تالاب بامدژ

مدت زمان خواندن این مطلب : 8 دقیقه

یکی از زیبا ترین شهر های استان خوزستان که همه ساله عده زیادی از افراد از سراسر ایران برای تماشای آن اقدام می کنند، اهواز می باشد. دیدنی های این شهر زیاد بوده و به همین دلیل ما به سراغ معرفی یکی از آن ها به نام تالاب بامدژ رفتیم تا بتوانید اطلاعات بیش تری درباره آن به دست آورید بنابراین بهتر است تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تالاب بامدژ کجاست و مسیر دسترسی به آن

از آن جا که این تالاب در چهل کیلومتری اهواز واقع شده شما می توانید بعد از ورود به بزرگراه اهواز-شوش در نهایت به مقصدتان برسید. از یک جایی باید به سمت راست و به طرف مسیر الهایی-رودخانه دز بروید تا بتوانید به تالاب بامدژ وارد شوید. همان طور که گفته شد این مسیر یک مسافت 40 کیلومتری داشته و تقریبا 35 دقیقه در راه خواهید بود. بهتر است در راه رسیدن به این جاذبه از لوکیشن زیر استفاده کنید تا بتوانید با نقشه و به آسانی مسیر خود را بیابید.

آدرس تالاب بامدژ: خوزستان، اهواز، 40 کیلومتری اهواز

معرفی تالاب بامدژ

معمولا تالاب ها به دلیل پوشش گیاهی و جانوری متنوعی که دارند معمولا اهمیت بالایی در بین افراد دارند و به همین دلیل از نظر زیست محیطی بسیار مهم تلقی می شوند. اکثر کسانی که برای تالاب ها و بازدید از آن ها وقت می گذراند معمولا کسانی هستند که مدافع حقوق حیوانات و گیاهان می باشند. تالاب بامدژ یکی از همین تالاب ها بوده که به عنوان یکی از جاهای دیدنی اهواز به شمار می رود و به همین دلیل مورد توجه افراد زیادی می باشد. این تالاب 4000 هکتار وسعت دارد و آب آن از رود شاوور تامین می گردد.

علاوه بر این رودخانه، عواملی هم چون بارندگی، سیلاب های زمستانی، برگشت آب های مربوط به زمین های کشاورزی و هم چنین بالا بودن سطح آب های زیرزمینی نیز در تامین آب تالاب نقش به سزایی دارند. در نهایت آب اضافی از یک خروجی به نام خارور بیرون آمده و در نهایت به رودخانه دز می ریزد. کم ترین میزان آب در این تالاب مربوط به اواسط فروردین تا اوایل آبان می باشد که به دلیل گرمای بالای هوا و مواردی مثل بستن دریچه ها می باشد. لازم به ذکر است ارتفاع این تالاب از سطح آب های آزاد 25 متر می باشد و در اطراف آن می توانید دشت هایی سیلابی را تماشا نمایید.

تالاب بامدژپوشش گیاهی تالاب

در این تالاب تعداد 134 گونه گیاهی زیست دارند که همه به شرایط زندگی در تالاب و جای مرطوب عادت دارند. از این تعداد چندین گونه نیز گیاهان دارویی هستند که از آن ها استفاده می شود. از گیاهان این تالاب می توان به تاج خروس، شیرین بیان، خار پنبه، شاه تره، گل گاوزبان، پونه، ترنجبین و… اشاره نمود. این گیاهان علاوه بر آب دوست بودن، کاملا شرایط زندگی در یک جای گرم و بیابانی را نیز دارند. اگر علاقه مند به محیط زیست هستید بهتر است مراجعه به این تالاب را از دست ندهید.

از گونه های آب دوست این ناحیه می توان به لویی، جگن، نی و سیپروس ها اشاره کرد که پوشش گیاهای این ناحیه بهاره و پاییزه می باشد. گیاهان یک ساله و چند ساله این منطقه از اسفند تا اردیبهشت یک نمای سر سبز و زیبا به شما نشان می دهندو در فصل پاییز نیز گیاهان شورپسند حضور دارند. در هور بامدژ تعداد گونه های گیاهی به 234 عدد می رسد که 14 گونه آن از گیاهان دارویی می باشند.

شما در قسمت های میانی این تالاب نمی توانید هیچ پوشش گیاهی را ببینید و تنها گیاهانی حضور دارند که به صورت شناور بر روی آب تالاب هستند. همین قسمت از تالاب مناسب برای تغذیه جانوران آبزی می باشد و پرندگان مهاجر معمولا از این قسمت استفاده می کنند.

پوشش جانوری بامدژ

در تالاب بامدژ به تعداد 40 گونه حیوان زندگی می کنند که همگی نقش ویژه ای در تنظیم اکوسیستم دارند. جانورانی که در این منطقه زندگی می کنند در دو زیستگاه متعدد هستند که یکی خشکی بوده و دیگری در آب. ایت تالاب به دلیل یک سری از ویژگی هایی که دارد مورد استفاده پرندگان مختلفی برای پنهان شدن می باشد. به همین دلیل اگر به تالاب بامدژ مراجعه کرده باشید احتمالا راجع به پرندگان بومی و مهاجر شنیده اید.

از جمله پرندگان آبزی و غیر آبزی تالاب می توان به اردک، غاز، قو، آبچلیک، باکلان و آنقوت اشاره نمود. در بخش های غیر آبی این منطقه نیز حیواناتی هم چون خفاش، سمور، روباه، گرگ، سگ و… زیست دارند. دوزیستانی مثل قورباغه، وزغ، لاک پشت لاک نرم، مار، جکوی و… نیز در تالاب و اطراف آن زندگی می کنند.

سلامت پوشش گیاهی و جانوری منطقه

یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد، وضعیت سلامت گونه های گفته شده می باشد که به دلیل عدم رسیدگی درست در معرض تهدید قرار دارد. به دلیل خرابی و تصرف اراضی در کنار فعالیت هایی خرب نظیر ورود آلاینده ها به این ناحیه، زندگی گیاهان و جانوران با مشکل رو به رو شده و به همین دلیل دوست داران محیط زیست باید اقداماتی را جهت پیگیری بیشتر انجام دهند تا این وضعیت ادامه نیافته و راه حلی برای آن پیدا شود.

تالاب بامدژمدت زمان بازدید از تالاب بامدژ

اگر تمایل داشتید به این منطقه مراجعه کنید بهتر است یک سری اطلاعات راجع به آن داشته باشید تا بتوانید ترجبه بهتری به دست آورید. از آن جا که این منطقه نیم ساعت با اهواز فاصله دارد ولی بازدید از آن مدت زیادی زمان شما را نخواهد گرفت . در ادامه می توانید برخی اطلاعات در این باره را به دست آورید:

مدت زمان بازدید از تالاب بامدژ: یک الی دو ساعت

هزینه ورودی تالاب بامدژ: رایگان

فصل مناسب برای بازدید: زمستان

فاصله تالاب تا شوش: 70 کیلومتر

آب و هوای تالاب بامدژ

بر طبق آمار هایی که از آب و هوای این منطقه به دست آمده و گزارش شده است، میانگین دما در بیش ترین حالت آن مربوط به ماه های تیر و مرداد با 36 درجه سانتی گراد و میانگین کم ترین دما متعلق به ماه های دی و بهمن با 10 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده اند. از دیگر عوامل مهم بارندگی می باشد که در تعیین اقلیم حاکم بر منطقه تاثیر می گذارد. بیش ترین مقدار بارندگی مربوط به ماه های آذر و دی می باشد ولی به طور کلی بارندگی از مهر ماه تقریبا آغاز شده تا خرداد ادامه دارد. درباره رطوبت این ناحیه نیز می توان گفت که منطقه تالاب به عنوان یکی از خشک ترین بخش های ایران به حساب می آید چرا که میزان تبخیر آب به خصوص در ماه های گرم سال بسیار بالاست.

راهنما سایت

آدرس

خوزستان، اهواز، 40 کیلومتری اهواز

شماره تماس

هزینه بازدید

رایگان

ساعات بازدید از این جاذبه

شنبه

24 ساعته

یک‌شنبه

24 ساعته

دو‌شنبه

24 ساعته

سه‌شنبه

24 ساعته

چهار‌شنبه

24 ساعته

پنج‌شنبه

24 ساعته

جمعه

24 ساعته
مسیریابی آنلاین
مطالب مشابه