کرج

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

محتوا نمایش

کرج به عنوان به عنوان مرکز استان البرز و یکی از مهمترین کلانشهرهای کشور شناخته می شود و به دلیل فاصله کمی که از تهران دارد، به اهمیت آن افزوده شده است. همه ما تصور می کنیم شهر کرج، شهری صنعتی بوده و شاید از بسیاری از جاهای دیدنی و گردشگری آن بی خبر باشیم. همیشه به عنوان شهری است که بر سر مسیر ما برای سفر به دیگر شهرها به خصوص شهرهای شمالی کشور می باشد و به سادگی از آن عبور خواهیم کرد. اما اگر اهل طبیعت گردی و از دوست داران سیر و سیاحت باشیم، این شهر می تواند یکی از بهترین جاذبه های گردشگری برای پایتخت نشینان به شمار رود. در ادامه این مطلب قصد داریم با این شهر صنعتی و گردشگری بیشتر آشنا شویم، با لوکس ویلا همراه باشید.

کرج

تاریخچه کرج

شهر کرج به عنوان مرکز استان البرز که یکی از کلانشهرهای کشور محسوب می شود، جمعیتی برابر با 1.592492 نفر را در خود جای داده و از همین رو به چهارمین شهر پر جمعیت ایران و بیست و دومین کلانشهر پر جمعیت منطقه خاورمیانه تبدیل شده است. این شهر در میان کوهپایه های البرز مرکزی واقع شده و 160 کیلومتر مربع از آن ناحیه را به خود اختصاص داده است. تا پیش از سال 1389 هجری شمسی شهر کرج جزء استان تهران محسوب می شد و پس از سال 1389 و تشکیل استان البرز، این شهر به عنوان مرکز استان البرز شمرده شد. از آنجایی که این شهر، شهری است که دارای موقعیت جغرافیایی مناسب بوده، شهرک های صنعتی مختلفی را در خود جای داده و باعث شده موقعیت اقتصادی مناسبی داشته باشد. نزدیک بودن آن به پایتخت نیز یکی از مهمترین مسائلی است که باعث شده افراد زیادی به این شهر مهاجرت کنند و بعد از استان تهران، بزرگترین شهر مهاجر پذیر کشور به شمار می رود. همین موضوع باعث شده آن را با لقب ایران کوچک بشناسیم. این شهر در میان تمام کلانشهر های کشور، با داشتن رشد جمعیت سالانه 4.7 درصد، به عنوان یکی از شهرهایی شناخته می شود که بالاترین میزان رشد جمعیت را دارد.

بر اساس آثاری که در کاوش ها در این شهر به دست آمده، دریافته ایم که این منطقه در زمان حکومت های مختلفی همچون هخامنشیان، ساسانیان و اشکانیان از تمدن پیشرفته ای بهره می برده است. این شهر در زمان های مختلفی از تاریخ، جزء شهرهای مختلف محسوب می شده و بدین صورت است که در زمانی جزئی از مازندران، در زمان دیگری جزئی از ری و در زمانی هم جزئی از روستاهای طالقان و شهرستانک شمرده می شد. پیش از آن که مغول ها به ایران حمله کنند، افراد اغلب برای تردد خود و کاروان ها از مسیر شهریار و سگزآباد به ری استفاده می کردند. همین باعث شد مسیر قزوین – کرج – ری از اهمیت بالاتری برخوردار شود. در زمان حکومت صفویان از آنجایی که کرج بر سر مسیر تهران – قزوین – تبریز قرار داشت، اهمیت ویژه تری پیدا کرد. همچنین بر اثر ساخت پل ها و قلعه هایی که در حاشیه جاده، اهمیت آن بیشتر و بیشتر شد.

با روی کار آمدن حکومت قاجاریان و در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار و ناصرالدین شاه قاجار، به دلیل نزدیک بودن این شهر به پایتخت و قرار داشتن آن در راه ارتباطی سلطانیه و تبریز، توجه سلیمان میرزا را به خود جلب کرد. از همین رو سلیمان میرزا کاخ خود را به نام کاخ سلیمانیه ساخت.

در سال 1312 هجری شمسی جاده آسفالته تهران – کرج ساخته شد و پس از آن نیز جاده هایی همچون همدان – قزوین – زنجان – تبریز و… از نظر ارتباطی نیز اهمیت ویژه ای پیدا کرد. با روی کار آمدن دولت پهلوی، کارخانه ها و تاسیسات صنعتی متعددی در این شهر و میان شهر های تهران – کرج – قزوین احداث شدند و بر رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این شهر تاثیر به سزایی داشتند. پس از انقلاب اسلامی نیز ساختمان های مختلفی در این شهر ساخته شدند و چهره ای جدید برای آن ساخته شد و به یکی از کلانشهر های کشور تبدیل گردید. همچنین در زمینه های صنعتی، آموزشی، تفریحی، علمی، بهداشتی و… پیشرفت چشمگیری داشته است.

کرج

ریشه نام کرج

خوب است کمی بیشتر با این کلانشهر ایران آشنا شویم و دریابیم که ریشه نام از کجا آمده است. در گویش کهن کرج، این نام از واژه ای به نام کاوک آمده که میان تهی معنا می دهد. از وجوه تسیمه این نام، واژه کراج می باشد. این واژه در تاریخ با کوه های کلاک، آتشگاه، قلعه اشتهارد و قلعه دختر شهرستانک ارتباط داشته و در روزهای فصل تابستان از این مکان ها به عنوان محلی برای دیده بانی آتش افروزی و خبررسانی استفاده می شده است. از دیگر وجوه تسمیه نام کرج می توان به واژه کوه رج اشاره کرد که به محل کوه های ردیفی معنا می دهد که این گزارش در خبرگزاری فارس آمده است. از دیگر گزارش های این خبرگزاری می توان به واژه اکراج اشاره نمود که فریاد و بانگ معنا می دهد.

یکی دیگر از وجوه تسمیی که وجود دارد به فرهنگ نفیسی اشاره دارد که در این فرهنگ واژه کرج به گوی، شکاف، گریبان و چاک معنا می دهد و به رودخانه ای اشاره دارد که از کوه های شمال غرب ری جریان پیدا کرده و در مسیر عبوری خود بلوک ساوجبلاغ و شهریار را آبیاری می کند. همچنین در کنار رودخانه یک ده وجود دارد که پادشاهان قاجار در آن محل بنا و عمارت های مختلفی را ساخته بودند. در برخی از کتاب های تاریخی واژه کرج را با لفظ کرژ نیز آورده اندکه به معنای کوهپایه می باشد.

آب و هوای کرج

شهر کرج که در استان البرز و کوهپایه های رشته کوه البرز واقع شده دارای آب و هوای نسبتا کوهستانی بوده و در فصل های نیمه دوم سال که هوا رو به سرما می رود، از سیستم بخش های شمال، شمال غرب، غرب و جنوب تاثیر پذیرفته و از اواسط پاییز یعنی با وارد شدن به ماه آبان ریزش های جوی آغاز می شود و این بارندگی ها تا اواسط بهار یعنی اردیبهشت ماه ادامه دارد خواهد بود. این شهر از نظر اقلیمی از ارتفاعات و کوه های البرز، دره چالوس و رودخانه کرج تاثیر می پذیرد و همین ها باعث شده اند این شهر از آب و هوای خنک و مرطوبی بهره مند شود و نسبت به پایتخت نیز دارای دمای کمتری داشته باشد. این تغییرات دمایی به گونه ای است که در هر کدام از فصل های سال از تهران به کرج بروید، می توانید تغییرات دمایی را احساس کنید.

همچنین این اختلاف دما در شب ها بیشتر قابل مقایسه می باشد و حتی وزش بادها نیز وجود دارند. میانگین دمای شهر مذکور در حداقل ترین حالت ممکن خود به 4- و در بالاترین حد ممکن خود به 40 درجه سانتی گراد می رسد. میانگین میزان بارندگی سالیانه به حدود 252.3 میلی متر می رسد. فاصله زیاد این شهر از دشت کویر نیز تاثیر به سزایی در پایین بودن دما داشته و تابستان هایی خنک تر از پایتخت دارد. این دما توانسته گشت و گذار در میان دیدنی های کرج را لذت بخش تر سازد. امروزه با توجه به احداث کارخانه های جدید و متعدد، تردد خودروهای مختلف و تاسیس شهرک های صنعتی بر آلودگی آن افزوده شده و در فصل های نیمه دوم سال شاهد وارونگی هوا در این شهر هستیم.

کرج

جمعیت و مساحت کرج

همانطور که گفتیم شهر کرج به علت نزدیک بودن تهران، یکی از مهاجر پذیرترین کلانشهرهای ایران محسوب می شود و مهاجرت به این شهر بدین گونه است که هر ساله هزاران نفر به آن مهاجرت می کنند. از همین رو شاهد فرهنگ های مختلفی در این شهر هستیم. این شهر دارای مساحت 5173.72 کیلومتر مربع بوده و بر اساس آخرین سرشماری که در این شهر صورت پذیرفت، جمعیت استان البرز به 2.5 میلیون نفر می رسد.

مترو کرج

ایده اولیه افتتاح قطار سریع السیر مسیر کرج – گلشهر در سال 1380 هجری شمسی مطرح گردید و این خط در سال 1382 هجری شمسی افتتاح شد و کار خود را آغاز نمود. مسیرهای این مترو به شرح زیر می باشند:

 • مسیر خط 1 با تعداد 4 ایستگاه: گرمدره – گلشهر – پایانه مهرشهر
 • مسیر خط 2 با تعداد 23 ایستگاه: کمالشهر – چهارراه طالقانی – میدان امام حسین – شهر ملارد
 • مسیر خط 3 با تعداد 12 ایستگاه: ایستگاه کرج (میدان شهید سلطانی) – عظیمیه – بلوار موذن – باغستان
 • خط 4 با تعداد 19 ایستگاه: باغستان – فرودگاه پیام
 • خط 5 با تعداد 10 ایستگاه: بلوار شهید موذن (دانشگاه آزاد اسلامی) – محمدشهر
 • خط 6 با تعداد 8 ایستگاه: بوار تربیت مربی – میدان شهید سلطانی

مراکز درمانی کرج

از آنجایی که شهر کرج یکی از مهمترین کلانشهرهای ایران به شمار می رود، دارای امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی می باشد. یکی از مهمترین تجهیزات و امکانات این شهر مبوط به مراکز درمانی، بیمارستان ها، امکانات بهداشتی و پزشکی می باشند که در این بخش آن ها را نام می بریم:

 • بیمارستان شهید رجایی: استان البرز، شهر کرج، حصارک، خیابان دکتر شهید بهشتی، خیابانرجائی
 • بیمارستان کمالی: استان البرز، شهر کرج، میدان شهدای کرج
 • بیمارستان نور البرز: استان البرز، کرج، جهانشهر، میدان هلال احمر
 • بیمارستان شهید مدنی: استان البرز، شهر کرج، جهانشهر
 • بیمارستان حضرت علی (ع): استان البرز، شهر کرج، منطقه 2 اسلام آباد
 • بیمارستان تخت جمشید: استان البرز، شهر کرج، عظیمیه، میدان مهران
 • بیمارستان کوثر: استان البرز، شهر کرج، حصارک، بلوار خوارزمی، نرسیده به شهرک یاس
 • بیمارستان ثارالله: استان البرز، شهر کرج، حسین آباد، مهرشهر، کوی فرهنگ، میدان فرهنگ
 • بیمارستان شهید باهنر: استان البرز، شهر کرج، منطقه شهرک عظیمیه
 • بیمارستان کسری: استان البرز، شهر کرج، منطقه جهانشهر
 • بیمارستان قائم: استان البرز، شهر کرج، میدان هفت تیر، بلوار دانش آموز، چهارراه دولت آباد
 • بیمارستان امام خمینی: استان البرز، شهر کرج، مرکز شهر و ابتدای خیابان دکتر بهشتی

مناطق شهر کرج

از آنجایی که کرج دارای شهرداری بوده، به عنوان شهری در نزدیکی پایتخت و مرکز استان البرز شناخته می شود. ماهدشت و محمدشهر کرج از معروف ترین شهرهای کرج به شمار می روند که مهاجران زیادی از دیگر شهرهای ایران به آن ها مهاجرت کرده اند و همین موضوع سبب گردیده بر جمعیت آن ها افزوده شوند. این شهر از 10 منطقه شهرداری تشکیل شده که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

منطقه 1 شهرداری کرج

منطقه 1 شهرداری این شهر بخش شمال شرقی این شهر را در بر گرفته و تعداد 128 هزار و 943 نفر جمعیت را در خود جای داده است. در حال حاضر شهرداری این منطقه به عهده محمد گروسی می باشد. مساحت منطقه 1 این شهر به 8594056 متر مربع می رسد و این مساحت حدود 4.91 درصد از مساحت این کلانشهر را به خود اختصاص داده است. منطقه 1 این شهر بدین صورت است که از بخش شمال به ارتفاعات بیجی کوه، از بخش شرق به منطقه 11 شهرداری این شهر، از غرب به بلوار طالقانی در منطقه 8 و از بخش جنوب به منطقه 9 و خیابان بهشتی منتهی می شود. این منطقه از این شهر، 4 محله را در خود جای داده که در این بخش محله هایی وجود دارد که در بخش زیر آن ها را نام برده ایم:

 • عظیمیه
 • زورآباد
 • محله خیابان بهار
 • محله خیابان برغان

منطقه 2 شهرداری کرج

منطقه 2 شهرداری در این کلانشهر در بخش جنوب شرقی آن واقع شده و در حال حاضر شهرداری آن به عهده مرتضی شریف کاظمی می باشد. منطقه 2 از بخش شمال به میدان هفت تیر تا چهارراه دانشکده، از بخش شرق به دکل های فشار قوی، از غرب به تقاطع جاده مردآباد و راه آهن که در امتداد جاده مرد آباد به چهارراه کارخانه قند در امتداد بلوار هفت تیر قرار داشته و از بخش جنوب به اتوبان تهران – کرج، تقاطع میدان شهید سلطانی در امتداد جاده ملارد تا سرحد آباد منتهی می شود. منطقه 2 کرج در قدیمی ترین بافت این شهر قرار داشته و به عنوان فرسوده ترین منطقه این شهر شناخته می شود.

منطقه 3 شهرداری کرج

منطقه 3 در بخش جنوب غربی این شهر قرار داشته و شهرداری آن به عهده علی آرایی می باشد. منطقه 3 این شهر مساحتی حدود 1695.66 هکتار از این شهر را به خود اختصاص داده است. این منطقه از بخش شمال به خیابان مسیح پاکدل و خیابان سوم آق تپه، از بخش شرق به روستای گلستانک و کمربندی گلستان، از بخش غرب به جاده غزلحصار و از بخش جنوب به فرودگاه پیام و زمین های حلقه دره منتهی می شود. بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 هجری شمسی در این منطقه صورت پذیرفت، جمعیت آن به 97681 نفر می رسد. محله های منطقه 3 شهرداری به شرح ذیل می باشند:

 • کوی مهر
 • سهرابیه
 • فاز سوم مهرشهر
 • گلستان یکم
 • ساماندهی
 • آق تپه
 • کیانمهر
 • زنبق

منطقه 4 کرج

منطقه 4 در بخش جنوب این شهر واقع شده و شهرداری آن به عهده محمد یساولی می باشد. این منطقه از شهر کرج از بخش شمال به ضلع جنوبی اتوبان کرج – قزوین، از شرق به جاده محمدشهر – ماهدشت و منطقه 9، از غرب به جاده غزلحصار و مهدی آباد و چهار باغ و حریم شهرداری کمالشهر و در نهایت از بخش جنوب بر اساس طرح تفکیکی به منطقه 12 منتهی می شود. این منطقه از این شهر دارای بیشترین فضای سبز می باشد. منطقه 4 این شهر دارای مساحت 1650.178 هکتار بوده و بر اساس سرشماری که در سال 1398 هجری شمسی در این منطقه انجام پذیرفت، جمعیت آن برابر با 247 هزار نفر بوده است.

منطقه 5 شهرداری کرج

منطقه 5 شهرداری این شهر در بخش مرکز این شهر بوده و در سال 1373 هجری شمسی شهرداری آن از شهرداری مهرشهر مجزا شد. این منطقه از بخش شمال به خیابان بهشتی، از بخش شرق به خیابان سه راه رجایی شهر و میدان معلم، از بخش غرب به حریم شهرداری کمالشهر و از جنوب و جنوب غربی به اتوبان تهران – کرج محدود می گردد. شهرداری این منطقه به عهده مجید کمالی نژاد می باشد. همچنین مساحت منطقه 5 به 1172 هکتار می رسد و جمعیت آن به حدود 250 هزار نفر می رسد. محله های منطقه شامل محله های زیر می باشد:

 • 45 متری
 • شهرک چمران
 • شهرک پردیسان
 • شهرک رازی
 • شهرک مترو
 • شهرک استادان
 • حصارک پایین
 • میان جاده
 • شهرک گلها
 • شهرک قائمیه
 • گلشهر
 • المهدی
 • دهقان ویلا اول
 • دهقان ویلا دوم
 • کرج نو

شهرداری منطقه 6 کرج

شهرداری منطقه 6 در بخش شمال غربی این شهر قرار داشته و حدود 1800 هکتار از مساحت این شهر را به خود اختصاص داده و جمعیت آن برابر با 270 هزار نفر بوده است. این منطقه از بخش شمال به ارتفاعات باغستان، از بخش شرق به بلوار باغستان و حوزه شهرداری منطقه 7، از غرب به حوزه شهرداری کمالشهر و اتوبان کرج – قزوین و از بخش جنوب به بلوار شهید بهشتی و حوزه شهرداری منطقه 5 منتهی می شود.

منطقه 7 شهرداری کرج

منطقه 6 این شهر در بخش شمال واقع شده و 154 هزار هکتار از مساحت این شهر را از آن خود کرده است. طبق آخرین سرشماری در این منطقه جمعیت 124688 نفر جمعیت داشته است. این منطقه از شمال به کوه های البرز و اراضی سیاهکلان، از شرق به حریم منطقه 8 شهرداری، از غرب به منطقه 6 و از جنوب به خیابان بهشتی منتهی می گردد. این منطقه از کرج اماکن مهمی را در خود جای داده که به شرح ذیل می باشند:

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
 • دانشگاه هنر کرج
 • ورزشگاه انقلاب
 • زندان رجایی شهر

کرج

منطقه 8 شهرداری کرج

منطقه 8 شهرداری این شهر در بخش شمال شرقی این شهر واقع شده و محله های زیر را در خود جای داده است:

 • خیابان بهار
 • خیابان ولیعصر
 • برغان
 • اسلام آباد
 • خیابان چالوس

منطقه 9 شهرداری

منطقه 9 شهرداری این شهر در بخش مرکزی کرج قرار داشته و محله هایی که در آن واقع شده اند را در این بخش آورده ایم:

 • آسیاب برجی
 • دولت آباد
 • چهارصد دستگاه
 • کوی کارمندان جنوبی
 • مهرویلا
 • بلوار بلال
 • کارخانه قند
 • مظاهری
 • گلشهر ویلای شرقی
 • دانشکده کشاورزی

منطقه 10 شهرداری کرج

منطقه 10 شهرداری این شهر در بخش غرب آن قرار دارد و مناطق زیر را در خود جای داده است:

 • شهرک منظریه
 • شهرک سیمین دشت
 • شهرک ارم
 • شهرک شهید حسینی
 • شهرک وحدت
 • رزکان
 • کوه 110
 • واریان شهر
 • گلستان
 • شهرک هفده شهریور
 • چهارباغ
 • کوی لاله

دانشگاه ها مراکز آموزشی کرج

 • دانشگاه آزاد اسلامی کرج
 • دانشگاه هنر
 • دانشگاه تربیت معلم
 • دانشگاه جامع علمی کاربردی
 • دانشگاه پیام نور
 • دانشکده علوم پزشکی
 • آموزشکده فنی شهید بهشتی
 • آموزشکده عالی سما واحد کرج
 • آموزشکده عالی محیط زیست کرج
 • موسسه علمی فرهنگی پژوهندگان علم کرج
 • دبیرستان و مرکز پیش دانشگاهی دهخدا
 • دبیرستان و مرکز پیش دانشگاهی البرز

مزایا و معایب زندگی در کرج

همانطور که گفتیم کرج یکی از کلانشهرهای مهم کشور محسوب شده و از آنجایی که از امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی برخوردار است، افراد زیادی آن را برای زندگی انتخاب کرده و به آن مهاجرت می کنند. همچنین به دلیل نزدیک بودن به پایتخت به عنوان مهاجر پذیرترین شهر در اطراف تهران محسوب می شود. شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا زندگی در کرج چه مزایا و معایبی می تواند داشته باشد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال پیشنهاد می شود تا انتهای مطلب همراه ما باشید و هر کدام از آن ها را به صورت مختصر و جداگانه آن ها را توضیح خواهیم داد.

مزایا

 • آب و هوای خنک تر و مطلوب تر از تهران
 • قیمت ملک مناسب و ارزان تر از تهران
 • ترافیک کمتر و سبک تر از تهران
 • باغ های سرسبز و میوه متعدد
 • مناطق آرام تر از دیگر کلانشهرها
 • داشتن مراکز آموزشی و دانشگاه های معتبر
 • مجهز بودن به امکانات رفاهی مناسب و متعدد
 • رفت و آمد آسان به کرج
 • داشتن وسایل نقلیه عمومی از تهران به کرج
 • نزدیک بودن جاده چالوس که یکی از زیباترین و بهترین جاده های کشور می باشد
 • مجهز بودن به خط مترو
 • پیست اسکی کرج
 • فرودگاه پیام
 • مجهز بودن به تاکسی به مسیرهای مختلفی از تهران و کرج
 • مجهز بودن به مراکز درمانی و بیمارستان های مناسب
 • مجهز بودن باشگاه های ورزشی و سوارکاری

معایب

 • افزایش جمعیت به میزان بالا
 • مناطق بالاشهر و پایین شهر نزدیک هم هستند
 • داشتن مدیریت ضعیف و نامناسب در برخی از مناطق این شهر
 • برخی از شغل ها همچون کشاورزی در این شهر حامی ندارند
 • داشتن ترافیک در مناطق بالاشهر

کرج

مراکز خرید کرج

کرج که یکی از مهمترین و پیشرفته ترین شهرهای اطراف تهران بوده و به عنوان یکی از کلانشهر هاس کشور شناخته می شود، امکانات و تجهیزات بسیار مناسبی در آن وجود دارند که در بخش های قبلی با بسیاری از آن ها آشنا شدیم. اکنون نوبت به مراکز خرید این شهر رسیده که می خواهیم با آن ها آشنا شویم.

مرکز خرید طالقانی

یکی از مراکز خریدی که در کرج وجود دارد مرکز خرید طالقانی نام دارد که در چهارراه طالقانی کرج واقع شده است. اگر قصد خرید لباس زنانه و مجلسی دارید، این مرکز خرید می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. اما اجناس این مرکز خرید تنها به لباس های زنانه و مجلسی محدود نمی شوند و شما می توانید هر چه که نیاز داشته باشید اعم از: کیف و کفش، لباس مردانه، بچگانه، زیورآلات، اسباب بازی و… را از آن تهیه کنید.

آدرس مرکز خرید طالقانی: استان البرز، شهر کرج، چهارراه طالقانی، مقابل اداره پست

مجتمع تجاری تندیس

یکی دیگر از مراکز خریدی که در این شهر وجود دارند و می توانید برای خرید محصولات مختلفی همچون لباس های مردانه، زنانه و بچگانه، شال و روسری، کیف و کفش، ساعت و اکسسوری و… به سراغ آن بروید. همچنین مجتمع تجاری تندیس کرج از امکانات رفاهی مناسبی همچون: آسانسور، پله برقی، سرویس بهداشتی و پارکینگ برخوردار است که گشت و گذار در آن را برای شما لذت بخش تر خواهد کرد.

آدرس مجتمع تجاری تندیس: استان البرز، شهر کرج، شاهین ویلا، بلوار باهنر

مرکز خرید رویال

از دیگر مراکز خریدی که در این شهر وجود دارند، مرکز خرید رویال می باشد که 4 طبقه به همراه 75 واحد تجاری را در خود جای داده و شما می توانید برای خرید محصولاتی نظیر: لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، کیف و کفش، شال و روسری، اکسسوری و… از ساعت 9 صبح الی 21 شب به آن مراجعه کنید. همچنین وجود امکانات رفاهی مانند آسانسور، پله برقی، رستوران، کافی شاپ، سرویس بهداشتی و پارکینگ لذت خرید و گردش در این مرکز خرید را دو چندان می کنند.

آدرس مرکز خرید رویال: استان البرز، شهر کرج، مهرشهر، بلوار بهشتی، ابتدای خیابان فروغی اصفهان

مرکز خرید پروما

یکی از مراکز خرید بسیار جذاب که در این شهر وجود دارد مرکز خرید پروما می باشد که در سال 1389 افتتاح شده است. این مرکز خرید شامل سه طبقه بوده و برای خرید محصولاتی نظیر لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، کیف و کفش، زیورآلات، لوازم تحریر و… به سراغ آن بروید. جالب است بدانید این مرکز خرید دارای دو شعبه در این شهر بوده که یکی از آن ها در جاده ماهدشت و دیگری در طبقه همکف برج شهاب در رجائی شهر می باشد. شعبه 1 این مرکز خرید مجهز به امکانات تفریحی و فاهی مناسبی از جمله شهربازی کودکان، آسانسور، سرویس بهداشتی و… می باشد و می توانید علاوه بر خرید از گشت و گذار در آن لذت ببرید. در شعبه 2 مرکز خرید پروما می توانید محصولاتی همچون حوله و ملحفه، مواد غذایی، عطر و ادکلن، لباس های زنانه، مردانه و بچگانه، لوازم آرایشی و بهداشتی و… را تهیه کنید.

آدرس شعبه 1 مرکز خرید پروما: استان البرز، شهر کرج، جاده ماهدشت، قبل از محمدشهر

آدرس شعبه 2 مرکز خرید پروما: استان البرز، شهر کرج، رجائی شهر، فاز 3، کنار شهرداری منطقه 7، برج شهاب

کرج

بهترین رستوران های کرج

همه ما کرج را شهری صنعتی و تجاری می دانیم، اما با خواندن این مطلب دریافتیم که علاوه بر داشتن کارخانه ها و تاسیسات صنعتی، تجاری و اداری جاذبه های دیدنی، گردشگری و تفریحی متعددی در این شهر وجود دارند که توانسته افراد زیادی را به سوی خود جذب کنند و به یکی از مقاصد گردشگری محبوب در میان پایتخت تبدیل شود. حال اگر قصد گردشگری در این شهر را دارید، در میان گردش و تفریح خود ممکن است به دنبال کافه یا رستورانی باشید تا بتوانید وعده غذایی خود را در آن سفارش داده و میل کنید. در این بخش می خواهیم با برخی از بهترین رستوران های کرج آشنا شویم.

رستوران روما

رستوران روما یکی از بهترین رستوران های کرج در منطقه گوهردشت می باشد. این رستوران به عنوان یکی از رستوران های بین المللی این شهر شناخته می شود و از محیطی بسیار شیک و زیبا بهره می برد. رستوران بین المللی روما انواع غذاهای خوش طعم و لذیذ ایرانی و فرنگی را سرو می کند. این رستوران از آن دسته رستوران هایی است که به دلیل داشتن کیفیت بالا و طعم لذیذ غذاها، در هر زمان به سراغ آن بروید، آن را مملو از جمعیت خواهید دید. طعم و کیفیت غذا و خدمات سرویس دهی و برخورد پرسنل توانسته رضایت تمام مشتریان جلب نماید.

آدرس رستوران روما: استان البرز، شهر کرج، گوهردشت، بلوار موذن، مقابل دانشگاه آزاد، ساختمان خلیج فارس

رستوران ایتالیایی سزار

اگر در شهر کرج به دنیال رستورانی هستید تا بتوانید انواع غذاهای فرهنگی و فست فود را در آن سفارش دهید. از جمله لذیذترین و پر طرفدارترین غذاهای این رستوران پیتزا، پاستا، سالادها و… می باشند که اغلب مشتریان رضایت کامل از آن ها را دارند. از آشپزان حرفه ای در این رستوران استفاده شده است. غذاهای رستوران ایتالیایی سزار به دلیل بالا بودن کیفیت و طعم غذاها از قیمت های بالایی برخوردارند. برای تهیه غذاها نیز از بهترین و با کیفیت ترین مواد غذایی استفاده می شود. محیط این رستوران بسیار زیبا، شیک و تمیز می باشد و همچنین برخورد پرسنل با مشتریان بسیار خوب بوده و رضایت مشتریان را جلب می کند.

آدرس رستوران ایتالیایی سزار: استان البرز، شهر کرج، بلوار سرداران شرقی، ضلع میدان والفجر

باغ رستوران نویان

اگر در شهر کرج هستید و برای وعده غذایی خود به دنبال یکی از بهترین رستوران های کرج می گردید، باغ رستوران نویان می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما به شمار رود. این باغ رستوران یکی از معروف ترین و محبوب ترین رستوران های این شهر است که تقریبا تمام اهالی این شهر آن را به خوبی می شناسند. باغ رستوران نویان به عنوان بزرگترین باغ رستوران این شهر بوده و در بسیاری از مواقع آن را مملو از جمعیت خواهید دید. آلاچیق هایی در باغ رستوران وجود دارند که بهترین محیط را برای برگزاری جشن های تولد پدید آورده اند. محیط این رستوران بسیار زیبا و دلنشین می باشد و از نورپردازی بسیار خوبی برخوردار است. در منوی این رستوران انواع غذاهای ایرانی وجود دارند که می توانید بر حسب سلیقه خود غذاهای مورد علاقتان را سفارش دهید و در محیطی بسیار دوست داشتنی میل کنید. همچنین علاوه بر منوی غذا، منوی نوشیدنی وجود دارد که می توانید انواع نوشیدنی های سرد و گرم را سفارش دهید.

آدرس باغ رستوران نویان: استان البرز، شهر کرج، مهرشهر، ابتدای چمن 1

کرج

جاهای دیدنی کرج

اکنون که در حال آشنایی کامل با شهر کرج هستیم، خوب است در این بخش نیز با انواع جاهای دیدنی کرج آشنا شویم. این شهر را با لقب ایران کوچک می شناسیم و جاذبه های دیدنی و گردشگری متعددی در آن وجود دارند که افراد زیادی را از پایتخت و مناطق اطراف به سمت خود جذب می کنند. در ادامه با برخی از دیدنی های کرج آشنا خواهیم شد.

پارک چمران

اگر از اهالی کرج هستید و یا این شهر را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده اید، می توانید به سراغ پارک چمران بروید. پارک ها در هر منطقه و شهری به عنوان جاذبه ای گردشگری و دیدنی به شمار می روند که از امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی برخوردارند. این پارک در میان سال های 1390 تا سال 1394 مورد بازسازی قرار گرفته است. یکی از جذابیت های دیدنی پارک چمران دارای فضای سبز و گل کاری شده بسیار زیبایی می باشد که بر محبوبیت آن افزوده است. همچنین گشت و گذار در آن لذت بخش تر خواهد شد و می توانید عکس های بسیار زیبایی را ثبت کنید. از امکانات رفاهی و تفریحی پارک چمران می توان به به داشتن مسیر دوچرخه سواری اشاره کرد که افراد زیادی به خصوص از اهالی این شهر به دوچرخه سواری در آن می پردازند.

مسیر دسترسی به پارک چمران

اگر برای رسیدن به پارک چمران می خواهید از تهران راهی شوید، برای این کار وارد اتوبان تهران – کرج شده و خروجی پس از جاده چالوس به سمت فردیس و کرج حرکت کنید. در ادامه مسی خود را به میدان امام حسین رسانده و پس از پشت سر گذاشتن آن می توانید وارد پارک چمران شوید.

آدرس پارک چمران: استان البرز، شهر کرج، مرکز شهر، بلوار شهید چمران، بعد از میدان امام حسین

بام کرج

یکی از بهترین جاذبه های گردشگری کرج که افراد زیادی را از این شهر، مناطق اطراف و به حتی تهران به سمت خود می کشاند، بام کرج می باشد. هنگامی که در این جاذبه قرار داشته باشید، چشم انداز بسیار زیبایی از این شهر را مشاهده خواهید کرد. اگر به دنبال بهترین زمانی هستید که بتوانید نهایت لذت را از مناظر اطراف ببرید، بهتر است زمان بازدید خود را به شب ها موکول کنید. این بام به عنوان یکی از بهترین مقاصد برای کوهنوردان نیز به شمار می رود و کوهنوردان زیادی به سراغ آن می روند. یکی از بهترین جاذبه های بام کرج مربوط رستوران ها و کافه های آن هستند که در شب های سرد زمستان اغلب گردشگران به سراغ نوشیدنی های گرم آن ها می روند. برای رسیدن به این جاذبه دیدنی بایستی خود را به بلوار طالقانی برسانید وآن را تا انتها پیش بروید تا به کوهپایه های عظیمیه برسید.

کرج

کاخ مروارید یا کاخ شمس

اگر به بازدید از جاذبه هاو بناهای تاریخی علاقه مند هستید، شهر زیبا و گردشگری کرج جاذبه های تاریخی متعددی از جمله کاخ مروارید یا کاخ شمس را در خود جای داده که قدمت آن به دوران پهلوی باز می گردد. این کاخ اقامتگاه شمس پهلوی بوده که در میان سال های 1345 هجری شمسی تا 1347 هجری شمسی در مساحتی 2 هزار و 500 متر مربعی ساخته شده است. این بنا به صورت یک سفر بوده و صدفی آن را در بر گرفته و شمس پهلوی در این کاخ از میهمانان ایرانی و خارجی خود پذیرایی می کرد. اتاق صدف یکی از مهمترین بخش های این کاخ به شمار می رود که از تزئینات خاص و متنوعی برخوردار است. حتی نمای بیرونی آن به یک حلزودن شباهت دارد. از همان زمان ابتدا تا به امروز این کاخ به عنوان اشرافی ترین کاخ های زمان پهلوی شناخته می شود.

برای طراحی و ساخت این بنای با شکوه کاملا از معماری غرب استفاده شده و به شیوه ای مدرن ساخته شده است. در حال حاضر از این بنای تاریخی و با شکوه به عنوان موزه و مجتمع اردوی تفریحی شهید فهمیده استفاده می شود. همچنین در حال حاضر کاخ شمس در وضع مناسب و خوبی به سر نمی برد و از آنجایی که بسیاری از بخش های بنا مورد آسیب های جدی قرار گرفته، طبق گفته ها برای بازسازی و مرمت آن به 200 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد. این بنا که دارای 111 هکتار زمین و 2 هزار و 500 متر مربع زیر بنا می باشد، در منطقه مهرشهر کرج و در انتهای خیابان ارم قرار گرفته است. کاخ مروارید به عنوان اثری ملی با شماره ثبت 7067 در سال 1382 هجری شمسی به فهرست آثار ملی ایران اضافه گردید.

آدرس کاخ مروارید: استان البرز، شهر کرج، منطقه مهرشهر، انتهای خیابان ارم

آبشار نشترود

اگر در میان دیدنی های کرج به دنبال جاذبه ای طبیعی و تماشایی هستید می توانید به سراغ آبشار نشترود در روستای نشترود بروید. این آبشار خروشان و پر آب که دارای ارتفاعی حدود 3800 متر از سطح دریا می باشد، از روی صخره های مرتفع و بلند قامت جاری شده و منظره ای بسیار تماشایی و زیبا را پدید آورده است. این آبشار در بخش غربی روستای نشترود واقع شده و برای دسترسی به آن باید از این شهر به سمت جاده چالوس حرکت کنید، پس از آن که 35 کیلومتر در جاده چالوس پیش رفتید، روستای نشترود را خواهید دید که می توانید وارد آن شوید و از آبشار زیبای نشترود دیدن کنید.

قلعه آغشت

یکی از تماشایی ترین و معروف ترین جاذبه های دیدنی این شهر، قلعه ای تاریخی و حیرت انگیز است که قلعه آغشت نام دارد. هنگامی که به این قلعه نگاهی بیاندازید، باور نمی کنید که این قلعه در یکی از نقاط ایران قرار داشته باشد. قلعه آغشت در روستایی به نام روستای آغشت قرار گرفته که از آب و هوای ییلاقی و دلپذیری بهره می برد. قلعه آغشت ما را به یاد فیلم های هالیوودی و قدیمی می اندازد. این قلعه با نام های دیگری همچون قلعه برغان، قلعه هاگوارتز ایران و دژ برغان شناخته می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این قلعه دارای قدمتی حدود 10 سال بوده و قدمت تاریخی ندارد. نمای قلعه آغشت به قلعه های تاریخی اروپایی و رومی شباهت دارد و همین باعث شده بسیاری از افراد تصور کنند این قلعه یکی از مکانا های تاریخی و بناهای به جا مانده از زمان های گذشته است.

قلعه آغشت مالک شخصی داشته و متعلق به شخصی به نام آقای اسدی لاری می باشد. وی به دلیل علاقه به سازه های خلاقانه و عجیب به کمک یکی از مشهورترین معماران ایرانی این قلعه را در دهستان برغان ساخت. خلاقیت وی و معمار را به خوبی می توان در ظاهر قلعه مشاهده نمود. امکان بازدید از فضای داخلی به دلیل تکمیل نبودن وجود ندارد و تا به امروز هیچ عکسی از نمای داخلی آن دیده نشده است. این قلعه دارای 5 طبقه بوده و درختان بلند قامت و سر به فلک کشده ای که اطراف آن وجود دارند، بر عجیب بودن نمای آن افزوده اند.

آدرس قلعه آغشت: استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ، دهستان برغان، روستای آغشت

کرج کجاست و مسیر دسترسی به آن

کرج یکی از کلانشهرهای مهم ایران است که در استان البرز قرار داشته و به عنوان مرکز این استان نیز شناخته می شود. این شهر میان 35 درجه و 46 دقیقه تا 35 درجه و 51 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 54 دقیقه تا 51 درجه و 31 دقیقه طول شرقی قرار دارد. در ابتدا محدوده این شهر برابر با استان البرز کنونی بود. این شهر از بخش شمال خود به استان مازندران، از بخش شرق به استان تهران، از بخش غرب به شهرستان ساوجبلاغ و از بخش جنوب به شهرستان شهریار و استان مرکزی منتهی می گردد. این کلانشهر از زمان های گذشته تا به امروز، یکی از مسیرهای ارتباطی مهم میان تهران – قزوین و دیگر شهرهای استان مازندران به شمار می رفت.

از مهمترین مسیرهای ارتباطی کرج می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مسیر آسفالته کرج- گاجره – دیزین – شمشک: مسافت 82، 88 و 103 کیلومتر
 • مسیر آزادراه تهران -کرج – قزوین: مسافت 159 کیلومتر
 • مسیر آسفالته کرج -رباط کریم: مسافت 40 کیلومتر
 • مسیر آسفالته کرج – هشتگرد: مسافت 38 کیلومتر
 • مسیر آسفالته کرج – بوئین زهرا: مسافت 98 کیلومتر
 • مسیر آسفالته کرج – چالوس: مسافت 161 کیلومتر
 • مسیر آسفالته کرج-شهریار: مسافت 18 کیلومتر

کرج

مسیر دسترسی تهران به کرج با خودروی شخصی

برای رسیدن به این شهر از تهران می توانید وارد بزرگراه جناح شده و از طریق آن وارد اتوبان تهران – کرج می شوید. پل گوهردشت را پشت سر گذاشته و سپس وارد خیابان آزادی شده و از طریق دور برگردان وارد خیابان آزادی شوید.

مسیر دسترسی تهران به کرج با وسایل نقلیه عمومی

خوشبختانه از آنجایی که رفت و آمدها از تهران به کرج زیاد است و بسیاری از افراد برای کار به این شهر رفت و آمد دارند، مسیرهای دسترسی متعددی برای رسیدن به این شهر وجود دارد. همچنین مسیرهای مختلفی جهت استفاده از وسایل نقلیه عمومی وجود دارند که یکی از راحت ترین آن ها استفاده از قطار سریع السیر می باشد. برای این منظور می توانید سوار مترو خط فرهنگسرا – صادقیه شده و در ایستگاه صادقیه از مترو خارج شوید. با توجه به تابلوهای راهنما به سمت قطار سریع السیر بروید و سوار آن شوید. همچنین از پایانه آزادی اتوبوس هایی وجود دارند که مقصد آن ها به سمت این شهر می باشد که می توانید از آن ها نیز استفاده نمایید.

اجاره ویلا و سوئیت کرج

کرج به عنوان یکی از شهرهای گردشگری و خوش آب و هوای اطراف تهران، جاذبه های متعددی را در خود جای داده و همین موضوع باعث شده گردشگران زیادی جاذبه های دیدنی و گردشگری آن را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند و به سراغ این شهر بروند. برخی از گردشگران ترجیح می دهند برای چند روزی از شهر دور شوند و در طبیعت این شهر خوش آب و هوا چند روزی را سپری کنند. از آنجایی که این شهر جزء شهرهای مهاجر پذیر و گردشگر پذیر می باشد، اقامتگاه های مختلفی از جمله ویلا، سوئیت، آپارتمان و… را در خود جای داده و گردشگران برای اقامت خود می توانند به سراغ یکی از آن ها بروند.

در این میان برخی از گردشگران تنها برای استراحت می خواهند به این شهر سفر کنند و به سراغ اقامتگاهی هستند تا بتوانند از تمام امکانات رفاهی مناسب بهره مند باشند و چند روزی را در آن سپری کنند. از همین رو به سراغ اجاره ویلا کرج می روند. ویلاها به لحاظ امکانات به انواع مختلفی از ارزان قیمت تا گران قیمت تقسیم می شوند که گردشگران بر حسب سلیقه و بودجه خود به سراغ یکی از آن ها می روند.

سوالات متداول

کرج کجاست؟

کرج یکی از کلانشهرهای ایران که در استان البرز جای گرفته و دارای فاصله کمی از تهران می باشد.

جاهای دیدنی کرج را نام ببرید؟

از جاهای دیدنی کرج می توان به کاخ شمس، قلعه آغشت، پارک چمران، بام کرج، روستای شهرستانک، آبشار هفت چشمه، آبشار نشترود و... اشاره کرد.

کرج چند منطقه دارد؟

کرج دارای 10 منطقه می باشد.

آب و هوای کرج چگونه است؟

کرج در تابستان ها دارای آب و هوای نیمه بیابانی و خشک و آب‌ و هوای سرد و کوهستانی در زمستان ها می باشد.

[html_block id=”70994″]