محتوا پنهان

مناطق دیدنی بابلسر را بشناسید

شهرهای شمالی ایران از زیباترین و دلنشین ترین طبیعت و آب و هوا بهره می برند که مقصد گردشگری بسیاری از مسافران داخلی و گردشگران خارجی هستند . یکی از شهرهای پربازدید و پرمسافر که به شهرک های ساحلی و رودخانه های پرآبش مشهور است ، شهر بابلسر می باشد . مناطق دیدنی بابلسر نیز مانند سایر شهرهای شمالی ایران ، شامل ساحل و اسکله و جنگل و آبشارهای زیبا می باشد . ما در لوکس ویلا ادامه قصد داریم به بررسی بعضی از مناطق دیدنی بابلسر بپردازیم . با ما همراه باشید و با پیشنهادات و نظرات خود ما را یاری کنید تا مناطق دیدنی شهرهای ایران را بتوانیم هرچه بهتر معرفی کنیم.

تاریخچه بابلسر

بابلسر شهری ساحلی در شرق استان مازندران است که جمعیتی کمتر از صد هزار نفر داشته و بومی های منطقه هم به زبان مازندرانی صحبت می کنند. نام این شهر دیدنی در گذشته مشهد سبز بوده و بعد از آن به مشهد سر تبدیل شده است چراکه امامزاده ابراهیم (ع) در این شهر زندگی میکرده و همچنین واژه سبز هم به لطف مناطق سرسبز و جنگلی بی نظیر منطقه بوده اما بعد از مدتی به دلیل تقسیمات کشوری صورت گرفته، تصمیم گرفته شد تا نام بابلسر جایگزین شود.

بابلسر کجاست ؟

بابلسر از شهرهای استان مازندران می باشد که در کنار دریا قرار گرفته است . از سمت بابل به فریدونکنار که بروید بعد از حدودا 1 ساعت رانندگی به شهر زیبای بابلسر می رسید . شهری ساحلی با آب و هوای معتدل و باران های فصلی شدید و شهرک هایی ساحلی که تبدیل به نماد بابلسر شده اند .

از جمله مناطق دیدنی بابلسر که بسیار معروف و مشهور هستند و در ادامه می خواهیم در مورد آن ها صحبت کنیم می توان به پل معلق بابلسر ، باغ وحش بابلسر ، منطقه ساحلی میرود ، منطقه توریستی کرفون ، شهرک خزرشهر ، رودخانه بابلرود ، روستای شورک ، روستای گالشکلا ، روستای سر حمام ، کوهی خیل و پارک و اسکله قایقرانی اشاره کرد .

پل معلق بابلسر

یکی از مناطق دیدنی بابلسر ، چل معلق این شهر می باشد . پل معلق بابلسر مربوط به دوره پهلوی اول است . این منطقه در خیابان پاسداران بابلسر قرار گرفته است. در 9 بهمن سال 1386 بود که پل معلق بابلسر به شماره ثبت 20674 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در سال 1313 و قبل از جنگ جهانی دوم بود که مهندسین آلمانی دست به کار شدند و به همراه کارشناسان سوئدی بر روی رود بابلرود این پل معلق را ساختند.

این پل اولین دسترسی ماشین رو قسمت های غربی و شرقی بابلسر است و در مسیر اصلی دسترسی بابلسر به فریدونکنار می باشد .

پل معلق بابلسر و یکی از نمادهای شهر بابلسر دارای طول 80 متر ، عرض 8 متر و ارتفاع آن 16 متر می باشد .

 

پل معلق بابلسر

باغ وحش بابلسر

باغ‌ وحش بابلسر یکی دیگر از مناطق دیدنی بابلسر می باشد . باغ ‌وحشی خصوصی واقع در خیابان دریا در نزدیکی مرکز سرطان‌ شناسی بابلسر ‌است. این باغ ‌وحش که از آن با عنوان پارک ‌وحش نیز یاد می‌شود از حیواناتی همچون گوش سیاه که نوعی گربه وحشی است، خرس، میمون، چهار قلاده شیر، شتر، چهار گرگ بالغ و… نگهداری می کند.

هرچند که در مورد نقل و انتقال بی‌ضابطه حیوانات به باغ ‌وحش بابلسر و همچنین ساختمان و تاسیسات ناکارآمد و همینطور شرایط نامناسب نگهداری حیوانات در آن انتقادهایی هم صورت گرفته ‌است و باغ وحش بابلسر با استانداردهای بین المللی باغ وحش فاصله های بسیاری دارد اما هنوز رسیدگی لازم به انجام نرسیده است.

سال هاست گزارش هایی درباره وضعیت این باغ وحش در رسانه ها منتشر می شود اما همچنان کسی از مسوولان برای خاتمه دادن به وضعیت ناگوار نگهداری از حیوانات در این باغ وحش اقدامی نکرده است. قفس های کوچک و کثیف این باغ وحش با استانداردهای بین المللی باغ وحش فاصله های بسیاری دارد. با وجود این همچنان باغ وحش بابلسر نه تنها به کار خود ادامه می دهد که در برخی موارد گونه های نادر جانوری هم به این باغ وحش ارسال می شود.

منطقه توریستی کرفون

یکی دیگر از مناطق دیدنی بابلسر منطقه توریستی کرفون می باشد . کرفون در ۱۳ کیلومتری بابلسر در جاده ساحلی به سمت ساری واقع شده است منطقه ای بکر و زیبا با دریایی واقعا زیبا و بی خطر و ساحلی ماسه ای که آرامش خوبی برای کسانی که طالب آرامش هستند دارد این منطقه طی مصوبه دولت ۱۳۸۷ به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری شناخته شده است. بهنمیر یکی از شهرهایی است که از طریق محله میرود و کرفون که یک منطقه گردشگری محسوب می شود به دریا متصل است و منظره جنگل و دریا در کنار هم هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

دسترسی به این منطقه از طریق بابلسر و جاده بهنمیر امکانپذیر است.

دسترسی به منطقه گردشگری کرفون از جاده هراز بدین صورت است : آمل ـ بابل ـ بابلسر ـ بهنمیر ـ کرفون.

دسترسی به منطقه گردشگری کرفون از جاده فیروزکوه بدین صورت است : فیروزکوه ـ شیرگاه ـ قائم شهر ـ جویبار ـ کرفون.

منطقه توریستی کرفون

شهرک خزر شهر

یکی شهرک های بسیار معروف و محبوب بابلسر ، شهرک خزر می باشد . شهرک خزرشهر را می نوان جز مناطق دیدنی بابلسر دانست . شهرک خزرشهر که یک شهرک‌ ساحلی است در کیلومتر ۶ جاده بابلسر به فریدونکنار واقع شده است. خزرشهر در ایام تعطیلات و تابستان میزبان عده زیادی از گردشگران است. شهرک خزرشهر از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است. شهرک خزرشهر با توجه به مسیر سه ساعته ای که با تهران دارد در ایام تعطیلات و تابستان میزبان گردشگران داخلی و توریست های زیادی است چرا که خزرشهر از هوای پاکیزه و دریا پاکی و کم خطری برخورار است. خزرشهر از اولین شهرک هایی است که در حاشیه دریای خزر پس از شهرک دریاکنار پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ساخته شده است.

با افتتاح جاده هراز در اوایل دهه چهل شمسی با توجه به نزدیکی استان مازندران به تهران، شهرک دریاکنار در نزدیکی بابلسر و در ساحل خزر تاسیس شد به دلیل استقبال مردم، فکر احداث شهرکی دیگر در همان حوالی و خصوصیات بهتر و قطعاً براساس تجربیات بدست آمده در ذهن مشاورین اشرف پهلوی بوجود آمد و اولین قدم ها برای تعیین مکان مناسب با همان مشخصات دریاکنار برداشته شد و شهرکی بنام شهرک خزرشهر در ضلع شمال جاده نامگذاری شد و از سال ۱۳۴۲ نسبت به اولین کلنگ شهرک و پیاده کردن نقشه آن و تفکیک قطعات اجرا گردید.

ورود به شهرک خزرشهر همچون شهرک دریا کنار نیازمند کارت ورود است از این رو برای عموم آزاد نیست و تنها مالکان یا میهمانان آنان با هماهنگی آنان امکان پذیر است یا اگر شما وبلایی در آنجا اجاره کرده اید امکان ورود خواهید داشت در خزرشهر در تابستان طرح دریا برای مردان و زنان برپا می شود.

خزرشهر جنوبی دقیقا روبروی خزرشهر شمالی در آن سوی جاده مابین بابلسر و فریدونکنار است.

اسکله ساحلی بابلسر

کمتر گردشگری پیدا می شود که به بابلسر سفر کرده و از اسکله  ساحلی این شهر بازدید نکند. اسکله ساحلی بابلسر یکی از محبوب ترین و جذاب ترین دیدنی های شهر است که وجود سنگ های موج شکن جالبش، از جمله دلایل محبوبیت اسکله در میان گردشگران شده است چراکه این سنگ شکن ها باعث جلوگیری از نفوذ آب به مناطق مجاور می شوند.

گردشگران در اسکله ساحلی بابلسر می توانند بر روی اسکله قدم زده و از هوای زیبا، بادهای ساحلی، صدای دلنشین موج ها و پرندگان لذت ببرند اما پیشنهاد می کنیم اگر شما هم قصد بازدید از اسکله ساحلی بابلسر را دارید، بعد از غروب آفتاب هم به اسکله مراجعه کنید چراکه انعاکس چراغ های رنگارنگ اطراف اسکله بر روی آب، منظره زیبایی را به وجود می آورند. در اطراف اسکله ساحلی بابلسر، درختان کهنسال صنوبر و چندین رستوران و کافه نیز مشاهده می شود که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. شاید هم برایتان جالب باشد بدانید در بخش جنوبی اسکله ، کشتی پانیک را مشاهده می کنید که در نوع خود، کشتی مدرن به حساب آمده و ناخدای کشتی همیشه بیدار و آماده حرکت می باشد.

اسکله ساحلی بابلسر

منطقه ساحلی میرود

میرود منطقه ای ساحلی، توریستی و جذاب در شرق بابلسر است که نزدیک به 2 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد. میرود جزء مناطق بکر بابلسر است و گردشگران می توانند ساعت ها در ساحل نشسته و از طبیعت زیبا شمال و سواحل خزر لذت ببرند. همچنین خوب است بدانید میرود، یک منطقه نمونه گردشگری است که از امکاناتی مانند آلاچیق های ساحلی، پارک بازی برای کودکان و همچنین سکوهایی برای نصب چادر برخوردار است. پیشنهاد می کنیم اگر از منطقه ساحلی میرود بازدید کردید، نگاهی هم به رستوران های منطقه نیز بیاندازید.

در آخر خوب است بدانید در منطقه ساحلی میرود، تفریحگاه هایی مانند محتمع فرهنگی رفاهی کوثر که شامل پیست موتور سواری، باغ پرندگان و باغ وحش هدهد می باشد، مجتمع ساحلی یاسر، پارک جنگلی کاج و اوکالیپتوس و مرکز تولید ماهیان خاوریار وجود دارد که بازدید از آن ها، خالی از لطف نیست و اگر علاقه مند به اسب سواری هستید، در منطقه ساحلی میرود می توانید به کهنه محله مراجعه کنید.

منطقه ساحلی میرود

عمارت سازمان مرکزی دانشگاه

شهر بابلسر بناهای تاریخی و جذاب بسیاری دارد که بجای تخریب آن ها یا تبدیل به موزه، تصمیم گرفته شده برای امور دولتی مورد استفاده قرار گیرد. سازمان مرکزی داشنگاه بابلسر از جمله ساختمان های تاریخی و با ارزش ایران است که در دوران حکومت پهلوی و زمان رضا شاه، به عنوان تفرجگاه تابستانی شاه مورد استفاده قرار میگرفت و در اطراف ساختمان ها باغ های بسیار سرسبز و جذابی وجود دارد. قدمت عمارت سازمان مرکزی دانشگاه به بیش از 60 سال می رسد هرچند زمانی که تصمیم گرفته شد تا نوع کاربری بنا تغییر پیدا کند، ساختمان مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

بقعه امامزاده ابراهیم (ع)

امامزاده ابراهیم از جمله امامزاده های مهم مازندران است که نقش مهمی در تاریخچه شهر دارد. امامزاده ابراهیم (ع) برای مردم شهر ارزش بالایی برخوردار بوده و همواره به عنوان شلوغ ترین بنای زیارتی در بابلسر به حساب می آید.

همانطور که می دانید، بابلسر در ابتدا مشهد سبز بوده که بعد از مدتی به مشهد سر تغییر نام یافته است چراکه امامزاده ابراهیم (ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع)، در مشهد به دنیا آمده بود اما در این شهر به خاک سپرده شد لذا به دلیل احترام به او، نام شهر را به مشهد سبز تغییر داده بودند. بقعه امامزاده ابراهیم (ع)، در سال های پیش مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و امروزه با بنایی زیبا، باشکوه و به همراه گچبری ها و آینه کاری های بسیار شکیل روبرو هستیم.

امامزاده ابراهیم بابلسر

بقعه بی بی رقیه

بی بی رقیه یکی از شخصیت های مهم بابلسر است و بنای بی بی رقیه، همواره در کنار امامزاده ابراهیم (ع) جزء شلوغ ترین و محبوب ترین بناهای زیارتی بابلسر به حساب می آید.

بی بی رقیه خادم امامزاده ابراهیم (ع) بود و به این دلیل در میان مردم از احترام بالایی برخوردار است. شاید برایتان جالب باشد بدانید هنگامی که امامزاده ابراهیم فوت کردند، ایشان دستور دادند تا بنای امامزاده ابراهیم (ع)، بهترین بنا از لحاظ ظاهر و مواد استفاده شده باشد. همچنین بقعه بی بی رقیه نیز در کنار بنای امامزاده ابراهیم (ع) قرار دارد.

 

بقعه بی بی رقیه

سد لاستیکی

سدها نقش مهمی در تامین آب شهرها، زمین های کشاورزی اطراف و تامین برق دارند. در تمام کشورهای دنیا همواره از طرح ها و ایده های نوین حمایت می شود و ایده سد لاستیکی را مهندسان فرانسوی برای اولین بار در سال 1974 مطرح کردند که در آن دوران، ایده نوین به شمار می رفت.

در ایران نیز از این طرح حمایت شد و در بابلسر، سد لاستیکی با نام  سد عرب خیل احداث شد که امروزه به یکی از جاهای دیدنی بابلسر تبدیل شده است. سد بابلسر 3 متر ارتفاع دارد و برای بازدید از این سد می بایست به منطقه بهمنیر واقع در جنوب شرقی بابلسر مراجه کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید سد لاستیکی بابلسر نقش مهمی در تامین آب زمین های کشاورزی اطراف داشته و می تواند یک میلیون متر مکعب آب را در خود نگهداری کند.

 

رودخانه بابلرود

یکی از مناطق دیدنی بابلسر ، رودخانه بابلرود می باشد . رودخانه بابلرود و اسکله‌های قایق‌رانی قطعا یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های توریستی و گردشگری در بابلسر است که باعث تفکیک این شهرستان به دو قسمت شده است. مکانی که خوشبختانه با ایجاد امکانات و تسهیلات مناسب تفریحی در پیرامون آن، یکی از محبوب‌ترین مکان‌های تفریحی در این شهرستان زیبا است. پارک و فضای سبزی که پیرامون رودخانه ایجاد شده است در کنار اسکله‌های قایق‌رانی، سفره‌خانه‌، رستوران‌ و کافی‌شاپ، زیبایی و محبوبیت این منطقه را دو چندان کرده است.

 

روستای گالشکلا

گالشکلا از توابع بخش بهنمیر شهرستان بابلسر استان مازندران واقع می باشد .از جمله مناطق دیدنی بابلسر. ییلاقات شمالی ایران که تعداد خانوار این روستا ۴۰۰ خانوار که بالغ بر ۱۴۰۰ نفر در این روستا ساکن می باشد. روستای گالشکلا در یک کیلومتری مرکز شهر بهنمیر از توابع شهرستان بابلسر با وسعتی برابر با ۶۰ هزار متر مربع و طول محیطی روستا برابر با ۶۶۲۱ متر که در طرح هادی روستا به عنوان بافت روستا معرفی شده می باشد. گالشکلا بهشت دامداران است . روستای گالشکلا یکی از حوزه های آبریز سد البرز است که در دامنه جنوبی رشته کوه البرز در دهستان لپور واقع شده است.

 

روستای گالشکلا

روستای سرحمام

روستای سرحمام سه کیلومتر با مرکزبخش رودبست و ۱۰کیلومتر با شهرستان بابلسر فاصله دارد. این روستا در گذشته های دور آهنگرکلا نام داشت که بعدها بدلیل احداث اولین حمام عمومی منطقه ی پازه وار در آن به سر حمام تغییر نام داد.

اکنون از سرحمام فقط نامش باقی مانده است . اراضی روستای سرحمام جلگه ای است و مقدار زمین های کشاورزی آن نسبت به جمعیت کشاورز روستا بسیار کم است چرا که سرحمام در سالهای اخیر توسعه یافته و بزرگ ترشده است تاجایی که جمعیت موجود در آن اراضی کشاورزی را صرف خانه سازی کرده اند. آب شرب این روستای سرحمام از طریق آب زمینی و هوایی تامین می شود و آب زمین های کشاورزی هم از رودخانه بابلرود پمپاژ می شود . روستای سرحمام دارای چهار مسجد می باشد و بنای فاطمیه این روستا با قدمتی بیش از ۱۰۰سال بازسازی شده و در جوار آن مزار دوازده شهید این روستا نگاه هر رهگذری را به سوی خود می کشاند.

بیمارستان شهید رجایی، از قمار خانه تا بیمارستان

در شمال بابلسر، منطقه ای توریستی و دیدنی وجود دارد که دارای سالن های چند منظوره ورزشی و تفریحی، باغ وحش، مجتمع ساحلی زیر نظر زیر دریایی و غیره وجود دارد و در این مجموعه، شاهد موج شکن های بابلسر نیز هستیم. اگر تا بحال وارد این مجموعه شده باشید حتماً با بیمارستان شهید رجایی روبرو شده اید. این بیمارستان یکی بیمارستان های بزرگ و معروف در بابلسر و استان مازندران به شمار می رود اما آیا میدانستید بیمارستان شهید رجایی تا قبل از انقلاب اسلامی، هتل و قمار خانه بود؟

در سال 1329، حکومت شاه تصمیم گرفت تا با بهترین مهندسان و مواد اولیه، هتلی بسیار لوکس و شیک در بابلسر بسازند و در کنار آن، قمارخانه ای مجلل نیز در داخل هتل وجود داشته باشند اما این کار برای رفاه حال مردم نبود بلکه تنها سناتورها، نمایندگان و افراد خاصی می توانستند از این هتل و مجموعه لوکسش برخوردار شوند. بعد از انقلاب اسلامی، مراکز خصوصی که حکومت قبلی برای خوشگذرانی های برخی افراد خاص استفاده می کرد را به یکی از مراکز خدمت رسانی درمانی برای مردم تبدیل کرد. لازم به ذکر است در سال 1393، جمعی از خیرین تصمیم گرفتند تا در این بیمارستان، 11 سوئیت برای همراهان بیمارانی که از شرایط مالی مناسبی برخوردار نیستند بسازند.

تپه های باستانی بابلسر

همانند اکثر شهرهای شمالی کشور، بابلسر نیز دارای تپه های باستانی چند هراز ساله است که به عنوان میراث تاریخی شهر به شمار می روند. این تپه ها همواره از ارزش بالایی برخوردار بوده و سالانه هم میزبان گردشگران بسیاری بخصوص پژوهشگران هستند.

اگر شما هم در سفر به بابل میخواهید نگاهی هم به تپه های باستانی شهر بیاندازید، خوب است بدانید تپه های باستانی همچون تپه قلعه کتی، تپه کافر کتی، تپه رضاکلا و تپه دینه کتی در روستاهای دهستان پازوار واقع در منطقه رودبست شهرستان بابلسر قرار دارند. همچنین تپه های باستانی قلاع کتی و زاهد کلا در منطقه فریدونکنار و تپه دین سرخدشت در منطقه بهمنیر بابلسر واقع شده اند. لازم به ذکر است تمامی تپه های باستانی بابلسر در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارند.

 

تپه های باستانی بابلسر

امامزاده ابراهیم بابلسر

بنای تاریخی امامزاده ابراهیم بابلسر، از جمله محبوب ترین جاذبه های زیارتی و تاریخی شهر به حساب می آید و گردشگرانی که میخواهند به زیارت امامزاده ابراهیم (ع) بروند، کافیست در مرکز شهر وارد خیابان شریفی شوند تا به میدان بلال برسند و سپس در ضلع جنوبی میدان وارد خیابان امامزاده ابراهیم (ع) شده و بعد از چند صد متر به آرامگاه امامزاده ابراهیم (ع) برسند.

قدمت بنای تاریخی امامزاده ابراهیم بابلسر به قرن نهم هجری قمری می رسد و شاید برایتان جالب باشد بدانید بر روی درب امامزاده، سه  تاریه 858، 857 و 841 هجری قمری حک شده است. امامزاده ابراهیم (ع) یکی از مهم ترین امامزاده های استان مازندران به شمار می رود و در میان مردم بابلسر نیز از ارزش و احترام بالایی برخوردار است و همچنین بومی ها امامزاده ابراهیم را با نام ابوجواب می شناسند و می گویند امامزاده ابراهیم فرزند امام موسی (ع) است.

امامزاده ابراهیم بابلسر

باغ وحش بابلسر

خیابان دریا واقع در شمال بابلسر یکی از مناطق توریستی و دیدنی شهر است که جاذبه های دیدنی و تفریحات مختلفی را در خود جای داده و  باغ وحش بابلسر نیز در این منطقه قرار دارد. باغ وحش بابلسر معروف ترین باغ وحش شهر به شمار می رود و گردشگران در آن می توانند انواع حیوانات وحشی و اهلی و پرندگان بسیاری را مشاهده کنند و همچنین خوب است بدانید این باغ وحش در میان پژوهشگران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به بابلسر میخواهید از این باغ وحش بازدید کنید، خوب است نگاهی هم به رستوران ها و کافه های اطراف، جاذبه های دیدنی همچون بیمارستان شهید رجایی که در گذشته قمارخانه بود، سنگ شکن های بابلسر، مرکز سرطان شناسی و غیره نیز بیاندازید. لازم به ذکر است در این منطقه تفریحگاه آبی زیر نظر زیردریایی وجود دارد که بازدید از آن، خالی از لطف نیست.

سقانفارها

سقانفارها بناهایی تاریخی هستند که در نقاط مختلف استان مازندران مشاهده شده و از ارزش و احترام بالایی برخوردار هستند. سقانفارها با نام های سقانتالار یا سقانپار هم شناخته می شوند و این بناهای باارزش رواقع خانه های چوبی هستند که در ماه های محرم و عزاداری های مختلف، از آن ها استفاده می شود و همچنین اکثر این سقانفارها در کنار مساجد، حسینیه ها یا گورستان ها قرار دارند.

در شهرستان بابلسر هم سقانفارها مختلفی وجود دارد که هرکدام از ارزش و احترام بالایی برخوردار هستند. در ادامه میخواهیم شما را به سه سقانفار معروف در شهرستان بابلسر بیشتر آشنا کنیم.

سقانفار آرمیچ کلا

آرمیچ کلا یا ارمیچ کلا یکی از روستاهای اطراف شهرستان بابلسر اسصست که در نزدیکی رودخانه بابلرود قرار دارد. این روستا در دهستان پازوار واقع شده و کمتر از 300 خانوار در این منطقه زندگی می کنند. اگر در میان مناطق دیدنی بابلسر قصد بازدید از جاذبه هایی همچون سد لاستیکی را دارید، می بایست به این روستا مراجعه کنید اما یکی دیگر از جاذبه های تاریخی روستا، سقانفار آرمیچ کلا است که قدمتش به دوران حکومت قاجاریه برمیگردد. این بنای تاریخی در بخش رودبست واقع شده و در سال 1385 هم در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

سقانفار اسپی کلای کریم کلا

سقانفار اسپی کلای کریم کلا  هم از دیگر سقانفارهای محبوب و باارزش شهرستان بابلسر است که در روستای اسپی کلای کریم کلا قرار دارد. این روستا از توابع دهستان امامزاده عبدالله بوده و نزدیک به فریدونکنار می باشد. این بنای تاریخی هم در سال 1385 به فهرست آثار ملی ایران افزود شد.

سقانفار شرمه کلا

بنای تاریخی سقانفار شرمه کلا در دوران قاجاریه ساخته شده است. الن بنای تاریخی در سال 1385 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و اگر در سفر به بابلسر میخواهید نگاهی به این سقانفار باارزش و تاریخی بیاندازید، کافیست به بخش رودبست مراجعه کرده و وارد دهستان خشکرود شوید تا در روستای شرمه کلا، این بنای تاریخی را از نزدیک ببینید.

برج قدیمی ساعت

یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهرستان بابلسر، برج قدیمی ساعت است. با توجه به معماری این برج قدیمی، قدمتش به دوران حکومت پهلوای اول برمیگردد و جالب است بدانید که گفته می شود برج قدیمی ساعت با اینکه امروزه مورد اهمیت قرار نگرفته و بخش های زیادی از برج هم تخریب شده، یکی از نمادهای تاریخی و زیبای شهرستان بابلسر به حساب می آید.

برج قدیمی ساعت را با نام برج شیخ سید صالح صالحی مشهد سری هم میشناشند چراکه خاندان ایشان، از قدیمی ترین و اصیل ترین خاندان های بابلسر به شمار می روند و همچنین سرسلیله خاندان صالحی نیز هستند. لازم به ذکر است برج قدیمی ساعت در سال 1386 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شده اما امروزه نه تنها مورد مرمت و بازسازی قرار نگرفته بلکه ساختمانی چند طبقه غیرمجاز هم در مجاورت برج ساخته شده است.

میدان مجسمه بابلسر

میدان مجسمه از معدود مناطق دیدنی بابلسر است که اگر علاقه مند به جاذبه های تاریخی هستید، پیشنهاد می کنیم حتماً از آن بازدید کنید. میدان مجسمه بابلسر در سال 1354 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و گفته می شود قدمت این میدان تاریخی به دوران پهلوی اول برمیگردد. میدان مجسمه بابلسر در زمان حکومت پهلوی یکی از شلوغ ترین و جذاب ترین مناطق دیدنی بابلسر به شمار می رفت و امروزه نامش به میدان عاشورا تغییر پیدا کرده است.

 

کوهی خیل

کوهی‌خیل یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر مرکز بخش گیل‌خوران شهرستان جویبار است.

این شهر با توجه به نزدیکی به شهر جویبار از مناطق اقتصادی ابن نواحی به‌شمار می‌آید.

پس از ساخت شهرک صنعتی در ناحیه شمال این شهر این ناحیه با مشکلات مهمی روبرو شد که عدم آسایش مردم از صدای کارخانه‌ها و هم‌چنین دودهای سمی حاصل از شرکت‌های جویبارلوله و ایزوگام مواجه کرد. قدمت این شهر به بیش از ۱۰۰۰ سال می‌رسد زمانی که امیر عباس سامانی در جنگ‌های صلیبی پس از شکست از روم باستان به این شهر پناه اورد و در منطقه اسلو ساکن شد در حال حاضر مناطقی از ان بر جای مانده‌است.
کوهی خیل از شمال به جاده مواصلاتی ساری -بابلسر متصل است این جاده یکی از مهمترین جاده های استان مازندران می باشد که از شرق به استان گلستان واز غرب به استان گیلان منتهی میگردد. در قسمت شرقی شهر کوهی خیل ،شهرک صنعتی با مساحت یک میلیون متر مربع(یکصد هکتار) قرار دارد که دهها صنایع کوچک وبزرگ در آن قرار دارد.

 

کوهی خیل

پارک و اسکله قایقرانی بابلسر

یکی از مهمترین عواملی که باعث زیبایی شهر بابلسر گردیده است گذشتن رودخانه بابلرود از مرکز این شهر می باشد. رودخانه ای بسیار زیبا که جریان بسیار آرام آب آن آرامش خاصی به آن بخشیده است. امکانات بسیار خوبی نیز در کنار این رودخانه جهت استفاده مسافران ایجاد شده است. امکاناتی چون اسکله های قایق رانی، پدالو، سفره خانه، قلیان سرا، رستوران، کافی شاپ و پارک و فضای سبز اطراف رودخانه مکانی بسیار خوب جهت تفریح و استراحت می باشد. در انتهای مسیر رودخانه بابلرود و پس از گذر از اسکله های قایقرانی اطراف رودخانه به سواحل زیبای دریای بابلسر می رسیم.

رودخانه بابلرود در بابلسر که شهر را به قسمت تقسیم کرده است با دو پل به یکدیگر متصل شده اند. از پل اول تا انتهای رودخانه یعنی پس از پل دوم در دو طرف دارای فضایی برای اقامت مسافران با امکانات نامبرده در فوق است که شما می توانید در کنار این رودخانه با درخت های کهن سال و زیبایش لحظات خوشی را تجربه کنید.

 

پارک و اسکله قایقرانی بابلسر

مراکز خرید بابلسر

درکنار طبیعت گردی، جنگل نوردی و گشت و گذار در ساحل بکر بابلسر، یکی از جذاب ترین تفریحاتی که در این شهر وجود دارد، گشت و گذار در میان بازارهای سنتی و مراکز خرید مختلف شهر است. اگر شما هم علاقه مند به بازارگردی هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا با برخی از محبوب ترین مراکز خرید بابلسر بیشتر آشنا شوید.

مرکز خرید اروپا

به جرات می توان گفت مرکز خرید اروپا یکی از محبوب ترین، جذاب ترین و بهترین مراکز خرید در بابلسر است و گردشگرانی که وارد این مرکز خرید می شوند، ساعت ها به گشت و گذار و خرید خواهند پرداخت چراکه در این مرکز خرید تنوع بالایی از انواع محصولات شامل لوازم خانگی، الکترونیکی، پوشاک کودکان، آقایان و بانوان و غیره عرضه شده و تمامی محصولات از قیمت های بسیار خوبی برخوردار هستند.

مرکز خرید اروپا معماری بسیار زیبای  اروپایی داشته و در میان زیباترین مراکز خرید استان مازندران هم قرار دارد. گردشگرانی که در میان مناطق دیدنی بابلسر قصد بازدید از مرکز خرید اروپا را دارید کافیست به شرق بابلرود مراجعه کرده و مرکز خرید را مابین میدان مطهری و خیابان طالقانی مشاهده کنید. مرکز خرید اروپا در زمینی به وسعت 4هزار متر مربع ساخته شده و به لطف 6 طبقه بودنش، مساحت کلی مرکز خرید به 22هزار متر مربع می رسد. همچنین این مرکز خرید دارای پارکینگ اختصاصی بوده و گردشگرانی که با خود خودروی شخصی به همراه دارند می توانند از پارکینگ مجوعه بهرمند شوند.

در این مرکز خرید نزدیک به 220 غرفه وجود دارد و تنوع بالایی از محصولات مختلف شامل برندهای ایرانی تا برندهای مطرح جهان و همچنین صنایع دستی بابلسر ارائه می شود اما این نکته را هم در نظر داشته باشید همچنان تعداد قابل توجهی از واحدهای مرکز خرید خالی هستند. درکنار غرفه ها، در مرکز خرید اروپا هایپر مارکتی هم وجود دارد که به عنوان بزرگترین هایپرمارکت بابلسر شناخته می شود اما همواره بعد از یک خرید و گشت گذار طولانی در این مرکز خرید، پیشنهاد می کنیم به رستوران گردان مرکز خرید اروپا رفته و علاوه بر غذاهای لذیذ و باکیفیت، از چشم انداز زیبای شهر، دریا و جنگل هم نهایت لذت را ببرید.

 

مرکز خرید اروپا

مرکز خرید اکسین

از دیگر جذاب ترین مراکز خرید بابلسر که آن هم در میان زیباترین مراکز خرید استان مازندران هم قرار دارد، مرکز خرید اکسین است. این مرکز خرید در غرب بابلسر و نزدیک به فریدونکنار قرار دارد و به لطف معماری جذابی که دارد، توجه گردشگران بسیاری را به سمت جلب کرده است.

مرکز خرید اکسین در زمینی به وسعت 5هزار متر مربع ساخته شده و گردشگرانی هم که خودروی شخصی به همراه دارند می توانند از پارکینگ اختصاصی این مرکز خرید هم برخوردار شوند. هنگامی که وارد مرکز خرید اکسین می شوید، با صدها غرفه روبرو خواهید شد که تنوع بالایی از انواع لوازم خانگی، الکترونیکی، آرایشی و بهداشتی، صنایع دستی، پوشاک برای بانوان، آقایان و کودکان و غیره در آن ها عرضه می شود. همچنین در این مرکز خرید هایپرمارکت بزرگی هم قرار دارد که برای خرید مایحتاج روزانه، مقصدی عالی خواهد بود.

گردشگرانی که در سفر به بابلسر قصد بازارگردی و مراجعه به مرکز خرید اکسین را دارند می بایست ابتدا بابلسر را به مقصد فریدونکنار ترک کرده و پس از طی کردن مسیری 10 کیلومتری، در سمت شرق خیابان امام خمینی به این مرکز خرید برسند. همچنین لازم به ذکر است ساعت کاری مرکز خرید اکسین بابلسر همه روزه از ساعت 8:30 دقیقه صبح الی 12 شب می باشد.

 

مرکز خرید اکسین

بازار سنتی بابلسر

بابلسر هم همانند سایر شهرهای استان مازندران، دارای بازار محلی بزرگ و دیدنی است که همواره به عنوان شلوغ ترین منطقه شهر شناخته می شود. برای بازدید از بازار سنتی بابلسر گردشگران می بایست در این شهر به شرق بابلرود مراجعه کرده و هنگامی که به میدان شهدا رسیدند، به سمت شمال وارد خیابان شهید رجایی شوند تا ورودی بازار سنتی بابلسر را مشاهده کنند.

در این بازار سنتی همانند اکثر بازارهای سنتی در شهرهای مختلف استان مازندران، تنوعی از محصولات شامل مایحتاج روزانه، صنایع دستی، سوغات، پوشاک، لوازم خانه و آشپزخانه و همچنین، نشاء ها و ملزومات کشاورزی با قیمت های بسیار خوب ارائه می شود اما این قیمت بسیار خوب در کنار حس سنتی بودن بازار، باعث شده بازار سنتی بابلسر همواره منطقه ای شلوغ به شمار رود.

بازار سنتی بابلسر در واقع از دو بخش بازار جدید و بازار قدمی تشکیل شده که بازار جدید، با نام بازار ولی عصر هم شناخته می شود. در بازار ولی عصر گردشگران می توانند انواع ترشی ها، آجیل ها، سوغات بابلسر، صنایع دستی، انواع لبنیات محلی، عسل، روغن و غیره را تهیه کنند و یکی از جذاب ترین بخش های بازار ولی عصر، بازار روزانه ماهی فروشان است چراکه هر روز، ماهی فروشان صید روزانه خود را در این مکان عرضه می کنند و گردشگران همواره می توانند انواع ماهی های تازه دریایی، پرورشی، دودی و غیره را با بهترین قیمت تهیه کنند.

بازار قدیمی بابلسر هم با نام بازار امام خمینی (ره) شناخته می شود اما جالب است بدانید در میان بومی ها و گردشگران، این بازار با نام های بازار زنانه یا بازار ترکمن هم شناخته می شود. بازار قدیمی امام خمینی بابلسر از سه بخش تشکیل شده است. در بخش اول، گردشگران با تنوعی از غرفه های عرضه میوه و سبزیجات روبرو خواهند شد اما در سمت دیگر قسمت اول بازار، انواع غرفه های نساجی و فروش صنایع دستی هم مشاهده می شود.

در بخش دوم بازار قدیمی امام خمینی (ره) بابلسر که به صورت سرپوشیده هم می باشد، گردشگران با تنوعی از پوشاک بخصوص پوشاک محلی ترکمن، هندوستان و سیستان و بلچوستان روبرو خواهند شد که برای سوغاتی های جذاب و منحصر به فرد می توانند انتخاب مناسبی باشند. اما در بخش سوم بازار قدیمی امام خمینی بابلسر که با نام بازار چه مرزی ترکمن ها شناخته می شود، انواع صنایع دستی و محصولات ترکمن عرضه می شود.

 

بازار سنتی بابلسر

اقامت در بابلسر

اگر در میان شهرهای جذاب و دیدنی شرق استان مازندران، بابلسر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده اید، یکی از چالش های پیش روی سفر بخصوص در ایام خاص سال مانند تعطیلات چند روزه، اجاره ویلا در بابلسر و پیدا کردن بهترین اقامتگاه متناسب با بودجه و سلیقه می باشد اما با لوکس ویلا می توانید بدون هیچ دغدغه ای، بهترین ویلای مورد نظر در بابلسر را بدون هیچ واسطه و با بهترین قیمت رزرو کنید.

ویدئو مناطق دیدنی بابلسر

بابلسر بین دریای مازندران و رشته کوه البرز یکی از شهر های ساحلی استان مازندران که از سمت غرب به فریدونکنار و از سمت جنوب به بابل راه دارد.

از آنجایی که به دریای خزر بسیار نزدیک و شهری ساحلی است، میزان رطوبت هوا در فصل تابستان بسیار بالاست، پیشنهاد میشود برای بازدید جاهای دیدنی بابلسر در فصول بهار یا پاییز و درصورتی که تفریحات آبی مد نظرشماست در فصل تابستان به این شهر زیبا سفر کنید.

پل معلق بابلسر، باغ وحش بابلسر، شهرک خزرشهر، اسکله ساحلی بابلسر، منطقه ساحلی میرود، بقعه بی بی رقیه، سد لاستیکی، رودخانه بابلرود، روستای گالشکلا، روستای سرحمام، تپه های باستانی بابلسر، باغ وحش بابلسر، کوهی خیل از جمله بهترین جاذبه های گردشگری بابلسر محسوب میشود.

منطقه ای بکر و زیبا، با دریایی آرام و ساحلی تمیز برای کسانی که به دنبال آرامش هستند، همچنین فاصله کمی هم با جنگل دارد، طی مصوبه دولت در سال 1387 به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری شناخته شده است.

1 دیدگاه در “مناطق دیدنی بابلسر

  1. نسترن گفت:

    سلام من چند بار رفتم بابلسر تقریبا توی تمام فصل هاش این شهرو دیدم میتونم بگم بهترین فصل برای رفتن به بابلسر بهار و پاییزه چون خیلی هوا شرجی میشه و واقعا اذیت کنندست پیشنهاد میکنم تو فصل بهار و یا پاییز برید و کلی خوش بگذرونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.