آمل

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

آمل از شهرهای توریستی استان مازندران است که در فاصله نزدیکی از کوه دماوند واقع شده و دارای طبیعتی بکر و زیبا می باشد. هر ساله گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور برای گشت و گذار در میان جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری آمل راهی این شهر می شوند و  از همین رو از شهرهای توریستی استان مازندران به شمار می رود. از آنجایی که این شهر در نزدیکی های تهران قرار دارد، افراد زیادی از پایتخت را از مسیر جاده هراز به سوی خود دعوت می کند. آمل از کهن ترین شهرهای شمالی ایران بوده که به عنوان مرکز صنعتی و فرهنگی استان مازندران شناخته می شود. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا به آشنایی بیشتری با این شهر زیبا و توریستی بپردازیم.

تاریخچه آمل

شهر زیبای آمل از توریستی ترین شهرهای استان مازندران است و به عنوان پایتخت پرتقال کشور شناخته می شود. از مهمترین ویژگی های شهر آمل این است که از شهرهای مهم مرتبط با علم بوده و از زمان های گذشته تا به امروز به شهر تاریخ و فلسفه شهرت یافته است. در رابطه با پیدا شدن این شهر کهن نظریه های مختلفی وجود دارد که نخستین نظریه به زمان مرد آمارد، نظریه دوم مربوط به دختری است که نام آن آمله بود و آخرین نظریه به دوران طهمورث، کیومرث و جمشید باز می گردد که جزء پادشاهان پیشدادی بوده اند. بر اساس تحقیقات باستان شناسی که مورخان در این منطقه به دست آورده اند، احتمال داده اند که از حدود 75 هزار سال گذشته استان هایی که در خطه ساحل دریای خزر قرار داشتند محل مناسبی برای انسان ها به شمار می رفته اند.

آمل در زبان پهلوی با لفظ آموی شناخته می شد و نصرالله هومند در یکی از نوشته خود آورده که: قومی به نام مادها و آماردها از میان اقوام مهاجر آریایی بودند. این قوم به قصد فتح سرزمینی وسیع و آباد، سرزمین خود را ترک کرده بودند و به حاشیه رود هراز مهاجرت نمودند و در همانجا سکنی یافتند. اگر به تاریخ مراجعه نمایید، شهر آمل از زمان ساسانی تا زمان مغول به عنوان پایتخت مازندران بوده است. هنگامی که اداره شهر آمل به عهده اشکانیان بود، آمل یکی از مهمترین شهرهای ایران به شمار می رفت.

این شهر سرسبز و زیبا از زمان های گذشته تا به امروز به عنوان یکی از قطب های والیبال ایران شناخته می شود. از دیگر القابی که برای شناخت این شهر به کار می رود، لقب دروازه ورود شمال ایران است. این شهر در زمان حکومت زیاریان و علویان به عنوان پایتخت ایران به شمار می رفته و در عهد اشکانیان نیز یکی از مراکز ایران بوده است.

آمل جزء قدیمی ترین شهرهای ایران شناخته می شود که در استان مازندران جای گرفته و ابن خرداد به در این باره می گوید: از زمان پادشاهی فریدون تا زمان بهرام گور آمل پایتخت دنیای مسکون بود. بر اساس تاریخ دریافته ایم که حمدالله مستوفی بنای شهر آمل را به طهمورث پادشاه پیشدادی نسبت داده بود. از زمان های گذشته، آمل از جمله شهرهای زیبا و گردشگری شناخته می شد. در رابطه با پیدایش شهری به نام آمل در استان مازندران و شمال کشور، 3 نظریه وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

نخستین نظریه در پیدایش شهر آمل به دوران مرد آمارد مربوط می شود. دومین نظریه هم به دختری اشاره دارد که آمله نام داشت و آخرین نظریه به دوران طهمورث، کیومرث و جمشید که از پادشاهان پیشدادی بودند، اشاره دارند. بر اساس تحقیقاتی که درباره این شهر وجود دارد، دریافتیم که استان های ساحلی دریای خزر محل زندگی انسان های راست قامت بود. از آنجایی که نبردهایی همچون آرش کمانگیر، فریدون، کیخسرو و ضحاک در آن صورت پذیرفته اند، شهری اساطیری شناخته می شود. این شهر شمالی را از زمان های گذشته تا به امروز از شهرهای آباد و پر رونق به حساب می آمد. بیشترین نظریه هایی که بعد از تحقیقات در این سرزمین صورت پذیرفت، مورخین دریافتند که پیش از تاریخ اسلام، اقوام آماردها در آن زندگی می کردند. پیش از آن که اقوام دیگر آریایی نظیر ماد، پارس و پارت ها به این سرزمین وارد شوند، در ایران زندگی می کردند.

آمل را شهری با قدمت 3 هزار سال می شناسیم که به عنوان اولین پایتخت علویان و پایگاه حکومتی اشکانیان در جلگه مازندران به شمار می رود. آمل از جمله شهرهای مرکزی در استان مازندران بود که از مهن ترین سکونتگاه های تاریخی ایران محسوب می شد. پیش از آن که آریایی ها وارد این منطقه شوند و در آن سکونت گزینند، پیش از آن ها اقوام دیگری این منطقه را به عنوان سکونتگاه خود انتخاب کرده بودند.

بیشترین رونقی که در شهر آمل در تاریخ گذشته پدید آمده، مربوط به دوران حکومت صفویان می باشد و به صورتی که پادشاهان صفوی شیفته این منطقه شده بودند. شاه عباس صفوی علاقه زیادی به این منطقه داشت و از همین رو دستور داد تا جاده کنار رودخانه هراز ساخته شود. سپس این جاده محلی برای توقف چهارپایان و کاروانسراها محسوب می شد. جاده دیگری هم در این منطقه احداث گردید که می توانست آمل را به شهرهای دیگری همچون ساری و گرگان متصل کند. جالب است بدانید شهر آمل را با عنوان پایتخت دنیای مسکون می شناختند. در دوران زیاریان و علویان این شهر به عنوان پایتخت ایران و در دوران سلطنت اشکانیان به عنوان یکی از مراکز ایران به شمار می رفت.

آمل

آمل کجاست و مسیر دسترسی به آن

آمل از زیباترین و کهن ترین شهرهای شمالی کشور است که در استان مازندران قرار دارد. این شهر از بخش شمال خود به محمود آباد، از شمال شرق به فریدونکنار، از شرق به بابل، از غرب به نور و از جنوب به تهران منتهی می گردد. اگر بخواهید از تهران به سمت این شهر بروید، لازم است بدانید از تهران تا آمل حدود 185 کیلومتر مسافت وجود دارد که می توانید از مسیر جاده هراز استفاده نمایید.

برای طی کردن این مسیر حداقل به 3 ساعت زمان نیاز دارید. برای این منظور از تهران به سمت جاده هراز حرکت کنید. این جاده از بخش میان شهرهای بومهن و رودهن و از بخش جاده دماوند به فیروزکوه، دو شاخه می شود. از بخش شمال دماوند عبور کرده و در این مسیر از دره مشاء، آبعلی، گردنه امامزاده هاشم، پلور، آب اسک، رینه و لاریجان عبور کرده تا به شهر آمل برسید. جاده هراز همانند جاده چالوس ترافیک های سنگین ندارد و از مزایای آن محسوب می شود.

[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D36.47100366008422%2C%2052.34689367427301%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

موقعیت جغرافیایی آمل

شهر آمل که از شهرهای زیبا و گردشگری استان مازندران واقع شده، دارای 76 متر ارتفاع از سطح دریا بوده و در 52 درجه و 21 دقیقه طول شرقی و 26 درجه و 25 دقیقه عرض شمالی می باشد. این شهر از بخش شمال خود به محمود آباد، از شمال شرق به فریدونکنار، از شرق به بابل، از غرب به نور و از جنوب به تهران منتهی می گردد. آمل دارای 70 کیلومتر فاصله از شهر ساری، 18 کیلومتر از جنوب دریای خزر و 180 کیلومتر از شمال شرق تهران می باشد.

جمعیت مردم آمل

شهر آمل تقریبا جمعیت زیادی را در خود جای داده، بدین گونه که بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 هجری شمسی در این شهر انجام شد، جمعیت آن برابر با 237 هزار و 528 نفر بوده است. همچنین این شهر هرساله دارای رشد جمعیت چشمگیری بوده و میانگین آن هرساله حدود 8.4 درصد برآورد شده است. اما بیشترین رشد سالانه مربوط به سال 1390 هجری شمسی است که رشد آن برابر با 6.8 بوده است.

آمل

زبان مردم آمل

بعد از روی آوردن همه مردم به دین اسلام، بیشترین نقطه ای از ایران که زبان و خط پهلوی در آن رواج یافت، استان مازندران بود. از میان زبان ها و گویش های مختلف نقاط ایران، زبان طبرستانی توانسته بود کمترین تاثیر را از زبان های بیگانه بپذیرد. اهالی این شهر به گویش آملی صحبت می کنند که از زیر مجموعه های زبان مازندرانی به شمار می رود.

شرایط آب و هوای آمل

شهر آمل را به لحاظ آب و هوا در دسته آب و هوای معتدل و مرطوب قرار داده اند. از همین رو آب و هوای آمل بدین گونه است که بیشترین دمای هوا در تابستان ها به 36 درجه سانتی گراد و کمترین دمای هوا در زمستان ها به 1- درجه سانتی گراد می رسد. همچنین میانگین بارش سالانه آن به حدود 750 میلی متر گزارش شده است. از آنجایی که موقعیت جغرافیایی شهر آمل در دشت جلگه ای بوده، دارای کمترین اختلاف دما در طول شبانه روز و حتی به صورت فصلی می باشد.

بهترین زمان سفر به آمل

همانطور که در بخش قبل ذکر شد، آمل دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب بوده که همین امر باعث شده تابستان هایی گرم و شرجی داشته باشد. از بهترین زمان هایی که می توانید به سراغ این شهر زیبا و سرسبز بروید و از گشت و گذار در طبیعت بی نظیر آن نهایت لذت را ببرید، فصل بهار و اوایل پاییز می باشد. در این دو فصل خبری از گرمای شرجی و سرمای طاقت فرسا وجود نداشته و می توانید با سفر به آمل و گردش در دل طبیعت این شهر، از آب و هوای دلنشین آن بهره مند شوید.

دین و مذهب مردم آمل

اگر به تاریخ مراجعه کنید و در رابطه با دین و مذهب مردم آمل بخواهید اطلاعات بیشتری دریابید، اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما توسط تاریخ شناسان تعدادی کتیبه از این سرزمین به دست آمده که نشان از آن دارند که در دوران حکومت ساسانیان یا اشکانیان مردمان سرزمین طبرستان دارای دین زرتشت بودند و اهورا مزدا را می پرستیدند. همچنین وجود آتشکده هایی که از زمان گذشته به یادگار مانده است، از دیگر نشانه های این دین در استان مازندران می باشد. با وارد شدن به قرن 2 هجری قمری، مردمان استان مازندران به دین اسلام روی آوردند و تا به امروز به عنوان نخستین دین این سرزمین شناخته می شود و شهر آمل را به عنوان نخستین مرکز دین، مذهب و حکومت شیعه 12 امامی می شناسیم.

آمل

پوشش گیاهی آمل

اگر به سراغ ارتفاعات این شهر بروید، آن نقاط را پوشیده از پوشش جنگلی خواهید دید. اهالی این شهر که به شغل دامداری اشتغال دارند، دام های خود را برای چرا به مراتع شهر می برند. از پوشش گیاهی آمل می توان به گیاهان و درختانی نظیر ازگیل، اوجا، زرشک، توسکا، افرا، بلوط، گیاهان خاکشیر، کاسنی، گیاه صنعتی گون، گل ختمی، گل گاو زبان، بمبارمنگ می باشند. برخی از این گیاهان دارای خواص دارویی هم می باشند که می توانید در صورت سفر به آمل از آن ها تهیه نمایید.

جاهای دیدنی آمل

آمل که شهری توریستی و بسیار زیبا می باشد، هر ساله گردشگران زیادی برای گشت و گذار در میان جاهای دیدنی این شهر و استراحت در طبیعت زیبای آمل به آن سفر می کنند. این شهر دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار متعدد و متنوعی همچون جاذبه های تاریخی، مذهبی و طبیعی است که هر کدام از آن ها جذابیت های مخصوص به خود را دارند. در این بخش از مطلب قصد داریم با برخی از زیباترین دیدنی های آمل که در طبیعت بکر و فوق العاده این شهر پدید آمده اند آشنا شویم.

پارک جنگلی هلومسر

اگر به آمل سفر کرده اید و برای یک روز گشت و گذار حسابی و بسیار لذت بخش در طبیعت این شهر به دنبال جاذبه ای جذاب و به یاد ماندنی هستید، می توانید کوله بارتان را جمع کنید و به سمت پارک جنگلی هلومسر حرکت کنید. این پارک جنگلی از زیباترین طبیعت هایی است که در شهر آمل وجود دارد و دارای چشم اندازی بی نظیر و حتی رعب آور نیز می باشد. پارک جنگلی هلومسر دارای مساحت 67 هکتار بوده و به عنوان یکی از وسیع ترین پارک های استان مازندران شناخته می شود.

امکانات تفریحی و رفاهی بسیار مناسبی در این پارک برای رفاه حال هرچه بیشتر گردشگران قرار داده شده که می توان به آلاچیق، سطل های زباله، کافی شاپ، وسایل بازی برای کودکان، نمازخانه و سرویس بهداشتی اشاره کرد. اگر به دنبال طبیعتی هستید که برای یک روز بتوانید در آن به استراحت و تفریح بپردازید، پارک جنگلی هلومسر گزینه ای بسیار مناسب برای شما به شمار می رود.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی هلومسر

اگر در میان طبیعت زیبای آمل پارک جنگلی هلومسر را انتخاب کردید و قصد رفتن به آن را داشتید، می توانید از جاده هراز به آن دسترسی پیدا کنید. برای این منظور در کیلومتر 5 جاده هراز و پشت سر گذاشتن دانشگاه آمل، به سمت خروجی جاده امامزاده عبدالله حرکت کرده و وارد آن شوید. این پارک جنگلی پس از بیمارستان امام خمینی واقع شده و می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

آدرس پارک جنگلی هلومسر: استان مازندران، شهر آمل، ابتدای ورودی جاده آمل به سمت امامزاده عبدالله

آمل

روستای بلیران

یکی از جاذبه های گردشگری در شهرهای شمالی، روستاها هستند. گشت و گذار در طبیعت روستاهای شمالی بسیار لذت بخش بوده و گردشگران می توانند با آداب و رسوم و فرهنگ آن ها آشنا شوند. روستایی بسیار زیبا با طبیعتی دل انگیز در شهر آمل وجود دارد که روستای بلیران نام داشته و اطراف آن را اراضی شالی احاطه کرده است. این روستای زیبا که خود از بهترین جاذبه های گردشگری آمل به شمار می رود، دیدنی های متعدد و به خصوص تاریخی را در خود جای داده که آن ها نیز جزء جاهای دیدنی آمل به حساب می آیند.

همچنین جنگلی بسیار زیبا و بکر در این روستا با نام جنگل بلیران وجود دارد که گردشگران برای سپری کردن اوقات فراغت خود می توانند به سراغ آن بروند. کوه چلاو به همراه کوه های سرسبز و پر صلابت از جنوب، روستای کمدره از شمال، جنگل و کوه های زیبا از غرب و رودخانه و جنگل های سرسبز از شرق، روستای بلیران را احاطه کرده اند. از بهترین زمان های سفر به روستای بلیران فصل های بهار و پاییز به شمار می روند.

آدرس روستای بلیران: استان مازندران، شهر آمل، جاده قدیم آمل – بابل، جاده فیروزکلا

جنگل الیمستان

جنگل الیمستان که از دیدنی های آمل شناخته می شود، به عنوان یکی از مرتفع ترین نقاط آمل به شمار رفته و به همین خاطر دارای چشم انداز بسیار زیبایی به مناطق اطراف می باشد. از آنجایی که ارتفاع زیادی از سطح دریا دارد، جدا از داشتن چشم انداز زیبا و بی نظیر، دارای آب و هوایی بسیار دلنشین و خنک تر از دیگر مناطق می باشد. در بسیاری از مواقع سال می توانید اقیانوسی از ابرها را در ارتفاعات جنگل الیمستان شاهد باشید و از تماشای این پدیده طبیعی و زیبا لذت ببرید. این جنگل از پوشش گیاهی بسیار زیبا و غنی بهره می برد که همین موضوع باعث گردیده آن را با نام طلای سبز ایران بشناسیم.

طبیعتی که در این جنگل مشاهده می شود به قدری زیباست که قادر به وصف آن نخواهیم بود و تصاویری که از آن مشاهده می شود، به کارت پستال شباهت دارند. اگر برای بازدید از جنگل الیمستان به دنبال بهترین زمان هستید، می توانید فصل های بهار و پاییز را انتخاب کنید. چرا که در این دو فصل خبری از گرمای طاقت فرسا و سرمای شدید نبوده و به راحتی می توانید به گردش در آن بپردازید.

جنگل الیمستان کجاست؟

برای دسترسی به جنگل الیمستان بهتر است ابتدا به آمل سفر کنید و این شهر را به عنوان مبدا خود برای رفتن به جنگل الیمستان انتخاب کنید. هنگامی که از آمل می خواهید به سمت این جنگل راهی شوید کیلومتر 20 جاده هراز واقع شده است. هنگامی که تازه برای رفتن به این جنگل راه افتاده اید، در ابتدای مسیر یک دو راهی را خواهید دید که بایستی وارد مسیر سمت چپ شوید. این مسیر بسیار پر پیچ و خم بوده و مسافت آن به حدود 7 کیلومتر می رسد. در این مسیر ابتدا به روستای لهاش خواهید رسید و در ادامه با پیش رفتن و پشت سر گذاشتن مسافت 3 کیلومتری، به نخستین ایستگاه مسیر جنگل پیمایی الیمستان – امامزاده قاسم خواهید رسید.

آدرس جنگل الیمستان: استان مازندران، شهر آمل، کیلومتر 20 جاده هراز، نزدیک روستای الیمستان

آمل

دریاچه دوخواهران

یکی از جاذبه های بکر و بسیار زیبایی که در میان مناطق دیدنی آمل وجود دارد، می توان به دریاچه دوخواهران اشاره کرد. این دریاچه زیبا در ارتفاع 3 هزار و 880 متری از سطح دریا واقع شده و به همین جهت از آب و هوایی بسیار دل انگیز و خنک حتی در فصل های گرم سال بهره می برد. علاوه بر آن که می توانید از تماشا و گشت و گذار در اطراف دریاچه لذت ببرید، می توانید از تفریحاتی همچون شنا کردن بهره مند شوید. قله هایی در اطراف دریاچه دو خواهران وجود دارند که می توانید در صورت علاقه داشتن به کوهنوردی به سراغ آن ها بروید. از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه گردشگران زیادی برای تفریح و گردش به این منطقه می آیند.

آدرس دریاچه دوخواهران: استان مازندران، شهر آمل، بخش لاریجان

موزه های شهر آمل

همانطور که پیش تر ذکر شد، شهر آمل از جمله قدیمی ترین و کهن ترین شهرهای شمالی در استان مازندران است که جاذبه های تاریخی و قدیمی متعددی را در خود جای داده است. از جمله جاذبه های قدیمی این شهر، موزه ها هستند که گردشگران می توانند از آن ها دیدن کنند. در این بخش می خواهیم به آشنایی با موزه های شهر آمل بپردازیم.

موزه تاریخ آمل

آشنایی با موزه های شهر آمل را با موزه تاریخ آمل آغاز می کنیم. موزه ای که در ساختمان دارای این شهر قرار داشته و 3 طبقه را در خود جای داده است. از آثار تاریخی که می توانید در این موزه تاریخی مشاهده نمایید می توان به گالری های آثار باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد تاریخی استان مازندران اشاره نمود. این موزه توانسته محلی جذاب در میان جاذبه های دیدنی آمل برای افرادی باشد که به تاریخ و آشنایی با گذشته سرزمین خود دارند. در موزه تاریخ می توانید دست نوشته های پادشاهان دوران قاجار و مکاتبات اداری دربار قاجار با حاکمان آمل را مشاهده کنید.

آدرس موزه تاریخ آمل: استان مازندران، شهر آمل، خیابان امام رضا، مابین دو پل معلق آمل و پل دروازه چشمه

آمل

موزه شهدا

موزه شهدا دیگر موزه ای است که در شهر آمل قرار داشته و در 2 طبقه ساخته شده است. در این موزه آثاری که از شهدا به یادگار مانده است در معرض دید قرار دارند که شامل وصیت نامه شهدا، نقشه ها و کروکی های مهم 8 سال دفاع مقدس و… می شوند. این موزه در مقبره تاریخی میر بزرگ مرعشی قرار دارد و قدمت ساخت آن به دوران صفویه باز می گردد.

آدرس موزه شهدای آمل: استان مازندران، شهر آمل، مصلی مقدس

جاذبه های تاریخی شهر آمل

شهر آمل که از قدیمی ترین شهرهای استان مازندران در خط شمال ایران است، علاوه بر موزه های تاریخی، جاذبه های تاریخی دیگری را در خود جای داده که از قدمت طولانی آن حکایت دارند. در ادامه می خواهیم با برخی از جاذبه های تاریخی شهر آمل آشنا شویم و در صورت سفر به این شهر زیبا و توریستی بتوانیم به سراغ بازدید برخی از آن ها اقدام نماییم.

آتشکده آمل

از جاذبه های تاریخی شهر کهن آمل می توان به آتشکده آمل اشاره کرد که از زمان های گذشته و زمانی که دین زرتشت رایج ترین دین در ایران بوده به جا مانده اند. بنای آتشکده آمل دارای ویژگی هایی است که می توان با توجه به آن ویژگی ها، قدمت بنا را به قرن 9 هجری قمری نسبت داد. بنای این آتشکده به صورت چهار گوش بوده و گنبدی مخروطی شکل و دو پوش بر روی آن قرار گرفته است.

تزئیناتی که در بنای آتشکده آمل دیده می شوند شامل قوس، طاق و قرنیس های کاشی کاری شده هستند که در بخش فوقانی آن قرار دارند. از آنجایی که پیکر شمس الدین محمد بن محمود آملی ملقب به شمس آل رسول محمد بن محمود آملی در این آتشکده دفن شده است، آتشکده آمل را با نام آرامگاه آل رسول آمل نیز می شناسیم. این آتشکده از جاذبه های تاریخی آمل به شمار می رود، با شماره 1060 و در تاریخ 6 اردیبهشت ماه سال 1354 هجری شمسی به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

خانه عبادی یا مجموعه فرهنگی تاریخی کاسپین پارت

از آثار تاریخی ایران که در شهر آمل جای گرفته می توان به خانه ای قدیمی اشاره کرد که با نام خانه عبادی یا مجموعه فرهنگی تاریخی کاسپین پارت شناخته می شود. این خانه دارای قدمتی می باشد که به دوران حکومت پهلوی اول باز می گردد. مالکی خصوصی توانست این خانه قدیمی را به مجموعه ای فرهنگی و تاریخی تبدیل کند و در آن کلکسیونی از اسناد تاریخی به همراه چندین آثار تاریخی دیگر وجود دارند و در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار دارند. این خانه تاریخی در تاریخ 17 خرداد ماه سال 1385 هجری شمسی با شماره 15625 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

آدرس خانه عبادی: استان مازندران، شهر آمل، کاردگر محله، خیابان جوادی آملی، خیابان مصلی

آمل

کتیبه شکل شاه

کتیبه ای تاریخی در شهر آمل وجود دارد که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد و دستور ساخت آن را ناصرالدین شاه صادر نموده است. در این کتیبه ناصرالدین شاه را خواهیم دید که در کنار بزرگان دربار شاه بر روی اسبی سوار شده و تصویر آن بر روی کتیبه حک شده است. کتیبه شکل شاه در سال 1295 هجری قمری حجاری شده و تا به امروز به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی شهر آمل شناخته می شود.

این کتیبه تاریخی در پشت تونل وانا و در مسیر رودخانه هراز در میان دره واقع شده است. برای آن که بخواهید از این نقش برجسته زیبا و تاریخی دیدن کنید، می بایست در حاشیه تونل وانا بایستید و مسیری 10 دقیقه ای را در حاشیه غربی رودخانه و در پشت تونل را ادامه دهید. این کتیبه در مقابل دومین خروجی اضطراری تونل وانا از طرف تهران واقع شده است.

غارهای دستکند آمل

در مسیر جاده هراز – آمل کوهی وجود دارد که ممکن است توجه بسیاری از مسافران را به خود جلب نماید. بر روی این کوه حفره های تاریک و متعددی دیده می شود که در زمان های گذشته انسان ها آن ها را حفاری کرده اند و به غارهایی تبدیل شده اند و با نام غارهای دستکند با دخمه سنگی کافر کلی شناخته می شوند. بر اساس صحبت هایی که از اهالی منطقه شنیده می شود، مرم برای پناه گرفتن و یا دفن اجساد خود به سراغ این غارهای دستکند می رفتند.

 • ضحاک چال
 • شکل شاه
 • آتشکده آمل
 • قلعه ملک بهمن
 • قلعه کهرود
 • خاستگاه فریدون
 • کاروانسرای کمبوج
 • آثار راه باستانی هراز
 • قلعه فرنگیس
 • پل فیروزکلا
 • برج هشتل
 • حمام شاه عباسی
 • قلعه آرودشت
 • قلعه دوم شاهان دشت
 • عمارت حاج علی ارباب
 • عمارت منوچهری
 • حمام اشرف السلطان
 • قلعه ماهانه سر
 • عمارت مقبره میر بزرگ
 • عمارت شفاهی
 • دخمه سنگی کافر کلی
 • تپه سنگ سفید آب
 • پل معلق
 • آثار راه باستانی هراز
 • بقعه شمس طبرسی
 • تپه باستانی قلعه کش
 • سقانار هندوکلا و تکیه هندوکلا
 • مقبره مولانا سید حسن ولی
 • سقاتلار فیروزکلا
 • تکایای طوایف آمل
 • برج بیامه سی شاهاندشت
 • حمام میر صفی

آمل

اماکن مذهبی شهر آمل

 • امامزاده هاشم
 • امامزاده جوانمرد حمزه
 • امامزاده عباس شهنه کلا
 • بقعه فخر و فضل و حاج علی کفشگر
 • مسجد جامع آمل
 • مسجد آقا عباس
 • مسجد میرزا محمد علی
 • مقبره مولانا سید حسن ولی
 • آرامگاه میرزا شاه
 • برج و آرامگاه محمد بن محمود آملی ملقب به شمس آل رسول
 • برج آرامگاهی میر حیدر آملی
 • امامزاده حسن
 • تکیه فیروزکلا
 • امامزاده عبدمناف
 • امامزاده محمد قریشی
 • بقعه شمس طبرسی
 • امامزاده ابراهیم
 • مقبره امامزاده قاسم
 • مقبره حاج علی کوچک
 • آرامگاه ناصرالحق
 • آرامگاه خضر

باشگاه های ورزشی آمل

 • مجموعه ورزشی ستارگان آمل: استان مازندران، شهر آمل، شهرک شهید رجایی، خیابان مدرس
 • باشگاه ورزشی کاله مازندران: استان مازندران، شهر آمل، خیابان طالب آملی، خیابان کاشانی
 • باشگاه ورزشی شهید فلاح: استان مازندران، شهر آمل، شهرک فرهنگیان، خیابان فرهنگ
 • باشگاه ورزشی پارسیان: استان مازندران، شهر آمل، کته پشت، خیابان امام رضا، خیابان رضوان 60
 • باشگاه ورزشی حوریا: استان مازندران، شهر آمل، بلوار امام خمینی، خیابان آفتاب 14
 • باشگاه بدنسازی سلاطین: استان مازندران، شهر آمل، ملت آباد، بلوار مطهری، بلوار امام رضا
 • باشگاه ورزشی صادقی: استان مازندران، شهر آمل، شهرک شهید رجایی، خیابان مدرس
 • مجتمع ورزشی خورشید آسمان: استان مازندران، شهر آمل، کته پشت، خیابان تربیت 28
 • سالن ورزشی شهید قاسمی: استان مازندران، شهر آمل، سیکاپل، بلوار آزادگان، خیابان منفرد نیاکی
 • باشگاه بندسازی پروفیت: استان مازندران، شهر آمل، شهرک شهید رجایی، خیابان مدرس
 • باشگاه تناسب اندام اکسیر: استان مازندران، شهر آمل، شهربانو محله، میدان 17 شهریور، بلوار امام خمینی
 • مجموعه ورزشی پورتن: استان مازندران، شهر آمل، جانبازان، خیابان شیخ فضل الله نوری، خیابان طالب آملی
 • باشگاه ورزشی قهرمانان: استان مازندران، شهر آمل، هفتاد دستگاه، خیابان طالب آملی، خیابان شیخ فضل الله نوری
 • باشگاه بدنسازی سوپر استار: استان مازندران، شهر آمل، کته پشت، بلوار مطهری، خیابان بسیج
 • باشگاه بدنسازی پرشین: استان مازندران، شهر آمل، ملت آباد، بلوار مطهری، بلوار امام رضا

آمل

پارک های شهر آمل

پارک ها همیشه یکی از جاذبه های گردشگری در تمام شهرها هستند که علاوه بر شهروندان، گردشگران و مسافران نیز برای گشت و گذار و تفریح به سراغ آن ها می روند. شهر آمل نیز پارک های متعددی را در سطح شهر خود داشته که در این بخش می خواهیم به معرفی آن ها بپردازیم.

 • پارک سرای مهر
 • پارک نارنجستان
 • پارک بیدستان
 • پارک بانوان
 • بوستان دانشجو
 • پارک فرهنگ شهر
 • بوستان بنفشه
 • پارک میلاد
 • پارک شهرداری
 • پارک معلولین
 • پارک میلاد
 • بوستان عمران
 • پارک دهکده طلایی
 • بوستان نهج البلاغه
 • پارک آزالیا
 • پارک ارغوان
 • پارک سروستان

مراکز خرید آمل

شهر آمل که از شهرهای توریستی شمال کشور در استان مازندران شناخته می شود، علاوه بر داشتن امکانات تفریحی و رفاهی مناسب برای اهالی شهر و گردشگران، مراکز خرید متعددی را در خود جای داده که در این بخش می خواهیم به معرفی برخی از آن ها بپردازیم. مراکز خرید در هر شهری یکی از بهترین گزینه ها برای گردش و خرید سوغاتی بوده که گردشگران زیادی حتی تنها به قصد گردش و تفریح به سراغ آن ها می روند.

مرکز تجاری اکسین

از جمله لوکس ترین مراکز خرید آمل، مرکز تجاری اکسین می باشد که با نام سیتی سنترهای اکسین شناخته می شوند و در اغلب شهرهای شمال ایران افتتاح شده اند. یکی از شعبه های این مجموعه که در شهر آمل قرار گرفته توانسته قریب به 1000 واحد تجاری را در خود جای دهد و در فروش انواع لباس های زنانه، مردانه، بچگانه، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، اکسسوری و… مشغول هستند. در پنجمین طبقه از این مرکز تجاری رستوران ها و فودکورت های مجموعه واقع شده اند که بسیاری از گردشگران در میان گردش و خرید به سراغ آن ها  می روند تا غذای مورد علاقه خود را میل کنند.

آدرس مرکز تجاری اکسین: استان مازندران، شهر آمل، 5 کیلومتری جاده هراز

بازار روز آمل

بازار روز آمل که از بازارهای محلی این شهر به شمار می رود، به عنوان یکی از مکان های گردشگری آمل بوده که گردشگران می توانند با بسیاری از فرهنگ ها و آداب و رسوم این شهر آشنا شوند. حتی اگر قصد خرید در این بازار را نداشته باشید، می توانید از گشت و گذار و تماشای آن لذت ببرید. بسیاری از اهالی این شهر محصولات کشاورزی و صنایع دستی خود را در این بازار برای فروش قرار می دهند. هنگامی که وارد این بازار می شوید بوی تازگی را با تمام وجود احساس خواهید کرد و انواع محصولات تازه و رنگارنگ را مشاهده خواهید کرد. جالب است بدانید این بازار از امکانات رفاهی مناسبی همچون نمازخانه، سرویس بهداشتی، هایپرمارکت و پارکینگ بهره می برد.

ساعت کاری بازار روز آمل: 7 صبح تا 19 عصر

آمل

مشاهیر آمل

افراد زیادی هستند که امروزه به عنوان چهره ای سرشناس ومشهور در ایران و برخی نیز در جهان می باشند که اهل شهر آمل هستند. در این بخش قصد داریم به معرفی برخی از سرشناس ترین و مشهور ترین چهره های این شهر کهن بپردازیم.

 • محمدبن محمود آملی
 • ملا علی کنی
 • سراج قمری
 • حسن حسن زاده آملی
 • میر حیدر آملی
 • ابوسهل بیژن کوهی
 • عماد طبرسی
 • جواد فاضل
 • آرش کمانگیر
 • علی لاریجانی
 • سید ابوالحسن شمس آبادی
 • سید رضی لاریجانی

بهترین رستوران های آمل

شاید برای رسیدن به برخی از شهرهای آملی شمالی بایستی از شهر آمل عبور کنید که در این صورت آمل به عنوان شهری بین راهی برای شما محسوب می شود. این شهر دارای امکانات رفاهی مناسبی اعم از رستوران های متنوعی می باشد. انواع مختلفی از رستوران ها در این شهر وجود دارند که برخی از آن ها جزء بهترین رستوران های آمل به شمار می روند که در این بخش می خواهیم با برخی آن ها آشنا شویم.

رستوران رستمی

آشنایی با برخی از بهترین رستوران های آمل را با رستورانی به نام رستوران آمل آغاز خواهیم کرد. این رستوران به دلیل داشتن کیفیت و طعم غذای بسیار عالی در بیشتر روزهای سال، به خصوص ایام تعطیل و آخر هفته ها، گردشگران زیادی به سراغ آن می روند و همیشه جمعیت زیادی از مشتریان را در آن خواهید دید. محیط رستوران رستمی از داخل و نمای بیرونی بسیار لوکس و زیبا بوده و همچنین ظرفیت زیادی از مشتریان را به صورت همزمان در خود جای می دهد.

منوی رستوران رستمی انواع غذاها ایرانی، محلی و پیش غذاها و سالادهای لذیذی را شامل می شود که برای تهیه آن ها از بهترین مواد غذایی استفاده می شود. طعم، حجم، کیفیت و خدمات سرویس دهی این رستوران توانسته رضایت تمام مشتریان را جلب نماید.

مسیر دسترسی به رستوران رستمی

برای رسیدن به رستوران رستمی آمل باید ابتدا خود را به آمل رسانده و سپس به سمت جنوب این شهر حرکت نمایید. برای این منظور وارد بلوار طالب آملی شده تا بتوانید خود را به میدان 17 شهریور برسانید. در این میدان به سما جنوب حرکت کرده تا به بلوار امام خمینی برسید و در آن به حرکت خود ادامه دهید. سپس به میدان قائم خواهید رسید و بخش جنوب آن را انتخاب کرده و در خیابان مدرس به مسیر خود ادامه دهید. کمی که در این خیابان پیش بروید، نبش خیابان آفتاب 84 نمای زیبا و لوکس رستوران رستمی را خواهید دید.

آدرس رستوران رستمی: استان مازندران، شهر آمل، بلوار آیت الله مدرس، بلوار هراز، خیابان آفتاب 84

آمل

رستوران فرنگی کوک

اگر به غذاهای فرنگی علاقه مند هستید و در شهر آمل به دنبال یکی از بهترین رستوران های آمل هستید، می توانید به سراغ رستوران فرنگی کوک بروید. این رستوران جزء رستوران های ایتالیایی محسوب شده و در منوی آن می توانید انواع پیتزاها، برگرها، پاستاها و ساندویچ های خوش طعم و دلپذیری را پیدا کنید و از میان آن ها غذای مورد علاقه خود را انتخاب نمایید و سفارش دهید. غذاهایی که در رستوران فرنگی کوک سرو می شوند، علاوه بر داشتن طعمی عالی و بی نظیر از حجم، کیفیت و قیمت مناسبی نیز برخوردارند که همین موجب شده رضایت اغلب مشتریان را جلب کند.

آدرس رستوران فرنگی کوک: استان مازندران، شهر آمل، بلوار آیت الله مدرس، بلوار هراز، خیابان آفتاب 78

رستوران شازده ماهان

رستوران شازده ماهان از آن دسته رستوران هایی است که به تازگی در این شهر افتتاح گردیده و در دسته بهترین رستوران های آمل قرار گرفته است. نخستین موردی که اغلب فراد را ترغیب می نماید تا آن ها رستوران شازده ماهان را برای صرف وعده غذایی خود انتخاب نمایند، محوطه دنج و دلنشین آن می باشد. منطقه ای که این رستوران در آن واقع شده، بسیار سرسبز و به همراه چشم اندازی زیبا بوده و محوطه داخلی آن نیز لوکس و تمیز می باشد. در منوی رستوران شازده ماهان انواع غذاهای ایرانی و غذاهای محلی وجود دارند. از مهمترین خصوصیات رستوران شازده ماهان که توانسته آن را در دسته بهترین رستوران های آمل جای دهد، طعم، کیفیت، حجم و قیمت مناسب غذاها می باشند. در میان حیاط زیبا و سرسبز این رستوران حوض آبی وجود دارد که بر زیبایی و دنج بودن محوطه رستوران کک شایانی نموده است.

آدرس رستوران شازده ماهان: استان مازندران، شهر آمل، جاده هراز

غذاهای محلی آمل

هر کدام از شهرهای ایران دارای ویژگی های متنوعی هستند که یکی از آن ها غذاهای محلی هر شهر می باشد. آمل نیز از این قاعده مستثنی نبوده و غذاهای محلی خوش طعم و لذیذی را به خود اختصاص داده است. غذاهای خوش عطر، خوش طعم، لذیذ و با رنگ های متنوع و زیبا هستند که در اغلب رستوران های آمل نیز برخی از آن ها سرو می شوند و می توانید در صورت مراجعه به رستوران های محلی از غذاهای محلی آمل نیز سفارش داده و میل کنید. در ادامه این بخش با برخی از بهترین و خوشمزه ترین غذاهای محلی آمل آشنا خواهیم شد.

کی پلا

کی پلا از ساده ترین و خوش طعم ترین غذاهای محلی آمل است که با نام کدو پلو نیز شناخته می شود. همانطور که نام این غذا مشخص است، کدو با برنج ترکیب شده و غذایی با طعمی لذیذ را پدید می آورد. این غذا در عین خوشمزه و ساده بودن بسیار هم مفید و مقوی بوده و حتی می توانید با تهیه مواد لازم، آن را تهیه کنید. برای تهیه کدو پلو می بایست مواد اولیه ای همچون برنج، کدو، سیر، پیاز، سینه مرغ و ادویه جات استفاده کنید.

کشمش پلو با مرغ

از لذیذ ترین و دلچسب ترین غذاهای محلی آمل می توان به کشمش پلو با مرغ اشاره نمود که طرفداران زیادی هم دارد. جالب است بدانید اهالی این شهر در ایام خاص به خصوص شب های محرم، کشمش پلو را تهیه کرده و به عنوان نذری به دست مردم می دهند.

آمل

محصولات شهر آمل

شهر آمل دارای انواع خوراکی های خوشمزه ای مانند شیرینی های محلی، میوه های خوشمزه، ماهی، برنج، زیتون و… می باشد که گردشگران از آن ها به عنوان سوغات تهیه می کنند. از دیگر محصولاتی که اهالی این شهر تهیه می کنند و به گردشگران عرضه می کنند می توان به صنایع دستی زیبایی همچون تراش سنگ های قیمتی، تذهیب، بامبو، لاک تراشی، نگارگری، کاشی معرق، رنگرزی سنتی، سوزن دوزی، گلیم بافی، سفال و معرق چوب اشاره نمود. محصولات کشاورزی تازه و بی نظیری که می توانید از این شهر تهیه کنید شامل سیب، نارنگی، پرتقال، گردو، تمشک، روغن، گیلاس، آلبالو و سبزی های تازه می شوند.

سوغات شهر آمل

یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر، خرید سوغات و گشت و گذار در بازارهای شهر مسافرتی خود می باشد. شهر آمل نیز علاوه بر داشتن سوغاتی از نوع خوراکی های خوشمزه، دارای سوغاتی های غیر خوراکی و متنوعی می باشد که در این بخش به معرفی آن ها می پردازیم. یکی از انواع خوراکی های مفید و مقوی که در سفر به آمل نباید هرگز خرید آن را فراموش کنید، عسل طبیعی است که از قله دماوند و لار به دست می آید. همچنین انواع شیرینی های محلی و خوشمزه ای در این شهر وجود دارند که می توان به شیرینی های ساقه عروس و آب دندان اشاره کرد. از دیگر خوراکی های این شهر ماهی های تازه دریای شمال، برنج خوش عطر و طعم، میوه های خوشمزه و لذیذ همانند کیوی ترش و سیب، زیتون، زیتون پرورده و انواع مرکبات را می توانید از بازارهای این شهر تهیه کنید و به عنوان سوغات همراه خود ببرید.

از صنایع دستی و زیبای آمل که گردشگران داخلی و خارجی از آن ها به عنوان سوغات تهیه می کنند، گلیم، سفال، منبت و معرق می باشند که با خرید آن ها می توانید به اقتصاد شهر نیز کمک به سزایی کنید. جالب است بدانید که شهر آمل تنوانسته 65 درصد از صنعت استان مازندران را به خود اختصاص دهد.

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آمل

 • دانشگاه شمال: استان مازندران، شهر آمل، کیلومتر 5 جاده هراز، دوراهی امامزاده عبدالله
 • دانشگاه پیام نور مرکز آمل: استان مازندران، شهر آمل، خیابان طالب آملی، بلوار ولایت، ولایت 6
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی: استان مازندران، شهر آمل، کیلومتر 5 جاده قدیم آمل – بابل، مسیر فرعی دانشگاه
 • دانشگاه فذا: استان مازندران، شهر آمل، خیابان امام خمینی، آفتاب 36، میدان حر
 • دانشگاه پزشکی آمل: استان مازندران، شهر آمل، خیابان طالب آملی، کوچه فیاض بخش
 • دانشگاه سبز: استان مازندران، شهر آمل، میدان میرحیدر آملی، بلوار شهید منفرد نیاکی، امیر 23
 • موسسه غیرانتفاعی سمنگان: استان مازندران، شهر آمل، بلوار طالقانی، اباذر 11
 • دانشکده توحید آمل: استان مازندران، شهر آمل، عزیزی، جاده امامزاده عبدالله
 • دانشکده علوم قرآنی آمل: استان مازندران، شهر آمل، میدان 17 شهریور، خیابان طالب آملی، دریای 13
 • دانشکده پرستاری مامایی آمل: استان مازندران، شهر آمل، خیابان طالب آملی، دریای 1
 • دانشکده دامپزشکی آمل: استان مازندران، شهر آمل، خیابان طالقانی، اباذر 35
 • پژوهشکده شمال انستیتو پاستور ایران: استان مازندران، شهر آمل، شهرک نبوت، جاده قدیم آمل – بابل، جاده هندوکلا
 • دانشگاه هراز: استان مازندران، شهر آمل، خیابان طالب آملی، دریای 29
 • دانشگده پیراپزشکی آمل: استان مازندران، شهر آمل، پایین بازار، کنار مسجد امام حسن عسگری
 • دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل: استان مازندران، شهر آمل، خیابان طالقانی، اباذر 35
 • دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر آمل: استان مازندران، شهر آمل، خیابان طالب آملی، دریای 26

مراکز درمانی آمل

 • بیمارستان امام رضا: استان مازندران، آمل، خیابان امام رضا
 • بیمارستان 17 شهریور آمل: استان مازندران، آمل، خیابان هلال احمر
 • بیمارستان امام علی آمل: استان مازندران، آمل، خیابان نور، جاده چمستان
 • بیمارستان نیک درمان: استان مازندران، آمل، هارون محله، بلوار بسیج، بین علامه حسن زاده و قدیر نژاد
 • مرکز جامع بیماری های خاص: استان مازندران، آمل، هارون محله، بلوار مطهری، بلوار امام رضا
 • درمانگاه ولیعصر آمل: استان مازندران، آمل، هارون محله، بلوار مطهری، بلوار امام رضا
 • درمانگاه ولایت: استان مازندران، آمل، کته پشت، خیابان رضوان 60
 • درمانگاه پزشکی آمل: استان مازندران، آمل، هفتاد دستگاه، خیابان طالب آملی، خیابان شیخ فضل الله نوری
 • درمانگاه تأمین اجتماعی آمل: استان مازندران، آمل، شهرک شهید رجایی، بلوار آیت الله طالقانی، بین اباذر 27 و خیابان شهید مرتضی
 • درمانگاه آرین: استان مازندران، آمل، میدان هفت تیر، خیابان بهشتی، خیابان انقلاب
 • درمانگاه ترک اعتیاد کیان: استان مازندران، آمل، نبش سه راه نور، ساختمان الماس نور، طبقه 2
 • درمانگاه شبانه روزی بوعلی: استان مازندران، آمل، رحمت آباد، بلوار ولایت، خیابان ابن سینا
 • درمانگاه شهید رجایی: استان مازندران، آمل، اسپه کلا، میدان 17 شهریور، بلوار امام خمینی
 • درمانگاه فرهنگیان آمل: استان مازندران، آمل، گرجی محله، خیابان طالب آملی، خیابان شیخ فضل الله نوری
 • درمانگاه باب الحوائج آمل: استان مازندران، آمل، اسپه کلا، بلوار معلم، خیابان رجایی، خیابان 15 خرداد
 • درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی آمل: استان مازندران، آمل، شهرک شهید رجایی، خیابان مدرس

رزرو سوئیت در آمل

شهر آمل دارای جاذبه های گردشگری و دیدنی متنوعی می باشد که گردشگران زیادی سالانه به آن سفر می کنند. در این میان برخی از گردشگران ترجیح می دهند در صورت چند روز اقامت در این شهر، اغلب زمان خود را در میان طبیعت آن سپری کنند. لذا برای اقامت خود قصد دارند به دنبال اقامتگاهی باشند تا برای آن هزینه گزافی پرداخت نکنند. در این صورت می توانند به سراغ سوئیت ها بروند. سوئیت ها اقامتگاه های اقتصادی هستند که علاوه بر داشتن امکانات مناسب، از قیمت های مناسبی نیز بهره می برند. شما هم می توانید با اجاره سوئیت در آمل در بسیاری از هزینه های اقامتی خود صرفه جویی کنید و هزینه بیشتری را برای گردش و تفریح خود در نظر بگیرید.

آمل

سوالات متداول

آمل کجاست؟

آمل از شهرهای شمالی کشور است که در استان مازندران قرار دارد.

فاصله تهران تا آمل چقدر است؟

آمل در فاصله 185 کیلومتری از تهران واقع شده که برای رسیدن به آن به حداقل 3 ساعت زمان نیاز دارید.

قدمت آتشکده آمل به چه قرنی باز می گردد؟

آتشکده آمل که از جاذبه های تاریخی این شهر محسوب می شود، دارای قدمتی مربوط به قرن 9 هجری قمری می باشد.

بهترین زمان سفر به آمل چه فصلی است؟

از بهترین فصل های سفر به آمل می توان به فصل های بهار و پاییز اشاره کرد.

[html_block id=”68831″]