روستای آهار

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

تهران در اطراف خود دارای روستاهای متعددی است که از بین آن ها می توان به روستای آهار اشاره کرد. این روستا به عنوان دور ترین روستا از تهران شناخته می شود ولی همین روستا تنها دو ساعت تا پایتخت فاصله دارد. در این مقاله به سراغ معرفی روستای آهار رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی در این باره را به دست آورید پس بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

روستای آهار کجاست و مسیر دسترسی به آن

آهار در ارتفاعات شمیرانات قرار گرفته و مکان دقیق آن در رودبار قصران می باشد. در واقع شما اگر به فشم بروید می توانید به عنوان یک جاذبه از این روستا دیدن نمایید. جاده روستا آسفالت بوده و تردد به آن آسان می باشد ولی به دلیل بارش های زیاد در بعضی از ماه ها رفت و آمد بسیار سخت می شود. اگر تمایل داشتید برای رفتن به این روستا اقدام کنید می توانید از مسیر اتوبان بابایی که در محدوده شمال شرقی شهر قرار دارد استفاده نمایید.

کمی بعد از خروجی لشکرک استفاده کنید تا بعد از قرار گرفتن در جاده لشکرک به جاده فشم وارد شوید. البته لازم به ذکر است که این جاده با نام 425 شناخته می شود و شما بعد از عبور از حاجی آباد و اوشان قبل از فشم باید وارد دره بهشت که یک خروجی با همین نام می باشد شوید. با استفاده از این خروجی می توانید از جاده ای مشابه چالوس استفاده کنید تا به مقصدتان وارد شوید. از اتوبان بابایی تا این روستا یک مسیر 35 کیلومتری پیش رویتان می باشد که اگر بخواهید از آن استفاده نمایید در حدود 1 ساعت زمان نیاز دارید تا به آهار برسید. (درحال حاضر امکان بازدید از این روستا وجود ندارد)

 آدرس روستای آهار: تهران، ارتفاعات شمیران، دهستان رودبار قصران

روستای آهار

معرفی روستای آهار

همان طور که به آن اشاره کردیم این روستا در ارتفاعات شمیرانات واقع شده و برای یک گشت و گذار عالی در آخر هفته ها مناسب می باشد. این روستا در میان دو تنگه واقع شده است و رودهای مختفی در آن جریان دارند. از آن جا که آهار در دامنه کوه های البرز واقع شده ارتفاعی 2000 متری از سطح دریا دارد و به همین دلیل هوای این ناحیه به نسبت دیگر مناطق کمی خنک تر می باشد. در تابستان یکی از بهترین گزینه ها برای سفر بوده و همین هوای خوب حاکم در این ناحیه نیز باعث شده تا کشاورزی و باغداری رونق زیادی داشته باشد.

از بین رودهایی که در این روستا جریان دارند می توان به رودخانه شکرآب اشاره کرد که طول آن بیشتر از 14 کیلومتر می باشد. این رود به عنوان مشهور ترین رودخانه موجود در روستا شناخته می شود و از کوه صندوق چال سرچشمه می گیرد. یک آبشار نیز به نام آبشار شکرآب در این روستا وجود دارد که بسیار دیدنی بوده و نباید بازدید از آن را از دست بدهید. از آبادی های اطراف روستای آهار نیز می توان به لونک، ده تنگه، شکرآب اشاره نمود. یکی از مواردی که می توان به آن اشاره نمود این است که فیلم معروف مارمولک را در این روستا تصویر برداری کرده اند و اگر به آن مراجعه کنید می توانید لوکیشن های استفاده شده در این فیلم را از نزدیک تماشا نمایید.

قدمت آهار

این روستا همانند بسیاری از نقاط دیگر تهران قدمت بالایی دارد و دارای محله های مختلفی است که از بین آن ها می توان به میان ده، سیفان، سادات، بالامحله، نظران، پایین محله و… اشاره نمود. مذهب در این روستا حرف اول را میزند و در درون آهار سه مسجد وجود دارد که دوتای آن ها در بالامحله و سادات می باشند. در قلب روستا نیز یک مسجد  جامع بزرگ ساخته اند تا مردم بتوانند برای برگزاری مراسمات و هم چنین نماز های جماعت خود از آن استفاده نمایند. از معروف ترین مواردی که در این مسجد انجام می گیرد، تعزیه و روضه خوانی های محرم می باشد.

در گذشته های نه چندان دور تنها عده ای به این روستا سفر می کردند که قصد داشتند از کوه های اطراف جهت کوه نوردی استفاده نمایند ولی امروزه تعداد افرادی که برای تفریح و گذران بخش از روز های خود به این روستا مراجعه می کنند بیشتر شده است. البته هنوز هم عده زیادی از افراد که از گذشته تاکنون تمایل به استفاده از آرامش این منطقه را دارد، برای کوه نوردی اقدام کرده و بعد از رسیدن به قله از راهی که پیموده لذت خواهد برد. از یک قسمت از مسیر کوه نوردی به بعد تنها برای کسانی قابل تحمل است که تجهیزات کوه نوردی داشته و هم چنین مهارت کافی را برای بالا رفتن از کوه دارند.

روستای آهار

کوه نوردی در آهار

در نهایت اگر تصمیم به این مورد گرفتید که برای کوه نوردی به روستای آهار بروید می توانید علاوه بر کوه های اطراف این روستا از کوه توچال نیز برای گذراندن اوقاتی خوب بهره ببرید. کوه های اطراف آهار بالغ بر 40 قله دارند که صعود به هر کدام می تواند باعث شود تا شما تجربه ای خوب و به یاد ماندنی را داشته باشید. برخی از قله های این کوهستان ها ارتفاعی بیش از 3000 متر دارند که اگر با گروهی که برای کوه نوردی انتخابشان کرده اید برای صعود اقدام کنید می توانید بودن در قله ای مرتفع را تجربه نمایید.

ارتفاع قله کوه توچال بیش از 3962 متر بوده که بالا رفتن از آن و تجربه کردن حس صعود از چنین کوهی برای افراد مبتدی و تازه به کار نمی باشد. اگر تصمیم به کوه نوردی بگیرید احتمالا می توانید چشمه هایی را در کوهپایه های این منطقه تماشا کنید که از بین آن ها می توان به چشمه امیر، ویشه، گل بندسر و… اشاره نمود.

قله سرچشمه

یکی از کوه هایی که برای کوه نوردی در اطراف روستای آهار مورد استفاده قرار می گیرد، قله سرچشمه یا سرتخت است. همان طور که گفته شد در اطراف روستای آهار کوه های زیادی وجود دارد که در صورت تمایل می توانید از آن ها برای کوه نوردی استفاده نمایید. فقط فراموش نکنید هیچ وقت کوه نوردی را تنها انجام ندهید یا با گروه باشید و یا در کنار گروه های دیگر قدم بردارید تا در صورت سانحه دیگران بتوانند به شما کمک کنند.

کوه افتودیوم

یکی از کوه هایی که حتی اگر کوهنورد هم نباشید می توانید از آن استفاده نمایید، کوه افتودیوم می باشد. این کوه در میان روستاهای شکرآب و آهار قرار گرفته و درست مقابل امام زاده شکرآب می باشد. شما حتی می توانید قسمتی از مسیر را بروید و کمی از صعودتان که گذشت به دیدن جاذبه هایی مثل خرس سنگ شکرآب و چال سابود اکتفا نمایید. یکی از دیدنی های این کوه که در مسیر شما قرار گرفته خرس سنگ صخره ای می باشد و جالب است که شباهت زیادی به خرس دارد.

قله سی چال

یکی از کوه هایی که بین کوه نوردان درخواست بیشتری دارد و محبوب تر می باشد، سی چال نام دارد که قله آن ارتفاعی معادل 3730 متر داشته و در نزدیکی روستا قرار دارد. دلیل نهادن این نام بر قله سی چال این است که 30 چاله و آبگیر در کوه قرار دارد و به همین خاطر این نام را بر آن گذاشته اند. جالب است بدانید که قله گفته شده در میان جاده های هراز و چالوس قرار گرفته و حتی پیست بین المللی دیزین نیز در بخش های شمال آن واقع شده که شاید دلیل دیگر محبوبیت آن بین کوه نوردان همین مورد باشد.

قله سی چال آهار

کوه بارویک

از دیگر کوه های معروف که قله آن ارتفاعی 2900 متری دارد به نام بارویک شناخته می شود و در مقابل این روستا واقع شده که در قسمت پشتی این کوه صخره ای قرار گرفته که شیبی 90 درجه ای داشته و به نام بند بارویک شهرت دارد. بند بارویک منظره ی زیبایی دارد ولی برای کوه نوردی مناسب نمی باشد. یکی دیگر از قله هایی که نزدیک به روستا واقع شده و مسیر کوه نوردی خوبی دارد با نام همین منطقه یعنی آهار شناخته می شود. اگر از این کوه برای کوه نوردی خود استفاده کنید نیز می توانید چشمه ها و تنگه های جالبی را تماشا نمایید. بر روی دامنه های کوه آهار روستاهای فشم و میگون قرار گرفته اند.

قله سرتخت

از دیگر قله هایی که می توانید برای کوه نوردی استفاده کنید قله سرتخت می باشد. در فصول بهار و تابستان معمولا استفاده از این قله مناسب می باد و در همین ایام می توانید چوپان هایی را تماشا کنید که گوسفند های خود را برای تغذیه به چراگاه آورده اند. هم چنین در مسیر رسیدن به قله می توانید یک چشمه را نیز مشاهده کنید که از آب آن مکان هایی به عنوان آبشخور برای گوسفندان به وجود آمده اند. چشمه گفته شده اسپیدکمر نام دارد و جریان آن به طرف کوه توچال است. در هنگام صعود به قله سرتخت هم چنین می توانید مناطقی مثل گاهره لوار، سرسو، سومچدک،  گاهره پرخو، تپه ملک پشته و… را تماشا کنید. لازم به ذکر است که مردم بومی این ناحیه قله سرتخت را با نام کوه سرچشمه نیز عنوان می کنند.

قله قلعه دختر

در آخر می توان از یک کوه بسیار زیبا یاد کرد که با نام قلعه دختر شناخته می شود و مردم بومی این ناحیه نیز آهار وش به آن می گویند. در بالای کوه زیبای یاد شده می توانید بخشی از بنایی تاریخی از دوره ساسانیان را ببینید. شاید از سازه گفته شده در حال حاضر تنها چند دیوار باقی مانده باشد ولی در گذشته به عنوان آتشکده کاربرد داشته و آن را با نام قصر دخترک می نامیدند. این قله یکی از کوه هایی است که نباید تجربه کوه نوردی در آن را از دست بدهید.

قله قلعه دختر

دیدنی های روستای آهار

اگر به روستای آهار رفتید بهتر است از دیدنی های این روستا نیز دیدن نمایید تا تجربه ای خوب را سپری کنید چرا که برخی از دیدنی های این روستا از جاذبه های گردشگری تهران نیز به حساب می آیند و مورد توجه مسافران قرار می گیرند. این روستا به دلیل دارا بودن نقاط دیدنی مختلف درون خود بین پایتخت نشینان مشهور شده و در کنار آب و هوای خوب خود مقصد گردشگری تعداد زیادی از افراد قرار میگرد. ما در این جا به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد تا بتوانید در زمان مراجعه به روستا از آن ها دیدن کنید و تجربه بهتری را داشته باشید.

امام زاده طاهر و زاهد

همانطور که پیش تر نیز گفته شد در روستای شکرآب یک دو راهی بود که شما باید از طریق یکی از آن ها به آبشار می رفتید. اگر از دوراهی به سوی دیگر آن بروید می توانید به چشمه های مربوط به روستا بروید. با ادامه دادن همین راه می توانید به امام زاده طاهر و زاهد برسید تا با تماشای این آرامگاه که تاریخ ساخت آن به زمان قاجاریان می رسد بتوانید یک بنای تاریخی را در کنار جاذبه های دیگر ببینید.

لازم به ذکر است این بنا در حال حاضر تبدیل به یک استراحتگاهی شده که کوه نوردان و افرادی که به این سمت می روند بتوانند از آن استفاده نمایند. لازم به ذکر است که روستای شکرآب به عنوان یکی از جاهایی بوده که افراد برای مسیر دسترسی به کوه برای کوهنوردی از آن استفاده می کنند چرا که این روستا از بهترین مسیرها برای رسیدن به قله می باشد.

پس کوچه های آهار

این روستا به دلیل دارا بودن کوچه های زیبا مورد پسند افراد زیادی نیز قرار می گیرد چرا که از همان بدو ورودتان به دره بهشت می توانید جاده هایی را ببینید که با دارا بودن دشت های گسترده نمایی دیدنی را نشان می دهند. اگر در زمستان تصمیم داشته باشید که به این روستا بروید می توانید دشت های سفیدپوش را تماشا کنید و در فصل پاییز نیز این منطقه با رنگ های مختلف پاییزی تزیین می شود.

بعد از گذر از این جاده ها وارد روستا می شوید که بعضی از نقاط آن را باید پیاده گذر کنید تا بتوانید به راحتی رفت و آمد نمایید. کوچه های این روستاها که برخی از آن ها به باغ ها ختم می شوند دارای گیاهان و درختان زیبایی هستند که نباید تصویر برداری از آن ها را از دست بدهید. این پس کوچه ها به خصوص در فصل پاییز بسیار تماشایی می شوند و شما می توانید قاب های زیبایی را ثبت کنید.

کوچه های آهار

رود پیش کنک

یکی از مهم ترین رودهایی که در روستای آهار برای آبیاری زمین های کشاورزی استفاده می شود و اهالی این ناحیه آن را به عنوان برکت روستای خود می شناسند، رودخانه پیش کنک می باشد. این رودخانه از کوه گاجره سرچشمه می گیرد و بعد از جریان داشتن در شریان های داخل روستا در نهایت با رود شکرآب یکی می شود و هر دو باهم به رود جاجرود پیوسته و مسیرشان را ادامه می دهند. این رودخانه یکی از جاذبه های مهم در گردشگری می باشد که زیبایی این منطقه را بسیار بیشتر کرده است. اگر به این روستا رفته باشید احتمالا انشعاب های آن را دیده اید که چه جذابیتی به روستا بخشیده اند.

رودخانه شکرآب

از دیگر رودهایی که در یک طرف دیگر از روستا می تونید انشعاب های آن را ببینید، رودخانه شکرآب می باشد. این رود موظف است تا قسمتی از باغ ها و پوشش گیاهی این روستا را آبیاری نماید. طول رودخانه گفته شده به 15 کیلومتر می رسد و از کوه صندوق چال سرچشمه گرفته است. این رودخانه در نهایت با پیوستن به پیش کنک به جاجرود ریخته و ادامه مسیر را طی خواهد کرد.

آبشار شکرآب

از دیگر مواردی که در روستای آهار نباید تماشای آن را از دست بدهید، آبشار شکرآب می باشد. این آبشار قسمتی از رود شکرآب بوده و بعد از وارد شدن به روستا مسیرش را در امتداد رودخانه دنبال می کند. آبشار شکرآب در روستایی به همین نام قرار گرفته که این روستا خود از دیگر جاذبه های نزدیک به آهار می باشد. روستای شکرآب تنها به اندازه یک جاده از روستای آهار فاصله دارد که این جاده را بهتر است به صورت پیاده طی نمایید تا بتوانید زیبایی های اطراف آن را تماشا نمایید. هم چنین در مسیر رسیدن به این روستا از کوچه های زیبای آن عبور کنید تا لحظات خوبی را تجربه نمایید. فراموش نکنید آبشار شکرآب یک جای بسیار مناسب برای پیک نیک و گذراندن لحظات خوب می باشد و به همین دلیل می توانید با داشتن آرامش از این فضا استفاده کنید.

آبشار شکرآب

آتشگاه قصران

قدمت روستای آهار بالا بوده و مردم این روستا در گذشته مقید به دین زرتشت بودند و به همین دلیل در این منطقه یک آتشکده برای خود ساخته بودند که هم اکنون آن بنا تبدیل به یک جای دیدنی شده است. البته قبل از این درباره یک آتشکده که در نزدیکی آهار بود نیز گفته بودیم. آتشکده ای که زمان ساخت آن به ساسانیان بر می گشت و با نام قصر دختر معرفی میشد. حال این آتشکده نیز به عنوان یکی دیگر از آتشکده های دیدنی روستا معرفی می شود که از همان دوران به یادگار مانده و بهتر است در مراجعه به این روستا تماشای آن را از دست ندهید.

در افسانه داستان مربوط به این آتشکده این گونه آمده که یک دختر و گسر به دلیل علاقه ای که به هم داشتند برای این که بتوانند با هم زندگی کنند به کوه می روند و بعد از رسیدن به آن یک خانه از سنگ برای خود درست می کنند. شعله عشق این دو نفر به واسطه ناهید و مهر روشن می ماند و بعدها مبدل به مکانی برای پرستش می شود. البته این تنها یک افسانه است و امکان واقعی بودن آن کم می باشد. یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید این است که دسترسی به آتشکده قصران آسان نیست و تنها برخی از کوه نوردان تمایل برای رفتن به آن را دارند که به مدت یک ساعت باید یک راه شنی با شیب زیاد را بال بروند.

آب و هوای روستای آهار

روستای آهار ارتفاع زیادی دارد و به دلیل جریان داشتن رودها و آبشار های مختلف درون آن هوای حاکم بر این منطقه خنک می باشد. این خنکی در هوای گرم تابستان عده زیادی از پایتخت نشینان را به سمت خود می کشاند چرا که در این منطقه حتیدر گرم ترین روزهای تابستان نیز نسیم خنکی را حس خواهید کرد و به همین دلیل بهترین زمان برای شماست تا بتوانید برای داشتن یک سفر آرام و خنک اقدام نمایید.

در زمستان همین ارتفاع باعث یخبندان در این منطقه می شود و حتی در پاییز نیز امکان سردی بیش از حد ناحیه وجود دارد. اگر در بهار هم بخواهید به این ناحیه بروید روزهای خنک و شب های سردی را خواهید داشت. بهتر است بدانید که هوای سرد از ابتدای پاییز شروع می شود و باید در این مواقع لباس گرم با خود داشته باشید. بارش در روستای آهار سالانه به میزان 600 میلی متر می باشد که البته این رقم متوسط مقدار بوده و بیشتر و کمتر هم می شود.

بهترین زمان سفر به روستای آهار

اگر قصد دارید به این روستا سفر کنید بهتر است در یکی از ماه های سال اقدام کنید که هوای حاکم بر این منطقه باعث آزار شما نشود. اگر می خواهید برای تصویر برداری به این ناحیه بروید بهتر است پاییز را برای این منظور انتخاب کنید و اگر تمایل دارید در یک شرایط جوی مناسب برای داشتن یک سفر خوب اقدام کنید نیز بهتر است در تابستان و اواخر بهار برای این مورد راهی شوید. باید بدانید که اوایل بهار و اوایل پاییز این روستا هوای سردی دارد و به همین دلیل بهتر است لباس مناسب با خود به همراه داشته باشید چون دمای هوا شما را اذیت خواهد کرد.

اگر در تابستان به آهار مراجعه کنید می توانید از میوه های خوش طعم روستا نیز برای خود تهیه نمایید و گیلاس ها و آلبالوهای زیبا را بچشید. این روستا به دلیل دارا بودن طبیعت بکر و درختان زیادش در فصل پاییز بسیار دیدنی می شود چرا که رنگ های مختلف پاییزی باعث می شوند تا شما مبهوت این اثر هنری طبیعت شوید. بسیاری از تصویر برداران این فصل را انتخاب می کنند تا بتوانند قاب های بی نظیری را ثبت نمایند.

بهترین زمان سفر به روستای آهار

دلیل نامگذاری این روستا

در ابتدا مردم روستا به آن اوهر می گفتند و رفته رفته این نام به تلفظ امروزی تغییر پیدا کرد تا جایی که دیگر به آهار تغییر نام داد. ابتدای این واژه یعنی او به معنی آب بوده و هر یا هار نیز در گویش های محلی مربوط به منطقه لواسان همان آسیاب است. البته باید عنوان کرد که در روستای آهار آسیاب آبی که به شهرت رسیده باشد وجود ندارد و این نام تنها به دلیل این که رودها و جویبار های متعددی در این روستا موجود می باشد انتخاب شده است. هم چنین لازم به ذکر است که شباهت نام آهار با گل آهاری اتفاقی بوده و دلیل انتخاب این نام ارتباطی با این گل ندارد.

گونه های گیاهی و جانوری روستای آهار

روستای آهار همانند دیگر نقاط دیدنی در اطراف تهران دارای پوشش گیاهی و جانوری مختص به خود می باشد که البته تنوع بالایی هم دارد. گیاهان و درختان مختلفی که در این روستا وجود دارند هم بر زیبایی این منطقه افزوده اند و هم در برخی موارد به عنوان گیاهان دارویی استفاده می شوند. برای مثال گیاهان بابونه معمولا در این منطقه رشد می کنند و خواص درمانی مختلفی دارند. البته باید عنوان کرد که زیبایی درختان این منطقه نیز می تواند به خودی خود دوایی برای تسکین روح باشند. اگر به این روستا رفته باشید احتمالا جنگل ها و گیاهان زیبایی را که در این منطقه رشد کرده اند را دیده اید که جلوه ویژه و نابی به روستا بخشیده اند تا جایی که در فصل پاییز گویی به یک تابلوی نقاشی پا گذاشته اید.

بعد از پوشش گیاهی نوبت به حیوانات و پوشش جانوری روستای آهار می باشد. در این منطقه تعدادی از مردم به حیوانات علاقه خاصی نشان می دهند و بزغاله به عنوان یک حیوان خانگی در بین آن ها می باشد. اگر در کوچه باغ های این روستا قدم بزنید یا میهمان یک خانه در آهار شوید احتمال بسیار زیاد بزغاله هایی را خواهید دید. تعداد گونه های جانوری که در این روستا زندگی می کنند به نسبت تعداد گونه های گیاهی تنوع کمتری دارد و بیشتر آن ها گاو، سگ، گوسفند و الاغ هستند.

امکانات رفاهی روستای آهار

امکانات رفاهی در این منطقه تقریبا خوب است و بیشتر آن ها برای استفاده مسافران به وجود آمده اند. برای مثال در این روستا رستوران های مختلف در کنار باغ هایی که به عرضه میوه می پردازند معمولا مورد استقبال مسافران زیادی قرار می گیرند. البته امکانات دیگر همانند سرویس بهداشتی، مسجد، اقامتگاه های موجود و… همگی می توانند باعث شوند تا شما یک اقامت خوب را تجربه نمایید. پس اگر تمایل داشتید به این منطقه سفر کنید می توانید از این موارد اطمینان داشته باشید چرا که وجود آن ها برای شما مفید واقع خواهد شد. اگر می خواهید به رستوران برای صرف غذا بروید نیز می توانید از رستوران های فشم استفاده کنید و یا به غذاخوری ها موجود در روستا مراجعه نمایید.

روستای آهار

وسایل مورد نیاز در سفر به آهار

در این روستا که یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران می باشد، می توانید برخی از امکانات مورد نظرتان را بیابید و برای داشتن اقلام و وسایل دیگری که در سفر به این ناحیه مورد استفاده شما قرار می گیرد بهتر است آن ها را به همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. البته همان طور که گفته شد در این روستا انواع لوازم و محصولات در مغازه ها موجود هستند و نیازی نیست که برخی از آن ها را با خود حمل کنید. بهتر است قبل از ورود به طبیعت روستا هر چه نیاز دارید را تهیه کنید چرا که در این نواحی دیگر خبر از مغازه یا مارکتی که بخواهید جنس تهیه کنید نیست. در ادامه می توانید با بعضی از لوازم مورد نیاز برای طبیعت گردی آشنا شوید و بهتر است تمامی این موارد را با خود به همراه داشته باشید:

 • آب آشامیدنی
 • پاور بانک
 • کیسه خواب
 • پتو
 • لباس اضافه
 • تجهیزات کوه نوردی
 • کیسه زباله
 • خوراکی یا مواد لازم برای تهیه غذا
 • منقل و هیزم
 • چادر مسافرتی
 • کفش مناسب

اقامت در روستای آهار

یکی از مهم ترین مواردی که باید برای آن اقدام کنید انتخاب اقامتگاه مناسب می باشد. این اقامتگاه می تواند یک چادر مسافرتی باشد و یا یک خانه روستایی. اقامتگاه های بوم گردی نیز در این روستا وجود دارند که در صورت نیاز می توانید از آن ها نیز استفاده نمایید. شما بسته به فصلی که برای سفر به این روستا انتخاب می کنید باید نوع اقامتگاهتان را انتخاب نمایید. برای مثال کمپینگ مناسب برای فصل تابستان بوده و نباید در روزهای سرد سال برای این نوع اقامت اقدامی کنید.

لازم به ذکر است که شما می توانید حتی از هتل های موجود در این ناحیه نیز برای اقامت خود استفاده کنید. بسیاری از کسانی که به مناطق مختلف در طبیعت می روند تمایل دارند تا در خانه های روستایی و اقامتگاه های بوم گردی اقامت داشته باشند تا بتوانند لذت زندگی چند روزه در طبیعت را تجربه نمایند. هم چنین کمپ کردن نیز از دیگر مواردی است که می توانید لذت بودن در طبیعت را بچشید و در واقعی ترین نوع بودن در طبیعت به سر ببرید.

این نکته را نیز لازم است بدانید که در روستای آهار تعداد اندکی مکان های خاص را برای کمپینگ در نظر گرفته اند که در صورت لزوم می توانید از آن ها برای برپا کردن چادر خود استفاده نمایید. ولی این نکته را مد نظر قرار دهید که این روستا نیز همانند بیشتر مناطق ایران برای کمپ کردن امکاناتی ویژه ای در نظر گرفته نشده و همانند کشورهای دیگر نیست. بهتر است اگر تمایل دارید کمپینگ داشته باشید درباره محل اقامتتان با پلیس آن ناحیه صحبت کنید و آن ها را در جریان بگذارید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید. اگر هم تمایل داشتید در هتل اقامت کنید که هتل میگون می تواند برایتان کارساز باشد.

هتل میگون تهران

نکات لازم برای رفتن به روستای آهار

 • اگر مقصود شما از رفتن به به این روستا کوه نوردی می باشد بهتر است حتما یک راهنما با یک راهنما بالا بروید و تجهیزات مورد نیاز را داشته باشید.
 • اگر سفرتان قرار است چند روز طول بکشد قبل از رسیدن به روستا برای اقامتگاهتان فکری کنید.
 • هوا را قبل از رفتن به این روستا با اپلیکیشن های آب و هوا چک کنید.
 • حواستان باشد به طبیعت چیزی اضافه نکنید یا چیزی کم نکنید.
 • با گروه برای کمپ کردن اقدام کنید و تنهایی برای این مورد اقدام نکنید.
 • باغ های میوه این ناحیه خصوصی هستند و بهتر است برای تهیه آن ها با باغدار صحبت کنید و یا از بازار استفاده کنید.

اقامت در روستای آهار

همان طور که به آن اشاره کردیم اقامت در مقصد یکی از مهم ترین مواردی است که باید آن را در نظر داشته باشید و به همین دلیل لوکس ویلا می تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای اقامت در یکی از انواع اقامتگاه های روستای آهار که پیش تر راجع به آن صحبت کردیم، کافیست برای اجاره سوئیت در اطراف تهران با شماره های قرار داده شده در سایت تماس بگیرید. اگر تمایل دارید در روزهای شلوغ سال یا آخر هفته به این روستا بروید بهتر است زودتر از موعد برای رزرو اقامتگاهتان اقدام کنید ت دچار مشکل نشوید.

راهنما سایت

آدرس

تهران، ارتفاعات شمیران، دهستان رودبار قصران

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه