روستای سنگچال

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

شاید درباره‌ منطقه زیبا و دیدنی فیلبند، زیاد شنیده باشید و نام آن زیاد به گوشتان خورده باشد. روستای خارق العاده و زیبای سنگچال بر سر راه فیلبند است و از نظر قشنگی چیزی کمتر از آن ندارد و یکی از قطب های مهم گردشگری می باشد. سنگچال، بر فراز ابرها، به شما منظره دیگری از طبیعت نشان می دهد که تا به حال آن را ندیده اید.

روستای سنگچال در نزدیکی آمل واقع شده است و از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل به حساب می آید و دارای طبیعت بکر و رویایی و منحصر به فردی می باشد. در اداه این مطلب، لوکس ویلا قصد دارد تا شما را بیشتر با این جاذبه بکر گردشگری آشنا کند.

معرفی روستای سنگچال

روستای سنگچال، یکی از دهکده های ییلاقی کوهستانی در جنوب شرقی دامنه البرز است که در فاصله حدود 47 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل واقع شده است. لازم به ذکر است که سنگچال از دهستان چلاو مستقل است و بخاطر جاذبه های دیدنی بسیاری که در آن وجود دارد و همچنین طبیعت بکر و بی همتایش، از دیدنی های استان مازندران به شمار می رود.

روستای زیبای و بی نظیر سنگچال، ییلاقی بزرگ و پر جمعیت است که دارای طبیعت بسیار زیبایی می باشد و چشمه های خنک و روان و تپه های سبز و زیبا و دیدنی و همچنین جنگل های سر سبز و انبوه آن، همانند یک بهشت در دل شمال کشور می باشد. به همین علت است که روستای سنگچال، طرفداران خاص خود را دارد و همه را شیفته و مجذوب خود کرده است.

روستای ییلاقی و زیبای سنگچال، در دامنه های کوه قرار گرفته است و در آن درختان کهنسال و قدیمی و استوار تنومندی که دارای برگ های سبز و سالم هستند قرار گرفته است. در روستای سنگچال چند چشمه ی زیبا و پر آب قرار دارد که از دل زمین جوشیده اند و منظره بسیار زیبایی را در این روستای بکر خلق کرده اند.

این چشمه ها عبارتند از چشمه های هیتکا و دنگ که تامین کننده آب آشامیدنی روستا نیز هستند. روستای مرتفع و زیبای سنگچال با اینکه در دامنه کوه واقع شده است، اما همچنان جزو مرتفع ترین  نقاط ییلاقی مازندران به شمار می رود. البته لازم به ذکر است که بلندای این منطقه به فیلبند نمی رسد و ارتفاع آن از فیلبند کمتر است.

به همین خاطر، روستای سنگچال دارای منظره فوق العاده و بی نظیری است که همانندش را نخواهید دید، چراکه منظره روستای سنگچال، ترکیبی از کوه ها، جنگل، مرتع و دام طیور هایی است که مابین ولا به لای چراگاه ها به صورت پراکنده قرار دارند.

روستای سنگچال

تاریخچه روستای سنگچال

روستای زیبا و محبوب سنگچال، دارای پیشینه تاریخی و قدمتی طولانی و یکی از قدیمی ترین روستاهای شهرستان آمل به حساب می آید. البته به طور کلی تمامی شهرها و روستاهایی که در استان مازندران واقع شده اند، بخاطر اینکه یک بخش از طبرستان کهن به شمار می روند، دارای قدمتی بسیار و چندین و چند ساله هستند.

این روستای خوش آب و هوا، به نحوی میراث دار تاریخ کشور عزیزمان ایران است و یکی از جاهای دیدنی آمل به شمار می رود. در جنوب سنگچال در پایین دست روستا، جایی است به نام «سابنه »، که یک دژ باستانی، به یادگار مانده که آن را «اسپه خنه » (سفید خانه ) می نامند. یکی از نشانه هایی که می توان از آن قدمت بالای این روستای زیبا را متوجه شد، همین دژ کهن و باستانی است که در روستای سنگچال واقع شده است.

سفید خانه دارای قدمتی طولانی است و تایخچه این دژ کهن، به بیش از 4000 سال پیش می رسد و باستان شناسان آن را در این حدود تخمین زده اند. در واقع در زمان های قدیم، یعنی حدود 4000 سال پیش، از این دژ بزرگ و استوار که ارتفاع آن حدود 10 متر است، برای دیده بانی و عملیات های نظامی استفاده می کردندو کاربرد دفاعی و نظامی داشته است.

یکی دیگر از آثار باستانی و قدیمی که به تاریخچه روستای سنگچال باز می گردد، امامزاده محمد می باشد که در قسمت بالایی روستای سنگچال واقع شده است و این امامزاده در لیست آثار ملی کشور ثبت گردیده است. امامزاده محمد دارای معماری کهن و بسیار زیبایی است و قدمت آن نیز بسیار است، چراکه سبک معماری آن به چندین سال قبل باز می گردد.

همچنین نمونه دیگری از نشانه های تاریخی و قدمت بالای این روستای بکر، قبر های زرتشتیان است که در اطراف دژ سفید خانه واقع شده اند. همه اینها نشان دهنده آن است که علاوه بر اینکه قلعه دارایی قدمت طولانی است، وجود قبر های زرتشتیان نشان دهنده زمانیست که دین زرتشت و آیین زرتشتی مذهب ایران بوده است که به چندین وچند سال پیش باز می گردد.

سنگچال

محله های روستای سنگچال

روستای بی نظیر سنگچال، دارای چند محله است که بهتر است برای سفر به آن این محله ها را بشناسید و در طول سفر بر موقعیت های محله های این روستا احاطه داشته باشید. هرکدام از محله های روستای سنگچال، نامی دارند که بخاطر موقعیت و یا مردمان و شرایطشان به آنها نسبت داده شده است که این مسئله بسیار جذاب است و جالب است که آنها را بدانید.

 • محله پیته سر: محله پیته سر یکی از محله های معروف روستای سنگ چال است که در زبان محلی به خانه های قدیمی می گویند. الته بر خلاف این نامگذاری و بر خلاف اسمش، در این محله خانه های نوساز و ویلایی زیبایی ساخته شده و وجود دارند.
 • محله جوره سر: یکی دیگر از محله های روستای سنگچال، محله جوره سر می باشد که این کلمه نیز در زبان محلی به معنای خانه بالادست روستا است.
 • محله مست قلا: محله دیگری که در طول سفر به روستای سنگچال، نام آن را خواهید شنید، محلهه مست قلا است که این نام به معنای مکان زندگی انسان های سر مست و بی غم و شاد است. نام این محله بسیار زیباست و واقعا هم مردمان کل این روستا و این محله، همگی شاد و شریف و مهمان نواز هستند.
 • محله شل کنار: نام این محله شل کنار است و این نام به علت خاک شل این منطقه به آن نسبت داده شده است.
 • محله فنی کلا: این محله نیز یکی دیگر از شش محله روستای بی همتای سنگچال است که به تپه ای که در روبه روی روستا واقع شده است می گویند که از روی آن تپه کل روستا قابل مشاهده است.
 • محله آقا سر: آخرین محله ای که از آن یاد می کنیم، محله آقا سر است که به خاطر وجود بقعه امامزاده محمد به این محله و منطقه، آقا سر می گویند.

ییلاق سنگچال

جمعیت روستای سنگچال

طبق آخرین سرشماری انجام شده در روستای سنگچال، که در سال 1385 صورت گرفته است، این روستا دارای جمعیتی بالغ بر 187 نفر می باشد که برابر با 51 خانوار است و تمامی این جمعیت ساکنین دائم بوده اند و این تعداد مربوط به جمعیت ثابت روستا می باشد.

البته لازم به ذکر است که به علت اینکه بیشتر اهالی و مردمان این روستا به صورت خوش نشین و در فصل تعطیلاتی تابستان که هوا بسیار در این منطقه مطلوب است به عنوان تفرجگاه تابستانی این منطقه را مورد استفاده قرار می دهند، بنابراین آخرین اطلاعات جمع آوری شده از ساکنان، جمعیت روستای سنگچال بر اساس جمعیت طایفه ها، تعدادی بالغ بر 35000 نفر اعلام شده است.

علت نام گذاری روستای سنگچال

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چرا به این روستا، سنگچال نام داده اند. در واقع نام روستای سنگچال از یک سنگ خیلی بزرگ برگرفته شده است که در این روستا واقع شده است. ولی کل ماجرا فقط همین سنگ بزرگ نیست.

بر بالای این سنگ بزرگ، یک گودال بزرگ و عمیق که ساخته دست انسان است و غیر طبیعی می باشد واقع شده است. به همین علت به این روستا سنگچال می گویند، این نام به این معناست که سنگی در کنار یک چاله قرار دارد.

روستای زیبای سنگچال

گویش محلی مردمان روستای سنگچال

گویش و زبان محلی مردمان بومی روستای سنگچال، از لحاظ حوزه زبانی، مربوط به زبان مازندرانی از شاخه شمال غربی زبان های ایرانی نو و همچنین زیر گروه های گویش کرانه دریای خزر می باشد. زبان و گویش محلی مردمان این منطقه بسیار شیرین است و این منطقه مردمانی شریف و مهمان نواز دارد.

آب و هوای روستای سنگچال

در کل اگر بخواهیم آب و هوای روستای سنگچال را بررسی کنیم، می توان گفت که این روستا دارای آب و هوای مرطوب است. منتها در این منطقه دیگر خبری از گرمای طاقت فرسا و هوای شرجی و اذیت کننده نیست. روستای سنگچال در تمامی فصول سال دارای آب و هوای مطبوعی است و گردشگران بسیاری را به دلیل آب و هوای مناسب و مطلوبش به خود جذب کرده است.

سنگچال زیبا

جاذبه های دیدنی و گردشگری اطراف روستای سنگچال

در نزدیکی روستای سنگچال، جاذبه های بکر دیدنی و گردشگری بسیاری واقع شده اند که ضمن بازدید از روستای مرتفع و خوش آب و هوای سنگچال، می توانید ازآنها نیز بازدید کنید. البته مهم ترین و زیبا ترین جاذبه گردشگری نزدیک به روستای سنگچال، در واقع همان فیلبند که نام آن شهره عام و خاص است و همگان از زیبایی های آن تعریف می کنند و مجذوب و محو تماشای آن می شوند.

البته لازم به ذکر است که در فصول سرد و وقتی هوا سرد است، رفتن به فیلبند کار دشوار و غیر ممکن است و در زمستان، بازدید از فیلبند کاهش پیدا می کند و خالی از سکنه است. اما روستای سنگچال در تمامی فصول در دسترس است و بسیار زیباست. در ادامه برایتان چند مورد از دیدنی های جذاب اطراف روستای سنگچال را آورده ایم.

 • تپه فیلبند
 • آبشار بتلیم
 • آبشار شی الیم
 • میان در کوه چلاو
 • جنگل الیمستان: در واقع این جنگل یکی از زیباترین جنگل های نزدیک به روستای سنگچال است. جنگل الیمستان در فاصله 20 کیلومتری روستای سنگچال واقع شده است.
 • چشمه آبگرم بلیران

اقامتگاه های بومگردی نزدیک به روستای سنگچال

اگر به دنبال اقامتی خوش و راحت در نزدیکی روستای زیبای سنگچال و یا داخل خود روستا هستید، به راحتی می توانید کلبه های زیبا با ویو فوق العاده و بر فراز ابر های روستای سنگچال را برای اقامت داخل روستا انتخاب کنید.

اما اگر به دنبال اقامت در نزدیکی روستای سنگچال و یا در فیلبند هستید، اقامتگاه های بوم گردی معدودی در اطراف این روستا واقع شده اند که در ادامه نام آنها و مسافتشان تا روستا را می توانید مشاهده کنید و به راحتی یکی از آنان را برای اقامت برگزینید.

 • کلبه عمران (1.5 کیلومتر، 5 دقیقه)
 • اقامتگاه بومگردی گردشگری طرفه (11.2 کیلومتر، 31 دقیقه)
 • اقامتگاه بومگردی قلی تبار ( 11 کیلومتر، 30 دقیقه)
 • اقامتگاه بومگردی وارش (11.5 کیلومتر، 33 دقیقه)
 • سوئیت ملکشاهی (10.6 کیلومتر، 29 دقیقه)
 • اقامتگاه گردشگری لتکا ( 10 کیلومتر، 27 دقیقه)

روستای سنگچال کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای رفتن به روستای بی نظیر و حیرت انگیز سنگچال، می بایست از جاده هراز به سمت آن حرکت کنید. در طی این مسیر، شما باید رودهن، آبعلی و گزنک را پشت سر بگذارید. سپس 25 کیلومتر مانده به آمل از سمت شرق که دست راست جاده می شود، خروجی سنگچال را خواهید دید.

این مسیر زیبا، مسیر باصفاییست که با پل روی رودخانه هراز شروع می شود. این مسیر را تا رسیدن به سنگچال ادامه دهید. مسیر تا رسیدن به سنگچال آسفالت است و آنتن دهی موبایل وجود دارد. لازم به ذکر است که مسافت جاده فرعی این مسیر حدود 18 کیلومتر است.

آدرس روستای سنگچال: ایران، شهرستان آمل، جاده هراز، ۲۵ کیلومتری آمل، خروجی سمت راست، روستای سنگچال

ارتفاعات سنگچال

رزرو ویلا در سنگچال

یکی دیگر از گزینه هایی که ممکن است برای اقامت به آن فکر کنید، رزرو ویلا در سنگچال است. البته این گزینه نیز یکی از بهترین گزینه هاست و هرساله گردشگران بسیاری برای اقامت در روستای زیبای سنگچال، گزینه اجاره ویلا و سوییت در سنگچال را انتخاب می کنند.

مزیت برتری که رزرو ویلا و یا سوییت در سنگچال دارد، این است که می توانید از آب و هوای دلپذیر و فوق العاده روستا و همچنین منظره ای بسیار زیبا از مراتع و جنگل ها وکوه های این روستا را در اختیار داشته باشید و دغدغه هایتان را به طور کل به فراموشی بسپارید. قطعا سفر به روستای سنگچال می تواند یکی از بهترین تجربه های سفر برای شما باشد و خاطرات خوشی را در آن رقم بزنید.

راهنما سایت

آدرس

ایران، شهرستان آمل، جاده هراز، ۲۵ کیلومتری آمل، خروجی سمت راست، روستای سنگچال

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه