پاساژ به همراه چندین فروشگاه دیگر که در زمینه فروش رایانه و موبایل مشغول هستند در ضلع جنوب شرقی میدان خواهید دید که از مهمترین مراکز فروش رایانه و موبایل به شمار می روند.

افزون بر این ها، 3 مورد از مهمترین سینماهای تهران نیز در ضلع های مختلفی از میدان ولیعصر قرار دارند. در ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر سینما قدس و در ضلع شمالی سینما استقلال و سینما آفریقا با فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند. همچنین این میدان به عنوان یکی از میدان های تهران است که به اغلب نقاط تهران دسترسی دارد. در اطراف این میدان ایستگاه های اتوبوس و تاکسی وجود دارند که امکان دسترسی به بسیاری از نقاط تهران را به وجود آورده است. در این میدان نیز یکی از مهمترین ایستگاه های مترو به نام ایستگاه میدان ولیعصر قرار دارد. دانشگاه های مختلفی در محدوده این میدان وجود دارند و همین باعث شده رفت و آمد دانشجویان به این محدوده زیاد باشد. کافه ها و رستوران های منتوع و متعددی در اطراف میدان ولیعصر جای گرفته اند که اغلب آن ها پاتوق بسیاری از دانشجویان می باشند. در بخش مرکزی این میدان، زیرگذری ساخته شده که علاوه بر دسترسی به ضلع های مختلف میدان، به مترو نیز دسترسی دارد.

خیابان ولیعصر

پیاده روی در خیابان ولیعصر تهران

خیابان ولی عصر یکی از معروف ترین خیابان ها و مسیرها برای پیاده روی می باشد و کمتر کسی پیدا می شود که تجربه پیاده روی در این خیابان زیبا را نداشته باشد. وجود چنارهای سر به فلک کشیده و نهرهای عریض آب در دو طرف خیابان باعث شده در تابستان ها از گرمای هوا کاسته شود و پیاده روی را لذت بخش تر کند. جاذبه های تفریحی و گردشگری متنوعی در حاشیه این خیابان طولانی وجود دارد که می توانید در میان پیاده روی به سراغ آن ها بروید و از آن ها دیدن کنید و حتی با رفتن به رستوران ها و کافه ها، نفسی تازه کنید و پیاده روی را برای خود لذت بخش تر کنید.

جاذبه های دیدنی خیابان ولی عصر

از آنجایی که خیابان ولیعصر محدوده زیادی از پایتخت را در بر می گیرد، جاذبه های دیدنی، تفریحی، گردشگری و مراکز فرهنگی متعددی را در خود جای داده است. همچنین تعدادی از جاذبه های تاریخی در این خیابان قرار دارند که گردشگران زیادی را به بازدید از خود دعوت می کنند. در ادامه این مطلب می خواهیم با جاذبه های دیدنی و گردشگری متنوعی که از شمال تا جنوب در این خیابان وجود دارند آشنا شویم.

باغ فردوس

در محدوده شمال این خیابان، باغ موزه ای زیبا و تماشایی به نام باغ فردوس قرار گرفته که از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود. این باغ زیبا و تماشایی، عمارتی باشکوه و زیبا را در خود جای داده که از دوران قاجار به جا مانده و از عمارت های ییلاقی قاجار بوده است. موزه ملی سینمای ایران نیز در همین مکان قرار دارد که در سال 1381 هجری شمسی افتتاح شد. باغ فردوس تهران باغی سرسبز و تماشایی است که گردشگران زیادی برای گشت و گذار و تفریح به سراغ آن می روند.

آدرس باغ فردوس: تهران، خیابان ولی عصر، قبل از میدان تجریش، بعد از خیابان عارف نسب

پارک ملت

کمی از محدوده میدان تجریش که به سمت پایین حرکت کنید، به پارکی بسیار سرسبز و زیبا خواهید رسید که پارک ملت نام دارد و از معروف ترین پارک های تهران می باشد. پارم ملت به دلیل داشتن امکانات تفریحی و رفاهی متنوع، از بهترین پارک های پایتخت است که گردشگران زیادی آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. اگر در تهران به دنبال جاذبه ای تفریحی و گردشگری بودید، پارک ملت می توانید گزینه ای مناسب برای شما باشد.

آدرس پارک ملت: تهران، خیابان ولی عصر، تقاطع اتوبان نیایش

پارک ساعی

از دیگر جاذبه های دیدنی و گردشگری که در خیابان ولی عصر وجود دارد، پارک ساعی می باشد که یکی از ورودی های آن در این خیابان بوده و از همین رو به عنوان جاذبه های دیدنی خیابان ولی عصر محسوب می شود. مجسمه های مختلفی از حیوانات در این پارک وجود دارند که از جاذبه های دیدنی آن به شمار می روند و جالب توجه کودکان قرار می گیرند. پارک ساعی یکی از دنج ترین پارک های تهران است که گردشگران زیادی آن را نیز برای گردش و تفریح خود انتخاب می کنند و به سراغ آن می روند.

آدرس پارک ساعی: تهران، خیابان ولیعصر، بعد از یوسف آباد، ایستگاه آبشار

خیابان ولیعصر

سینما قدس

یکی از جاذبه های تفریحی که در خیابان ولیعصر و در میدان ولیعصر قرار دارد، سینما قدس می باشد. یکی از جاذبه های تفریحی بسیاری از افراد، سینماها می باشند که برای اوقات فراغت خود به سراغ آن ها می روند. جالب است بدانید در ابتدا سینما قدس با نام سینما پولیدور شناخته می شد. ظرفیت سالن ین سینما به حدود 500 نفر می رسد.

آدرس سینما قدس: تهران، ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر

تئاترشهر

هنگامی که در خیابان ولی عصر در حال حرکت هستید و به چهارراه ولیعصر برسید، ساختمانی دایره ای شکل چشم شما را به خود خیره می کند. این ساختمان یکی از سازه هایی است که در زمان پهلوی ساخته شده و محدوده اطراف آن یکی از شلوغ ترین و پر ترددترین مناطق پایتخت می باشد. ساختمان زیبای تئاترشهر از معماری سنتی و اصیل ایرانی بهره می برد و یکی از مهمترین و معرف ترین مراکز فرهنگی پایتخت به شمار می رود که پاتوق بسیاری از اهالی هنر نیز می باشد. همچنین دانشجویان زیادی را در این محدوده از خیابان ولی عصر خواهید دید.

آدرس تئاترشهر: تهران، خیابان ولیعصر، ضلع جنوب شرقی چهارراه ولیعصر

کاخ مرمر

یکی از باشکوه ترین عمارت های به جا مانده از دوران پهلوی که کاخ مرمر نام دارد، در خیابان ولی عصر قرار دارد. این کاخ عظیم و باشکوه در محدوده تقاطع خیابان ولی عصر با خیابان امام خمینی واقع شده و سالانه افراد زیادی به بازدید از کاخ مرمر می روند. کاخ مرمر یکی از کاخ هایی است که از زمان ساخت تا به امروز وقایع مختلفی را به خود دیده است.

آدرس کاخ مرمر: تهران، خیابان ولی عصر، قبل از خیابان امام خمینی

مهمترین مراکز عمومی در خیابان ولی عصر تهران

برخی از مهمترین مراکز خدماتی، فرهنگی، علمی و… تهران در طول این خیابان قرار گرفته اند که در زیر آن ها را نام برده ایم:

  • مهدیه تهران
  • دانشگاه هنر
  • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  • هتل بزرگ تهران
  • بیمارستان دی
  • برج اسکان
  • دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
  • بیمارستان خاتم الانبیاء
  • سازمان صدا و سیمای ایران

خیابان ولیعصر

مراکز خرید در خیابان ولی عصر

در طول خیابن ولیعصر به خصوص در محدوده مناطق شمالی آن و بالا تر از میدان ولیعصر، مراکز خرید متنوع و زیادی قرار دارند که جزء معروف ترین مراکز خرید پایتخت محسوب می شوند. در ادامه با برخی از مراکز خریدی که در این خیابان وجود دارند آشنا خواهیم شد.

مرکز خرید ونک

یکی از معروف ترین مراکز خریدی که در تهران وجود دارند و افراد زیادی برای خرید، به خصوص خرید پوشاک به سراغ آن می روند، مرکز خرید ونک می باشد. مشتریان این مرکز خرید اغلب بانوان هستند. با مراجعه به مرکز خرید ونک می توانید انواع پوشاک، زیورآلات، جواهرات، لوازم تزئینات منزل، کیف و کفش و… را تهیه کنید.

آدرس مرکز خرید ونک: تهران، خیابان ولی عصر، میدان ونک، خیابان ونک

مرکز خرید گاندی

یکی از قدیمی ترین مراکز خرید تهران، مرکز خرید گاندی در خیابان ولی عصر می باشد که کافه و رستوران های متنوعی را در خود جای داده است. معماری و طراحی این مرکز خرید به گونه ای است که در طبقه همکف بنا یک حیاط وجود دارد که بخشی از آن به فضای سبز اختصاص یافته و بر زیبایی آن افزوده است. شما می توانید برای خرید انواع پوشاک، لوازم تزئیناتی خانه، کیف و کفش و… به سراغ مرکز خرید گاندی بروید.

آدرس مرکز خرید گاندی: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان گاندی، قبل از پل شهید همت

پاساژ ایرانیان

پاساژ ایرانیان واقع در ضلع جنوب شرقی میدان ولیعصر تهران مرکزی برای خرید و فروش لوازم الکترونیکی می باشد. شما نیز می توانید برای تعمیر، خرید و یا فروش لوازم الکترونیکی اعم از موبایل، رایانه، تبلت و… به پاساژ ایرانیان مراجعه نمایید.

آدرس پاساژ ایرانیان: تهران، خیابان ولی عصر، ضلع جنوب شرقی میدان ولیعصر

رستوران های خیابان ولیعصر

در طول خیابان ولی عصر از شمال تا جنوب آن انواع کافه و رستوران های مختلف وجود دارند که از تنوع بالایی برخوردارند. همچنین مغازه های ساندویچی کوچکی در میان آن ها دیده می شوند که انواع ساندویچ های ساده و خوشمزه را به مشتریان ارائه می دهند. بسیاری از رستوران هایی که در این خیابان وجود دارند جزء بهترین رستوران های تهران محسوب می شوند و اغلب آن ها مشتریان زیادی دارند. برخی از این رستوران ها که در محدوده میدان ولیعصر قرار دارند، دانشگاه هایی نزدیک آن ها هستند که مشتریان آن ها را اغلب دانشجویان تشکیل می دهند. در ادامه این بخش با رستوران های موجود در این خیابان آشنا می شویم.

رستوران نایب

رستوران نایب یکی از رستوران های زنجیره ای تهران است که در مناطق مختلفی از پایتخت شعبه دارد و یکی از شعبه های آن در خیابان ولیعصر و مقابل پارک ساعی قرار دارد. رستوران نایب ساعی دارای 4 سالن مجزا بوده و می تواند پذیرای 500 نفر به صورت همزمان باشد. رستوران نایب جزء بهترین رستوران های تهران شناخته می شود که انواع غذاهای لذیذ و خوشمزه ایرانی و فرنگی را در اختیار مشتریان قرار می دهد. این رستوران غذاهای با کفیت و در عین حال گران قیمتی دارد.

آدرس رستوران نایب ساعی: تهران، خیابان ولیعصر، پایین تر از پارک ساعی

خیابان ولیعصر

کباب سرای منصور

از رستوران های پرطرفدار و همیشه شلوغ در خیابان ولی عصر، کباب سرای منصور می باشد. اگر اهل غذاهای کبابی هستید، احتمالا نام رستوران منصور برایتان آشنا باشد. ارائه غذای با کیفیت توسط رستوران منصور به مشتریان باعث شده همچنان مشتریان خود را حفظ کند و جزء رستوران های خوب تهران محسوب شود.

آدرس کباب سرای منصور: تهران، خیابان ولی عصر، بعد از خیابان بهشتی، جنب پله اول

فست فود شیلا

اگر اهل غذاهای فست فود باشید، فست فود شیلا را در مناطق مختلفی از تهران دیده اید. رستوران های زنجیره ای شیلا دارای چندین شعبه در محله های مختلفی از خیابان ولیعصر می باشد. رستوران شیلا که جزء فست فودهای خوب تهران به شمار می رود، انواع فست فودهای با کیفیت و خوشمزه ای را به مشتریان ارائه می دهد اما قیمت غذاهای آن نسبتا بالا می باشند.

آدرس شعبه های رستوران شیلا که در خیابان ولی عصر قرار دارند عبارتند از: شعبه پارک ملت، شعبه مقابل پارک ساعی، شعبه مطهری در خیابان فتحی شقاقی، شعبه میدان ونک و شعبه چهارراه ولیعصر.

رستوران ایران ایتالیا

بالاتر از چهارراه ولیعصر رستورانی را خواهید دید که نمای بیرونی آن از چوب بوده و نام ایران ایتالیا بر روی سردر آن با رنگ قرمز و سبر به چشم می خورد. رستوران ایران ایتالیا یکی از فست فودهای تهران است که انواع پیتزاهای خوشمزه را در اختیار مشتریان قرار می دهد و اغلب مشتریان آن دانشجویان هستند.

آدرس رستوران ایران ایتالیا: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از چهارراه ولیعصر

خیابان ولیعصر کجاست و مسیر دسترسی به آن

خیابان ولیعصر که از مناطق دیدنی تهران به شمار می رود به عنوان طولانی ترین خیابان کشور و خاورمیانه در تهران قرار داشته و به گونه ای می باشد که خط میانی پایتخت است. این خیابان از شمال تا جنوب پایتخت امتداد داشته و در طول این مسافت، خیابان ها، تقاطع ها و میدان های مهمی از تهران قرار دارند. حتی در برخی از نقاط موازی با خیابان وزرا، اتوباان مدرس، خیابان شریعتی و خیابان فلسطین می باشد. تقاطع های مهمی که در طول این خیابان وجود دارند شامل: اتوبان مدرس، بلوار میرداماد، بلوار میرداماد، خیابان شهید بهشتی، بزرگراه آیت الله رفسنجانی یا نیایش، خیابان فاطمی، بزرگراه شهید حقانی و خیابان ملاصدرا، خیابان شهید مطهری، خیابان جمهوری، بلوار کشاورز، خیابان انقلاب در چهارراه ولیعصر، خیابان امام خمینی و خیابان مولوی می شوند.

از آنجایی که این خیابان بسیار طولانی بوده و خیابان های مهمی از تهران در آن قرار دارند و به آن متصل می شوند، شما می توانید از مناطق مختلفی از تهران با خودروی شخصی و وسایل نقلیه عمومی به آن دسترسی پیدا کنید.

مسیر دسترسی به خیابان ولیعصر با وسایل نقلیه عمومی

شما در هر کجای پایتخت که باشید، می توانید به راحتی به این خیابان بلند و طولانی دسترسی پیدا کنید. تعدادی از ایستگاه های خط 3 مترو تهران (قائم – آزادگان) در این خیابان قرار دارند. این ایستگاه ها شامل: ایستگاه میدان ولیعصر، تئاترشهر، میدان منیریه، مهدیه و راه آهن می شوند.

همچنین اتوبوس های بی آر تی خط های پایانه معین – پارک وی و میدان راه آهن – تجریش در طول خیابان ولیعصر حرکت می کنند که می توانید با استفاده از آن به هر نقطه ای از این خیابان دسترسی داشته باشید.

آدرس خیابان ولیعصر: استان تهران، تهران، حد فاصل میدان راه آهن تا میدان تجریش

خیابان ولیعصر

سوالات متداول

خیابان ولیعصر کجاست؟

خیابان ولیعصر تهران حد فاصل میدان راه آهن تا میدان تجریش می باشد.

مسافت خیابان ولیعصر چقدر است؟

خیابان ولیعصر به عنوان طولانی ترین خیابان ایران و خاورمیانه دارای طول 17.9 کیلومتر می باشد.

قدمت خیابان ولیعصر به چه زمانی می رسد؟

خیابان ولیعصر به دستور رضاخان در زمان قاجار ساخته شد.

چه مناطقی از تهران در خیایان ولیعصر قرار دارند؟

خیابان ولیعصر مناطق 1، 3، 6 و 11 شهرداری تهران را در خود جای داده است.


[html_block id=”71010″]

راهنما سایت

آدرس

استان تهران، تهران، حد فاصل میدان راه آهن تا میدان تجریش

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه