شهر زیر زمینی کاریز کیش : کیش جزیره ای است که اکثر گردشگرانش با هدف خرید در میان ده ها مرکز خرید لوکس و بی نظیر یا تجربه تفریحات آبی هیجان انگزیش به جزیره سفر می کنند اما کیش دارای صدها جای تاریخی و دیدنی است که بازدید از آن ها شما را با تاریخچه کیش و ایران بیشتر آشنا می کند. شهر زیر زمینی کاریز یکی از معدود جاهای بی نظیر کیش است که حتی برای دوری از هوای گرم و شرجی کیش نیز مناسب می باشد.

شهر زیر زمینی کاریز کیش کجاست؟

در هر جای کیش که باشید، خود را به بلوار میرمهنا برسانید تا بعد از میدان المپیک و نرسیده به میدان فارور، شهر زیر زمینی کاریز را ببینید. ورودی شهر درواقع بنایی است که بر سردرش نوشته شده مجموعه تفریحی سیاحتی شهر زیر زمینی کاریز. بعد از اینکه وارد شهر زیر زمینی کاریز شدید، اولین چیزی که شما را شگفت زده خواهد کرد هوای مطلوب و خنک شهر برخلاف هوای گرم و شرجی جزیره است که در ادامه توضیح خواهیم داد به چه علت.

 

شهر زیر زمینی کاریز

چگونه شهر زیر زمینی کاریز ساخته شد؟

در حدود 2500 سال پیش که کیش جزیره مهمی به عنوان مرکز تجارت خلیج فارس به حساب می آمد، دو باریکه از دو طرف جزیره یعنی منطقه صفین و باغو ایجاد شد و این دو باریکه به سمت محل کنونی شهر زیرزمینی کاریز میرسیدند. در این دو باریکه آب جاری بود که در شهر کنونی جمع شده و توسط سه باریکه دیگر به شهر حریره می رسد. محققان که  در حال بررسی شهر زیرزمینی کاریز بودند متوجه شدند که 274 چاه در طول مسیر وجود داشته و مردم از این چاه ها آب برداشت می کردند و جالب است که 74 حلقه از این میان در شهر کاریز قرار دارد.

اگر به داخل شهر زیر زمینی کاریز بروید متوجه سقف جالبش می شوید. سقف شهر کاریز مرجانی است و گفته می شود در گذشته های بسیار دور، این منطقه در زیر آب قرار داشته است. محققان که درحال بررسی قدمت این سقف مرجانی بودند تخمین زدند که قدمتشان به بیش از 300 میلیون سال پیش برمیگردد و همچنین برخی از چاه های شهر زیر زمینی کاریز که نزدیک به 7 متر عمق دارند، توسط مرجان ها پر شده اند.

 

شهر زیرزمینی کاریز

اما چرا هوای شهر زیر زمینی کاریز همواره خنک است؟ شهر کاریز منبعی برای ذخیره آب بوده و آب ها در میان گل های مارن ذخیره می شدند و همچنین در دورانی که کیش منطقه بزرگ تجاری در خلیج فارس به حساب می آمد، آب از ارزش بالایی برخوردار بود لذا هم آب در میان گل های مارن تصفیه شده و قابل شرب بود و هم بخاطر اینکه آب بخار نشود، همواره هوای خنکی در شهر حاکم بود.

 

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیر زمینی کاریز تا سال 1378 خرابه ای بیش نبود و هرکسی هم نمی توانست واردش شود لذا در آن سال، مهندس حاجی حسینی که سال های زیادی را به دور از وطن زندگی میکرد به وطن خود بازگشت و در سفر به کیش متوجه شهر قدیمی کاریز شد لذا با بودجه ای که از سرمایه داران خصوصی بدست آورد توانست شهر مورد مرمت و بازسازی قرار داده و به یکی از توریستی ترین جاهای کیش تبدیل کند. در تمام مدت بازسازی شهر زیر زمینی کاریز، محافظ هایی با نام کول که نوعی استوانه سیمانی بودند بر روی مسیرهای آب قرار داده شد تا از کیفیت آب شرب شهر کاریز کاسته نشود.

برای بازدید از شهر قدیمی کاریز در هرکجای جزیره که باشید می بایست با استفاده از خودرو یا تاکسی میانگین 15 دقیقه در مسیر باشید تا به شهر قدیمی کاریز برسید اما اگر قصد اجاره ویلا در کیش را دارید به سراغ ویلاهای واقع در شهرک میرمهنا یا نوبنیاد باشید که فاصله به مراتب کمتری تا شهر قدیمی کاریز دارند.

 

شهر کاریز کیش

ساعت بازدید از شهر زیر زمینی کاریز همه روزه از ساعت 9 صبح الی 10 شب است و می بایست هزینه ای به ازای هرنفر بابت ورودی به شهر کاریز پرداخت نمایید. پیشنهاد می شود در روزهای گرم کیش هنگامی که ساعاتی را در جزیره قدم زدید، برای لحظاتی لذت بردن از هوای خنک بجای آنکه به هتل یا اقامتگاه خود بروید، وارد شهر زیر زمینی کاریز شوید تا هم از هوای خنکش لذت ببرید و هم با یکی از مهم ترین جاهای تاریخی ایران آشنا شوید.

لازم به ذکر است میانگین یک ساعت زمان نیاز است تا از شهر زیر زمینی کاریز بازدید کنید و همچنین انتهای شهر نیز به بازارهای سنتی، رستوران های سنتی و موزه ها خواهید رسید که معماری زیبایی دارند. با مراجعه به مقاله دیدنی های کیش، از تمامی مناطق گردشگری و مراکز خرید و تفریحی کیش با خبر شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *