پارک طالقانی

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

پارک طالقانی یکی از پارک های قدیمی و جنگلی پایتخت به شمار می آید که در اراضی و تپه های عباس آباد تهران واقع شده است. بوستان زیبا و جنگلی طالقانی این فرصت را برای پایتخت نشینان فراهم آورده تا بتوانند ساعاتی را در طبیعتی پاکیزه و به دور از آلودگی شهری سپری کنند. درختان انبوه و بلند قامتی در این پارک جنگلی وجود دارند که بر زیبایی طبیعت و محبوبیت آن افزوده اند. هنگامی که در پارک طالقانی در حال قدم زدن و پیاده روی هستید، با تنفس کردن اکسیژن خالص و تمیز را وارد ریه های خود می کنید. در طبیعت بوستان جنگلی طالقانی پستی و بلندی های زیادی وجود دارد که آن را از یک نواختی دور کرده و می توانید با مراجعه به بخش های بالاتر و مرتفع تر، چشم انداز زیبا و تماشایی از تهران و مناطق اطراف را مشاهده کنید. در واقع این بوستان زیبا و جنگلی یکی از بهترین پارک های پایتخت برای برپایی بساط پیک نیک به همراه خانواده و یا دوستان می باشد. در ادامه با لوکس ویلا همراه باشید تا در این مطلب بتوانیم با این پارک جنگلی و قدیمی بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه پارک طالقانی

پارک طالقانی یکی از پارک های جنگلی و قدیمی تهران می باشد که در زمان های گذشته با نام های پارک جهان کودک و تپه های داوودیه شناخته می شد. اما در زمانی از تاریخ نام آن به پارک طالقانی تغییر یافت. در زمان های گذشته این منطقه روستایی بیش نبود و با نام روستای عباس آباد شناخته می شد. همچنین اراضی که امروزه در آن پارک جنگلی طالقانی پدید آمده بخشی از آن متعلق به زمین های کشاورزی و بخش دیگر آن متعلق به بانک کشاورزی بود. مدت ها بعد، شرکت نوسازی عباس آباد بخشی از این اراضی را معادل با قانون مصوبه وقت خریداری نمود. در سال 1350 هجری شمسی مجلس اجرای برنامه نوسازی آن را تصویب نمود و طرح جامع آن را مهندس مشاور انگلیسی به نام لوئیس دیویس آماده سازی کرد و چند تن از مهندسین مشاور اسپانیایی طرح فضای سبز و آبیاری بوستان را عهده دار شدند.

عملیات اجرای این پروژه از سال 1356 هجری شمسی آغاز گردید و 4 سال بعد یعنی در سال 1360 هجری شمسی پایان پذیرفت. پارک جنگلی طالقانی رسما از سال 1361 هجری شمسی افتتاح گردید و در پایان همان سال بود که عملیات حفظ و نگهداری از این بوستان به عهده سازمان پارک ها و فضای سبز تهران واگذار گردید. سپس از سال 1369 هجری شمسی، شهرداری منطقه 3 تهران این وظیفه را به عهده گرفت. بیشترین تغییراتی که در این بوستان انجام پذیرفت، مربوط به دهه 1390 می باشد که یکی از مهمترین آن ها احداث پل طبیعت است که پارک جنگلی طالقانی را به پارک آب و آتش اتصال می دهد و گردشگران می توانند به راحتی و با استفاده از این پل بین دو پارک تردد کنند.

پارک طالقانی

آشنایی با پارک طالقانی

پارک طالقانی علاوه بر آن که یکی از قدیمی ترین پارک های پایتخت به شمار می آید، یکی از پارک های جنگلی تهران نیز شناخته می شود که در مناطق شمالی تهران و در تپه های عباس آباد واقع شده است. این پارک جنگلی یکی از بهترین پاک ها برای قدم زدن، برپایی بساط پیک نیک و گذراندن اوقات فراغت به شمار می رود. به واسطه وجود درختان انبوه، سرسبز، گیاهان متنوع و فراوان توانسته طبیعت بسیار زیبایی داشته باشد و از قدم زدن در آن لذت ببرید و هوای تازه و تمیز را استشمام کنید. برخی از قسمت های این بوستان جنگلی پوشیده از سنگ ریزه هایی هستند که لذت پیاده روی را دو چندان می کنند. به خصوص زمانی که صدای آن ها به گوش می رسد. در زمان های گذشته در اغلب بوستان ها، بخش زمین بازی ها پوشیده از سنگ ریزه بود که امروزه جایشان را به سنگ فرش ها داده اند.

هنگامی که بر روی سنگ ریزه های پارک جنگلی طالقانی در حال قدم زدن هستید، حس نوستالژی زمان های قدیم و کودکی برایتان تداعی می شود. قسمت هایی از بوستان هم پوشیده از چوب بوده و راه چوبی را پدید آورده که برای تردد بایستی از روی آن ها عبور کنید که بسیار حس جالبی به آدمی منتقل می کنند. همچنین به دلیل وجود پستی و بلندی های فراوانی که در این پارک جنگلی وجود دارند، می توانید تجربه پیاده روی های سبک و سنگین را داشته باشید. آلاچیق هایی که در تمام نقاط پارک وجود دارند، یکی از بهترین گزینه ها برای برپایی بساط پیک نیک به همراه خانواده و یا دوستان می باشند. از آنجایی که درختان سر به فلک کشیده در این بوستان باعث سایه انداختن در طبیعت پارک شده اند، در آن خبری از گرمای طاقت فرسا نیست. یکی از بهترین ویژگی های بوستان جنگلی طالقانی حضور گشت های پلیس است که به طور مرتب در حال گشت زنی در پارک هستند تا حادثه و یا مشکلی برای هیچ کدام از شهروندان و گردشگران به وجود نیاید و خاطرات خوش کسی را به حادثه ای تلخ تبدیل نکند.

برکه ای کوچک و بسیار زیبا در بخش ورودی این بوستان قرار دارد که در آغاز هر سال، تعدادی ماهی قرمز داخل آن می اندازند. پل طبیعت یکی از بخش های جالب توجهی است که مابین پارک جنگلی طالقانی و پارک آب و آتش قرار دارد و گردشگران می توانند با استفاده از این پل، خود را از بوستان طالقانی به پارک آب و آتش برسانند.

امکانات تفریحی و رفاهی پارک طالقانی

اگر برای یک روز اوقات فراغت خود در میان جاهای دیدنی تهران به دنبال جاذبه ای گردشگری و تفریحی هستید، بوستان طالقانی می تواند انتخاب خوبی برایتان به شمار رود. امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی که در این پارک جنگلی و خوش آب و هوا وجود دارد، می تواند خاطرات خوشی را برایتان رقم بزنند. اگر در ایام تعطیل و یا آخر هفته ها برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح به سراغ این پارک بروید، آن را مملو از جمعیت خواهید دید که همانند شما برای گذراندن اوقات فراغت به پارک جنگلی طالقانی آمده اند. در ادامه این بخش با انواع امکانات رفاهی و تفریحی بوستان طالقانی آشنا خواهیم شد.

امکانات ورزشی

یکی از ویژگی پارک ها و بوستان ها وجود امکانات ورزشی است که گردشگران بتوانند از آن ها بهره مند شوند. در برخی از نقاط پارک، میزهای شطرنج وجود دارند که شهروندان می توانند برای بازی شطرنج به سراغ آن ها بروند. اما توجه داشته باشید این میزها تنها به عنوان سطحی بوده که بتوان این بازی را در آن ها انجام داد و مهره های شطرنج را می بایست همراه خود به پارک ببرید. برای بالا بردن سطح فرهنگ در عرضه ورزش و سلامت، وسایل ورزشی عمومی متنوعی در بوستان طالقانی وجود دارند که شهروندان و گردشگران از آن ها استفاده کنند. همچنین زمین های ورزشی اعم از زمین والیبال، بسکتبال و میزهای پینگ پنگ در این بوستان وجود دارند که می توانید به سراغ آن ها بروید. همچنین برای استفاده از میزهای پینگ پنگ، راکت و توپ را همراه خود ببرید.

پارک طالقانی

آلاچیق ها

در اغلب نقاط پارک جنگلی طالقانی که خود یکی از دیدنی های تهران به شمار می رود، آلاچیق هایی وجود دارند که بهترین فضا برای پیک نیک و دورهمی با خانواده و یا دوستان می باشند. در مقابل برخی از این آلاچیق ها، باربیکوهایی تعبیه شده که گردشگران می توانند از آن ها برای تهیه غذایی لذیذ استفاده کنند و یک روز را در طبیعت سپری کنند. برای برپا کردن بساط پیک نیک، زیراندازی را در میان آلاچیق ها پهن کنند و از طبیعت لذت ببرند و با استفاده از منقل ها غذایی کبابی و خوش طعم را تهیه کنید.

امنیتی از جنس آرامش

علاوه بر تمام امکانات تفریحی و رفاهی متعدد و متنوعی که در پارک جنگلی طالقانی وجود دارد، امنیت را احساس خواهید کرد. در تمام نقاط این بوستان دوربین های مداربسته ای وجود دارند که تمام پارک را پوشش داده اند. همچنین نیروهای پلیس در تمام زمان ها در حال گشت زنی در بوستان جنگلی طالقانی هستند تا مشکل و یا حادثه ای برای هیچکدام از گردشگران و شهروندان به وجود نیاید و با خیالی آسوده فرزند خود را به بخش زمین بازی کودکان بفرستید و فرزندتان از بازی لذت ببرد. این بوستان جنگلی بوده و فضاهایی را برای دزدان و اراذل و اوباش فراهم آورده که خوشبختانه با وجود پلیس های در حال گشت زنی خبری از آن ها نیست.

زمین بازی کودکان

مگر می شود پارکی زمین بازی برای کودکان نداشته باشد؟ اغلب افرار پارک را با زمین بازی آن می شناسند. معمولا کمتر پارکی پیدا می شود که در آن زمین بازی برای کودکان نداشته باشد. پارک طالقانی هم از این قاعده مستثنی نبوده و یک زمین بازی کوچک برای کودکان در خود جای داده است.

راه چوبی

یکی از جذاب ترین قسمت های پارک جنگلی طالقانی، راه چوبی آن می باشد که در نقاط مختلفی از پارک وجود دارند. یکی از بهترین قسمت هایی از این بوستان می باشد که می توانید عکس های بسیار زیبا و به یاد ماندنی را خلق کنید. قدم زدن در این مسیر راه چوبی شاید شما را به یاد جنگل های شهرهای شمالی بیاندازد و تصور کنید در جنگل ها و طبیعت های شمال در حال قدم زدن هستید. این مسیر در بخش غربی بوستان واقع شده است. پیشنهاد می شود برای راه رفتن روی این چوب ها، بهتر است از کفش های مناسب پیاده روی استفاده کنید تا پایتان ازیت نشود.

پارک طالقانی

مسجد خرمشهر

یکی از امکانات رفاهی مناسبی که برای گردشگران در این پارک وجود دارد، مسجد خرمشهر می باشد. این مسجد در حد فاصل موزه دفاع مقدس و پارک جنگلی طالقانی واقع شده و گردشگران می توانند برای برجای آوردن نماز به مسجد خرمشهر مراجعه نمایند.

پرچم ایران، سومین پرچم بزرگ جهان در میان طبیعت بوستان طالقانی

سومین پرچم بزرگ جهان که پرچم ایران می باشد، در بوستان طالقانی جای گرفته و مساحت آن به 1000 متر مربع و ارتفاع آن به 150 متر می رسد. این پرچم از آنجایی که دارای ارتفاع بسیار زیادی می باشد، از بسیاری از نقاط تهران قابل مشاهده است. این پرچم در یکی از بخش های مرتفع این بوستان جنگلی جای گرفته. این پرچم مرتفع و بلند قامت از بخش هایی نظیر مسیر، پل دسترسی، برج پرچم، محلی برای استقرار کادر فنی، تجهیزات جانبی، دوربین ضد لغزش، چراغ هشدار هواپیما، بالابر پرچم، سامانه نگهدارنده، صاعقه گیر و دستگاه هواسنج تشکیل شده است. ناگفته نماند وزن این پرچم به 250 تن می رسد.

مسیرهای پیاده روی

یکی از بهترین ویژگی های پارک طالقانی، داشتن مسیرهایی مناسب برای پیاده روی های سنگین و سبک می باشد. از آنجایی که این بوستان جنگلی بوده و بر روی تپه های عباس آباد واقع شده است، دارای پستی و بلندی های مختلفی در خود می باشد که پیاده روی در آن بسیار به سلامت جسم و روح کمک می کند. مسیرهایی به صورت جاده های باریک در اغلب نقاط پارک وجود دارند که شما را به مسیرها و ارتفاعات بالاتری از سطح زمین هدایت می کنند و با پیاده روی در آن بخش ها می توانید از هوای تمیز تر و چشم انداز زیبایی از تهران لذت ببرید. اگر در هر زمانی از صبح تا شب به این پارک مراجعه کنید، افرادی را مشاهده خواهید کرد که برای سلامتی خود به سراغ این پارک آمده اند و علاوه بر استفاده از وسایل و امکانات ورزشی عمومی، پیاده روی می کنند و حتی برخی می دوند. هنگامی که مشغول پیاده روی هستید، ممکن است به بخش جنوبی پارک برسید که تابلوهای مختلفی را خواهید دید که شما را به سمت باغ کتاب تهران راهنمایی می کنند و در صورت تمایل می توانید به سراغ این جاذبه گردشگری هم بروید و از آن دیدن کنید.

پارک طالقانی

شکم گردی در طبیعت بوستان طالقانی

یکی از بهترین بخش های گردش و تفریح در طبیعت، خوردن خوراکی های لذیذ و غذاهای دلچسب می باشند. اگر برای پیک نیک به این پارک مراجعه کرده اید، می توانید غذایی که همراه خودتان آورده اید را میل کنید. در مقابل نیز برخی از گردشگران ترجیح می دهند زحمت تهیه غذا را برای یک روز هم که شده به دوش نکشند و برای صرف میان وعده و یا وعده غذایی به سراغ کافه های و رستوران هایی که در این بوستان وجود دارند بروند. پارک جنگلی طالقانی رستوران و کافه های چندان متنوعی برای گردشگران ندارد، اما بوفه ای در پارک وجود دارد که می توانید از آن خوراکی هایی همچون چای، نسکافه، ستنی، چیپس، پفک و خوارکی هایی از این قبیل را تهیه کنید. اما اگر به دنبال کافه و رستورانی مجهزتر هستید، بهتر است به سراغ کافه ها و رستوران های پارک آب و آتش و یا پل طبیعت مراجعه نمایید.

پوشش گیاهی پارک طالقانی

از آنجایی که بوستان طالقانی پارکی جنگلی بوده، به طبع انواع مختلفی از درختان انبوه و بلند قامت به همراه انواع مختلفی از گیاهان در آن وجود دارند که در تلطیف هوای پایتخت نقش به سزایی دارند. گونه های گیاهی این بوستان به بیش از 75 نوع می رسند که می توان به درختانی سرسبز همچون نارون، کاج، ارغوان، اقاقیا، افرا، توت سپیدار و… و همچنین درختچه ها شامل یاس زرد و توری می شوند. مجموعه درختان موجود در این بوستان را می توان حدود 40 هزار و 514 اصله درخت و درختچه دانست که در پارک جنگلی طالقانی زندگی می کنند. بخشی از این بوستان جنگلی به صورت حلزونی طراحی شده و در آن درختان بلوط ایتالیایی وجود دارند. جالب است بدانید درختان بلوط، جزء درختان کمیاب می باشند.

نکاتی درباره حفظ و نگهداری صحیح طبیعت پارک جنگلی طالقانی

اگر به پارک جنگلی طالقانی مراجعه کردیم و آتش روشن کردیم حتما پس از استفاده آن را خاموش کنیم و مراقب باشیم به فضاهای دیگر سرایت نکند.

  • هنگام استفاده از باربیکیوهای پارک مراقب آتش آن باشیم تا به خودمان و طبیعت آسبیی نرساند.
  • درختان جان و روح دارند و درد را احساس می کنند، پس روی تنه آن ها یادگاری ننویسیم، چوب آن ها را نشکنیم و از آسیب رساندن به هر روشی به آن ها خودداری کنیم.
  • زباله های خود را در طبیعت رها نکنیم. خوب است همراه خود کیسه های زباله بزرگ ببریم و پس از آن که بساط پیک نیک را جمع کردیم، تمام زباله های خود را جمع آوری کنیم و داخل کیسه زباله قرار دهیم و آن را داخل سطل های زباله موجود در پارک بیاندازیم.
  • از آنجایی که بوستان طالقانی جنگلی بوده و فضاهای زیاد و متعددی دارد، مراقب باشیم فرزندمان جای دوری نرود و گم نشود.

پارک طالقانی

بهترین زمان رفتن به پارک طالقانی

طبیعت پارک طالقانی در تمام فصل های سال زیبایی منحصر به فرد خود را داشته و در هر فصلی به آن مراجعه کنید، می توانید با جاذبه های جدید و زیبایی رو به رو شوید.

بهار: فصل بهار طبیعت این بوستان جنگلی طراوت و تازگی بسیار تماشایی پیدا کرده و می توانید با قدم زدن و نشستن در آن از طبیعت تازه و سرسبز آن لذت ببرید و خبری از گرمای شدید نیست.

تابستان: فصل تابستان که شدت گرمای هوا افزایش میابد، با مراجعه به طبیعت سرسبز طالقانی از گرمای طاقت فرسا در امان بمانید. درختان انبوهی که در این بوستان وجود دارند، باعث شده اند اغلب نقاط سایه هایی وجود داشته باشد که کمک به سزایی در خنک بودن فضا می کنند. همچنین با نشستن در آلاچیق ها از گرمای شدید و آفتاب سوزان به دور باشید.

پاییز: طبیعت جنگلی، انبوه و سرسبز پارک طالقانی در فصل پاییز بسیار تماشایی و دیدنی است. این طبیعت همانند طبیعت جنگل های شمال کشور به صورت هزار رنگ تبدیل می شود و هوای نسبتا خنک و دلپذیری در پارک جریان دارد که لذت قدم زدن، پیک نیک و تفریح را برای گردشگران دو چندان خواهد کرد.

زمستان: این پارک که جزء پارک های جنگلی تهران می باشد و درختان زیاد و سر به فلک کشیده ای در آن وجود دارند، از ورود نور و گرمای آفتاب به برخی از نقاط پارک جلوگیری می کنند و همین باعث می شود زمستان هایی سرد داشته باشد. اگر در روزهایی که بارندگی بود به این پارک مراجعه کردید از رفتن به مسیرهای خاکی جلوگیری کنید، چرا که در صورت بارندگی این خاک ها تبدیل به گل می شوند و قدم زدن را برایتان دشوار می کنند.

پارک طالقانی کجاست و مسیرهای دسترسی به آن

پارک جنگلی طالقانی یکی از پارک های زیبای پایتخت به شمار می رود که در اراضی و تپه های عباس آباد و جنب بزرگراه های حقانی، شهید همت و شهید مدرس واقع شده است. منطقه ای که این بوستان در آن واقع شده دارای مسیرهای دسترسی بسیار آسانی اعم از وسایل نقلیه شخصی و وسایل نقلیه عمومی می باشد که گردشگران می توانند توسط آن ها خود را به این بوستان جنگلی و سرسبز برسانند. در این بخش با تمام مسیرهای دسترسی به پارک زیبای طالقانی آشنا می شویم.

پارک طالقانی

مسیر دسترسی به پارک طالقانی با خودروی شخصی

برای دسترسی به پارک طالقانی با خودروی شخصی، از هر جای شهر که باشید می توانید خود را به بزرگراه شهید حقانی برسانید. در این بزرگراه پل بزرگراه شهید مدرس و چهارراه جهان کودک را پشت سر گذاشته و با استفاده از تابلوهای راهنمایی که در این مسیر وجود دارند، وارد خیابان فرعی بوستان طالقانی شده و خودروی خود را در محل مناسبی از پاکینگ بوستان پارک نمایید و مابقی مسیر را به صورت پیاده به سمت پارک بروید.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی طالقانی با اتوبوس

همانطور که گفته شد، دسترسی به پارک طالقانی دارای مسیرهای مختلفی می باشد. اگر بخواهید برای دسترسی به آن از اتوبوس استفاده کنید، می توانید سوار اتوبوس های خط 305 مسیر میدان صنعت – پایانه حصانی شوید. در آخرین ایستگاه از اتوبوس پیاده شوید و مابقی مسیر را که مسیری کوتاه می باشد، به سمت پارک به صورت حرکت کنید.

مسیر دسترسی به پارک طالقانی با مترو

یکی از بهترین مسیرهای دسترسی به بوستان طالقانی با وسایل نقلیه عمومی، استفاده از مترو می باشد. برای این منظور سوار مترو خط کهریزک – تجریش شده و در ایستگاه مترو شهید حقانی از مترو پیاده شوید. پس از آن که از مترو پیاده شدید، بعد از عبور از محوطه بیرونی مترو، با کمی پیاده روی وارد پارک جنگلی طالقانی شوید.

مسیر دسترسی به بوستان طالقانی با تاکسی

اگر می خواهید برای رسیدن به پارک جنگلی طالقانی از تاکسی های خطی استفاده نمایید، می توانید سوار تاکسی هایی شوید که مقصد آن ها به سمت شهید حقانی می باشد.

آدرس پارک طالقانی: تهران، منطقه عباس آباد، بزرگراه شهید حقانی، بعد از پل بزرگراه شهید مدرس

پارک طالقانی

سوالات متداول

پارک طالقانی کجاست؟

تهران، منطقه عباس آباد، بزرگراه شهید حقانی، بعد از پل بزرگراه شهید مدرس

نزدیکترین ایستگاه مترو به پارک طالقانی کدام است؟

ایستگاه مترو شهید حقانی مقابل پارک طالقانی قرار دارد.

امکانات پارک طالقانی کدام اند؟

آلاچیق، وسایل ورزشی همگانی، مسیرهای پیاده روی، زمین بازی برای کودکان و غیره.

ساعت کاری پارک طالقانی چگونه است؟

شبانه روزی

[html_block id=”71048″]

راهنما سایت

آدرس

تهران، منطقه عباس آباد، بزرگراه شهید حقانی، بعد از پل بزرگراه شهید مدرس

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه