پل پردلیس

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از بهترین و زیبا ترین شهر هایی که می توانید برای مراجعه به آن اقدام کنید خلخال می باشد. این شهر از منحصر به فرد ترین شهر های استان اردبیل شناخته می شود که زیبایی های طبیعی و بکر بودن محیط سبب شده تا عده زیادی برای سفر به ان اقدام نمایند. پل پردلیس از زیبا ترین و تاریخی ترین سازه های تاریخی در خلخال است که مشاهده آن را نباید از دست بدهید. در این مقاله به سراغ معرفی این جاذبه تاریخی رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با همراه باشید.

پل پردلیس کجاست و مسیر دسترسی به آن

اگر تمایل داشتید به این پل مراجعه کنید واز نزدیکی این سازه تاریخی را تماشا نمایید می توانید ابتدا از هر جای شهر که بودید خود را به جاده خلخال-اردبیل برسانید و در جهت شمال غربی ادامه دهید. این جاده را دنبال کنید تا به جاده خلخال-میانه-سرچم برسید. با ماندن در این جاده می توانید به آسانی به مقصدتان برسید. مسافت مسیر گفته شده تقریبا 60 کیلومتر بوده و در حدود یک ساعت و نیم در راه خواهید بود. هم چنین یک لوکیشن نیز از مقصد برایتان قرار داده شده تا به وسیله آن بتوانید با نقشه این مسیر را بپیمایید و به پل پردلیس برسید.

آدرس پل پردلیس: اردبیل، 60 کیلومتری خلخال، مسیر شاهراه میانه-اردبیل

پل پردلیس

معرفی پل پردلیس

اگر تمایل دارید برای مراجه به این پل اقدام کنید باید یک سری اطلاعات درباره آن داشته باشید تا بتوانید با دانستن آن ها تجربه بهتری داشته باشید. این پل در 4 کیلومتری روستای افشار واقع شده و به دلیل قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی اردبیل-میانه بیشتر مورد بازدید قرار می گیرد. پل پردلیس بر روی کم عرض ترین بخش رودخانه قزل اوزن ساخته شده و در زمان ساخت تعداد دهانه های آن به 9 دهانه می رسید.

در حال حاضر ولی به دلیل نوسانات آب و هوایی و حادثه های طبیعی رخ داده در طول زمان، تعداد دهانه های این پل به پنج عدد رسیده و چهار دهانه دیگر تخریب گشته اند. هر چند که تاریخ دقیق ساخت این پل مشخص نیست ولی گفته شده که مربوط به قرون 2 و 3 هجری و در زمان پادشاه وقت یعنی شاه طهماسب صفوی می باشد. در آن زمان این پل تنها راه ارتباطی بین میانه و اردبیل بوده است.

به همین دلیل این پل اهمیت زیادی برای مردم آن زمان داشته است. این پل شرق و غرب عالم را در جاده ابریشم متصل می کرد به یکدیگر و به همین دلیل از بهترین پل های آن زمان محسوب می شد. طول پل پردلیس که از جاذبه های گردشگری خلخال به شمار می رود، به 94 متر می رسد و منظره ای که در اطراف آن وجود دارد بسیار دیدنی می باشد. این پل سرانجام در سال 1390 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید تا این میراث تاریخی برای آیندگان نیز به یادگار بماند. اگر به خلخال سفر کردید بهتر است بازدید از این پل را نیز در برنامه خود قرار دهید.

بهترین زمان مراجعه به پل پردلیس

از آن جه استان اردبیل یکی از مناطق سردسیر و خنک در ایران می باشد، بهتر است قبل از مراجعه به آن ابتدا دمای هوا را چک کنید و سپس برای سفر اقدام نمایید. پل پردلیس در منطقه ای خلخال واقع شده که دمای هوا در آن پایین می باشد و برای بازدید از آن باید در یک آب و هوای خوب برای تماشای پل اقدام نمایید. بهترین فصلی که می توانید برای سفر به خلخال انتخاب کنید تا در بازدید از جاذبه های این منطقه نیز با مشکل مواجه نشوید، فصل بهار می باشد.

البته پاییز نیز می تواند برایتان مفید واقع شود چرا که مناظر پاییزی در ناحیه دیدنی بوده و نباید تماشای آن ها را از دست بدهید چرا که رنگی بودن طبیعت این منطقه می تواند قاب های زیبایی برای عکاسی نیز به شما نشان دهد. در بهار هم آب و هوا خوب است و هم تعداد مسافران نیز کمتر از تابستان می باشد چون تابستان از نظر آب و هوایی مورد توجه عده زیادی قرار دارد. در تابستان آب و هوا خنک بوده و بهترین فرصت برای شماست اگر بخواهید از گرمای جان سوز این فصل فرار کنید.

پل پردلیس

مدت زمان بازدید از پل پردلیس

اگر تمایل دارید وقت خود را برای تماشای چند جاذبه بگذارید می توانید با داشتن اطلاعات درباره این که هر جاذبه چه تایمی از شما خواهد گرفت تجربه بهتری داشته باشید. مدت زمانی که برای تماشای این جاذبه خواهید داشت بین یک تا دو ساعت بوده و در این مدت می توانید طبیعت اطراف را نیز مشاهده نمایید. هم چنین لازم به ذکر است که بازدید از این جاذبه رایگان می باشد و نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

کمپینگ در اطراف پل پردلیس اردبیل

اگر می خواهید برای تماشای این منطقه راهی شوید می توانید در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی به منظور کمپ کردن نیز اقدام کنید. بدین منظور باید با خود تجهیزاتی هم چون چادر مسافرتی و کیسه خواب را داشته باشید. هم چنین به همراه داشتن برخی دیگر از لوازم و تجهیزات همانند هیزم آماده، منقل، کلاه آفتابی، آب آشامیدنی، کیسه زباله، زیر انداز و… نیز واجب است.

لازم به ذکر است هیچ گونه امکاناتی برای این منطقه در نظر گرفته نشده و به همین دلیل بهتر است هر چیزی را که در سفر و کمپینگ نیاز دارید را از قبل تهیه کنید و با خود بردارید. لازم به ذکر است این منطقه بیشاز یک ساعت با مرکز شهر خلخال فاصله داشته و به همین دلیل بهتر است در انتخاب یک جای ایمن برای کمپ کردن دقت کنید تا مال و جانتان مورد سواستفاده قرار نگیرد. در کمپ کردن سعی کنید به صورت گروهی و چندین خودرو باشید تا در صورت نیاز به کمک به همدیگر یاری رسانید.

راهنما سایت

آدرس

اردبیل، 60 کیلومتری خلخال، مسیر شاهراه میانه-اردبیل

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه