روستای زیبای کندوان در تبریز

روستای زیبای کندوان در تبریز

روستای کندوان تبریز در 60 کیلومتری جنوب غربی این شهر و یکی از روستاهای سهند در نزدیکی شهر اسکو است. کندوان از معدود روستاهای سنگی در دنیا به شمار می رود که هنوز هم افراد زیادی در آن زندگی می کنند. طبق تحقیقاتی که کارشناسان بر روی این روستا انجام داده اند، قدمت آن را به 7000 سال پیش تخمین زده اند.

روستای کندوان تبریز وسط کوه سلطان داغی قرار گرفته که ارتفاع آن از سطح دریا 2200 متر است. رودخانه کندوان در امتداد این روستا قرار دارد. زیبایی در کنار بافت سنگی خانه ها باعث شده تا کندوان جزء فهرست آثار ملی ایران به ثبت برسد.

راهنمای سفر به روستای کندوان تبریز

با گرم شدن هوا، همه به دنبال مقاصد گردشگری با آب و هوایی خنک هستند. روستای کندوان تبریز یکی از بهترین موارد انتخابی برای گردشگران داخلی و خارجی در فصل تابستان می باشد. خانه هایی که در دل کوه کنده شده همانند خانه های کندویی شکل هستند که از تماشای آن ها لذت خواهید برد. بیشترین دمای هوا در فصول گرم نهایتا به 26 درجه می رسد و کمترین آن به 14 درجه کاهش پیدا می کند.

کندوان روستایی شگفت انگیز در دل کوه است که 118 خانواده در آنجا ساکن هستند. کندوان منطقه ای عجیب و در عین حال بسیار زیبا و جذاب است که شاید با دیدن تنها چند عکس ساده از آن تصمیم به مسافرت کنید. منطقه ای با آب و هوای کوهستانی، پوشش گیاهی مخصوص و بالکن هایی پر از گل و گلدان که برای گردشگران پایتخت نشین و یا شهرهای بزرگ، عجیب و هیجان انگیز است.

روستای کندوان

روستای کندوان

چگونگی ایجاد کندوان در تبریز

جالب است بدانید روستای کندوان به لیل مواد مذاب و گدازه از آتشفشان و کمی دخالت دست انسان به شکل امروزی درآمده است. روستایی مخروطی شکل است که به خاطر کله قندی بودن و شباهت خانه هایش به کندوی عسل به این نام معروف شده است.

معماری شهر زیبای کندوان

سازه‌های سنگی با شکل‌های افقی، ستونی، مخروطی و هرمی شکل که بعد از عقب نشینی حوض دریاچه کندوان سر از خاک  برآوردند، نمای اولیه روستای کندوان هم نمایان شد. مخروط ها بعد از اینکه از دل آب بیرون آمدند، به صورت پله پله تا بالای کوه را پوشاندند. این مخروط های نرم در دوره‌های نخستین زمین شناسی، زمانی که هنوز پوسته زمین سرد نشده بود، در اثر جابه جایی کوه ها و فشارهای ناشی از این موضوع به صورت طبقه طبقه از محیط اطرافشان جدا شدند و فرم گرفتند.

این شکل‌ها که از جنس خاکسترهای آتشفشانی بودند، حالت نرمشان را به مرور زمان تا اندازه ‌ای حفظ کردند، به صورتی که به راحتی با ضربه‌ای ساده، سایش باد و بارش برف و باران تغییر حالت می ‌دادند. این طوری بود که طبقات، پله‌های روستا و لایه‌های کله قندی (که به آن کران نیز می‌گویند) کم کم به شکل امروزی درآمدند و مناسب برای کار دست ادم‌ها و ساخت خانه شدند.

تاریخچه روستای کندوان تبریز

معماری روستا یکی از شگفتی‌هایش است. اینجا روستایی سنگی و صخره‌ایست. قطره دیوارها بسیار نازک و حدود 2 متر است از اینروست که داخل خانه‌ها در تابستان‌ها خیلی خنک است  و زمستان‌ها هم به طور طبیعی گرم می‌ماند.

ارتفاع این توده‌  صخره‌ای در حدود 40 متر است و بیشتر لایه‌های کله قندی یا همان کران‌ها به 4 طبقه می‌رسند. این طبقات از هم مستقلند و برای رسیدن به طبقات بالایی پله‌هایی از خود کران به وجود آمده. نورگیرها در طبقات بالایی قرار دارند و  جنسشان چوبی یا شیشه‌ایست.

کندوان تبریز، روستایی تاریخی‌ست. برخی عمر آن را 6 هزار سال تخمین می‌زنند و برخی دیگر تاریخ آن را مربوط به 3 هزار سال پیش می‌دانند.  تاریخ سکونت آن را نیز به قرن هفتم هجری هجوم مغول‌ها نسبت می‌دهند. روایت‌هایی مبنی بر سکونت عشایر در این منطقه به عنوان ساکنان اولیه در دسترس است. آنها از حفره‌ها به عنوان اقامتگاه موقتی استفاده می‌کردند.

کندوان تبریز

کندوان تبریز

روایت دیگر در مورد مردم روستای حیله ور است. این روستا در 2 کیلومتری کندوان قرار داشته و مردم آن از دست مغول‌ها فرار کرده و به کندوان پناه برده‌اند. یک عده هم ساکنان اولیه را جنگجویانی میدانند که در حال گذر از این منطقه آن را برای دفاع و استفاده نظامی مناسب دیده‌اند.

و اما روایت دیگری هم وجود دارد که ساکنان اولیه را مهاجران دریاچه ارومیه می‌داند که از دست ایلامی‌ها و مارهایشان در جنگ ایلام و آشور فرار کرده و به این منطقه آمده بودند.

چگونه به روستای کندوان برویم؟

برای رفتن به روستای کندوان تبریز باید خود را به شهر اسکو از شهرهای استان آذربایجان شرقی برسانید. مسیر جاده را از سمت اسکو به جنوب این شهر شروع کنید و راه خیابان چایکنار را در پیش بگیرید. از شهر اسفنجان که گذشتید به یک دوراهی در 8 کیلومتری جاده می‌رسید. راهی که در سمت چپ قرار دارد، شما را تا روستای کندوان تبریز راهنمایی می کند. به اسکو که رسیدید می توانید سوار مینی‌بوس های مخصوص کندوان شوید و پس از 30 دقیقه به کندوان خواهید رسید.

سوغات روستای کندوان

مشهورترین سوغات کندوان عسل است. زردآلو و آلبالو، خشکبار، آلوچه، لواشک،گلیم و جاجیم و دست بافته‌های اینجا هم معروف است. آب معدنی کندوان که در تبریز هم آن را می‌فروشند برای درمان بیماری‌های کلیوی مناسب است و از چند شیر آب در داخل روستا قابل آشامیدن.

بهترین زمان سفر به کندوان

با توجه به موقعیت مکانی این روستا در دل کوه، بهترین زمان سفر به آن 6 ماه اول سال است. زمستان های سختی در این منطقه وجود دارد که به شما گردشگران عزیز توصیه می کنیم در فصل تابستان و بهار برای بازدید از این روستای شگفت انگیز به تبریز سفر کنید.

روستای کندوان تبریز

روستای کندوان تبریز

اقامتگاه مناسب

فصل پاییز و زمستان فصل کوچ پرندگان مهاجر به این دو زیستگاه است. اگر فقط برای تماشای پرندگان مهاجر می‌خواهید به این مناطق سفر کنید از نیمه پاییز تا نیمه زمستان فصل مناسبی است. در فصل بهار و تابستان نیز می‌توانید از سرسبزی منطقه و تماشای موجودات بومی تالاب‌ها لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *