عمارت کازرونی

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از بهترین استان های کشور که در منطقه جنوبی ایران قرار گرفته بوشهر می باشد. این ناحیه به دلیل از سر گذراندن اتفاقات مهم در طول تاریخی در بین عده زیادی معروف بوده و به همین دلیل عده زیادی از افراد معمولا برای تماشای جاذبه های مختلف آن اقدام می کنند. شهر بوشهر که مرکز استان می باشد نیز در خود جاذبه های مختلفی دارد که از بین آن ها می توان به عمارت های متفاوت و تاریخی آن اشاره نمود. یکی از این عمارت ها با نام عمارت کازرونی معرفی می شود که به دلیل معماری و قدمت خود به شهرت رسیده است. در این مطلب به سراغ معرفی عمارت گفته شده رفتیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره این جاذبه به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

عمارت کازرونی کجاست و مسیر دسترسی به آن

از آن جا که این عمارت در بلوار خلیج فارس و در نزدیکی پارک تی وی قرار گرفته شما باید ابتدا خود را به این بلوار برسانید. بدین منظور می توانید ابتدا وارد بلوار طالقانی شده و در جهت شمال غربی به مسیرتان ادامه دهید. چندی بعد وارد بلوار خلیج فارس خواهید شد و بعد باید در میدان به سمت اولین خروجی بروید تا در نهایت به مقصدتان که در سمت راست شما قرار گرفته وارد شوید. مسافت مسیر گفته شده از انتهای بلوار طالقانی تقریبا 850 متر بوده و در حدود 2 دقیقه بدون ترافیک نیز در راه خواهید بود.

بهتر است در مسیر رسیدن به این جاذبه تاریخی از لوکیشن زیر استفاده کنید تا بتوانید به آسانی و با نقشه خود را به مقصد برسانید. کافیست ابتدا لوکیشن و اینترنت همراه دستگاهتان را روشن کرده و بعد بر روی مسیر دسترسی زیر کلیک کنید.

آدرس عمارت کازرونی: بوشهر، محله قدیمی بهبهانی

درباره عمارت کازرونی

بوشهر دارای عمارت ها و سازه های تاریخی متعددی می باشد که به دلیل نوع معماری و طراحی آن ها افراد زیادی برای مراجعه به این جاذبه های تاریخی اقدام می کنند. یکی از مهم ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری بوشهر با نام عمارت کازرونی معرفی می شود که به دلیل نوع معماری خود توانسته عده زیادی را جذب نماید. یکی از مواردی که باید به آن اشاره نمود این است که بوشهر به دلیل آب و هوای گرم و سوزان خود معمولا سازه هایی را در طول تاریخ داشته که هماهنگ با این نوع جو جغرافیایی باشند.

به همین دلیل این بنا های تاریخی نیز به گونه ای ساخته شده اند که مناسب با آب و هوا باشند و شما در معماری به کار رفته در این سازه می توانید این مورد را مشاهده نمایید. نوع معماری این عمارت همانند دیگر سازه های بافت تاریخی بوشهر دارای سه ساختار شامل فضای باز، فضای بسته و نیمه باز می شود. که مورد اول بدون سقف بوده و شامل بخش هایی هم چون پشت بام، حیاط خانه یا ایوان می شود.

فضا هایی هم چون سردر ورودی یا حوضخانه ئ هشتی که حد فاصل فضا های بسته و باز هستند را نیز فضای نیمه باز می گویند. مورد آخر که فضای های بسته می باشد نیز شامل بخش هایی از بنا می شود که دیوار و سقف دارد و در آن پنجره یا هواکش نیز وجود دارد. در عمارت کازرونی شما می توانید این فضا ها را تماشا کنید که در کنار هم قرار گرفته اند و جلوه ای زیبا را به شما نشان می دهند.

عمارت کازرونینکات قابل توجه درباره عمارت

یکی از مهم ترین مواردی که باید باز هم به آن متذکر شد، تاثیر جو آب و هوایی این منطقه بر نوع معماری و ساخت عمارت کازرونی می باشد. عمارت کازرونی توانسته به خوبی این مورد را رعایت کرده و به بهترین شکل برای این مورد اقدام نماید. خانه های بوشهر به خصوص بافت قدیمی آن شامل ویژگی های مختلفی مثل استفاده از روزن های متعدد جهت تعدیل هوای درون بنا، ارتفاع بالا، تراکم خانه ها در هر محله، استفده از رنگ سفید در نمای خانه ها، وجود نظم هندسی، استفاده از بادگیر و بالکن برای هماهنگ کردن وزش باد و… می شود. عمارت کازرونی شامل اکثریت این ویژگی ها در ساخت بوده و به همین دلیل به عنوان یکی از مهم ترین آثار در بوشهر به شمار می رود.

مالک این عمارت یکی از ثروتمندان زمان خود بوده که در شغل تجارت معروف بوده و نام این خانه را هم نام با فامیلی خود گذاشت. اصالت محمد رضا کازرونی به استان فاس و کازرون بر می گردد و این خانه فوق العاده که توسط وی ساخته شده بود سرانجام در فهرست آثار ملی به ثبت رسمی رسید.

علت استفاده از رنگ سفید در نمای خانه

همان طور که می دانید تنها رنگی که کم ترین میزان جذب اشعه خورشید را به خود دارد رنگ سفید می باشد. استفاده از این رنگ در نمای خانه اه در مناطق جنوب کشور که تابش خورشید سوزان می باشد و هوا بسیار گرم است می تواند بهترین انتخاب باشد. عمارت گازرونی نیز با انتخاب این رنگ در تعدیل هوای سازه اقدام مهمی را انجام داده است. شاید این خانه به عنوان یکی از عمارت های کم نظیر در زمان خود در محله ای با جمعیت کمتر ساخته شد اما تراکم بالای خانه ها در محله های مختلف بوشهر می تواند در کنار رنگ سفید آن ها به سایه افتادن در کوچه ها نیز کمک کند تا افراد کمتر در هنگام تردد اذیت شوند.

کاربرد روزن های مختلف در عمارت

یکی از مواردی که به آن اشاره کردیم وجود روزن های متفاوت در بدنه خانه های مناطق گرمسیر می باشد که عمارت کازرونی نیز از این قاعده مستثنی نیست. کاربرد این روزن ها جهت تنفس بدنه اصلی ساختمان بوده و کمک می کند تا در گرمای زیاد هوا از این روزن ها رفت و آمد کرده و آب و هوای خانه تعدیل شود. یکی از دیگر از دلایل وجود روزن ها رطویت بالای هوا می باد که با حضور این روزن ها از تخریب و آسیب دیدن بنا جلوگیری می شود چرا که هوا چرخش خواهد داشت و رطوبت در کنار گرمای بالا نمی تواند آسیب به بدنه ساختمان برساند.

معماری عمارت کازرونی

یکی از مهم ترین مواردی که در بنا های تاریخی می توان به آن اشاره نمود، نوع معماری به کار رفته در ساخت و طراحی سازه می باشد. عمارت کازرونی معماری فوق العاده ای دارد و به همین دلیل در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. یکی از مهم ترین گزینه های به کار رفته در ساخت این بنا مربوط به ارتفاع آن می شود که در واقع به عنوان مهم ترین خصوصیات به کار رفته در این خانه می باشد. از دیگر مواردی که می توان در معماری این بنا به آن اشاره نمود، وجود در و پنجره های متعدد می باشد.

این تعدد در و پنجره باعث شده تا در کنار روزن های مختلف بر روی بدنه اصلی، جریان هوا رفت و آمد داشته باشد و هوای درون خانه تعدیل شود. از مهم ترین مصالح به کار رفته در ساخت این عمارت می توان به چوب اشاره کرد. ایوان های سازه کازرونی با چوب تعبیه شده اند که در برابر گرما بسیار مقاوم هستند و حتی سبب خنک شدن هوای داخل عمارت نیز می شوند.

این نوع معماری به گونه ای که گفته شد را می توان در خانه های سنتی شهر های بمبئی و کراچی نیز مشاهده نمود که دلیل آن نیز به گرمای بالای موجود در این شهر ها بر می گردد. از دیگر ویژگی هایی که در معماری این عمارت می توان به آن اشاره کرد این است که علاوه بر توجه به خنکی سازه، به مواردی چون قرینه سازی و تقسیم وزن نیز دقت زیادی شده است. این موارد در کنار تزیینات به کار رفته در بخش های مختلف بنا توانسته اند زیبایی منحصر به فردی را به وجود آورند که مثال زدنی می باشد.

عمارت کازرونیتزیینات به کار رفته در ساخت عمارت کازرونی

عمارت مور نظر ما دارای تزیینات مختلف در قسمت های متعدد بنا می شود که از ابتدا شامل یک سردر ورودی است و با گذر از آن وارد یک دهلیز و سپس حیاط مجموعه خواهید شد. طراحی به کار رفته در این بخش ها در کنار تزیینات سردر بسیار دیدنی بوده و نباید آن ها را از دست بدهید. با ورود به حیاط عمارت شاهد یک ساختمان 3 طبقه خواهید بود که در کنار یک حیاط بزرگ ساخته شده است.

درون حیاط عمارت نیز درختانی چون نخل را خواهید دید که در کنار گل های کاغذی و دیگر گیاهان خودنمایی می کنند. این گل های زیبا با رنگ های صورتی در نیمه دوم سال زیبایی باغچه و حیاط سازه را چند برابر می کنند و اگر در پاییز و زمستان برای تماشای این عمارت روانه شوید شاهد این مورد خواهید بود. دور تا دور حیاط را اتاق های عمارت پوشانده اند و ساخت آن ها به شکل 7 دری یا 9 دری می باشد که رو به دریا و وزش باد ساخته شده اند.

در بالای در های چوبی می توانید شیشه های رنگی را ببینید که خودنمایی می کنند و در کنار ایوان های طبقات و ستون های استفاده شده در سازه هارمونی زیبایی را به وجود آورده اند. اگر به بوشهر سفر کردید بهتر است سری به این جاذبه تاریخی بزنید و از تزیینات آن در کنار معماری زیبای عمارت لذت ببرید.

بهترین زمان بازدید از عمارت کازرونی

اگر تمایل دارید برای تماشای سازه های مختلف بوشهر همانند مدرسه سعادت یا عمارت های مختلفی چون عمارت امیریه در کنار عمارت کازرونی دیدن نمایید بهتر است زمانی را برای این منظور انتخاب کنید که از نظر شرایط آب و هوایی اذیت نشوید. بوشهر یکی از گرم ترین مناطق در ایران بوده که برای سفر به آن می بایست زمانی را انتخاب کنید که دچار مشکل نشوید. تحمل آب و هوای مناطق جنوبی کشور تنها از مردم ساکن همین نواحی بر می آید و اگر این مورد را در نظر نگیرید نمی توانید سفر خوبی را تجربه کنید.

بهترین زمان سفر به بوشهر فصل زمستان و بهترین زمان بازدید از عمارت کازرونی صبح می باشد. شما هم چنین می توانید شب را برای تماشای این عمارت انتخاب کنید که خورشید در آسمان نیست و گرما نیز کمتر شده است. زمستان و اواخر پاییز به عنوان بهترین اوقاتی از سال هستند که مسافران برای سفر به جنوب اقدام می کنند و بهتر است شما نیز این بازه زمانی را برگزینید.

عمارت کازرونی بوشهرساعت کاری عمارت کازرونی بوشهر

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از مراجعه به یک اثر تاریخی باید به آن توجه کنید، ساعت کاری و بازه زمانی فعالیت مقصد می باشد. این عمارت نیز تنها در یکی بازه زمانی به خصوص فعالیت دارد و جمعه ها بسته می باشد. هم چنین در روز های تعطیل رسمی نیز باید قبل از مراجعه ابتدا از تایم کاری دقیق مجموعه مطلع شوید و سپس اقدام نمایید. در ادامه می توانید اطلاعات مربوط به این مورد را داشته باشید:

ساعت کاری عمارت کازرونی: همه روزه به جز جمعه ها از ساعت 7 تا 17

مدت زمان بازدید از عمارت کازرونی: بین یک الی دو ساعت

نحوه دسترسی به عمارت کازرونی

همان طرور که گفته شد این عمارت در بلوار خلیج فارس قرار گرفته و در نزدیکی زمین والیبال ساحلی قرار دارد. شما می توانید برای مراجعه به این جاذبه تاریخی یا از طریق مسیر دسترسی قرار داده شده استفاده نمایید که این مورد مستلزم داشتن خودروی شخصی شماست یا از تاکسی های اینترنتی استفاده کنید. بهتر است به دنبال وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به مقصد خود نباشید چرا که دمای هوا ممکن است شما را اذیت نماید. اگر دسترسی به اینترنت ندارید نیز می توانید از مردماین شهر مقصدتان را جویا شوید و سپس با تابلو های راهنمایی و رانندگی مسیرتان را ادامه دهید. اگر به این شهر سفر کردید بهتر است از دژ برازجان نیز دیدن نمایید.

راهنما سایت

آدرس

بوشهر، محله قدیمی بهبهانی

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

7 الی 17

یک‌شنبه

7 الی 17

دو‌شنبه

7 الی 17

سه‌شنبه

7 الی 17

چهار‌شنبه

7 الی 17

پنج‌شنبه

7 الی 17

جمعه

7 الی 17
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه