استان مازندران یکی از شهرهای شمالی کشور، به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد در طول سال گردشگران و مسافران زیادی به اماکن دیدنی و تفریحی این شهر سفر می کنند. یکی از زیباترین و بهترین اماکن دیدنی استان مازندران، روستای فیلبند می باشد که در ارتفاعات چلاو قرار گرفته است. این منطقه منظره ای زیبا و رویایی از دریای ابرها را پیش روی گردشگران قرار می دهد.

سفری به منطقه رویایی روستای فیلبند

روستای فیلبند در منطقه ای مرتفع از استان مازندران واقع شده است و چشم انداز بی نظیری از مناطق اطراف را به نمایش می گذارد. فیلبند دارای ارتفاعی حدود 2.300 متر از سطح دریا بوده و به عنوان مرتفع ترین روستای شرق استان مازندران شناخته می شود. همچنین نام دیگر روستای فیلبند بام شرقی مازندران می باشد. نام روستای فیلبند در گویش مازندرانی، فِلبند یا فِلبن گفته می شود. درواقع فِل به معنای خستگی و بند نیز به معنای بند آمدن می باشد. دلیل نام گذاری این منطقه مسیر دشوار آن بود.

بسیاری از گردشگران در فصول گرم سال برای دیدن دریایی از ابرها که در این منطقه به وجود می آید می روند تا این تصویر زیبا و رویایی را از نزدیک تماشا کنند. البته دریای ابرها در اغلب روزهای سال قابل مشاهده هستند. گردشگران با قدم زدن در میان ابرها لحظاتی رویایی و غیرقابل توصیف را برای خود به وجود می آورند. در فصول گرم سال، بسیاری از افراد به دلیل شهرت داشتن ییلاق این منطقه به فیلبند سفر می کنند و اهالی خود روستا در فصول سرد سال این منطقه را ترک کرده و به مناطق دیگر کوچ می کنند.

اگر در فصل های گرم سال، می خواهید از گرمای هوای شهرها فرار کنید و به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا و به دور از آلودگی و شلوغی برای سفر هستید، بهترین گزینه برای انتخاب می تواند روستای فیلبند باشد. اگر به این منطقه سفر کردید، برای یک بار هم که شده حتما لحظه طلوع و یا غروب خورشید را تماشا کنید، چون بسیار لذت بخش خواهد بود و تصویری به یاد ماندنی برایتان باقی خواهد ماند. کوهنوردی هم در ارتفاعات فیلبند لذت خاص خودش را دارد که الته باید کمی مجهز باشید.

در روستای فیلبند هرساله در ماه مرداد جشنواره محلی برگزار می شود که لباس های محلی و آداب و رسوم خود را به نمایش می گذارند و اگر در این زمان به فیلبند سفر کنید از این جشنواره می توانید دیدن کنید. روستای فیلبند به عنوان آخرین روستای جنگل چلاو می باشد که با وجود پدیده شگفت انگیز و متحیر کننده اقیانوس ابر، میزبان بسیاری از گردشگران و مسافران می باشد.

هنگامی که در حال تماشای طبیعت زیبا و بی نظیر روستای فیلبند هستید، کلبه های زیبای چوبی، اقیانوسی از ابرها، طلوع یا غروب خورشید و سرسبزی های فراوانی را خواهید دید که بسیار لذت بخش هستند.

روستای فیلبند

دیدنی های اطراف فیلبند

روستای فیلبند علاوه بر دیدنی هایی که در خود جای داده است، مناطق دیدنی و گردشگری دیگری نیز در اطراف آن وجود دارند که می توانید علاوه بر فیلبند، به آن ها هم سری بزنید و از زیبایی های بیشتری بهره مند شوید. از جمله مناطق دیدنی اطراف می توان به روستای سنگچال و جنگل چلاو که در نزدیکی فیلبند هستند و مکان مناسبی برای پیاده روی و استشمام هوای تازه می باشد اشاره کرد.

علاوه بر سنگچال، اماکن مقدسی با نام های امامزاده یحیی و امامزاده قاسم وجود دارند که می توانید برای زیارت به آن ها هم سری بزنید. در ادامه مسیر می توانید با کمی پیاده روی به روستایی به نام رستم چال برسید که در آن دو گودال بزرگ دیده می شود و بر اثر برخورد شهاب سنگ به وجود آمده است. در مسیرهای رفت و آمد به مناطق دیدنی دیگر حتما از افراد محلی راهنمایی و کمک بگیرید، چون امکان دارد مسیر برگشت را گم کنید.

روستای فیلبند

روستای فیلبند کجاست؟

روستای فیلبند در فاصله 57 کیلومتری جنوب آمل و شرق رودخانه هراز واقع شده است. این روستا یکی از مناطق دیدنی و بسیار جذاب شهر بابل در استان مازندران می باشد. از جاده هراز می توان به این روستا دسترسی پیدا کرد. فیلبند در بین جنگل الیمستان و روستای رزکه قرار گرفته است. اگر از مسیرهای فرعی به سمت این روستا راهی شوید مناظر و چشم اندازهای بسیار زیبایی پیش رویتان خواهد بود.

همچنین روستای زیبای فیلبند از بخش شمال غربی به روستای سنگچال آمل، از بخش جنوب به ییلاق ونه بن و روستاهای نشل و ورزنه و از بخش جنوب شرقی نیز به روستاهای نیراسم، شیخ موسی و گلیران منتهی می شود. در فصول گرم سال، افراد محلی به صورت پیاده یا سوار بر اسب و قاطر به روستای فیلبند رفت و آمد می کنند. اما این مسیر صعب العبور بوده و افراد محلی می توانند از این مسیرها عبور و مرور کنند.

آدرس: استان مازندران، شهرستان بابل، جاده هراز، روستای فیلبند

روستای فیلبند

مسیر دسترسی به روستای فیلبند

روستای فیلبند در فاصله 170 کیلومتری تهران واقع شده است. به دلیل پر پیچ و خم بودن این جاده حدود 4 ساعت در این مسیر خواهید بود. شما می توانید برای دسترسی به روستای فیلبند از جاده هراز استفاده کنید. اگر قصد سفر به فیلبند از تهران را دارید می بایست از خروجی های شمال شرق تهران وارد بزرگراه پردیس شوید. شهر رودهن را پشت سر بگذارید، به خروجی جاده هراز خواهید رسید. جاده هراز را تا رسیدن به جنگل الیمستان ادامه دهید. رو به روی روستایی به نام پرن مسیر فرعی جاده کوهستانی فیلبند که در شرق جاده هراز قرار دارد، وارد آن شوید. اگر از تهران بخواهید به ابتدای جاده فرعی فیلبند بروید 140 کیلومتر مسیر را باید طی کنید. همچنین در ابتدای جاده فیلبند قرار بگیرید تا رسیدن به روستای فیلبند 30 کیلومتر فاصله است که حدود 1 ساعت زمان لازم دارید. هنگامی که در این جاده در حال طی کردن مسیر هستید، روستای پاشاکلا و روستای سنگچال را خواهید دید. روستای فیلبند درست بعد از روستای سنگچال قرار دارد. مسیری که از سنگچال تا روستای فیلبند وجود دارد بسیار پر پیچ و خم بوده و در هنگام بارندگی ها بسیار خطرساز خواهد شد. شاید تنها در فصل های بهار و تابستان امکان تردد از این جاده وجود داشته باشد. اگر در فصل پاییز و فصل زمستان در این جاده در حال رانندگی باشید به دلیل پیچ و خم های زیادی که در آن وجود دارد باید خیلی با احتیاط پیش بروید. اما بیشتر مواقع در زمستان بارش های برف زیاد باشد تردد در این جاده امکان پذیر نمی باشد. اگر می خواهید از روستاهای اطراف به روستای فیلبند دسترسی پیدا کنید، باید به صورت پیاده تردد کنید و حتما از افراد محلی در پیدا کردن مسیرها کمک بگیرید. نزدیک ترین مسیری که از این روستا به دریا و ساحل محمودآباد راه دارد حدود 80 کیلومتر می باشد. روستای فیلبند تا شهر بابلسر حدود 95 کیلومتر بوده و حدود 2 ساعت زمان می برد. نزدیک ترین شهر به فیلبند شهر آمل می باشد که فاصله آن به طور تقریبی به 57 کیلومتر می رسد. همچنین فاصله شهر ساری 126 کیلومتر، منطقه شیرگاه 124 کیلومتر و شهر نور نیز 104 کیلومتر می باشد.

اگر از شهرهای شمالی و یا استان مشهد، قصد سفر به روستای فیلبند را دارید، ابتدا باید خود را به شهر ساری برسانید. پس از آن مسیر بابل، آمل و فیلبند را پیش بگیرید. اگر از شهرهای شمال غربی می خواهید به فیلبند سفر کنید، باید شهر رشت را پشت سر گذاشته و جاده ساحلی را به سمت نور طی کنید تا به آمل برسید. همچنین اگر از سایر شهرهای کشور می خواهید به فیلبند سفر کنید می بایست خود را تهران رسانده و در ادامه از جاده هراز بروید.

روستای فیلبند

بهترین زمان سفر به روستای فیلبند

روستای فیلبند در تمام فصول سال آب و هوای متنوعی دارد. همانطور که گفته شد، در فصل زمستان اهالی روستا این منطقه را ترک کرده و به روستاهای حوالی فیلبند که دارای آب و هوای گرم تری نسبت به فیلبند می باشد می روند. اقامت در فصل سرد سال و زمستان در فیلبند شاید برای برخی افراد امکان پذیر نباشد. اگر به فیلبند سفر کنید می توانید 4 فصل سال را در یک روز ببینید. اگر شاهد نم نم باران در فیلبند بودید امکان دارد که شدت باران افزایش یابد، پس باید با امکانات مجهز به این روستا سفر کنید.

فصل بهار: بهارهای فیلبند 4 فصل بوده، اگر در فصل بهار به روستای فیلبند سفر کنید، می توانید 4 فصل را در یک روز نظیر: آفتاب، بارش باران، تگرگ، برف و حتی رنگین کمان مشاهده کنید.

فصل تابستان: بهترین فصلی که می توانید به روستای فیلبند سفر کنید، فصل تابستان است. در طول روز هوای خنک و شب ها هوای سرد را تجربه می کنید و بهترین فرصتی است که می توانید از گرمای طاقت فرسای شهرها به این منطقه سفر کنید.

فصل پاییز: در فصل پاییز هوای این منطقه کم کم رو به سرما می رود و اهالی آنجا، روستا را ترک می کنند. اگر در پاییز به فیلبند سفر کردید باید امکانات مجهزی را همراه داشته باشید.

فصل زمستان: همانطور که گفته شد، سرمای هوا از فصل پاییز شروع شده و تا زمستان شدت بیشتری می یابد. بدین صورت که در فصل زمستان کمتر کسی را در این منطقه مشاهده خواهید کرد.

بنابراین نتیجه این می شود که بهترین زمان سفر به فیلبند، نیمه اول سال از بهار تا تابستان می باشد و هرچه به اواسط تابستان نزدیک تر می شود هوا مطلوب تر و دلپذیرتر خواهد شد. همچنین در این فصل فیلبند میزبان بیشترین تعداد گردشگران خواهد بود. برای آنکه دریا و اقیانوس ابرها را بخواهید تماشا کنید، در اغلب روزهای سال وجود دارند. اما در هنگام طلوع خورشید و نزدیک به شروع بارش باران تجمع آن ها بیشتر می شود. همچنین در فصول سرد سال ابرها متراکم خواهند شد.

روستای فیلبند

اقامت در روستای فیلبند

پیشنهاد می شود اگر به روستای فیلبند سفر کردید، سفر خود را با یک روز به پایان نرسانید. اگر می خواهید در هیمن روستا اقامت داشته باشید، باید بدانید که گزینه های اقامت محدودی پیش روی شماست. از آنجایی که در این روستا هیچگونه ویلا، هتل و مهمانپذیر وجود ندارد، بهترین گزینه ای که می توانید برای اقامت خود انتخاب کنید، خانه های محلی روستا می باشند. لازم به ذکر است که چون بهترین فصل سفر به فیلبند فصل های بهار و تابستان می باشد، در نیمه اول سال به دلیل ازدیاد جمعیت گردشگران قیمت خانه ها و کلبه های محلی بیشتر می شود. پس بهتر است برای اقامت خود از قبل و به صورت اینترنتی اقدام کنید. اما جای نگرانی وجود ندارد. در بخش غربی روستا مسافرخانه ای به نام تکیه غرب وجود دارد که گردشگران و مسافران می توانند از آن برای اقامت استفاده کنند. اما از امکانات رفاهی کمی برخوردار می باشد به گونه ای که اتاق ها دارای سرویس بهداشتی مشترک هستند. اما با توجه به امکانات آن، قیمت مناسبی دارد.

روستای فیلبند

امکان کمپ زدن در روستای فیلبند

یکی از بهترین مناطقی که می توان برای اقامت در آن کمپ کردن در فضای باز را تجربه کنید، قطعا روستای فیلبند می باشد. اما باید به شرایط جوی آن توجه داشته باشید و پیش از برپایی کمپ آب و هوای منطقه را پیش بینی کنید. چون احتمال بارش های شدید و تگرگ وجود دارد. اما اگر خوش شانس باشید و بارندگی های شدید و ناگهانی وجود نداشته باشد، می توانید با اقامت در فضای باز نهایت لذت را در این منطقه ببرید.

نکات لازم برای سفر به روستای فیلبند

هنگامی که می خواهید به این روستا سفر کنید، حتما لباس گرم و کفش مناسب برای پیاده روی در طبیعت را همراه خود ببرید. با توجه به این که بارندگی در این منطقه زیاد بوده بهتر است از کفش های ساق دار استفاده کنید تا در زمان پیاده روی با مشکل مواجه نشوید.

با توجه به این که در فضای باز قصد کمپ کردن داشتید، بهتر است تمام وسایل مورد نیاز اعم از آب، مواد غذایی و خوراکی را همراه خود ببرید. می توانید غذاهای آماده با خود ببرید که تنها نیاز به گرم کردن داشته باشند. اگر برای خواب از کیسه خواب استفاده کنید، خیلی بهتر می تواند از شما حفاظت و نگه داری کند.

اگر جزو افرادی هستید که عکاسی برایتان مهم است، حتما عکاسی در این طبیعت را اولویت قرار دهید و عکس های خاطره انگیز و زیبایی را ثبت کنید.

برای پیاده روی در طیبعت روستای فیلبند بهتر است از یک کوله پشتی سبک که وسایل ضروری خود را داخل آن قرار دهید استفاده کنید. همچنین زباله های خود را در طبیعت رها نکنید تا از زیبایی های آن کاسته نشود.

اما نکته حائز اهمیت این است که شاید برخی از اپراتورهای تلفن همراه در این منطقه به خوبی آنتن دهی نداشته باشند.

روستای فیلبند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.