در میان شهرهای شرقی استان مازندران، به جرات می توان گفت ساری یکی از توریستی ترین و جذاب ترین مقاصد گردشگری شمال کشور به شمار می رود. اگر میخواهید با دیدنی های ساری بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مطلب با لوکس ویلا همراه باشید.

تاریخچه ساری

قدمت سکونت در شهر ساری به هزاران سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد چراکه بعد از کاوش های صورت گرفته در این منطقه، ظروف سفالی بسیاری قدیمی جذابی پیدا شد که گفته می شود قدمت آن ها به 6هزار سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید 6هزار سال قبل از میلاد مسیح مصادف با عصر مس سنگی بود. در آن زمان که ابزارها سنگی بودند، مردم تازه مس را کشف کردند و تصمیم گرفتند تا از این فلز در ابزارهای خود استفاده کنند.

بومی های ساری، ساروی نام دارند. این مردم به فعالیت هایی همچون کشاورزی و دامداری مشغول هستند و گردشگران همواره در سفر به ساری با انواع لبنیات تازه و با کیفیت روبرو خواهند شد. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید ساری یکی از بزرگترین تولید کننده های چای و برنج در ایران شناخته شده و برنج های کشت شده در این شهر، در ایران حرف اول را می زنند و همچنین بسیاری از مردم شاید ندانند که ساری یکی از بزرگترین تولیدکننده های چوب در خاورمیانه نیز محسوب می شود.

آب و هوای ساری

همانطور که میدانیم، ساری شهری جنگلی به حساب می آید که فاصله ای 30 کیلومتری تا ساحل دریای خزر داشته و به لطف این موضوع، شاهد آب و هوایی به مراتب شرجی تر از شهرهای ساحلی مازندران در ساری هستیم. از طرفی به دلیل تولید برنج و زمین های شالی بسیاری که در اطرف ساری وجود دارد، شاهد آب و هوایی به مراتب شرجی تر در این شهر هستیم.

در شهرهای استان مازندران بخصوص شهرهای ساحلی، به دلیل رطوبت زیاد هوا شاهد بارش برف در این مناطق نیستیم اما در سردترین روزهای سال مانند فصل زمستان، باران بسیاری در ساری می بارد و از طرفی، فصل تابستان گرم ترین و شرجی ترین زمان برای سفر به ساری به شمار می رود. لازم به ذکر است از نظر گردشگران، فصل های بهار و پاییز به عنوان بهترین زمان سفر به ساری برای لذت بردن از طبیعت سرسبز و شکوفه ها یا قدم زدن بر روی برگ های درختان در هوایی دلنشین به شمار می رود.

میدان ساعت ساری

به عنوان نماد معروف و باارزش شهرستان ساری، میدان ساعت یکی از جذاب ترین و توریستی ترین دیدنی های ساری است که قدمتی 90 ساله دارد. شهرداری ساری در سال 1309 تصمیم گرفت تا در میدان ساعت ساری، برجی بزرگ به همراه ساعت و ناقوس را بسازد اما این بنای تاریخی در سال 1344 بنا به تصمیم های مختلفی تخریب شد. ده سال بعد در سال 1355، شهرداری ساری به همراه سازمان فرهنگ و هنر ساری تصمیم گرفتند تا مجدداً برج ساعت را در میدان ساعت ساخته و جایگزین فواره های وسط میدان کنند و با کمک طراح مشهور، محمدعلی حمیدی نوا ظرف دو سال این برج ساخته شد.

برج ساعتی که امروزه میبینیم، ناقوسی دارد که در هر ساعت به توجه به تعداد رقم آن ساعت به صدا در می آید بطوریکه در ساعت 12 شب درکنار سکوت شهر، ناقوس برج دوازده بار به صدا در آمده و صدایش در تمام نقاط شهر شنیده می شود. از همه این جذابیت ها که بگذریم، کافیست در سفر به ساری وارد میدان ساعت شوید تا مشاهده کنید ساعت این برج به دلیل موقعیتی که دارد، از 4 خیابان اطراف میدان به خوبی قابل رویت نمی باشد.

میدان ساعت ساری

عمارت فاضلی ساری

در میان دیدنی های ساری، عمارت فاضلی یکی از زیباترین و جذاب ترین بناهای تاریخی است که در محله آب انبار نو شهرسان ساری قرار دارد. این بنای تاریخی دارای دو عمارت مسکونی است که یکی از آن ها در زمان قاجاریه ساخته شده و دیگری در دوران حکومت پهلوی در کنار عمارت قاجاریه قرار دارد. اگر علاقه مند به ظریف کاری ها جذاب و شکیل قدیمی هستید، پیشنهاد می کنیم حتماً در سفر به سارری از عمارت فاضلی بازدید کنید چراکه این عمارت تاریخی دارای تزئینات ظریف، آجرکاری های جذاب و معماری بسیار زیبایی می باشد که توجه همه را به سمت خود جلب می کند.

لازم به ذکر است قدمت عمارت فاضلی ساری به دوران قاجاریه برمیگردد و در دهه نود هجری شمسی، یکبار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا نامش در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود.

 

عمارت فاضلی ساری

خانه کلبادی ساری

پیش تر اشاره ای به میدان ساعت ساری داشتیم. بنایی تاریخی که در مرکز شهر قرار داشته و در میان جذاب ترین دیدنی های ساری قرار دارد اما در ضلع جنوب شرقی میدان ساعت، بنایی تاریخی با نام خانه کلبادی قرار دارد که پیشنهاد می کنیم اگر وارد میدان ساعت شدید، نگاهی هم به این خانه دیدنی و جذاب بیاندازید.

قدمت خانه کلبادی ساری به دوران قاجاریه برمیگردد. در آن زمان شخصی با نام سردار جلیلی دستور ساخت این بنا را داد تا فرزندش، امیر نصرت شکوه نظام در این خانه زندگی کند لذا در آن زمان، نام خانه را امیریه گذاشت اما بعد از مدتی، فرزند او در سن جوانی فوت کرد و تصمیم گرفته شد تا خانه به فرزند دیگر سردار جلیلی، منوچهر خان بخشیده شد. منوچهر کلبادی برای مدتی به عنوان نماینده مردم ساری انتخاب شد اما در سال 1362 فوت کرده و هشت سال بعد، در سال 1370، سازمان میراث فرهنگی کشور مالکیت خانه را برعهده گرفت و بعد از مرمت و بازسازی، در سال 1388 خانه کلبادی ساری به یکی از موزه های مردم شناسی تبدیل گردید.

 

خانه کلبادی ساری

پارک شهید زارع ساری

اگر در سفر به ساری در جستجوی بهترین پارک های جنگلی هستید تا لحظات شیرین و خاطره انگیزی را در این مناطق سرسبز برای خود رقم بزنید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به پارک جنگلی شهید زارع بیاندازید. این پارک در جاده ساری به بهشهر قرار دارد کافیست به فاصله 3 کیلومتری جاده ساری – نکا مراجعه کنید تا مسیر ورودی به پارک را مشاهده کنید. لازم به ذکر است اگر خودرو به همراه دارید، می بایست هزینه ای را تحت عنوان ورودی پرداخت نمایید چراکه این هزینه صرف پاکیزه نگه داشتن پارک می شود.

پارک جنگلی ساری همانند سایر پارک های جنگلی، از امکانات و خدمات رفاهی مطلوبی برخوردار است که شامل رستوران ها و کافه های مختلف، زمین بازی برای کودکان، زمین های فوتبال و والیبال، کتابخانه و غیره می باشد و همچنین گردشگرانی که میخواهند بساط پیک نیک خود را در پارک پهن کنند می توانند به سراغ آلاچیق های مختلف پارک جنگلی شهید زارع مراجعه کنند. لازم به ذکر است در کنار پارک، بیمارستانی هم با نام شهید زارع وجود دارد.

 

پارک شهید زارع ساری

پناهگاه حیات وحش میانکاله

یکی از جذاب ترین و بهترین دیدنی های ساری، پناهگاه حیات وحش میانکاله است. این منطقه دیدنی در  شبه جزیره میانکاله قرار دارد و سالانه میزبان صدها هزار گردشگر می باشد. پناهگاه حیات وحش میانکاله محل نگهداری از ده ها گونه مختلف پرنده و آبزی می باشد اما در گذشته، به لطف شکار بی رویه و غیرمجاز، در شورای عالی نظارت بر شکاربانی طی جلسه ای که در سال 1348 برگزار شد تصمیم گرفتند تا پناهگاه را به عنوان منطقه ای حفاظت شده انتخاب کرده و هرگونه شکار در آنجا غیرمجاز باشد.

گردشگرانی که میخواهند در سفر به ساری از این پناهگاه دیدنی بازدید کنند خوب است بدانند پناهگاه حیات وحش میانکاله دارای سه بخش با نام  های شبه جزیره میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده می باشد. لازم به ذکر است این پناهگاه با نام تالاب بین المللی میانکاله نیز شناخته می شود.

 

پناهگاه حیات وحش میانکاله

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

اگر علاقه مند به طبیعت گردی و جنگل نوردی هستید، پیشنهاد می کنیم درصورتیکه قصد سفر به شهرستان ساری را داشتید حتماً نگاهی به پناهگاه حیات وحش دشت ناز بیاندازید. پناهگاه حیات وحش دشت ناز مهم ترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی است و به خوبی از این گونه نادر محافظت می شود اما در دهه های گذشته، به دلیل زاد و ولد بیش از حد این گونه از گوزن ها، جنگل های منطقه درحال نبودی هستند. لازم به ذکر است در دشت ناز، پوشش گیاهی سرسبزی مملو از درختان بلوط، توسکا، ممرز، راش، لیلکی و انجیلی مشاهده می شود.

دشت ناز در دوران حکومت پهلوی اول، رضا شاه، جزء زمین های شاه بود و او به عبدالرضا پهلوی دستور داد تا دشت ناز و مناطق اطرافش را توسعه دهد. همچنین خوب است بدانید در سال 1346 به دلیل اینکه تنوعی از گونه های جانوری نادر و درحال انقراض در این منطقه زندگی می کردند، هرگونه شکار ممنوع شد و دشت ناز در میان مناطق محافظت شده قرار گرفت.

 

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

خانه رمدانی ها

قدمت بنای تاریخی خانه رمدانی ها به دوران حکومت قاجاریه برمیگردد. در آن زمان، خانه رمدانی ها از مهم ترین بناهای شهر به شمار می رفت و امروزه گردشگران با عمارتی لوکس و دو طبقه به همراه معماری زیبای قاجاری روبرو هستند. در ابتدای ورودی، سردری جذاب و شکیل وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند و وقتی هم که وارد خانه می شوید، پنجره های ارسی، تزئینات چوبی، ظریف کاری های جذاب و دیدنی و نورگیرهای گچی زیبایی مشاهده می شود که اکثر آن ها در دوران حکومت پهلوی اول ساخته شده اند چراکه خانه تاریخی رمدانی ها در دوران حکومت پهلوی اول، دستخوش تغییرات، مرمت و بازسازی شده است.

خانه تاریخی رمدانی ها در سال 1383 بازهم مورد مرمت و بازسازی قرا گرفت و در سال 1384 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد هرچند امروزه چندان مورد اهمیت قرار نگرفته و به لطف عوامل انسانی، آسیب های مختلفی را به خود دیده است. اگر در میان دیدنی های ساری میخواهید نگاهی به خانه تاریخی رمدانی ها بیاندازید، کافیست به منطقه آب انبار نو ساری مراجعه کنید.

 

 

 

باداب سورت

چشمه های باداب سورت، پدیده های کم نظیر در دنیا به شمار می روند که حاصل میلیون ها سال تاثیر عوامل طبیعی هستند. چشمه های باداب سورت نه تنها در میان دیدنی های ساری بلکه از معدود جاذبه های گردشگری شمال کشور به حساب می آیند که بازدید از آن ها به شدت پیشنهاد می شود و همچنین جالب است بدانید سالانه هزاران گردشگر و علاقه مند به پدیده های طبیعی در دنیا به ایران و استان مازندران سفر می کنند تا نگاهی به این چشمه های جذاب و دیدنی بیاندازند.

چشمه های باداب سورت در جنوب شرقی ساری قرار دارند و اگر در میان دیدنی های ساری تصمیم به بازدید از باداب سورت را دارید، خوب است بدانید همواره از دو مسیر می توانید به این چشمه ها دسترسی داشته باشید. یکی از این مسیرها از طریق شمال استان سمنان می باشد بطوریکه در استان سمنان کافیست وارد منطقه مهدیشهر شوید تا در روستای فولاد محله مسیر دسترسی به روستای اروست و باداب سورت را مشاهده کنید و مسیر دیگر، از استان ساری و روستای کیاسر است و در این روستا می بایست به سه راهی با نام تلمادره برسید تا راه ورود به روستای اروست را مشاهده کنید.

گفته میشود بیش از 10 میلون سال طول کشیده تا چشمه های باداب سورت به وجود آید. باداب سورت در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار دارد لذا آب و هوای دلنشینی در منطقه حاکم است و همچنین در اطراف چشمه، درختچه های زرشک وحشی و درختان سوزنی هم مشاهده می شود که طبیعتی زیبا و دیدنی را به وجود آورده اند. چشمه های باداب سورت به صورت پلکانی هستند و آب در هر پله، مزه ای متفاوت نسبت به دیگری دارد بطوریکه در یکی از پله ها، آب مزه ای ترش داشته و در دیگری، مزه آب به تلخ یا شیرین تغییر می کند و همچنین به دلیل کربنات موجود در رسوبات، آب دارای مقداری گاز هم می باشد.

 

 

 

مسجد جامع شاه عباسی

اگر در میان دیدنی های ساری میخواهید با تاریخچه این شهر در زمان صفویه بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم نگاهی به مسجد جامع شاه عباسی و مجموعه تاریخی فرح آباد بیاندازید. این مجموعه تاریخی شامل بناهای تاریخی و جذاب و دیدنی است که از ارزش بسیار بالایی هم برخوردار می باشند.

قدمت بنای تاریخی مسجد جامع شاه عباسی به دوران حکومت صفویه برمیگردد. در زمان حکومت شاه عباس اول، ایشان دستور داد تا مسجدی بزرگ و لوکس (در زمان خود) در ساری ساخته شود تا هم به عنوان تفرجگاه مورد استفاده قرار گیرد و هم بنایی جهت یادبود خیرالنساء بیگم، مادر شاه عباس اول باشد. همچنین گفته می شود شاه عباس اول صفوی دوران سلطنت خود را جاهای مختلفی سپری کرده که یکی از آن ها، مسجد جامع شاه عباسی است.

مسجد جامع شاه عباسی با نام مسجد فرح آباد هم شناخته میشود. این بنای تاریخی در دورانا حکومت زندیه، به دستور کریم خان زند و توسط محمدخان سوادکوهی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و همچنین در سال 1353 هم سازمان حفاظت از آثار تاریخی مرمت هایی بر روی مسجد جامع شاه عباسی انجام داد اما در سال 1360، تصمیم گرفته شد تا مسجد مورد مرمت و بازسازی اساسی قرار گیرد و در نهایت، این بازسازی ها در سال 1390 پایان یافت و مسجد در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

 

 

تالاب حمید آباد

در شهرستان ساری و بخصوص روستاهای اطراف، تالاب های بسیاری وجود دارد که باعث شده شهر ساری را با نام شهر رود و تالاب بشناسیم. یکی از این تالاب های معروف، تالاب حمید آباد است و همانطور که از نامش پیداست، این تالاب در روستای حمید آباد شهرستان ساری واقع شده و همچنین روستا در نزدیکی مجموعه تاریخی فرح آباد قرار دارد که بازدید از این مجموعه و آثار تاریخی اش به شدت پیشنهاد می شود.

تالاب حمید آباد قدمتی 500 ساله دارد چراکه در زمان حکومت صفویه، شاه عباس دوم صفوی دستور داده بود تا این تالاب به همواره رودها و کانال هایش برای تامین آب کشاورزی روستاهای اطراف ساخته شود لذا در میان گردشگران و بخصوص بومی های منطقه، از ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد. لازم به ذکر است تالاب حمید آباد یکی از بکرترین نقاط ساری به شمار می رود و برای اتراق در طبیعت و لذت بردن از سکوت و صدای پرندگان بی شک انتخابی بی نظیر خواهد بود.

 

 

 

سد سلیمان تنگه

در شهرستان ساری تفریحگاه های بسیاری وجود دارد که هرکدام امکانات و خدمات رفاهی مختلفی را به گردشگران ارائه می دهند. یکی از جذاب ترین تفریحگاه های رامسر، دهکده آرامش است که در بخش دودانگه شهر واقع شده و سد سلیمان تنگه هم از مهم ترین و جذاب ترین دیدنی های این بخش به شمار می رود.

سد سلیمان تنگه در سال 1336 ساخته شد و پروسه ساختش هم نزدیک به 40 سال طول کشید و سرانجام، سد سلیمان تنگه که امروزه با نام سد شهید رجایی هم شناخته میشود افتتاح گردید. این سد بتنی که دارای دو قوس می باشد، نزدیک به 138 متر ارتفاع داشته و دریاچه ای هم که در پشت سد ایجاد شده، نزدیک به 8500 متر مربع مساحت دارد.

سد سلیمان تنگه در میان مهم ترین سدهای ایران قرار داشته و جزء معروف ترین سدهای استان مازندران می باشد. اگر در سفر و بازدید از دیدنی های ساری قصد بازدید از سد سلیمان تنگه را داشتید پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به تفریحات ارائه شده در دریاچه پشت سد بیاندازید. در این دریاچه تفریحاتی همچون ماهیگیری، شنا، قایق سواری و غواصی ارائه می شود. لازم به ذکر است در اطراف سد سلیمان هم جنگل های بکری وجود دارد که برای طبیعت گردی و لذت بردن از سکوت طبیعت می توانند انتخابی جذاب باشند.

 

 

 

دریاچه الندان

در میان دریاچه های مختلف در شهرستان ساری، دریاچه الندان جزء معدود دریاچه هایی است که تنها منبع تامین آبش، باران می باشد. این دریاچه نزدیک به 17 هکتار مساحت دارد اما در روزهای اوج بارندگی، مساحتش به بیش از 30 هکتار هم می رسد. گردشگرانی که قصد بازدید از دریاچه الندان را دارند می بایست به بخش چهاردانگه شهرستان ساری مراجعه کرده و در منطقه جنگلی پله الندان، وارد روستای ازنی شود.

یکی از جذابیت هایی که دریاچه الندان دارد، آب بسیار تمیز آن است چراکه در اطراف دریاچه، سکونتگاهی وجود ندارد تا باعث آلودگی آب شود لذا گفته می شود آب دریاچه الندان قابل شرب می باشد. پیشنهاد می کنیم  هنگام بازدید از دریاچه الندان، نگاهی هم به مناطق جنگلی اطراف دریاچه هم بیاندازید چراکه علاوه بر طبیعت سرسبز و بکری که دارند، گیاهان دارویی بسیاری از جمله الزی یا پیازچه وحشی و گل بنفشه در آنجا وجود دارد.

 

 

 

دشت ناز

در بخش شرقی استان مازندران، جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد که هرکدام از ارزش و محبوبیت قابل توجهی برخوردار هستند اما در میان دیدنی های ساری، دشت ناز نه تنها در میان جذاب ترین جاذبه ها قرار دارد بلکه در میان تمام جاهای دیدنی استان مازندران هم یکی از بهترین مناطق طبیعت گردی به شمار می رود.

دشت ناز منطقه ای وسیع و سرسبز است که یک پناهگاه حیات وحش بزرگی را هم در خود جای داده بطوریکه تنوعی از حیوانات وحشی و بیش از 400 گونه گیاهی در این دشت وجود دارد اما لازم است بدانید حیواناتی که در اطراف دشت ناز زندگی می کنند به صورت آزادانه هستند و همواره باید مراقب آن ها باشید. گردشگرانی که در میان دیدنی های ساری قصد بازدید از دشت ناز دارند خوب است بدانند در دوران زایش گوزن ها، درب پناهگاه بر روی عموم بسته می باشد و همچنین در روزهای اوج گردشگری، دشت ناز به یکی از شلوغ ترین مناطق شهرستان ساری تبدیل خواهد شد.

دشت ناز منطقه ای سرسبز و بکر است و برای طبیعت گردی و لذت بردن از سکوت طبیعت بی شک انتخابی بی نظیر خواهد بود اما در اطراف دشت ناز، جاذبه های گردشگری مختلفی هم وجود دارد که شامل خانه تاریخی فاضلی و کلبادی، پناهگاه حیات وحش سمسکنده و غیره بوده و بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

 

 

 

خزرآباد (فرح آباد)

خزرآباد منطقه ای در فاصله 35 کیلومتری ساری است که در شمال شهر قرار داشته و از جمله مناطق ساحلی ساری به شمار میرود که یکی از جذاب ترین تفریحگاه های ساری را در خود جای داده است. ساحل خزرآباد تا سال های اخیر تنها برای برخی از ارگان های دولتی بود اما تصمیم گرفته شد تا این منطقه برای عموم نیز آزاد شود تا گردشگران خاطرات جذابی را با تفریحات ارائه شده در این منطقه برای خود رقم بزنند.

ساحل خزرآباد یکی از پاکیزه ترین سواحل مازندران را در خود جای داده و حتی در شلوغ ترین ایام گردشگری هم شاهد تمیز بودن ساحل هستیم. این منطقه در فاصله 200 متری از دریا قرار دارد و علاوه بر رستوران ها و کافه های مختلف، تفریحاتی هم ارائه می دهد که شامل شنا، موج سواری، قایق سواری و غیره و گردشگران علاوه بر قدم زدن در نوار ساحلی، می توانند سوارکاری هم تجربه کنند.

 

 

 

دریاچه چورت

دریاچه چورت جاذبه ای دیدنی و منحصر به فرد در میان دیدنی های ساری است که در اثر زلزله ای به وجود آمده است. این دریاچه در فاصله 50 کیلومتری جنوب مرکز شهر ساری و ارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار دارد و اگر قصد بازدید از دریاچه چورت را دارید، کافیست به نزدیکی روستاهای اروست و کیاسر مراجعه کنید. همچنین در نظر داشته باشید دریاچه چورت فاصله ای 80 کیلومتری تا باداب سورت و 50 کیلومتری تا تنگه سد سلیمان دارد.

آب دریاچه چورت در گذشته و پیش از اینکه در اثر زلزله به وجود آید، توسط رودی تامین میشده به لطف زلزله رخ داده، مسیر رود مسدود گردید و باران، تنها منبع تامین آب دریاچه چورت  تبدیل گشت لذا حجم آب دریاچه در روزهای اوج بارندگی افزایش محسوسی را تجربه می کند.

گردشگرانی که با خود چادرهای مسافرتی به همراه دارند و در جستجوی منطقه ای بکر و دیدنی برای اتراق و طبیعت گردی هستند، دریاچه چورت می تواند انتخاب جذابی باشد اما در نظر داشته باشید در اطراف این دریاچه هیچگونه امکانات رفاهی در نظر گرفته نشده است و همچنین، امکان شنا کردن در دریاچه وجود ندارد چراکه گیاهان مختلفی در عمق دریاچه وجود دارد که بسیار خطرناک هستند لذا تنها تفریحات دریاچه چورت، قایق سواری و ماهیگیری بوده و جالب است بدانید ماهی های موجود در دریاچه، توسط پرندگانی که در دریای خزر شکار کرده و تخم ماهی ها به پرهایشان می چسبد آورده شده است.

 

 

 

پارک ملل

پارک ملل یکی از محبوب ترین دیدنی های ساری بخصوص در میان اهالی شهر است بطوریکه گفته می شود اکثر ساکنین شهر ساری، اوقات فراغت خود را در این پارک سپری می کنند. پارک ملل یا بوستان ملل که بیشتر با این نام شناخته می شود، پارکی 30هزار متر مربعی است که در حاشیه رود تجن واقع شده و گردشگران همواره در طول بازدید از پارک، اقدام به ماهیگیری در این رود می کنند.

در این پارک امکانات و خدمات رفاهی جذابی وجود دارد که شامل فضای سبز بسیار زیبا، زمین بازی برای کودکان، پل معلق و غیره می باشد اما در پارک ملل، جزیره ای مصنوعی ساخته شده است و گردشگران در این دریاچه می توانند از تفریحاتی همچون جت اسکی و قایق سواری بهرمند شوند. لازم به ذکر است فاز دوم پارک ملل که به صورت تفریحگاه بوده و بیش از 500 هکتار مساحت دارد همچنان درحال ساخت می باشد. اگر قصد بازدید از پارک ملل را دارید می بایست به شرق مرکز شهر ساری مراجعه کنید و در نظر داشته باشید این پارک دارای پارکینگ اختصاصی نیز می باشد که بیش از 2000 خودرو ظرفیت دارد.

 

 

 

برج رسکت

در میان دیدنی های ساری، برج رسکت یکی از قدیمی ترین و بناهای تاریخی شهر به شمار می رود چراکه گفته می شود قدمت آن به سال 5 هجری قمری برمیگردد هرچند با توجه به برخی اسناد، قدمت بنا به سال 237 هجری قمری یا 231 هجری شمسی برمیگردد. این بنای تاریخی در فاصله 65 کیلومتری جنوب ساری واقع شده و برای بازدید از برج می بایست خود را به روستای رسکت علیا برسانید.

برج رسکت در ارتفاعات و بر روی شیبی تند ساخته شده و بنایی با معماری جذاب می باشد که مقرنس کاری های زیبایی در اطراف گنبد این برج 18 متری مشاهده می شود و همچنین دو کتیبه در برج وجود دارد که یکی به دوران ساسانیان و دیگری به دوران پهلوی برمیگردد. جالب است بدانید در سال 231 هجری شمسی، شهاب سنگی در اطراف برج رسکت سقطو کرد و نام این شهاب سنگ را شهاب سنگ اسپهبد شروین گذاشته اند.

 

 

 

حمام وزیری

اگر در سفر به ساری قصد بازدید از خانه کلبادی را داشتید، پیشنهاد می کنیم در همان منطقه آب انبار نو و در مجاورت این خانه تاریخی، نگاهی به حمام وزیری هم بیاندازید. حمام وزیری یکی از جاذبه های تاریخی مربوط به دوران قاجاریه است و هنگامی بازدید از حمام متوجه خواهید شد این بنای تاریخی ابعادی به مراتب کوچک تر از سایر حمام های عمومی دارد اما بر خلاف ابعاد کوچکش، تمام بخش های یک حمام عمومی را در خود جای داده است. اکثر بخش های حمام وزیری از جمله گرمخانه و سربینه به صورت هشت ضلعی با معاری و آجر کاری زیبا هستند و همچنین در جنوب حمام، اتاقی مستطیل شکل با نام تون وجود دارد که در پایین ترین نقطه بنا واقع شده است.

 

 

 

آبشار اوبن

آبشار اوبن جاذبه ای است که پیشنهاد می کنیم در سفر به ساری حتماً نگاهی به آن بیاندازید چراکه این آبشار در میان زیباترین آبشارهای استان مازندران قرار داشته و در فصل بهار، میزبان گردشگران بسیاری می باشد. این آبشار در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد و برای بازدید از آبشار می بایست به منطقه دودانگه  و چهاردانگه ساری مراجعه کرده و وارد پناهگاه حیات وحش شوید تا به آبشار برسید. لازم به ذکر است به لطف ارتفاع آبشار از سطح دریا، همواره آب و هوایی خنک و دلنشین در روزهای گرم سال حاکم است اما در فصل پاییز و زمستان بسیار سرد خواهد بود.

در اطراف آبشار اوبن، درختان تنومند بسیاری وجود دارد که برای اتراق زیر سایه آن ها می توانند انتخاب جذابی باشند اما در نظر داشته باشید در روزهای شلوغ، اکثر گردشگران بساط پیک نیک خود را در زیر این درختان پهن کرده اند. لازم به ذکر است آب آبشار اوبن از چشمه های ارتفاعات تامین می شود و در نهایت، وارد شیرین رود و سپس، رودخانه تجن می شود.

 

 

 

پناهگاه حیات وحش سمسکنده

در  استان مازندران، پناهگاه های حیات وحش مختلفی وجود دارد که اکثر آن ها در شرق استان و اطراف ساری قرار دارند. پناهگاه حیات وحش سمسکنده با بیش از 1000 متر مربع مساحت، یکی از بزرگترین پناهگاه های حیات وحش استان است و همچنین این پناهگاه حیات وحش جزء معدود جنگل های جلگه ای استان مازندران می باشد لذا از ارزش بالایی برخوردار است.

گردشگران برای بازدید از پناهگاه حیات وحش سمسکنده می بایست وارد جاده ساری به نکا شوند چراکه تنها مسیر ورود به مجموعه در این جاده قرار دارد. همچنین جالب است بدانید با اینکه حیوانات مختلفی به صورت آزادانه در این پناهگاه هستند اما یک توله پلنگی وجود دارد که در کنار مرغ ها زندگی کرده و به خوبی از آن ها محافظت می کند. لازم به ذکر است اگر قصد بازدید از مجموعه را دارید، در نظر داشته باشید درب مجموعه بر روی گردشگران در دوران زایش گوزن ها بسته خواهد بود.

 

 

 

تالاب سراندون و بالندون

در جاده ساری به بابلسر، روستایی با نام سید وجود دارد که پیشنهاد می کنیم حتماً نگاهی به روستا بیاندازید چراکه در مجاورت روستا، یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری ساری با نام تالاب سراندون و بالندون وجود دارد. این تالاب درواقع مجموعه از تالاب ها است که منظره ای زیبا و دیدنی را به وجود آورده و مساحتی نزدیک به 30 هزار متر مربع دارند هرچند در ایام بارانی سال، حجم آب تالاب ها به مراتب افزایش خواهند یافت.

مجموعه تالاب های سراندون و بالندون نزدیک به یک متر عمق دارند و در این تالاب ها، انواع گیاهان مردابی رشد کرد که بسیار جذاب هستند و جالب است بدانید به لطف وجود آب شیرین و پوشش گیاهی مناسب در این تالاب ها، موقعیت مناسبی برای اقامت پرندگان مهاجر و آبزیان به وجود آمده و گردشگران در تالاب های سراندون و بالندون با تنوهی از مرغان مهاجر در لا به لای گیاهان مردابی روبرو خواهند شد که بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

 

 

 

منطقه محافظت شده رودخانه تجن

منطقه محافظت شده رودخانه تجن بخشی از روخانه تجن است که از ارزش بالایی برخوردار بوده و امروزه در میان مناطق محافظت شده از طرف سازمان محیط زیست می باشد تا از طبیعت زیبای آن به خوبی نگهداری شود. رودخانه تجن از ارتفاعات کوه های اطراف سرچشمه میگیرد و منبع آن در ارتفاع 3251 متری از سطح دریا قرار دارد لذا رودخانه تجن از حوزه های مهم آبریز در شهرستان ساری به شمار میرود و همچنین در این رودخانه انواع ماهی ها همچون ماهی قزل آلا و ماهی کپور وجود دارد اما برای صید می بایست حتماً پروانه شکار به همراه داشته باشید.

اما امروزه، منطقه محافظت شده رودخانه تجن چندان مورد اهمیت قرار نداشته و بخش های بسیاری از زمین های سرسبز اطراف به زمین های کشاورزی و شالی تبدیل شده  و آب جاری شده در رودخانه صرف این زمین ها می شود لذا با کاهش سطح آب رودخانه هستیم و پیشنهاد می شود قبل از اینکه به لطف برداشت بی رویه، رودخانه تجن خشک شود حتماً نگاهی به آن بیاندازید.

 

 

 

مجموعه تاریخی فرح آباد

مجموعه تاریخی فرح آباد از معدود دیدنی های ساری است که امروزه چندان مورد استقبال گردشگران قرار نگرفته و حتی بازسازی ها و مرمت هایی در آن صورت نمیگیرد هرچند مجموعه تاریخی فرح آباد از ارزش تاریخی بسیار بالایی برخوردار بوده و قدمتش به دوران حکموت صفویه برمیگردد چراکه در زمان حکومت شاه عباس صفوی، به دستور شاه این مجموعه تاریخی در شهر فرح آباد ساخته شد تا یکی از مهم ترین بنادر شمالی کشور باشد.مجموعه تاریخی فرح آباد شامل بناهای تاریخی همچون پل و مسجد شاه عباسی، کاخ جهان نما، امامزاده خلیفه و تپه عمارت می باشد و جالب است بدانید طبق گفته سازمان میراث فرهنگی کشور، قرار است مجموعه تاریخی فرح آباد در فهرست یونسکو قرار گیرد.

اگر در میان دیدنی های ساری قصد بازدید از مجموعه تاریخی فرح آباد را دارید، کافیست شهر ساری را به سمت شمال ترک کرده و به شهر خزرآباد جدید یا فرح آباد قدیم برسید تا در فاصله 400 متری از ساحل، وارد مجموعه شوید. در نظر داشته باشید همانطور که گفتیم، بااینکه مجموعه از ارزش تاریخی بالایی برخوردار  بوده و در دوران شاه عباس صفوی، مدتی به عنوان پایتخت حکومت انتخاب شده بود، اما امروزه به مجموعه ای فراموش شده تبدیل شده و کمتر گردشگری از آن بازدید می کند.

 

 

 

آب انبار نو

آب انبار نو منطقه ای تاریخی در شهرستان ساری است که در نزدیکی میدان ساعت قرار دارد. این منطقه از ارزش و احترام بالایی برخوردار می باشد و به لطف قرارگیری اکثر دیدنی های ساری بخصوص بناهای تاریخی در این محله، یکی از توریستی ترین نقاط شهر هم به شمار میرود. آب انبار نو محله ای با بافت تاریخی است و یکی از جذاب ترین بناهایی که در این محله قرار دارد، آب انبار نو است.

بنای تاریخی آب انبار نو که در زبان محلی، نو انبار شناخته می شود، از بناهای تاریخی دوران قاجاریه می باشد که توسط خورشید خانم ساخته شده و جالب است بدانید ایشان از خاندان کنی ها، یکی از خاندان های اصیل شهرستان ساری بودند. بنای تاریخی آب انبار 21 متر ارتفاع داشته و دارای گنبدی آجری است و وقتی هم که وارد بنا می شوید، با بخش های مختلف از جمله مخزن آب انبار که از جنس ساروج می باشد، مدخل، پلکان، پاشیر و غیره روبرو خواهید شد که در هر بخش، ظریف کاری ها، آجر کاری ها، کاشی کاری ها و تزئینات ظریف و زیبایی مشاهده می شود.

 

 

 

امامزاده یحیی ساری

نه تنها در شهرستان ساری بلکه در کل استان مازندران، امامزاده های بسیاری وجود دارد که هرکدام از ارزش و احترام بالایی برخوردار هستند. در شهرستان ساری هم امامزاده هی مختلفی وجود دارد که در میان آن ها، امامزاده یحیی یکی از محبوب ترین ها به شمار میرود. بنای تاریخی امامزاده یحیی گفته می شود در قرن نهم هجری قمری ساخته شده و این بنای تاریخی هرچند مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اما معماری جذاب قدیمی آن به خوبی معلوم است.

 این بنای تاریخی گنبدی 12 ضلعی و به صورت دو پوسته دارد و همچنین درب و پنجره های بنا هم چوبی هستند. وقتی هم که وارد بنا می شوید، با صندوقی منبت کاری شده روبرو خواهید شد که کتیبه حک شده بر روی آن نشان می دهد امامزاده یحیی در کنار سکینه و حسین از فرزندان امام کاظم (ع) هستند. اگر  در میان دیدنی های ساری قصد زیارت آرامگاه امامزاده یحیی را دارید، کافیست وارد میدان ساعت شده و میدان را به سمت خیابان جمهوری ترک کنید تا بعد از 300 متر، وارد محوطه آرامگاه شوید.

 

 

 

امامزاده عباس ساری

اگر در میان دیدنی های ساری به دنبال یکی از شاهکارهای معماری در گذشته های دور هستید، پیشنهاد می کنیم در مرکز شهر وارد بلوار امام رضا شده و به سمت شرق بروید و تا بعد از رودخانه تجن، مسیر ورود به آرامگاه تاریخی امامزاده عباس را مشاهده کنید.

قدمت بنای تاریخی امامزاده عباس ساری به قرن نهم هجری قمری برمیگردد و هنگامی که به آرامگاه می رسید، معماری زیبا و بی نظیر بنا توجه شما را به خود جالب خواهد کرد چراکه این بنای تاریخی در زمان خود یکی از شاهکارهای معمای بوده و امروزه هم در میان زیباترین آرامگاه های استان مازندران و شهرستان ساری قرار دارد. آرامگاه امامزاده عباس 30 متر ارتفاع داشته و در بالای گنبد هم قندیلی طلاکاری شده وجود دارد. همچنین تمام درب ها و پنجره های بنا هم چوبی بوده و در اطراف گنبد، فرنیس هایی سینه کفتری زیبایی مشاهده می شود.

 

 

 

شما میتوانید این مقاله را به اشتراک بزارید

0 دیدگاه در “دیدنی های ساری

  1. خشایار گفت:

    حیات وحش میانکاله یکی از قشنگ ترین و پر بازدید ترین مناطق دیدنی ساری هست که 100% ارزش دیدن رو داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *