گورستان کوهشاه

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

گورستان کوهشاه یکی از دیدنی های استان کرمان و همچنین بطور مشخص شهر بم بوده که همین موضوع سبب شده تا گردشگران بسیاری به این دهستان سر بزنند. بی شک گورستان ها جلوه ای ترسناک و دلهره آور را به یاد افراد مختلف می آورد بخصوص گورستان هایی مانند گورستان کوهشاه که در روستا قرار دارد در ذهن بیشتر افراد به یکی از جاهای ترسناک ایران بدل میشود. اما نکته ای که در مورد این گورستان مورد توجه است قدمت و تاریخچه آن است. دانستنی ها و گفتنی های بسیاری در باب روستای کوهشاه و همچنین گورستان این روستا وجود دارد که از همین رو ما قصد داریم در ادامه این مقاله خدمت شما همراهان عزیز لوکس ویلا تمام این اطلاعات را منتقل کرده و در مورد این روستا و قبرستان واقع شده در آن صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

روستا و گورستان کوهشاه

گورستان کوهشاه کجاست؟

گورستان کوهشاه همانطور که ذکر شد یکی از دیدنی های بسیار تاریخی و قدیمی استان کرمان در فاصله ۷۰ کیلومتری تا شهر بم است که منطقه ای تحت عنوان ریگان قرار گرفته و بطور مشخص این گورستان در روستایی به نام کوهشاه قرار گرفته است. بطور کلی استان کرمان از جمله جاهای دیدنی ایران به حساب می آید و بیشتر گردشگران به دلیل وجود جنبه های مختلف گردشگری در این ستان به آن سفر میکنند. از همین رو شهر بم نیز یکی از مقاصد گردشگران در سفر به استان کرمان قرار میگیرد که روستا و گورستان کوهشاه یکی از هزاران جاهای دیدنی بم به حساب می آید که همین موضوع سبب شده تا توجه ویژه ای به این شهر توسط گردشگران مختلف شود. به دلیل اینکه جاده منتهی به روستای کوهشاه جاده ای روستایی و ثبت نشده در نقشه های مسیر یابی است دسترسی به این روستا کمی سخت است اما با توجه به تابلو های راهنمایی و همچنین کمی پرس و جو از اهالی این منطقه میتوانید به این روستا و گورستان تاریخی آن پیدا کنید.

برای دسترسی بهتر نیاز است این موضوع را به شما عرض کنیم که باید ابتدا به بخش جنوبی شهر بم خود رسانیده و به بخش روستایی ریگان بروید که روستا هایی همچون مشک و سروند در این مسیر قرار دارد.

گورستان کوهشاه

همه چیز در باب روستا و گورستان کوهشاه

همانطور که گفته شد روستای کوهشاه و همچنین گورستان این روستا یکی از مکان های دیدنی استان کرمان است ولی به دلیل دسترسی کمتر و همچنین ثبت نشدن بطور مشخص در نقشه های مسیر یابی و از این قبیل برنامه ها از طرفداران کمی برخوردار بوده و حتی کمتر کسی نام این روستا را شنیده و یا از گورستان کوهشاه اطلاعاتی دارد. گورستان کوهشاه به دلیل قدمتی طولانی و بی نظیر بر خلاف گردشگران، مورخان و باستان شناسان بسیاری را به خود جلب کرده و میکند زیرا در این مکان علائم و اشیاء مربوط به زندگی گذشتگان یافت شده که توجه بسیاری از علاقه مندان به این آثار باستانی را به خود جلب کرده.

گورستان کوهشاه به همین دلیل قدمت طولانی نمادی از وجود زندگی و همچنین گذران عمر در این منطقه استان کرمان است و حتی بیشتر اهالی این روستا بر فرهنگ و اصول زندگی اجداد خود پایبند بوده و هستند. این موضوع سبب شده تا در این روستا زندگی کردن در برخی زمان ها بسیار مشقت بار باشد اما به هر حال مردمان و اهالی این منطقه بدون مشکل مشغول به ادامه زندگی خود هستند و همین موضوع باعث شده تا برخی گردشگرانی که به این روستا سفر کردند از آداب و رسوم زندگی اهالی این منطقه حیرت زده شده و برای فرار از زندگی شهر نشینی و همچنین لوکس به این روستا سری بزنند.

علاوه بر تمام این نکات جذاب با حفاری هایی که بر روی برخی از قبر های موجود در گورستان کوهشاه صورت گرفته، دانشمندان و مورخان به آثاری از اجساد مربوط به ۱۰۰۰ سال قبل نیز رسیده اند و این موضوع تعجب بسیاری از افراد را برانگیخته که نشان دهنده این موضوع است که حتی قبل از اینکه مردمان این منطقه این گورستان کوهشاه را به یک قبرستان رسمی بشناسند مردمان گذشته از این منطقه به عنوان قبرستان برای دفن اجساد مرده استفاده میکردند. در کنار این موضوع با تخمین حدودی که طبق منابع موثق زده شده این گورستان حاوی ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ قبر از سالیان گذشته تا به امروز است بطوری که هنوز در صورت مرگ و میر در روستای کوهشاه و حتی برخی روستا های نزدیک به این منطقه، از این گورستان برای دفن اجساد استفاده میشود و کارایی خود را از دست نداده است.

با اینکه این قبرستان از قدمت طولانی و دقیق ۳۵۰ ساله برخوردار است اما هنوز به ثبت آثار ملی در نیامده و از همین رو مسئولان شهر بم و همچنین منطقه ریگان در تلاش اند گورستان کوهشاه را به ثبت آثار ملی در بیاورند تا افراد و گردشگران بیشتری با این قبرستان جالب و تاریخی آشنا شوند.

یکی از جالب ترین نکات درباره این گورستان سنگ قبر هایی است که در آن تعبیه شده که بیشتر آن ها به صورتت ایستاده قرار دارند. برای ایجاد سنگ قبر از تراش سنگ های طبیعی دل کوه استفاده شده و بر روی آنها نوشته هایی برخی با خط و نوشته محلی و ببرخی نیز با خط فارسی و حتی خط کوفی نوشته شده که اطلاعات فوت شدگان بر روی آن قرار دارد. همین موضوع سبب شده که تا به همین امروز مردم این منطقه از این سبک برای ایجاد سنگ قبر استفاده میکنند که به نوبه خود بسیار جالب است.

در کنار این جذابیت ها و زیبایی ها روستای کوهشاه که به نوعی در دل مناطق کویری کشور قرار گرفته در ذهن بیشتر افراد روستایی خشک و با آب و هوایی گرم و کویری است که نظریه ای منطقی به حساب می آید. اما روستای کوهشاه بر خلاف این نظریه که در ذهن بیشتر افراد شکل گرفته یکی از خوش آب و هوا ترین روستا ها در مناطق مرکزی کشور است و به دلیل مکان قرار گیری و حتی بارش هایی که شامل حال این روستا و مناطق مرتفع نزدیک آن میشود، این روستا آبشاری دیدنی را نیز در دل خود جای داده تا خط پر رنگی بر تمام افکاری که در مورد این روستا در ذهن افراد است کشیده باشد. این آبشار نیز در کنار گورستان کوهشاه یکی از دیدنی های بسیار جذاب روستای کوهشاه است که بی شک بازدید از آن برای هیچکس خالی از لطف نیست تا با اعجاز طبیعت در دل منطقه مرکزی کشورمان که اغلب آب و هوایی گرم و خشک را به همراه دارد آشنا شوید و از نزدیک این پدیده طبیعی را مشاهده کنید.

قبرستانی تاریخی به نام گورستان کوهشاه

بهترین زمان بازدید از روستا و گورستان کوهشاه

گورستان کوهشاه و بطور مشخص روستای کوهشاه بطور کلی در تمام زمان های روز و همچنین تمام ساعات روز آماده پذیرایی و بازدید شما عزیزان است اما طبق برخی خرافات و همچنین اعتقادات بهتر است برای بازدید از گورستان این روستا بین ۸ صبح تا ۱۸ بعد از ظهر به آن سر بزنید یا بطور مشخص قبل از تاریکی هوا تا هم بتوانید بهتر از این قبرستان بازدید کرده و هم دچار مشکلی نشوید. منظور از مشکل امکان بروز احساس ترس نسبت به گورستان در هنگام تاریکی هواست که بهتر است در این زمان به گورستان نرفته و این موضوع علاوه بر گورستان کوهشاه دچار حال بیشتر قبرستان ها میشود.

آبشار کوهشاه در کنار گورستان کوهشاه