جنگل ابر

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از شهر های چهار فصل ایران که می توانید برای مراجعه به آن اقدام کنید و از جاذبه های متعدد درون آن لذت ببرید، شاهرود می باشد. این منطقه که به قاره کوچک معروف است دارای دیدنی هایی می باشد که تماشای آن ها می تواند تجربه ای جذاب باشد. در این مقاله به سراغ یکی از دیدنی های این شهر رفتیم که به دلیل وجود برخی از درختان کمیاب و مناظر فوق العاده خود در بین بسیاری از افراد به شهرت رسیده است. جنگل ابر موضوع این بار مقاله ماست تا شما بتوانید اطلاعات کفی درباره این جاذبه را به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

جنگل ابر کجاست و مسیر دسترسی به آن

اگر در سفر به شاهرود تمایل داشتید برای مراجعه به این جنگل زیبا اقدام کنید باید به 40 کیلومتری شمال شرقی این شهر بروید. شما ابتدا به روستای ابر خواهید و بعد از دوازده کیلومتر می توانید از جاده جنگل خود را به هر نقطه ای از آن که تمایل داشتید برسانید. برای رسیدن به جنگل ابر هم می توانید از این راه یعنی جاده روستای ابر استفاده کنید و یا از جاده قلعه نو خرقان-ابر کمک بگیرید. هم چنین می توانید از لوکیشن زیر برای رسیدن به این جنگل استفاده کنید.

آدرس جنگل ابر: سمنان، 40 کیلومتری شاهرود، روستای ابر

جنگل ابر

درباره جنگل ابر شاهرود

یکی از مهم ترین جنگل های ایران که در شهرستان شاهرود قرار گرفته و به دلیل دارای بودن درختان متعدد و هم چنین کمیاب خود توانسته عده زیادی را به سمت خود جذب نماید، جنگل ابر می باشد. این جنگل به دلیل بکر بودن و عدم دخالت انسان در آن مورد توجه عده زیادی قرار گرفته است. در این منطقه به دلیل وجود دو ناحیه کم فشار در قسمت دشت گرگان و قسمت پر فشار در منطقه ابر، دارای اقلیمی متفاوت می باشد. بسیاری از افراد علاقه زیادی به دیدن دریا دارند و به همین دلیل معمولا جاذبه هایی را انتخاب می کنند که دریا نیز داشته باشد.

شما می توانید با مراجعه به جنگل ابر دریایی از ابر را تماشا کنید که به مراتب زیبا تر از آب می باشد. علت این پدیده نزدیکی ارتفاع جنگل با ابرهاست که به همین دلیل نیز نام جنگل را انتخاب کرده اند. قدمت این جنگل به دوره سوم زمین شناسی می شود که همان عصر ژوراسیک می باشد. وسعت جنگل به 35 هزار هکتار می رسد و به دلیل ارتفاع زیاد آن از سطح دریا معمولا هوایی سرد دارد به طوری که در تابستان نیز سرد است.

بی ترین دمای اندازه گیری شده در جنگل 20 درجه بوده وکم ترین دما نیز 6 درجه بوده است. اگر به ارتفاعات این جنگل چهل میلیون ساله بروید می توانید منظره ای را تماشا کنید که همانند آن بسیار کم یافت می شود. در داخل جنگل به دلیل وجود چشمه های مختلف در کنار پوشش گیاهی انبوه و سرسبز این منطقه را به یک جای بکر و منحصر به فرد مبدل ساخته است.

در جنگل ابر درختان زیادی یافت می شود که از بین آن ها می توان به آلو، گلابی وحشی، کندوس، ولیک و… اشاره نمود. این جنگل سرانجام در سال 1398 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید این در حالیست که در سال 1393 به عنوان یکی از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست انتخاب شده بود.

علت ایجاد دریای ابر جنگل

همان طور که به آن شاره کردیم این جنگل که از جاذبه های گردشگری شاهرود می باشد، دو ناحیه کم فشار و پر فشار را در کنار هم دارد و به همین دلیل این موضوع سبب شده تا ابرها به زمین جنگل نزدیک شوند و این دریای ابر شکل بگیرد. یک دلیل دیگر تشکیل این دریا این است که ضخامت کوه های البرز در این منطقه کم می شود و به همین علت ابرهای پشت کوه از بین دره ها عبور کرده و از غروب تا نیمه شب در نزدیکی سطح زمین هستند. در این حالت هیچ چیز از اطراف دیده نمی شود و بسیار خطرناک است اگر در این مه گم شوید.

بهتر است با چند نفر دیگر برای مراجعه به این جنگل بروید تا بتوانید تجربه بهتری داشته باشید. هم چنین بهتر است صبح زود به جنگل بروید و قبل از غروب به محل اقامتی خود برگردید. قرار گرفتن دئ اقلیم در این جنگل باعث به وجود آمدن یک اقلیم به نام اکوتن شده است. ابتدای جنگل ابر را اگر بروید خواهید دید که پوشش گیاهی آن کم بوده و هر چه به درون جنگل می روید تعداد درختان و حجم پوشش گیاهی بیشتر می شود ولی با این وجود در موقع مه گرفتگی نمی توانید چیزی را ببینید.

جنگل ابر

جاذبه های جنگل ابر

اگر به این جنگل مراجعه کردید بهتر است تماشای برخی از جاذبه های درون جنگل را از دست ندهید چرا که همگی آن ها می توانند تجربه شما از بازدیدتان را جذاب تر نمایند. در ادامه می توانید با برخی از این دیدنی های جنگل آشنا شوید:

آبشار آلوچال: یکی از مهم ترین و بهترین جاذبه های درون جنگل که نباید آن را از دست بدهید، آبشار آلوچال می باشد. این آبشار و آبشار شرشر به عنوان بزرگ ترین آبشار های جنگل ابر به شمار می روند به طوری که ارتفاع آبشار آلوچال به 25 متر می رسد. برای رسیدن به این آبشار باید تقریبا یک ساعت پیاده روی کنید.

چشمه مریم: یکی از زیبا ترین بخش های جنگل که نباید تماشای آن را از دست بدهید، چشمه مریم می باشد. دسترسی به این چشمه برای خودروی های معمولی کمی سخت است.

روستای ابر: روستای ابر که با فاصله کمی از جنگل قرار گرفته می تواند هم به عنوان محل اقامتی شما انتخاب شود و هم روستاگردی.

قلعه ماران: از دیگر جاذبه های جنگل که در بالای یک کوه قرار گرفته، قلعه ماران می باشد. اگر بخواهید به این قلعه مراجعه کنید باید تجهیزات کافی داشته باشید.

دالان بهشت: اگر در مسیر آبشار آلوچال قرار بگیرید می توانید از این منطقه که درواقع مجموعه ای از درختان در هم تنیده شده دارد را پشت سر بگذارید.

بهترین زمان مراجعه به جنگل ابر

اگر تمایل دارید دریای ابر این جنگل ببینید باید زمانی را برای رفتن به جنگل انتخاب کنید که از نظر آب و هوایی بتوانید بهترین تجربه را داشته باشید. این دریای ابر در سه فصل بهار، تابستان و پاییز بیشترین میزان را دارد و در زمستان کمتر می شود. آب و هوای حاکم بر این جنگل بسیار سرد بوده و تنها در اواخر بهار و تابستان می توان سرمای آن را تحمل کرد و برای برپایی کمپ اقدام نمود. اگر تمایل دارید روز خوبی را سپری کنید و این دریای ابر را نیز ببنید بهتر است تابسان را در اولویت زمانی خود برای سفر به جنگل ابر در نظر داشته باشید.

زیبایی این جنگل در فصل پاییز در بیشترین حد ممکن بوده و بهتر است اگر برای عکاسی یا فیلم برداری به آن می روید این فصل را انتخاب کنید. اما در این فصل نمی توانید پیک نیک یا کمپ خوبی را تجربه کنید چرا که هوا سرد بوده و برای این کار گرمای لازم را نمی توانید مهیا کنید. لازم به ذکر است در زمستان جاده امکان مسدود شدن دارد و قبل از مراجعه در صورت داشتن ماشین آفرود خبر ها را دنبال کنید تا از باز بودن جاده اطمینان حاصل فرمایید.

جنگل ابر

اطلاعات و نکات مهم درباره بازدید از جنگل ابر

قبل از رفتن به این جنگل بهتر است یک سری از نکته ها و اطلاعات را درباره این منطقه به دست آورید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بتوانید آن را رفع کنید و یا از به وجود آمدن مشکل نیز جلوگیری نمایید.

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید وضعیت مناسب جسم می باشد چرا که برای تماشای نقاطی از این جنگل نیاز به پیاده روی و کوه نوردی نیز خواهید داشت.

اگر برای اولین بار است که به این ناحیه می روید راهنما با خود داشته باشید و یا اینکه با تور به آن جا بروید.

تمامی تجهیزات و وسایلی را که نیاز دارید با خود به همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

قبل از رسیدن به مقصد اقامتگاه خود را رزرو نمایید.

اگر فکر می کنید در مسیر جنگل گردی راهتان را گم خواهید کرد نشانه گذاری کنید و یا به مسیر های دور و نا آشنا مراجعه نکنید.

از آن جا که در این جنگل حیوانات وحشی مثل گراز یا خرس نیز زیست دارند بهتر است آتش روشن کنید تا نزدیکتان نشوند. فراموش نکنید آتش را در منقل روشن کنید که به طبیعت آسیبی نرسانید.

قبل از غروب جنگل را ترک کنید تا به موقع و در روشنایی روز به محل اقامت خود برسید و اسیر مه نشوید.

برای پیاده روی های طولانی ابتدا شرایط روحی و جسمی خود را درنظر داشته باشید و سپس با کفش و تجهیزات مناسب پیاده روی اقدام نمایید.

اقامت در روستای ابر شاهرود

بسیاری از کسانی که تمایل به سفر به این منطقه را دارند می توانند از اقامتگاه های موجود در روستا برای مدت زمان اقامت خود استفاده نمایند. از جمله اقامتگاه های این منطقه اقامتگاه های بومگردی و خانه های مسافر را نام برد که در کنار خانه های مردم این روستا برای اقامت مناسب می باشند. بهتر از قبل از مراجعه به این روستا محل اقامت خود را مشخص کنید تا در زمان رسیدن به این منطقه دچار سرگردانی نشوید.

کمپینگ در اطراف جنگل ابر

از دیگر گزینه های اقامت در این منطقه کمپینگ می باشد. شما می توانید با کمپ کردن حتی بخشی از مدت زمان اقامت خود را در جنگل باشید و وعده غذایی خود را در این جنگل میل کنید. برای این منظور به چادر مسافرتی، کیسه خواب، لباس مناسب و گرم، پتو، کفش مناسب و ضد آب، منقل، هیزم آماده، آب آشامیدنی، مواد غذایی لازم برای تهیه غذا، کیسه زباله و… نیاز خواهید داشت. به هیچ عنوان از غروب به بعد در جنگل نمانید چون وجود یک سری حیواناتی که در این منطقه زیست دارند برایتان خطرافرین می شوند.

هم چنین به دلیل مه شدید اگر مشکلی برایتان پیش بیاید نمی توانید آن را رفع کنید چرا که تردد در مه جنگل ابر غیر ممکن است. قبل از غروب تجهیزات و لوازم خود را جمعه کرده و به روستای ابر بروید یا به شاهرود رفته و آنجا در امنیت کامل شب خود را سپری کنید. حتی می توانید از رستوران های شاهرود نیز برای صرف وعده غذایی خود در مدت زمان کمپ استفاده کنید.

کمپینگ در جنگل ابر

تجهیزات لازم برای بازدید از جنگل ابر

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم برای مراجعه به قسمت های مختلف جنگل باید یک سری تجهیزات را با خود به همراه داشته باشید تا در زمان بازدید دچار مشکل نشوید. از جمله این لوازم و تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • لباس گرم، پتو، کفش مناسب، لوازم و لباس های ضد آب
 • نقشه، قطب نما و جی پی اس
 • دارو های عمومی، پول نقد، کارت عابر بانک، کارت شناسایی
 • کرم و کلاه ضد آفتاب، کلاه گرم؛ حشره کش
 • لوازم و مواد مورد نیاز برای تهیه غذا همانند منقل و هیزم آماده
 • کیسه زباله، آب آشامیدنی، زیر انداز، کوله پشتی

پوشش گیاهی و جانوری جنگل ابر

با توجه به آنچه گفته شد در این جنگل انواع زیادی از گیاهان و جانوارن زیست دارند و تنوع گونه ها در این منطقه بالاست. در جنگل ابر 85 گونه گیاه زیست دارند که از بین آن ها می توان به راش، بلوط، افرا، توسکا، شیردار، داغداغان، چوبک، اسپرس، آویشن و… اشاره نمود. برخی از گیاهان نادری که در این منطقه زیست دارند شامل بارانک، نارون و… می شوند که بودن آن ها در جنگل این ناحیه را مثل موزه طبیعی کرده است.

از معروف ترین درخت های این جنگل درخت اورس می باشد که ریشه های آن بلند بوده و بر روی زمین می خزد. شما در این جنگل با درختانی رو به رو می شوید که مانند آن ها را نمی توانید در جایی دیگر بیابید. هم چنین در جنگل ابر گونه های مختلفی از جانوران نیز زندگی می کنند که از بین آن ها می توان به خرس قهوه ای، گرگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، بز، شوکا، مار، عقاب، کرکس، شاهین و… اشاره نمود.

کمپینگ در جنگل ابر

خطرات موجود در جنگل ابر شاهرود

تا اینجا باید با یک سری از خطر های این جنگل آشنا شده باشید ولی بهتر است قبل از مراجعه به جنگل با برخی از این خطر ها آشنا باشید تا بتوانید از آن ها جلوگیری نمایید و تجربه ای خوب از مراجعه به جنگل را به دست آورید. در ادامه می توانید با برخی از این موارد آشنا شوید:

 • به هیچ عنوان تنهایی برای جنگل گردی اقدام نکنید چرا ک شرایط جوی این جنگل همانند دیگر جنگل ها نیست. بهتر است یا با تور یا مردم محلی برای قدم زدن در جنگل اقدام نمایید.
 • حتما قطب نما، نقشه و جی پی اس با خود به همراه داشته باشید.
 • تغییرات هوایی در این جنگل متغیر بوده و حتی با باریدن یک باران ساده به کلی تغییر خواهد کرد پس آمادگی این تغییر را داشته باشید.
 • این مورد را نیز در نظر داشته باشید که حیوانات مختلف و درنده ای در این جنگل زندگی می کنند و بهتر از در جنگل گردی های خود وارد قلمرو آن ها نشوید تا مشکلی به وجود نیاید.

نکته های تکمیلی برای بازدید

 1. به هیچ عنوان در این جنگل روی زمین آتش روشن نکنید و از منقل استفاده نمایید.
 2. زباله های خود را در طبیعت جنگل رها نکنید.
 3. با موتور از روی پوشش های گیاهی جنگل عبور نکنید.
 4. برای درست کردن آتش از چوب درختان جنگل استفاده نکنید و با خود هیزم به همراه داشته باشید.

راهنما سایت

آدرس

سمنان، 40 کیلومتری شاهرود، روستای ابر

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه