تخت جمشید بهترین جاذبه دیدنی

تخت جمشید بهترین جاذبه دیدنی

تخت جمشید یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین آثار از تمدن چند هزار ساله‌ی ایرانی ها بوده است. گردشگران خارجی ایران را با نماد تخت جمشید می‌شناسند. سلسله‌ی با عظمت و قدرتمند هخامنشی که از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های جهان به شمار می‌رود، نشاندهنده‌ی‌ سرمایه‌ای با شکوه از جنس غرور و تمدن ملی برای ایرانیان محسوب می شود. مجموعه‌ی بینظیر تخت جمشید یکی از بهترین شاهکارهای معماری ایران در عصر باستان است که تمدن و فرهنگ 2500 ساله‌ی سرزمین پارس را به نمایش گذاشته است.

اگر به همراه خانواده و یا دوستان به شهر فرهنگی شیراز سفر کرده‌اید بهتر است اطلاعات دقیقی از مهم ترین آثار باستانی ایران داشته باشید. برای دانستن تاریخچه و شگفتی های این مجموعه با لوکس ویلا همراه باشید.

تاریخچه تخت جمشید شیراز

در استان فارس، در فاصله 10 کیلومتری از شهر مرودشت و 60 کیلومتری شمال شرقی شهر شیراز، سرزمینی متمدن از تاریخ باشکوه هخامنشی قرار گرفته است که به اندازه‌ی وسعت تاریخ سلطنت هخامنشی در دل سنگ و ستون‌هایش حرف برای گفتن دارد. شهر باستانی تخت جمشید که با نام پرسپولیس نیز شهرت دارد، پایتخت حکومت هخامنشی بوده و کاخ‌های متعددی در آن طی سال ها ساخته شده است.

 

در میان بناهای عظیم و تالارهای ساخته شده در این مجموعه، کاخی به نام تخت جمشید که در این شهر بنا شده، جایی برای برگزاری مراسم‌های خاص و تشریفات جشن‌های سال نو سیاستمداران هخامنشی به شمار می‌رفته است. ستون‌ها و سرستون‌های عظیم با طراحی و هنر ایرانیان، همچنین کتیبه‌های پرسپولیس، نشان دهنده‌ی فرهنگ و تمدن با شکوه ایران از زمان‌های دور بوده است.

همان طور که گفته شد تخت جمشید که به پارسه و پرسپولیس هم معروف است، وسعت بسیار زیادی دارد و قسمت های گوناگونی در جای جای آن طراحی و ساخته شده بود که امروزه تنها بازمانده‌هایی از این آثار گران‌بها به جای مانده است. کاخ تچرا، کاخ آپادانا، کاخ هدیش و دروازه‌ ملل از تالارهای دیدنی تخت جمشید است که بازدید از آن برای تمامی گردشگران داخلی و خارجی جذاب و هیجان انگیز است.

 

 

تخت جمشید شیراز

تخت جمشید شیراز

شکوه و جلال تخت جمشید

همان طور که در قسمت بالا گفته شد تخت جمشید نه تنها در میان ما ایرانی‌ها، بلکه در میان گردشگران خارجی نیز شکوه و جلال خاصی دارد. بنایی با عظمت، هنر و معماری خاص و منحصر به فرد است.

تنها با تماشای عکس های پرسپولیس به شکوه این مجموعه پی خواهید برد، حال تصور کنید از نزدیک به تماشای این مجموعه ی شگفت انگیز بپردازید. با این که پس از گذشت سال ها تنها خرابه هایی از تعداد اندکی بنا باقی مانده، هنوز هم با قدم زدن در محوطه‌ی تخت جمشید پی به زیبایی بینظیر آن خواهید برد.

بهتر است بدانید قدمت تخت جمشید به دوران پادشاهی داریوش اول باز می‌گردد که به دستور داریوش بزرگ احداث شد. این مجموعه‌ی بزرگ و مجلل که ابتدا به دستور داریوش خان هخامنشی شروع به ساخت شد، در دوره‌های بعدی حکومت، مخصوصا در دوران پادشاهی اردشیر اول و خشایار شاه مقدار قابل توجهی گسترش یافت.

تخت جمشید که در روستای مرودشت استان فارس قرار دارد، تا سال‌های زیادی کاخ تشریفاتی و محل اصلی حکومت هخامنشیان بود و همچنان به عنوان یکی از مجلل ترین وماندگارترین بناهای تاریخ باشکوه ایرانی از آن یاد می‌شود. بسیاری از گردشگران هدف اصلیشان از سفر به شیراز، بازدید از تخت جمشید است.

تخت جمشید چگونه و به دستور چه کسی ساخته شد؟

چگونگی ساخته شدن کاخ تخت جمشید برای هر کسی جالب و شنیدنی است، پس همراه ما باشید. حدودا 519 سال قبل از میلاد مسیح، داریوش خان، یکی از بهترین شاهان دوران هخامنشی، صخره‌ بزرگی در منطقه شمال غرب کوه مهر را برای ساخت یک کاخ تالار بزرگ و با شکوه انتخاب کرد. انتخاب موقعیت مکانی کاخ، یکی از بهترین و دقیق‌ترین انتخاب‌ها بود که نشان‌دهنده ‌هوش بالای این پادشاه بوده است.

چرا که موقعیت ستاره شناسی کوه، زاویه درست طلوع و غروب خورشید، وجود جلگه های سر سبز، کوه‌های بلند و از همه مهم‌ تر قرار داشتن در مسیر جاده شاهی، آن را به بهترین محل ممکن تبدیل می‌کرد. بنای پرسپولیس با عظمت و قدمت فراوانش، همچنان به عنوان یکی از خارق العاده‌ترین آثار تاریخی برجای مانده از دوران باستان در ایران به شمار می رود.

کاخ تخت جمشید

کاخ تخت جمشید

کاخ آپادانا

مساحت کاخ آپادانا 3660 متر مربع است که تالار اصلی آن دارای 35 ستون قطور و ایوان های موجود در آن هر کدام 12 ستون دارند. ساخت این کاخ در حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده که اتمام آن 30 سال به طول انجامیده است. کاخ آپادانا در بین کاخ هایی که در مجموعه‌ی تخت جمشید وجود دارد، دارای قدمت بیشتری است.

مهم ترین نقش‌های تخت جمشید، بر روی پله های ایوان شرقی  و ورودی اصلی آپادانا طراحی شده است. این ستون ها بسیار محکم و مقاوم بوده و ارتفاع برخی از آن ها به 20 متر نیز رسیده است. استقامت آن ها به گونه ای بوده که تا دوران حکومت قاجار 12 ستون به طور کامل به جا مانده بود.

کاخ تچرا

کاخ دیگری که همزمان با آپادانا ساخته شده، کاخ داریوش یا همان کاخ تچرا است که به دلیل آن که با سنگ های صیقلی ساخته شده، کارشناسان معاصر آن را تالار آینه نامیده اند. این کاخ دارای 12 ستون و ایوانی در جنوب با 8 ستون است و به عنوان سکونت گاه شاه مورد استفاده قرار می گرفت.

کاخ هدیش

نام این کاخ برگرفته از اسم همسر خشایار شاه، هدیش بوده است. کاخ هدیش در بخش جنوبی و مرتفع ترین قسمت تخت جمشید قرار دارد. جالب است بدانید کاخ هدیش کاخ خصوصی خشایار شاه بوده است. این کاخ به وسیله دو مجموعه پلکانن به کاخ ملکه وصل شده است.

کاخ ملکه

کاخ ملکه معروف به حرمسرای تخت جمشید، بنایی با دیوارهای عظیم و بزرگ بوده که نسبت به بناهای دیگر عبور و مرور کمی سخت گیرانه‌تر داشته و شواهد موجود نشان از حرمسرا بودن این سازه است. این بنا به دستور خشایارشاه ساخته شده و قسمت غربی آن در جنوب کاخ خشایارشاه و قسمت دیگر آن در غرب خزانه قرار دارد. البته امرزوه کاربرد آن تغییر کرده و به ‌عنوان موزه و ساختمان اداری مجموعه پرسپولیس شناخته می شود.

دروازه ملل پارس

دروازه ملل پارس یکی دیگر از شگفت انگیز ترین سازه های موجود در تخت جمشید است که در زمان داریوش بزرگ طراحی و پی ریزی شده است، اما بنا و نمایای آن متعلق به دوران حکومت خشایار شاه بوده است. ستون‌ها و سر‌ستون‌های این مجموعه‌ی شگفت انگیز به قدری هنرمندانه و با طراحی خاص بنا شده که هر گردشگری را مات و مبهوت خود می‌کند.

تخت جمشید شیراز

تخت جمشید از بهترین جاذبه های دیدنی شیراز

این ستون‌ها از چند قسمت تشکیل شده‌اند‌. بخش پایینی ستون‌ها شبیه به زنگوله‌اند و 45 شیار بلند آن را به بخش‌های بالایی وصل کرده‌اند. در قسمت بالاتر، سازه‌ای شبیه چرخ قرار گرفته و بر روی آن، گل ستون دیده می‌شود و شامل طرح غنچه‌های دوازده پر، گل‌های نیلوفر و برگ‌ها می‌شود. سرستون‌ها نیز با مجسمه دو گاو زانو زده تزیین شده‌اند که بسیار جالب و دیدنی هستند.

تخت جمشید بهترین میراث جهانی

مجموعه تخت جمشید از سال 1979 به عنوان یکی از آثار ثبت شده استان فارس در میراث جهانی یونسکو شناخته شد. این مجموعه پر از شگفتی و فرهنگ درخشان است که حتی خرابه و ویرانه های آن، امروز پس از گذشت 2500 سال مورد تحسین هر بیننده ایرانی و غیر ایرانی قرار می گیرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *