شیراز

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

یکی از زیباترین و مهم ترین شهر های ایران که در مرکز استان فارس واقع شده شیراز می باشد. این کلان شهر به عنوان پنجمین شهر بزرگ کشور بوده و همه ساله عده زیادی از گردشگران و افراد را از نقاط مختلف به خود جذب می کند. در این مقاله به سراغ معرفی این شهر زیبا رفتیم تا بیشتر از قبل درباره آن اطلاعات کسب کنید پس بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

شیراز کجاست و مسیر دسترسی به آن

شیراز از تهران 900 کیلومتر فاصله داشته و تقریبا 10 ساعت طول می کشد تا به مقصدتان وارد شوید. برای رسیدن به این شهر بهتر است از اتوبان آزادگان استفاده کنید تا در نهایت از شهر خارج شده و در نهایت به جاده اصلی وارد شوید. بعد از وارد شدن به آزادراه کنارگذر شرقی اصفهان به سمت بلوار سرداران برانید تا به منطقه 7 شیراز برسید. از جاده اصفهان-شهرضا می توانید خود را به شیراز برسانید.

راه گفته شده عوارضی دارد و بهتر است این مورد را مد نظر قرار دهید. از آن جا که اینراه مسافت زیادی دارد و ممکن است رانندگی شما را اذیت کند، می توانید از طریق پرواز به راحتی خود را به شیراز برسانید تا اذیت نشوید. سفر با هواپیما شاید گران تر شود ولی زمان شما ذخیره شده و امنیت و راحتی بیشتری خواهید داشت. لوکیشن شیراز در ادامه برایتان قرار داده شده تا از طریق آن بتوانید راحت تر مسیرتان را یافته و به مقصد برسید.
[vc_row][vc_column][vc_btn title=”برای مسیریابی کلیک کنید” shape=”round” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-map-marked-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fmaps%3Fq%3D29.592860768724957%2C%2052.5829658841993%26z%3D17%26hl%3Dfa|target:_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_column][/vc_column]

تاریخچه شیراز

بر اساس آن چه در افسانه ها ذکر شده، شیراز فرزند تهمورس که وی نیز از پادشاهان پیشدادیان بود. این افسانه ها عنوان می کنند که تهمورس بعد از به دنیا آمدن فرزندش نام او را بر این منطقه نهاد. شیراز بر طبق گزارش و تحقیق یکی از محققان به نام تدسکو، معنی شیراز انگور خوب می باشد. استان فارس یکی از مهم ترین مناطقی است که در طول تاریخ وجود داشته و در زمان های مختلف به عنوان مهد تمدن بوده و قدمتی بیش تر از 6500 سال دارد. امپراطوری های بزرگ مثل هخامنشیان و ساسانیان همگی بر این شهر نیز حکومت کرده اند و پادشاهانی مثل کوروش بزرگ و اردشیر بابکان حکمرانی بر این منطقه را در دوران حاکمیتشان داشته اند و شیراز به همین دلیل شاهد سلسله های مختلف بوده است.

این دوره های مربوط به قبل از اسلام بودند و بعد از ورود اسلام به کشور نیز شهر شیراز شاهد حکام و حکومت های مختلف بوده که از بین آن ها می توان به افشاریه و زندیه اشاره نمود. قدیمی بودن این شهر باعث شده تا تعداد زیادی جاذبه تاریخی نیز برای نسل بعد  به یادگار بماند و شما در حال حاضر می توانید تعداد بالایی از این جاذبه ها را تماشا کنید. در حکومت های مختلف این شهر توسط حکام به عنوان پایتخت انتخاب شده و به همین دلیل به عنوان یکی از مهم ترین شهر ها در ادوار مختلف به حساب آمده است.

برخی از تاریخ شناسان معتقدند پیدایش این شهر به ابتدای دوره اسلامی بر می گردد ولی عده ای دیگر بر این باورند که این شهر با یک نام شبیه به شیراز قبل از اسلام نیز وجود داشته. در قدیم شیراز شامل خلیج فارس و جزایر آن، یزد و کمی از خوزستان بود که تمامی این ها بعد از حمله کردن اعراب به تسخیر آن ها درآمد. کمی بعد در دوران حکومت آل بویه این شهر به عنوان پایتخت انتخاب شد و از آن جا که این حکومت پیرو شیعه بودند، مراسم های مذهبی در شیراز اجرا می شد.

یکی از مواردی که سبب شد شیراز از رشد و ترقی باز نماند، پرداخت مالیات به مغول ها بود تا از حمله آن ها جلوگیری کند و به همین دلیل این شهر به نسبت باقی شهر های ایران توانست در آن زمان پیشرفت بیشتری داشته باشد. این شهر با وجود این که مورد حمله قرار نگرفت ولی چندی بعد در دوران حکومت صفویه نیز دوباره به رشد و ترقی دست یافت و افراد زیادی نیز خواهان زندگی در آن شدند.

در همین زمان با وجود پیشرفت و تجارت موارد مختلف همانند شراب شیراز که توسط ارمنی ها و یهودی ها ساخته می شد و ارسال کالاهای ساخته شده در این شهر به کشور های دیگر، همگی باعث شدند تا شیراز پیشرفت خوبی داشته باشد. این پیشرفت بعد از جنگ جهانی دوم نیز ادامه داشت تا جایی که در سال 1353 این شهر بعد از تبریز، اصفهان و مشهد، از نظر بزرگی چهارم شد. آثار تاریخی موجود در شهر بعد از انقلاب کمی بازسازی شدند و این شهر تا به الان به پیشرفت خود ادامه می دهد.

شیراز

آب و هوای شیراز

شیراز آب و هوایی گرم و و مدیترانه ای دارد و دمای وا در تابستان و به خصوص ماه های تیر و مرداد به بالاترین میزان خود می رسد. میزان بارندگی سالیانه 337.8 میلی متر می باشد و بیش ترین مقدار آن به ماه های ژانویه و دسامبر تعلق دارد. بیش ترین دما مربوط به ماه ژوئیه بوده و 43.2 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است. کم ترین دما نیز به ژانویه برمی گردد و دما به 4- درجه سانتی گراد می رسد. میانگین بیش ترین و کم ترین دما نیز به ترتیب 30 درجه و 5 درجه می باشد. میانگین دما در فروردین ماه 17 درجه سانتی گراد می باشد و میانگین دما در مهر ماه 20 درجه است. آب و هوای شیراز مطبوع بوده و از آن لذت خواهید برد.

بهترین زمان سفر به شیراز

شیراز به عنوان یک شهر چهار فصل می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد تا بتوانید سفری خاطره انگیز را تجربه نمایید. بهتر است یک زمان خوب را برای خود انتخاب کنید تا بیش ترین رضایت را داشته باشید. هر چند که آب و هوای این کلان شهر معتدل می باشد ولی بهتر است در تابستان یا زمستان برای رفتن به این شهر اقدامی نکنید چرا که هوا در این دو فصل در بیش ترین و کم ترین حد خود می باشد و حد وسطی ندارد.

ولی در بهار و پاییز می توانید بهترین سفر را به شیراز داشته باشید و از هوای حاکم بر این منطقه لذت ببرید. اگر قصد دارید در ارزان ترین حالت به شیراز بروید و سفری اقتصادی داشته باشید، ابتدای پاییز و انتهای زمستان برای شما بهترین زمان می باشد. اگر می خواهید در هوای مناسب و زمان مناسب که طبیعت این شهر در بهترین حالت خود هستند به شیراز بروید، اردیبهشت زمان خوبیست چرا که زیبایی شیراز در این ماه در بالاترین میزان خود می باشد.

نوروز با این که این شهر حال و هوای خاصی دارد، ولی به دلیل تعداد بالای مسافر در آن شاید کلافه شوید و ازدیاد جمعیت برای تماشای جاذبه ها و تفریحات مختلف آزار دهنده شود. فراموش نکنید شهر شیراز در پاییز بسیار زیبا میشود و رنگ های پاییزی در طبیعت این شهر به وفور دیده می شوند و به همین دلیل اکثر تصویر برداران برای ثبت تصاویر مورد نظرشان پاییز را برای رفتن به این منطقه انتخاب می کنند.

بهترین زمان سفر به شیراز

مساجد و اماکن مذهبی شیراز

تعداد زیادی از مساجد شیراز مربوط به دوران قبل می شوند و به عنوان یک جابه نیز مورد بازدید عموم قرار می گیرند. مساجد زیبای شیراز را می توانید با سفر به این شهر تماشا کرده و یا برای به جا آوردن نماز به آن ها مراجعه نمایید. شما در شیراز مساجدی را می توانید ببینید که از لحاظ قدمت به دوران زندیه برمی گردند و یا سلسله های دیگر که تماشای هر کدام با معماری مخصوص به خودشان خالی از لطف نیست. ما در این جا به معرفی مساجد شیراز خواهیم پرداخت تا بیشتر از قبل با آن ها آشنا شوید.

 • حضرت شاهچراغ
 • حضرت آستانه
 • حضرت علی ابن حمزه
 • مسجد جامع عتیق
 • مسجد مشیر الملک
 • مسجد وکیل
 • مسجد نصیر الملک

جاهای دیدنی شیراز

شیراز به دلیل آب و هوا و دارا بودن جاذبه های زیادی که درون خود دارد توانسته عده زیادی از افراد را به خود جذب نماید و توریست ها نیز شیراز را به عنوان اولین شهر هایی که باید از آن بازدید کنند قرار می دهند و یا تنها برای دیدن شیراز راهی ایران می شوند. اگر از جاهای دیدنی شیراز اطلاعات دقیقی ندارید بهتر است با ما همراه باشید تا بیشتر با این ناحیه آشنا شوید.

باغ نارنجستان

این شهر دارای باغ های مختلفی است که باغ نارنجستان یکی از آن هاست. این باغ زیبا در خیابان لطف علی خان زند واقع شده و از زمان قاجار ها به ارث رسیده و به عنوان یک جاذبه تاریخی نیز شمرده می شود. معماری بنای قرار گرفته داخل باغ نارنجستان شیراز بسیار زیباست و هنر منبت کاری در آن چشم ها را خیره می کند. علاوه بر بنای زیبای گفته شده، شما با وارد شدن به محوطه شاهد یک باغ جذاب با درخت ها و گیاهانی تماشایی خواهید بود. در بنای معروف باغ نارنجستان می توانید انواع هنر های کاشی کاری، گچ کاری، آینه کاری، معرق کاری، منبت کاری، نقاشی سنتی و حجاری را ببینید و از تمامی آن ها لذت ببرید.

آدرس باغ نارنجستان: فارس، شیراز، بلوار زینبیه، خیابان لطفعلی خان زند

باغ نارنجستان

باغ دلگشا

این باغ نیز یکی ازباغ های زیبا و توریست پذیر در شیراز می باشد که در محله سعدیه واقع شده است. باغ دلگشا به عنوان یکی از قدیمی ترین بنا های موجود در استان فارس شناخته می شود و به همین دلیل از همان قدیم تا به امروز حفظ شده و به عنوان یک سرمایه تاریخی در نزد ایرانیان شناخته می شود. اگر بخواهید زیبایی های این باغ را به طور کامل تماشا کنید بهتر است در بهار برای دیدن آن اقدام کنید تا بتوانید گیاهان و درختان آن را در بترین حالتشان تماشا نمایید. ساختمان درون آن در سه طبقه ساخته شده و اولین عمارت کلاه فرنگی در ایران به حساب می آید. اگر به شیراز سفر کردید تماشای این جاذبه را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آدرس باغ دلگشا: فارس، شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان

سعدیه

از دیگر جاهای دیدنی شیراز می توان به سعدیه اشاره نمود که آرامگاه بی نظیری از لحاظ زیبایی محوطه و معماری بنا می باشد. ساختمان بقعه شامل دو ایوان می شود و در محوطه داخلی آن از سنگ مرمر استفاده شده است. هنر کاشی کاری در این بنا بسیار زیباست و توجه عده زیادی از افراد را به خود جلب می کند. شاعر پر آوازه ایران در این مکان آرمیده و شما می توانید با رفتن به اینجا به نوعی در تاریخ قدم بزنید و گویی وی را از نزدیک می بینید. باغ اطراف بقعه بسیار زیباست و ورودی آن را یک طراح فرانسوی طراحی کرده است.

آدرس سعدیه: فارس، شیراز، چهار راه دلگشا، بلوار بوستان، حوالی باغ دلگشا، پارک کوهستان

سعدیه

دشت ارژن

یکی از زیباترین جاهایی که باید در شیراز برای دیدن آن اقدام کنید، دشت زیبای ارژن می باشد و با مرکز شیراز 60 کیلومتر فاصله دارد. این دشت که در حاشیه جاده اصلی به سمت بوشهر قرار گرفته، به قدری زیباست که اکثر مسافران برای تماشا و گرفتن عکس های زیبا به آن مراجعه می کنند. نام دشت ارژن در گذشته موارد مختلفی هم چون ارجن و ارزن نیز بوده ولی بیشتر با نام ارژن شناخته می شود. گونه های گیاهی و جانوری کمیابی در این منطقه محافظت شده وجود دارد که از بین آن ها می توان به بارز ترین گیاهان موجود که به نوعی این دشت را با آن می شناسند یعنی شقایق های وحشی اشاره کرد.

آدرس دشت ارژن: فارس، 60 کیلومتری شیراز، دشت ارژن

تنگ دم اسب

این منطقه یک مکان ییلاقی بوده و شکوه خارق العاده ای دارد. فاصله تنگ دم اسب با شیراز 50 کیلومتر بوده و در قسمت جنوبی این شهر واقع شده تا عده زیادی از افراد برای تماشای آن اقدام نمایند. آب و هوای این ناحیه بسیار خوب بوده و در قسمت شرقی روستای کره بس قرار دارد. البته باید عنوان کرد که برای رسیدن به روستای کره اسب باید از تنگ دم اسب عبور کنید. مسیری که برای رسیدن به روستا طی خواهید کرد از کنار درختان زیبا و کهن بلوط و کوه های بلند و راسخ بوده و بسیار زیباست.

آدرس تنگ دم اسب: فارس، 50 کیلومتری شیراز، قبل از روستای کره بس

پارک ها و باغ های شهر شیراز

یکی از مواردی که در سفر به یک شهر جذاب می تواند به کامل شدن تجربیاتتان از مقصد کمک کند، تماشای پارک ها و باغ های جذاب موجود می باشد. شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران برای مسافرت می باشد که توریست های زیادی را نیز در ادوار مختلف به خود جذب نموده است. این شهر به عنوان سومین منطقه توریستی در ایران بعد از کیش و مشهد می باشد. این شهر دارای پارک های زیادی است که از بین آن ها می توان به وارد زیر اشاره نمود:

 • پارک جنت (در بلوار میثم منطقه سه)
 • پارک کوهپایه (در بلوار هفت تنان)
 • پارک بعثت (در بلوار بعثت)
 • پارک ایرانی (در کنار خیابان امام خمینی)
 • باغ نظر یا موزه پارس (در نزدیکی خیابان طالقانی)
 • باغ هفت تنان یا موزه سنگ هفت تنان (در بلوار هفت تنان)
 • باغ ملی (در نزدیکی خیابان حافظ)

پارک جنت شیراز

جاهای تاریخی شهر شیراز

شیراز شهری تاریخی و قدیمی است و بالغ بر 6500 سال قدمت دارد و به همین دلیل می توانید ساختمان ها و بناهای تاریخی متعددی را در آن بیابید که تقریبا اکثر آن ها تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده اند. جاذبه های تاریخی شیراز سبب شده تا عده زیادی از توریست ها در سفر به ایران برای تماشای آن ها اقدام کنند تا بتوانند تاریخ ادوار گذشته را در این شهر تماشا نمایند. بعضی از جاهای تاریخی شیراز شامل موارد زیر می شود:

تخت جمشید

این منطقه تاریخی که در 70 کیلومتری شیراز قرار گرفته، در دنیا به عنوان نماد تمدن پارس شناخته می شود و معماری بی نظیری دارد. تخت جمشید در دنیا با نام پرسپولیس شناخته شده که در واقع به یونانی می باشد. ساخت این بنای با شکوه به 25 قرن پیش برمی گردد و به دستور داریوش هخامنشی انجام گرفت. ساخت پرسپولیس 120 سال طول کشیده و این بنا با توجه به این که در آن زمان ساخته شده بسیار جالب توجه می باشد. این اثر تاریخی در سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و به همین دلیل یکی از برجسته ترین آثار در دنیا نیز به شمار می رود. تخت جمشید دارای بخش های مختلفی است که اگر به آن مراجعه کنید می توانید تمامی آن ها را از نزدیک تماشا نمایید.

آدرس تخت جمشید: فارس، مرودشت، 57 کیلومتری شمال شیراز

تخت جمشید

حافظیه

از دگر مکان های تاریخی که مربوط به شاعر بزرگ ایران می باشد، حافظیه است. بقعه لسان الغیب از دیرباز تا به امروز برای عده زیادی از افراد دوست داشتنی بوده و مردم از سراسر ایران برای دیدار این منطقه راهی شیراز می شوند. حافظیه دارای دو بخش شمالی و جنوبی می شود و این دو قسمت توسط یک ایوان بزرگ از هم متمایز شده اند. حافظیه هم چنین میعادگاه عشاق زیادی در طول تاریخ بوده و از این نظر بین مردم معروف می باشد. این جاذبه به عنوان یکی از مهم ترین مناطق دیدنی شیراز به شمار می رود و در سفرتان به این شهر نباید بازدید از آن را از دست بدهید.

آدرس حافظیه: فارس، شمال شهر شیراز، بلوار آزادی، بین چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات

مسجد نصیر الملک

این مسجد یکی از زیباترین بنا های مسجد در ایران است که از سال 1294 شروع به ساخت کرد و در سال 1305 به اتمام رسید. ساخت این مسجد به دستور میرزا حسن علی خان ساخته شد و نصیر الملک در واقع یکی از اشراف شیراز به شمار می رفت. این مسجد از دیدگاه کاشی کاری به عنوان یکی از مهم ترین مساجد ایران معرفی می شود و مساحت بنا به 2890 متر مربع می رسد.

به دلیل استفاده از رنگ صورتی در بخش های مختلف مسجد، این بنا را با نام مسجد صورتی نیز می شناسند. بخش شبستان نصیرالملک به عنوان منحصر به فرد ترین بخش این جموعه شناخته می شود و دارای کاشی های زیبا، شیشه های رنگی و مقرنس های ظریفی می شود. یکی دیگر از مواردی که این بنا را منحصر به فرد کرده، نبود گنبد می باشد. مسجد صورتی را عده زیادی از افراد به عنوان یک سوژه ناب برای تصویر برداری انتخاب می کنند.

آدرس مسجد نصیرالملک: فارس، شیراز، محله گود عربان، جنوب خیابان لطفعلی خان، نرسیده به بلوار زینبیه

مسجد نصیر الملک

غذاهای محلی شیراز

یکی از مهم ترین ویژگی های هر شهر، غذاهای محلی مربوط به آن می باشد. شیراز دارای انواع غذا های خوش طعم محلی بوده که بیشتر آن ها در رستوران های سطح شهر نیز طبخ می شوند. شما می توانید با رفتن به غذا خوری ها و رستوران های مختلف در سطح شهر این غذاها را بچشید و از طعم بی نظیرشان لذت ببرید. یکیی از مواردی که باعث می شود تا غذاهای محلی شیراز از دیگر غذاهای بومی در شهر های مختلف متمایز شود، رنگ و لعاب غذاها می باشد که همین موضوع گردشگران زیادی را برای خوردن این غذاها تشویق می کند. بعضی از غذاهای محلی این شهر به شرح زیر می باشد:

 • شیرازی پلو
 • هویج پلو
 • شکر پلو
 • رب پلو
 • قورمه به
 • اشکنه شیرازی
 • کوفته هلو
 • لوبیا پلو شیرازی
 • کوفته سبزی شیرازی
 • آش سبزی
 • دمپختک
 • یخی نخود

رستوران های شیراز

از مهم ترین مواردی که باید در سفر به مقصدتان اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید، رستوران های موجود در شهر می باشد. این رستوران ها با توجه به امتیازی که از کاربران دریافت کرده اند و هم چنین قیمت غذاهایشان بین مسافران معروف می شوند و بهتر است با داشتن اطلاعات کافی درباره آن ها برای تجربه یک غذای خوب اقدام نمایید. ما در این جا به معرفی چند نمونه از بهترین رستوران های شیراز خواهیم پرداخت تا بتوانید بیشتر با آن ها آشنا شوید و در زمان رسیدن به شهر اطلاعاتتان در این زمینه کافی باشد.

رستوران هفت خوان

یکی از بهترین جاهایی که برای صرف غذا می توانید به آن مراجعه نمایید، رستوران هفت خوان می باشد. این رستوران توانسته امتیاز خوبی از کاربران دریافت نماید و به همین دلیل می توان گفت کیفیت غذاها در این رستوران در سطح خوبی قرار داشته و تقریبا تمامی کسانی که به این رستوران مراجعه کرده اند رضایت داشته اند. این رستوران مجموعه ای است از پنج رستوران و دو کافی شاپ و همین موضوع سبب شده تا هر ذائقه ای را راضی نماید.

منوی مجموعه رستوران های هفت خوان نزدیک به 500 نوع غذا را شمال می شود. رستوران هفت خوان در لیست بهترین رستوران های شیراز قرار دارد و به همین دلیل بهتر است در سفرتان به این شهر آن را از دست ندهید. این رستوران در سه وعده سرویس دهی دارد و همه روزه از ساعت 6:30 صبح تا 12:30 شب باز می باشد.

آدرس رستوران هفت خوان: شیراز، بلوار جدید قرآن، نبش کوچه هفدهم

رستوران هفت خوان

رستوران سنتی شرزه

از قدیمی ترین رستوران های شیراز که امتیاز خوبی از مراجعین همیشه دریافت کرده، رستوران شرزه می باشد. این رستوران فضای زیبایی دارد و همان طور که از نام آن پیداست، طراحی سنتی دارد و یکی از سنتی ترین رستوران های شیراز می باشد. این رستوران از شنبه تا جمعه از ساعت 11 صبح تا 22:45 باز بوده و شما می توانید در این بازه زمانی برای صرف وعده غذایی مورد نظرتان به این رستوران مراجعه نمایید. رستوران شرزه در دو وعده ناهار و شام سرویس دهی دارد قسمت ها با توجه به کیفیتشان در سطح خوبی قرار دارند.

آدرس رستوران سنتی شرزه: شیراز، خیابان زند، خیابان مسجد وکیل

رستوران سنتی شرزه

رستوران باکویه

از دیگر رستوران های شیراز که ویوی جذابی دارد و می توانید از آن به عنوان یک تجربه ناب برای صرف غذا استفاده کنید، مجموعه رستوران باکویه می باشد. این رستوران در دو وعده ناهار و شام آماده خدمت رسانی بوده و همه روزه از ساعت 12 ظهر تا 12 شب باز می باشد. فضای داخلی رستوران بسیار جالب و زیباست و در کنار میز و صندلی ها می توانید کوه را تماشا کنید. رستوران باکویه امتیاز متوسطی از مراجعین دریافت نموده و به همین دلیل در لیست بهترین رستوران های این شهر قرار گرفته است. اگر به شیراز سفر کردید بهتر است تجربه استفاده از این رستوران را از دست ندهید.

آدرس رستوران باکویه: شیراز، بلوار جدید قرآن، نرسیده به میدان ابولکلام

رستوران باکویه

صنایع دستی و سوغات شیراز

امکان ندارد کسی به شیراز سفر کند و از این شهر برای سوغات چیزی تهیه نکند. این منطقه دارای سوغات مختلفی است که گردشگران را مجذوب خود می کند و بسیاری از افراد را وادار به خرید می نماید. قسمت عمده ای از سوغات شیراز را خوردنی ها و به خصوص شیرینی جات شامل می شود ولی وجود کارهای مربوط به دست همانند صنایع دستی و کارهای چوبی نیز وجود دارند که بسیار زیبا می باشند. در ادامه با برخی از سوغات مربوط به شیراز آشنا خواهید شد.

 • مسقطی شیرازی
 • یوخه
 • کلوچه شیرازی
 • بادام سوخته
 • حلوا شیرازی
 • عرق بهار نارنج
 • عرق نسترن
 • عرق بیدمشک
 • گلاب
 • آبلیمو
 • محصولات قلم زنی
 • منبت کاری
 • خاتم کاری

مراکز خرید شیراز

برای خرید سوغات و محصولات مورد نظرتان باید اطلاعات مفید درباره پاساژ ها و بازار های این شهر داشته باشید تا بتوانید جای خوبی را برای این منظور انتخاب کنید. مراکز خرید شیراز از جمله مکان هایی هستند که عده زیادی از افراد خواهان استفاده از آن ها می باشند و به همین دلیل حتی برای پشت و گذار در بافت شهر بازار های شیراز را انتخاب می کنند. بعضی از مراکز خرید موجود در شیراز به شرح زیر می باشد:

بازار وکیل

یکی از قدیمی ترین و جذاب ترین بازار های شیراز، بازار وکیل می باشد و بازار گردی در اینجا را شاید در هیچ کجای ایران نتوانید تجربه کنید. جالب است بدانید با وجود قدیمی بودن ولی این بازار رونق زیادی دارد و همه ساله عده زیادی از گردشگران برای قدم گذاشتن درون آن اقدام می کنند. این بازار در مجموعه وکیل بوده و از دیگر موارد موجود در این مجموعه حمام وکیل، مسجد و آب انبار نیز وجود دارد.

معماری به کار رفته در این بازار بسیار دیدنی می باشد و ستون های سنگی آن سالیان زیادی است که باعث ادامه بقای آن شده اند. حجره های مختلف بازار هر کدام مشغول به فروش کالاهای متعدد می باشند و از هر کدام که بخواهید با توجه به نیازتان می توانید خریداری کنید. اگر به شیراز سفر کردید بهتر است این بازار را برای خرید آن چه نیاز دارید از قلم نیندازید.

آدرس بازار وکیل: شیراز، خیابان زند، قسمت شرقی میدان شهرداری

بازار وکیل

مجتمع تجاری تفریحی نگین فارس

این مجتمع تجاری مدرن بوده و همانند دو مورد قبلی سنتی نمی باشد ولی امتیاز خوبی از کاربران دریافت نموده است. این مرکز خرید توانسته عده زیادی از کاربران را به خود جذب نماید. این مجتمع تجاری دارای و پنج طبقه کی باشد که طبقه آخر شهربازی است و اگر همراه خانواده تان به آن جا می روید بهتر است با فرزند خود تجربه ای زیبا بسازید. طبقه زیر هم کف کافی شاپ بوده و شما می توانید هرچه خواستید در آن میل کنید. در طبقه آخر علاوه بر شهربازی مجموعه ای از فست فود ها قرار داردکه از هر کدام بخواهید می توانید استفاده کنید. اگر به شیراز سفر کردید بهتر است خرید کردن از این پاساژ را از دست ندهید.

آدرس مجتمع تجاری نگین فارس: شیراز، بلوار پرستار، خیابان فرشته

سرای مشیر

از دیگر بازار هایی که می توانید هم به عنوان یک جاذبه از آن دیدن کنید و هم برای خرید کالاهای مورد نیازتان به آن مراجعه نمایید، سرای مشیر می باشد که در جنوب بازار وکیل قرار گرفته است. ورودی سرای مشیر بسیار زیباست و توجه عده زیادی از افراد را به خود جذب می کند که بهتر است قبل از ورود به سرای گلشن به کتیبه موجود در مسیرتان دقت کنید و از کاشی کاری های اطرافتان لذت ببرید. در محوطه سرای مشیر می توانید یک حوض بزرگ زیبا را ببینید که شکل هندسی آن یک هشت ضلعی می باشد. در اطراف حوض نیز ساختمان دو طبقه ای را خواهید دیدن که دور تا دور حوض ساخته شده و حجره های مختلف را درون خود جای داده است. انواع صنایع دستی را می توانید در سرای مشیر بیابید.

آدرس سرای مشیر: شیراز، ضلع جنوبی بازار وکیل

سرای مشیر

موقعیت جغرافیایی شیراز

این شهر در مرکز استان فارس واقع شده و طول 40 کیلومتری داشته و عرض آن کمی متفاوت می باشد و بین 15 تا 30 کیلومتر است. مساحت شیراز 1268 کیلومتر مربع بوده و به شکل مستطیل در نقشه ایران خودنمایی می کند. این منطقه از نظر موقعیت جغرافیایی در جنوب غربی کشور واقع شده و اطراف آن را کوه هایی احاطه کرده اند که دارای ارتفاع هایی مختلف هستند.

این رشته کوه ها در حفظ شیراز نقش به سزایی دارند و به طور کلی می توان گفت شهر از طرف غرب به کوه دراک و از سوی شمال به کوه های بمو، سبزپوشان، چهل مقام و باباکوهی می رسد. مختصات این شهر 29 درجه و 36 دقیقه شمالی و 52 درجه و 32 دقیقه بوده و ارتفاعی که از سطح دریا دارد بین 1480 تا 1670 متر می باشد که علت این متغییر بودن ارتفاع، اندازه گیری بخش های مختلف شهر می باشد. رودخانه خرم رود یک رودخانه فصلی در شیراز می باشد که پس از شیراز به دریاچه مهارلو شیراز می ریزد.

راه های دسترسی به شهر شیراز

برای رسیدن به شیراز از تهران می توانید از راه های مختلفی اقدام کنید که شامل مسیر هوایی و زمینی می شود که از راه زمینی نیز می توانید از چند طریق همانند خودروی شخصی، اتوبوس، قطار یا تاکسی اقدام نمایید. مسافت هر کدام از این موارد کمی تفاوت داشته و بهتر است قبل از اقدام برای سفر به شیراز آن را مد نظر قرار دهید. اگر بخواهید از تهران از طریق زمینی به این شهر بروید باید از شهر های مختلفی بگذرید که شامل قم، کاشان، اصفهان، شهرضا و… می شود.

تماشای این شهر در مسیر زمینی با خودروی شخصی یا اتوبوس می تواند خود تجربه ای جذاب باشد. ولی زمان زیادی را باید برای این منظور صرف کنید و بنابراین نیازمند یک تایم کافی خواهید بود. اگر سفر هوایی را ترجیح می دهید و امنیت پرواز را می خواهید می تواند از طریق فرودگاه مهرآبا که همه روزه به سمت شیراز پرواز دارد اقدام نمایید.

سفر به شیراز با هواپیما

مسافت هوایی تهران تا شیراز 682 کیلومتر بوده و با هواپیما تنها یک ساعت تا یک ساعت و نیم در مسیر خواهید بود تا به شیراز برسید. این سفر برایتان امنیت زیادی خواهد داشت و مدت زمان کمی را از شما می گیرد. این راه هزینه ای بیشتر به نسبت گزینه های دیگر برایتان خواهد داشت.

سفر به شیراز با قطار

فاصله ای از تهران تا شیراز به واسطه مسیری ریلی خواهید داشت 924 کیلومتر می باشد. این مسافت با قطار در حدود 15 ساعت از زمان شما را خواهد گرفت ولی امنیت آن نیز بالا می باشد و شما در مسیر می توانید با تماشای مناظر بیرون لذت ببرید.

سفر به شیراز با قطار

سفر به شیراز با خودرو یا اتوبوس

اگر بخواهید از تهران با ماشین خودتان یا با اتبوس و تاکسی به شیراز بروید، یک مسافت 930 کیلومتری پیش روی شما قرار دارد. این مسری را می توانید در حدو.د 10 تا 11 ساعت بپیمایید. امنیت این راه نسبت به دو مورد قبلی کمتر است ولی شاید هزینه آن برایتان کمتر باشد. به خصوص  با خودروی شخصی می توانید یک سفر اقتصادی داشته باشید.

جمعیت مردم شیراز

طی گزارشی که در سال 1335 و با اولین سرشماری از این شهر اعلام شد، تعداد افراد ساکن در شیراز 170659 نفر اعلام شد. در همان زمان و با اعلام تعداد افراد شیراز مشخص شد از نظر جمعیت این شهر ششمین شهر پر جمعیت در آن زمان بوده است. در سال 1355 و با سرشماری جدید که انجام شد، شیراز به پنجمین شهر پر جمعیت صعود کرد و از آبادان پیشی گرفت. این جایگاه تا سال 1375 برای شیراز بود ولی در سال 1385 کرج بر شیراز پیروز شد و جایگاه آن را به دست آورد. در آخرین سرشماری که سال 1395 انجام شد، جمعیت مردم شیراز بیش از 1869001 نفر اعلام شد که تعداد مردان کمی بیشتر از زنان بوده و تعداد خانوار های شهر نیز 567567 اعلام گشت.

مراکز آموزشی و دانشگاه های شیراز

شیراز به عنوان یک کلان شهر مهم در ایران توانسته از نظر آموزشی در مقام بالایی قرار بگیرد و دارای دانشگاه های مختلفی نیز می باشد. بسیاری از افراد در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود، شیراز را به عنوان شهر مورد نظر خود برای تحصیل انتخاب می کنند و به همین دلیل می توان گفت این شهر دارای داشنگاه های مهمی است که در راستای دانش و تحصیل کشور نقش مهمی را ایفا کرده اند. از جمله بهترین دانشگاه های شیراز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه صنعتی شیراز
 • دانشگاه پیام نور شیراز
 • دانشگاه آزاد اسلامی شیراز
 • دانشکده صنایع مخابرات
 • دانشکده صنعت الکترونیک
 • دانشکده فنی شهید باهنر
 • مرکز آموزش عالی پاسارگاد
 • مرکز آموزش عالی حافظ

دانشگاه شیراز

دین مردم شیراز

مردمی که در طول تاریخ برای زندگی در شیراز راهی این شهر شده اند، به دلیل حکومت های مختلفی که این شهر به خود دیده، دارای ادیان متفاوت نیز می باشند. اکثر کسانی که در شیراز ساکن هستند دین اسلام و مذهب شیعه را دنبال می کنند ولی عده دیگری نیز از بهائیان، مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و اهل سنت می باشند. بر طبق سرشماری سال 1395 مشخص شد که 5880 نفر مسیحی، 2816 نفر یهودی، 839 نفر زرتشتی و تعداد قابل توجهی بهائی در این شهر زندگی می کنند. از نظر تنوع ادیان شهر شیراز دومین شهر بعد از تهران در کشور شناخته می شود.

هرچند که تعداد زیادی از یهودیان شیراز به آمریکا و اسرائیل مهاجرت کردند ولی هنوز هم جامعه برجسته ای از این دین در شیراز زندگی می کنند که قبل تر تعدادشان بالغ بر 6000 نفر بود. یهودیان در گذشته که تعدادشان نیز بیشتر بود در یکی از محله های شیراز به نام جودها (کلیمیان) زندگی می کردند. در حال حاضر تعداد یهودیان باقی مانده در شیراز در نقاط متعددی از شهر زندگی می کنند و دارای 17 کنیسه هستند. لازم به ذکر است که هم اکنون نیز شیراز در کنار تهران و اصفهان بیش ترین تعداد یهودیان را در خود دارد. این شهر هم چنین بعد از تهران، یزد و کرمان به عنوان چهارمین شهر از نظر تراکم زرتشتیان می باشد.

شاید باورش سخت باشد ولی زرتشتیان از قبل از ورود اسلام تا کمی بعد از صفویه به عنوان بزرگ ترین اقلیت دینی در این شهر بودند ولی امروزه تبدیل به کوچک ترین شده اند. در حال حاضر یک آتشکده در شیراز وجود دارد که آیین های مزداپرستی یا مزدیستا در آن برگزار می شوند. مسیحیان نیز تعدادشان از ارامنه در گذشته های نه چندان دور بیشتر بود ولی رفته رفته و به خصوص در قرن های 19 و 20 میلادی گروه های کوچکی از فرقه های مختلف مثل انگلیکن و پرسبیتری از دین مسیحی به وجود آمدند. در حال حاضر نیز در سطح شهر شیراز کلیساهای مریم مقدس، حواری ارمنی و شمعون غیور وجود دارند که مسیحیان از آن ها استفاده می کنند.

زبان مردم شیراز

مردم شیراز به زبان فارسی و با لهجه شیرازی صحبت می کنند. این لهجه را بانوان خانه دار در بین زنان و آقایان دارای شغل آزاد در بین مردان بیشتر این لهجه را درک کرده اند و لهجه آن ها با اشنایی بیشترشان به این مورد باعث شده تا این لهجه زیبا در ادوار مختلف حفظ شود. البته ظهور فارسی نو در این شهر به نسبت گذشته بیشتر شده ولی این گویش از بین نرفته و همین خوشاید می باشد. قومیت های مختلفی که در شیراز زندگی می کنند نیز شامل 84.4 درصد فارس، 10.6 درصد آذری، 3.6 درصد لر، 0.7 درصد کرد و 0.4 درصد عرب می باشد.

موزه های شیراز

شیراز به دلیل این که شهری تاریخی می باشد دارای آثار کشف شده زیادی بوده که همگی آن ها در همین شهر نگه داری می شوند و در موزه های مختلف می توانید آن ها را تماشا نمایید. این شهر دارای 11 موزه بوده و از این تعداد می توانید برای تماشای مهم ترین آن ها اقدام کنید. رفتن به موزه در شیراز به عنوان یکی از مهم ترین اقدامات در بین مسافران و توریست ها در نظر گرفته می شود. اگر قصد دارید به این منطقه سفر کنید بهتر است اطلاعات کافی درباره این موضوع را داشته باشید تا دچار سردرگمی نشوید. ما در این جا به معرفی تعدادی از مهم ترین موزه های شیراز خواهیم پرداخت تا بیشتر از قبل با آن ها آشنا شوید.

 • موزه هخامنشی: در این موزه می توانید اشیایی که در زمان هخامنشیان بوده را تماشا نمایید.
 • موزه ساسانی: در این موزه نیز می توانید اشیای مربوط به دوره ساسانیان را ببینید.
 • موزه قاجار: مواردی که از دوران قاجار کشف شده در این موزه نگه داری می شود.
 • موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی: در این موزه می توانید انواع گونه های گیاهی، جانوری و زمین شناسی را تماشا کنید.
 • موزه پارس: آثار سفالی کشف شده از هزاره های قبل از میلاد تا سلسله قاجار در این موزه می باشد.
 • موزه عفیف آباد: سلاح های متعدد مربوط به زمان صفویه تا پهلوی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده اند.

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی

شغل مردم شیراز

علاوه بر بسیاری از مشاغلی که در کشور مردم به آن ها مشغول هستند، می توان به موارد دیگری اشاره کرد که در شیراز نیز به عنوان شغل افراد کاربرد دارند. شغل هایی که ساده و جذاب هستند ولی درآمد خوبی دارند و با توجه به جغرافیای شیراز در این شهر کاربرد دارند. بر طبق آماری که منتشر شده تعداد کسانی که برای زندگی به این شهر مهاجرت کرده اند در طول چند سال اخیر بالغ بر 70000 نفر بوده اند که قطعا این حجم از مهاجر نیازمند داشتن شغل هستند. از مهم ترین شغل هایی که در این شهر وجود دارند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فروش فالوده شیرازی و بستنی
 • پرورش ماهی
 • کشت گیاهان دارویی
 • فروشگاه های فرش
 • فروش صنایع دستی
 • تکنسین فنی
 • تور لیدر
 • تولیدو به فروش رساندن عطر
 • فروشگاه های مربوط به فروختن سوغات
 • کاشتن و به فروش رساندن محصولات باغ

بهترین سینماهای شیراز

اگر به شیراز سفر کردید بهتر است به سینماهای آن نیز سری بزنید تا بتوانید با رفتن به بهترین آن ها لحظات خوبی را بگذرانید. سینماهای شیراز فیلم های بورس باقی سینماهای کشور را پخش می کنند و کیفیت تصویر و صدای آن ها متفاوت می باشد. بدین منظور بهتر است قبل از رفتن به سینمای شیراز کمی درباره سینماهای آن اطلاعات داشته باشید تا به بهترین آن ها مراجعه نمایید. ایران به عنوان یکی از اولین کشور هایی بود که دارای سینما شد ولی هر سینما باید ویژگی هایی هم چون پرده پخش فیلم استاندارد، پرده پخش فیلم با کیفیت، صدای با کیفیت و تهویه مناسب در سینما را داشته باشد.

البته باید عنوان کرد که از ابتدایی که سینما در ایران و در شهر تبریز شروع به فعالیت کرد تا به امروز سینماهای مختلفی ساخته شده و در حال حاضر سینماهای مدرن به شکل پردیس سینمایی احداث می شوند. پردیس سینمایی نیز به مجموعه از چند سالن پخش فیلم گفته می شود که در کنار آن ها کافه، رستوران، بوفه، سرویس بهداشتی و… نیز وجود دارند. ما در این جا به معرفی بهترین سالن های سینمایی شیراز خواهیم پرداخت تا با آن ها آشنا شوید.

 • پردیس سینمایی هنر شهر آفتاب
 • سینما فرهنگ
 • پردیس سینمایی گلستان
 • سینما سعدی
 • سینما پیام
 • سینما فلسطین
 • سینما ایران
 • سینما کیان
 • سینما پرسیا

لازم به ذکر است بسیاری از سینما های موجود در شیراز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یا به آتش کشیده شدند یا تخریب گشتند. این سینما ها یا فیلم های خارجی خارج از عرف را به نمایش می گذاشتند یا شئونات اسلامی در آن ها رعایت نمیشد. از بین سینماهای از بین رفته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سینما مایا
 • سینما پارس
 • سینما پارامونت
 • سینما آریانا
 • سینما تخت جمشید
 • سینما مهتاب
 • سینما حافظ
 • سینما کاپری
 • سینما مترو
 • سینما روباز پارک شهر
 • سینما پرسیا

پردیس سینمایی گلستان

محله های شیراز

شیراز به دلیل قدمت بالای خود دارای دو نوع محله در درون خود می باشد. این محله ها شامل محله های قدیمی و محله های خوب و جدید می شوند. محله های قدیمی شیراز خود به دو دسته حیدری و نعمتی تقسیم می شوند و عده زیادی از افراد این محله ها را برای سکونت می پسندند تا بتوانند در بافت قدیمی شهر زندگی کنند. محله های قدیمی شیراز در مجموع 350 هکتار از وسعت شهر را به خود اختصاص داده اند و اکثر آثار تاریخی شیراز در همین محدوده قرار دارند. بعضی از محله های قدیمی شیراز شامل موارد زیر می شود:

محله سنگ سیاه

این محله یکی از قدیمی ترین محله های شهر می باشد و در آن ساختمان ها و بناهای تاریخی با قدمت زیاد موجود می باشد. مساحت این محله در حدود 80 هکتار بوده و جاذبه های مث امام زاده بی بی دختران، موزه هنر مشکین فام، کلیسا حضرت مریم و مسجد تاریخی مشیر الملک در آن قرار گرفته است. این محله به دلل داشتن اثار ارزشمند درون خود سبب شده تا عده زیادی از افراد مسئول برای مرمت و بازسازی آن در تلاش باشند تا از تخریب و یا عوامل از بین برنده محله جلوگیری نمایند.

محله بالا کفت

اگر به قسمت جنوبی شیراز بروید می توانید به مله بالا کفت برسید. این محله وسعت زیادی بین نواحی سنتی بهار نارنج داشته و با محله های درب شاهزاده، لب آب و اسحاق بیگ همسایه می باشد. نامی که به بر روی این محله نهاده اند به دلیل وجود باغستان های متعدد می باشد که در این ناحیه وجود دارد. دروافع کفت در زبان بومی شیراز به معنای باغ بزرگ است که البته از محله بالا کفت با نام درب آستانه نیز یاد می شود.

در این محله نیز آثار ارزشمندی همانند آرامگاه سید علاءالدین حسین، نارنجستان قوام، مسجد قورخانه، مدرسه هاشمیه و… وجود دارد که البته محله تاریخی باغ نو نیز از گذشته به عنوان بخشی از این محله به شمار می رفت. نارنجستان قوام در این محله یکی از مهم ترین بناها و موزه های این شهر به حساب می آید که محل قرار گیری آن در خانه ای قدیمی در این محله می باشد.

محله بازار مرغ

این محله از قدیمی ترین محله های شیراز است که در قلب شهر واقع شده و در گذشته های نه چندان دور از منطقه شاهچراغ جدا بوده است. بعد ها این دو ناحیه به هم پیوستند و در حال حاضر شاهچراغ در این منطقه قرار دارد. از محله هایی که در همسایگی این محله می باشند می توان به محله اسحاق بیگ، درب شاهزاده، میدان شاه، سر دزک و… اشاره کرد. دلیل نامگذاری این محله دقیقا به دلیل وجود بازاری با همین موضوع در این جا می باشد.

محله بازار مرغ دارای جاذبه هایی همانند شاهچراغ، آرامگاه سید میر محمد، مسجد جامع عتیق، بازار حاجی، بازار قیصریه، بازار مسگرها و… می باشد که به دلیل وجود بازار های مختلف به عنوان یکی از مهم ترین مناطق تجاری شیراز شناخته می شود. از دیگر محله های قدیمی شیراز که می توان به آن ها اشاره کرد مواردی هم چون: محله لب آب، محله سر دزک، محله میدان شاه، محله درب شاهزاده، محله اسحاق بیگ، محله سر باغ، محله درب مسجد، محله ارمنی ها و محله کلیمی ها می باشد.

هر کدام از این مناطق دارای جاذبه های فراوانی درون خود می باشند که بهتر است در ورود به شیراز از آن ها دیدن نمایید. هم چنین وجود محله هایی جدیدتر و مدرن تر که مناطق خوبی برای زندگی هستند نیز در شیراز وجود دارد که بهتر است اطلاعات بیشتری از آن ها داشته باشید تا اگر تمایل به سکونت و مهاجرت به این شهر را دارید با نگرش بهتری به سراغ بهترین محله برای زندگی بروید. بعضی از این بهترین محله ها شامل موارد زیر می شوند:

محله قصر دشت

یکی از بهترین محله های موجود در شیراز که می توانید برای زندگی به آن بروید، محله قصر دشت می باشد. در زمان های گذشته این محله با نام های شربت خانه و مسجد بردی نیز یاد می شد ولی هم اکنون به همین نام شناخته می شود. این محله دارای خانه های ویلایی و خانه باغ می باشد و همین موضوع باعث شده تا محله قصر دشت تبدیل به یکی از گران ترین محله های شیراز شود.

هم چنین باید عنوان کرد که در سال های اخیر ساختمان های مختلفی در این محله ساخته شده اند که توجه عده زیادی از افراد ساکن در شیراز را به خود جذب نموده اند. هر چند در گذشته این محله به عنوان ییلاق مورد استفاده قرار می گرفته ولی در حال حاضر به خاطر وجود باغ های مختلف درونش به گردشگاهی برای توریست ها مبدل گشته است.

محله قصر دشت

محله معالی آباد

این منطقه نیز یکی از معروف ترین مناطق شیراز به شمار می آید و با نام مالی آباد نیز معروف می باشد. محله معالی آباد شیراز در بخش غربی و شمال غرب شهر قرار دارد و بلوار های معروف شریعتی و چمران در این محله واقع شده اند. امکانات موجود در این محله زیاد بوده و به همین دلیل جزو محله های گران شیراز محصوب می شود. خانه هایی که در این محله ساخته شده اند اکثرا به صورت آپارتمانی و نوساز می باشند که در کنار بعضی از ساختمان های قدیمی قرار دارندو لازم به ذکر ایت این محله از شلوغ ترین محله های شیراز بوده و عده زیادی از افراد خواهان زندگی در این منطقه می باشند.

محله شهرک گلستان

از دیگر جاهایی که در شیراز معروف شده و به عنوان بهترین محله های شیراز شناخته می شود، شهرک گلستان می باشد. این محله یک مکان نج برای کسانیست که به دنیا زندگی در جایی هستند که از مرکز شهر فاصله داشته باشد و از هیاهوی جمعیت به دور باشند. یکی از دلایل معروف شدن این محله قرار گیری شهر در نزدیکی کوه دراک است که توانسته آب و هوای این ناحیه را نیز بهبود بخشیده و هایی متعادل تر و کمی خنک تر از باقی نقاط را به ارمغان آورد.

در این شهر امکاناتی هم چون دانشگاه، ایستگاه راه آهن، مراکز خرید و مراکز تجاری دیگر، نمایشگاه بین المللی و بیمارستان تخصصی را دارا می باشد و به همین دلیل بتدیل به یکی از بهترین جاها از نظر امکانات شده است. از دیگر محله های جدید و خوب شیراز که مناطق خوبی برای سکونت به شمار می روند می توان به محله عفیف آباد، بلوار ارم شیراز، خیابان ستارخان و محله ملاصدرا اشاره نمود.

بهترین هتل های شیراز

اگر قصد دارید با اقامت در شیراز در یک اقامتگاه خوب بمانید، بهتر است هتل های این شهر را برای این منظور انتخاب نمایید. هتل های شیراز شامل هتل های لوکس، میان رده و اقتصادی می شوند که با توجه به هزینه ای که برای این منظور در نظر گرفته اید می توانید از آن ها استفاده کنید. هتل های لوکس معمولا پنج ستاره هستند و برای کسانی مناسبند که به دنبال جایی عالی برای اقامت هستند. تعداد ستاره های هتل ها مشخص می کنند که مسافران تا چه اندازه مایل به هزینه می باشند. در ادامه با برخی از هتل لوکس تا اقتصادی به ترتیب اولویت آشنا خواهید شد تا در سفر به این شهر دچار سرگردانی نشوید.

 • هتل بزرگ شیراز (پنج ستاره) واقع در بلوار ربانی
 • هتل هما شیراز (پنج ستاره) واقع در خیابان مشکین فام
 • هتل الیزه (چهار ستاره) واقع در خیابان معالی آباد
 • هتل رویال شیراز (چهار ستاره) واقع در بلوار ربانی
 • هتل وکیل شیراز (چهار ستاره) واقع در خیابان لطفعلی خان زند
 • هتل ارگ شیراز (چهار ستاره) واقع در خیابان تختی

از هتل های سه ستاره ای که می توانید به عنوان یک سفر اقتصادی تر از آن ها استفاده نمایید شامل هتل تالار، هتل اطلس، هتل آپارتمان هدیش، هتل درباری، هتل بین الحرمین، هتل رز ریحان، هتل وکیل، هتل جهان نما و… می شود.

هتل بزرگ شیراز

مشاهیر شیراز

هر سال در تقویم روز پانزدهم اردیبهشت به عنوان روز شیراز و از 15 تا 21 اردیبهشت نیز به عنوان هفته شیراز معرفی می شود. شاید همین موضوع بتواند اهمیت این شهر را به شما نشان دهد و به همین دلیل می توان گفت شیراز مشاهیر و چهره های مختلفی دارد که در طول تاریخ در این شهر درخشیده اند و شما می توانید با یک جست و جوی ساده به آن ها دستیابی پیدا کنید. ما در این جا به معرفی برخی از مشاهیر شیراز خواهیم پرداخت تا بیشتر با آن ها آشنا شوید.

 • خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدین حافظ شیرازی: وی یکی از بزرگ ترین شاعران ایران بوده که در قرن 14 میلادی می زیسته است. شعرهای او بیشتر غزل هستند و در قرون 18 و 19 شعرهای حافظ به زبان های رایج اروپایی نیز ترجمه شدند.
 • سعدی شیرازی: لقب او مشرف الدین بود ولی لقب استاد سخن که به وی داده بودند بیشتر کاربرد داشت. دو اثر او بوستان و گلستان است که به نظم و نثر گفته شده اند.
 • قطب الدین شیرازی: از علمای ایرانی قرن هفتم که نقش ویژه ای در گسترده کردن حکمت و فلسفه داشت و در کنار آن به گسترش علوم پزشکی و هنر نیز پرداخت.
 • علی اصغر حکمت: ایشان از سیاست مداران، شاعران و نویسندگان معروف معاصر ایران بوده که به عنوان رئیس دانشگاه تهران و وزیر فرهنگ در دوران پهلوی مشغول بوده اند.
 • فیروز نادری: او بعد از این که تحصیلات متوسطه را در ایران سپری کرد، برای تحصیلات دانشگاهی خود در رشته برق به آمریکا سفر کرد و به عنوان مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیشرانه جت در ناسا و هم چنین مدیرکل فعلی اکتشافات منظومه شمسی برگزیده شد.
 • محمد نمازی: وی یکی از ثروتمندان ایران به شمار می رفت که به دلیل کارهای خیری که انجام داده بود نامش همیشه ماندگار مانده. ایشان حتی با وجود زندگی در آمریکا برای شیراز کارهای مختلفی انجام داد و بیمارستان نمازی را نیز دایر کرد.

باشگاه های ورزشی شیراز

شیراز نیز همانند دیگر شهر های ایران دارای باشگاه های ورزشی در رشته های مختلف می باشد که اهالی این شهر می توانند بر طبق محل سکونتشان وهم چنین هزینه ای که در نظر دارند باشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایند و با مشاوره آنلاین درخواست خودشان را پیگیری نمایند. ما در این جا به معرفی برخی از بهترین باشگاه های شیراز خواهیم پرداخت تا بهتر از قبل با آن ها آشنا شوید و اگر تمایل به استفاده از آن ها را داشتید بتوانید با اطلاعات بهتر برای مراجعه به آن ها اقادام نمایید.

 • باشگاه پینت بال تپه کاج واقع در فاز دو صدرا
 • باشگاه اتومبیل رانی کارتینگ واقع در خیابان پیام نور
 • باشگاه یوگا عرفان واقع در کوی فرمانداری
 • باشگاه بدنسازی پارسه واقع در بلوار صنایع
 • مجموعه ورزشی و استخر بین المللی انقلاب واقع در بلوار چمران
 • بیلیارد مجموعه ورزشی کوثر واقع در بلوار فرهنگ
 • آکادمی تنیس شیراز واقع در قدوسی شرقی

هم چنین باید عنوان کرد که شیراز با داشتن تیم فوتبال فجر شهید سپاسی که سابقه ای بلند بالا در لیگ برتر دارد در کنار تیم های برق شیراز، پیام مخابرات، مقاومت بسیج و باشگاه فوتبال قشقایی به عنوان باشگاه هایی حرفه ای در شیراز شناخته می شوند. هم چنین تیم های فوتسال ارژن و صدرا نیز در لیگ برتر فوتسال وجود دارند. در لیگ برتر بسکتبال نیز تیم های لوله آاس شیراز و ب نیز حضور دارند. از جمله ورزشگاه های موجود در شیراز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ورزشگاه پارس
 • ورزشگاه حافظیه
 • ورزشگاه شهدای ارتش
 • دهکده المپیک شیراز 

ورزشگاه پارس

بیمارستان ها و مراکز درمانی شیراز

در شیراز تعداد زیادی بیمارستان و مرکز درمانی وجود دارد که افراد در صورت نیاز به آن ها می توانند مراجعه نمایند. این بیمارستان ها هر کدام مربوط به یک تخصص ویژه هستند و در دو نوع دولتی و خصوصی فعالیت می کنند. ما در این جا به معرفی برخی از این بیمارستان خواهیم پرداخت تا بتوانید اطلاعات بیشتری درباره آن ها کسب نمایید. تعدادی از مهم ترین بیمارستان های شیراز به شرح زیر می باشد:

 • بیمارستان نمازی
 • بیمارستان فقیهی
 • بیمارستان حافظ
 • بیمارستان خلیلی
 • بیمارستان ابن سینا
 • بیمارستان شهید بهشتی
 • بیمارستان پرتو
 • بیمارستان مشیر
 • بیمارستان خدادوست
 • بیمارستان قطب الدین

رزرو ویلا در شیراز

اگر تمایل دارید به شیراز سفر کنید بهتر است به یک اقامتگاه مناسب در این شهر مراجعه نمایید تا بتوانید سفری خوب را داشته باشید. تجربه یک اقامت خوب در یک اقامتگاه مناسب می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما در سفر باشد. در شیراز سوئیت ها و ویلاهای مختلفی وجود دارند که در کنار هتل های متعدد که پیش تر آن ها را معرفی کردیم می توانند برای اقامت شما به کارتان بیاید.

برای اجاره ویلا شیراز می توانید به سایت لوکس ویلا مراجعه نمایید و از بین گزینه های موجود هر کدام را که تمایل داشتید برگزینید. اگر در روزهای شلوغ سال همانند اوایل فروردین یا تعطیلات دیگر در طول سال تمایل دارید به شیراز سفر نمایید بهتر است یک الی دو هفته قبل از رسیدن برای رزرو ویلای مورد نظرتان تماس بگیرید تا با مشکل مواجه نشوید و قبل از شما کسی برای گزینه شما اقدام نکند.