دریاچه شهیون

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از بهترین مناطق کشور که توانسته عده زیادی از افراد را به سمت خود جذب نماید، دزفول می باشد. این شهر مورد بازدید گردشگران زیادی قرار می گیرد چرا که هم جاذبه های مختلفی داشته و هم مردم میهمان نوازی دارد. یکی از بهترین و زیبا ترین جاذبه های خوزستان که در نزدیکی دزفول قرار دارد، دریاچه شهیون می باشد. این دریاچه به دلیل قرار گرفتن در یک طبیعت زیبا بیشتر معروف شده و ما در این مقاله به معرفی آن پرداختیم تا بتوانید اطلاعات کافی درباره جاذبه به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

دریاچه شهیون کجاست و مسیر دسترسی به آن

برای رسیدن به دریاچه که تقریبا 47 کیلومتر با مرکز دزفول فاصله دارد، باید ابتدا خود را به سمت شمال در جاده دزفول-شیهون برسانید. این جاده را نیز باید تا رسیدن به مقصد ترک نکنید. شما در نهایت بعد از این جاده به جاده دریاچه خواهید رسید که با دنبال کردن آن می توانید به آسانی به دریاچه برسید. این مسیر از جاده دزفول-شیهون تا دریاچه مسافتی تقریبا 30 کیلومتر دارد و در حدود 40 دقیقه بدون ترافیک در راه خواهید بود.

این دریاچه در کنار روستای پامنار قرار گرفته و در 23 کیلومتری شمال شرقی اندیمشک می باشد. شما هم چنین می توانید از لوکیشن زیر استفاده کنید تا بتوانید به آسانی و با نقشه خود را به مقصدتان برسانید. بدین منظور کافیست ابتدا لوکیشن و اینترنت همراه دستگاهان را روشن کرده و سپس بر روی مسیر دسترسی زیر کلیک کنید.

آدرس دریاچه شهیون: خوزستان، 47 کیلومتری مرکز دزفول، نزدیک به روستای پامنار

دریاچه شهیوندرباره دریاچه شهیون دزفول

این دریاچه که از جاذبه های گردشگری دزفول به شمار می رود، طولی 65 کیلومتری دارد ولی در اوقات مختلف سال و با توجه به میزان بارش مساحت آن و عمق آن تغییر می یابد. در عمیق ترین بخش های دریاچه عمقی 50 متری را اندازه گیری کرده اند و وسعت دریاچه در حالت کلی تقریبا 6000 هکتار می باشد. آب این دریاچه از رشته کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و در مسیر با دریافت ریز آب های مختلف در نهایت به دریاچه وارد می شوند. رودخانه دز دارای دو سرشاخه می باشد که یکی از آن ها بختیاری و دیگری سزار می باشد.

سزار در شمالی ترین بخش بوده و سه شاخه ماربره، سبزه و تیره دارد و رود بختیاری نیز در چهل کیلومتری پیوند سرخاب به سرخشاخه قبلی یعنی رود سزار می پیوندد. اگر به این دریاچه رفته باشید جزیره های مختلفی را در ابعاد متعدد درون دریاچه دیده اید که مناظر بکری را خلق کرده اند. تمامی این موارد در کنار درختان مختلف به خصوص درختان بادام کوهی و درختان کُنار طبیعتی زیبا به این ناحیه بخشیده است. از دیگر درختانی که جلوه ای ویژه به این منطقه داده اند می توان به درختان کلخنگ و درختان بید اشاره نمود.

این منطقه به دلیل موقعیت جغرافیایی خوب خود توانسته به جایی مناسب برای سرمایه گذاران تبدیل شود چرا که محل مناسبی برای ساخت مراکز اقامتی و تفریحی برای مسافران می باشد. محلی که دریاچه سد دز در آن قرار گرفته از نظر زمین شناسی به دو قسمت شمالی و جنوبی تبدیل شده که از خصوصیات مهم آن می توان به وجود مناظر بسیار زیبا اشاره نمود. یکی از مواردی که درباره منطقه شهیون می توان به آن اشاره کرد وجود گونه آب و هوایی متفاوت می باشد. این منطقه در ادامه کوه های زاگرس بوده که هر چه به قلب آن نزدیک می شود صخره ها و تخته سنگ های ماسه ای نیز تشکیل می شوند.

هم چنین وجود برخی از مناطق پر بار همانند دره های آبرفتی در کنار چشمه های مختلف باعث پوشش سرسبز ناحیه شده اند. منطقه شهیون هم چنین به جلگه خوزشتان نیز نزدیک می باشد و تمامی این موارد در کنار هم سبب این پدیده تنوع آب و هوایی شده است. وزش باد نیز در این مورد بی تاثیر نبوده چنان که اگر از طرف جنوب شرق باشد باعث تابستان های گرم و زمستان های معتدل می شود و اگر از طرف شمال غربی باشد سبب می شود تا آب و هوا در تابستان معتدل و در زمستان سرد شود.

پوشش جانوری منطقه شهیون

این منطقه به دلیل تنوع آب و هوایی خود توانسته باعث زیست حیوانات مختلفی باشد که از بین آن ها می توان به روباه، خرگوش، تیهو، کبک، پرندگان دریایی، پلنگ، انواع ماهی ها همانند ماهی قزل آلا و… اشاره نمود. اگر به این منطقه رفتید می توانید برخی از این حیوانات را ببینید که البته عده ای نیز برای ماهی گیری اقدام می کنند.

عجایب دریاچه شهیون

یکی از مواردی که پیش تر به آن اشاره کردیم حضور ماهی قزل آلا در این دریاچه است که این ماهی درواقع یکی از ماهی های سرد آبی می باشد اما در این دریاچه که در یک استان گرم قرار گرفته نیز حضور دارد. جالب است بدانید که ماهی قزل آلای رنگین کمان که نوعی از قزل آلا می باشد درواقع از گزینه های غیر بومی این منطقه به حساب می آید و نسبت به انواع دیگر درگونه خود تحمل بالاتری از دمای محیط دارد.

یکی از موارد دیگری که به عنوان نکاتی عجیب درباره این دریاچه می توان به اشاره نمود این است که در نقاط مختلف شهیون دمای آب متفاوت بوده و علت آن نیز ورود جریان های خنک آب از ارتفاعات می باشد که در کنار چشمه های زیر زمینی توانسته اند باعث تغییر دما در نقاط مختلف دریاچه شوند. شاید همین اختلاف دما نیز باعث شده تا زیستگاه خوبی برای قزل آلا پدید آید. این شگفتی های دریاچه شهیون می توانند سبب شوند تا عده زیادی از گردشگران برای بازدید از این ناحیه روانه شوند و به همین دلیل منطقه شهیون یکی از معروف ترین بخش های خوزستان می باشد.

دریاچه شهیون دزفولتفریحات دریاچه شهیون

اگر به این منطقه بروید می توانید از یک سری تفریحات نیز استفاده کنید تا تجربه بهتری داشته باشید. البته این منطقه به قدری زیباست که شما می توانید با کمپ یا پیک نیک لحظان زیبایی را داشته باشید. اما وجود این تفریحات نیز می تواند به شما کمک کند تا تجربیات بهتر و بیشتری را برای خود یا عزیزانتان رقم بزنید. بهتر است اگر به این منطقه سفر کردید به هیچ عنوان شنا یا آب تنی نکنید چون این دریاچه در بخش هایی از خود به سد نزدیک است و ممکن است با توربین ها کشیده شوید و به درون گرداب فرور روید. از جمله تفریحات موجود در دریاچه شهیون می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ورزش های آبی مثل قایق سواری یا اسکی و…
  • تماشای جزیره های مختلف دریاچه
  • بازدید از روستاهای اطراف مثل روستای پامنار
  • ماهی گیری در صورت داشتن مجوز از سازمان محیط زیست
  • عکاسی از مناظر زیبای اطراف
  • کمپینگ در اطراف دریاچه

اقامت یا کمپ در نزدیکی دریاچه شهیون

اگر تمایل دارید در این منطقه چند روزی را اقامت داشته باشید می توانید یا با افرادی دیگر و به صورت گروهی در این منطقه برای کمپینگ اقدام کنید و یا برای اقامت به نزدیکی ترین روستا بروید. برای کمپینگ شما نیاز به سری تجهیزات و لوازم همانند چادر مسافرتی، کیسه خواب، زیر انداز، کفش و لباس مناسب، کرم ضد آفتاب، کرم ضد گزیدگی، اما اگر نیاز به یک اقامتگاه داشتید نیز می توانید از اقامتگاه های موجود در روستای پامنار بدین منظور استفاده کنید.

شاید کمپ کردن رایگان باشد و هیجان های مخصوص خود را داشته باشد اما اقامت در یک اقامتگاه می تواند امنیت بیشتری برایتان به ارمغان آورد. با این حال در نهایت خودتان تصمیم خواهید گرفت که تمایل به کدام نوع اقامت دارید. توصیه ما به شما این است که در کمپ کردن با افراد بیشتری باشید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی دچار آسیب یا خسارت نشوید.

دریاچه شهیونبهترین زمان بازدید از دریاچه

یکی از مهم ترین مواردی که می بایست از قبل این که سفر را آغاز کنید به آن توجه نمایید، زمان مناسب سفر می باشد. این موضوع را در نظر داشته باشید که دریاچه شهیون در منطقه ای گرمسیر قرار دارد و باید فصلی را برای بازدید از آن انتخاب کنید که گرمای هوا را آزار ندهید. بدین منظور می توان گفت بهترین زمان مراجعه ب این دریاچه زمستان و اوایل بهار می باشد.

البته اواخر پاییز نیز می تواند برایتان زمان خوبی باشد چرا گه هم می توانید از طبیعت پاییزی و زیبای طبیعت استفاده کنید و هم از آب و هوای معتدل آن بهره ببرید. اگر در مواقع گفته شده به این منطقه سفر کنید می توانید هوایی معتدل و مطبوع را تجربه نمایید. هم چنین یا انتخاب این زمان معرفی شده شما می توانید علاوه بر دریاچه برای تماشای دیگر جاذبه های دزفول همانند آبشار شوی نیز اقدام نمایید تا تجربه ای جالب داشته باشید.

مدت زمان بازدید از دریاچه شهیون دزفول

اگر در نهایت تصمیم گرفتید تا به این دریاچه سفر کنید بهتر است بدانید که مدت زمانی که تنها برای بازدید از این منطقه و دریاچه نیاز دارید نصف روز می باشد. اگر بخواهید بیشتر از یک بازدید برای تماشای دریاچه زمان بگذراید باید با توجه به به مدت زمان مورد نظرتان تایم بگذارید. لازم به ذکر است بازدید از این جاذبه رایگان بوده و برای مراجعه با کمپ نیاز به پرداخت هزینه نداخواهید داشت.

راهنما سایت

آدرس

خوزستان، 47 کیلومتری مرکز دزفول، نزدیک به روستای پامنار

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه