تنگ بستانک شیراز، بهشت گمشده‌ی سرزمین ایرانتنگ‌ها از جاذبه‌های گردشگری و طبیعتگردی طبیعت هستند که بسیاری از طبیعتگردان و تنگ‌نوردان ترجیح می‌دهند روزهای خود را به اکتشاف و طبیعتگردی در این جاذبه‌ها بگذرانند. تنگ بستانک شیراز یکی از زیباترین و جذاب‌ترین تنگ‌های ایران است که طبیعتی بکر و زیبا و دست نخورده دارد. برای آشنایی بیشتر با تنگ بستانک شیراز، بهشت گمشده‌ی ایران که در استان فارس قرار گرفته همراه لوکس ویلا باشید.

قدمت چندین هزار ساله تنگ بستانک در دل طبیعت

سابقه یک تمدن چند هزار ساله قوی تاریخی و مذهبی در مرزهایی که حالا استان فارس نامیده می شود به آن شهرت جهانی بخشیده است. پاسارگاد، تخت جمشید، شاهچراغ، دروازه قرآن، بازار وکیل، مسجد نصیرالملک و بسیاری بناهای تاریخی دیگر از جذابیت های گردشگری تاریخی استان فارس است، اما علاوه بر این دیدنی های تاریخی و مذهبی، استان فارس بنابر اقلیم طبیعیش جاذبه های طبیعی نیز دارد که بیشتر شبیه یک جادوست. در سفر به یکی از این مکان های سحرانگیز شما را به تنگه ای بستانک نام دعوت می کنیم که حتما دیدنش مساوی قدم گذاشتن در بهشتی است که به سبب زیبایی چهار فصلش به بهشتی ابدی می ماند.

اگر نام تنگ بستانک شیراز را شنیده و به دنبال عکس تنگ بستانک بهشت گمشده هستید و یا این که مشتاقید تا بدانید که تنگ بستانک کجاست و یا فاصله تنگ بستانک تا شیراز و یا فاصله تنگ بستانک تا یاسوج چقدر است همه و همه در ادامه راه آشکار خواهد شد. با ما برای یک سفر زیبا و هیجان انگیز همراه شوید و حتما یک جفت کفش پیاده روی خوب و یک دوربین عکاسی با کیفیت به همراه داشته باشید.

تنگ بستانک کجاست؟

تنگ بستانک کجاست؟اگر برای رسیدن به تنگ بستانک نقشه را دنبال کنید، متوجه می شوید مقصد سفرمان در فاصله یکصد و بیست کیلومتری شیراز، هشتاد کیلومتری اقلید و پنج کیلومتری شهر کامفیروز استان فارس و در نزدیکی مرز این استان با استان زیبا و جادویی کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد. اگر به دیدن تخت جمشید رفته اید حتما از مسیر مرودشت به سمت کامفیروز حرکت کنید. آنچه در این مسیر در انتظار شماست شالیزارهای وسیع، دلربا و سرسبز و جنگل های شکوهمند بلوط است.

تنگ بستانک فارس یکی از مناطق حفاظت شدهء ایران به شمار میرود که در مرودشت شیراز قرار دارد. افراد در مسیر رسیدن به تنگ بستانک در شیراز از شهرهای «بیضا» و «کامفیروزو » همچنین روستاهای زیبا با کوچه باغها، مزارع و باغها عبور میکنند. همین امر در ابتدای راه، نوید سفری دلانگیز و گردشی متفاوت به مسافرانی میدهد که قصد گردش و بازدید از تنگ بستانک بهشت گمشده را دارند.

تنگ بستانک فارس یکی از مناطق حفاظت شدهء ایران به شمار میرود که در مرودشت شیراز قرار دارد. افراد در مسیر رسیدن به تنگ بستانک در شیراز از شهرهای «بیضا» و «کامفیروزو » همچنین روستاهای زیبا با کوچه باغها، مزارع و باغها عبور میکنند. همین امر در ابتدای راه، نوید سفری دلانگیز و گردشی متفاوت به مسافرانی میدهد که قصد گردش و بازدید از تنگ بستانک بهشت گمشده را دارند.

اما اگر سری به استان کهگیلویه و بویر احمد زده اید هم فاصله چندانی با این تنگه واقع در استان فارس ندارید، از مسیر جاده یاسوج به شیراز که پر از شگفتی های طبیعی همانند تنگه براق و آبشار مارگون و … است گذر کرده و بعد از عبور بیضا به شهر کامفیروز و نهایتا به تنگه برسید. کامفیروز دشتی حاصلخیز است که شالیزارهای انبوهش چهره ای زیبا به پهنه دشت بخشیده است و مسیر را دلنواز می کند.

طبیعت تنگ بستانک

تنگ بستانک کجاست؟دور تا دور آن را کوه ها فرا گرفته اند که بر دامنه کوه ها جنگل ها واقع شده اند. تا رسیدن به تنگه جنگل های بزرگ چنار در کنار درختان بلوط مسیر را جادویی کرده و هر مسافری را برای گرفتن چند عکس از طبیعت زیبای منطقه وسوسه می کند، وسوسه ای که مطمئنا مقاومت در برابر آن برای شما هم سخت خواهد بود. شاید در مسیر رسیدن به کامفیروز چشمه های فراوانی را ببینید که از دل زمین می جوشند و یا چشمتان به دریاچه ای بیافتد که پشت سد معروف درودزن آرام گرفته و با آب شیرین خود پناه ماهی های کپور شده است. از کامفیروز که کامِ فیروز نیای انوشیروان را برآورد آغاز می کنیم.

دور تا دور آن را کوه ها فرا گرفته اند که بر دامنه کوه ها جنگل ها واقع شده اند. تا رسیدن به تنگه جنگل های بزرگ چنار در کنار درختان بلوط مسیر را جادویی کرده و هر مسافری را برای گرفتن چند عکس از طبیعت زیبای منطقه وسوسه می کند، وسوسه ای که مطمئنا مقاومت در برابر آن برای شما هم سخت خواهد بود. شاید در مسیر رسیدن به کامفیروز چشمه های فراوانی را ببینید که از دل زمین می جوشند و یا چشمتان به دریاچه ای بیافتد که پشت سد معروف درودزن آرام گرفته و با آب شیرین خود پناه ماهی های کپور شده است. از کامفیروز که کامِ فیروز نیای انوشیروان را برآورد آغاز می کنیم.

درباره کامفیروز

شهری با تمدنی کهن که بیشتر تمدنش را مدیون رودخانه پر جوش و خروش کر است که با آبادانی جریانش در دشت وسیع کامفیروز پارت ها را که در مسیر مهاجرت بودند مجذوب این سرزمین کرده و برای همیشه در آن ساکن شدند و حالا تپه های باستانی بسیاری در گوشه و کنار آن بر جای مانده است. شهری با ساکنین لر زبان مهربان و جذاب این منطقه که ید طولانی در بافت فرش و گلیم دارند و تقریبا تمام روستاهای اطراف آن مقصد مناسبی برای گشت و گذار در دامان طبیعت و تاریخ است. از کامفیروز عبور کرده و مسیر تنگه را در پیش می-گیریم.

مسیر رسیدن به بهشت

وقتی از پیچ و خم کوه ها و از نزدیکی روستاها عبور می کنید به یک کوچه باغ رویایی می رسید، رودخانه ای در میان کوچه باغ سرسبز در جریان است، درختانی بلند بالا و زیبا در کوچه باغی استثنایی که شما را تا دم تنگه همراهی می کنند. اکنون به یک تنگه سرسبز وارد می شوید، تنگه ای که از سمت شرق به غرب کشیده شده و در بین دیواره های عمودی کوه ها کاملا محصور شده است.

تنگه در عمق زمین قرار گرفته و ارتفاع دیواره ها چیزی حدود هزار و هفتصد تا دو هزار و هفتصد متر است. صدای آب در کنار نوای پرندگان موسیقی زیبایی را در سراسر تنگه به اجرا در آورده است که گوش جان را آرام می بخشد. درختان بلند بالا و کهنسال آن چنان قد کشیده و در هم فرو رفته اند که راه را بر روی نور خورشید قرق کرده اند و نور به سختی و زیرکی خود را به کف تنگه می رساند.

آب و هوای بستانک

به محض ورود به تنگه خنکای هوا و اختلاف دمای محسوسش را حس خواهید کرد. همین امر تنگه را به مکانی مناسب برای تعطیلات و گشت و گذار در تابستان تبدیل کرده و البته سبب پائیز و زمستان های بسیار سرد تنگه بستانک شده است. اینجا همه چیز بی نهایت زیباست. دیواره کوه ها پوشیده از ریشه درختان و گیاهان بالا رونده است. کف تنگه کاملا سنگی است و پر از درختان تنومند گردو، چنار، بلوط، زالزالک و بادام کوهی است. بنه، بومادران و بوته های آیشن هم از ساکنین تنگ بستانک هستند.

 

رودخانه‌ای دیوانه کننده در قعر تنگه

صدای آب نوای سرآمد این تنگه است . عبور رودخانه ای زیبا و پر آب آبشارهایی کم ارتفاع و کوچک در مسیر رودخانه که البته چیزی از زیبایی شان نمی کاهد در تنگه چشم ها را سحر می کند. سرسبزی دره در کنار کوه های بلند بالا و رودخانه ای که قلب تپنده دره است یک بهشت بی نقص را در تنگه پدید آورده است. باید بگویم اینجا خانه سنجاب ایرانی است و علاوه بر آن خرس های قهوه ای، روباه، خار پشت، همستر و گربه وحشی ایرانی هم در آن زندگی می کنند.

اگر مسیر رودخانه را به سمت سرچشمه ادامه دهید و به انتهای تنگه بروید به گودالی تقریبا بزرگ و پرآب می رسید که با عمقی دو تا سه متری استخر نه متری نامیده می شود. می توانید لذت شنا کردن را هم در این تنگه زیبا تجربه کنید و نهایتا آبشار زیبای دو پله ای تنگ بستانک را هم از نزدیک ببینید. حالا که به انتهای تنگه رسیده اید اگر کمی به پیاده روی ادامه دهید به یک روستای بی نهایت زیبا می رسید که سفرتان را تکمیل خواهد کرد.

و روزی که تنگ بستانک، بهشت گمشده ایران نامیده شد

تنگ بستانکتنگ بستانک فارس به واسطه دارا بودن شرایط آب و هوایی بسیار خاص و زیباییهای خیره کننده و همچنین چشم انداز طبیعی منحصربفرد، توسط گردشگران «بهشت گمشده» نامیده شده است. تنگ بستانک با قرار داشتن در میان کوهها و صخرههای مرتفع از شرایط آب و هوایی خاص و مطلوبی برخوردار است. علاوه بر اینها به واسطهء وجود رودها و چشمه خنکی که در این منطقه جریان دارد و همچنین ارتفاع آن که بین 1700 تا 2700 متر میباشد در گرمترین فصل سال دارای آب و هوای دلچسب و خنکی میباشد.

پوشش گیاهی تنگ بستانک شیراز

تنگ بستانک شیراز با محیط کوهستانی خود، بستر مناسبی را برای رشد انواع گیاهان فراهم ساخته است. پوشش جنگلی این ناحیه را عمدتا درختان گردو و چنار تشکیل داده که از جمله گیاهان سایه پسند به شمار میروند. از این رو به لطف چنین درختان بلند و سایه شاخ و برگهای آنها، سایهای خنک در اغلب مواقع سال بر منطقه حاکم است. این ویژگی خاص در فصل گرما، از تابش مستقیم خورشید ممانعت کرده و سبب ایجاد محیطی خنک در گرمترین روزهای سال میگردد که همین امر به نوبهء خود از جاذبههای گردشگری تنگ بستانک محسوب میشود.

در کنار درختان بلند منطقه، گیاهان مختلفی از جمله: بنه، بلوط، زالزالک، ارس، بادام کوهی، دافنه، کیکم، تنگرس، ارژن، بو مادران و آویشن نیز به صورت خودرو سطح این منطقهء بهشت گونه را پوشانده اند. همچنین دریاچهای که در نزدیکی تنگ بستانک شیراز و پشت سد “درودزن” وجود دارد باعث ایجاد یک زیستگاه جانبی در این منطقه شده است. همه این عوامل سبب شده تا این ناحیه تبدیل به یک اکوسیستم طبیعی شده و زیستگاهی برای حیوانات و جانوران مختلفی از جمله راسو، خرس قهوهای، پازن، کفتار، گربه وحشی، خرگوش، روباه، شغال، و همینطور پرندگان شکاری، کبک و کبوتر وحشی فراهم آورد.

بهترین زمان سفر برای دیدن بهشت گمشده تنگ بستانک شیراز

اگر به دنبال بهترین فصل برای سفر به تنگه هستید اواخر اولین فصل بهار یعنی فروردین تا اوایل شهریور بهترین زمان برا سفر به تنگه است چرا که تنگه را در اوج زیبایی و سرسبزی خواهید دید، اما اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که پاییز را در طبیعت جستجو می کنند باید بگویم پاییز تنگه ماورای همه تصورات شما از تمام پاییز ها است و برای زیبایی اش پایانی متصور نیست. می توانید یک روز کامل را در تنگه اردو زده وغرق در زیبایی طبیعت کمی آرام بگیرید و حتی یک شب به یاد ماندنی را در تنگه به صبح برسانید و شب را بر روی تخت های روان روی آب به صبح برسانید.

اگر دوربین تان را به همراه خود آورده اید حتما چند عکس زیبا هم از این بهشت گمشده ثبت کنید ودر آخر یادمان باشد چیزی در طبیعت جا نگذاریم جز قلب هایمان و چیزی را با خود نبریم جز خاطرات و عکس هایمان، بگذاریم این بهشت برای تمام نسل ها بر جای بماند.

چه وسایلی همراه داشته باشیم

کفش مناسب پیاده‌روی و کوه‌پیمایی، کلاه، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، جعبه‌ی کمک‌های اولیه، عصای کوهنوردی یا باتوم، لباس اضافی، کوله پشتی با آب و غذای سبک همراه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *