روستای فیلبند

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

استان مازندران یکی از شهرهای شمالی کشور، به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد در طول سال گردشگران و مسافران زیادی به اماکن دیدنی و تفریحی این شهر سفر می کنند. یکی از زیباترین و بهترین اماکن دیدنی استان مازندران، روستای فیلبند می باشد که در ارتفاعات چلاو قرار گرفته است. این منطقه منظره ای زیبا و رویایی از دریای ابرها را پیش روی گردشگران قرار می دهد.

سفری به منطقه رویایی روستای فیلبند

روستای فیلبند در منطقه ای مرتفع از استان مازندران واقع شده است و چشم انداز بی نظیری از مناطق اطراف را به نمایش می گذارد. فیلبند دارای ارتفاعی حدود 2.300 متر از سطح دریا بوده و به عنوان مرتفع ترین روستای شرق استان مازندران شناخته می شود. همچنین نام دیگر روستای فیلبند بام شرقی مازندران می باشد. نام روستای فیلبند در گویش مازندرانی، فِلبند یا فِلبن گفته می شود. درواقع فِل به معنای خستگی و بند نیز به معنای بند آمدن می باشد. دلیل نام گذاری این منطقه مسیر دشوار آن بود.

بسیاری از گردشگران در فصول گرم سال برای دیدن دریایی از ابرها که در این منطقه به وجود می آید می روند تا این تصویر زیبا و رویایی را از نزدیک تماشا کنند. البته دریای ابرها در اغلب روزهای سال قابل مشاهده هستند. گردشگران با قدم زدن در میان ابرها لحظاتی رویایی و غیرقابل توصیف را برای خود به وجود می آورند. در فصول گرم سال، بسیاری از افراد به دلیل شهرت داشتن ییلاق این منطقه به فیلبند سفر می کنند و اهالی خود روستا در فصول سرد سال این منطقه را ترک کرده و به مناطق دیگر کوچ می کنند.

اگر در فصل های گرم سال، می خواهید از گرمای هوای شهرها فرار کنید و به دنبال منطقه ای خوش آب و هوا و به دور از آلودگی و شلوغی برای سفر هستید، بهترین گزینه برای انتخاب می تواند روستای فیلبند باشد. اگر به این منطقه سفر کردید، برای یک بار هم که شده حتما لحظه طلوع و یا غروب خورشید را تماشا کنید، چون بسیار لذت بخش خواهد بود و تصویری به یاد ماندنی برایتان باقی خواهد ماند. کوهنوردی هم در ارتفاعات فیلبند لذت خاص خودش را دارد که الته باید کمی مجهز باشید.

در روستای فیلبند هرساله در ماه مرداد جشنواره محلی برگزار می شود که لباس های محلی و آداب و رسوم خود را به نمایش می گذارند و اگر در این زمان به فیلبند سفر کنید از این جشنواره می توانید دیدن کنید. روستای فیلبند به عنوان آخرین روستای جنگل چلاو می باشد که با وجود پدیده شگفت انگیز و متحیر کننده اقیانوس ابر، میزبان بسیاری از گردشگران و مسافران می باشد.

هنگامی که در حال تماشای طبیعت زیبا و بی نظیر روستای فیلبند هستید، کلبه های زیبای چوبی، اقیانوسی از ابرها، طلوع یا غروب خورشید و سرسبزی های فراوانی را خواهید دید که بسیار لذت بخش هستند.

روستای فیلبند

روستای فیلبند کجاست و مسیر دسترسی به آن

روستای فیلبند در فاصله 57 کیلومتری جنوب آمل و شرق رودخانه هراز واقع شده است. این روستا یکی از مناطق دیدنی و بسیار جذاب شهر بابل در استان مازندران می باشد. از جاده هراز می توان به این روستا دسترسی پیدا کرد. فیلبند در بین جنگل الیمستان و روستای رزکه قرار گرفته است. اگر از مسیرهای فرعی به سمت این روستا راهی شوید مناظر و چشم اندازهای بسیار زیبایی پیش رویتان خواهد بود.

همچنین روستای زیبای فیلبند از بخش شمال غربی به روستای سنگچال آمل، از بخش جنوب به ییلاق ونه بن و روستاهای نشل و ورزنه و از بخش جنوب شرقی نیز به روستاهای نیراسم، شیخ موسی و گلیران منتهی می شود. در فصول گرم سال، افراد محلی به صورت پیاده یا سوار بر اسب و قاطر به روستای فیلبند رفت و آمد می کنند. اما این مسیر صعب العبور بوده و افراد محلی می توانند از این مسیرها عبور و مرور کنند.

روستای فیلبند در فاصله 170 کیلومتری تهران واقع شده است. به دلیل پر پیچ و خم بودن این جاده حدود 4 ساعت در این مسیر خواهید بود. شما می توانید برای دسترسی به روستای فیلبند از جاده هراز استفاده کنید. اگر قصد سفر به فیلبند از تهران را دارید می بایست از خروجی های شمال شرق تهران وارد بزرگراه پردیس شوید. شهر رودهن را پشت سر بگذارید، به خروجی جاده هراز خواهید رسید. جاده هراز را تا رسیدن به جنگل الیمستان ادامه دهید. رو به روی روستایی به نام پرن مسیر فرعی جاده کوهستانی فیلبند که در شرق جاده هراز قرار دارد، وارد آن شوید. اگر از تهران بخواهید به ابتدای جاده فرعی فیلبند بروید 140 کیلومتر مسیر را باید طی کنید. همچنین در ابتدای جاده فیلبند قرار بگیرید تا رسیدن به روستای فیلبند 30 کیلومتر فاصله است که حدود 1 ساعت زمان لازم دارید.

هنگامی که در این جاده در حال طی کردن مسیر هستید، روستای پاشاکلا و روستای سنگچال را خواهید دید. روستای فیلبند درست بعد از روستای سنگچال قرار دارد. مسیری که از سنگچال تا روستای فیلبند وجود دارد بسیار پر پیچ و خم بوده و در هنگام بارندگی ها بسیار خطرساز خواهد شد. شاید تنها در فصل های بهار و تابستان امکان تردد از این جاده وجود داشته باشد. اگر در فصل پاییز و فصل زمستان در این جاده در حال رانندگی باشید به دلیل پیچ و خم های زیادی که در آن وجود دارد باید خیلی با احتیاط پیش بروید. اما بیشتر مواقع در زمستان بارش های برف زیاد باشد تردد در این جاده امکان پذیر نمی باشد.

اگر می خواهید از روستاهای اطراف به روستای فیلبند دسترسی پیدا کنید، باید به صورت پیاده تردد کنید و حتما از افراد محلی در پیدا کردن مسیرها کمک بگیرید. نزدیک ترین مسیری که از این روستا به دریا و ساحل محمودآباد راه دارد حدود 80 کیلومتر می باشد. روستای فیلبند تا شهر بابلسر حدود 95 کیلومتر بوده و حدود 2 ساعت زمان می برد. نزدیک ترین شهر به فیلبند شهر آمل می باشد که فاصله آن به طور تقریبی به 57 کیلومتر می رسد. همچنین فاصله شهر ساری 126 کیلومتر، منطقه شیرگاه 124 کیلومتر و شهر نور نیز 104 کیلومتر می باشد.

چنان چه از شهرهای شمالی و یا استان مشهد، قصد سفر به روستای فیلبند را دارید، ابتدا باید خود را به شهر ساری برسانید. پس از آن مسیر بابل، آمل و فیلبند را پیش بگیرید. اگر از شهرهای شمال غربی می خواهید به فیلبند سفر کنید، باید شهر رشت را پشت سر گذاشته و جاده ساحلی را به سمت نور طی کنید تا به آمل برسید. همچنین اگر از سایر شهرهای کشور می خواهید به فیلبند سفر کنید می بایست خود را تهران رسانده و در ادامه از جاده هراز بروید.

آدرس فیلبند: استان مازندران، شهرستان بابل، جاده هراز، روستای فیلبند

روستای فیلبند

تاریخچه فیلبند

فیلبند از روستاهای ییلاقی و بسیار زیبایی است که در بخش بندپی غربی شهرستان بابل و در استان مازندران واقع شده است. این روستای ییلاقی به دلیل ارتفاع زیادی که از سطح دریا دارد، چشم انداز بی نظیری از مناطق اطراف را در اختیار افراد قرار می دهد. ارتفاع فیلبند از سطح دریا به 2 هزار و 358 متر می رسد.

آب و هوای فیلبند

همانطور که پیش تر ذکر شد، فیلبند از روستاهای ییلاقی استان مازندران است و از آب و هوایی بسیار مطلوب و دلنشین بهره می برد. به دلیل ارتفاع زیادی که از سطح دریا دارد، در بسیاری از مواقع سال اطراف آن را مه و اقیانوسی از ابرها فرا گرفته است. وجود ابرهای سفید رنگ در اطراف طبیعت فیلبند اصلی ترین دلیل شهرت این روستای ییلاقی شده و از آب و هوایی سرد و کوهستانی بهره می برد.

همین امر باعث گردیده در اغلب مواقع سال آب و هوایی خنک به همراه باران های تگرگی داشته باشد. حتی روزهای گرم تابستان خبری از گرمای سوزناک شهرها در این طبیعت نیست. اهالی روستا در فصل های سرد سال روستا را ترک کرده و به سمت مکان ها گرمسیر کوچ می کنند. به دلیل ارتفاع بالغ بر 2 هزار متری که از سطح دریا دارد، در تابستان ها دارای میانگین دمای بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد.

روستای فیلبند

جمعیت روستای فیلبند

بر طبق آخرین سرشماری که در سال 1395 هجری شمسی در روستای ییلاقی فیلبند انجام پذیرفت، جمعیت آن برابر با 148 نفر بوده است. از زمان های دیرین، اهالی روستای دیواملکشاه در فصل های گرم سال به این روستای ییلاقی کوچ می کردند و بر جمعیت روستا افزوده می شد. همچنین اهالی دیواملکشاه دام های خود را برای چرا به مراتع اطراف فیلبند می بردند. در مقابل نیز در فصل های نیمه دوم سال که هوا رو به سرما می رفت، اهالی فیلبند، روستا را به سمت مکان ها گرمسیر ترک می کردند و روستا خالی از سکنه باقی می ماند.

گویش اهالی فیلبند

اهالی فیلبند به زبان محلی خود یعنی زبان تبری که زبان بندپی بابل است صحبت می کنند. از اصلی ترین ویژگی های زبان تبری نداشتن صامت بوده که به جای آن از مصوت استفاده می کنند.

موقعیت جغرافیایی فیلبند

روستای ییلاقی فیلبند از جاذبه های دیدنی شمال ایران است که در شهرستان بابل استان مازندران قرار دارد. این روستای ییلاقی و زیبا از بخش شمال غربی به روستای سنگچال، از جنوب به ییلاق ونه بن و از بخش جنوب شرقی خود به روستاهای لهه بابل و شیخ موسی منتهی می گردد. فیلبند که از جمله روستاهای ییلاقی شمال کشور است و ارتفاع زیادی از سطح دریا دارد، دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی در زمستان ها می باشد.

روستای فیلبند

گونه های گیاهی و درختی فیلبند

اغلب گیاهان و درختانی که در طبیعت ییلاق فیلبند وجود دارد، در فصل های بهار و تابستان رشد چشمگیر دارند و با ورود به فصل سرما در فصل های پاییز و زمستان، رشد آن ها رو به کاهش می گذارند. برخی از گونه های درختان نوع سیاه ریشه در این طبیعت وجود دارند که می توان به انگور کوهی، آلوچه ترش، درخت ون و زرشک کوهی اشاره نمود. جالب است بدانید در زبان محلی درخت انگور کوهی را گالش انگیر می نامند. در این طبیعت انواع مختلفی از دیگر درختان کاشته شده اند که کشت آن ها چندان موفق نبوده و می توان از درخت سیب، درخت فندوق، درخت آلبالو و درخت گردو نام برد.

جاهای دیدنی فیلبند

فیلبند که از جاذبه های گردشگری آمل در استان مازندران به شمار می رود، جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی را در خود جای داده که گردشگران زیادی در سفر به فیلبند، از آن ها دیدن می کنند. اصلی ترین دیدنی های فیلبند را اقیانوس ابرها تشکیل می دهند که تصویری بسیار رویایی و زیبا را پدید می آورند. هنگامی که به تماشای ابرها در ارتفاعات این ییلاق مشغول هستید، گویا بر روی ابر ها در حال حرکت هستید و به همین دلیل، صحنه ای رویایی و غبر قابل وصف را پدید می آورد. در ادامه می خواهیم با برخی از جاهای دیدنی فیلبند آشنا شویم.

روستای فیلبند

قله اندوار

فیلبند جاذبه ای مرتفع در میان طبیعت شمالی کشور است که اغلب جاذبه های دیدنی آن نیز دارای ارتفاع زیادی از سطح دریا هستند و این اصلی ترین خصوصیتی است که توانسته فیلبند را بسیار بسیار محبوب سازد. روستایی مرتفع در نزدیکی فیلبند وجود دارد که از توابع شهرستان بابل بوده و با نام قله اندوار شناخته می شود. جاده که برای رسیدن به این جاذبه زیبا طی می کنید، مسیری خطرناک بوده و برای عبور از آن بایستی بسیار احتیاط کنید.

روستای چلاو

به هر نقطه ای شهرهای شمالی ایران که سفر کنید، روستاهای سرسبز و انبوه را پیدا خواهید کرد که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در شهرهای شمالی به شمار می روند. در میان جاذبه های دیدنی فیلبند نیز روستایی بسیار زیبا و انبوه وجود دارد که با نام روستای چلاو شناخته می شود و در محدوده جنگل های هرکانی واقع شده است. در میان طبیعت چلاو درختانی بلند قامت و انبوه همچون بلوط، راش، انجیل، سرخدار و ممرز وجود دارند که بر زیبایی آن افزوده اند و پیاده روی و قدم زدن در میان طبیعت آن را بسیار لذت بخش تر می کنند.

این روستا بهترین محل برای سفر های تابستانی به شمار می رود و افراد زیادی به آن سفر می کنند. در اغلب روزهای سال این روستا دارای آب و هوایی مه آلود همراه با بارش باران می باشد که باعث زیبایی و محبوبیت بیش از حد آن شده است. هنگامی که در طبیعت چلاو قرار بگیرید و به منظره اطراف خود نگاهی بیاندازید، به قدرت خدا پی خواهید برد و با خود فکر می کنید که برای خلق چنین طبیعت زیبا و بی نظیری چقدر زمان صرف نموده است.

روستای سنگچال

اگر به روستا گردی علاقه مند هستید و به فیلبند سفر کرده اید، می توانید برای گشت و گذار و بیشتر لذت بردن از طبیعت به سراغ روستای سنگچال که از جاذبه های گردشگری فیلبند به شمار می رود، بروید. این روستای زیبا و ییلاقی دارای ارتفاع 1320 متر از سطح دریا بوده و چشم انداز بسیار زیبایی به مناطق اطراف دارد. از آنجایی که این روستا دارای هوایی مطلوب بوده و خبری از هوای شرجی و گرم در آن نیست، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. جالب است بدانید هوای روستای سنگچال به گونه ای است که حتی در زمستان ها قابل سکونت بوده و بومیان منطقه نیز روستا را ترک نمی کنند. چشمه ای آب خنک و زلالی که در این طبیعت این روستا وجود دارند، بر زیبایی روستا افزوده اند.

آدرس روستای سنگچال: ایران، شهرستان آمل، جاده هراز، ۲۵ کیلومتری آمل، خروجی سمت راست، روستای سنگچال

روستای فیلبند

دیدنی های اطراف فیلبند

روستای فیلبند علاوه بر دیدنی هایی که در خود جای داده است، مناطق دیدنی و گردشگری دیگری نیز در اطراف آن وجود دارند که می توانید علاوه بر فیلبند، به آن ها هم سری بزنید و از زیبایی های بیشتری بهره مند شوید. از جمله مناطق دیدنی اطراف می توان به روستای سنگچال و جنگل چلاو که در نزدیکی فیلبند هستند و مکان مناسبی برای پیاده روی و استشمام هوای تازه می باشد اشاره کرد.

علاوه بر سنگچال، اماکن مقدسی با نام های امامزاده یحیی و امامزاده قاسم وجود دارند که می توانید برای زیارت به آن ها هم سری بزنید. در ادامه مسیر می توانید با کمی پیاده روی به روستایی به نام رستم چال برسید که در آن دو گودال بزرگ دیده می شود و بر اثر برخورد شهاب سنگ به وجود آمده است. در مسیرهای رفت و آمد به مناطق دیدنی دیگر حتما از افراد محلی راهنمایی و کمک بگیرید، چون امکان دارد مسیر برگشت را گم کنید.

بهترین رستوران های فیلبند

فیلبند از بهترین مقاصد گردشگری در فصل های نیمه اول سال شناخته می شود و گردشگران زیادی در 6 ماه اول سال که هوای روستا بسیار دل انگیز و مطلوب است به آن سفر می کنند و به سراغ آن روانه می شوند. در میان گشت و گذار در طبیعت این روستای رویایی و ییلاقی، هنگامی که نوبت به شکم گردی می رسد، امکان دارد برخی از افراد ترجیح دهند به سراغ رستورانی بروند تا بتوانند غذایی خوشمزه و لذیذ را میل کند. در این روستای ییلاقی و زیبا تعدادی رستوران وجود دارند که جزء بهترین رستوران های فیلبند به شمار می روند و در این بخش می خواهیم به معرفی یکی از آن ها بپردازیم.

رستوران هلی نو

از جمله بهترین رستوران های فیلبند که دارای چشم اندازی بسیار زیبا و چشم نواز می باشد، رستوران هلی نو نام دارد. این رستوران در کلبه ای چوبی و کاملا به سبک روستایی قرار داشته و از دکوراسیونی محلی و روستایی بهره می برد. محیط رستوران هلی نو دارای دو بخش سرپوشیده و روباز می باشد که مشتریان می توانند بر طبق سلیقه خود هر کدام از محوطه ها را بخواهند انتخاب کنند و در آن بنشینند. در منوی این رستوران انواع غذاهای خوشمزه محلی وجود دارند که از کیفیت بالایی نیز برخودارند. اما با توجه به طعم و کیفیت غذاها دارای قیمت های نسبتا بالایی می باشند.

آدرس رستوران هلی نو: استان مازندران، روستای فیلبند، جاده فیلبند

روستای فیلبند

سوغات فیلبند

همه ما می دانیم که شهرهای شمالی محصولات و خوراکی های بسیار خوشمزه و لذیذی دارند که گردشگران از آن ها به عنوان سوغات آن شهرها تهیه می کنند. روستای فیلبند انواع خوراکی های خوشمزه همچون ترشیجات، عسل کوهی، شیرینی های محلی، انار جنگلی، میوه های تازه، گیاهان دارویی و… دارد که شما هم در صورت سفر به این روستای ییلاقی و زیبا می توانید تهیه نمایید. در ادامه با برخی از خوراکی های فیلبند که خوشمزه و دلچسب هستند آشنا می شویم.

سبزیجات محلی

این روستا ییلاقی و کوهستانی بوده و دارای خاکی حاصلخیز و طبیعتی سرسبز می باشد. بر روی مراتع این روستای ییلاقی گیاهانی دارویی و سبزی های محلی می رویند که می توان به گل گاو زبان، آویشن کوهی نعناع، پونه و… اشاره کرد. اهالی روستا این گیاهان را می چینند و برای فروش بسته بندی می کنند. بسیاری از گردشگران می توانند از این گیاهان دارویی و سبزیجات محلی تهیه کنند و به عنوان سبزی های خوش عطر و طعم و خواص دارویی استفاده می کنند.

ازگیل

از میوه های خوشمزه و مفیدی که در فصل های پاییز در طبیعت روستای فیلبند می رویند، ازگیل می باشد. ازگیل ها به عنوان میوه های پاییزی شناخته می شوند و از آن ها می توان بر روی سفره های شب یلدا که از مراسم های ایرانی است، می توان مشاهده نمود. در زبان محلی این میوه گرد و نارنجی رنگ را با نام کنس می شناسند.

روستای فیلبند

عسل کوهی

اگر در میان شهرهای استان مازندران به دنبال عسلی بسیار مرغوب و با کیفیت هستید، بهتر است به سراغ روستای ییلاقی فیلبند بروید. این نوع عسل از 4 هزار نوع گیاه تهیه می شود و به عنوان بهترین و مرغوب ترین عسل این طبیعت شناخته می شود.

صنایع دستی فیلبند

سفر به فیلبند تنها به گشت و گذار در طبیعت آن محدود نمی شود. برخی از افراد علاقه مند هستند به هر شهری سفر می کنند، یک سوغاتی را به عنوان یادگاری از آن شهر تهیه کنند و با خود به یادگار به محل زندگی خود ببرند. فیلبند نیز همانند بسیاری دیگر از شهرهای ایران دارای صنایع دستی زیبا و متنوعی بوده که گردشگران می توانند در سفر خود به این طبیعت زیبا از آن ها تهیه نمایند. در ادامه این بخش با برخی از صنایع دستی این منطقه آشنا می شویم که به دستان هنرمند بانوان و آقایان فیلبند تهیه می شوند.

شمد

از جمله صنایع دستی که در این روستای ییلاقی تهیه می شوند، پارچه ای لطیف، نازک و بسیار سبک است که با نام شمد شناخته می شوند. افراد می توانند از این شمدها به عنوان رواندازی در تابستان ها تهیه کنند. این پارچه از ابریشم یا پنبه تهیه می شوند و بر روی آن ها نقوشی از مربع های رنگارنگ و چهارخانه وجود دارد. پیشنهاد می شود اگر به این روستای ییلاقی و زیبا سفر کردید، حتما از شمدهای رنگی و نازک که جزء صنایع دستی فیلبند محسوب می شوند تهیه نمایید.

روستای فیلبند

گلیم و جاجیم

از دیگر صنایع دستی فیلبند که بسیار زیبا و خاص هستند، گلیم و جاجیم می باشند که از آن ها به عنوان زیر انداز استفاده می شود. این گلیم ها و جاجیم ها از پشم گوسفند یا موی بز تهیه می شوند و هنرمندی که به بافت آن ها اقدام می کند، نقش و نگار هایی از طبیعت را فرا می گیرد و به بافت آن ها اقدام می نمایند. گلیم هایی که در این روستا بافته می شوند، اغلب آن ها به صورت دو رو هستند. از نقش و نگارهای زیبایی که بر روی جاجیم و گلیم ها وجود دارد، نقش های هندسی هستند که زیبایی خاصی را به وجود آورده اند. بسیاری از گردشگرانی که به فیلبند سفر می کنند، از جاجیم و گلیم های آن ها که حاصل دستان هنرمند اهالی روستا می باشند تهیه می کنند.

روستای فیلبند

بهترین زمان سفر به روستای فیلبند

روستای فیلبند در تمام فصول سال آب و هوای متنوعی دارد. همانطور که گفته شد، در فصل زمستان اهالی روستا این منطقه را ترک کرده و به روستاهای حوالی فیلبند که دارای آب و هوای گرم تری نسبت به فیلبند می باشد می روند. اقامت در فصل سرد سال و زمستان در فیلبند شاید برای برخی افراد امکان پذیر نباشد. اگر به فیلبند سفر کنید می توانید 4 فصل سال را در یک روز ببینید. اگر شاهد نم نم باران در فیلبند بودید امکان دارد که شدت باران افزایش یابد، پس باید با امکانات مجهز به این روستا سفر کنید.

فصل بهار: بهارهای فیلبند 4 فصل بوده، اگر در فصل بهار به روستای فیلبند سفر کنید، می توانید 4 فصل را در یک روز نظیر: آفتاب، بارش باران، تگرگ، برف و حتی رنگین کمان مشاهده کنید.

فصل تابستان: بهترین فصلی که می توانید به روستای فیلبند سفر کنید، فصل تابستان است. در طول روز هوای خنک و شب ها هوای سرد را تجربه می کنید و بهترین فرصتی است که می توانید از گرمای طاقت فرسای شهرها به این منطقه سفر کنید.

فصل پاییز: در فصل پاییز هوای این منطقه کم کم رو به سرما می رود و اهالی آنجا، روستا را ترک می کنند. اگر در پاییز به فیلبند سفر کردید باید امکانات مجهزی را همراه داشته باشید.

فصل زمستان: همانطور که گفته شد، سرمای هوا از فصل پاییز شروع شده و تا زمستان شدت بیشتری می یابد. بدین صورت که در فصل زمستان کمتر کسی را در این منطقه مشاهده خواهید کرد.

بنابراین نتیجه این می شود که بهترین زمان سفر به فیلبند، نیمه اول سال از بهار تا تابستان می باشد و هرچه به اواسط تابستان نزدیک تر می شود هوا مطلوب تر و دلپذیرتر خواهد شد. همچنین در این فصل فیلبند میزبان بیشترین تعداد گردشگران خواهد بود. برای آنکه دریا و اقیانوس ابرها را بخواهید تماشا کنید، در اغلب روزهای سال وجود دارند. اما در هنگام طلوع خورشید و نزدیک به شروع بارش باران تجمع آن ها بیشتر می شود. همچنین در فصول سرد سال ابرها متراکم خواهند شد.

روستای فیلبند

نکات لازم برای سفر به روستای فیلبند

  • هنگامی که می خواهید به این روستا سفر کنید، حتما لباس گرم و کفش مناسب برای پیاده روی در طبیعت را همراه خود ببرید. با توجه به این که بارندگی در این منطقه زیاد بوده بهتر است از کفش های ساق دار استفاده کنید تا در زمان پیاده روی با مشکل مواجه نشوید.
  • با توجه به این که در فضای باز قصد کمپ کردن داشتید، بهتر است تمام وسایل مورد نیاز اعم از آب، مواد غذایی و خوراکی را همراه خود ببرید. می توانید غذاهای آماده با خود ببرید که تنها نیاز به گرم کردن داشته باشند. اگر برای خواب از کیسه خواب استفاده کنید، خیلی بهتر می تواند از شما حفاظت و نگه داری کند.
  • اگر جزو افرادی هستید که عکاسی برایتان مهم است، حتما عکاسی در این طبیعت را اولویت قرار دهید و عکس های خاطره انگیز و زیبایی را ثبت کنید.
  • برای پیاده روی در طیبعت روستای فیلبند بهتر است از یک کوله پشتی سبک که وسایل ضروری خود را داخل آن قرار دهید استفاده کنید. همچنین زباله های خود را در طبیعت رها نکنید تا از زیبایی های آن کاسته نشود.
  • اما نکته حائز اهمیت این است که شاید برخی از اپراتورهای تلفن همراه در این منطقه به خوبی آنتن دهی نداشته باشند.

روستای فیلبند

امکان کمپ زدن در روستای فیلبند

یکی از بهترین مناطقی که می توان برای اقامت در آن کمپ کردن در فضای باز را تجربه کنید، قطعا روستای فیلبند می باشد. اما باید به شرایط جوی آن توجه داشته باشید و پیش از برپایی کمپ آب و هوای منطقه را پیش بینی کنید. چون احتمال بارش های شدید و تگرگ وجود دارد. اما اگر خوش شانس باشید و بارندگی های شدید و ناگهانی وجود نداشته باشد، می توانید با اقامت در فضای باز نهایت لذت را در این منطقه ببرید.

اقامت در روستای فیلبند

پیشنهاد می شود اگر به روستای فیلبند سفر کردید، سفر خود را با یک روز به پایان نرسانید. اگر می خواهید در همین روستا اقامت داشته باشید، باید بدانید که گزینه های اقامت محدودی پیش روی شماست. از آنجایی که در این روستا هیچگونه ویلا، هتل و مهمانپذیر وجود ندارد، بهترین گزینه ای که می توانید برای اقامت خود انتخاب کنید، خانه های محلی روستا می باشند. لازم به ذکر است که چون بهترین فصل سفر به فیلبند فصل های بهار و تابستان می باشد، در نیمه اول سال به دلیل ازدیاد جمعیت گردشگران قیمت خانه ها و کلبه های محلی بیشتر می شود. پس بهتر است برای اقامت خود از قبل و به صورت اینترنتی اقدام کنید.

اما جای نگرانی وجود ندارد، در بخش غربی روستا مسافرخانه ای به نام تکیه غرب وجود دارد که گردشگران و مسافران می توانند از آن برای اقامت استفاده کنند. اما از امکانات رفاهی کمی برخوردار می باشد به گونه ای که اتاق ها دارای سرویس بهداشتی مشترک هستند. اما با توجه به امکانات آن، قیمت مناسبی دارد. اما اگر به دنبال اقامتگاهی به صورت دربست با امکانات مناسب هستید، می توانید به سراغ سوئیت هایی بروید که در این روستا وجود دارند. در صورت اجاره سوئیت در فیلبند می توانید با صرف هزینه ای مناسب، از امکانات مناسبی نیز بهره مند شوید.

روستای فیلبند

سوالات متداول

فیلبند کجاست؟

فیلبند از زیباترین روستاهای ییلاقی شهرستان بابل است که در استان مازندران قرار دارد.

بهترین زمان سفر به فیلبند چه زمانی است؟

از بهترین زمان های سفر به فیلبند، فصل های بهار و تابستان است که هوای خنک و به دور از گرما در طبیعت فیلبند جریان دارد.

فاصله تهران تا فیلبند چقدر است؟

از تهران تا فیلبند حدود 200 کیلومتر فاصله دارد که می توانید این مسافت را در حدود 4 ساعت و 15 دقیقه با خودروی شخصی طی کنید.

آب و هوای فیلبند چگونه است؟

از آنجایی که طبیعت فیلبند ییلاقی بوده، دارای آب و هوایی بسیار مطلوب و خنک در تابستان ها و آب و هوایی سرد و کوهستانی در پاییز و به خصوص زمستان ها می باشد.

راهنما سایت

آدرس

استان مازندران، شهرستان بابل، جاده هراز، روستای فیلبند

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه