آبشار نوژیان از جمله زیباترین و معروف ترین آبشارهای لرستان است که در میان طبیعت زیبا و سرسبز لرستان جریان دارد. لرستان از پرجاذبه ترین استان های غربی ایران است که در هر گوشه ای از خود، جاذبه ای دیدنی و شگفت انگیزی پنهان کرده و به همین خاطر است که توجه بسیاری از طبیعت گردان را به خود جلب نموده است. لرستان یکی از استان هایی است که بیشترین تعداد آبشار را در خود جای داده و همین موضوع سبب گردیده، لرستان را با لقب استان آبشارها بشناسیم. آبشارهای زیبا و متعددی در ارتفاعات مختلفی از شهرهای لرستان جریان دارند و طبیعتی بی نظیر و خارق العاده ای را برای این استان پدید آورده اند. طبیعت لرستان بهشتی برای طبیعت گردانی است که به دنبال طبیعتی سرشار از سرسبزی و طراوت بوده تا با سفر به آن بتوانند از انواع جاذبه های طبیعی دیدن کنند. آبشار نوژیان یکی از بهترین و زیباترین آبشارهای لرستان است که ارتفاع آن به 95 متر می رسد و در این مطلب می خواهیم به آشنایی با آن بپردازیم. پیشنهاد می شود تا انتهای مطلب با لوکس ویلا همراه باشید.

آبشار نوژیان کجاست و مسیر دسترسی

آبشار نوژیان به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای لرستان شناخته می شود که در فاصله 38 کیلومتری از جاده کمربندی خرم آباد و در جنوب شرقی خرم آباد جای گرفته است. این آبشار به قدری زیبا بوده و در منطقه ای بسیار زیبا و چشمنواز قرار داشته که هر گردشگری دوست دارد به بازدید از آن اقدام نماید. این آبشار در میان دو قله محاصره شده که کوه تاف در بخش شرقی و جنوب شرقی و هشتاد پهلو نیز در بخش جنوبی و جنوب غربی آن واقع شده اند.

حتی وجود این دو قله نیز بر زیبایی طبیعت اطراف آبشار تأثیر به سزایی داشته و طبیعتی خارق العاده را در کنار یکدیگر پدید آورده اند. برای دسترسی به این آبشار دو مسیر وجود دارد که می توانید هر کدام از مسیرها که برایتان آسان بود را انتخاب کرده و برای بازدید از آبشار راهی آن شوید.

آبشار نوژیان

مسیر کمربندی خرم آباد به آبشار نوژیان

یکی از مسیرهای پیشنهادی که می توانید برای رسیدن به آبشار زیبای نوژان از آن استفاده نمایید، مسیر کمربندی خرم آباد – نوژیان بوده که برای استفاده از آن بایستی پلیس راه خرم آباد، بروجرد و دورود را که حدود 14 کیلومتر است، پشت سر گذاشته و به مسیر خود ادامه دهید تا تابلوی آبشار نوژیان را در کنار جاده مشاهده نمایید. این تابلو سمت چپ جاده را به شما نشان خواهد داد که وارد جاده ای کوهستانی خواهید شد و حدود 38 کیلومتر مسافت دارد که بایستی آن را طی نمایید.

این مسیر مزین به درختان بلوط متعددی بوده که مسیر جاده را از یک نواختی دور کرده و از تماشای منظره اطراف خود لذت خواهید برد. این مسیر کوهستانی بوده و برای رانندگی در آن، مستلزم آرامش و رعایت نکات ایمنی می باشد تا در طول مسیر خطری جان شما و دیگران را تهدید نکند. پیچ های تند و خطرناکی در این جاده وجود دارند که بایستی با احتیاط از آن ها عبور کنید. حدود 32 کیلومتر از مسافت این جاده به صورت آسفالت می باشد و 6 کیلومتر مابقی مسیر جاده خاکی بوده، اما امکان عبور ماشین در آن وجود دارد.

مسیر اهواز به نوژیان

مسیر دسترسی دیگری به این آبشار زیبا وجود دارد که از سمت اهواز امکان پذیر بوده و برای آن دسته از گردشگرانی مناسب است که می خواهند سفر خود را از اهواز به این منطقه آغاز نمایند. برای استفاده از این مسیر باید حدود 5 کیلومتر به خرم آباد مانده و تابلوی شهر بروجرد مقابل آن ها نمایان شد، وارد مسیر کمربندی شده و حدود 10 کیلومتر در این مسیر به حرکت خود ادامه دهند. پس از آن که تابلوی راهنمای آبشار نوژیان دیده شد، طبق راهنمایی تابلو پیش رفته تا به این آبشار زیبا و تماشایی برسند.

مسیر کرمانشاه به نوژیان

اگر بخواهید ازکرمانشاه به سمت خرم آباد حرکت کنید و به بازدید از آبشار نوژیان اقدام نمایید، به راحتی می توانید از شمال کرمانشاه وارد خرم آباد شده و از طریق بلوار اصلی، خود را به انتهای جنوبی این شهر برسانید و برای این کار کافی است در مسیر بلوار اصلی حرکت کنید. برای ادامه مسیر خود را به کمربندی رسانده و مابقی مسیر را همانند روش هایی که در دو مسیر قبلی توصیح داده شد، طی نمایید.

آدرس آبشار نوژیان: استان لرستان، 38 کیلومتری جاده کمربندی خرم آباد، محدوده نزدیک روستای نوژیان

فاصله تهران تا آبشار نوژیان: 500 کیلومتر

فاصله خرم آباد تا آبشار نوژیان: 47.5 کیلومتر

آبشار نوژیان

آشنایی با آبشار نوژیان

زمانی که قصد سفر به طبیعتی سرسبز و پر از جاذبه های دیدنی را داریم، نخستین گزینه ای که به ذهنمان می رسد، شهرهای شمالی ایران هستند. اما غافل از آن که استان های غربی ایران زیباترین طبیعت را به خود اختصاص داده اند و انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری سرسبز و زیبایی در میان طبیعت آن ها وجود دارند. طبیعت لرستان انواع دشت ها، ارتفاعات، آبشارها، دریاچه ها و غیره را در دل خود جای داده و هر نوع جاذبه طبیعی که مد نظر داشته باشید را می توانید در میان طبیعت لرستان پیدا کرده و به سراغ آن بروید.

استان لرستان یکی از زیباترین استان های غربی ایران است که به عنوان بهترین جاذبه گردشگری برای طبیعت گردان به شمار می رود و هر کدام از شهرهای مختلفی که در لرستان قرار دارند، انواع جاذبه های دیدنی و گردشگری مختلفی در طبیعت آن ها جای گرفته اند و بهترین گزینه را برای طبیعت گردی پدید آورده اند. اگر اهل سفر و ماجراجویی در میان زیبایی های طبیعت باشید، لرستان بهترین گزینه انتخابی برای سفر و گردش محسوب می شود. کوه های سرسبز و متعددی در میان طبیعت لرستان وجود دارند که در برخی از آن ها، آبشارهای کوتاه و بلندی جریان دارند که بر زیبایی و طراوت طبیعت لرستان افزوده اند.

آبشار زیبای نوژیان هم یکی از آبشارهای لرستان به شمار می آید که 95 متر ارتفاع داشته و جزء بلندترین آبشارهای لرستان محسوب می شود که حتی در سال 1387 در فهرست میراث طبیعی و ملی ایران ثبت گردیده است. آبشارها از بهترین جاذبه های طبیعی و گردشگری برای گردش های تابستانی به شمار می روند که اطراف آن ها سرشار از تازگی و هوای خنک و دلچسب بوده و با نزدیک شدن به آبشارها، آب و هوایی خنک را احساس خواهید کرد که سر تا پای وجود شما را مملو از آرامش و حس خوب خواهد کرد.

از آنجایی که آبشارها، رودخانه و چشمه های فراوانی در میان طبیعت و دیدنی های لرستان وجود دارند، لرستان به عنوان سومین استان پر آب ایران شناخته می شود و قرار گرفتن کوه ها، دره ها، آبشارها، چشمه ها، جنگل ها و غیره در کنار یکدیگر، طبیعتی جذاب و خارق العاده را تشکیل داده اند و از بهترین گزینه های گردشگری برای عاشقان طبیعت به حساب می آید.

آبی که از ارتفاعات در این محدوده به سمت پایین سرازیر می شود، با فشار بوده و زمانی که به آن نزدیک می شوید، قطرات ریز و درشت را در هوا خواهید دید که معلق می شوند و برخی از آن ها به سمت شما پرتاب خواهند شد. این احساس زمانی بسیار خوشایند خواهد بود که در وسط یک روز گرم تابستانی، به سراغ این جاذبه بروید و با نزدیک شدن به آبشار، از آب و هوای مطبوع و خنک آن لذت ببرید. آبشار نوژیان در تاریخ 27 اسفند ماه سال 1387 در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

آبشار نوژیان

ویژگی های آبشار نوژیان

آبشارهای زیادی در لرستان وجود دارند که تعداد آن ها به بیش از 50 مورد می رسند و هر کدام از آن ها از میان ارتفاعات کوتاه و بلندی جریان یافته اند. در واقع وجود این آبشارهای متعدد در میان این استان سبب شده اند، لرستان به یکی از سرسبزترین، زیباترین و پرطرفدارترین استان های غربی ایران تبدیل گردد. در این میان، برخی از آبشارها که از ارتفاعات بلند و سرسبزی جریان دارند، دارای زیبایی های بیشتری نسبت به دیگر آبشارهای لرستان بوده و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. آبشار نوژیان از بزرگترین و بهترین آبشارهای لرستان به شمار می رود که با ارتفاع 95 متری، به عنوان یکی از بلندترین آبشارهای لرستان شناخته می شود و عرض آن به 5 متر می رسد.

بیشترین موضوعی که توانسته بر زیبایی آبشار نوژیان تأثیر به سزایی داشته باشد، ارتفاع زیاد آن است که سبب شده از مرتفع ترین آبشارهای لرستان شناخته شود و در میان طبیعتی سرسبز به سمت پایین سرازیر شود. منبع سرچشمه این آبشار از کوه تاف بوده که بر همین اساس، با نام آبشار نیز شناخته می شود. علاوه بر آبشارها، دریاچه های زیبا و متنوعی در مناطق مختلفی از شهرهای این استان جای گرفته اند که بهترین موقعیت را برای گردش، پیک نیک، طبیعت گردی و استراحت پدید آورده اند.

بسیاری از طبیعت گردان بعد از بازدید از آبشارها، بساط پیک نیک خود را در محدوده نزدیکی از آبشار نوژیان به پا می کنند و در حین استراحت و لذت بردن از کنار یکدیگر بودن، از صدای آرامش بخش آبی که با فشار از ارتفاعات کوه تاف به سمت پایین سرازیر می شود، لذت خواهند برد. با نزدیک شدن به آبشار زیبای نوژیان، قطرات ریز و درشت این آبشار خروشان به سمت شما پرتاب می شوند و از خنکای آن به خصوص در روزهای گرم تابستان لذت می برید.

چشمه های متعددی در ارتفاعات بالا دست این آبشار وجود دارند که علاوه بر تأمین آب آبشار، به عنوان منبع سرچشمه رودخانه ای که در نزدیکی نوژیان قرار دارد، شناخته می شود. وجود این رودخانه در سمت راست این آبشار بر زیبایی طبیعت این منطقه افزوده اند و با رفتن به این جاذبه، به هر سمتی از اطراف خود که نگاهی بی اندازید، هیچ چیزی به غیر از زیبایی نخواهید دید.

رودخانه ای به نام رودخانه سزار در پایین دست این محدوده وجود دارد که آب ها پس از طی کردن مسیر خود، در نهایت وارد رودخانه سزار خواهند شد. رودخانه های این محدوده بهترین زیستگاه را برای آبزیانی همچون ماهی قزل آلا به وجود آورده اند و جالب است بدانید، حوضچه های پرورش ماهی مختلفی در قسمت پایین دست این آبشار وجود دارند که ماهی های قزل آلا را در آن ها پرورش می دهند.

ارتفاعاتی که این آبشار از میان آن جریان یافته، پوشیده از گیاهان و خزه های سرسبز می باشد که اگر از دور به این منظره نگاهی بی اندازید، آبشاری خروشان را خواهید دید که از ارتفاعات زیادی از میان طبیعتی سرسبز جریان یافته و به سمت پایین سرازیر شده است. همچنین در اطراف و بالا دست آبشار نیز گیاهان مختلفی وجود دارند که برخی از آن ها جزء گیاهان دارویی محسوب می شوند و خاصیت درمانی و دارویی دارند که در مناطق گردشگری و جنگلی بالای کوه تاف دیده می شوند.

آبشار نوژیان

دلیل نامگذاری آبشار نوژیان

آبشار نوژیان که از زیباترین و پرطرفدارترین آبشارهای لرستان به شمار می آید، از آن دسته آبشارهایی است که در فصل های پر بارش، میزان حجم آب آن افزایش یافته و در پی آن، عرض آبشار نیز بیشتر می شود. یکی از دلایل نامگذاری این آبشار به نام نوژیان مربوط به همین موضوع است که در گویش محلی نوژیان به معنای زنده بوده و از زمان های گذشته که این آبشار دارای ویژگی تغییر حالت و میزان حجم آب در طول سال بوده، نام نوژیان به معنای “آب زنده” را برای آن انتخاب کرده اند.

دلیل دیگری هم برای نام گذاری نوژیان برای این آبشار وجود دارد که برخی بر این باورند، واژه نوژیان در گویش محلی لرستانی ها به معنای “عدس” بوده و از آنجایی که این آبشار در میان کشتزارهای عدس جای گرفته بود، نام آبشار نوژیان را برای این جاذبه انتخاب کردند و تا به امروز با همین نام شناخته می شود.

بهترین زمان بازدید از آبشار نوژیان

آبشارها معمولا از بهترین جاذبه های گردشگری در تابستان ها به شمار می روند؛ چرا که اغلب آن ها همانند آبشار زیبای نوژیان در میان منطقه ای سرسبز جریان دارند و به واسطه آبی که از ارتفاعات به سمت پایین سرازیر می شود، هوای خنک و دلپذیری در اطراف آن ها پدید می آیند. لذا بهترین زمان بازدید از آبشارها را می توان فصل های بهار و تابستان دانست.

آبشار نوژیان نیز همانند بسیاری دیگر از آبشارها، در میان طبیعتی سرسبز و چشمنواز قرار داشته که بهترین زمان بازدید از آن، فصل های بهار و تابستان بوده که هوای طبیعت اطراف نوژیان دلچسب و مطلوب بوده و خبری از گرمای هوا در آن طبیعت نیست. با نزدیک شدن به پاییز، هوای منطقه رو به سرد شدن می رود و کمتر گردشگری فصل های پاییز و زمستان را برای بازدید از آبشار نوژیان انتخاب می کند.

آبشار نوژیان

نکات لازم برای بازدید از آبشار نوژیان

بازدید از آبشار نوژیان نیز همانند بسیاری دیگر از جاذبه های طبیعی در میان طبیعت زیبا و شگفت انگیز لرستان، مستلزم رعایت یک سری نکات می باشد که با رعایت کردن آن ها می توانیم سفر لذت بخش به این منطقه داشته باشیم و همچنین آسیبی به طبیعت وارد نکنیم.

  • پیش از سفر به این منطقه حتما لوازم ضروری همچون آب، غذا و خوراکی را تهیه کرده و همراه خود ببرید. از آنجایی که منطقه این آبشار هیچگونه امکاناتی نظیر فروشگاه و مغازه ندارد، ممکن است با مشکل مواجه شوید. پس لوازم ضروری را همراه خود داشته باشید.
  • از ریختن زباله در طبیعت اطراف آبشار نوژیان و داخل حوضچه پایین دست آبشار خودداری کنید.
  • برای پیاده روی در اطراف آبشار، کفش مناسب پیاده روی به پا داشته باشید.
  • لباس مناسب فصل و لباس اضافی همراه خود ببرید.
  • علاوه بر آب و مواد خوراکی، لوازمی همچون داروهای عمومی و تخصصی، کرم ضدآفتاب، کلاه آفتاب گیر و یا کلاه گرم (با توجه به فصل سفر خود)، عینک آفتابی، زیرانداز و غیره را همراه خود داشته باشید.
  • در طول مسیر خود و حدود 42 کیلومتر قبل از آبشار، یک جایگاه سوخت وجود دارد که می توانید در آن سوخت گیری را انجام دهید و توجه کنید که برای طی کردن مسیر رفت و برگشت، به میزان کافی بنزین در خودرو داشته باشید.
  • اگر قصد اقامت شبانه در این منطقه زیبا را دارید، حتما لوازم ضروری را با خود برده و همچنین با توجه به آن که این منطقه محل تردد جانوران وحشی می باشد، حواستان را جمع کنید و با گروه زیادی از دوستان و خانواده خود به اقامت در محل اطراف آبشار بپردازید.

پوشش گیاهی طبیعت نوژیان

آبشار نوژیان در منطقه ای از طبیعت روستای نوژیان در لرستان واقع شده که اطراف آبشار و بر روی صخره ها، انواع خزه های سبز رنگ روییده اند و آب زلالی که از میان صخره ها و ارتفاعات به سمت پایین سرازیر می شود، تصویری بسیار زیبا و تماشایی را پدید آورده اند.

علاوه بر گیاهان و خزه های اطراف آبشار، گیاهان و درختان سرسبزی در طبیعت اطراف آبشار وجود دارند که چشم انداز بی نظیر و بهترین محیط را برای گردش و استراحت به وجود آورده اند تا گردشگران بتوانند علاوه بر گردش، ساعاتی را به استراحت و دورهمی در میان طبیعت بپردازند.

درختانی همچون درخت زالزالک و بلوط در اطراف آبشار وجود دارند که بر زیبایی طبیعت افزوده اند و بهترین فرصت را در اختیار گردشگران قرار داده اند تا بتوانند در زیر سایه سار آن ها بنشینند و در کنار عزیزان خود، لحظات لذت بخشی را تجربه کنند. آبشار زیبای دیگری به نام آبشار شبیخون در میان طبیعت پارک جنگلی مخمل کوه قرار دارد که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب نموده است.

آبشار نوژیان

پوشش جانوری آبشار نوژیان

آبشارها و دریاچه های متعددی در طبیعت خرم آباد و دیگر شهرهای لرستان وجود دارند که بسیاری از آن ها بهترین محیط را برای زندگی و پرورش ماهی قزل آلا فراهم آورده اند. آبشار پرآب نوژیان نیز همانند دریاچه گهر لرستان محیط مناسبی برای پرورش ماهی قزل آلا می باشد. همچنین طبیعت اطراف آبشار، حیوانات وحشی مختلفی زندگی می کنند که پوشش جانوری این طبیعت را تشکیل داده اند و به همین خاطر است که اگر به این منطقه سفر کردید و قصد کمپینگ در طبیعت آن را داشتید، باید حواستان به اطراف خود باشد و به سراغ مناطق خلوت و دور نروید.

تفریحات آبشار نوژیان

آبشار نوژیان در میان طبیعتی جای گرفته که بهترین فرصت را برای استراحت و تفریح فراهم نموده و علاوه بر تماشای آبشار و لذت بردن از طبیعت و منظره زیبای آن، می توان از تفریحات هیجان انگیز و مفرح دیگری که در آن امکان پذیر می باشد، لذت ببریم. در ادامه به آشنایی با تفریحات این طبیعت می پردازیم.

طبیعت گردی در نوژیان

همانطور که گفته شد، آبشار نوژیان در میان صخره ها و ارتفاعاتی است که اطراف آن احاطه شده با طبیعتی سرسبز و بسیار زیبا می باشد که از بهترین جاذبه های گردشگری خرم آباد برای پیاده روی و طبیعت گردی به شمار می رود. طبیعت سرسبزی که در این منطقه وجود دارد و پوشیده از گیاهان و درختان سرسبز می باشد، در فصل های بهار و تابستان که هوای مطلوب و معتدلی در آن جریان دارد، گردش، پیاده روی و به راه انداختن بساط پیک نیک می تواند بسیار لذت بخش باشد.

تصور کنید که یکی از روزهای بهاری یا تابستانی است که آفتابی ملایم در حال تابیدن بر روی طبیعت سرسبز بوده و زیراندازتان را در میان این طبیعت پهن کنید و بساط یک پیک نیک درست حسابی را به راه بی اندازید تا در کنار خانواده و دوستان خود از طبیعت گردی لذت ببرید.

آبشار نوژیان

عکاسی در طبیعت نوژیان

با پیشرفت صنعت گردشگری، عکاسی هم در کنار آن رشد فزاینده ای داشته و گردشگران علاوه بر گردش، عکاسی را به عنوان تفریحی هیجان انگیز و لذت بخش می دانند. طبیعت این آبشار به قدری زیبا بوده که می توانید از بدو ورود خود به این منطقه تا پایان سفر خود و ترک آن، عکس های بسیار زیبا و ماندگاری را ثبت نمایید.

وجود آبشار، صخره ها و کوه ها، طبیعت سرسبز، نور طلایی رنگ آفتاب و آسمان آبی در این طبیعت می تواند عکس هایی بسیار زیبا و کارت پستالی را برای شما ثبت نماید. حتی می توانید با قرار گرفتن در نقاط مختلفی از این طبیعت و انتخاب لوکیشنی مناسب، عکس های بسیاری زیبا و ماندگاری را از خود تهیه نمایید.

لذت شنا در نوژیان

طبیعت آبشار نوژیان لذت شنا کردن و آب تنی در میان طبیعتی دل انگیز را فراهم کرده تا دوست داران و طبیعت عاشقان شنا و آب تنی بتوانند در محیطی زیبا به تفریح مورد علاقه خود بپردازند. فصل های بهار و تابستان که آب و هوای این طبیعت در معتدل ترین و مطلوب ترین حالت ممکن خود قرار دارد، از بهترین زمان ها برای شنا و آب تنی در حوضچه آبشار به شمار می روند.

حوضچه ای پر آب در پایین دست این آبشار پدید آمده که گردشگران می توانند ساعت ها به آب تنی و شنا در آن بپردازند و روح و جسم خود را جلا بخشند. آبی که از این آبشار به پایین سرازیر می شود و حوضچه پایین دست خود را پر از آب می کند، آبی زلال، خنک و شفاف است که از شنا در آن به خصوص در فصل های بهار و تابستان لذت خواهید برد.

آبشار نوژیان

کوهنوردی

اگر به کوهنوردی علاقه مند هستید و این ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کنید، طبیعت آبشار نوژیان بهترین فرصت را برای کوهنوردی فراهم کرده و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که کفش مناسب کوهنوردی به پا کنید و لوازم ضروری خود را داخل کوله ای قرار دهید و کوهنوردی را آغاز کنید. این آبشار که از میان کوه ها و ارتفاعات بلندی سرچشمه گرفته، اگر به قسمت بالا دست آن بروید، می توانید چشم اندازی بسیار زیبا از اطراف خود را نظاره گر باشید.

کمپینگ در طبیعت

طبیعت می تواند بهشتی باشد برای عاشقان و دوست داران طبیعت. زمانی که طبیعت گردان به سراغ طبیعتی همچون طبیعت آبشار نوژیان می روند، معمولا به سختی می توانند از آن دل بِکنند و آن را ترک کنند. از همین رو وقتی به سراغ طبیعتی می روند که امکان کمپینگ در آن وجود داشته باشد و بتوانند بیش از یک روز را در آن سپری کنند، ترجیح می دهند حتی برای یک شب هم شده در آن بساط کمپینگ را به راه می اندازند.

تنها نکته ای که بایستی هنگام کمپینگ در طبیعت نوژیان به آن توجه داشته باشید این است که هرگز به تنهایی در این منطقه کمپینگ نکنید و به همراه جمعی از دوستان خود شب را به صبح برسانید تا اگر حیوانات وحشی راهشان به سمت شما خورد، بتوانید از خود محافظت کنید و خطر جدی شما را تهدید نکند. همچنین برای کمپ زدن در این طبیعت، حتما لوازم ضروری و مورد نیاز خود را همراه داشته باشید تا در طول اقامت خود با کمبود امکانات مواجه نشوید. همچنین شب های این منطقه ممکن است بسیار سرد شود که بایستی لباس گرم و پتو همراه خود داشته باشید.

آبشار نوژیان

امکانات طبیعت اطراف آبشار نوژیان

همانطور که پیش تر اشاره شد، منطقه ای که آبشار نوژیان در آن جریان دارد، منطقه ای بکر و فاقد هر گونه امکانات رفاهی است. پس بهتر است پیش از آن که به این جاذبه سفر کنید، حتما وسایل لازم و ضروری را همراه خود ببرید. از امکانات محدودی که در منطقه طبیعت اطراف آبشار وجود دارند، می توان به پارکینگ آن اشاره نمود که می توانید خودروی خود را در آن پارک کنید و با خیالی آسوده به گردش در میان طبیعت بپردازید. تنها نکته حائز اهمیت این است که مبلغی را باید به عنوان ورودی پارکینگ پرداخت نمایید.

اقامت در نوژیان

نوژان که از زیباترین مناطق گردشگری در استان لرستان به شمار می آید و گردشگران زیادی برای گردش و تفریح به سراغ آن می روند، منطقه بکر و سرسبز بوده که برخی از طبیعت گردان شب خود را در این منطقه به صبح می رسانند و برای این منظور کمپینگ مجهزی را به راه می اندازند. اگر شما جزء آن دسته از گردشگرانی نبودید که بخواهید به کمپینگ در این طبیعت بپردازید، می توانید پس از گردش و استراحتی دلچسب در طبیعت اطراف آبشار نوژیان این منطقه را ترک کنید و به سراغ هتل هایی که در شهر خرم آباد وجود دارند بروید. هتل های مختلفی در خرم آباد وجود دارند که می توانید برای اقامت خود به سراغ آن ها بروید.

آبشار نوژیان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *