گردنه حیران

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

گیلان یکی از تماشایی ترین مناطق شمال کشور است که با داشتن جذابه های زیادی که دارد، توانسته هر ساله عده ای زیادی از گردشگران را به خود جذب نماید. یکی از مسیر های پرتردد و زیبای این استان، گردنه حیران می باشد. این گردنه از جاهای دیدنی استارا می باشد که در واقع نوعی مسیر ارتباطی بین آستارا و اردبیل است و جزو استان گیلان محسوب می شود. این ناحیه معمولا با ابر و مه احاطه شده و در لغت نیز به همین معناست و ریشه ی ان از زبان تالشی بیرون آمده. سه روستای حیران سفلی، حیران علیا و حیران وسطی در گردنه حیران قرار دارند. در آینده مناظر زیبا و حیرت آور این ناحیه، باعث تزریق سرمایه گذاری های داخلی خواهد شد.

رفت و آمد در گردنه

به دلیل دره ی عمیق که در یک سمت این گردنه قرار گرفته، هر سال عده ی زیادی از مردم در تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند. یکی دیگر از دلایلی که باعث شده تا این جاده و رانندگی در آن کمی خطرناک تر از قبل شود، وجود ابرو مه فراوان در بیشتر اوقات سال است که همین موضوع سبب شده تا جاده نسبتا لغزنده باشد. ولی کافیست تا با دقت بیشتری رانندگی کنید تا مانع از حوادث غیر مترقبه شوید.

گردنه حیران

بهترین زمان سفر به حیران

شاید تعجب آور باشد ولی در این مکان جغرافیایی حتی در تابستان و آرام ترین روزهای گرم آن نیز آب و هوای این ناحیه نامعتدل و بارانی است. با این حال بیشتر مسافران و گردشگران فصول تابستان و بهار را برای تماشای این منطقه انتخاب می کنند. شاید در این فصول آب و هوا متغیر و نا پایدار باشد ولی همانند پاییز و زمستان مسدود نمی شود و کسب و کار های گردشگری این منطقه نیز بر اثر سرما تعطیل نمی شود. با همه ی این توضیحات سعی کنید قبل از تصمیم برای رفتن به این منطقه، اب و هوای شهر های اردبیل و آستارا را بررسی کنید.

گردنه حیران در فصل زمستان

شاید ریسک رانندگی در جاده حیران در فصل زمستان بالا باشد ولی باید گفت زیبایی های این منطقه نیز جذابیت زیادی در این فصل دارد. شما می توانید با رعایت تمام قوانین رانندگی برای سفر در این فصل آماده شوید و از مناظر سفیدپوش این ناحیه نهایت لذت را ببرید. از جمله تجهیزاتی که برای عبورو مرور از این منطقه نیاز دارید، زنجیر چرخ می باشد. اگر عکاس هستید و یا به این حرفه علاقه دارید، در این فصل می توانید با ثبت تصاویر فوق العاده کادر های فوق العاده ای بسته و کار های جذابی راارائه دهید.

گردنه حیران در فصل زمستان

جاذبه های تفریحی و گردشگری گردنه حیران

با توجه به اب و هوای این محیط و و منظره ی موجود، حیران مبدل به یک منطقه ی گردشگری شده و مسافران و توریست ها معمولا در این منطقه توقفکرده و از امکانات آن بهره می برند.  جاذبه های گردنه حیران سبب شده تا مسافران علاوه بر تفریح در این منطقه بتوانند از دیگر مناطق نزدیک به گردنه که به عنوان دیدنی های گردنه حیران یاد می شود نیز بهره ببرند. جاذبه های تفریحی و جنگل های اطراف گردنه از دیگر مواردی است که گردشگران ریسک این جاده ی پر خطر را پذیرفته و مشتاق دیدن این ناحیه هستند.

تله کابین گردنه حیران

در سال 1390 تله کابین گردنه حیران افتتاح شد تا مردم بتوانند با این تله کابین زیبایی های مناظر اطراف گردنه را بهتر از قبل ببینند. این امر باعث شد تا نظر گردشگران بیش از پیش به این ناحیه جلب شود. در واقع این تله کابین را باید یکی از پروژه های معرفی جاذبه های دیدنی حیران، گردنه ای خاطره انگیز و موفق گردشگری دانست. تجهیزات مربوط به کابین ها و راه اندازی آن ها همگی از اتریش تهیه شده و بسیار ایمن می باشند. با تله کابین کردنه حیران می توانید مسافتی در حدود 1500 متر را با 1720 متر ارتفاع از سطح دریا را تجربه کنید. یکی از نقاطی را که می توانید با تله کابین ببینید، قلعه شیندان یا همان قلعه ی گور بابک است که متعلق به دوره ساسانیان بوده و در آذربایجان قرار دارد. یکی از جذاب ترین تفریحات حیران، تله کابین آن بوده که با سفر به این گردنه می توانید آن را تجربه کنید.

قیمت بلیط تله کابین حیران: کابین معمولی 25000 تومان و کابین وی ای پی 50000 (باتوجه به نوسان قیمت ها امکان تغییر قیمت وجود دارد)

تله کابین گردنه حیران

سورتمه گردنه حیران

از تفریحات دیگری که می شود در گردنه ی حیران سورتمه است. یک سورتمه ی مارپیچ در ایستگاه انتهایی تله کابین ساخته شده که مارپیچ وار از بین درختان عبور می کند و این گزینه در بین جوانان بسیار جذاب بوده و طرفداران زیادی دارد. طول این سورتمه 1500 متر می باشد که به عنوان طولانی ترین و مرتفع ترین سورتمه در ایران شناخته می شود. شایان ذکر است که همزمان دو بزرگسال نمی توانند  نمی توانند در یک نوبت از سورتمه گردنه حیران استفاده کنند.

هزینه ورودی سورتمه گردنه حیران: هر نفر 40000 تومان (با توجه به نوسان قیمت ها امکان تغییر قیمت وجود دارد)

ساعت دسترسی به سورتمه گردنه حیران: 9 صبح الی 20

زیپ لاین گردنه حیران

این گزینه برای کسانی مناسب است که جرات بالایی دارند و با آویزن بودن از یک کابل در محیط هولناک مشکلی ندارند. زیپ لاین گردنه حیران طولانی ترین و مرتفع ترین در خاورمیانه است که محیطی مهیج برای گردشگران می باشد. طول کابل زیپ لاین گردنه حیران به 1250 متر میرسد و ارتفاع آن در بعضی نقاط بیشتر از 60 متر برآورد شده که هزینه ساخت آن بالغ بر 10 میلیارد ریال می باشد.

قیمت بلیط زیپ لاین گردنه حیران: 35000 تومان (با توجه به نوسان قیمت ها امکان تغییر قیمت وجود دارد)

ساعت کاری زیپ لاین گردنه حیران: از 10 صبح تا 21

زیپ لاین گردنه حیران

کارتینگ گردنه حیران

پیست کارتینگ گردنه حیران همانند جاده ی آن پر پیچ و خم است که می توانید هیجان بیشتری را این بار در امنیت کامل تجربه کنید. ماشین های موجود در کارتینگ گردنه حیران با قابلیت کنترل بالا و چشبندگی زیادی که به زمین دارند، فرمان پذیری بالایی در رانندگی دارند. پس قطعا مناسب کسانی است که می خواهند راندگی ایمن را در سرعت بالا تجربه نمایند.

قیمت بلیط کارتینگ گردنه حیران: هر نفر 18000 تومان (با توجه به نوسان قیمت ها امکان تغییر قیمت وجود دارد)

ساعت کاری کارتینگ گردنه حیران: از 8 صبح تا 22

جنگل فندقلو

این جنگل که یکی از جاذبه های اردبیل می باشد، دارای 19 گونه جنگلی بوده و در دشت های آن نادر ترین گل های جهان می روید. یکی از این گل ها سوسن چلچراغ نام دارد. به دلیل آب و هوای این جنگل، همه ساله عده ی زیادی از مردم بعد از گردنه ی حیران تصمیم به بازدید از این جاذبه می گیرد. این جنگل که یکی از دیدنی های گردنه حیران می باشد، با هوای گرم و مرطوب خود در اکثر اوقات سال مه آلود بوده و در ارتفاعات می توانید خنکی هوا را کاملا حس کنید.

جنگل فندقلو کجاست

این جنگل در جنوب شهر نمین قرار دارد. فاصله ی جنگل فندقلو تا اردبیل 39 کیلومتر و تا آستارا چیزی در حدود 68 کیلومتر می باشد. اگر قصد دارید از تهران به این جنگل بروید 626 کیلومتر با آن فاصله دارید.

جنگل فندقلو

رستوران های گردنه حیران

در ایستگاه بالایی تله کابین گردنه حیران می توانید به رستوران بروید. شایان ذکر است که جذاب ترین بخش در قسمت بالایی تله کابین، کافی شاپ آن است. این بنای دایره ای دارای پنجره های بلندی است که احساس می کنید در هوا و روی ابر ها هستید. اگر قصد گردش در این قسمت را دارید حتما به این کافی شاپ بروید تا تجربه ی متفاوتی را حس کنید.

روستای حیران

یکی از جاذبه های دیدنی کشور روستای حیران می باشد که در آستارا قرار گرفته است این روستا از یک طرف به آستارا و از طرف دیگر به اردبیل راه دارد. برای کوه نوردان معمولا این روستا بسیار مناسب صعود است. به دلیل ییلاقی بودن این ناحیه شما می توانید بناهای ویلایی زیادی را در اطراف ببینید. جمعیتی که در این مکان ساکن است به 2000 نفر می رسد که اکثر آن ها مشغول به کشاورزی هستند. از جمله محصولاتی که در این منطقه به دست می آید می توان به فندق و ذرت اشاره کرد. به دلیل زیبایی بسیار زیاد روستای حیران، گردشگران زیادی به این ناحیه آمده و همین امر سبب شده تا شغل های دیگر نیزب هوجود بیاید. از جمله ی آن ها می توان به رستوئران ها و وجود مغازه هایی در اطراف جاده اشاره نمود. فاصله این روستا تا گردنه حیران 4 کیلومتر است و با بازارچه ساحلی آستارا 35 کیلومتر.

روستای حیران

گردنه حیران کجاست و مسیر دسترسی

این گردنه همان طور که در بالا به ان اشاره شد، یک مسیر ارتباطی بین آستارا و اردبیل است که یک طرف آن دره ای زیبا و عمیق وجود دارد و سمت دیگر آن جنگل قرار گرفته و به همین دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی دارد. همین موقعیت اجتماعی سبب شده تا بیشتر مردم در این منطقه مشغول به شغل هایی مثل کشاورزی و دامپروری باشند ولی در آینده به دلیل مناطق فوق العاده و افزایش فضاهای گردشگری، برای این ناحیه سرمایه گذاری های زیادی انجام خواهد شد که این امر باعث افزایش محبوبیت و درآمد خواهد گردید.

مسیر گردنه حیران

می توان گفت یکی از هیجان انگیز ترین مسیرهایی که در جاهای دیدنی آستارا می توانید تجربه کنید، مسیر گردنه حیران است. در طول مسیر می توانید از محصولات مختلف کشاورزی مثل عسل طبیعی که توسط افراد محلی به فروش می رسد نیز خریداری کنید. مسیر گردنه با وجود دره عمیقی که اطراف قرار گرفته و هم چنین عبور از جنگل های هیرکانی سبب شده تا جذابیت خاصی داشته باشد. شما درهنگام عبور از گردنه حیران می توانید در پایین دره رودخانه ای که مرز بین ایران و اذربایجان است را ببینید. این رودخانه زیبا آق چای یا رود آستار نام دارد.

فاصله ی ماسال و تهران تا گردنه حیران

از دیگر شهرهای توریستی گیلان می توان به ماسال اشاره کرد. ییلاق بسیار تماشایی آن با نام اولسبلنگاه بسیار معروف است و سبب شده تا این ناحیه بین مردم محبوبیت زیادی داشته باشد. فاصله ی بین ماسال تا گردنه چیزی در حدود 177 کیلومتر است که با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می توانید این مسیر رابا زمانی در حدود 2 ساعت و نیم طی کنید. اما اگر می خواهید از تهران به حیران بروید، فاصله بین پایتخت و گردنه معادل 633 کیلومتر می باشد که با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت حدود8 ساعت بعد به مقصد خواهید رسید.

آدرس گردنه حیران: استان گیلان، آستارا، منطقه حیران

راهنما سایت

آدرس

جاده اصلی اردبیل به آستارا، ابتدای تونل اردبیل تا 5 کیلومتری آستارا

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه